Wine - en to fi translation catalogue (4087 entries)

en: Security
fi: Turvallisuus

en: &Group or user names:
fi: &Ryhmät ja käyttäjät:

en: Allow
fi: Salli

en: Deny
fi: Estä

en: Permissions for %1
fi: Oikeudet taholle %1

en: Install/Uninstall
fi: Asenna/Poista

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
fi: Asentaaksesi uuden ohjelman levykkeeltä, CD-levyltä tai kovalevyltäsi valitse Asenna.

en: &Install...
fi: &Asenna...

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
fi: Seuraavat ohjelmat voi poistaa automaattisesti. Poistaaksesi ohjelman tai muokataksesi sen asennusta valitse se listasta ja paina Muokkaa tai Poista.

en: &Support Information
fi: &Tukitiedot

en: &Modify...
fi: &Muokkaa...

en: &Remove
fi: &Poista

en: Support Information
fi: Tukitietoja

en: The following information can be used to get technical support for %s:
fi: Seuraavilla tiedoilla saa teknistä tukea ohjelmalle %s:

en: Publisher:
fi: Julkaisija:

en: Version:
fi: Versio:

en: Contact:
fi: Yhteystiedot:

en: Support Information:
fi: Tukitietoja:

en: Support Telephone:
fi: Tukipuhelin:

en: Readme:
fi: Ohjeet:

en: Product Updates:
fi: Päivitykset:

en: Comments:
fi: Kommentit:

en: Wine Gecko Installer
fi: Wine Gecko -asennusohjelma

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
fi: Wine ei löytänyt Gecko-pakettia, jota tarvitaan HTML:ää sisältävien ohjelmien toimintaan. Wine voi ladata ja asentaa sen puolestasi.
    
    Huomaa, että on suositeltavampaa käyttää oman jakelusi paketteja. Lisätietoja: <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a>.

en: &Install
fi: &Asenna

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Wine Mono Installer
fi: Wine Mono -asennusohjelma

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
fi: Wine ei löytänyt wine-mono-pakettia, jota tarvitaan, jotta .NET-sovellukset toimisivat oikein. Wine voi ladata ja asentaa sen puolestasi.
    
    Huomaa, että on suositeltavampaa käyttää oman jakelusi paketteja. Lisätietoja: <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a>.

en: Add/Remove Programs
fi: Lisää tai poista sovellus

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
fi: Voit asentaa uusia ohjelmia tai poistaa ohjelmia tietokoneeltasi.

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
fi: Poistokomento '%s' epäonnistui. Haluatko poistaa ohjelman asennettujen ohjelmien listalta?

en: Not specified
fi: Ei määritelty

en: Name
fi: Nimi

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Version
fi: Versio

en: Installation programs
fi: Asennusohjelmat

en: Programs (*.exe)
fi: Ohjelmat (*.exe)

en: All files (*.*)
fi: Kaikki tiedostot (*.*)

en: &Modify/Remove
fi: &Muokkaa/poista

en: Downloading...
fi: Ladataan...

en: Installing...
fi: Asennetaan...

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
fi: Ladatun tiedoston tarkistussumma ei täsmää. Keskeytetään viallisen tiedoston asennus.

en: Please wait until the current uninstall/modify process is complete.
fi: Odota, että nykyinen poisto- tai muokkausprosessi päättyy.

en: Compress options
fi: Pakkausasetukset

en: &Choose a stream:
fi: &Valitse virta:

en: &Options...
fi: &Asetukset...

en: &Interleave every
fi: Aseta &lomittain aina

en: frames
fi: kuvaa

en: Current format:
fi: Nykyinen muoto:

en: Waveform: %s
fi: Aaltomuoto: %s

en: Waveform
fi: Aaltomuoto

en: All multimedia files
fi: Kaikki mediatiedostot

en: audio
fi: ääni

en: Wine AVI-default-filehandler
fi: Winen AVI-tiedostojen oletuskäsittelijä

en: uncompressed
fi: pakkaamaton

en: Canceling...
fi: Perutaan...

en: %1!u! %2 remaining
fi: %1!u! %2 jäljellä

en: %1!u! %2 and %3!u! %4 remaining
fi: %1!u! %2 ja %3!u! %4 jäljellä

en: seconds
fi: sekuntia

en: minutes
fi: minuuttia

en: hours
fi: tuntia

en: Properties for %s
fi: Kohteen %s ominaisuudet

en: &Apply
fi: &Käytä

en: Help
fi: Ohje

en: Wizard
fi: Velho

en: < &Back
fi: < &Edellinen

en: &Next >
fi: &Seuraava >

en: Finish
fi: Valmis

en: Customize Toolbar
fi: Muokkaa työkalupalkkia

en: &Close
fi: &Sulje

en: R&eset
fi: &Nollaa

en: &Help
fi: &Ohje

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylös

en: Move &Down
fi: Siirrä &alas

en: A&vailable buttons:
fi: Ma&hdolliset näppäimet:

en: &Add ->
fi: &Lisää ->

en: <- &Remove
fi: <- &Poista

en: &Toolbar buttons:
fi: &Työkalupalkin näppäimet:

en: Separator
fi: Erotin

[ctx: hotkey]
en: None
fi: Ei valittu

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &No
fi: &Ei

en: &Retry
fi: &Uudelleen

en: Hide details
fi: Piilota lisätiedot

en: See details
fi: Näytä lisätiedot

en: Close
fi: Sulje

en: Today:
fi: Tänään:

en: Go to today
fi: Mene tähän päivään

en: Open
fi: Avaa

en: File &Name:
fi: Tiedosto&nimi:

en: &Directories:
fi: &Hakemistot:

en: List Files of &Type:
fi: &Luettele tiedostot tyypeittäin:

en: Dri&ves:
fi: &Asemat:

en: &Read Only
fi: &Vain luku

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Print
fi: Tulosta

en: Printer:
fi: Tulostin:

en: Print range
fi: Tulosta alueelta

en: &All
fi: &Kaikki

en: S&election
fi: &Valinta

en: &Pages
fi: &Sivut

en: &Setup
fi: &Asetukset

en: &From:
fi: &Mistä:

en: &To:
fi: Mi&hin:

en: Print &Quality:
fi: &Tulostuslaatu:

en: Print to Fi&le
fi: Tulosta t&iedostoon

en: Condensed
fi: Tiivistetty

en: Print Setup
fi: Tulostimen asetukset

en: Printer
fi: Tulostin

en: &Default Printer
fi: O&letustulostin

en: [none]
fi: [ei valittu]

en: Specific &Printer
fi: Ti&etty tulostin

en: Orientation
fi: Suunta

en: Po&rtrait
fi: &Pysty

en: &Landscape
fi: &Vaaka

en: Paper
fi: Paperi

en: Si&ze
fi: &Koko

en: &Source
fi: Lä&hde

en: Font
fi: Fontit

en: &Font:
fi: &Fontti:

en: Font St&yle:
fi: Fontin t&yyli:

en: &Size:
fi: &Koko:

en: Effects
fi: Efektit

en: Stri&keout
fi: Yli&viivaus

en: &Underline
fi: A&lleviivaus

en: &Color:
fi: &Väri:

en: Sample
fi: Näyte

en: Scr&ipt:
fi: Merk&istö:

en: Color
fi: Väri

en: &Basic Colors:
fi: Pe&rusvärit:

en: &Custom Colors:
fi: &Muokatut värit:

en: |S&olid
fi: |&Tasainen

en: &Red:
fi: &Pun:

en: &Green:
fi: &Vihr:

en: &Blue:
fi: Si&n:

en: &Hue:
fi: &Sävy:

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
fi: &Kyll:

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
fi: K&irkk:

en: &Add to Custom Colors
fi: &Lisää väri

en: &Define Custom Colors >>
fi: M&äärittele väri >>

[ctx: Solid]
en: &o
fi: &T

en: Find
fi: Etsi

en: Fi&nd What:
fi: &Etsittävä:

en: Match &Whole Word Only
fi: &Koko sana

en: Match &Case
fi: Kirjaink&oko

en: Direction
fi: Suunta

en: &Up
fi: &Ylös

en: &Down
fi: &Alas

en: &Find Next
fi: Etsi &seuraava

en: Replace
fi: Korvaa

en: Re&place With:
fi: Ko&rvaava:

en: &Replace
fi: Korv&aa

en: Replace &All
fi: Korvaa ka&ikki

en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

en: Print to fi&le
fi: &Tulosta tiedostoon

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: Status:
fi: Tila:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Where:
fi: Sijainti:

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Pa&ges
fi: &Sivut

en: &Selection
fi: &Valinta

en: &from:
fi: M&istä:

en: &to:
fi: Mi&hin:

en: Copies
fi: Kopioita

en: Number of &copies:
fi: Kopioiden &määrä:

en: C&ollate
fi: &Kokoa

en: Si&ze:
fi: &Koko:

en: &Source:
fi: &Lähde:

en: P&ortrait
fi: &Pysty

en: L&andscape
fi: V&aaka

en: Setup Page
fi: Sivun asetukset

en: &Tray:
fi: &Syöttö:

en: &Portrait
fi: P&ysty

en: L&eft:
fi: &Vasen:

en: &Right:
fi: &Oikea:

en: T&op:
fi: &Ylä:

en: &Bottom:
fi: &Ala:

en: P&rinter...
fi: T&ulostin...

en: Look &in:
fi: &Kansiosta:

en: File &name:
fi: &Nimi:

en: Files of &type:
fi: &Tyyppi:

en: Open as &read-only
fi: Avaa vain &lukuoikeuksilla

en: &Open
fi: &Avaa

en: File name:
fi: Tiedosto:

en: Files of type:
fi: Tyyppi:

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Please verify that the correct file name was given
fi: Varmista, että tiedoston nimi on oikein

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
fi: Tiedostoa ei ole olemassa.
    Haluatko luoda sen?

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
fi: Tiedosto on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: Invalid character(s) in path
fi: Polun sisältämät merkit eivät kelpaa

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
fi: Tiedoston nimi ei voi sisältää näitä merkkejä:
                              / : < > |

en: Path does not exist
fi: Polkua ei ole

en: File does not exist
fi: Tiedostoa ei ole

en: The selection contains a non-folder object
fi: Valinta sisältää kohteen, joka ei ole kansio

en: Up One Level
fi: Ylempi kansio

en: Create New Folder
fi: Luo uusi kansio

en: List
fi: Lista

en: Details
fi: Tiedot

en: Browse to Desktop
fi: Työpöytä

en: Regular
fi: Tavallinen

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Bold Italic
fi: Lihavoitu kursivoitu

en: Black
fi: Musta

en: Maroon
fi: Kastanjanruskea

en: Green
fi: Vihreä

en: Olive
fi: Oliivinvihreä

en: Navy
fi: Laivastonsininen

en: Purple
fi: Purppura

en: Teal
fi: Turkoosi

en: Gray
fi: Harmaa

en: Silver
fi: Hopea

en: Red
fi: Punainen

en: Lime
fi: Kirkkaanvihreä

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Blue
fi: Sininen

en: Fuchsia
fi: Pinkki

en: Aqua
fi: Vaaleanturkoosi

en: White
fi: Valkoinen

en: Unreadable Entry
fi: Lukukelvoton merkintä

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
fi: Arvo ei ole sivumäärän alueella.
    Anna arvo väliltä %1!d! ja %2!d!.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
fi: Alkuarvo ei voi olla suurempi kuin loppuarvo.

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
fi: Marginaalit ovat päällekkäin tai ulkona sivun alueelta.
    Määritä marginaalit uudelleen.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
fi: Kopioiden määrä täytyy antaa.

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
fi: Tulostin ei tue näin monta kopiota.
    Valitse arvo väliltä 1 ja %d.

en: A printer error occurred.
fi: Tulostinvirhe.

en: No default printer defined.
fi: Oletustulostinta ei ole määritelty.

en: Cannot find the printer.
fi: Tulostinta ei löydy.

en: Out of memory.
fi: Muisti ei riitä.

en: An error occurred.
fi: Virhe.

en: Unknown printer driver.
fi: Tuntematon tulostinajuri.

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
fi: Jotta voisit käyttää tulostimia tai muokata niiden asetuksia, sinun täytyy ensin asentaa jokin tulostin.

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
fi: Valitse fontin koko väliltä %1!d! ja %2!d! pistettä.

en: &Save
fi: &Tallenna

en: Save &in:
fi: &Kansioon:

en: Save
fi: Tallenna

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

en: Font size has to be a number.
fi: Fonttikoon täytyy olla luku.

en: Ready
fi: Valmis

en: Paused;
fi: Pysäytetty;

en: Error;
fi: Virhe;

en: Pending deletion;
fi: Tuhoutumassa;

en: Paper jam;
fi: Paperitukos;

en: Out of paper;
fi: Paperi loppu;

en: Feed paper manual;
fi: Syötä paperi käsin;

en: Paper problem;
fi: Ongelma paperin kanssa;

en: Printer offline;
fi: Ei yhteyttä tulostimeen;

en: I/O Active;
fi: Tiedonsiirto meneillään;

en: Busy;
fi: Varattu;

en: Printing;
fi: Tulostaa;

en: Output tray is full;
fi: Paperin luovutustaso on täynnä;

en: Not available;
fi: Ei saatavilla;

en: Waiting;
fi: Odottaa;

en: Processing;
fi: Käsitellään;

en: Initializing;
fi: Alustetaan;

en: Warming up;
fi: Lämmitetään;

en: Toner low;
fi: Väriaine vähissä;

en: No toner;
fi: Ei väriainetta;

en: Page punt;
fi: Sivu jätetty kesken;

en: Interrupted by user;
fi: Käyttäjän keskeyttämä;

en: Out of memory;
fi: Muisti ei riitä;

en: The printer door is open;
fi: Tulostimen kansi on auki;

en: Print server unknown;
fi: Tulostinpalvelin tuntematon;

en: Power save mode;
fi: Virransäästötila;

en: Default Printer;
fi: Oletustulostin;

en: There are %d documents in the queue
fi: Jonossa on %d dokumenttia

en: Margins [inches]
fi: Marginaalit (tuumina)

en: Margins [mm]
fi: Marginaalit (mm)

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Options
fi: Valinnat

en: Default
fi: Oletus

en: &User name:
fi: &Käyttäjänimi:

en: &Password:
fi: &Salasana:

en: &Remember my password
fi: &Muista salasana

en: Connect to %s
fi: Yhdistä kohteeseen %s

en: Connecting to %s
fi: Yhdistetään kohteeseen %s

en: Logon unsuccessful
fi: Kirjautuminen epäonnistui

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
fi: Tarkista, että käyttäjätunnus
    ja salasana ovat oikein.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
fi: Kun Caps Lock on päällä, saatat kirjoittaa salasanasi väärin.
    
    Paina Caps Lock -näppäintä poistaaksesi Caps Lockin ennen salasanan
    kirjoittamista.

en: Caps Lock is On
fi: Caps Lock on päällä

en: Authority Key Identifier
fi: Varmentajan avaimen tunniste

en: Key Attributes
fi: Avaimen attribuutit

en: Key Usage Restriction
fi: Avaimen käytön rajoitus

en: Subject Alternative Name
fi: Haltijan vaihtoehtoinen nimi

en: Issuer Alternative Name
fi: Myöntäjän vaihtoehtoinen nimi

en: Basic Constraints
fi: Perusrajoitukset

en: Key Usage
fi: Avaimen käyttö

en: Certificate Policies
fi: Varmennepolitiikat

en: Subject Key Identifier
fi: Haltijan avaimen tunniste

en: CRL Reason Code
fi: Sulkulistan syyn koodi

en: CRL Distribution Points
fi: Sulkulistan julkaisupaikat

en: Enhanced Key Usage
fi: Laajennettu avaimen käyttö (EKU)

en: Authority Information Access
fi: Pääsy varmentajan tietoihin

en: Certificate Extensions
fi: Varmenteen laajennukset

en: Next Update Location
fi: Seuraavan päivityksen sijainti

en: Yes or No Trust
fi: Luotetaanko vai ei

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Unstructured Name
fi: Rakenteeton nimi

en: Content Type
fi: Sisällön tyyppi

en: Message Digest
fi: Viestin tiiviste

en: Signing Time
fi: Allekirjoitusaika

en: Counter Sign
fi: Varmentava allekirjoitus

en: Challenge Password
fi: Haastesalasana

en: Unstructured Address
fi: Rakenteeton osoite

en: S/MIME Capabilities
fi: S/MIME-ominaisuudet

en: Prefer Signed Data
fi: Suosi allekirjoitettua tietoa

[ctx: Certification Practice Statement]
en: CPS
fi: Varmennekäytäntö (CPS)

en: User Notice
fi: Huomautus käyttäjälle

en: On-line Certificate Status Protocol
fi: Online Certificate Status Protocol

en: Certification Authority Issuer
fi: Varmentajan julkaisija

en: Certification Template Name
fi: Varmennemallin nimi

en: Certificate Type
fi: Varmenteen tyyppi

en: Certificate Manifold
fi: Varmenteen haaraumien määrä

en: Netscape Cert Type
fi: Netscapen varmennetyyppi

en: Netscape Base URL
fi: Netscapen juuri-URL

en: Netscape Revocation URL
fi: Netscapen sulku-URL

en: Netscape CA Revocation URL
fi: Netscapen varmentajien sulku-URL

en: Netscape Cert Renewal URL
fi: Netscapen varmenteiden uusimis-URL

en: Netscape CA Policy URL
fi: Netscapen varmentajan politiikan URL

en: Netscape SSL ServerName
fi: Netscapen SSL-palvelimen nimi

en: Netscape Comment
fi: Netscapen kommentti

en: Country/Region
fi: Maa tai alue

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Organizational Unit
fi: Organisaation yksikkö

en: Common Name
fi: Yleinen nimi

en: Locality
fi: Paikkakunta

en: State or Province
fi: Osavaltio, lääni tai maakunta

en: Title
fi: Titteli

en: Given Name
fi: Etunimi

en: Initials
fi: Nimikirjaimet

en: Surname
fi: Sukunimi

en: Domain Component
fi: Verkkotunnuksen osa

en: Street Address
fi: Katuosoite

en: Serial Number
fi: Sarjanumero

en: CA Version
fi: Varmentajan versio

en: Cross CA Version
fi: Ristikkäisen varmentajan versio

en: Serialized Signature Serial Number
fi: Sarjoitetun allekirjoituksen sarjanumero

en: Principal Name
fi: Ensisijainen nimi

en: Windows Product Update
fi: Windows-tuotepäivitys

en: Enrollment Name Value Pair
fi: Liittymisnimen arvopari

en: OS Version
fi: Käyttöjärjestelmän versio

en: Enrollment CSP
fi: Liittymis-CSP

en: CRL Number
fi: Sulkulistan numero

en: Delta CRL Indicator
fi: Sulkulistan muutos -merkintä

en: Issuing Distribution Point
fi: Julkaiseva julkaisupaikka

en: Freshest CRL
fi: Tuorein sulkulista

en: Name Constraints
fi: Nimen rajoitukset

en: Policy Mappings
fi: Politiikkojen kuvaukset

en: Policy Constraints
fi: Politiikan rajoitukset

en: Cross-Certificate Distribution Points
fi: Ristikkäisten varmenteiden julkaisupaikat

en: Application Policies
fi: Sovelluspolitiikat

en: Application Policy Mappings
fi: Sovelluspolitiikkojen kuvaukset

en: Application Policy Constraints
fi: Sovelluspolitiikan rajoitukset

en: CMC Data
fi: CMC:n tieto

en: CMC Response
fi: CMC-vastaus

en: Unsigned CMC Request
fi: Allekirjoittamaton CMC-pyyntö

en: CMC Status Info
fi: CMC:n tilannetieto

en: CMC Extensions
fi: CMC:n laajennukset

en: CMC Attributes
fi: CMC:n määritteet

en: PKCS 7 Data
fi: PKCS 7, vain data

en: PKCS 7 Signed
fi: PKCS 7, allekirjoitettu

en: PKCS 7 Enveloped
fi: PKCS 7, kääritty

en: PKCS 7 Signed Enveloped
fi: PKCS 7, allekirjoitettu ja kääritty

en: PKCS 7 Digested
fi: PKCS 7, tiivisteellinen

en: PKCS 7 Encrypted
fi: PKCS 7, salattu

en: Previous CA Certificate Hash
fi: Varmentajan edellisen varmenteen tiiviste

en: Virtual Base CRL Number
fi: Näennäisen kantasulkulistan numero

en: Next CRL Publish
fi: Sulkulistan seuraava julkaisu

en: CA Encryption Certificate
fi: Varmentajan salausvarmenne

en: Key Recovery Agent
fi: Avaimenpalautusvirkailija

en: Certificate Template Information
fi: Varmennemallin tiedot

en: Enterprise Root OID
fi: Yrityksen juuren OID

en: Dummy Signer
fi: Valeallekirjoittaja

en: Encrypted Private Key
fi: Salattu yksityinen avain

en: Published CRL Locations
fi: Julkaistut sulkulistojen sijainnit

en: Enforce Certificate Chain Policy
fi: Pakota varmenneketjupolitikka

en: Transaction Id
fi: Tapahtuman id

en: Sender Nonce
fi: Lähettäjän nonce

en: Recipient Nonce
fi: Vastaanottajan nonce

en: Reg Info
fi: Rekisteröintitiedot

en: Get Certificate
fi: Nouda varmenne

en: Get CRL
fi: Nouda sulkulista

en: Revoke Request
fi: Peru pyyntö

en: Query Pending
fi: Kysely vireillä

en: Certificate Trust List
fi: Luotettujen varmenteiden lista

en: Archived Key Certificate Hash
fi: Arkistoitu avainvarmenteen tiiviste

en: Private Key Usage Period
fi: Yksityisen avaimen käyttöaika

en: Client Information
fi: Asiakkaan tiedot

en: Server Authentication
fi: Palvelimen todennus

en: Client Authentication
fi: Asiakkaan todennus

en: Code Signing
fi: Koodin allekirjoitus

en: Secure Email
fi: Sähköpostin suojaus

en: Time Stamping
fi: Aikaleimaus

en: Microsoft Trust List Signing
fi: Microsoftin luottamuslistan allekirjoitus

en: Microsoft Time Stamping
fi: Microsoftin aikaleimaus

en: IP security end system
fi: IPsec-päätelaite

en: IP security tunnel termination
fi: IPsec-tunnelin päättäminen

en: IP security user
fi: IPsec-käyttäjä

en: Encrypting File System
fi: Tiedostojärjestelmän salaus

en: Windows Hardware Driver Verification
fi: Windowsin laiteajurien varmennus

en: Windows System Component Verification
fi: Windowsin järjestelmäkomponenttien varmennus

en: OEM Windows System Component Verification
fi: OEM-Windowsin järjestelmäkomponenttien varmennus

en: Embedded Windows System Component Verification
fi: Sulautetun Windowsin järjestelmäkomponenttien varmennus

en: Key Pack Licenses
fi: Avainpaketin lisenssit

en: License Server Verification
fi: Lisenssipalvelimen varmennus

en: Smart Card Logon
fi: Älykortilla kirjautuminen

en: Digital Rights
fi: Digitaaliset oikeudet

en: Qualified Subordination
fi: Ehdollinen alisteisuus

en: Key Recovery
fi: Avainten palautus

en: Document Signing
fi: Asiakirjojen allekirjoitus

en: IP security IKE intermediate
fi: IPsec IKE -välisolmu

en: File Recovery
fi: Tiedostojen palautus

en: Root List Signer
fi: Juurilistan allekirjoittaja

en: All application policies
fi: Kaikki sovelluspolitiikat

en: Directory Service Email Replication
fi: Sähköpostin kopiointi hakemistopalvelussa

en: Certificate Request Agent
fi: Varmennepyyntövirkailija

en: Lifetime Signing
fi: Elinikäinen allekirjoittaminen

en: All issuance policies
fi: Kaikki myöntöpolitiikat

en: Trusted Root Certification Authorities
fi: Luotetut juurivarmentajat

en: Personal
fi: Henkilökohtaiset

en: Intermediate Certification Authorities
fi: Välilliset varmentajat

en: Other People
fi: Muut henkilöt

en: Trusted Publishers
fi: Luotetut julkaisijat

en: Untrusted Certificates
fi: Epäluotetut varmenteet

en: KeyID=
fi: Avaimen ID=

en: Certificate Issuer
fi: Varmenteen myöntäjä

en: Certificate Serial Number=
fi: Varmenteen sarjanumero=

en: Other Name=
fi: Muu nimi=

en: Email Address=
fi: Sähköpostiosoite=

en: DNS Name=
fi: DNS-nimi=

en: Directory Address
fi: Hakemiston osoite

en: IP Address=
fi: IP-osoite=

en: Mask=
fi: Peite=

en: Registered ID=
fi: Rekisteröity ID=

en: Unknown Key Usage
fi: Tuntematon avaimen käyttö

en: Subject Type=
fi: Kohteen tyyppi=

[ctx: Certificate Authority]
en: CA
fi: Varmentaja

en: End Entity
fi: Loppukäyttäjä

en: Path Length Constraint=
fi: Polun pituuden raja=

[ctx: path length]
en: None
fi: Ei ole

en: Information Not Available
fi: Tieto ei saatavilla

en: Authority Info Access
fi: Pääsy varmentajan tietoihin

en: Access Method=
fi: Saantimenetelmä=

en: CA Issuers
fi: Varmentajan julkaisijat

en: Unknown Access Method
fi: Tuntematon saantimenetelmä

en: Alternative Name
fi: Vaihtoehtoinen nimi

en: CRL Distribution Point
fi: Sulkulistan julkaisupaikka

en: Distribution Point Name
fi: Julkaisupaikan nimi

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: RDN Name
fi: Suhteellinen yksilöivä nimi (RDN)

en: CRL Reason=
fi: Sulkulistan syy=

en: CRL Issuer
fi: Sulkulistan julkaisija

en: Key Compromise
fi: Avain ei ole turvallinen

en: CA Compromise
fi: Varmentaja ei ole turvallinen

en: Affiliation Changed
fi: Suhde muuttunut

en: Superseded
fi: Korvattu uudemmalla

en: Operation Ceased
fi: Toiminta lakannut

en: Certificate Hold
fi: Varmenne jäädytetty

en: Financial Information=
fi: Pankkitiedot=

en: Available
fi: Käytettävissä

en: Not Available
fi: Ei käytettävissä

en: Meets Criteria=
fi: Täyttää vaatimukset=

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Digital Signature
fi: Digitaalinen allekirjoitus

en: Non-Repudiation
fi: Kiistämättömyys

en: Key Encipherment
fi: Avainten salaus

en: Data Encipherment
fi: Tiedon salaus

en: Key Agreement
fi: Avaimesta sopiminen

en: Certificate Signing
fi: Varmenteiden allekirjoitus

en: Off-line CRL Signing
fi: Sulkulistojen allekirjoitus ilman verkkoyhteyttä

en: CRL Signing
fi: Sulkulistojen allekirjoitus

en: Encipher Only
fi: Vain salaus

en: Decipher Only
fi: Vain salauksen purku

en: SSL Client Authentication
fi: SSL-asiakkaan todennus

en: SSL Server Authentication
fi: SSL-palvelimen todennus

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: SSL CA
fi: SSL-varmentaja

en: S/MIME CA
fi: S/MIME-varmentaja

en: Signature CA
fi: Allekirjoituksen varmentaja

en: Certificate Policy
fi: Varmennepolitiikka

en: Policy Identifier:
fi: Politiikan tunnus:

en: Policy Qualifier Info
fi: Politiikan määreen tiedot

en: Policy Qualifier Id=
fi: Politiikan määreen tunniste=

en: Qualifier
fi: Määre

en: Notice Reference
fi: Viittaus huomautukseen

en: Organization=
fi: Organisaatio=

en: Notice Number=
fi: Huomautusnumero=

en: Notice Text=
fi: Huomautusteksti=

en: General
fi: Yleiset

en: &Install Certificate...
fi: &Asenna varmenne...

en: Issuer &Statement
fi: &Myöntäjän lausunto

en: &Show:
fi: &Näytä:

en: &Edit Properties...
fi: &Muokkaa ominaisuuksia...

en: &Copy to File...
fi: &Kopioi tiedostoon...

en: Certification Path
fi: Varmennuspolku

en: Certification path
fi: Varmennuspolku

en: &View Certificate
fi: &Näytä varmenne

en: Certificate &status:
fi: Varmenteen &tila:

en: Disclaimer
fi: Vastuuvapaus

en: More &Info
fi: Lisää &tietoja

en: &Friendly name:
fi: &Näyttönimi:

en: &Description:
fi: &Kuvaus:

en: Certificate purposes
fi: Varmenteen tarkoitukset

en: &Enable all purposes for this certificate
fi: &Valitse kaikki tarkoitukset tälle varmenteelle

en: D&isable all purposes for this certificate
fi: &Poista kaikki tarkoitukset tältä varmenteelta

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
fi: &Valitse vain seuraavat tarkoitukset tälle varmenteelle:

en: Add &Purpose...
fi: Lisää &tarkoitus...

en: Add Purpose
fi: Lisää tarkoitus

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
fi: Lisää haluamasi tarkoituksen objektin tunnus (OID):

en: Select Certificate Store
fi: Valitse varmennesäilö

en: Select the certificate store you want to use:
fi: Valitse varmennesäilö, jota haluat käyttää:

en: &Show physical stores
fi: &Näytä fyysiset säilöt

en: Certificate Import Wizard
fi: Ohjattu varmenteen tuonti

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
fi: Tervetuloa ohjattuun varmenteen tuontiin

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
fi: Tämä ohjattu toiminto auttaa tuomaan tiedostosta varmennesäilöön varmenteita ja listoja luotetuista ja suljetuista varmenteista.
    
    Varmenteita käytetään käyttäjän tai tietokoneen tunnistamiseen, identiteetin todentamiseen ja viestien allekirjoittamiseen. Varmennesäilöt ovat kokoelmia, joissa on varmenteita ja listoja luotetuista ja suljetuista varmenteista.
    
    Jatka painamalla Seuraava.

en: &File name:
fi: &Tiedostonimi:

en: B&rowse...
fi: &Selaa...

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
fi: Huomio: Seuraavat tiedostomuodot voivat sisältää useampia kuin yhden varmenteen tai listan:

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
fi: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 -viestit (*.p7b)

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
fi: Wine voi valita varmennesäilön automaattisesti, tai voit valita itse sijainnin varmenteille.

en: &Automatically select certificate store
fi: Valitse varmennesäilö &automaattisesti

en: &Place all certificates in the following store:
fi: &Käytä kaikille varmenteille seuraavaa säilöä:

en: Completing the Certificate Import Wizard
fi: Varmenteen tuonnin viimeistely

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
fi: Olet menestyksekkäästi suoriutunut ohjatusta varmenteen tuonnista.

en: You have specified the following settings:
fi: Olet valinnut seuraavat asetukset:

en: Certificates
fi: Varmenteet

en: I&ntended purpose:
fi: Suunniteltu tarkoitus:

en: &Import...
fi: &Tuo...

en: &Export...
fi: &Vie...

en: &Advanced...
fi: &Lisäasetukset...

en: Certificate intended purposes
fi: Varmenteen suunnitellut tarkoitukset

en: &View
fi: &Näytä

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Certificate purpose
fi: Varmenteen tarkoitus

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
fi: Valitse yksi tai useampia tarkoituksia, jotka näytetään, kun valitaan Edistyneet tarkoitukset.

en: &Certificate purposes:
fi: &Varmenteen tarkoitukset:

en: Certificate Export Wizard
fi: Ohjattu varmenteen vienti

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
fi: Tervetuloa ohjattuun varmenteen vientiin

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
fi: Tämä ohjattu toiminto auttaa viemään varmennesäilöstä tiedostoon varmenteita ja listoja luotetuista ja suljetuista varmenteista.
    
    Varmenteita käytetään käyttäjän tai tietokoneen tunnistamiseen, identiteetin todentamiseen ja viestien allekirjoittamiseen. Varmennesäilöt ovat kokoelmia, joissa on varmenteita ja listoja luotetuista ja suljetuista varmenteista.
    
    Jatka painamalla Seuraava.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
fi: Jos valitset yksityisen avaimen viennin, myöhemmällä sivulla kysytään salasanaa sen suojaamiseksi.

en: Do you wish to export the private key?
fi: Haluatko viedä yksityisen avaimen?

en: &Yes, export the private key
fi: &Kyllä, vie yksityinen avain

en: N&o, do not export the private key
fi: &Ei, älä vie yksityistä avainta

en: &Confirm password:
fi: &Vahvista salasana:

en: Select the format you want to use:
fi: Valitse käytettävä muoto:

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
fi: &DER-enkoodattu X.509 (*.cer)

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
fi: Ba&se64-enkoodattu X.509 (*.cer):

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
fi: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 -viesti (*.p7b)

en: &Include all certificates in the certification path if possible
fi: Sisällytä kaikki varmennuspolun varmenteet, jos mahdollista

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
fi: Sisällytä kaikki varmennuspolun varmenteet, jos mahdollista

en: &Enable strong encryption
fi: Käytä vahvaa salausta

en: Delete the private &key if the export is successful
fi: Poista yksityinen avain, jos vienti onnistuu

en: Completing the Certificate Export Wizard
fi: Varmenteen viennin viimeistely

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
fi: Olet menestyksekkäästi suoriutunut ohjatusta varmenteen viennistä.

en: Select Certificate
fi: Valitse varmenne

en: Select a certificate you want to use
fi: Valitse varmenne, jota haluat käyttää

en: Certificate
fi: Varmenne

en: Certificate Information
fi: Varmenteen tiedot

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
fi: Varmenteen allekirjoitus ei kelpaa. Varmennetta on ehkä muokattu, tai se on vioittunut.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
fi: Tämä juurivarmenne ei ole luotettu. Jos luotat siihen, lisää se järjestelmän luotettujen juurivarmenteiden säilöön.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
fi: Tätä varmennetta ei voitu vahvistaa luotetulla juurivarmenteella.

en: This certificate's issuer could not be found.
fi: Varmenteen myöntäjää ei löydy.

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
fi: Varmenteen kaikkia suunniteltuja tarkoituksia ei voitu vahvistaa.

en: This certificate is intended for the following purposes:
fi: Varmenne on suunniteltu seuraaviin tarkoituksiin:

en: Issued to:
fi: Hakija:

en: Issued by:
fi: Myöntäjä:

en: Valid from
fi: Kelpaa

en:  to
fi:  –

en: This certificate has an invalid signature.
fi: Varmenteen allekirjoitus ei kelpaa.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
fi: Varmenne on vanhentunut tai ei ole vielä voimassa.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
fi: Varmenteella on pidempi voimassaoloaika kuin sen myöntäjällä.

en: This certificate was revoked by its issuer.
fi: Varmenteen myöntäjä on perunut varmenteen.

en: This certificate is OK.
fi: Varmenne on kelvollinen.

en: Field
fi: Kenttä

en: Value
fi: Arvo

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: Version 1 Fields Only
fi: Vain version 1 kentät

en: Extensions Only
fi: Vain laajennukset

en: Critical Extensions Only
fi: Vain kriittiset laajennukset

en: Properties Only
fi: Vain ominaisuudet

en: Serial number
fi: Sarjanumero

en: Issuer
fi: Myöntäjä

en: Valid from
fi: Voimassaolo alkaa

en: Valid to
fi: Voimassaolo päättyy

en: Subject
fi: Haltija

en: Public key
fi: Julkinen avain

en: %1 (%2!d! bits)
fi: %1 (%2!d!-bittinen)

en: SHA1 hash
fi: SHA1-tiiviste

en: Enhanced key usage (property)
fi: Laajennettu avaimen käyttö (EKU) (ominaisuus)

en: Friendly name
fi: Näyttönimi

en: Description
fi: Kuvaus

en: Certificate Properties
fi: Varmenteen ominaisuudet

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
fi: Syötä OID muodossa 1.2.3.4

en: The OID you entered already exists.
fi: Syöttämäsi OID on jo olemassa.

en: Please select a certificate store.
fi: Valitse varmennesäilö.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
fi: Tiedosto sisältää objekteja, jotka eivät sovi annettuihin vaatimuksiin. Valitse toinen tiedosto.

en: File to Import
fi: Tuotava tiedosto

en: Specify the file you want to import.
fi: Valitse tuotava tiedosto.

en: Certificate Store
fi: Varmennesäilö

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
fi: Varmennesäilöt ovat kokoelmia, joissa on varmenteita ja listoja luotetuista ja suljetuista varmenteista.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
fi: X.509-varmenne (*.cer; *.crt)

en: Certificate Revocation List (*.crl)
fi: Varmenteiden sulkulista (*.crl)

en: Certificate Trust List (*.stl)
fi: Luotettujen varmenteiden lista (*.stl)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
fi: CMS/PKCS #7 -viestit (*.spc; *.p7b)

en: Please select a file.
fi: Valitse tiedosto.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
fi: Tiedoston muotoa ei tunnisteta. Valitse toinen tiedosto.

en: Could not open
fi: Ei voitu avata kohdetta

en: Determined by the program
fi: Ohjelman päättelemä

en: Please select a store
fi: Valitse säilö

en: Certificate Store Selected
fi: Valittu varmennesäilö

en: Automatically determined by the program
fi: Ohjelman automaattisesti päättelemä

en: File
fi: Tiedosto

en: Content
fi: Sisältö

en: Certificate Revocation List
fi: Varmenteiden sulkulista

en: CMS/PKCS #7 Message
fi: CMS/PKCS #7 -viesti

en: The import was successful.
fi: Tuonti onnistui.

en: The import failed.
fi: Tuonti epäonnistui.

en: <Advanced Purposes>
fi: <Edistyneet tarkoitukset>

en: Issued To
fi: Hakija

en: Issued By
fi: Myöntäjä

en: Expiration Date
fi: Vanhenemispäivämäärä

en: Friendly Name
fi: Näyttönimi

en: <None>
fi: <Tyhjä>

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
fi: Jos jatkat, et voi enää purkaa etkä allekirjoittaa viestejä tällä varmenteella.
    Haluatko varmasti poistaa varmenteen?

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
fi: Jos jatkat, et voi enää purkaa etkä allekirjoittaa viestejä näillä varmenteilla.
    Haluatko varmasti poistaa nämä varmenteet?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
fi: Jos poistat varmenteen, et voi enää salata sillä viestejä etkä vahvistaa sillä allekirjoitettujen viestien aitoutta.
    Haluatko varmasti poistaa tämän varmenteen?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
fi: Jos poistat varmenteita, et voi enää salata niillä viestejä etkä vahvistaa niillä allekirjoitettujen viestien aitoutta.
    Haluatko varmasti poistaa nämä varmenteet?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
fi: Jos jatkat, tämän varmentajan myöntämiin varmenteisiin ei enää luoteta.
    Haluatko varmasti poistaa varmenteen?

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
fi: Jos jatkat, näiden varmentajien myöntämiin varmenteisiin ei enää luoteta.
    Haluatko varmasti poistaa nämä varmenteet?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
fi: Jos jatkat, tämän juurivarmentajan tai sen valtuuttamien muiden varmentajien myöntämiin varmenteisiin ei enää luoteta.
    Haluatko varmasti poistaa tämän luotetun juurivarmenteen?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
fi: Jos jatkat, näiden juurivarmentajien tai niiden valtuuttamien muiden varmentajien myöntämiin varmenteisiin ei enää luoteta.
    Haluatko varmasti poistaa nämä luotetut juurivarmenteet?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
fi: Jos jatkat, tämän julkaisijan allekirjoittamiin ohjelmiin ei enää luoteta.
    Haluatko varmasti poistaa varmenteen?

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
fi: Jos jatkat, näiden julkaisijoiden allekirjoittamiin ohjelmiin ei enää luoteta.
    Haluatko varmasti poistaa nämä varmenteet?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän varmenteen?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä varmenteet?

en: Ensures the identity of a remote computer
fi: Varmistaa etätietokoneen identiteetin

en: Proves your identity to a remote computer
fi: Todistaa oman identiteetin etätietokoneelle

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
fi: Varmistaa, että ohjelma tulee oikealta julkaisijalta
    Suojaa ohjelmia muutoksilta julkaisun jälkeen

en: Protects e-mail messages
fi: Suojaa sähköpostiviestejä

en: Allows secure communication over the Internet
fi: Sallii suojatut yhteydet Internetissä

en: Allows data to be signed with the current time
fi: Sallii tiedon allekirjoittamisen nykyisellä ajalla

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
fi: Sallii sinun allekirjoittaa listan luotetuista varmenteista

en: Allows data on disk to be encrypted
fi: Sallii levyllä olevan tiedon salaamisen

en: Private Key Archival
fi: Yksityisten avainten arkistointi

en: Export Format
fi: Vientimuoto

en: Choose the format in which the content will be saved.
fi: Valitse, missä muodossa sisältö tallennetaan.

en: Export Filename
fi: Tiedostonimi

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
fi: Anna nimi tiedostolle, johon sisältö tallennetaan.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
fi: Tiedosto on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
fi: DER-enkoodattu binäärimuotoinen X.509 (*.cer)

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
fi: Base64-enkoodattu X.509 (*.cer)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
fi: CMS/PKCS #7 -viestit (*.p7b)

en: File Format
fi: Tiedostomuoto

en: Include all certificates in certificate path
fi: Sisällytä kaikki varmennepolun varmenteet

en: Export keys
fi: Vie avaimet

en: The export was successful.
fi: Vienti onnistui.

en: The export failed.
fi: Vienti epäonnistui.

en: Export Private Key
fi: Vie yksityinen avain

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
fi: Varmenne sisältää yksityisen avaimen, jonka voi viedä yhdessä varmenteen kanssa.

en: Enter Password
fi: Syötä salasana

en: You may password-protect a private key.
fi: Voit suojata yksityisen avaimen salasanalla.

en: The passwords do not match.
fi: Salasanat eivät täsmää.

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
fi: Huomio: Varmenteen yksityistä avainta ei voitu avata.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
fi: Huomio: Tämän varmenteen yksityistä avainta ei voi viedä.

en: Intended Use
fi: Suunniteltu käyttö

en: Location
fi: Sijainti

en: Select a certificate
fi: Valitse varmenne

en: Not yet implemented
fi: Ei vielä toteutettu

en: Configure Devices
fi: Laitteiden asetukset

en: Reset
fi: Nollaa

en: Player
fi: Soitin

en: Device
fi: Laite

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Mapping
fi: Liitokset

en: Show Assigned First
fi: Näytä liitetyt ensin

en: Action
fi: Toiminto

en: Object
fi: Objekti

en: Regional Setting
fi: Alueellinen asetus

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
fi: %1!u! Mt käytössä, %2!u! Mt vapaana

en: Western
fi: Länsimainen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: CHINESE_GB2312
fi: Kiinalainen yksinkertaistettu

en: CHINESE_BIG5
fi: Kiinalainen perinteinen

en: Hangul(Johab)
fi: Hangul (Johab)

en: Symbol
fi: Symbolit

en: Other
fi: Muu

en: Files on Camera
fi: Tiedostot kamerassa

en: Import Selected
fi: Tuo valitut

en: Preview
fi: Esikatsele

en: Import All
fi: Tuo kaikki

en: Skip This Dialog
fi: Ohita tämä dialogi

en: Exit
fi: Poistu

en: Transferring
fi: Siirretään

en: Transferring... Please Wait
fi: Siirretään... odota

en: Connecting to camera
fi: Yhdistetään kameraan

en: Connecting to camera... Please Wait
fi: Yhdistetään kameraan... odota

en: S&ync
fi: S&ynkronoi

en: &Back
fi: &Takaisin

en: &Forward
fi: &Seuraava

[ctx: table of contents]
en: &Home
fi: &Alkuun

en: &Stop
fi: &Pysäytä

en: &Refresh
fi: P&äivitä

en: &Print...
fi: &Tulosta...

en: Select &All
fi: &Valitse kaikki

en: &View Source
fi: Nä&ytä lähde

en: Proper&ties
fi: &Ominaisuudet

en: Cu&t
fi: &Leikkaa

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: Paste
fi: Liitä

en: &Print
fi: &Tulosta

en: &Contents
fi: &Sisällys

en: I&ndex
fi: &Hakemisto

en: &Search
fi: &Etsi

en: Favor&ites
fi: S&uosikit

en: Hide &Tabs
fi: P&iilota välilehdet

en: Show &Tabs
fi: Nä&ytä välilehdet

en: Show
fi: Näytä

en: Hide
fi: Piilota

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Back
fi: Takaisin

[ctx: table of contents]
en: Home
fi: Alkuun

en: Sync
fi: Synkronoi

en: Forward
fi: Seuraava

en: Cinepak Video codec
fi: Cinepak-videokoodekki

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &New
fi: &Uusi

en: &Window
fi: &Ikkuna

en: &Open...
fi: &Avaa...

en: Save &as...
fi: Tallenna &nimellä...

en: Print &format...
fi: Tulostus&formaatti...

en: Pr&int...
fi: &Tulosta...

en: Print previe&w
fi: &Esikatselu

en: &Toolbars
fi: T&yökalupalkit

en: &Standard bar
fi: &Peruspalkki

en: &Address bar
fi: &Osoitepalkki

en: &Favorites
fi: S&uosikit

en: &Add to Favorites...
fi: Lis&ää suosikkeihin...

en: &About Internet Explorer
fi: Tietoa &Internet Explorerista

en: Open URL
fi: &Avaa linkki

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
fi: Anna osoite, jonka haluat avata Internet Explorer -selaimessa

en: Open:
fi: Avaa:

[ctx: home page]
en: Home
fi: Alkuun

en: Print...
fi: Tulosta...

en: Address
fi: Osoite

en: Searching for %s
fi: Etsitään kohdetta %s

en: Start downloading %s
fi: Aloita kohteen %s lataus

en: Downloading %s
fi: Ladataan kohdetta %s

en: Asking for %s
fi: Pyydetään kohdetta %s

en: Home page
fi: Alkuun

en: You can choose the address that will be used as your home page.
fi: Voit valita osoitteen, jota käytetään kotisivunasi.

en: &Current page
fi: &Nykyinen sivu

en: &Default page
fi: &Oletussivu

en: &Blank page
fi: &Tyhjä sivu

en: Browsing history
fi: Selaushistoria

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
fi: Voit poistaa välimuistissa olevia sivuja, evästeitä ja muita tietoja.

en: Delete &files...
fi: &Poista tiedostoja...

en: &Settings...
fi: &Valinnat...

en: Delete browsing history
fi: Poista selaushistoria

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
fi: Väliaikaiset Internet-tiedostot
    Välimuistissa olevat kopiot sivuista, kuvista ja varmenteista.

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
fi: Evästeet
    Sivujen tietokoneellesi tallentamat tiedostot, jotka varastoivat esimerkiksi käyttäjäkohtaisia valintoja ja kirjautumistietoja.

en: History
    List of websites you have accessed.
fi: Historia
    Lista sivuista, joilla olet vieraillut.

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
fi: Lomaketiedot
    Käyttäjätunnukset ja muut tiedot, jotka olet kirjoittanut lomakkeisiin.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
fi: Salasanat
    Tallennetut salasanat, jotka olet kirjoittanut lomakkeisiin.

en: Delete
fi: Poista

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
fi: Varmenteita käytetään tunnistautumiseesi ja varmenteen myöntäjien ja julkaisijoiden tunnistamiseen.

en: Certificates...
fi: Varmenteet...

en: Publishers...
fi: Julkaisijat...

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Automatic configuration
fi: Automaattiset asetukset

en: Use Web Proxy Auto-Discovery (WPAD)
fi: Käytä Web Proxy Auto-Discovery (WPAD) -protokollaa

en: Use Proxy Auto-Config (PAC) script
fi: Käytä Proxy Auto-Config (PAC) -skriptiä

en: Address:
fi: Osoite:

en: Proxy server
fi: Välityspalvelin

en: Use a proxy server
fi: Käytä välityspalvelinta

en: Port:
fi: Portti:

en: Internet Settings
fi: Internetasetukset

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
fi: Säädä Winen Internet-selaimeen liittyviä asetuksia

en: Security settings for zone:
fi: Vyöhykkeen turvallisuusasetukset:

en: Custom
fi: Räätälöi

en: Very Low
fi: Erittäin alhainen

en: Low
fi: Alhainen

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Increased
fi: Korotettu

en: High
fi: Korkea

en: Indeo Video Interactive version 5 video codec
fi: Indeo Video Interactive versio 5 -videokoodekki

en: Joysticks
fi: Joystickit

en: &Disable
fi: &Poista käytöstä

en: &Reset
fi: &Nollaa

en: &Enable
fi: &Käytä

en: &Override
fi: &Ohita

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connected (xinput device)
fi: Liitetty (xinput-laite)

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
fi: Kun laite poistetaan käytöstä tai otetaan käyttöön, liitetyt ohjaimet eivät päivity tähän, ellei tätä sovelmaa käynnistetä uudelleen.

en: Axes
fi: Akselit

en: POVs
fi: POV:t

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Force Feedback Effect
fi: Voimapalautteen efekti

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
fi: Aktivoi valittu efekti painamalla mitä tahansa ohjaimen painiketta. Efektin suuntaa voi muuttaa ohjaimen akselilla.

en: User #0
fi: Käyttäjä #0

en: User #1
fi: Käyttäjä #1

en: User #2
fi: Käyttäjä #2

en: User #3
fi: Käyttäjä #3

en: No user detected on slot #0, make sure your gamepad is plugged in, and not overridden for DInput in the Joysticks tab.
fi: Ei käyttäjää paikalla #0. Varmista, että ohjain on kytketty ja ettei sitä ole ohitettu DInput- tai Joystickit-välilehdellä.

en: No user detected on slot #1, make sure your gamepad is plugged in, and not overridden for DInput in the Joysticks tab.
fi: Ei käyttäjää paikalla #1. Varmista, että ohjain on kytketty ja ettei sitä ole ohitettu DInput- tai Joystickit-välilehdellä.

en: No user detected on slot #2, make sure your gamepad is plugged in, and not overridden for DInput in the Joysticks tab.
fi: Ei käyttäjää paikalla #2. Varmista, että ohjain on kytketty ja ettei sitä ole ohitettu DInput- tai Joystickit-välilehdellä.

en: No user detected on slot #3, make sure your gamepad is plugged in, and not overridden for DInput in the Joysticks tab.
fi: Ei käyttäjää paikalla #3. Varmista, että ohjain on kytketty ja ettei sitä ole ohitettu DInput- tai Joystickit-välilehdellä.

en: Rumble
fi: Tärinä

en: Game Controllers
fi: Peliohjaimet

en: Test and configure game controllers.
fi: Testaa ja säädä peliohjaimia.

en: Error converting object to primitive type
fi: Virhe muunnettaessa objektia alkeistyypiksi

en: Invalid procedure call or argument
fi: Virheellinen proseduurikutsu tai argumentti

en: Subscript out of range
fi: Indeksi alueen ulkopuolella

en: Out of stack space
fi: Pinosta loppui tila

en: Object required
fi: Vaaditaan objekti

en: Automation server can't create object
fi: Automaatiopalvelin ei voi luoda objektia

en: Object doesn't support this property or method
fi: Objekti ei tue tätä ominaisuutta tai metodia

en: Object doesn't support this action
fi: Objekti ei tue tätä toimintoa

en: Argument not optional
fi: Argumentti ei ole valinnainen

en: Syntax error
fi: Syntaksivirhe

en: Expected ';'
fi: Odotettiin merkkiä ';'

en: Expected '('
fi: Odotettiin merkkiä '('

en: Expected ')'
fi: Odotettiin merkkiä ')'

en: Expected identifier
fi: Odotettiin tunnistetta

en: Expected '='
fi: Odotettiin merkkiä '='

en: Invalid character
fi: Virheellinen merkki

en: Unterminated string constant
fi: Päättymätön merkkijonovakio

en: 'return' statement outside of function
fi: 'return' funktion ulkopuolella

en: Can't have 'break' outside of loop
fi: 'break' ei voi esiintyä silmukan ulkopuolella

en: Can't have 'continue' outside of loop
fi: 'continue' ei voi esiintyä silmukan ulkopuolella

en: Label redefined
fi: Nimiö määritelty toistamiseen

en: Label not found
fi: Nimiötä ei löydy

en: Expected '@end'
fi: Odotettiin sanaa '@end'

en: Conditional compilation is turned off
fi: Ehdollinen kääntäminen on pois käytöstä

en: Expected '@'
fi: Odotettiin merkkiä '@'

en: Microsoft JScript compilation error
fi: Microsoft JScript -käännösvirhe

en: Microsoft JScript runtime error
fi: Microsoft JScript -suoritusvirhe

en: Unknown runtime error
fi: Tuntematon ajonaikainen virhe

en: Number expected
fi: Odotettiin lukua

en: Function expected
fi: Odotettiin funktiota

en: '[object]' is not a date object
fi: '[objekti]' ei ole päivämääräobjekti

en: Object expected
fi: Odotettiin objektia

en: Illegal assignment
fi: Virheellinen sijoitus

en: '|' is undefined
fi: '|' on määrittelemätön

en: Boolean object expected
fi: Odotettiin totuusarvoa

en: Cannot delete '|'
fi: Ei voida poistaa '|':tä

en: VBArray object expected
fi: Odotettiin VBArray-objektia

en: JScript object expected
fi: Odotettiin JScript-objektia

en: Enumerator object expected
fi: Odotettiin Enumerator-objektia

en: Regular Expression object expected
fi: Odotettiin säännöllistä lauseketta

en: Syntax error in regular expression
fi: Syntaksivirhe säännöllisessä lausekkeessa

en: Unexpected quantifier
fi: Odottamaton määre

en: Exception thrown and not caught
fi: Poikkeusta ei otettu kiinni

en: URI to be encoded contains invalid characters
fi: Enkoodattava URI sisältää virheellisiä merkkejä

en: URI to be decoded is incorrect
fi: Dekoodattava URI on virheellinen

en: Number of fraction digits is out of range
fi: Desimaalien määrä ei kelpaa

en: Precision is out of range
fi: Tarkkuus ei kelpaa

en: Array length must be a finite positive integer
fi: Taulukon pituuden täytyy olla positiivinen kokonaisluku

en: Array object expected
fi: Odotettiin taulukkoa

en: 'writable' attribute on the property descriptor cannot be set to 'true' on this object
fi: Attribuutti 'writable' ei voi olla 'true' tämän objektin ominaisuuksissa

en: Cyclic __proto__ value
fi: Syklinen __proto__

en: Cannot create property for a non-extensible object
fi: Ominaisuutta ei voi määritellä, koska objekti ei ole laajennettava

en: Cannot define property '|': object is not extensible
fi: Ominaisuutta '|' ei voi määritellä: objekti ei ole laajennettava

en: Cannot redefine non-configurable property '|'
fi: Ei-konfiguroitavaa ominaisuutta '|' ei voi määritellä uudestaan

en: Cannot modify non-writable property '|'
fi: Kirjoitussuojattua ominaisuutta '|' ei voi muokata

en: 'this' is not a | object
fi: 'this' ei ole |-objekti

en: 'key' is not an object
fi: 'key' ei ole objekti

en: Property cannot have both accessors and a value
fi: Ominaisuudella ei voi olla sekä hakufunktiota että arvoa

en: Wine kernel DLL
fi: Winen ydin-DLL

en: Western Europe and United States
fi: Länsi-Eurooppa ja Yhdysvallat

en: Central Europe
fi: Keskieurooppa

en: Turkic
fi: Turkki

en: Korean
fi: Korea

en: Traditional Chinese
fi: Kiina (perinteinen)

en: Simplified Chinese
fi: Kiina (yksinkertaistettu)

en: Indic
fi: Intia

en: Georgian
fi: Georgia

en: Armenian
fi: Armenia

en: Success.
fi: Onnistui.

en: Invalid function.
fi: Funktio ei kelpaa.

en: File not found.
fi: Tiedostoa ei löydy.

en: Path not found.
fi: Polkua ei löydy.

en: Too many open files.
fi: Liian monta avointa tiedostoa.

en: Access denied.
fi: Pääsy estetty.

en: Invalid handle.
fi: Kahva ei kelpaa.

en: Memory trashed.
fi: Muisti sotkeutunut.

en: Not enough memory.
fi: Muisti ei riitä.

en: Invalid block.
fi: Lohko ei kelpaa.

en: Bad environment.
fi: Ympäristö ei kelpaa.

en: Bad format.
fi: Muoto ei kelpaa.

en: Invalid access.
fi: Käsittely ei kelpaa.

en: Invalid data.
fi: Data ei kelpaa.

en: Out of memory.
fi: Muisti ei riitä.

en: Invalid drive.
fi: Asema ei kelpaa.

en: Can't delete current directory.
fi: Ei voida poistaa nykyistä hakemistoa.

en: Not same device.
fi: Ei sama laite.

en: No more files.
fi: Ei enempää tiedostoja.

en: Write protected.
fi: Kirjoitussuojattu.

en: Bad unit.
fi: Yksikkö ei kelpaa.

en: Not ready.
fi: Ei valmis.

en: Bad command.
fi: Komento ei kelpaa.

en: CRC error.
fi: CRC-virhe.

en: Bad length.
fi: Pituus ei kelpaa.

en: Seek error.
fi: Hakuvirhe.

en: Not DOS disk.
fi: Ei DOS-levy.

en: Sector not found.
fi: Sektoria ei löydy.

en: Out of paper.
fi: Paperi loppu.

en: Write fault.
fi: Kirjoitusvirhe.

en: Read fault.
fi: Lukuvirhe.

en: General failure.
fi: Yleinen virhe.

en: Sharing violation.
fi: Jakovirhe.

en: Lock violation.
fi: Lukitusvirhe.

en: Wrong disk.
fi: Väärä levy.

en: Sharing buffer exceeded.
fi: Jakopuskuri ylitetty.

en: End of file.
fi: Tiedoston loppu.

en: Disk full.
fi: Levy täynnä.

en: Request not supported.
fi: Pyyntöä ei tueta.

en: Remote machine not listening.
fi: Etäkone ei kuuntele.

en: Duplicate network name.
fi: Verkkonimi on jo käytössä.

en: Bad network path.
fi: Verkkopolku ei kelpaa.

en: Network busy.
fi: Verkko kiireinen.

en: Device does not exist.
fi: Laitetta ei ole.

en: Too many commands.
fi: Liian monta komentoa.

en: Adapter hardware error.
fi: Verkkosovittimessa tapahtui virhe.

en: Bad network response.
fi: Verkon vastaus ei kelpaa.

en: Unexpected network error.
fi: Odottamaton verkkovirhe.

en: Bad remote adapter.
fi: Vastapuolen verkkosovitin ei ole yhteensopiva.

en: Print queue full.
fi: Tulostusjono täysi.

en: No spool space.
fi: Tulostuksen väliaikaistiedostolle ei ole tilaa.

en: Print canceled.
fi: Tulostus peruttu.

en: Network name deleted.
fi: Verkkonimi poistettu.

en: Network access denied.
fi: Verkkoon pääsy estetty.

en: Bad device type.
fi: Laitetyyppi ei kelpaa.

en: Bad network name.
fi: Verkkonimi ei kelpaa.

en: Too many network names.
fi: Liian monta verkkonimeä.

en: Too many network sessions.
fi: Liian monta verkkoistuntoa.

en: Sharing paused.
fi: Jakaminen keskeytetty.

en: Request not accepted.
fi: Pyyntöä ei hyväksytty.

en: Redirector paused.
fi: Uudelleenohjaus keskeytetty.

en: File exists.
fi: Tiedosto on olemassa.

en: Cannot create.
fi: Ei voi luoda.

en: Int24 failure.
fi: Int24-virhe.

en: Out of structures.
fi: Rakenteet loppuivat.

en: Already assigned.
fi: Tehtävä on jo annettu.

en: Invalid password.
fi: Salasana ei kelpaa.

en: Invalid parameter.
fi: Parametri ei kelpaa.

en: Net write fault.
fi: Virhe verkkoon kirjoittamisessa.

en: No process slots.
fi: Ei prosessipaikkoja.

en: Too many semaphores.
fi: Liian monta semaforia.

en: Exclusive semaphore already owned.
fi: Poissulkevalla semaforilla on jo omistaja.

en: Semaphore is set.
fi: Semafori on asetettu.

en: Too many semaphore requests.
fi: Liian monta semaforipyyntöä.

en: Invalid at interrupt time.
fi: Keskeytysaikana virheellinen.

en: Semaphore owner died.
fi: Semaforin omistaja kuoli.

en: Semaphore user limit.
fi: Semaforin käyttäjäraja.

en: Insert disk for drive %1.
fi: Aseta levy asemaan %1.

en: Drive locked.
fi: Asema lukittu.

en: Broken pipe.
fi: Rikkinäinen putki.

en: Open failed.
fi: Avaaminen epäonnistui.

en: Buffer overflow.
fi: Puskurin ylivuoto.

en: No more search handles.
fi: Hakukahvat loppuivat.

en: Invalid target handle.
fi: Kohteen kahva ei kelpaa.

en: Invalid IOCTL.
fi: IOCTL ei kelpaa.

en: Invalid verify switch.
fi: Verify-lippu ei kelpaa.

en: Bad driver level.
fi: Ajurin taso ei kelpaa.

en: Call not implemented.
fi: Kutsua ei ole toteutettu.

en: Semaphore timeout.
fi: Semaforin aikakatkaisu.

en: Insufficient buffer.
fi: Riittämätön puskuri.

en: Invalid name.
fi: Nimi ei kelpaa.

en: Invalid level.
fi: Taso ei kelpaa.

en: No volume label.
fi: Ei osion nimeä.

en: Module not found.
fi: Moduulia ei löydy.

en: Procedure not found.
fi: Proseduuria ei löydy.

en: No children to wait for.
fi: Ei lapsia, joita tarvitsisi odottaa.

en: Child process has not completed.
fi: Lapsiprosessi ei ole valmis.

en: Invalid use of direct access handle.
fi: Suoran kahvan käyttö ei kelpaa.

en: Negative seek.
fi: Negatiivinen haku.

en: Drive is a JOIN target.
fi: Asema on JOIN-kohde.

en: Drive is already JOINed.
fi: Asemalle on jo tehty JOIN.

en: Drive is already SUBSTed.
fi: Asemalle on jo tehty SUBST.

en: Drive is not JOINed.
fi: Asemalle ei ole tehty JOINia.

en: Drive is not SUBSTed.
fi: Asemalle ei ole tehty SUBSTia.

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
fi: Yritettiin tehdä JOIN asemalle, jolle on jo tehty JOIN.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
fi: Yritettiin tehdä SUBST asemalle, jolle on jo tehty SUBST.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
fi: Yritettiin tehdä JOIN asemalle, jolle on jo tehty SUBST.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
fi: Yritettiin tehdä SUBST asemalle, jolle on jo tehty JOIN.

en: Drive is busy.
fi: Asema tekee työtä.

en: Same drive.
fi: Sama asema.

en: Not top-level directory.
fi: Ei ylätason hakemisto.

en: Directory is not empty.
fi: Hakemisto ei ole tyhjä.

en: Path is in use as a SUBST.
fi: Polku on käytössä SUBST-toiminnossa.

en: Path is in use as a JOIN.
fi: Polku on käytössä JOIN-toiminnossa.

en: Path is busy.
fi: Polku on käytössä.

en: Already a SUBST target.
fi: Asema on jo SUBST-kohde.

en: System trace not specified or disallowed.
fi: Järjestelmän jäljitys määrittelemättä tai estetty.

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
fi: Funktiolle DosMuxSemWait annettu tapahtumien määrä ei kelpaa.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
fi: Funktiota DosMuxSemWait ei suoritettu, koska odottajia on jo liikaa.

en: DosSemMuxWait list invalid.
fi: Funktiolle DosMuxSemWait annettu lista ei kelpaa.

en: Volume label too long.
fi: Osion nimi on liian pitkä.

en: Too many TCBs.
fi: Liian monta säiettä.

en: Signal refused.
fi: Signaalista kieltäydytty.

en: Segment discarded.
fi: Segmentti hylätty.

en: Segment not locked.
fi: Segmenttiä ei lukittu.

en: Bad thread ID address.
fi: Säikeen ID:n osoite ei kelpaa.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
fi: Argumentit DosExecPgm:lle eivät kelpaa.

en: Path is invalid.
fi: Polku on viallinen.

en: Signal pending.
fi: Signaali odottaa.

en: Max system-wide thread count reached.
fi: Säikeitä on maksimimäärä.

en: Lock failed.
fi: Lukitus epäonnistui.

en: Resource in use.
fi: Resurssi on käytössä.

en: Cancel violation.
fi: Peruutusrikkomus.

en: Atomic locks not supported.
fi: Atomisia lukituksia ei tueta.

en: Invalid segment number.
fi: Segmentin numero ei kelpaa.

en: Invalid ordinal for %1.
fi: %1:n järjestysluku ei kelpaa.

en: File already exists.
fi: Tiedosto on jo olemassa.

en: Invalid flag number.
fi: Valitsimen numero ei kelpaa.

en: Semaphore name not found.
fi: Semaforin nimeä ei löydy.

en: Invalid starting code segment for %1.
fi: %1:n aloituskoodisegmentti ei kelpaa.

en: Invalid starting stack segment for %1.
fi: %1:n aloituspinosegmentti ei kelpaa.

en: Invalid module type for %1.
fi: %1:n moduulin tyyppi ei kelpaa.

en: Invalid EXE signature in %1.
fi: Tiedoston %1 EXE-allekirjoitus ei kelpaa.

en: EXE %1 is marked invalid.
fi: EXE %1 on merkitty vialliseksi.

en: Bad EXE format for %1.
fi: Tiedoston %1 EXE-formaatti ei kelpaa.

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
fi: Iteroitu data ylittää 64 k %1:ssa.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
fi: %1:n MinAllocSize ei kelpaa.

en: Dynlink from invalid ring.
fi: Dynlink virheellisestä kehästä.

en: IOPL not enabled.
fi: IOPL ei ole käytössä.

en: Invalid SEGDPL in %1.
fi: %1:n SEGDPL ei kelpaa.

en: Auto data segment exceeds 64k.
fi: Automaattinen datasegmentti ylittää 64 kt.

en: Ring 2 segment must be movable.
fi: Kehän 2 segmentin täytyy olla siirrettävä.

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
fi: Uudelleensijoitusketju ylittää segmentin rajan ohjelmassa %1.

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
fi: Uudelleensijoitusketjussa on ikuinen silmukka ohjelmassa %1.

en: Environment variable not found.
fi: Ympäristömuuttujaa ei löytynyt.

en: No signal sent.
fi: Signaalia ei lähetetty.

en: File name is too long.
fi: Tiedostonimi on liian pitkä.

en: Ring 2 stack in use.
fi: Kehän 2 pino on jo käytössä.

en: Error in use of filename wildcards.
fi: Virhe tiedostonimen jokerimerkkien käytössä.

en: Invalid signal number.
fi: Signaalin numero ei kelpaa.

en: Error setting signal handler.
fi: Virhe asetettaessa signaalinkäsittelijää.

en: Segment locked.
fi: Segmentti lukittu.

en: Too many modules.
fi: Liian monta moduulia.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
fi: Sisäkkäisiä LoadModule-kutsuja ei sallita.

en: Machine type mismatch.
fi: Koneen tyyppi ei täsmää.

en: Bad pipe.
fi: Putki ei kelpaa.

en: Pipe busy.
fi: Putki työssä.

en: Pipe closed.
fi: Putki suljettu.

en: Pipe not connected.
fi: Putkea ei yhdistetty.

en: More data available.
fi: Lisää dataa saatavilla.

en: Session canceled.
fi: Istunto peruttu.

en: Invalid extended attribute name.
fi: Lisämääritteen nimi ei kelpaa.

en: Extended attribute list inconsistent.
fi: Lisämääritelista ei ole johdonmukainen.

en: No more data available.
fi: Ei enempää dataa saatavilla.

en: Cannot use Copy API.
fi: Kopiointirajapintaa ei voida käyttää.

en: Directory name invalid.
fi: Hakemiston nimi ei kelpaa.

en: Extended attributes didn't fit.
fi: Lisämääritteet eivät mahtuneet.

en: Extended attribute file corrupt.
fi: Lisämääritetiedosto on viallinen.

en: Extended attribute table full.
fi: Lisämääritetaulu on täynnä.

en: Invalid extended attribute handle.
fi: Lisämääritteen kahva ei kelpaa.

en: Extended attributes not supported.
fi: Lisämääritteitä ei tueta.

en: Mutex not owned by caller.
fi: Muteksi ei ole kutsujan omistama.

en: Too many posts to semaphore.
fi: Liian monta lähetystä semaforille.

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
fi: Read/WriteProcessMemory osittain valmis.

en: The oplock wasn't granted.
fi: Opportunistista lukkoa ei myönnetty.

en: Invalid oplock message received.
fi: Vastaanotettiin virheellinen opportunistista lukkoa koskeva viesti.

en: Message 0x%1 not found in file %2.
fi: Viestiä 0x%1 ei löytynyt tiedostosta %2.

en: Invalid address.
fi: Osoite ei kelpaa.

en: Arithmetic overflow.
fi: Aritmeettinen ylivuoto.

en: Pipe connected.
fi: Putki yhdistetty.

en: Pipe listening.
fi: Putki kuuntelee.

en: Extended attribute access denied.
fi: Pääsy lisämääritteisiin estetty.

en: I/O operation aborted.
fi: I/O-operaatio keskeytetty.

en: Overlapped I/O incomplete.
fi: Limittäinen I/O ei ole valmis.

en: Overlapped I/O pending.
fi: Limittäinen I/O on kesken.

en: No access to memory location.
fi: Ei pääsyä muistipaikkaan.

en: Swap error.
fi: Sivuvirhe.

en: Stack overflow.
fi: Pinon ylivuoto.

en: Invalid message.
fi: Viesti ei kelpaa.

en: Cannot complete.
fi: Ei voida suorittaa loppuun.

en: Invalid flags.
fi: Valitsimet eivät kelpaa.

en: Unrecognized volume.
fi: Osiota ei tunnisteta.

en: File invalid.
fi: Tiedosto viallinen.

en: Cannot run full-screen.
fi: Ei voida suorittaa koko ruudulla.

en: Nonexistent token.
fi: Tunnusta ei ole.

en: Registry corrupt.
fi: Rekisteri vioittunut.

en: Invalid key.
fi: Avain ei kelpaa.

en: Can't open registry key.
fi: Rekisteriavainta ei voida avata.

en: Can't read registry key.
fi: Rekisteriavainta ei voida lukea.

en: Can't write registry key.
fi: Rekisteriavainta ei voida kirjoittaa.

en: Registry has been recovered.
fi: Rekisteri on palautettu.

en: Registry is corrupt.
fi: Rekisteri on vioittunut.

en: I/O to registry failed.
fi: I/O rekisteriin epäonnistui.

en: Not registry file.
fi: Ei rekisteritiedosto.

en: Key deleted.
fi: Avain poistettu.

en: No registry log space.
fi: Ei rekisterin lokitilaa.

en: Registry key has subkeys.
fi: Rekisteriavaimella on aliavaimia.

en: Subkey must be volatile.
fi: Aliavain ei voi olla pysyvä.

en: Notify change request in progress.
fi: Ilmoita muutoksista -pyyntö kesken.

en: Dependent services are running.
fi: Riippuvaisia palveluita on käynnissä.

en: Invalid service control.
fi: Palvelukontrolli ei kelpaa.

en: Service request timeout.
fi: Palvelupyyntö aikakatkaistu.

en: Cannot create service thread.
fi: Ei voida luoda palvelusäiettä.

en: Service database locked.
fi: Palvelutietokanta on lukittu.

en: Service already running.
fi: Palvelu on jo käynnissä.

en: Invalid service account.
fi: Palvelutili ei kelpaa.

en: Service is disabled.
fi: Palvelu on poistettu käytöstä.

en: Circular dependency.
fi: Kehäriippuvuus.

en: Service does not exist.
fi: Palvelua ei ole.

en: Service cannot accept control message.
fi: Palvelu ei voi hyväksyä ohjausviestiä.

en: Service not active.
fi: Palvelu ei ole aktiivinen.

en: Service controller connect failed.
fi: Palveluohjaimeen yhdistäminen epäonnistui.

en: Exception in service.
fi: Poikkeus palvelussa.

en: Database does not exist.
fi: Tietokantaa ei ole.

en: Service-specific error.
fi: Palvelusta riippuva virhe.

en: Process aborted.
fi: Prosessi keskeytetty.

en: Service dependency failed.
fi: Palveluriippuvuus epäonnistui.

en: Service login failed.
fi: Palveluun kirjautuminen epäonnistui.

en: Service start-hang.
fi: Palvelu jumittui käynnistyessään.

en: Invalid service lock.
fi: Palvelun lukko ei kelpaa.

en: Service marked for delete.
fi: Palvelu merkitty poistettavaksi.

en: Service exists.
fi: Palvelu on olemassa.

en: System running last-known-good config.
fi: Ajetaan viimeisintä toimivaa konfiguraatiota.

en: Service dependency deleted.
fi: Palveluriippuvuus poistettu.

en: Boot already accepted as last-good config.
fi: Käynnistys jo todettu toimivaksi konfiguraatioksi.

en: Service not started since last boot.
fi: Palvelua ei ole käynnistetty viime käynnistyksen jälkeen.

en: Duplicate service name.
fi: Palvelun nimi on jo käytössä.

en: Different service account.
fi: Eri palvelutili.

en: Driver failure cannot be detected.
fi: Ajurivikaa ei voida havaita.

en: Process abort cannot be detected.
fi: Prosessin keskeytystä ei voida havaita.

en: No recovery program for service.
fi: Ei palvelun palautusohjelmaa.

en: Service not implemented by exe.
fi: Ohjelmatiedosto ei toteuta palvelua.

en: End of media.
fi: Median loppu.

en: Filemark detected.
fi: Filemark havaittu.

en: Beginning of media.
fi: Median alku.

en: Setmark detected.
fi: Setmark havaittu.

en: No data detected.
fi: Dataa ei löytynyt.

en: Partition failure.
fi: Virhe osioinnissa.

en: Invalid block length.
fi: Lohkon pituus ei kelpaa.

en: Device not partitioned.
fi: Laitetta ei osioitu.

en: Unable to lock media.
fi: Mediaa ei voida lukita.

en: Unable to unload media.
fi: Mediaa ei voida syöttää ulos.

en: Media changed.
fi: Media vaihtunut.

en: I/O bus reset.
fi: I/O-laite nollattu.

en: No media in drive.
fi: Asemassa ei ole mediaa.

en: No Unicode translation.
fi: Ei Unicode-käännöstä.

en: DLL initialization failed.
fi: DLL:n alustus epäonnistui.

en: Shutdown in progress.
fi: Sammutus meneillään.

en: No shutdown in progress.
fi: Ei sammutusta meneillään.

en: I/O device error.
fi: I/O-laitteen virhe.

en: No serial devices found.
fi: Yhtään sarjaporttia ei löydy.

en: Shared IRQ busy.
fi: Jaettu IRQ on kiireinen.

en: Serial I/O completed.
fi: Sarjaporttioperaatio on jo valmis.

en: Serial I/O counter timeout.
fi: Sarjaporttioperaatio aikakatkaistu.

en: Floppy ID address mark not found.
fi: Levykkeeltä ei löydy ID-osoitemerkkiä.

en: Floppy reports wrong cylinder.
fi: Levykeasema ilmoittaa väärän sylinterin.

en: Unknown floppy error.
fi: Tuntematon levykevirhe.

en: Floppy registers inconsistent.
fi: Levykeaseman rekisterit epäyhtenäiset.

en: Hard disk recalibrate failed.
fi: Kovalevyn uudelleenkalibrointi epäonnistui.

en: Hard disk operation failed.
fi: Kovalevyn toiminto epäonnistui.

en: Hard disk reset failed.
fi: Kovalevyn nollaus epäonnistui.

en: End of tape media.
fi: Nauhan loppu.

en: Not enough server memory.
fi: Ei tarpeeksi palvelinmuistia.

en: Possible deadlock.
fi: Mahdollinen lukkiutuminen.

en: Incorrect alignment.
fi: Tasaus ei kelpaa.

en: Set-power-state vetoed.
fi: Virrankäytön tilan muuttaminen estettiin.

en: Set-power-state failed.
fi: Virrankäytön tilan muuttaminen epäonnistui.

en: Too many links.
fi: Liian monta linkkiä.

en: Newer Windows version needed.
fi: Tarvitaan uudempi Windowsin versio.

en: Wrong operating system.
fi: Väärä käyttöjärjestelmä.

en: Single-instance application.
fi: Ohjelmaa voi käynnistää vain yhden kappaleen.

en: Real-mode application.
fi: Reaalitilan sovellus.

en: Invalid DLL.
fi: DLL ei kelpaa.

en: No associated application.
fi: Ei liitettyä sovellusta.

en: DDE failure.
fi: DDE-virhe.

en: DLL not found.
fi: DLL ei löytynyt.

en: Out of user handles.
fi: Käyttäjän kahvat loppuivat.

en: Message can only be used in synchronous calls.
fi: Viestiä voi käyttää vain synkronisissa kutsuissa.

en: The source element is empty.
fi: Lähde-elementti on tyhjä.

en: The destination element is full.
fi: Kohde-elementti on täysi.

en: The element address is invalid.
fi: Elementin osoite on virheellinen.

en: The magazine is not present.
fi: Kokoelmaa ei ole.

en: The device needs reinitialization.
fi: Laite on alustettava uudelleen.

en: The device requires cleaning.
fi: Laite on puhdistettava.

en: The device door is open.
fi: Laitteen kansi on auki.

en: The device is not connected.
fi: Laite ei ole yhdistetty.

en: Element not found.
fi: Elementtiä ei löydy.

en: No match found.
fi: Osumaa ei löytynyt.

en: Property set not found.
fi: Ominaisuusjoukkoa ei löytynyt.

en: Point not found.
fi: Pistettä ei löydy.

en: No running tracking service.
fi: Jäljityspalveluita ei ole käynnissä.

en: No such volume ID.
fi: Osion ID:tä ei löydy.

en: Unable to remove the file to be replaced.
fi: Korvattavaa tiedostoa ei voida poistaa.

en: Unable to move the replacement file into place.
fi: Korvaavaa tiedostoa ei voida siirtää paikalleen.

en: Moving the replacement file failed.
fi: Korvaavan tiedoston siirto epäonnistui.

en: The journal is being deleted.
fi: Lokia poistetaan.

en: The journal is not active.
fi: Loki ei ole käytössä.

en: Potential matching file found.
fi: Mahdollinen vastaava tiedosto löytyi.

en: The journal entry was deleted.
fi: Lokimerkintä on poistettu.

en: Invalid device name.
fi: Laitteen nimi ei kelpaa.

en: Connection unavailable.
fi: Yhteys ei käytettävissä.

en: Device already remembered.
fi: Laite on jo muistissa.

en: No network or bad path.
fi: Ei verkkoa tai viallinen polku.

en: Invalid network provider name.
fi: Verkontarjoajan nimi ei kelpaa.

en: Cannot open network connection profile.
fi: Verkkoyhteyden profiilia ei voida avata.

en: Corrupt network connection profile.
fi: Vioittunut verkkoyhteyden profiili.

en: Not a container.
fi: Ei ole säiliö.

en: Extended error.
fi: Laajennettu virhe.

en: Invalid group name.
fi: Ryhmän nimi ei kelpaa.

en: Invalid computer name.
fi: Tietokoneen nimi ei kelpaa.

en: Invalid event name.
fi: Tapahtuman nimi ei kelpaa.

en: Invalid domain name.
fi: Toimialueen nimi ei kelpaa.

en: Invalid service name.
fi: Palvelun nimi ei kelpaa.

en: Invalid network name.
fi: Verkon nimi ei kelpaa.

en: Invalid share name.
fi: Jaon nimi ei kelpaa.

en: Invalid message name.
fi: Viestin nimi ei kelpaa.

en: Invalid message destination.
fi: Viestin kohde ei kelpaa.

en: Session credential conflict.
fi: Istunnon valtuustieto on ristiriidassa.

en: Remote session limit exceeded.
fi: Etäistuntojen raja ylitetty.

en: Duplicate domain or workgroup name.
fi: Toimialueen tai työryhmän nimi on jo käytössä.

en: No network.
fi: Ei verkkoa.

en: Operation canceled by user.
fi: Käyttäjän keskeyttämä.

en: File has a user-mapped section.
fi: Tiedoston osa on kuvattu muistiin.

en: Connection refused.
fi: Yhteys estetty.

en: Connection gracefully closed.
fi: Yhteys suljettu siististi.

en: Address already associated with transport endpoint.
fi: Osoite on jo liitetty siirron päätepisteeseen.

en: Address not associated with transport endpoint.
fi: Osoitetta ei ole liitetty siirron päätepisteeseen.

en: Connection invalid.
fi: Yhteys viallinen.

en: Connection is active.
fi: Yhteys on aktiivinen.

en: Network unreachable.
fi: Verkko saavuttamattomissa.

en: Host unreachable.
fi: Palvelin saavuttamattomissa.

en: Protocol unreachable.
fi: Protokolla saavuttamattomissa.

en: Port unreachable.
fi: Portti saavuttamattomissa.

en: Request aborted.
fi: Pyyntö keskeytetty.

en: Connection aborted.
fi: Yhteys keskeytetty.

en: Please retry operation.
fi: Yritä uudelleen.

en: Connection count limit reached.
fi: Yhteyksien enimmäismäärä saavutettu.

en: Login time restriction.
fi: Kirjautumisen aikarajoitus.

en: Login workstation restriction.
fi: Kirjautumisen työasemarajoitus.

en: Incorrect network address.
fi: Verkko-osoite ei kelpaa.

en: Service already registered.
fi: Palvelu on jo rekisteröity.

en: Service not found.
fi: Palvelua ei löydy.

en: User not authenticated.
fi: Käyttäjää ei ole tunnistettu.

en: User not logged on.
fi: Käyttäjä ei ole kirjautunut.

en: Continue work in progress.
fi: Jatka kesken olevaa työtä.

en: Already initialized.
fi: Jo alustettu.

en: No more local devices.
fi: Ei muita paikallisia laitteita.

en: The site does not exist.
fi: Sivustoa ei ole.

en: The domain controller already exists.
fi: Toimialueella on jo ohjauskone.

en: Supported only when connected.
fi: Tuettu vain, kun on yhteys.

en: Perform operation even when nothing changed.
fi: Suorita toiminto, vaikka mikään ei muuttuisi.

en: The user profile is invalid.
fi: Käyttäjäprofiili on viallinen.

en: Not supported on Small Business Server.
fi: Small Business Server ei tue tätä.

en: Not all privileges assigned.
fi: Kaikkia oikeuksia ei ole asetettu.

en: Some security IDs not mapped.
fi: Joitain SID:itä ei kuvattu.

en: No quotas for account.
fi: Ei kiintiöitä tilille.

en: Local user session key.
fi: Paikallisen käyttäjän istuntoavain.

en: Password too complex for LM.
fi: Salasana on liian mutkikas LM:lle.

en: Unknown revision.
fi: Tuntematon revisio.

en: Incompatible revision levels.
fi: Revisiotasot eivät sovi yhteen.

en: Invalid owner.
fi: Omistaja ei kelpaa.

en: Invalid primary group.
fi: Virheellinen ensisijainen ryhmä.

en: No impersonation token.
fi: Ei tekeytymistunnusta.

en: Can't disable mandatory group.
fi: Pakollista ryhmää ei voida poistaa käytöstä.

en: No logon servers available.
fi: Ei kirjautumispalvelimia saatavilla.

en: No such logon session.
fi: Kirjautumisistuntoa ei ole olemassa.

en: No such privilege.
fi: Oikeutta ei ole.

en: Privilege not held.
fi: Asiakkaalla ei ole tarvittavaa oikeutta.

en: Invalid account name.
fi: Tilin nimi ei kelpaa.

en: User already exists.
fi: Käyttäjä on jo olemassa.

en: No such user.
fi: Käyttäjää ei ole.

en: Group already exists.
fi: Ryhmä on jo olemassa.

en: No such group.
fi: Ryhmää ei ole.

en: User already in group.
fi: Käyttäjä on jo ryhmässä.

en: User not in group.
fi: Käyttäjä ei ole ryhmässä.

en: Can't delete last admin user.
fi: Viimeistä järjestelmänvalvojaa ei voi poistaa.

en: Wrong password.
fi: Väärä salasana.

en: Ill-formed password.
fi: Väärin muodostettu salasana.

en: Password restriction.
fi: Salasanarajoitus.

en: Logon failure.
fi: Virhe kirjautumisessa.

en: Account restriction.
fi: Tunnuksen rajoitus.

en: Invalid logon hours.
fi: Kirjautumisajat eivät kelpaa.

en: Invalid workstation.
fi: Työasema ei kelpaa.

en: Password expired.
fi: Salasana vanhentunut.

en: Account disabled.
fi: Tunnus ei käytössä.

en: No security ID mapped.
fi: Mitään SID:tä ei kuvattu.

en: Too many LUIDs requested.
fi: Pyydettiin liian monta LUID:tä.

en: LUIDs exhausted.
fi: LUID:t loppuivat.

en: Invalid sub authority.
fi: SID:n aliauktoriteetti ei kelpaa.

en: Invalid ACL.
fi: ACL ei kelpaa.

en: Invalid SID.
fi: SID ei kelpaa.

en: Invalid security descriptor.
fi: Suojauskuvaus ei kelpaa.

en: Bad inherited ACL.
fi: Peritty ACL ei kelpaa.

en: Server disabled.
fi: Palvelin ei käytössä.

en: Server not disabled.
fi: Palvelin käytössä.

en: Invalid ID authority.
fi: ID-auktoriteetti ei kelpaa.

en: Allotted space exceeded.
fi: Myönnetty tila ylitetty.

en: Invalid group attributes.
fi: Ryhmäominaisuudet eivät kelpaa.

en: Bad impersonation level.
fi: Tekeytymistaso ei kelpaa.

en: Can't open anonymous security token.
fi: Ei voida avata nimetöntä suojaustunnusta.

en: Bad validation class.
fi: Vahvistusluokka ei kelpaa.

en: Bad token type.
fi: Väärä tunnuksen tyyppi.

en: No security on object.
fi: Objektilla ei ole suojausta.

en: Can't access domain information.
fi: Ei pääsyä palvelimen tietoihin.

en: Invalid server state.
fi: Palvelimen tila ei kelpaa.

en: Invalid domain state.
fi: Toimialueen tila ei kelpaa.

en: Invalid domain role.
fi: Toimialueen rooli ei kelpaa.

en: No such domain.
fi: Toimialuetta ei löydy.

en: Domain already exists.
fi: Toimialue on jo olemassa.

en: Domain limit exceeded.
fi: Toimialueiden raja ylitetty.

en: Internal database corruption.
fi: Sisäinen tietokanta vioittunut.

en: Internal error.
fi: Sisäinen virhe.

en: Generic access types not mapped.
fi: Yleisiä käyttöoikeustyyppejä on kuvaamatta.

en: Bad descriptor format.
fi: Kuvauksen muoto ei kelpaa.

en: Not a logon process.
fi: Ei kirjautumisprosessi.

en: Logon session ID exists.
fi: Kirjautumisistunnon ID on olemassa.

en: Unknown authentication package.
fi: Tuntematon tunnistautumispaketti.

en: Bad logon session state.
fi: Kirjautumisistunnon tila ei kelpaa.

en: Logon session ID collision.
fi: Kirjautumisistunnon ID on jo käytössä.

en: Invalid logon type.
fi: Kirjautumistyyppi ei kelpaa.

en: Cannot impersonate.
fi: Ei voida tekeytyä.

en: Invalid transaction state.
fi: Tapahtuman tila ei kelpaa.

en: Security DB commit failure.
fi: Suojaustietokanta on vioittunut.

en: Account is built-in.
fi: Tili on sisäänrakennettu.

en: Group is built-in.
fi: Ryhmä on sisäänrakennettu.

en: User is built-in.
fi: Käyttäjä on sisäänrakennettu.

en: Group is primary for user.
fi: Ryhmä on ensisijaisesti käyttäjälle.

en: Token already in use.
fi: Lipuke on jo käytössä.

en: No such local group.
fi: Paikallista ryhmää ei ole olemassa.

en: User not in local group.
fi: Käyttäjä ei paikallisessa ryhmässä.

en: User already in local group.
fi: Käyttäjä on jo paikallisessa ryhmässä.

en: Local group already exists.
fi: Paikallinen ryhmä on jo olemassa.

en: Logon type not granted.
fi: Kirjautumistyyppiä ei ole sallittu.

en: Too many secrets.
fi: Liian monta salaisuutta.

en: Secret too long.
fi: Liian pitkä salaisuus.

en: Internal security DB error.
fi: Sisäinen virhe turvallisuustietokannassa.

en: Too many context IDs.
fi: Liian monta kontekstin ID:tä.

en: Cross-encrypted NT password required.
fi: Tarvitaan ristiinsalattu NT-salasana.

en: No such member.
fi: Jäsentä ei ole.

en: Invalid member.
fi: Jäsen ei kelpaa.

en: Too many SIDs.
fi: Liian monta SID:tä.

en: Cross-encrypted LM password required.
fi: Tarvitaan ristiinsalattu LM-salasana.

en: No inheritable components.
fi: Ei periytyviä osia.

en: File or directory corrupt.
fi: Tiedosto tai hakemisto vioittunut.

en: Disk is corrupt.
fi: Levy vioittunut.

en: No user session key.
fi: Ei käyttäjän istunnon avainta.

en: License quota exceeded.
fi: Lisenssikiintiö ylittyi.

en: Wrong target name.
fi: Väärä kohteen nimi.

en: Mutual authentication failed.
fi: Keskinäinen tunnistautuminen epäonnistui.

en: Time skew between client and server.
fi: Aikavääristymä asiakkaan ja palvelimen välillä.

en: Invalid window handle.
fi: Ikkunan kahva ei kelpaa.

en: Invalid menu handle.
fi: Valikon kahva ei kelpaa.

en: Invalid cursor handle.
fi: Kursorin kahva ei kelpaa.

en: Invalid accelerator table handle.
fi: Pikanäppäintaulun kahva ei kelpaa.

en: Invalid hook handle.
fi: Koukun kahva ei kelpaa.

en: Invalid DWP handle.
fi: DWP-kahva ei kelpaa.

en: Can't create top-level child window.
fi: Ylintä lapsi-ikkunaa ei voida luoda.

en: Can't find window class.
fi: Ikkunaluokkaa ei löydy.

en: Window owned by another thread.
fi: Ikkuna kuuluu toiseen ketjuun.

en: Hotkey already registered.
fi: Pikanäppäin on jo käytössä.

en: Class already exists.
fi: Luokka on jo käytössä.

en: Class does not exist.
fi: Luokkaa ei ole.

en: Class has open windows.
fi: Luokassa on uusia ikkunoita.

en: Invalid index.
fi: Indeksi ei kelpaa.

en: Invalid icon handle.
fi: Kuvakkeen kahva ei kelpaa.

en: Private dialog index.
fi: Yksityinen dialogin indeksi.

en: List box ID not found.
fi: Listan ID:tä ei löydy.

en: No wildcard characters.
fi: Ei jokerimerkkejä.

en: Clipboard not open.
fi: Leikepöytä ei auki.

en: Hotkey not registered.
fi: Pikanäppäintä ei määritelty.

en: Not a dialog window.
fi: Ikkuna ei ole kelvollinen dialogi.

en: Control ID not found.
fi: Kontrollin ID:tä ei löydy.

en: Invalid combo box message.
fi: Virheellinen viesti yhdistelmälaatikolle.

en: Not a combo box window.
fi: Ikkuna ei ole yhdistelmälaatikko.

en: Invalid edit height.
fi: Virheellinen korkeus.

en: DC not found.
fi: DC:tä ei löydy.

en: Invalid hook filter.
fi: Koukun suodatin ei kelpaa.

en: Invalid filter procedure.
fi: Suodatinproseduuri ei kelpaa.

en: Hook procedure needs module handle.
fi: Koukku tarvitsee moduulin kahvan.

en: Global-only hook procedure.
fi: Tämän koukun voi asettaa vain globaalisti.

en: Journal hook already set.
fi: Lokiin on jo asennettu koukku.

en: Hook procedure not installed.
fi: Koukkua ei asennettu.

en: Invalid list box message.
fi: Virheellinen viesti listalle.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
fi: Lähetetty LB_SETCOUNT ei kelpaa.

en: No tab stops on this list box.
fi: Lista ei tue sarkainkohtia.

en: Can't destroy object owned by another thread.
fi: Ei voida poistaa toisen ketjun objektia.

en: Child window menus not allowed.
fi: Lapsi-ikkunoille ei sallita valikoita.

en: Window has no system menu.
fi: Ikkunalla ei ole järjestelmävalikkoa.

en: Invalid message box style.
fi: Viestilaatikon tyyli ei kelpaa.

en: Invalid SPI parameter.
fi: SPI-parametri ei kelpaa.

en: Screen already locked.
fi: Näyttö on jo lukittu.

en: Window handles have different parents.
fi: Ikkunoiden kahvoilla on eri vanhemmat.

en: Not a child window.
fi: Ei ole lapsi-ikkuna.

en: Invalid GW command.
fi: GW-komento ei kelpaa.

en: Invalid thread ID.
fi: Säikeen ID ei kelpaa.

en: Not an MDI child window.
fi: Ei ole MDI-lapsi-ikkuna.

en: Popup menu already active.
fi: Ponnahdusvalikko on jo aktiivinen.

en: No scrollbars.
fi: Ei vierityspalkkeja.

en: Invalid scrollbar range.
fi: Vierityspalkin väli ei kelpaa.

en: Invalid ShowWin command.
fi: ShowWin-komento ei kelpaa.

en: No system resources.
fi: Ei järjestelmän resursseja.

en: No non-paged system resources.
fi: Ei sivuttamattomia järjestelmän resursseja.

en: No paged system resources.
fi: Ei sivutettuja järjestelmän resursseja.

en: No working set quota.
fi: Työmuistin kiintiö täynnä.

en: No page file quota.
fi: Sivutustiedoston kiintiö täynnä.

en: Exceeded commitment limit.
fi: Muistin varausraja ylittyi.

en: Menu item not found.
fi: Valikon kohtaa ei löydy.

en: Invalid keyboard handle.
fi: Näppäimistökahva ei kelpaa.

en: Hook type not allowed.
fi: Koukun tyyppi ei ole sallittu.

en: Interactive window station required.
fi: Tarvitaan vuorovaikutteinen ikkunasäilö.

en: Timeout.
fi: Aikakatkaisu.

en: Invalid monitor handle.
fi: Näytön kahva ei kelpaa.

en: Event log file corrupt.
fi: Tapahtumalokitiedosto on vioittunut.

en: Event log can't start.
fi: Tapahtumalokia ei voida käynnistää.

en: Event log file full.
fi: Tapahtumalokitiedosto on täynnä.

en: Event log file changed.
fi: Tapahtumalokitiedosto on muuttunut.

en: Installer service failed.
fi: Asennuspalvelu epäonnistui.

en: Installation aborted by user.
fi: Käyttäjä keskeytti asennuksen.

en: Installation failure.
fi: Virhe asennuksessa.

en: Installation suspended.
fi: Asennus pysäytetty.

en: Unknown product.
fi: Tuntematon tuote.

en: Unknown feature.
fi: Tuntematon ominaisuus.

en: Unknown component.
fi: Tuntematon komponentti.

en: Unknown property.
fi: Tuntematon ominaisuus.

en: Invalid handle state.
fi: Kahvan tila ei kelpaa.

en: Bad configuration.
fi: Konfiguraatio ei kelpaa.

en: Index is missing.
fi: Hakemisto puuttuu.

en: Installation source is missing.
fi: Asennuksen lähde puuttuu.

en: Wrong installation package version.
fi: Väärä asennuspaketin versio.

en: Product uninstalled.
fi: Tuotteen asennus poistettu.

en: Invalid query syntax.
fi: Kyselyn syntaksi ei kelpaa.

en: Invalid field.
fi: Kenttä ei kelpaa.

en: Device removed.
fi: Laite poistettu.

en: Installation already running.
fi: Asennus jo käynnissä.

en: Installation package failed to open.
fi: Asennuspakkaus ei auennut.

en: Installation package is invalid.
fi: Asennuspakkaus on viallinen.

en: Installer user interface failed.
fi: Asennuksen käyttöliittymä epäonnistui.

en: Failed to open installation log file.
fi: Asennuslokitiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Installation language not supported.
fi: Asennuskieltä ei tueta.

en: Installation transform failed to apply.
fi: Muunnoksissa tapahtui virhe.

en: Installation package rejected.
fi: Asennuspakkaus hylättiin.

en: Function could not be called.
fi: Funktiota ei voitu kutsua.

en: Function failed.
fi: Funktio epäonnistui.

en: Invalid table.
fi: Taulu ei kelpaa.

en: Data type mismatch.
fi: Tietotyyppi ei täsmää.

en: Unsupported type.
fi: Tyyppiä ei tueta.

en: Creation failed.
fi: Luominen epäonnistui.

en: Temporary directory not writable.
fi: Väliaikaishakemistoon ei voida kirjoittaa.

en: Installation platform not supported.
fi: Asennusalustaa ei tueta.

en: Installer not used.
fi: Asennusohjelma ei käytössä.

en: Failed to open the patch package.
fi: Korjauspaketin avaaminen epäonnistui.

en: Invalid patch package.
fi: Korjauspaketti ei kelpaa.

en: Unsupported patch package.
fi: Korjauspakettia ei tueta.

en: Another version is installed.
fi: Eri versio on asennettu.

en: Invalid command line.
fi: Komentorivi ei kelpaa.

en: Remote installation not allowed.
fi: Etäasennusta ei sallita.

en: Reboot initiated after successful install.
fi: Käynnistetään uudelleen asennuksen onnistuttua.

en: Invalid string binding.
fi: Tekstiliitos ei kelpaa.

en: Wrong kind of binding.
fi: Vääränlainen liitos.

en: Invalid binding.
fi: Liitos ei kelpaa.

en: RPC protocol sequence not supported.
fi: RPC-protokollasekvenssiä ei tueta.

en: Invalid RPC protocol sequence.
fi: RPC-protokollasekvenssi ei kelpaa.

en: Invalid string UUID.
fi: UUID ei kelpaa.

en: Invalid endpoint format.
fi: Päätepisteen muoto ei kelpaa.

en: Invalid network address.
fi: Verkko-osoite ei kelpaa.

en: No endpoint found.
fi: Päätepistettä ei löydy.

en: Invalid timeout value.
fi: Aikakatkaisun arvo ei kelpaa.

en: Object UUID not found.
fi: Objektin UUID:tä ei löydy.

en: UUID already registered.
fi: UUID on jo rekisteröity.

en: UUID type already registered.
fi: UUID-tyyppi on jo rekisteröity.

en: Server already listening.
fi: Palvelin kuuntelee jo.

en: No protocol sequences registered.
fi: Protokollasekvenssejä ei ole rekisteröity.

en: RPC server not listening.
fi: RPC-palvelin ei kuuntele.

en: Unknown manager type.
fi: Tuntematon hallintatoiminnon tyyppi.

en: Unknown interface.
fi: Tuntematon rajapinta.

en: No bindings.
fi: Ei sidoksia.

en: No protocol sequences.
fi: Ei protokollasekvenssejä.

en: Can't create endpoint.
fi: Päätepistettä ei voida luoda.

en: Out of resources.
fi: Resurssit loppuivat.

en: RPC server unavailable.
fi: RPC-palvelin ei ole tavoitettavissa.

en: RPC server too busy.
fi: RPC-palvelin on liian kiireinen.

en: Invalid network options.
fi: Verkkovalinnat eivät kelpaa.

en: No RPC call active.
fi: Ei aktiivista RPC-kutsua.

en: RPC call failed.
fi: RPC-kutsu epäonnistui.

en: RPC call failed and didn't execute.
fi: RPC-kutsu epäonnistui, eikä sitä ajettu.

en: RPC protocol error.
fi: RPC-protokollavirhe.

en: Unsupported transfer syntax.
fi: Siirtosyntaksia ei tueta.

en: Invalid tag.
fi: Tagi ei kelpaa.

en: Invalid array bounds.
fi: Taulukon rajat eivät kelpaa.

en: No entry name.
fi: Merkinnän nimi puuttuu.

en: Invalid name syntax.
fi: Nimen muoto ei kelpaa.

en: Unsupported name syntax.
fi: Nimen muotoa ei tueta.

en: No network address.
fi: Ei verkko-osoitetta.

en: Duplicate endpoint.
fi: Toistuva päätepiste.

en: Unknown authentication type.
fi: Tuntematon tunnistautumistyyppi.

en: Maximum calls too low.
fi: Kutsujen maksimimäärä on liian matala.

en: String too long.
fi: Merkkijono liian pitkä.

en: Protocol sequence not found.
fi: Protokollasekvenssiä ei löydy.

en: Procedure number out of range.
fi: Proseduurin numero on ulkona alueelta.

en: Binding has no authentication data.
fi: Sidoksessa ei ole tunnistautumistietoja.

en: Unknown authentication service.
fi: Tuntematon tunnistuspalvelu.

en: Unknown authentication level.
fi: Tuntematon tunnistustaso.

en: Invalid authentication identity.
fi: Tuntematon identiteetti tunnistautumisessa.

en: Unknown authorization service.
fi: Tuntematon valtuutuspalvelu.

en: Invalid entry.
fi: Merkintä ei kelpaa.

en: Can't perform operation.
fi: Tehtävää ei voida suorittaa.

en: Endpoints not registered.
fi: Päätepisteitä ei ole rekisteröity.

en: Nothing to export.
fi: Ei vietävää.

en: Incomplete name.
fi: Epätäydellinen nimi.

en: Invalid version option.
fi: Versiovalinta ei kelpaa.

en: No more members.
fi: Ei enempää jäseniä.

en: Not all objects unexported.
fi: Kaikkia objekteja ei viety.

en: Interface not found.
fi: Rajapintaa ei löydy.

en: Entry already exists.
fi: Merkintä on jo olemassa.

en: Entry not found.
fi: Merkintää ei löydy.

en: Name service unavailable.
fi: Nimipalvelu ei käytettävissä.

en: Invalid network address family.
fi: Verkko-osoiteperhe ei kelpaa.

en: Operation not supported.
fi: Tehtävää ei tueta.

en: No security context available.
fi: Suojauskontekstia ei ole saatavilla.

en: RPCInternal error.
fi: RPC:n sisäinen virhe.

en: RPC divide-by-zero.
fi: RPC aiheutti nollalla jakamisen.

en: Address error.
fi: Osoitevirhe.

en: Floating-point divide-by-zero.
fi: Liukuluvun jako nollalla.

en: Floating-point underflow.
fi: Liukuluvun alivuoto.

en: Floating-point overflow.
fi: Liukuluvun ylivuoto.

en: No more entries.
fi: Ei enempää merkintöjä.

en: Character translation table open failed.
fi: Merkistönmuunnostaulua ei saatu avattua.

en: Character translation table file too small.
fi: Merkistönmuunnostaulun tiedosto on liian pieni.

en: Null context handle.
fi: Kontekstin kahva on NULL.

en: Context handle damaged.
fi: Kontekstin kahva on vioittunut.

en: Binding handle mismatch.
fi: Sidosten kahvat eivät täsmää.

en: Cannot get call handle.
fi: Kutsun kahvaa ei saada.

en: Null reference pointer.
fi: Osoitin on NULL.

en: Enumeration value out of range.
fi: Arvo on luettelon ulkopuolella.

en: Byte count too small.
fi: Tavumäärä on liian pieni.

en: Bad stub data.
fi: Tyngän data ei kelpaa.

en: Invalid user buffer.
fi: Annettu puskuri ei kelpaa.

en: Unrecognized media.
fi: Tuntematon media.

en: No trust secret.
fi: Ei luottamussalaisuutta.

en: No trust SAM account.
fi: Suojaustilien hallinnassa ei ole tiliä tälle luottamussuhteelle.

en: Trusted domain failure.
fi: Toimialueiden välinen luottamussuhde epäonnistui.

en: Trusted relationship failure.
fi: Luottamussuhde epäonnistui.

en: Trust logon failure.
fi: Kirjautuminen epäonnistui.

en: RPC call already in progress.
fi: RPC-kutsu on jo käynnissä.

en: NETLOGON is not started.
fi: NETLOGON ei ole käynnissä.

en: Account expired.
fi: Tili vanhentunut.

en: Redirector has open handles.
fi: Uudelleenohjaimella on avoimia kahvoja.

en: Printer driver already installed.
fi: Tulostimen ajuri on jo asennettu.

en: Unknown port.
fi: Tuntematon portti.

en: Unknown printer driver.
fi: Tuntematon tulostinajuri.

en: Unknown print processor.
fi: Tulostuksen käsittelijä on tuntematon.

en: Invalid separator file.
fi: Erotintiedosto ei kelpaa.

en: Invalid priority.
fi: Prioriteetti ei kelpaa.

en: Invalid printer name.
fi: Tulostimen nimi ei kelpaa.

en: Printer already exists.
fi: Tulostin on jo olemassa.

en: Invalid printer command.
fi: Tulostinkäsky ei kelpaa.

en: Invalid data type.
fi: Tietotyyppi ei kelpaa.

en: Invalid environment.
fi: Ympäristö ei kelpaa.

en: No more bindings.
fi: Ei enempää sidoksia.

en: Can't log on with inter-domain trust account.
fi: Toimialueiden välisellä luottamustilillä ei voi kirjautua.

en: Can't log on with workstation trust account.
fi: Tietokoneen luottamustilillä ei voi kirjautua.

en: Can't log on with server trust account.
fi: Palvelimen luottamustilillä ei voi kirjautua.

en: Domain trust information inconsistent.
fi: Toimialueen luottamustiedot eivät ole johdonmukaiset.

en: Server has open handles.
fi: Palvelimella on avoimia kahvoja.

en: Resource data not found.
fi: Resurssin tietoa ei löydy.

en: Resource type not found.
fi: Resurssin tyyppiä ei löydy.

en: Resource name not found.
fi: Resurssin nimeä ei löydy.

en: Resource language not found.
fi: Resurssin kieltä ei löydy.

en: Not enough quota.
fi: Ei tarpeeksi kiintiötä.

en: No interfaces.
fi: Ei rajapintoja.

en: RPC call canceled.
fi: RPC-kutsu peruutettu.

en: Binding incomplete.
fi: Sidos epätäydellinen.

en: RPC comm failure.
fi: Yhteysvirhe RPC-kutsussa.

en: Unsupported authorization level.
fi: Valtuutuksen tasoa ei tueta.

en: No principal name registered.
fi: Ensisijaista nimeä ei ole rekisteröity.

en: Not an RPC error.
fi: Ei RPC-virhe.

en: UUID is local only.
fi: UUID on vain paikallinen.

en: Security package error.
fi: Suojauspakkausvirhe.

en: Thread not canceled.
fi: Säiettä ei peruutettu.

en: Invalid handle operation.
fi: Kahvaoperaatio ei kelpaa.

en: Wrong serializing package version.
fi: Sarjoituspaketin versio on väärä.

en: Wrong stub version.
fi: Väärä tyngän versio.

en: Invalid pipe object.
fi: Putkiobjekti ei kelpaa.

en: Wrong pipe order.
fi: Väärä putkien järjestys.

en: Wrong pipe version.
fi: Väärä putken versio.

en: Group member not found.
fi: Ryhmän jäsentä ei löytynyt.

en: Can't create endpoint mapper DB.
fi: Päätepisteiden kuvaustietokantaa ei voida luoda.

en: Invalid object.
fi: Objekti ei kelpaa.

en: Invalid time.
fi: Aika ei kelpaa.

en: Invalid form name.
fi: Lomakkeen nimi ei kelpaa.

en: Invalid form size.
fi: Lomakkeen koko ei kelpaa.

en: Already awaiting printer handle.
fi: Odotetaan jo tulostinkahvaa.

en: Printer deleted.
fi: Tulostin poistettu.

en: Invalid printer state.
fi: Tulostimen tila ei kelpaa.

en: User must change password.
fi: Käyttäjän on vaihdettava salasana.

en: Domain controller not found.
fi: Toimialueen ohjauskonetta ei löydy.

en: Account locked out.
fi: Tilin käyttö on estetty.

en: Invalid pixel format.
fi: Pikselimuoto ei kelpaa.

en: Invalid driver.
fi: Ajuri ei kelpaa.

en: Invalid object resolver set.
fi: Objektinratkaisijajoukko ei kelpaa.

en: Incomplete RPC send.
fi: Vajavainen RPC-lähetys.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
fi: Asynkronisen RPC:n kahva ei kelpaa.

en: Invalid asynchronous RPC call.
fi: Asynkroninen RPC-kutsu ei kelpaa.

en: RPC pipe closed.
fi: RPC-putki suljettu.

en: Discipline error on RPC pipe.
fi: RPC-putkien järjestysvirhe.

en: No data on RPC pipe.
fi: Ei dataa RPC-putkessa.

en: No site name available.
fi: Sivuston nimeä ei saatavilla.

en: The file cannot be accessed.
fi: Tiedostoon ei ole pääsyä.

en: The filename cannot be resolved.
fi: Tiedostonimeä ei pystytä tulkitsemaan.

en: RPC entry type mismatch.
fi: RPC-merkinnän tyyppi ei täsmää.

en: Not all objects could be exported.
fi: Kaikkia objekteja ei voitu viedä.

en: The interface could not be exported.
fi: Rajapintaa ei voitu viedä.

en: The profile could not be added.
fi: Profiilia ei voitu lisätä.

en: The profile element could not be added.
fi: Profiilielementtiä ei voitu lisätä.

en: The profile element could not be removed.
fi: Profiilielementtiä ei voitu poistaa.

en: The group element could not be added.
fi: Ryhmäelementtiä ei voitu lisätä.

en: The group element could not be removed.
fi: Ryhmäelementtiä ei voitu poistaa.

en: The username could not be found.
fi: Käyttäjänimeä ei löytynyt.

en: This network connection does not exist.
fi: Tätä verkkoyhteyttä ei ole.

en: Call interrupted.
fi: Kutsu keskeytetty.

en: Invalid file handle.
fi: Tiedoston kahva ei kelpaa.

en: Invalid pointer address.
fi: Osoittimen osoite ei kelpaa.

en: Invalid argument.
fi: Argumentti ei kelpaa.

en: Connection reset by peer.
fi: Vastapuoli nollasi yhteyden.

en: Host not found.
fi: Isäntää ei löydy.

en: Nonauthoritative host not found.
fi: Isäntää ei löydy (ei-autoritatiivinen).

en: Nonrecoverable error.
fi: Peruuttamaton virhe.

en: Name valid, no data record.
fi: Nimi kelpaa, ei tietuetta.

en: Not implemented.
fi: Ei toteutettu.

en: Call failed.
fi: Kutsu epäonnistui.

en: No Signature found in file.
fi: Tiedostosta ei löytynyt allekirjoitusta.

en: Invalid call.
fi: Kutsu ei kelpaa.

en: Resource is not currently available.
fi: Resurssi ei ole nyt saatavilla.

en: Normal
fi: Normaali

en: A4 Small
fi: A4 (pieni)

en: 10x14
fi: 10x14 tuumaa

en: 11x17
fi: 11x17 tuumaa

en: C size sheet
fi: C-paperi (ANSI)

en: D size sheet
fi: D-paperi (ANSI)

en: E size sheet
fi: E-paperi (ANSI)

en: Envelope C5
fi: C5-kirjekuori

en: Envelope C3
fi: C3-kirjekuori

en: Envelope C4
fi: C4-kirjekuori

en: Envelope C6
fi: C6-kirjekuori

en: Envelope C65
fi: C65-kirjekuori

en: Envelope B4
fi: B4-kirjekuori

en: Envelope B5
fi: B5-kirjekuori

en: Envelope B6
fi: B6-kirjekuori

en: B4 (ISO)
fi: B4

en: Japanese Postcard
fi: Japanilainen postikortti

en: 9x11
fi: 9x11 tuumaa

en: 10x11
fi: 10x11 tuumaa

en: 15x11
fi: 15x11 tuumaa

en: Letter Transverse
fi: Letter (pysty)

en: A4 Transverse
fi: A4 (pysty)

en: Letter Extra Transverse
fi: Letter Extra (pysty)

en: A5 Transverse
fi: A5 (pysty)

en: B5 (JIS) Transverse
fi: B5 (JIS) (pysty)

en: B5 (ISO) Extra
fi: B5 Extra

en: A3 Transverse
fi: A3 (pysty)

en: A3 Extra Transverse
fi: A3 Extra (pysty)

en: Japanese Double Postcard
fi: Japanilainen tuplapostikortti

en: Japanese Envelope Kaku #2
fi: Japanin kirjekuori Kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #3
fi: Japanin kirjekuori Kaku #3

en: Japanese Envelope Chou #3
fi: Japanin kirjekuori Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #4
fi: Japanin kirjekuori Chou #4

en: Letter Rotated
fi: Letter (vaaka)

en: A3 Rotated
fi: A3 (vaaka)

en: A4 Rotated
fi: A4 (vaaka)

en: A5 Rotated
fi: A5 (vaaka)

en: B4 (JIS) Rotated
fi: B4 (JIS) (vaaka)

en: B5 (JIS) Rotated
fi: B5 (JIS) (vaaka)

en: Japanese Postcard Rotated
fi: Japanilainen postikortti (vaaka)

en: Double Japan Postcard Rotated
fi: Japanilainen tuplapostikortti (vaaka)

en: A6 Rotated
fi: A6 (vaaka)

en: Japan Envelope Kaku #2 Rotated
fi: Japanin kirjekuori Kaku #2 (vaaka)

en: Japan Envelope Kaku #3 Rotated
fi: Japanin kirjekuori Kaku #3 (vaaka)

en: Japan Envelope Chou #3 Rotated
fi: Japanin kirjekuori Chou #3 (vaaka)

en: Japan Envelope Chou #4 Rotated
fi: Japanin kirjekuori Chou #4 (vaaka)

en: B6 (JIS) Rotated
fi: B6 (JIS) (vaaka)

en: 12x11
fi: 12x11 tuumaa

en: Japan Envelope You #4
fi: Japanin kirjekuori You #4

en: Japan Envelope You #4 Rotated
fi: Japanin kirjekuori You #4 (vaaka)

en: PRC 16K Rotated
fi: PRC 16K (vaaka)

en: PRC 32K Rotated
fi: PRC 32K (vaaka)

en: PRC 32K(Big) Rotated
fi: PRC 32K(Big) (vaaka)

en: PRC Envelope #1 Rotated
fi: PRC Envelope #1 (vaaka)

en: PRC Envelope #2 Rotated
fi: PRC Envelope #2 (vaaka)

en: PRC Envelope #3 Rotated
fi: PRC Envelope #3 (vaaka)

en: PRC Envelope #4 Rotated
fi: PRC Envelope #4 (vaaka)

en: PRC Envelope #5 Rotated
fi: PRC Envelope #5 (vaaka)

en: PRC Envelope #6 Rotated
fi: PRC Envelope #6 (vaaka)

en: PRC Envelope #7 Rotated
fi: PRC Envelope #7 (vaaka)

en: PRC Envelope #8 Rotated
fi: PRC Envelope #8 (vaaka)

en: PRC Envelope #9 Rotated
fi: PRC Envelope #9 (vaaka)

en: PRC Envelope #10 Rotated
fi: PRC Envelope #10 (vaaka)

en: Local Port
fi: Paikallinen portti

en: Local Monitor
fi: Paikallinen monitori

en: Add a Local Port
fi: Lisää paikallinen portti

en: &Enter the port name to add:
fi: &Kirjoita lisättävän portin nimi:

en: Configure LPT Port
fi: Säädä LPT-porttia

en: Timeout (seconds)
fi: Aikakatkaisu (sekuntia)

en: &Transmission Retry:
fi: &Lähetyksen uusi yritys:

en: '%s' is not a valid port name
fi: '%s' ei ole kelvollinen portin nimi

en: Port %s already exists
fi: Portti %s on jo olemassa

en: This port has no options to configure
fi: Tällä portilla ei ole säädettäviä asetuksia

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
fi: Postin lähetys epäonnistui, koska MAPI-asiakasohjelmaa ei ole asennettu.

en: Send Mail
fi: Lähetä postia

en: Begin request has already been made.
fi: Aloituspyyntö on jo tehty.

en: Sink has not been finalized.
fi: Ulostuloa ei ole viimeistelty.

en: Clock was stopped
fi: Kello oli pysäytetty

en: Media Foundation platform is not initialized.
fi: Media Foundation platform -kirjastoa ei ole alustettu.

en: Buffer is too small.
fi: Puskuri on liian pieni.

en: Invalid request.
fi: Pyyntö ei kelpaa.

en: Invalid stream number.
fi: Virran numero ei kelpaa.

en: Invalid media type.
fi: Mediatyyppi ei kelpaa.

en: No more input is accepted.
fi: Enempää syötettä ei hyväksytä.

en: Object is not initialized.
fi: Objektia ei ole alustettu.

en: Representation is not supported.
fi: Esitystapaa ei tueta.

en: No more types in the list of suggested media types.
fi: Ehdotettujen mediatyyppien listalla ei ole enempää tyyppejä.

en: Unsupported service.
fi: Palvelua ei tueta.

en: Unexpected error.
fi: Odottamaton virhe.

en: Invalid type.
fi: Tyyppi ei kelpaa.

en: Invalid file format.
fi: Tiedostomuoto ei kelpaa.

en: Invalid timestamp.
fi: Aikaleima ei kelpaa.

en: Unsupported scheme.
fi: Skeemaa ei tueta.

en: Unsupported bytestream type.
fi: Tavuvirran tyyppiä ei tueta.

en: Unsupported time format.
fi: Ajan muotoa ei tueta.

en: Timestamp is not set for the sample.
fi: Näytteelle ei ole asetettu aikaleimaa.

en: No duration set for the sample.
fi: Näytteelle ei ole asetettu kestoa.

en: Invalid stream data.
fi: Virran data ei kelpaa.

en: Realtime support is not available.
fi: Reaaliaikaisuus ei ole käytettävissä.

en: Unsupported rate.
fi: Nopeutta ei tueta.

en: Unsupported thinning.
fi: Ohennusta ei tueta.

en: Reversing is not supported.
fi: Kääntämistä ei tueta.

en: Unsupported rate transition.
fi: Nopeuden vaihtoa ei tueta.

en: Rate change was preempted.
fi: Nopeuden vaihto sivuutettiin.

en: Object or value wasn't found.
fi: Objektia tai arvoa ei löydy.

en: Value is not available.
fi: Arvo ei ole saatavilla.

en: Clock is not available.
fi: Kello ei ole saatavilla.

en: Multiple subscribers are not supported.
fi: Useaa listautujaa ei tueta.

en: The timer was orphaned.
fi: Ajastin jäi orvoksi.

en: State transition is pending.
fi: Tilan muutos odottaa.

en: Unsupported state transition.
fi: Tilan muutosta ei tueta.

en: Unrecoverable error occurred.
fi: On tapahtunut peruuttamaton virhe.

en: Sample has too many buffers.
fi: Näytteellä on liian monta puskuria.

en: Sample is not writable.
fi: Näyte ei ole kirjoitettava.

en: Key is invalid.
fi: Avain on viallinen.

en: Bad startup version.
fi: Käynnistysversio ei kelpaa.

en: Unsupported caption.
fi: Tekstiä ei tueta.

en: Invalid position.
fi: Paikka ei kelpaa.

en: Attribute is not found.
fi: Attribuuttia ei löydy.

en: Property type is not allowed.
fi: Ominaisuuden tyyppi ei ole sallittu.

en: Property type is not supported.
fi: Ominaisuuden tyyppiä ei tueta.

en: Property is empty.
fi: Ominaisuus on tyhjä.

en: Property is not empty.
fi: Ominaisuus ei ole tyhjä.

en: Vector property is not allowed.
fi: Vektoriominaisuus ei ole sallittu.

en: Vector property is required.
fi: Vektoriominaisuus vaaditaan.

en: Operation was cancelled.
fi: Toimenpide keskeytettiin.

en: Bytestream is not seekable.
fi: Tavuvirta ei ole haettava.

en: Platform is disabled in safe mode.
fi: Alusta ei ole käytettävissä turvatilassa.

en: Cannot parse bytestream.
fi: Tavuvirtaa ei voida jäsentää.

en: Mutually exclusive flags passed to source resolver.
fi: Lähteen jäsentäjälle on annettu toisensa poissulkevia valitsimia.

en: Unknown bytestream length.
fi: Tavuvirran pituutta ei tiedetä.

en: Invalid work queue index.
fi: Työjonon indeksi ei kelpaa.

en: No events available.
fi: Tapahtumia ei ole saatavilla.

en: Invalid media source state transition.
fi: Medialähteen tilan muutos ei kelpaa.

en: End of media stream has been reached.
fi: Mediavirta on lopussa.

en: Shutdown() was called.
fi: Shutdown() kutsuttu.

en: Media stream has no duration set.
fi: Mediavirralla ei ole kestoa.

en: Media format was recognized but is invalid.
fi: Median muoto tunnistettiin, mutta se ei kelpaa.

en: Property wasn't found.
fi: Ominaisuutta ei löytynyt.

en: Property is read-only.
fi: Ominaisuus on vain luettava.

en: Property is not allowed.
fi: Ominaisuutta ei sallita.

en: Media source is not started.
fi: Medialähdettä ei ole käynnistetty.

en: Unsupported media format.
fi: Median muotoa ei tueta.

en: Media source is in wrong state.
fi: Medialähde on väärässä tilassa.

en: No media streams were selected.
fi: Mediavirtoja ei ole valittu.

en: Unsupported media source characteristics.
fi: Medialähteen ominaisuuksia ei tueta.

en: Stream sink was removed.
fi: Virtaulostulo poistettiin.

en: Stream sinks are out of sync.
fi: Virtaulostulojen ajoitus ei täsmää.

en: Media sink stream sinks set is fixed.
fi: Mediaulostulon virtaulostuloja ei voi muuttaa.

en: Stream sink already exists.
fi: Virtaulostulo on jo olemassa.

en: Sample allocation was canceled.
fi: Näytteen varaaminen keskeytettiin.

en: Sample allocator is empty.
fi: Näytteenvaraaja on tyhjä.

en: Sink was already stopped.
fi: Ulostulo oli jo pysäytetty.

en: Bitrate was unknown for ASF file sink.
fi: ASF-tiedoston siirtonopeus (bitrate) oli tuntematon.

en: No streams were selected for the sink.
fi: Ulostulolle ei ole valittu mediavirtoja.

en: Metadata was too long.
fi: Metatieto on liian pitkä.

en: No samples were processed by the sink.
fi: Ulostulo ei käsitellyt näytteitä.

en: Sink was not provided with required headers.
fi: Ulostulolle ei annettu tarvittavia otsikoita.

en: Optional node is invalid.
fi: Valinnainen solmu ei kelpaa.

en: Cannot find decryptor.
fi: Salaukselle ei löydy purkajaa.

en: Codec was not found.
fi: Koodekkia ei löydy.

en: Cannot connect topology nodes.
fi: Topologian solmuja ei voida yhdistää.

en: Topology request is not supported.
fi: Topologiapyyntöä ei tueta.

en: Invalid topology time attributes.
fi: Topologian aika-attribuutit eivät kelpaa.

en: Found loops in topology.
fi: Topologiassa on silmukoita.

en: Presentation descriptor is missing.
fi: Esitystavan kuvaus puuttuu.

en: Stream descriptor is missing.
fi: Virran kuvaus puuttuu.

en: Stream descriptor is not selected.
fi: Virran kuvausta ei ole valittu.

en: Source is missing.
fi: Lähde puuttuu.

en: Topology loader does not support sink activates.
fi: Topologianlatain ei tue ulostulojen aktivointeja.

en: Clock has no time source set.
fi: Kellolle ei ole asetettu ajan lähdettä.

en: Clock state was already set.
fi: Kellon tila oli jo asetettu.

en: Clock is not simple
fi: Kello ei ole yksinkertainen

en: Enter Network Password
fi: Anna verkon salasana

en: Please enter your username and password:
fi: Anna käyttäjänimi ja salasana:

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

en: User
fi: Käyttäjä

en: Password
fi: Salasana

en: &Save this password (insecure)
fi: &Tallenna tämä salasana (suojaamaton)

en: Entire Network
fi: Koko verkko

en: Sound Selection
fi: Äänivalinta

en: &Save As...
fi: Tallenna &nimellä...

en: &Format:
fi: &Muoto:

en: &Attributes:
fi: &Ominaisuudet:

en: Hyperlink
fi: Hyperlinkki

en: Hyperlink Information
fi: Tietoja hyperlinkistä

en: &Type:
fi: &Tyyppi:

en: HTML Document
fi: HTML-dokumentti

en: Downloading from %s...
fi: Ladataan lähteestä %s...

en: Done
fi: Valmis

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
fi: Annettua asennuspakettia ei voitu avata. Tarkista tiedoston polku ja yritä uudelleen.

en: path %s not found
fi: polkua %s ei löydy

en: insert disk %s
fi: anna levy %s

en: Windows Installer %s
    
    Usage:
    msiexec command {required parameter} [optional parameter]
    
    Install a product:
    	/i {package|product_code} [property]
    	/package {package|product_code} [property]
    	/a package [property]
    Repair an installation:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {package|product_code}
    Uninstall a product:
    	/uninstall {package|product_code} [property]
    	/x {package|product_code} [property]
    Advertise a product:
    	/j[u|m] package [/t transform] [/g languageid]
    Apply a patch:
    	/p patch_package [property]
    	/p patch_package /a package [property]
    Log and user interface modifiers for the above commands:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] log_file
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Register the MSI Service:
    	/y
    Unregister the MSI Service:
    	/z
    Display this help:
    	/help
    	/?
fi: Windows Installer %s
    
    Käyttö:
    msiexec komento {pakollinen parametri} [valinnainen parametri]
    
    Asenna tuote:
    	/i {paketti|tuotekoodi} [ominaisuus]
    	/package {paketti|tuotekoodi} [ominaisuus]
    	/a {paketti} [ominaisuus]
    Korjaa asennus:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {paketti|tuotekoodi}
    Poista tuote:
    	/uninstall {paketti|tuotekoodi} [ominaisuus]
    	/x {paketti|tuotekoodi} [ominaisuus]
    Mainosta tuotetta:
    	/j[u|m] paketti [/t muunnos] [/g kielitunnus]
    Asenna korjaus:
    	/p korjauspaketti [ominaisuus]
    	/p korjauspaketti /a paketti [ominaisuus]
    Loki- ja käyttöliittymäasetukset edellisille komennoille:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] lokitiedosto
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Rekisteröi MSI-palvelu:
    	/y
    Peru MSI-palvelun rekisteröinti:
    	/z
    Näytä tämä ohje:
    	/help
    	/?

en: enter which folder contains %s
fi: anna kansio, jossa on %s

en: install source for feature missing
fi: ominaisuuden asennuslähde puuttuu

en: network drive for feature missing
fi: ominaisuuden verkkolevy puuttuu

en: feature from:
fi: ominaisuus lähteestä:

en: choose which folder contains %s
fi: valitse kansio, jossa on %s

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Allocating registry space
fi: Varataan rekisteristä tilaa

en: Searching for installed applications
fi: Etsitään asennettuja ohjelmia

en: Binding executables
fi: Sidotaan suoritettavia tiedostoja

en: Searching for qualifying products
fi: Etsitään sopivia tuotteita

en: Computing space requirements
fi: Lasketaan tilavaatimuksia

en: Creating folders
fi: Luodaan kansioita

en: Creating shortcuts
fi: Luodaan pikakuvakkeita

en: Deleting services
fi: Poistetaan palveluita

en: Creating duplicate files
fi: Luodaan kopioita tiedostoista

en: Searching for related applications
fi: Etsitään tähän liittyviä sovelluksia

en: Copying network install files
fi: Kopioidaan verkkoasennustiedostoja

en: Copying new files
fi: Kopioidaan uusia tiedostoja

en: Installing ODBC components
fi: Asennetaan ODBC-komponentteja

en: Installing new services
fi: Asennetaan uusia palveluita

en: Installing system catalog
fi: Asennetaan järjestelmäluetteloa

en: Validating install
fi: Vahvistetaan asennusta

en: Evaluating launch conditions
fi: Arvioidaan käynnistysehtoja

en: Migrating feature states from related applications
fi: Siirretään ominaisuuksien tiloja muista sovelluksista

en: Moving files
fi: Siirretään tiedostoja

en: Publishing assembly information
fi: Julkaistaan kirjastotietoja

en: Unpublishing assembly information
fi: Poistetaan kirjastotietoja

en: Patching files
fi: Päivitetään tiedostoja

en: Updating component registration
fi: Päivitetään komponenttien rekisteröintiä

en: Publishing Qualified Components
fi: Julkaistaan sopivia komponentteja

en: Publishing Product Features
fi: Julkaistaan tuotteen ominaisuuksia

en: Publishing product information
fi: Julkaistaan tuotteen tietoja

en: Registering Class servers
fi: Rekisteröidään luokkapalvelimia

en: Registering COM+ Applications and Components
fi: Rekisteröidään COM+-sovelluksia ja -komponentteja

en: Registering extension servers
fi: Rekisteröidään laajennuspalvelimia

en: Registering fonts
fi: Rekisteröidään fontteja

en: Registering MIME info
fi: Rekisteröidään MIME-tietoja

en: Registering product
fi: Rekisteröidään tuotetta

en: Registering program identifiers
fi: Rekisteröidään ohjelmatunnuksia

en: Registering type libraries
fi: Rekisteröidään tyyppikirjastoja

en: Registering user
fi: Rekisteröidään käyttäjää

en: Removing duplicated files
fi: Poistetaan tiedostojen kopioita

en: Updating environment strings
fi: Päivitetään ympäristömuuttujia

en: Removing applications
fi: Poistetaan sovelluksia

en: Removing files
fi: Poistetaan tiedostoja

en: Removing folders
fi: Poistetaan kansioita

en: Removing INI files entries
fi: Poistetaan tietoja INI-tiedostoista

en: Removing ODBC components
fi: Poistetaan ODBC-komponentteja

en: Removing system registry values
fi: Poistetaan tietoja järjestelmärekisteristä

en: Removing shortcuts
fi: Poistetaan pikakuvakkeita

en: Registering modules
fi: Rekisteröitään moduuleja

en: Unregistering modules
fi: Kumotaan moduulien rekisteröintiä

en: Initializing ODBC directories
fi: Alustetaan ODBC-hakemistoja

en: Starting services
fi: Käynnistetään palveluita

en: Stopping services
fi: Lopetetaan palveluita

en: Unpublishing Qualified Components
fi: Kumotaan sopivien komponenttien julkaisua

en: Unpublishing Product Features
fi: Kumotaan tuotteen ominaisuuksien julkaisua

en: Unpublishing product information
fi: Poistetaan tuotteen tietoja

en: Unregister Class servers
fi: Kumotaan luokkapalvelinten rekisteröintiä

en: Unregistering COM+ Applications and Components
fi: Kumotaan COM+-sovellusten ja -komponenttien rekisteröintiä

en: Unregistering extension servers
fi: Kumotaan laajennuspalvelimien rekisteröintiä

en: Unregistering fonts
fi: Kumotaan fonttien rekisteröintiä

en: Unregistering MIME info
fi: Poistetaann MIME-tietoja

en: Unregistering program identifiers
fi: Kumotaan ohjelmatunnusten rekisteröintiä

en: Unregistering type libraries
fi: Kumotaan tyyppikirjastojen rekisteröintiä

en: Writing INI files values
fi: Kirjoitetaan INI-tiedostojen tietoja

en: Writing system registry values
fi: Kirjoitetaan järjestelmärekisterin tietoja

en: Free space: [1]
fi: Vapaa tila: [1]

en: Property: [1], Signature: [2]
fi: Ominaisuus: [1], Allekirjoitus: [2]

en: File: [1]
fi: Tiedosto: [1]

en: Folder: [1]
fi: Kansio: [1]

en: Shortcut: [1]
fi: Pikakuvake: [1]

en: Service: [1]
fi: Palvelu: [1]

en: File: [1],  Directory: [9],  Size: [6]
fi: Tiedosto: [1],  Kansio: [9],  Koko: [6]

en: Found application: [1]
fi: Löydetty sovellus: [1]

en: File: [1], Directory: [9], Size: [6]
fi: Tiedosto: [1], Kansio: [9], Koko: [6]

en: Service: [2]
fi: Palvelu: [2]

en: File: [1],  Dependencies: [2]
fi: Tiedosto: [1],  Riippuvuudet: [2]

en: Application: [1]
fi: Sovellus: [1]

en: Application Context:[1], Assembly Name:[2]
fi: Sovelluksen konteksti:[1], Kirjaston nimi:[2]

en: File: [1],  Directory: [2],  Size: [3]
fi: Tiedosto: [1],  Kansio: [2],  Koko: [3]

en: Component ID: [1], Qualifier: [2]
fi: Komponentin tunnus: [1], Tarkenne: [2]

en: Feature: [1]
fi: Ominaisuus: [1]

en: Class Id: [1]
fi: Luokan tunnus: [1]

en: AppId: [1]{{, AppType: [2], Users: [3], RSN: [4]}}
fi: Sovelluksen tunnus: [1]{{, Sovellustyyppi: [2], Käyttäjät: [3], RSN: [4]}}

en: Extension: [1]
fi: Pääte: [1]

en: Font: [1]
fi: Fontti: [1]

en: MIME Content Type: [1], Extension: [2]
fi: MIME-tyyppi: [1], Pääte: [2]

en: ProgId: [1]
fi: Ohjelman tunnus: [1]

en: LibID: [1]
fi: Kirjaston tunnus: [1]

en: File: [1], Directory: [9]
fi: Tiedosto: [1], Kansio: [9]

en: Name: [1], Value: [2], Action [3]
fi: Nimi: [1], Arvo: [2], Toiminto [3]

en: Application: [1], Command line: [2]
fi: Sovellus: [1], Komentorivi: [2]

en: File: [1],  Section: [2],  Key: [3], Value: [4]
fi: Tiedosto: [1],  Osio: [2],  Avain: [3], Arvo: [4]

en: Key: [1], Name: [2]
fi: Avain: [1], Nimi: [2]

en: File: [1], Folder: [2]
fi: Tiedosto: [1], Kansio: [2]

en: AppId: [1]{{, AppType: [2]}}
fi: Sovelluksen tunnus: [1]{{, Sovellustyyppi: [2]}}

en: Key: [1], Name: [2], Value: [3]
fi: Avain: [1], Nimi: [2], Arvo: [3]

en: {{Fatal error: }}
fi: {{Peruuttamaton virhe: }}

en: {{Error [1]. }}
fi: {{Virhe [1]. }}

en: Warning [1].
fi: Varoitus [1].

en: Info [1].
fi: Tiedote [1].

en: The installer has encountered an unexpected error installing this package. This may indicate a problem with this package. The error code is [1]. {{The arguments are: [2], [3], [4]}}
fi: Asennusohjelma kohtasi odottamattoman virheen tämän paketin asennuksessa. Paketissa voi olla ongelma. Virhekoodi on [1]. {{Argumentit ovat: [2], [3], [4]}}

en: {{Disk full: }}
fi: {{Levy täynnä: }}

en: Action [Time]: [1]. [2]
fi: Toiminto [Time]: [1]. [2]

en: Message type: [1], Argument: [2]{, [3]}
fi: Viestin tyyppi: [1], Argumentti: [2]{, [3]}

en: === Logging started: [Date]  [Time] ===
fi: === Loki aloitettu: [Date]  [Time] ===

en: Action start [Time]: [1].
fi: Toiminto alkoi [Time]: [1].

en: Action ended [Time]: [1]. Return value [2].
fi: Toiminto loppui [Time]: [1]. Paluuarvo [2].

en: Please insert the disk: [2]
fi: Syötä levy: [2]

en: Source file not found{{(cabinet)}}: [2]. Verify that the file exists and that you can access it.
fi: Lähdetiedostoa ei löydy{{(cabinet)}}: [2]. Varmista, että tiedosto on olemassa ja käytettävissä.

en: Wine MS-RLE video codec
fi: Winen MS-RLE-videokoodekki

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
fi: Winen MS-RLE-videokoodekki
    Copyright 2002, Michael Guennewig

en: Video Compression
fi: Videon pakkaus

en: &Compressor:
fi: &Pakkain:

en: Con&figure...
fi: &Aseta...

en: &About
fi: &Tietoja

en: Compression &Quality:
fi: Pakkaus&laatu:

en: &Key Frame Every
fi: Avainkuvan väli:

en: &Data Rate
fi: &Päivämäärä

en: kB/s
fi: kt/s

en: Full Frames (Uncompressed)
fi: Kokonaiset kuvat (Pakkaamaton)

en: Wine Video 1 video codec
fi: Winen Video 1 -videokoodekki

en: unknown object
fi: tuntematon objekti

en: title bar
fi: otsikkopalkki

en: menu bar
fi: valikko

en: scroll bar
fi: vierityspalkki

en: grip
fi: kahva

en: sound
fi: ääni

en: cursor
fi: kursori

en: caret
fi: kohdistin

en: alert
fi: hälytys

en: window
fi: ikkuna

en: client
fi: asiakas

en: popup menu
fi: ponnahdusvalikko

en: menu item
fi: valikon kohta

en: tool tip
fi: työkaluvihje

en: application
fi: sovellus

en: document
fi: dokumentti

en: pane
fi: ruutu

en: chart
fi: kuvaaja

en: dialog
fi: dialogi

en: border
fi: reunus

en: grouping
fi: ryhmittely

en: separator
fi: erotin

en: tool bar
fi: työkalupalkki

en: status bar
fi: tilapalkki

en: table
fi: taulukko

en: column header
fi: sarakkeen otsikko

en: row header
fi: rivin otsikko

en: column
fi: sarake

en: row
fi: rivi

en: cell
fi: solu

en: link
fi: linkki

en: help balloon
fi: ohjekupla

en: character
fi: merkki

en: list
fi: lista

en: list item
fi: listan jäsen

en: outline
fi: runko

en: outline item
fi: rungon kohta

en: page tab
fi: välilehti

en: property page
fi: ominaisuussivu

en: indicator
fi: osoitin

en: graphic
fi: kuva

en: static text
fi: staattinen teksti

en: text
fi: teksti

en: push button
fi: painike

en: check button
fi: valintapainike

en: radio button
fi: radiopainike

en: combo box
fi: yhdistelmälaatikko

en: drop down
fi: pudotusvalikko

en: progress bar
fi: etenemispalkki

en: dial
fi: säädin

en: hot key field
fi: pikanäppäinkenttä

en: slider
fi: liukusäädin

en: spin box
fi: askelluskenttä

en: diagram
fi: kuvaaja

en: animation
fi: animaatio

en: equation
fi: yhtälö

en: drop down button
fi: pudotusvalikon painike

en: menu button
fi: valikkopainike

en: grid drop down button
fi: ruudukon avaava painike

en: white space
fi: tyhjä tila

en: page tab list
fi: välilehtilista

en: clock
fi: kello

en: split button
fi: jaettu painike

en: IP address
fi: IP-osoite

en: outline button
fi: rungon painike

[ctx: object state]
en: normal
fi: normaali

[ctx: object state]
en: unavailable
fi: ei käytettävissä

[ctx: object state]
en: selected
fi: valittu

[ctx: object state]
en: focused
fi: kohdistettu

[ctx: object state]
en: pressed
fi: painettu

[ctx: object state]
en: checked
fi: valittu

[ctx: object state]
en: mixed
fi: osittainen

[ctx: object state]
en: read only
fi: vain luku

[ctx: object state]
en: hot tracked
fi: pikajäljitetty

[ctx: object state]
en: default
fi: oletus

[ctx: object state]
en: expanded
fi: laajennettu

[ctx: object state]
en: collapsed
fi: tiivistetty

[ctx: object state]
en: busy
fi: varattu

[ctx: object state]
en: floating
fi: irrallinen

[ctx: object state]
en: marqueed
fi: vierivä

[ctx: object state]
en: animated
fi: animoitu

[ctx: object state]
en: invisible
fi: näkymätön

[ctx: object state]
en: offscreen
fi: poissa ruudulta

[ctx: object state]
en: sizeable
fi: koko muutettava

[ctx: object state]
en: moveable
fi: siirrettävä

[ctx: object state]
en: self voicing
fi: itse puhuva

[ctx: object state]
en: focusable
fi: kohdistettava

[ctx: object state]
en: selectable
fi: valittava

[ctx: object state]
en: linked
fi: linkitetty

[ctx: object state]
en: traversed
fi: läpikäyty

[ctx: object state]
en: multi selectable
fi: monivalittava

[ctx: object state]
en: extended selectable
fi: laajentaen valittava

[ctx: object state]
en: alert low
fi: vähäinen hälytys

[ctx: object state]
en: alert medium
fi: keskitason hälytys

[ctx: object state]
en: alert high
fi: tärkeä hälytys

[ctx: object state]
en: protected
fi: suojattu

[ctx: object state]
en: has popup
fi: sisältää ponnahdusvalikon tai -ikkunan

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois päältä

en: Provider
fi: Tarjoaja

en: Select the data you want to connect to:
fi: Valitse tietolähde, johon haluat yhdistää:

en: Connection
fi: Yhteys

en: Specify the following to connect to ODBC data:
fi: Määritä seuraavat, jotta voit yhdistää ODBC-tietolähteeseen:

en: 1. Specify the source of data:
fi: 1. Määritä tietolähde:

en: Use &data source name
fi: Käytä tietolähteen &nimeä

en: Use c&onnection string
fi: Syötä yhteysasetukset &merkkijonona

en: &Connection string:
fi: Yhteys&asetukset:

en: B&uild...
fi: &Luo...

en: 2. Enter information to log on to the server
fi: 2. Syötä palvelimen kirjautumistiedot

en: User &name:
fi: &Tunnus:

en: &Blank password
fi: &Ei salasanaa

en: Allow &saving password
fi: Sa&lli salasanan tallennus

en: 3. Enter the &initial catalog to use:
fi: 3. Syötä ensiksi käytettävä &katalogi:

en: &Test Connection
fi: Testaa y&hteyttä

en: Advanced
fi: Kehittynyt

en: Network settings
fi: Verkkoasetukset

en: &Impersonation level:
fi: &Tekeytymistaso:

en: P&rotection level:
fi: &Suojaustaso:

en: Connect:
fi: Yhdistä:

en: seconds.
fi: sekuntia.

en: A&ccess:
fi: &Käyttöoikeus:

en: All
fi: Kaikki

en: These are the initialization properties for this type of data. To edit a value, select a property, then choose Edit Value below.
fi: Nämä ovat tietotyypin alustusominaisuudet. Muokataksesi arvoa valitse ensin ominaisuus ja paina sitten Muokkaa arvoa -painiketta.

en: &Edit Value...
fi: &Muokkaa arvoa...

en: Data Link Error
fi: Datayhteysvirhe

en: Please select a provider.
fi: Valitse tarjoaja.

en: Provider is no longer available. Ensure that the provider is installed properly.
fi: Tarjoajaa ei ole enää saatavilla. Varmista, että se on asennettu.

en: Data Link Properties
fi: Datayhteyden ominaisuudet

en: OLE DB Provider(s)
fi: OLE DB -tarjoaja(t)

en: Read
fi: Luku

en: ReadWrite
fi: Luku ja kirjoitus

en: Share Deny None
fi: Salli samaan aikaan käyttö

en: Share Deny Read
fi: Estä samaan aikaan lukeminen

en: Share Deny Write
fi: Estä samaan aikaan kirjoittaminen

en: Share Exclusive
fi: Estä kaikki samaan aikaan käyttö

en: Write
fi: Kirjoitus

en: Insert Object
fi: Lisää objekti

en: Object Type:
fi: Objektityyppi:

en: Result
fi: Tulos

en: Create New
fi: Luo uusi

en: Create Control
fi: Luo kontrolli

en: Create From File
fi: Luo tiedostosta

en: &Add Control...
fi: Lisää kontrolli...

en: Display As Icon
fi: Näytä kuvakkeena

en: Browse...
fi: Selaa...

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Paste Special
fi: Liitä erityinen

en: Source:
fi: Lähde:

en: &Paste
fi: L&iitä

en: Paste &Link
fi: &Liitä linkki

en: &As:
fi: &Muoto:

en: &Display As Icon
fi: &Näytä kuvakkeena

en: Change &Icon...
fi: &Vaihda kuvaketta...

en: Insert a new %s object into your document
fi: Lisää uusi %s-objekti dokumenttiisi

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
fi: Lisää tiedoston sisältö objektina dokumenttiisi, niin voit aktivoida sen ohjelmalla, jolla se luotiin.

en: Browse
fi: Selaa

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen OLE-moduuli. OLE-kontrollia ei voida rekisteröidä.

en: Add Control
fi: Lisää kontrolli

en: &Convert...
fi: &Muunna...

en: %1 %2 &Object
fi: %1 %2 &Objekti

en: %1 &Object
fi: %1 &Objekti

en: &Object
fi: &Objekti

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
fi: Lisää leikepöydän sisällön dokumenttiisi tyyppinä %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
fi: Lisää leikepöydän sisällön dokumenttiisi niin, että voit aktivoida sen %s:lla.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
fi: Lisää leikepöydän sisällön dokumenttiisi niin, että voit aktivoida sen %s:lla. Se näytetään kuvakkeena.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
fi: Lisää leikepöydän sisällön dokumenttiisi tyyppinä %s. Data on linkitetty lähdetiedostoon, joten muutokset tiedostoon vaikuttavat dokumenttiisi.

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
fi: Lisää kuvan leikepöydän sisällöstä dokumenttiisi. Kuva on linkitetty lähdetiedostoon, joten muutokset tiedostoon vaikuttavat dokumenttiisi.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
fi: Lisää oikopolun, joka osoittaa leikepöydän sisältöön. Oikopolku on linkitetty lähdetiedostoon, joten muutokset tiedostoon vaikuttavat dokumenttiisi.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
fi: Lisää leikepöydän sisällön dokumenttiisi.

en: Unknown Type
fi: Tuntematon tyyppi

en: Unknown Source
fi: Tuntematon lähde

en: the program which created it
fi: ohjelma, joka loi sen

en: Scanning
fi: Skannataan

en: SCANNING... Please Wait
fi: SKANNATAAN... Odota

[ctx: unit: microseconds]
en: us
fi: µs

en: Settings for %s
fi: Asetukset %s:lle

en: Baud Rate
fi: Baudinopeus

en: Parity
fi: Pariteetti

en: Flow Control
fi: Vuonohjaus

en: Data Bits
fi: Databitit

en: Stop Bits
fi: Stopbitit

en: Copying Files...
fi: Kopioidaan tiedostoja...

en: Destination:
fi: Kohde:

en: Files Needed
fi: Tarvittavat tiedostot

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
fi: Aseta valmistajan asennuslevyke ja varmista, että
    alta on valittu oikea ajuri

en: Copy manufacturer's files from:
fi: Kopioi valmistajan tiedostot:

en: The file '%1' on %2 is needed
fi: Tiedostoa '%1' %2:lla tarvitaan

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Copy files from:
fi: Kopioi tiedostot lähteestä:

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
fi: Kirjoita polku, jossa tiedosto on, ja valitse sitten OK.

en: F&orward
fi: &Eteenpäin

en: &Save Background As...
fi: Ta&llenna tausta nimellä...

en: Set As Back&ground
fi: &Aseta taustaksi

en: &Copy Background
fi: &Kopioi tausta

en: Set as &Desktop Item
fi: A&seta työpöydälle

en: Create Shor&tcut
fi: Luo &pikakuvake

en: Add to &Favorites...
fi: Lis&ää suosikkeihin...

en: &Encoding
fi: Koo&daus

en: Pr&int
fi: Tul&osta

en: &Open Link
fi: &Avaa linkki

en: Open Link in &New Window
fi: A&vaa linkki uudessa ikkunassa

en: Save Target &As...
fi: &Tallenna kohde nimellä...

en: &Print Target
fi: T&ulosta kohde

en: S&how Picture
fi: &Näytä kuva

en: &Save Picture As...
fi: Tallenna kuva ni&mellä...

en: &E-mail Picture...
fi: Lä&hetä kuva sähköpostina...

en: Pr&int Picture...
fi: Tulosta &kuva...

en: &Go to My Pictures
fi: Mene &omiin kuviin

en: Set as Back&ground
fi: A&seta taustaksi

en: Set as &Desktop Item...
fi: Aseta t&yöpöydälle...

en: Copy Shor&tcut
fi: Kopioi pikakuvak&e

en: P&roperties
fi: Ominaisuu&det

en: &Undo
fi: K&umoa

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Select
fi: &Valitse

en: &Cell
fi: &Solu

en: &Row
fi: &Rivi

en: &Column
fi: &Palsta

en: &Table
fi: &Taulukko

en: &Cell Properties
fi: S&olun ominaisuudet

en: &Table Properties
fi: Ta&ulukon ominaisuudet

en: Open in &New Window
fi: A&vaa uudessa ikkunassa

en: Cut
fi: &Leikkaa

en: &Save Video As...
fi: Tallenna vi&deo nimellä...

en: Play
fi: &Toista

en: Rewind
fi: Al&kuun

en: Trace Tags
fi: Jäljitysmerkit

en: Resource Failures
fi: Resurssivirheet

en: Dump Tracking Info
fi: Vedosta jäljitystiedot

en: Debug Break
fi: Virheenkorjauksen pysäytyskohta

en: Debug View
fi: Virheenkorjausnäkymä

en: Dump Tree
fi: Vedosta puu

en: Dump Lines
fi: Vedosta rivit

en: Dump DisplayTree
fi: Vedosta näyttöpuu

en: Dump FormatCaches
fi: Vedosta muotoiluvälimuistit

en: Dump LayoutRects
fi: Vedosta asettelualueet

en: Memory Monitor
fi: Muistinvalvonta

en: Performance Meters
fi: Suorituskykymittarit

en: Save HTML
fi: Tallenna HTML

en: &Browse View
fi: &Selausnäkymä

en: &Edit View
fi: &Muokkausnäkymä

en: Scroll Here
fi: Vieritä tänne

en: Top
fi: Ylös

en: Bottom
fi: Alas

en: Page Up
fi: Sivu ylös

en: Page Down
fi: Sivu alas

en: Scroll Up
fi: Vieritä ylös

en: Scroll Down
fi: Vieritä alas

en: Left Edge
fi: Vasen reuna

en: Right Edge
fi: Oikea reuna

en: Page Left
fi: Sivu vasemmalle

en: Page Right
fi: Sivu oikealle

en: Scroll Left
fi: Vieritä vasemmalle

en: Scroll Right
fi: Vieritä oikealle

en: Wine Internet Explorer
fi: Winen Internet Explorer

en: &w&bPage &p
fi: &w&bSivu &p

en: Lar&ge Icons
fi: &Suuret kuvakkeet

en: S&mall Icons
fi: &Pienet kuvakkeet

en: &List
fi: &Lista

en: &Details
fi: &Tiedot

en: Arrange &Icons
fi: &Järjestä kuvakkeet

en: By &Name
fi: &Nimen mukaan

en: By &Type
fi: &Tyypin mukaan

en: By &Size
fi: &Koon mukaan

en: By &Date
fi: &Päivämäärän mukaan

en: &Auto Arrange
fi: Järjestä &automaattisesti

en: Line up Icons
fi: Järjestä kuvakkeet riviin

en: Paste as Link
fi: Liitä linkiksi

en: New
fi: Uusi

en: New &Folder
fi: Uusi &kansio

en: New &Link
fi: Uusi &linkki

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
fi: &Palauta

en: &Erase
fi: &Poista

en: E&xplore
fi: &Selaa

en: C&ut
fi: &Leikkaa

en: Create &Link
fi: Lu&o linkki

en: &Rename
fi: &Nimeä uudelleen

en: E&xit
fi: &Poistu

en: &About Control Panel
fi: Ti&etoja Ohjauspaneelista

en: Browse for Folder
fi: Valitse kansio

en: Folder:
fi: Kansio:

en: &Make New Folder
fi: &Luo uusi kansio

en: Message
fi: Viesti

en: Yes to &all
fi: Kyllä k&aikkiin

en: About %s
fi: Tietoja ohjelmasta %s

en: Wine &license
fi: Winen &lisenssi

en: Running on %s
fi: Käytössä on versio %s

en: Wine was brought to you by:
fi: Winen ovat tehneet:

en: Run
fi: Suorita

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
fi: Anna ohjelma, dokumentti tai Internet-osoite, niin Wine avaa sen.

en: &Open:
fi: &Avaa:

en: &Browse...
fi: &Selaa...

en: File type:
fi: Tiedostotyyppi:

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Size:
fi: Koko:

en: Creation date:
fi: Luotu:

en: Attributes:
fi: Ominaisuudet:

en: H&idden
fi: P&iilotettu

en: &Archive
fi: &Arkisto

en: Open with:
fi: Avaa ohjelmalla:

en: &Change...
fi: &Vaihda...

en: Last modified:
fi: Muokattu:

en: Last accessed:
fi: Käytetty:

en: Size
fi: Koko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Modified
fi: Muokattu

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Size available
fi: Tilaa jäljellä

en: Comments
fi: Kommentit

en: Original location
fi: Alkuperäinen sijainti

en: Date deleted
fi: Poistoaika

[ctx: display name]
en: Desktop
fi: Työpöytä

en: My Computer
fi: Oma tietokone

en: Control Panel
fi: Ohjauspaneeli

en: Select
fi: Valitse

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
fi: Haluatko simuloida Windowsin uudelleenkäynnistämistä?

en: Shutdown
fi: Sammuta

en: Do you want to shutdown your Wine session?
fi: Haluatko lopettaa Wine-istunnon?

en: Programs
fi: Ohjelmat

en: Documents
fi: Tiedostot

en: Favorites
fi: Suosikit

en: StartUp
fi: Käynnistys

en: Start Menu
fi: Käynnistä-valikko

en: Music
fi: Musiikki

en: Videos
fi: Videot

[ctx: directory]
en: Desktop
fi: Työpöytä

en: NetHood
fi: Verkkoympäristö

en: Templates
fi: Mallit

en: PrintHood
fi: Tulostinympäristö

en: History
fi: Historia

en: Program Files
fi: Ohjelmatiedostot

en: Pictures
fi: Kuvat

en: Common Files
fi: Yhteiset tiedostot

en: Administrative Tools
fi: Hallintatyökalut

en: Program Files (x86)
fi: Ohjelmatiedostot (x86)

en: Contacts
fi: Kontaktit

en: Links
fi: Linkit

en: Slide Shows
fi: Diaesitykset

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Status
fi: Tila

en: Model
fi: Malli

en: Sample Music
fi: Esimerkkimusiikki

en: Sample Pictures
fi: Esimerkkikuvat

en: Sample Playlists
fi: Esimerkkisoittolistat

en: Sample Videos
fi: Esimerkkivideot

en: Saved Games
fi: Tallennetut pelit

en: Searches
fi: Haut

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
fi: Uutta kansiota ei voitu luoda: Oikeudet eivät riitä.

en: Error during creation of a new folder
fi: Virhe luotaessa uutta kansiota

en: Confirm file deletion
fi: Vahvista tiedoston tuhoaminen

en: Confirm folder deletion
fi: Vahvista kansion tuhoaminen

en: Are you sure you want to delete '%1'?
fi: Haluatko varmasti tuhota kohteen '%1'?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
fi: Haluatko varmasti tuhota nämä %1?

en: Confirm file overwrite
fi: Vahvista tiedoston ylikirjoitus

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
fi: Tässä kansiossa on jo tiedosto nimeltä '%1'.
    
    Korvataanko entinen tiedosto?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
fi: Haluatko varmasti tuhota valitut kohteet?

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää kohteen '%1' ja kaiken sen sisällön Roskakoriin?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää kohteen '%1' Roskakoriin?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
fi: Haluatko varmasti siirtää nämä %1 kohdetta roskakoriin?

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
fi: Kohdetta '%1' ei voida siirtää Roskakoriin. Haluatko sen sijaan poistaa sen kokonaan?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
fi: Tässä kansiossa on jo kansio nimeltä '%1'.
    
    Jos kohdekansiossa on samannimisiä tiedostoja kuin valitussa kansiossa,
    ne korvataan uusilla. Haluatko siitä huolimatta siirtää tai kopioida
    kansion?

en: Wine Control Panel
fi: Winen Ohjauspaneeli

en: Unable to display Run dialog box (internal error)
fi: Suorita-valintaikkunaa ei voida näyttää (sisäinen virhe)

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
fi: Selaa-valintaikkunaa ei voida näyttää (sisäinen virhe)

en: Executable files (*.exe)
fi: Suoritettavat tiedostot (*.exe)

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
fi: Tämän tiedostotyypin avaamiseen ei ole kytketty mitään Windows-ohjelmaa.

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
fi: Haluatko varmasti tuhota kohteen '%1'?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
fi: Haluatko varmasti tuhota nämä %1 kohdetta?

en: Confirm deletion
fi: Vahvista tuhoaminen

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
fi: Tiedosto on jo olemassa polussa %1.
    
    Haluatko kirjoittaa sen yli?

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
fi: Kansio on jo olemassa polussa %1.
    
    Haluatko kirjoittaa sen yli?

en: Confirm overwrite
fi: Vahvista ylikirjoitus

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fi: Wine on vapaa ohjelma; sitä voi jakaa tai muokata siten, kuin Free Software Foundationin GNU Lesser General Public License (LGPL) määrää joko lisenssin versiossa 2.1 tai (halutessasi) missä tahansa uudemmassa versiossa.
    
    Wineä jaetaan siinä toivossa, että se on hyödyllinen, mutta ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; takuuta ei ole edes KAUPPAKELPOISUUDESTA eikä KÄYTTÖKELPOISUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Lue GNU Lesser General Public License, jos haluat lisätietoja.
    
    Winen mukana pitäisi tulla kopio GNU Lesser General Public Licensesta; jos ei, kirjoita osoitteeseen Free Software Foundation Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine License
fi: Winen lisenssi

en: Trash
fi: Roskakori

en: Error
fi: Virhe

en: Don't show me th&is message again
fi: &Älä näytä tätä viestiä enää

en: %d bytes
fi: %d tavua

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
fi:  h

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
fi:  s

en: Select Source
fi: Valitse lähde

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Standard Time
fi: Kiinan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Daylight Time
fi: Kiinan kesäaika

en: (UTC+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
fi: (UTC+08:00) Peking, Chongqing, Hongkong, Urumqi

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Standard Time
fi: Pohjois-Aasian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Daylight Time
fi: Pohjois-Aasian kesäaika

en: (UTC+07:00) Krasnoyarsk
fi: (UTC+07:00) Krasnojarsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Standard Time
fi: Georgian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Daylight Time
fi: Georgian kesäaika

en: (UTC+12:00) Coordinated Universal Time+12
fi: (UTC+12:00) Koordinoitu yleisaika +12

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Standard Time
fi: Nepalin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Daylight Time
fi: Nepalin kesäaika

en: (UTC+05:45) Kathmandu
fi: (UTC+05:45) Katmandu

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Standard Time
fi: Kap Verden normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Daylight Time
fi: Kap Verden kesäaika

en: (UTC-01:00) Cabo Verde Is.
fi: (UTC-01:00) Kap Verde

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Standard Time
fi: Haitin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Daylight Time
fi: Haitin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central European Standard Time
fi: Keski-Euroopan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central European Daylight Time
fi: Keski-Euroopan kesäaika

en: (UTC+01:00) Sarajevo, Skopje, Warsaw, Zagreb
fi: (UTC+01:00) Sarajevo, Skopje, Varsova, Zagreb

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Standard Time
fi: Marokon normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Daylight Time
fi: Marokon kesäaika

en: (UTC-08:00) Coordinated Universal Time-08
fi: (UTC-08:00) Koordinoitu yleisaika -08

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Standard Time
fi: Altain normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Daylight Time
fi: Altain kesäaika

en: (UTC+07:00) Barnaul, Gorno-Altaysk
fi: (UTC+07:00) Barnaul, Gorno-Altaisk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Europe Standard Time
fi: Keski-Euroopan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Europe Daylight Time
fi: Keski-Euroopan kesäaika

en: (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague
fi: (UTC+01:00) Belgrad, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Praha

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Standard Time
fi: Iranin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Daylight Time
fi: Iranin kesäaika

en: (UTC+03:30) Tehran
fi: (UTC+03:30) Teheran

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Standard Time
fi: Saint-Pierren normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Daylight Time
fi: Saint-Pierren kesäaika

en: (UTC-03:00) Saint Pierre and Miquelon
fi: (UTC-03:00) Saint-Pierre ja Miquelon

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Standard Time
fi: São Tomén normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Daylight Time
fi: São Tomén kesäaika

en: (UTC+00:00) Sao Tome
fi: (UTC+00:00) São Tomé

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Standard Time
fi: Namibian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Daylight Time
fi: Namibian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Standard Time
fi: Tongan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Daylight Time
fi: Tongan kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Standard Time (Mexico)
fi: Kalliovuorten norm.aika (Meks.)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time (Mexico)
fi: Kalliovuorten kesäaika (Meks.)

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Standard Time
fi: GMT-normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Daylight Time
fi: GMT-kesäaika

en: (UTC+00:00) Dublin, Edinburgh, Lisbon, London
fi: (UTC+00:00) Dublin, Edinburgh, Lissabon, Lontoo

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Standard Time
fi: Etelä-Sudanin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Daylight Time
fi: Etelä-Sudanin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Standard Time
fi: Keski-Aasian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Daylight Time
fi: Keski-Aasian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Standard Time
fi: Lord Howen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Daylight Time
fi: Lord Howen kesäaika

en: (UTC+10:30) Lord Howe Island
fi: (UTC+10:30) Lord Howen saari

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Standard Time
fi: Arabian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Daylight Time
fi: Arabian kesäaika

en: (UTC+03:00) Baghdad
fi: (UTC+03:00) Bagdad

en: (UTC+13:00) Coordinated Universal Time+13
fi: (UTC+13:00) Koordinoitu yleisaika +13

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Standard Time
fi: Magadanin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Daylight Time
fi: Magadanin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Standard Time
fi: Newfoundlandin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Daylight Time
fi: Newfoundlandin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Standard Time
fi: Sudanin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Daylight Time
fi: Sudanin kesäaika

en: (UTC+02:00) Khartoum
fi: (UTC+02:00) Khartum

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Pacific Standard Time
fi: Länsi-Tyynenmeren normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Pacific Daylight Time
fi: Länsi-Tyynenmeren kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Standard Time
fi: Tyynenmeren normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Daylight Time
fi: Tyynenmeren kesäaika

en: (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada)
fi: (UTC-08:00) Tyynenmeren aika (USA ja Kanada)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Standard Time
fi: Azerbaidžanin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Daylight Time
fi: Azerbaidžanin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Standard Time
fi: Magallanesin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Daylight Time
fi: Magallanesin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Standard Time
fi: Samoan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Daylight Time
fi: Samoan kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Kaliningrad Standard Time
fi: Kaliningradin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Kaliningrad Daylight Time
fi: Kaliningradin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Standard Time (Mexico)
fi: Tyynenmeren norm.aika (Meksiko)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Daylight Time (Mexico)
fi: Tyynenmeren kesäaika (Meksiko)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Standard Time
fi: Lähi-idän normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Daylight Time
fi: Lähi-idän kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Standard Time
fi: Tokion normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Daylight Time
fi: Tokion kesäaika

en: (UTC+09:00) Osaka, Sapporo, Tokyo
fi: (UTC+09:00) Osaka, Sapporo, Tokio

[ctx: maximum 31 characters]
en: Line Islands Standard Time
fi: Linesaarten normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Line Islands Daylight Time
fi: Linesaarten kesäaika

en: (UTC+14:00) Kiritimati Island
fi: (UTC+14:00) Kiritimati

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Standard Time
fi: Kuuban normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Daylight Time
fi: Kuuban kesäaika

en: (UTC-05:00) Havana
fi: (UTC-05:00) Havanna

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Standard Time
fi: Jordanian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Daylight Time
fi: Jordanian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time
fi: Keskinen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Daylight Time
fi: Keskinen kesäaika

en: (UTC-06:00) Central Time (US & Canada)
fi: (UTC-06:00) Yhdysvaltain keskinen aika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 3
fi: Venäjän aikavyöhyke 3

en: (UTC+04:00) Izhevsk, Samara
fi: (UTC+04:00) Iževsk, Samara

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Standard Time
fi: Volgogradin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Daylight Time
fi: Volgogradin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Standard Time
fi: Azorien normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Daylight Time
fi: Azorien kesäaika

en: (UTC-01:00) Azores
fi: (UTC-01:00) Azorit

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia East Standard Time
fi: It. Pohjois-Aasian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia East Daylight Time
fi: Itäisen Pohjois-Aasian kesäaika

en: (UTC-11:00) Coordinated Universal Time-11
fi: (UTC-11:00) Koordinoitu yleisaika -11

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Standard Time
fi: Argentiinan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Daylight Time
fi: Argentiinan kesäaika

en: (UTC-03:00) City of Buenos Aires
fi: (UTC-03:00) Buenos Aires

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turks And Caicos Standard Time
fi: Turks ja Caicos, normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turks And Caicos Daylight Time
fi: Turks ja Caicos, kesäaika

en: (UTC-05:00) Turks and Caicos
fi: (UTC-05:00) Turks- ja Caicossaaret

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Standard Time
fi: Marquesassaarten normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Daylight Time
fi: Marquesassaarten kesäaika

en: (UTC-09:30) Marquesas Islands
fi: (UTC-09:30) Marquesassaaret

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Standard Time
fi: Myanmarin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Daylight Time
fi: Myanmarin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Coordinated Universal Time
fi: Koordinoitu yleisaika

en: (UTC) Coordinated Universal Time
fi: (UTC) Koordinoitu yleisaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Standard Time
fi: Intian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Daylight Time
fi: Intian kesäaika

en: (UTC+05:30) Chennai, Kolkata, Mumbai, New Delhi
fi: (UTC+05:30) Chennai, Kalkutta, Mumbai, New Delhi

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Standard Time
fi: GT-normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Daylight Time
fi: GT-kesäaika

en: (UTC+02:00) Athens, Bucharest
fi: (UTC+02:00) Ateena, Bukarest

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Standard Time
fi: Turkin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Daylight Time
fi: Turkin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Standard Time
fi: Astrahanin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Daylight Time
fi: Astrahanin kesäaika

en: (UTC+04:00) Astrakhan, Ulyanovsk
fi: (UTC+04:00) Astrahan, Uljanovsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Standard Time
fi: Fidžin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Daylight Time
fi: Fidžin kesäaika

en: (UTC+12:00) Fiji
fi: (UTC+12:00) Fidži

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Standard Time
fi: Kanadan keskinen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Daylight Time
fi: Kanadan keskinen kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Standard Time
fi: Yukonin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Daylight Time
fi: Yukonin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Standard Time
fi: Taipein normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Daylight Time
fi: Taipein kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Europe Standard Time
fi: Länsi-Euroopan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Europe Daylight Time
fi: Länsi-Euroopan kesäaika

en: (UTC+01:00) Amsterdam, Berlin, Bern, Rome, Stockholm, Vienna
fi: (UTC+01:00) Amsterdam, Berliini, Bern, Rooma, Tukholma, Wien

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Standard Time
fi: Montevideon normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Daylight Time
fi: Montevideon kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Standard Time
fi: Pakistanin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Daylight Time
fi: Pakistanin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Standard Time
fi: Tomskin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Daylight Time
fi: Tomskin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Standard Time
fi: Kaukasuksen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Daylight Time
fi: Kaukasuksen kesäaika

en: (UTC+04:00) Yerevan
fi: (UTC+04:00) Jerevan

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Eastern Standard Time
fi: Australian itäinen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Eastern Daylight Time
fi: Australian itäinen kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: N. Central Asia Standard Time
fi: Pohj. Keski-Aasian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: N. Central Asia Daylight Time
fi: Pohjoisen Keski-Aasian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time
fi: Itäinen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time
fi: Itäinen kesäaika

en: (UTC-05:00) Eastern Time (US & Canada)
fi: (UTC-05:00) Yhdysvaltain itäinen aika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Standard Time
fi: Taka-Baikalian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Daylight Time
fi: Taka-Baikalian kesäaika

en: (UTC+09:00) Chita
fi: (UTC+09:00) Tšita

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Standard Time
fi: Itä-Euroopan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Daylight Time
fi: Itä-Euroopan kesäaika

en: (UTC+02:00) Chisinau
fi: (UTC+02:00) Chişinău

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time (Mexico)
fi: Keskinen normaaliaika (Meksiko)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Daylight Time (Mexico)
fi: Keskinen kesäaika (Meksiko)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Standard Time
fi: Saratovin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Daylight Time
fi: Saratovin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Standard Time
fi: Atlantin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Daylight Time
fi: Atlantin kesäaika

en: (UTC-04:00) Atlantic Time (Canada)
fi: (UTC-04:00) Atlantin aika (Kanada)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Standard Time
fi: Kalliovuorten normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time
fi: Kalliovuorten kesäaika

en: (UTC-07:00) Mountain Time (US & Canada)
fi: (UTC-07:00) Kalliovuorten normaaliaika (USA ja Kanada)

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Standard Time
fi: Itäinen normaaliaika (USA)

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Daylight Time
fi: Itäinen kesäaika (USA)

en: (UTC-05:00) Indiana (East)
fi: (UTC-05:00) Indiana (itä)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Standard Time
fi: Sahalinin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Daylight Time
fi: Sahalinin kesäaika

en: (UTC+11:00) Sakhalin
fi: (UTC+11:00) Sahalin

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Standard Time
fi: Pohjois-Korean normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Daylight Time
fi: Pohjois-Korean kesäaika

en: (UTC+09:00) Pyongyang
fi: (UTC+09:00) Pjongjang

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Standard Time
fi: Tasmanian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Daylight Time
fi: Tasmanian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central America Standard Time
fi: Keski-Amerikan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central America Daylight Time
fi: Keski-Amerikan kesäaika

en: (UTC-06:00) Central America
fi: (UTC-06:00) Keski-Amerikka

en: (UTC-02:00) Coordinated Universal Time-02
fi: (UTC-02:00) Koordinoitu yleisaika -02

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Mountain Standard Time
fi: Kalliovuorten norm.aika (USA)

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Mountain Daylight Time
fi: Kalliovuorten kesäaika (USA)

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Africa Standard Time
fi: Etelä-Afrikan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Africa Daylight Time
fi: Etelä-Afrikan kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cen. Australia Standard Time
fi: Keski-Australian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cen. Australia Daylight Time
fi: Keski-Australian kesäaika

en: (UTC-09:00) Coordinated Universal Time-09
fi: (UTC-09:00) Koordinoitu yleisaika -09

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Standard Time
fi: Sri Lankan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Daylight Time
fi: Sri Lankan kesäaika

en: (UTC+05:30) Sri Jayawardenepura
fi: (UTC+05:30) Kotte (Sri Jayawardenepura)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Standard Time
fi: Afganistanin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Daylight Time
fi: Afganistanin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Standard Time
fi: Jakutskin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Daylight Time
fi: Jakutskin kesäaika

en: (UTC+09:00) Yakutsk
fi: (UTC+09:00) Jakutsk

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Eastern Standard Time
fi: Etelä-Am. itäinen vyöhyke

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Eastern Daylight Time
fi: Etelä-Am. itäinen kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Standard Time
fi: Saudi-Arabian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Daylight Time
fi: Saudi-Arabian kesäaika

en: (UTC+03:00) Kuwait, Riyadh
fi: (UTC+03:00) Kuwait, Riad

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Standard Time
fi: Arabian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Daylight Time
fi: Arabian kesäaika

en: (UTC+04:00) Abu Dhabi, Muscat
fi: (UTC+04:00) Abu Dhabi, Masqat

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Standard Time
fi: Tocantinsin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Daylight Time
fi: Tocantinsin kesäaika

en: (UTC-03:00) Araguaina
fi: (UTC-03:00) Araguaína

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Standard Time
fi: Venäjän normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Daylight Time
fi: Venäjän kesäaika

en: (UTC+03:00) Moscow, St. Petersburg
fi: (UTC+03:00) Moskova, Pietari

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aus Central W. Standard Time
fi: Australian keskilännen vyöhyke

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aus Central W. Daylight Time
fi: Australian keskilännen kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Standard Time
fi: Romaaninen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Daylight Time
fi: Romaaninen kesäaika

en: (UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
fi: (UTC+01:00) Bryssel, Kööpenhamina, Madrid, Pariisi

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Standard Time
fi: Jekaterinburgin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Daylight Time
fi: Jekaterinburgin kesäaika

en: (UTC+05:00) Ekaterinburg
fi: (UTC+05:00) Jekaterinburg

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 11
fi: Venäjän aikavyöhyke 11

en: (UTC+12:00) Anadyr, Petropavlovsk-Kamchatsky
fi: (UTC+12:00) Anadyr, Petropavlovsk-Kamtšatski

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Bank Standard Time
fi: Länsirannan ja Gazan norm.ika

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Bank Daylight Time
fi: Länsirannan ja Gazan kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Standard Time
fi: Syyrian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Daylight Time
fi: Syyrian kesäaika

en: (UTC+02:00) Damascus
fi: (UTC+02:00) Damaskos

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Central Standard Time
fi: Australian keskinen norm.aika

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Central Daylight Time
fi: Australian keskinen kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Standard Time
fi: Greenwichin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Daylight Time
fi: Greenwichin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Standard Time
fi: Ulaanbaatarin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Daylight Time
fi: Ulaanbaatarin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Standard Time
fi: Norfolkinsaaren normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Daylight Time
fi: Norfolkinsaaren kesäaika

en: (UTC+11:00) Norfolk Island
fi: (UTC+11:00) Norfolkinsaari

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Standard Time
fi: Jerusalemin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Daylight Time
fi: Jerusalemin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Standard Time
fi: Bangladeshin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Daylight Time
fi: Bangladeshin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Pacific Standard Time
fi: Etelä-Am. Tyynenmeren norm.aika

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Pacific Daylight Time
fi: Etelä-Am. Tyynenmeren kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Asia Standard Time
fi: Länsi-Aasian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Asia Daylight Time
fi: Länsi-Aasian kesäaika

en: (UTC+05:00) Ashgabat, Tashkent
fi: (UTC+05:00) Ašgabat, Taškent

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Standard Time
fi: Alaskan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Daylight Time
fi: Alaskan kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Standard Time
fi: Paraguayn normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Daylight Time
fi: Paraguayn kesäaika

en: (UTC-04:00) Asuncion
fi: (UTC-04:00) Asunción

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Standard Time
fi: Päivämäärärajan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Daylight Time
fi: Päivämäärärajan kesäaika

en: (UTC-12:00) International Date Line West
fi: (UTC-12:00) Läntinen kansainvälinen päivämääräraja

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Standard Time
fi: Libyan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Daylight Time
fi: Libyan kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Standard Time
fi: Bahian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Daylight Time
fi: Bahian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Standard Time
fi: Venezuelan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Daylight Time
fi: Venezuelan kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Standard Time
fi: Bougainvillen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Daylight Time
fi: Bougainvillen kesäaika

en: (UTC+11:00) Bougainville Island
fi: (UTC+11:00) Bougainville

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Standard Time
fi: Havaijin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Daylight Time
fi: Havaijin kesäaika

en: (UTC-10:00) Hawaii
fi: (UTC-10:00) Havaiji

[ctx: maximum 31 characters]
en: SE Asia Standard Time
fi: Kaakkois-Aasian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: SE Asia Daylight Time
fi: Kaakkois-Aasian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Standard Time
fi: Qızılordan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Daylight Time
fi: Qızılordan kesäaika

en: (UTC+05:00) Qyzylorda
fi: (UTC+05:00) Qızılorda

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Standard Time
fi: Länsi-Mongolian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Daylight Time
fi: Länsi-Mongolian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: New Zealand Standard Time
fi: Uuden-Seelannin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: New Zealand Daylight Time
fi: Uuden-Seelannin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Standard Time
fi: Aleuttien normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Daylight Time
fi: Aleuttien kesäaika

en: (UTC-10:00) Aleutian Islands
fi: (UTC-10:00) Aleutit

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Standard Time
fi: Omskin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Daylight Time
fi: Omskin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Brazilian Standard Time
fi: Keski-Brasilian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Brazilian Daylight Time
fi: Keski-Brasilian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Standard Time
fi: Valko-Venäjän normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Daylight Time
fi: Valko-Venäjän kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Western Standard Time
fi: Etelä-Am. läntinen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Western Daylight Time
fi: Etelä-Am. läntinen kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Standard Time
fi: Grönlannin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Daylight Time
fi: Grönlannin kesäaika

en: (UTC-03:00) Greenland
fi: (UTC-03:00) Grönlanti

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Standard Time
fi: Pääsiäissaarten normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Daylight Time
fi: Pääsiäissaarten kesäaika

en: (UTC-06:00) Easter Island
fi: (UTC-06:00) Pääsiäissaari

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 10
fi: Venäjän aikavyöhyke 10

en: (UTC+11:00) Chokurdakh
fi: (UTC+11:00) Tšokurdah

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Standard Time
fi: Egyptin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Daylight Time
fi: Egyptin kesäaika

en: (UTC+02:00) Cairo
fi: (UTC+02:00) Kairo

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time (Mexico)
fi: Itäinen normaaliaika (Meksiko)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time (Mexico)
fi: Itäinen kesäaika (Meksiko)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Standard Time
fi: Mauritiuksen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Daylight Time
fi: Mauritiuksen kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Standard Time
fi: Vladivostokin normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Daylight Time
fi: Vladivostokin kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Standard Time
fi: Singaporen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Daylight Time
fi: Singaporen kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Standard Time
fi: Korean normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Daylight Time
fi: Korean kesäaika

en: (UTC+09:00) Seoul
fi: (UTC+09:00) Soul

[ctx: maximum 31 characters]
en: Chatham Islands Standard Time
fi: Chathamsaarten normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Chatham Islands Daylight Time
fi: Chathamsaarten kesäaika

en: (UTC+12:45) Chatham Islands
fi: (UTC+12:45) Chathamsaaret

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Africa Standard Time
fi: Itä-Afrikan normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Africa Daylight Time
fi: Itä-Afrikan kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Standard Time
fi: Suomen normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Daylight Time
fi: Suomen kesäaika

en: (UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius
fi: (UTC+02:00) Helsinki, Kiova, Riika, Sofia, Tallinna, Vilna

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. South America Standard Time
fi: Itäisen Etelä-Am. vyöhyke

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. South America Daylight Time
fi: Itäisen Etelä-Am. kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Pacific Standard Time
fi: Keski-Tyynenmeren normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Pacific Daylight Time
fi: Keski-Tyynenmeren kesäaika

en: (UTC+11:00) Solomon Is., New Caledonia
fi: (UTC+11:00) Salomonsaaret, Uusi-Kaledonia

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Central Africa Standard Time
fi: Läntis. Keski-Afrikan norm.aika

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Central Africa Daylight Time
fi: Läntisen Keski-Afrikan kesäaika

en: (UTC+01:00) West Central Africa
fi: (UTC+01:00) Läntinen Keski-Afrikka

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific SA Standard Time
fi: Tyynenmeren Etelä-Am. norm.aika

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific SA Daylight Time
fi: Tyynenmeren Etelä-Am. kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Australia Standard Time
fi: Itä-Australian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Australia Daylight Time
fi: Itä-Australian kesäaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Australia Standard Time
fi: Länsi-Australian normaaliaika

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Australia Daylight Time
fi: Länsi-Australian kesäaika

en: Security Warning
fi: Turvallisuusvaroitus

en: Do you want to install this software?
fi: Haluatko asentaa tämän ohjelmiston?

en: Don't install
fi: Älä asenna

en: When installed, an ActiveX component has full access to your computer. Do not click install unless you have absolute trust in the above source.
fi: Asennuksen jälkeen ActiveX-komponentti voi täysin hallita tietokonettasi. Asenna vain, jos luotat yllä mainittuun lähteeseen täysin.

en: Installation of component failed: %08x
fi: Komponentin asennus epäonnistui: %08x

en: Install (%d)
fi: Asenna (%d)

en: Install
fi: Asenna

[ctx: window]
en: &Restore
fi: &Palauta

en: &Move
fi: Sii&rrä

en: &Size
fi: &Muuta kokoa

en: Mi&nimize
fi: P&ienennä

en: Ma&ximize
fi: S&uurenna

en: &Close	Alt+F4
fi: &Sulje	Alt+F4

en: &About Wine
fi: &Tietoja Winestä

en: &Close	Ctrl+F4
fi: &Sulje	Ctrl+F4

en: Nex&t	Ctrl+F6
fi: &Seuraava	Ctrl+F6

en: &Abort
fi: &Keskeytä

en: &Ignore
fi: &Hylkää

en: &Try Again
fi: &Yritä uudelleen

en: &Continue
fi: &Jatka

en: Select Window
fi: Valitse ikkuna

en: &More Windows...
fi: &Lisää ikkunoita...

en: Overflow
fi: Ylivuoto

en: Out of memory
fi: Muisti ei riitä

en: This array is fixed or temporarily locked
fi: Tämä taulukko on kiinteä tai väliaikaisesti lukittu

en: Type mismatch
fi: Tyyppi ei täsmää

en: Device I/O error
fi: Laitteen I/O-virhe

en: File already exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

en: Disk full
fi: Levy täynnä

en: Too many files
fi: Liian monta tiedostoa

en: Permission denied
fi: Pääsy estetty

en: Path/File access error
fi: Polun-/tiedostonkäyttövirhe

en: Path not found
fi: Polkua ei löydy

en: Object variable not set
fi: Objektimuuttujaa ei ole asetettu

en: Invalid use of Null
fi: Null-arvon käyttö ei kelpaa

en: Can't create necessary temporary file
fi: Tarvittavaa väliaikaistiedostoa ei voida luoda

en: ActiveX component can't create object
fi: ActiveX-komponentti ei voi luoda objektia

en: Class doesn't support Automation
fi: Luokka ei tue automaatiota

en: File name or class name not found during Automation operation
fi: Tiedostonimeä tai luokan nimeä ei löydy automaatio-operaatiossa

en: Object doesn't support named arguments
fi: Objekti ei tue nimettyjä argumentteja

en: Object doesn't support current locale setting
fi: Objekti ei tue nykyistä alueellista asetusta

en: Named argument not found
fi: Nimettyä argumenttia ei löydy

en: Wrong number of arguments or invalid property assignment
fi: Väärä määrä argumentteja tai virhe ominaisuuden asettamisessa

en: Object not a collection
fi: Objekti ei ole kokoelma

en: Specified DLL function not found
fi: Määriteltyä DLL-funktiota ei löydy

en: Variable uses an Automation type not supported in VBScript
fi: Muuttuja käyttää automaatiotyyppiä, jota VBScript ei tue

en: The remote server machine does not exist or is unavailable
fi: Etäpalvelinta ei ole tai se ei ole tavoitettavissa

en: Invalid or unqualified reference
fi: Viallinen tai määrittämätön viittaus

en: Microsoft VBScript compilation error
fi: Microsoft VBScript -käännösvirhe

en: Microsoft VBScript runtime error
fi: Microsoft VBScript -suoritusvirhe

en: Hide %@
fi: Piilota %@

en: Hide Others
fi: Piilota muut

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Quit %@
fi: Lopeta %@

en: Quit
fi: Lopeta

en: Window
fi: Ikkuna

en: Minimize
fi: Pienennä

en: Zoom
fi: Zoomaa

en: Enter Full Screen
fi: Siirry kokoruututilaan

en: Bring All to Front
fi: Tuo kaikki eteen

en: Paper Si&ze:
fi: Paperi&koko:

en: Duplex:
fi: Kaksipuolinen:

en: Paper &Tray:
fi: &Paperilähde:

en: Realm
fi: Alue

en: Authentication Required
fi: Vaaditaan tunnistautuminen

en: Server
fi: Palvelin

en: There is a problem with the certificate for this site.
fi: Tämän sivuston varmenteessa on ongelma.

en: Do you want to continue anyway?
fi: Haluatko jatkaa joka tapauksessa?

en: LAN Connection
fi: Lähiverkkoyhteys

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
fi: Varmenne on tuntemattoman tai epäluotetun julkaisijan myöntämä.

en: The date on the certificate is invalid.
fi: Varmenteen päiväys ei kelpaa.

en: The name on the certificate does not match the site.
fi: Nimi varmenteessa ei vastaa sivustoa.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
fi: Tässä varmenteessa on ainakin yksi määrittelemätön turvallisuusongelma.

en: Effective Date
fi: Voimaantulopäiväys

en: Security Protocol
fi: Salausprotokolla

en: Signature Type
fi: Allekirjoitus

en: Encryption Type
fi: Salauksen tyyppi

en: Privacy Strength
fi: Yksityisyyden vahvuus

en: bits
fi: bittiä

en: The request has timed out.
fi: Pyyntö on aikakatkaistu.

en: An internal error has occurred.
fi: On tapahtunut sisäinen virhe.

en: The URL is invalid.
fi: URL on viallinen.

en: The URL scheme could not be recognized or is not supported.
fi: URL-skeemaa ei tunnistettu, tai sitä ei tueta.

en: The server name could not be resolved.
fi: Palvelimen nimeä ei voitu jäsentää.

en: The requested operation is invalid.
fi: Pyydetty toimenpide ei kelpaa.

en: The operation was canceled, usually because the handle on which the request was operating was closed before the operation completed.
fi: Toimenpide keskeytettiin. Tämä johtuu yleensä siitä, että pyynnön käsittelemä kahva suljettiin ennen toimenpiteen valmistumista.

en: The requested item could not be located.
fi: Pyydettyä kohdetta ei löytynyt.

en: The attempt to connect to the server failed.
fi: Yritys yhdistää palvelimeen epäonnistui.

en: The connection with the server has been terminated.
fi: Yhteys palvelimeen on katkaistu.

en: SSL certificate date that was received from the server is bad. The certificate is expired.
fi: Palvelimen lähettämän SSL-sertifikaatin päiväys ei kelpaa. Sertifikaatti on vanhentunut.

en: SSL certificate common name (host name field) is incorrect.
fi: SSL-sertifikaatin yleinen nimi (CN, palvelimen nimi) ei kelpaa.

en: The specified command was carried out.
fi: Määritelty komento suoritettiin.

en: Undefined external error.
fi: Määrittelemätön ulkoinen virhe.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
fi: Käytettiin laitteen ID:tä, jota ei ole tässä järjestelmässä.

en: The driver was not enabled.
fi: Ajuri ei ollut käytössä.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
fi: Valittu laite on jo käytössä. Odota, että se vapautuu, ja yritä sitten uudelleen.

en: The specified device handle is invalid.
fi: Määritelty laitteen kahva ei kelpaa.

en: There is no driver installed on your system!
fi: Järjestelmääsi ei ole asennettu ajuria!

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
fi: Tätä tehtävää varten ei ole riittävästi muistia. Sulje yksi tai useampi ohjelma vapauttaaksesi muistia ja yritä sitten uudelleen.

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
fi: Tätä funktiota ei tueta. Käytä Capabilities-funktiota selvittääksesi, mitä funktioita ja viestejä ajuri tukee.

en: An error number was specified that is not defined in the system.
fi: Vastaanotettiin virhenumero, jota ei ole määritelty.

en: An invalid flag was passed to a system function.
fi: Järjestelmäfunktiolle kulkeutui viallinen lippu.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
fi: Järjestelmäfunktiolle kulkeutui viallinen parametri.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
fi: Valittua muotoa ei tueta tai voida kääntää. Käytä Capabilities-funktiota selvittääksesi tuetut muodot.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
fi: Tätä toimintoa ei voida suorittaa, kun mediadataa käytetään vielä. Nollaa laite tai odota, kunnes dataa ei enää käytetä.

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
fi: Aaltoäänen otsikko oli valmistelematta. Valmistele se funktiolla Prepare ja yritä uudelleen.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
fi: Laitetta ei voi avata käyttämättä WAVE_ALLOWSYNC-lippua. Käytä lippua ja yritä uudelleen.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
fi: MIDI-otsikko oli valmistelematta. Valmistele se funktiolla Prepare ja yritä uudelleen.

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
fi: MIDI-karttaa ei löytynyt. Joko vika on ajurissa tai MIDIMAP.CFG on viallinen tai puuttuu.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
fi: Portti siirtää dataa laitteelle. Odota, kunnes data on siirretty, ja yritä uudelleen.

en: The current MIDI Mapper setup refers to a MIDI device that is not installed on the system.
fi: Nykyiset MIDI Mapper -asetukset viittaavat laitteeseen, jota ei ole asennettu järjestelmään.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
fi: MIDI-asetukset ovat vioittuneet. Kopioi alkuperäinen MIDIMAP.CFG Windowsin hakemistoon SYSTEM ja yritä uudelleen.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
fi: Virheellinen MCI-laitteen ID. Käytä ID:tä, joka palautettiin, kun MCI-laite avattiin.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
fi: Ajuri ei tunnista annettua komentoparametria.

en: The driver cannot recognize the specified command.
fi: Ajuri ei tunnista annettua komentoa.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
fi: Medialaitteessasi on ongelma. Tarkista, että se toimii oikein, tai ota yhteyttä laitteen valmistajaan.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
fi: Määritelty laite ei ole auki, tai MCI ei tunnista sitä.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
fi: Laitteen nimeä käytetään jo aliaksena tässä ohjelmassa. Käytä eri aliasta.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
fi: Määritellyn laiteajurin lataamisessa on selvittämätön ongelma.

en: No command was specified.
fi: Komentoa ei määritelty.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
fi: Tulostemerkkijono oli liian suuri mahtuakseen palautuspuskuriin. Kasvata puskurin kokoa.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
fi: Annettu komento vaatii merkkijonoparametrin. Anna sellainen.

en: The specified integer is invalid for this command.
fi: Määritelty kokonaisluku ei kelpaa tälle komennolle.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
fi: Laiteajuri palautti vääräntyyppistä dataa. Pyydä laitteen valmistajalta uusi laite.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
fi: Laiteajurissa on ongelma. Pyydä laitteen valmistajalta uusi laite.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
fi: Määritelty komento vaatii parametrin. Anna sellainen.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
fi: Käyttämäsi MCI-laite ei tue annettua komentoa.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
fi: Määriteltyä tiedostoa ei löydy. Tarkista, että polku ja tiedostonimi ovat oikein.

en: The device driver is not ready.
fi: Laiteajuri ei ole valmis.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
fi: MCI:n alustamisessa tapahtui virhe. Yritä käynnistää Windows uudelleen.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
fi: Laiteajurissa on ongelma. Ajuri on suljettu. Virheeseen ei päästä.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
fi: Laitenimeä 'all' ei voi käyttää valitun komennon kanssa.

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
fi: Virheitä tapahtui useammassa kuin yhdessä laitteessa. Määritä jokainen komento ja laite erikseen selvittääksesi, mikä laite aiheutti virheen.

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
fi: Annetusta tiedostopäätteestä ei voida päätellä laitetyyppiä.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
fi: Annettu parametri ei ole annetun komennon alueella.

en: The specified parameters cannot be used together.
fi: Annettuja parametreja ei voida käyttää yhdessä.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
fi: Annettua tiedostoa ei voida tallentaa. Tarkista, että levytila riittää tai verkkoyhteys toimii.

en: Cannot find the specified device. Make sure it is installed and that the device name is spelled correctly.
fi: Annettua laitetta ei löydy. Tarkista, että se on asennettu ja että sen nimi on kirjoitettu oikein.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
fi: Annettu laite suljetaan nyt. Odota joitakin sekunteja ja yritä uudelleen.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
fi: Annettu alias on jo käytössä tässä ohjelmassa. Käytä eri aliasta.

en: The specified parameter is invalid for this command.
fi: Annettu parametri ei sovi tähän komentoon.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
fi: Laiteajuri on jo käytössä. Jos haluat jakaa sen, käytä parametria 'shareable' jokaisen 'open'-komennon yhteydessä.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
fi: Annettu komento vaatii aliaksen, tiedoston, ajurin tai laitteen nimen. Anna sellainen.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
fi: Ajan muodoksi annettu arvo ei kelpaa. Katso kelvolliset muodot MCI:n ohjeista.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
fi: Parametrin arvosta puuttuu sulkeva lainausmerkki. Ole hyvä ja anna se.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
fi: Parametri tai arvo annettiin kahdesti. Anna se vain kerran.

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
fi: Annettua tiedostoa ei voi toistaa annetulla MCI-laitteella. Tiedosto voi olla vioittunut tai väärässä tiedostomuodossa.

en: A null parameter block was passed to MCI.
fi: MCI:lle annettu parametrilohko oli NULL.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
fi: Nimetöntä tiedostoa ei voi tallentaa. Anna tiedostonimi.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
fi: Parametrin 'new' kanssa täytyy antaa alias.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
fi: Valintaa 'notify' ei voi käyttää automaattisesti avatulla laitteella.

en: Cannot use a filename with the specified device.
fi: Annetulla laitteella ei voi käyttää tiedostonimeä.

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
fi: Komentoja ei voi suorittaa annetussa järjestyksessä. Korjaa komentojen järjestys ja yritä uudelleen.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
fi: Määrättyä komentoa ei voi suorittaa automaattisesti avatulla laitteella. Odota, että laite suljetaan, ja yritä uudelleen.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
fi: Tiedostonimi ei sovi. Tarkista, että tiedostonimessä on enintään 8 merkkiä, joita seuraa piste ja tiedostopääte.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
fi: Lainausmerkeissä olevan merkkijonon perässä ei voi olla lisämerkkejä.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
fi: Määriteltyä laitetta ei ole asennettu järjestelmään. Käytä Ohjauspaneelin Ajurit-kohtaa asentaaksesi laitteen.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
fi: Annettuun tiedostoon tai MCI-laitteeseen ei päästä. Kokeile vaihtaa hakemistoja tai käynnistää tietokoneesi uudelleen.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
fi: Annettuun tiedostoon tai MCI-laitteeseen ei päästä, koska ohjelma ei voi vaihtaa hakemistoja.

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
fi: Annettuun tiedostoon tai MCI-laitteeseen ei päästä, koska ohjelma ei voi vaihtaa ajureita.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
fi: Anna laitteen tai ajurin nimi, joka on alle 79 merkkiä pitkä.

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
fi: Anna laitteen tai ajurin nimi, joka on alle 69 merkkiä pitkä.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
fi: Annettu komento vaatii kokonaislukuparametrin. Anna sellainen.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
fi: Kaikki äänilaitteet, jotka osaisivat soittaa tiedostoja nykyisessä muodossa,ovat jo käytössä. Odota, että jokin laite vapautuu, ja yritä uudelleen.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
fi: Nykyistä äänilaitetta ei voida käyttää soittamiseen, koska se on jo käytössä. Odota, että laite vapautuu, ja yritä uudelleen.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
fi: Kaikki äänilaitteet, jotka osaisivat äänittää tiedostoja nykyisessä muodossa,ovat jo käytössä. Odota, että jokin laite vapautuu, ja yritä uudelleen.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
fi: Nykyistä äänilaitetta ei voida käyttää äänittämiseen, koska se on jo käytössä. Odota, että laite vapautuu, ja yritä uudelleen.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
fi: Käytä mitä tahansa yhteensopivaa äänentoistolaitetta.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
fi: Käytä mitä tahansa yhteensopivaa äänityslaitetta.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
fi: Mikään asennetuista laitteista ei pysty soittamaan tiedostoja valitussa muodossa. Käytä Ajurit-kohtaa asentaaksesi laitteen.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
fi: Laite, johon yrität soittaa, ei tunnista nykyistä tiedostomuotoa.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
fi: Mikään asennetuista laitteista ei pysty äänittämään tiedostoja valitussa muodossa. Käytä Ajurit-kohtaa asentaaksesi laitteen.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
fi: Laite, josta yrität äänittää, ei tunnista nykyistä tiedostomuotoa.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
fi: SMPTE:n ja "lauluosoittimen" aikojen muodot ovat keskenään vaihtoehtoiset. Niitä ei voi käyttää yhdessä.

en: The specified MIDI port is already in use. Wait until it is free, and then try again.
fi: Annettu MIDI-portti on jo käytössä. Odota, että se vapautuu ja yritä uudelleen.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
fi: Annettua MIDI-porttia ei ole asennettu järjestelmään. Käytä Ohjauspaneelin Ajurit-kohtaa asentaaksesi MIDI-laitteen.

en: An error occurred with the specified port.
fi: Annetun portin käytössä tapahtui virhe.

en: All multimedia timers are being used by other applications. Quit one of these applications, and then try again.
fi: Kaikki multimedia-ajastimet ovat toisten ohjelmien käytössä. Sulje yksi näistä ohjelmista ja yritä uudelleen.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
fi: Järjestelmälle ei ole määritelty tämänhetkistä MIDI-porttia.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
fi: Järjestelmään ei ole asennettu MIDI-laitteita. Käytä Ohjauspaneelin Ajurit-kohtaa asentaaksesi MIDI-ajurin.

en: There is no display window.
fi: Näyttöikkunaa ei ole.

en: Could not create or use window.
fi: Ei voitu luoda tai käyttää ikkunaa.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
fi: Annettua tiedostoa ei voida lukea. Varmista, että tiedosto on yhä olemassa, tai tarkista levysi tai verkkoyhteytesi.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
fi: Annettuun tiedostoon ei voida kirjoittaa. Tarkista, että levytilaa on riittävästi tai verkkoyhteys on toiminnassa.

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Master Volume
fi: Pää-äänenvoimakkuus

en: Mute
fi: Mykistä

en: Print to File
fi: Tulosta tiedostoon

en: &Output File Name:
fi: &Tiedoston nimi:

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
fi: Tiedosto on jo olemassa. Klikkaa OK kirjoittaaksesi sen yli.

en: Unable to create the output file.
fi: Tiedostoa ei voitu luoda.

en: Success
fi: Onnistui

en: Operations Error
fi: Virhe operaatiossa

en: Protocol Error
fi: Protokollavirhe

en: Time Limit Exceeded
fi: Aikaraja ylittyi

en: Size Limit Exceeded
fi: Kokoraja ylittyi

en: Compare False
fi: Vertailu epätosi

en: Compare True
fi: Vertailu tosi

en: Authentication Method Not Supported
fi: Todentamistapaa ei tueta

en: Strong Authentication Required
fi: Vaaditaan vahva tunnistautuminen

en: Referral (v2)
fi: Viittaus (v2)

en: Referral
fi: Viittaus

en: Administration Limit Exceeded
fi: Ylläpitoraja ylitetty

en: Unavailable Critical Extension
fi: Kriittinen laajennus puuttuu

en: Confidentiality Required
fi: Vaaditaan luottamuksellisuutta

en: SASL Bind in Progress
fi: SASL-todennus on kesken

en: No Such Attribute
fi: Ominaisuutta ei ole

en: Undefined Type
fi: Määrittelemätön tyyppi

en: Inappropriate Matching
fi: Ei sopivaa vastaavuussääntöä

en: Constraint Violation
fi: Rajoitusta rikottiin

en: Attribute Or Value Exists
fi: Attribuutti tai arvo on jo olemassa

en: Invalid Syntax
fi: Syntaksi ei kelpaa

en: No Such Object
fi: Objektia ei ole

en: Alias Problem
fi: Ongelma aliaksessa

en: Invalid DN Syntax
fi: DN-syntaksi ei kelpaa

en: Is Leaf
fi: Objekti on lehti

en: Alias Dereference Problem
fi: Aliaksen kohdetta ei voida hakea

en: Inappropriate Authentication
fi: Sopimaton tunnistautuminen

en: Invalid Credentials
fi: Valtuustiedot eivät kelpaa

en: Insufficient Rights
fi: Riittämättömät oikeudet

en: Busy
fi: Kiireinen

en: Unavailable
fi: Ei käytettävissä

en: Unwilling To Perform
fi: Palvelin ei tahdo käsittellä pyyntöä

en: Loop Detected
fi: Silmukka havaittu

en: Sort Control Missing
fi: Järjestelykontrolli puuttuu

en: Index range error
fi: Virheellinen indeksi

en: Naming Violation
fi: Nimeämisrikkomus

en: Object Class Violation
fi: Objektiluokkarikkomus

en: Not allowed on Non-leaf
fi: Sallittu vain lehdille

en: Not allowed on RDN
fi: Operaatiota ei voi suorittaa RDN:lle

en: Already Exists
fi: On jo olemassa

en: No Object Class Mods
fi: Objektiluokkaa ei voi muokata

en: Results Too Large
fi: Tulokset liian suuret

en: Affects Multiple DSAs
fi: Vaikuttaa usean DSA:han

en: Server Down
fi: Palvelin ei toiminnassa

en: Local Error
fi: Paikallinen virhe

en: Encoding Error
fi: Virhe enkoodauksessa

en: Decoding Error
fi: Virhe dekoodauksessa

en: Timeout
fi: Aikakatkaisu

en: Auth Unknown
fi: Tuntematon todennusvirhe

en: Filter Error
fi: Suodatinvirhe

en: User Canceled
fi: Käyttäjän peruma

en: Parameter Error
fi: Parametrivirhe

en: No Memory
fi: Ei muistia

en: Can't connect to the LDAP server
fi: Ei voida yhdistää LDAP-palvelimeen

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
fi: LDAP-protokollan tämä versio ei tue toimintoa

en: Specified control was not found in message
fi: Viestistä ei löytynyt määriteltyä kontrollia

en: No result present in message
fi: Viestissä ei havaittu tuloksia

en: More results returned
fi: Lisää tuloksia

en: Loop while handling referrals
fi: Silmukka viittauksissa

en: Referral hop limit exceeded
fi: Liian monta peräkkäistä viittausta

en: Not Yet Implemented
fi: Ei vielä toteutettu

en: %1: File Not Found
fi: %1: Tiedostoa ei löydy

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
fi: ATTRIB - Näyttää ja muuttaa tiedostoattribuutteja
    
    Syntaksi:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [asema:][polku][tiedostonimi]
           [/S [/D]]
    
    Missä:
    
      +   Asettaa attribuutin.
      -   Poistaa attribuutin.
      R   Vain luku.
      A   Arkistointi.
      S   Järjestelmätiedosto.
      H   Piilotettu.
      [asema:][polku][tiedostonimi]
          Määrittelee tiedoston tai tiedostot, joita attrib käsittelee.
      /S  Käsittelee sopivat tiedostot nykyisessä kansiossa ja sen alikansioissa.
      /D  Käsittelee myös kansiot.

en: Active code page: %1!u!
fi: Aktiivinen koodisivu: %1!u!

en: Invalid code page
fi: Koodisivu ei kelpaa.

en: CHCP [number]
    
      Sets or displays the active console code page.
    
      number   The console code page to activate.
    
      Type CHCP without a number to display the active console code page.
fi: CHCP [numero]
    
      Asettaa tai näyttää konsolin aktiivisen koodisivun.
    
      numero   Aktivoitava koodisivu.
    
      CHCP ilman numeroa näyttää aktiivisen koodisivun.

en: Ana&log
fi: &Analoginen

en: Digi&tal
fi: Di&gitaalinen

en: &Font...
fi: &Fontti...

en: &Without Titlebar
fi: &Ilman otsikkopalkkia

en: &Seconds
fi: &Sekunnit

en: &Date
fi: &Päivämäärä

en: &Always on Top
fi: &Aina päällimmäisenä

en: &About Clock
fi: Tietoja &kellosta

en: Clock
fi: Kello

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
fi: CALL <komentojonotiedosto> kutsuu yhdestä komentojonotiedostosta toista
    komentojonotiedostoa. Kun toisen tiedoston suoritus päättyy, ensimmäisen
    suoritus jatkuu taas. Komennolla voi myös antaa parametreja kutsuttavalle
    komentojonolle.
    
    Muutokset työhakemistoon, ympäristömuuttujiin jne. periytyvät kutsutusta
    tiedostosta takaisin kutsujalle.

en: CD <directory> is the short version of CHDIR. It changes the current
    default directory.
fi: CD <hakemisto> on CHDIR-komennon lyhenne. Se vaihtaa tämänhetkisen
    oletushakemiston.

en: CHDIR <directory> changes the current default directory.
fi: CHDIR <hakemisto> vaihtaa tämänhetkisen oletushakemiston.

en: CLS clears the console screen.
fi: CLS tyhjentää konsolin ruudun.

en: COPY <filename> copies a file.
fi: COPY <tiedostonimi> kopioi tiedoston.

en: CTTY changes the input/output device.
fi: CTTY vaihtaa I/O-laitetta.

en: DATE shows or changes the system date.
fi: DATE näyttää ja muuttaa järjestelmän aikaa.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
fi: DEL <tiedostonimi> poistaa tiedoston tai tiedostot.

en: DIR lists the contents of a directory.
fi: DIR listaa hakemiston sisällön.

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
fi: ECHO <merkkijono> näyttää tekstin <merkkijono> nykyisessä päätteessä.
    
    ECHO ON -komentoa seuraavat komennot tiedostossa näytetään päätteessä ennen
    suorittamista.
    
    ECHO OFF poistaa edellä olevan ECHO ON -komennon vaikutuksen (ECHO on
    oletusarvoisesti OFF). ECHO OFF -komentoa voi estää näkymästä laittamalla
    sen alkuun @-merkin.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
fi: ERASE <tiedostonimi> poistaa tiedoston tai joukon tiedostoja.

en: The FOR command is used to execute a command for each of a set of files.
    
    Usage: FOR %variable IN (set) DO command
    
    The % sign must be doubled when using FOR in a batch file.
fi: FOR-komentoa käytetään komennon suorittamiseen joukolle tiedostoja.
    
    Käyttö: FOR %muuttuja IN (joukko) DO komento
    
    Kun FOR esiintyy komentojonotiedostossa, %-merkki täytyy kahdentaa.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
fi: GOTO siirtää suorituksen toiseen kohtaan komentojonotiedostossa.
    
    Nimiö, johon GOTO kohdistuu, voi olla enintään 255 merkin mittainen, eikä
    se saa sisältää välilyöntejä (toisin kuin muissa käyttöjärjestelmissä). Jos
    tiedostossa on monta samaa nimiötä, niistä suoritetaan aina ensimmäinen.
    Jos nimiötä ei löydy, komentojonotiedoston suoritus päättyy.
    
    Interaktiivisella komentorivillä GOTO ei tee mitään.

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
fi: HELP <komento> näyttää lyhyitä aiheeseen liittyviä yksityiskohtia.
    HELP ilman argumenttia näyttää kaikki CMD:n sisäänrakennetut komennot.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
fi: IF-komentoa käytetään komennon suorittamiseen ehdollisesti.
    
    Syntaksi: IF [NOT] EXIST tiedostonimi komento
              IF [NOT] merkkijono1==merkkijono2 komento
              IF [NOT] ERRORLEVEL luku komento
    
    Komennon toisessa muodossa merkkijonojen on oltava lainausmerkeissä.
    Vertailu ei huomioi isoja ja pieniä kirjaimia.

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
fi: LABEL asettaa osion nimen.
    
    Syntaksi: LABEL [asema:]
    Komento kysyy uutta osion nimeä. Aiemman nimen näkee komennolla VOL.

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
fi: MD <nimi> on MKDIR-komennon lyhenne. Se luo alihakemiston.

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
fi: MKDIR <name> luo alihakemiston.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
fi: MOVE siirtää tiedoston tai hakemiston uuteen paikkaan
    tiedostojärjestelmässä.
    
    Hakemistoa siirrettäessä myös kaikki sen sisältämät tiedostot ja
    alihakemistot siirtyvät.
    
    MOVE epäonnistuu, jos lähde ja kohde ovat eri DOS-asemilla.

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
fi: PATH näyttää tai muuttaa cmd:n hakupolun.
    
    Kirjoittamalla PATH näkyy senhetkinen PATH-asetus (aluksi rekisteristä
    otettu). Asetusta muuttaaksesi kirjoita PATH-komennon perään uusi arvo.
    
    Uuden arvon osaksi voi ottaa vanhan käyttämällä PATH-ympäristömuuttujaa
    esimerkiksi seuraavasti:
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
fi: PAUSE näyttää viestin, joka kehottaa käyttäjää painamaan näppäintä.
    
    Se on hyödyllinen lähinnä komentojonotiedostoissa antamaan käyttäjälle
    mahdollisuuden lukea edellisen komennon tuloste, ennen kuin se vierii pois
    ruudulta.

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
fi: PROMPT asettaa komentorivikehotteen.
    
    PROMPT-komentoa seuraava merkkijono (ja heti sen perässä oleva väli) näkyy
    rivin alussa, kun cmd odottaa syötettä.
    
    Seuraavilla merkkijonoilla on seuraava erityismerkitys:
    
    $$    Dollarimerkki       $_    Rivinvaihto         $b    Putkimerkki (|)
    $d    Nykyinen päiväys    $e    Escape              $g    >-merkki
    $l    <-merkki            $n    Nykyinen asema      $p    Nykyinen polku
    $q    Yhtäsuuruusmerkki   $t    Nykyinen aika       $v    cmd:n versio
    
    Huomaa, että PROMPT-komento ilman kehotemerkkijonoa palauttaa kehotteen
    oletukseksi, joka on nykyinen hakemisto (mukaan lukien nykyisen aseman
    kirjain), jota seuraa suurempi kuin -merkki (>).
    (kuten komento PROMPT $p$g).
    
    Kehotetta voi muuttaa myös PROMPT-ympäristömuuttujalla, joten komento
    'SET PROMPT=teksti' tekee saman kuin 'PROMPT teksti'.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
fi: Rivi, joka alkaa REM (jota seuraa välilyönti) ei tee mitään, ja sitä voi
    siis käyttää kommenttina komentojonotiedostossa.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
fi: REN <tiedostonimi> on RENAME-komennon lyhenne. Se nimeää tiedoston
    uudelleen.

en: RENAME <filename> renames a file.
fi: RENAME <tiedostonimi> nimeää tiedoston uudelleen.

en: RD <directory> is the short version of RMDIR. It deletes a directory.
fi: RD <hakemisto> on RMDIR-komennon lyhenne. Se poistaa hakemiston.

en: RMDIR <directory> deletes a directory.
fi: RMDIR <hakemisto> poistaa hakemiston.

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
fi: SET näyttää tai muuttaa cmd:n ympäristömuuttujia.
    
    SET ilman parametreja näyttää koko nykyisen ympäristön.
    
    Komento ympäristömuuttujan luomiseen tai muuttamiseen on:
    
    SET <muuttuja>=<arvo>
    
    missä <muuttuja> ja <arvo> ovat merkkijonoja. Ennen yhtäsuuruusmerkkiä ei
    saa olla välilyöntiä, eikä muuttujan nimessä saa olla välilyöntejä.
    
    Winessä käyttöjärjestelmän ympäristömuuttujat on sisällytetty Win32-
    ympäristöön, joten arvoja on yleensä huomattavasti enemmän kuin natiivissa
    Win32-toteutuksessa. Käyttöjärjestelmän ympäristöä ei voi muuttaa cmd:n
    sisältä.

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
fi: SHIFT-komentoa käytetään komentojonotiedostossa yhden parametrin
    poistamiseen listan alusta, joten parametrista 2 tulee parametri 1 ja niin
    edelleen. Se ei vaikuta mihinkään, jos sitä kutsutaan komentoriviltä.

en: Start a program, or open a document in the program normally used for files
    with that suffix.
    Usage:
    start [options] program_filename [...]
    start [options] document_filename
    
    Options:
    "title"        Specifies the title of the child windows.
    /d directory   Start the program in the specified directory.
    /b             Don't create a new console for the program.
    /i             Start the program with fresh environment variables.
    /min           Start the program minimized.
    /max           Start the program maximized.
    /low           Start the program in the idle priority class.
    /normal        Start the program in the normal priority class.
    /high          Start the program in the high priority class.
    /realtime      Start the program in the realtime priority class.
    /abovenormal   Start the program in the abovenormal priority class.
    /belownormal   Start the program in the belownormal priority class.
    /node n        Start the program on the specified NUMA node.
    /affinity mask Start the program with the specified affinity mask.
    /wait          Wait for the started program to finish, then exit with its
    exit code.
    /unix          Use a Unix filename and start the file like Windows
    Explorer.
    /ProgIDOpen    Open a document using the specified progID.
    /?             Display this help and exit.
fi: Käynnistä ohjelma tai avaa dokumentti ohjelmalla, jota yleensä käytetään
    kyseiseen tiedostopäätteeseen.
    Käyttö:
    start [valitsimet] ohjelman_tiedostonimi [...]
    start [valitsimet] dokumentin_tiedostonimi
    
    Valitsimet:
    "otsikko"       Asettaa lapsi-ikkunoiden otsikon.
    /d hakemisto    Käynnistä ohjelma määrätyssä hakemistossa.
    /b              Älä luo uutta konsolia ohjelmalle.
    /i              Käynnistä ohjelma tuoreilla ympäristömuuttujilla.
    /min            Käynnistä ohjelma pienennettynä.
    /max            Käynnistä ohjelma suurennettuna.
    /low            Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'matala'.
    /normal         Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'normaali'.
    /high           Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'korkea'.
    /realtime       Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'reaaliaikainen'.
    /abovenormal    Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'normaalia korkeampi'.
    /belownormal    Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'normaalia matalampi'.
    /node n         Käynnistä ohjelma määrätyllä NUMA-solmulla.
    /affinity peite Käynnistä ohjelma määrätyllä affiniteettipeitteellä.
    /wait           Odota, että ohjelma sulkeutuu, ja palauta sen paluuarvo.
    /unix           Käytä Unix-tiedostonimeä ja avaa tiedosto siten, kuin
                    Windows Explorer avaisi sen.
    /ProgIDOpen     Avaa dokumentti määrätyllä progID:llä.
    /?              Näytä tämä ohje ja lopeta.

en: TIME sets or shows the current system time.
fi: TIME asettaa ja näyttää järjestelmän nykyisen ajan.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
fi: TITLE <merkkijono> asettaa CMD-ikkunan otsikon.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
fi: TYPE <tiedostonimi> kopioi tiedoston <tiedostonimi> konsolilaitteeseen (tai
    uudelleenohjattuna muualle). Tiedoston tekstimuotoisuutta ei tarkisteta.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
fi: VERIFY-komennolla voi asettaa, poistaa tai tarkistaa verify-lipun.
    Kelvolliset muodot:
    
    VERIFY ON	Asettaa lipun.
    VERIFY OFF	Poistaa lipun.
    VERIFY		Näyttää tilanteen mukaan ON tai OFF.
    
    Verify-lippu ei tee mitään Winessä.

en: VER displays the version of cmd you are running.
fi: VER näyttää, mitä cmd:n versio on.

en: VOL shows the volume label of a disk device.
fi: VOL näyttää levyn osion nimen.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
fi: ENDLOCAL lopettaa komentojonotiedoston ympäristömuutosten paikallisuuden,
    jonka SETLOCAL on aloittanut.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
fi: SETLOCAL aloittaa komentojonotiedoston ympäristömuutosten paikallisuuden.
    
    SETLOCAL-komennon jälkeen tehtävät ympäristön muutokset ovat paikallisia
    komentojonotiedostolle ja säilyvät ainoastaan seuraavaan ENDLOCAL-komentoon
    (tai tiedoston loppuun, jos komentoa ei ole), minkä jälkeen aiemmat
    ympäristöasetukset palautetaan.

en: PUSHD <directory> saves the current directory onto a stack, and then
    changes the current directory to the supplied one.
fi: PUSHD <hakemisto> tallentaa nykyisen hakemiston pinoon ja muuttaa sitten
    nykyisen hakemiston annetuksi.

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
fi: POPD muuttaa nykyisen hakemiston siksi, joka on viimeksi tallennettu
    PUSHD-komennolla.

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
fi: ASSOC näyttää tai muuttaa tiedostopäätteiden kytkentöjä.
    
    Syntaksi: ASSOC [.pääte[=[tyyppi]]]
    
    ASSOC ilman parametreja näyttää nykyiset tiedostokytkennät.
    Pelkän tiedostopäätteen kanssa ASSOC näyttää kyseisen päätteen kytkennän.
    Jos annetaan yhtäsuuruusmerkki mutta ei tyyppiä, ASSOC poistaa
    tiedostopäätteen nykyisen kytkennän.

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
fi: FTYPE näyttää tai muuttaa tiedostotyyppeihin liitettyjä avauskomentoja
    
    Syntaksi: FTYPE [tiedostotyyppi[=[avauskomento]]]
    
    Ilman parametreja komento näyttää tiedostotyypit, joihin avauskomentoja on
    nykyisellään määritelty.
    Jos komentoa käytetään vain tiedostotyypin kanssa, se näyttää siihen
    liittyvät komennot, jos niitä on.
    Jos yhtäsuuruusmerkin jälkeen ei määritellä mitään komentoa, kyseiseen
    tiedostotyyppiin liitetty komento poistetaan.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
fi: MORE näyttää tiedostojen tulosteen tai putkitetun syötteen sivuina.

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
fi: CHOICE näyttää tekstin ja odottaa, kunnes käyttäjä painaa sallittua
    näppäintä, joka on listassa.
    CHOICE-komentoa käytetään lähinnä valikkoihin komentojonotiedostoissa.

en: Create a symbolic link.
    
    Syntax: MKLINK [options] link_name target
    
    Options:
    /d             Create a directory symbolic link.
    /h             Create a hard link.
    /j             Create a directory junction.
    link_name is the name of the new symbolic link.
    target is the path that link_name points to.
fi: Luo symbolinen linkki.
    
    Syntaksi: MKLINK [valitsimet] linkin_nimi kohde
    
    Valitsimet:
    /d             Luo symbolinen linkki hakemistoon.
    /h             Luo kova linkki.
    /j             Luo hakemistoliitos.
    linkin_nimi on uuden symbolisen linkin nimi.
    kohde on polku, johon linkki osoittaa.

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
fi: EXIT päättää nykyisen komentoistunnon ja palaa käyttöjärjestelmään tai
    komentoriville, jolta kutsuit cmd:tä.

en: CMD built-in commands are:
    ASSOC		Show or modify file extension associations
    ATTRIB		Show or change DOS file attributes
    CALL		Invoke a batch file from inside another
    CD (CHDIR)	Change current default directory
    CHOICE		Wait for an keypress from a selectable list
    CLS		Clear the console screen
    COPY		Copy file
    CTTY		Change input/output device
    DATE		Show or change the system date
    DEL (ERASE)	Delete a file or set of files
    DIR		List the contents of a directory
    ECHO		Copy text directly to the console output
    ENDLOCAL	End localization of environment changes in a batch file
    FTYPE		Show or modify open commands associated with file types
    HELP		Show brief help details on a topic
    MD (MKDIR)	Create a subdirectory
    MKLINK	Create a symbolic link
    MORE		Display output in pages
    MOVE		Move a file, set of files or directory tree
    PATH		Set or show the search path
    PAUSE		Suspend execution of a batch file
    POPD		Restore the directory to the last one saved with PUSHD
    PROMPT		Change the command prompt
    PUSHD		Change to a new directory, saving the current one
    REN (RENAME)	Rename a file
    RD (RMDIR)	Delete a subdirectory
    SET		Set or show environment variables
    SETLOCAL	Start localization of environment changes in a batch file
    START		Start a program, or open a document in the associated program
    TIME		Set or show the current system time
    TITLE		Set the window title for the CMD session
    TYPE		Type the contents of a text file
    VER		Show the current version of CMD
    VOL		Show the volume label of a disk device
    XCOPY		Copy source files or directory trees to a destination
    EXIT		Close down CMD
    
    Enter HELP <command> for further information on any of the above commands.
fi: CMD:n valmiit komennot:
    ASSOC		Näytä tai muuta tiedostopäätteiden kytkentöjä
    ATTRIB		Näytä tai muuta DOS-tiedostoattribuutteja
    CALL		Kutsu komentojonotiedostoa toisen sisältä
    CD (CHDIR)	Vaihda nykyistä oletushakemistoa
    CHOICE		Odota listalla olevan näppäimen painallusta
    CLS		Tyhjennä komentorivi-ikkuna
    COPY		Kopioi tiedosto
    CTTY		Vaihda päätelaitetta
    DATE		Näytä tai muuta järjestelmän päiväystä
    DEL (ERASE)	Poista tiedosto tai tiedostojoukko
    DIR		Listaa hakemiston sisältö
    ECHO		Kopioi teksti suoraan tulosteeseen
    ENDLOCAL	Lopeta ympäristömuutosten paikallisuus komentojonotiedostossa
    FTYPE		Näytä tai muuta tiedostotyyppeihin liitettyjä avoimia komentoja
    HELP		Näytä aiheeseen liittyviä lyhyitä yksityiskohtia
    MD (MKDIR)	Luo alihakemisto
    MKLINK		Luo symbolinen linkki
    MORE		Näytä tuloste sivuina
    MOVE		Siirrä tiedostoa, tiedostojoukkoa tai hakemistopuuta
    PATH		Aseta tai näytä hakupolku
    PAUSE		Keskeytä komentojonotiedoston suoritus
    POPD		Palauta hakemisto viimeisimpään PUSHD:llä tallennettuun
    PROMPT		Muuta komentokehotetta
    PUSHD		Vaihda uuteen hakemistoon tallentaen nykyinen
    REN (RENAME)	Nimeä tiedosto uudelleen
    RD (RMDIR)	Poista alihakemisto
    SET		Aseta tai näytä ympäristömuuttujia
    SETLOCAL	Aloita ympäristömuutosten paikallisuus komentojonotiedostossa
    START		Käynnistä ohjelma tai avaa dokumentti siihen kytketyllä ohjelmalla
    TIME		Aseta tai näytä järjestelmän nykyinen aika
    TITLE		Aseta ikkunan otsikko CMD-istunnolle
    TYPE		Kirjoita tekstitiedoston sisältö
    VER		Näytä CMD:n nykyinen versio
    VOL		Näytä levyaseman levyn nimi
    XCOPY		Kopioi lähdetiedostot tai hakemistopuut kohteeseen
    EXIT		Sulje CMD
    
    Kirjoita HELP <komento>, niin saat lisätietoa yllä olevasta komennosta.

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

[ctx: Yes key]
en: Y
fi: K

[ctx: No key]
en: N
fi: E

en: File association missing for extension %1
fi: Päätteellä %1 ei ole tiedostokytkentää

en: No open command associated with file type '%1'
fi: Tiedostotyyppiin '%1' ei ole liitetty avauskomentoa

en: Overwrite %1?
fi: Kirjoita tiedoston %1 yli?

en: More...
fi: Lisää...

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
fi: Rivi komentojonossa on mahdollisesti katkennut. Käytetään:

en: Argument missing
fi: Argumentti puuttuu

en: Syntax error
fi: Syntaksivirhe

en: No help available for %1
fi: Ei ohjetta %1:lle

en: Target to GOTO not found
fi: GOTO-komennolle ei löytynyt kohdetta

en: Current Date is %1
fi: Nykyinen päiväys on %1

en: Current Time is %1
fi: Nykyinen aika on %1

en: Enter new date:
fi: Syötä uusi päiväys:

en: Enter new time:
fi: Syötä uusi aika:

en: Environment variable %1 not defined
fi: Ympäristömuuttujaa %1 ei määritelty

en: Failed to open '%1'
fi: '%1' ei auennut

en: Cannot call batch label outside of a batch script
fi: Komentojonon nimiötä ei voi kutsua komentojonon ulkopuolelta

en: Delete %1?
fi: Poista %1?

en: Echo is %1
fi: Echo on %1

en: Verify is %1
fi: Verify on %1

en: Verify must be ON or OFF
fi: Verify-lipun täytyy olla ON tai OFF

en: Parameter error
fi: Parametrivirhe

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
fi: Osion sarjanumero on %1!04x!-%2!04x!

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
fi: Osion nimi (11 merkkiä, <Enter> tarkoittaa tyhjää)?

en: PATH not found
fi: PATH puuttuu

en: Press any key to continue...
fi: Paina mitä tahansa näppäintä jatkaaksesi...

en: Wine Command Prompt
fi: Winen komentokehote

en: More?
fi: Lisää?

en: The input line is too long.
fi: Syöterivi on liian pitkä.

en: Volume in drive %1!c! is %2
fi: Osio asemassa %1!c! on %2

en: Volume in drive %1!c! has no label.
fi: Osiolla asemassa %1!c! ei ole nimeä.

en:  (Yes|No)
fi:  (Kyllä|Ei)

en:  (Yes|No|All)
fi:  (Kyllä|Ei|kAikki)

en: Can't recognize '%1' as an internal or external command, or batch script.
fi: '%1' ei ole sisäinen eikä ulkoinen komento eikä komentojono.

en: Division by zero error.
fi: Virheellinen jako nollalla.

en: Expected an operand.
fi: Odotettiin operandia.

en: Expected an operator.
fi: Odotettiin operaattoria.

en: Mismatch in parentheses.
fi: Sulut eivät täsmää.

en: Badly formed number - must be one of decimal (12),
     hexadecimal (0x34) or octal (056).
fi: Luvun muoto ei kelpaa – täytyy olla desimaaliluku (12),
     heksadesimaaliluku (0x34) tai oktaaliluku (056).

en: Cursor size
fi: Kursorin koko

en: &Small
fi: &Pieni

en: &Medium
fi: &Keskikoko

en: &Large
fi: &Suuri

en: Command history
fi: Komentohistoria

en: &Buffer size:
fi: P&uskurin koko:

en: &Remove duplicates
fi: P&oista toistuvat

en: Popup menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Console
fi: Konsoli

en: &Quick Edit mode
fi: Pika&muokkaustila

en: &Insert mode
fi: &Lisäystila

en: &Font
fi: &Fontit

en: &Color
fi: &Väri

en: Configuration
fi: Valinnat

en: Buffer zone
fi: Puskurivyöhyke

en: &Width:
fi: &Leveys:

en: &Height:
fi: &Korkeus:

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: W&idth:
fi: L&eveys:

en: H&eight:
fi: K&orkeus:

en: End of program
fi: Ohjelman loppu

en: &Close console
fi: &Sulje konsoli

en: Edition
fi: Versio

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: Set &Defaults
fi: Aseta &oletukset

en: &Mark
fi: &Merkki

en: &Select all
fi: &Valitse kaikki

en: Sc&roll
fi: V&ieritä

en: S&earch
fi: &Etsi

en: Setup - Default settings
fi: Asetukset - Oletusasetukset

en: Setup - Current settings
fi: Asetukset - Nykyiset asetukset

en: Configuration error
fi: Virhe asetuksissa

en: The size of the screen buffer must be greater than or equal to the size of the window.
fi: Näyttöpuskurin on oltava vähintään ikkunan kokoinen.

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
fi: Jokainen merkki on %1!u! pikseliä leveä ja %2!u! pikseliä korkea

en: This is a test
fi: Tämä on testi

en: DirectX Diagnostic Tool
fi: DirectX-diagnostiikkatyökalu

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
fi: Käyttö: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t tiedosto | /x tiedosto]

en: Wine Explorer
fi: Winen Explorer

en: Start
fi: Käynnistä

en: &Run...
fi: &Suorita...

en: E&xit desktop
fi: &Sulje työpöytä

en: Are you sure you want to close all programs and exit the virtual desktop?
fi: Haluatko varmasti lopettaa kaikki ohjelmat ja sulkea työpöydän?

en: Usage: findstr /options string
fi: Käyttö: findstr /asetukset merkkijono

en: FINDSTR: Bad command line
fi: FINDSTR: Komentorivi ei kelpaa

en: FINDSTR: Cannot open %s
fi: FINDSTR: Tiedostoa %s ei voi avata

en: FINDSTR: /%c ignored
fi: FINDSTR: /%c ohitettu

en: - Supported Commands -
    
    hardlink      hardlink management
fi: - Tuetut komennot -
    
    hardlink      kovan linkin hallinta

en: - Hardlink - Supported Commands -
    
    create        create a hardlink
fi: - Hardlink - Tuetut komennot -
    
    create        luo kova linkki

en: Syntax: fsutil hardlink create <new> <existing>
fi: Syntaksi: fsutil hardlink create <uusi> <entinen>

en: Usage: hostname
fi: Käyttö: hostname

en: Error: Invalid option '%c'.
fi: Virhe: Virheellinen valinta '%c'.

en: Error: Could not get hostname: %u.
fi: Virhe: Ei saatu haettua isäntänimeä: %u.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
fi: Virhe: Järjestelmän isäntänimeä ei voi asettaa hostname-työkalulla.

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
fi: Käyttö: ipconfig [ /? | /all ]

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
fi: Virhe: Annettiin tuntemattomia tai viallisia komentoriviparametreja

en: %1 adapter %2
fi: %2 (%1)

en: Connection-specific DNS suffix
fi: Yhteysspesifinen DNS-pääte

en: IPv4 address
fi: IPv4-osoite

en: Hostname
fi: Isäntänimi

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Broadcast
fi: Yleislähetys

en: Peer-to-peer
fi: Vertaisverkko

en: Mixed
fi: Sekamuotoinen

en: Hybrid
fi: Hybridi

en: IP routing enabled
fi: IP-reititys käytössä

en: Physical address
fi: Fyysinen osoite

en: DHCP enabled
fi: DHCP käytössä

en: Default gateway
fi: Oletusyhdyskäytävä

en: IPv6 address
fi: IPv6-osoite

en: Primary DNS suffix
fi: Ensisijainen DNS-liite

en: Usage: klist <tickets | tgt | purge | get [service principal name]>
fi: Käyttö: klist <tickets | tgt | purge | get [palvelun päänimi (SPN)]>

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Start Time
fi: Alkamisaika

en: End Time
fi: Päättymisaika

en: Renew Time
fi: Uudistamisaika

en: Ticket Flags
fi: Tiketin liput

en: Cached Tickets
fi: Välimuistissa olevat tiketit

en: KerbTicket Encryption Type
fi: KerbTicketin salauksen tyyppi

en: Current LogonId is
fi: Nykyinen LogonId on

en: System Information
fi: Järjestelmätiedot

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
fi: Tämän komennon syntaksi:
    
    NET komento [argumentit]
        -tai-
    NET komento /HELP
    
    Missä 'komento' on HELP, START, STOP tai USE.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
fi: Tämän komennon syntaksi:
    
    NET START [palvelu]
    
    Pelkkä NET START näyttää listan käynnissä olevista palveluista. Muussa tapauksessa 'palvelu' on käynnistettävän palvelun nimi.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
fi: Tämän komennon syntaksi:
    
    NET STOP palvelu
    
    Missä 'palvelu' on pysäytettävän palvelun nimi.

en: Stopping dependent service: %1
fi: Pysäytetään riippuvaista palvelua: %1

en: Could not stop service %1
fi: Ei voitu pysäyttää palvelua %1

en: Could not get handle to service control manager.
fi: Palvelunohjauksen hallintaan ei saatu kahvaa.

en: Could not get handle to service.
fi: Palvelulle ei saatu kahvaa.

en: The %1 service is starting.
fi: Palvelu %1 käynnistyy.

en: The %1 service was started successfully.
fi: Palvelu %1 käynnistettiin onnistuneesti.

en: The %1 service failed to start.
fi: Palvelun %1 käynnistys epäonnistui.

en: The %1 service is stopping.
fi: Palvelu %1 pysähtyy.

en: The %1 service was stopped successfully.
fi: Palvelu %1 pysähtyi onnistuneesti.

en: The %1 service failed to stop.
fi: Palvelun %1 pysähtyminen epäonnistui.

en: There are no entries in the list.
fi: Listalla ei ole jäseniä.

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
fi: 
    Tila  Paikallinen  Etä
    ---------------------------------------------------------------

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
fi: %1      %2      %3      Avoimia resursseja: %4!u!

en: Paused
fi: Pysäytetty

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: A network error occurred
fi: Verkkovirhe

en: Connection is being made
fi: Yhteyttä muodostetaan

en: Reconnecting
fi: Yhdistetään uudelleen

en: The following services are running:
fi: Seuraavat palvelut ovat toiminnassa:

en: A command was used with conflicting switches.
fi: Annetut valitsimet ovat ristiriidassa.

en: Active Connections
fi: Aktiiviset yhteydet

en: Proto
fi: Prot.

en: Local Address
fi: Paikallinen osoite

en: Foreign Address
fi: Etäosoite

en: State
fi: Tila

en: Interface Statistics
fi: Rajapinnan tilastot

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Bytes
fi: Tavuja

en: Unicast packets
fi: Unicast-paketteja

en: Non-unicast packets
fi: Ei-unicast-paketteja

en: Discards
fi: Hylkäyksiä

en: Errors
fi: Virheitä

en: Unknown protocols
fi: Vieraita protokollia

en: TCP Statistics for IPv4
fi: TCP-tilastot IPv4:lle

en: Active Opens
fi: Aktiivisia avauksia

en: Passive Opens
fi: Passiivisia avauksia

en: Failed Connection Attempts
fi: Epäonnistuneita yhteysyrityksiä

en: Reset Connections
fi: Nollattuja yhteyksiä

en: Current Connections
fi: Yhteyksiä nyt

en: Segments Received
fi: Segmenttejä vastaanotettu

en: Segments Sent
fi: Segmenttejä lähetetty

en: Segments Retransmitted
fi: Segmenttejä lähetetty uudelleen

en: UDP Statistics for IPv4
fi: UDP-tilastot IPv4:lle

en: Datagrams Received
fi: Datagrammeja vastaanotettu

en: No Ports
fi: Kohdeporttivirheitä

en: Receive Errors
fi: Vastaanottovirheitä

en: Datagrams Sent
fi: Datagrammeja lähetetty

en: &New	Ctrl+N
fi: &Uusi	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
fi: &Avaa...	Ctrl+O

en: &Save	Ctrl+S
fi: Ta&llenna	Ctrl+S

en: &Print...	Ctrl+P
fi: T&ulosta...	Ctrl+P

en: Page Se&tup...
fi: &Sivun asetukset...

en: P&rinter Setup...
fi: &Tulostimen asetukset...

en: &Undo	Ctrl+Z
fi: &Kumoa	Ctrl+Z

en: Cu&t	Ctrl+X
fi: &Leikkaa	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
fi: &Kopioi	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
fi: L&iitä	Ctrl+V

en: &Delete	Del
fi: P&oista	Del

en: Select &all	Ctrl+A
fi: &Valitse kaikki	Ctrl+A

en: &Time/Date	F5
fi: &Aika/Päivämäärä	F5

en: &Wrap long lines
fi: Ka&tkaise pitkät rivit

en: &Search...	Ctrl+F
fi: Etsi...	Ctrl+F

en: &Search next	F3
fi: Etsi &seuraava	F3

en: &Replace...	Ctrl+H
fi: &Korvaa...	Ctrl+H

en: &Go To...	Ctrl+G
fi: &Siirry...	Ctrl+G

en: &Status Bar
fi: Ti&lapalkki

en: &Contents	F1
fi: &Sisältö	F1

en: &About Notepad
fi: &Tietoja Muistiosta

en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

en: &Header:
fi: &Yläotsikko:

en: &Footer:
fi: Alao&tsikko:

en: Margins (millimeters)
fi: Marginaali (millimetriä)

en: &Left:
fi: &Vasen:

en: &Top:
fi: Y&lä:

en: Go To Line
fi: Siirry riville

en: &Line Number:
fi: &Rivinumero:

en: Go To
fi: Siirry

en: Encoding:
fi: Enkoodaus:

en: Page &p
fi: Sivu &p

en: Notepad
fi: Muistio

en: ERROR
fi: VIRHE

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Text files (*.txt)
fi: Tekstitiedostot (*.txt)

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
fi: Tiedostoa '%s' ei löydy.
    
    Haluatko luoda uuden tiedoston?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
fi: Tiedostoa '%s' on muokattu.
    
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: '%s' could not be found.
fi: '%s' ei löydy.

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
fi: %1
    Tässä tiedostossa on Unicode-merkkejä, jotka katoavat, jos
    tallennat tiedostot enkoodauksella %2.
    Jotta merkit säilyvät, valitse Peruuta ja sen jälkeen
    jokin Unicode-vaihtoehdoista Enkoodaus-pudotusvalikosta.
    Jatketaanko?

en: Ln %ld, Col %ld
fi: Rivi %ld, sarake %ld

en: &Bind to file...
fi: &Sido tiedostoon...

en: &View TypeLib...
fi: &Näytä TypeLib...

en: &System Configuration
fi: &Järjestelmän asetukset

en: &Run the Registry Editor
fi: Aja &Rekisterieditori

en: &CoCreateInstance Flag
fi: &CoCreateInstance-lippu

en: &In-process server
fi: &Prosessin oma palvelin

en: In-process &handler
fi: Prosessin oma &käsittelijä

en: &Local server
fi: &Paikallinen palvelin

en: &Remote server
fi: &Etäpalvelin

en: View &Type information
fi: Näytä &tyypin tiedot

en: Create &Instance
fi: Luo &ilmentymä

en: Create Instance &On...
fi: Luo ilmentymä &kohteeseen...

en: &Release Instance
fi: &Vapauta ilmentymä

en: Copy C&LSID to clipboard
fi: Kopioi C&LSID leikepöydälle

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
fi: Kopioi &HTML:n object-tagi leikepöydälle

en: &Expert mode
fi: &Tehokäyttäjä

en: &Hidden component categories
fi: Piilotetut komponenttikategoriat

en: &Toolbar
fi: T&yökalupalkki

en: &Refresh	F5
fi: P&äivitä	F5

en: &About OleView
fi: T&ietoja OleView'sta

en: &Save as...
fi: Tallenna &nimellä...

en: &Group by type kind
fi: &Ryhmittele tyypeittäin

en: Connect to another machine
fi: Yhdistä toiselle koneelle

en: &Machine name:
fi: &Koneen nimi:

en: System Configuration
fi: Järjestelmän kokoonpano

en: System Settings
fi: Järjestelmän asetukset

en: &Enable Distributed COM
fi: Ota hajautettu COM käyttöön

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
fi: Salli &etäyhteydet (vain Win95)

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
fi: Nämä asetukset muuttavat vain rekisterissä olevia arvoja.
    Ne eivät vaikuta Winen toimintaan.

en: Default Interface Viewer
fi: Oletusrajapintakatselin

en: Interface
fi: Rajapinta

en: &View Type Info
fi: &Näytä tyypin tiedot

en: IPersist Interface Viewer
fi: IPersist-rajapintakatselin

en: Class Name:
fi: Luokan nimi:

en: IPersistStream Interface Viewer
fi: IPersistStream-rajapintakatselin

en: ITypeLib viewer
fi: ITypeLib-katselin

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
fi: OleView - OLE/COM-objektinkatselin

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
fi: TypeLib-tiedostot (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: Bind to file via a File Moniker
fi: Sido tiedostoon tiedostomonikerilla

en: Open a TypeLib file and view the contents
fi: Avaa TypeLib-tiedosto ja näytä sen sisältö

en: Change machine wide Distributed COM settings
fi: Muuta koko tietokoneen hajautetun COMin asetuksia

en: Run the Wine registry editor
fi: Aja Winen rekisterieditori

en: Quit the application. Prompts to save changes
fi: Sulje ohjelma. Kehottaa tallentamaan muutokset

en: Create an instance of the selected object
fi: Luo valitun objektin ilmentymä

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
fi: Luo valitun objektin ilmentymä tietylle koneelle

en: Release the currently selected object instance
fi: Vapauta valittu objektin ilmentymä

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
fi: Kopioi valitun kohdan GUID leikepöydälle

en: Display the viewer for the selected item
fi: Avaa katselin valitulle kohdalle

en: Toggle between expert and novice display mode
fi: Vaihda teho- ja peruskäyttäjän näkymän välillä

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
fi: Muuta näkymättömiksi tarkoitettujen komponenttiluokkien näyttämistä

en: Show or hide the toolbar
fi: Näytä tai piilota työkalupalkki

en: Show or hide the status bar
fi: Näytä tai piilota tilapalkki

en: Refresh all lists
fi: Päivitä kaikki listat

en: Display program information, version number and copyright
fi: Näytä ohjelman tiedot, versionumero ja tekijänoikeustiedot

en: Ask for an in-process server when calling CoGetClassObject
fi: Pyydä prosessin omaa palvelinta, kun kutsutaan funktiota CoGetClassObject

en: Ask for an in-process handler when calling CoGetClassObject
fi: Pyydä prosessin omaa käsittelijää, kun kutsutaan funktiota CoGetClassObject

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
fi: Pyydä paikallista palvelinta, kun kutsutaan funktiota CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
fi: Pyydä etäpalvelinta, kun kutsutaan funktiota CoGetClassObject

en: ObjectClasses
fi: Objektiluokat

en: Grouped by Component Category
fi: Ryhmitelty komponenttikategorioittain

en: OLE 1.0 Objects
fi: OLE 1.0 -objektit

en: COM Library Objects
fi: COM-kirjaston objektit

en: All Objects
fi: Kaikki objektit

en: Application IDs
fi: Ohjelmien ID:t

en: Type Libraries
fi: Tyyppikirjastot

en: ver.
fi: v.

en: Interfaces
fi: Rajapinnat

en: Registry
fi: Rekisteri

en: Implementation
fi: Toteutus

en: Activation
fi: Aktivointi

en: CoGetClassObject failed.
fi: CoGetClassObject epäonnistui.

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: bytes
fi: tavua

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
fi: LoadTypeLib( %1 ) epäonnistui ($%2!x!)

en: Inherited Interfaces
fi: Perityt rajapinnat

en: Save as an .IDL or .H file
fi: Tallenna .IDL- tai .H-tiedostona

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Group typeinfos by kind
fi: Lajittele tyyppitiedot lajin mukaan

en: &New...
fi: &Uusi...

en: O&pen	Enter
fi: A&vaa	Enter

en: &Move...	F7
fi: &Siirrä...	F7

en: &Copy...	F8
fi: Ko&pioi...	F8

en: &Properties	Alt+Enter
fi: Ominaisuudet	Alt+Enter

en: &Execute...
fi: Suo&rita...

en: E&xit Windows
fi: &Poistu Windowsista

en: &Options
fi: &Valinnat

en: &Arrange automatically
fi: &Järjestä automaattisesti

en: &Minimize on run
fi: &Pienennä ajettaessa

en: &Save settings on exit
fi: &Tallenna asetukset poistuttaessa

en: &Windows
fi: &Ikkunat

en: &Overlapped	Shift+F5
fi: &Päällekkäin	Shift+F5

en: &Side by side	Shift+F4
fi: &Rinnakkain	Shift+F4

en: &Arrange Icons
fi: &Järjestä kuvakkeet

en: &About Program Manager
fi: &Tietoja Ohjelmienhallinnasta

en: Program &group
fi: Ohjelmar&yhmä

en: &Program
fi: &Ohjelma

en: Move Program
fi: Siirrä ohjelma

en: Move program:
fi: Siirrä ohjelma:

en: From group:
fi: Ryhmästä:

en: &To group:
fi: Ryhmään:

en: Copy Program
fi: Kopioi ohjelma

en: Copy program:
fi: Kopioi ohjelma:

en: Program Group Attributes
fi: Ohjelmaryhmän ominaisuudet

en: &Group file:
fi: &Ryhmätiedosto:

en: Program Attributes
fi: Ohjelman ominaisuudet

en: &Command line:
fi: &Komentorivi:

en: &Working directory:
fi: &Työhakemisto:

en: &Key combination:
fi: &Näppäinyhdistelmä:

en: &Minimize at launch
fi: &Pienennä käynnistettäessä

en: Change &icon...
fi: &Vaihda kuvaketta...

en: Change Icon
fi: Vaihda kuvaketta

en: &Filename:
fi: &Tiedostonimi:

en: Current &icon:
fi: Nykyinen &kuvake:

en: Execute Program
fi: Suorita ohjelma

en: Program Manager
fi: Ohjelmienhallinta

en: WARNING
fi: VAROITUS

en: Information
fi: Tietoja

en: Delete group `%s'?
fi: Poista ryhmä '%s'?

en: Delete program `%s'?
fi: Poista ohjelma '%s'?

en: Not implemented
fi: Ei toteutettu

en: Error reading `%s'.
fi: Virhe '%s':n lukemisessa.

en: Error writing `%s'.
fi: Virhe '%s':n kirjoittamisessa.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
fi: Ryhmätiedostoa '%s' ei voi avata.
    Pitäisikö sitä yrittää myöhemmin?

en: Help not available.
fi: Ohjetta ei saatavilla.

en: Unknown feature in %s
fi: %s:n tuntematon ominaisuus

en: File `%s' exists. Not overwritten.
fi: Tiedosto '%s' on olemassa. Ei kirjoitettu yli.

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
fi: Tallenna ryhmä nimellä '%s' estääksesi kirjoittamisen alkuperäisen tiedoston yli.

en: Libraries (*.dll)
fi: Tiedostot (*.dll)

en: Icon files
fi: Kuvaketiedostot

en: Icons (*.ico)
fi: Kuvakkeet (*.ico)

en: reg: Invalid syntax.
fi: reg: Syntaksi ei kelpaa.

en: Type "REG %1 /?" for help.
fi: Komento "REG %1 /?" näyttää ohjeen.

en: reg: Unable to access or create the specified registry key
fi: reg: Annetun rekisteriavaimen käyttö tai luonti ei onnistu

en: reg: The operation completed successfully
fi: reg: Toiminnon suorittaminen onnistui

en: reg: The registry operation was cancelled
fi: reg: Rekisterin toimenpide peruttiin

en: reg: Unable to find the specified registry key
fi: reg: Annettua rekisteriavainta ei löydy

en: reg: Unable to find the specified registry value
fi: reg: Annettua rekisteriarvoa ei löydy

en: (Default)
fi: (Oletus)

en: Type "REG /?" for help.
fi: Komento "REG /?" näyttää ohjeen.

en: Usage:
      REG [operation] [parameters]
    
    Supported operations:
      ADD | COPY | DELETE | EXPORT | IMPORT | QUERY
    
    For help on a specific operation, type:
      REG [operation] /?
fi: Käyttö:
      REG [toiminto] [parametrit]
    
    Tuetut toiminnot:
      ADD, COPY, DELETE, EXPORT, IMPORT, QUERY
    
    Ohjeen kustakin toiminnosta saa komennolla
      REG [toiminto] /?

en: REG ADD <key> [/v value_name | /ve] [/t type] [/s separator] [/d data] [/f]
    
      Adds a key to the registry or adds a new value to a given registry key.
    
      <key>
         The registry key to add or, if either [/v] or [/ve] is specified,
         the key in which to add the new registry data.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to add.
    
      /ve
         Add an unnamed registry value. This option modifies the (Default)
         registry value.
    
      /t <type>
         The type of data to add to the registry. If [/t] is specified,
         <type> must be one of the following:
    
             REG_SZ    | REG_MULTI_SZ | REG_EXPAND_SZ
             REG_DWORD | REG_QWORD    | REG_BINARY   | REG_NONE
    
         If [/t] is not specified, the default data type is REG_SZ.
    
      /s <separator>
         The character used to separate strings in REG_MULTI_SZ data.
         If [/s] is not specified, the default separator is \0.
    
      /d <data>
         The data to add to the new registry value.
    
      /f
         Modify the registry without prompting for confirmation.
fi: REG ADD <avain> [/v arvon_nimi | /ve] [/t laji] [/s erotin] [/d data] [/f]
    
      Lisää avaimen rekisteriin tai lisää uuden arvon rekisteriavaimeen.
    
      <avain>
         Rekisteriavain, joka lisätään, tai jos [/v] tai [/ve] on annettu,
         avain, johon uusi data lisätään.
    
         Muoto: JUURI\Aliavain
    
         JUURI: Jokin seuraavista ennalta määritellyistä rekisteriavaimista:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Aliavain: Rekisteriavaimen koko polku JUURI-avaimen alla.
    
      /v <arvon_nimi>
         Lisättävän rekisteriarvon nimi.
    
      /ve
         Lisää nimetön rekisteriarvo. Tämä muokkaa (Oletus)-rekisteriarvoa.
    
      /t <laji>
         Lisättävän datan laji. Jos [/t] annetaan, lajin pitää olla jokin
         seuraavista:
    
             REG_SZ    | REG_MULTI_SZ | REG_EXPAND_SZ
             REG_DWORD | REG_QWORD    | REG_BINARY   | REG_NONE
    
         Jos parametria [/t] ei anneta, datan laji on oletuksena REG_SZ.
    
      /s <erotin>
         Merkki, jolla erotetaan merkkijonot tyypin REG_MULTI_SZ datassa.
         Jos parametria [/s] ei anneta, erotin on oletuksena \0.
    
      /d <data>
         Rekisteriarvoon lisättävä data.
    
      /f
         Muokkaa rekisteriä kysymättä vahvistusta.

en: REG COPY <key1> <key2> [/s] [/f]
    
      Copies the contents of a specified registry key to another location.
      By default, this operation only copies registry values. Use [/s] to
      recursively copy all subkeys and values.
    
      <key1>, <key2>
         Registry keys specifying the source (<key1>) and destination (<key2>)
         of the data. If <key2> does not exist, it is created.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /s
         Copy all subkeys and values from <key1> to <key2>.
    
      /f
         Overwrite all registry data in <key2> without prompting for confirmation.
         This option does not modify subkeys and values that only exist in <key2>.
fi: REG COPY <avain1> <avain2> [/s] [/f]
    
      Kopioi rekisteriavaimen sisällön toiseen sijaintiin.
      Yleensä tämä kopioi vain arvot. Parametrilla [/s] voi kopioida
      rekursiivisesti myös aliavainten sisällön.
    
      <avain1>, <avain2>
         Rekisteriavaimet, kopioinnin lähde (<avain1>) ja kohde (<avain2>).
         Näistä <avain2> luodaan, jos sitä ei vielä ole rekisterissä.
    
         Muoto: JUURI\Aliavain
    
         JUURI: Jokin seuraavista ennalta määritellyistä rekisteriavaimista:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Aliavain: Rekisteriavaimen koko polku JUURI-avaimen alla.
    
      /s
         Kopioi kaikki aliavaimet ja arvot <avain1>:stä to <avain2>:een.
    
      /f
         Ylikirjoita tiedot <avain2>:ssa kysymättä vahvistusta.
         Asetus ei muuta aliavaimia ja arvoja, jotka ovat vain <avain2>:ssa.

en: REG DELETE <key> [/v value_name | /ve | /va] [/f]
    
      Deletes a registry key (including all subkeys and values), or deletes
      one or more values from a given registry key.
    
      <key>
         The registry key to delete or, if one of [/v], [/ve] or [/va] is
         specified, the registry key in which to delete one or more values.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to delete.
    
      /ve
         Delete an unnamed registry value. This option deletes the (Default)
         registry value.
    
      /va
         Delete all values from a registry key.
    
      /f
         Delete a registry key (including all subkeys and values) without
         prompting for confirmation.
fi: REG DELETE <avain> [/v arvon_nimi | /ve | /va] [/f]
    
      Poistaa rekisteriavaimen (mukaan lukien aliavaimet ja arvot), tai poistaa
      yhden tai useamman arvon annetusta rekisteriavaimesta.
    
      <avain>
         Poistettava rekisteriavain tai, jos [/v], [/ve] tai [/va] on annettu,
         rekisteriavain, josta arvo tai arvot poistetaan.
    
         Muoto: JUURI\Aliavain
    
         JUURI: Jokin seuraavista ennalta määritellyistä rekisteriavaimista:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Aliavain: Rekisteriavaimen koko polku JUURI-avaimen alla.
    
      /v <arvon_nimi>
         Poistettavan rekisteriarvon nimi.
    
      /ve
         Poista nimetön rekisteriarvo. Tämä poistaa (Oletus)-rekisteriarvon.
    
      /va
         Poista kaikki arvot annetusta rekisteriavaimesta.
    
      /f
         Poista rekisteriavain (mukaan lukien aliavaimet ja arvot) kysymättä
         vahvistusta.

en: REG EXPORT <key> <file> [/y]
    
      Exports a specified registry key (including all subkeys and values)
      to a file.
    
      <key>
         The registry key to export.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      <file>
         The name and path of the registry file that will be created.
         This file must have a .reg extension.
    
      /y
         Overwrite <file> without prompting for confirmation.
fi: REG EXPORT <avain> <tiedosto> [/y]
    
      Vie rekisteriavaimen (mukaan lukien aliavaimet ja arvot) tiedostoon.
    
      <avain>
         Vietävä rekisteriavain.
    
         Muoto: JUURI\Aliavain
    
         JUURI: Jokin seuraavista ennalta määritellyistä rekisteriavaimista:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Aliavain: Rekisteriavaimen koko polku JUURI-avaimen alla.
    
      <tiedosto>
         Luotavan rekisteritiedoston nimi ja polku. Tiedostonimen tulee olla
         .reg-päätteinen.
    
      /y
         Ylikirjoita tiedosto kysymättä vahvistusta.

en: REG IMPORT <file>
    
      Imports keys, values and data from a given file into the registry.
    
      <file>
         The name and path of the registry file to import.
fi: REG IMPORT <tiedosto> [/y]
    
      Tuo avaimet, arvot ja datan tiedostosta rekisteriin.
    
      <tiedosto>
         Tuotavan rekisteritiedoston nimi ja polku.

en: REG QUERY <key> [/v value_name | /ve] [/s]
    
      Queries a specified registry key and lists all immediate subkeys, values
      and data within that key. Use [/s] to recursively query each subkey.
    
      <key>
         The registry key to query.
    
         Format: ROOT\Subkey
    
         ROOT: A predefined registry key. This must be one of the following:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Subkey: The full path to a registry key under a given ROOT key.
    
      /v <value_name>
         The name of the registry value to query. If neither [/v] nor [/ve] is
         specified, all values under <key> are listed.
    
      /ve
         Query an unnamed registry value. This option queries the (Default)
         registry value.
    
      /s
         List all registry entries under <key> and its subkeys.
fi: REG QUERY <avain> [/v arvon_nimi | /ve] [/s]
    
      Hakee annetun rekisteriavaimen ja listaa sen välittömät aliavaimet, arvot
      ja datan. Parametri [/s] hakee rekursiivisesti myös aliavainten sisällön.
    
      <avain>
         Rekisteriavain, joka haetaan.
    
         Muoto: JUURI\Aliavain
    
         JUURI: Jokin seuraavista ennalta määritellyistä rekisteriavaimista:
    
             HKEY_LOCAL_MACHINE  | HKLM
             HKEY_CURRENT_USER   | HKCU
             HKEY_CLASSES_ROOT   | HKCR
             HKEY_USERS          | HKU
             HKEY_CURRENT_CONFIG | HKCC
    
         Aliavain: Rekisteriavaimen koko polku JUURI-avaimen alla.
    
      /v <arvon_nimi>
         Haettavan rekisteriarvon nimi. Jos ei anneta parametria [/v] eikä [/ve],
         kaikki rekisteriavaimen alaiset arvot haetaan.
    
      /ve
         Hae nimetön rekisteriarvo. Tämä hakee (Oletus)-rekisteriarvon.
    
      /s
         Listaa kaikki rekisterin kohdat avaimen ja sen aliavainten alla.

en:   /reg:32
         Access the registry using the 32-bit view.
    
      /reg:64
         Access the registry using the 64-bit view.
fi:   /reg:32
         Käytä rekisterin 32-bittistä näkymää.
    
      /reg:64
         Käytä rekisterin 64-bittistä näkymää.

en: reg: Invalid registry key
fi: reg: Rekisteriavain ei kelpaa

en: reg: Unable to access remote machine
fi: reg: Ei pääsyä etäkoneelle

en: reg: Invalid system key
fi: reg: Järjestelmäavain ei kelpaa

en: reg: Invalid option [%1].
fi: reg: Valitsin [%1] ei kelpaa.

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid numeric value
fi: reg: Valitsimen [/d] jälkeen täytyy tulla lukuarvo

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid hexadecimal value
fi: reg: Valitsimen [/d] jälkeen täytyy tulla heksadesimaaliarvo

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid string
fi: reg: Valitsimen [/d] jälkeen täytyy tulla merkkijono

en: reg: Unhandled registry data type [/t 0x%1!x!, /d %2]
fi: reg: Käsittelemätön rekisterin tietotyyppi [/t 0x%1!x!, /d %2]

en: reg: Unsupported registry data type [%1]
fi: reg: Rekisterin tietotyypille [%1] ei ole tukea

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Rekisterin arvo '%1' on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: reg: Invalid command line parameters
fi: reg: Komentoriviparametrit eivät kelpaa

en: reg: The source and destination keys cannot be the same
fi: reg: Lähde ja kohde eivät voi olla sama avain

en: The value '%1\%2' already exists in the destination key. Do you want to overwrite it?
fi: Kohdeavaimessa on jo arvo '%1\%2'. Haluatko korvata sen?

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
fi: Haluatko varmasti tuhota rekisteristä arvon '%1'?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
fi: Haluatko varmasti tuhota kaikki rekisterin arvot kohteesta '%1'?

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
fi: Haluatko varmasti tuhota rekisteriavaimen '%1'?

en: reg: Unable to delete all registry values in '%1'
fi: reg: Kaikkia rekisteriarvoja kohteessa '%1' ei voida poistaa.

en: The file '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto '%1' on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: reg: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
fi: reg: Tuntematon merkintä [\%1!c!]

en: reg: Unable to import the registry key '%1'
fi: reg: Rekisteriavaimen '%1' tuonti ei onnistu

en: reg: The file '%1' was not found.
fi: reg: Tiedostoa '%1' ei löydy.

en: (value not set)
fi: (arvoa ei asetettu)

en: Search complete. Number of matches found: %1!d!
fi: Haku on valmis. Osumia: %1!d!

en: &Registry
fi: &Rekisteri

en: &Import Registry File...
fi: &Tuo rekisteritiedosto...

en: &Export Registry File...
fi: &Vie rekisteritiedosto...

en: &Key
fi: &Avain

en: &String Value
fi: &Merkkijonoarvo

en: &Binary Value
fi: &Binääriarvo

en: &DWORD Value
fi: &DWORD-arvo

en: &QWORD Value
fi: &QWORD-arvo

en: &Multi-String Value
fi: M&onen merkkijonon arvo

en: &Expandable String Value
fi: &Laajennettava merkkijonoarvo

en: &Rename	F2
fi: &Nimeä uudelleen	F2

en: &Copy Key Name
fi: &Kopioi avaimen nimi

en: &Find...	Ctrl+F
fi: &Etsi...	Ctrl+F

en: Find Ne&xt	F3
fi: Etsi se&uraava	F3

en: Status &Bar
fi: &Tilapalkki

en: Sp&lit
fi: &Jaa

en: &Remove Favorite...
fi: &Poista suosikki...

en: &About Registry Editor
fi: &Tietoja Rekisterieditorista

en: Expand
fi: Laajenna

en: Modify &Binary Data...
fi: Muuta &binääridataa...

en: Export registry
fi: Vie rekisteri

en: S&elected branch:
fi: &Valittu haara:

en: Find:
fi: Etsi:

en: Find in:
fi: Etsi kohteesta:

en: Keys
fi: Avaimet

en: Value names
fi: Arvojen nimet

en: Value content
fi: Arvojen sisältö

en: Whole string only
fi: Vain koko merkkijono

en: Add Favorite
fi: Lisää suosikki

en: Name:
fi: Nimi:

en: Remove Favorite
fi: Poista suosikki

en: Edit String
fi: Muokkaa merkkijonoa

en: Value name:
fi: Arvon nimi:

en: Value data:
fi: Arvon data:

en: Edit DWORD
fi: Muokkaa DWORD-arvoa

en: Base
fi: Kanta

en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaali

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Edit Binary
fi: Muokkaa binääriä

en: Edit Multi-String
fi: Muokkaa merkkijonoja

en: Contains commands for working with the whole registry
fi: Sisältää komentoja, joilla voi käsitellä koko rekisteriä

en: Contains commands for editing values or keys
fi: Sisältää komentoja, joilla voi muokata avaimia ja arvoja

en: Contains commands for customizing the registry window
fi: Sisältää komentoja, joilla voi mukauttaa rekisteri-ikkunaa

en: Contains commands for accessing frequently used keys
fi: Sisältää komentoja, joilla pääsee usein käytettyihin avaimiin

en: Contains commands for displaying Help and information about Registry Editor
fi: Sisältää komennot, jotka näyttävät ohjeen ja tietoja Rekisterieditorista

en: Contains commands for creating new keys or values
fi: Sisältää komentoja, joilla voi luoda uusia avaimia tai arvoja

en: Registry Editor
fi: Rekisterieditori

en: Import Registry File
fi: Tuo rekisteritiedosto

en: Export Registry File
fi: Vie rekisteritiedosto

en: Registry files (*.reg)
fi: Rekisteritiedostot (*.reg)

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
fi: Win9x/NT4-rekisteritiedostot (REGEDIT4)

en: (cannot display value)
fi: (arvoa ei voi näyttää)

en: (unknown %d)
fi: (tuntematon %d)

en: Unable to modify the selected registry value.
fi: Valitun rekisteriarvon muokkaaminen ei onnistu.

en: Unable to create a new registry key.
fi: Uuden rekisteriavaimen luominen ei onnistu.

en: Unable to create a new registry value.
fi: Uuden rekisteriarvon luominen ei onnistu.

en: Unable to rename the key '%1'.
    The specified key name already exists.
fi: Avaimen '%1' nimeäminen ei onnistu.
    Annettu avaimen nimi on jo varattu.

en: Unable to rename the value '%1'.
    The specified value name already exists.
fi: Arvon '%1' nimeäminen ei onnistu.
    Annettu arvon nimi on jo varattu.

en: Unable to delete the selected registry key.
fi: Valitun rekisteriavaimen poistaminen ei onnistu.

en: Unable to rename the selected registry key.
fi: Valitun rekisteriavaimen uudelleennimeäminen ei onnistu.

en: Unable to rename the selected registry value.
fi: Valitun rekisteriarvon uudelleennimeäminen ei onnistu.

en: The keys and values contained in %1 were successfully added to the registry.
fi: Avaimet ja arvot tiedostosta %1 on nyt lisätty rekisteriin.

en: Unable to import %1. The specified file is not a valid registry file.
fi: Tiedostoa %1 ei voi tuoda, koska se ei ole kelpo rekisteritiedosto.

en: Usage:
      regedit [options] [filename] [reg_key]
    
    Options:
      [no option]    Launch the graphical version of this program.
      /L:system.dat  The location of the system.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /R:user.dat    The location of the user.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /C             Import the contents of a registry file.
      /D             Delete a specified registry key.
      /E             Export the contents of a specified registry key to a file.
                     If no key is specified, the entire registry is exported.
      /S             Silent mode. No messages will be displayed.
      /V             Launch the GUI in advanced mode. Ignored.
      /?             Display this information and exit.
      [filename]     The location of the file containing registry information to
                     be imported. When used with [/E], this option specifies the
                     file location where registry information will be exported.
      [reg_key]      The registry key to be modified.
    
    Usage examples:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"
fi: Käyttö:
      regedit [valitsimet] [tiedosto] [rek. avain]
    
    Valitsimet:
      [ei mitään]    Käynnistä tämän ohjelman graafinen versio.
      /L:system.dat  Muokattavan system.dat-tiedoston sijainti.
                     Sopii yhteen muiden valitsinten kanssa. Ei huomioida.
      /R:user.dat    Muokattavan user.dat-tiedoston sijainti.
                     Sopii yhteen muiden valitsinten kanssa. Ei huomioida.
      /C             Tuo rekisteritiedoston sisältö.
      /D             Poista määritelty rekisteriavain.
      /E             Vie valitun rekisteriavaimen sisältö tiedostoon.
                     Jos avainta ei määritellä, koko rekisteri viedään.
      /S             Hiljainen tila. Mitään viestejä ei näytetä.
      /V             Käynnistä tämä ohjelma edistyneessä tilassa. Ei huomioida.
      /?             Näytä nämä tiedot ja lopeta.
      [tiedosto]     Sen tiedoston polku, josta rekisteritietoja tuodaan.
                     Valitsimen [/E] yhteydessä sen tiedoston polku, johon
                     rekisteritiedot viedään.
      [rek. avain]   Rekisteriavain, jota muokataan.
    
    Käyttöesimerkkejä:
      regedit "tuotava.reg"
      regedit /E "vietävä.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"

en: regedit: Invalid or unrecognized switch [%1]
fi: regedit: Virheellinen tai tuntematon valitsin [%1]

en: Type "regedit /?" for help.
fi: Komento "regedit /?" näyttää ohjeen.

en: regedit: No filename was specified.
fi: regedit: Tiedostonimeä ei määritelty.

en: regedit: No registry key was specified for removal.
fi: regedit: Poistettavaa rekisteriavainta ei määritelty.

en: regedit: The file '%1' was not found.
fi: regedit: Tiedostoa '%1' ei löydy.

en: regedit: Unable to open the file '%1'.
fi: regedit: Tiedostoa '%1' ei voida avata.

en: regedit: Unhandled action.
fi: regedit: Käsittelemätön toiminto.

en: regedit: Out of memory! (%1!S!, line %2!u!)
fi: regedit: Muisti ei riitä! (%1!S!, rivi %2!u!)

en: regedit: Invalid hexadecimal value.
fi: regedit: Viallinen heksadesimaaliarvo.

en: regedit: Unable to convert hexadecimal data. An invalid value was encountered at '%1'.
fi: regedit: Ei voida muuntaa heksadesimaalidataa. Viallinen arvo on kohteessa '%1'.

en: regedit: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
fi: regedit: Tuntematon merkintä [\%1!c!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!]
fi: regedit: Rekisterin tietotyypille [0x%1!x!] ei ole tukea

en: regedit: Unexpected end of line in '%1'.
fi: regedit: Tiedosto '%1' päättyi odottamattomasti.

en: regedit: The line '%1' was not recognized.
fi: regedit: Riviä '%1' ei tunnisteta.

en: regedit: Unable to add the registry value '%1' to '%2'.
fi: regedit: Rekisteriarvoa '%1' ei voida lisätä kohteeseen '%2'.

en: regedit: Unable to open the registry key '%1'.
fi: regedit: Rekisteriavainta '%1' ei voida avata.

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!] encountered in '%2'.
fi: regedit: Rekisterin tietotyypille [0x%1!x!] kohteessa '%2' ei ole tukea.

en: regedit: The registry value '%1' will be exported as binary data.
fi: regedit: Rekisteriarvo '%1' viedään binääridatana.

en: regedit: Invalid system key [%1]
fi: regedit: Järjestelmäavain [%1] ei kelpaa

en: regedit: Unable to export '%1'. The specified registry key was not found.
fi: regedit: Ei voida viedä kohdetta '%1'. Rekisteriavainta ei löydy.

en: regedit: Unable to delete the registry key '%1'.
fi: regedit: Rekisteriavainta '%1' ei voida poistaa.

en: regedit: The line contains invalid syntax.
fi: regedit: Rivin syntaksi on virheellinen.

en: Quits the Registry Editor
fi: Sulkee Rekisterieditorin

en: Adds keys to the favorites list
fi: Lisää avaimia suosikkilistaan

en: Removes keys from the favorites list
fi: Poistaa avaimia suosikkilistasta

en: Shows or hides the status bar
fi: Näyttää tai piilottaa tilapalkin

en: Changes the position of the split between two panes
fi: Muuttaa kahden kehyksen erottimen paikkaa

en: Refreshes the window
fi: Päivittää ikkunan

en: Deletes the selection
fi: Poistaa valitun

en: Renames the selection
fi: Nimeää valitun uudelleen

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
fi: Kopioi valitun avaimen nimen leikepöydälle

en: Finds a text string in a key, value or data
fi: Hakee tekstiä avaimesta, arvosta tai datasta

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
fi: Hakee edellisessä haussa määritellyn tekstin seuraavan esiintymän

en: Modifies the value's data
fi: Muokkaa arvon dataa

en: Adds a new key
fi: Lisää uuden avaimen

en: Adds a new string value
fi: Lisää uuden merkkijonon arvon

en: Adds a new binary value
fi: Lisää uuden binääriarvon

en: Adds a new 32-bit value
fi: Lisää uuden 32-bittisen arvon

en: Imports a text file into the registry
fi: Tuo tekstitiedoston rekisteriin

en: Exports all or part of the registry to a text file
fi: Vie koko rekisterin tai osan siitä tekstitiedostoon

en: Prints all or part of the registry
fi: Tulostaa koko rekisterin tai osan siitä

en: Opens Registry Editor Help
fi: Avaa Rekisterieditorin Ohjeen

en: Displays program information, version number and copyright
fi: Näyttää ohjelman tiedot, versionumeron ja tekijänoikeustiedot

en: Unable to query the registry value '%1'.
fi: Rekisteriarvon '%1' hakeminen ei onnistu.

en: Unable to edit registry keys of this type (%1!u!).
fi: Tämän tyypin (%1!u!) rekisteriavainten muokkaaminen ei onnistu.

en: The value is too big (%1!u!).
fi: Arvo on liian suuri (%1!u!).

en: Confirm Value Delete
fi: Vahvista arvon tuhoaminen

en: Are you sure you want to delete the selected registry value?
fi: Haluatko varmasti tuhota rekisteristä valitun arvon?

en: Search complete. The string '%1' was not found.
fi: Haku on valmis. Merkkijonoa '%1' ei löydy.

en: Are you sure you want to delete these values?
fi: Haluatko varmasti tuhota nämä arvot?

en: New Key #%d
fi: Uusi avain #%d

en: New Value #%d
fi: Uusi arvo #%d

en: Unable to query the registry key '%1'.
fi: Rekisteriavaimen '%1' hakeminen ei onnistu.

en: Modifies the value's data in binary form
fi: Muokkaa arvon dataa binäärimuodossa

en: Adds a new multi-string value
fi: Lisää uuden monen merkkijonon arvon

en: Exports the selected branch of the registry to a text file
fi: Vie rekisterin valitun haaran tekstitiedostoon

en: Adds a new expandable string value
fi: Lisää uuden laajennettavan merkkijonoarvon

en: Confirm Key Delete
fi: Vahvista avaimen tuhoaminen

en: Are you sure you want to delete this registry key and all of its subkeys?
fi: Haluatko varmasti tuhota tämän rekisteriavaimen ja sen aliavaimet?

en: Expands or collapses the selected node
fi: Laajentaa tai tiivistää valitun kohdan

en: Collapse
fi: Tiivistä

en: Adds a new 64-bit value
fi: Lisää uuden 64-bittisen arvon

en: Edit QWORD
fi: Muokkaa QWORD-arvoa

en: Wine DLL Registration Utility
    
    Provides DLL registration services.
fi: Winen DLL-rekisteröintityökalu
    
    Tuottaa DLL-rekisteröintipalvelut.

en: Usage:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllName
    
    Options:
      [/u]  Unregister a server.
      [/s]  Silent mode (no messages will be displayed).
      [/i]  Call DllInstall, passing an optional [cmdline].
    	When used with [/u] DllInstall is called in uninstall mode.
      [/n]  Do not call DllRegisterServer. This option must be used with [/i].
fi: Käyttö:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:komentorivi]] Dll-tiedostonNimi
    
    Valitsimet:
      [/u]  Pura palvelimen rekisteröinti.
      [/s]  Hiljainen tila (mitään viestejä ei näytetä).
      [/i]  Kutsu funktiota DllInstall, välitä valinnainen [komentorivi].
    	Valitsimen [/u] kanssa kutsuu funktiota DllInstall poistotilassa.
      [/n]  Älä kutsu funktiota DllRegisterServer. Vaatii valitsimen [/i].

en: regsvr32: Invalid or unrecognized switch [%1]
fi: regsvr32: Virheellinen tai tuntematon valitsin [%1]

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
fi: regsvr32: DLL:n '%1' lataaminen epäonnistui

en: regsvr32: '%1!S!' not implemented in DLL '%2'
fi: regsvr32: '%1!S!'-toteutusta ei ole DLL:ssä '%2'

en: regsvr32: Failed to register DLL '%1'
fi: regsvr32: DLL:n '%1' rekisteröinti epäonnistui

en: regsvr32: Successfully registered DLL '%1'
fi: regsvr32: DLL '%1' rekisteröity

en: regsvr32: Failed to unregister DLL '%1'
fi: regsvr32: DLL:n '%1' rekisteröinnin purkaminen epäonnistui

en: regsvr32: Successfully unregistered DLL '%1'
fi: regsvr32: DLL:n '%1' rekisteröinti purettu

en: regsvr32: Failed to install DLL '%1'
fi: regsvr32: DLL:n '%1' asennus epäonnistui

en: regsvr32: Successfully installed DLL '%1'
fi: regsvr32: DLL '%1' asennettu

en: regsvr32: Failed to uninstall DLL '%1'
fi: regsvr32: DLL:n '%1' asennuksen purku epäonnistui

en: regsvr32: Successfully uninstalled DLL '%1'
fi: regsvr32: DLL:n '%1' asennus purettu

en: Start a program, or open a document in the program normally used for files
    with that suffix.
    Usage:
    start [options] program_filename [...]
    start [options] document_filename
    
    Options:
    "title"        Specifies the title of the child windows.
    /d directory   Start the program in the specified directory.
    /b             Don't create a new console for the program.
    /i             Start the program with fresh environment variables.
    /min           Start the program minimized.
    /max           Start the program maximized.
    /low           Start the program in the idle priority class.
    /normal        Start the program in the normal priority class.
    /high          Start the program in the high priority class.
    /realtime      Start the program in the realtime priority class.
    /abovenormal   Start the program in the abovenormal priority class.
    /belownormal   Start the program in the belownormal priority class.
    /node n        Start the program on the specified NUMA node.
    /affinity mask Start the program with the specified affinity mask.
    /machine arch  Force using a specific architecture (x86,arm,amd64,arm64).
    /wait          Wait for the program to finish, then exit with its exit code.
    /unix          Use a Unix filename and start the file like Windows Explorer.
    /exec          Exec the specified file (for internal Wine usage).
    /ProgIDOpen    Open a document using the specified progID.
    /?             Display this help and exit.
fi: Käynnistä ohjelma tai avaa dokumentti ohjelmalla, jota yleensä käytetään
    kyseiseen tiedostopäätteeseen.
    Käyttö:
    start [valitsimet] ohjelman_tiedostonimi [...]
    start [valitsimet] dokumentin_tiedostonimi
    
    Valitsimet:
    "otsikko"       Asettaa lapsi-ikkunoiden otsikon.
    /d hakemisto    Käynnistä ohjelma määrätyssä hakemistossa.
    /b              Älä luo uutta konsolia ohjelmalle.
    /i              Käynnistä ohjelma tuoreilla ympäristömuuttujilla.
    /min            Käynnistä ohjelma pienennettynä.
    /max            Käynnistä ohjelma suurennettuna.
    /low            Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'matala'.
    /normal         Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'normaali'.
    /high           Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'korkea'.
    /realtime       Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'reaaliaikainen'.
    /abovenormal    Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'normaalia korkeampi'.
    /belownormal    Käynnistä ohjelma prioriteetilla 'normaalia matalampi'.
    /node n         Käynnistä ohjelma määrätyllä NUMA-solmulla.
    /affinity peite Käynnistä ohjelma määrätyllä affiniteettipeitteellä.
    /machine arkk.  Käytä väkisin tätä arkkitehtuuria (x86,arm,amd64,arm64).
    /wait           Odota, että ohjelma sulkeutuu, ja palauta sen paluuarvo.
    /unix           Käytä Unix-tiedostonimeä ja avaa tiedosto siten, kuin
                    Windows Explorer avaisi sen.
    /exec           Käynnistä exec-funktiolla (Winen sisäistä käyttöä varten).
    /ProgIDOpen     Avaa dokumentti määrätyllä progID:llä.
    /?              Näytä tämä ohje ja lopeta.

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
fi: Ohjelmaa ei voitu käynnistää, tai tiedostotyyppiin ei ole liitetty mitään ohjelmaa.
    ShellExecuteEx epäonnistui

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
fi: Unix-tiedostonimeä ei voitu kääntää DOS-tiedostonimeksi.

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
fi: Käyttö: taskkill [/?] [/f] [/im ProsessinNimi | /pid ProsessinID]

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
fi: Virhe: Tuntematon tai virheellinen komentoriviasetus.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
fi: Virhe: Virheellinen komentoriviparametri.

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
fi: Virhe: Joko /im tai /pid on annettava.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
fi: Virhe: Valitsin %1 vaatii komentoriviparametrin.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
fi: Virhe: Valitsimet /im ja /pid ovat keskenään vaihtoehtoiset.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
fi: Prosessin PID %1!u! ylätason ikkunoille lähetettiin sulkuviesti.

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
fi: Prosessin "%1" (PID %2!u!) ylätason ikkunoille lähetettiin sulkuviesti.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
fi: Prosessi PID %1!u! suljettiin väkisin.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
fi: Prosessi "%1" (PID %2!u!) suljettiin väkisin.

en: Error: Could not find process "%1".
fi: Virhe: Prosessia "%1" ei löytynyt.

en: Error: Unable to enumerate the process list.
fi: Virhe: Prosessilistaa ei voida luetella.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
fi: Virhe: Prosessia "%1" ei voida sulkea.

en: Error: Process self-termination is not permitted.
fi: Virhe: Prosessin itsensä sulkemista ei sallita.

en: The process with PID %1!u! (child process of PID %2!u!) has been terminated.
fi: Prosessi PID %1!u! (prosessin PID %2!u! lapsi) suljettiin väkisin.

en: Sent termination signal to process with PID %1!u!, child of PID %2!u!.
fi: Lähetettiin lopetussignaali prosessille PID %1!u! (prosessin PID %2!u! lapsi).

en: Wine tasklist
fi: Winen tehtävälista

en: Usage: tasklist [/?]
fi: Käyttö: tasklist [/?]

en: Image Name
fi: Kuvan nimi

en: Session Name
fi: Istunnon nimi

en: Session#
fi: Istunto#

en: Mem Usage
fi: Muistin käyttö

en: ERROR: Invalid syntax
fi: VIRHE: Syntaksi ei kelpaa

en: ERROR: The search filter cannot be recognized.
fi: VIRHE: Haun suodatinta ei tunnistettu.

en: &New Task (Run...)
fi: &Uusi tehtävä (Suorita...)

en: E&xit Task Manager
fi: &Sulje Tehtävienhallinta

en: &Minimize On Use
fi: P&ienennä käytössä

en: &Hide When Minimized
fi: Pii&lota, kun pienennetty

en: &Show 16-bit tasks
fi: &Näytä 16-bittiset tehtävät

en: &Refresh Now
fi: P&äivitä nyt

en: &Update Speed
fi: Päi&vitysnopeus

en: &High
fi: &Korkea

en: &Normal
fi: &Normaali

en: &Low
fi: &Matala

en: &Paused
fi: &Pysäytetty

en: &Select Columns...
fi: &Valitse sarakkeet...

en: &CPU History
fi: &Suoritinhistoria

en: &One Graph, All CPUs
fi: &Yksi kuvaaja, kaikki suorittimet

en: One Graph &Per CPU
fi: Yksi kuvaaja &per suoritin

en: &Show Kernel Times
fi: &Näytä ytimessä käytetyt ajat

en: Tile &Horizontally
fi: Rivitä &vaakasuuntaan

en: Tile &Vertically
fi: Rivitä p&ystysuuntaan

en: &Minimize
fi: P&ienennä

en: &Cascade
fi: &Aseta tasoihin

en: &Bring To Front
fi: Tuo &eteen

en: &About Task Manager
fi: &Tietoja Tehtävienhallinnasta

en: &Switch To
fi: &Vaihda kohtaan

en: &End Task
fi: &Lopeta tehtävä

en: &Go To Process
fi: Mene &prosessiin

en: &End Process
fi: &Lopeta prosessi

en: End Process &Tree
fi: L&opeta prosessipuu

en: &Debug
fi: &Virheenkorjaus

en: Set &Priority
fi: Aseta &prioriteetti

en: &Realtime
fi: &Reaaliaikainen

en: &Above Normal
fi: Normaalia k&orkeampi

en: &Below Normal
fi: Normaalia m&atalampi

en: Set &Affinity...
fi: &Aseta affiniteetti...

en: Edit Debug &Channels...
fi: &Muokkaa virheenkorjauskanavia...

en: Task Manager
fi: Tehtävienhallinta

en: &New Task...
fi: &Uusi tehtävä...

en: &Show processes from all users
fi: &Näytä kaikkien käyttäjien prosessit

en: CPU usage
fi: Suorittimenkäyttö

en: Mem usage
fi: Muistinkäyttö

en: Totals
fi: Yhteensä

en: Commit charge (K)
fi: Muistin varaus (K)

en: Physical memory (K)
fi: Fyysinen muisti (K)

en: Kernel memory (K)
fi: Ytimen muisti (K)

en: Handles
fi: Kahvat

en: Threads
fi: Säikeet

en: Processes
fi: Prosessit

en: Total
fi: Yhteensä

en: Limit
fi: Raja

en: Peak
fi: Huippu

en: System Cache
fi: Järjestelmän välimuisti

en: Paged
fi: Sivutettu

en: Nonpaged
fi: Sivuttamaton

en: CPU usage history
fi: Suorittimen käyttöhistoria

en: Memory usage history
fi: Muistin käyttöhistoria

en: Debug Channels
fi: Virheenkorjauskanavat

en: Processor Affinity
fi: Suoritinaffiniteetti

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
fi: Suoritinaffiniteetti määrää, millä suorittimilla prosessia voidaan ajaa.

en: CPU 0
fi: Suoritin 0

en: CPU 1
fi: Suoritin 1

en: CPU 2
fi: Suoritin 2

en: CPU 3
fi: Suoritin 3

en: CPU 4
fi: Suoritin 4

en: CPU 5
fi: Suoritin 5

en: CPU 6
fi: Suoritin 6

en: CPU 7
fi: Suoritin 7

en: CPU 8
fi: Suoritin 8

en: CPU 9
fi: Suoritin 9

en: CPU 10
fi: Suoritin 10

en: CPU 11
fi: Suoritin 11

en: CPU 12
fi: Suoritin 12

en: CPU 13
fi: Suoritin 13

en: CPU 14
fi: Suoritin 14

en: CPU 15
fi: Suoritin 15

en: CPU 16
fi: Suoritin 16

en: CPU 17
fi: Suoritin 17

en: CPU 18
fi: Suoritin 18

en: CPU 19
fi: Suoritin 19

en: CPU 20
fi: Suoritin 20

en: CPU 21
fi: Suoritin 21

en: CPU 22
fi: Suoritin 22

en: CPU 23
fi: Suoritin 23

en: CPU 24
fi: Suoritin 24

en: CPU 25
fi: Suoritin 25

en: CPU 26
fi: Suoritin 26

en: CPU 27
fi: Suoritin 27

en: CPU 28
fi: Suoritin 28

en: CPU 29
fi: Suoritin 29

en: CPU 30
fi: Suoritin 30

en: CPU 31
fi: Suoritin 31

en: Select Columns
fi: Valitse sarakkeet

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
fi: Valitse sarakkeet, jotka näkyvät Tehtävienhallinnan Prosessit-sivulla.

en: &Image Name
fi: &Kuvan nimi

en: &PID (Process Identifier)
fi: &PID (Prosessin tunnus)

en: &CPU Usage
fi: &Suorittimen käyttö

en: CPU Tim&e
fi: &Suoritin&aika

en: &Memory Usage
fi: &Muistin käyttö

en: Memory Usage &Delta
fi: Muistin käytön m&uutos

en: Pea&k Memory Usage
fi: Muistinkäytön &huippu

en: Page &Faults
fi: Sivu&virheet

en: &USER Objects
fi: &USER-objektit

en: I/O Reads
fi: I/O – luvut

en: I/O Read Bytes
fi: I/O – luetut tavut

en: &Session ID
fi: &Istunnon ID

en: User &Name
fi: &Käyttäjänimi

en: Page F&aults Delta
fi: Sivuvirheiden muutos

en: &Virtual Memory Size
fi: &Näennäismuistin koko

en: Pa&ged Pool
fi: Sivutettu muisti

en: N&on-paged Pool
fi: Sivuttamaton muisti

en: Base P&riority
fi: Perusprioriteetti

en: &Handle Count
fi: Ka&hvojen määrä

en: &Thread Count
fi: &Säikeiden määrä

en: GDI Objects
fi: GDI-objektit

en: I/O Writes
fi: I/O – kirjoituksia

en: I/O Write Bytes
fi: I/O – kirjoitettuja tavuja

en: I/O Other
fi: I/O – muita

en: I/O Other Bytes
fi: I/O – muita tavuja

en: Create New Task
fi: Luo uusi tehtävä

en: Runs a new program
fi: Suorittaa uuden ohjelman

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
fi: Tehtävienhallinta pysyy kaikkien muiden ikkunoiden edessä, ellei sitä pienennetä

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
fi: Tehtävienhallinta pienennetään, kun siirrytään ohjelmasta toiseen

en: Hide the Task Manager when it is minimized
fi: Piilota Tehtävienhallinta, kun se pienennetään

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
fi: Pakota Tehtävienhallinta päivittymään nyt päivitysnopeus-asetuksesta huolimatta

en: Displays tasks by using large icons
fi: Näyttää tehtävät suurilla kuvakkeilla

en: Displays tasks by using small icons
fi: Näyttää tehtävät pienillä kuvakkeilla

en: Displays information about each task
fi: Näyttää tietoa jokaisesta tehtävästä

en: Updates the display twice per second
fi: Päivittää näyttöä kaksi kertaa sekunnissa

en: Updates the display every two seconds
fi: Päivittää näyttöä joka toinen sekunti

en: Updates the display every four seconds
fi: Päivittää näyttöä joka neljäs sekunti

en: Does not automatically update
fi: Ei päivity automaattisesti

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
fi: Rivittää ikkunat työpöydälle vaakasuoraan

en: Tiles the windows vertically on the desktop
fi: Rivittää ikkunat työpöydälle pystysuoraan

en: Minimizes the windows
fi: Pienentää ikkunat

en: Maximizes the windows
fi: Suurentaa ikkunat

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
fi: Asettaa ikkunat vinoihin tasoihin työpöydälle

en: Brings the window front, but does not switch to it
fi: Tuo ikkunan eteen, muttei vaihda siihen

en: Displays Task Manager help topics
fi: Näyttää Tehtävienhallinnan ohjeiden otsikoita

en: Displays program information, version number, and copyright
fi: Näyttää ohjelman tiedot, versionumeron ja tekijänoikeustiedot

en: Exits the Task Manager application
fi: Poistuu Tehtävienhallinnasta

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
fi: Näyttää 16-bittiset tehtävät vastaavan ntvdm.exen alla

en: Select which columns will be visible on the Process page
fi: Valitse, mitkä sarakkeet ovat näkyvissä Prosessit-sivulla

en: Displays kernel time in the performance graphs
fi: Näyttää ytimessä käytetyn ajan suorituskykykuvaajissa

en: A single history graph shows total CPU usage
fi: Yksi historiakuvaaja näyttää suorittimen kokonaiskäytön

en: Each CPU has its own history graph
fi: Jokaisella suorittimella on oma historiakuvaajansa

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
fi: Tuo tehtävän etualalle, vaihtaa kyseiseen tehtävään

en: Tells the selected tasks to close
fi: Kehottaa valittuja tehtäviä sulkeutumaan

en: Switches the focus to the process of the selected task
fi: Vaihtaa valitun tehtävän prosessiin

en: Restores the Task Manager from its hidden state
fi: Palauttaa Tehtävienhallinnan piilosta

en: Removes the process from the system
fi: Poistaa prosessin järjestelmästä

en: Removes this process and all descendants from the system
fi: Poistaa prosessin ja kaikki sen jälkeläiset järjestelmästä

en: Attaches the debugger to this process
fi: Liittää virheenkorjaimen tähän prosessiin

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
fi: Kontrolloi, millä suorittimilla prosessia voidaan ajaa

en: Sets process to the REALTIME priority class
fi: Asettaa prosessin prioriteettiluokkaan REAALIAIKAINEN

en: Sets process to the HIGH priority class
fi: Asettaa prosessin prioriteettiluokkaan KORKEA

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
fi: Asettaa prosessin prioriteettiluokkaan NORMAALIA KORKEAMPI

en: Sets process to the NORMAL priority class
fi: Asettaa prosessin prioriteettiluokkaan NORMAALI

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
fi: Asettaa prosessin prioriteettiluokkaan NORMAALIA MATALAMPI

en: Sets process to the LOW priority class
fi: Asettaa prosessin prioriteettiluokkaan MATALA

en: Controls Debug Channels
fi: Hallitsee virheenkorjauskanavia

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: CPU Usage: %3d%%
fi: Suorittimen käyttö: %3d%%

en: Processes: %d
fi: Prosessit: %d

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
fi: Muistin käyttö: %1!u! kt / %2!u! kt

en: CPU
fi: Suoritin

en: CPU Time
fi: Suoritinaika

en: Mem Delta
fi: Muistin käytön muutos

en: Peak Mem Usage
fi: Muistin huippukäyttö

en: Page Faults
fi: Sivuvirheet

en: USER Objects
fi: USER-objektit

en: Session ID
fi: Istunnon ID

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: PF Delta
fi: Sivuvirh. muutos

en: VM Size
fi: Virt. muisti

en: Paged Pool
fi: Sivutettu

en: NP Pool
fi: Sivuttamaton

en: Base Pri
fi: Peruspri.

en: Task Manager Warning
fi: Tehtävienhallinnan varoitus

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
fi: VAROITUS: Tämän prosessin prioriteetin muuttaminen voi aiheuttaa
    epätoivottuja vaikutuksia kuten järjestelmän epävakautta.
    Oletko varma, että haluat muuttaa prioriteettia?

en: Unable to Change Priority
fi: Prioriteettia ei voitu muuttaa

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
fi: VAROITUS: Prosessin sulkeminen voi aiheuttaa epätoivottuja
    vaikutuksia kuten datan häviämistä ja järjestelmän epävakautta.
    Prosessille ei anneta aikaa tallentaa tilaansa tai dataansa,
    ennen kuin se suljetaan. Haluatko varmasti sulkea prosessin?

en: Unable to Terminate Process
fi: Prosessia ei voitu sulkea

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
fi: VAROITUS: Virheenkorjaus voi aiheuttaa tietojen menetyksen.
    Haluatko varmasti liittää virheenkorjaimen?

en: Unable to Debug Process
fi: Virheenkorjaus ei onnistu

en: The process must have affinity with at least one processor
fi: Prosessilla täytyy olla affiniteetti vähintään yhteen suorittimeen

en: Invalid Option
fi: Virheellinen valinta

en: Unable to Access or Set Process Affinity
fi: Prosessin affiniteettia ei voida hakea tai asettaa

en: System Idle Process
fi: Järjestelmän vapaaprosessi

en: Not Responding
fi: Ei vastaa

en: Running
fi: Käynnissä

en: Task
fi: Tehtävä

en: Wine Application Uninstaller
fi: Winen ohjelmanpoistaja

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
fi: Poistokomento '%s' epäonnistui, johtuen ehkä puuttuvasta tiedostosta.
    Haluatko poistaa ohjelman rekisteristä?

en: uninstaller: The application with GUID '%1' was not found
fi: uninstaller: Ei löydy ohjelmaa, jonka GUID olisi '%1'

en: uninstaller: The option '--remove' must be followed by an application GUID
fi: uninstaller: Valitsinta '--remove' täytyy seurata ohjelman GUID

en: uninstaller: Invalid option [%1]
fi: uninstaller: Virheellinen valitsin [%1]

en: Wine Application Uninstaller
    
    Uninstall applications from the current Wine prefix.
fi: Winen ohjelmanpoistaja
    
    Poista ohjelmia nykyisestä Wine-prefiksistä.

en: Usage:
      uninstaller [options]
    
    Options:
      --help	    Display this information.
      --list	    List all applications installed in this Wine prefix.
      --remove {GUID}   Uninstall the specified application.
    		    Use '--list' to determine the application GUID.
      [no option]       Launch the graphical version of this program.
fi: Käyttö:
      uninstaller [valitsimet]
    
    Valitsimet:
      --help	    Näytä tämä viesti.
      --list	    Listaa tähän Wine-prefiksiin asennetut ohjelmat.
      --remove {GUID}   Poista valittu ohjelma.
    		    Käytä valitsinta '--list' GUIDin löytämiseen.
      [ei valitsinta]   Käynnistä tämän ohjelman graafinen versio.

en: &Pan
fi: &Siirry

en: &Scale to Window
fi: &Skaalaa ikkunaan

en: &Left
fi: &Vasen

en: &Right
fi: &Oikea

en: Regular Metafile Viewer
fi: Tavallisten Metafile-tiedostojen katselin

en: Metafiles (*.wmf, *.emf)
fi: Metafile-tiedostot (*.wmf, *.emf)

en: Waiting for Program
fi: Odottaa ohjelmaa

en: Terminate Process
fi: Sulje prosessi

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
fi: Simuloidaan uloskirjautumista tai sammutusta, mutta ohjelma ei vastaa.
    
    Jos lopetat prosessin, saatat menettää kaiken tallentamattoman tiedon.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
fi: Winen asetuksia kohteessa %s päivitetään, ole hyvä ja odota...

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Tämä on vapaa ohjelma; tätä voi jakaa tai muokata siten, kuin Free Software Foundationin GNU Lesser General Public License (LGPL) määrää joko lisenssin versiossa 2.1 tai (halutessasi) missä tahansa uudemmassa versiossa.

en: Windows registration information
fi: Windowsin rekisteröintitiedot

en: &Owner:
fi: &Omistaja:

en: Organi&zation:
fi: Or&ganisaatio:

en: Application settings
fi: Sovellusten asetukset

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
fi: Wine voi jäljitellä Windowsin eri versioita eri sovelluksille. Tämä välilehti toimii yhdessä Kirjastot- ja Grafiikka-välilehtien kanssa sallien järjestelmän laajuiset ja sovelluskohtaiset asetukset.

en: Add appli&cation...
fi: &Lisää sovellus...

en: &Remove application
fi: &Poista sovellus

en: &Windows Version:
fi: &Windowsin versio:

en: Window settings
fi: Ikkuna-asetukset

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
fi: Kaappaa hiiri kokoruututilassa automaattisesti

en: Allow the window manager to &decorate the windows
fi: Salli ikkunointiohjelman määrätä ikkunoiden &tyyli

en: Allow the &window manager to control the windows
fi: Salli ikkunointiohjelman &hallita ikkunoita

en: &Emulate a virtual desktop
fi: &Emuloi virtuaalista työpöytää

en: Desktop &size:
fi: Työpöydän &koko:

en: Screen resolution
fi: Näytön resoluutio

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
fi: Tämä on näyteteksti 10 pisteen Tahoma-fontilla

en: DLL overrides
fi: DLL-tiedostojen ohitukset

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
fi: Dynaamisesti ladattavista kirjastoista (DLL) voidaan kustakin käyttää joko sisäänrakennettua (Winen tarjoamaa) tai natiivia (Windows-asennuksesta otettua tai sovelluksen tarjoamaa) versiota.

en: &New override for library:
fi: &Uusi ohitus kirjastolle:

en: A&dd
fi: &Lisää

en: Existing &overrides:
fi: &Olemassaolevat ohitukset:

en: &Edit...
fi: &Muokkaa...

en: Edit Override
fi: Muokkaa ohitusta

en: Load order
fi: &Latausjärjestys

en: &Builtin (Wine)
fi: &Sisäinen (Wine)

en: &Native (Windows)
fi: &Natiivi (Windows)

en: Buil&tin then Native
fi: S&isäinen, sitten natiivi

en: Nati&ve then Builtin
fi: Na&tiivi, sitten sisäinen

en: Select Drive Letter
fi: Valitse aseman kirjain

en: Drive configuration
fi: Asemien asetukset

en: Failed to connect to the mount manager; the drive configuration cannot be edited.
fi: Levyasemien hallintaan ei saatu yhteyttä. Asemia ei voi muokata.

en: A&dd...
fi: &Lisää...

en: &Path:
fi: P&olku:

en: Show Advan&ced
fi: Näytä lisä&asetukset

en: De&vice:
fi: La&ite:

en: Bro&wse...
fi: S&elaa...

en: &Label:
fi: &Nimi:

en: S&erial:
fi: Sarjanumer&o:

en: &Show dot files
fi: N&äytä pistetiedostot

en: Driver diagnostics
fi: Ajurin diagnostiikka

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Output device:
fi: Ulostulolaite:

en: Voice output device:
fi: Äänen ulostulolaite:

en: Input device:
fi: Sisääntulolaite:

en: Voice input device:
fi: Äänen sisääntulolaite:

en: &Test Sound
fi: &Testiääni

en: Speaker configuration
fi: Kaiutinasetukset

en: Speakers:
fi: Kaiuttimet:

en: Appearance
fi: Ulkonäkö

en: &Theme:
fi: &Teema:

en: &WinRT theme:
fi: &WinRT-teema:

en: &Install theme...
fi: &Asenna teema...

en: It&em:
fi: Ko&hta:

en: C&olor:
fi: &Väri:

en: MIME types
fi: MIME-tyypit

en: Manage file and protocol &associations
fi: &Muokkaa tiedosto- ja protokollasidoksia

en: Folders
fi: Kansiot

en: &Link to:
fi: &Linkitä kohteeseen:

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Drives
fi: Asemat

en: Select the Unix target directory, please.
fi: Valitse unix-kohdekansio.

en: Hide Advan&ced
fi: Piilota lisä&asetukset

en: (No Theme)
fi: (Ei teemaa)

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Desktop Integration
fi: Työpöytäintegraatio

en: Audio
fi: Ääni

en: About
fi: Tietoja

en: Wine configuration
fi: Winen asetukset

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
fi: Teematiedostot (*.msstyles; *.theme)

en: Select a theme file
fi: Valitse teematiedosto

en: Folder
fi: Kansio

en: Links to
fi: Linkittää kohteeseen

en: Wine configuration for %s
fi: Winen asetukset %s:lle

en: Selected driver: %s
fi: Valittu ajuri: %s

en: (None)
fi: (Tyhjä)

en: Audio test failed!
fi: Äänitesti epäonnistui!

en: (System default)
fi: (Järjestelmän oletus)

en: Quadraphonic
fi: Neliääninen

en: Light
fi: Vaalea

en: Dark
fi: Tumma

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
fi: Tämän kirjaston lataamisjärjestyksen muuttamista ei suositella.
    Haluatko silti jatkaa?

en: Warning: system library
fi: Varoitus: järjestelmäkirjasto

en: native
fi: natiivi

en: builtin
fi: sisäinen

en: native, builtin
fi: natiivi, sisäinen

en: builtin, native
fi: sisäinen, natiivi

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Default Settings
fi: Oletusasetukset

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
fi: Wine-ohjelmat (*.exe; *.exe.so)

en: Use global settings
fi: Käytä globaaleja asetuksia

en: Select an executable file
fi: Valitse suoritettava tiedosto

en: Autodetect
fi: Hae automaattisesti

en: Local hard disk
fi: Paikallinen kovalevy

en: Network share
fi: Verkkojako

en: Floppy disk
fi: Levyke

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
fi: Et voi lisätä enempää asemia.
    
    Joka asemalla on oltava tunnus A:sta Z:aan, joten niitä voi olla enintään 26.

en: System drive
fi: Järjestelmäasema

en: Are you sure you want to delete drive C?
    
    Most Windows applications expect drive C to exist, and will die messily if it doesn't. If you proceed, remember to recreate it!
fi: Oletko varma, että haluat poistaa C-aseman?
    
    Monet Windows-ohjelmat olettavat, että C-asema on olemassa, ja saattavat kaatua oudosti, jos sitä ei ole. Jos jatkat, muista luoda uusi C-asema!

[ctx: Drive letter]
en: Letter
fi: Kirjain

en: Target folder
fi: Kohdekansio

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
fi: C-asemaa ei ole. Näin ei ole kovin hyvä.
    
    Muista painaa Asemat-välilehdellä 'Lisää' ja luoda se!

en: Controls Background
fi: Kontrollien tausta

en: Controls Text
fi: Kontrollien teksti

en: Menu Background
fi: Valikon tausta

en: Menu Text
fi: Valikon teksti

en: Scrollbar
fi: Vierityspalkki

en: Selection Background
fi: Valintojen tausta

en: Selection Text
fi: Valintojen teksti

en: Tooltip Background
fi: Työkaluvihjeen tausta

en: Tooltip Text
fi: Työkaluvihjeen teksti

en: Window Background
fi: Ikkunan tausta

en: Window Text
fi: Ikkunan teksti

en: Active Title Bar
fi: Aktiivinen otsikkopalkki

en: Active Title Text
fi: Aktiivinen otsikkoteksti

en: Inactive Title Bar
fi: Epäaktiivinen otsikkopalkki

en: Inactive Title Text
fi: Epäaktiivinen otsikkoteksti

en: Message Box Text
fi: Viestilaatikon teksti

en: Application Workspace
fi: Ohjelmien työtila

en: Window Frame
fi: Ikkunanreuna

en: Active Border
fi: Aktiivinen reunus

en: Inactive Border
fi: Epäaktiivinen reunus

en: Controls Shadow
fi: Kontrollien varjo

en: Gray Text
fi: Harmaa teksti

en: Controls Highlight
fi: Kontrollien korostus

en: Controls Dark Shadow
fi: Kontrollien syvä varjo

en: Controls Light
fi: Kontrollien valo

en: Controls Alternate Background
fi: Kontrollien vaihtoehtotausta

en: Hot Tracked Item
fi: Aktiivinen elementti

en: Active Title Bar Gradient
fi: Aktiivisen otsikkopalkin liukuväri

en: Inactive Title Bar Gradient
fi: Epäaktiivisen otsikkopalkin liukuväri

en: Menu Highlight
fi: Valikon korostus

en: Menu Bar
fi: Valikkopalkki

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
fi: wineconsole: Ohjelman %s käynnistys epäonnistui.
    Komento on viallinen.

en: Program Error
fi: Ohjelman virhe

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
fi: Ohjelma %s on kohdannut vakavan ongelman ja se on suljettava. Olemme pahoillamme haitasta.

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
fi: Tämän voi aiheuttaa ongelma ohjelmassa tai puute Winessä. Saatat haluta käydä <a href="https://appdb.winehq.org">Application Databasessa</a>, josta saat vinkkejä tämän ohjelman ajamiseen.

en: Show &Details
fi: Näytä &tiedot

en: Program Error Details
fi: Ohjelman virhetiedot

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
fi: Jos tätä ongelmaa ei esiinny Windowsin kanssa eikä sitä ole vielä raportoitu, voit tallentaa yksityiskohtaisemmat tiedot tiedostoon Tallenna nimellä -kohdassa ja sitten <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">lähettää virheraportin</a> ja liittää tiedoston raporttiin.

en: A program on your system has crashed, but WineDbg was unable to attach to the process to obtain a backtrace.
fi: Ohjelma koneellasi kaatui, mutta WineDbg ei pystynyt liittymään siihen eikä keräämään virheenjäljitystietoja (backtrace).

en: (unidentified)
fi: (tunnistamaton)

en: Saving failed
fi: Tallennus epäonnistui

en: Loading detailed information, please wait...
fi: Ladataan yksityiskohtaista tietoa, odota...

en: &Open	Enter
fi: &Avaa	Enter

en: Re&name...
fi: &Nimeä...

en: Propert&ies	Alt+Enter
fi: &Ominaisuudet	Alt+Enter

en: Cr&eate Directory...
fi: Luo &hakemisto...

en: &Disk
fi: &Levy

en: Connect &Network Drive...
fi: Yhdistä &verkkoasemalle...

en: &Disconnect Network Drive
fi: Katkaise yhteys verkkoasemaan

en: &Name
fi: &Nimi

en: &All File Details
fi: &Kaikki tiedoston yksityiskohdat

en: &Sort by Name
fi: &Lajittele nimen mukaan

en: Sort &by Type
fi: &Lajittele &tyypin mukaan

en: Sort by Si&ze
fi: Lajittele k&oon mukaan

en: Sort by &Date
fi: Lajittele &päiväyksen mukaan

en: Filter by&...
fi: Suodata...

en: &Drive Bar
fi: &Asemapalkki

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
fi: Koko &ruutu	Ctrl+Shift+S

en: New &Window
fi: A&vaa uudessa ikkunassa

en: Cascading	Ctrl+F5
fi: Aseta tasoihin	Ctrl+F5

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
fi: Rivitä &pystysuunnassa	Ctrl+F4

en: &About Wine File Manager
fi: &Tietoja Winen Tiedostonhallinnasta

en: Select destination
fi: Valitse kohde

en: By File Type
fi: Tiedostotyypin mukaan

en: File type
fi: Tiedostotyyppi

en: &Directories
fi: &Hakemistot

en: &Programs
fi: &Ohjelmat

en: Docu&ments
fi: &Dokumentit

en: &Other files
fi: &Muut tiedostot

en: Show Hidden/&System Files
fi: Näytä &piilotetut ja järjestelmätiedostot

en: &File Name:
fi: &Tiedostonimi:

en: Full &Path:
fi: Koko &polku:

en: Last Change:
fi: Viimeisin muutos:

en: Cop&yright:
fi: Te&kijänoikeus:

en: &System
fi: &Järjestelmä

en: &Compressed
fi: Paka&ttu

en: Version information
fi: Tietoja versiosta

en: Applying font settings
fi: Otetaan fonttiasetuksia käyttöön

en: Error while selecting new font.
fi: Virhe valittaessa uutta fonttia.

en: Wine File Manager
fi: Winen Tiedostonhallinta

en: root fs
fi: juuritiedostojärjestelmä

en: Shell
fi: Kuori

en: Creation date
fi: Luotu

en: Access date
fi: Käytetty

en: Modification date
fi: Muokattu

en: Index/Inode
fi: Indeksi/Inode

en: %1 of %2 free
fi: %1 %2:sta vapaana

en: &Game
fi: &Peli

en: &New	F2
fi: &Uusi	F2

en: Question &Marks
fi: &Kysymysmerkit

en: &Beginner
fi: &Aloittelija

en: &Intermediate
fi: &Keskitaso

en: &Expert
fi: &Taitava

en: &Custom...
fi: Mukau&ta...

en: &Fastest Times
fi: &Nopeimmat ajat

en: &About WineMine
fi: &Tietoja WineMinesta

en: Fastest Times
fi: Nopeimmat ajat

en: Fastest times
fi: Nopeimmat ajat

en: Beginner
fi: Aloittelija

en: Intermediate
fi: Keskitaso

en: Expert
fi: Ekspertti

en: Reset Results
fi: Poista tulokset

en: Congratulations!
fi: Onnittelut!

en: Please enter your name
fi: Anna nimesi

en: Custom Game
fi: Mukautettu peli

en: Rows
fi: Rivejä

en: Columns
fi: Sarakkeita

en: Mines
fi: Miinoja

en: All results will be lost. Are you sure?
fi: Kaikki tulokset hävitetään. Oletko varma?

en: Nobody
fi: Ei kukaan

en: Printer &setup...
fi: &Tulostimen asetukset...

en: &Annotate...
fi: &Huomautus...

en: &Bookmark
fi: &Kirjanmerkki

en: &Define...
fi: &Aseta...

en: Always on &top
fi: &Aina päällimmäisenä

en: Fonts
fi: Fontit

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: &Help on help	F1
fi: &Ohjeen ohje	F1

en: &About Wine Help
fi: T&ietoja Winen Ohjeesta

en: Annotation...
fi: Huomautus...

en: Copy
fi: Kopioi

en: Index
fi: Sisällys

en: Search
fi: Etsi

en: Wine Help
fi: Winen Ohje

en: Error while reading the help file `%s'
fi: Virhe luettaessa ohjetiedostoa `%s'

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: &Index
fi: &Sisällys

en: Help files (*.hlp)
fi: Ohjetiedostot (*.hlp)

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
fi: Ei löytynyt tiedostoa '%s'. Haluatko etsiä sen itse?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
fi: Richedit-toteutusta ei löytynyt... Keskeytetään

en: Help topics:
fi: Ohjeen otsikot:

en: Error: Command line not supported
fi: Virhe: Komentoriviä ei tueta

en: Error: Alias not found
fi: Virhe: Aliasta ei löydy

en: Error: Invalid query
fi: Virhe: Virheellinen kysely

en: Error: Invalid syntax for PATH
fi: Virhe: Virheellinen syntaksi komennolle PATH

en: &New...	Ctrl+N
fi: &Uusi...	Ctrl+N

en: R&edo	Ctrl+Y
fi: Tee &uudelleen	Ctrl+Y

en: &Clear	Del
fi: P&oista	Del

en: &Select all	Ctrl+A
fi: &Valitse kaikki	Ctrl+A

en: Find &next	F3
fi: Hae &seuraava	F3

en: Read-&only
fi: Vain &luku

en: &Modified
fi: &Muokattu

en: E&xtras
fi: &Ekstrat

en: Selection &info
fi: &Valinnan tiedot

en: Character &format
fi: Merkkien &muotoilu

en: &Def. char format
fi: Mää&ritä merkkien muotoilu

en: Paragrap&h format
fi: &Kappaleen muotoilu

en: &Get text
fi: &Poimi teksti

en: &Format Bar
fi: &Muotoilupalkki

en: &Ruler
fi: &Viivoitin

en: &Insert
fi: &Lisää

en: &Date and time...
fi: &Päivämäärä ja aika...

en: F&ormat
fi: &Muotoile

en: &Lists
fi: &Listat

en: &Bullet points
fi: &Listan kohdat

en: Numbers
fi: Luvut

en: Letters - lower case
fi: Kirjaimet - pienaakkoset

en: Letters - upper case
fi: Kirjaimet - suuraakkoset

en: Roman numerals - lower case
fi: Roomalaiset numerot - pienaakkoset

en: Roman numerals - upper case
fi: Roomalaiset numerot - suuraakkoset

en: &Paragraph...
fi: &Kappale...

en: &Tabs...
fi: &Sarkaimet...

en: Backgroun&d
fi: &Tausta

en: &System	Ctrl+1
fi: &Järjestelmä	Ctrl+1

en: &Pale yellow	Ctrl+2
fi: &Vaaleankeltainen	Ctrl+2

en: &About Wine Wordpad
fi: T&ietoja Winen Wordpadista

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Date and time
fi: Päivämäärä ja aika

en: Available formats
fi: Mahdolliset muodot

en: New document type
fi: Uusi dokumettityyppi

en: Paragraph format
fi: Kappaleen muotoilu

en: Indentation
fi: Sisennys

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: First line
fi: Ensimmäinen rivi

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Tabs
fi: Sarkaimet

en: Tab stops
fi: Sarkainkohdat

en: &Add
fi: &Lisää

en: Remove al&l
fi: Poista &kaikki

en: Line wrapping
fi: Rivien katkaisu

en: &No line wrapping
fi: &Ei rivien katkaisua

en: Wrap text by the &window border
fi: Katkaise teksti &ikkunan reunassa

en: Wrap text by the &margin
fi: Katkaise teksti &marginaalissa

en: Toolbars
fi: Työkalupalkit

en: All documents (*.*)
fi: Kaikki tiedostot (*.*)

en: Text documents (*.txt)
fi: Tekstitiedostot (*.txt)

en: Unicode text documents (*.txt)
fi: Unicode-tekstitiedostot (*.txt)

en: Rich text format (*.rtf)
fi: Rikastettu teksti (*.rtf)

en: Rich text document
fi: Rikastettu teksti

en: Text document
fi: Tekstitiedosto

en: Unicode text document
fi: Unicode-tekstitiedosto

en: Printer files (*.prn)
fi: Tulostustiedostot (*.prn)

en: Center
fi: Keskitä

en: Text
fi: Teksti

en: Rich text
fi: Rikastettu teksti

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Two pages
fi: Kaksi sivua

en: One page
fi: Yksi sivu

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom out
fi: Loitonna

en: Page
fi: Sivu

en: Pages
fi: Sivut

en: inch
fi: tuuma

en: Document
fi: Dokumentti

en: Save changes to '%s'?
fi: Tallenna muutokset tiedostoon '%s'?

en: Finished searching the document.
fi: Haku dokumentista päättyi.

en: Failed to load the RichEdit library.
fi: Ei voitu ladata RichEdit-kirjastoa.

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
fi: Valitsit tallennuksen tavallisessa tekstimuodossa, jolloin kaikki muotoilut häviävät. Haluatko varmasti tehdä näin?

en: Invalid number format.
fi: Luvun muoto ei kelpaa.

en: OLE storage documents are not supported.
fi: OLE-varastodokumentteja ei tueta.

en: Could not save the file.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa.

en: You do not have access to save the file.
fi: Tiedoston tallentamiseen ei ole oikeutta.

en: Could not open the file.
fi: Tiedostoa ei voitu avata.

en: You do not have access to open the file.
fi: Tiedoston avaamiseen ei ole oikeutta.

en: Printing not implemented.
fi: Tulostusta ei ole toteutettu.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
fi: Ei voida lisätä yli 32 sarkainkohtaa.

en: Starting Wordpad failed
fi: Wordpadin käynnistys epäonnistui

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
fi: Parametrien määrä ei kelpaa - Komento xcopy /? näyttää ohjeen

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
fi: Virheellinen parametri '%1' - Komento xcopy /? näyttää ohjeen

en: Press <Enter> to begin copying
fi: Paina <Enter> aloittaaksesi kopioinnin

en: %1!d! file(s) would be copied
fi: %1!d! tiedosto(a) kopioitaisiin

en: %1!d! file(s) copied
fi: %1!d! tiedosto(a) kopioitu

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
fi: Onko '%1' tiedostonimi tai hakemisto
    kohteella?
    (T - tiedosto, H - hakemisto)

en: %1? (Yes|No)
fi: %1? (Kyllä|Ei)

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
fi: Kirjoita %1:n yli? (Kyllä|Ei|kAikki)

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
fi: Tiedoston '%1' kopiointi sijaintiin '%2' epäonnistui paluuarvolla %3!d!

en: Failed during reading of '%1'
fi: Kaatui luettaessa tiedostoa '%1'

[ctx: File key]
en: F
fi: T

[ctx: Directory key]
en: D
fi: H

en: XCOPY - Copies source files or directory trees to a destination.
    
    Syntax:
    XCOPY source [destination] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Where:
    
    [/I]  Assume directory if destination does not exist and copying two or
    	more files.
    [/S]  Copy directories and subdirectories.
    [/E]  Copy directories and subdirectories, including any empty ones.
    [/Q]  Do not list names during copy; that is, be quiet.
    [/F]  Show full source and destination names during copy.
    [/L]  Simulate operation, showing names which would be copied.
    [/W]  Prompts before beginning the copy operation.
    [/T]  Creates empty directory structure but does not copy files.
    [/Y]  Suppress prompting when overwriting files.
    [/-Y] Enable prompting when overwriting files.
    [/P]  Prompts on each source file before copying.
    [/N]  Copy using short names.
    [/U]  Copy only files which already exist in destination.
    [/R]  Overwrite any read-only files.
    [/H]  Include hidden and system files in the copy.
    [/C]  Continue even if an error occurs during the copy.
    [/A]  Only copy files with archive attribute set.
    [/M]  Only copy files with archive attribute set, removes the
    	archive attribute.
    [/K]  Copy file attributes; without this, attributes are not preserved.
    [/D | /D:m-d-y] Copy new files or those modified after the supplied date.
    		If no date is supplied, only copy if destination is older
    		than source.
fi: XCOPY - Kopioi lähdetiedostoja tai hakemistopuita kohteeseen.
    
    Syntaksi:
    XCOPY lähde [kohde] [/I] [/S] [/Q] [/F] [/L] [/W] [/T] [/N] [/U]
    	     [/R] [/H] [/C] [/P] [/A] [/M] [/E] [/D] [/Y] [/-Y] [/K]
    
    Missä:
    
    [/I]  Oleta hakemisto, jos kohdetta ei ole ja kopioidaan useampi tiedosto.
    [/S]  Kopioi hakemistot ja alihakemistot.
    [/E]  Kopioi hakemistot ja alihakemistot, myös tyhjät.
    [/Q]  Älä listaa nimiä kopioitaessa vaan toimi hiljaa.
    [/F]  Näytä koko lähde- ja kohdenimet, kun kopioidaan.
    [/L]  Simuloi toiminto ja näytä nimet, jotka kopioitaisiin.
    [/W]  Kysy ennen kopioinnin aloittamista.
    [/T]  Luo tyhjä hakemisto, mutta älä kopioi tiedostoja.
    [/Y]  Älä kysy, kun kirjoitetaan tiedostojen yli.
    [/-Y] Kysy, kun kirjoitetaan tiedostojen yli.
    [/P]  Kysy jokaisesta lähdetiedostosta ennen kopiointia.
    [/N]  Kopioi käyttäen lyhyitä nimiä.
    [/U]  Kopioi vain tiedostot, jotka ovat jo olemassa kohteessa.
    [/R]  Kirjoita yli, vaikka kohdetiedostolla olisi vain luku -attribuutti.
    [/H]  Sisällytä kopioon piilotetut ja järjestelmätiedostot.
    [/C]  Jatka, vaikka kopioinnin aikana tulisi virhe.
    [/A]  Kopioi vain tiedostot, joilla on arkistointiattribuutti.
    [/M]  Kopioi vain tiedostot, joilla on arkistointiattribuutti, ja
    	poista arkistointiattribuutti.
    [/K]  Kopioi myös attribuutit. Muuten attribuutit eivät säily.
    [/D | /D:k-p-v] Kopioi uudet tiedostot tai ne, joita on muokattu annetun
    		päivän jälkeen. Jos päivää ei anneta, kopioi vain, jos
    		kohde on vanhempi kuin lähde.
