Widelands - en to pt_BR translation catalogue (147 entries)

en: Badger
pt_BR: Texugo

en: Brown bear
pt_BR: Urso pardo

en: Bunny
pt_BR: Coelho

en: Chamois
pt_BR: Cabrito-montês

en: Deer
pt_BR: Cervo

en: Duck
pt_BR: Pato

en: Fox
pt_BR: Raposa

en: Lynx
pt_BR: Lince

en: Marten
pt_BR: Fuinha

en: Reindeer
pt_BR: Rena

en: Sheep
pt_BR: Ovelha

en: Stag
pt_BR: Especulador

en: Wild boar
pt_BR: Javali selvagem

en: Wisent
pt_BR: Bisonte

en: Wolf
pt_BR: Lobo

en: Artifact
pt_BR: Artefato

en: Ruin
pt_BR: Ruína

en: Debris
pt_BR: Detritos

en: Mushroom
pt_BR: Cogumelo

en: Pebble
pt_BR: Seixo

en: Tombstone
pt_BR: Lápide

en: Skeleton
pt_BR: Esqueleto

en: Seashell
pt_BR: Concha

en: Snowman
pt_BR: Homem da neve

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
pt_BR: Pista

en: Bush
pt_BR: Arbusto

en: Cactus
pt_BR: Cacto

en: Grass
pt_BR: Grama

en: Rocks 1
pt_BR: Pedras 1

en: Rocks 2
pt_BR: Pedras 2

en: Rocks 3
pt_BR: Pedras 3

en: Rocks 4
pt_BR: Pedras 4

en: Rocks 5
pt_BR: Pedras 5

en: Rocks 6
pt_BR: Pedras 6

en: Standing Stone
pt_BR: Pedras de pé

en: Alder (Mature)
pt_BR: Amieiro (Maduro)

en: Alder (Old)
pt_BR: Amieiro (Velho)

en: Alder
pt_BR: Amieiro

en: Alder (Pole)
pt_BR: Amieiro (Pólo)

en: Alder (Sapling)
pt_BR: Amieiro (Rebendo)

en: Aspen (Mature)
pt_BR: De faia (Madura)

en: Aspen (Old)
pt_BR: De faia (Velho)

en: Aspen (Pole)
pt_BR: De faia (Pólo)

en: Aspen (Sapling)
pt_BR: De faia (Rebento)

en: Beech (Mature)
pt_BR: Faia (Maduro)

en: Beech (Old)
pt_BR: Faia (Velho)

en: Beech (Pole)
pt_BR: Faia (Pólo)

en: Beech (Sapling)
pt_BR: Faia (Rebento)

en: Birch (Mature)
pt_BR: Birch (Maduro)

en: Birch (Old)
pt_BR: Birch (Velho)

en: Birch (Pole)
pt_BR: Birch (Pólo)

en: Birch (Sapling)
pt_BR: Bétula (Rebento)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
pt_BR: Cirro (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
pt_BR: Cirro (Velho)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
pt_BR: Cirro (Pólo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
pt_BR: Cirro (Rebento)

en: Dead Tree
pt_BR: Árvore Morta

en: Larch (Mature)
pt_BR: Lariço (Maduro)

en: Larch (Old)
pt_BR: Lariço (Velho)

en: Larch (Pole)
pt_BR: Lariço (Pólo)

en: Larch (Sapling)
pt_BR: Lariço (Rebento)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
pt_BR: Árvore de cipó (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
pt_BR: Árvore de cipó (Velho)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
pt_BR: Árvore de cipó (Pólo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
pt_BR: Árvore de cipó (Rebento)

en: Maple (Mature)
pt_BR: Bordo (Maduro)

en: Maple (Old)
pt_BR: Bordo (Velho)

en: Maple
pt_BR: Bordo

en: Maple (Pole)
pt_BR: Bordo (Pólo)

en: Maple (Sapling)
pt_BR: Bordo (Rebento)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
pt_BR: Árvore de cogumelos escuros (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
pt_BR: Árvore de cogumelos escuros (Velho)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
pt_BR: Cogumárvore Negra

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
pt_BR: Árvore de cogumelos escuros (Pólo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
pt_BR: Árvore de cogumelos escuros (Rebento)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
pt_BR: Árvore de cogumelos verdes (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
pt_BR: Árvore de cogumelos verdes (Velho)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
pt_BR: Cogumárvore Verde

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
pt_BR: Árvore de cogumelos verdes (Pólo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
pt_BR: Árvore de cogumelos verdes (Rebento)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
pt_BR: Árvore de cogumelos vermelhos (Maduro)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
pt_BR: Árvore de cogumelos vermelhos (Velho)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
pt_BR: Cogumárvore Vermelha

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
pt_BR: Árvore de cogumelos vermelhos (Pólo)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
pt_BR: Árvore de cogumelos vermelhos (Rebento)

en: Oak (Mature)
pt_BR: Carvalho (Maduro)

en: Oak (Old)
pt_BR: Carvalho (Velho)

en: Oak
pt_BR: Carvalho

en: Oak (Pole)
pt_BR: Carvalho (Pólo)

en: Oak (Sapling)
pt_BR: Carvalho (Rebento)

en: Borassus Palm (Mature)
pt_BR: Borassus Palmeira (Maduro)

en: Borassus Palm (Old)
pt_BR: Borassus Palmeira (Velho)

en: Borassus Palm (Pole)
pt_BR: Borassus Palmeira (Pólo)

en: Borassus Palm (Sapling)
pt_BR: Borassus Palmeira (Rebento)

en: Coconut Palm (Mature)
pt_BR: Coqueiro (Maduro)

en: Coconut Palm (Old)
pt_BR: Coqueiro (Velho)

en: Coconut Palm
pt_BR: Coqueiro

en: Coconut Palm (Pole)
pt_BR: Coqueiro (Pólo)

en: Coconut Palm (Sapling)
pt_BR: Coqueiro (Rebento)

en: Date Palm (Mature)
pt_BR: Tamareira (Madura)

en: Date Palm (Old)
pt_BR: Tamareira (Velha)

en: Date Palm
pt_BR: Tamareira

en: Date Palm (Pole)
pt_BR: Tamareira (Pólo)

en: Date Palm (Sapling)
pt_BR: Tamareira (Muda)

en: Oil Palm (Mature)
pt_BR: Azeite de Palma (Madura)

en: Oil Palm (Old)
pt_BR: Azeite de Palma (Velha)

en: Oil Palm
pt_BR: Dendezeiro

en: Oil Palm (Pole)
pt_BR: Azeite de Palma (Pólo)

en: Oil Palm (Sapling)
pt_BR: Azeite de Palma (Muda)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
pt_BR: Palmeira-real-de-cuba (Madura)

en: Roystonea regia Palm (Old)
pt_BR: Palmeira-real-de-cuba (Velha)

en: Roystonea regia Palm
pt_BR: Palmeira-Real

en: Roystonea regia Palm (Pole)
pt_BR: Palmeira-real-de-cuba (Pólo)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
pt_BR: Palmeira-real-de-cuba (Muda)

en: Rowan (Mature)
pt_BR: Sorva (Madura)

en: Rowan (Old)
pt_BR: Sorva (Velha)

en: Rowan
pt_BR: Sorva

en: Rowan (Pole)
pt_BR: Sorva (Pólo)

en: Rowan (Sapling)
pt_BR: Sorva (Muda)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
pt_BR: Variado

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
pt_BR: Artefatos

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
pt_BR: Plantas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
pt_BR: Pedras de pé

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
pt_BR: Árvores mortas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
pt_BR: Árvores coníferas

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
pt_BR: Árvores de folha caduca

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
pt_BR: Palmeiras

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
pt_BR: Árvores de terreno baldio

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
pt_BR: Verão

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
pt_BR: Terreno baldio

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
pt_BR: Inverno

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
pt_BR: Deserto

en: Coal
pt_BR: Carvão

en: Fish
pt_BR: Peixe

en: Gold
pt_BR: Ouro

en: Iron
pt_BR: Ferro

en: Stones
pt_BR: Pedras

en: Water
pt_BR: Água

en: Beach
pt_BR: Praia

en: Dry Soil
pt_BR: Solo Seco

en: High Mountain Meadow
pt_BR: Montanha alta Meadow

en: Mountain Meadow
pt_BR: Montanha Meadow

en: Snow
pt_BR: Neve

en: Barren Steppe
pt_BR: Estepe árida

en: Swamp
pt_BR: Pântano

en: Igneous Rocks
pt_BR: As rochas ígneas

en: Ice
pt_BR: Gelo
