win32-loader - en to lv translation catalogue (56 entries)

note: translate: This must be a valid string recognised by Nsis.  If your language is not yet supported by Nsis, please translate the missing Nsis part first.
en: LANG_ENGLISH
lv: LANG_LATVIAN

note: translate: This must be the string used by GNU iconv to represent the charset used by Windows for your language.  If you don't know, check [wine]/tools/wmc/lang.c, or http://www.microsoft.com/globaldev/reference/WinCP.mspx IMPORTANT: In the rest of this file, only the subset of UTF-8 that can be con
en: windows-1252
lv: windows-1257

note: translate: Charset used by NTLDR in your localised version of Windows XP.  If you don't know, maybe http://en.wikipedia.org/wiki/Code_page helps.
en: cp437
lv: cp775

note: translate: The name of your language _in English_ (must be restricted to ascii)
en: English
lv: Latvian

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii. $target_distro; will be "Debian" and $kernel_name; will be either "GNU/Linux", "GNU/kFreeBSD" or "GNU/H
en: $target_distro $kernel_name - Continue with install process
lv: $target_distro $kernel_name - turpināt instalēšanas procesu

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii.
en: PXE - Network boot
lv: PXE - palaišana no tīkla

[ctx: NLFID]
note: translate: The MUI_LANGUAGE macro expects the nlf file without extension for your language as a parameter. The nlf file should be found in /usr/share/nsis/Contrib/Language files/
en: English
lv: Latvian

note: translate: This is the program name, that appears in the installer windows captions and in the Windows Uninstaller dialog. Ampersands (&) are _forbidden_ in that string.
en: Debian-Installer loader
lv: Debian-Installer palaidējs

en: Cannot find win32-loader.ini.
lv: Nevar atrast win32-loader.ini.

en: win32-loader.ini is incomplete.  Contact the provider of this medium.
lv: win32-loader.ini ir nepilnīgs. Sazinieties ar šī datu nesēja piegādātāju.

en: This program has detected that your keyboard type is "$0".  Is this correct?
lv: Programma noteica šīs tastatūras tipu kā "$0". Vai tas tā ir?

en: Please send a bug report with the following information:
    
     - Version of Windows.
     - Country settings.
     - Real keyboard type.
     - Detected keyboard type.
    
    Thank you.
lv: Lūdzu, nosūtiet kļūdas ziņojumu ar sekojošo informāciju:
    
     - Windows versija.
     - Valsts iestatījumi.
     - Īstais tastatūras tips.
     - Noteiktais tastatūras tips.
    
    Thank you.

en: There doesn't seem to be enough free disk space in drive $c.  For a complete desktop install, it is recommended to have at least 3 GB.  If there is already a separate disk or partition for this install, or if you plan to replace Windows completely, you can safely ignore this warning.
lv: Neizskatās, ka dzinī $c pietiktu brīvās vietas. Lai uzinstalētu pilnu darbvirsmu, ir ieteicami brīvi vismaz 3 GB. Ja šai instalācijai jau ir atsevišķs disks vai nodalījums, vai arī, ja plānojat pilnībā aizvietot Windows, jūs varat ignorēt šo brīdinājumu.

en: Error: not enough free disk space.  Aborting install.
lv: Kūda – nepietiek brīvās vietas. Aptur instalēšanu.

en: This program doesn't support Windows $windows_version yet.
lv: Šī programma vēl neatbalsta Windows $windows_version.

en: The system version you're trying to install is designed to run on modern, 64-bit computers.  However, your computer is incapable of running 64-bit programs.
    
    Use the 32-bit ("i386") version, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    This installer will abort now.
lv: Sistēmas versija, ko mēģināt uzinstalēt, ir veidota moderniem, 64 bitu datoriem. Diemžēl jūs dators nav spējīgs darbināt 64 bitu programmas.
    
    Izmantojiet 32 bitu ("i386") versiju, vai arī Multi-arch (vairāku arhitektūru versiju, kas spēj uzinstalēt uz jebkuras no tām.
    
    Instalators tagad pārtrauks darbu.

en: Your computer is capable of running modern, 64-bit operating systems.  However, the system version you're trying to install is designed to run on older, 32-bit hardware.
    
    You may still proceed with this install, but in order to take the most advantage of your computer, we recommend that you use the 64-bit ("amd64") version instead, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    Would you like to abort now?
lv: Jūsu dators spēj darbināt modernas, 64 bitu operētājsistēmas. Bet sistēma, ko mēģināt instalēt ir veidota vecākām, 32 bitu ierīcēm.
    
    Jūs varat turpināt instalēšanu, bet, lai izmantotu datora iespējas pilnībā, mēs tā vietā iesakām izmantot 64 bitu ("amd64") versiju, vai arī Multi-arch (vairāku arhitektūru versiju, kas spēj uzinstalēt uz jebkuras no tām.
    
    Vai vēlaties tagad apturēt?

note: translate: "system partition" and "boot partition" are defined by Microsoft to mean the opposite of what a normal person would expect they mean, so please keep the quotes, and translate them as literally as possible.  Also, I suggest you use the same term used in http://support.microsoft.com/kb/3144
en: Unable to find "system partition", assuming it is the same as the "boot partition" ($c).
lv: Neizdevās atrast "sistēmas nodalījumu". Pieņem, ka tas ir tas pats kas "palaišanas nodalījums" ($c).

en: Select install mode:
lv: Izvēlieties instalēšanas režīmu:

en: Normal mode.  Recommended for most users.
lv: Parastais režīms. Ieteicams vairumam lietotāju.

en: Expert mode.  Recommended for expert users who want full control of the install process.
lv: Eksperta režīms. Ieteicams pieredzējušiem lietotājiem, kas vēlas pilnu kontroli pār instalēšanas procesu.

en: PXE mode: install a PXE loader to allow remote kernel loading.
lv: PXE režīms: instalējiet PXE palaidēju, lai atļautu attālinātu kodola ielādēšanu.

en: Select action:
lv: Izvēles darbība:

en: Begin install on this computer.
lv: Sākt instalēt uz šī datora.

en: Repair an installed system (rescue mode).
lv: Salabot un instalēt sistēmu (glābšanas režīms).

en: Select the kernel:
lv: Izvēlieties kodolu:

en: Graphical install
lv: Instalēšana grafiskā režīmā

en: Text install
lv: Instalēšana teksta režīmā

en: Connecting ...
lv: Savienojas ...

en: Select which version of Debian-Installer to use:
lv: Izvēlieties, kuru Debian-Installer versiju izmantot:

en: Stable release.  This will install Debian "stable".
lv: Stabilais laidiens. Tas instalēts Debian "stable".

en: Daily build.  This is the development version of Debian-Installer.  It will install Debian "testing" by default, and may be capable of installing "stable" or "unstable" as well.
lv: Ikdienas būvējums. Šī ir Debian-Installer izstrādes versija. Tā pēc noklusējuma instalēs "testing" (testēšanas), un tā var arī uzinstalēt "stable" (stabilo) vai "unstable" (nestabilo).

note: translate: You might want to mention that so-called "known issues" page is only available in English.
en: It is recommended that you check for known issues before using a daily build.  Would you like to do that now?
lv: Pirms ikdienas būvējuma ieteicams izlasīt zināmo problēmu sarakstu (pieejams tikai angliski). Vai vēlaties to tagad izdarīt?

en: The following parameters will be used.  Do NOT change any of these unless you know what you're doing.
lv: Tiks izmantoti sekojošie parametri. NEMAINIET nevienu no tiem, izņemot, ja zināt, ko darāt.

en: Proxy settings (host:port):
lv: Starpnieka iestatījumi (dators:ports):

en: Location of boot.ini:
lv: boot.ini atrašanās vieta:

en: Base URL for netboot images (linux and initrd.gz):
lv: Bāzes URL netboot attēliem (linux un initrd.gz):

en: Error
lv: Kļūda

en: Error: failed to copy $0 to $1.
lv: Kļūda – neizdevās kopēt $0 uz $1.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: Checking GPG signature on $0.
lv: Pārbauda GPG parakstu uz $0.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: The downloaded $0 file cannot be trusted! Aborting.
lv: Nevar uzticēties lejupielādētajai datnei $0! Aptur.

note: translate: This appears in a MessageBox when the md5 checksum verification failed. $0 is a url; $2 is the filename $1 is the computed checksum and $4 is the expected one.
en: Checksum mismatch for $0/$2. Got $1 when expecting $4. Aborting.
lv: Nesakrīt $0/$2 kontrolsumma. Saņēma $1, bet vajadzēja $4. Aptur.

note: translate: $2 is a filename
en: Computing checksum for $2
lv: Rēķina $2 kontrolsummu

en: Generating $0
lv: Ģenerē $0

en: Appending preseeding information to $0
lv: Pievieno iepriekš doto informāciju pie $0

en: Error: unable to run $0.
lv: Kļūda – nevar palaist $0.

en: Disabling NTFS compression in bootstrap files
lv: Deaktivē NTFS saspiešanu uz sākumpalaišanas datnēm

en: Registering in NTLDR
lv: Reģistrē iekš NTLDR

en: Registering in BootMgr
lv: Reģistrē iekš BootMgr

en: Error: failed to parse bcdedit.exe output.
lv: Kļūda – neizdevās parsēt bcdedit.exe izvadi.

en: Error: $0 not found.  Is this really Windows $windows_version?
lv: Kļūda – $0 nav atrasts. vai šis tiešam ir Windows $windows_version?

en: VERY IMPORTANT NOTICE:\n\n
lv: ĻOTI SVARĪGS PAZIŅOJUMS:\n\n

note: translate: The following two strings are mutualy exclusive.  win32-loader will display one or the other depending on version of Windows. Take into account that either option has to make sense in our current context (i.e. be careful when using pronouns, etc).
en: The second stage of this install process will now be started.  After your confirmation, this program will restart Windows in DOS mode, and automatically load the next part of the install process.\n\n
lv: Tagad tiks sākts otrais posms šim instalēšanas procesam. Pēc apstiprināšanas, šī programma pārstartēs Windows uz DOS režīmu un automātiski ielādēs nākamo instalēšanas procesa daļu.\n\n

en: You need to reboot in order to proceed with the install process.  During your next boot, you will be asked whether you want to start Windows or continue with the install process.\n\n
lv: Dators ir jāpārstartē, lai turpinātu instalēšanas procesu. Datora nākamajā palaišanās laikā jums vaicās, vai vēlaties palaist Windows, vai turpināt instalēšanas procesu.\n\n

en: During the install process, you will be offered the possibility of either reducing your Windows partition or completely replacing it.  In both cases, it is STRONGLY RECOMMENDED that you have previously made a backup of your data.  The authors of this software will NOT take ANY RESPONSIBILITY in the event of data loss.\n\nOnce your install is complete (and if you have chosen to keep Windows in your disk), you can uninstall this loader through the Windows Add/Remove Programs dialog in Control Panel.
lv: Instalēšanas procesa laikā jums piedāvās samazināt Windows nodalījumu vai pilnībā to aizvietot. Abos gadījumos ir ĻOTI IETEICAMS iepriekš izveidot datu rezerves kopijas. Šīs programmatūras autori NEUZŅEMAS NEKĀDU ATBILDĪBU datu zaudēšanas gadījumā.\n\nKad instalēšanas ir pabeigta, un ja izvēlējušies paturēt Windows, jūs varat izņemt šo palaidēju, izmantojot Windows Add/Remove Programs dialoglodziņu vadības panelī.

en: Do you want to reboot now?
lv: Vai vēlaties pārstartēt tagad?
