win32-loader - en to vi translation catalogue (56 entries)

note: translate: This must be a valid string recognised by Nsis.  If your language is not yet supported by Nsis, please translate the missing Nsis part first.
en: LANG_ENGLISH
vi: LANG_VIETNAMESE

note: translate: This must be the string used by GNU iconv to represent the charset used by Windows for your language.  If you don't know, check [wine]/tools/wmc/lang.c, or http://www.microsoft.com/globaldev/reference/WinCP.mspx IMPORTANT: In the rest of this file, only the subset of UTF-8 that can be con
en: windows-1252
vi: windows-1258

note: translate: Charset used by NTLDR in your localised version of Windows XP.  If you don't know, maybe http://en.wikipedia.org/wiki/Code_page helps.
en: cp437
vi: cp1258

note: translate: The name of your language _in English_ (must be restricted to ascii)
en: English
vi: Vietnamese

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii. $target_distro; will be "Debian" and $kernel_name; will be either "GNU/Linux", "GNU/kFreeBSD" or "GNU/H
en: $target_distro $kernel_name - Continue with install process
vi: $target_distro $kernel_name - Tiê'p tu.c cài đa(.t

note: translate: IMPORTANT: only the subset of UTF-8 that can be converted to NTLDR charset (e.g. cp437) should be used in this string.  If you don't know which charset applies, limit yourself to ascii.
en: PXE - Network boot
vi: PXE - Khởi động từ mạng

[ctx: NLFID]
note: translate: The MUI_LANGUAGE macro expects the nlf file without extension for your language as a parameter. The nlf file should be found in /usr/share/nsis/Contrib/Language files/
en: English
vi: Vietnamese

note: translate: This is the program name, that appears in the installer windows captions and in the Windows Uninstaller dialog. Ampersands (&) are _forbidden_ in that string.
en: Debian-Installer loader
vi: Trình nạp Bộ Cài đặt Debian

en: Cannot find win32-loader.ini.
vi: Không tìm thấy tập tin win32-loader.ini.

en: win32-loader.ini is incomplete.  Contact the provider of this medium.
vi: Tập tin win32-loader.ini chưa hoàn thành. Hãy liên lạc với nhà cung cấp vật chứa này.

en: This program has detected that your keyboard type is "$0".  Is this correct?
vi: Chương trình này đã phát hiện rằng bạn có bàn phím kiểu « $0 ». Đúng không?

en: Please send a bug report with the following information:
    
     - Version of Windows.
     - Country settings.
     - Real keyboard type.
     - Detected keyboard type.
    
    Thank you.
vi: Hãy gửi báo cáo lỗi chứa thông tin này:
    
     • Phiên bản Windows
     • Thiết lập quốc gia
     • Kiểu bàn phím vật lý
     • Kiểu bàn phím được phát hiện
    
    Cám ơn.

en: There doesn't seem to be enough free disk space in drive $c.  For a complete desktop install, it is recommended to have at least 3 GB.  If there is already a separate disk or partition for this install, or if you plan to replace Windows completely, you can safely ignore this warning.
vi: Có vẻ là không có đủ chỗ trống trên đĩa trong ổ $c. Để cài đặt môi trường hoàn toàn, khuyên bạn có ít nhất 3 GB sức chứa trống trên đĩa. Có một đĩa hay phân vùng riêng cho bản cài đặt này, hoặc bạn định thay thế hoàn toàn Windows, thì bạn có thể bỏ qua cảnh báo này một cách an toàn.

en: Error: not enough free disk space.  Aborting install.
vi: Lỗi: không đủ chỗ trống trên đĩa nên hủy bỏ tiến trình cài đặt.

en: This program doesn't support Windows $windows_version yet.
vi: Chương trình này chưa hỗ trợ Windows $windows_version.

en: The system version you're trying to install is designed to run on modern, 64-bit computers.  However, your computer is incapable of running 64-bit programs.
    
    Use the 32-bit ("i386") version, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    This installer will abort now.
vi: Bạn đang thử cài đặt một phiên bản hệ thống được thiết kế để chạy trên máy tính 64-bit hiện đại. Máy tính này không có khả năng chạy phần mềm 64-bit.
    
    Hãy cài đặt phiên bản 32-bit (i386) của Debian, hoặc phiên bản Multi-arch (đa kiến trúc) mà có khả năng cài đặt mỗi bản.
    
    Tiến trình cài đặt này sẽ hủy bỏ ngay bây giờ.

en: Your computer is capable of running modern, 64-bit operating systems.  However, the system version you're trying to install is designed to run on older, 32-bit hardware.
    
    You may still proceed with this install, but in order to take the most advantage of your computer, we recommend that you use the 64-bit ("amd64") version instead, or the Multi-arch version which is able to install either of them.
    
    Would you like to abort now?
vi: Máy tính này có khả năng chạy hệ điều hành 64-bit hiện đại. Tuy nhiên, bạn đang thử cài đặt một phiên bản hệ thống được thiết kế để chạy trên phần cứng 32-bit cũ.
    
    Bạn vẫn còn có thể tiếp tục lại cài đặt, nhưng mà để sử dụng máy tính một cách hữu ích nhất, khuyên bạn cài đặt phiên bản 64-bit (amd64), hoặc phiên bản Multi-arch (đa kiến trúc) mà có khả năng cài đặt mỗi bản.
    
    Bạn có muốn hủy bỏ tiến trình cài đặt ngay bây giờ không?

note: translate: "system partition" and "boot partition" are defined by Microsoft to mean the opposite of what a normal person would expect they mean, so please keep the quotes, and translate them as literally as possible.  Also, I suggest you use the same term used in http://support.microsoft.com/kb/3144
en: Unable to find "system partition", assuming it is the same as the "boot partition" ($c).
vi: Không tìm thấy « phân vùng hệ thống » (system partition), giả sử nó cũng là « phân vùng khởi động » (boot partition) ($c).

en: Select install mode:
vi: Chọn chế độ cài đặt:

en: Normal mode.  Recommended for most users.
vi: Chế độ bình thường. Nên dùng cho phần lớn người dùng.

en: Expert mode.  Recommended for expert users who want full control of the install process.
vi: Chế độ cấp cao. Nên dùng cho những người dùng có kinh nghiệm muốn điều khiển hoàn toàn tiến trình cài đặt.

en: PXE mode: install a PXE loader to allow remote kernel loading.
vi: Chế độ PXE: cài đặt trình nạp PXE cho việc nạp hạt nhân từ xa.

en: Select action:
vi: Chọn hành vi:

en: Begin install on this computer.
vi: Bắt đầu cài đặt vào máy tính này.

en: Repair an installed system (rescue mode).
vi: Sửa chữa hệ thống đã có (chế độ cứu).

en: Select the kernel:
vi: Chọn hạt nhân:

en: Graphical install
vi: Cài đặt đồ họa

en: Text install
vi: Cài đặt văn bản

en: Connecting ...
vi: Đang kết nối ...

en: Select which version of Debian-Installer to use:
vi: Chọn phiên bản Bộ Cài đặt Debian nào cần dùng:

en: Stable release.  This will install Debian "stable".
vi: Phiên bản ổn định. Tùy chọn này sẽ cài đặt bản "stable" của Debian.

en: Daily build.  This is the development version of Debian-Installer.  It will install Debian "testing" by default, and may be capable of installing "stable" or "unstable" as well.
vi: Bản xây dựng hàng ngày. Đây là phiên bản phát triển của Bộ Cài Đặt Debian. Nó sẽ cài đặt bản "testing" (thử) theo mặc định, và cũng có thể có khả năng cài đặt bản "stable" (ổn định) hay "unstable" (chưa ổn định).

note: translate: You might want to mention that so-called "known issues" page is only available in English.
en: It is recommended that you check for known issues before using a daily build.  Would you like to do that now?
vi: Khuyên bạn kiểm tra có vấn đề đã biết, trước khi sử dụng một bản xây dựng hàng ngày. Bạn có muốn làm như thế ngay bây giờ không?

en: The following parameters will be used.  Do NOT change any of these unless you know what you're doing.
vi: Những tham số theo đây sẽ được sử dụng. KHÔNG nên thay đổi bất cứ tham số nào nếu bạn không hiểu hoàn toàn kết quả.

en: Proxy settings (host:port):
vi: Thiết lập ủy nhiệm (máy:cổng):

en: Location of boot.ini:
vi: Vị trí của tập tin « boot.ini »:

en: Base URL for netboot images (linux and initrd.gz):
vi: Địa chỉ URL cơ bản cho các ảnh đĩa khởi động qua mạng (linux và initrd.gz):

en: Error
vi: Lỗi

en: Error: failed to copy $0 to $1.
vi: Lỗi: không sao chép được $0 vào $1.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: Checking GPG signature on $0.
vi: Đang kiểm chữ ký GPG trên $0.

note: translate: $0 will be "Release" (it is a filename).
en: The downloaded $0 file cannot be trusted! Aborting.
vi: Không thể tin tưởng tập tin $0 được tải về! Đang bỏ ngang.

note: translate: This appears in a MessageBox when the md5 checksum verification failed. $0 is a url; $2 is the filename $1 is the computed checksum and $4 is the expected one.
en: Checksum mismatch for $0/$2. Got $1 when expecting $4. Aborting.
vi: Không giống tổng kiểm của $0/$2. Được $1 khi cần $4. Đang bỏ ngang.

note: translate: $2 is a filename
en: Computing checksum for $2
vi: Đang tính tổng kiểm cho $2

en: Generating $0
vi: Đang tạo $0

en: Appending preseeding information to $0
vi: Đang nối thêm thông tin chèn sẵn vào $0

en: Error: unable to run $0.
vi: Lỗi: không thể chạy $0.

en: Disabling NTFS compression in bootstrap files
vi: Đang tắt chức năng nén NTFS trong các tập tin nạp và khởi động hệ thống

en: Registering in NTLDR
vi: Đang đăng ký trong NTLDR

en: Registering in BootMgr
vi: Đang đăng ký trong BootMgr

en: Error: failed to parse bcdedit.exe output.
vi: Lỗi: không phân tích được kết xuất « bcdedit.exe ».

en: Error: $0 not found.  Is this really Windows $windows_version?
vi: Lỗi: không tìm thấy $0. Đây thực sự là Windows phiên bản $windows_version phải không?

en: VERY IMPORTANT NOTICE:\n\n
vi: THÔNG BÁO RẤT QUAN TRỌNG:\n\n

note: translate: The following two strings are mutualy exclusive.  win32-loader will display one or the other depending on version of Windows. Take into account that either option has to make sense in our current context (i.e. be careful when using pronouns, etc).
en: The second stage of this install process will now be started.  After your confirmation, this program will restart Windows in DOS mode, and automatically load the next part of the install process.\n\n
vi: Giai đoạn thứ hai của tiến trình cài đặt sắp bắt đầu. Sau khi bạn xác nhận thì chương trình này sẽ khởi chạy lại Windows ở chế độ DOS, và tự động nạp phần kế tiếp của tiến trình cài đặt.\n\n

en: You need to reboot in order to proceed with the install process.  During your next boot, you will be asked whether you want to start Windows or continue with the install process.\n\n
vi: Bạn cần phải khởi động lại máy để tiếp tục tiến trình cài đặt. Trong khi khởi động, bạn sẽ được nhắc chọn khởi chạy Windows hoặc tiếp tục lại chạy tiến trình cài đặt.\n\n

en: During the install process, you will be offered the possibility of either reducing your Windows partition or completely replacing it.  In both cases, it is STRONGLY RECOMMENDED that you have previously made a backup of your data.  The authors of this software will NOT take ANY RESPONSIBILITY in the event of data loss.\n\nOnce your install is complete (and if you have chosen to keep Windows in your disk), you can uninstall this loader through the Windows Add/Remove Programs dialog in Control Panel.
vi: Trong tiến trình cài đặt, bạn sẽ có dịp hoặc giảm kích cỡ của phân vùng Windows, hoặc thay thế nó hoàn toàn. Trong mỗi trường hợp, RẤT KHUYÊN bạn sao lưu toàn bộ dữ liệu về trước. Những tác giả của phần mềm này sẽ KHÔNG chịu TRÁCH NHIỆM GÌ về dữ liệu bị mất.\n\nMột khi cài đặt xong (và nếu bạn đã chọn giữ lại Windows trên đĩa), bạn cũng có thể hủy cài đặt trình nạp này thông qua hộp thoại Add/Remove Programs (Thêm/Bỏ Chương Trình) của Windows trên Control Panel (Bảng Điều Khiển).

en: Do you want to reboot now?
vi: Bạn có muốn khởi động lại máy ngay bây giờ không?
