win32-loader_po_lt - en to lt translation catalogue (56 entries)

note: translate: This must be a valid string recognised by Nsis.  If your language is not yet supported by Nsis, please translate the missing Nsis part first.
en: LANG_ENGLISH
lt: LANG_LITHUANIAN

note: translate: This must be the string used by GNU iconv to represent the charset used by Windows for your language.  If you don't know, check [wine]/tools/wmc/lang.c, or http://www.microsoft.com/globaldev/reference/WinCP.mspx IMPORTANT: In the rest of this file, only the subset of UTF-8 that can be con
en: windows-1252
lt: windows-1257

note: translate: Charset used by NTLDR in your localised version of Windows XP.  If you don't know, maybe http://en.wikipedia.org/wiki/Code_page helps.
en: cp437
lt: cp775

note: translate: The name of your language _in English_ (must be restricted to ascii)
en: English
lt: Lithuanian

[ctx: NLFID]
note: translate: The MUI_LANGUAGE macro expects the nlf file without extension for your language as a parameter. The nlf file should be found in /usr/share/nsis/Contrib/Language files/
en: English
lt: Lithuanian

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii. $target_distro; will be "Debian" and $kernel_name; will be either "GNU/Linux", "GNU/kFreeBSD" or "GNU/H
en: $target_distro $kernel_name - Continue with install process
lt: $target_distro $kernel_name - testi idiegimo procesa

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii.
en: PXE - Network boot
lt: PXE - paleidimas is tinklo

note: translate: This is the program name, that appears in the installer windows captions and in the Windows Uninstaller dialog. Ampersands (&) are _forbidden_ in that string.
en: Debian-Installer loader
lt: „Debian“ įdiegiklio įkėliklis

en: Cannot find win32-loader.ini.
lt: Nepavyko rasti failo „win32-loader.ini“.

en: win32-loader.ini is incomplete.  Contact the provider of this medium.
lt: Failas „win32-loader.ini“ nepilnas. Susisiekite su įdiegimo laikmenos tiekėju.

en: This program has detected that your keyboard type is "$0".  Is this correct?
lt: Ši programa nustatė, kad Jūsų klaviatūros tipas yra „$0“. Ar tai tiesa?

en: Please send a bug report with the following information:
    
     - Version of Windows.
     - Country settings.
     - Real keyboard type.
     - Detected keyboard type.
    
    Thank you.
lt: Atsiųskite pranešimą apie klaidą su šia informacija:
    
     - „Windows“ versija;
     - Regioniniai nustatymai;
     - Tikrasis klaviatūros tipas;
     - Nustatytasis klaviatūros tipas.
    
    Ačiū.

en: There doesn't seem to be enough free disk space in drive $c.  For a complete desktop install, it is recommended to have at least 3 GB.  If there is already a separate disk or partition for this install, or if you plan to replace Windows completely, you can safely ignore this warning.
lt: Panašu, jog diske $c nepakanka laisvos vietos. Pilnam stalinio kompiuterio įdiegimui patartina turėti bent 3 GB laisvos vietos. Jei jau turite atskirą skaidinį „Debian“ įdiegimui arba jei žadate pilnai pakeisti „Windows“, galite šio įspėjimo nepaisyti.

en: Error: not enough free disk space.  Aborting install.
lt: Klaida: trūksta laisvos vietos diske. Diegimas nutraukiamas.

en: This program doesn't support Windows $windows_version yet.
lt: Ši programa dar nepalaiko „Windows $windows_version“.

en: The system version you're trying to install is designed to run on modern, 64-bit computers.  However, your computer is incapable of running 64-bit programs.
    
    Use the 32-bit ("i386") version, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    This installer will abort now.
lt: Bandote įdiegti sistemos variantą, skirtą šiuolaikiniams 64 bitų kompiuteriams, tačiau Jūsų kompiuteris negali vykdyti 64 bitų programų.
    
    Naudokite 32 bitų („i386“) variantą arba „Multi-arch“ įdiegimo laikmeną, galinčią įdiegti bet kurį iš šių variantų.
    
    Dabar įdiegiklis baigs darbą.

en: Your computer is capable of running modern, 64-bit operating systems.  However, the system version you're trying to install is designed to run on older, 32-bit hardware.
    
    You may still proceed with this install, but in order to take the most advantage of your computer, we recommend that you use the 64-bit ("amd64") version instead, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    Would you like to abort now?
lt: Jūsų kompiuteris palaiko šiuolaikines 64 bitų operacines sistemas, tačiau sistemos variantas, kurį bandote įdiegti, pritaikytas senesnei 32 bitų aparatinei įrangai.
    
    Galite tęsti diegimą, tačiau kad pilnai išnaudotumėte kompiuterio galimybes, siūlome verčiau rinktis sistemos 64 bitų („amd64“) variantą arba „Multi-arch“ įdiegimo laikmeną, galinčią įdiegti bet kurį iš šių variantų.
    
    Ar norėtumėte nutraukti diegimą?

note: translate: "system partition" and "boot partition" are defined by Microsoft to mean the opposite of what a normal person would expect they mean, so please keep the quotes, and translate them as literally as possible.  Also, I suggest you use the same term used in http://support.microsoft.com/kb/3144
en: Unable to find "system partition", assuming it is the same as the "boot partition" ($c).
lt: Nepavyko rasti „sistemos tomo“. Bus laikoma, jog tai tas pats, kaip ir „įkrovos tomas“ ($c).

en: Select install mode:
lt: Pasirinkite įdiegimo veikseną:

en: Normal mode.  Recommended for most users.
lt: Įprastinė veiksena. Rekomenduojama daugumai naudotojų.

en: Expert mode.  Recommended for expert users who want full control of the install process.
lt: Ekspertinė veiksena. Rekomenduojama ekspertams, kurie nori valdyti visas įdiegimo proceso smulkmenas.

en: PXE mode: install a PXE loader to allow remote kernel loading.
lt: PXE veiksena: įdiegti PXE įkėlyklę, leisiančią nuotolinį branduolio įkėlimą.

en: Select action:
lt: Pasirinkite veiksmą:

en: Begin install on this computer.
lt: Pradėti diegimą šiame kompiuteryje.

en: Repair an installed system (rescue mode).
lt: Taisyti jau įdiegtą sistemą (atstatymo veiksena).

en: Select the kernel:
lt: Pasirinkite branduolį:

en: Graphical install
lt: Grafinis diegimas

en: Text install
lt: Tekstinis diegimas

en: Connecting ...
lt: Jungiamasi...

en: Select which version of Debian-Installer to use:
lt: Pasirinkite naudotiną „Debian“ įdiegiklio variantą:

en: Stable release.  This will install Debian "stable".
lt: Stabili laida. Įdiegs „Debian stable“.

en: Daily build.  This is the development version of Debian-Installer.  It will install Debian "testing" by default, and may be capable of installing "stable" or "unstable" as well.
lt: Kasdienis darinys. Tai darbinė „Debian“ įdiegiklio versija. Numatytuoju atveju ji įdiegs „Debian testing“, tačiau taip pat gali sugebėti įdiegti „stable“ ar „unstable“.

note: translate: You might want to mention that so-called "known issues" page is only available in English.
en: It is recommended that you check for known issues before using a daily build.  Would you like to do that now?
lt: Prieš naudojant kasdienį „Debian“ įdiegiklio darinį, rekomenduojama peržvelgti žinomas problemas. Ar norėtumėte dabar tai atlikti?

en: The following parameters will be used.  Do NOT change any of these unless you know what you're doing.
lt: Bus naudojami šie parametrai. NEKEISKITE nė vieno iš jų, nebent tikrai žinote, ką darote.

en: Proxy settings (host:port):
lt: Įgaliotojo serverio adresas (kompiuteris:prievadas):

en: Location of boot.ini:
lt: „boot.ini“ failo vieta:

en: Base URL for netboot images (linux and initrd.gz):
lt: „Netboot“ atvaizdžių („linux“ ir „initrd.gz“) bazinis URL:

en: Error
lt: Klaida

en: Error: failed to copy $0 to $1.
lt: Klaida: nepavyko nukopijuoti $0 į $1.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: Checking GPG signature on $0.
lt: Tikrinamas failo „$0“ autentiškumas.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: The downloaded $0 file cannot be trusted! Aborting.
lt: Parsiųstas failas „$0“ nepatikimas! Darbas nutraukiamas.

note: translate: This appears in a MessageBox when the md5 checksum verification failed. $0 is a url; $2 is the filename $1 is the computed checksum and $4 is the expected one.
en: Checksum mismatch for $0/$2. Got $1 when expecting $4. Aborting.
lt: Failo „$0/$2“ kontrolinė suma netinkama. Gautoji – $1, tikėtasi – $4. Darbas nutraukiamas.

note: translate: $2 is a filename
en: Computing checksum for $2
lt: Skaičiuojama failo „$2“ kontrolinė suma

en: Generating $0
lt: Generuojama $0

en: Appending preseeding information to $0
lt: Prie „$0“ pridedama „preseeding“ informacija

en: Error: unable to run $0.
lt: Klaida: nepavyko paleisti „$0“

en: Disabling NTFS compression in bootstrap files
lt: Išjungiamas NTFS suspaudimas „bootstrap“ failams

en: Registering in NTLDR
lt: Registruojamasi NTLDR paleidyklėje

en: Registering in BootMgr
lt: Registruojamasi „BootMgr“ paleidyklėje

en: Error: failed to parse bcdedit.exe output.
lt: Klaida: nepavyko išanalizuoti „bcdedit.exe“ išvesties.

en: Error: $0 not found.  Is this really Windows $windows_version?
lt: Klaida: „$0“ nerastas. Ar čia tikrai „Windows $windows_version“?

en: VERY IMPORTANT NOTICE:\n\n
lt: LABAI SVARBUS PRANEŠIMAS:\n\n

note: translate: The following two strings are mutualy exclusive.  win32-loader will display one or the other depending on version of Windows. Take into account that either option has to make sense in our current context (i.e. be careful when using pronouns, etc).
en: The second stage of this install process will now be started.  After your confirmation, this program will restart Windows in DOS mode, and automatically load the next part of the install process.\n\n
lt: Dabar bus pradėta antroji įdiegimo proceso stadija. Kai sutiksite, „Windows“ sistema bus perleista DOS veiksena ir automatiškai prasidės tolesnė įdiegimo dalis.\n\n

en: You need to reboot in order to proceed with the install process.  During your next boot, you will be asked whether you want to start Windows or continue with the install process.\n\n
lt: Kad galėtumėte tęsti įdiegimą, turite iš naujo paleisti kompiuterį. Kompiuteriui kraunantis, Jūsų bus paklausta, ar paleisti „Windows“, ar tęsti įdiegimo procesą.\n\n

en: During the install process, you will be offered the possibility of either reducing your Windows partition or completely replacing it.  In both cases, it is STRONGLY RECOMMENDED that you have previously made a backup of your data.  The authors of this software will NOT take ANY RESPONSIBILITY in the event of data loss.\n\nOnce your install is complete (and if you have chosen to keep Windows in your disk), you can uninstall this loader through the Windows Add/Remove Programs dialog in Control Panel.
lt: Diegimo metu Jums bus siūloma sumažinti „Windows“ skaidinį arba visiškai pakeisti „Windows“. Abiem atvejais PRIMYGTINAI REKOMENDUOJAMA pasidaryti svarbių duomenų atsarginę kopiją. Šios programos autoriai NEATSAKYS už galimą duomenų praradimą.\n\nJei nuspręsite pasilikti „Windows“, užbaigę įdiegimą, galite šį įkėliklį pašalinti, pasinaudodami „Windows“ Valdymo pulto elementu „Pridėti ir šalinti programas“ („Add/Remove Programs).

en: Do you want to reboot now?
lt: Ar norite perleisti kompiuterį dabar?
