Wike - en to pt-br translation catalogue (132 entries)

en: Article not found
pt-br: Artigo não encontrado

en: Can't find any results for requested query
pt-br: Não é possível encontrar nenhum resultado para a consulta solicitada

en: Can't access Wikipedia
pt-br: Não é possível acessar a Wikipédia

en: Check your Internet connection and try again
pt-br: Verifique sua conexão de internet e tente novamente

en: Clear Bookmarks List?
pt-br: Limpar lista de marcadores?

en: All bookmarks in the list will be removed permanently.
pt-br: Todos os marcadores da lista serão removidos permanentemente.

en: Clear List
pt-br: Limpar lista

en: Search Suggestions
pt-br: Pesquisar sugestões

en: Add Bookmark
pt-br: Adicionar marcador

[ctx: shortcut window]
en: General
pt-br: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Table of contents
pt-br: Índice de conteúdo

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
pt-br: Preferências

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt-br: Sair

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt-br: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pt-br: Navegação

[ctx: shortcut window]
en: Search articles
pt-br: Pesquisar artigos

[ctx: shortcut window]
en: Previous page
pt-br: Página anterior

[ctx: shortcut window]
en: Next page
pt-br: Próxima página

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks
pt-br: Marcadores

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
pt-br: Adicionar marcador

en: Preferences
pt-br: Preferências

en: Keyboard Shortcuts
pt-br: Atalhos de teclado

en: About Wike
pt-br: Sobre o Wike

en: Behavior
pt-br: Comportamento

en: Keep a List of Recent Articles
pt-br: Manter uma lista de artigos recentes

en: Languages
pt-br: Línguas

en: Search and read Wikipedia articles
pt-br: Pesquise e leia artigos da Wikipédia

note: Don't remove semicolons!
en: Wikipedia;Encyclopedia;
pt-br: Wikipedia;Encyclopedia;Wikipédia;Enciclopédia;

en: Wike is a Wikipedia reader for the GNOME Desktop. Provides access to all the content of this online encyclopedia in a native application, with a simpler and distraction-free view of articles.
pt-br: Wike é um leitor da Wikipédia para o Desktop GNOME. Provê acesso para todo o conteúdo da enciclopédia online numa aplicação nativa, com uma visualização simples e sem distrações dos artigos.

en: The history of visited articles will be deleted permanently.
pt-br: O histórico de artigos visitados será excluído permanentemente.

en: Clear Personal Data?
pt-br: Limpar dados pessoais?

en: Cookies and cache data will be deleted permanently.
pt-br: Cookies e dados de cache serão excluídos permanentemente.

en: Clear Data
pt-br: Apagar dados

note: Don't remove %s tag!
en: Search “%s” on Wikipedia
pt-br: Pesquisar "%s" na Wikipédia

en: Home Page
pt-br: Pagina inicial

en: The page that will be displayed when Wike starts
pt-br: A página que será exibida quando o Wike iniciar

en: Privacy
pt-br: Privacidade

en: Allow Live Search on Desktop
pt-br: Permitir pesquisa em tempo real no desktop

en: Warning: all desktop searches will be sent to Wikipedia
pt-br: Aviso: todas as pesquisas na área de trabalho serão enviadas para a Wikipédia

en: Wike will remember the history of visited articles
pt-br: Wike se lembrará do histórico de artigos visitados

en: Clear
pt-br: Limpar

en: Clear Personal Data
pt-br: Limpar dados pessoais

en: Cookies and cache data will be deleted
pt-br: Cookies e dados de cache serão excluídos

en: Try Again
pt-br: Tentar novamente

en: Random Article
pt-br: Artigo aleatório

en: Last article
pt-br: Último artigo

en: Bookmarks
pt-br: Marcadores

en: Select All
pt-br: Selecionar todos

en: Select None
pt-br: Selecionar nenhum

[ctx: shortcut window]
en: Main menu
pt-br: Menu principal

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
pt-br: Abas

[ctx: shortcut window]
en: New tab
pt-br: Nova aba

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
pt-br: Fechar aba atual

[ctx: shortcut window]
en: Next tab
pt-br: Próxima aba

[ctx: shortcut window]
en: Previous tab
pt-br: Aba anterior

en: Open Link in New Tab
pt-br: Abrir link em uma nova aba

en: Add Link to Bookmarks
pt-br: Adicionar link aos marcadores

en: Open Link in Browser
pt-br: Abrir link no navegador

en: Copy Link to Clipboard
pt-br: Copiar link para a área de transferência

en: Desktop searches are performed in the default language
pt-br: As pesquisas na área de trabalho são realizadas no idioma padrão

en: You can search in other languages ​​using a prefix. Eg. -es to search in Spanish
pt-br: Você pode pesquisar em outros idiomas usando um prefixo. Por exemplo. -es para pesquisar em espanhol

[ctx: shortcut window]
en: Random article
pt-br: Artigo aleatório

en: Pick a Font
pt-br: Escolha uma fonte

en: Font
pt-br: Fonte

en: Today
pt-br: Hoje

en: Last 7 days
pt-br: Últimos 7 dias

en: Last 30 days
pt-br: Últimos 30 dias

en: Show full history
pt-br: Mostrar histórico completo

en: Bookmark added:
pt-br: Marcador adicionado:

en: Print operation completed
pt-br: Operação de impressão concluída

en: Print operation failed
pt-br: Falha na operação de impressão

en: Link copied to clipboard
pt-br: Link copiado para a área de transferência

en: Source Code
pt-br: Código-fonte

en: Report an Issue
pt-br: Reportar um problema

en: Help Translating
pt-br: Ajude a traduzir

en: Contributors
pt-br: Contribuidores

en: Flag Icons
pt-br: Ícones de bandeira

en: All content from Wikipedia.org and available under CC BY-SA 3.0 unless otherwise noted.
    
    Wike is an independent development not endorsed by or affiliated with the Wikimedia Foundation.
pt-br: Todo o conteúdo da Wikipedia.org e disponível sob CC BY-SA 3.0, salvo indicação em contrário.
    
    Wike é um desenvolvimento independente não endossado ou afiliado à Wikimedia Foundation.

en: Loading
pt-br: Carregando

en: Article not Found
pt-br: Artigo não encontrado

en: Can't Access Wikipedia
pt-br: Não foi possível acessar a Wikipédia

en: Reading list
pt-br: Lista de leitura

en: No Contents
pt-br: Sem conteúdo

en: There is no table of contents for this page
pt-br: Não há índice de conteúdo para esta página

en: Pick your Languages
pt-br: Escolha seus idiomas

en: Filter languages
pt-br: Filtrar idiomas

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
pt-br: Barra lateral

[ctx: shortcut window]
en: Languages
pt-br: Idiomas

[ctx: shortcut window]
en: Search text
pt-br: Pesquisar texto

[ctx: shortcut window]
en: Print
pt-br: Imprimir

[ctx: shortcut window]
en: Copy link to clipboard
pt-br: Copiar link para a área de transferência

[ctx: shortcut window]
en: Main page
pt-br: Página principal

[ctx: shortcut window]
en: History of recent articles
pt-br: Histórico de artigos recentes

[ctx: shortcut window]
en: Reload current page
pt-br: Recarregar página atual

en: Search Wikipedia
pt-br: Pesquisar na Wikipédia

en: Search Settings
pt-br: Configurações de pesquisa

en: New Bookmarks List
pt-br: Nova lista de marcadores

en: List Name
pt-br: Nome da lista

en: Cancel
pt-br: Cancelar

en: Create List
pt-br: Criar lista

en: Rename Bookmarks List
pt-br: Renomear lista de marcadores

en: Rename List
pt-br: Renomear lista

en: Also delete the list
pt-br: Também exclui a lista

en: Clear History?
pt-br: Limpar histórico?

en: Clear History
pt-br: Limpar histórico

en: Wikipedia main page
pt-br: Página inicial da Wikipédia

en: Random article
pt-br: Artigo aleatório

en: New Tab
pt-br: Nova aba

en: View
pt-br: Visualização

en: Sidebar
pt-br: Barra lateral

en: Search text
pt-br: Pesquisar texto

en: Start typing to search Wikipedia articles
pt-br: Comece a digitar para pesquisar artigos da Wikipédia

en: Main Page
pt-br: Página principal

en: No Languages
pt-br: Nenhum idioma

en: This page is not available in other languages
pt-br: Esta página não está disponível em outros idiomas

en: Show
pt-br: Exibir

en: Language Flags
pt-br: Bandeiras no idioma

en: Link Previews
pt-br: Visualizações de link

en: Empty History
pt-br: Histórico vazio

en: There are no recent articles in the history
pt-br: Não há artigos recentes no histórico

en: No Bookmarks
pt-br: Sem marcadores

en: Use the Add Bookmark button or press Ctrl+D to add the current article to the list
pt-br: Use o botão "Adicionar marcador" ou pressione Ctrl+D para adicionar o artigo atual à lista

en: Contents
pt-br: Conteúdo

en: History
pt-br: Histórico

en: Print
pt-br: Imprimir

en: Search Text
pt-br: Pesquisar texto

en: Open in Browser
pt-br: Abrir no navegador

en: Create New List…
pt-br: Criar nova lista…

en: Rename List…
pt-br: Renomear lista…

en: Clear List…
pt-br: Limpar lista…

en: It supports more than 300 languages and integrates with desktop searches, providing suggestions that make it easier to find any content. Other features are: bookmarks with multiple lists, article table of contents, history, text searches and much more…
pt-br: Oferece suporte a mais de 300 idiomas e se integra às pesquisas na área de trabalho, fornecendo sugestões que facilitam a localização de qualquer conteúdo. Outros recursos são: marcadores com várias listas, sumário de artigos, histórico, pesquisas de texto e muito mais…

en: Pin Sidebar
pt-br: Fixar barra lateral
