Widelands - en to ru translation catalogue (213 entries)

en: Badger
ru: Барсук

en: Brown bear
ru: Бурый медведь

en: Bunny
ru: Заяц

en: Chamois
ru: Горный козёл

en: Deer
ru: Лань

en: Duck
ru: Утка

en: Fox
ru: Лиса

en: Lynx
ru: Рысь

en: Marten
ru: Куница

en: Moose
ru: Лось

en: Reindeer
ru: Северный олень

en: Sheep
ru: Овца

en: Stag
ru: Олень

en: Wild boar
ru: Вепрь

en: Wisent
ru: Зубр

en: Wolf
ru: Волк

en: Artifact
ru: Артефакт

en: Ruin
ru: Руины

en: Debris
ru: Развалины

en: Mushroom
ru: Гриб

en: Pebble
ru: Валун

en: Tombstone
ru: Могильник

en: Skeleton
ru: Скелет

en: Seashell
ru: Морская раковина

en: Snowman
ru: Снеговик

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
ru: Дорога

en: Bush
ru: Куст

en: Cactus
ru: Кактус

en: Grass
ru: Трава

en: Rocks 1
ru: Скалы 1

en: Rocks 2
ru: Скалы 2

en: Rocks 3
ru: Скалы 3

en: Rocks 4
ru: Скалы 4

en: Rocks 5
ru: Скалы 5

en: Rocks 6
ru: Скалы 6

en: Standing Stone
ru: Скала

en: Alder (Mature)
ru: Ольха (спелая)

en: Alder (Old)
ru: Ольха (старая)

en: Alder
ru: Ольха

en: Alder (Pole)
ru: Ольха (средневозрастное)

en: Alder (Sapling)
ru: Ольха (молодняк)

en: Aspen (Mature)
ru: Осина (спелая)

en: Aspen (Old)
ru: Осина (старая)

en: Aspen
ru: Осина

en: Aspen (Pole)
ru: Осина (средневозрастная)

en: Aspen (Sapling)
ru: Осина (молодняк)

en: Beech (Mature)
ru: Бук (спелый)

en: Beech (Old)
ru: Бук (старый)

en: Beech
ru: Бук

en: Beech (Pole)
ru: Бук (средневозрастный)

en: Beech (Sapling)
ru: Бук (молодняк)

en: Birch (Mature)
ru: Береза (спелая)

en: Birch (Old)
ru: Берёза (старая)

en: Birch
ru: Берёза

en: Birch (Pole)
ru: Береза (средневозрастная)

en: Birch (Sapling)
ru: Берёза (молодняк)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
ru: Скрутка (спелая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
ru: Скрутка (старая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
ru: Скрутка

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
ru: Скрутка (средневозрастная)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
ru: Скрутка (молодняк)

en: Dead Tree
ru: Сухостой

en: Felled Tree
ru: Срубленное дерево

en: Larch (Mature)
ru: Лиственница (спелая)

en: Larch (Old)
ru: Лиственница (старая)

en: Larch
ru: Лиственница

en: Larch (Pole)
ru: Лиственница (средневозрастная)

en: Larch (Sapling)
ru: Лиственница (молодняк)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
ru: Лиана (спелая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
ru: Лиана (старая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
ru: Лиана

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
ru: Лиана (средневозрастная)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
ru: Лиана (молодняк)

en: Maple (Mature)
ru: Клён (спелый)

en: Maple (Old)
ru: Клён (старый)

en: Maple
ru: Клён

en: Maple (Pole)
ru: Клён (средневозрастный)

en: Maple (Sapling)
ru: Клён (молодняк)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
ru: Чёрный баобаб (спелый)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
ru: Чёрный баобаб (старый)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
ru: Чёрный баобаб

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
ru: Чёрный баобаб (средневозрастный)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
ru: Чёрный баобаб (молодняк)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
ru: Зелёный баобаб (спелый)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
ru: Зелёный баобаб (старый)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
ru: Зелёный баобаб

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
ru: Зелёный баобаб (средневозрастный)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
ru: Зелёный баобаб (молодняк)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
ru: Красный баобаб (спелый)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
ru: Красный баобаб (старый)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
ru: Красный баобаб

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
ru: Красный баобаб (средневозрастный)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
ru: Красный баобаб (молодняк)

en: Oak (Mature)
ru: Дуб (спелый)

en: Oak (Old)
ru: Дуб (старый)

en: Oak
ru: Дуб

en: Oak (Pole)
ru: Дуб (средневозрастный)

en: Oak (Sapling)
ru: Дуб (молодняк)

en: Borassus Palm (Mature)
ru: Пальмировая пальма (спелая)

en: Borassus Palm (Old)
ru: Пальмировая пальма (старая)

en: Borassus Palm
ru: Пальмировая пальма

en: Borassus Palm (Pole)
ru: Пальмировая пальма (средневозрастная)

en: Borassus Palm (Sapling)
ru: Пальмировая пальма (молодняк)

en: Coconut Palm (Mature)
ru: Кокосовая пальма (спелая)

en: Coconut Palm (Old)
ru: Кокосовая пальма (старая)

en: Coconut Palm
ru: Кокосовая пальма

en: Coconut Palm (Pole)
ru: Кокосовая пальма (средневозрастная)

en: Coconut Palm (Sapling)
ru: Кокосовая пальма (молодняк)

en: Date Palm (Mature)
ru: Финиковая пальма (спелая)

en: Date Palm (Old)
ru: Финиковая пальма (старая)

en: Date Palm
ru: Финиковая пальма

en: Date Palm (Pole)
ru: Финиковая пальма (средневозрастная)

en: Date Palm (Sapling)
ru: Финиковая пальма (молодняк)

en: Oil Palm (Mature)
ru: Масличная пальма (спелая)

en: Oil Palm (Old)
ru: Масличная пальма (старая)

en: Oil Palm
ru: Масличная пальма

en: Oil Palm (Pole)
ru: Масличная пальма (средневозрастная)

en: Oil Palm (Sapling)
ru: Масличная пальма (молодняк)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
ru: Королевская пальма (спелая)

en: Roystonea regia Palm (Old)
ru: Королевская пальма (старая)

en: Roystonea regia Palm
ru: Королевская пальма

en: Roystonea regia Palm (Pole)
ru: Королевская пальма (средневозрастная)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
ru: Королевская пальма (молодняк)

en: Rowan (Mature)
ru: Рябина (спелая)

en: Rowan (Old)
ru: Рябина (старая)

en: Rowan
ru: Рябина

en: Rowan (Pole)
ru: Рябина (средневозрастная)

en: Rowan (Sapling)
ru: Рябина (молодняк)

en: Spruce (Mature)
ru: Ель (спелая)

en: Spruce (Old)
ru: Ель (старая)

en: Spruce
ru: Ель

en: Spruce (Pole)
ru: Ель (средневозрастная)

en: Spruce (Sapling)
ru: Ель (молодняк)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
ru: Витуха (спелая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
ru: Витуха (старая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
ru: Витуха

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
ru: Витуха (средневозрастная)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
ru: Витуха (молодняк)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
ru: Зелёная акация (спелая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
ru: Зелёная акация (старая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
ru: Зелёная акация

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
ru: Зелёная акация (средневозрастная)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
ru: Зелёная акация (молодняк)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
ru: Красная акация (спелая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
ru: Красная акация (старая)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
ru: Красная акация

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
ru: Красная акация (средневозрастная)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
ru: Красная акация (молодняк)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
ru: Травоядные животные

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
ru: Хищные животные

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
ru: Водные существа

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
ru: Разное

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
ru: Артефакты

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
ru: Эти статичные объекты используются в условиях победы "Артефакты".

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
ru: Растения

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
ru: Стоячие камни

en: Rocks
ru: Скалы

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
ru: Сухостой

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
ru: Хвойные деревья

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
ru: Лиственные деревья

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
ru: Пальмы

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
ru: Деревья пустоши

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
ru: Лето

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
ru: Пустошь

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
ru: Зима

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
ru: Пустыня

en: Coal
ru: Уголь

en: Fish
ru: Рыба

en: Gold
ru: Золото

en: Iron
ru: Железо

en: Stones
ru: Камни

en: Water
ru: Вода

en: Beach
ru: Пляж

en: Desert 1
ru: Пустыня 1

en: Desert 2
ru: Пустыня 2

en: Desert 3
ru: Пустыня 3

en: Desert 4
ru: Пустыня 4

en: Dry Soil
ru: Сухая почва

en: Forested Mountain 1
ru: Лесистые горы 1

en: Forested Mountain 2
ru: Лесистые горы 2

en: High Mountain Meadow
ru: Высокогорные луга

en: Meadow
ru: Луга

en: Mountain 1
ru: Горы 1

en: Mountain 2
ru: Горы 2

en: Mountain 3
ru: Горы 3

en: Mountain 4
ru: Горы 4

en: Mountain Meadow
ru: Горный луг

en: Steppe
ru: Степь

en: Lava
ru: Лава

en: Meadow 1
ru: Луга 1

en: Meadow 2
ru: Луга 2

en: Meadow 3
ru: Луга 3

en: Meadow 4
ru: Луга 4

en: Snow
ru: Снег

en: Barren Steppe
ru: Песчаная степь

en: Swamp
ru: Болото

en: Ashes 1
ru: Пепелище 1

en: Ashes 2
ru: Пепелище 2

en: Hard Ground 1
ru: Твердый грунт 1

en: Hard Ground 2
ru: Твердый грунт 2

en: Hard Ground 3
ru: Твердый грунт 3

en: Hard Ground 4
ru: Твердый грунт 4

en: Igneous Rocks
ru: Магматические породы

en: Lava Rocks 1
ru: Лавовые камни 1

en: Lava Rocks 2
ru: Лавовые камни 2

en: Ice
ru: Лёд

en: Ice Floes 1
ru: Ледяные айсберги 1

en: Ice Floes 2
ru: Ледяные айсберги 2

en: Taiga 1
ru: Тайга 1

en: Taiga 2
ru: Тайга 2

en: Taiga 3
ru: Тайга 3

en: Tundra
ru: Тундра

en: Tundra Taiga
ru: Лесотундра
