Widelands - en to sl translation catalogue (72 entries)

en: Badger
sl: Jazbec

en: Brown bear
sl: Rjavi medved

en: Bunny
sl: Zajec

en: Chamois
sl: Gams

en: Deer
sl: Jelen

en: Duck
sl: Raca

en: Fox
sl: Lisica

en: Lynx
sl: Ris

en: Marten
sl: Kuna

en: Moose
sl: Los

en: Reindeer
sl: Severni jelen

en: Sheep
sl: Ovca

en: Stag
sl: Jelen

en: Wild boar
sl: Divji prašič

en: Wisent
sl: Evropski bizon

en: Wolf
sl: Volk

en: Artifact
sl: Artefakt

en: Ruin
sl: Razvalina

en: Debris
sl: Ruševina

en: Mushroom
sl: Goba

en: Pebble
sl: Prod

en: Tombstone
sl: Nagrobnik

en: Skeleton
sl: Okostnjak

en: Seashell
sl: Školjka

en: Snowman
sl: Snežak

note: TRANSLATORS: This track is made of footprints in the snow
en: Track
sl: Steza

en: Bush
sl: Grm

en: Cactus
sl: Kaktus

en: Grass
sl: Trava

en: Standing Stone
sl: Stoječi kamen

en: Alder
sl: Jelša

en: Aspen
sl: Trepetlika

en: Beech
sl: Bukev

en: Birch
sl: Breza

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Cirrus Tree
sl: Cirrus

en: Dead Tree
sl: Odmrlo drevo

en: Larch
sl: Macesen

note: TRANSLATORS: This is a fictitious tree. Be creative if you want.
en: Liana Tree
sl: Ovijalka

en: Maple
sl: Javor

en: Oak
sl: Hrast

en: Borassus Palm
sl: Borassus

en: Coconut Palm
sl: Kokosova palma

en: Date Palm
sl: Datljevec

en: Oil Palm
sl: Oljna palma

en: Roystonea regia Palm
sl: Kraljevska palma

en: Rowan
sl: Jerebika

en: Spruce
sl: Smreka

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Herbivores
sl: Rastlinojedi

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Carnivores
sl: Mesojedi

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing animals on the map.
en: Aquatic
sl: Vodne

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Plants
sl: Rastline

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Standing Stones
sl: Stoječi kamni

en: Rocks
sl: Skale

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Dead Trees
sl: Odmrlo drevje

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing immovables on the map.
en: Palm Trees
sl: Palme

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Summer
sl: Poletje

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Winter
sl: Zima

note: TRANSLATORS: A category in the editor for placing terrains on the map.
en: Desert
sl: Puščava

en: Coal
sl: Premog

en: Fish
sl: Riba

en: Gold
sl: Zlato

en: Iron
sl: Železo

en: Stones
sl: Kamni

en: Water
sl: Voda

en: Beach
sl: Plaža

en: Dry Soil
sl: Suha prst

en: Meadow
sl: Travnik

en: Mountain Meadow
sl: Gorski travnik

en: Steppe
sl: Stepa

en: Snow
sl: Sneg

en: Swamp
sl: Močvirje

en: Ice
sl: Led
