Widelands - en to el translation catalogue (207 entries)

en: Badger
el: Ασβός

en: Brown bear
el: Καφετιά αρκούδα

en: Bunny
el: Λαγός

en: Chamois
el: Αντιλόπη

en: Deer
el: Ελαφίνα

en: Duck
el: Πάπια

en: Fox
el: Αλεπού

en: Lynx
el: Λίγκας

en: Marten
el: Νυφίτσα

en: Reindeer
el: Τάρανδος

en: Sheep
el: Πρόβατο

en: Stag
el: Ελάφι

en: Wild boar
el: Αγριογούρουνο

en: Wisent
el: Βίσονας

en: Wolf
el: Λύκος

en: Artifact
el: Κομψοτέχνημα

en: Ruin
el: Ερείπια

en: Debris
el: Μπάζα

en: Mushroom
el: Μανιτάρι

en: Pebble
el: Βότσαλα

en: Tombstone
el: Ταφόπετρα

en: Skeleton
el: Σκελετός

en: Seashell
el: Κοχύλι

en: Snowman
el: Χιονάνθρωπος

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
el: Πατημασιές

en: Bush
el: Θάμνος

en: Cactus
el: Κάκτος

en: Grass
el: Γρασίδι

en: Rocks 1
el: Βράχια 1

en: Rocks 2
el: Βράχια 2

en: Rocks 3
el: Βράχια 3

en: Rocks 4
el: Βράχια 4

en: Rocks 5
el: Βράχια 5

en: Rocks 6
el: Βράχια 6

en: Standing Stone
el: Όρθιος Λίθος

en: Alder (Mature)
el: Ελάτη (Ώριμη)

en: Alder (Old)
el: Ελάτη (Γέρικη)

en: Alder
el: Ελάτη

en: Alder (Pole)
el: Ελάτη (Πόλος)

en: Alder (Sapling)
el: Ελάτη (Δενδρύλλιο)

en: Aspen (Mature)
el: Λεύκα (Ώριμη)

en: Aspen (Old)
el: Λεύκα (Γέρικη)

en: Aspen
el: Λεύκα

en: Aspen (Pole)
el: Λεύκα (Πόλος)

en: Aspen (Sapling)
el: Λεύκα (Δενδρύλλιο)

en: Beech (Mature)
el: Οξιά (Ώριμη)

en: Beech (Old)
el: Οξιά (Γέρικη)

en: Beech
el: Οξιά

en: Beech (Pole)
el: Οξιά (Πόλος)

en: Beech (Sapling)
el: Οξιά (Δενδρύλλιο)

en: Birch (Mature)
el: Σημύδα (Ώριμη)

en: Birch (Old)
el: Σημύδα (Γέρικη)

en: Birch
el: Σημύδα

en: Birch (Pole)
el: Σημύδα (Πόλος)

en: Birch (Sapling)
el: Σημύδα (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
el: Ελικόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
el: Ελικόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
el: Ελικόδεντρο

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
el: Ελικόδεντρο (Πόλος)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
el: Ελικόδεντρο (Δενδρύλλιο)

en: Dead Tree
el: Νεκρό Δέντρο

en: Larch (Mature)
el: Πεύκη (Ώριμη)

en: Larch (Old)
el: Πεύκη (Γέρικη)

en: Larch
el: Πεύκη

en: Larch (Pole)
el: Πεύκη (Πόλος)

en: Larch (Sapling)
el: Πεύκη (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
el: Χαμόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
el: Χαμόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
el: Χαμόδεντρο

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
el: Χαμόδεντρο (Πόλος)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
el: Χαμόδεντρο (Δενδρύλλιο)

en: Maple (Mature)
el: Σφένδαμος (Ώριμος)

en: Maple (Old)
el: Σφένδαμος (Γέρικος)

en: Maple
el: Σφένδαμος

en: Maple (Pole)
el: Σφένδαμος (Πόλος)

en: Maple (Sapling)
el: Σφένδαμος (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
el: Σκούρο Μανιταρόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
el: Σκούρο Μανιταρόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
el: Σκούρο Μανιταρόδεντρο

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
el: Σκούρο Μανιταρόδεντρο (Πόλος)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
el: Σκούρο Μανιταρόδεντρο (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
el: Πράσινο Μανιταρόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
el: Πράσινο Μανιταρόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
el: Πράσινο Μανιταρόδεντρο

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
el: Πράσινο Μανιταρόδεντρο (Πόλος)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
el: Πράσινο Μανιταρόδεντρο (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
el: Κόκκινο Μανιταρόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
el: Κόκκινο Μανιταρόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
el: Κόκκινο Μανιταρόδεντρο

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
el: Κόκκινο Μανιταρόδεντρο (Πόλος)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
el: Κόκκινο Μανιταρόδεντρο (Δενδρύλλιο)

en: Oak (Mature)
el: Βελανιδιά (Ώριμη)

en: Oak (Old)
el: Βελανιδιά (Γέρικη)

en: Oak
el: Βελανιδιά

en: Oak (Pole)
el: Βελανιδιά (Πόλος)

en: Oak (Sapling)
el: Βελανιδιά (Δενδρύλλιο)

en: Borassus Palm (Mature)
el: Φοινικιά (Ώριμη)

en: Borassus Palm (Old)
el: Φοινικιά (Γέρικη)

en: Borassus Palm
el: Φοινικιά

en: Borassus Palm (Pole)
el: Φοινικιά (Πόλος)

en: Borassus Palm (Sapling)
el: Φοινικιά (Δενδρύλλιο)

en: Coconut Palm (Mature)
el: Κοκοφοίνικας (Ώριμος)

en: Coconut Palm (Old)
el: Κοκοφοίνικας (Γέρικος)

en: Coconut Palm
el: Κοκοφοίνικας

en: Coconut Palm (Pole)
el: Κοκοφοίνικας (Πόλος)

en: Coconut Palm (Sapling)
el: Κοκοφοίνικας (Δενδρύλλιο)

en: Date Palm (Mature)
el: Χουρμαδιά (Ώριμη)

en: Date Palm (Old)
el: Χουρμαδιά (Γέρικη)

en: Date Palm
el: Χουρμαδιά

en: Date Palm (Pole)
el: Χουρμαδιά (Πόλος)

en: Date Palm (Sapling)
el: Χουρμαδιά (Δενδρύλλιο)

en: Oil Palm (Mature)
el: Ελαιοφοίνικας (Ώριμος)

en: Oil Palm (Old)
el: Ελαιοφοίνικας (Γέρικος)

en: Oil Palm
el: Ελαιοφοίνικας

en: Oil Palm (Pole)
el: Ελαιοφοίνικας (Πόλος)

en: Oil Palm (Sapling)
el: Ελαιοφοίνικας (Δενδρύλλιο)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
el: Φοίνικας (Ώριμος)

en: Roystonea regia Palm (Old)
el: Φοίνικας (Γέρικος)

en: Roystonea regia Palm
el: Φοίνικας

en: Roystonea regia Palm (Pole)
el: Φοίνικας (Πόλος)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
el: Φοίνικας (Δενδρύλλιο)

en: Rowan (Mature)
el: Μελιά (Ώριμη)

en: Rowan (Old)
el: Μελιά (Γέρικη)

en: Rowan
el: Μελιά

en: Rowan (Pole)
el: Μελιά (Πόλος)

en: Rowan (Sapling)
el: Μελιά (Δενδρύλλιο)

en: Spruce (Mature)
el: Έλατο (Ώριμο)

en: Spruce (Old)
el: Έλατο (Γέρικο)

en: Spruce
el: Έλατο

en: Spruce (Pole)
el: Έλατο (Πόλος)

en: Spruce (Sapling)
el: Έλατο (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
el: Σπαγγόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
el: Σπαγγόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
el: Σπαγγόδεντρο

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
el: Σπαγγόδεντρο (Πόλος)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
el: Σπαγγόδεντρο (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
el: Πράσινο Ομπρελόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
el: Πράσινο Ομπρελόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
el: Πράσινο Ομπρελόδεντρο

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
el: Πράσινο Ομπρελόδεντρο (Πόλος)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
el: Πράσινο Ομπρελόδεντρο (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
el: Κόκκινο Ομπρελόδεντρο (Ώριμο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
el: Κόκκινο Ομπρελόδεντρο (Γέρικο)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
el: Κόκκινο Ομπρελόδεντρο

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
el: Κόκκινο Ομπρελόδεντρο (Πόλος)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
el: Κόκκινο Ομπρελόδεντρο (Δενδρύλλιο)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
el: Φυτοφάγα

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
el: Σαρκοφάγα

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
el: Υδρόβια

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
el: Κομψοτεχνήματα

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
el: Αυτά τα αμετακίνητα χρησιμοποιούνται από το κριτήριο νίκης “Κομψοτεχνήματα”.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
el: Φυτά

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
el: Όρθιοι Λίθοι

en: Rocks
el: Βράχια

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
el: Νεκρά Δέντρα

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
el: Κωνοφόρα Δέντρα

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
el: Φυλλοβόλα Δέντρα

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
el: Φοίνικες

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
el: Δέντρα Ρημαδιού

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
el: Καλοκαίρι

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
el: Ρημαδιό

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
el: Χειμώνας

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
el: Έρημος

en: Coal
el: Άνθρακας

en: Fish
el: Ψάρια

en: Gold
el: Χρυσός

en: Iron
el: Σίδηρος

en: Stones
el: Πέτρες

en: Water
el: Νερό

en: Beach
el: Παραλία

en: Desert 1
el: Έρημος 1

en: Desert 2
el: Έρημος 2

en: Desert 3
el: Έρημος 3

en: Desert 4
el: Έρημος 4

en: Dry Soil
el: Ξηρό Χώμα

en: Forested Mountain 1
el: Δασικό Βουνό 1

en: Forested Mountain 2
el: Δασικό Βουνό 2

en: High Mountain Meadow
el: Πολύ Ορεινό Λιβάδι

en: Meadow
el: Λιβάδι

en: Mountain 1
el: Βουνό 1

en: Mountain 2
el: Βουνό 2

en: Mountain 3
el: Βουνό 3

en: Mountain 4
el: Βουνό 4

en: Mountain Meadow
el: Ορεινό Λιβάδι

en: Steppe
el: Στέπα

en: Lava
el: Λάβα

en: Meadow 1
el: Λιβάδι 1

en: Meadow 2
el: Λιβάδι 2

en: Meadow 3
el: Λιβάδι 3

en: Meadow 4
el: Λιβάδι 4

en: Snow
el: Χιόνι

en: Barren Steppe
el: Ερημική Στέππα

en: Swamp
el: Έλος

en: Ashes 1
el: Στάχτες 1

en: Ashes 2
el: Στάχτες 2

en: Hard Ground 1
el: Τραχύ Έδαφος 1

en: Hard Ground 2
el: Τραχύ Έδαφος 2

en: Hard Ground 3
el: Τραχύ Έδαφος 3

en: Hard Ground 4
el: Τραχύ Έδαφος 4

en: Igneous Rocks
el: Πυριγενή Βράχια

en: Lava Rocks 1
el: Ηφαιστειογενή Βράχια 1

en: Lava Rocks 2
el: Ηφαιστειογενή Βράχια 2

en: Ice
el: Πάγος

en: Ice Floes 1
el: Επιπλέων Πάγος 1

en: Ice Floes 2
el: Επιπλέων Πάγος 2

en: Tundra Taiga
el: Τούνδρα Τάιγκα
