Wike - en to id translation catalogue (50 entries)

en: Article not found
id: Artikel tidak ditemukan

en: Can't find any results for requested query
id: Tidak dapat menemukan hasil untuk kueri yang diminta

en: Can't access Wikipedia
id: Tidak dapat mengakses Wikipedia

en: Check your Internet connection and try again
id: Periksa sambungan Internet Anda, lalu coba kembali

en: Clear Bookmarks List?
id: Bersihkan Daftar Markah?

en: All bookmarks in the list will be removed permanently.
id: Semua markah dalam daftar akan dihapus secara permanen.

en: Clear List
id: Bersihkan Daftar

en: Search Suggestions
id: Saran Pencarian

en: Add Bookmark
id: Tambah Markah

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Table of contents
id: Daftar isi

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
id: Pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
id: Navigasi

[ctx: shortcut window]
en: Search articles
id: Cari artikel

[ctx: shortcut window]
en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Next page
id: Halaman selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Bookmarks
id: Markah

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
id: Tambah markah

en: Preferences
id: Preferensi

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: About Wike
id: Tentang Wike

en: Behavior
id: Perilaku

en: Keep a List of Recent Articles
id: Menyimpan daftar artikel terbaru

en: Languages
id: Bahasa

en: Search and read Wikipedia articles
id: Cari dan baca artikel Wikipedia

note: Don't remove semicolons!
en: Wikipedia;Encyclopedia;
id: Wikipedia; Ensiklopedia;

en: Wike is a Wikipedia reader for the GNOME Desktop. Provides access to all the content of this online encyclopedia in a native application, with a simpler and distraction-free view of articles.
id: Wike adalah pembaca Wikipedia untuk Destop GNOME. Menyediakan akses ke semua konten ensiklopedia luring ini dalam aplikasi asli, dengan tampilan artikel yang lebih sederhana dan bebas gangguan.

en: The history of visited articles will be deleted permanently.
id: Riwayat artikel yang dikunjungi akan dihapus secara permanen.

en: Clear Personal Data?
id: Bersihkan Data Pribadi?

en: Cookies and cache data will be deleted permanently.
id: Kuki dan data singgahan akan dihapus secara permanen.

en: Clear Data
id: Bersihkan Data

note: Don't remove %s tag!
en: Search “%s” on Wikipedia
id: Cari «%s» di Wikipedia

en: Home Page
id: Halaman beranda

en: The page that will be displayed when Wike starts
id: Halaman yang akan ditampilkan saat Wike dimulai

en: Privacy
id: Privasi

en: Allow Live Search on Desktop
id: Perbolehkan pencarian langsung di destop

en: Warning: all desktop searches will be sent to Wikipedia
id: Peringatan: semua pencarian destop akan dikirim ke Wikipedia

en: Wike will remember the history of visited articles
id: Wike akan mengingat riwayat artikel yang dikunjungi

en: Clear
id: Bersihkan

en: Clear Personal Data
id: Bersihkan data pribadi

en: Cookies and cache data will be deleted
id: Kuki dan data singgahan akan dihapus

en: Try Again
id: Coba lagi

en: Random Article
id: Artikel acak

en: Last article
id: Artikel terakhir

en: Bookmarks
id: Markah

en: Select All
id: Pilih semua

en: Select None
id: Pilih tak satupun

[ctx: shortcut window]
en: Random article
id: Artikel acak
