Wike - en to el translation catalogue (35 entries)

en: Article not found
el: Το άρθρο δεν βρέθηκε

en: Can't find any results for requested query
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα

en: Can't access Wikipedia
el: Αδύνατη η πρόσβαση στη Βικιπαίδεια

en: Check your Internet connection and try again
el: Ελέγξτε τη σύνδεσή σας στο διαδίκτυο και ξαναπροσπαθήστε

note: the semicolon ; is the greek questionmark
en: Clear Bookmarks List?
el: Διαγραφή λίστας σελιδοεικτών;

en: All bookmarks in the list will be removed permanently.
el: Όλοι οι σελιδοδείκτες της λίστας θα διαγραφούν μόνιμα

en: Clear List
el: Διαγραφή λίστας

en: Search Suggestions
el: Αναζήτηση προτάσεων

en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

[ctx: shortcut window]
en: General
el: Γενικά

[ctx: shortcut window]
en: Table of contents
el: Περιεχόμενα

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
el: Προτιμήσεις

[ctx: shortcut window]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

[ctx: shortcut window]
en: Search articles
el: Αναζήτηση άρθρων

[ctx: shortcut window]
en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

[ctx: shortcut window]
en: Next page
el: Επόμενη σελίδα

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: About Wike
el: Σχετικά με το Wike

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Keep a List of Recent Articles
el: Διατήρηση λίστας πρόσφατων άρθρων

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Search and read Wikipedia articles
el: Αναζήτηση και ανάγνωση άρθρων Βικιπαίδειας

note: Don't remove semicolons!
en: Wikipedia;Encyclopedia;
el: Βικιπαίδεια;Εγκυκλοπαίδεια;

en: Wike is a Wikipedia reader for the GNOME Desktop. Provides access to all the content of this online encyclopedia in a native application, with a simpler and distraction-free view of articles.
el: Το Wike είναι ένα πρόγραμμα ανάγνωσης της Βικιπαίδειας για το GNOME. Μέσω μιας απλής και δίχως περισπάσεις προβολή παρέχει πρόσβαση σε όλο το περιεχόμενο της ηλεκτρονικής εγκυκλοπαίδειας.

en: Random Article
el: Τυχαίο άρθρο

en: Last article
el: Πιο πρόσφατο άρθρο

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select None
el: Ακύρωση επιλογής

[ctx: shortcut window]
en: Random article
el: Τυχαίο άρθρο
