win32-loader 0.6.14 - en to ja translation catalogue (56 entries)

note: translate: This must be a valid string recognised by Nsis.  If your language is not yet supported by Nsis, please translate the missing Nsis part first.
en: LANG_ENGLISH
ja: LANG_JAPANESE

note: translate: This must be the string used by GNU iconv to represent the charset used by Windows for your language.  If you don't know, check [wine]/tools/wmc/lang.c, or http://www.microsoft.com/globaldev/reference/WinCP.mspx IMPORTANT: In the rest of this file, only the subset of UTF-8 that can be con
en: windows-1252
ja: shift-jis

note: translate: Charset used by NTLDR in your localised version of Windows XP.  If you don't know, maybe http://en.wikipedia.org/wiki/Code_page helps.
en: cp437
ja: cp932

note: translate: The name of your language _in English_ (must be restricted to ascii)
en: English
ja: Japanese

[ctx: NLFID]
note: translate: The MUI_LANGUAGE macro expects the nlf file without extension for your language as a parameter. The nlf file should be found in /usr/share/nsis/Contrib/Language files/
en: English
ja: Japanese

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii. $target_distro; will be "Debian" and $kernel_name; will be either "GNU/Linux", "GNU/kFreeBSD" or "GNU/H
en: $target_distro $kernel_name - Continue with install process
ja: $target_distro $kernel_name - インストールを続行する

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii.
en: PXE - Network boot
ja: PXE - ネットワークブート

note: translate: This is the program name, that appears in the installer windows captions and in the Windows Uninstaller dialog. Ampersands (&) are _forbidden_ in that string.
en: Debian-Installer loader
ja: Debian-Installer 起動ツール

en: Cannot find win32-loader.ini.
ja: win32-loader.ini が見つかりません。

en: win32-loader.ini is incomplete.  Contact the provider of this medium.
ja: win32-loader.ini が破損しています。このメディアの提供者に問い合わせてください。

en: This program has detected that your keyboard type is "$0".  Is this correct?
ja: このプログラムは、キーボードの種類を "$0" と判断しました。正しいですか?

en: Please send a bug report with the following information:
    
     - Version of Windows.
     - Country settings.
     - Real keyboard type.
     - Detected keyboard type.
    
    Thank you.
ja: 以下の情報を含んだバグ報告を送ってください:
    
     - Windows のバージョン
     - 設定された国名
     - 実際使っているキーボードの種類
     - 検出されたキーボードの種類
    
    よろしくお願いします。

en: There doesn't seem to be enough free disk space in drive $c.  For a complete desktop install, it is recommended to have at least 3 GB.  If there is already a separate disk or partition for this install, or if you plan to replace Windows completely, you can safely ignore this warning.
ja: ドライブ $c に十分な空き領域が存在しないようです。デスクトップ環境をすべてインストールするには、少なくとも 3 GB の空きディスク領域を確保することをお勧めします。このインストールのために別のディスクがあったりディスク領域を分割してある、あるいは完全に Windows を上書きするつもりであれば、この警告を無視しても構いません。

en: Error: not enough free disk space.  Aborting install.
ja: エラー: ディスクの空き領域が足りません。インストールを終了します。

en: This program doesn't support Windows $windows_version yet.
ja: このプログラムはまだ Windows $windows_version をサポートしていません。

en: The system version you're trying to install is designed to run on modern, 64-bit computers.  However, your computer is incapable of running 64-bit programs.
    
    Use the 32-bit ("i386") version, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    This installer will abort now.
ja: あなたがインストールしようとしているシステムのバージョンは、最新の 64 ビット環境で動作するように作られたものです。しかしながら、あなたのマシンは 64 ビット用のプログラムが動作するようにはなっていません。
    
    32 ビット版、つまり「i386」版を使うか、どちらにもインストール可能な Multi-arch 版を使ってください。
    
    インストーラを終了します。

en: Your computer is capable of running modern, 64-bit operating systems.  However, the system version you're trying to install is designed to run on older, 32-bit hardware.
    
    You may still proceed with this install, but in order to take the most advantage of your computer, we recommend that you use the 64-bit ("amd64") version instead, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    Would you like to abort now?
ja: あなたのコンピュータは最新の 64 ビット版 OS が動作するように作られています。しかし、あなたがインストールしようとしているシステムのバージョンは、以前の 32 ビット環境で動作するように作られたものです。
    
    このままインストールを続けることもできますが、コンピュータの機能をすべて発揮するには、64 ビット版、つまり「amd64」版を代わりに使うか、どちらにもインストール可能な Multi-arch 版を使ってください。
    
    ここで終了しますか?

note: translate: "system partition" and "boot partition" are defined by Microsoft to mean the opposite of what a normal person would expect they mean, so please keep the quotes, and translate them as literally as possible.  Also, I suggest you use the same term used in http://support.microsoft.com/kb/3144
en: Unable to find "system partition", assuming it is the same as the "boot partition" ($c).
ja: 「システムパーティション」が見つからないので、「ブートパーティション」($c)と同じであるとみなします。

en: Select install mode:
ja: インストールモードを選んでください:

en: Normal mode.  Recommended for most users.
ja: 通常モード。一般ユーザにお勧めします。

en: Expert mode.  Recommended for expert users who want full control of the install process.
ja: 上級モード。インストール作業を全て確認したいという熟練のユーザにお勧めします。

en: PXE mode: install a PXE loader to allow remote kernel loading.
ja: PXE モード: リモートのカーネルを読み込むため、PXE ローダーをインストールする。

en: Select action:
ja: 動作を選択してください:

en: Begin install on this computer.
ja: このコンピュータへのインストールを開始する

en: Repair an installed system (rescue mode).
ja: 既存システムの修復 (レスキューモード)

en: Select the kernel:
ja: カーネルを選んでください:

en: Graphical install
ja: グラフィカルインストーラ

en: Text install
ja: テキストインストーラ

en: Connecting ...
ja: 接続しています...

en: Select which version of Debian-Installer to use:
ja: どのバージョンの Debian インストーラを使うか選んでください:

en: Stable release.  This will install Debian "stable".
ja: 安定版リリース。Debian「安定版 (stable)」 をインストールします。

en: Daily build.  This is the development version of Debian-Installer.  It will install Debian "testing" by default, and may be capable of installing "stable" or "unstable" as well.
ja: デイリービルド。Debian インストーラの開発版です。標準では Debian「テスト版 (testing)」をインストールします。「安定版 (stable)」 や「不安定版 (unstable)」のインストールも可能です。

note: translate: You might want to mention that so-called "known issues" page is only available in English.
en: It is recommended that you check for known issues before using a daily build.  Would you like to do that now?
ja: デイリービルドを使う前に既知の問題をチェックすることをお勧めします。今ここでチェックをしますか?

en: The following parameters will be used.  Do NOT change any of these unless you know what you're doing.
ja: 以下のパラメータを使用します。何をしているか分からなければ、以下を「変更してはいけません」

en: Proxy settings (host:port):
ja: プロキシの設定 (ホスト名:ポート番号):

en: Location of boot.ini:
ja: boot.ini ファイルの位置:

en: Base URL for netboot images (linux and initrd.gz):
ja: netboot イメージ (Linux と initrd.gz) のベース URL:

en: Error
ja: エラー

en: Error: failed to copy $0 to $1.
ja: エラー: $0 を $1 にコピーするのに失敗しました。

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: Checking GPG signature on $0.
ja: $0 の GPG 署名をチェックしています。

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: The downloaded $0 file cannot be trusted! Aborting.
ja: ダウンロードした $0 ファイルは、信用することができません! 終了します。

note: translate: This appears in a MessageBox when the md5 checksum verification failed. $0 is a url; $2 is the filename $1 is the computed checksum and $4 is the expected one.
en: Checksum mismatch for $0/$2. Got $1 when expecting $4. Aborting.
ja: $0/$2 のチェックサムが一致しません。$4 の筈のところ、$1 になりました。終了します。

note: translate: $2 is a filename
en: Computing checksum for $2
ja: $2 のチェックサムを計算中

en: Generating $0
ja: $0 を生成

en: Appending preseeding information to $0
ja: $0 に preseed 情報を追加

en: Error: unable to run $0.
ja: エラー: $0 を実行できません。

en: Disabling NTFS compression in bootstrap files
ja: 起動用ファイルの NTFS 圧縮を無効にする

en: Registering in NTLDR
ja: NTLDR に登録する

en: Registering in BootMgr
ja: BootMgr に登録する

en: Error: failed to parse bcdedit.exe output.
ja: エラー: bcdedit.exe による出力の解析に失敗しました。

en: Error: $0 not found.  Is this really Windows $windows_version?
ja: エラー: $0 が見つかりません。これは本当に Windows $windows_version ですか?

en: VERY IMPORTANT NOTICE:\n\n
ja: 大変重要なお知らせ:\n\n

note: translate: The following two strings are mutualy exclusive.  win32-loader will display one or the other depending on version of Windows. Take into account that either option has to make sense in our current context (i.e. be careful when using pronouns, etc).
en: The second stage of this install process will now be started.  After your confirmation, this program will restart Windows in DOS mode, and automatically load the next part of the install process.\n\n
ja: インストール作業を次の段階に進めます。確認後、このプログラムは Windows を DOS モードで再起動し、インストールの次の段階を自動的に読み込みます。\n\n

en: You need to reboot in order to proceed with the install process.  During your next boot, you will be asked whether you want to start Windows or continue with the install process.\n\n
ja: インストール作業を続けるには再起動をする必要があります。次回の起動時に、Windows を起動するか、それともンストーラ作業を続けるかを尋ねられます。\n\n

en: During the install process, you will be offered the possibility of either reducing your Windows partition or completely replacing it.  In both cases, it is STRONGLY RECOMMENDED that you have previously made a backup of your data.  The authors of this software will NOT take ANY RESPONSIBILITY in the event of data loss.\n\nOnce your install is complete (and if you have chosen to keep Windows in your disk), you can uninstall this loader through the Windows Add/Remove Programs dialog in Control Panel.
ja: インストール作業中、Windows 領域を縮小するか、あるいは完全に上書きするのかを尋ねられることがあります。どちらを選ぶにせよ、事前にデータのバックアップを行っておくことを「強くお勧め」します。データの損傷・消失が起こった場合、この起動ツールの作者は「何の責任も負いません」。\n\n一旦、インストールが完了した (そして Windows をディスクに残しておくことにした) 場合、このツールはコントロールパネルの「プログラムの追加と削除」画面からアンインストールできます。

en: Do you want to reboot now?
ja: 今すぐ再起動しますか?
