Widelands - en to pl translation catalogue (209 entries)

en: Badger
pl: Borsuk

en: Brown bear
pl: Niedźwiedź brunatny

en: Bunny
pl: Królik

en: Chamois
pl: Kozica

en: Deer
pl: Jeleń

en: Duck
pl: Kaczka

en: Fox
pl: Lis

en: Lynx
pl: Ryś

en: Marten
pl: Kuna

en: Moose
pl: Łoś

en: Reindeer
pl: Renifer

en: Sheep
pl: Owca

en: Stag
pl: Jeleń

en: Wild boar
pl: Dzik

en: Wisent
pl: Żubr

en: Wolf
pl: Wilk

en: Artifact
pl: Artefakt

en: Ruin
pl: Ruiny

en: Debris
pl: Szczątki

en: Mushroom
pl: Grzyb

en: Pebble
pl: Kamyk

en: Tombstone
pl: Nagrobek

en: Skeleton
pl: Szkielet

en: Seashell
pl: Muszla

en: Snowman
pl: Bałwan

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
pl: Ścieżka

en: Bush
pl: Krzak

en: Cactus
pl: Kaktus

en: Grass
pl: Trawa

en: Rocks 1
pl: Skały 1

en: Rocks 2
pl: Skały 2

en: Rocks 3
pl: Skały 3

en: Rocks 4
pl: Skały 4

en: Rocks 5
pl: Skały 5

en: Rocks 6
pl: Skały 6

en: Standing Stone
pl: Menhir

en: Alder (Mature)
pl: Olsza (dojrzała)

en: Alder (Old)
pl: Olsza (stara)

en: Alder
pl: Olsza

en: Alder (Pole)
pl: Olsza (młoda)

en: Alder (Sapling)
pl: Olsza (sadzonka)

en: Aspen (Mature)
pl: Topola (dojrzała)

en: Aspen (Old)
pl: Topola (stara)

en: Aspen
pl: Topola

en: Aspen (Pole)
pl: Topola (młoda)

en: Aspen (Sapling)
pl: Topola (sadzonka)

en: Beech (Mature)
pl: Buk (dojrzały)

en: Beech (Old)
pl: Buk (stary)

en: Beech
pl: Buk

en: Beech (Pole)
pl: Buk (młody)

en: Beech (Sapling)
pl: Buk (sadzonka)

en: Birch (Mature)
pl: Brzoza (dojrzała)

en: Birch (Old)
pl: Brzoza (stara)

en: Birch
pl: Brzoza

en: Birch (Pole)
pl: Brzoza (młoda)

en: Birch (Sapling)
pl: Brzoza (sadzonka)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
pl: Cyrrus (dojrzały)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
pl: Cyrrus (stary)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
pl: Cyrrus

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
pl: Cyrrus (młody)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
pl: Cyrrus (sadzonka)

en: Dead Tree
pl: Martwe drzewo

en: Felled Tree
pl: Ścięte drzewo

en: Larch (Mature)
pl: Modrzew (dojrzały)

en: Larch (Old)
pl: Modrzew (stary)

en: Larch
pl: Modrzew

en: Larch (Pole)
pl: Modrzew (młody)

en: Larch (Sapling)
pl: Modrzew (sadzonka)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
pl: Liannik (dojrzały)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
pl: Liannik (stary)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
pl: Liannik

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
pl: Liannik (młody)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
pl: Liannik (sadzonka)

en: Maple (Mature)
pl: Klon (dojrzały)

en: Maple (Old)
pl: Klon (stary)

en: Maple
pl: Klon

en: Maple (Pole)
pl: Klon (młody)

en: Maple (Sapling)
pl: Klon (sadzonka)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
pl: Grzybiarz ciemny (dojrzały)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
pl: Grzybiarz ciemny (stary)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
pl: Grzybiarz ciemny

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
pl: Grzybiarz ciemny (młody)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
pl: Grzybiarz ciemny (sadzonka)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
pl: Grzybiarz zielony (dojrzały)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
pl: Grzybiarz zielony (stary)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
pl: Grzybiarz zielony

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
pl: Grzybiarz zielony (młody)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
pl: Grzybiarz zielony (sadzonka)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
pl: Grzybiarz czerwony (dojrzały)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
pl: Grzybiarz czerwony (stary)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
pl: Grzybiarz czerwony

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
pl: Grzybiarz czerwony (młody)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
pl: Grzybiarz czerwony (sadzonka)

en: Oak (Mature)
pl: Dąb (dojrzały)

en: Oak (Old)
pl: Dąb (stary)

en: Oak
pl: Dąb

en: Oak (Pole)
pl: Dąb (młody)

en: Oak (Sapling)
pl: Dąb (sadzonka)

en: Borassus Palm (Mature)
pl: Palma winna (dojrzała)

en: Borassus Palm (Old)
pl: Palma winna (stara)

en: Borassus Palm
pl: Palma winna

en: Borassus Palm (Pole)
pl: Palma winna (młoda)

en: Borassus Palm (Sapling)
pl: Palma winna (sadzonka)

en: Coconut Palm (Mature)
pl: Palma kokosowa (dojrzała)

en: Coconut Palm (Old)
pl: Palma kokosowa (stara)

en: Coconut Palm
pl: Palma kokosowa

en: Coconut Palm (Pole)
pl: Palma kokosowa (młoda)

en: Coconut Palm (Sapling)
pl: Palma kokosowa (sadzonka)

en: Date Palm (Mature)
pl: Daktylowiec (dojrzały)

en: Date Palm (Old)
pl: Daktylowiec (stary)

en: Date Palm
pl: Daktylowiec

en: Date Palm (Pole)
pl: Daktylowiec (młody)

en: Date Palm (Sapling)
pl: Daktylowiec (sadzonka)

en: Oil Palm (Mature)
pl: Olejowiec (dojrzały)

en: Oil Palm (Old)
pl: Olejowiec (stary)

en: Oil Palm
pl: Olejowiec

en: Oil Palm (Pole)
pl: Olejowiec (młody)

en: Oil Palm (Sapling)
pl: Olejowiec (sadzonka)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
pl: Palma królewska (dojrzała)

en: Roystonea regia Palm (Old)
pl: Palma królewska (stara)

en: Roystonea regia Palm
pl: Palma królewska

en: Roystonea regia Palm (Pole)
pl: Palma królewska (młoda)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
pl: Palma królewska (sadzonka)

en: Rowan (Mature)
pl: Jarząb (dojrzały)

en: Rowan (Old)
pl: Jarząb (stary)

en: Rowan
pl: Jarząb

en: Rowan (Pole)
pl: Jarząb (młody)

en: Rowan (Sapling)
pl: Jarząb (sadzonka)

en: Spruce (Mature)
pl: Świerk (dojrzały)

en: Spruce (Old)
pl: Świerk (stary)

en: Spruce
pl: Świerk

en: Spruce (Pole)
pl: Świerk (młody)

en: Spruce (Sapling)
pl: Świerk (sadzonka)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
pl: Sznurzec (dojrzały)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
pl: Sznurzec (stary)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
pl: Sznurzec

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
pl: Sznurzec (młody)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
pl: Sznurzec (sadzonka)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
pl: Parasolnik zielony (dojrzały)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
pl: Parasolnik zielony (stary)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
pl: Parasolnik zielony

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
pl: Parasolnik zielony (młody)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
pl: Parasolnik zielony (sadzonka)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
pl: Parasolnik czerwony (dojrzały)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
pl: Parasolnik czerwony (stary)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
pl: Parasolnik czerwony

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
pl: Parasolnik czerwony (młody)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
pl: Parasolnik czerwony (sadzonka)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
pl: Mięsożerne

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
pl: Roślinożerne

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
pl: Morskie

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
pl: Różne

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
pl: Artefakty

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
pl: Obiekty statyczne wykorzystywane przez warunek zwycięstwa "Artefakty".

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
pl: Rośliny

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
pl: Menhiry

en: Rocks
pl: Skały

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
pl: Martwe drzewa

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
pl: Iglaste

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
pl: Liściaste

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
pl: Palmy

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
pl: Drzewa pustkowi

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
pl: Lato

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
pl: Pustkowia

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
pl: Zima

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
pl: Pustynia

en: Coal
pl: Węgiel

en: Fish
pl: Ryby

en: Gold
pl: Złoto

en: Iron
pl: Żelazo

en: Stones
pl: Kamienie

en: Water
pl: Woda

en: Beach
pl: Plaża

en: Desert 1
pl: Pustynia 1

en: Desert 2
pl: Pustynia 2

en: Desert 3
pl: Pustynia 3

en: Desert 4
pl: Pustynia 4

en: Dry Soil
pl: Sucha gleba

en: Forested Mountain 1
pl: Zalesione góry 1

en: Forested Mountain 2
pl: Zalesione góry 2

en: High Mountain Meadow
pl: Hala

en: Meadow
pl: Łąka

en: Mountain 1
pl: Góry 1

en: Mountain 2
pl: Góry 2

en: Mountain 3
pl: Góry 3

en: Mountain 4
pl: Góry 4

en: Mountain Meadow
pl: Łąka górska

en: Steppe
pl: Step

en: Lava
pl: Lawa

en: Meadow 1
pl: Łąka 1

en: Meadow 2
pl: Łąka 2

en: Meadow 3
pl: Łąka 3

en: Meadow 4
pl: Łąka 4

en: Snow
pl: Śnieg

en: Barren Steppe
pl: Ubogi step

en: Swamp
pl: Bagno

en: Ashes 1
pl: Popioły 1

en: Ashes 2
pl: Popioły 2

en: Hard Ground 1
pl: Twardy grunt 1

en: Hard Ground 2
pl: Twardy grunt 2

en: Hard Ground 3
pl: Twardy grunt 3

en: Hard Ground 4
pl: Twardy grunt 4

en: Igneous Rocks
pl: Skały magmowe

en: Lava Rocks 1
pl: Skały wylewne 1

en: Lava Rocks 2
pl: Skały wylewne 2

en: Ice
pl: Lód

en: Ice Floes 1
pl: Kry lodowe 1

en: Ice Floes 2
pl: Kry lodowe 2

en: Tundra Taiga
pl: Tundra/Tajga
