win32-loader - en to sl translation catalogue (56 entries)

note: translate: This must be a valid string recognised by Nsis.  If your language is not yet supported by Nsis, please translate the missing Nsis part first.
en: LANG_ENGLISH
sl: LANG_SLOVENIAN

note: translate: This must be the string used by GNU iconv to represent the charset used by Windows for your language.  If you don't know, check [wine]/tools/wmc/lang.c, or http://www.microsoft.com/globaldev/reference/WinCP.mspx IMPORTANT: In the rest of this file, only the subset of UTF-8 that can be con
en: windows-1252
sl: windows-1250

note: translate: Charset used by NTLDR in your localised version of Windows XP.  If you don't know, maybe http://en.wikipedia.org/wiki/Code_page helps.
en: cp437
sl: cp852

note: translate: The name of your language _in English_ (must be restricted to ascii)
en: English
sl: Slovenian

[ctx: NLFID]
note: translate: The MUI_LANGUAGE macro expects the nlf file without extension for your language as a parameter. The nlf file should be found in /usr/share/nsis/Contrib/Language files/
en: English
sl: Slovenian

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii. $target_distro; will be "Debian" and $kernel_name; will be either "GNU/Linux", "GNU/kFreeBSD" or "GNU/H
en: $target_distro $kernel_name - Continue with install process
sl: $target_distro $kernel_name - Nadaljuj z namestitvenim procesom

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii.
en: PXE - Network boot
sl: Omrežni zagon - PXE

note: translate: This is the program name, that appears in the installer windows captions and in the Windows Uninstaller dialog. Ampersands (&) are _forbidden_ in that string.
en: Debian-Installer loader
sl: Nalagalnik namestilnika Debian

en: Cannot find win32-loader.ini.
sl: Datoteke win32-loader.ini ni mogoče najti.

en: win32-loader.ini is incomplete.  Contact the provider of this medium.
sl: Datoteka win32-loader.ini je nepopolna. Spravite se v stik s ponudnikom tega medija.

en: This program has detected that your keyboard type is "$0".  Is this correct?
sl: Program je ugotovil, da je vaša tipkovnica  "$0". Je to točno?

en: Please send a bug report with the following information:
    
     - Version of Windows.
     - Country settings.
     - Real keyboard type.
     - Detected keyboard type.
    
    Thank you.
sl: Pošljite nam prosim poročilo o napaki s sledečimi informacijami:
    
     - različica sistema Windows
     - nastavitev države
     - resnična vrsta tipkovnice
     - zaznana vrsta tipkovnice.
    
    Hvala lepa.

en: There doesn't seem to be enough free disk space in drive $c.  For a complete desktop install, it is recommended to have at least 3 GB.  If there is already a separate disk or partition for this install, or if you plan to replace Windows completely, you can safely ignore this warning.
sl: Zgleda, da na pogonu $c ni dovolj prostora. Za popolno namestitev namiznega sistema priporočamo vsaj 3 GB prostora. V primeru, da ste že namenili ločen pogon ali razdelek za to namestitev ali pa želite popolnoma zamenjati sistem Windows, lahko mirno prezrete to opozorilo.

en: Error: not enough free disk space.  Aborting install.
sl: Napaka: ni dovolj prostora na disku. Namestitev je prekinjena.

en: This program doesn't support Windows $windows_version yet.
sl: Ta program še ne podpira Windows $windows_version.

en: The system version you're trying to install is designed to run on modern, 64-bit computers.  However, your computer is incapable of running 64-bit programs.
    
    Use the 32-bit ("i386") version, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    This installer will abort now.
sl: Različica sistema, ki ga skušate namestiti je izdelana za sodobne 64-bitne računalnike. Vaš računalnik ni zmožen zagnati 64-bitnih programov.
    
    Uporabite 32-bitno različico ("i386"), ali pa več arhitekturno (Multi-arch) različico, ki lahko namesti eno ali drugo.
    
    Prekinitev namestitve.

en: Your computer is capable of running modern, 64-bit operating systems.  However, the system version you're trying to install is designed to run on older, 32-bit hardware.
    
    You may still proceed with this install, but in order to take the most advantage of your computer, we recommend that you use the 64-bit ("amd64") version instead, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    Would you like to abort now?
sl: Vaš računalnik je zmožen zagnati 64-bitnih operacijske sisteme. Različica sistema, ki ga skušate namestiti je izdelana za starejše 32-bitne računalnike. 
    
    Vseeno lahko nadaljujete z namestitvijo. V primeru, da želite najbolje izkoristiti vaš računalnik vam svetujemo uporabo 64-bitne različice ("amd64"), ali pa več arhitekturno (Multi-arch) različico, ki lahko namesti eno ali drugo.
    
    Želite prekiniti namestitev?

note: translate: "system partition" and "boot partition" are defined by Microsoft to mean the opposite of what a normal person would expect they mean, so please keep the quotes, and translate them as literally as possible.  Also, I suggest you use the same term used in http://support.microsoft.com/kb/3144
en: Unable to find "system partition", assuming it is the same as the "boot partition" ($c).
sl: Ni bilo mogoče najti razdelka "system partition", prepostavljamo, da je isti kot razdelek "boot partition" ($c).

en: Select install mode:
sl: Izberite način namestitve:

en: Normal mode.  Recommended for most users.
sl: Običajni način Priporočeno za večino uporabnikov.

en: Expert mode.  Recommended for expert users who want full control of the install process.
sl: Napredni način Priporočeno za izkušene uporabnike, ki želijo popoln nadzor nad namestitvenim procesom..

en: PXE mode: install a PXE loader to allow remote kernel loading.
sl: Način - PXE: namesti nalagalnik PXE, da omogoči oddaljeno nalaganje jedra.

en: Select action:
sl: Izberite dejanje:

en: Begin install on this computer.
sl: Namesti na ta računalnik.

en: Repair an installed system (rescue mode).
sl: Popravi že nameščen sistem (način reševanja).

en: Select the kernel:
sl: Izberite jedro:

en: Graphical install
sl: Grafična namestitev

en: Text install
sl: Tekstovna namestitev

en: Connecting ...
sl: Povezovanje ...

en: Select which version of Debian-Installer to use:
sl: Izberite različico Namestilnika Debian, ki ga želite uporabiti:

en: Stable release.  This will install Debian "stable".
sl: Zanesljiva različica. S tem boste namestili Debian "stable".

en: Daily build.  This is the development version of Debian-Installer.  It will install Debian "testing" by default, and may be capable of installing "stable" or "unstable" as well.
sl: Dnevna izdelava. To je razvojna različica Namestilnika Debian. S tem boste namestili Debian "testing", verjetno pa lahko namestite tudi "stable" ali "unstable".

note: translate: You might want to mention that so-called "known issues" page is only available in English.
en: It is recommended that you check for known issues before using a daily build.  Would you like to do that now?
sl: Pred uporabo dnevne izdelave je priporočeno preveriti znane težave. Želite to storiti zdaj?

en: The following parameters will be used.  Do NOT change any of these unless you know what you're doing.
sl: Uporabljeni bodo sledeči parametri. NE spreminjajte nič, razen če ne veste kaj delate.

en: Proxy settings (host:port):
sl: Nastavitev posredovalnega strežnika (strežnik:vrata):

en: Location of boot.ini:
sl: Mesto kjer se nahaja boot.ini:

en: Base URL for netboot images (linux and initrd.gz):
sl: Osnovni URL slik (linux in initrd.gz) za mrežni zagon (netboot):

en: Error
sl: Napaka

en: Error: failed to copy $0 to $1.
sl: Napaka: ni bilo mogoče kopirati $0 v $1.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: Checking GPG signature on $0.
sl: Preverjanje podpisa GPG za $0.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: The downloaded $0 file cannot be trusted! Aborting.
sl: Naložena datoteka $0 ni vredna zaupanja! Prekinitev.

note: translate: This appears in a MessageBox when the md5 checksum verification failed. $0 is a url; $2 is the filename $1 is the computed checksum and $4 is the expected one.
en: Checksum mismatch for $0/$2. Got $1 when expecting $4. Aborting.
sl: Napak pri nadzorni vsoti za $0/$2. Vrednost $1 ko bi morala biti $4. Prekinitev.

note: translate: $2 is a filename
en: Computing checksum for $2
sl: Izračunavanje nadzorne vsote za $2

en: Generating $0
sl: Ustvarjanje $0

en: Appending preseeding information to $0
sl: Dodajanje pred nastavljenih informacij v $0

en: Error: unable to run $0.
sl: Napaka: ni bilo mogoče zagnati $0.

en: Disabling NTFS compression in bootstrap files
sl: Onemogočanje kompresije NTFS v datotekah začetnega nalaganja

en: Registering in NTLDR
sl: Vpisovanje v NTLDR

en: Registering in BootMgr
sl: Vpisovanje v BootMgr

en: Error: failed to parse bcdedit.exe output.
sl: Napaka: ni bilo mogoče razčleniti izhodnih podatkov bcdedit.exe.

en: Error: $0 not found.  Is this really Windows $windows_version?
sl: Napaka: $0 ni mogoče najti. Je to res sistem Windows $windows_version?

en: VERY IMPORTANT NOTICE:\n\n
sl: ZELO POMEMBNO OPOZORILO:\n\n

note: translate: The following two strings are mutualy exclusive.  win32-loader will display one or the other depending on version of Windows. Take into account that either option has to make sense in our current context (i.e. be careful when using pronouns, etc).
en: The second stage of this install process will now be started.  After your confirmation, this program will restart Windows in DOS mode, and automatically load the next part of the install process.\n\n
sl: Zdaj bo zagnan drugi del namestitve. Potem, ko boste potrdili bo program ponovno zagnal sistem Windows v način DOS in samodejno naložil naslednji del namestitvenega procesa.\n\n

en: You need to reboot in order to proceed with the install process.  During your next boot, you will be asked whether you want to start Windows or continue with the install process.\n\n
sl: Za nadaljevanje namestitvenega procesa morate ponovno zagnati sistem. Med zagonom boste lahko izbrali med zagonom sistema Windows in nadaljevanjem namestitvenega procesa.\n\n

en: During the install process, you will be offered the possibility of either reducing your Windows partition or completely replacing it.  In both cases, it is STRONGLY RECOMMENDED that you have previously made a backup of your data.  The authors of this software will NOT take ANY RESPONSIBILITY in the event of data loss.\n\nOnce your install is complete (and if you have chosen to keep Windows in your disk), you can uninstall this loader through the Windows Add/Remove Programs dialog in Control Panel.
sl: Med namestitvenim procesom boste lahko izbirali med zmanjšanjem razdelka sistema Windows ali, da ga popolnoma zamenjate. V obeh primerih je ZELO PRIPOROČLJIVO, da ste pred tem naredili varnostno kopijo svojih podatkov. Avtorji programa NE BODO PREVZELI NOBENE ODGOVORNOSTI v primeru izgube podatkov.\n\nKo bo namestitev zaključena (in v primeru, da ste se odločili obdržati sistem Windows na svojem disku), lahko odstranite nalagalnik s pomočjo pogovornega okna Namesti ali odstrani programe v Nadzorni plošči sistema Windows.

en: Do you want to reboot now?
sl: Želite zdaj ponovno zagnati?
