Wike - en to ja translation catalogue (59 entries)

en: Article not found
ja: 記事が見つかりません

en: Can't find any results for requested query
ja: 要求されたクエリの結果が見つかりません

en: Can't access Wikipedia
ja: Wikipediaにアクセスできません

en: Check your Internet connection and try again
ja: インターネット接続確認し、やり直してください

en: Clear Bookmarks List?
ja: ブックマークリストを削除しますか？

en: All bookmarks in the list will be removed permanently.
ja: リスト内のすべてのブックマークは完全に削除されます。

en: Clear List
ja: リストを削除

en: Search Suggestions
ja: 検索候補

en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Table of contents
ja: 目次

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ja: 設定

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: shortcut window]
en: Search articles
ja: 記事を検索

[ctx: shortcut window]
en: Previous page
ja: 前のページ

[ctx: shortcut window]
en: Next page
ja: 次のページ

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
ja: ブックマークを追加

en: Preferences
ja: 設定

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: About Wike
ja: Wikeについて

en: Behavior
ja: 振舞い

en: Keep a List of Recent Articles
ja: 最近の記事リストを保持する

en: Languages
ja: 言語

en: Search and read Wikipedia articles
ja: Wikipediaの記事を検索と閲覧

en: Wike is a Wikipedia reader for the GNOME Desktop. Provides access to all the content of this online encyclopedia in a native application, with a simpler and distraction-free view of articles.
ja: WikeはGNOMEデスクトップ向けのWikipediaリーダーです。このオンライン百科事典のすべてのコンテンツをネイティブアプリケーションで提供し、記事をよりシンプルで気を散らすことなく表示します。

en: The history of visited articles will be deleted permanently.
ja: 訪れた記事の履歴は完全に削除されます。

en: Clear Personal Data?
ja: パーソナルデータを削除しますか？

en: Cookies and cache data will be deleted permanently.
ja: クッキーとキャッシュは完全に削除されます。

en: Clear Data
ja: データを削除

note: Don't remove %s tag!
en: Search “%s” on Wikipedia
ja: Wikipediaで“%s”を検索

en: Home Page
ja: ホームページ

en: The page that will be displayed when Wike starts
ja: Wike起動時に表示されるページ

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Allow Live Search on Desktop
ja: デスクトップでの記事の検索を許可する

en: Warning: all desktop searches will be sent to Wikipedia
ja: 注意：検索した情報はすべてWikipediaに送信されます

en: Wike will remember the history of visited articles
ja: Wikeは訪れた記事の履歴を記録します

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Personal Data
ja: パーソナルデータをクリア

en: Cookies and cache data will be deleted
ja: クッキーとキャッシュを削除

en: Try Again
ja: やり直す

en: Random Article
ja: ランダムな記事

en: Last article
ja: 最後に閲覧した記事

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select None
ja: 選択解除

[ctx: shortcut window]
en: Main menu
ja: メインメニュー

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
ja: タブ

[ctx: shortcut window]
en: New tab
ja: 新しいタブ

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
ja: 現在のタブを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Next tab
ja: 次のタブ

[ctx: shortcut window]
en: Previous tab
ja: 前のタブ

en: Open Link in New Tab
ja: リンクを新しいタブで開く

en: Add Link to Bookmarks
ja: リンク先をブックマークに追加

en: Open Link in Browser
ja: リンクをブラウザで開く

en: Desktop searches are performed in the default language
ja: デスクトップでの検索はデフォルトの言語で検索されます

[ctx: shortcut window]
en: Random article
ja: ランダムな記事
