Wike - en to uk translation catalogue (135 entries)

en: Article not found
uk: Статтю не знайдено

en: Can't find any results for requested query
uk: Не знайдено жодного результату за запитом

en: Can't access Wikipedia
uk: Не вдається отримати доступ до Вікіпедії

en: Check your Internet connection and try again
uk: Перевірте підключення до інтернету та спробуйте ще раз

en: Clear Bookmarks List?
uk: Очистити список закладок?

en: All bookmarks in the list will be removed permanently.
uk: Усі закладки з списку будуть видалені назавжди.

en: Clear List
uk: Очистити список

en: Search Suggestions
uk: Пошукові пропозиції

en: Add Bookmark
uk: Додати закладку

[ctx: shortcut window]
en: General
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
en: Table of contents
uk: Зміст

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
uk: Налаштування

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
uk: Сполучення клавіш

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
uk: Навігація

[ctx: shortcut window]
en: Search articles
uk: Пошук статей

[ctx: shortcut window]
en: Previous page
uk: Попередня сторінка

[ctx: shortcut window]
en: Next page
uk: Наступна сторінка

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks
uk: Закладки

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
uk: Додати закладку

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Keyboard Shortcuts
uk: Сполучення клавіш

en: About Wike
uk: Про Wike

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Keep a List of Recent Articles
uk: Зберігати список нещодавніх статей

en: Languages
uk: Мови

en: Search and read Wikipedia articles
uk: Шукайте та читайте статті Вікіпедії

note: Don't remove semicolons!
en: Wikipedia;Encyclopedia;
uk: Вікіпедія;Енциклопедія;

en: Wike is a Wikipedia reader for the GNOME Desktop. Provides access to all the content of this online encyclopedia in a native application, with a simpler and distraction-free view of articles.
uk: Wike — це програма, що дозволяє читати статті Вікіпедії для стільниці GNOME. Забезпечує доступ до всього вмісту онлайн-енциклопедії з простішим і не відволікаючим переглядом статей.

en: The history of visited articles will be deleted permanently.
uk: Історія відвіданих статей буде видалена назавжди.

en: Clear Personal Data?
uk: Очистити особисті дані?

en: Cookies and cache data will be deleted permanently.
uk: Файли cookie та дані кешу будуть видалені назавжди.

en: Clear Data
uk: Очистити дані

note: Don't remove %s tag!
en: Search “%s” on Wikipedia
uk: Шукати “%s” у Вікіпедії

en: Home Page
uk: Головна сторінка

en: The page that will be displayed when Wike starts
uk: Сторінка, відображена при запуску Wike

en: Privacy
uk: Приватність

en: Allow Live Search on Desktop
uk: Дозволити інтерактивний пошук на стільниці

en: Warning: all desktop searches will be sent to Wikipedia
uk: Попередження: усі пошукові запити на стільниці будуть перенаправлені до Вікіпедії

en: Wike will remember the history of visited articles
uk: Wike запам'ятає історію відвіданих статей

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear Personal Data
uk: Очистити особисті дані

en: Cookies and cache data will be deleted
uk: Файли cookie і дані кешу будуть видалені

en: Try Again
uk: Спробуйте ще раз

en: Random Article
uk: Випадкова стаття

en: Last article
uk: Остання стаття

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Select None
uk: Скасувати вибір

[ctx: shortcut window]
en: Main menu
uk: Головне меню

[ctx: shortcut window]
en: Tabs
uk: Вкладки

[ctx: shortcut window]
en: New tab
uk: Нова вкладка

[ctx: shortcut window]
en: Close current tab
uk: Закрити поточну вкладку

[ctx: shortcut window]
en: Next tab
uk: Наступна вкладка

[ctx: shortcut window]
en: Previous tab
uk: Попередня вкладка

en: Open Link in New Tab
uk: Відкрити посилання у новій вкладці

en: Add Link to Bookmarks
uk: Додати посилання до закладок

en: Open Link in Browser
uk: Відкрити посилання в браузері

en: Copy Link to Clipboard
uk: Копіювати посилання до буферу обміну

en: Desktop searches are performed in the default language
uk: Пошук на стільниці виконується мовою за замовчуванням

en: You can search in other languages ​​using a prefix. Eg. -es to search in Spanish
uk: Ви можете шукати іншими мовами за допомогою префіска. Наприклад, -es для пошуку іспанською мовою.

[ctx: shortcut window]
en: Random article
uk: Випадкова стаття

en: Pick a Font
uk: Оберіть шрифт

en: Font
uk: Шрифт

en: Today
uk: Сьогодні

en: Last 7 days
uk: За останні 7 днів

en: Last 30 days
uk: Протягом останніх 30 днів

en: Show full history
uk: Показати повну історію

en: Bookmark added:
uk: Додано в закладки:␣

en: Print operation completed
uk: Друк завершено

en: Print operation failed
uk: Не вдалося надрукувати

en: Link copied to clipboard
uk: Посилання скопійовано до буферу обміну

en: Source Code
uk: Програмний код

en: Report an Issue
uk: Повідомити про помилку

en: Help Translating
uk: Допомогти з перекладом

en: Contributors
uk: Учасники

en: Flag Icons
uk: Значки прапора

en: All content from Wikipedia.org and available under CC BY-SA 3.0 unless otherwise noted.
    
    Wike is an independent development not endorsed by or affiliated with the Wikimedia Foundation.
uk: Весь вміст з Wikipedia.org доступний за ліцензією CC BY-SA 3.0, якщо не заначено іншого.
    
    Wike — це незалежна розробка, яка не схвалена Фондом Вікімедіа і не пов'язана з ним.

en: Loading
uk: Завантаження

en: Article not Found
uk: Статтю не знайдено

en: Can't Access Wikipedia
uk: Не вдається отримати доступ до Вікіпедії

en: Reading list
uk: Список читання

en: No Contents
uk: Без змісту

en: There is no table of contents for this page
uk: Для цієї сторінки немає змісту

en: Pick your Languages
uk: Оберіть мову

en: Filter languages
uk: Фільтр мов

[ctx: shortcut window]
en: Sidebar
uk: Бічна панель

[ctx: shortcut window]
en: Languages
uk: Мови

[ctx: shortcut window]
en: Search text
uk: Пошук тексту

[ctx: shortcut window]
en: Print
uk: Друкувати

[ctx: shortcut window]
en: Copy link to clipboard
uk: Копіювати посилання до буферу обміну

[ctx: shortcut window]
en: Main page
uk: Головна сторінка

[ctx: shortcut window]
en: History of recent articles
uk: Історія останніх переглянутих статей

[ctx: shortcut window]
en: Reload current page
uk: Перезавантажити сторінку

en: Search Wikipedia
uk: Пошук у Вікіпедії

en: Search Settings
uk: Параметри пошуку

en: New Bookmarks List
uk: Новий список закладок

en: List Name
uk: Назва списку

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Create List
uk: Створити список

en: Rename Bookmarks List
uk: Перейменувати список закладок

en: Rename List
uk: Перейменувати список

en: Also delete the list
uk: Видалити також список

en: Clear History?
uk: Видалити історію?

en: Clear History
uk: Видалити історію

en: Wikipedia main page
uk: Головна сторінка Вікіпедії

en: Random article
uk: Випадкова стаття

en: New Tab
uk: Нова вкладка

en: View
uk: Вигляд

en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: Search text
uk: Пошук тексту

en: Start typing to search Wikipedia articles
uk: Почніть набирати текст для пошуку статей у Вікіпедії

en: Main Page
uk: Головна сторінка

en: No Languages
uk: Без перекладу

en: This page is not available in other languages
uk: Ця сторінка недоступна іншими мовами

en: Show
uk: Показати

en: Language Flags
uk: Прапори мов

en: Link Previews
uk: Попередній перегляд посилань

en: Empty History
uk: Відсутня історія

en: There are no recent articles in the history
uk: Немає останніх переглянутих статей в історії

en: No Bookmarks
uk: Немає закладок

en: Use the Add Bookmark button or press Ctrl+D to add the current article to the list
uk: Використовуйте кнопку Додати закладку або натисніть Ctrl+D, щоб додати статтю до списку

en: Contents
uk: Зміст

en: History
uk: Історія

en: Print
uk: Друкувати

en: Search Text
uk: Пошук тексту

en: Open in Browser
uk: Відкрити в браузері

en: Create New List…
uk: Створити новий список…

en: Rename List…
uk: Перейменувати список…

en: Clear List…
uk: Очистити список…

en: It supports more than 300 languages and integrates with desktop searches, providing suggestions that make it easier to find any content. Other features are: bookmarks with multiple lists, article table of contents, history, text searches and much more…
uk: Застосунок підтримує понад 300 мов та інтегрується з пошуком на стільниці, надаючи пропозиції, які полегшують пошук будь-якого контенту. Інші функції: закладки з декількома списками, зміст статті, історія, пошук тексту та багато іншого…

en: Pin Sidebar
uk: Закріпити бічну панель

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Вперед

en: Main Menu
uk: Головне меню
