Wike - en to sv translation catalogue (134 entries)

en: Article not found
sv: Ingen artikel hittades

en: Can't find any results for requested query
sv: Kan inte hitta några resultat för frågan

en: Can't access Wikipedia
sv: Kan inte ansluta till Wikipedia

en: Check your Internet connection and try again
sv: Kontrollera din internetanslutning och försök igen

en: Clear Bookmarks List?
sv: Vill du rensa bokmärkeslistan?

en: All bookmarks in the list will be removed permanently.
sv: Alla bokmärken i listan kommer att tas bort permanent.

en: Clear List
sv: Rensa listan

en: Search Suggestions
sv: Sökförslag

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Table of contents
sv: Innehållsförteckning

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Search articles
sv: Sök artiklar

[ctx: shortcut window]
en: Previous page
sv: Föregående sida

[ctx: shortcut window]
en: Next page
sv: Nästa sida

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: About Wike
sv: Om Wike

en: Behavior
sv: Beteende

en: Keep a List of Recent Articles
sv: Spara en lista över tidigare artiklar

en: Languages
sv: Språk

en: Search and read Wikipedia articles
sv: Sök och läs Wikipedia-artiklar

note: Don't remove semicolons!
en: Wikipedia;Encyclopedia;
sv: Wikipedia;Encyclopedi;

en: Wike is a Wikipedia reader for the GNOME Desktop. Provides access to all the content of this online encyclopedia in a native application, with a simpler and distraction-free view of articles.
sv: Wike är Wikipedia-läsare för GNOME-skrivbord. Ger tillgång till allt innehåll i denna online-encyklopedi i ett program med en enklare och distraktionsfri artikelvy.

en: The history of visited articles will be deleted permanently.
sv: Historik för besökta artiklar kommer att tas bort permanent.

en: Clear Personal Data?
sv: Vill du rensa personlig data?

en: Cookies and cache data will be deleted permanently.
sv: Cookies och cachelagrad data kommer att tas bort permanent.

en: Clear Data
sv: Rensa data

note: Don't remove %s tag!
en: Search “%s” on Wikipedia
sv: Sök «%s» på Wikipedia

en: Home Page
sv: Hemsida

en: The page that will be displayed when Wike starts
sv: Sidan som visas när Wike startas

en: Privacy
sv: Integritet

en: Allow Live Search on Desktop
sv: Tillåt live-sökning på skrivbordet

en: Warning: all desktop searches will be sent to Wikipedia
sv: Varning! Alla skrivbordssökningar skickas till Wikipedia

en: Wike will remember the history of visited articles
sv: Historik för besökta artiklar kommer att sparas

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear Personal Data
sv: Rensa personlig data

en: Cookies and cache data will be deleted
sv: Cookies och cachelagrad data kommer att tas bort

en: Try Again
sv: Försök igen

en: Random Article
sv: Slumpmässig artikel

en: Last article
sv: Senaste artikeln

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select None
sv: Avmarkera alla

[ctx: shortcut window]
en: Main menu
sv: Huvudmeny

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
sv: Flikar

[ctx: shortcut window]
en: New tab
sv: Ny flik

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
sv: Stäng aktuell flik

[ctx: shortcut window]
en: Next tab
sv: Nästa flik

[ctx: shortcut window]
en: Previous tab
sv: Föregående flik

en: Open Link in New Tab
sv: Öppna länk i ny flik

en: Add Link to Bookmarks
sv: Lägg till länk i Bokmärken

en: Open Link in Browser
sv: Öppna länk i webbläsare

en: Copy Link to Clipboard
sv: Kopiera länk till urklipp

en: Desktop searches are performed in the default language
sv: Skrivbordssökningar utförs på standardspråket

en: You can search in other languages ​​using a prefix. Eg. -es to search in Spanish
sv: Du kan söka på andra språk med hjälp av ett prefix. T.ex. -es för att söka på Spanska

[ctx: shortcut window]
en: Random article
sv: Slumpmässig artikel

en: Pick a Font
sv: Välj ett teckensnitt

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Today
sv: Idag

en: Last 7 days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Last 30 days
sv: Senaste 30 dagarna

en: Show full history
sv: Visa full historik

en: Bookmark added:
sv: Bokmärke tillagt:␣

en: Print operation completed
sv: Utskriftsåtgärden slutförd

en: Print operation failed
sv: Utskriftsåtgärden misslyckades

en: Link copied to clipboard
sv: Länken har kopierats till urklipp

en: Source Code
sv: Källkod

en: Report an Issue
sv: Rapportera ett problem

en: Help Translating
sv: Hjälp oss att översätta

en: Contributors
sv: Bidragsgivare

en: Flag Icons
sv: Flaggikoner

en: All content from Wikipedia.org and available under CC BY-SA 3.0 unless otherwise noted.
    
    Wike is an independent development not endorsed by or affiliated with the Wikimedia Foundation.
sv: Allt innehåll från Wikipedia.org och tillgängligt under CC BY-SA 3.0 om inget annat anges.
    
    Wike är oberoende utvecklat och stöds inte av eller är anslutet till Wikimedia Foundation.

en: Loading
sv: Laddar

en: Article not Found
sv: Artikel hittades inte

en: Can't Access Wikipedia
sv: Kan inte komma åt Wikipedia

en: Reading list
sv: Läslista

en: No Contents
sv: Inget innehåll

en: There is no table of contents for this page
sv: Det finns ingen innehållsförteckning för denna sida

en: Pick your Languages
sv: Välj dina språk

en: Filter languages
sv: Filtrera språk

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
sv: Sidofält

[ctx: shortcut window]
en: Languages
sv: Språk

[ctx: shortcut window]
en: Search text
sv: Sök text

[ctx: shortcut window]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: shortcut window]
en: Copy link to clipboard
sv: Kopiera länk till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Main page
sv: Huvudsida

[ctx: shortcut window]
en: History of recent articles
sv: Historik över senaste artiklar

[ctx: shortcut window]
en: Reload current page
sv: Ladda om nuvarande sida

en: Search Wikipedia
sv: Sök Wikipedia

en: Search Settings
sv: Sökinställningar

en: New Bookmarks List
sv: Ny bokmärkeslista

en: List Name
sv: Listnamn

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Create List
sv: Skapa lista

en: Rename Bookmarks List
sv: Byt namn på bokmärkeslista

en: Rename List
sv: Byt namn på lista

en: Also delete the list
sv: Radera även listan

en: Clear History?
sv: Rensa historik?

en: Clear History
sv: Rensa historik

en: Wikipedia main page
sv: Wikipedia huvudsida

en: Random article
sv: Slumpmässig artikel

en: New Tab
sv: Ny flik

en: View
sv: Visa

en: Sidebar
sv: Sidofält

en: Search text
sv: Sök text

en: Start typing to search Wikipedia articles
sv: Börja skriva för att söka i Wikipedia-artiklar

en: Main Page
sv: Huvudsida

en: No Languages
sv: Inga språk

en: This page is not available in other languages
sv: Den här sidan är inte tillgänglig på andra språk

en: Show
sv: Visa

en: Language Flags
sv: Språkflaggor

en: Link Previews
sv: Länkförhandsvisningar

en: Empty History
sv: Töm historik

en: There are no recent articles in the history
sv: Det finns inga nyare artiklar i historiken

en: No Bookmarks
sv: Inga bokmärken

en: Use the Add Bookmark button or press Ctrl+D to add the current article to the list
sv: Använd knappen lägg till bokmärke eller tryck på Ctrl+D för att lägga till den aktuella artikeln till listan

en: Contents
sv: Innehåll

en: History
sv: Historik

en: Print
sv: Skriv ut

en: Search Text
sv: Sök text

en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

en: Create New List…
sv: Skapa ny lista...

en: Rename List…
sv: Byt namn på lista...

en: Clear List…
sv: Rensa lista...

en: It supports more than 300 languages and integrates with desktop searches, providing suggestions that make it easier to find any content. Other features are: bookmarks with multiple lists, article table of contents, history, text searches and much more…
sv: Det stöder mer än 300 språk och integreras med skrivbordssökningar och ger förslag som gör det lättare att hitta allt innehåll. Andra funktioner är: bokmärken med flera listor, artikelinnehållsförteckning, historik, textsökningar och mycket mer ...

en: Pin Sidebar
sv: Fäst sidofält

en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt

en: Main Menu
sv: Huvudmeny
