Wine - en to hu translation catalogue (2939 entries)

en: Security
hu: &Biztonság

en: Install/Uninstall
hu: Telepítés/Eltávolítás

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
hu: Új program telepítéséhez hajlékonylemezrõl, CD-ROM meghajtóról vagy merevlemezrõl kattintson a Telepítés gombra.

en: &Install...
hu: &Telepítés...

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
hu: A következõ programot automatikusan el lehet távolítani. Program eltávolításához vagy a telepített komponenseinek módosításához válassza ki a szoftvert a listából, majd kattintson Módosítás/Eltávolítás gombra.

en: &Support Information
hu: &Támogatási információ

en: &Modify...
hu: &Módosítás...

en: &Remove
hu: E&ltávolítás

en: Support Information
hu: Támogatási információ

en: The following information can be used to get technical support for %s:
hu: A következõ információk használhatóak a(z) %s technikai támogatásának igénybevételéhez:

en: Publisher:
hu: Kiadó:

en: Version:
hu: Verzió:

en: Contact:
hu: Kapcsolat:

en: Support Information:
hu: Támogatási információ:

en: Support Telephone:
hu: Telefonos támogatás:

en: Readme:
hu: OlvassEl fájl:

en: Product Updates:
hu: Termékfrissítések:

en: Comments:
hu: Megjegyzések:

en: Wine Gecko Installer
hu: Wine Gecko telepítő

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
hu: A Wine nem talált Gecko csomagot, ami ahhoz szükséges hogy a HTML-t beágyazó alkalmazások megfelelően működjenek. A Wine ezt automatikusan letöltheti és feltelepítheti Önnek.
    
    Megjegyzés: Ajánlott a disztribúció csomagjának használata ez helyett. Lásd a <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> címet a részletekért.

en: &Install
hu: &Telepítés

en: Cancel
hu: Mégse

en: Add/Remove Programs
hu: Programok hozzáadása/eltávolítása

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
hu: Lehetõvé teszi új programok telepítését illetve eltávolítását az Ön számítógépérõl.

en: Applications
hu: Alkalmazások

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
hu: Nem tudom elindítani az eltávolító programot: '%s'. Szeretné az ehhez a programhoz tartozó eltávolítási bejegyzést törölni a regisztrációs adatbázisból?

en: Not specified
hu: Nincs megadva

en: Name
hu: Név

en: Publisher
hu: Kiadó

en: Version
hu: Verzió

en: Installation programs
hu: Telepítõ programok

en: Programs (*.exe)
hu: Programok (*.exe)

en: All files (*.*)
hu: Minden fájl (*.*)

en: &Modify/Remove
hu: &Módosítás/Eltávolítás

en: Downloading...
hu: Letöltés...

en: Installing...
hu: Telepítés...

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
hu: Letöltött fájl crc hibás. Hibás fájl telepítése megszakad.

en: Compress options
hu: Tömörítési beállítások

en: &Choose a stream:
hu: &Válassuon folyamot:

en: &Options...
hu: &Opciók...

en: &Interleave every
hu: &Beékel minden

en: frames
hu: képkockát

en: Current format:
hu: Jelenlegi formátum:

en: Waveform: %s
hu: Hullámforma: %s

en: Waveform
hu: Hullámforma

en: All multimedia files
hu: Minden multimédia fájl

en: video
hu: videó

en: audio
hu: hang

en: Wine AVI-default-filehandler
hu: Wine AVI-alapértelmezett-fájlkezelő

en: uncompressed
hu: tömörítetlen

en: Canceling...
hu: Megszakítás...

en: Properties for %s
hu: Tulajdonságok: %s

en: &Apply
hu: &Alkalmaz

en: Help
hu: Súgó

en: Wizard
hu: Varázsló

en: < &Back
hu: < &Előző

en: &Next >
hu: &Következő >

en: Finish
hu: Kész

en: Customize Toolbar
hu: Eszköztár testreszabása

en: &Close
hu: &Bezárás

en: R&eset
hu: Alaph&elyzet

en: &Help
hu: &Súgó

en: Move &Up
hu: &Fel

en: Move &Down
hu: &Le

en: A&vailable buttons:
hu: El&érhető gombok:

en: &Add ->
hu: &Hozzáad ->

en: <- &Remove
hu: <- El&vesz

en: &Toolbar buttons:
hu: E&szköztár gombok:

en: Separator
hu: Elválasztó

[ctx: hotkey]
en: None
hu: Nincs

en: &Yes
hu: &Igen

en: &No
hu: &Nem

en: &Retry
hu: &Ismét

en: Close
hu: Bezárás

en: Today:
hu: Ma:

en: Go to today
hu: Ugrás mára

en: Open
hu: Megnyitás

en: File &Name:
hu: Fájl&név:

en: &Directories:
hu: &Könyvtár:

en: List Files of &Type:
hu: Fájl&típus:

en: Dri&ves:
hu: &Meghajtó:

en: &Read Only
hu: &Csak olvasható

en: Save As...
hu: Mentés másként...

en: Save As
hu: Mentés másként

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Printer:
hu: Nyomtató:

en: Print range
hu: Nyomtatási terület

en: &All
hu: &Mind

en: S&election
hu: &Kiválasztott

en: &Pages
hu: &Lapok

en: &Setup
hu: &Beállítás

en: &From:
hu: Et&tõl:

en: &To:
hu: Ed&dig:

en: Print &Quality:
hu: Mi&nőség:

en: Print to Fi&le
hu: &Fájlba nyomtat

en: Condensed
hu: Sűrű

en: Print Setup
hu: Nyomtató beállítása

en: Printer
hu: Nyomtató

en: &Default Printer
hu: &Alapértelmezett nyomtató

en: [none]
hu: [nincs]

en: Specific &Printer
hu: &Adott nyomtató

en: Orientation
hu: Írásirány

en: Po&rtrait
hu: Á&lló

en: &Landscape
hu: &Vízszintes

en: Paper
hu: Papír

en: Si&ze
hu: &Méret

en: &Source
hu: Fo&rrás

en: Font
hu: Betûtípus

en: &Font:
hu: &Betûtípus:

en: Font St&yle:
hu: Betû&stílus:

en: &Size:
hu: &Méret:

en: Effects
hu: Effektusok

en: Stri&keout
hu: Á&thúzott

en: &Underline
hu: &Aláhúzott

en: &Color:
hu: Szín:

en: Sample
hu: Minta

en: Scr&ipt:
hu: Szkr&ipt:

en: Color
hu: Szín

en: &Basic Colors:
hu: &Alapszínek:

en: &Custom Colors:
hu: &Egyéni színek:

en: &Red:
hu: &Vörös:

en: &Green:
hu: &Zöld:

en: &Blue:
hu: &Kék:

en: &Hue:
hu: Á&rny.:

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
hu: &Telít.:

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
hu: &Fény.:

en: &Add to Custom Colors
hu: &Hozzáadás az egyéni színekhez

en: &Define Custom Colors >>
hu: E&gyéni színek definiálása >>

en: Find
hu: Keresés

en: Fi&nd What:
hu: &Mit keressen:

en: Match &Whole Word Only
hu: Teljes &szavak keresése

en: Match &Case
hu: Kis/&nagybetű különbség

en: Direction
hu: Irány

en: &Up
hu: &Vissza

en: &Down
hu: &Előre

en: &Find Next
hu: &Következő

en: Replace
hu: Csere

en: Re&place With:
hu: Mire &cserélje:

en: &Replace
hu: C&serél

en: Replace &All
hu: M&indent cserél

en: &Properties
hu: &Tulajdonságok

en: Print to fi&le
hu: Nyomtatás fáj&lba

en: &Name:
hu: &Név:

en: Status:
hu: Állapot:

en: Type:
hu: Típus:

en: Where:
hu: Hely:

en: Comment:
hu: Megjegyzés:

en: Pa&ges
hu: Oldala&k

en: &Selection
hu: &Kijelölés

en: &from:
hu: Et&tõl:

en: &to:
hu: Ed&dig:

en: Copies
hu: Másolatok

en: Number of &copies:
hu: Másola&tok száma:

en: C&ollate
hu: Le&válogatás

en: Si&ze:
hu: &Méret:

en: &Source:
hu: &Forrás:

en: P&ortrait
hu: &Álló

en: L&andscape
hu: Fe&kvõ

en: Setup Page
hu: Oldalbeállítás

en: &Tray:
hu: &Forrás:

en: &Portrait
hu: &Függőleges

en: L&eft:
hu: &Bal:

en: &Right:
hu: &Jobb:

en: T&op:
hu: F&elül:

en: &Bottom:
hu: &Alsó:

en: P&rinter...
hu: Ny&omtató...

en: Look &in:
hu: H&ely:

en: File &name:
hu: Fájl&név:

en: Files of &type:
hu: Fájl&típus:

en: Open as &read-only
hu: Me&gnyitás csak olvashatóként

en: &Open
hu: &Megnyitás

en: File name:
hu: Fájlnév:

en: Files of type:
hu: Fájl&típus:

en: File not found
hu: Fájl nem található

en: Please verify that the correct file name was given
hu: Kérem ellenõrizze, hogy helyes fájnevet adott-e meg

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
hu: A fájl nem létezik.
    Létrehozza a fájlt?

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
hu: A fájl már létezik.
    Cseréli a fájlt?

en: Invalid character(s) in path
hu: Érvénytelen karakter(ek) van(nak) az útvonalban

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
hu: A fájlnév nem tartalmazhatja ezeket a karaktereket:
                              / : < > |

en: Path does not exist
hu: Útvonal nem létezik

en: File does not exist
hu: Fájl nem létezik

en: Up One Level
hu: Feljebb egy szintet

en: Create New Folder
hu: Új mappa léterehozása

en: List
hu: Lista

en: Details
hu: Részletek

en: Browse to Desktop
hu: Navigálás az asztalra

en: Regular
hu: Szokásos

en: Bold
hu: Félkövér

en: Italic
hu: Dõlt

en: Bold Italic
hu: Félkövér dõlt

en: Black
hu: Fekete

en: Maroon
hu: Gesztenyebarna

en: Green
hu: Zöld

en: Olive
hu: Olajzöld

en: Navy
hu: Tengerkék

en: Purple
hu: Lila

en: Teal
hu: Kékeszöld

en: Gray
hu: Szürke

en: Silver
hu: Ezüst

en: Red
hu: Piros

en: Lime
hu: Borostnyán

en: Yellow
hu: Sárga

en: Blue
hu: Kék

en: Fuchsia
hu: Vöröses lila

en: Aqua
hu: Kékeszöld

en: White
hu: Fehér

en: Unreadable Entry
hu: Olvashatatlan bejegyzés

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
hu: Ez az érték nincs az oldal határain belûl.
    Kérem adjon meg egy értéket %1!d! és %2!d! között.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
hu: Az 'Ettõl' mezõ nem haladhatja meg az 'Eddig' mezõt.

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
hu: A margók átfedik egymást vagy kívül esnek a papír határain.
    Kérem adja meg újra a margókat.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
hu: A 'Példányok száma' mezõ nem lehet üres.

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
hu: Ezt a nagyszámú másolatok számát nem támogatja az Ön nyomtatója.
    Kérem adjon meg egy értéket 1 és %d között.

en: A printer error occurred.
hu: Nyomtatási hiba történt.

en: No default printer defined.
hu: Nincs alapértelmezett nyomtató megadva.

en: Cannot find the printer.
hu: Nem találom a nyomtatót.

en: Out of memory.
hu: Elfogyott a memória.

en: An error occurred.
hu: Hiba történt.

en: Unknown printer driver.
hu: Ismeretlen nyomtató eszközmeghajtó.

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
hu: Mielőtt nyomtatási feladatokat hajtana végre mint például oldalbeállítás vagy dokumentum nyomtatása, Önnek telepítenie kell egy nyomtatót. Kérem telepítse fel, majd használja az Ismét nyomógombot.

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
hu: Válasszon betûméretet %1!d! és %2!d! pont között.

en: &Save
hu: &Mentés

en: Save &in:
hu: Mentés &ide:

en: Save
hu: Mentés

en: Open File
hu: Fájl megnyitása

en: Ready
hu: kész

en: Paused;
hu: Szünet;

en: Error;
hu: Hiba;

en: Pending deletion;
hu: Törlés folyamatban;

en: Paper jam;
hu: Papír beragadás;

en: Out of paper;
hu: Elfogyott a papír;

en: Feed paper manual;
hu: Kézi papírbehelyezés;

en: Paper problem;
hu: Papír probléma;

en: Printer offline;
hu: A nyomtató nem elérhetõ;

en: I/O Active;
hu: I/O aktív;

en: Busy;
hu: Foglalt;

en: Printing;
hu: Nyomtatás;

en: Output tray is full;
hu: Kimeneti tálca megtelt;

en: Not available;
hu: Nem elérhetõ;

en: Waiting;
hu: Várakozik;

en: Processing;
hu: Feldolgozás;

en: Initializing;
hu: Inicializálás;

en: Warming up;
hu: Bemelegítés;

en: Toner low;
hu: Alacsony toner szint;

en: No toner;
hu: Nincs toner;

en: Page punt;
hu: Oldal becsavarozás;

en: Interrupted by user;
hu: Felhasználó által megszakítva;

en: Out of memory;
hu: Elfogyott a memória;

en: The printer door is open;
hu: A nyomtató fedele nyitva;

en: Print server unknown;
hu: Nyomtató kiszolgáló ismeretlen;

en: Power save mode;
hu: energiatakarékos mód;

en: Default Printer;
hu: Alapértelmezett nyomtató;

en: There are %d documents in the queue
hu: %d dokumentum van a sorban

en: Margins [inches]
hu: Margók [hüvejk]

en: Margins [mm]
hu: Margók [mm]

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Options
hu: Opciók

en: &User name:
hu: &Felhasználónév:

en: &Password:
hu: &Jelszó:

en: &Remember my password
hu: Je&lszó megjegyzése

en: Connect to %s
hu: Kapcsolódás: %s

en: Connecting to %s
hu: Kapcsolódás: %s

en: Logon unsuccessful
hu: Bejelentkezés sikertelen

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
hu: Kérem ellenőrizze a felhasználóneve
    és a jelszava helyességét.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
hu: Ha Caps Lock be van kapcsolva, elképzelhető hogy hibásan írja be a jelszavát.
    
    Nyomja meg a Caps Lock gombot a billentyűzetén a Caps Lock kikapcsolásához
    mielőtt megadja a jelszavát.

en: Caps Lock is On
hu: A Caps Lock be van kapcsolva

en: Authority Key Identifier
hu: Hitelesítési kulcs azonosító

en: Key Attributes
hu: Kulcs attribútumok

en: Key Usage Restriction
hu: Kulcs használati korlátozás

en: Subject Alternative Name
hu: Tárgy alternatív neve

en: Issuer Alternative Name
hu: Kiadó alternatív neve

en: Basic Constraints
hu: Alap megszorítások

en: Key Usage
hu: Kulcs használat

en: Certificate Policies
hu: Tanúsítvány szabályok

en: Subject Key Identifier
hu: Tárgy kulcs azonosító

en: CRL Reason Code
hu: CRL ok kód

en: CRL Distribution Points
hu: CRL terjesztési pontok

en: Enhanced Key Usage
hu: Kibővített kulcs használat

en: Authority Information Access
hu: Mighatalmazási információ hozzáférés

en: Certificate Extensions
hu: Tanúsítvány kiterjesztések

en: Next Update Location
hu: Következő frissítési hely

en: Yes or No Trust
hu: Igen vagy nem bizalom

en: Email Address
hu: Email cím

en: Unstructured Name
hu: Strukturálatlan név

en: Content Type
hu: Tartalom típusa

en: Message Digest
hu: Üzenet összesítő

en: Signing Time
hu: Aláírási idő

en: Counter Sign
hu: Aláírás számláló

en: Challenge Password
hu: Kihívási jelszó

en: Unstructured Address
hu: Struktúrálatlan cím

en: S/MIME Capabilities
hu: SMIME képességek

en: Prefer Signed Data
hu: Aláírt adat előnyben részesítése

en: User Notice
hu: Felhasználó figyelmeztetés

en: On-line Certificate Status Protocol
hu: On-line tanúsítvány állapot protokoll

en: Certification Authority Issuer
hu: Tanúsítvány hitelesítés szolgáltató

en: Certification Template Name
hu: Tanusítási sablon név

en: Certificate Type
hu: Tanúsítvány típusa

en: Certificate Manifold
hu: Tanúsítvány sokszorosítás

en: Netscape Cert Type
hu: Netscape Tanúsítvány típus

en: Netscape Base URL
hu: Netscape alap URL

en: Netscape Revocation URL
hu: Netscape visszavonási URL

en: Netscape CA Revocation URL
hu: Netscape CA visszavonási URL

en: Netscape Cert Renewal URL
hu: Netscape Cert megújítási URL

en: Netscape CA Policy URL
hu: Netscape CA szabályzat URL

en: Netscape SSL ServerName
hu: Netscape SSL KiszolgálóNév (ServerName)

en: Netscape Comment
hu: Netscape megjgyzés

en: Country/Region
hu: Ország/Régió

en: Organization
hu: Szervezet

en: Organizational Unit
hu: Szervezeti egység

en: Common Name
hu: Egyszerű név

en: Locality
hu: Helység

en: State or Province
hu: Állam vagy tartomány

en: Title
hu: Cím

en: Given Name
hu: Keresztnév

en: Initials
hu: Aláírások

en: Surname
hu: Vezetéknév

en: Domain Component
hu: Domain komponens

en: Street Address
hu: Utca cím

en: Serial Number
hu: Sorozatszám

en: CA Version
hu: CA verzió

en: Cross CA Version
hu: Kereszt CA verzió

en: Serialized Signature Serial Number
hu: Szerializált aláírás sorozatszám

en: Principal Name
hu: Előjáró neve

en: Windows Product Update
hu: Windows termékfrissítés

en: Enrollment Name Value Pair
hu: Felvételi név értékpár

en: OS Version
hu: OS verzió

en: Enrollment CSP
hu: Felvételi CSP

en: CRL Number
hu: CRL szám

en: Delta CRL Indicator
hu: Delta CRL jelző

en: Issuing Distribution Point
hu: Kiállító disztribúciós pont

en: Freshest CRL
hu: Legfrisebb CRL

en: Name Constraints
hu: Név megszorítások

en: Policy Mappings
hu: Szabály hozzárendelések

en: Policy Constraints
hu: Szabály megszorítások

en: Cross-Certificate Distribution Points
hu: Kereszttanúsítvány disztribúciós pontok

en: Application Policies
hu: Alkalmazás szabályok

en: Application Policy Mappings
hu: Alkalmazás szabály hozzárendelések

en: Application Policy Constraints
hu: Alkalmazás szabály megszorítások

en: CMC Data
hu: CMC adat

en: CMC Response
hu: CMC válasz

en: Unsigned CMC Request
hu: Aláíratlan CMC kérés

en: CMC Status Info
hu: CMC állapot információ

en: CMC Extensions
hu: CMC kiterjesztések

en: CMC Attributes
hu: CMC attribútumok

en: PKCS 7 Data
hu: PKCS 7 adat

en: PKCS 7 Signed
hu: PKCS 7 aláírt

en: PKCS 7 Enveloped
hu: PKCS 7 borítékolt

en: PKCS 7 Signed Enveloped
hu: PKCS 7 aláírt és borítékolt

en: PKCS 7 Digested
hu: PKCS 7 összegzett

en: PKCS 7 Encrypted
hu: PKCS 7 titkosított

en: Previous CA Certificate Hash
hu: Előző CA tanúsítvány hash

en: Virtual Base CRL Number
hu: Virtuális alap CRL szám

en: Next CRL Publish
hu: Következő CRL kibocsátás

en: CA Encryption Certificate
hu: CA titkosítási tanúsítvány

en: Key Recovery Agent
hu: Kulcs helyreállítási ügynök

en: Certificate Template Information
hu: Tanúsítvány sablon információ

en: Enterprise Root OID
hu: Enterprise gyökér OID

en: Dummy Signer
hu: Látszólagos aláíró

en: Encrypted Private Key
hu: Titkosított privát kulcs

en: Published CRL Locations
hu: Közzétett CRL helyek

en: Enforce Certificate Chain Policy
hu: Tanúsítványlánc szabályok megkövetelése

en: Transaction Id
hu: Tranzakciós azonosító

en: Sender Nonce
hu: Küldő egyszer

en: Recipient Nonce
hu: Címzett egyszer

en: Reg Info
hu: Reg.információ

en: Get Certificate
hu: Tanúsítvány beszerzés

en: Get CRL
hu: CRL beszerzés

en: Revoke Request
hu: Kérés visszavonása

en: Query Pending
hu: Folyamatban lévők lekérése

en: Certificate Trust List
hu: Tanúsítvány bizalmi lista

en: Archived Key Certificate Hash
hu: Alchívált kulcs tanúsítvány hash

en: Private Key Usage Period
hu: Privát kulcs használati időköz

en: Client Information
hu: Kliens információk

en: Server Authentication
hu: Kiszolgáló hitelesítés

en: Client Authentication
hu: Kliens hitelesítés

en: Code Signing
hu: Kód aláírás

en: Secure Email
hu: Biztonságos email

en: Time Stamping
hu: Időbélyegzés

en: Microsoft Trust List Signing
hu: Microsoft bizalmi lista aláírás

en: Microsoft Time Stamping
hu: Microsoft időbélyegzés

en: IP security end system
hu: IP biztonsági végrendszer

en: IP security tunnel termination
hu: IP biztonsági alagút végberendezés

en: IP security user
hu: IP biztonsági felhasználó

en: Encrypting File System
hu: Titkosító fájlrendszer

en: Windows Hardware Driver Verification
hu: Windows hardver meghajtó ellenőrzés

en: Windows System Component Verification
hu: Windows rendszerkomponens ellenőrzés

en: OEM Windows System Component Verification
hu: OEM Windows rendszerkomponens ellenőrzés

en: Embedded Windows System Component Verification
hu: Beágyazott Windows rendszerkomponens ellenőrzés

en: Key Pack Licenses
hu: Kulcs csomag licenszek

en: License Server Verification
hu: Licensz kiszolgáló ellenőrzés

en: Smart Card Logon
hu: Smart Card bejentkezés

en: Digital Rights
hu: Digitális jogok

en: Qualified Subordination
hu: Feltételes alárendelés

en: Key Recovery
hu: Kulcs helyreállítás

en: Document Signing
hu: Dokumentum aláírás

en: IP security IKE intermediate
hu: IP biztonsági IKE közbeeső

en: File Recovery
hu: Fájl helyreállítás

en: Root List Signer
hu: Gyökér lista aláíró

en: All application policies
hu: Összes alkalmazás szabályok

en: Directory Service Email Replication
hu: Könyvtárszolgáltatás (DS) Email replikáció

en: Certificate Request Agent
hu: Tanúsítvány kérési ügynök

en: Lifetime Signing
hu: Élettartam aláírás

en: All issuance policies
hu: Összes kiadási szabályok

en: Trusted Root Certification Authorities
hu: Megbízható gyökér tanúsítvány kiadók

en: Personal
hu: Személyes

en: Intermediate Certification Authorities
hu: Közbeeső tanúsítvány kiadók

en: Other People
hu: Egyéb emberek

en: Trusted Publishers
hu: Megbízható kiadók

en: Untrusted Certificates
hu: Nem megbízható tanúsítványok

en: KeyID=
hu: KulcsID=

en: Certificate Issuer
hu: Tanúsítvány kiadó

en: Certificate Serial Number=
hu: Tanúsítvány szériaszám=

en: Other Name=
hu: Egyéb név=

en: Email Address=
hu: Email cím=

en: DNS Name=
hu: DNS név=

en: Directory Address
hu: Könyvtár (Directory) cím

en: IP Address=
hu: IP cím=

en: Mask=
hu: Maszk=

en: Registered ID=
hu: Regisztrált ID=

en: Unknown Key Usage
hu: Ismeretlen kulcshasználat

en: Subject Type=
hu: Tárgy típus=

en: End Entity
hu: Vég egyed

en: Path Length Constraint=
hu: Útvonal hossz megszorítás=

[ctx: path length]
en: None
hu: Nincs

en: Information Not Available
hu: Információ nem elérhető

en: Authority Info Access
hu: Hatósági információs hozzáférés

en: Access Method=
hu: Hozzáférési mód=

en: CA Issuers
hu: CA kiadók

en: Unknown Access Method
hu: Ismeretlen hozzáférési mód

en: Alternative Name
hu: Alternatív név

en: CRL Distribution Point
hu: CRL disztribúciós pont

en: Distribution Point Name
hu: Disztribúciós pont név

en: Full Name
hu: Teljes név

en: RDN Name
hu: RDN név

en: CRL Reason=
hu: CRL ok=

en: CRL Issuer
hu: CRL Kiadó

en: Key Compromise
hu: Kulcs megállapodás

en: CA Compromise
hu: CA megállapodás

en: Affiliation Changed
hu: Kapcsolat megváltozott

en: Superseded
hu: Hatálytalanítva

en: Operation Ceased
hu: Művelet lejárt

en: Certificate Hold
hu: Tanúsítvány tartva

en: Financial Information=
hu: Pénzügyi információ=

en: Available
hu: Elérhető

en: Not Available
hu: Nem elérhető

en: Meets Criteria=
hu: Megfelelőségi feltétel=

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Digital Signature
hu: Digitális aláírás

en: Non-Repudiation
hu: Nem elutasítható

en: Key Encipherment
hu: Kulcs titkosítás

en: Data Encipherment
hu: Adat titkosítás

en: Key Agreement
hu: Kulcs megegyezés

en: Certificate Signing
hu: Tanúsítvány aláírás

en: Off-line CRL Signing
hu: Off-line CRL aláírás

en: CRL Signing
hu: CRL aláírás

en: Encipher Only
hu: Csak titkosítás

en: Decipher Only
hu: Csak dekódolás

en: SSL Client Authentication
hu: SSL kliens hitelesítés

en: SSL Server Authentication
hu: SSL kiszolgáló hitelesítés

en: Signature
hu: Aláírás

en: Signature CA
hu: Aláírás CA

en: Certificate Policy
hu: Tanúsítványtípus

en: Policy Identifier:
hu: Hitelesítési kulcs azonosító:

en: Policy Qualifier Info
hu: Hitelesítésszolgáltató információ

en: Policy Qualifier Id=
hu: Hitelesítésszolgáltató azonosító=

en: Qualifier
hu: Hitelesítés

en: Notice Reference
hu: Tanúsítvány hivatkozás

en: Organization=
hu: Szervezet=

en: Notice Number=
hu: Kulcsazonosító=

en: Notice Text=
hu: Tanúsítvány szöveg=

en: General
hu: Általános

en: &Install Certificate...
hu: &Tanúsítvány telepítés...

en: Issuer &Statement
hu: Kiadó alternatív neve

en: &Show:
hu: &Megjelenítés:

en: &Edit Properties...
hu: Tula&jdonságok...

en: &Copy to File...
hu: Fájlba másol...

en: Certification Path
hu: Tanusítási sablon útvonal

en: Certification path
hu: Tanusítási sablon útvonal

en: &View Certificate
hu: Tanúsítvány megtekintés

en: Certificate &status:
hu: Tanúsítvány &állapot:

en: Disclaimer
hu: Eltávolítás

en: More &Info
hu: Több &információ

en: &Friendly name:
hu: &Keresztnév:

en: &Description:
hu: &Leírás:

en: Certificate purposes
hu: Tanúsítvány felhasználása

en: &Enable all purposes for this certificate
hu: &Bármilyen célra felhasználható a tanúsítvány

en: D&isable all purposes for this certificate
hu: &Tanúsítvány felhasználásának tiltása

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
hu: &Csak a következő cél(ok)ra használható a tanúsítvány:

en: Add &Purpose...
hu: Ú&j cél tallózás...

en: Add Purpose
hu: Új felhasználási cél

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
hu: Az objektum azonosító (OID) hozzáadása, a felhasználási cél érdekében:

en: Select Certificate Store
hu: Jelölje meg a tanúsítvány tárat

en: Select the certificate store you want to use:
hu: Jelölje meg a tanúsítvány tárat, amit használni szeretne:

en: &Show physical stores
hu: &Tároltak megmutatása

en: Certificate Import Wizard
hu: Tanúsítvány import varázsló

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
hu: Üdvözli a tanúsítvány import varázsló

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
hu: Ez a varázsló egyszerűsíti a tanúsítványok importálását, visszavonását és  megbízhatósági beállítását egy adott fájl felhasználásával.
    
    Egy tanúsítványt fel lehet használni, hogy Önt vagy azt számítógépet azonosítsa, amellyel kommunikál. Fel lahet használni hitelesítésre és hogy digitálisan aláírjon üzeneteket.
    
    Folytatáshoz, kattaintson a Következő nyomógombra.

en: &File name:
hu: &Fájlnév:

en: B&rowse...
hu: Tallózás...

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
hu: Üzenet: A következő fájl formátumok egynél több tanúsítványt, visszavonási listát vagy megbízhatósági listát tartalmazhatnak:

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
hu: Microsoft szabványos tanúsítványok (*.sst)

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
hu: Wine automatikusan beállítja a tanúsítvány útvonalat vagy kiválaszthat egy meghatározott útvonalat.

en: &Automatically select certificate store
hu: &Automatikus tanúsítvány beszerzés

en: &Place all certificates in the following store:
hu: &Helyezz minden tanúsítványt a következő útvonalra:

en: Completing the Certificate Import Wizard
hu: Tanúsítvány import varázsló befejezése

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
hu: Sikeresen végrehajtódott a Tanúsítvány import varázsló.

en: You have specified the following settings:
hu: A következő beállítások lettek megadva:

en: Certificates
hu: Tanúsítványok

en: I&ntended purpose:
hu: F&elhasználási szándék:

en: &Advanced...
hu: &Haladó...

en: Certificate intended purposes
hu: Tanúsítvány kulcshasználat

en: &View
hu: &Nézet

en: Advanced Options
hu: Speciális opciók

en: Certificate purpose
hu: Tanúsítvány típusa

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
hu: Válasszon ki egy vagy több elemet, amely(ek) megjelennek ha a Speciális opció engedélyezve van.

en: &Certificate purposes:
hu: &Tanúsítvány típusok:

en: Certificate Export Wizard
hu: Tanúsítvány export varázsló

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
hu: Üdvözli a Tanúsítvány export varázsló

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
hu: Ez a varázsló egyszerűvé teszi a tanúsítványok exportját, visszavonását és megbízhatósági beállítását egy tárolt fájl felhasználásával.
    
    Egy tanúsítványt fel lehet használni, hogy Önt vagy azt a számítógépet azonosítsa, amellyel kommunikál. Fel lehet használni hitelesítésre is és hogy digitálisan aláírjon üzeneteket.
    
    Folytatáshoz, kattintson a Következő nyomógombra.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
hu: Amennyiben kiválasztja a privát kulcs exportálási opciót, egy jelszóbekérő ablak fog megjelenni, hogy a kulcsot megvédje illetéktelenektől.

en: Do you wish to export the private key?
hu: Valóban exportálni kívánja a privát kulcsot?

en: &Yes, export the private key
hu: &Igen, Titkosított privát kulcs

en: N&o, do not export the private key
hu: N&em, ne exportálja a privát kulcsot

en: &Confirm password:
hu: &Jelszó megerősítés:

en: Select the format you want to use:
hu: Válassza ki a használni kívánt formátumot:

en: &Include all certificates in the certification path if possible
hu: &Minden elérhető tanúsítvány

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
hu: Minden e&lérhető tanúsítvány

en: &Enable strong encryption
hu: E&rős titkosítás

en: Delete the private &key if the export is successful
hu: Privát kulcs t&örlése, sikeres export után

en: Completing the Certificate Export Wizard
hu: Tanúsítvány export varázsló befejezése

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
hu: Sikeresen befejeződött az export varázsló.

en: Certificate
hu: Tanúsítvány

en: Certificate Information
hu: Tanúsítvány információ

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
hu: Ennek a tanúsítványnak hibás az aláírása. Lehet módosították vagy megsérült.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
hu: A tanúsítvány kiállítója nem megbízható. Hogy azzá tegye, adja hozzá a rendszer megbízható root kiállító listájába.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
hu: Ezt a tanúsítványt nem lehetett azonosítni megbízható kiállítóként.

en: This certificate's issuer could not be found.
hu: A tanúsítvány kiállító nem található.

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
hu: A tanúsítvány minden felhasználási típusát nem lehetett ellenőrizni.

en: This certificate is intended for the following purposes:
hu: A tanúsítvány a következő típusokat tartalmazza:

en: Issued to:
hu: Tulajdonos:

en: Issued by:
hu: Kiállító:

en: Valid from
hu: Érvényes ettől

en:  to
hu:  eddig

en: This certificate has an invalid signature.
hu: A tanúsítvány aláírása nem valós.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
hu: A tanúsítvány lejárt vagy még nem valós.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
hu: A tanúsítvány érvényességi idejét megnövelte a kiállítója.

en: This certificate was revoked by its issuer.
hu: A tanúsítványt a kiállító visszavonta.

en: This certificate is OK.
hu: Tanúsítvány rendben van.

en: Field
hu: Mező

en: Value
hu: Érték

en: <All>
hu: <Mind>

en: Version 1 Fields Only
hu: Csak 1-es verzió mezői

en: Extensions Only
hu: Csak kiterjesztések

en: Critical Extensions Only
hu: Csak fontos kiterjesztések

en: Properties Only
hu: Csak Tulajdonságok

en: Serial number
hu: Sorozatszám

en: Issuer
hu: Kiállító

en: Valid from
hu: Érvényes

en: Valid to
hu: Lejár

en: Subject
hu: Tárgy

en: Public key
hu: Nyilvános kulcs

en: %1 (%2!d! bits)
hu: %1 (%2!d! bit)

en: Enhanced key usage (property)
hu: Kibővített kulcs használat (tulajdonság)

en: Friendly name
hu: Keresztnév

en: Description
hu: Leírás

en: Certificate Properties
hu: Tanúsítvány tulajdonságok

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
hu: Kérem írjon be egy OID-t 1.2.3.4 formában

en: The OID you entered already exists.
hu: A beírt OID már létezik.

en: Please select a certificate store.
hu: Kérem válasszon ki egy tanúsítvány útvonalat.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
hu: A kiválasztott fájl olyan objekutumokat tartalmaz, amely nem felel meg az adott feltételeknek. Kérem, válasszon ki másik fájlt.

en: File to Import
hu: Import fájl

en: Specify the file you want to import.
hu: Adja meg az importálandó fájlt.

en: Certificate Store
hu: Tanúsítvány tár

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
hu: Tanúsítványok egy gyűjtemény, amely aktív, visszavont és megbízható tanúsítványokból áll.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
hu: X.509 tanúsítvány (*.cer; *.crt)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
hu: Személyi információcsere (*.pfx; *.p12)

en: Certificate Revocation List (*.crl)
hu: Tanúsítvány visszavonási lista (*.crl)

en: Certificate Trust List (*.stl)
hu: Tanúsítvány bizalmi lista (*.stl)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
hu: CMS/PKCS #7 üzenetek (*.spc; *.p7b)

en: Please select a file.
hu: Kérlek válassz ki egy fájlt.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
hu: A fájl formátum nem felismerhető. Kérem, válasszon ki másik fájlt.

en: Could not open
hu: Nem lehet megnyitni

en: Determined by the program
hu: A program által felismert

en: Please select a store
hu: Kérem válasszon ki egy útvonalat

en: Certificate Store Selected
hu: Tanúsítvány tár megadva

en: Automatically determined by the program
hu: A program által automatikusan felismert

en: File
hu: Fájl

en: Content
hu: Tartalom

en: Certificate Revocation List
hu: Tanúsítvány visszavonási lista

en: CMS/PKCS #7 Message
hu: CMS/PKCS #7 üzenet

en: Personal Information Exchange
hu: Személyi információcsere

en: The import was successful.
hu: Az import sikeres volt.

en: The import failed.
hu: Az import nem sikerült.

en: <Advanced Purposes>
hu: <Speciális típusok>

en: Issued To
hu: Tulajdonos

en: Issued By
hu: Kiállító

en: Expiration Date
hu: lejárat

en: Friendly Name
hu: Keresztnév

en: <None>
hu: <Nincs>

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
hu: Már nem lesz képes dekódolni az üzeneteket ezzel a tanusítvánnyal, vagy aláírni az üzeneteket ezzel.
    Biztosan törölni szeretné ezt a tanúsítványt?

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
hu: Már nem lesz képes dekódolni az üzeneteket ezzel a tanusítvánnyal, vagy alárni az üzeneteket ezzel.
    Biztosan törölni akarja ezeket a tanúsítványokat?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
hu: Már nem lesz képes kódolni az üzeneteket ezzel a tanusítvánnyal, vagy ellenőrizni az üzenetek aláírását.
    Biztosan törölni akarja ezt a tanúsítványt?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
hu: Azok a tanúsítványok, amelyeket ez a hitelesítő szervezet bocsátott ki, már nem lesznek biztonságosak.
    Biztosan törölni akarja ezt a tanúsítványt?

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
hu: Azok a  tanúsítványok, amelyeket  ezek a hitelesítő szervezetek bocsátották ki már nem lesznek biztonságosak.
    Biztosan törölni akarja ezeket a tanúsítványokat?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
hu: Azok a  tanúsítványok, amelyeket  ez a kiállító vagy hitelesítő szervezet bocsátott ki, már nem lesznek biztonságosak.
    Biztosan törölni akarja ezt a tanúsítvány kiállítót?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
hu: Azok a  tanúsítványok, amelyeket  ezek a kiállítók vagy hitelesítő szervezetek bocsátottak ki, már nem lesznek biztonságosak.
    Biztosan törölni akarja ezeket a tanúsítvány kiállítókat?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
hu: Azok a szoftverek, melyeket ez a kibocsátó szignálta nem lesznek biztonságosak.
    Biztosan törölni akarja ezt a tanúsítványt?

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
hu: Azok a szoftverek, melyeket ezek a kibocsátók szignálták nem lesznek biztonságosak.
    Biztosan törölni akarja ezeket a tanúsítványokat?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
hu: Biztosan törölni akarja ezt a tanúsítványt?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
hu: Biztosan törölni akarja ezeket a tanúsítványokat?

en: Ensures the identity of a remote computer
hu: Biztosítja egy távoli számítógép beazonosítását

en: Proves your identity to a remote computer
hu: Igazolja a valódiságot egy távoli számítógépnek

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
hu: Biztosítja, hogy a szoftver a kiállítótól származik
    Megvédi a szoftvert az illetéktelen módosításoktól

en: Protects e-mail messages
hu: Megvédi az e-mail üzeneteket

en: Allows secure communication over the Internet
hu: Engedélyezi a biztonságos internetes kommunikációt

en: Allows data to be signed with the current time
hu: Engedélyezi az adatok aláírását az aktuális időbélyeggel

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
hu: Megengedi, hogy digitálisan aláírjon egy tanúsítványt

en: Allows data on disk to be encrypted
hu: Engedélyezi az adattárolón lévő adatok titkosítását

en: Private Key Archival
hu: Privát kulcs archívum

en: Export Format
hu: Export formátum

en: Choose the format in which the content will be saved.
hu: Vállassza ki azt a formátumot, amely formátumban az adat el fog mentődni.

en: Export Filename
hu: Export fájlnév

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
hu: Adja meg a fájlnevet, amely néven menteni szeretné az adatokat.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
hu: A fájl már létezik. Lecseréli a fájlt?

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
hu: DER-kódolt állomány X.509 (*.cer)

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
hu: Base64-kódolt X.509 (*.cer)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
hu: CMS/PKCS #7 üzentek (*.p7b)

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
hu: Személyi információcsere (*.pfx)

en: File Format
hu: Fájl formátum

en: Include all certificates in certificate path
hu: Beszúrja az összes tanúsítványt, amely a tanúsítvány útvonalon található

en: Export keys
hu: Export kulcsok

en: The export was successful.
hu: Az export sikerült.

en: The export failed.
hu: Az export hibás.

en: Export Private Key
hu: Titkosított privát kulcs exportálása

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
hu: A tanúsítvány privát kulcsot tartalmaz, amely exportálódhat a tanusítvánnyal együtt.

en: Enter Password
hu: Jelszóbevitel

en: You may password-protect a private key.
hu: Jelszóvédetté tehet egy privát kulcsot.

en: The passwords do not match.
hu: A jelszavak nem egyeznek.

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
hu: Üzenet: A tanúsítványhoz tartozó privát kulcsot nem lehet megnyitni.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
hu: Üzenet: A tanúsítványhoz tartozó privát kulcsok nem exportálhatóak.

en: Location
hu: Hely

en: Not yet implemented
hu: Nincs implementálva

en: Configure Devices
hu: Eszközbeállí&tás

en: Reset
hu: Újraindítás

en: Player
hu: Lejátszás

en: Device
hu: Eszköz

en: Actions
hu: Műveletek

en: Mapping
hu: Csatlakoztat

en: Show Assigned First
hu: Hozzárendelések előre kerülnek

en: Action
hu: Művelet

en: Object
hu: Tárgy

en: Regional Setting
hu: Terület beállítás

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
hu: %1!u!MB használt, %2!u!MB szabad

en: Western
hu: Nyugati

en: Central European
hu: Közép-Európai

en: Cyrillic
hu: Cirill

en: Greek
hu: Görög

en: Turkish
hu: Török

en: Hebrew
hu: Héber

en: Arabic
hu: Arab

en: Baltic
hu: Balti

en: Vietnamese
hu: Vietném

en: Thai
hu: Tájföldi

en: Japanese
hu: Japán

en: Symbol
hu: Szimbólum

en: OEM/DOS
hu: OEM/DO

en: Other
hu: Egyéb

en: Files on Camera
hu: Fényképezőgépen lévő fájlok

en: Import Selected
hu: Kiválasztottak importálása

en: Preview
hu: Előnézet

en: Import All
hu: Összes importálása

en: Skip This Dialog
hu: Ezen párbeszédablak kihagyása

en: Exit
hu: Kilépés

en: Transferring
hu: Átvitel

en: Transferring... Please Wait
hu: Átvitel... Kérem várjon

en: Connecting to camera
hu: Átvitel a fényképezőgépre

en: Connecting to camera... Please Wait
hu: Kapcsolódás a fényképezőgéphez... Kérem várjon

en: S&ync
hu: &Szinkronizál

en: &Back
hu: &Vissza

en: &Forward
hu: &Előre

[ctx: table of contents]
en: &Home
hu: Kezdőlap

en: &Stop
hu: Me&gállítás

en: &Refresh
hu: F&rissítés

en: &Print...
hu: &Nyomtatás...

en: Select &All
hu: &Az összes kijelölése

en: &View Source
hu: &Forrás megjelenítése

en: Cu&t
hu: Kivá&gás

en: &Copy
hu: &Másolás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: &Print
hu: &Nyomtatás

en: &Contents
hu: &Témakörök

en: I&ndex
hu: K&ezdőlap

en: &Search
hu: &Keresés

en: Favor&ites
hu: Kedven&cek

en: Hide &Tabs
hu: Fülek e&lrejtése

en: Show &Tabs
hu: Fülek &mutatása

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Stop
hu: Megállítás

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Back
hu: Vissza

[ctx: table of contents]
en: Home
hu: Kezdőlap

en: Sync
hu: Szink.

en: Forward
hu: Előre

en: Cinepak Video codec
hu: Cinepak Video kodek

en: &File
hu: &Fájl

en: &New
hu: &Új

en: &Window
hu: &Ablakok

en: &Open...
hu: &Megnyitás...

en: Save &as...
hu: Mentés má&sként...

en: Print &format...
hu: Nyomtatási &mód...

en: Pr&int...
hu: Ny&omtatás...

en: Print previe&w
hu: Nyomtatási &kép

en: &Toolbars
hu: &Eszköztár

en: &Standard bar
hu: &Státusz sor

en: &Address bar
hu: &Címsor

en: &Favorites
hu: Ked&vencek

en: &Add to Favorites...
hu: H&ozzáadás a Kedvencekhez...

en: &About Internet Explorer
hu: Wine Internet Böngésző

en: Open URL
hu: URL cím megnyitása

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
hu: Adja meg a böngészőben megnyitni kívánt internetes címet

en: Open:
hu: Megnyitás:

[ctx: home page]
en: Home
hu: Kezdőlap

en: Print...
hu: Nyomtatás...

en: Address
hu: Cím

en: Searching for %s
hu: %s keresése

en: Start downloading %s
hu: %s letöltésének elindítása

en: Downloading %s
hu: %s letöltése

en: Asking for %s
hu: %s lekérése

en: Home page
hu: Kezdőlap

en: You can choose the address that will be used as your home page.
hu: Megadhatja az internetes címet, amely kezdőlapként fog megjelenni a böngészőben.

en: &Current page
hu: A&ktuális oldal

en: &Default page
hu: Ala&pértelmezett oldal

en: &Blank page
hu: &Üres oldal

en: Browsing history
hu: Böngészési előzmény

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
hu: Kitörölheti a cache oldalakat, cookie-kat és egyéb adatokat.

en: Delete &files...
hu: Fájlok &törlése...

en: &Settings...
hu: &Beállítások...

en: Delete browsing history
hu: Böngészési előzmények törlése

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
hu: Ideiglenes internet fájlok
    Weboldalak, képek és tanúsítványok mentett változatai.

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
hu: Cookie-k
    Weboldalak által mentett adatok, melyek felhasználói beállításokat, belépési információkat tárolnak.

en: History
    List of websites you have accessed.
hu: Előzmények
    Weboldalak listája, amelyeket megnézett.

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
hu: Form adatok
    Felhasználói nevek és egyéb információk, amelyeket beírt a weboldalakon.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
hu: Jelszavak
    Mentett jelaszavak, melyeket beírt a weboldalakon.

en: Delete
hu: Törlés

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
hu: Tanúsítványokat személyes azonosításra szolgálnak és hogy azonosítsák a hitelesítő szerezeteket, hitelesítési kiállítókat.

en: Certificates...
hu: Tanúsítványok...

en: Publishers...
hu: Kiadók...

en: Internet Settings
hu: Internet beállítások

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
hu: Wine Internet Böngésző beállítása

en: Security settings for zone:
hu: Zóna biztonsági beállításai:

en: Custom
hu: Testreszabás

en: Very Low
hu: Nagyon alacson

en: Low
hu: Alacsony

en: Medium
hu: Közepes

en: Increased
hu: Megnövelt

en: High
hu: Magas

en: &Disable
hu: Tiltá&s

en: Error converting object to primitive type
hu: Hiba az objektum primitív típusra való konvertálásánál

en: Invalid procedure call or argument
hu: Érvénytelen eljáráshívás vagy argmentum

en: Subscript out of range
hu: Érvénytelen alszkript

en: Object required
hu: Objektum szükséges

en: Automation server can't create object
hu: Az automatizáló (automation) kiszolgáló nem tud objektumot létrehozni

en: Object doesn't support this property or method
hu: Az objektum nem támogatja ezt a tulajdonságot vagy metódust

en: Object doesn't support this action
hu: Az objektum nem támogatja ezt a műveletet

en: Argument not optional
hu: Az argumentum nem opcionális

en: Syntax error
hu: Szinttaktikai hiba

en: Expected ';'
hu: Hiányzó ';'

en: Expected '('
hu: Hiányzó '('

en: Expected ')'
hu: Hiányzó ')'

en: Unterminated string constant
hu: Lezáratlan sztring konstans

en: Can't have 'break' outside of loop
hu: Nem lehet 'break' a cikluson kívűl

en: Can't have 'continue' outside of loop
hu: Nem lehet 'continue' a cikluson kívül

en: Label redefined
hu: Címke újradefiniált

en: Label not found
hu: Címke nem található

en: Conditional compilation is turned off
hu: Feltételes fordítás kikapcsolva

en: Number expected
hu: Számot vártam

en: Function expected
hu: Függvényt vártam

en: '[object]' is not a date object
hu: 'Az [object]' nem egy date (dátum) objektum

en: Object expected
hu: Objektumot vártam

en: Illegal assignment
hu: Nem megengedett összerendelés

en: '|' is undefined
hu: A '|' nem definiált

en: Boolean object expected
hu: Boolean (igaz-hamis) objektumot vártam

en: Cannot delete '|'
hu: '|' nem törölhető

en: VBArray object expected
hu: Tömb objektumot vártam

en: JScript object expected
hu: JScript objektumot vártam

en: Syntax error in regular expression
hu: Szinttaktikai hiba a reguláris kifejezésben

en: URI to be encoded contains invalid characters
hu: A kódolandó URI érvénytelen karaktereket tartalmaz

en: URI to be decoded is incorrect
hu: A kódolandó URI érvénytelen karaktereket tartalmaz

en: Array length must be a finite positive integer
hu: A tömb hosszának egy véges pozitív egész számnak kell lennie

en: Array object expected
hu: Tömb objektumot vártam

en: Wine
hu: Wine súgó

en: Success.
hu: Sikeres.

en: Invalid function.
hu: Érvénytelen funkció.

en: File not found.
hu: Fájl nem található.

en: Path not found.
hu: Az útvonal nem található.

en: Too many open files.
hu: Túl sok nyitott fájl.

en: Access denied.
hu: Hozzáférés megtagadva.

en: Invalid handle.
hu: Érvénytelen leíró.

en: Memory trashed.
hu: Memória töredezve.

en: Not enough memory.
hu: Rendkívül kevés a memória.

en: Invalid block.
hu: Érvénytelen blokk.

en: Bad environment.
hu: Nem megfelelő környezet.

en: Bad format.
hu: Rossz formátum.

en: Invalid access.
hu: Érvénytelen hozzáférés.

en: Invalid data.
hu: Érvénytelen adat.

en: Out of memory.
hu: Elfogyott a memória.

en: Invalid drive.
hu: Érvénytelen meghajtó.

en: Can't delete current directory.
hu: Nem lehet törölni az aktulális mappát.

en: Not same device.
hu: Nem azonos eszköz.

en: No more files.
hu: Nincs több fálj.

en: Write protected.
hu: Írásvédett.

en: Bad unit.
hu: Rossz egység.

en: Not ready.
hu: Nincs kész.

en: Bad command.
hu: Rossz parancs.

en: CRC error.
hu: CRC hiba.

en: Bad length.
hu: Rossz méret.

en: Seek error.
hu: Lemezpozícionálási hiba.

en: Not DOS disk.
hu: Nincs DOS lemez.

en: Sector not found.
hu: Szektor nem található.

en: Out of paper.
hu: Elfogyott a papír.

en: Write fault.
hu: Íráshiba.

en: Read fault.
hu: Olvasási hiba.

en: General failure.
hu: Általános hiba.

en: Sharing violation.
hu: Hozzáférés megtagadva.

en: Lock violation.
hu: Zárolás megtagadva.

en: Wrong disk.
hu: Rossz lemez.

en: Sharing buffer exceeded.
hu: Hozzáférési tároló betlet.

en: End of file.
hu: Fájl vége.

en: Disk full.
hu: Lemez betelt.

en: Request not supported.
hu: Kérés nem támogatott.

en: Remote machine not listening.
hu: Távoli számítógép nem válaszol.

en: Duplicate network name.
hu: Ismétlődő hálózatnév.

en: Bad network path.
hu: Rossz hálózati útvonal.

en: Network busy.
hu: Hálózat foglalt.

en: Device does not exist.
hu: Eszköz nem létezik.

en: Too many commands.
hu: Túl sok parancs.

en: Adapter hardware error.
hu: Adapter hardver hiba.

en: Bad network response.
hu: Téves hálózati válasz.

en: Unexpected network error.
hu: Nem várt hálózati hiba.

en: Bad remote adapter.
hu: Rossz távoli adapter.

en: Print queue full.
hu: Nyomtatási sor betelt.

en: No spool space.
hu: Nincs háttértároló hely.

en: Print canceled.
hu: Nyomtatást felhasználó megszakította.

en: Network name deleted.
hu: Hálózatnév eltávolításra került.

en: Network access denied.
hu: Hálózati hozzáférés megtagadve.

en: Bad device type.
hu: Nem megfelelő eszköztípus.

en: Bad network name.
hu: Nem megfelelő hálózati név.

en: Too many network names.
hu: Túl sok hálózati név.

en: Too many network sessions.
hu: Túl sok hálózati hozzáférés.

en: Sharing paused.
hu: Megosztás szüneteltetve.

en: Request not accepted.
hu: Kérés megtagadva.

en: Redirector paused.
hu: Átirányítás szüneteltetve.

en: File exists.
hu: Fájl létezik.

en: Cannot create.
hu: Nem lehet létrehozni.

en: Int24 failure.
hu: Int24 hiba.

en: Out of structures.
hu: Struktúrán kívüli.

en: Already assigned.
hu: Már hozzárendelve.

en: Invalid password.
hu: Érvénytelen jelszó.

en: Invalid parameter.
hu: Érvénytelen paraméter.

en: Net write fault.
hu: Hálózat írási hiba.

en: No process slots.
hu: Nincs szabad folymatindító.

en: Too many semaphores.
hu: Túl sok szemafor.

en: Exclusive semaphore already owned.
hu: Kizárólagos szemafor már le van foglalva.

en: Semaphore is set.
hu: Szemafor beállítva.

en: Too many semaphore requests.
hu: Túl sok szemafor kérés.

en: Invalid at interrupt time.
hu: Nem megfelelő megszakítási idő.

en: Semaphore owner died.
hu: Szemafor birtoklás megszűnt.

en: Semaphore user limit.
hu: Szemafor felhasználói limit.

en: Insert disk for drive %1.
hu: Helyezze be a lemezt %1.

en: Drive locked.
hu: Meghajtó zárolva.

en: Broken pipe.
hu: Megszakadt pipe.

en: Open failed.
hu: Megnyitási hiba.

en: Buffer overflow.
hu: Puffer túlcsordulás.

en: No more search handles.
hu: Nincs több találat.

en: Invalid target handle.
hu: Érvénytelen cél leíró azonosítók.

en: Invalid IOCTL.
hu: Érvénytelen IOCTL.

en: Invalid verify switch.
hu: Nem valós ellenőrző kapcsoló.

en: Bad driver level.
hu: Nem megfelelő driver szint.

en: Call not implemented.
hu: Nincs implementálva.

en: Semaphore timeout.
hu: Szemafor időtúllépés.

en: Insufficient buffer.
hu: Nem elegendő puffer.

en: Invalid name.
hu: Érvénytelen név.

en: Invalid level.
hu: Érvénytelen szint.

en: No volume label.
hu: Nincs kötetcímke.

en: Module not found.
hu: Modul nem található.

en: Procedure not found.
hu: Eljárás nem található.

en: No children to wait for.
hu: Nincs gyerek folyamat, amire vár.

en: Child process has not completed.
hu: Gyerek folyamat nincs megvalósítva.

en: Invalid use of direct access handle.
hu: Nem megfelelő használata a közvetlen handle hozzáférésnek.

en: Negative seek.
hu: Negatív pozícionálás.

en: Drive is a JOIN target.
hu: Meghajtó egy JOIN kapcsolt cél.

en: Drive is already JOINed.
hu: Meghajtó már csatlakoztatva van.

en: Drive is already SUBSTed.
hu: Meghajtó már SUBST-ed.

en: Drive is not JOINed.
hu: Meghajtó nincs csatlakoztatva.

en: Drive is not SUBSTed.
hu: Meghajtó nem SUBST-ed.

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
hu: JOIN-olt meghajtó csatlakoztatása.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
hu: SUBST-ed meghajtó csatlakoztatása.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
hu: JOIN-olt meghajtó csatlakoztatása SUBST-ba.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
hu: SUBST-ed meghajtó csatlakoztatása JOIN-oltba.

en: Drive is busy.
hu: Meghajtó foglalt.

en: Same drive.
hu: Ugyanaz a meghajtó.

en: Not top-level directory.
hu: Nem a legfelsőbbszintű mappa.

en: Directory is not empty.
hu: Mappa nem üres.

en: Path is in use as a SUBST.
hu: Útvonal használva van SUBST-ként.

en: Path is in use as a JOIN.
hu: Útvonal használva van JOIN-ként.

en: Path is busy.
hu: Útvonal foglalt.

en: Already a SUBST target.
hu: A cél már SUBST-ed.

en: System trace not specified or disallowed.
hu: Rendszerkövető nincs meghatározva vagy tiltott.

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
hu: DosMuxSamWait eseményszám nem valós.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
hu: Túl sok várakozó van DosMuxSamWait-re.

en: DosSemMuxWait list invalid.
hu: DosSemMuxWait lista nem valós.

en: Volume label too long.
hu: Kötetnév túl hosszú.

en: Too many TCBs.
hu: Túl sok TCB.

en: Signal refused.
hu: Signal jel viszautasítva.

en: Segment discarded.
hu: Segmens hulladék.

en: Segment not locked.
hu: Szegmens nem zárolt.

en: Bad thread ID address.
hu: Nem megfelelő szál ID cím.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
hu: Nem megfelelő DosExecPgm paraméterek.

en: Path is invalid.
hu: Útvonal nem valós.

en: Signal pending.
hu: Szignál jel főggőben.

en: Max system-wide thread count reached.
hu: Maximális rendszerszintű szálszám betelt.

en: Lock failed.
hu: Zárolás nem sikerült.

en: Resource in use.
hu: Erőforrás használatban.

en: Cancel violation.
hu: Megszakítási hiba.

en: Atomic locks not supported.
hu: Elemi zárólás nem támoagatott.

en: Invalid segment number.
hu: Nem valós szegmens szám.

en: Invalid ordinal for %1.
hu: Érvénytelen sorrend %1.

en: File already exists.
hu: A fájl már létezik.

en: Invalid flag number.
hu: Nem valós flag szám.

en: Semaphore name not found.
hu: Szemafor nem található.

en: Invalid starting code segment for %1.
hu: Nem valós induló szegmens %1.

en: Invalid starting stack segment for %1.
hu: Nem valós induló verem szegmens %1.

en: Invalid module type for %1.
hu: Nem valós modul típus %1.

en: Invalid EXE signature in %1.
hu: Nem valós EXE aláírás %1.

en: EXE %1 is marked invalid.
hu: %1 EXE nem valósként van megjelölve.

en: Bad EXE format for %1.
hu: Rossz EXE formátum %1.

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
hu: Ismétlődő adat meghaladja a 64KB-ot %1.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
hu: Érvénytelen MinAllocSize %1.

en: Dynlink from invalid ring.
hu: Dinamikus link érvénytelen ring szegmens.

en: IOPL not enabled.
hu: IOPL nincs engedélyezve.

en: Invalid SEGDPL in %1.
hu: Érvénytelen SEGDPL %1.

en: Auto data segment exceeds 64k.
hu: Automatikus adatszegmens meghaladja a 64KB-ot.

en: Ring 2 segment must be movable.
hu: Ring 2 szegmensnek áthelyezhetőnek kell lennie.

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
hu: Újrafoglalási lánc meghaladja a szegmens kvótát %1.

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
hu: Végtelen ciklus az újrafoglalási láncban %1.

en: Environment variable not found.
hu: Környezeti változó nem található.

en: No signal sent.
hu: Nincs szignál jel elküldve.

en: File name is too long.
hu: Fájlnév túl hosszú.

en: Ring 2 stack in use.
hu: Ring 2 stack használatban.

en: Error in use of filename wildcards.
hu: Hiba a fájlnév speciális karaktereinek használatában.

en: Invalid signal number.
hu: Nem valós szignál szám.

en: Error setting signal handler.
hu: Hiba történt a szignálkezelő beállításakor.

en: Segment locked.
hu: Szegmens zárolt.

en: Too many modules.
hu: Túl sok modul.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
hu: Fészelő LoadModule hívások nem engedélyezettek.

en: Machine type mismatch.
hu: Géptípus eltér.

en: Bad pipe.
hu: Rossz pipe.

en: Pipe busy.
hu: Pipe foglalt.

en: Pipe closed.
hu: Pipe bezárult.

en: Pipe not connected.
hu: Pipe nem csatlakoztatható.

en: More data available.
hu: Több adat elérhetõ.

en: Session canceled.
hu: Munkamenet megszakatt.

en: Invalid extended attribute name.
hu: Érvénytelen kiterjesztés név.

en: Extended attribute list inconsistent.
hu: Kiterjesztési lista összeegyeztethetetlen.

en: No more data available.
hu: Nincs több elérhetõ adat.

en: Cannot use Copy API.
hu: Másolási API nem használható.

en: Directory name invalid.
hu: Mappa neve nem valós.

en: Extended attributes didn't fit.
hu: Kiterjesztések nem illenek egymáshoz.

en: Extended attribute file corrupt.
hu: Kiterjesztési fájl sérült.

en: Extended attribute table full.
hu: Kiterjesztési tábla betelt.

en: Invalid extended attribute handle.
hu: Érvénytelen kiterjesztés leíró.

en: Extended attributes not supported.
hu: Kiterjesztés nem támogatott.

en: Mutex not owned by caller.
hu: Mutex meghívója nem a tulajdonosa.

en: Too many posts to semaphore.
hu: Túl sok adatküldés a szemafornak.

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
hu: Olvasási/Írási folyamatmemória részben betelt.

en: The oplock wasn't granted.
hu: Az oplock nem volt engedélyezve.

en: Invalid oplock message received.
hu: Érvénytelen oplock üzenet érkezett.

en: Message 0x%1 not found in file %2.
hu: 0x%1 üzenet nem található a %2 fájlban.

en: Invalid address.
hu: Nem valós IP cím.

en: Arithmetic overflow.
hu: Matematikai egység túlcsordulás.

en: Pipe connected.
hu: Pipe csatlakozott.

en: Pipe listening.
hu: Pipe figyel.

en: Extended attribute access denied.
hu: Kiterjesztéshez való hozzáférés megtagadva.

en: I/O operation aborted.
hu: I/O művelet megszakadt.

en: Overlapped I/O incomplete.
hu: Átlapoló I/O nem kompaktibilis.

en: Overlapped I/O pending.
hu: Átlapoló I/O művelett függőben.

en: No access to memory location.
hu: Nincs hozzáférés a memóriához.

en: Swap error.
hu: Swap hiba.

en: Stack overflow.
hu: Stack túlcsordulás.

en: Invalid message.
hu: Érvénytelen üzenet.

en: Cannot complete.
hu: Nem sikerült befejezni.

en: Invalid flags.
hu: Érvénytelen flag-ek.

en: Unrecognized volume.
hu: Felismerhetetlen kötetl.

en: File invalid.
hu: Fájl nem valós.

en: Cannot run full-screen.
hu: Nem futtatható teljes képernyőben.

en: Nonexistent token.
hu: Nem létező token.

en: Registry corrupt.
hu: Regisztrációs adatbázis megsérült.

en: Invalid key.
hu: Érvénytelen kulcs.

en: Can't open registry key.
hu: Nem lehet megnyitni a Regisztrációs kulcsot.

en: Can't read registry key.
hu: Nem lehet olvasni a Regisztrációs kulcsot.

en: Can't write registry key.
hu: Nem lehet írni a Regisztrációs kulcsot.

en: Registry has been recovered.
hu: Regisztrációs adatbázis helyreállítódott.

en: Registry is corrupt.
hu: Regisztrációs adatbázis sérült.

en: I/O to registry failed.
hu: I/O regisztrációs adatbázis művelet hibás.

en: Not registry file.
hu: Nem regisztrációs fájl.

en: Key deleted.
hu: Kulcs törlődött.

en: No registry log space.
hu: Nincs szabad hely a regisztrációs log számára.

en: Registry key has subkeys.
hu: Regisztrációs kulcsnak van alsóbb kulcs eleme.

en: Subkey must be volatile.
hu: Alsóbb elemnek megfelelőnek kell lennie.

en: Notify change request in progress.
hu: Üzenetcsere kérés folyamatban.

en: Dependent services are running.
hu: Függő szolgáltatások futnak.

en: Invalid service control.
hu: Érvénytelen szervízvezérlő azonosítók.

en: Service request timeout.
hu: Szervíz kérési időtúllépés.

en: Cannot create service thread.
hu: Nem lehet létrehozni a szolgáltatási szálat.

en: Service database locked.
hu: Szerviz adatbázis zárolt.

en: Service already running.
hu: Szerviz már fut.

en: Invalid service account.
hu: Nem valós szervíz név.

en: Service is disabled.
hu: Szolgáltatás tiltva van.

en: Circular dependency.
hu: Körkörös függőség.

en: Service does not exist.
hu: Szervíz nem létezik.

en: Service cannot accept control message.
hu: Szervíz nem fogad el vezérlő üzenetet.

en: Service not active.
hu: Szervíz nem aktív.

en: Service controller connect failed.
hu: Szervíz vezérlőhöz való kapcsolódási hiba.

en: Exception in service.
hu: Kivétel keletkezett a szervíz szoftverben.

en: Database does not exist.
hu: Adatbázis nem létezik.

en: Service-specific error.
hu: Szervíz specifikus hiba.

en: Process aborted.
hu: Folyamat megszakítva.

en: Service dependency failed.
hu: Szervíz függőségi hiba.

en: Service login failed.
hu: Szervíz belépési hiba.

en: Service start-hang.
hu: Szervíz indítás felfőggesztve.

en: Invalid service lock.
hu: Nem valós szervíz zárolás.

en: Service marked for delete.
hu: Szervíz töröltnek van megjelölve.

en: Service exists.
hu: Szervíz létezik.

en: System running last-known-good config.
hu: Rendszer a legutolsó helyes konfigurációban fut.

en: Service dependency deleted.
hu: Szervíz függőség törlődött.

en: Boot already accepted as last-good config.
hu: Boot már elindult a legutolsó heles konfigurációban.

en: Service not started since last boot.
hu: Szervíz nem indult el az utolsó indítás óta.

en: Duplicate service name.
hu: Ismétlődő szervíz név.

en: Different service account.
hu: Különböző szervíz fiókok.

en: Driver failure cannot be detected.
hu: Driver hibát nem lehet detektálni.

en: Process abort cannot be detected.
hu: Folyamat megszakadást nem lehet detektálni.

en: No recovery program for service.
hu: Nincs szervíz helyreállító program.

en: Service not implemented by exe.
hu: Szervíz nincs implementálva.

en: End of media.
hu: Lemez a végéhez ért.

en: Filemark detected.
hu: Fájl jelölés detektálva.

en: Beginning of media.
hu: Lemez kezdete.

en: Setmark detected.
hu: Setmark detektálva.

en: No data detected.
hu: Nincs adat detektálva.

en: Partition failure.
hu: Partíció hiba.

en: Invalid block length.
hu: Nem valós blokk méret.

en: Device not partitioned.
hu: Eszköz nincs partícionálva.

en: Unable to lock media.
hu: Lemez nem zárolható.

en: Unable to unload media.
hu: Lemez nem szabadítható fel.

en: Media changed.
hu: Média megváltozott.

en: I/O bus reset.
hu: I/O busz újraindul.

en: No media in drive.
hu: Nincs lemez a meghajtóban.

en: No Unicode translation.
hu: Nincs unicode fordítás.

en: Shutdown in progress.
hu: Leállítás folyamatban.

en: No shutdown in progress.
hu: Nincs leállítás alatt.

en: I/O device error.
hu: I/O eszköz hiba.

en: No serial devices found.
hu: Nem található soros eszköz.

en: Shared IRQ busy.
hu: Osztott IRQ foglalt.

en: Serial I/O completed.
hu: Soros I/O befejeződött.

en: Serial I/O counter timeout.
hu: Soros I/O számláló időtúllépés.

en: Floppy ID address mark not found.
hu: Floppy ID cím jelzés nem található.

en: Floppy reports wrong cylinder.
hu: Floppy rossz cilindert jelez.

en: Unknown floppy error.
hu: Ismeretlen floppy hiba.

en: Floppy registers inconsistent.
hu: Floppy regiszterek nem megfelelőek.

en: Hard disk recalibrate failed.
hu: Merevlemez kalibráció hibás.

en: Hard disk operation failed.
hu: Merevlemez műveleti hiba.

en: Hard disk reset failed.
hu: Merevlemez reset hiba.

en: End of tape media.
hu: Lemezmeghajtó a végéhez ért.

en: Not enough server memory.
hu: Nincs elég szerver memória.

en: Possible deadlock.
hu: Lehetséges deadlock.

en: Incorrect alignment.
hu: Nem megfelelő igazítás.

en: Set-power-state vetoed.
hu: Set-power-state visszavonva.

en: Set-power-state failed.
hu: Set-power-state visszavonva.

en: Too many links.
hu: Túl sok hivatkozás.

en: Newer Windows version needed.
hu: Újabb Windows verzió szükséges.

en: Wrong operating system.
hu: Rossz operációs rendszer.

en: Single-instance application.
hu: Egy példányban indítható alkalmazás.

en: Real-mode application.
hu: Valós módú alkalmazás.

en: Invalid DLL.
hu: Érvénytelen DLL.

en: No associated application.
hu: Nincs hozzáfűzött alkalmazás.

en: DDE failure.
hu: DDE hiba.

en: DLL not found.
hu: DLL nem található.

en: Out of user handles.
hu: Betelt a felhasználható leírók száma.

en: Message can only be used in synchronous calls.
hu: Üzenetete csak szinkron hívások esetén lehet használni.

en: The source element is empty.
hu: A forrás üres.

en: The destination element is full.
hu: A cél betelt.

en: The element address is invalid.
hu: A cím nem valós.

en: The magazine is not present.
hu: A tár nem érhető el.

en: The device needs reinitialization.
hu: Az eszközt szükséges újrainicializálni.

en: The device requires cleaning.
hu: Az eszközt szükséges rendbe tenni.

en: The device door is open.
hu: A nyomtató fedele nyitva.

en: The device is not connected.
hu: Az eszköz nincs csatlakoztatva.

en: Element not found.
hu: A tétel nem található.

en: No match found.
hu: Nincs találat.

en: Property set not found.
hu: Beállítás nem található.

en: Point not found.
hu: Pont nem található.

en: No running tracking service.
hu: Nincs futó nyomkövető szolgáltatás.

en: No such volume ID.
hu: Nincs ilyen kötet ID attribútum.

en: Unable to remove the file to be replaced.
hu: Nem lehet törölni ezt a fájl, áthelyezés alatt van.

en: Unable to move the replacement file into place.
hu: Nem lehet áthelyezni a cserélendő fájlt az adott helyre.

en: Moving the replacement file failed.
hu: A cserélendő fájl áthelyezése nem sikerült.

en: The journal is being deleted.
hu: A journal Törlés alatt van.

en: The journal is not active.
hu: A journal nem aktív.

en: Potential matching file found.
hu: Lehetséges megfelelő fájl találat.

en: The journal entry was deleted.
hu: A journal belépési pont törlődött.

en: Invalid device name.
hu: Érvénytelen eszköznév.

en: Connection unavailable.
hu: Kapcsolat nem elérhetõ.

en: Device already remembered.
hu: Eszköz már megtalálva.

en: No network or bad path.
hu: Nincs hálózat vagy rossz útvonal.

en: Invalid network provider name.
hu: Nem valós hálózati szolgáltatónév.

en: Cannot open network connection profile.
hu: Nem lehet megnyitni a hálózati kapcsolódási lapot.

en: Corrupt network connection profile.
hu: Sérült hálózati kapcsolódási lap.

en: Not a container.
hu: Nem egy tároló.

en: Extended error.
hu: Kiterjesztett hiba.

en: Invalid group name.
hu: Érvénytelen csoport név.

en: Invalid computer name.
hu: Érvénytelen számítógép név.

en: Invalid event name.
hu: Érvénytelen esemény név.

en: Invalid domain name.
hu: Érvénytelen domain név.

en: Invalid service name.
hu: Érvénytelen szolgáltatás név.

en: Invalid network name.
hu: Érvénytelen hálózati név.

en: Invalid share name.
hu: Érvénytelen karakter(ek) van(nak) a megosztási névben.

en: Invalid message name.
hu: Érvénytelen üzenet név.

en: Invalid message destination.
hu: Érvénytelen üzenet cél.

en: Session credential conflict.
hu: Session igazolási konflikus.

en: Remote session limit exceeded.
hu: Távoli session beszámolási ugrás limit túllépve.

en: Duplicate domain or workgroup name.
hu: Ismételt domain vagy munkacsoport név.

en: No network.
hu: Nincs hálózat.

en: Operation canceled by user.
hu: Műveletet a felhasználó megszakította.

en: File has a user-mapped section.
hu: Fájlnak van egy fálhasználói kép része.

en: Connection refused.
hu: Kapcsolódás megtagadva.

en: Connection gracefully closed.
hu: Kapcsolat rendben lezárult.

en: Address already associated with transport endpoint.
hu: Cím már össze van kötve a szállítási végponttal.

en: Address not associated with transport endpoint.
hu: Cím nincs összekötve a szállítási végponttal.

en: Connection invalid.
hu: LAN kapcsolat érvénytelen.

en: Connection is active.
hu: Kapcsolat aktív.

en: Network unreachable.
hu: Hálózat elérheteten.

en: Host unreachable.
hu: Kiszolgáló elérhetetlen.

en: Protocol unreachable.
hu: Protokoll elérhetetlen.

en: Port unreachable.
hu: Port elérhetetlen.

en: Request aborted.
hu: Kérés megszakítva.

en: Connection aborted.
hu: Kapcsolódás megszakítva.

en: Please retry operation.
hu: Kérem ismételje meg a műveletet.

en: Connection count limit reached.
hu: Kapcsolódási limit betelt.

en: Login time restriction.
hu: Bejelentkezési idő korlátozás.

en: Login workstation restriction.
hu: Bejelentkezési munkaállomás korlátozás.

en: Incorrect network address.
hu: Érvénytelen hálózati cím.

en: Service already registered.
hu: Szervíz már regisztrálva van.

en: Service not found.
hu: Szervíz nem található.

en: User not authenticated.
hu: Felhasználó nincs hitelesítve.

en: User not logged on.
hu: Felhasználó nincs bejelentkezve.

en: Continue work in progress.
hu: Munka folytatás folyamatban.

en: Already initialized.
hu: Már létezik.

en: No more local devices.
hu: Nincs több helyi eszköz.

en: The site does not exist.
hu: Az oldal nem létezik.

en: The domain controller already exists.
hu: A domain kontroller már létezik.

en: Supported only when connected.
hu: Csak kapcsolat esetén támogatott.

en: Perform operation even when nothing changed.
hu: Művelet végrehajtása még akkor is, ha nincs változás.

en: The user profile is invalid.
hu: A felhasználói profil érvénytelen.

en: Not supported on Small Business Server.
hu: Nem támogatott a Small Business Server-en.

en: Not all privileges assigned.
hu: Nincs minden jogosultság meghatározva.

en: Some security IDs not mapped.
hu: Néhány biztonsági ID nincs hozzácsatolva.

en: No quotas for account.
hu: Nincs kvóta a fiókra.

en: Local user session key.
hu: Helyi felhasználói kulcs.

en: Password too complex for LM.
hu: A jelszó túl összetett az LM számára.

en: Unknown revision.
hu: Ismeretlen áttekintés.

en: Incompatible revision levels.
hu: Nem kompaktibilis átnézési szint.

en: Invalid owner.
hu: Érvénytelen tulajdonos.

en: Invalid primary group.
hu: Érvénytelen elsődleges csoport.

en: No impersonation token.
hu: Nincs személytelen token.

en: Can't disable mandatory group.
hu: Nem lehet tiltani a meghatalmazott csoportot.

en: No logon servers available.
hu: Nincs elérhető bejelentkezési szerver.

en: No such logon session.
hu: Nincs ilyen bejelentkezési session.

en: No such privilege.
hu: Nincs ilyen jogosultság.

en: Privilege not held.
hu: Jogosultság nincs korlátozva.

en: Invalid account name.
hu: Érvénytelen fióknév.

en: User already exists.
hu: A felhasználó már létezik.

en: No such user.
hu: Nincs ilyen felhasználó.

en: Group already exists.
hu: Csoport már létezik.

en: No such group.
hu: Nincs ilyen csoport.

en: User already in group.
hu: Felhasználó már a csoportban van.

en: User not in group.
hu: Felhasználó nincs a csoportban.

en: Can't delete last admin user.
hu: Nem lehet törölni az utolsó admin felhasználót.

en: Wrong password.
hu: Rossz jelszó.

en: Ill-formed password.
hu: Ill formátumú jelszó.

en: Password restriction.
hu: Jelszó korlátozás.

en: Logon failure.
hu: Belépési hiba.

en: Account restriction.
hu: Fiók korlátozás.

en: Invalid logon hours.
hu: Érvénytelen bejelentkezési órák.

en: Invalid workstation.
hu: Érvénytelen munkaállomás.

en: Password expired.
hu: Jelszó lejárt.

en: Account disabled.
hu: Fiók letiltva.

en: No security ID mapped.
hu: Nincs biztonsági ID beiktatva.

en: Too many LUIDs requested.
hu: Túl sok LUID kérés.

en: LUIDs exhausted.
hu: LUID kifogyott.

en: Invalid sub authority.
hu: Érvénytelen al hitelesítés.

en: Invalid ACL.
hu: Érvénytelen ACL.

en: Invalid SID.
hu: Érvénytelen SID.

en: Invalid security descriptor.
hu: Érvénytelen biztonsági leíró.

en: Bad inherited ACL.
hu: Hibás örökölt ACL.

en: Server disabled.
hu: Szerver letiltva.

en: Server not disabled.
hu: Szerver nincs tilve.

en: Invalid ID authority.
hu: Érvénytelen ID hitelesítés.

en: Allotted space exceeded.
hu: Meghaladja a meghatározott tárhelyet.

en: Invalid group attributes.
hu: Érvénytelen csoport beállítások.

en: Bad impersonation level.
hu: Hibás impersonation szint.

en: Can't open anonymous security token.
hu: Nem lehet megnyitni a név nélküli biztonsági tokent.

en: Bad validation class.
hu: Hibás validásiós osztály.

en: Bad token type.
hu: Rossz token típus.

en: No security on object.
hu: Nincs biztosítva az objektum.

en: Can't access domain information.
hu: Nem lehet elérni a domain információt.

en: Invalid server state.
hu: Érvénytelen szerver állapot.

en: Invalid domain state.
hu: Érvénytelen domain állapot.

en: Invalid domain role.
hu: Érvénytelen domain szerep.

en: No such domain.
hu: Nincs ilyen domain.

en: Domain already exists.
hu: Domain már létezik.

en: Domain limit exceeded.
hu: Domain korlát túllépés.

en: Internal database corruption.
hu: Belső adatbázis sérülés.

en: Internal error.
hu: Belső hiba.

en: Generic access types not mapped.
hu: Általános hozzáférési típusok nincsenek bekötve.

en: Bad descriptor format.
hu: Hibás leíró formátum.

en: Not a logon process.
hu: Nem bejelentkezési folyamat.

en: Logon session ID exists.
hu: Bejelentkezési ID létezik.

en: Unknown authentication package.
hu: Ismeretlen hitelesítési csomag.

en: Bad logon session state.
hu: Hibás bejelentkezési állapot.

en: Logon session ID collision.
hu: Bejelentkezési ID ütközés.

en: Invalid logon type.
hu: Érvénytelen bejelentkezési típus.

en: Cannot impersonate.
hu: Nem lehet személytől függetlenné tenni.

en: Invalid transaction state.
hu: Érvénytelen tranzakciós állapot.

en: Security DB commit failure.
hu: Biztonsági adatbázis mentési hiba.

en: Account is built-in.
hu: Fiók beépített.

en: Group is built-in.
hu: Csoport beépített.

en: User is built-in.
hu: Felhasználó beépített.

en: Group is primary for user.
hu: Csoport elsődlegesen felhasználóknak van létrehozva.

en: Token already in use.
hu: Token már használatban van.

en: No such local group.
hu: Nincs ilyen helyi csoport.

en: User not in local group.
hu: Felhasználó nincs a helyi csoportben.

en: User already in local group.
hu: Felhasználó már a helyi csoportban van.

en: Local group already exists.
hu: Helyi csoport már létezik.

en: Logon type not granted.
hu: Bejelentkezési típus nem engedélyezett.

en: Too many secrets.
hu: Túl sok titkos név.

en: Secret too long.
hu: Titkos név túl hosszú.

en: Internal security DB error.
hu: Belső biztonsági DB hiba.

en: Too many context IDs.
hu: Túl sok környezeti ID.

en: Cross-encrypted NT password required.
hu: Kereszt kódolt NT jelszó szükséges.

en: No such member.
hu: Nincs ilyen tag.

en: Invalid member.
hu: Érvénytelen tag.

en: Too many SIDs.
hu: Túl sok SID.

en: Cross-encrypted LM password required.
hu: Kereszt kódolt LM jelszó szükséges.

en: No inheritable components.
hu: Nincs örökíthető komponens.

en: File or directory corrupt.
hu: Fájl vagy mappa sérült.

en: Disk is corrupt.
hu: Merevlemez sérült.

en: No user session key.
hu: Nincs felhasználói session kulcs.

en: License quota exceeded.
hu: Licensz kvóta túllépés.

en: Wrong target name.
hu: Érvénytelen cél név.

en: Mutual authentication failed.
hu: Kölcsönös hitelesítés hibás.

en: Time skew between client and server.
hu: Időkitérés a kliens és szerver közt.

en: Invalid window handle.
hu: Érvénytelen ablak leíró.

en: Invalid menu handle.
hu: Érvénytelen menü leíró.

en: Invalid cursor handle.
hu: Érvénytelen kurzor kezelő.

en: Invalid accelerator table handle.
hu: Érvénytelen gyorsbillentyű kezelő.

en: Invalid hook handle.
hu: Érvénytelen horog kezelő.

en: Invalid DWP handle.
hu: Érvénytelen DWP leíró.

en: Can't create top-level child window.
hu: Nem lehet létrehozni legfelsőbb szintű gyerek ablakot.

en: Can't find window class.
hu: Nem található ablak osztály.

en: Window owned by another thread.
hu: Az ablakot egy másik szál birtokolja.

en: Hotkey already registered.
hu: Gyorsbillentyű már regisztált.

en: Class already exists.
hu: Osztály már létezik.

en: Class does not exist.
hu: Osztály útvonal nem létezik.

en: Class has open windows.
hu: Osztálynak van megnyitott ablaka.

en: Invalid index.
hu: Érvénytelen index.

en: Invalid icon handle.
hu: Érvénytelen ikon leíró.

en: Private dialog index.
hu: Magán dialógus index.

en: List box ID not found.
hu: Lista ablak ID nem található.

en: No wildcard characters.
hu: Nincs helyettesító karakter.

en: Clipboard not open.
hu: Vágólap nincs nyitva.

en: Hotkey not registered.
hu: Gyorsbillentyű nem regisztrált.

en: Not a dialog window.
hu: Nem egy dialógus ablak.

en: Control ID not found.
hu: Vezérlő ID nem található.

en: Invalid combo box message.
hu: Érvénytelen legördőlő menü üzenet.

en: Not a combo box window.
hu: Nem egy legördülő menü ablak.

en: Invalid edit height.
hu: Érvénytelen szövegablak magasság.

en: DC not found.
hu: DC nem található.

en: Invalid hook filter.
hu: Érvénytelen horog szűrő.

en: Invalid filter procedure.
hu: Érvénytelen szűrő eljárás.

en: Hook procedure needs module handle.
hu: Horog eljárásnak szüksége van modul kezelőre.

en: Global-only hook procedure.
hu: Csak globális horog eljárás.

en: Journal hook already set.
hu: Journal horog már beállítva.

en: Hook procedure not installed.
hu: Horog eljárás nincs telepítve.

en: Invalid list box message.
hu: Érvénytelen lista ablak üzenet.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
hu: Érvénytelen LB_SETCOUNT.

en: No tab stops on this list box.
hu: Nincs Tab sorrend ezen a lista ablakon.

en: Can't destroy object owned by another thread.
hu: Nem lehet objektumot felszabadítani, ha egy másik szál birtokolja.

en: Child window menus not allowed.
hu: Cserek ablak menü nem engedélyezett.

en: Window has no system menu.
hu: Ablaknak nincs rendszer menüje.

en: Invalid message box style.
hu: Érvénytelen üzenetablak stílus.

en: Invalid SPI parameter.
hu: Érvénytelen SPI paraméter.

en: Screen already locked.
hu: Képernyő már zárolva van.

en: Window handles have different parents.
hu: Ablak kezelőknek különböző szülőik vannak.

en: Not a child window.
hu: Nem egy gyerek ablak.

en: Invalid GW command.
hu: Érvénytelen GW parancs.

en: Invalid thread ID.
hu: Érvénytelen szál ID.

en: Not an MDI child window.
hu: Nem egy MDI gyermek ablak.

en: Popup menu already active.
hu: Felugró menü már aktív.

en: No scrollbars.
hu: Nincs görgetősáv.

en: Invalid scrollbar range.
hu: Érvénytelen görgetősáv érték.

en: Invalid ShowWin command.
hu: Érvénytelen ShowWin parancs.

en: No system resources.
hu: Nem rendszer erőfforás.

en: No non-paged system resources.
hu: Nincs nem lapozó rendszer erőforrás.

en: No paged system resources.
hu: Nincs lapozó rendszer erőforrás.

en: No working set quota.
hu: Nincs működő kvótabeállítás.

en: No page file quota.
hu: Nincs lapozófájl kvóta.

en: Exceeded commitment limit.
hu: Meghaladja a kötelező limitet.

en: Menu item not found.
hu: Menü elem nem található.

en: Invalid keyboard handle.
hu: Érvénytelen billentyűzet leíró.

en: Hook type not allowed.
hu: Horog típus nem engedélyezett.

en: Interactive window station required.
hu: Interaktív ablak állomás szükséges.

en: Timeout.
hu: Időtúllépés.

en: Invalid monitor handle.
hu: Érvénytelen monitor leíró.

en: Event log file corrupt.
hu: Event log fálj megsérült.

en: Event log can't start.
hu: Event log nem tudott leindulni.

en: Event log file full.
hu: Event log betelt.

en: Event log file changed.
hu: Event log fájl megváltozott.

en: Installer service failed.
hu: Érvénytelen telepítési szervíz.

en: Installation aborted by user.
hu: Telepítést a felhasználó megszakította.

en: Installation failure.
hu: Telepítõ hiba.

en: Installation suspended.
hu: Telepítés felfüggesztődött.

en: Unknown product.
hu: Ismeretlen program.

en: Unknown feature.
hu: Ismeretlen jellemző a következőben.

en: Unknown component.
hu: Ismeretlen komponens.

en: Unknown property.
hu: Ismeretlen beállítás.

en: Invalid handle state.
hu: Érvénytelen leíró állapot.

en: Bad configuration.
hu: Nem megfelelő konfiguráció.

en: Index is missing.
hu: Hiányzó index.

en: Installation source is missing.
hu: Hiányzó tulajdonság a telepítési forráshoz.

en: Wrong installation package version.
hu: Rossz telepítési csomagverzió.

en: Product uninstalled.
hu: Program eltávolításra került.

en: Invalid query syntax.
hu: Érvénytelen lekérdezési szintakszis.

en: Invalid field.
hu: Érvénytelen mező szintakszis.

en: Device removed.
hu: Eszköz eltávolítva.

en: Installation already running.
hu: Telepítõ már fut.

en: Installation package failed to open.
hu: Telepítő csomag megnyitási hiba.

en: Installation package is invalid.
hu: Telepítõ csomag érvénytelen.

en: Installer user interface failed.
hu: Telepítő felhasználói felület hiba.

en: Failed to open installation log file.
hu: Nem sikerült megnyitni a telepítő log fáljt.

en: Installation language not supported.
hu: Telepítési nyelv nem támogatott.

en: Installation transform failed to apply.
hu: Telepítés hibázott.

en: Installation package rejected.
hu: Telepítõ programok elutasítva.

en: Function could not be called.
hu: A funkciót nem lehet meghívni.

en: Function failed.
hu: Függvény hiba.

en: Invalid table.
hu: Érvénytelen tábla.

en: Data type mismatch.
hu: Adattípus eltérés.

en: Unsupported type.
hu: Nem támogatott típus.

en: Creation failed.
hu: Létrehozás sikertelen.

en: Temporary directory not writable.
hu: Ideiglenes mappa nem írható.

en: Installation platform not supported.
hu: Telepítés nem támogatott ezen az operációs rendszeren.

en: Installer not used.
hu: Telepítő nincs használatban.

en: Failed to open the patch package.
hu: Nem sikerült megnyitni a javító csomagot.

en: Invalid patch package.
hu: Érvénytelen javító csomag.

en: Unsupported patch package.
hu: Nem támogatott javító csomag.

en: Another version is installed.
hu: Másik verzió fel van telepítve.

en: Invalid command line.
hu: Érvénytelen parancs sor.

en: Remote installation not allowed.
hu: Távoli telepítés nem engedélyezett.

en: Reboot initiated after successful install.
hu: Újraindítás szükséges a sikeres telepítés után.

en: Invalid string binding.
hu: Érvénytelen bind kötés szöveg.

en: Wrong kind of binding.
hu: Rossz bind kötésfajta.

en: Invalid binding.
hu: Érvénytelen bind szintakszis.

en: RPC protocol sequence not supported.
hu: RPC protokoll sorozat nem támogatott.

en: Invalid RPC protocol sequence.
hu: Érvénytelen RPC protokol sorozat.

en: Invalid string UUID.
hu: Érvénytelen UUID szintakszis.

en: Invalid endpoint format.
hu: Érvénytelen végpont formátum.

en: Invalid network address.
hu: Érvénytelen hálózati cím.

en: No endpoint found.
hu: Nincs végpont.

en: Invalid timeout value.
hu: Érvénytelen időtúllépés érték.

en: Object UUID not found.
hu: UUID objektum nem található.

en: UUID already registered.
hu: UUID már regisztrált.

en: UUID type already registered.
hu: UUID típus már regisztrált.

en: Server already listening.
hu: Szerver már felállt.

en: No protocol sequences registered.
hu: Nincs protokol sorozat regisztrálva.

en: RPC server not listening.
hu: RPC szerver nem figyel.

en: Unknown manager type.
hu: Ismeretlen irányító típus.

en: Unknown interface.
hu: Ismeretlen interfész.

en: No bindings.
hu: Nincs bind kötés.

en: No protocol sequences.
hu: Nincs protokoll sorozat.

en: Can't create endpoint.
hu: Endpoint nem hozható létre.

en: Out of resources.
hu: Erőforráshiány.

en: RPC server unavailable.
hu: RPC szerver elérhetetlen.

en: RPC server too busy.
hu: RPC szerver túl foglalt.

en: Invalid network options.
hu: Érvénytelen hálózati paraméterek.

en: No RPC call active.
hu: Nincs aktív RPC hívás.

en: RPC call failed.
hu: RPC hívás hibás.

en: RPC call failed and didn't execute.
hu: RPC hívás hibás és nem futott len.

en: RPC protocol error.
hu: RPC protokoll hiba.

en: Unsupported transfer syntax.
hu: Nem támogatott átviteli szintaxis.

en: Invalid tag.
hu: Érvénytelen címke.

en: Invalid array bounds.
hu: Érvénytelen tömb határok.

en: No entry name.
hu: Nincs belépési név.

en: Invalid name syntax.
hu: Érvénytelen név szintakszis.

en: Unsupported name syntax.
hu: Nem támogatott név szintaxis.

en: No network address.
hu: Nincs hálózati cím.

en: Duplicate endpoint.
hu: Ismétlődő endpoint.

en: Unknown authentication type.
hu: Ismeretlen hitelesítési típus.

en: Maximum calls too low.
hu: Maximális hívások száma túl alacson.

en: String too long.
hu: Szöveg túl hosszú.

en: Protocol sequence not found.
hu: Protokoll sorozat nem található.

en: Procedure number out of range.
hu: Eljárási szám megengedett határon kívüli.

en: Binding has no authentication data.
hu: Bind kötésnek nincs hitelesítési adata.

en: Unknown authentication service.
hu: Ismeretlen hitelesítés szervíz.

en: Unknown authentication level.
hu: Ismeretlen hitelesítési szint.

en: Invalid authentication identity.
hu: Kliens hitelesítés érvénytelen.

en: Unknown authorization service.
hu: Ismeretlen hitelesítési szolgáltatás.

en: Invalid entry.
hu: Érvénytelen belépési pont.

en: Can't perform operation.
hu: Művelet nem hajtható végre.

en: Endpoints not registered.
hu: Endpoint-ok nincsenek regisztrálva.

en: Nothing to export.
hu: Nincs mit exportálni.

en: Incomplete name.
hu: Befejezettlen név.

en: Invalid version option.
hu: Érvénytelen verzió paraméter.

en: No more members.
hu: Nincs több tag.

en: Not all objects unexported.
hu: Nem minden objektum exportálhatatlan.

en: Interface not found.
hu: Interface nem található.

en: Entry already exists.
hu: Belépési pont már létezik.

en: Entry not found.
hu: Belépési pont nem található.

en: Name service unavailable.
hu: Név szolgáltatás nem érhető el.

en: Invalid network address family.
hu: Érvénytelen hálózati cím család.

en: Operation not supported.
hu: Művelet nem támogatott.

en: No security context available.
hu: Nincs elérhető biztonsági környezet.

en: RPCInternal error.
hu: RPC belső hiba.

en: RPC divide-by-zero.
hu: RPC 0-val való osztás hiba.

en: Address error.
hu: IP cím hiba.

en: Floating-point divide-by-zero.
hu: Lebegőpontos 0-val való osztás hiba.

en: Floating-point underflow.
hu: Lebegőpontos aluleresztés hiba.

en: Floating-point overflow.
hu: Lebegőpontos túlcsordulás.

en: No more entries.
hu: Nincs több belépési pont.

en: Character translation table open failed.
hu: Karakterfordító tábla megnyitási hiba.

en: Character translation table file too small.
hu: Karakterfordító tábla fáljl túl kicsi.

en: Null context handle.
hu: Null környzet kezelő.

en: Context handle damaged.
hu: Környezetkezelő megsérült.

en: Binding handle mismatch.
hu: Bind kötéskezelő hibás illesztése.

en: Cannot get call handle.
hu: Nem lehet elérni a hívás kezelőt.

en: Null reference pointer.
hu: Null pointer hivatkozás.

en: Enumeration value out of range.
hu: Felsorolási érték határon kívül esik.

en: Byte count too small.
hu: Bájt szám túl kicsi.

en: Bad stub data.
hu: Rossz stub adat.

en: Invalid user buffer.
hu: Érvénytelen felhasználói puffer.

en: Unrecognized media.
hu: Felismerhetetlen lemez.

en: No trust secret.
hu: Nincs megbízható titkosítási név.

en: No trust SAM account.
hu: Nincs megbízható SAM fiók.

en: Trusted domain failure.
hu: Megbízható domain hiba.

en: Trusted relationship failure.
hu: Megbízhatósági kapcsolat hiba.

en: Trust logon failure.
hu: Megbízható bejelentkezés hiba.

en: RPC call already in progress.
hu: RPC hívás már folyamatban.

en: NETLOGON is not started.
hu: NETLOGON nem indult el.

en: Account expired.
hu: Fiók lejárt.

en: Redirector has open handles.
hu: Átirányítónak vannak nyitott leírói.

en: Printer driver already installed.
hu: Nyomtató driver már feltelepült.

en: Unknown port.
hu: Ismeretlen port.

en: Unknown printer driver.
hu: Ismeretlen nyomtató eszközmeghajtó.

en: Unknown print processor.
hu: Ismeretlen nyomtató eszközmeghajtó.

en: Invalid separator file.
hu: Érvénytelen elválasztó fájl.

en: Invalid priority.
hu: Érvénytelen prioritás szintakszis.

en: Invalid printer name.
hu: Érvénytelen nyomtatónév.

en: Printer already exists.
hu: A nyomtató már létezik.

en: Invalid printer command.
hu: Érvénytelen nyomtatóparancs.

en: Invalid data type.
hu: Érvénytelen adat szintakszis.

en: Invalid environment.
hu: Érvénytelen környzet szintakszis.

en: No more bindings.
hu: Nincs több bind kötés.

en: Can't log on with inter-domain trust account.
hu: Nem lehet bejelentkezni a belső domain biztonsági fiókból.

en: Can't log on with workstation trust account.
hu: Nem lehet bejelentkezni a munkaállomás biztonsági fiókból.

en: Can't log on with server trust account.
hu: Nem lehet bejelentkezni a szerver biztonsági fiókból.

en: Domain trust information inconsistent.
hu: Domain biztonsági információ összeférhetetlen.

en: Server has open handles.
hu: A szerveren kezelő van megnyitva.

en: Resource data not found.
hu: Erőforrás adat nem található.

en: Resource type not found.
hu: Erőforrás típus nem található.

en: Resource name not found.
hu: Erőforrás név nem található.

en: Resource language not found.
hu: Erőforrás nyelv nem található.

en: Not enough quota.
hu: Nincs elég kvóta.

en: No interfaces.
hu: Nincs intterfész.

en: RPC call canceled.
hu: RPC hívást a felhasználó megszakította.

en: Binding incomplete.
hu: Bind kötés nincs befejezve.

en: RPC comm failure.
hu: RPC kommunikáci hiba.

en: Unsupported authorization level.
hu: Nem támogatott hitelesítési szint.

en: No principal name registered.
hu: Nincs megbízó név regisztrálva.

en: Not an RPC error.
hu: Nem egy RPC hiba.

en: UUID is local only.
hu: UUID csak helyileg használható.

en: Security package error.
hu: Biztonsági csomag hiba.

en: Thread not canceled.
hu: Szál nincs megszakítva.

en: Invalid handle operation.
hu: Érvénytelen kezelő művelet.

en: Wrong serializing package version.
hu: Rossz csomag verzió.

en: Wrong stub version.
hu: Rossz stub verzió.

en: Invalid pipe object.
hu: Érvénytelen pipe objekutm.

en: Wrong pipe order.
hu: Rossz pipe sorrend.

en: Wrong pipe version.
hu: Rossz pipe verzió.

en: Group member not found.
hu: Csoport tag nem található.

en: Can't create endpoint mapper DB.
hu: Nem hozható létre endpoint mapper DB.

en: Invalid object.
hu: Érvénytelen objektum.

en: Invalid time.
hu: Érvénytelen idő.

en: Invalid form name.
hu: Érvénytelen űrlap név.

en: Invalid form size.
hu: Érvénytelen űrlap méret.

en: Already awaiting printer handle.
hu: Már vár a nyomtató leíró.

en: Printer deleted.
hu: Nyomtató eltávolításra került.

en: Invalid printer state.
hu: Érvénytelen nyomtató állapot.

en: User must change password.
hu: Felhasználónak meg kell változtatnia a jelszavát.

en: Domain controller not found.
hu: Domain kontroller nem található.

en: Account locked out.
hu: Fiók kizárt.

en: Invalid pixel format.
hu: Érvénytelen pixel formátum.

en: Invalid driver.
hu: Érvénytelen driver.

en: Invalid object resolver set.
hu: Érvénytelen objektum feloldó beállítás.

en: Incomplete RPC send.
hu: Nem kompaktibilis RPC küldődött el.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
hu: Érvénytelen aszinkron RPC kezelő.

en: Invalid asynchronous RPC call.
hu: Érvénytelen aszinkron RPC hívás.

en: RPC pipe closed.
hu: RPC pipe bezárult.

en: Discipline error on RPC pipe.
hu: RPC pipe hiba.

en: No data on RPC pipe.
hu: Nincs adat az RPC pipe-on.

en: No site name available.
hu: Nem elérhetõ az oldal neve.

en: The file cannot be accessed.
hu: A fájlhoz nem lehet hozzáférni.

en: The filename cannot be resolved.
hu: A fájlnév nem található!.

en: RPC entry type mismatch.
hu: RPC belépési típus eltérés.

en: Not all objects could be exported.
hu: Nem minden objekutmot lehet exportálni.

en: The interface could not be exported.
hu: Az interfészt nem lehet exportálni!.

en: The profile could not be added.
hu: A profilt nem lehet hozzáadni!.

en: The profile element could not be added.
hu: A profil elememet nem lehet hozzáadni!.

en: The profile element could not be removed.
hu: A profil elemet nem lehet eltávolítani!.

en: The group element could not be added.
hu: A csoport tag nem vehető fel!.

en: The group element could not be removed.
hu: A csoport tag nem található!.

en: The username could not be found.
hu: A felhasználónév nem található!.

en: Normal
hu: Normál

en: Local Port
hu: Helyi port

en: Local Monitor
hu: Helyi figyelő

en: Add a Local Port
hu: Helyi port hozzáadása

en: &Enter the port name to add:
hu: Adja meg a &hozzáadni kívánt port nevét:

en: Configure LPT Port
hu: LPT port beállítása

en: Timeout (seconds)
hu: Időtúllépés (másodperc)

en: &Transmission Retry:
hu: Á&tviteli újrapróbálkozás:

en: '%s' is not a valid port name
hu: A(z) '%s' nem egy érvényes portnév

en: Port %s already exists
hu: A port: %s már létezik

en: This port has no options to configure
hu: Ennek a portnak nincsenek beállítható tulajdonságai

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
hu: A levélküldés sikertelen, mivel Önnek nincsen telepített MAPI levelezőkliense.

en: Send Mail
hu: Levélküldés

en: Enter Network Password
hu: Hálózati jelszó megadása

en: Please enter your username and password:
hu: Kérem adja meg a felhasználónevét és jelszavát:

en: User
hu: Felhasználónév

en: Password
hu: Jelszó

en: &Save this password (insecure)
hu: &Jelszó mentése (nem biztonságos)

en: Entire Network
hu: Teljes hálózat

en: Sound Selection
hu: Hang kiválasztás

en: &Save As...
hu: &Mentés másként...

en: &Format:
hu: &Formátum:

en: &Attributes:
hu: &Attribútumok:

en: Hyperlink
hu: Hiperhivatkozás

en: Hyperlink Information
hu: Hiperhivatkozás információ

en: &Type:
hu: &Típus:

en: HTML Document
hu: HTML dokumentum

en: Downloading from %s...
hu: Letöltés innen %s...

en: Done
hu: Kész

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
hu: A megadott telepítőkészlet nem nyitható meg. Kérem ellenőrizze a fájl útvonalat és próbálja újból.

en: path %s not found
hu: %s útvonal nem található

en: insert disk %s
hu: helyezze be a lemezt: %s

en: enter which folder contains %s
hu: adja meg melyik mappa tartalmazza ezt: %s

en: install source for feature missing
hu: hiányzó tulajdonság a telepítési forráshoz

en: network drive for feature missing
hu: hiányzó tulajdonság a hálózati meghajtóhoz

en: feature from:
hu: tulajdonság innen:

en: choose which folder contains %s
hu: válassza ki, melyik mappa tartalmazza ezt: %s

en: New Folder
hu: Új mappa

en: File: [1]
hu: Fájl: [1]

en: Folder: [1]
hu: Mappa: [1]

en: Font: [1]
hu: Betûtípus: [1]

en: {{Disk full: }}
hu: {{Lemez betelt: }}

en: Wine MS-RLE video codec
hu: Wine MS-RLE video kodek

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
hu: Wine MS-RLE video kodek
    Copyright 2002, Michael Günnewig

en: Video Compression
hu: Video tömörítés

en: &Compressor:
hu: &Tömörítő:

en: Con&figure...
hu: Beállí&tás...

en: &About
hu: &Névjegy

en: Compression &Quality:
hu: Tömörítési minősé&g:

en: &Key Frame Every
hu: &Kulcs képkocka minden

en: &Data Rate
hu: A&dat arány

en: kB/s
hu: KB/sec

en: Full Frames (Uncompressed)
hu: Teljes képkockák (tömörítetlen)

en: Wine Video 1 video codec
hu: Wine Video 1 video kodek

en: unknown object
hu: ismeretlen objektum

en: title bar
hu: címsor

en: menu bar
hu: menüsor

en: scroll bar
hu: görgetősáv

en: grip
hu: markolat

en: sound
hu: hang

en: cursor
hu: kurzor

en: caret
hu: kurzor (caret)

en: alert
hu: figyelmeztetés

en: window
hu: ablak

en: client
hu: kliens

en: popup menu
hu: felugró menü

en: menu item
hu: menüelem

en: tool tip
hu: eszköztipp

en: application
hu: alkalmazás

en: document
hu: dokumentum

en: pane
hu: tábla

en: chart
hu: diagram

en: dialog
hu: dialógus

en: border
hu: keret

en: grouping
hu: csoportosító

en: separator
hu: elválasztó

en: tool bar
hu: eszköztár

en: status bar
hu: állapotsor

en: table
hu: táblázat

en: column header
hu: oszlop fejléc

en: row header
hu: sor fejléc

en: column
hu: oszlop

en: row
hu: sor

en: cell
hu: cella

en: link
hu: kapcsolat

en: help balloon
hu: súgó buborék

en: character
hu: karakter

en: list
hu: lista

en: list item
hu: listaelem

en: outline
hu: körvonal

en: outline item
hu: körvonalas elem

en: page tab
hu: táblafül

en: property page
hu: tulajdonságlap

en: indicator
hu: jelző

en: graphic
hu: grafika

en: static text
hu: statikus szöveg

en: text
hu: szöveg

en: push button
hu: nyomógomb

en: check button
hu: jelölőnégyzet

en: radio button
hu: rádiógomb

en: combo box
hu: kombinált lista

en: drop down
hu: legördülő lista

en: progress bar
hu: folyamatjelző

en: dial
hu: hívás

en: hot key field
hu: gyorsbillentyű mező

en: slider
hu: csúszka

en: spin box
hu: görgethető mező

en: diagram
hu: diagramm

en: animation
hu: animáció

en: equation
hu: egyenlet

en: drop down button
hu: legördülő gomb

en: menu button
hu: menügomb

en: grid drop down button
hu: rácsos legördülő gomb

en: white space
hu: üres terület

en: page tab list
hu: oldal fül lista

en: clock
hu: óra

en: split button
hu: felosztott gomb

en: IP address
hu: IP cím

en: outline button
hu: körvonalazott gomb

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

en: Advanced
hu: Középhaladó

en: Insert Object
hu: Objektum beszúrása

en: Object Type:
hu: Objektum típus:

en: Result
hu: Eredmény

en: Create New
hu: Új létrehozása

en: Create Control
hu: Vezérlő létrehozása

en: Create From File
hu: Létrehozás fájlból

en: &Add Control...
hu: Vezérlő hozzá&adása...

en: Display As Icon
hu: Megjelenítés ikonként

en: Browse...
hu: Tallózás...

en: File:
hu: Fájl:

en: Paste Special
hu: Speciális beillesztés

en: Source:
hu: Forrás:

en: &Paste
hu: &Beillesztés

en: Paste &Link
hu: Beillesztés &linkként

en: &As:
hu: &Mint:

en: &Display As Icon
hu: Megjelenítés i&konként

en: Change &Icon...
hu: &Ikon megváltoztatása...

en: Insert a new %s object into your document
hu: Új %s objektum behelyezése az Ön dokumentumába

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
hu: Kérem illesssze be a fájl tartalmát, mint objektumot a dokumentumába, azzal a programmal amivel létrehozta.

en: Browse
hu: Tallózás

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
hu: A fájl úgy tűnik nem egy érvényes OLE modul. Nem tudom regisztrálni az OLE vezérlőt.

en: Add Control
hu: Vezérlő hozzáadása

en: &Object
hu: &Objektum

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
hu: A vágólap tartalmának beillesztése az Ön dokumentumába mint: %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
hu: A vágólap tartalmának beillesztése az Ön dokumentumába, amit a következő használatával aktiválhat: %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
hu: A vágólap tartalmának beillesztése az Ön dokumentumába, amit a következő használatával aktiválhat %s. Ikonként fog megjelnni.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
hu: A vágólap tartalmának beillesztése az Ön dokumentumába mint %s. Az adat össze van kapcsolva a forrásfájllal, így a fájl módosítása hatással lesz a dokumentumra.

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
hu: A vágólapon lévő kép beillesztése az Ön dokumentumába. A kép össze van kapcsolva a forrásfájllal, így a fájl módosítása hatással lesz a dokumentumra.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
hu: Parancsikon beillesztése, amely a vágólapon lévő tartalomra mutat. A parancsikon össze van kapcsolva a forrásfájllal, így a fájl módosítása hatással lesz a dokumentumra.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
hu: A vágólap tartalmának beillesztése az Ön dokumentumába.

en: Unknown Type
hu: Ismeretlen típus

en: Unknown Source
hu: Ismeretlen forrás

en: the program which created it
hu: a program ami létrehozta

en: Scanning
hu: Lapolvasás

en: SCANNING... Please Wait
hu: LAPOLVASÁS... Kérem várjon

[ctx: unit: microseconds]
en: us
hu: µs

en: Settings for %s
hu: %s tulajdonságai

en: Baud Rate
hu: Baud Ráta

en: Parity
hu: Paritás

en: Flow Control
hu: Áramlás-vezérlés

en: Data Bits
hu: Adatbitek

en: Stop Bits
hu: Stopbitek

en: Copying Files...
hu: Fájlok másolása...

en: Destination:
hu: Cél:

en: Files Needed
hu: Szükséges fájlok

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
hu: Helyezze be a gyártó lemezét és ellenőrizze,
    hogy a megfelelő meghajtó van alább kiválasztva

en: Copy manufacturer's files from:
hu: Gyártó fájlainak másolása innen:

en: The file '%1' on %2 is needed
hu: A(z) '%1' fájl szükséges ezen: %2

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Copy files from:
hu: Fájlok másolása innen:

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
hu: Írja be az útvonalat ahol a fájl található majd nyomja meg az OK gombot.

en: F&orward
hu: El&őre

en: &Save Background As...
hu: &Háttér mentése...

en: Set As Back&ground
hu: Beállítás há&ttérként

en: &Copy Background
hu: Háttér &másolása

en: Set as &Desktop Item
hu: Beállítás &asztalelemként

en: Create Shor&tcut
hu: Parancsi&kon létrehozása

en: Add to &Favorites...
hu: Hozzáa&dás a kedvencekhez...

en: &Encoding
hu: K&ódolás

en: Pr&int
hu: &Nyomtatás

en: &Open Link
hu: &Link megnyitása

en: Open Link in &New Window
hu: Li&nk megnyitása új ablakban

en: Save Target &As...
hu: Cél ment&ése...

en: &Print Target
hu: &Cél nyomtatása

en: S&how Picture
hu: Kép megjelen&ítése

en: &Save Picture As...
hu: &Kép mentése...

en: &E-mail Picture...
hu: Kép elküldése &e-mail-ben...

en: Pr&int Picture...
hu: Kép n&yomtatása...

en: &Go to My Pictures
hu: &Ugrás a Képek-hez

en: Set as Back&ground
hu: Beállíttás há&ttérként

en: Set as &Desktop Item...
hu: Beállíttás &asztalelemként...

en: Copy Shor&tcut
hu: Parancs&ikon másolása

en: P&roperties
hu: Tula&jdonságok

en: &Undo
hu: &Visszavonás

en: &Delete
hu: Tö&rlés

en: &Select
hu: Tár&sítás

en: &Cell
hu: &Cella

en: &Row
hu: &Sor

en: &Column
hu: &Oszlop

en: &Table
hu: &Tábla

en: &Cell Properties
hu: &Cella tulajdonságai

en: &Table Properties
hu: &Tábla tulajdonságai

en: Open in &New Window
hu: Megnyitás &új ablakban

en: Cut
hu: Kivágás

en: &Save Video As...
hu: &Video mentése...

en: Play
hu: Lejátszás

en: Rewind
hu: Visszatekerés

en: Trace Tags
hu: Trace Tag-ek

en: Resource Failures
hu: Erőforrás hibák

en: Dump Tracking Info
hu: Nyomkövetési info dumplása

en: Debug Break
hu: Hibakeresés megszakítása

en: Debug View
hu: Hibakeresési nézet

en: Dump Tree
hu: Fa dumpolása

en: Dump Lines
hu: Sorok dumpolása

en: Dump DisplayTree
hu: DisplayTree dumpolása

en: Dump FormatCaches
hu: FormatCaches dumpolása

en: Dump LayoutRects
hu: LayoutRects dumpolása

en: Memory Monitor
hu: Memóriafigyelő

en: Performance Meters
hu: Teljesítménymérő

en: Save HTML
hu: HTML mentése

en: &Browse View
hu: &Nézet tallózása

en: &Edit View
hu: N&ézet szerkesztése

en: Scroll Here
hu: Görgetés itt

en: Top
hu: Felül

en: Bottom
hu: Alul

en: Page Up
hu: Lap fel

en: Page Down
hu: Lap le

en: Scroll Up
hu: Görgetés fel

en: Scroll Down
hu: Görgetés le

en: Left Edge
hu: Bal széle

en: Right Edge
hu: Jobb széle

en: Page Left
hu: Lap balra

en: Page Right
hu: Lap jobbra

en: Scroll Left
hu: Görgetés balra

en: Scroll Right
hu: Görgetés jobbra

en: Wine Internet Explorer
hu: Wine Internet Böngésző

en: &w&bPage &p
hu: &w&bOldal &p

en: Lar&ge Icons
hu: Na&gy ikonok

en: S&mall Icons
hu: Ki&s ikonok

en: &List
hu: &Lista

en: &Details
hu: &Részletek

en: Arrange &Icons
hu: &Ikonok elrendezése

en: By &Name
hu: &Név szerint

en: By &Type
hu: &Típus szerint

en: By &Size
hu: &Méret szerint

en: By &Date
hu: &Dátum szerint

en: &Auto Arrange
hu: &Automatikus elrendezés

en: Line up Icons
hu: Ikonok igazítása

en: Paste as Link
hu: Beillesztés linkként

en: New
hu: Új

en: New &Folder
hu: Új ma&ppa

en: New &Link
hu: Új &link

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
hu: &Előző méret

en: &Erase
hu: &Törlés

en: E&xplore
hu: B&öngészés

en: C&ut
hu: Ki&vágás

en: Create &Link
hu: &Link létrehozása

en: &Rename
hu: Átneve&zés

en: E&xit
hu: &Kilépés

en: &About Control Panel
hu: &Névjegy

en: Browse for Folder
hu: Mappa tallózása

en: Folder:
hu: Mappa:

en: &Make New Folder
hu: &Új mappa létrehozása

en: Message
hu: Üzenet

en: Yes to &all
hu: &Összesre igen

en: About %s
hu: %s névjegye

en: Wine &license
hu: Wine &licensz

en: Running on %s
hu: Ezen fut: %s

en: Wine was brought to you by:
hu: A Wine-t készítették:

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
hu: Adja meg a program, a mappa, a dokumentum, vagy az internetes erőforrás nevét és a Wine megnyitja azt.

en: &Open:
hu: &Megnyitás:

en: &Browse...
hu: &Tallózás...

en: Location:
hu: Hely:

en: Size:
hu: Méret:

en: H&idden
hu: Re&jtett

en: &Archive
hu: &Archivált

en: Size
hu: Méret

en: Type
hu: Típus

en: Modified
hu: Módosítva

en: Attributes
hu: Attribútumok

en: Size available
hu: Elérhető méret

en: Comments
hu: Megjegyzések

en: Original location
hu: Eredeti hely

en: Date deleted
hu: Törlési dátum

[ctx: display name]
en: Desktop
hu: Asztal

en: My Computer
hu: Sajátgép

en: Control Panel
hu: Vezérlőpult

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Restart
hu: Újraindítás

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
hu: Szimulálni szeretne egy Windows újraindítást?

en: Shutdown
hu: Leállítás

en: Do you want to shutdown your Wine session?
hu: Le szeretné állítani a Wine munkamenetét?

en: Programs
hu: Programok

en: Documents
hu: Dokumentumok

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: StartUp
hu: Indítópult

en: Start Menu
hu: Start menü

en: Music
hu: Zene

en: Videos
hu: Videók

[ctx: directory]
en: Desktop
hu: Asztal

en: NetHood
hu: Hálózatok

en: Templates
hu: Sablonok

en: PrintHood
hu: Nyomtatók

en: History
hu: Előzmény

en: Program Files
hu: Programok

en: Pictures
hu: Képek

en: Common Files
hu: Egyszerű név

en: Administrative Tools
hu: Felügyeleti eszközök

en: Program Files (x86)
hu: Programok (x86)

en: Contacts
hu: Szerződések

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Slide Shows
hu: Diavetítés

en: Playlists
hu: Lejátszási listák

en: Status
hu: Állapot

en: Model
hu: Modell

en: Sample Music
hu: Minta zene

en: Sample Pictures
hu: Minta képek

en: Sample Playlists
hu: Példa lejátszási listák

en: Sample Videos
hu: Minta videók

en: Saved Games
hu: Mentett játékok

en: Searches
hu: Keresések

en: Users
hu: Felhasználók

en: Downloads
hu: Letöltések

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
hu: Nem lehet új mappát létrehozni: Hozzáférés megtagadva.

en: Error during creation of a new folder
hu: Hiba az új mappa létrehozása során

en: Confirm file deletion
hu: Fájl törlési megerősítés

en: Confirm folder deletion
hu: Mappa törlési megerősítés

en: Are you sure you want to delete '%1'?
hu: Biztos hogy törölni szeretné ezt: '%1'?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
hu: Biztos hogy törölni szeretné ezt a(z) %1 elemet?

en: Confirm file overwrite
hu: Fájl felülírási megerősítés

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
hu: Ez a mappa már tartalmaz egy '%1' nevű fájlt.
    
    Le szeretné cserélni?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
hu: Biztos hogy törölni szeretné a kiváalsztott elem(eke)t?

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
hu: Biztos hogy bele szeretné helyezni ezt: '%1' és teljes tartalmát a lomtárba?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
hu: Biztos hogy bele szeretné helyezni ezt: '%1' a lomtárba?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
hu: Biztos ohgy bele szeretné helyezni ezt a(z) %1 elemet a lomtárba?

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
hu: A(z) '%1' elem nem helyezhető bele a lomtárba. Szeretné törölni ehelyett?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
hu: Ez a mapp már tartalmaz egy '%1' nevű mappát.
    
    Ha a célmappában lévő  fájloknak egyezik a nevük a kiválasztott mappában
    akkor le lesznek cserélve. Még mindig folytatni szeretné a mappa
    másolását vagy áthelyezését?

en: Wine Control Panel
hu: Wine vezérlőpult

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
hu: Nem tudom megjeleníteni a tallózás dialógusablakot (belső hiba)

en: Executable files (*.exe)
hu: Futtatható fájlok (*.exe)

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
hu: Nincs Windowsos program társítva ennek a fájltípusnak a megnyitásához.

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
hu: Biztos hogy törölni szeretné ezt: '%1'?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
hu: Biztos hogy törölni szeretné ezt a(z) %1 elemet?

en: Confirm deletion
hu: Fájl törlési megerősítés

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
hu: A fájl már létezik %1 útvonalon.
    
    Cseréli a fájlt?

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
hu: A mappa már létezik %1 útvonalon.
    
    Cseréli a mappát?

en: Confirm overwrite
hu: Fájl felülírási megerősítés

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
hu: A Wine szabad szoftver; szabadon terjesztheti, vagy módosíthatja a GNU Lesser General Public Liszenc feltételei szerint, amit a Free Software Foundation készített; mind a 2.1 verziójú licensz, vagy (választása szerint) bármely későbbi verzió használható.
    
    A Winet abban a reményben terjesztik, hogy hasznos lesz, ugyanakkor SEMILYEN GARANCIA NINCS RÁ; még garancia az ELADHATÓSÁGRA, illetve az ALKALMASSÁG AZ ELADHATÓSÁGI SZÁNDÉKRA sem. Nézze meg a GNU Lesser General Public Licenszt a további részletekért.
    
    Önnek kapnia kellett egy másolatot a GNU Lesser General Public Licenszből, ha nem írjon a Free Software Foundation, Inc-nek: 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine License
hu: Wine Licensz

en: Trash
hu: Lomtár

en: Error
hu: Hiba

en: Don't show me th&is message again
hu: Ne jelení&tse meg ezt az üzenetet mégegyszer

en: %d bytes
hu: %d bájt

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
hu:  óra

[ctx: time unit: minutes]
en:  min
hu:  perc

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
hu:  mp

en: Security Warning
hu: Biztonsági figyelmeztetés

[ctx: window]
en: &Restore
hu: &Előző méret

en: &Move
hu: Át&helyzés

en: &Size
hu: &Méret

en: Mi&nimize
hu: &Kis méret

en: Ma&ximize
hu: &Teljes méret

en: &Close	Alt+F4
hu: &Bezárás	Alt+F4

en: &About Wine
hu: &Wine névjegye

en: &Close	Ctrl+F4
hu: &Bezárás	Ctrl+F4

en: Nex&t	Ctrl+F6
hu: &Előre	Ctrl+F6

en: &Abort
hu: &Leállítás

en: &Ignore
hu: &Kihagyás

en: &Try Again
hu: &Ismét

en: &Continue
hu: &Folytatás

en: Select Window
hu: Ablak kiválasztása

en: &More Windows...
hu: &További ablakok...

en: Paper Si&ze:
hu: Papír &méret:

en: Realm
hu: Csoport

en: Authentication Required
hu: Hitelesítés szükséges

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: There is a problem with the certificate for this site.
hu: Problma van az oldalhoz tartozó tanusítvánnyal.

en: Do you want to continue anyway?
hu: Folytatni akarja mindenképpen?

en: LAN Connection
hu: LAN kapcsolat

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
hu: A tanúsítvány kibocsátója ismeretlen vagy nem megbízható.

en: The date on the certificate is invalid.
hu: Tanúsítvány ideje érvénytelen.

en: The name on the certificate does not match the site.
hu: A tanúsítványon lévő név nem egyezik az oldal nevével.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
hu: Legalább egy nem meghatározott biztonsági probléma van ezzel a tanusítvánnyal.

en: The specified command was carried out.
hu: A megadott parancs végrehajtódott.

en: Undefined external error.
hu: Meghatározhatatlan külső hiba.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
hu: Egy eszköz ID fel van használva, de értékhatárokon kívül esik a rendszerben.

en: The driver was not enabled.
hu: A driver nem volt engedélyezve.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
hu: A megadott eszköz foglalt. Várjon a felszabadulásáig és akkor próbálja ismét.

en: The specified device handle is invalid.
hu: A megadott eszköz leíró érvénytelen.

en: There is no driver installed on your system!
hu: Nincs driver telepítve a rendszerben!

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
hu: Nincs elég szabad memória a feladathoz. Lépjen ki egy vagy több alkalmazásból, hogy növelje a rendelkezésre álló memóriát és próbája meg újból.

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
hu: Ez a funkció nem támogatott. Használja a Képességek funkciót, hogy meghatározza mely funkciókat és üzeneteket támogat a driver.

en: An error number was specified that is not defined in the system.
hu: Egy hibaszám volt meghatározva, amely nincs létrehozva a rendszerben.

en: An invalid flag was passed to a system function.
hu: Egy érvénytelen flag volt átadva egy rendszer funkciónak.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
hu: Egy érvénytelen paraméter volt átadva egy rendszer funkciónak.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
hu: A meghatározott formátum nem támogatott vagy nem lehet lefordítani. Használja a Képességek funkcitó, hogy meghatározza mely formátumok támogatottak.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
hu: Ez a művelet nem hajtható végre, amíg a lemez lejátszás alatt van. Reszetelje az eszköt vagy várjon míg a lejátszás befejeződik.

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
hu: A wav fejléc nincs előkészítve. Használja az Előkészítés funkciót, hogy elkészüljön vagy próbálja újból.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
hu: Nem nyitható meg az eszköz a WAVE_ALLOWSYNC flag használata nélkül. Használja a flag-et és próbálja újból.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
hu: A MIDI fejléc nincs előkészítve. Használja az Előkészítés funkciót, hogy elkészüljön vagy próbálja újból.

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
hu: Egy MIDI map nem található. Lehet a driver-el gond vagy a MIDIMAP.CFG fájl megsérülhetett vagy hiányozhat.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
hu: A port adatokat továbbít az eszköznek. Várjon míg az adat továbbítás befejeződik és próbálja meg újból.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
hu: Az aktuális MIDI beállítás megsérült. Másolja az seredeti MIDIMAP.CFG fájlt a Windows SYSTEM mappába és próbálja meg újból.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
hu: Érvénytelen MCI eszköz ID. Használja a visszatérési ID-t, mikor megnyit egy MCI eszközt.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
hu: A driver nem ismerte fel a megadott parancs paramétert.

en: The driver cannot recognize the specified command.
hu: A driver nem ismerte fel a megadott parancsot.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
hu: Probléma van a lemezmeghajtó eszközzel. Gyűződjön meg, hogy jól működik vagy lépjen kapcsolatban az eszköz gyártójával.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
hu: A megadott eszköz nincs nyitva vagy nem ismeri fel az MCI.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
hu: Az eszköznév már használja az alkalmazás alias névként. Használjon egyedi alias nevet.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
hu: Van egy nem meghatározható hiba a megadott eszköz driver betöltődésekor.

en: No command was specified.
hu: Nem volt parancs meghatározva.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
hu: A kimeneti karakterlánc túl hosszú, hogy igazodjon a visszatérési pufferhez. Növelje a pufferméretet.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
hu: A megadott parancsnak szükséges egy karakterlánc paraméter. Kérem, szolgáltassa ezt.

en: The specified integer is invalid for this command.
hu: A megadott egész szám érvénytelen ennél a parancsnál.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
hu: Az eszköz driver valótlan visszatérési típust adott vissza. Ellenőrizze az eszköz gyártójával egy új driver telepítését.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
hu: Az eszkör driver-el probléma van. Ellenőrizze az eszköz gyártójával egy új driver telepítését.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
hu: A megadott parancsnak szükséges egy paraméter. Kérem biztsoítsa.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
hu: Az MCI eszköz amit használ nem támogatja a megadott parancsot.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
hu: Nem található a megadott fáljl. Gyűződjön meg az útvonal és fáljnév valódiságáról.

en: The device driver is not ready.
hu: Az eszköz driver nincs kész.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
hu: Probléma történt az MCI inicializálásakor. Próbálja meg újraindítani a Windows-t.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
hu: Probléma történt az eszköz driver-rel. A driver bezáródott. A hibakód nem elérhető.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
hu: Nem használhajta az 'all'-t eszköz névként a megadott parancs.

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
hu: Több, mint egy eszköznél történt hiba. Adja meg parancsonként és eszközönként elkülönítve, hogy meghatározza mely eszköz okozta a hibát.

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
hu: Nem határozható meg az eszköztípus a fájlnév kiterjesztésből.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
hu: A megadott paraméter határon kívül esik a megadott parancsnál.

en: The specified parameters cannot be used together.
hu: A megadott paramétereket nem lehet együtt használni.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
hu: Nem lehet elmenteni a megadott fájlt. Győződjön meg, hogy van elég szabad diszk hely vagy hogy még kapcsolódik a hálózathoz.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
hu: A megadott eszköz most bezárul. Várjon néhány másodpercet és azután próbája újból.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
hu: A megadott alias már foglalt az alkalmazás által. Használjon egyedi aliast.

en: The specified parameter is invalid for this command.
hu: A megadott paraméter érvénytelen ehhez a parancsnál.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
hu: Az eszköz driver már foglalt. Hogy megossza, használja a megosztható paramétert minden egyes 'open' parancsnál.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
hu: A megadott parancsnak szüksége van alias névre, fájlra, driverre, vagy  eszköz névre. Kérem szolgáltassa.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
hu: A megadott érték ehhez az időformátumhoz érvénytelen. Hivatkozva az MCI dokumentáció valós formátumok lapjára.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
hu: Egy lezáruló dupla idézőjel hiányzik a paraméter értéknél. Kérem pótolja.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
hu: Egy paraméter vagy érték kétszer van megadva. Csak egyszer szolgáltassa.

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
hu: A megadott fájlt nem lehet lejátszani az MCI eszközön. A fájl sérült lehet vagy nem megfelelő formátumú.

en: A null parameter block was passed to MCI.
hu: Egy null paraméter bolkk került átadásra MCI-nek.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
hu: Nem lehet elmenteni, ha nincs fájlnév megadva. Kérem pótolja.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
hu: Meg kell határozni egy alias nevet amikor a 'new' paramétert használja.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
hu: Nem használható a 'notify' flag automatikusan nyíló eszközöknél.

en: Cannot use a filename with the specified device.
hu: Nem használható a fájlnév a megadott eszközhöz.

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
hu: Nem lehet végrehajtani a megadott parancsokat ilyen sorrendben. Javítsa ki a parancs sorrendet és próbálja újból.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
hu: Nem lehet végrehajtani a megadott parancsot egy automatikusan nyíló eszköznél. Várjon míg az eszköz lezárul és azurán próbálja újból.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
hu: A fájlnév érvénytelen. Győződjön meg a fájlnév nem hosszabb 8 karakternél, követve egy pont és egy kiterjesztés.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
hu: Nem lehet megadni több karaktert a karakterlánc idézőjellel történő lezárása után.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
hu: A megadott eszköz nincs telepítve a rendszerben. Használja a Driver ablakot A Vezérlőpultban, hgoy feltelepítse az eszközt.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
hu: Nem lehet hozzáférni a megadott fájlhoz vagy MCI eszközhöz. Próbálja meg megváltoztatni a mappákat vagy indítsa újra a számítógépet.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
hu: Nem lehet hozzáférni a fájlhoz vagy MCI eszközhöz, mert az alkalmazás nem tud mappát váltani.

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
hu: Nem lehet hozzáférni a fájlhoz vagy MCI eszközhöz, mert az alkalmazás nem tud meghajtót váltani.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
hu: Adjon meg egy eszköz vagy driver nevet, ami kisebb 79 karakternél.

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
hu: Adjon meg egy eszköz vagy driver nevet, ami kisebb 69 karakternél.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
hu: A megadott parancsnak szüksége van egész szám paraméterre. Kérem, pótolja.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
hu: Minden wave eszköz, ami le tud játszani fájlokat az aktuális formátumban, foglalt. Várjon a wave eszköz felszabadulására és próbálja meg újból.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
hu: Nem lehet beállítani az aktuális wave eszközt visszajátszára, mert használatban van. Várjon míg az eszköz felszabadul és próbálja meg újból.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
hu: Minden wave eszköz ami rögzíteni tud az aktuális formátumban, használatban van.Várjon míg a wave eszköz felszabadul és próbálja meg újból.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
hu: Nem lehet beállíteni az aktuális wave eszközt felvételre, mert használatban van. Várjon míg az eszköz felszabadul és próbálja meg újból.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
hu: Valamelyik kompaktibilis wave lejátszó eszköz használatban lehet.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
hu: Valamelyik kompaktibilis wave lejátszó eszköz használatban lehet.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
hu: Nincs olyen wave eszköz, amely le tud játszani fájlokat aktuális telepített formátumban. Használja a Driver ablakot, hogy telepítsen wave lejátszó eszközt.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
hu: Az eszköz amivel lejátszani próbál, nem ismeri fel az aktuális fájl formátumot.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
hu: Nincs olyan wave eszköz, amely fel tud venni az aktuálisan feltelepített formátumokban. Használja a Driver ablakot, hogy telepítsen wave felvevő eszközt.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
hu: Az eszköz, amivel rögzíteni próbál nem ismeri fel az aktuális fálj formátumot.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
hu: A "song pointer" és az SMPTE időformátuma kölcsönösen kizárják egymást. Nem használhatja együtt ezeket.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
hu: A megadott MIDI eszköz nincs telepítve a rendszerben. Használja a Driverek ablakot a Vezérlőpultból, hogy telepítsen MIDI eszközt.

en: An error occurred with the specified port.
hu: Egy hiba keletkezett a megadott porton.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
hu: A rendszerben nincs MIDI port megadva.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
hu: A rendszerben nincs MIDI eszköz telepítve. Használja a Driver ablakot a Vezérlőpultból, hogy telepítsen egy MIDI driver-t.

en: There is no display window.
hu: Nincs megjelenő ablak.

en: Could not create or use window.
hu: Nem hozható létre, vagy nem használható ablak.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
hu: Nem lehet olvani a megadott fájlt. Győződjön meg, hogy a fájl még létezik, vagy ellenőrizze a merevlemezt vagy hálózati kapcsolatot.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
hu: Nem lehet írni a megadott fájlt. Győződjön meg, hogy van elegendő szabad hely, vagy hogy még kapcsolódik a hálózathoz.

en: Print to File
hu: Nyomtatás fájlba

en: &Output File Name:
hu: Kimeneti &fájlnév:

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
hu: A kimeneti fájl már létezik. Kattintson az OK gombra a felülíráshoz.

en: Unable to create the output file.
hu: Nem tudom létrehozni a kimeneti fájlt.

en: Success
hu: Sikeres

en: Operations Error
hu: Műveleti hiba

en: Protocol Error
hu: Protokoll hiba

en: Time Limit Exceeded
hu: Időkorlát túllépés

en: Size Limit Exceeded
hu: Méretkorlát túllépés

en: Compare False
hu: Hasonlítás hamis

en: Compare True
hu: Hasonlítás igaz

en: Authentication Method Not Supported
hu: Hitelesítési mód nem támogatott

en: Strong Authentication Required
hu: erős hitelesítés szükséges

en: Referral (v2)
hu: Beszámoló (v2)

en: Referral
hu: Beszámoló

en: Administration Limit Exceeded
hu: Adminisztrációs korlát túllépés

en: Unavailable Critical Extension
hu: Nem elérhető kritikus kiterjesztés

en: Confidentiality Required
hu: Bizalmasság szükséges

en: No Such Attribute
hu: Nincs ilyen attribútum

en: Undefined Type
hu: Definiálatlan típus

en: Inappropriate Matching
hu: Alkalmatlan egyezés

en: Constraint Violation
hu: Megszorítás megsértés

en: Attribute Or Value Exists
hu: Attribútum vagy érték létezik

en: Invalid Syntax
hu: Érvénytelen szintakszis

en: No Such Object
hu: Nincs ilyen objektum

en: Alias Problem
hu: Álnév probléma

en: Invalid DN Syntax
hu: Érvénytelen DN szintakszis

en: Is Leaf
hu: Ez egy levél

en: Alias Dereference Problem
hu: Álnév dereferencia probléma

en: Inappropriate Authentication
hu: Nem megfelelő hitelesítés

en: Invalid Credentials
hu: Érvénytelen azonosítók

en: Insufficient Rights
hu: Nem elegendő jogok

en: Busy
hu: Foglalt

en: Unavailable
hu: Nem elérhető

en: Unwilling To Perform
hu: Nem akarja végrehajtani

en: Loop Detected
hu: Ciklus találva

en: Sort Control Missing
hu: Rendezési vezérlés hiányzik

en: Index range error
hu: Index tartomány hiba

en: Naming Violation
hu: Elnevezési összeférhetetlenség

en: Object Class Violation
hu: Objektum osztály összeférhetetlenség

en: Not allowed on Non-leaf
hu: Nem negedélyezett nem levélen

en: Not allowed on RDN
hu: Nem engedélyezett RDN-en

en: Already Exists
hu: Már létezik

en: No Object Class Mods
hu: Nincsenek objektum osztály modok

en: Results Too Large
hu: Eredmény túl nagy

en: Affects Multiple DSAs
hu: Több DSA-ra van hatással

en: Server Down
hu: Kiszolgáló nem elérhető

en: Local Error
hu: Helyi hiba

en: Encoding Error
hu: Kódolási hiba

en: Decoding Error
hu: Dekódolási hiba

en: Timeout
hu: Időtúllépés

en: Auth Unknown
hu: Ismeretlen hitelesítés

en: Filter Error
hu: Szűrő hiba

en: User Canceled
hu: Felhasználó megszakította

en: Parameter Error
hu: Paraméter hiba

en: No Memory
hu: Nincs memória

en: Can't connect to the LDAP server
hu: Nem tudok csatlakozni az LDAP kiszolgálóhoz

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
hu: A műveletet az LDAP protokoll ezen verziója nem támogatja

en: Specified control was not found in message
hu: A megadott vezérlő nem található az üzenetben

en: No result present in message
hu: Nincs eredmény az üzenetben

en: More results returned
hu: Több eredmény jött vissza

en: Loop while handling referrals
hu: Ciklus a beszámolók kezelése közben

en: Referral hop limit exceeded
hu: Beszámolási ugrás limit túllépve

en: Not Yet Implemented
hu: Még nincs megvalósítva

en: %1: File Not Found
hu: %1 fájl nem található

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
hu: ATTRIB - Kijelzi vagy módosítja a fájl attribútumokat.
    
    Szintaxis:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [meghajtó:][útvonal][fájlnév]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Beállít egy attribútumot.
      -   Töröl egy attribútumot.
      R   Csak olvasható fájl attribútum.
      A   Archív fájl attribútum.
      S   Rendszer fájl attribútum.
      H   Rejtett fájl attribútum.
      [meghajtó:][útvonal][fájlnév]
          Megadja feldolgozni kívánt fájlt vagy fájlokat.
      /S  Beállítja a fájlt vagy fájlokat, az aktuális mappában és minden alkönytárában.
      /D  Beállítja a mappákat is.

en: Ana&log
hu: Ana&lóg

en: Digi&tal
hu: Digi&tális

en: &Font...
hu: &Betűtípus...

en: &Without Titlebar
hu: &Címsor nélkül

en: &Seconds
hu: &Másodperc

en: &Date
hu: &Dátum

en: &Always on Top
hu: &Mindig legfelül

en: &About Clock
hu: &Névjegy

en: Clock
hu: Óra

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
hu: CALL <batchfájlnév> egy kötegelt fájlban parancs végrehajtásra alkalmas egy
    másik kötegelt fájl hívással. Ha a kötegelt fájl létezik, a vezérlő
    visszatér ahhoz a fájlhoz, amely meghívta. A CALL parancs segítségével
    lehet paramétert átadni a meghívott eljárásnak.
    
    Az alapértelmezett mappa, környezeti változó, stb megváltozatása a hívott
    eljárásban, hatással van a hívó eljárásra, amely megörökli azt.

en: CLS clears the console screen.
hu: CLS letisztítja a konzol képernyőt.

en: COPY <filename> copies a file.
hu: COPY <fájlnév> másol egy fájlt.

en: CTTY changes the input/output device.
hu: CTTY módosítja a bemeneti/kimeneti eszközt.

en: DATE shows or changes the system date.
hu: DATE megjeleníti vagy módosítja a rendszer dátumot.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
hu: DEL <fájlnév> töröl egy fájlt vagy fájlokat.

en: DIR lists the contents of a directory.
hu: DIR kilistázza a mappa tartalmát.

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
hu: ECHO <karakterlánc> megjeleníti a <karakterlánc> tartalmát a konzol
    eszközön.
    
    ECHO ON hatással van minden alsóbb parancsra a kötegfájlban, amely adatot
    jelenít meg a konzol eszközön, parancs végrehajtás előtt használatos.
    
    ECHO OFF visszaállítja az előző ECHO ON hatását (ECHO OFF alap-
    értelmezetten). Az ECHO OFF parancs kijelzést megelőzően a @ jel
    megjelenítődhet.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
hu: ERASE <fájlnév> törli a fáljt vagy fájlokat.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
hu: A GOTO parancs áthelyezi a végrehajtást egy másik utasításra a kötegfájlon
    belül.
    
    A címke, amely a GOTO hivatkozik, maximum 255 karakter hosszú lehet, de
    ebben nincs benne a szóköz karakter (ez különbözik más rendszer
    művelettől). Ha két vagy több azonos címke létezik egy köteg fájlban az
    fog mindig végrehajtódni. GOTO egy nem létező címkére hivatkozik, akkor
    megszakad a kötegelt fájl végrehajtása.
    
    GOTO parancsnak nincs hatása interaktív használat esetén.

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
hu: HELP <parancs> megjeleníti a témához tartozó súgót.
    HELP paraméter nélkül, megmutat minden beépített CMD parancsot.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
hu: Az IF feltételes parancsvégrehajtásnál használják.
    
    Szintaxis: IF [NOT] EXIST fájlnév parancs
               IF [NOT] string1==string2 parancs
               IF [NOT] ERRORLEVEL szám parancs
    
    A parancs második formájánban a string1 és string2 értékét idézőjelek
    közé kell tenni. Az összehasonlítás nem veszi figyelembe a kis- és
    nagybetűket.

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
hu: LABEL beállítja a lemez kötetcímkéjét.
    
    Szintaxis: LABEL [meghajtó:]
    A parancs bekéri az új kötet címkét az adott meghajtóhoz.
    Kijelezheti a lemez kötet címkéjét a VOL parancs használatával.

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
hu: MD <név> az MKDIR rövidített változata. Alkönyvtárat hoz létre.

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
hu: MKDIR <név> alkönyvtárat hoz létre.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
hu: MOVE áthelyez egy fájlt vagy mappát a fájlrendszeren belül.
    
    Ha a mozgatni kívánt elem mappa, akkor az összes benne lévő fájl és
    alkönyvtár is áthelyezésre kerül.
    
    MOVE hibával tér vissza, ha a régi és új útvonal különböző DOS meghajtókon
    található.

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
hu: PATH megjeleníti vagy módosítja a cmd keresési útvonalat.
    
    PATH megadása meg fogja jeleníteni az aktuális PATH beállítást (induláskor
    a regisztrációs adatbázisból). Hogy módosítsa a beállítást használja a PATH
    parancsot új érték megadásával.
    
    Lehetséges módosítani a PATH útvonalat a PATH környezeti változó
    használatával, például:
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
hu: PAUSE megjelenít egy üzenetet a képernyőn, felhasználói billentyűleütést
    kérve.
    
    Főként kötegfájloknál hasznos, hogy megengedi a felhasználónak egy korábbi
    parancs kimenetének elolvasását, mielőtt legördül a képernyőről.

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
hu: PROMPT beállítja a parancssort.
    
    A PROMPT parancsot követő karakterlánc (és azt követő szóköz)
    megjelenítődik a sor elején, amikor a cmd bemenetre várakozik.
    
    A következő karaktereknek különleges jelentésük van:
    
    $$    Dollár jel          $_    Soremelés           $b    Pipe jel (|)
    $d    Aktuális dátum      $e    Esc jel             $g    > jel
    $l    < jel               $n    Aktuális meghajtó   $p    Aktuális útvonal
    $q    Egyenlőség jel      $t    Aktuális idő        $v    cmd verzió
    
    Megjegyezzük, hogy a PROMPT beviteli parancs karakterlánc nélkül
    alaphelyzetbe kerül, amely az aktuális mappa nevét (beleértve az aktuális
    meghajtó betűjelét) követi egy nagyobb, mint (>) jel.
    (mint egy PROMPT parancs $p$g).
    
    A megjelenítési formátumot lehet módosítani a PROMPT környezeti változóbal,
    így a parancs 'SET PROMPT=szöveg' ugyanolyan hatással bír, mint a
    'PROMPT szöveg'.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
hu: Egy REM-el kezdődő (szüközzel folytatótó) parancssor nem hajt végre
    műveletet, és ezért kötegelt fájlban megjegyzés beírásra használható.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
hu: REN <fájlnév> a RENAME parancs rövidített változata. Átnevez egy fájlt.

en: RENAME <filename> renames a file.
hu: RENAME <fájlnév> átnevez egy fájlt.

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
hu: SET megjeleníti vagy módosítja a cmd környezeti változókat.
    
    SET paraméterek nélkül megjeleníti az összes környezeti változót.
    
    Hogy létrehozzon vagy módosítson egy környezeti változót, a szintaxis:
    
    SET <változó>=<érték>
    
    ahol a <változó> és <érték> is karakterlánc. Nem szabad, hogy szóköz legyen
    az egyenlőségjel előtt, sem a változó név előtt sem pedig a változó névben.
    
    Wine alatt, a futtató környezeti operációs rendszer tartalmazza a Win32
    környezetet, ezért általánosságban sokkal több értéket tartalmaz, mint a
    natív Win32 megvalósítás. Megjegyzés, hogy nem lehetséges befolyásolni az
    operációs rendszer környezetet a cmd parancssorral.

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
hu: A SHIFT kötegfájlban használatos, hogy töröljön egy paramétert a lista
    tetjéről, így paraméter 2 felveszi paraméter 1 értékét és így tovább. Ennek
    nincs hatása, ha parancssorból történik a meghívás.

en: TIME sets or shows the current system time.
hu: TIME beállít vagy megmutatja az aktuális rendszeridőt.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
hu: TITLE <karakterlánc> beállítja a cmd ablak címsorát.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
hu: TYPE <fájlnév> átmásolja <fájlnév> tartalmát a konzol eszközre (vagy
    bárhová ha átirányítják). Nincs ellenőrzés, hogy a fájl olvasható szöveg-e.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
hu: VERIFY paranccsal beállítani, törölni vagy tesztelni lehet a verify
    jelzést. Valós változatok:
    
    VERIFY ON	Beállítja a jelzőt.
    VERIFY OFF	Törli a jelzőt.
    VERIFY		Megjeleníti az ON vagy OFF értéket, az aktuáis értéknek megfelelően.
    
    A verify jelzőnek nincs funkciója a Wine-ban.

en: VER displays the version of cmd you are running.
hu: VER kijelzi az éppen futó cmd verzióját.

en: VOL shows the volume label of a disk device.
hu: VOL megmutatja a lemez kötet nevét.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
hu: ENDLOCAL megszünteti a környezeti területi beállítást a kötegelt fájlban
    amelyet egy megelőző SETLOCAL parancs állított be.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
hu: SETLOCAL elindítja a környezeti változók területi beállítását egy kötegelt
    fájlban.
    
    A területi beállítás megváltozik miután a SETLOCAL egy nyelvi beállításra
    hivatkozik, és addig marad érvényben, amíg ENDLOCAL parancs következik
    (vagy amíg fájl tart), amely esetén az előző környezeti változó
    visszaállítódik.

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
hu: POPD módosítja az aktuális mappát a PUSHD-vel utoljára mentettre.

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
hu: ASSOC megmutatja vagy módosítja a társított fájl kiterjesztéseket.
    
    Szintaxis: ASSOC [.ext[=[fájltípus]]]
    
    ASSOC paraméterek nélkül kijelzi az aktuális társításokat.
    Ha csak a fájl kiterjesztéssel használt, akkor megjeleníti az aktuális
    társítást.
    Az egyenlőségjel után a fájltípus megadása nélkül, törli az aktuális
    társítást és nem csinál mást.

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
hu: FTYPE megmutat vagy módosít társítási parancsokat, hogy mely fájl típushoz
    vannak társítva.
    
    Szintaxis: FTYPE [fájltípus[=[társításiParancs]]]
    
    Paraméterek nélkül, megjeleníti azokat a fájl típusokat, amelyhez társítási
    karakterlánc van aktuálisan megadva.
    Ha csak a fájl típus paraméter biztosított, kijelzi a társított parancs
    karakterlácot, és mást nem tesz.
    Amennyiben nincs társítási parancs megadva az egyenlőség jel után, akkor
    törli a parancs társítást, amely társítva van a megadott fájltípushoz.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
hu: MORE lapokra tördelve jeleníti meg a fájlt vagy a pipe bemenetet.

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
hu: CHOICE megjelenít egy szöveget és vár, amíg a felhasználó leüt egy
    megengedett billentyűt a kiválasztható listából.
    CHOICE főként batch fájl menü kiválasztására használt.

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
hu: EXIT megszakít egy aktuális parancs futtatást és visszatér az operációs
    rendszerhez vagy ahhoz a parancssorhoz, amely meghívta.

en: Are you sure?
hu: Biztos benne?

[ctx: Yes key]
en: Y
hu: I

en: File association missing for extension %1
hu: %1 kiterjesztéshez hiányzik a fájl társítás

en: No open command associated with file type '%1'
hu: '%1' fájltípushoz nincs társított parancs

en: Overwrite %1?
hu: %1 felülírható?

en: More...
hu: Több...

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
hu: A kötegelt feldolgozásban lévő sor lehet csonkítva lesz. Használja:

en: Argument missing
hu: Hiányzó paraméter

en: Syntax error
hu: Szintaktikai hiba

en: No help available for %1
hu: %1 -hez nem érhető el súgó

en: Target to GOTO not found
hu: Ugrási cél nem található

en: Current Date is %1
hu: Aktuális dátum %1

en: Current Time is %1
hu: Aktuális idő %1

en: Enter new date:
hu: Új dátum:

en: Enter new time:
hu: Új idő:

en: Environment variable %1 not defined
hu: %1 környezeti változó nincs meghatározva

en: Failed to open '%1'
hu: '%1' megnyitása sikertelen

en: Cannot call batch label outside of a batch script
hu: Nem lehet hívi batch címkét a batch szkripten kívűl

[ctx: All key]
en: A
hu: M

en: Delete %1?
hu: %1 töröleató?

en: Echo is %1
hu: %1 ismétlése

en: Verify is %1
hu: %1 ellenőrzése

en: Verify must be ON or OFF
hu: Verify ON vagy OFF lehet

en: Parameter error
hu: Paraméter hiba

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
hu: Kötet sorozatszáma %1!04x!-%2!04x!

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
hu: Kötet címke (11 karakter, <Enter> üresen hagyáshoz)?

en: PATH not found
hu: Útvonal nem található

en: Press any key to continue...
hu: Nyomjon meg egy billentyűt a folytatáshoz...

en: Wine Command Prompt
hu: Wine parancssor

en: More?
hu: Több?

en: The input line is too long.
hu: A bemenő sor túl hosszú.

en: Volume in drive %1!c! is %2
hu: %1!c! meghajtó kötet neve %2

en: Volume in drive %1!c! has no label.
hu: %1!c! kötetnek nincs címkéje.

en:  (Yes|No)
hu:  (Igen|Nem)

en:  (Yes|No|All)
hu:  (Igen|Nem|Mind)

en: Cursor size
hu: Kurzor mérete

en: &Small
hu: &Kicsi

en: &Medium
hu: K&özepes

en: &Large
hu: &Nagy

en: Command history
hu: Parancs előzmény

en: Popup menu
hu: Előbukkanó menü

en: &Control
hu: &Vezérlés

en: &Font
hu: &Betűtípus

en: &Color
hu: &Szín

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Buffer zone
hu: Puffer zóna

en: &Width:
hu: &Szélesség:

en: &Height:
hu: &Magasság:

en: Window size
hu: Ablak méret

en: W&idth:
hu: S&zélesség:

en: H&eight:
hu: M&agasság:

en: End of program
hu: Program vége

en: &Close console
hu: &Konsol bezárása

en: Edition
hu: Verzió kiadás

en: &Edit
hu: S&zerkesztés

en: Set &Defaults
hu: Ala&pértékek

en: &Mark
hu: &Jelölés

en: &Select all
hu: &Az összes kijelölése

en: Sc&roll
hu: &Görgetés

en: S&earch
hu: &Keresés

en: Setup - Default settings
hu: Beállítás - alapértelmezett beállítások

en: Setup - Current settings
hu: Beállítás - aktuális beállítások

en: Configuration error
hu: Beállítási hiba

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
hu: Minden karakter %1!u! pixel széles és %2!u! pixel magas

en: This is a test
hu: Ez egy teszt

en: DirectX Diagnostic Tool
hu: DirectX diagnosztikai eszköz

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
hu: Használat: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t fájlnév | /x fájlnév]

en: Wine Explorer
hu: Wine Internet Explorer

en: &Run...
hu: &Futtatás...

en: Usage: hostname
hu: Használat: kiszolgálónév

en: Error: Invalid option '%c'.
hu: Hiba: Érvénytelen opció '%c'.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
hu: Hiba: A rendszer kiszolgálónvének beállítása nem lehetséges ezzel a programmal.

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
hu: Használat: ipconfig [ /? | /all ]

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
hu: Hiba: ismeretlen vagy érvénytelen parancssor paraméter

en: %1 adapter %2
hu: %1 illesztő %2

en: Connection-specific DNS suffix
hu: Kapcsolatspecifikus DNS utótag

en: Hostname
hu: Kiszolgálónév

en: Node type
hu: Csomópont típus

en: Broadcast
hu: Üzenetszórt

en: Peer-to-peer
hu: Egyenrangú

en: Mixed
hu: Kevert

en: Hybrid
hu: Hibrid

en: IP routing enabled
hu: IP útvonalirányítás engedélyezett

en: Physical address
hu: IP cím

en: DHCP enabled
hu: DHCP engedélyezett

en: Default gateway
hu: Alapértelmezett átjáró

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
hu: A parancs szintaxisa:
    
    NET parancs [paraméterek]
        -vagy-
    NET parancs /HELP
    
    Ahol a 'parancs' lehet HELP, START, STOP vagy USE.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
hu: A parancs szintaxisa:
    
    NET START [szolgáltatás]
    
    Megjeleníti a futó szolgáltatások listáját, ha a 'szolgáltatás' elmarad. Egyébként 'szolgáltatás' paraméter a futtatni kívánt szolgáltatás neve.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
hu: A parancs szintaxisa:
    
    NET STOP szolgáltatás
    
    Ahol 'szolgáltatás' a leállítani kívánt szolgáltatás neve.

en: Stopping dependent service: %1
hu: %1 függő szervíz leállítása

en: Could not stop service %1
hu: %1 szervíz nem állt le

en: Could not get handle to service control manager.
hu: Nem kérhető le a szervíz vezérlő menedzser leíró.

en: Could not get handle to service.
hu: Nem kérhető le a szervíz leíró.

en: The %1 service is starting.
hu: %1 szevíz elinul.

en: The %1 service was started successfully.
hu: %1 szervíz sikeresen elindult.

en: The %1 service failed to start.
hu: %1 szervíz nem indult el.

en: The %1 service is stopping.
hu: %1 szervíz leáll.

en: The %1 service was stopped successfully.
hu: %1 szervíz sikeresen leállt.

en: The %1 service failed to stop.
hu: %1 szervíz leállítása sikertelen.

en: There are no entries in the list.
hu: Nincsenek elemek a listában.

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
hu: 
    Állapot Hely    Távoli
    ---------------------------------------------------------------

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
hu: %1      %2      %3      Megnyitottak  : %4!u!

en: Paused
hu: Felfüggesztve

en: Disconnected
hu: Lecsatlakozott

en: A network error occurred
hu: Hálózati hiba történt

en: Connection is being made
hu: LAN kapcsolat

en: Reconnecting
hu: Újrakapcsolódás

en: The following services are running:
hu: A következő szolgáltatások futnak:

en: &New	Ctrl+N
hu: Ú&j	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
hu: Meg&nyitás...	Ctrl+O

en: &Save	Ctrl+S
hu: &Mentés	Ctrl+S

en: &Print...	Ctrl+P
hu: Nyom&tatás...	Ctrl+P

en: Page Se&tup...
hu: &Oldalbeállítás...

en: P&rinter Setup...
hu: Nyomtató &beállítás...

en: &Undo	Ctrl+Z
hu: &Visszavonás	Ctrl+Z

en: Cu&t	Ctrl+X
hu: Kivá&gás	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
hu: &Másolás	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
hu: &Beillesztés	Ctrl+V

en: &Delete	Del
hu: Tör&lés	Del

en: Select &all	Ctrl+A
hu: &Az összes kijelölése	Ctrl+A

en: &Time/Date	F5
hu: &Idő/dátum	F5

en: &Wrap long lines
hu: Hosszú &sorok tördelése

en: &Search...	Ctrl+F
hu: &Keresés...	Ctrl+F

en: &Search next	F3
hu: Köve&tkező keresése	F3

en: &Replace...	Ctrl+H
hu: &Csere...	Ctrl+H

en: &Status Bar
hu: &Állapotsor

en: &Contents	F1
hu: &Témakörök	F1

en: &About Notepad
hu: &Névjegy

en: Page Setup
hu: Oldalbeállítás

en: &Header:
hu: &Fejléc:

en: &Footer:
hu: Láblé&c:

en: Margins (millimeters)
hu: Mar&gók (milliméter)

en: &Left:
hu: &Bal:

en: &Top:
hu: F&első:

en: Encoding:
hu: Kódolás:

en: Page &p
hu: &p oldal

en: Notepad
hu: Jegyzettömb

en: ERROR
hu: HIBA

en: Untitled
hu: (névtelen)

en: Text files (*.txt)
hu: Egyszerű szövegfájlok (*.txt)

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
hu: A megadott '%s' fájl nem létezik.
    
    Kíván létrehozni újat?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
hu: '%s' fájl módosult.
    
    Szeretné menteni a változásokat?

en: '%s' could not be found.
hu: '%s' nem található.

en: Unicode (UTF-16 big-endian)
hu: Unicode (UTF-16 nagy végű)

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
hu: %1
    Ez a fájl unicode karaktereket tartalmaz, amelyek elvesznek,
    ha elmenti a fájlt %2 karakter kódolással.
    Hogy megtartsa ezeket a karaktereket, klikkeljen a Mégse nyomógombra,
    és azután válassza ki az egyik unicode opciót a karakter kódolás legördülő menüből.
    Folytatja?

en: &Bind to file...
hu: &Fájlhoz csatolás...

en: &View TypeLib...
hu: &TypeLib megtekintése...

en: &System Configuration
hu: &Rendszer beállítás

en: &Run the Registry Editor
hu: &Regisztrációs adatbázis megnyitása

en: &CoCreateInstance Flag
hu: &CoCreateInstance érték

en: &In-process server
hu: Beépített folyamat &kiszolgáló

en: In-process &handler
hu: &Beépített folymat leíró

en: &Local server
hu: &Helyi szerver

en: &Remote server
hu: &Távoli szerver

en: View &Type information
hu: Típus információk megtekintése

en: Create &Instance
hu: Példány &létrehozása

en: Create Instance &On...
hu: Példány létrehozása eze&n...

en: &Release Instance
hu: &Példány felszabadítása

en: Copy C&LSID to clipboard
hu: C&LSID Vágólapra másolása

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
hu: &HTML objektum másolása Vágólapra

en: &Expert mode
hu: &Bővített mód

en: &Hidden component categories
hu: &Rejtett komponensek kategóriák

en: &Toolbar
hu: &Eszköztár

en: &Refresh	F5
hu: &Frissítés	F5

en: &About OleView
hu: &Névjegy

en: &Save as...
hu: Mentés má&sként...

en: &Group by type kind
hu: Csoportosítás &típus szerint

en: Connect to another machine
hu: Kapcsolódás másik számítógéphez

en: &Machine name:
hu: &Gépnév:

en: System Configuration
hu: Rendszer konfiguráció

en: System Settings
hu: Rendszerbeállítások

en: &Enable Distributed COM
hu: &Elosztott COM engedélyezése

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
hu: &Távoli kapcsolat (csak Win95) engedélyezése

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
hu: Ezek a beállítások csak a regisztrálják az értékeket.
    Nincs hatása a Wine teljesítményre.

en: Default Interface Viewer
hu: Alapértelmezett interfész néző

en: Interface
hu: Interfész

en: &View Type Info
hu: Megtekinti a &típus információt

en: IPersist Interface Viewer
hu: IPersist interfész néző

en: Class Name:
hu: Osztálynév:

en: IPersistStream Interface Viewer
hu: IPersistStream interfész néző

en: ITypeLib viewer
hu: ITypeLib nézegető

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
hu: OleView - OLE/COM objektum néző

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
hu: TypeLib fájlok (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe

en: Bind to file via a File Moniker
hu: Csatolás a fájlhoz egy File Monker-en keresztül

en: Open a TypeLib file and view the contents
hu: TypeLib fájl megnyitása és tartalmának megtekintése

en: Change machine wide Distributed COM settings
hu: Módosítja a gépszintű elosztott COM beállításokat

en: Run the Wine registry editor
hu: Wine regisztráció szerkesztő futtatása

en: Quit the application. Prompts to save changes
hu: Kilépés a programból. Az adatok mentése kérdéssel

en: Create an instance of the selected object
hu: Létrehozza a kiválasztott objektum egy példányát

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
hu: Létrehozza a kiválasztott objektum egy példányát egy megadott gépen

en: Release the currently selected object instance
hu: Felszabadítja a kijelölt objektum példányt

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
hu: A kijelölt elem GUID azonosítójának vágólapra másolása

en: Display the viewer for the selected item
hu: A kijelölt elemhez tartozó megjelenítő ablak mutatása

en: Toggle between expert and novice display mode
hu: Váltás a haladó és a kezdő megjelenítési mód között

en: Show or hide the toolbar
hu: Eszköztár mutatása vagy elrejtése

en: Show or hide the status bar
hu: Állapotsor mutatása vagy elrejtése

en: Refresh all lists
hu: Minden lista frissítése

en: Display program information, version number and copyright
hu: Kijelzi a program információkat, verziót és szerzői adatot

en: ObjectClasses
hu: Nincsenek objektum osztály modok

en: Grouped by Component Category
hu: Csoportosítás komonens kategóriánként

en: OLE 1.0 Objects
hu: OLE 1.0 objektumok

en: COM Library Objects
hu: COM objektumok

en: All Objects
hu: Minden objektum

en: Application IDs
hu: Alkalmazások

en: Type Libraries
hu: Típus könyvtárak

en: ver.
hu: Verzió

en: Interfaces
hu: Interfészek

en: Registry
hu: Regisztrációs adatbázis

en: Implementation
hu: Megvalósítás

en: Activation
hu: Aktiválás

en: CoGetClassObject failed.
hu: CoGetClassObject hiba.

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: bytes
hu: bájt

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
hu: LoadTypeLib( %1 ) hiba ($%2!x!)

en: Inherited Interfaces
hu: Örökölt interfész

en: Save as an .IDL or .H file
hu: Mentés .IDL vagy .H fájlként

en: Close window
hu: Bezár

en: Group typeinfos by kind
hu: Csoport típusok

en: &New...
hu: Ú&j...

en: O&pen	Enter
hu: Meg&nyitás	Enter

en: &Move...	F7
hu: Át&helyezés mappába...	F7

en: &Copy...	F8
hu: &Másolás...	F8

en: &Properties	Alt+Enter
hu: T&ulajdonságok	Alt+Enter

en: &Execute...
hu: &Futtatás...

en: E&xit Windows
hu: &Kilépés

en: &Options
hu: &Beállítások

en: &Arrange automatically
hu: &Automatikus elrendezés

en: &Minimize on run
hu: &Futtatáskor kis méret

en: &Save settings on exit
hu: Keresés &mentése

en: &Windows
hu: &Ablak

en: &Overlapped	Shift+F5
hu: &Lépcsőzetes elrendezés	Shift+F5

en: &Side by side	Shift+F4
hu: &Mozaikszerű elrendezés	Shift+F4

en: &Arrange Icons
hu: &Ikonok elrendezése

en: &About Program Manager
hu: &Névjegy

en: Program &group
hu: Program&csoport

en: &Program
hu: &Programelem

en: Move Program
hu: Programelem áthelyezése

en: Move program:
hu: Áthelyezendő programelem:

en: From group:
hu: Forráscsoport:

en: &To group:
hu: &Ebbe a csoportba:

en: Copy Program
hu: Programelem másolása

en: Copy program:
hu: Másolandó programelem:

en: Program Group Attributes
hu: Programcsoport tulajdonságai

en: &Group file:
hu: &Csoport fájl:

en: Program Attributes
hu: Programelem tulajdonságai

en: &Command line:
hu: &Parancssor:

en: &Working directory:
hu: &Munkakönyvtár:

en: &Key combination:
hu: &Billentyűparancs:

en: &Minimize at launch
hu: &Futtatás kis méretben

en: Change &icon...
hu: &Ikoncsere...

en: Change Icon
hu: Ikoncsere

en: &Filename:
hu: &Fájlnév:

en: Current &icon:
hu: &Jelenlegi ikon:

en: Execute Program
hu: Futtatás

en: Program Manager
hu: Programkezelő

en: WARNING
hu: FIGYELMEZTETÉS

en: Information
hu: Információ

en: Delete group `%s'?
hu: Biztosan törölni kívánja a következő csoportot: `%s'?

en: Delete program `%s'?
hu: Biztosan törölni kívánja a következő elemet: `%s'?

en: Not implemented
hu: Nincs implementálva

en: Error reading `%s'.
hu: Olvasási hiba `%s'.

en: Error writing `%s'.
hu: Írási hiba `%s'.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
hu: Nem lehet megnyitni a következő programcsoportot: `%s'
    Későbbiekben újból megpróbálja?

en: Help not available.
hu: A súgó nem elérhető.

en: Unknown feature in %s
hu: Ismeretlen jellemző a következőben: %s

en: File `%s' exists. Not overwritten.
hu: `%s' fájl létezik, ezért nem felülírható.

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
hu: %s csoport mentése másként, megakadályozza az eredeti fájlok felülírását.

en: Libraries (*.dll)
hu: Eljáráskönyvtár (*.dll)

en: Icon files
hu: Ikon fájlok

en: Icons (*.ico)
hu: Ikonok (*.ico)

en: (Default)
hu: (Alapérték)

en: (value not set)
hu: (nem beállított)

en: &Registry
hu: &Fájl

en: &Import Registry File...
hu: &Importálás...

en: &Export Registry File...
hu: &Exportálás...

en: &Key
hu: &Kulcs

en: &String Value
hu: &Karakterlánc

en: &Binary Value
hu: &Bináris érték

en: &DWORD Value
hu: &Duplaszó (32 bites)

en: &Multi-String Value
hu: K&arakterláncsoros érték

en: &Expandable String Value
hu: &Bővíthető karakterlánc érték

en: &Rename	F2
hu: &Átnevezés	F2

en: &Copy Key Name
hu: Kul&csnév másolása

en: &Find...	Ctrl+F
hu: K&eresés...	Ctrl+F

en: Find Ne&xt	F3
hu: K&övetkező keresése	F3

en: Status &Bar
hu: Álla&potsor

en: Sp&lit
hu: &Osztó

en: &Remove Favorite...
hu: &Kedvenc eltávolítása...

en: &About Registry Editor
hu: Regisztrációs &adatbázis szerkesztő névjegye

en: Export registry
hu: Regisztrációs adatbázis exportálása

en: S&elected branch:
hu: Kijeleölt á&g:

en: Find:
hu: Keresés:

en: Find in:
hu: Keresés itt:

en: Keys
hu: Kulcsok

en: Value names
hu: Érték nevek

en: Value content
hu: Érték tartalmak

en: Whole string only
hu: Csak teljes szöveg

en: Add Favorite
hu: Kedvenc hozzáadása

en: Name:
hu: Név:

en: Remove Favorite
hu: Kedvenc törlése

en: Edit String
hu: Karakterlánc szerkesztése

en: Value name:
hu: Azonosító neve:

en: Value data:
hu: Azonosító értéke:

en: Edit DWORD
hu: DWORD szerkesztése

en: Base
hu: Alap

en: Hexadecimal
hu: Hexadecimális

en: Decimal
hu: Decimális

en: Edit Binary
hu: Bináris szerkesztése

en: Edit Multi-String
hu: Többsoros szöveg szerkesztése

en: Contains commands for working with the whole registry
hu: Parancsokat tartalmaz az egész regisztrációs adatbázissal történő munkához

en: Contains commands for editing values or keys
hu: Parancsokat tartalmaz az érték és kulcsszerkesztéshez

en: Contains commands for customizing the registry window
hu: Parancsokat tartalmaz a regisztrációs adatbázis ablak testreszabásával kapcsolatban

en: Contains commands for accessing frequently used keys
hu: Parancsokat tartalmaz a gyakran hozzáfért kulcsokhoz

en: Contains commands for creating new keys or values
hu: Parancsokat tartalmaz új kulcsok és értékek létrehozásához

en: Data
hu: Adat

en: Registry Editor
hu: Regisztrációs adatbázis szerkesztő

en: Import Registry File
hu: Regisztrációs adatbázis fájl &importálása

en: Export Registry File
hu: Regisztrációs adatbázis fájl &exportálása

en: Registry files (*.reg)
hu: Regisztrációs adatbázis fájlok (*.reg)

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
hu: Win9x/NT4 Regisztrációs fájlok (REGEDIT4)

en: (cannot display value)
hu: (nem kijelezhető)

en: (unknown %d)
hu: (ismeretlen %d)

en: Adds keys to the favorites list
hu: Kulcsokat ad hozzá a kedvencek listához

en: Removes keys from the favorites list
hu: Kulcsokat töröl a kedvencek listából

en: Shows or hides the status bar
hu: Megjeleníti vagy eltünteti az állapotsort

en: Refreshes the window
hu: Frissíti az ablakot

en: Deletes the selection
hu: Törli a kijelölést

en: Renames the selection
hu: Átnevezi a kijelölést

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
hu: A kijelölt kulcs nevét másolja a vágólapra

en: Finds a text string in a key, value or data
hu: Megkeres egy szöveges sztringet egy kulcsban, értékben, vagy adatban

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
hu: Keresi a következő előfordulást az előző kereséstől kezdve

en: Modifies the value's data
hu: Módosítja egy érték adatát

en: Adds a new key
hu: Hozzáad egy új kulcsot

en: Adds a new string value
hu: Hozzáad egy új sztring értéket

en: Adds a new binary value
hu: Hozzáad egy új bináris értéket

en: Imports a text file into the registry
hu: Egy szövegfájlt importál a regisztrációs adatbázisba

en: Exports all or part of the registry to a text file
hu: Az egész regisztrációs adatbázist kiexportálja egy szövegfájlba

en: Prints all or part of the registry
hu: Kinyomtatja az egész regisztrációs adatbázist, vagy annak egy részét

en: Displays program information, version number and copyright
hu: Megjeleníti a program információkat, verziószámot, és a szerzői jogot

en: Confirm Value Delete
hu: Értéktörlés jóváhagyása

en: Are you sure you want to delete these values?
hu: Biztosan törölni szeretné ezeket az értékeket?

en: New Key #%d
hu: Új kulcs #%d

en: New Value #%d
hu: Új érték #%d

en: Adds a new multi-string value
hu: Hozzáad egy új karakterláncsoros értéket

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
hu: Alkalmazás nem indult el, vagy nincs alkalmazási jog hozzárendelve a fájlhoz.
    ShellExecuteEx hiba

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
hu: Nem lehet átfordítani a megadott Unix fájlnevet DOS fájlnévvé.

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
hu: Használat: taskkill [/?] [/f] [/im folyamatnév | /pid FolyamatID]

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
hu: Hiba: Ismeretlen vagy nem valós parancssor opció.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
hu: Hiba: Érvénytelen parancssor paraméter.

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
hu: Hiba: Az egyik alábbi opciót meg kell adni /im vagy /pid.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
hu: Hiba: %1 opció vár egy parancssor paramétert.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
hu: Hiba: /im vagy /pid opciók kölcsönösen kizárják egymást.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
hu: Bezáró üzenet elküldődött a %1!u! PID azonosítóval rendelkező ablakoknak.

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
hu: Bezáró üzenet elküldődött a "%1" folyamat (PID %2!u!) ablakainak.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
hu: %1!u! PID azonosítóval rendelkező folyamatok kényszerből leálltak.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
hu: A "%1" folyamat (PID %2!u!) kényszerből leállt.

en: Error: Could not find process "%1".
hu: Hiba: A "%1" folyamat nem található.

en: Error: Unable to enumerate the process list.
hu: Hiba: Nem lehetséges megjeleníteni a folyamat listát.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
hu: Hiba: Nem lehet megszakítani a "%1" folyamatot.

en: Error: Process self-termination is not permitted.
hu: Hiba: A folyamat önmegszakítás nem engedélyezett.

en: Image Name
hu: Név

en: Mem Usage
hu: Memória - (Személyes munkakészlet)

en: &New Task (Run...)
hu: Új feladat (f&uttatás...)

en: E&xit Task Manager
hu: &Kilépés a Feladatkezelőből

en: &Minimize On Use
hu: &Indításkor kis méret

en: &Hide When Minimized
hu: &Elrejtés kis méretnél

en: &Show 16-bit tasks
hu: &16 bites feladatok mutatása

en: &Refresh Now
hu: &Frissítés most

en: &Update Speed
hu: F&rissítés

en: &High
hu: &Gyakran

en: &Normal
hu: &Normál

en: &Low
hu: &Ritkán

en: &Paused
hu: &Felfüggesztve

en: &Select Columns...
hu: &Oszlopok kiválasztása...

en: &CPU History
hu: &CPU előzmények

en: &One Graph, All CPUs
hu: Minden CPU &egy grafikonon

en: One Graph &Per CPU
hu: Külön grafikon &minden CPU-hoz

en: &Show Kernel Times
hu: &Kernelidők mutatása

en: Tile &Horizontally
hu: Mozaikszerű elrendezés &vízszintesen

en: Tile &Vertically
hu: Mozaikszerű elrendezés &függőlegesen

en: &Minimize
hu: &Kis méret

en: &Cascade
hu: &Lépcsőzetes

en: &Bring To Front
hu: &Előtérbe helyezés

en: &About Task Manager
hu: &Névjegy

en: &Switch To
hu: Á&tváltás

en: &End Task
hu: F&eladat befejezése

en: &Go To Process
hu: &Ugrás a Folyamatok-hoz

en: &End Process
hu: F&olyamat leállítása

en: End Process &Tree
hu: Folyama&tstruktúra leállítása

en: &Debug
hu: &Hibakeresés

en: Set &Priority
hu: &Prioritás beállítása

en: &Realtime
hu: &Valós idejű

en: &Above Normal
hu: Normál &feletti

en: &Below Normal
hu: Normál &alatti

en: Set &Affinity...
hu: Affinitás beállítása...

en: Edit Debug &Channels...
hu: Hibakeresési &csatornák szerkesztése...

en: Task Manager
hu: Feladatkezelő

en: &New Task...
hu: Ú&j feladat...

en: &Show processes from all users
hu: &Az összes felhasználó folyamatainak megjelenítése

en: CPU usage
hu: CPU-használat

en: Mem usage
hu: Memória

en: Totals
hu: Összes

en: Commit charge (K)
hu: Gyorsítótárazott (K)

en: Physical memory (K)
hu: Fizikai memória (K)

en: Kernel memory (K)
hu: Kernelmemória (K)

en: Handles
hu: Leírók

en: Threads
hu: Szálak

en: Processes
hu: Folyamatok

en: Total
hu: Összes

en: Limit
hu: Korlát

en: Peak
hu: Legmagasabb

en: System Cache
hu: Gyorsítótárazott

en: Paged
hu: Lapozható

en: Nonpaged
hu: Nem lapozható

en: CPU usage history
hu: CPU-használat visszamenőleg

en: Memory usage history
hu: Fizikai memória használata visszamenőleg

en: Debug Channels
hu: Hibakeresési csatornák

en: Processor Affinity
hu: Processzor affinitás

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
hu: A processzor affinitás azt állítja be, hogy mely CPU-knak lesz engedélyezve a folyamat végrehajtása.

en: Select Columns
hu: Oszlopok a Folyamatok lapon

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
hu: Válassza ki a Feladatkezelő Folyamatok lapján megjelenő oszlopokat.

en: &Image Name
hu: &Programkód neve

en: &PID (Process Identifier)
hu: &PID (Folyamatazonosító)

en: &CPU Usage
hu: &CPU-használat

en: CPU Tim&e
hu: CPU-&idő

en: &Memory Usage
hu: Memória - használat

en: Memory Usage &Delta
hu: Memória - Munkakészlet &változása

en: Pea&k Memory Usage
hu: Memória - Munkakészlet &legnagyobb mérete

en: Page &Faults
hu: Lap&hibák

en: &USER Objects
hu: &USER objektumok

en: I/O Reads
hu: I/O olvasások

en: I/O Read Bytes
hu: I/O olvasott bájtok szám

en: &Session ID
hu: &Munkamenet-azonosító

en: User &Name
hu: &Felhasználónév

en: Page F&aults Delta
hu: Laphibák változása

en: &Virtual Memory Size
hu: Memória - Végrehajtási készlet

en: Pa&ged Pool
hu: Memória - Lapozható készlet

en: N&on-paged Pool
hu: Memória - Nem lapozható készlet

en: Base P&riority
hu: Alap&prioritás

en: &Handle Count
hu: &Leírók

en: &Thread Count
hu: &Szálak

en: GDI Objects
hu: &GDI-objektumok

en: I/O Writes
hu: I/O írások

en: I/O Write Bytes
hu: I/O írt bájtok száma

en: I/O Other
hu: Egyéb I/O

en: I/O Other Bytes
hu: I/O - Egyéb bájtok száma

en: Create New Task
hu: Új feladat létrehozása

en: Runs a new program
hu: Futtatás

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
hu: A Feladatkezelő mindig az előtérben marad, kivéve, ha kis méretűre állítják

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
hu: A Feladatkezelő új feladatra váltáskor automatikusan kis méretűvé válik

en: Hide the Task Manager when it is minimized
hu: A Feladatkezelő elrejtése kis méretűre váltáskor

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
hu: Frissítés most, a frissítési gyakoriság értékétől függetlenül

en: Displays tasks by using large icons
hu: Megjeleníti a feladatokat nagy ikonokkal

en: Displays tasks by using small icons
hu: Megjeleníti a feladatokat kis ikonokkal

en: Displays information about each task
hu: Képernyőfrisítési gyakoriság beállítás

en: Updates the display twice per second
hu: Képernyőfrissítés 0,5 másodpercenként

en: Updates the display every two seconds
hu: Képernyőfrissítés 2 másodpercenként

en: Updates the display every four seconds
hu: Képernyőfrissítés 4 másodpercenként

en: Does not automatically update
hu: Nincs automatikusan képernyőfrissítés

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
hu: Mozaikszerű vízszintes ablak elrendezés az asztalon

en: Tiles the windows vertically on the desktop
hu: Mozaikszerű függőleges ablak elrendezés az asztalon

en: Minimizes the windows
hu: Kis méret

en: Maximizes the windows
hu: Teljes méret

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
hu: Az ablak átlós elrendezése az asztalon

en: Brings the window front, but does not switch to it
hu: Előtérbe helyezi az ablakot, de nem vált át rá

en: Displays Task Manager help topics
hu: Megjeleníti a Feladatkezelő súgó témáit

en: Displays program information, version number, and copyright
hu: Megjeleníti a program információt, verziót és jogi adatait

en: Exits the Task Manager application
hu: Kilépés a Feladatkezelőből

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
hu: A 16 bites feladatok megjelenítése a hozzájuk tartozó ntvdm.exe alatt

en: Select which columns will be visible on the Process page
hu: A Folyamatok lapon megjelenítendő oszlopok kiválasztása

en: Displays kernel time in the performance graphs
hu: A kernelidő megjelenítése a teljesítménydiagrammon

en: A single history graph shows total CPU usage
hu: Egyetlen grafikonon jelzi a teljes CPU-használatot

en: Each CPU has its own history graph
hu: Minden CPU-hoz külön grafikon

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
hu: Előtérbe helye egy feladatot, hogy fókuszba kerüljön

en: Tells the selected tasks to close
hu: Megmondja a kiválasztott feladatnak, hogy bezáródjon

en: Switches the focus to the process of the selected task
hu: Előtérbe helyezi a kiválasztott feladat folyamatát

en: Restores the Task Manager from its hidden state
hu: Visszaállítja a Feladatkezelőt rejtett állapotából

en: Removes the process from the system
hu: Törli a folyamatot a rendszerből

en: Removes this process and all descendants from the system
hu: Törli ezt a folyamatot és minden származékát a rendszerből

en: Attaches the debugger to this process
hu: Hibakereső kapcsolása a folyamathoz

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
hu: Beállítja, hogy a folyamat mely processzorokon legyen futtatható

en: Sets process to the REALTIME priority class
hu: A folyamatot valós idejű prioritásra állítja

en: Sets process to the HIGH priority class
hu: A folyamatot magas prioritásra állítja

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
hu: A folyamatot normál feletti prioritásra állítja

en: Sets process to the NORMAL priority class
hu: A folyamatot normál prioritásra állítja

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
hu: A folyamatot normál alatti prioritásra állítja

en: Sets process to the LOW priority class
hu: A folyamatot alacsony prioritásra állítja

en: Controls Debug Channels
hu: Hibakereső csatolása

en: Performance
hu: Teljesítménydiagramm

en: CPU Usage: %3d%%
hu: CPU-használat:%3d%%

en: Processes: %d
hu: Folyamatok: %d

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
hu: Fizikai memória: %1!u!KB / %2!u!KB

en: CPU Time
hu: CPU-idő

en: Mem Delta
hu: Memória (Munkakészlet változása)

en: Peak Mem Usage
hu: Memória (Munkakészlet legnagyobb mérete)

en: Page Faults
hu: Laphibák

en: USER Objects
hu: USER-objektumok

en: Session ID
hu: Munkamenet-azonosító

en: Username
hu: Felhasználónév

en: PF Delta
hu: Laphibák változása

en: VM Size
hu: Memória (Végrahajtási készlet)

en: Paged Pool
hu: Memória (Lapozható készlet)

en: NP Pool
hu: Memória (Nem lapozható készlet)

en: Base Pri
hu: Alapprioritás

en: Task Manager Warning
hu: Feladatkezelő figyelmeztetés

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
hu: FIGYELEM: A folyamatk a prioritásának megváltozatása
    nem várt eredményt okozhat, beleértve a rendszer
    stabilitási problémát. Biztosan meg akarja változtatni a prioritást?

en: Unable to Change Priority
hu: Nem lehet módosítani a prioritást

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
hu: FIGYELEM: Megszakítani egy folyamatot nem várt eredményt okozhat
    beleértve adatvesztést és rendszer stabilitási problémát. A
    folyamatnak nem lesz lehetősége, hogy mentse az állapotát vagy
    az adatokat mielőtt leáll. Biztosan azt akarja, hogy
    leállítódjon a folyamat?

en: Unable to Terminate Process
hu: Nem lehet megszakítani a folyamatot

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
hu: FIGYELEM: Hibakaresés ezzel a folyamattal adatvesztést eredményezhet.
    Biztosan elindítja a hibakeresőt?

en: Unable to Debug Process
hu: Nem lehet elindítani a hibakeresést

en: The process must have affinity with at least one processor
hu: A folyamatnak affinitásban kell lennie legalább egy processzorral

en: Invalid Option
hu: Érvénytelen opció

en: Unable to Access or Set Process Affinity
hu: Nem lehet hozzáférni vagy beállítani a folyamat affinitást

en: System Idle Process
hu: Üresjárat

en: Not Responding
hu: Nem válaszol

en: Running
hu: Fut

en: Task
hu: Feladat

en: Wine Application Uninstaller
hu: Wine Alkalamazás eltávolító

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
hu: Az eltávolítási parancs '%s' végrehajtása sikertelen, feltehetőleg a hiányzó futtatható állomány miatt.
    El szeretné távolítani az eltávolítási bejegyzést a regisztrációs adatbázisból?

en: &Scale to Window
hu: &Ablakhoz igazítás

en: &Left
hu: &Bal

en: &Right
hu: &Jobb széle

en: Regular Metafile Viewer
hu: Helyi megafájl nézegető

en: Waiting for Program
hu: Várakozás a programra

en: Terminate Process
hu: Folyamat megszakítása

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
hu: Egy szimulált kijelentkezés vagy leállítás folyamatban, de ez a program nem válaszol.
    
    Ha megszakítja a folyamatot, elvesztheti a nem mentett adatokat.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
hu: Wine konfiguráció frissítődik %s, kérem várjon...

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
hu: Ez a függvénykönvtár szabad szoftver; szabadon terjesztheti, vagy módosíthatja a GNU Lesser General Public Liszenc feltételei szerint, amit a Free Software Foundation készített; mind a 2.1 verziójú licensz, vagy (választása szerint) bármely későbbi verzió használható.

en: Windows registration information
hu: Windows Regisztráció Információ

en: &Owner:
hu: &Tulajdonos:

en: Organi&zation:
hu: &Szervezet:

en: Application settings
hu: Alkalmazás beállítások

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
hu: A Wine különböző Windows verzióként tud viselkedni alkalmazásonként. Ez a fül összeköttetésben áll a Függvénykönyvtár és Grafika füllel, hogy lehetővé tegye a rendszerszintű vagy alkalmazásonkénti beállításokat ezeken a füleken is.

en: &Remove application
hu: Alkalmazás &eltávolítás

en: &Windows Version:
hu: &Windows verzió:

en: Window settings
hu: Ablak beállítások

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
hu: Automatikusan érzékeli az &egeret teljes képernyős ablak esetén

en: Allow the window manager to &decorate the windows
hu: Megengedi az ablak kezelőnek, hogy &díszítse az ablakot

en: Allow the &window manager to control the windows
hu: Az ablak kezelő kezelheti az ablakokat

en: &Emulate a virtual desktop
hu: Virtuális asztal emulálása

en: Desktop &size:
hu: Asztal &méret:

en: Screen resolution
hu: Képernyő felbontás

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
hu: Ez egy minta szöveg, amely 10 pontos Tahoma betűtípust használ

en: DLL overrides
hu: DLL felülbírálások

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
hu: A dinamikus csatolású függvénykönyvtárakat ki lehet választani egyenként hogy beépítettek (a Wine biztosítja), vagy natívak (a windowsból nyert, vagy az alkalmazás biztosítja).

en: &New override for library:
hu: Új felülbírálás könyvtárhoz:

en: Existing &overrides:
hu: Létező felülbírálások:

en: &Edit...
hu: Sz&erkesztés...

en: Edit Override
hu: Felülbírálás szerkesztése

en: Load order
hu: Betöltési sorrend

en: &Builtin (Wine)
hu: &Beépített (Wine)

en: &Native (Windows)
hu: &Natív (Windows)

en: Nati&ve then Builtin
hu: Natí&v, beépített

en: Select Drive Letter
hu: Válassza ki a meghajtó betűjelét

en: &Path:
hu: &Útvonal:

en: De&vice:
hu: Eszkö&z:

en: Bro&wse...
hu: Tall&ózás...

en: &Label:
hu: &Címke:

en: S&erial:
hu: S&orozatszám:

en: Driver diagnostics
hu: Driver diagnosztika

en: Defaults
hu: Alapértékek

en: Output device:
hu: Kimeneti eszköz:

en: Voice output device:
hu: Hang kimeneti eszköz:

en: Input device:
hu: Bemeneti eszköz:

en: Voice input device:
hu: Hang bemeneti eszköz:

en: &Test Sound
hu: &Teszt hang

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: &Theme:
hu: Téma:

en: &Install theme...
hu: Téma telepítése...

en: It&em:
hu: &Elem:

en: C&olor:
hu: Szín:

en: Folders
hu: Rendszermappák

en: &Link to:
hu: Mappa &útvonal:

en: Libraries
hu: Függvénykönyvtárak

en: Drives
hu: Meghajtók

en: Select the Unix target directory, please.
hu: Kérem válasszon unix célkönyvtárat.

en: (No Theme)
hu: (Nincs téma)

en: Graphics
hu: Grafika

en: Desktop Integration
hu: Asztalba beépülés

en: Audio
hu: Hang

en: About
hu: Névjegy

en: Wine configuration
hu: Wine konfiguráció

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
hu: Témafájlok (*.msstyles; *.theme)

en: Select a theme file
hu: Témafájl választása

en: Folder
hu: Rendszermappa

en: Links to
hu: Mappa útvonal

en: Wine configuration for %s
hu: Wine konfiguráció %s számára

en: Selected driver: %s
hu: Kiválasztott driver: %s

en: (None)
hu: (Nincs)

en: Audio test failed!
hu: Hangteszt nem sikerült!

en: (System default)
hu: (Rendszer alapértelmezett)

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
hu: A könyvtárak betöltési sorrendjének megváltoztatása nem ajánlott.
    Biztos hogy ezt akarja tenni?

en: Warning: system library
hu: Figyelem: rendszerfüggvénykönyvtár

en: native
hu: natív

en: builtin
hu: beépített

en: native, builtin
hu: natív, beépített

en: builtin, native
hu: beépített, natív

en: disabled
hu: letiltva

en: Default Settings
hu: Alapértelmezett beállítások

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
hu: Programok (*.exe; *.exe.so)

en: Use global settings
hu: Globális beállítások használata

en: Select an executable file
hu: Válasszon ki egy futtatható fájlt

en: Local hard disk
hu: Helyi merevlemez

en: Network share
hu: Hálózat megosztás

en: Floppy disk
hu: Floppy lemez

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
hu: Nem adhat hozzá több meghajtót.
    
    Minden meghajtót el kell látni A..Z betűvel, így nem lehet több 26-nál.

en: System drive
hu: Rendszer meghajtó

[ctx: Drive letter]
en: Letter
hu: Betűjel

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
hu: Nincs C meghajtója. Ez nem olyan jó.
    
    Emlékeztetőül, klikkeljen a 'Hozzáad'-ra a meghajtók fülön, hogy létrehozzon egyet!

en: Controls Background
hu: Vezérlők háttere

en: Controls Text
hu: Vezérlők szövege

en: Menu Background
hu: Menü háttér

en: Menu Text
hu: Menü szöveg

en: Scrollbar
hu: Görgetősáv

en: Selection Background
hu: Beállítás há&ttérként

en: Selection Text
hu: Kijelölt szöveg

en: Tooltip Background
hu: Tooltip háttér

en: Tooltip Text
hu: Tooptip szöveg

en: Window Background
hu: Ablak háttér

en: Window Text
hu: Ablak szöveg

en: Active Title Bar
hu: Aktív címsor

en: Active Title Text
hu: Aktív címsor szöveg

en: Inactive Title Bar
hu: Inaktív címsor

en: Inactive Title Text
hu: Inaktív címsor szöveg

en: Message Box Text
hu: Üzenetablak szöveg

en: Application Workspace
hu: Alkalmazás munkaterület

en: Window Frame
hu: Ablak keret

en: Active Border
hu: Aktív keret

en: Inactive Border
hu: Inaktív keret

en: Controls Shadow
hu: Vezérlők árnyékolása

en: Gray Text
hu: Szürke szöveg

en: Controls Highlight
hu: Vezérlők kiemelése

en: Controls Dark Shadow
hu: Vezérlők sötét árnyékolása

en: Controls Light
hu: Vezérlők fénybeállítása

en: Controls Alternate Background
hu: Vezérlőnként változó hátter

en: Hot Tracked Item
hu: Kiemeltsáv elem

en: Active Title Bar Gradient
hu: Aktív ablakcímsor áttetszóség

en: Inactive Title Bar Gradient
hu: Inaktív ablakcímsor áttetszóség

en: Menu Highlight
hu: Menü kiemelés

en: Menu Bar
hu: Menüsor

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
hu: wineconsole: %s program indítása nem sikerült.
    A parancs érvénytelen.

en: Program Error
hu: Program váratlan hiba

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
hu: A %s program szembekerült egy komoly problémával és ezért szükséges bezárni. Elnézést kérünk a kellemetlenségért.

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
hu: Ezt okozhatja egy programban lévő hiba vagy a Wine hiányossága. Ellenőrizheti a <a href="https://appdb.winehq.org">Alkalmazás adatbázis</a> tippjeit az alkalmazással kapcsolatban.

en: Show &Details
hu: &Részletek

en: Program Error Details
hu: Program hibarészletező

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
hu: Ha ez a probléma még nincs jelen Windows alatt és nem lett lejelentve, lementheti a részletes információt egy fájlba a Mentés másként nyomógomb használatával, azután <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">fájl hibajelentéshez</a> és csatolja azt a fájlt a jelentéshez.

en: (unidentified)
hu: (azonosítatlan)

en: Saving failed
hu: Mentés hibás

en: Loading detailed information, please wait...
hu: Részletes adatok betöltése, kérem várjon...

en: &Open	Enter
hu: &Megnyitás	Enter

en: Re&name...
hu: Át&nevezés...

en: Propert&ies	Alt+Enter
hu: T&ulajdonságok	Alt+Enter

en: Cr&eate Directory...
hu: Új &mappa...

en: &Disk
hu: &Lemez

en: Connect &Network Drive...
hu: &Hálózati meghajtó csatlakoztatása...

en: &Disconnect Network Drive
hu: Hálózati meghajtó leválasztása

en: &Name
hu: &Név

en: &All File Details
hu: &Minden részlet

en: &Sort by Name
hu: &Rendezés név szerint

en: Sort &by Type
hu: Rendezés k&iterjesztés szerint

en: Sort by Si&ze
hu: Rendezés &méret szerint

en: Sort by &Date
hu: Rendezés &dátum szerint

en: Filter by&...
hu: Egyedi rendezés &...

en: &Drive Bar
hu: &Lemeztár

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
hu: &Teljes képernyős	Ctrl+Shift+S

en: New &Window
hu: Új a&blak

en: Cascading	Ctrl+F5
hu: Lépcsőzetes elrendezés	Ctrl+F5

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
hu: Mozaikszerű elrendezés fü&ggőlegesen	Ctrl+F4

en: &About Wine File Manager
hu: &Névjegy

en: Select destination
hu: Célhely kiválasztása

en: By File Type
hu: &Típus szerint

en: File type
hu: Fájltípus

en: &Directories
hu: &Mappák

en: &Programs
hu: &Programok

en: Docu&ments
hu: Doku&mentumok

en: &Other files
hu: Egyéb fájlok

en: Show Hidden/&System Files
hu: Rejtett/&Rendszerfájlok mutatása

en: &File Name:
hu: &Fájl neve:

en: Full &Path:
hu: Teljes &útvonal:

en: Last Change:
hu: Utolsó módosítás:

en: Cop&yright:
hu: Szerzői &jog:

en: &System
hu: &Rendszer

en: &Compressed
hu: &Tömörített

en: Version information
hu: Verziós információ

en: Applying font settings
hu: Betűtípus beállítások alkalmazása

en: Error while selecting new font.
hu: Hiba történt az új betűtípus kiválasztásakor.

en: Wine File Manager
hu: Wine Fájlmenedzser

en: Shell
hu: Shell parancssor

en: Index/Inode
hu: Index

en: %1 of %2 free
hu: %1/%2

en: &Game
hu: &Játék

en: &New	F2
hu: Ú&j játék	F2

en: Question &Marks
hu: K&érdőjelek engedélyezése

en: &Beginner
hu: Kez&dő

en: &Expert
hu: Ha&ladó

en: &Custom...
hu: Egyé&ni...

en: &Fastest Times
hu: Le&gjobb idők

en: &About WineMine
hu: &Névjegy

en: Fastest Times
hu: Legjobb idők

en: Fastest times
hu: Legjobb idők

en: Beginner
hu: Kezdő

en: Expert
hu: Haladó

en: Congratulations!
hu: Gratulálunk!

en: Please enter your name
hu: Kérem, írja be a nevét

en: Custom Game
hu: Egyéni játék

en: Rows
hu: Magasság

en: Columns
hu: Szélesség

en: Mines
hu: Aknák

en: Nobody
hu: Senki

en: Copyright 2000 Joshua Thielen
hu: Copyright 2000 Joshua Thiele

en: Printer &setup...
hu: Nyomtató &beállítás...

en: &Annotate...
hu: &Jegyzet...

en: &Bookmark
hu: &Könyvjelző

en: &Define...
hu: &Definiálás...

en: Always on &top
hu: Mindig &legfelül

en: Fonts
hu: Betûtípusok

en: Small
hu: Kicsi

en: Large
hu: Nagy

en: &Help on help	F1
hu: &Használat

en: &About Wine Help
hu: &Névjegy

en: Annotation...
hu: &Jegyzet...

en: Copy
hu: &Másolás

en: Index
hu: &Témakörök

en: Search
hu: &Keresés

en: Wine Help
hu: Wine súgó

en: Error while reading the help file `%s'
hu: Hiba a `%s' fájl olvasásakor

en: Summary
hu: Összegzés

en: &Index
hu: &Témakörök

en: Help files (*.hlp)
hu: Súgó fájlok (*.hlp)

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
hu: '%s' nem található. Meg akarja keresni ezt a fájlt?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
hu: Nem található richedit megvalósítás... Megszakítás

en: Help topics:
hu: Súgó témák:

en: &New...	Ctrl+N
hu: &Új...	Ctrl+N

en: R&edo	Ctrl+Y
hu: &Előre	Ctrl+Y

en: &Clear	Del
hu: Tör&lés	Del

en: &Select all	Ctrl+A
hu: &Az összes kijelölése	Ctrl+A

en: Find &next	F3
hu: Köve&tkező keresése	F3

en: Read-&only
hu: Csak &olvasható

en: &Modified
hu: Mó&dosítva

en: E&xtras
hu: &Extrák

en: Selection &info
hu: Kijelölés &információ

en: Character &format
hu: Karakter&formátum

en: &Def. char format
hu: A&laprtelmezett karakter formátum

en: Paragrap&h format
hu: &Bekezdés formátum

en: &Get text
hu: Sz&övegszerzés

en: &Format Bar
hu: &Formátum ablak

en: &Ruler
hu: &Vonalzó

en: &Insert
hu: &Beszúrás

en: &Date and time...
hu: &Dátum és idő...

en: F&ormat
hu: F&ormátum

en: &Bullet points
hu: &Lista kezdése

en: &Paragraph...
hu: Be&kezdés...

en: &Tabs...
hu: &Tabulátorok...

en: Backgroun&d
hu: &Háttér

en: &System	Ctrl+1
hu: &Rendszer	Ctrl+1

en: &Pale yellow	Ctrl+2
hu: &Sárgában kérem	Ctrl+2

en: &About Wine Wordpad
hu: &Névjegy

en: Automatic
hu: Automatikus elrendezés

en: Date and time
hu: Dátum és idő

en: Available formats
hu: Elérhető formátumok

en: New document type
hu: Új dokumentum

en: Paragraph format
hu: &Bekezdés formátum

en: Indentation
hu: &Behúzás

en: Left
hu: Szöveg balra igazítása

en: Right
hu: Szöveg jobbra igazítása

en: First line
hu: Első sor

en: Alignment
hu: Igazítás

en: Tabs
hu: Tabulátorok

en: Tab stops
hu: Tab sorrend

en: &Add
hu: Hozzá&adás

en: Remove al&l
hu: Az összes &eltávolítása

en: Line wrapping
hu: Hosszú sorok tördelése

en: &No line wrapping
hu: &Nincs sortörés

en: Wrap text by the &window border
hu: Sortörés az &ablak szélénél

en: Wrap text by the &margin
hu: Sortörés a &margónál

en: Toolbars
hu: Eszköztár

en: All documents (*.*)
hu: Minden fájl (*.*)

en: Text documents (*.txt)
hu: Egyszerű szöveges dokumentum (*.txt)

en: Rich text format (*.rtf)
hu: Rich text dokumentum (*.rtf)

en: Rich text document
hu: Rich text dokumentum

en: Text document
hu: Egyszerű szöveges dokumentum

en: Unicode text document
hu: Unicode szöveges dokumentum

en: Printer files (*.prn)
hu: Nyomató fájlok (*.prn)

en: Center
hu: Középre

en: Text
hu: Szöveg

en: Rich text
hu: Rich text szöveg

en: Next page
hu: Köv. oldal

en: Previous page
hu: Előző oldal

en: Two pages
hu: Két oldal

en: One page
hu: Egy oldal

en: Zoom in
hu: Nagyít

en: Zoom out
hu: Kicsinyít

en: Page
hu: Oldal

en: Pages
hu: Oldalak

en: Document
hu: Dokumentum

en: Save changes to '%s'?
hu: Váloztatások mentése ide '%s'?

en: Finished searching the document.
hu: A keresés befejeződött.

en: Failed to load the RichEdit library.
hu: Nem sikerült betölteni a RichEdit könyvtárat.

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
hu: A szövegmentéshez egyszerű szöveges formátumot választott, így minden eddigi formázás el fog veszni. Biztosan ezt szeretné csinálni?

en: Invalid number format.
hu: Érvénytelen szám szintakszis.

en: OLE storage documents are not supported.
hu: OLE dokumentumok nem támogatottak.

en: Could not save the file.
hu: Ezt a fájlt nem sikerült elmenteni.

en: You do not have access to save the file.
hu: Nincs hozzáférési joga, a fájl mentéséhez.

en: Could not open the file.
hu: Nem lehet megnyitni a fájlt.

en: You do not have access to open the file.
hu: Nincs hozzáférési joga, a fájl megnyitásához.

en: Printing not implemented.
hu: Nyomtatás nincs implementálva.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
hu: Nem lehet 32 tabulátor sorrendnél több.

en: Starting Wordpad failed
hu: Wordpad indítása nem sikerült

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
hu: A paraméterek száma nem megfelelő - használja ezt: xcopy /?

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
hu: Nem valós paraméter '%1' - használja ezt: xcopy /?

en: Press <Enter> to begin copying
hu: Nyomjon <Enter> billentyűt a másolás elkezdéséhez

en: %1!d! file(s) would be copied
hu: %1!d! fájl(ok) másolódna

en: %1!d! file(s) copied
hu: %1!d! fájl másolódott

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
hu: '%1' egy fájlnév vagy mappa
    a cél helyen?
    (F - Fájl, D - Mappa)

en: %1? (Yes|No)
hu: %1? (Igen|Nem)

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
hu: Felülírható %1? (Igen|Nem|Mind)

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
hu: '%1' másolása ide '%2' hibás, r/c %3!d!

en: Failed during reading of '%1'
hu: Hiba történt '%1' olvasása során

[ctx: Directory key]
en: D
hu: M
