win32-loader_l10n_po - en to ar translation catalogue (56 entries)

note: translate: This must be a valid string recognised by Nsis.  If your language is not yet supported by Nsis, please translate the missing Nsis part first.
en: LANG_ENGLISH
ar: LANG_ARABIC

note: translate: This must be the string used by GNU iconv to represent the charset used by Windows for your language.  If you don't know, check [wine]/tools/wmc/lang.c, or http://www.microsoft.com/globaldev/reference/WinCP.mspx IMPORTANT: In the rest of this file, only the subset of UTF-8 that can be con
en: windows-1252
ar: windows-1256

note: translate: The name of your language _in English_ (must be restricted to ascii)
en: English
ar: Arabic

[ctx: NLFID]
note: translate: The MUI_LANGUAGE macro expects the nlf file without extension for your language as a parameter. The nlf file should be found in /usr/share/nsis/Contrib/Language files/
en: English
ar: Arabic

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii. $target_distro; will be "Debian" and $kernel_name; will be either "GNU/Linux", "GNU/kFreeBSD" or "GNU/H
en: $target_distro $kernel_name - Continue with install process
ar: $target_distro $kernel_name - أكمل عملية التثبيت

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii.
en: PXE - Network boot
ar: PXE - الإقلاع الشبكي

note: translate: This is the program name, that appears in the installer windows captions and in the Windows Uninstaller dialog. Ampersands (&) are _forbidden_ in that string.
en: Debian-Installer loader
ar: مُحمّل برنامج التثبيت

en: Cannot find win32-loader.ini.
ar: تعذّر العثور على الملف win32-loader.ini.

en: win32-loader.ini is incomplete.  Contact the provider of this medium.
ar: الملف win32-loader.ini غير مكتمل. اتصل بمُزوّدك بهذا القرص.

en: This program has detected that your keyboard type is "$0".  Is this correct?
ar: اكتشف البرنامج أن نوع لوحة المفاتيح الخاصة بك هي "$0". هل هذا صحيح؟

en: Please send a bug report with the following information:
    
     - Version of Windows.
     - Country settings.
     - Real keyboard type.
     - Detected keyboard type.
    
    Thank you.
ar: رجاء أرسل تقرير الخلل بالمعلومات التالية:
    
     - نسخة ويندوز.
     - إعدادات الدولة.
     - نوع لوحة المفاتيح الفعلي.
     - نوع لوحة المفاتيح الذي اكتشف.
    
    شكراً لك.

en: There doesn't seem to be enough free disk space in drive $c.  For a complete desktop install, it is recommended to have at least 3 GB.  If there is already a separate disk or partition for this install, or if you plan to replace Windows completely, you can safely ignore this warning.
ar: يبدو أنه ليس هناك مساحة كافية في القرص $c. لكي تقوم بتثبيت سطح مكتب كامل، يُستحسن أن يكون لديك 3 جيجا بايت على الأقل. إن كان هناك قرص أو جزء منفصل للتثبيت عليه، أو إن كنت تنوي استبدال ويندوز بالكامل، يمكنك تجاهل هذا التحذير.

en: Error: not enough free disk space.  Aborting install.
ar: خطأ: ليست هناك مساحة كافية. جاري إلغاء التثبيت.

en: This program doesn't support Windows $windows_version yet.
ar: لا يدعم هذا البرنامج ويندوز $windows_version بعد.

en: The system version you're trying to install is designed to run on modern, 64-bit computers.  However, your computer is incapable of running 64-bit programs.
    
    Use the 32-bit ("i386") version, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    This installer will abort now.
ar: نسخة النظام التي تحاول تثبيتها مُعدّة لتعمل على حاسبات 64-بت الحديثة. غير أن حاسبك غير قادر على تشغيل برامج 64-بت.
    
    استخدم نسخة 32-بت ("i386")، أو نسخة Multi-arch التي يمكن بها تثبيت أي من النسختين.
    
    سيتم إلغاء التثبيت الآن.

en: Your computer is capable of running modern, 64-bit operating systems.  However, the system version you're trying to install is designed to run on older, 32-bit hardware.
    
    You may still proceed with this install, but in order to take the most advantage of your computer, we recommend that you use the 64-bit ("amd64") version instead, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    Would you like to abort now?
ar: حاسبك قادر على تشغيل أنظمة التشغيل الحديثة من طراز 64-بت. إلا أن نسخة النظام التي تقوم بتثبيتها مُعدّة للعمل على عتاد 32-بت الأقدم.
    
    يمكنك الاستمرار بالتثبيت، ولكن للاستفادة القصوى من حاسبك، يُستحسن أن تستخدم نسخة 64-بت ("amd64")، أو نسخة Multi-arch بدلاً من ذلك والتي يمكن من خلالها تثبيت أي منها.
    
    هل تودّ إلغاء التثبيت الآن؟

note: translate: "system partition" and "boot partition" are defined by Microsoft to mean the opposite of what a normal person would expect they mean, so please keep the quotes, and translate them as literally as possible.  Also, I suggest you use the same term used in http://support.microsoft.com/kb/3144
en: Unable to find "system partition", assuming it is the same as the "boot partition" ($c).
ar: تعذر العثور على "جزء النظام"، وسأفترض أنه هو نفسه "جزء الإقلاع " ($c).

en: Select install mode:
ar: اختر وضع التثبيت:

en: Normal mode.  Recommended for most users.
ar: الوضع العادي.  مُستحسن لمعظم المستخدمين.

en: Expert mode.  Recommended for expert users who want full control of the install process.
ar: وضع الخبير. مُستحسن للمستخدمين الخُبراء الذين يريدون التحكّم الكامل بعمليّة التثبيت.

en: PXE mode: install a PXE loader to allow remote kernel loading.
ar: وضع PXE: تثبيت مُحمّل PXE لتمكين تحميل نواة من مكان بعيد.

en: Select action:
ar: اختر الإجراء:

en: Begin install on this computer.
ar: إبدأ التثبيت على هذا الحاسب.

en: Repair an installed system (rescue mode).
ar: أصلح نظام موجود (وضع الإنقاذ).

en: Select the kernel:
ar: إختر النواة:

en: GNU/Linux
ar: غنو/لينكس

en: Graphical install
ar: التثبيت الرسومي

en: Text install
ar: التثبيت النصّي

en: Connecting ...
ar: إجراء الاتصال ...

en: Select which version of Debian-Installer to use:
ar: اختر نسخة برنامج تثبيت دبيان التي تريد استخدامها:

en: Stable release.  This will install Debian "stable".
ar: الإصدار المستقرّ. يقوم بتثبيت نسخة "stable" من دبيان.

en: Daily build.  This is the development version of Debian-Installer.  It will install Debian "testing" by default, and may be capable of installing "stable" or "unstable" as well.
ar: البُنية اليوميّة. النسخة التطويرية من برنامج تثبيت دبيان. ستقوم بتثبيت نسخة دبيان "testing" التجريبية بشكل افتراضي، وقد تكون قادراً على تثبيت النسخة المستقرّة "stable" أو  "unstable" الغير مستقرّة أيضاً.

note: translate: You might want to mention that so-called "known issues" page is only available in English.
en: It is recommended that you check for known issues before using a daily build.  Would you like to do that now?
ar: من المُستحسن أن تتحقّق من المشاكل المعلومة قبل استخدام البُنية اليوميّة. هل تودّ القيام بذلك الآن؟

en: The following parameters will be used.  Do NOT change any of these unless you know what you're doing.
ar: سأستخدم المُعطيات التالية. لا تُغيّر أي منها ما لم تكن تعلم ما تقوم به.

en: Proxy settings (host:port):
ar: إعدادات البروكسي (مضيف:منفذ):

en: Location of boot.ini:
ar: موضع boot.ini:

en: Base URL for netboot images (linux and initrd.gz):
ar: عنوان URL الأساسي لصُور netboot (linux و initrd.gz):

en: Error
ar: خطأ

en: Error: failed to copy $0 to $1.
ar: خطأ: فشل نسخ $0 إلى $1.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: Checking GPG signature on $0.
ar: التحقق من توقيع GPG على $0.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: The downloaded $0 file cannot be trusted! Aborting.
ar: لا يمكن الوثوق بالملف المنزل $0! سيتم إلغاء العملية.

note: translate: This appears in a MessageBox when the md5 checksum verification failed. $0 is a url; $2 is the filename $1 is the computed checksum and $4 is the expected one.
en: Checksum mismatch for $0/$2. Got $1 when expecting $4. Aborting.
ar: لا يتطابق تدقيق المجموع في $0/$2. وجدت النتيجة $1 مع أن المفروض هو $4. جاري الإلغاء.

note: translate: $2 is a filename
en: Computing checksum for $2
ar: حساب تدقيق مجموع $2

en: Generating $0
ar: جاري توليد $0

en: Appending preseeding information to $0
ar: جاري إضافة معلومات preseeding إلى $0

en: Error: unable to run $0.
ar: خطأ: تعذّر تشغيل $0.

en: Disabling NTFS compression in bootstrap files
ar: تعطيل ضغط NTFS في ملفات bootstrap

en: Registering in NTLDR
ar: التسجيل في NTLDR

en: Registering in BootMgr
ar: التسجيل في BootMgr

en: Error: failed to parse bcdedit.exe output.
ar: خطأ: فشلت قراءة مُخرجات bcdedit.exe.

en: Error: $0 not found.  Is this really Windows $windows_version?
ar: خطأ: $0 غير موجود. هل نسخة ويندوز هذه هي فعلاً $windows_version؟

en: VERY IMPORTANT NOTICE:\n\n
ar: تنبيه مهم جداً:\n\n

note: translate: The following two strings are mutualy exclusive.  win32-loader will display one or the other depending on version of Windows. Take into account that either option has to make sense in our current context (i.e. be careful when using pronouns, etc).
en: The second stage of this install process will now be started.  After your confirmation, this program will restart Windows in DOS mode, and automatically load the next part of the install process.\n\n
ar: المرحلة الثانية من عملية التثبيت ستبدأ الآن. بعد توكيدك، سيقوم البرنامج بإعادة تشغيل ويندوز إلى وضع DOS، وتحميل الجزء التالي من عملية التثبيت تلقائياً.\n\n

en: You need to reboot in order to proceed with the install process.  During your next boot, you will be asked whether you want to start Windows or continue with the install process.\n\n
ar: يجب أن تقوم بإعادة التشغيل كي تستمر بعملية التثبيت. أثناء الإقلاع التالي، سوف تُسأل عما إذا كتب تريد تشغيل ويندوز أو إتمام عملية التثبيت.\n\n

en: During the install process, you will be offered the possibility of either reducing your Windows partition or completely replacing it.  In both cases, it is STRONGLY RECOMMENDED that you have previously made a backup of your data.  The authors of this software will NOT take ANY RESPONSIBILITY in the event of data loss.\n\nOnce your install is complete (and if you have chosen to keep Windows in your disk), you can uninstall this loader through the Windows Add/Remove Programs dialog in Control Panel.
ar: أثناء عملية التثبيت، ستتمكّن من تصغير حجم جزء ويندوز أو استبدالها بالكامل. في كلتا الحالتين من المُستحسن جداً أن تقوم بعمل نسخة احتياطية من بياناتك. لن يكون كاتبو هذا البرنامج مسؤولون بأي شكلعن فقدان بياناتك.\n\nحالما يكتمل التثبيت (وإن اخترت إبقاء ويندوز على حاسبك)، يمكنك إزالة برنامج التحميل عبر إضافة/إزالة البرامج من لوحة التحكّم.

en: Do you want to reboot now?
ar: هل تريد إعادة التشغيل الآن؟
