Wike - en to fr translation catalogue (137 entries)

en: Article not found
fr: Article introuvable

en: Can't find any results for requested query
fr: Aucun résultat trouvé pour la requête

en: Can't access Wikipedia
fr: Impossible d’accéder à Wikipédia

en: Check your Internet connection and try again
fr: Vérifiez votre connexion Internet et réessayez

en: Clear Bookmarks List?
fr: Effacer la liste des signets ?

en: All bookmarks in the list will be removed permanently.
fr: Tous les signets de la liste seront supprimés définitivement.

en: Clear List
fr: Effacer la liste

en: Search Suggestions
fr: Suggestions de recherche

en: Add Bookmark
fr: Ajouter un signet

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Table of contents
fr: Sommaire

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
fr: Préférences

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fr: Quitter

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Search articles
fr: Rechercher des articles

[ctx: shortcut window]
en: Previous page
fr: Page précédente

[ctx: shortcut window]
en: Next page
fr: Page suivante

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks
fr: Signets

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
fr: Ajouter aux signets

en: Preferences
fr: Préférences

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: About Wike
fr: À propos de Wike

en: Behavior
fr: Comportement

en: Keep a List of Recent Articles
fr: Conserver une liste des articles récents

en: Languages
fr: Langues

en: Search and read Wikipedia articles
fr: Rechercher et lire des articles de Wikipédia

note: Don't remove semicolons!
en: Wikipedia;Encyclopedia;
fr: Wikipedia;Encyclopédie;

en: Wike is a Wikipedia reader for the GNOME Desktop. Provides access to all the content of this online encyclopedia in a native application, with a simpler and distraction-free view of articles.
fr: Wike est un lecteur de Wikipedia pour le bureau GNOME. Il permet d’accéder à tout le contenu de cette encyclopédie en ligne dans une application native, avec une vue simple et sans distraction des articles.

en: The history of visited articles will be deleted permanently.
fr: L’historique des articles visités sera définitivement supprimé.

en: Clear Personal Data?
fr: Supprimer les données personnelles ?

en: Cookies and cache data will be deleted permanently.
fr: Les cookies et les données en cache seront supprimés définitivement.

en: Clear Data
fr: Supprimer les données

note: Don't remove %s tag!
en: Search “%s” on Wikipedia
fr: Rechercher « %s » dans Wikipédia

en: Home Page
fr: Page d’accueil

en: The page that will be displayed when Wike starts
fr: Page affichée à l’ouverture de Wike

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Allow Live Search on Desktop
fr: Autoriser la recherche directement sur le bureau

en: Warning: all desktop searches will be sent to Wikipedia
fr: Attention : ces recherches seront envoyées à Wikipédia

en: Wike will remember the history of visited articles
fr: Wike se souviendra de l’historique des articles visités

en: Clear
fr: Effacer

en: Cookies and cache data will be deleted
fr: Les cookies et les données en cache seront supprimés

en: Try Again
fr: Réessayer

en: Random Article
fr: Article aléatoire

en: Last article
fr: Dernier article

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select None
fr: Ne rien sélectionner

[ctx: shortcut window]
en: Main menu
fr: Menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
fr: Onglets

[ctx: shortcut window]
en: New tab
fr: Nouvel onglet

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
fr: Fermer l’onglet actuel

[ctx: shortcut window]
en: Next tab
fr: Onglet suivant

[ctx: shortcut window]
en: Previous tab
fr: Onglet précédant

en: Open Link in New Tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Add Link to Bookmarks
fr: Ajouter le lien aux signets

en: Open Link in Browser
fr: Ouvrir le lien dans le navigateur

en: Copy Link to Clipboard
fr: Copier le lien dans le presse-papier

en: Desktop searches are performed in the default language
fr: Les recherches depuis le bureau sont dans la langue par défaut

en: You can search in other languages ​​using a prefix. Eg. -es to search in Spanish
fr: Pour d’autres langues utilisez un préfixe ex. : -es pour l’espagnol

[ctx: shortcut window]
en: Random article
fr: Article aléatoire

en: Pick a Font
fr: Choisissez une police

en: Font
fr: Police

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Last 7 days
fr: Les 7 derniers jours

en: Last 30 days
fr: Les 30 derniers jours

en: Show full history
fr: Afficher l’historique complet

en: Bookmark added:
fr: Signet ajouté :

en: Print operation completed
fr: Impression terminée

en: Print operation failed
fr: Impression échouée

en: Link copied to clipboard
fr: Lien copié dans le presse-papiers

en: Source Code
fr: Code source

en: Report an Issue
fr: Signaler un problème

en: Help Translating
fr: Contribuer à la traduction

en: Contributors
fr: Contributeurs

en: Flag Icons
fr: Icônes des drapeaux

en: All content from Wikipedia.org and available under CC BY-SA 3.0 unless otherwise noted.
    
    Wike is an independent development not endorsed by or affiliated with the Wikimedia Foundation.
fr: Tout le contenu provient de Wikipédia.org et est disponible sous licence CC BY-SA 3.0, sauf indication contraire.
    
    Wike est un projet indépendant non affilié à la Wikimedia Foundation.

en: Loading
fr: Chargement

en: Article not Found
fr: Article introuvable

en: Can't Access Wikipedia
fr: Impossible d’accéder à Wikipédia

en: Reading list
fr: Liste de lecture

en: No Contents
fr: Aucun contenu

en: There is no table of contents for this page
fr: Il n’y a pas de sommaire pour cette page

en: Pick your Languages
fr: Sélectionnez vos langues

en: Filter languages
fr: Filtrer les langues

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
fr: Barre latérale

[ctx: shortcut window]
en: Languages
fr: Langues

[ctx: shortcut window]
en: Search text
fr: Rechercher du texte

[ctx: shortcut window]
en: Print
fr: Imprimer

[ctx: shortcut window]
en: Copy link to clipboard
fr: Copier le lien vers le presse-papiers

[ctx: shortcut window]
en: Main page
fr: Page d’accueil

[ctx: shortcut window]
en: History of recent articles
fr: Historique des articles récents

[ctx: shortcut window]
en: Reload current page
fr: Recharger la page actuelle

en: Search Wikipedia
fr: Rechercher dans Wikipédia

en: New Bookmarks List
fr: Nouvelle liste de signets

en: List Name
fr: Nom de la liste

en: Cancel
fr: Annuler

en: Create List
fr: Créer la liste

en: Rename Bookmarks List
fr: Renommer la liste de signets

en: Rename List
fr: Renommer la liste

en: Also delete the list
fr: Supprimer également la liste

en: Clear History?
fr: Effacer l’historique ?

en: Clear History
fr: Effacer l’historique

en: Wikipedia main page
fr: Page d’accueil de Wikipédia

en: Random article
fr: Article aléatoire

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: View
fr: Aperçu

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Search text
fr: Rechercher du texte

en: Start typing to search Wikipedia articles
fr: Commencer à taper pour rechercher des articles dans Wikipédia

en: Main Page
fr: Page d’accueil

en: No Languages
fr: Aucune langue

en: This page is not available in other languages
fr: Cette page n’est pas disponible dans d’autres langues

en: Show
fr: Afficher

en: Language Flags
fr: Drapeaux des langues

en: Link Previews
fr: Aperçu des liens

en: Empty History
fr: Historique vide

en: There are no recent articles in the history
fr: Pas d’article récent dans l’historique

en: No Bookmarks
fr: Aucun signet

en: Use the Add Bookmark button or press Ctrl+D to add the current article to the list
fr: Utilisez le bouton Ajouter un signet ou appuyez sur Ctrl+D pour ajouter l’article actuel à la liste

en: Contents
fr: Contenus

en: History
fr: Historique

en: Print
fr: Imprimer

en: Search Text
fr: Rechercher du texte

en: Open in Browser
fr: Ouvrir dans le navigateur

en: Create New List…
fr: Créer une nouvelle liste…

en: Rename List…
fr: Renommer la liste…

en: Clear List…
fr: Vider la liste…

en: It supports more than 300 languages and integrates with desktop searches, providing suggestions that make it easier to find any content. Other features are: bookmarks with multiple lists, article table of contents, history, text searches and much more…
fr: Il prend en charge plus de 300 langues et s’intègre aux recherches de bureau, en proposant des suggestions qui facilitent la recherche de n’importe quel contenu. Autres fonctionnalités : signets avec listes multiples, sommaire des articles, historique, recherches textuelles et bien plus encore…

en: Pin Sidebar
fr: Épingler la barre latérale

en: Back
fr: Précédent

en: Forward
fr: Suivant

en: Main Menu
fr: Menu principal

[ctx: shortcut window]
en: View open tabs
fr: Voir les onglets ouverts

en: Restore open articles
fr: Restaurer les articles ouverts

en: Clear Personal Data on Close
fr: Effacer les données utilisateur à la fermeture

en: Encyclopedia
fr: Encyclopédie

en: Article Menu
fr: Menu de l’article
