Wike - en to tr translation catalogue (138 entries)

en: Article not found
tr: Makale bulunamadı

en: Can't find any results for requested query
tr: İstenen arama için herhangi bir sonuç bulamadı

en: Can't access Wikipedia
tr: Wikipedia'ya erişilemiyor

en: Check your Internet connection and try again
tr: İnternet bağlantınızı denetleyip tekrar deneyin

en: Clear Bookmarks List?
tr: Yer İmleri Listesi Temizlensin Mi?

en: All bookmarks in the list will be removed permanently.
tr: Listedeki tüm yer imleri kalıcı olarak kaldırılacak.

en: Clear List
tr: Listeyi Temizle

en: Search Suggestions
tr: Arama Önerilenleri

en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Table of contents
tr: İçindekiler

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Gezinti

[ctx: shortcut window]
en: Search articles
tr: Makale ara

[ctx: shortcut window]
en: Previous page
tr: Önceki sayfa

[ctx: shortcut window]
en: Next page
tr: Sonraki sayfa

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks
tr: Yer imleri

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: About Wike
tr: Wike Hakkında

en: Behavior
tr: Davranış

en: Keep a List of Recent Articles
tr: Son Makalelerin Listesini Tut

en: Languages
tr: Diller

en: Search and read Wikipedia articles
tr: Wikipedia makalelerini arayın ve okuyun

note: Don't remove semicolons!
en: Wikipedia;Encyclopedia;
tr: Wikipedia;Wikipedi;Vikipedi;Ansiklopedi;

en: Wike is a Wikipedia reader for the GNOME Desktop. Provides access to all the content of this online encyclopedia in a native application, with a simpler and distraction-free view of articles.
tr: Wike, GNOME Masaüstü için Wikipedia okuyucusudur. Çevrimiçi ansiklopedinin tüm içeriğine, makalelerin daha basit ve dikkat dağıtıcı olmayan görünümü ile yerel uygulama ile erişimeyi sağlar.

en: The history of visited articles will be deleted permanently.
tr: Ziyaret edilen makalelerin geçmişi kalıcı olarak silinir.

en: Clear Personal Data?
tr: Kişisel Veriler Temizlensin Mi?

en: Cookies and cache data will be deleted permanently.
tr: Çerezler ve önbellek verileri kalıcı olarak silinir.

en: Clear Data
tr: Verileri Temizle

note: Don't remove %s tag!
en: Search “%s” on Wikipedia
tr: Wikipedia içinde “%s” ara

en: Home Page
tr: Ana sayfa

en: The page that will be displayed when Wike starts
tr: Wike başladığında görüntülenecek sayfa

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Allow Live Search on Desktop
tr: Masaüstünde Canlı Arama Yapmaya İzin Ver

en: Warning: all desktop searches will be sent to Wikipedia
tr: Uyarı: Tüm masaüstü aramaları Wikipediaʼya gönderilecek

en: Wike will remember the history of visited articles
tr: Wike, ziyaret edilen makalelerin geçmişini hatırlayacak

en: Clear
tr: Temizle

en: Cookies and cache data will be deleted
tr: Çerezler ve önbellek verileri silinecek

en: Try Again
tr: Tekrar Dene

en: Random Article
tr: Rastgele Makale

en: Last article
tr: Son makale

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select None
tr: Hiçbirini Seçme

[ctx: shortcut window]
en: Main menu
tr: Ana menü

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
tr: Sekmeler

[ctx: shortcut window]
en: New tab
tr: Yeni sekme

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
tr: Geçerli sekmeyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Next tab
tr: Sonraki sekme

[ctx: shortcut window]
en: Previous tab
tr: Önceki sekme

en: Open Link in New Tab
tr: Bağlantıyı Yeni Sekmede Aç

en: Add Link to Bookmarks
tr: Bağlantıyı Yer İmlerine Ekle

en: Open Link in Browser
tr: Bağlantıyı Tarayıcıda Aç

en: Copy Link to Clipboard
tr: Bağlantıyı Panoya Kopyala

en: Desktop searches are performed in the default language
tr: Masaüstü aramalarını öntanımlı dilde gerçekleştirilir

en: You can search in other languages ​​using a prefix. Eg. -es to search in Spanish
tr: Ön ek kullanarak diğer dillerde arama yapabilirsiniz. Ör. İngilizce aramak için -en kullanabilirsiniz

[ctx: shortcut window]
en: Random article
tr: Rastgele makale

en: Pick a Font
tr: Yazı Tipi Seç

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Today
tr: Bugün

en: Last 7 days
tr: Son 7 gün

en: Last 30 days
tr: Son 30 gün

en: Show full history
tr: Tam geçmişi göster

en: Bookmark added:
tr: Yer imi eklendi:␣

en: Print operation completed
tr: Yazdırma işlemi tamamlandı

en: Print operation failed
tr: Yazdırma işlemi başarısız

en: Link copied to clipboard
tr: Bağlantı panoya kopyalandı

en: Source Code
tr: Kaynak Kodu

en: Report an Issue
tr: Hata Bildir

en: Help Translating
tr: Çeviriye Yardım Et

en: Contributors
tr: Katkıcılar

en: Flag Icons
tr: Bayrak Simgeleri

en: All content from Wikipedia.org and available under CC BY-SA 3.0 unless otherwise noted.
    
    Wike is an independent development not endorsed by or affiliated with the Wikimedia Foundation.
tr: Tüm içerik Wikipedia.org sitesinden alınmıştır ve aksi belirtilmedikçe CC BY-SA 3.0 altında kullanılabilir.
    
    Wike, Wikimedia Vakfı tarafından onaylanmayan veya onunla bağlantılı olmayan bağımsız bir çalışmadır.

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Article not Found
tr: Makale Bulunamadı

en: Can't Access Wikipedia
tr: Wikipedia Sitesine Erişilemedi

en: Reading list
tr: Liste okunuyor

en: No Contents
tr: İçindekiler Yok

en: There is no table of contents for this page
tr: Bu sayfa için içindekiler tablosu yok

en: Pick your Languages
tr: Dillerinizi Seçin

en: Filter languages
tr: Dilleri süz

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

[ctx: shortcut window]
en: Languages
tr: Diller

[ctx: shortcut window]
en: Search text
tr: Metin ara

[ctx: shortcut window]
en: Print
tr: Yazdır

[ctx: shortcut window]
en: Copy link to clipboard
tr: Bağlantıyı panoya kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Main page
tr: Ana sayfa

[ctx: shortcut window]
en: History of recent articles
tr: Son makaleler geçmişi

[ctx: shortcut window]
en: Reload current page
tr: Geçerli sayfayı yeniden yükle

en: Search Wikipedia
tr: Wikipediaʼda Ara

en: New Bookmarks List
tr: Yeni Yer İmi Listesi

en: List Name
tr: Liste Adı

en: Cancel
tr: İptal

en: Create List
tr: Liste Oluştur

en: Rename Bookmarks List
tr: Yer İmi Listesini Yeniden Adlandır

en: Rename List
tr: Listeyi Yeniden Adlandır

en: Also delete the list
tr: Ayrıca listeyi de sil

en: Clear History?
tr: Geçmiş Temizlensin Mi?

en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

en: Wikipedia main page
tr: Wikipedia ana sayfası

en: Random article
tr: Rastgele makale

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: View
tr: Görünüm

en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

en: Search text
tr: Arama metni

en: Start typing to search Wikipedia articles
tr: Wikipedia makalelerini aramak için yazmaya başlayın

en: Main Page
tr: Ana Sayfa

en: No Languages
tr: Dil Yok

en: This page is not available in other languages
tr: Bu sayfa diğer dillerde yok

en: Show
tr: Göster

en: Language Flags
tr: Dil Bayrakları

en: Link Previews
tr: Bağlantı Ön İzlemeleri

en: Empty History
tr: Geçmiş Boş

en: There are no recent articles in the history
tr: Geçmişte makale yok

en: No Bookmarks
tr: Yer İmi Yok

en: Use the Add Bookmark button or press Ctrl+D to add the current article to the list
tr: Geçerli makaleyi listeye eklemek için Yer İmi Ekle düğmesini kullanın ya da Ctrl+D tuşlarına basın

en: Contents
tr: İçerikler

en: History
tr: Geçmiş

en: Print
tr: Yazdır

en: Search Text
tr: Metin Ara

en: Open in Browser
tr: Tarayıcıda Aç

en: Create New List…
tr: Yeni Liste Oluştur...

en: Rename List…
tr: Listeyi Yeniden Adlandır...

en: Clear List…
tr: Listeyi Temizle...

en: It supports more than 300 languages and integrates with desktop searches, providing suggestions that make it easier to find any content. Other features are: bookmarks with multiple lists, article table of contents, history, text searches and much more…
tr: 300ʼden fazla dili destekler ve masaüstü aramalarıyla tümleşik olarak herhangi bir içeriği bulmayı kolaylaştıran öneriler sunar. Diğer özellikler şunlardır: birden fazla liste içeren yer imleri, makale içindekiler tablosu, tarih, metin aramaları ve çok daha fazlası...

en: Pin Sidebar
tr: Kenar Çubuğunu Sabitle

en: Back
tr: Geri

en: Forward
tr: İleri

en: Main Menu
tr: Ana Menü

[ctx: shortcut window]
en: View open tabs
tr: Açık sekmeleri göster

en: Restore open articles
tr: Açık makaleleri geri yükle

en: Clear Personal Data on Close
tr: Kapatılınca Kişisel Verileri Temizle

en: Encyclopedia
tr: Ansiklopedi

en: Article Menu
tr: Makale Menüsü
