Jmol - en to et translation catalogue (126 entries)

en: &Help
et: &Abi

en: &Search...
et: Ot&si...

en: Open
et: Ava

en: Finnish
et: Soome

en: new
et: uus

en: center
et: keskel

en: minimize
et: minimeeri

en: clear
et: puhas

en: save file
et: salvesta fail

en: single
et: üksik

en: double
et: topelt

en: triple
et: kolmekordne

en: All
et: Kõik

en: Mouse Manual
et: Hiire Õpetus

en: Translations
et: Tõlked

en: System
et: Süsteem

en: No atoms loaded
et: Ei ühtegi aatomit

en: By Residue Name
et: Jäänuse nime järgi

en: None
et: Ei ühtegi

en: Display Selected Only
et: Kuva Ainult Valitud

en: Invert Selection
et: Vaheta Valik

en: Protein
et: Proteiin

en: Backbone
et: Selgroog

en: Side Chains
et: Külgmised Ketid

en: Polar Residues
et: Polaarsed jäänused

en: Nonpolar Residues
et: Mittepolaarsed jäänused

en: Basic Residues (+)
et: Lihtsad jäänused (+)

en: Acidic Residues (-)
et: Happelised jäänused (-)

en: Uncharged Residues
et: Mittelaetud jäänused

en: Nucleic
et: Tuuma

en: Bases
et: Alused

en: AT pairs
et: AT paarid

en: GC pairs
et: GC paarid

en: AU pairs
et: AU paarid

en: Secondary Structure
et: Teisene Struktuur

en: Carbohydrate
et: Süsinikhüdraat

en: Scheme
et: Skeem

en: Ball and Stick
et: Pall ja Kepp

en: Sticks
et: Kepid

en: Wireframe
et: Sõrestik

en: Cartoon
et: Pildijada

en: Trace
et: Jälg

en: Atoms
et: Aatomid

en: Off
et: välja

en: Bonds
et: Sidemed

en: On
et: Sees

en: Hydrogen Bonds
et: Vesiniku Sidemed

en: Calculate
et: Arvuta

en: Set H-Bonds Side Chain
et: Pane H-Sidemed Külgmisse Ketti

en: Set H-Bonds Backbone
et: Pane H-Sidemed Selgroogu

en: Disulfide Bonds
et: Disulfiidi Sidemed

en: Set SS-Bonds Side Chain
et: Pane SS-Sidemed Külgmisse Ketti

en: Set SS-Bonds Backbone
et: Pane SS-Sidemed Selgroogu

en: Structures
et: Struktuurid

en: Ribbons
et: Ribad

en: Vectors
et: Vektorid

en: {0} pixels
et: {0} pikselit

en: Scale {0}
et: Skaala {0}

en: Red+Blue glasses
et: Punane+Sinine klaasid

en: Red+Green glasses
et: Punane+Roheline klaasid

en: Cross-eyed viewing
et: Rist-silmne vaatamine

en: Wall-eyed viewing
et: Otse vaatamine

en: Labels
et: Sildid

en: With Element Symbol
et: Koos Elementide Sümbolitega

en: With Atom Name
et: Koos Aatomite Nimetustega

en: With Atom Number
et: Koos Aatomite Numbritega

en: Position Label on Atom
et: Pane Aatomile Silt

en: Centered
et: Tsentreeritud

en: Upper Right
et: Ülemine Parem

en: Lower Right
et: Alumine Vasak

en: Upper Left
et: Ülemine Vasak

en: Lower Left
et: Alumine Vasak

en: Color
et: Värv

en: By Scheme
et: Skeemi järgi

en: Formal Charge
et: Formaalne Laeng

en: Partial Charge
et: Osaline Laeng

en: Chain
et: Kett

en: Inherit
et: Omane

en: Black
et: Must

en: White
et: Valge

en: Cyan
et: Rohekassinine

en: Red
et: Punane

en: Orange
et: Oraanz

en: Yellow
et: Kollane

en: Green
et: Roheline

en: Blue
et: Sinine

en: Salmon
et: Kollane

en: Olive
et: Oliivroheline

en: Maroon
et: Punapruun

en: Slate Blue
et: Sinine

en: Gold
et: Kuldne

en: Background
et: Taust

en: Axes
et: Teljed

en: Zoom
et: Suurenda

en: Zoom In
et: Suurenda sisse

en: Zoom Out
et: Vähenda

en: Spin
et: Spinn

en: Set X Rate
et: Määra X Kiirus

en: Set Y Rate
et: Määra Y Kiirus

en: Set Z Rate
et: Määra Z Kiirus

en: Set FPS
et: Määra FPS

en: Animation Mode
et: Animatsiooni Reziim

en: Play Once
et: Mängi Üks Kord

en: Palindrome
et: Palindroom

en: Loop
et: Tagasiside

en: Play
et: Mängi

en: Stop
et: Seiska

en: Next Frame
et: Järgmine Kaader

en: Previous Frame
et: Eelmine Kaader

en: Rewind
et: Keri Tagasi

en: Model
et: Mudel

en: Current state
et: Praegune olek

en: File
et: Fail

en: Reload
et: Lae uuesti

en: Computation
et: Arvutus

en: Hide
et: Peida

en: Dotted
et: Punktiir

en: Pixel Width
et: Pikseli Laius

en: Angstrom Width
et: Angstromi Laius

en: Show Hydrogens
et: Näita Vesinikke

en: Show Measurements
et: Näita Mõõted

en: Perspective Depth
et: Perspetkiivi Sügavus

en: RasMol Colors
et: RasMol Värvid

en: File Error:
et: Faili viga:

en: rotate
et: pööramine

en: translate
et: tõlgi
