Widelands - en to sk translation catalogue (212 entries)

en: Badger
sk: Jazvec

en: Brown bear
sk: Medveď hnedý

en: Bunny
sk: Králik

en: Chamois
sk: Kamzík

en: Deer
sk: Jeleň

en: Duck
sk: Kačica

en: Fox
sk: Líška

en: Lynx
sk: Rys

en: Marten
sk: Kuna

en: Moose
sk: Los

en: Reindeer
sk: Sob

en: Sheep
sk: Ovca

en: Stag
sk: Samec jeleňa

en: Wild boar
sk: Diviak

en: Wisent
sk: Zubor

en: Wolf
sk: Vlk

en: Artifact
sk: Artefakt

en: Ruin
sk: Zrúcanina

en: Debris
sk: Trosky

en: Mushroom
sk: Huba

en: Pebble
sk: Okruhliak

en: Tombstone
sk: Náhrobný kameň

en: Skeleton
sk: Kostra

en: Seashell
sk: Mušľa

en: Snowman
sk: Snehuliak

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
sk: Stopa

en: Bush
sk: Krík

en: Cactus
sk: Kaktus

en: Grass
sk: Tráva

en: Rocks 1
sk: Skaly 1

en: Rocks 2
sk: Skaly 2

en: Rocks 3
sk: Skaly 3

en: Rocks 4
sk: Skaly 4

en: Rocks 5
sk: Skaly 5

en: Rocks 6
sk: Skaly 6

en: Standing Stone
sk: Stojaci kameň

en: Alder (Mature)
sk: Jelša (dospelá)

en: Alder (Old)
sk: Jelša (stará)

en: Alder
sk: Jelša

en: Alder (Pole)
sk: Jelša (žrďovina)

en: Alder (Sapling)
sk: Jelša (mladá)

en: Aspen (Mature)
sk: Osika (dospelá)

en: Aspen (Old)
sk: Osika (stará)

en: Aspen
sk: Osika

en: Aspen (Pole)
sk: Osika (žrďovina)

en: Aspen (Sapling)
sk: Osika (mladá)

en: Beech (Mature)
sk: Buk (dospelý)

en: Beech (Old)
sk: Buk (starý)

en: Beech
sk: Buk

en: Beech (Pole)
sk: Buk (žrďovina)

en: Beech (Sapling)
sk: Buk (mladý)

en: Birch (Mature)
sk: Breza (dospelá)

en: Birch (Old)
sk: Breza (stará)

en: Birch
sk: Breza

en: Birch (Pole)
sk: Breza (žrďovina)

en: Birch (Sapling)
sk: Breza (mladá)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Mature)
sk: Cirusovník (dospelý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Old)
sk: Cirusovník (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
sk: Cirusovník

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Pole)
sk: Cirusovník (žrďovina)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree (Sapling)
sk: Cirusovník (mladý)

en: Dead Tree
sk: Mŕtvy strom

en: Felled Tree
sk: Vyrúbaný strom

en: Larch (Mature)
sk: Smrekovec (dospelý)

en: Larch (Old)
sk: Smrekovec (starý)

en: Larch
sk: Smrekovec

en: Larch (Pole)
sk: Smrekovec (žrďovina)

en: Larch (Sapling)
sk: Smrekovec (mladý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Mature)
sk: Lianovec (dospelý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Old)
sk: Lianovec (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
sk: Lianovec

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Pole)
sk: Lianovec (žrďovina)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree (Sapling)
sk: Lianovec (mladý)

en: Maple (Mature)
sk: Javor (dospelý)

en: Maple (Old)
sk: Javor (starý)

en: Maple
sk: Javor

en: Maple (Pole)
sk: Javor (žrďovina)

en: Maple (Sapling)
sk: Javor (mladý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Mature)
sk: Hubostrom tmavý (dospelý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Old)
sk: Hubostrom tmavý (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree
sk: Hubostrom tmavý

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Pole)
sk: Hubostrom tmavý (žrďovina)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Dark Mushroom Tree (Sapling)
sk: Hubostrom tmavý (mladý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Mature)
sk: Hubostrom zelený (dospelý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Old)
sk: Hubostrom zelený (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree
sk: Hubostrom zelený

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Pole)
sk: Hubostrom zelený (žrďovina)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Mushroom Tree (Sapling)
sk: Hubostrom zelený (mladý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Mature)
sk: Hubostrom červený (dospelý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Old)
sk: Hubostrom červený (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree
sk: Hubostrom červený

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Pole)
sk: Hubostrom červený (žrďovina)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Mushroom Tree (Sapling)
sk: Hubostrom červený (mladý)

en: Oak (Mature)
sk: Dub (dospelý)

en: Oak (Old)
sk: Dub (starý)

en: Oak
sk: Dub

en: Oak (Pole)
sk: Dub (žrďovina)

en: Oak (Sapling)
sk: Dub (mladý)

en: Borassus Palm (Mature)
sk: Palmyra obyčajná (dospelá)

en: Borassus Palm (Old)
sk: Palmyra obyčajná (stará)

en: Borassus Palm
sk: Palmyra obyčajná

en: Borassus Palm (Pole)
sk: Palmyra obyčajná (žrďovina)

en: Borassus Palm (Sapling)
sk: Palmyra obyčajná (mladá)

en: Coconut Palm (Mature)
sk: Kokosová palma (dospelá)

en: Coconut Palm (Old)
sk: Kokosová palma (stará)

en: Coconut Palm
sk: Kokosová palma

en: Coconut Palm (Pole)
sk: Kokosová palma (žrďovina)

en: Coconut Palm (Sapling)
sk: Kokosová palma (mladá)

en: Date Palm (Mature)
sk: Datľovník (dospelý)

en: Date Palm (Old)
sk: Datľovník (starý)

en: Date Palm
sk: Datľovník

en: Date Palm (Pole)
sk: Datľovník (žrďovina)

en: Date Palm (Sapling)
sk: Datľovník (mladý)

en: Oil Palm (Mature)
sk: Palma olejová (dospelá)

en: Oil Palm (Old)
sk: Palma olejová (stará)

en: Oil Palm
sk: Palma olejová

en: Oil Palm (Pole)
sk: Palma olejová (žrďovina)

en: Oil Palm (Sapling)
sk: Palma olejová (mladá)

en: Roystonea regia Palm (Mature)
sk: Palma kráľovská (dospelá)

en: Roystonea regia Palm (Old)
sk: Palma kráľovská (stará)

en: Roystonea regia Palm
sk: Palma kráľovská

en: Roystonea regia Palm (Pole)
sk: Palma kráľovská (žrďovina)

en: Roystonea regia Palm (Sapling)
sk: Palma kráľovská (mladá)

en: Rowan (Mature)
sk: Jarabina (dospelá)

en: Rowan (Old)
sk: Jarabina (stará)

en: Rowan
sk: Jarabina

en: Rowan (Pole)
sk: Jarabina (žrďovina)

en: Rowan (Sapling)
sk: Jarabina (mladá)

en: Spruce (Mature)
sk: Smrek (dospelý)

en: Spruce (Old)
sk: Smrek (starý)

en: Spruce
sk: Smrek

en: Spruce (Pole)
sk: Smrek (žrďovina)

en: Spruce (Sapling)
sk: Smrek (mladý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Mature)
sk: Motúzovník (dospelý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Old)
sk: Motúzovník (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree
sk: Motúzovník

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Pole)
sk: Motúzovník (žrďovina)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Twine Tree (Sapling)
sk: Motúzovník (mladý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Mature)
sk: Dáždnikovec zelený (dospelý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Old)
sk: Dáždnikovec zelený (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree
sk: Dáždnikovec zelený

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Pole)
sk: Dáždnikovec zelený (žrďovina)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Green Umbrella Tree (Sapling)
sk: Dáždnikovec zelený (mladý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Mature)
sk: Dáždnikovec červený (dospelý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Old)
sk: Dáždnikovec červený (starý)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree
sk: Dáždnikovec červený

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Pole)
sk: Dáždnikovec červený (žrďovina)

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Red Umbrella Tree (Sapling)
sk: Dáždnikovec červený (mladý)

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
sk: Bylinožravce

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
sk: Mäsožravce

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
sk: Vodné

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Miscellaneous
sk: Rôzne

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Artifacts
sk: Artefakty

en: These immovables are used by the win condition “Artifacts”.
sk: Tieto nehybné objekty používa podmienka na víťazstvo „Artefakty“.

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
sk: Rastliny

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
sk: Stojace kamene

en: Rocks
sk: Skaly

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
sk: Mŕtve stromy

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Coniferous Trees
sk: Ihličnaté stromy

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Deciduous Trees
sk: Listnaté stromy

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
sk: Palmy

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Wasteland Trees
sk: Stromy pustatiny

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
sk: Leto

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Wasteland
sk: Pustatina

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
sk: Zima

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
sk: Púšť

en: Coal
sk: Uhlie

en: Fish
sk: Ryby

en: Gold
sk: Zlato

en: Iron
sk: Železo

en: Stones
sk: Kamene

en: Water
sk: Voda

en: Beach
sk: Pláž

en: Desert 1
sk: Púšť 1

en: Desert 2
sk: Púšť 2

en: Desert 3
sk: Púšť 3

en: Desert 4
sk: Púšť 4

en: Dry Soil
sk: Suchá pôda

en: Forested Mountain 1
sk: Zalesnená hora 1

en: Forested Mountain 2
sk: Zalesnená hora 2

en: High Mountain Meadow
sk: Vysokohorská lúka

en: Meadow
sk: Lúka

en: Mountain 1
sk: Hora 1

en: Mountain 2
sk: Hora 2

en: Mountain 3
sk: Hora 3

en: Mountain 4
sk: Hora 4

en: Mountain Meadow
sk: Horská lúka

en: Steppe
sk: Step

en: Lava
sk: Láva

en: Meadow 1
sk: Lúka 1

en: Meadow 2
sk: Lúka 2

en: Meadow 3
sk: Lúka 3

en: Meadow 4
sk: Lúka 4

en: Snow
sk: Sneh

en: Barren Steppe
sk: Neúrodná step

en: Swamp
sk: Močiar

en: Ashes 1
sk: Popol 1

en: Ashes 2
sk: Popol 2

en: Hard Ground 1
sk: Tvrdá zem 1

en: Hard Ground 2
sk: Tvrdá zem 2

en: Hard Ground 3
sk: Tvrdá zem 3

en: Hard Ground 4
sk: Tvrdá zem 4

en: Igneous Rocks
sk: Vyvreté horniny

en: Lava Rocks 1
sk: Lávové kamene 1

en: Lava Rocks 2
sk: Lávové kamene 2

en: Ice
sk: Ľad

en: Ice Floes 1
sk: Ľadové kryhy 1

en: Ice Floes 2
sk: Ľadové kryhy 2

en: Taiga 1
sk: Tajga 1

en: Taiga 2
sk: Tajga 2

en: Taiga 3
sk: Tajga 3

en: Tundra Taiga
sk: Tundra-tajga
