Wine - en to ka translation catalogue (3960 entries)

en: Security
ka: უსაფრთხოება

en: &Group or user names:
ka: &ჯგუფის ან მომხმარებლის სახელები:

en: Allow
ka: დაშვება

en: Deny
ka: უარყოფა

en: Permissions for %1
ka: %1-ის წვდომები

en: Install/Uninstall
ka: დაყენება/წაშლა

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
ka: ახალი პროგრამის დისკეტიდან, CD-ROM-დან ან თქვენი დისკიდან დასაყენებლად - დაყენებაზე დააწკაპუნეთ.

en: &Install...
ka: &დაყენება...

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
ka: შემდეგი პროგრამა შეიძლება ავტომატურად წაიშალოს. იმისათვის, რომ წაშალოთ პროგრამა ან შეცვალოთ მისი კომპონენტები, აირჩიეთ სიიდან და შეცვლა/წაშლაზე დააწკაპუნეთ.

en: &Support Information
ka: &მხარდაჭერის ინფორმაცია

en: &Modify...
ka: &ჩასწორება...

en: &Remove
ka: &წაშლა

en: Support Information
ka: მხარდაჭერის ინფორმაცია

en: OK
ka: დიახ

en: The following information can be used to get technical support for %s:
ka: %s-სთვის ტექნიკური მხარდაჭერისთვის შეგიძლიათ შემდეგი ინფორმაცია გამოიყენოთ:

en: Publisher:
ka: გამომცემელი:

en: Version:
ka: ვერსია:

en: Contact:
ka: კონტაქტი:

en: Support Information:
ka: მხარდაჭერის ინფორმაცია:

en: Support Telephone:
ka: მხარდაჭერის ტელეფონი:

en: Readme:
ka: წამიკითხე:

en: Product Updates:
ka: პროდუქტის განახლებები:

en: Comments:
ka: კომენტარები:

en: Wine Gecko Installer
ka: Wine Gecko-ის დაყენება

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
ka: Wine-მა ვერ იპოვა Gecko-ის პაკეტი, რომელიც აპლიკაციებში HTML-ის ჩაშენების სწორად მუშაობისთვის აუცილებელია. შეგვიძლია, გადმოვწეროთ და დავაყენოთ ის.
    
    დაიმახსოვრეთ: ყოველთვის ჯობს, თქვენი დისტრიბუტივის პაკეტი გამოიყენოთ. დეტალებისთვის იხილეთ <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a>.

en: &Install
ka: &დაყენება

en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Wine Mono Installer
ka: Wine Mono-ის დაყენება

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
ka: Wine-მა ვერ იპოვა პაკეტი wine-mono, რომელიც .NET აპლიკაციების სწორად სამუშაოდაა საჭირო. Wine-ს შეუძლია, ის ავტომატურად გადმოწეროს და დააყენოს.
    
    გაითვალისწინეთ: ყოველთვის სჯობს თქვენი დისტრიბუტივის პაკეტი გამოიყენოთ. მეტი დეტალებისთვის იხილეთ <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a>.

en: Add/Remove Programs
ka: პროგრამების წაშლა/დაყენება

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
ka: საშუალებას გაძლევთ, ახალი პროგრამები დააყენოთ ან წაშალოთ ისინი თქვენი კომპიუტერიდან.

en: Applications
ka: აპლიკაციები

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
ka: წაშლის პროგრამის, '%s'-ის გაშვების შეცდომა. გნებავთ რეესტრიდან ამ პროგრამის წაშლის ჩანაწერის წაშლა?

en: Not specified
ka: მითითებული არაა

en: Name
ka: სახელი

en: Publisher
ka: გამომცემელი

en: Version
ka: ვერსია

en: Installation programs
ka: დაყენების პროგრამები

en: Programs (*.exe)
ka: პროგრამები (*.exe)

en: All files (*.*)
ka: ყველა ფაილი (*.*)

en: &Modify/Remove
ka: &შეცვლა/წაშლა

en: Downloading...
ka: გადმოწერა...

en: Installing...
ka: დაყენება...

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
ka: გადმოწერილი ფაილის მოულოდნელი საკონტროლო ჯამი. დაზიანებული ფაილის დაყენება არ მოხდება.

en: Please wait until the current uninstall/modify process is complete.
ka: მოიცადეთ, სანამ წაშლა/შეცვლის პროცესი დასრულდება.

en: Compress options
ka: შეკუმშვის პარამეტრები

en: &Choose a stream:
ka: &აირჩიეთ ნაკადი:

en: &Options...
ka: &მორგება...

en: &Interleave every
ka: &მონაცვლეობა ყოველ

en: frames
ka: კადრი

en: Current format:
ka: მიმდინარე ფორმატი:

en: Waveform: %s
ka: ტალღის ფორმა: %s

en: Waveform
ka: ტალღოვანი

en: All multimedia files
ka: ყველა მულტიმედია ფაილი

en: video
ka: ვიდეო

en: audio
ka: აუდიო

en: Wine AVI-default-filehandler
ka: Wine AVI-ის-ნაგულისხმები-დამმუშავებელი

en: uncompressed
ka: შეუკუმშავი

en: Canceling...
ka: გაუქმება...

en: %1!u! %2 remaining
ka: %1!u! %2 დარჩენილი

en: %1!u! %2 and %3!u! %4 remaining
ka: %1!u! %2 და %3!u! %4 დარჩენილია

en: seconds
ka: წამი

en: minutes
ka: წუთი

en: hours
ka: საათი

en: Properties for %s
ka: %s-ის თვისებები

en: &Apply
ka: &გადატარება

en: Help
ka: დახმარება

en: Wizard
ka: ოსტატი

en: < &Back
ka: < &უკან

en: &Next >
ka: &შემდეგი >

en: Finish
ka: დასრულება

en: Customize Toolbar
ka: ხელსაწყოთა ზოლის მორგება

en: &Close
ka: &დახურვა

en: R&eset
ka: საწყისი მნიშვნელობებზე დაბრუნება

en: &Help
ka: &დახმარება

en: Move &Up
ka: აწევა

en: Move &Down
ka: ჩამოწევა

en: A&vailable buttons:
ka: &ხელმისაწვდომი ღილაკები:

en: &Add ->
ka: &დამატება ->

en: <- &Remove
ka: <- &წაშლა

en: &Toolbar buttons:
ka: &ხელსაწყოთა ზოლის ღილაკები:

en: Separator
ka: გამყოფი

[ctx: hotkey]
en: None
ka: არაფერი

en: &Yes
ka: &დიახ

en: &No
ka: &არა

en: &Retry
ka: &თავიდან ცდა

en: Hide details
ka: დეტალების დამალვა

en: See details
ka: დეტალების ჩვენება

en: Close
ka: დახურვა

en: Today:
ka: დღეს:

en: Go to today
ka: დღევანდელზე გადასვლა

en: Open
ka: გახსნა

en: File &Name:
ka: ფაილის &სახელი:

en: &Directories:
ka: &საქაღალდეები:

en: List Files of &Type:
ka: ფაილის &ტიპების სია:

en: Dri&ves:
ka: დისკ&ები:

en: &Read Only
ka: &მხოლოდ-კითხვადი

en: Save As...
ka: შენახვა, როგორც...

en: Save As
ka: შენახვა, როგორც

en: Print
ka: დაბეჭდვა

en: Printer:
ka: პრინტერი:

en: Print range
ka: ბეჭდვის დიაპაზონი

en: S&election
ka: &არჩევანი

en: &Pages
ka: &გვერდები

en: &Setup
ka: &მორგება

en: &From:
ka: &საიდან:

en: &To:
ka: &ვის:

en: Print &Quality:
ka: ბეჭდვის &ხარისხი:

en: Print to Fi&le
ka: &ფაილში დაბეჭდვა

en: Condensed
ka: შესქელებული

en: Print Setup
ka: ბეჭდვის მორგება

en: Printer
ka: პრინტერი

en: &Default Printer
ka: &ნაგულისხმები პრინტერი

en: [none]
ka: [არცერთი]

en: Specific &Printer
ka: &მითითებული პრინტერი

en: Orientation
ka: ორიენტაცია

en: Po&rtrait
ka: &პორტრეტი

en: &Landscape
ka: &ლანდშაფტი

en: Paper
ka: ქაღალდი

en: Si&ze
ka: &ზომა

en: &Source
ka: &წყარო

en: Font
ka: ფონტი

en: &Font:
ka: &ფონტი:

en: Font St&yle:
ka: ფონტის &სტილი:

en: &Size:
ka: &ზომა:

en: Effects
ka: ეფექტები

en: Stri&keout
ka: გამონა&თება

en: &Underline
ka: &ხაზგასმა

en: &Color:
ka: &ფერი:

en: Sample
ka: მაგალითი

en: Scr&ipt:
ka: &სკრიპტი:

en: Color
ka: ფერი

en: &Basic Colors:
ka: &ძირითადი ფერები:

en: &Custom Colors:
ka: &ფერების ხელით მითითება:

en: |S&olid
ka: |&მყარი

en: &Red:
ka: &წითელი:

en: &Green:
ka: &მწვანე:

en: &Blue:
ka: &ლურჯი:

en: &Hue:
ka: &ტონი:

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
ka: &ნაჯერობა:

[ctx: Luminance]
en: &Lum:
ka: &ნათება:

en: &Add to Custom Colors
ka: &ხელით მითითებული ფერების ადამატება

en: &Define Custom Colors >>
ka: &ხელით აღწერილი ფერები >>

[ctx: Solid]
en: &o
ka: &ა

en: Find
ka: მოძებნა

en: Fi&nd What:
ka: &რა ვეძებო:

en: Match &Whole Word Only
ka: &სიტყვების სრული დამთხვევა

en: Match &Case
ka: &რეგისტრის დამთხვევა

en: Direction
ka: მიმართულება

en: &Up
ka: &მაღლა

en: &Down
ka: &ქვემოთ

en: &Find Next
ka: &მომდევნოს მოძებნა

en: Replace
ka: ჩანაცვლება

en: Re&place With:
ka: &ჩასანაცვლებელი ტექსტი:

en: &Replace
ka: &ჩანაცვლება

en: Replace &All
ka: ყველას &ჩანაცვლება

en: &Properties
ka: &თვისებები

en: Print to fi&le
ka: &ფაილში დაბეჭდვა

en: &Name:
ka: &სახელი:

en: Status:
ka: სტატუსი:

en: Type:
ka: ტიპი:

en: Where:
ka: სად:

en: Comment:
ka: კომენტარი:

en: Pa&ges
ka: &გვერდები

en: &Selection
ka: &მონიშნული

en: &from:
ka: &ვისგან:

en: &to:
ka: &ვის:

en: Copies
ka: ასლები

en: Number of &copies:
ka: &ასლების რიცხვი:

en: C&ollate
ka: &დაშლა

en: Si&ze:
ka: &ზომა:

en: &Source:
ka: &წყარო:

en: P&ortrait
ka: პორ&ტრეტი

en: L&andscape
ka: &ლანდშაფტი

en: Setup Page
ka: გვერდის მორგება

en: &Tray:
ka: &თარო:

en: &Portrait
ka: &პორტრეტი

en: L&eft:
ka: &მარცხენა:

en: &Right:
ka: მა&რჯვენა:

en: T&op:
ka: &ზედა:

en: &Bottom:
ka: &ქვედა:

en: P&rinter...
ka: &პრინტერი...

en: Look &in:
ka: ჩახედვა:

en: File &name:
ka: ფაილის &სახელი:

en: Files of &type:
ka: ფაილი ტიპით:

en: Open as &read-only
ka: &მხოლოდ-წაკითხვად რეჟიმში გახსნა

en: &Open
ka: &გახსნა

en: File name:
ka: ფაილის სახელი:

en: Files of type:
ka: ტიპები:

en: File not found
ka: ფაილი ვერ მოიძებნა

en: Please verify that the correct file name was given
ka: შეამოწმეთ, მითითებული ფაილის სახელი სწორია, თუ არა

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
ka: ფაილი არ არსებობს.
    გნებავთ, შექმნათ ფაილი?

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
ka: ფაილი უკვე არსებობს.
    გნებავთ, ჩაანაცვლოთ ის?

en: Invalid character(s) in path
ka: ბილიკი არასწორ სიმბოლო(ებ)ს შეიცავს

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
ka: ფაილის სახელი არ შეიძლება, შემდეგ სიმბოლოებს შეიცავდეს:
                              / : < > |

en: Path does not exist
ka: ბილიკი არ არსებობს

en: File does not exist
ka: ფაილი არ არსებობს

en: The selection contains a non-folder object
ka: არჩეული არა-საქაღალდის ტიპის ობიექტს შეიცავს

en: Up One Level
ka: 1 დონით მაღლა

en: Create New Folder
ka: ახალი საქაღალდის შექმნა

en: List
ka: სია

en: Details
ka: დეტალები

en: Browse to Desktop
ka: სამუშაო მაგიდაზე გადასვლა

en: Regular
ka: ჩვეულებრივი

en: Bold
ka: გასქელება

en: Italic
ka: დახრა

en: Bold Italic
ka: დახრილი მუქი

en: Black
ka: შავი

en: Maroon
ka: ბორდოსფერი

en: Green
ka: მწვანე

en: Olive
ka: ზეთისხილისფერი

en: Navy
ka: მუქი ლურჯი

en: Purple
ka: იისფერი

en: Teal
ka: მომწვანო ლურჯი

en: Gray
ka: ნაცრისფერი

en: Silver
ka: ვერცხლი

en: Red
ka: წითელი

en: Lime
ka: ლიმონის ფერი

en: Yellow
ka: ყვითელი

en: Blue
ka: ლურჯი

en: Fuchsia
ka: ფუქსიისფერი

en: Aqua
ka: წყლის ფერი

en: White
ka: თეთრი

en: Unreadable Entry
ka: წაუკითხვადი ელემენტი

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
ka: მნიშვნელობა გვერდების დიაპაზონს გარეთაა.
    შეიყვანეთ მნიშვნელობა დიაპაზონიდან %1!d! - %2!d!.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
ka: 'საიდან' ველი 'სადამდე' ველზე მეტი ვერ იქნება.

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
ka: ზღვრები იკვეთება ან გვერდის საზღვრებს გარეთაა.
    თავიდან შეიყვანეთ ზღვრები.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
ka: ველი 'ასლების რაოდენობა' არ შეიძლება, ცარიელი იყოს.

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
ka: ასლების რაოდენობა თქვენი პრინტერისთვის მეტისმეტად დიდია.
    დასაშვები დიაპაზონია 1-%d.

en: A printer error occurred.
ka: აღმოჩენილია პრინტერის შეცდომა.

en: No default printer defined.
ka: ნაგულისხმები პრინტერი მითითებული არაა.

en: Cannot find the printer.
ka: პრინტერის პოვნა შეუძლებელია.

en: Out of memory.
ka: არასაკმარისი მეხსიერება.

en: An error occurred.
ka: შეცდომა.

en: Unknown printer driver.
ka: უცნობი პრინტერის დრაივერი.

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
ka: სანამ ისეთ პარამეტრებს, როგორიცაა გვერდის მორგება ან დოკუმენტის დაბეჭდვა, მიუთითებთ, აუცილებელია, პრინტერი დააყენოთ. დააყენეთ და თავიდან სცადეთ.

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
ka: ფონტის ზომა %1!d!-სა და %2!d! წერტილს შორის უნდა იყოს.

en: &Save
ka: &შენახვა

en: Save &in:
ka: შენახვა &ფაილში:

en: Save
ka: შენახვა

en: Open File
ka: ფაილის გახსნა

en: Select Folder
ka: აირჩიეთ საქაღალდე

en: Font size has to be a number.
ka: ფონტის ზომა რიცხვს უნდა წარმოადგენდეს.

en: Ready
ka: მზადაა

en: Paused;
ka: შეჩერებულია;

en: Error;
ka: შეცდომა;

en: Pending deletion;
ka: ელოდება წაშლას;

en: Paper jam;
ka: გაჭედილი ქაღალდი;

en: Out of paper;
ka: ქაღალდი გათავდა;

en: Feed paper manual;
ka: არჩეულია ხელით ჩაწოდება;

en: Paper problem;
ka: ქაღალდის პრობლემა;

en: Printer offline;
ka: პრინტერი გამორთულია;

en: I/O Active;
ka: I/O აქტიური;

en: Busy;
ka: დაკავებულია;

en: Printing;
ka: ბეჭდავს;

en: Output tray is full;
ka: გამოტანის თარო სავსეა;

en: Not available;
ka: მიუწვდომელია;

en: Waiting;
ka: მოლოდინი;

en: Processing;
ka: დამუშავება;

en: Initializing;
ka: ინიციალიზაცია;

en: Warming up;
ka: გათბობა;

en: Toner low;
ka: ტონერი ცოტაღაა;

en: No toner;
ka: ტონერი გათავდა;

en: Page punt;
ka: არდაბეჭდილი გვერდი;

en: Interrupted by user;
ka: შეწყდა მომხმარებლის მიერ;

en: Out of memory;
ka: არასაკმარისი მეხსიერება;

en: The printer door is open;
ka: პრინტერის კარი ღიაა;

en: Print server unknown;
ka: პრინტერის სერვერი უცნობია;

en: Power save mode;
ka: ენერგიის დაზოგვის რეჟიმი;

en: Default Printer;
ka: ნაგულისხმები პრინტერი;

en: There are %d documents in the queue
ka: რიგში %d დოკუმენტია

en: Margins [inches]
ka: ზღვრები [დუიმი]

en: Margins [mm]
ka: ზღვრები [მმ]

[ctx: unit: millimeters]
en: mm
ka: მმ

en: Properties
ka: პარამეტრები

en: Options
ka: მორგება

en: Default
ka: ნაგულისხმები

en: &User name:
ka: &მომხმარებლის სახელი:

en: &Password:
ka: &პაროლი:

en: &Remember my password
ka: &პაროლის დამახსოვრება

en: Connect to %s
ka: %s-სთან დაკავშირება

en: Connecting to %s
ka: %s-სთან მიერთება

en: Logon unsuccessful
ka: შესვლის შეცდომა

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
ka: დარწმუნდით, რომ თქვენი მომხმარებლის
    სახელი და პაროლი სწორია.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
ka: Caps Lock-ის ჩართვამ შეიძლება პაროლი არასწორად აგაკრეფინოთ.
    
    პაროლის შეყვანამდე მის გამოსართავად Caps Lock ღილაკს
    კლავიატურაზე ერთხელ დააწექით.

en: Caps Lock is On
ka: CapsLock ჩართულია

en: Authority Key Identifier
ka: ავტორიტეტის გასაღების იდენტიფიკატორი

en: Key Attributes
ka: გასაღების ატრიბუტები

en: Key Usage Restriction
ka: გასაღების გამოყენების შეზღუდვა

en: Subject Alternative Name
ka: სათაურის სხვა სახელები

en: Issuer Alternative Name
ka: გამომცემლის სხვა სახელი

en: Basic Constraints
ka: საბაზისო შეზღუდვები

en: Key Usage
ka: გასაღების გამოყენება

en: Certificate Policies
ka: სერტიფიკატის პოლიტიკები

en: Subject Key Identifier
ka: სათაურის გასაღების იდენტიფიკატორი

en: CRL Reason Code
ka: CRL მიზეზის კოდი

en: CRL Distribution Points
ka: CRL განაწილების წერტილები

en: Enhanced Key Usage
ka: გაფართოებული გასაღების გამოყენება

en: Authority Information Access
ka: ავტორიტეტის ინფორმაციის წვდომა

en: Certificate Extensions
ka: სერტიფიკატის გაფართოებები

en: Next Update Location
ka: შემდეგი განახლების მდებარეობა

en: Yes or No Trust
ka: ენდობით თუ არა

en: Email Address
ka: ელფოსტის მისამართი

en: Unstructured Name
ka: უსტრუქტურო სახელი

en: Content Type
ka: შემცველობის ტიპი

en: Message Digest
ka: შეტყობინების დაიჯესტი

en: Signing Time
ka: ხელმოწერის დრო

en: Counter Sign
ka: მეორე ხელმოწერა

en: Challenge Password
ka: გამოწვევის პაროლი

en: Unstructured Address
ka: უსტრუქტურო მისამართი

en: S/MIME Capabilities
ka: S/MIME-ის შესაძლებლობები

en: Prefer Signed Data
ka: ხელმოწერილი მონაცემები პრიორიტეტულია

en: User Notice
ka: მომხმარებლის გაფრთხილება

en: On-line Certificate Status Protocol
ka: ონლაინ სერტიფიკატის სტატუსის პროტოკოლი

en: Certification Authority Issuer
ka: სერტიფიკატის ავტორიტეტის გამომცემელი

en: Certification Template Name
ka: სერტიფიკატის ნიმუშის სახელი

en: Certificate Type
ka: სერტიფიკატის ტიპი

en: Certificate Manifold
ka: სერტიფიკატის ასლი

en: Netscape Cert Type
ka: Netscape ტიპის სერტიფიკატი

en: Netscape Base URL
ka: Netscape საბაზისო URL

en: Netscape Revocation URL
ka: Netscape გაუქმების URL

en: Netscape CA Revocation URL
ka: Netscape CA გაუქმების URL

en: Netscape Cert Renewal URL
ka: Netscape სერტიფიკატის განახლების URL

en: Netscape CA Policy URL
ka: Netscape CA პოლიტიკის URL

en: Netscape SSL ServerName
ka: Netscape SSL სერვერის სახელი

en: Netscape Comment
ka: Netscape კომენტარი

en: Country/Region
ka: ქვეყანა / რეგიონი

en: Organization
ka: ორგანიზაცია

en: Organizational Unit
ka: ორგანიზაციული ერთეული

en: Common Name
ka: სახელი

en: Locality
ka: რაიონი

en: State or Province
ka: რეგიონი ან მხარე

en: Title
ka: სათაური

en: Given Name
ka: სახელი

en: Initials
ka: ინიციალები

en: Surname
ka: გვარი

en: Domain Component
ka: დომენის კომპონენტი

en: Street Address
ka: ქუჩის მისამართი

en: Serial Number
ka: სერიული ნომერი

en: CA Version
ka: CA ვერსია

en: Cross CA Version
ka: ჯვარედინი CA-ის ვერსია

en: Serialized Signature Serial Number
ka: სერიალიზებული ხელმოწერის სერიული ნომერი

en: Principal Name
ka: პრინციპალის სახელი

en: Windows Product Update
ka: Windows-ის პროდუქტების განახლება

en: Enrollment Name Value Pair
ka: გაწევრებისთვის გამოყენებული სახელი-მნიშვნელობის წყვილი

en: OS Version
ka: ოს-ის ვერსია

en: Enrollment CSP
ka: გაწევრების CSP

en: CRL Number
ka: CRL რიცხვი

en: Delta CRL Indicator
ka: Delta CRL-ის ინდიკატორი

en: Issuing Distribution Point
ka: გამომცემლის განაწილების წერტილი

en: Freshest CRL
ka: უახლესი CRL

en: Name Constraints
ka: სახელის შეზღუდვები

en: Policy Mappings
ka: პოლიტიკის მიბმები

en: Policy Constraints
ka: პოლიტიკის შეზღუდვები

en: Cross-Certificate Distribution Points
ka: ჯვარედინი-სერტიფიკატი განაწილების წერტილები

en: Application Policies
ka: აპლიკაციის პოლიტიკები

en: Application Policy Mappings
ka: აპლიკაციის პოლიტიკის მიბმები

en: Application Policy Constraints
ka: აპლიკაციის პოლიტიკის შეზღუდვები

en: CMC Data
ka: CMC-ის მონაცემები

en: CMC Response
ka: CMC-ის პასუხი

en: Unsigned CMC Request
ka: ხელმოუწერელი CMC მოთხოვნა

en: CMC Status Info
ka: CMC-ის სტატუსის ინფორმაცია

en: CMC Extensions
ka: CMC-ის გაფართოებები

en: CMC Attributes
ka: CMC-ის ატრიბუტები

en: PKCS 7 Data
ka: PKCS 7-ის მონაცემები

en: PKCS 7 Signed
ka: ხელმოწერილია PKCS 7-ით

en: PKCS 7 Enveloped
ka: დაბეჭდილია PKCS 7-ით

en: PKCS 7 Signed Enveloped
ka: ხელმოწერილია და დაბეჭდილია PKCS 7-ით

en: PKCS 7 Digested
ka: PKCS 7 დაიჯესტით

en: PKCS 7 Encrypted
ka: დაშიფრულია PKCS 7-ით

en: Previous CA Certificate Hash
ka: წინა CA სერტიფიკატის ჰეში

en: Virtual Base CRL Number
ka: ვირტუალური საბაზისო CRL ნომერი

en: Next CRL Publish
ka: შემდეგი CRL გამოცემა

en: CA Encryption Certificate
ka: CA დაშიფვრის სერტიფიკატი

en: Key Recovery Agent
ka: გასაღების აღდგენის აგენტი

en: Certificate Template Information
ka: სერტიფიკატის ნიმუშის ინფორმაცია

en: Enterprise Root OID
ka: საწარმოო Root OID

en: Dummy Signer
ka: შტერი ხელმომწერი

en: Encrypted Private Key
ka: დაშიფრული პირადი გასაღები

en: Published CRL Locations
ka: გამოცემული CRL მდებარეობები

en: Enforce Certificate Chain Policy
ka: სერტიფიკატის ჯაჭვის პოლიტიკის ნაძალადევი გამოყენება

en: Transaction Id
ka: ტრანსაქციის ID

en: Sender Nonce
ka: გამგზავნის ჭდე

en: Recipient Nonce
ka: მიმღების ჭდე

en: Reg Info
ka: რეგ. ინფორმაცია

en: Get Certificate
ka: სერტიფიკატის მიღება

en: Get CRL
ka: CRL-ის მიღება

en: Revoke Request
ka: მოთხოვნის გაუქმება

en: Query Pending
ka: მოთხოვნა რიგშია

en: Certificate Trust List
ka: სერტიფიკატის ნდობის სია

en: Archived Key Certificate Hash
ka: დაარქივებული გასაღების სერტიფიკატის ჰეში

en: Private Key Usage Period
ka: პირადი გასაღების გამოყენების პერიოდი

en: Client Information
ka: კლიენტის ინფორმაცია

en: Server Authentication
ka: სერვერის ავთენტიკაცია

en: Client Authentication
ka: კლიენტის ავთენტიკაცია

en: Code Signing
ka: კოდის ხელმოწერა

en: Secure Email
ka: დაცული ელფოსტა

en: Time Stamping
ka: დროის შტამპები

en: Microsoft Trust List Signing
ka: Microsoft-ის ნდობის სიის ხელმოწერა

en: Microsoft Time Stamping
ka: Microsoft-ის დროის შტამპები

en: IP security end system
ka: IPSec-ის სამიზნე სისტემა

en: IP security tunnel termination
ka: IPsec-ის გვირაბის დასრულება

en: IP security user
ka: IPsec-ის მომხმარებელი

en: Encrypting File System
ka: ფაილური სისტემის დაშიფვრა

en: Windows Hardware Driver Verification
ka: Windows-ის აპარატურის დრაივერების გადამოწმება

en: Windows System Component Verification
ka: Windows-ის სისტემური კომპონენტების გადამოწმება

en: OEM Windows System Component Verification
ka: OEM Windows-ის სისტემური კომპონენტების გადამოწმება

en: Embedded Windows System Component Verification
ka: ჩაშენებული Windows-ის სისტემური კომპონენტების გადამოწმება

en: Key Pack Licenses
ka: გასაღების პაკეტების ლიცენზია

en: License Server Verification
ka: ლიცენზიის სერვერის გადამოწმება

en: Smart Card Logon
ka: ჭკვიანი ბარათით შესვლა

en: Digital Rights
ka: ციფრულიუფლებები

en: Qualified Subordination
ka: ხელმოწერა დაქვემდებარების მიხედვით

en: Key Recovery
ka: გასაღების აღდგენა

en: Document Signing
ka: დოკუმენტის ხელმოწერია

en: IP security IKE intermediate
ka: შუალედური IKE-ი IPsec-ში

en: File Recovery
ka: ფაილის აღდგენა

en: Root List Signer
ka: ძირითადი სიის ხელმომწერი

en: All application policies
ka: ყველა აპლიკაციის პოლიტიკა

en: Directory Service Email Replication
ka: დირექტორიის სერვისის ელფოსტით რეპლიკაცია

en: Certificate Request Agent
ka: სერტიფიკატის მოთხოვნის აგენტი

en: Lifetime Signing
ka: სიცოცხლის დროის ხელმოწერა

en: All issuance policies
ka: ყველა გამოცემის პოლიტიკა

en: Trusted Root Certification Authorities
ka: სანდო ძირითადი სერტიფიკატის ავტორიტეტები

en: Personal
ka: პერსონალური

en: Intermediate Certification Authorities
ka: შუალედური სერტიფიკატის ავტორიტეტები

en: Other People
ka: სხვა მონაწილეები

en: Trusted Publishers
ka: სანდო გამომცემლები

en: Untrusted Certificates
ka: არასანდო სერტიფიკატები

en: KeyID=
ka: გასაღების ID=

en: Certificate Issuer
ka: სერთიფიკატის გამცემი

en: Certificate Serial Number=
ka: სერტიფიკატის სერიული ნომერი=

en: Other Name=
ka: სხვა სახელი=

en: Email Address=
ka: ელფოსტის მისამართი=

en: DNS Name=
ka: DNS სახელი=

en: Directory Address
ka: დირექტორიის მისამართი

en: IP Address=
ka: IP მისამართი=

en: Mask=
ka: ნიღაბი=

en: Registered ID=
ka: რეგისტრაციის ID=

en: Unknown Key Usage
ka: უცნობი გასაღების გამოყენება

en: Subject Type=
ka: სათაურის ტიპი=

en: End Entity
ka: ბოლო ელემენტი

en: Path Length Constraint=
ka: ბილიკის სიგრძის შეზღუდვა=

[ctx: path length]
en: None
ka: არაფერი

en: Information Not Available
ka: ინფორმაცია მიუწვდომელია

en: Authority Info Access
ka: ავტორიტეტის ინფორმაციის წვდომა

en: Access Method=
ka: წვდომის მეთოდი=

en: CA Issuers
ka: CA-ის გამომცემლები

en: Unknown Access Method
ka: უცნობი წვდომის მეთოდი

en: Alternative Name
ka: ალტერნატიული სახელი

en: CRL Distribution Point
ka: CRL განაწილების წერტილი

en: Distribution Point Name
ka: განაწილების წერტილის სახელი

en: Full Name
ka: სრული სახელი

en: RDN Name
ka: RDN სახელი

en: CRL Reason=
ka: CRL-ის მიზეზი=

en: CRL Issuer
ka: CRL-ის გამომცემელი

en: Key Compromise
ka: გასაღების კომპრომისი

en: CA Compromise
ka: CA-ის კომპრომისი

en: Affiliation Changed
ka: დაქვემდებარება შეიცვალა

en: Superseded
ka: გადაფარულა

en: Operation Ceased
ka: ოპერაცია დასრულდა

en: Certificate Hold
ka: სერტიფიკატის შეჩერება

en: Financial Information=
ka: ფინანსური ინფორმაცია=

en: Available
ka: ხელმისაწვდომია

en: Not Available
ka: მიუწვდომელია

en: Meets Criteria=
ka: ჯდება მოთხოვნებში=

en: Yes
ka: დიახ

en: No
ka: არა

en: Digital Signature
ka: ციფრული ხელმოწერა

en: Non-Repudiation
ka: არ გაანულო

en: Key Encipherment
ka: გასაღების დაშიფვრა

en: Data Encipherment
ka: მონაცემების დაშიფვრა

en: Key Agreement
ka: გასაღების შეთანხმება

en: Certificate Signing
ka: სერტიფიკატის ხელმოწერა

en: Off-line CRL Signing
ka: გათიშული CRL ხელმოწერა

en: CRL Signing
ka: CRL ხელმოწერა

en: Encipher Only
ka: მხოლოდ შიფრაცია

en: Decipher Only
ka: მხოლოდ გაშიფვრა

en: SSL Client Authentication
ka: SSL კლიენტის ავთენტიკაცია

en: SSL Server Authentication
ka: SSL სერვერის ავთენტიკაცია

en: Signature
ka: ხელმოწერა

en: Signature CA
ka: ხელმოწერის CA

en: Certificate Policy
ka: სერტიფიკატის პოლიტიკა

en: Policy Identifier:
ka: პოლიტიკის იდენტიფიკატორი:

en: Policy Qualifier Info
ka: ინფორმაცია პოლიტიკის აღმწერის შესახებ

en: Policy Qualifier Id=
ka: პოლიტიკის აღმწერის ID

en: Qualifier
ka: სპეციფიკატორი

en: Notice Reference
ka: გაფრთხილების მიმართვა

en: Organization=
ka: ორგანიზაცია=

en: Notice Number=
ka: გაფრთხილების ნომერი=

en: Notice Text=
ka: გაფრთხილების ტექსტი=

en: General
ka: ზოგადი

en: &Install Certificate...
ka: &სერტიფიკატის დაყენება...

en: Issuer &Statement
ka: გამომცემლის &შეტყობინება

en: &Show:
ka: &ჩვენება:

en: &Edit Properties...
ka: &თვისებების ჩასწორება...

en: &Copy to File...
ka: &ფაილში კოპირება...

en: Certification Path
ka: სერტიფიკაციის ბილიკი

en: Certification path
ka: სერტიფიკაციის ბილიკი

en: &View Certificate
ka: &სერტიფიკატის ნახვა

en: Certificate &status:
ka: სერტიფიკატის &სტატუსი:

en: Disclaimer
ka: უარყოფა

en: More &Info
ka: მეტი &ინფორმაცია

en: &Friendly name:
ka: &მეგობრული სახელი:

en: &Description:
ka: &აღწერა:

en: Certificate purposes
ka: სერტიფიკატის დანიშნულებები

en: &Enable all purposes for this certificate
ka: ამ სერტიფიკატისთვის ყველა დანიშნულების &ჩართვა

en: D&isable all purposes for this certificate
ka: ამ სერტიფიკატისთვის ყველა დანიშნულების &გამორთვა

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
ka: ამ &სერტიფიკატისთვის მხოლოდ ამ დანიშნულებების დაშვება:

en: Add &Purpose...
ka: დანიშნულების &დამატება...

en: Add Purpose
ka: დანიშნულების დამატება

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
ka: შეიყვანეთ დასამატებელი ობიექტის იდენტიფიკატორი(OID) სერტიფიკატის დანიშნულებისთვის:

en: Select Certificate Store
ka: აირჩიეთ სერტიფიკატების საცავი

en: Select the certificate store you want to use:
ka: აირჩიეთ, რომელი სერტიფიკატის საცავი გნებავთ გამოიყენოთ:

en: &Show physical stores
ka: &ფიზიკური საცავების ჩვენება

en: Certificate Import Wizard
ka: სერტიფიკატის შემოტანის ოსტატი

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
ka: მოგესალმებათ სერტიფიკატის შემოტანის ოსტატი

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
ka: ეს ოსტატი სერტიფიკატების, სერტიფიკატების გაუქმებისა და სანდოობის სიების სერტიფიკატების საცავის შეტანაში დაგეხმარებათ.
    
    სერტიფიკატი შეიძლება გამოყენებული იყოს თქვენი ან კომპიუტერის, რომლიდანაც კავშირდს ცდილობთ, იდენტიფიკაციისთვის. ის ასევე შეგიძლიათ ავთენტიკაციისა და შეტყობინებების ხელმოწერისთვის გამოიყენოთ. სერტიფიკატის საცავი სერტიფიკატების, სერტიფიკატის გაუქმებისა და სანდოობის სიების კოლექციებია.
    
    გასაგრძელებლად შემდეგ დააწკაპუნეთ.

en: &File name:
ka: &ფაილის სახელი:

en: B&rowse...
ka: არჩე&ვა...

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
ka: შენიშვნა: შემდეგი ფაილის ფორმატები შეიძლება ერთზე მეტ სერტიფიკატს, სერტიფიკატი გაუქმების ან სერტიფიკატის სანდოობის სიას შეიცავდეს:

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
ka: კრიპტოგრაფული შეტყობინების სინტაქსის სტანდარტი/PKCS #7 შეტყობინებები (*.p7b)

en: Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)
ka: პირადი ინფორმაციის მიმოცვლა/PKCS #12 (*.pfx; *.p12)

en: Microsoft Serialized Certificate Store (*.sst)
ka: Microsoft-ის სერიალიზებული სერტიფიკატის საცავი (*.sst)

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
ka: Wine-ს შეუძლია, სერტიფიკატების საცავი ავტომატურად აირჩიოთ, ან სერტიფიკატების მდებარეობა ხელით, თქვენ მიუთითეთ.

en: &Automatically select certificate store
ka: &ავტომატურად აირჩიეთ სერტიფიკატის საცავი

en: &Place all certificates in the following store:
ka: &ყველა სერტიფიკატის შემდეგ საცავში მოთავსება:

en: Completing the Certificate Import Wizard
ka: სერტიფიკატის შემოტანის ოსტატის დასრულება

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
ka: სერტიფიკატის შემოტანის ოსტატი წარმატებით დასრულდა.

en: You have specified the following settings:
ka: მიუთითეთ შემდეგი პარამეტრები:

en: Certificates
ka: სერტიფიკატები

en: I&ntended purpose:
ka: &სამიზნე დანიშნულება:

en: &Import...
ka: &შემოტანა...

en: &Export...
ka: &გატანა...

en: &Advanced...
ka: &დამატებით...

en: Certificate intended purposes
ka: სერტიფიკატის დაპირებული დანიშნულებები

en: &View
ka: _ხედი

en: Advanced Options
ka: დამატებითი პარამეტრები

en: Certificate purpose
ka: სერტიფიკატის დანიშნულება

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
ka: დამატებით დანიშნულებების არჩევისას აირჩიეთ ერთი ან მეტი დანიშნულება.

en: &Certificate purposes:
ka: &სერტიფიკატის დანიშნულებები:

en: Certificate Export Wizard
ka: სერტიფიკატის გატანის ოსტატი

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
ka: მოგესალმებათ სერტიფიკატის შემოტანის ოსტატი

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
ka: ეს ოსტატი სერტიფიკატების, სერტიფიკატების გაუქმებისა და სანდოობის სიების სერტიფიკატების საცავის ფაილში გატანაში დაგეხმარებათ.
    
    სერტიფიკატი შეიძლება გამოყენებული იყოს თქვენი ან კომპიუტერის, რომლიდანაც კავშირდს ცდილობთ, იდენტიფიკაციისთვის. ის ასევე შეგიძლიათ ავთენტიკაციისა და შეტყობინებების ხელმოწერისთვის გამოიყენოთ. სერტიფიკატის საცავი სერტიფიკატების, სერტიფიკატის გაუქმებისა და სანდოობის სიების კოლექციებია.
    
    გასაგრძელებლად შემდეგ დააწკაპუნეთ.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
ka: თუ აირჩევთ პირადი გასაღების გატანას, შემდეგ გვერდზე ამ გასაღების დასაცავად პაროლს გკითხავთ.

en: Do you wish to export the private key?
ka: გნებავთ პირადი გასაღების გატანა?

en: &Yes, export the private key
ka: &დიახ, გაიტანე პირადი გასაღები

en: N&o, do not export the private key
ka: &არა, არ გაიტანო პირადი გასაღები

en: &Confirm password:
ka: &დაადასტურეთ პაროლი:

en: Select the format you want to use:
ka: აირჩიეთ, რომელი ფორმატი გნებავთ, გამოიყენოთ:

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
ka: &DER-ით დაშიფრული X.509 (*.cer)

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
ka: Ba&se64-ით დაშიფრული X.509 (*.cer):

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
ka: &კრიპტოგრაფული შეტყობინების სინტაქსის სტანდარტი/PKCS #7 შეტყობინებები (*.p7b)

en: &Include all certificates in the certification path if possible
ka: &შესაძლებლობის შემთხვევაში სერტიფიკატის ბილიკის ყველა სერტიფიკატის ჩასმა

en: &Personal Information Exchange/PKCS #12 (*.pfx)
ka: &პირადი ინფორმაციის მიმოცვლა (*.pfx; *.p12)

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
ka: &შესაძლებლობის შემთხვევაში სერტიფიკატის ბილიკის ყველა სერტიფიკატის ჩასმა

en: &Enable strong encryption
ka: ძლიერი დაშიფვრის &ჩართვა

en: Delete the private &key if the export is successful
ka: წარმატებული გატანის შემთხვევაში პირადი &გასაღების წაშლა

en: Completing the Certificate Export Wizard
ka: სერტიფიკატის გატანის ოსტატის დასრულება

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
ka: სერტიფიკატის გატანის ოსტატი წარმატებით დასრულდა.

en: Select Certificate
ka: აირჩიეთ სერტიფიკატი

en: Select a certificate you want to use
ka: აირჩიეთ, რომელი სერტიფიკატის გამოყენება გნებავთ

en: Certificate
ka: სერტიფიკატი

en: Certificate Information
ka: სერტიფიკატის ინფორმაცია

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
ka: ამ სერტიფიკატის ხელმოწერა არასწორია. სერტიფიკატი შეცვლილი ან დაზიანებულია.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
ka: ეს ძირითადი სერტიფიკატი სანდო არაა. მის სანდოდ გამოსაცხადებლად ის თქვენი სისტემის სანდო ძირითადი სერტიფიკატების საცავში შეინახეთ.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
ka: ამ სერტიფიკატის გადამოწმება სანდო root სერტიფიკატით შეუძლებელია.

en: This certificate's issuer could not be found.
ka: გამომცემლის სერტიფიკატის პოვნა შეუძლებელია.

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
ka: ამ სერტიფიკატის ყველა დანიშნულების გადამოწმება შეუძლებელია.

en: This certificate is intended for the following purposes:
ka: სერტიფიკატი განკუთვნილია შემდეგი მიზნებისთვის:

en: Issued to:
ka: გამოცემულია ვისთვის:

en: Issued by:
ka: გამომცემელი:

en: Valid from
ka: Ძალაშია თარიღიდან

en:  to
ka:  თარიღამდე

en: This certificate has an invalid signature.
ka: სერტიფიკატის ხელმოწერა არასწორია.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
ka: სერტიფიკატის ვადა ამოიწურა ან ჯერ სწორი არაა.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
ka: სერტიფიკატის სისწორი პერიოდი გამომცემლისას ცდება.

en: This certificate was revoked by its issuer.
ka: სერტიფიკატი გაუქმებულია გამომცემლის მიერ.

en: This certificate is OK.
ka: სერტიფიკატი უნაკლოა.

en: Field
ka: ველი

en: Value
ka: მნიშვნელობა

en: <All>
ka: <ყველა>

en: Version 1 Fields Only
ka: მხოლოდ პირველი ვერსიის ველები

en: Extensions Only
ka: მხოლოდ გაფართოებები

en: Critical Extensions Only
ka: მხოლოდ კრიტიკული გაფართოებები

en: Properties Only
ka: მხოლოდ თვისებები

en: Serial number
ka: სერიული ნომერი

en: Issuer
ka: გამომცემელი

en: Valid from
ka: Ძალაშია

en: Valid to
ka: მართებულობის ვადა

en: Subject
ka: თემა

en: Public key
ka: საჯარო გასაღები

en: %1 (%2!d! bits)
ka: %1 (%2!d! ბიტი)

en: SHA1 hash
ka: SHA1 ჰეში

en: Enhanced key usage (property)
ka: გაფართოებული გასაღების გამოყენება

en: Friendly name
ka: მეგობრული სახელი

en: Description
ka: აღწერა

en: Certificate Properties
ka: სერტიფიკატის თვისებები

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
ka: შეიყვანეთ OID-ი ფორმატით 1.2.3.4

en: The OID you entered already exists.
ka: შეყვანილი OID-ი უკვე არსებობს.

en: Please select a certificate store.
ka: აირჩიეთ საცავი.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
ka: ფაილი შეიცავს ობიექტს, რომელიც მითითებულ პირობებში არ ჯდება. აირჩიეთ სხვა ფაილი.

en: File to Import
ka: შემოსატანი ფაილი

en: Specify the file you want to import.
ka: მიუთითეთ შემოსატანი ფაილი.

en: Certificate Store
ka: სერტიფიკატის საცავი

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
ka: სერტიფიკატის საცავები სერტიფიკატების, სერტიფიკატის გაუქმების სიების და სერტიფიკატის სანდო სიების კოლექციებია.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
ka: X.509 სერტიფიკატი (*.cer; *.crt)

en: Personal Information Exchange (*.pfx; *.p12)
ka: პირადი ინფორმაციის მიმოცვლა (*.pfx; *.p12)

en: Certificate Revocation List (*.crl)
ka: სერტიფიკატის გაუქმების სია (*.crl)

en: Certificate Trust List (*.stl)
ka: სერტიფიკატის ნდობის სია (*.stl)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
ka: CMS/PKCS #7 შეტყობინებები (*.spc; *.p7b)

en: Please select a file.
ka: აირჩიეთ ფაილი.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
ka: მითითებული ფაილის ფორმატი უცნობია. სხვა ფაილი სცადეთ.

en: Could not open
ka: ვერ გავხსენი

en: Determined by the program
ka: დადგენილია პროგრამის მიერ

en: Please select a store
ka: აირჩიეთ საცავი

en: Certificate Store Selected
ka: არჩეული სერტიფიკატის საცავი

en: Automatically determined by the program
ka: ავტომატურად დადგენილია პროგრამის მიერ

en: File
ka: ფაილი

en: Content
ka: შემცველობა

en: Certificate Revocation List
ka: სერტიფიკარის გაუქმების სია

en: CMS/PKCS #7 Message
ka: CMS/PKCS #7 შეტყობინება

en: Personal Information Exchange
ka: პირადი ინფორმაციის მიმოცვლა

en: The import was successful.
ka: შემოტანა წარმატებულია.

en: The import failed.
ka: შემოტანის შეცდომა.

en: <Advanced Purposes>
ka: <დამატებითი დანიშნულებები>

en: Issued To
ka: ვისთვისაა გამოცემული

en: Issued By
ka: გამომცემელი

en: Expiration Date
ka: _ვადა

en: Friendly Name
ka: მეგობრული სახელი

en: <None>
ka: <არცერთი>

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ka: ამ სერტიფიკატით შეტყობინებების გაშიფვრას ან მათზე ხელმოწერას ვეღარ შეძლებთ.
    დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, წაშალოთ ეს სერტიფიკატი?

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ka: ამ სერტიფიკატებით შეტყობინებების გაშიფვრას ან მათზე ხელმოწერას ვეღარ შეძლებთ.
    დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, წაშალოთ ეს სერტიფიკატები?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ka: ამ სერტიფიკატით შეტყობინებების დაშიფვრას ან ხელმოწერილი შეტყობინების გადამოწმებას ვეღარ შეძლებთ.
    დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, წაშალოთ ეს სერტიფიკატი?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ka: ამ სერტიფიკატებით შეტყობინებების დაშიფვრას ან ხელმოწერილი შეტყობინების გადამოწმებას ვეღარ შეძლებთ.
    დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, წაშალოთ ეს სერტიფიკატები?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
ka: ამ სერტიფიკატის ავტორიტეტის მიერ გამოცემული სერტიფიკატები სანდო აღარ იქნება.
    დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, წაშალოთ ეს სერტიფიკატი?

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
ka: ამ სერტიფიკატის ავტორიტეტების მიერ გამოცემული სერტიფიკატები სანდო აღარ იქნება.
    დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, წაშალოთ ეს სერტიფიკატები?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
ka: ნამდვილად გნებავთ ამ სერტიფიკატი წაშლა?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
ka: ნამდვილად გნებავთ ამ სერტიფიკატების წაშლა?

en: Ensures the identity of a remote computer
ka: დაშორებული კომპიუტერის იდენტიფიკაციის განსაზღვრა

en: Proves your identity to a remote computer
ka: თქვენი იდენტიფიკაციის დამტკიცება დაშორებული კომპიუტერისთვის

en: Protects e-mail messages
ka: იცავს ელფოსტის შეტყობინებებს

en: Allows secure communication over the Internet
ka: ინტერნეტში დაცული კომუნიკაციის საშუალება

en: Allows data to be signed with the current time
ka: საშუალებას გაძლევთ მონაცემების ხელმოწერა მიმდინარე დროით

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
ka: საშუალებას გ

en: Allows data on disk to be encrypted
ka: დისკზე არსებული მონაცემების დაშიფვრის დაშვება

en: Private Key Archival
ka: პირადი გასაღებების დაარქივება

en: Export Format
ka: გატანის ფორმატი

en: Choose the format in which the content will be saved.
ka: აირჩიეთ ფორმატი, რომელშიც შემცველობის შენახვა მოხდება.

en: Export Filename
ka: გატანის ფაილის სახელი

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
ka: მიუთითეთ ფაილის სახელი, რომელშიც შემცველობის შენახვა მოხდება.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
ka: მითითებული ფაილი უკვე არსებობს. გნებავთ, ჩაანაცვლოთ ის?

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
ka: DER-ით დაშიფრული ბინარული X.509 (*.cer)

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
ka: Base64-ით დაშიფრული X.509 (*.cer)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
ka: CMS/PKCS #7 შეტყობინება (*.p7b)

en: Personal Information Exchange (*.pfx)
ka: პირადი ინფორმაციის მიმოცვლა (*.pfx)

en: File Format
ka: ფაილის ფორმატი

en: Include all certificates in certificate path
ka: სერტიფიკატის ბილიკში ყველა სერტიფიკატის ჩასმა

en: Export keys
ka: გასაღებების გატანა

en: The export was successful.
ka: გატანა წარმატებულია.

en: The export failed.
ka: გატანის შეცდომა.

en: Export Private Key
ka: პირადი გასაღების გატანა

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
ka: სერტიფიკატი შეიცავს პირად გასაღებს, რომელიც სერტიფიკატთან ერთად შეგიძლიათ, გაიტანოთ.

en: Enter Password
ka: შეიყვანე პაროლი

en: You may password-protect a private key.
ka: პირადი გასაღები შეგიძლიათ პაროლით დაიცვათ.

en: The passwords do not match.
ka: პაროლები არ ემთხვევა.

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
ka: შენიშვნა: ამ სერტიფიკატის პირადი გასაღების გახსნა შეუძლებელია.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
ka: შენიშვნა: ამ სერტიფიკატის პირადი გასაღები გატანადი არაა.

en: Intended Use
ka: გამოყენების მიზანი

en: Location
ka: მდებარეობა

en: Select a certificate
ka: აირჩეთ სერტიფიკატი

en: Not yet implemented
ka: განხორციელებული არაა

en: Configure Devices
ka: მოწყობილობების გამართვა

en: Reset
ka: განულება

en: Player
ka: მოთამაშე

en: Device
ka: მოწყობილობა

en: Actions
ka: მოქმედებები

en: Mapping
ka: მიბმა

en: Show Assigned First
ka: ჯერ მინიჭებულების ჩვენება

en: Action
ka: ქმედება

en: Object
ka: ობიექტი

en: Regional Setting
ka: რეგიონის მორგება

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
ka: %1!u!მბ გამოყენებულია, %2!u!მბ ხელმისაწვდომია

en: Western
ka: დასავლური

en: Central European
ka: ცენტრალურ ევროპული

en: Cyrillic
ka: კირილიცა

en: Greek
ka: ბერძნული

en: Turkish
ka: თურქული

en: Hebrew
ka: ივრითი

en: Arabic
ka: არაბული

en: Baltic
ka: ბალტიისპირეთის

en: Vietnamese
ka: ვიეტნამური

en: Thai
ka: ტაილანდური

en: Japanese
ka: იაპონური

en: Hangul
ka: ჰანგული

en: Symbol
ka: სიმბოლო

en: Other
ka: სხვა

en: Files on Camera
ka: ფაილები კამერაზე

en: Import Selected
ka: მონიშნულის შემოტანა

en: Preview
ka: მინიატურა

en: Import All
ka: ყველას შემოტანა

en: Skip This Dialog
ka: ამ ფანჯრის გამოტოვება

en: Exit
ka: გასვლა

en: Transferring
ka: გადაგზავნა

en: Transferring... Please Wait
ka: მიმოცვლა... მოითმინეთ

en: Connecting to camera
ka: კამერასთან მიერთება

en: Connecting to camera... Please Wait
ka: კამერასთან მიერთება... გთხოვთ მოითმინოთ

en: S&ync
ka: სინქრონიზაცია

en: &Back
ka: &უკან

en: &Forward
ka: &წინ

[ctx: table of contents]
en: &Home
ka: &სახლი

en: &Stop
ka: გაჩერება

en: &Refresh
ka: &განახლება

en: &Print...
ka: &ბეჭდვა...

en: Select &All
ka: &ყველას არჩევა

en: &View Source
ka: &წყაროს ნახვა

en: Proper&ties
ka: &თვისებები

en: Cu&t
ka: ამ&ოჭრა

en: &Copy
ka: &კოპირება

en: Paste
ka: ჩასმა

en: &Print
ka: &ბეჭდვა

en: &Contents
ka: &შემცველობა

en: I&ndex
ka: &ინდექსი

en: &Search
ka: &ძებნა

en: Favor&ites
ka: &სანიშნები

en: Hide &Tabs
ka: &ჩანართების დამალვა

en: Show &Tabs
ka: &ჩანართების ჩვენება

en: Show
ka: ჩვენება

en: Hide
ka: დამალვა

en: Stop
ka: შეჩერება

en: Refresh
ka: განახლება

en: Back
ka: უკან

[ctx: table of contents]
en: Home
ka: საწყისი

en: Sync
ka: სინქრონიზაცია

en: Forward
ka: წინ

en: Cinepak Video codec
ka: Cinepak-ის ვიდეო კოდეკი

en: &File
ka: &ფაილი

en: &New
ka: &ახალი

en: &Window
ka: &ფანჯარა

en: &Open...
ka: &გახსნა...

en: Save &as...
ka: &შენახვა როგორც...

en: Print &format...
ka: ბეჭდვის &ფორმატი...

en: Pr&int...
ka: დაბეჭდვა..

en: Print previe&w
ka: &დასაბეჭდის გადახედვა

en: &Toolbars
ka: &ხელსაწყოთა ზოლები

en: &Standard bar
ka: &სტანდარტ. ზოლი

en: &Address bar
ka: &მისამართის ზოლი

en: &Favorites
ka: &სანიშნები

en: &Add to Favorites...
ka: &რჩეულებში დამატება...

en: &About Internet Explorer
ka: Internet Explorer-ის &შესახებ

en: Open URL
ka: URL-ის გახსნა

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
ka: მიუთითეთ URL, რომელიც გნებავთ, Internet Explorer-ში გახსნათ

en: Open:
ka: გახსნა:

[ctx: home page]
en: Home
ka: საწყისი

en: Print...
ka: დაბეჭდვა...

en: Address
ka: მისამართი

en: Searching for %s
ka: ძებნა: %s

en: Start downloading %s
ka: %s-ის გადმოწერის დასაწყისი

en: Downloading %s
ka: გადმოწერა - %s

en: Asking for %s
ka: %s-ის მოთხოვნა

en: Home page
ka: საწყისი გვერდი

en: You can choose the address that will be used as your home page.
ka: შეგიძლიათ აირჩიოთ მისამართი, რომელიც საწყის გვერდად იქნება გამოყენებული.

en: &Current page
ka: &მიმდინარე გვერდი

en: &Default page
ka: &ნაგულისხმები გვერდი

en: &Blank page
ka: &სუფთა გვერდი

en: Browsing history
ka: ბრაუზერის ისტორია

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
ka: შეგიძლიათ წაშალოთ დაკეშილი გვერები, ქუქიები და სხვა მონაცემები.

en: Delete &files...
ka: &ფაილების წაშლა...

en: &Settings...
ka: &მორგება...

en: Delete browsing history
ka: ბრაუზერის ისტორიის წაშლა

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
ka: დროებით ინტერნეტის ფაილები
    ვებგვერდების, გამოსახულებებისა და სერტიფიკაის დაკეშილი ასლები.

en: History
    List of websites you have accessed.
ka: ისტორია
    ვებგვერდების სია, რომელსაც ეწვიეთ.

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
ka: ფორმის მონაცემები
    მომხმარებლის სახელი და სხვა მონაცემები, რომლითაც ფორმებს ავსებთ.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
ka: პაროლები
    ფორმაში შეყვანილი შენახული პაროლები.

en: Delete
ka: წაშლა

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
ka: სერტიფიკატები პირადად თქვენი და სერტიფიკატის ავტორიტეტებისა და გამომცემლების იდენტიფიკაციისთვის გამოიყენება.

en: Certificates...
ka: სერტიფიკატები...

en: Publishers...
ka: გამომცემლები...

en: Connections
ka: კავშირები

en: Automatic configuration
ka: ავტომატური მორგება

en: Use Web Proxy Auto-Discovery (WPAD)
ka: ვებ-პროქსის ავტომატური ამოცნობის (WPAD) გამოყენება

en: Use Proxy Auto-Config (PAC) script
ka: პროქსის ავტოკონფიგურაციის (PAC) სკრიპტის გამოყენება

en: Address:
ka: მისამართი:

en: Proxy server
ka: პროქსი სერვერი

en: Use a proxy server
ka: პროქსი სერვერის გამოყენება

en: Port:
ka: პორტი:

en: Internet Settings
ka: ინტერნეტის მორგება

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
ka: Wine-ის ინტერნეტ-ბრაუზერის და შესაბამისი პარამეტრების მორგება

en: Security settings for zone:
ka: ზონის უსაფრთხოების პარამეტრები:

en: Custom
ka: ხელით

en: Very Low
ka: ძალიან დაბალი

en: Low
ka: დაბალი

en: Medium
ka: საშუალო

en: Increased
ka: გაზრდილია

en: High
ka: მაღალი

en: Indeo Video Interactive version 5 video codec
ka: ვიდეო კოდეკი Indeo Video Interactive version 5

en: Joysticks
ka: ჯოისტიკები

en: &Disable
ka: გამო&რთვა

en: &Reset
ka: &საწყისი მნიშვნელობებზე დაბრუნება

en: &Enable
ka: ჩარ&თვა

en: &Override
ka: &გადაფარვა

en: Connected
ka: დაკავშირებულია

en: Connected (xinput device)
ka: მიერთებულია (xinput მოწყობილობა)

en: Disabled
ka: გამოირთო

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
ka: მოწყობილობის გათიშვის ან ჩართვისას, სანამ ამ აპლეტს არ გადატვირთავთ,მიერთებული ჯოისტიკები არ განახლდება.

en: Axes
ka: ღერძები

en: POVs
ka: POV-ები

en: Buttons
ka: ღილაკები

en: Force Feedback Effect
ka: უკუკავშირის ეფექტის დაძალება

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
ka: არჩეული ეფექტის გასააქტიურებლად კონტროლერზე ნებისმიერ ღილაკს დააწექით. ეფექტის მიმართულება კონტროლერის ღერძით შეგიძლიათ.

en: User #0
ka: მომხმარებელი #0

en: User #1
ka: მომხმარებელი #1

en: User #2
ka: მომხმარებელი #2

en: User #3
ka: მომხმარებელი #3

en: Game Controllers
ka: თამაშის კონტროლერები

en: Test and configure game controllers.
ka: დატესტეთ და მოირგეთ თამაშის კონტროლერები.

en: Error converting object to primitive type
ka: ობიექტის პრიმიტივის ტიპში გადაყვანის შეცდომა

en: Invalid procedure call or argument
ka: აარასწორი პროცედურის გამოძახება ან არგუმენტი

en: Subscript out of range
ka: ინდექსი დიაპაზონს გარეთაა

en: Out of stack space
ka: სტეკის სივრცე გადაივსო

en: Object required
ka: ობიექტი მიღებულია

en: Automation server can't create object
ka: ავტომატიზაციის სერვერს ობიექტის შექმნა არ შეუძლია

en: Object doesn't support this property or method
ka: ობიექტს თვისების ან მეთოდის მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: Object doesn't support this action
ka: ობიექტს ამ ქმედების მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: Argument not optional
ka: არგუმენტი არასავალდებულო არაა

en: Syntax error
ka: სინტაქსური შეცდომა

en: Expected ';'
ka: მოველოდი ';'

en: Expected '('
ka: მოველოდი '('

en: Expected ')'
ka: მოველოდი ')'

en: Expected identifier
ka: მოველოდი იდენტიფიკატორს

en: Expected '='
ka: მოველოდი '='

en: Invalid character
ka: არასწორი სიმბოლო

en: Unterminated string constant
ka: დაუსრულებელი სტრიქონი კონსტანტა

en: 'return' statement outside of function
ka: გამოსახულება 'return' ფუნქციის გარეთაა

en: Can't have 'break' outside of loop
ka: 'break' მარყუჟის გარეთ ვერ გექნებათ

en: Can't have 'continue' outside of loop
ka: 'continue' მარყუჟის გარეთ ვერ გექნებათ

en: Label redefined
ka: ჭდე თავიდან აღიწერა

en: Label not found
ka: ჭდე ვერ ვიპოვე

en: Expected '@end'
ka: მოველოდი '@end'

en: Conditional compilation is turned off
ka: პირობითი აგება გამორთულია

en: Expected '@'
ka: მოველოდი '@'

en: Microsoft JScript compilation error
ka: Microsoft JScript აგების შეცდომა

en: Microsoft JScript runtime error
ka: Microsoft JScript გაშვების გარემოს შეცდომა

en: Unknown runtime error
ka: უცნობი გაშვების გარემოს შეცდომა

en: Number expected
ka: მოველოდი რიცხვს

en: Function expected
ka: მოველოდი ფუნქციას

en: '[object]' is not a date object
ka: '[object]' თარიღის ობიექტი არაა

en: Object expected
ka: მოველოდი ობიექტს

en: Illegal assignment
ka: დაუშვებელი მინიჭება

en: '|' is undefined
ka: '|' აღწერილი არაა

en: Boolean object expected
ka: მოველოდი ლოგიკურ ობიექტს

en: Cannot delete '|'
ka: '|'-ის წაშლა შეუძლებელია

en: VBArray object expected
ka: მოველოდი VBArray ობიექტს

en: JScript object expected
ka: მოველოდი JScript ობიექტს

en: Enumerator object expected
ka: მოველოდი ჩამომთვლელ ობიექტს

en: Regular Expression object expected
ka: მოველოდი რეგულარული გამოსახულების ობიექტს

en: Syntax error in regular expression
ka: რეგულარული გამოსახულების სინტაქსი არასწორია

en: Unexpected quantifier
ka: ოველოდი იდენტიფიკატორს

en: Exception thrown and not caught
ka: გამონაკლისი გამოტანილია, მაგრამ არა ჩაჭერილი

en: URI to be encoded contains invalid characters
ka: დასაშიფრი URI არასწორ სიმბოლოებს შეიცავს

en: URI to be decoded is incorrect
ka: გასაშიფრი URI არასწორია

en: Number of fraction digits is out of range
ka: მძიმის შემდეგ ციფრების რაოდენობა დასაშვებ დიაპაზონს გარეთაა

en: Precision is out of range
ka: სიზუსტე დიაპაზონს გარეთაა

en: Array length must be a finite positive integer
ka: მასივის სიგრძე სასრული დადებითი მთელი რიცხვი უნდა იყოს

en: Array object expected
ka: მოველოდი მასივის ობიექტს

en: 'writable' attribute on the property descriptor cannot be set to 'true' on this object
ka: ამ ობიექტზე თვისების აღმწერის ატრიბუტს 'ჩაწერადი' ჭეშმარიტზე ვერ დააყენებთ

en: Cyclic __proto__ value
ka: ჩაციკლული __proto__ -ის მნიშვნელობა

en: Cannot create property for a non-extensible object
ka: არაგაფართოებადი ობიექტის თვისების შექმნა შეუძლებელია

en: Cannot define property '|': object is not extensible
ka: თვისებას "|" ვერ აღწერთ: ობიექტი გაფართოებადი არაა

en: Cannot redefine non-configurable property '|'
ka: არამორგებადი თვისების '|' თავიდან აღწერა შეუძლებელია

en: Cannot modify non-writable property '|'
ka: არაჩაწერადი თვისების '|' შეცვლა შეუძლებელია

en: 'this' is not a | object
ka: 'this'-ი | ტიპის ობიექტი არაა

en: Wine kernel DLL
ka: Wine-ის ბირთვის DLL

en: Western Europe and United States
ka: დას ევროპა და აშშ

en: Central Europe
ka: ცენტრალური ევროპა

en: Turkic
ka: თურქული

en: Korean
ka: კორეული

en: Traditional Chinese
ka: ტრადიციული ჩინური

en: Simplified Chinese
ka: გამარტივებული ჩინური

en: Indic
ka: ინდური

en: Georgian
ka: ქართული

en: Armenian
ka: სომხური

en: Success.
ka: წარმატებულია.

en: Invalid function.
ka: არასწორი ფუნქცია.

en: File not found.
ka: ფაილი ვერ მოიძებნა.

en: Path not found.
ka: ბილიკი ვერ ვიპოვე.

en: Too many open files.
ka: მეტისმეტად ბევრი გახსნილი ფაილი.

en: Access denied.
ka: წვდომა აკრძალულია.

en: Invalid handle.
ka: არასწორი დამმუშავებელი.

en: Memory trashed.
ka: დაზიანებულია პროგრამის სამსახურეობრივი მეხსიერება.

en: Not enough memory.
ka: არასაკმარისი მეხსიერება.

en: Invalid block.
ka: არასწორი ბლოკი

en: Bad environment.
ka: ცუდი გარემო.

en: Bad format.
ka: ცუდი ფორმატი.

en: Invalid access.
ka: არასწორი წვდომა.

en: Invalid data.
ka: არასწორი მონაცემები.

en: Out of memory.
ka: არასაკმარისი მეხსიერება.

en: Invalid drive.
ka: არასწორი დისკი.

en: Can't delete current directory.
ka: მიმდინარე საქაღალდის წაშლა შეუძლებელია.

en: Not same device.
ka: იგივე მოწყობილობა არაა.

en: No more files.
ka: მეტი ფაილი არ დარჩა.

en: Write protected.
ka: დაცულია ჩაწერისგან.

en: Bad unit.
ka: არასწორი ერთეული.

en: Not ready.
ka: მზად არაა.

en: Bad command.
ka: არასწორი ბრძანება.

en: CRC error.
ka: CRC-ის შეცდომა.

en: Bad length.
ka: არასწორი სიგრძე.

en: Seek error.
ka: გადახვევის შეცდომა.

en: Not DOS disk.
ka: არ წარმოადგენს DOS-ის დისკს.

en: Sector not found.
ka: სექტორი ვერ ვიპოვე.

en: Out of paper.
ka: ქაღალდი გათავდა.

en: Write fault.
ka: ჩაწერის შეცდომა.

en: Read fault.
ka: წაკითხვის შეცდომა.

en: General failure.
ka: ზოგადი შეცდომა.

en: Sharing violation.
ka: გაზიარების დარღვევა.

en: Lock violation.
ka: ბლოკის დარღვევა.

en: Wrong disk.
ka: არასწორი დისკი.

en: Sharing buffer exceeded.
ka: გაზიარების ბუფერი გადავსებულია.

en: End of file.
ka: ფაილის დასასრული.

en: Disk full.
ka: დისკი გადავსებულია.

en: Request not supported.
ka: მოთხოვნა მხარდაჭერილი არაა.

en: Remote machine not listening.
ka: დაშორებული მანქანა არ უსმენს.

en: Duplicate network name.
ka: დუბლირებული ქსელური სახელი.

en: Bad network path.
ka: არასწორი ქსელის ბილიკი.

en: Network busy.
ka: ქსელი დაკავებულია.

en: Device does not exist.
ka: მოწყობილობა არ არსებობს.

en: Too many commands.
ka: მეტისმეტად ბევრი ბრძანება.

en: Adapter hardware error.
ka: ადაპტერის აპარატურული შეცდომა.

en: Bad network response.
ka: არასწორი ქსელის პასუხი.

en: Unexpected network error.
ka: გაუთვალისწინებელი ქსელის შეცდომა.

en: Bad remote adapter.
ka: არასწორი დაშორებული ადაპტერი.

en: Print queue full.
ka: ბეჭდვის რიგი სავსეა.

en: No spool space.
ka: ბეჭდვის რიგში ჩასასმელი ფაილებისთვის დისკზე ადგილი აღარაა.

en: Print canceled.
ka: ბეჭდვა გაუქმდა.

en: Network name deleted.
ka: ქსელის სახელი წაიშალა.

en: Network access denied.
ka: ქსელური წვდომა აკრძალულია.

en: Bad device type.
ka: არასწორი მოწყობილობის ტიპი.

en: Bad network name.
ka: არასწორი ქსელური სახელი.

en: Too many network names.
ka: მეტისმეტად ბევრი ქსელური სახელი.

en: Too many network sessions.
ka: მეტისმეტად ბევრი ქსელური სესია.

en: Sharing paused.
ka: გაზიარება შეჩერებულია.

en: Request not accepted.
ka: მოთხოვნა მიღებული არაა.

en: Redirector paused.
ka: გადამმისართებელი შეჩერებულა.

en: File exists.
ka: ფაილი არსებობს.

en: Cannot create.
ka: ვერ შევქმენი.

en: Int24 failure.
ka: Int24-ის შეცდომა.

en: Out of structures.
ka: სტრუქტურების რაოდენობა გადაჭარბებულია.

en: Already assigned.
ka: უკვე მინიჭებულია.

en: Invalid password.
ka: არასწორი პაროლი.

en: Invalid parameter.
ka: არასწორი პარამეტრი.

en: Net write fault.
ka: ქსელში ჩაწერის შეცდომა.

en: No process slots.
ka: პროცესის სლოტები გადავსებულია.

en: Too many semaphores.
ka: მეტისმეტად ბევრი სემაფორა.

en: Exclusive semaphore already owned.
ka: ექსკლუზიური სემაფორები უკვე გამოიყენება.

en: Semaphore is set.
ka: სემაფორა დაყენებული არაა.

en: Too many semaphore requests.
ka: სემაფორების მეტისმეტად ბევრი მოთხოვნა.

en: Invalid at interrupt time.
ka: არასწორი წყვეტის დროსთან.

en: Semaphore owner died.
ka: სემაფორის მფლობელი ავარიულად დასრულდა.

en: Semaphore user limit.
ka: მომხმარებლის სემაფორის ლიმიტი.

en: Insert disk for drive %1.
ka: ჩადეთ დისკი ამძრავში %1.

en: Drive locked.
ka: დისკი დაბლოკილია.

en: Broken pipe.
ka: გაფუჭებული ფაიფი.

en: Open failed.
ka: გახსნის შეცდომა.

en: Buffer overflow.
ka: ბაფერის გადავსება.

en: No more search handles.
ka: მეტი ძებნის დამმუშავებელი არ მაქვს.

en: Invalid target handle.
ka: არასწორი სამიზნის დამმუშავებელი.

en: Invalid IOCTL.
ka: არასწორი IOCTL.

en: Invalid verify switch.
ka: VERIFY ალმის არასწორი მნიშვნელობა.

en: Bad driver level.
ka: არასწორი დრაივერის ვერსია.

en: Call not implemented.
ka: ფუნქცია განხორციელებული არაა.

en: Semaphore timeout.
ka: სემაფორის მოლოდინის ვადა ამოიწურა.

en: Insufficient buffer.
ka: არასაკმარისი ბუფერი.

en: Invalid name.
ka: არასწორი სახელი.

en: Invalid level.
ka: არასწორი დონე.

en: No volume label.
ka: ტომის ჭდის გარეშე.

en: Module not found.
ka: მოდული ვერ ვიპოვე.

en: Procedure not found.
ka: პროცედურა ვერ ვიპოვე.

en: No children to wait for.
ka: მოსალოდნელი შვილების გარეშე.

en: Child process has not completed.
ka: შვილი პროცესი არ დასრულებულა.

en: Invalid use of direct access handle.
ka: პირდაპირი წვდომის დამმუშავებლის ასეთი გამოყენება არასწორია.

en: Negative seek.
ka: უარყოფითი გადახვევა.

en: Drive is a JOIN target.
ka: ბრძანებას JOIN ვერ გამოიყენებთ.

en: Drive is already JOINed.
ka: დისკი უკვე გაერთიანებულია JOIN-ით.

en: Drive is already SUBSTed.
ka: დისკი გამოტანილია SUBST-ით.

en: Drive is not JOINed.
ka: დისკი JOIN-ით გაერთიანებული არაა.

en: Drive is not SUBSTed.
ka: დისკი SUBST-ით გამოტანილი არაა.

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
ka: JOIN-იანი დისკის JOIN-ის მცდელობა.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
ka: SUBST-ის მცდელობა SUBST-იან დისკზე.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
ka: JOIN-ის მცდელობა SUBST-იან დისკზე.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
ka: SUBST-ის მცდელობა JOIN-იან დისკზე.

en: Drive is busy.
ka: წამყვანი დაკავებულია.

en: Same drive.
ka: იგივე წამყვანი

en: Not top-level directory.
ka: ყველაზე ზედა დონის საქაღალდეს არ წარმოადგენს.

en: Directory is not empty.
ka: საქაღალდე ცარიელი არაა.

en: Path is in use as a SUBST.
ka: ბილიკი უკვე გამოიყენება, როგორც SUBST.

en: Path is in use as a JOIN.
ka: ბილიკი უკვე გამოიყენება, როგორც JOIN.

en: Path is busy.
ka: ბილიკი დაკავებულია

en: Already a SUBST target.
ka: უკვე გამოიყენება, როგორც SUBST სამიზნე.

en: System trace not specified or disallowed.
ka: სისტემური ტრეისი მითითებული არაა ან აკრძალულია.

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
ka: მოვლენების რაოდენობა DosMuxSemWait-სთვის არასწორია.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
ka: DosMuxSemWait-ის მეტისმეტად ბევრი მომლოდინე.

en: DosSemMuxWait list invalid.
ka: DosSemMuxWait-ის სია არასწორია.

en: Volume label too long.
ka: ტომის ჭდე მეტისმეტად გრძელია.

en: Too many TCBs.
ka: მეტისმეტად ბევრი TCB.

en: Signal refused.
ka: სიგნალი უარყოფილია.

en: Segment discarded.
ka: სეგმენტი მოცილებულია.

en: Segment not locked.
ka: სეგმენტი დაბლოკილი არაა.

en: Bad thread ID address.
ka: არასწორი ნაკადის ID-ის მისამართი.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
ka: DoExecPgm-ის არასწორი არგუმენტები.

en: Path is invalid.
ka: ბილიკი არასწორია.

en: Signal pending.
ka: სიგნალი რიგშია.

en: Max system-wide thread count reached.
ka: მიღწეულია სისტემის ნაკადების რაოდენობის ლიმიტი.

en: Lock failed.
ka: დაბლოკვის შეცდომა.

en: Resource in use.
ka: რესურსი გამოიყენება.

en: Cancel violation.
ka: გაუქმების დარღვევა.

en: Atomic locks not supported.
ka: ატომური დაბლოკვები მხარდაჭერილი არაა.

en: Invalid segment number.
ka: არასწორი სეგმენტის ნომერი.

en: Invalid ordinal for %1.
ka: არასწორი ფუნქცია ნომრით %1.

en: File already exists.
ka: ფაილი უკვე არსებობს.

en: Invalid flag number.
ka: ალმის ნომერი არასწორია.

en: Semaphore name not found.
ka: სემაფორის სახელი ვერ ვიპოვე.

en: Invalid starting code segment for %1.
ka: %1-ის კოდის სეგმენტის არასწორი დასაწყისი.

en: Invalid starting stack segment for %1.
ka: %1-ის სტეკის სეგმენტის არასწორი დასაწყისი.

en: Invalid module type for %1.
ka: %1-ის მოდულის არასწორი ტიპი.

en: Invalid EXE signature in %1.
ka: %1-ის არასწორი EXE-ის სიგნატურა.

en: EXE %1 is marked invalid.
ka: EXE ფაილი %1 მონიშნულია, როგორც არასწორი.

en: Bad EXE format for %1.
ka: %1-ის არასწორი EXE ფაილის ფორმატი.

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
ka: იტერაციის მონაცემები %1-ში 64კ-ს სცილდება.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
ka: არასწორი MinAllocSize %1-ში.

en: Dynlink from invalid ring.
ka: დინ. ბმა არასწორი რგოლიდან.

en: IOPL not enabled.
ka: IOPL ჩართული არაა.

en: Invalid SEGDPL in %1.
ka: არასწორი SEGDPL %1-ში.

en: Auto data segment exceeds 64k.
ka: ავტომატური მონაცემების სეგმენტი 64კბ-ზე დიდია.

en: Ring 2 segment must be movable.
ka: მეორე რგოლის სეგმენტი გადატანადი უნდა იყოს.

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
ka: გადატანის ჯაჭვი %1-შ სეგმენტის ზღვარს აღემატება.

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
ka: უსასრულო მარყუჟი გადატანის ჯაჭვში %1-ში.

en: Environment variable not found.
ka: გარემოს ცვლადი ვერ ვიპოვე.

en: No signal sent.
ka: სიგნალი არ გაგზავნილა.

en: File name is too long.
ka: ფაილის სახელი ძალიან გრძელია.

en: Ring 2 stack in use.
ka: მეორე რგოლის სტეკი გამოიყენება.

en: Error in use of filename wildcards.
ka: ფაილის სახელის ვაილდკარდების შეცდომა.

en: Invalid signal number.
ka: არასწორი სიგნალის ნომერი.

en: Error setting signal handler.
ka: სიგნალის დამმუშავებლის დაყენების შეცდომა.

en: Segment locked.
ka: სეგმენტი დაბლოკილია.

en: Too many modules.
ka: მეტისმეტად ბევრი მოდული.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
ka: LoadModule-ის გამოძახებების ერთმანეთში ჩალაგება დაუშვებელია.

en: Machine type mismatch.
ka: მანქანის ტიპი არ ემთხვევა.

en: Bad pipe.
ka: არასწორი ფაიფი.

en: Pipe busy.
ka: ფაიფი დაკავებულია.

en: Pipe closed.
ka: ფაიფი დაიხურა.

en: Pipe not connected.
ka: ფაიფი მიერთებული არაა.

en: More data available.
ka: ხელმისაწვდომია მეტი მონაცემი.

en: Session canceled.
ka: სესია გაუქმდა.

en: Invalid extended attribute name.
ka: არასწორი გაფართოებული ატრიბუტის სახელი.

en: Extended attribute list inconsistent.
ka: გაფართოებული ატრიბუტების სია მუდმივი არაა.

en: No more data available.
ka: მეტი მონაცემი ხელმისაწვდომი არაა.

en: Cannot use Copy API.
ka: კოპირების API-ის გამოყენება შეუძლებელია.

en: Directory name invalid.
ka: დირექტორიის სახელი არასწორია.

en: Extended attributes didn't fit.
ka: გაფართოებული ატრიბუტები არ ეტევა.

en: Extended attribute file corrupt.
ka: გაფართოებული ატრიბუტების ფაილი დაზიანებულია.

en: Extended attribute table full.
ka: გაფართოებული ატრიბუტების ცხრილი სავსეა.

en: Invalid extended attribute handle.
ka: არასწორი გაფართებული ატრიბუტების დამმუშავებელი.

en: Extended attributes not supported.
ka: გაფართოებული ატრიბუტები მხარდაჭერილი არაა.

en: Mutex not owned by caller.
ka: Mutex-ის გამომძახებელი მისი მფლობელი არაა..

en: Too many posts to semaphore.
ka: სემაფორების გათავისუფლების მეტისმეტად ბევრი მოთხოვნა

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
ka: Read/WriteProcessMemory მხოლოდ ნაწილობრივაა დასრულებული.

en: The oplock wasn't granted.
ka: ოპერაციის ბლოკი მიღებული არაა.

en: Invalid oplock message received.
ka: იღებული ოპერაციის ბლოკი არასწორია.

en: Message 0x%1 not found in file %2.
ka: შეტყობინება 0x%1 ფაილში %2 აღმოჩენილი არაა.

en: Invalid address.
ka: არასწორი მისამართი.

en: Arithmetic overflow.
ka: არითმეტიკული გადავსება.

en: Pipe connected.
ka: ფაიფი მიერთებულია.

en: Pipe listening.
ka: ფაიფი უსმენს

en: Extended attribute access denied.
ka: გაფართოებული ატრიბუტის წვდომა აკრძალულია

en: I/O operation aborted.
ka: შეტანა/გამოტანის ოპერაცია გაუქმდა.

en: Overlapped I/O incomplete.
ka: გადაფარული შეტანა/გამოტანა დაუსრულებელია.

en: Overlapped I/O pending.
ka: გადაფარული შეტანა/გამოტანა დარჩენილია.

en: No access to memory location.
ka: მეხსიერების მოთხოვნილ მისამართთან წვდომა აკრძალულია.

en: Swap error.
ka: სვოპის შეცდომა.

en: Stack overflow.
ka: სტეკის გადავსება.

en: Invalid message.
ka: არასწორი შეტყობინება.

en: Cannot complete.
ka: დასრულების შეცდომა.

en: Invalid flags.
ka: არასწორი ალმები.

en: Unrecognized volume.
ka: უცნობი ტომი.

en: File invalid.
ka: ფაილი არასწორია.

en: Cannot run full-screen.
ka: მთელ ეკრანზე გაშვება შეუძლებელია.

en: Nonexistent token.
ka: არარსებული კოდი.

en: Registry corrupt.
ka: რეესტრი დაზიანებულია.

en: Invalid key.
ka: არასწორი გასაღები.

en: Can't open registry key.
ka: რეესტრის გასაღების გახსნის შეცდომა.

en: Can't read registry key.
ka: რეესტრის გასაღების წაკითხვის შეცდომა.

en: Can't write registry key.
ka: რეესტრის გასაღების ჩაწერის შეცდომა.

en: Registry has been recovered.
ka: რეესტრი აღდგა.

en: Registry is corrupt.
ka: რეესტრი დაზიანებულია.

en: I/O to registry failed.
ka: რეესტრში შეტანა/გამოტანის შეცდომა.

en: Not registry file.
ka: რეესტრის ფაილი ვერ ვიპოვე.

en: Key deleted.
ka: გასაღები წაიშალა.

en: No registry log space.
ka: რეესტრის ჟურნალისთვის ადგილი არაა.

en: Registry key has subkeys.
ka: რეესტრის გასაღებს ქვეგასაღებები გააჩნია.

en: Subkey must be volatile.
ka: ქვეგასაღები ცვალებადი არ უნდა იყოს.

en: Notify change request in progress.
ka: ცვლილების მოთხოვნის მიმდინარეობის გაფრთხილება.

en: Dependent services are running.
ka: დამოკიდებული სერვისები გაშვებულია.

en: Invalid service control.
ka: არასწორი სერვისის კონტროლი.

en: Service request timeout.
ka: სერვისის მოთხოვნის მოლოდინის ვადა ამოიწურა.

en: Cannot create service thread.
ka: სერვისის ნაკადის შექმნის შეცდომა.

en: Service database locked.
ka: სერვისის ბაზა დაბლოკილია.

en: Service already running.
ka: სერვისი უკვე გაშვებულია.

en: Invalid service account.
ka: არასწორი სერვისის ანგარიში.

en: Service is disabled.
ka: სერვისი გამორთულია.

en: Circular dependency.
ka: წრიული დამოკიდებულება.

en: Service does not exist.
ka: სერვისი არ არსებობს.

en: Service cannot accept control message.
ka: სერვისს ამ საკონტროლო შეტყობინების მხარდაჭერა არ გააჩნია.

en: Service not active.
ka: სერვისი აქტიური არაა.

en: Service controller connect failed.
ka: სერვისი კონტროლერთან დაკავშირების შეცდომა.

en: Exception in service.
ka: გამონაკლისი სერვისში.

en: Database does not exist.
ka: ბაზა არ არსებობს.

en: Service-specific error.
ka: სერვისის-საკუთარი შეცდომა.

en: Process aborted.
ka: პროცესი ავარიულად დასრულდა.

en: Service dependency failed.
ka: სერვისის დამოკიდებულების შეცდომა.

en: Service login failed.
ka: სერვისის მომხმარებლის შეცდომა.

en: Service start-hang.
ka: სერვისი გაშვებისას დაეკიდა.

en: Invalid service lock.
ka: არასწორი სერვისის ბლოკი.

en: Service marked for delete.
ka: წასაშლელად მონიშნული სერვისი.

en: Service exists.
ka: სერვისი არსებობს.

en: System running last-known-good config.
ka: სისტემა ბოლო-კარგი-კონფიგურაციითაა გაშვებული.

en: Service dependency deleted.
ka: სერვისის დამოკიდებულება წაიშალა.

en: Boot already accepted as last-good config.
ka: ჩატვირთვა უკვე დაიწყო, როგორც ბოლო-კარგი-კონფიგურაცია.

en: Service not started since last boot.
ka: ბოლო ჩატვირთვისას სერვისი არ გაეშვა.

en: Duplicate service name.
ka: დუბლირებული სერვისის სახელი.

en: Different service account.
ka: განსხვავებული სერვისის ანგარიში.

en: Driver failure cannot be detected.
ka: დრაივერის შეცდომის პოვნა შეუძლებელია.

en: Process abort cannot be detected.
ka: პროცესის შეცდომის პოვნა შეუძლებელია.

en: No recovery program for service.
ka: სერვისის აღდგენის პროგრამა ვერ ვიპოვე.

en: Service not implemented by exe.
ka: სერვისი .exe ფაილის მიერ არაა მოწოდებული.

en: End of media.
ka: მედიის დასსრული.

en: Filemark detected.
ka: აღმოჩენილია ფაილის ნიშანი.

en: Beginning of media.
ka: მედიის დასაწყისი.

en: Setmark detected.
ka: აღმოჩენილია ფაილების სეტის ნიშანი.

en: No data detected.
ka: მონაცემების გარეშე.

en: Partition failure.
ka: დანაყოფის შეცდომა.

en: Invalid block length.
ka: არასწორი ბლოკის სიგრძე.

en: Device not partitioned.
ka: მოწყობილობა დაყოფილი არაა.

en: Unable to lock media.
ka: მედიის დაბლოკვის შეცდომა.

en: Unable to unload media.
ka: მედიის გამოტვირთვის შეცდომა.

en: Media changed.
ka: მედია შეიცვალა.

en: I/O bus reset.
ka: შეტანა/გამოტანის მატარებელი განულდა.

en: No media in drive.
ka: ამძრავში დისკი არ დევს.

en: No Unicode translation.
ka: უნიკოდის თარგმანის გარეშე.

en: DLL initialization failed.
ka: DLL-ის ინიციალიზაციის შეცდომა.

en: Shutdown in progress.
ka: მიმდინარეობს გამორთვა.

en: No shutdown in progress.
ka: გამორთვა არ მიმდინარეობს.

en: I/O device error.
ka: შეტანა/გამოტანის მოწყობილობის შეცდომა.

en: No serial devices found.
ka: სერიული მოწყობილობა ვერ ვიპოვე.

en: Shared IRQ busy.
ka: გაზიარებული IRQ დაკავებულია.

en: Serial I/O completed.
ka: სერიული I/O დასრულდა.

en: Serial I/O counter timeout.
ka: სერიული I/O-ის მთვლელის მოლოდინის ვადა ამოიწურა.

en: Floppy ID address mark not found.
ka: დისკეტის ID-ის მისამართის ნიშანი ვერ ვიპოვე.

en: Floppy reports wrong cylinder.
ka: დისკეტამ ცილინდრების არასწორი რაოდენობა დააბრუნა.

en: Unknown floppy error.
ka: უცნობი დისკეტის შეცდომა.

en: Floppy registers inconsistent.
ka: დისკეტის რეგისტრები არამდგრადია.

en: Hard disk recalibrate failed.
ka: მყარი დისკის თავიდან კალიბრაციის შეცდომა.

en: Hard disk operation failed.
ka: მყარი დისკის ოპერაციის შეცდომა.

en: Hard disk reset failed.
ka: მყარ დისკის განულების შეცდომა.

en: End of tape media.
ka: მაგნიტური ლენტის ბოლო.

en: Not enough server memory.
ka: სერვერის მეხსიერება საკმარისი არაა.

en: Possible deadlock.
ka: შესაძლო ურთიერთბლოკირება.

en: Incorrect alignment.
ka: არასწორი სწორება.

en: Set-power-state vetoed.
ka: კვების მდგომარეობის გადართვა აკრძალულია.

en: Set-power-state failed.
ka: კვების მდგომარეობის გადართვის შეცდომა.

en: Too many links.
ka: მეტისმეტად ბევრი ბმული.

en: Newer Windows version needed.
ka: საჭიროებს Windows-ის უფრო ახალ ვერსიას.

en: Wrong operating system.
ka: არასწორი ოპერაციული სისტემა.

en: Single-instance application.
ka: ერთ-გაშვებულ-ასლიანი აპლიკაცია.

en: Real-mode application.
ka: რეალური-რეჟიმის აპლიკაცია

en: Invalid DLL.
ka: არასწორი DLL.

en: No associated application.
ka: ასოცირებული აპლიკაციის გარეშე.

en: DDE failure.
ka: DDE-ის შეცდომა.

en: DLL not found.
ka: DLL-ი ვერ ვიპოვე.

en: Out of user handles.
ka: მომხმარებლების დამმუშავებლები გადავსებულია.

en: Message can only be used in synchronous calls.
ka: შეტყობინება მხოლოდ სინქრონულ გამოძახებებში შეგიძლიათ, გამოიყენოთ.

en: The source element is empty.
ka: საწყისი ელემენტი ცარიელია.

en: The destination element is full.
ka: სამიზნე ელემენტი სავსეა.

en: The element address is invalid.
ka: ელემენტის მისამართი არასწორია.

en: The magazine is not present.
ka: ჟურნალი არ არსებობს.

en: The device needs reinitialization.
ka: მოწყობილობას თავიდან ინიციალიზაცია სჭირდება.

en: The device requires cleaning.
ka: მოწყობილობას გაწმენდა სჭირდება.

en: The device door is open.
ka: მოწყობილობის კარი ღიაა.

en: The device is not connected.
ka: მოწყობილობა მიერთებული არაა.

en: Element not found.
ka: ელემენტი ვერ ვიპოვე.

en: No match found.
ka: დამთხვევა ვერ ვიპოვე.

en: Property set not found.
ka: თვისებების სეტი ვერ ვიპოვე.

en: Point not found.
ka: წერტილი ვერ ვიპოვე.

en: No running tracking service.
ka: ტრეკინგის სერვისი გაშვებული არაა.

en: No such volume ID.
ka: ასეთი ტომის ID ვერ ვიპოვე.

en: Unable to remove the file to be replaced.
ka: ჩასანაცვლებელი ფაილის წაშლის შეცდომა.

en: Unable to move the replacement file into place.
ka: ჩასანაცვლებელი ფაილის მითითებულ ადგილას გადატანა შეუძლებელია.

en: Moving the replacement file failed.
ka: ჩასანაცვლებელი ფაილის გადატანის შეცდომა.

en: The journal is being deleted.
ka: მიმდინარეობს ჟურნალის წაშლა.

en: The journal is not active.
ka: ჟურნალი აქტიურ არაა.

en: Potential matching file found.
ka: აღმოჩენილია დიდი შანსით დამთხვევის ქონე ფაილი.

en: The journal entry was deleted.
ka: ჟურნალის ჩანაწერი წაიშალა.

en: Invalid device name.
ka: არასწორი მოწყობილობის სახელი.

en: Connection unavailable.
ka: მიერთება მიუწვდომელია.

en: Device already remembered.
ka: მოწყობილობა უკვე დამახსოვრებულია.

en: No network or bad path.
ka: ქსელის გარეშე ან არასწორი ბილიკი.

en: Invalid network provider name.
ka: არასწორი ქსელის პროვაიდერის სახელი.

en: Cannot open network connection profile.
ka: ქსელის მიერთების პროფილის გახსნა შეუძლებელია.

en: Corrupt network connection profile.
ka: ქსელის მიერთების პროფილი დაზიანებულია.

en: Not a container.
ka: კონტეინერს არ წარმოადგენს.

en: Extended error.
ka: გაფართოებული შეცდომა.

en: Invalid group name.
ka: არასწორი ჯგუფის სახელი.

en: Invalid computer name.
ka: არასწორი კომპიუტერის სახელი.

en: Invalid event name.
ka: არასწორი მოვლენის სახელი.

en: Invalid domain name.
ka: არასწორი დომენის სახელი.

en: Invalid service name.
ka: არასწორი სერვისის სახელი.

en: Invalid network name.
ka: არასწორი ქსელის სახელი.

en: Invalid share name.
ka: არასწორი გაზიარებულის სახელი.

en: Invalid message name.
ka: არასწორი შეტყობინების სახელი.

en: Invalid message destination.
ka: არასწორი შეტყობინების დანიშნულება.

en: Session credential conflict.
ka: სესიის ავტორიზაციის დეტალების კონფლიქტი.

en: Remote session limit exceeded.
ka: გადაცილებულია დაშორებული სესიის ზღვარი.

en: Duplicate domain or workgroup name.
ka: დუბლირებული დომენის ან სამუშაო ჯგუფის სახელი.

en: No network.
ka: ქსელის გარეშე.

en: Operation canceled by user.
ka: ოპერაცია გაუქმებულია მომხმარებლის მიერ.

en: File has a user-mapped section.
ka: ფაილს მომხმარებელზე-მიმაგრებული სექცია გააჩნია.

en: Connection refused.
ka: დაკავშირება უარყოფილია.

en: Connection gracefully closed.
ka: შეერთება წარმატებით დაიხურა.

en: Address already associated with transport endpoint.
ka: მისამართი ტრანსპორტის ბოლო წერტილთან უკვე ასოცირებულია.

en: Address not associated with transport endpoint.
ka: მისამართი ტრანსპორტის ბოლო წერტილთან ასოცირებული არაა.

en: Connection invalid.
ka: მიერთება არასწორია.

en: Connection is active.
ka: შეერთება აქტიურია.

en: Network unreachable.
ka: ქსელი მიუწვდომელია.

en: Host unreachable.
ka: ჰოსტი მიუწვდომელია.

en: Protocol unreachable.
ka: პროტოკოლი ხელმიუწვდომელია.

en: Port unreachable.
ka: პორტი მიუწვდომელია.

en: Request aborted.
ka: მოთხოვნა შეწყვეტილია.

en: Connection aborted.
ka: მიერთება შეწყვეტილია.

en: Please retry operation.
ka: ოპერაცია თავიდან სცადეთ.

en: Connection count limit reached.
ka: მიღწეულია მიერთებების რაოდენობის ზღვარი.

en: Login time restriction.
ka: შესვლის დროის შეზღუდვა.

en: Login workstation restriction.
ka: სამუშაო მანქანაზე შესვლის შეზღუდვა.

en: Incorrect network address.
ka: არასწორი ქსელური მისამართი.

en: Service already registered.
ka: სერვისი უკვე რეგისტრირებულია.

en: Service not found.
ka: სერვისი ვერ ვიპოვე.

en: User not authenticated.
ka: მომხმარებელი ავთენტიფიცირებული არაა.

en: User not logged on.
ka: მომხმარებელი შესული არაა.

en: Continue work in progress.
ka: მიმდინარე სამუშაოს გაგრძელება.

en: Already initialized.
ka: უკვე ინიციალიზებულია.

en: No more local devices.
ka: მეტი ლოკალური დისკი აღმოჩენილი არაა.

en: The site does not exist.
ka: საიტი არ არსებობს.

en: The domain controller already exists.
ka: დომენის კონტროლერი უკვე არსებობს.

en: Supported only when connected.
ka: მხარდაჭერილია მხოლოდ მაშინ, როცა მიერთებულია.

en: Perform operation even when nothing changed.
ka: ოპერაციის შესრულება მაშინაც კი, როცა არაფერი შეცვლილა.

en: The user profile is invalid.
ka: მომხმარებლის პროფილი არასწორია.

en: Not supported on Small Business Server.
ka: მცირე ბიზნესის სერვერზე მხარდაჭერილი არაა.

en: Not all privileges assigned.
ka: ყველა უფლება მინიჭებული არაა.

en: Some security IDs not mapped.
ka: ზოგიერთი უსაფრთხოების ID მიბმული არა.

en: No quotas for account.
ka: ანგარიშისთვის კვოტები არ არსებობს.

en: Local user session key.
ka: ლოკალური მომხმარებლის სესიის გასაღები.

en: Password too complex for LM.
ka: LM-ის პაროლი მეტისმეტად რთულია.

en: Unknown revision.
ka: უცნობი რევიზია.

en: Incompatible revision levels.
ka: შეუთავსებელი რევიზიის დონეები.

en: Invalid owner.
ka: არასწორი მფლობელი.

en: Invalid primary group.
ka: არასწორი ძირითად ჯგუფი
    .

en: Can't disable mandatory group.
ka: აუცილებელი ჯგუფის გათიშვა შეუძლებელია.

en: No logon servers available.
ka: შესვლის სერვერები ხელმისაწვდომი არაა.

en: No such logon session.
ka: შევლის ასეთი სესია ვერ ვიპოვე.

en: No such privilege.
ka: ასეთი პრივილეგია ვერ ვიპოვე.

en: Privilege not held.
ka: კლიენტს პრივილეგია არ გააჩნია.

en: Invalid account name.
ka: არასწორი ანგარიშის სახელი.

en: User already exists.
ka: მოხმარებელი უკვე არსებობს.

en: No such user.
ka: ასეთი მომხმარებელი არ არსებობს.

en: Group already exists.
ka: ჯგუფი უკვე არსებობს.

en: No such group.
ka: ასეთი ჯგუფი არ არსებობს.

en: User already in group.
ka: მომხმარებელი ამ ჯგუფში უკვე იმყოფება.

en: User not in group.
ka: მომხმარებელი ჯგუფში არაა.

en: Can't delete last admin user.
ka: ადმინისტრატორის ბოლო ჯგუფს ვერ წაშლით.

en: Wrong password.
ka: არასწორი პაროლი.

en: Ill-formed password.
ka: ცუდი პაროლი.

en: Password restriction.
ka: პაროლის შეზღუდვა.

en: Logon failure.
ka: შესვლის შეცდომა.

en: Account restriction.
ka: ანგარიშის შეზღუდვა.

en: Invalid logon hours.
ka: არასწორი შესვლის დრო.

en: Invalid workstation.
ka: არასწორი სამუშაო მანქანა

en: Password expired.
ka: პაროლი ვადაგასულია.

en: Account disabled.
ka: ანგარიში გათიშულია.

en: No security ID mapped.
ka: უსაფრთხოების ID მიბმული არაა.

en: Too many LUIDs requested.
ka: მოთხოვნილია მეტისმეტად ბევრი LUID.

en: LUIDs exhausted.
ka: LUID-ები გადავსებულია.

en: Invalid sub authority.
ka: არასწორი ქვე-ავტორიტეტი.

en: Invalid ACL.
ka: არასწორი ACL.

en: Invalid SID.
ka: არასწორი SID.

en: Invalid security descriptor.
ka: არასწორი უსაფრთხოების დესკრიპტორი.

en: Bad inherited ACL.
ka: არასწორი მემკვიდრეობითი ACL.

en: Server disabled.
ka: სერვერი გამორთულია.

en: Server not disabled.
ka: სერვერი გამორთული არაა.

en: Invalid ID authority.
ka: არასწორი ID-ის ავტორიტეტი.

en: Allotted space exceeded.
ka: დაუფლებული ადგილი გადავსებულია.

en: Invalid group attributes.
ka: არასწორი ჯგუფის ატრიბუტები.

en: Can't open anonymous security token.
ka: ანონიმური უსაფრთხოების კოდის გახსნა შეუძლებელია.

en: Bad validation class.
ka: არასწორი გადამოწმების კლასი.

en: Bad token type.
ka: არასწორი კოდის ტიპი.

en: No security on object.
ka: ობიექტის უსაფრთხოების გარეშე.

en: Can't access domain information.
ka: დომენის ინფორმაციასთან წვდომა აკრძალულია.

en: Invalid server state.
ka: არასწორი სერვერის მდგომარეობა.

en: Invalid domain state.
ka: არასწორი დომენის მდგომარეობა.

en: Invalid domain role.
ka: არასწორი დომენის როლი.

en: No such domain.
ka: ასეთი დომენი არ არსებობს.

en: Domain already exists.
ka: დომენი უკვე არსებობს.

en: Domain limit exceeded.
ka: დომენების ზღვარი გადაჭარბებულია.

en: Internal database corruption.
ka: შიდა ბაზა დაზიანებულია.

en: Internal error.
ka: შიდა შეცდომა.

en: Generic access types not mapped.
ka: ზოგადი წვდომის ტიპები მიბმული არაა.

en: Bad descriptor format.
ka: არასწორი დესკრიპტორის ფორმატი.

en: Not a logon process.
ka: არ წარმოადგენს შესვლის პროცესს.

en: Logon session ID exists.
ka: შევლის სესიის ID არსებობს.

en: Unknown authentication package.
ka: უცნობი ავთენტიკაციის პაკეტი.

en: Bad logon session state.
ka: არასწორი შესვლის სესიის მდგომარეობა.

en: Logon session ID collision.
ka: შესვლის სესიის ID დაზიანებულია.

en: Invalid logon type.
ka: არასწორი შესვლის ტიპი.

en: Invalid transaction state.
ka: არასწორი ტრანზაქციის მდგომარეობა.

en: Security DB commit failure.
ka: უსაფრთხოების ბაზაში ჩაწერის შეცდომა.

en: Account is built-in.
ka: ანგარიში ჩაშენებულია.

en: Group is built-in.
ka: ჯგუფი ჩაშენებულია.

en: User is built-in.
ka: მომხმარებელი ჩაშენებულია.

en: Group is primary for user.
ka: მომხმარებლისთვის ჯგუფი ძირითადია.

en: Token already in use.
ka: კოდი უკვე გამოიყენება.

en: No such local group.
ka: ასეთი ლოკალური ჯგუფი არ არსებობს.

en: User not in local group.
ka: მომხმარებელი ლოკალური ჯგუფის წევრი არაა.

en: User already in local group.
ka: მომხმარებელი ლოკალური ჯგუფის წევრს უკვე წარმოადგენს.

en: Local group already exists.
ka: ლოკალური ჯგუფი უკვე არსებობს.

en: Logon type not granted.
ka: შესვლის ტიპი მინიჭებული არაა.

en: Too many secrets.
ka: მეტისმეტად ბევრი საიდუმლო.

en: Secret too long.
ka: საიდუმლო მეტისმეტად გრძელია.

en: Internal security DB error.
ka: შიდა უსაფრთხოების ბაზის შეცდომა.

en: Too many context IDs.
ka: მეტისმეტად ბევრი კონტექსტის ID.

en: Cross-encrypted NT password required.
ka: მოთხოვნილია ჯვარედინად-დაშიფრული NT პაროლი.

en: No such member.
ka: ასეთი წევრი არ არსებობს.

en: Invalid member.
ka: არასწორი წევრი.

en: Too many SIDs.
ka: მეტისმეტად ბევრი SID.

en: Cross-encrypted LM password required.
ka: მოთხოვნილია ჯვარედინად-დაშიფრული LM პაროლი.

en: No inheritable components.
ka: მემკვიდრეობით გადმოცემადი კომპონენტების გარეშე.

en: File or directory corrupt.
ka: ფაილი ან საქაღალდე დაზიანებულია.

en: Disk is corrupt.
ka: დისკი დაზიანებულია.

en: No user session key.
ka: მომხმარებლის სესიის გასაღების გარეშე.

en: License quota exceeded.
ka: ლიცენზიის კვოტა გადაცილებულია.

en: Wrong target name.
ka: არასწორი სამიზნის სახელი.

en: Mutual authentication failed.
ka: ორმხრივი ავთენტიკაციის შეცდომა.

en: Time skew between client and server.
ka: დროის აცდენა კლიენტსა და სერვერს შორის.

en: Invalid window handle.
ka: არასწორი ფანჯრის დამმუშავებელი.

en: Invalid menu handle.
ka: არასწორი მენიუს დამმუშავებელი.

en: Invalid cursor handle.
ka: არასწორი კურსორის დამმუშავებელი.

en: Invalid accelerator table handle.
ka: არასწორი ამაჩქარებლის ცხრილის დამმუშავებელი.

en: Invalid hook handle.
ka: არასწორი დამმუშავებლის დამმუშავებელი.

en: Invalid DWP handle.
ka: არასწორი DWP-ი დამმუშავებელი.

en: Can't create top-level child window.
ka: ზედა დონის შვილი ფანჯრის შექმნა შეუძლებელია.

en: Can't find window class.
ka: ფანჯრის კლასი ვერ ვიპოვე.

en: Window owned by another thread.
ka: ფანჯრის მფლობელი სხვა ნაკადია.

en: Hotkey already registered.
ka: ღილაკის მალსახმობი უკვე რეგისტრირებულია.

en: Class already exists.
ka: კლასი უკვე არსებობს.

en: Class does not exist.
ka: კლასი არ არსებობს.

en: Class has open windows.
ka: კლასს ღია ფანჯრები გააჩნია.

en: Invalid index.
ka: არასწორი ინდექსი.

en: Invalid icon handle.
ka: არასწორი ხატულის დამმუშავებელი.

en: Private dialog index.
ka: პირადი ფანჯრის ინდექსი.

en: List box ID not found.
ka: ჩამოშლადი სიის ID ვერ ვიპოვე.

en: No wildcard characters.
ka: ვაილდკარდის ტიპის სიმბოლოების გარეშე.

en: Clipboard not open.
ka: ბუფერი ღია არაა.

en: Hotkey not registered.
ka: ღილაკის მალსახმობი რეგისტრირებული არაა.

en: Not a dialog window.
ka: დიალოგის ფანჯარას არ წარმოადგენს.

en: Control ID not found.
ka: საკონტროლო ID აღმოჩენილი არაა.

en: Invalid combo box message.
ka: არასწორი ჩამოშლადი სიის შეტყობინება.

en: Not a combo box window.
ka: ჩამოშლადი სიის ფანჯარას არ წარმოადგენს.

en: Invalid edit height.
ka: არასწორი ჩასწორების სიმაღლე.

en: DC not found.
ka: DC ვერ ვიპოვე.

en: Invalid hook filter.
ka: არასწორი დამმუშავებლის ფილტრი.

en: Invalid filter procedure.
ka: არასწორი ფილტრის პროცედურა.

en: Hook procedure needs module handle.
ka: დამმუშავებლის პროცედურას მოდულის დამმუშავებელი ესაჭიროება.

en: Global-only hook procedure.
ka: მხოლოდ-გლობალური დამმუშავებლის პროცედურა.

en: Journal hook already set.
ka: ჟურნალის დამმუშავებელი უკვე დაყენებულია.

en: Hook procedure not installed.
ka: დამმუშავებლის პროცედურა დაყენებული არაა.

en: Invalid list box message.
ka: არასწორი ჩამოშლადი სიის შეტყობინება.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
ka: გაგზავნილია არასწორი LB_SETCOUNT.

en: No tab stops on this list box.
ka: სიის ელემენტს ტაბულაციის პოზიციები არ გააჩნია.

en: Can't destroy object owned by another thread.
ka: სხვა ნაკადის მფლობელობაში მყოფი ობიექტის განადგურება შეუძლებელია.

en: Child window menus not allowed.
ka: შვილი ფანჯრის მენიუები დაშვებული არაა.

en: Window has no system menu.
ka: ფანჯარას სისტემური მენიუ არ გააჩნია

en: Invalid message box style.
ka: არასწორი შეტყობინების ფანჯრის სტილი.

en: Invalid SPI parameter.
ka: არასწორი SPI-ის პარამეტრი.

en: Screen already locked.
ka: ეკრანი უკვე დაბლოკილია.

en: Window handles have different parents.
ka: ფანჯრის დამმუშავებლებს სხვადასხვა მშობელი გააჩნიათ.

en: Not a child window.
ka: შვილის ფანჯარა არაა.

en: Invalid GW command.
ka: არასწორი GW-ის ბრძანება.

en: Invalid thread ID.
ka: არასწორი ნაკადის ID.

en: Not an MDI child window.
ka: არ წარმოადგენს MDI შვილ ფანჯარას.

en: Popup menu already active.
ka: მხტუნარას მენიუ უკვე აქტიურია.

en: No scrollbars.
ka: ჩოჩიების გარეშე.

en: Invalid scrollbar range.
ka: არასწორი ჩოჩიის დიაპაზონი.

en: Invalid ShowWin command.
ka: არასწორი ShowWin ბრძანება.

en: No system resources.
ka: სისტემური რესურსების გარეშე.

en: No non-paged system resources.
ka: არ-დასვოპილი სისტემური რესურსები არსებობს.

en: No paged system resources.
ka: დასვოპილი სისტემური რესურსები არ არსბობს.

en: No working set quota.
ka: სამუშაო ნაკრების კვოტის გარეშე.

en: No page file quota.
ka: სვოპის ფაილის კვოტის გარეშე.

en: Menu item not found.
ka: მენიუს ელემენტი ვერ ვიპოვე.

en: Invalid keyboard handle.
ka: არასწორი კლავიატურის დამმუშავებელი.

en: Hook type not allowed.
ka: კაუჭის ტიპი დაშვებულიარაა.

en: Interactive window station required.
ka: აუცილებელია ინტერაქტიური ფანჯრის სადგური.

en: Timeout.
ka: ვადა ამოიწურა.

en: Invalid monitor handle.
ka: არასწორი მონიტორის დამმუშავებელი.

en: Event log file corrupt.
ka: მოვლენების ჟურნალის ფაილი დაზიანებულია.

en: Event log can't start.
ka: მოვლენების ჟურნალი ვერ გაეშვა.

en: Event log file full.
ka: მოვლენების ჟურნალის ფაილი სავსეა.

en: Event log file changed.
ka: მოვლენების ჟურნალის ფაილი შეიცვალა.

en: Installer service failed.
ka: დაყენების სერვისი ავარიულად დასრულდა.

en: Installation aborted by user.
ka: დაყენება შეწყვეტილია მომხმარებლის მოთხოვნის გამო.

en: Installation failure.
ka: დაყენების შეცდომა.

en: Installation suspended.
ka: დაყენება შეჩერდა.

en: Unknown product.
ka: უცნობი პროდუქტი.

en: Unknown feature.
ka: უცნობი ფუნქცია.

en: Unknown component.
ka: უცნობი კომპონენტი.

en: Unknown property.
ka: უცნობი თვისება.

en: Invalid handle state.
ka: არასწორი დამმუშავებლის მდგომარეობა.

en: Bad configuration.
ka: არასწორი კონფიგურაცია.

en: Index is missing.
ka: ინდექსი ვერ ვიპოვე.

en: Installation source is missing.
ka: დაყენების წყარო მითითებულიარაა.

en: Wrong installation package version.
ka: არასწორი დასაყენებელი პაკეტის ვერსია.

en: Product uninstalled.
ka: პროდუქტი წაიშალა.

en: Invalid query syntax.
ka: არასწორი მოთხოვნის სინტაქსი.

en: Invalid field.
ka: არასწორი ველი.

en: Device removed.
ka: მოწყობილობა წაშლილია.

en: Installation already running.
ka: დაყენება უკვე მიმდინარეობს.

en: Installation package failed to open.
ka: დასაყენებელი პაკეტის გახსნის შეცდომა.

en: Installation package is invalid.
ka: დასაყენებელი პაკეტი არასწორია.

en: Installer user interface failed.
ka: დამყენებლის მომხმარებლის ინტერფეისის შეცდომა.

en: Failed to open installation log file.
ka: დაყენების ჟურნალის ფაილის გახსნის შეცდომა.

en: Installation language not supported.
ka: დაყენების ენა მხარდაჭერილი არაა.

en: Installation transform failed to apply.
ka: დაყენების გარდაქმნის გადატარების შეცდომა.

en: Installation package rejected.
ka: დასაყენებელი პაკეტი უარყოფილია.

en: Function could not be called.
ka: ფუნქცის გამოძახების შეცდომა.

en: Function failed.
ka: ფუნქციის შეცდომა.

en: Invalid table.
ka: არასწორი ცხრილი.

en: Data type mismatch.
ka: მონაცემების ტიპი არ ემთხვევა.

en: Unsupported type.
ka: მხარდაუჭერელი ტიპი.

en: Creation failed.
ka: შექმნის შეცდომა.

en: Temporary directory not writable.
ka: დროებითი საქაღალდე ჩაწერადი არაა.

en: Installation platform not supported.
ka: დასაყენებელი პლატფორმა მხარდაჭერილი არაა.

en: Installer not used.
ka: დამყენებელი არ გამოიყენება.

en: Failed to open the patch package.
ka: პაჩის პაკეტის გახსნის შეცდომა.

en: Invalid patch package.
ka: არასწორი პაჩის პაკეტი.

en: Unsupported patch package.
ka: პაჩის პაკეტი მხარდაჭერილი არაა.

en: Another version is installed.
ka: დაყენებულია სხვა ვერსია.

en: Invalid command line.
ka: არასწორი ბრძანებების სტრიქონი.

en: Remote installation not allowed.
ka: დაშორებული დაყენება მხარდაჭერილი არაა.

en: Reboot initiated after successful install.
ka: გადატვირთვა წარმატებული დაყენების შემდეგ.

en: Invalid string binding.
ka: არასწორი სტრიქონის მიბმა.

en: Wrong kind of binding.
ka: მიბმის არასწორი ტიპი.

en: Invalid binding.
ka: არასწორი მიბმა.

en: RPC protocol sequence not supported.
ka: RPC პროტოკოლის მიმდევრობა მხარდაჭერილი არაა.

en: Invalid RPC protocol sequence.
ka: არასწორი RPC პროტოკოლის მიმდევრობა.

en: Invalid string UUID.
ka: არასწორი სტრიქონის UUID.

en: Invalid endpoint format.
ka: არასწორი ბოლოწერტილის ფორმატი.

en: Invalid network address.
ka: არასწორი ქსელის მისამართი.

en: No endpoint found.
ka: ბოლოწერტილი ვერ ვიპოვე.

en: Invalid timeout value.
ka: მოლოდინის დროის არასწორი მნიშვნელობა.

en: Object UUID not found.
ka: ობიექტის UUID ვერ ვიპოვე.

en: UUID already registered.
ka: UUID-ი უკვე რეგისტრირებულია.

en: UUID type already registered.
ka: UUID-ის ტიპი უკვე რეგისტრირებულია.

en: Server already listening.
ka: სერვერი უკვე უსმენს.

en: No protocol sequences registered.
ka: პროტოკოლის მიმდევრობები რეგისტრირებული არაა.

en: RPC server not listening.
ka: RPC სერვერი არ უსმენს.

en: Unknown manager type.
ka: უცნობი მმართელის ტიპი.

en: Unknown interface.
ka: უცნობი ინტერფეისი.

en: No bindings.
ka: მიბმების გარეშე.

en: No protocol sequences.
ka: პროტოკოლის მიმდევრობების გარეშე.

en: Can't create endpoint.
ka: ბოლო წერტილის შექმნა შეუძლებელა.

en: Out of resources.
ka: არასაკმარისი რესურსები.

en: RPC server unavailable.
ka: RPC სერვერი მიუწვდომელია.

en: RPC server too busy.
ka: RPC სერვერი ძალიან დატვირთულია.

en: Invalid network options.
ka: არასწორი ქსელის პარამეტრები.

en: No RPC call active.
ka: აქტიური RPC გამოძახებების გარეშე.

en: RPC call failed.
ka: RPC გამოძახების შეცდომა.

en: RPC call failed and didn't execute.
ka: RPC გამოძახება ავარიულად დასრულდა და არ შესრულებულა.

en: RPC protocol error.
ka: RPC პროტოკოლის შეცდომა.

en: Unsupported transfer syntax.
ka: მხარდაუჭერელი მიმოცვლის სინტაქსი.

en: Invalid tag.
ka: არასწორი ჭდე.

en: Invalid array bounds.
ka: არასწორი მასივის საზღვრები.

en: No entry name.
ka: ჩანაწერის სახელის გარეშე.

en: Invalid name syntax.
ka: სახელის არასწორი სინტაქსი.

en: Unsupported name syntax.
ka: მხარდაუჭერელი სახელის სინტაქსი.

en: No network address.
ka: ქსელის მისამართის გარეშე.

en: Duplicate endpoint.
ka: დუბლირებული ბოლოწერტილი.

en: Unknown authentication type.
ka: უცნობი ავთენტიკაციის ტიპი.

en: Maximum calls too low.
ka: მაქსიმალური გამოძახებები ძალიან დაბალია.

en: String too long.
ka: სტრიქონი ძალიან გრძელია.

en: Protocol sequence not found.
ka: პროტოკოლის მიმდევრობა ვერ ვიპოვე.

en: Procedure number out of range.
ka: პროცედურის ნომერი დიაპაზონს გარეთაა.

en: Binding has no authentication data.
ka: მიბმას ავთენტიკაციის დეტალები მითითებული არ აქვს.

en: Unknown authentication service.
ka: უცნობი ავთენტიკაციის სერვისი.

en: Unknown authentication level.
ka: უცნობი ავთენტიკაციის დონე.

en: Invalid authentication identity.
ka: უცნობი იდენტიფიკატორი.

en: Unknown authorization service.
ka: უცნობი ავტორიზაციის სერვისი.

en: Invalid entry.
ka: არასწორი ჩანაწერი.

en: Can't perform operation.
ka: ოპერაციის შესრულება შეუძლებელია.

en: Endpoints not registered.
ka: ბოლოწერტილები რეგისტრირებული არაა.

en: Nothing to export.
ka: გასატანი არაფერია.

en: Incomplete name.
ka: დაუსრულებელი სახელი.

en: Invalid version option.
ka: არასწორი ვერსიის პარამეტრი.

en: No more members.
ka: მეტი წევრი აღარაა.

en: Not all objects unexported.
ka: გატანა ყველა ობიექტისთვის არ გაუქმებულა.

en: Interface not found.
ka: ინტერფეისი ვერ ვიპოვე.

en: Entry already exists.
ka: ჩანაწერი უკვე არსებობს.

en: Entry not found.
ka: ჩანაწერი ვერ ვიპოვე.

en: Name service unavailable.
ka: სახელის სერვისი მიუწვდომელია.

en: Invalid network address family.
ka: არასწორი ქსელის მისამართის ოჯახი.

en: Operation not supported.
ka: ოპერაცია მხარდაუჭერელია.

en: No security context available.
ka: უსაფრთხოების კონტექსტი ხელმისაწვდომი არაა.

en: RPCInternal error.
ka: RPC-ის შიდა შეცდომა

en: RPC divide-by-zero.
ka: RPC: ნულზე გაყოფა.

en: Address error.
ka: მისამართის შეცდომა.

en: Floating-point divide-by-zero.
ka: მცურავმძიმიანი რიცხვის ნულზე გაყოფის შეცდომა.

en: Floating-point underflow.
ka: მცურავმძიმიანი რიცხვის ვერშევსება.

en: Floating-point overflow.
ka: მცურავმძიმიანი რიცხვების გადავსება.

en: No more entries.
ka: მეტი ჩანაწერი აღარაა.

en: Character translation table open failed.
ka: სიმბოლოების გარდაქმნის ცხრილის გახსნის შეცდომა.

en: Character translation table file too small.
ka: სიმბოლოების გარდაქმნის ცხრილის ფაილი მეტისმეტად პატარაა.

en: Null context handle.
ka: ნულოვანი კონტექსტის დამუშავება.

en: Context handle damaged.
ka: კონტექსტის დამმუშავებელი დაზიანებულია.

en: Binding handle mismatch.
ka: მიბმის დამმუშავებელი არ ემთხვევა.

en: Cannot get call handle.
ka: გამოძახების დამმუშავებლის მიღების შეცდომა.

en: Null reference pointer.
ka: ნულოვანი მითითების მაჩვენებელი.

en: Enumeration value out of range.
ka: ჩამონათვალის მნიშვნელობა დიაპაზონს გარეთაა.

en: Byte count too small.
ka: ბაიტების რაოდენობა მეტისმეტად მცირეა.

en: Invalid user buffer.
ka: არასწორი მომხმარებლის ბუფერი.

en: Unrecognized media.
ka: უცნობი მედია.

en: No trust secret.
ka: ნდობის საიდუმლოს გარეშე.

en: No trust SAM account.
ka: ნდობის SAM ანგარიშის გარეშე
    .

en: Trusted domain failure.
ka: სანდო დომენის შეცდომა.

en: Trusted relationship failure.
ka: სანდო ურთიერთობის შეცდომა.

en: Trust logon failure.
ka: სანდო შეცვლის შეცდომა.

en: RPC call already in progress.
ka: RPC-ის გამოძახება უკვე მიმდინარეობს.

en: NETLOGON is not started.
ka: სერვისი NETLOGON გაშვებული არაა.

en: Account expired.
ka: ანგარიშის ვადა გასულია.

en: Redirector has open handles.
ka: გადამმისამართებელს ღია დამმუშავებლები გააჩნია.

en: Printer driver already installed.
ka: პრინტერის დრაივერი უკვე დაყენებულა.

en: Unknown port.
ka: უცნობი პორტი.

en: Unknown printer driver.
ka: უცნობი პრინტერის დრაივერი.

en: Unknown print processor.
ka: უცნობი პრინტერის პროცესორი.

en: Invalid separator file.
ka: არასწორი გამყოფი ფაილი.

en: Invalid priority.
ka: არასწორი პრიორიტეტი.

en: Invalid printer name.
ka: არასწორი პრინტერის სახელი.

en: Printer already exists.
ka: პრინტერი უკვე არსებობს.

en: Invalid printer command.
ka: არასწორი პრინტერის ბრძანება.

en: Invalid data type.
ka: არასწორი მონაცემების ტიპი.

en: Invalid environment.
ka: არასწორი გარემო.

en: No more bindings.
ka: მეტი მიბმა აღარაა.

en: Can't log on with inter-domain trust account.
ka: დომენთაშორისი სანდო ანგარიშით შესვლა შეუძლებელია.

en: Can't log on with workstation trust account.
ka: სამუშაო მანქანის სანდო ანგარიშით შესვლა შეუძლებელია.

en: Can't log on with server trust account.
ka: სერვერის სანდო ანგარიშის შესვლა შეუძლებელია.

en: Domain trust information inconsistent.
ka: დომენის ნდობის ინფორმაცია არამდგრადია.

en: Server has open handles.
ka: სერვერს ღია დამმუშავებლები გააჩნია.

en: Resource data not found.
ka: რესურსის მონაცემები ვერ ვიპოვე.

en: Resource type not found.
ka: რესურსის ტიპი ვერ ვიპოვე.

en: Resource name not found.
ka: რესურსის სახელი ვერ ვიპოვე.

en: Resource language not found.
ka: რესურსის ენა ვერ ვიპოვე.

en: Not enough quota.
ka: კვოტა საკმარისი არაა.

en: No interfaces.
ka: ინტერფეისების გარეშე.

en: RPC call canceled.
ka: RPC-ის გამოძახება გაუქმდა.

en: Binding incomplete.
ka: მიბმა არასრულია.

en: RPC comm failure.
ka: RPC ურთიერთობის შეცდომა.

en: Unsupported authorization level.
ka: მხარდაუჭერელი ავტორიზაციის დონე.

en: No principal name registered.
ka: პრინციპალის სახელი რეგისტრირებული არაა.

en: Not an RPC error.
ka: RPC შეცდომას არ წარმოადგენს.

en: UUID is local only.
ka: UUID-ი მხოლოდ ლოკალურია.

en: Security package error.
ka: უსაფრთხოების პაკეტის შეცდომა.

en: Thread not canceled.
ka: ნაკადი არ გაუქმებულა.

en: Invalid handle operation.
ka: არასწორი დამმუშავებლის ოპერაცია.

en: Wrong serializing package version.
ka: არასწორი სერიალიზებული პაკეტის ვერსია
    .

en: Invalid pipe object.
ka: არასწორი ფაიფის ობიექტი.

en: Wrong pipe order.
ka: არასწორი ფაიფის მიმდევრობა.

en: Wrong pipe version.
ka: არასწორი ფაიფის ვერსია.

en: Group member not found.
ka: ჯგუფის წევრი ვერ ვიპოვე.

en: Can't create endpoint mapper DB.
ka: ბოლოწერტილის მიმბმელი ბაზის შექმნა შეუძლებელია.

en: Invalid object.
ka: არასწორი ობიექტი.

en: Invalid time.
ka: არასწორი დრო.

en: Invalid form name.
ka: არასწორი ფორმის სახელი.

en: Invalid form size.
ka: არასწორი ფორმის ზომა.

en: Already awaiting printer handle.
ka: პრინტერის დესკრიპტორს უკვე ველოდები.

en: Printer deleted.
ka: პრინტერი წაიშალა.

en: Invalid printer state.
ka: არასწორი პრინტერის მდგომარეობა.

en: User must change password.
ka: მომხმარებელმა პაროლი უნდა შეცვალოს.

en: Domain controller not found.
ka: დომენის კონტროლერი ვერ ვიპოვე.

en: Account locked out.
ka: ანგარიში დაბლოკილია.

en: Invalid pixel format.
ka: არასწორი პიქსელის ფორმატი.

en: Invalid driver.
ka: არასწორი დრაივერი.

en: Invalid object resolver set.
ka: არასწორი ობიექტის ამომხსნელის სეტი.

en: Incomplete RPC send.
ka: RPC-ის გაგზავნა დაუსრულებელია.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
ka: არასწორი ასინქრონული RPC-ის დამმუშავებელი.

en: Invalid asynchronous RPC call.
ka: არასწორი ასინქრონული RPC-ის გამოძახება.

en: RPC pipe closed.
ka: RPC-ის ფაიფი დაიხურა.

en: Discipline error on RPC pipe.
ka: RPC არხის მიმდევრობის შეცდომა.

en: No data on RPC pipe.
ka: RPC ფაიფზე მონაცემების გარეშე.

en: No site name available.
ka: საიტის სახელი მიუწვდომელია.

en: The file cannot be accessed.
ka: ფაილთან წვდომა აკრძალულია.

en: The filename cannot be resolved.
ka: ფაილის სახელის ამოხსნა შეუძლებელია.

en: RPC entry type mismatch.
ka: RPC-ის ჩანაწერის ტიპი არ ემთხვევა.

en: Not all objects could be exported.
ka: ყველა ობიექტის გატანა შეუძლებელი აღმოჩნდა.

en: The interface could not be exported.
ka: ინტერფეისის გატანა შეუძლებელია.

en: The profile could not be added.
ka: პროფილის დამატება შეუძლებელია.

en: The profile element could not be added.
ka: პროფილის ელემენტის დამატება შეუძლებელია.

en: The profile element could not be removed.
ka: პროფილის ელემენტის წაშლა შეუძლებელია.

en: The group element could not be added.
ka: ჯგუფის ელემენტის დამატება შეუძლებელია.

en: The group element could not be removed.
ka: ჯგუფის ელემენტის წაშლა შეუძლებელია.

en: The username could not be found.
ka: მომხმარებლის სახელი ვერ ვიპოვე.

en: This network connection does not exist.
ka: ეს ქსელური შეერთება არ არსებობს.

en: Call interrupted.
ka: გამოძახება შეწყდა.

en: Invalid file handle.
ka: არასწორი ფაილის დამმუშავებელი.

en: Invalid pointer address.
ka: არასწორი მაჩვენებლის მისამართი.

en: Invalid argument.
ka: არასწორი არგუმენტი.

en: Connection reset by peer.
ka: კავშირი გაწყვეტილია პარტნიორის მიერ.

en: Host not found.
ka: ჰოსტი ნაპოვნი არაა.

en: Nonauthoritative host not found.
ka: არაავტორიტეტული ჰოსტი ვერ ვიპოვე.

en: Nonrecoverable error.
ka: აღუდგენელი შეცდომა.

en: Name valid, no data record.
ka: სახელი სწორია, მონაცემების ჩანაწერი ვერ ვიპოვე.

en: Not implemented.
ka: განხორციელებული არაა.

en: Call failed.
ka: გამოძახების შეცდომა.

en: No Signature found in file.
ka: ფაილში ხელმოწერა ვერ ვიპოვე.

en: Invalid call.
ka: არასწორი გამოძახება.

en: Resource is not currently available.
ka: რესურსი ამჟამად ხელმისაწვდომი არაა.

en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

en: Letter
ka: წერილი

en: Letter Small
ka: პატარა წერილი

en: Tabloid
ka: ტაბლოიდი

en: Legal
ka: იურიდიული

en: Statement
ka: ინსტრუქცია

en: Executive
ka: აღმასრულებელი

en: A4 Small
ka: A4 პატარა

en: Folio
ka: ფოლიო

en: Quarto
ka: კვარტო

en: Note
ka: შენიშვნა

en: Envelope #9
ka: კონვერტი #9

en: Envelope #10
ka: კონვერტი #10

en: Envelope #11
ka: კონვერტი #11

en: Envelope #12
ka: კონვერტი #12

en: Envelope #14
ka: კონვერტი #14

en: C size sheet
ka: C ზომის ფურცელი

en: D size sheet
ka: D ზომის ფურცელი

en: E size sheet
ka: E ზომის ფურცელი

en: Envelope DL
ka: კონვერტი DL

en: Envelope C5
ka: კონვერტი C5

en: Envelope C3
ka: კონვერტი C3

en: Envelope C4
ka: კონვერტი C4

en: Envelope C6
ka: კონვერტი C6

en: Envelope C65
ka: კონვერტი C65

en: Envelope B4
ka: კონვერტი B4

en: Envelope B5
ka: კონვერტი B5

en: Envelope B6
ka: კონვერტი B6

en: Envelope
ka: კონვერტი

en: Envelope Monarch
ka: კონვერტი მონარქის

en: 6 3/4 Envelope
ka: 6 3/4 კონვერტი

en: German Std Fanfold
ka: გერმანული Std Fanfold

en: German Legal Fanfold
ka: გერმანული ოფიციალური Fanfold

en: Japanese Postcard
ka: იაპონური საფოსტო ბარათი

en: Envelope Invite
ka: მოსაწვევის კონვერტი

en: Letter Extra
ka: წერილი ექსტრა

en: Legal Extra
ka: იურიდიული ექსტრა

en: Tabloid Extra
ka: ექსტრა ტაბლოიდი

en: A4 Extra
ka: A4 ექსტრა

en: A4 Transverse
ka: განივი A4

en: Letter Extra Transverse
ka: განივი დამატებით წერტილი

en: Letter Plus
ka: წერილი პლუსი

en: A4 Plus
ka: A4 პლუსი

en: A5 Transverse
ka: განივი A5

en: B5 (JIS) Transverse
ka: განივი B5 (JIS)

en: A3 Extra
ka: A3 ექსტრა

en: A5 Extra
ka: A5 ექსტრა

en: B5 (ISO) Extra
ka: დამატებითი B5 (ISO)

en: A3 Transverse
ka: განივი A3

en: A3 Extra Transverse
ka: განივით დამატებითი A3

en: Japanese Double Postcard
ka: იაპონური ორმაგი ღი ბარათი

en: Japanese Envelope Kaku #2
ka: იაპონური კონვერტი კაკუ #2

en: Japanese Envelope Kaku #3
ka: იაპონური კონვერტი კაკუ #3

en: Japanese Envelope Chou #3
ka: იაპონური კონვერტი Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #4
ka: იაპონური კონვერტი Chou #4

en: Letter Rotated
ka: შემობრუნებული წერტილი

en: A3 Rotated
ka: შემობრუნებული A3

en: A4 Rotated
ka: შემობრუნებული A4

en: A5 Rotated
ka: შემობრუნებული A5

en: B4 (JIS) Rotated
ka: შემობრუნებული B4 (JIS)

en: B5 (JIS) Rotated
ka: შემობრუნებული B5 (JIS)

en: Japanese Postcard Rotated
ka: შემობრუნებული იაპონური საფოსტო პარათი

en: Double Japan Postcard Rotated
ka: შემობრუნებული ორმაგი იაპონური საფოსტო პარათი

en: A6 Rotated
ka: შემობრუნებული A6

en: Japan Envelope Kaku #2 Rotated
ka: შემობრუნებული იაპონური კონვერტი კაკუ #2

en: Japan Envelope Kaku #3 Rotated
ka: შემობრუნებული იაპონური კონვერტი კაკუ #2

en: Japan Envelope Chou #3 Rotated
ka: შემობრუნებული იაპონური კონვერტი ჩოუ #3

en: Japan Envelope Chou #4 Rotated
ka: შემობრუნებული იაპონური კონვერტი ჩოუ #4

en: B6 (JIS) Rotated
ka: შემობრუნებული B6 (JIS)

en: Japan Envelope You #4
ka: იაპონური კონვერტი იუ #4

en: Japan Envelope You #4 Rotated
ka: შემობრუნებული იაპონური კონვერტი იუ #4

en: PRC 32K(Big)
ka: შემობრუნებული იაპონური კონვერტი იუ #4

en: PRC Envelope #1
ka: PRC კონვერტი #1

en: PRC Envelope #2
ka: PRC კონვერტი #2

en: PRC Envelope #3
ka: PRC კონვერტი #3

en: PRC Envelope #4
ka: PRC კონვერტი #4

en: PRC Envelope #5
ka: PRC კონვერტი #5

en: PRC Envelope #6
ka: PRC კონვერტი #6

en: PRC Envelope #7
ka: PRC კონვერტი #7

en: PRC Envelope #8
ka: PRC კონვერტი #8

en: PRC Envelope #9
ka: PRC კონვერტი #9

en: PRC Envelope #10
ka: PRC კონვერტი #10

en: PRC 16K Rotated
ka: PRC 16K შემობრუნებული

en: PRC 32K Rotated
ka: PRC 32K შემობრუნებული

en: PRC 32K(Big) Rotated
ka: PRC 32K(დიდი) შემობრუნებული

en: PRC Envelope #1 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #1

en: PRC Envelope #2 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #2

en: PRC Envelope #3 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #3

en: PRC Envelope #4 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #4

en: PRC Envelope #5 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #5

en: PRC Envelope #6 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #6

en: PRC Envelope #7 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #7

en: PRC Envelope #8 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #8

en: PRC Envelope #9 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #9

en: PRC Envelope #10 Rotated
ka: შემობრუნებული PRC კონვერტი #10

en: Local Port
ka: ლოკალური პორტი

en: Local Monitor
ka: ლოკალური მონიტორი

en: Add a Local Port
ka: ლოკალური პორტის დამატება

en: &Enter the port name to add:
ka: &შეიყვანეთ დასამატებელი პორტის სახელი:

en: Configure LPT Port
ka: LTP პორტის მორგება

en: Timeout (seconds)
ka: ვადა წამებში

en: &Transmission Retry:
ka: &მიმოცვლის თავიდან ცდა:

en: '%s' is not a valid port name
ka: '%s' სწორი პორტის სახელი არაა

en: Port %s already exists
ka: პორტი %s უკვე არსებობს

en: This port has no options to configure
ka: პორტს მოსარგები პარამეტრები არა გააჩნია

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
ka: ელფოსტის გაგზავნა შეუძლებელია, რადგან MAPI კლიენტი დაყენებული არ გაქვთ.

en: Send Mail
ka: ელფოსტის გაგზავნა

en: Begin request has already been made.
ka: დაწყების მოთხოვნა უკვე განხორციელებულია.

en: Clock was stopped
ka: საათი გაჩერდა.

en: Media Foundation platform is not initialized.
ka: პლატფორმა Media Foundation ინიციალიზებული არაა.

en: Buffer is too small.
ka: ბუფერი მეტისმეტად პატარაა.

en: Invalid request.
ka: არასწორი მოთხოვნა.

en: Invalid stream number.
ka: არასწორი ნაკადის ნომერი.

en: Invalid media type.
ka: არასწორი მედიის ტიპი.

en: No more input is accepted.
ka: მეტ შეტანას ვერ ვიზამ.

en: Object is not initialized.
ka: ობიექტი ინიციალიზებული არაა.

en: Representation is not supported.
ka: წარმოდგენა მხარდაჭერილი არაა.

en: No more types in the list of suggested media types.
ka: ნარჩევი მედიის ტიპების სიაში მეტი ტიპი აღარაა.

en: Unsupported service.
ka: მხარდაუჭერელი მოწყობილოვა.

en: Unexpected error.
ka: მოულოდნელი შეცდომა.

en: Invalid type.
ka: არასწორი ტიპი.

en: Invalid file format.
ka: არასწორი ფაილის ფორმატი.

en: Invalid timestamp.
ka: არასწორი დროის შტამპი.

en: Unsupported scheme.
ka: მხარდაუჭერელი სქემა.

en: Unsupported bytestream type.
ka: მხარდაუჭერელი ბაიტების ნაკადის ტიპი.

en: Unsupported time format.
ka: მხარდაუჭერელი დროის ფორმატი.

en: Timestamp is not set for the sample.
ka: სემპლისთვის დროის შტამპი დაყენებული არაა.

en: No duration set for the sample.
ka: სემპლისთვის ხანგრძლივობა დაყენებული არაა.

en: Invalid stream data.
ka: არასწორი ნაკადის მონაცემები.

en: Realtime support is not available.
ka: რეალურ დროში მხარდაჭერა ხელმისაწვდომი არაა.

en: Unsupported rate.
ka: მხარდაუჭერელი სიხშირე.

en: Unsupported thinning.
ka: მხარდაუჭერელი დათხელება.

en: Reversing is not supported.
ka: შებრუნება მხარდაუჭერელია.

en: Unsupported rate transition.
ka: მხარდაუჭერელი სიხშირის გარდაქმნა.

en: Rate change was preempted.
ka: სიხშირის ცვლილება წინასწარ გამოვიცანი.

en: Object or value wasn't found.
ka: ობიექტის მნიშვნელობა ვერ ვიპოვე.

en: Value is not available.
ka: მნიშვნელობა ხელმისაწვდომი არაა.

en: Clock is not available.
ka: საათი ხელმისაწვდომი არაა.

en: Multiple subscribers are not supported.
ka: ერთზე მეტი გამომწერი მხარდაჭერილი არაა.

en: The timer was orphaned.
ka: ტაიმერი მიტოვებულია.

en: State transition is pending.
ka: მდგომარეობის გადასვლა რიგშია.

en: Unsupported state transition.
ka: მხარდაუჭერელი მდგომარეობის გადასვლა.

en: Unrecoverable error occurred.
ka: აღმოჩენილია აღუდგენელი შეცდომა.

en: Sample has too many buffers.
ka: სემპლს მეტისმეტად ბევრი ბუფერი გააჩნია.

en: Sample is not writable.
ka: სემპლი ჩაწერადი არაა.

en: Key is invalid.
ka: გასაღები არასწორია.

en: Bad startup version.
ka: არასწორი გაშვების ვერსია.

en: Unsupported caption.
ka: მხარდაუჭერელი წარწერა.

en: Invalid position.
ka: არასწორი მდებარეობა.

en: Attribute is not found.
ka: ატრიბუტი ვერ ვიპოვე.

en: Property type is not allowed.
ka: თვისების ტიპი დაშვებული არაა.

en: Property type is not supported.
ka: თვისების ტიპი მხარდაჭერილი არაა.

en: Property is empty.
ka: თვისება ცარიელია.

en: Property is not empty.
ka: თვისება ცარიელი არაა.

en: Vector property is not allowed.
ka: ვექტორული თვისება დაშვებული არაა.

en: Vector property is required.
ka: ვექტორული თვისების ქონა აუცილებელია.

en: Operation was cancelled.
ka: ოპერაცია გაუქმდა.

en: Bytestream is not seekable.
ka: მონაცემების ნაკადი გადახვევადი არაა.

en: Platform is disabled in safe mode.
ka: დაცულ რეჟიმში პლატფორმა გამორთულია.

en: Cannot parse bytestream.
ka: მონაცემების ნაკადის დამუშავების შეცდომა.

en: Unknown bytestream length.
ka: უცნობი მონაცემების ნაკადის სიგრძე.

en: Invalid work queue index.
ka: არასწორი სამუშაოს რიგის ინდექსი.

en: No events available.
ka: ხელმისაწვდომი მოვლენების გარეშე.

en: Invalid media source state transition.
ka: არასწორი მედიის წყაროს მდგომარეობის გადასვლა.

en: End of media stream has been reached.
ka: მიღწეულია მედიის ნაკადის ბოლო.

en: Shutdown() was called.
ka: გამოძახებულია Shutdown().

en: Media stream has no duration set.
ka: მედიის ნაკადს ხანგრძლივობა მითითებული არ აქვს.

en: Media format was recognized but is invalid.
ka: მედიის ფორმატი ამოცნობილი, მაგრამ არასწორია.

en: Property wasn't found.
ka: თვისება ნაპოვნი არაა.

en: Property is read-only.
ka: თვისება მხოლოდ-კითხვადია.

en: Property is not allowed.
ka: თვისება დაშვებული არაა.

en: Media source is not started.
ka: მედიის წყარო გაშვებული არაა.

en: Unsupported media format.
ka: მხარდაუჭერელი მედიის ფორმატი.

en: Media source is in wrong state.
ka: მედიის წყაროს მდგომარეობა არასწორია.

en: No media streams were selected.
ka: მედიის ნაკადი არჩეული არაა.

en: Unsupported media source characteristics.
ka: მხარდაუჭერელი მედიის წყაროს მახასიათებლები.

en: Sample allocation was canceled.
ka: სემპლის გამოყოფა გაუქმდა.

en: Sample allocator is empty.
ka: სემპლის გამომყოფი ცარიელია.

en: Metadata was too long.
ka: მეტამონაცემები მეტისმეტად გრძელია.

en: Optional node is invalid.
ka: არასავალდებულო კვანძი არასწორია.

en: Cannot find decryptor.
ka: გამშიფრავი ვერ ვიპოვე.

en: Codec was not found.
ka: კოდეკი ვერ ვიპოვე.

en: Cannot connect topology nodes.
ka: ტოპოლოგიის კვანძების მიერთების შეცდომა.

en: Topology request is not supported.
ka: ტოპოლოგის მოთხოვნა მხარდაჭერილი არაა.

en: Invalid topology time attributes.
ka: არასწორი ტოპოლოგიის დროის ატრიბუტები.

en: Found loops in topology.
ka: ტოპოლოგიაში აღმოჩენილია მარყუჟები.

en: Presentation descriptor is missing.
ka: პრეზენტაციის დესკრიპტორი აღმოჩენილი არაა.

en: Stream descriptor is missing.
ka: ნაკადის დესკრიპტორი არმოჩენილი არაა.

en: Stream descriptor is not selected.
ka: ნაკადის დესკრიპტორი არჩეული არაა.

en: Source is missing.
ka: წყარო ვერ ვიპოვე.

en: Clock has no time source set.
ka: დროის წყარო მითითებული არაა.

en: Clock state was already set.
ka: საათის მდგომარეობა უკვე დაყენებული იყო.

en: Clock is not simple
ka: საათი მარტივი არაა.

en: Enter Network Password
ka: შეიყვანეთ ქსელის პაროლი

en: Please enter your username and password:
ka: გთხოვთ შეიყვანეთ თქვენი მომხმარებლის სახელი და პაროლი:

en: Proxy
ka: პროქსი

en: User
ka: მომხმარებელი

en: Password
ka: პაროლი

en: &Save this password (insecure)
ka: &ამ პაროლის შენახვა (დაუცველი)

en: Entire Network
ka: მთელი ქსელი

en: Sound Selection
ka: ხმის არჩევა

en: &Save As...
ka: &შენახვა, როგორც...

en: &Format:
ka: &ფორმატი:

en: &Attributes:
ka: &ატრიბუტები:

en: Hyperlink
ka: ჰიპერბმული

en: Hyperlink Information
ka: ჰიპერბმულის ინფორმაცია

en: &Type:
ka: &ტიპი:

en: HTML Document
ka: HTML დოკუმენტი

en: Downloading from %s...
ka: გადმოწერა %s-დან...

en: Done
ka: დასრულდა

en: path %s not found
ka: ბილიკი %s ვერ ვიპოვე

en: insert disk %s
ka: ჩადეთ დისკი %s

en: enter which folder contains %s
ka: შეიყვანეთ, რომელი საქაღალდე შეიცავს %s-ს

en: install source for feature missing
ka: თვისების დაყენების წყარო მითითებული არაა

en: network drive for feature missing
ka: თვისებისთვის ქსელური დისკი მითითებული არაა

en: feature from:
ka: თვისების წყარო:

en: choose which folder contains %s
ka: აირჩიეთ, რომელი საქაღალდე შეიცავს %s-ს

en: New Folder
ka: ახალი საქაღალდე

en: Allocating registry space
ka: რეესტრის ადგილის გამოყოფა

en: Searching for installed applications
ka: დაყენებული აპლიკაციების ძებნა

en: Binding executables
ka: გამშვებების მიბმა

en: Searching for qualifying products
ka: შესაბამისი პროდუქტების ძებნა

en: Computing space requirements
ka: ადგილის მოთხოვნების გამოთვლა

en: Creating folders
ka: საქაღალდეების შექმნა

en: Creating shortcuts
ka: მალსახმობების შექმნა

en: Deleting services
ka: სერვისების წაშლა

en: Creating duplicate files
ka: ფაილების დუბლიკატების შექმნა

en: Searching for related applications
ka: დაკავშირებული აპლიკაციების ძიება

en: Copying network install files
ka: ქსელური დაყენების ფაილების კოპირება

en: Copying new files
ka: ახალი ფაილების კოპირება

en: Installing ODBC components
ka: ODBC-ის კომპონენტების დაყენება

en: Installing new services
ka: ახალი სერვისების დაყენება

en: Installing system catalog
ka: სისტემური კატალოგის დაყენება

en: Validating install
ka: დაყენების გადამოწმება

en: Evaluating launch conditions
ka: გაშვების პირობების დამოწმება

en: Migrating feature states from related applications
ka: მდგომარეობის მდგომარეობების მიგრაცია შესაბამისი აპლიკაციებიდან

en: Moving files
ka: ფაილების გადატანა

en: Publishing assembly information
ka: აგების ინფორმაციის გამოქვეყნება

en: Unpublishing assembly information
ka: აგების ინფორმაციის გამოქვეყნების გაუქმება

en: Patching files
ka: ფაილების დაპაჩვა

en: Updating component registration
ka: კომპონენტების რეგისტრაციის განახლება

en: Publishing Qualified Components
ka: კომპონენტების გამოქვეყნება

en: Publishing Product Features
ka: პროდუქტის თვისებების გამოქვეყნება

en: Publishing product information
ka: პროდუქტის ინფორმაციის გამოქვეყნება

en: Registering Class servers
ka: კლასის სერვერების რეგისტრაცია

en: Registering COM+ Applications and Components
ka: COM+ აპლიკაციებისა და კომპონენტების რეგისტრაცია

en: Registering extension servers
ka: გაფართოების სერვერების რეგისტრაცია

en: Registering fonts
ka: ფონტების რეგისტრაცია

en: Registering MIME info
ka: MIME ინფორმაციის რეგისტრაცია

en: Registering product
ka: პროდუქტის რეგისტრაცია

en: Registering program identifiers
ka: პროგრამის იდენტიფიკატორების რეგისტრაცია

en: Registering type libraries
ka: ტიპის ბიბლიოთეკების რეგისტრაცია

en: Registering user
ka: მომხმარებლის რეგისტრაცია

en: Removing duplicated files
ka: დუბლირებული ფაილების წაშლა

en: Updating environment strings
ka: გარემოს სტრიქონების განახლება

en: Removing applications
ka: აპლიკაციების წაშლა

en: Removing files
ka: ფაილების წაშლა

en: Removing folders
ka: საქაღალდეების წაშლა

en: Removing INI files entries
ka: INI ფაილების ჩანაწერების წაშლა

en: Removing ODBC components
ka: ODBC-ის კომპონენტების წაშლა

en: Removing system registry values
ka: სისტემური რეესტრის მნიშვნელობების წაშლა

en: Removing shortcuts
ka: მალსახმობების წაშლა

en: Registering modules
ka: მოდულების რეგისტრაცია

en: Unregistering modules
ka: მოდულების რეგისტრაციის გაუქმება

en: Initializing ODBC directories
ka: ODBC-ის საქაღალდეების ინიციალიზაცია

en: Starting services
ka: სერვისების გაშვება

en: Stopping services
ka: სერვისების გაჩერება

en: Unpublishing Qualified Components
ka: გამოქვეყნებული კომპონენტების გამოცემის გაუქმება

en: Unpublishing Product Features
ka: პროდუქტის თვისებების გამოქვეყნების გაუქმება

en: Unpublishing product information
ka: პროდუქტის ინფორმაციის გამოქვეყნების გაუქმება

en: Unregister Class servers
ka: კლასის სერვერების რეგისტრაციის გაუქმება

en: Unregistering COM+ Applications and Components
ka: COM+ აპლიკაციებისა და კომპონენტების რეგისტრაციის გაუქმება

en: Unregistering extension servers
ka: გაფართოების სერვერების რეგისტრაციის გაუქმება

en: Unregistering fonts
ka: ფონტების რეგისტრაციის გაუქმება

en: Unregistering MIME info
ka: MIME ინფორმაციის რეგისტრაციის გაუქმება

en: Unregistering program identifiers
ka: პროგრამის იდენტიფიკატორების რეგისტრაციის გაუქმება

en: Unregistering type libraries
ka: ტიპის ბიბლიოთეკების რეგისტრაციის გაუქმება

en: Writing INI files values
ka: INI ფაილების ჩანაწერების ჩაწერა

en: Writing system registry values
ka: სისტემური რეესტრის მნიშვნელობების ჩაწერა

en: Free space: [1]
ka: თავისუფალი ადგილი: [1]

en: Property: [1], Signature: [2]
ka: თვისება: [1], ხელმოწერა: [2]

en: File: [1]
ka: ფაილი: [1]

en: Folder: [1]
ka: საქაღალდე: [1]

en: Shortcut: [1]
ka: მალსახმობი: [1]

en: Service: [1]
ka: სერვისი: [1]

en: File: [1],  Directory: [9],  Size: [6]
ka: ფაილი: [1],  საქაღალდე: [9],  ზომა: [6]

en: Found application: [1]
ka: ნაპოვნია აპლიკაცია: [1]

en: File: [1], Directory: [9], Size: [6]
ka: ფაილი: [1], საქაღალდე: [9], ზომა: [6]

en: Service: [2]
ka: სერვისი: [2]

en: File: [1],  Dependencies: [2]
ka: ფაილი: [1],   დამოკიდებულება: [2]

en: Application: [1]
ka: აპლიკაცია: [1]

en: Application Context:[1], Assembly Name:[2]
ka: აპლიკაციის კონტექსტი: [1], აგების სახელი: [2]

en: File: [1],  Directory: [2],  Size: [3]
ka: ფაილი: [1],  საქაღალდე: [2],  ზომა: [3]

en: Component ID: [1], Qualifier: [2]
ka: კომპონენტის ID: [1], სპეციფიკატორი: [2]

en: Feature: [1]
ka: თვისება: [1]

en: Class Id: [1]
ka: კლასის ID: [1]

en: AppId: [1]{{, AppType: [2], Users: [3], RSN: [4]}}
ka: აპისId: [1]{{, აპისტიპი: [2], მომხმარებელი: [3], RSN: [4]}}

en: Extension: [1]
ka: გაფართოება: [1]

en: Font: [1]
ka: ფონტი: [1]

en: MIME Content Type: [1], Extension: [2]
ka: MIME შემცველობის ტიპი: [1], გაფართოება: [2]

en: ProgId: [1]
ka: პროგd: [1]

en: LibID: [1]
ka: ბიბლID: [1]

en: File: [1], Directory: [9]
ka: ფაილი: [1], საქაღლდე: [9]

en: Name: [1], Value: [2], Action [3]
ka: სახელი: [1], მნიშვნელობა: [2], ქმედება [3]

en: Application: [1], Command line: [2]
ka: აპლიკაცია: [1], ბრძანების სტრიქონი: [2]

en: File: [1],  Section: [2],  Key: [3], Value: [4]
ka: ფაილი: [1],  საქაღალდე: [2],  გასაღები: [3], მნიშვნელობა: [4]

en: Key: [1], Name: [2]
ka: გასაღები: [1], სახელი: [2]

en: File: [1], Folder: [2]
ka: ფაილი: [1], საქაღალდე: [2]

en: AppId: [1]{{, AppType: [2]}}
ka: აპისId: [1]{{, აპისType: [2]}}

en: Key: [1], Name: [2], Value: [3]
ka: გასაღები: [1], სახელი: [2], მნიშვნელობა: [3]

en: {{Fatal error: }}
ka: {{ფატალური შეცდომა: }}

en: {{Error [1]. }}
ka: {{შეცდომა [1]. }}

en: Warning [1].
ka: გაფრთხილება [1].

en: Info [1].
ka: ინფორმაცია [1].

en: {{Disk full: }}
ka: {{დისკი სავსეა: }}

en: Action [Time]: [1]. [2]
ka: ქმედება [დრო]: [1]. [2]

en: Message type: [1], Argument: [2]{, [3]}
ka: შეტყობინების ტიპი: [1], არგუმენტი: [2]{, [3]}

en: === Logging started: [Date]  [Time] ===
ka: === ჟურნალის დასაწყისი: [თარიღი]  [დრო] ===

en: Action start [Time]: [1].
ka: ქმედების დასაწყისი [დრო]: [1].

en: Action ended [Time]: [1]. Return value [2].
ka: ქმედების დასასრული [დრო]: [1]. დაბრუნებული მნიშვნელობა [2].

en: Please insert the disk: [2]
ka: ჩადეთ დისკი: [2]

en: Wine MS-RLE video codec
ka: ვიდეო კოდეკი Wine MS-RLE

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
ka: ვიდეო კოდეკი Wine MS-RLE
    2002 by Michael Guennewig, ყველა უფლება დაცულია

en: Video Compression
ka: ვიდეო შეკუმშვა

en: &Compressor:
ka: &შემკუმშავი:

en: Con&figure...
ka: &მორგება...

en: &About
ka: შ&ესახებ

en: Compression &Quality:
ka: შეკუმშვის &ხარისხი:

en: &Key Frame Every
ka: &ძირითადი კადრი ყოველ

en: &Data Rate
ka: &მონაცემების სიხშირე

en: kB/s
ka: კბ/წმ

en: Full Frames (Uncompressed)
ka: სრული კადრები (შეკუმშვის გარეშე)

en: Wine Video 1 video codec
ka: ვიდეო კოდეკი Wine Video 1

en: unknown object
ka: უცნობი ობიექტი

en: title bar
ka: სათაურის ზოლი

en: menu bar
ka: მენიუს  ზოლი

en: scroll bar
ka: ჩოჩიას ზოლი

en: grip
ka: მოჭიდება

en: sound
ka: ხმა

en: cursor
ka: კურსორი

en: caret
ka: კარეტა

en: alert
ka: გაფრთხილება

en: window
ka: ფანჯარა

en: client
ka: კლიენტი

en: popup menu
ka: მოტივტივე მენიუ

en: menu item
ka: მენიუს პუნქტი

en: tool tip
ka: მინიშნება

en: application
ka: აპლიკაცია

en: document
ka: დოკუმენტი

en: pane
ka: პანელი

en: chart
ka: განგაში

en: dialog
ka: ფანჯარა

en: border
ka: საზღვარი

en: grouping
ka: დაჯგუფება

en: separator
ka: გამყოფი

en: tool bar
ka: ხელსაწყოს ზოლი

en: status bar
ka: სტატუსის ზოლი

en: table
ka: ცხრილი

en: column header
ka: სვეტის თავსართი

en: row header
ka: მწკრივის თავსართი

en: column
ka: სვეტი

en: row
ka: მწკრივი

en: cell
ka: უჯრედი

en: link
ka: ბმული

en: help balloon
ka: დახმარების ბუშტი

en: character
ka: სიმბოლო

en: list
ka: სა

en: list item
ka: სიის ჩანაწერი

en: outline
ka: კონტური

en: outline item
ka: კონტურის ელემენტი

en: page tab
ka: დაფა

en: property page
ka: თვისების გვერდი

en: indicator
ka: მაჩვენებელი

en: graphic
ka: გრაფიკა

en: static text
ka: სტატიკური ტექსტი

en: text
ka: ტექსტი

en: push button
ka: ღილაკი

en: check button
ka: თოლია

en: radio button
ka: ინდიკატორი

en: drop down
ka: ჩამოსაშლელი სია

en: progress bar
ka: მიმდინარეობა

en: dial
ka: დარეკვა

en: hot key field
ka: ღილაკის მალსახმობის ველი

en: slider
ka: ცოცია

en: spin box
ka: ასარჩევი ზოლი

en: diagram
ka: დიაგრამა

en: animation
ka: ანიმაცია

en: equation
ka: ტოლობა

en: drop down button
ka: ჩამოსაშლელი ღილაკი

en: menu button
ka: მენიუს ღილაკი

en: grid drop down button
ka: ღილაკი ჩამოსაშლელი ბადით

en: white space
ka: თეთრი გამოტოვება

en: page tab list
ka: დაფების სია

en: clock
ka: საათი

en: split button
ka: გაყოფის ღილაკი

en: IP address
ka: IP მისამართი

en: outline button
ka: კონტურის ღილაკი

[ctx: object state]
en: normal
ka: ნორმალური

[ctx: object state]
en: unavailable
ka: მიუწვდომელი

[ctx: object state]
en: selected
ka: მონიშნული

[ctx: object state]
en: focused
ka: ფოკუსის მქონე

[ctx: object state]
en: pressed
ka: დაწოლილი

[ctx: object state]
en: checked
ka: ჩართულია

[ctx: object state]
en: mixed
ka: შერეული

[ctx: object state]
en: read only
ka: მხოლოდ კითხვისთვის

[ctx: object state]
en: hot tracked
ka: დევნებადი

[ctx: object state]
en: default
ka: ნაგულისხმები

[ctx: object state]
en: expanded
ka: გაფართოებული

[ctx: object state]
en: collapsed
ka: აკეცილი

[ctx: object state]
en: busy
ka: დაკავებული

[ctx: object state]
en: floating
ka: მცურავი

[ctx: object state]
en: marqueed
ka: მოძრავი სტრიქონი

[ctx: object state]
en: animated
ka: ანიმირებული

[ctx: object state]
en: invisible
ka: უხილავი

[ctx: object state]
en: offscreen
ka: ეკრანის გარეთ

[ctx: object state]
en: sizeable
ka: გაზომვადი

[ctx: object state]
en: moveable
ka: გადატანადი

[ctx: object state]
en: self voicing
ka: მოლაპარაკე

[ctx: object state]
en: focusable
ka: ფოკუსირებადი

[ctx: object state]
en: selectable
ka: მონიშვნადი

[ctx: object state]
en: linked
ka: მიბმული

[ctx: object state]
en: traversed
ka: გადაკვეთილი

[ctx: object state]
en: multi selectable
ka: მრავალჯერ მონიშვნადი

[ctx: object state]
en: extended selectable
ka: გაფართოებულად მონიშვნადი

[ctx: object state]
en: alert low
ka: გაფრთხილება დაბალზე

[ctx: object state]
en: alert medium
ka: გაფრთხილება საშუალოზე

[ctx: object state]
en: alert high
ka: გაფრთხილება მაღალზე

[ctx: object state]
en: protected
ka: დაცული

[ctx: object state]
en: has popup
ka: აქვს მხტუნარა

en: True
ka: ჭეშმარიტი

en: False
ka: მცდარი

en: On
ka: ჩართული

en: Off
ka: გამორთ

en: Provider
ka: პროვაიდერი

en: Select the data you want to connect to:
ka: მიუთითეთ მონაცემების, რომელსაც გნებავთ, მიუერთდეთ:

en: Connection
ka: კავშირი

en: Specify the following to connect to ODBC data:
ka: ODBC-ის მონაცემებთან დასაკავშირებლად საჭიროა შემდეგი:

en: 1. Specify the source of data:
ka: 1. მიუთითეთ მონაცემების წყარო:

en: Use &data source name
ka: მონაცემების &წყაროს გაოყენება

en: Use c&onnection string
ka: &მიერთების სტრიქონის გამოყენება

en: &Connection string:
ka: &მიერთების სტრიქონი:

en: B&uild...
ka: &აგება..

en: 2. Enter information to log on to the server
ka: 2. შეიყვანეთ სერვერზე შესვლის ინფორმაცია

en: User &name:
ka: მომხმარებლის &სახელი:

en: &Blank password
ka: &პაროლის დაცარიელება

en: Allow &saving password
ka: &პაროლის შენახვის დაშვება

en: 3. Enter the &initial catalog to use:
ka: 3. შეიყვანეთ საწყისი გამოსაყენებელი კატალოგი:

en: &Test Connection
ka: &შეერთების შემოწმება

en: Advanced
ka: დაწინაურებული

en: Network settings
ka: ქსელის მორგება

en: P&rotection level:
ka: &დაცვის დონე:

en: Connect:
ka: მიერთება:

en: seconds.
ka: წამი.

en: A&ccess:
ka: &წვდომა:

en: All
ka: ყველა

en: &Edit Value...
ka: &მნიშვნელობის ჩასწორება...

en: Data Link Error
ka: მონაცემების გადაცემის შეცდომა

en: Please select a provider.
ka: აირჩიეთ მომწოდებელი.

en: Provider is no longer available. Ensure that the provider is installed properly.
ka: მომწოდებელი ხელმისაწვდომი აღარაა. დარწმუნდით, რომ მომწოდებელი სწორად აყენია.

en: Data Link Properties
ka: მონაცემების გადაცემის თვისებები

en: OLE DB Provider(s)
ka: OLE DB მომწოდებლები

en: Read
ka: წაკითხვა

en: ReadWrite
ka: ჩაწერაწაკითხვადი

en: Share Deny None
ka: გაზიარებულზე არაფრის უარყოფა

en: Share Deny Read
ka: გაზიარებულზე წაკითხვის უარყოფა

en: Share Deny Write
ka: გაზიარებულზე ჩაწერის უარყოფა

en: Share Exclusive
ka: ექსკლუზიური გაზიარება

en: Write
ka: ჩასწორება

en: Insert Object
ka: ობიექტის ჩასმა

en: Object Type:
ka: ობიექტის ტიპი:

en: Result
ka: შედეგი

en: Create New
ka: ახლის შექმნა

en: Create Control
ka: კონტროლის შექმნა

en: Create From File
ka: ფაილიდან შექმნა

en: &Add Control...
ka: &კონტროლის დამატება...

en: Display As Icon
ka: ხატულის სახით ჩვენება

en: Browse...
ka: ნუსხა...

en: File:
ka: ფაილი:

en: Paste Special
ka: სპეციალური ჩასმა

en: Source:
ka: წყარო:

en: &Paste
ka: &ჩასმა

en: Paste &Link
ka: &ბმულის ჩასმა

en: &As:
ka: &როგორც:

en: &Display As Icon
ka: &ხატულის სახით ჩვენება

en: Change &Icon...
ka: &ხატულის შეცვლა...

en: Insert a new %s object into your document
ka: თქვენს დოკუმენტში ახალი %s ობიექტის დამატება

en: Browse
ka: დათვალიერება

en: Add Control
ka: კონტროლის დამატება

en: &Convert...
ka: &გარდაქმნა...

en: %1 %2 &Object
ka: %1 %2 &ობიექტი

en: %1 &Object
ka: %1 &ობიექტი

en: &Object
ka: &ობიექტი

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
ka: ბუფერის შემცველობის ჩასმა დოკუმენტში.

en: Unknown Type
ka: უცნობი ტიპი

en: Unknown Source
ka: უცნობი წყარო

en: the program which created it
ka: პროგრამა, რომელმაც ის შექმნა

en: Scanning
ka: სკანირება

en: SCANNING... Please Wait
ka: სკანირება.. გთხოვთ მოითმინოთ

[ctx: unit: bits]
en: b
ka: ბ

en: Settings for %s
ka: %s-ის მორგება

en: Baud Rate
ka: ბოდების სიჩქარე

en: Parity
ka: პარიტეტი

en: Flow Control
ka: დინების კონტროლი

en: Data Bits
ka: მონაცემების ბიტები

en: Stop Bits
ka: სტოპ ბიტები

en: Copying Files...
ka: ფაილების კოპირება…

en: Destination:
ka: დანიშნულება:

en: Files Needed
ka: საჭირო ფაილები

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
ka: ჩადეთ მწარმოებლის დისკი და დარწმუნდით, რომ ქვემოთ მითითებული ამძრავი სწორია

en: Copy manufacturer's files from:
ka: დააკოპირეთ მწარმოებლის ფაილები ბმულიდან:

en: The file '%1' on %2 is needed
ka: საჭიროა ფაილი '%1' '%2'-ზე

en: Unknown
ka: უცნობი

en: Copy files from:
ka: ფაილის დაკოპირება წყაროდან:

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
ka: აკრიფეთ ბილიკი, სადაც ფაილია და დიახ-ზე დააწკაპუნეთ.

en: F&orward
ka: &გადაგზავნა

en: &Save Background As...
ka: &ფონის შენახვა, როგორც...

en: Set As Back&ground
ka: &ფონის სურათად დაყენება

en: &Copy Background
ka: &ფონის სურათის კოპირება

en: Set as &Desktop Item
ka: &სამუშაო მაგიდის ელემენტად დაყენება

en: Create Shor&tcut
ka: &მალსახმობის შექმნა

en: Add to &Favorites...
ka: &სანიშნებში დამატება...

en: &Encoding
ka: &კოდირება

en: Pr&int
ka: &დაბეჭდვა

en: &Open Link
ka: &ბმულის გახსნა

en: Open Link in &New Window
ka: ბმულის &ახალ ფანჯარაში გახსნა

en: Save Target &As...
ka: სამიზნის შენახვა, &როგორც...

en: &Print Target
ka: &სამიზნის დაბეჭდვა

en: S&how Picture
ka: &სურათის ჩვენება

en: &Save Picture As...
ka: სურათის &შენახვა, როგორც...

en: &E-mail Picture...
ka: სურათის ელფოსტით &გაგზავნა...

en: Pr&int Picture...
ka: სურათის &დაბეჭდვა...

en: &Go to My Pictures
ka: &ჩემს სურათებზე გადასვლა

en: Set as Back&ground
ka: &ფონად დაყენება

en: Set as &Desktop Item...
ka: &სამუშაო მაგიდის ელემენტად დაყენება...

en: Copy Shor&tcut
ka: &მალსახმობის კოპირება

en: P&roperties
ka: %თვისებები

en: &Undo
ka: &დაბრუნება

en: &Delete
ka: &წაშლა

en: &Select
ka: არ&ჩევა

en: &Cell
ka: &უჯრედი

en: &Row
ka: &მწკრივი

en: &Column
ka: &სვეტი

en: &Table
ka: &ცხრილი

en: &Cell Properties
ka: &უჯრედის თვისებები

en: &Table Properties
ka: &ცხრილის თვისებები

en: Open in &New Window
ka: &ახალ ფანჯარაში გახსნა

en: Cut
ka: ამოჭრა

en: &Save Video As...
ka: &ვიდეოს შენახვა, როგორც…

en: Play
ka: დაკვრა

en: Rewind
ka: გადახვევა

en: Trace Tags
ka: ტრეისის ჭდეები

en: Resource Failures
ka: რესურსის ჭდეები

en: Dump Tracking Info
ka: ტრეკინგის ინფორმაციის გამოტანა

en: Debug Break
ka: გამარტვის დასრულება

en: Debug View
ka: გამართვის ხედი

en: Dump Tree
ka: ხის გამოტანა

en: Dump Lines
ka: ხაზები გამოტანა

en: Dump DisplayTree
ka: DisplayTree-ის გამოტანა

en: Dump FormatCaches
ka: FormatCaches-ის გამოტანა

en: Dump LayoutRects
ka: LayoutRects-ის გამოტანა

en: Memory Monitor
ka: მეხსიერების მონიტორინგი

en: Performance Meters
ka: წარმადობის გაზომვა

en: Save HTML
ka: HTML-ის შენახვა

en: &Browse View
ka: ხედის &დათვალიერება

en: &Edit View
ka: ხედის &ჩასწორება

en: Scroll Here
ka: აქ ჩამოქაჩვა

en: Top
ka: თავში

en: Bottom
ka: ბოლოში

en: Page Up
ka: ღილაკი Page Up

en: Page Down
ka: ღილაკი Page Down

en: Scroll Up
ka: მაღლა აქაჩვა

en: Scroll Down
ka: ქვემოთ ჩამოწევა

en: Left Edge
ka: მარცხენა კიდე

en: Right Edge
ka: მარჯვენა კიდე

en: Page Left
ka: მარცხენა გვერდი

en: Page Right
ka: მარჯვენა გვერდი

en: Scroll Left
ka: მარცხნივ გაწევა

en: Scroll Right
ka: მარჯვნივ გაწევა

en: &w&bPage &p
ka: &w&bგვერდი &p

en: Lar&ge Icons
ka: &დიდი ხატულები

en: S&mall Icons
ka: &პატარა ხატულები

en: &List
ka: &სია

en: &Details
ka: &დეტალები

en: Arrange &Icons
ka: &ხატულების დალაგება

en: By &Name
ka: &სახელით

en: By &Type
ka: &ტიპით

en: By &Size
ka: &ზომით

en: By &Date
ka: &თარიღით

en: &Auto Arrange
ka: &ავტომატური დალაგება

en: Line up Icons
ka: ხატულების დალაგება

en: Paste as Link
ka: ბმულად ჩასმა

en: New
ka: ახალი

en: New &Folder
ka: ახალი &საქაღალდე

en: New &Link
ka: ახალი &ბმული

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
ka: ა&ღდგენა

en: &Erase
ka: &წაშლა

en: E&xplore
ka: &დათვალიერება

en: C&ut
ka: &ამოჭრა

en: Create &Link
ka: &ბმულის შექმნა

en: &Rename
ka: &სახელის გადარქმევა

en: E&xit
ka: &გამოსვლა

en: &About Control Panel
ka: მართვის პანელის &შესახებ

en: Browse for Folder
ka: საქაღალდის დათვალიერება

en: Folder:
ka: საქაღალდე:

en: &Make New Folder
ka: &ახალი საქაღალდის შექმნა

en: Message
ka: შეტყობინება

en: Yes to &all
ka: &დიახ ყველაფერზე

en: About %s
ka: %s-ის შესახებ

en: Wine &license
ka: Wine-ის &ლიცენზია

en: Running on %s
ka: გაშვებულია %s-ze

en: Wine was brought to you by:
ka: Wine თქვენამდე მოიტანეს:

en: Run
ka: გაშვება

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
ka: აკრიფეთ პროგრამის, საქაღალდის, დოკუმენტის ან ინტერნეტ-რესურსის სახელი და Wine-ი მას გაგიხსნით.

en: &Open:
ka: &გახსნა:

en: &Browse...
ka: &მოძებნა...

en: File type:
ka: ფაილის ტიპი:

en: Location:
ka: მდებარეობა:

en: Creation date:
ka: შექმნის თარიღი:

en: Attributes:
ka: ატრიბუტები:

en: H&idden
ka: &დამალული

en: &Archive
ka: &დაარქივება

en: Open with:
ka: გამხსნელი პროგრამა:

en: &Change...
ka: &შეცვლა...

en: Last modified:
ka: შეცვლილი თარიღი:

en: Last accessed:
ka: ბოლო წვდომა:

en: Size
ka: ზომა

en: Type
ka: ტიპი

en: Modified
ka: შეცვლილია

en: Attributes
ka: ატრიბუტები

en: Size available
ka: ზომა ხელმისაწვდომია

en: Comments
ka: კომენტარები

en: Original location
ka: საწყისი მდებარეობა

en: Date deleted
ka: წაშლის თარიღი

[ctx: display name]
en: Desktop
ka: სამუშაო მაგიდა

en: My Computer
ka: ჩემი კომპიუტერი

en: Control Panel
ka: მართვის პანელი

en: Select
ka: აირჩიეთ

en: Restart
ka: გადატვირთვა

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
ka: გნებავთ Windows-ის გადატვირთვის სიმულაცია?

en: Shutdown
ka: გამორთვა

en: Do you want to shutdown your Wine session?
ka: გნებავთ გამორთოთ თქვენი Wine-ის სესია?

en: Programs
ka: პროგრამები

en: Documents
ka: დოკუმენტები

en: Favorites
ka: სანიშნები

en: StartUp
ka: გაშვება

en: Music
ka: მუსიკა

en: Videos
ka: ვიდეო

[ctx: directory]
en: Desktop
ka: სამუშაო მაგიდა

en: Templates
ka: შაბლონები

en: History
ka: ისტორია

en: Program Files
ka: პროგრამის ფაილები

en: Pictures
ka: სურათები

en: Common Files
ka: საერთო ფაილები

en: Administrative Tools
ka: ადმინისტრატორის ხელსაწყოები

en: Program Files (x86)
ka: პროგრამის ფაილები (x86)

en: Contacts
ka: კონტაქტები

en: Links
ka: ბმულები

en: Slide Shows
ka: სლაიდშოუები

en: Playlists
ka: დასაკრავი სიები

en: Status
ka: სტატუსი

en: Model
ka: მოდელი

en: Sample Music
ka: მუსიკის მაგალითები

en: Sample Pictures
ka: სურათის მაგალითები

en: Sample Playlists
ka: დასაკრავი სიის მაგალითები

en: Sample Videos
ka: ვიდეოს მაგალითები

en: Saved Games
ka: შენახული თამაშები

en: Searches
ka: ძებნები

en: Users
ka: მომხმარებლები

en: Downloads
ka: გადმოწერები

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
ka: საქაღალდის შექმნის შეცდომა: წვდომა აკრძალულია.

en: Error during creation of a new folder
ka: შეცდომა ახალი საქაღალდის შექმნისას

en: Confirm file deletion
ka: დაადასტურეთ ფაილის წაშლა

en: Confirm folder deletion
ka: დაადასტურეთ საქაღალდის წაშლა

en: Are you sure you want to delete '%1'?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ წაშალოთ '%1'?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
ka: ნამდვილად გნებავთ %1 ჩანაწერის სამუდამოდ წაშლა ?

en: Confirm file overwrite
ka: დაადასტურეთ ფაილის ჩანაცვლება

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
ka: ეს საქაღალდე ფაილს სახელით '%1' უკვე შეიცავს.
    
    გნებავთ, ჩაანაცვლოთ ის?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
ka: მართლა გნებავთ მონიშნული ელემენტ(ებ)-ის წაშლა?

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
ka: მართლა გნებავთ '%1'-ის და მისი შემცველობის ნაგვის ყუთში გადატანა?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
ka: მართლა გნებავთ '%1'-ის ნაგვის ყუთში გადატანა?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
ka: მართლა გნებავთ ამ %1 ელემენტის ნაგვის ყუთში გადატანა?

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
ka: ელემენტს '%1' ნაგვის ყუთში ვერ გადავიტან. მართლა გნებავთ ის სამუდამოდ წაშალოთ?

en: Wine Control Panel
ka: Wine-ის მართვის პანელი

en: Unable to display Run dialog box (internal error)
ka: გაშვების ფანჯრის ჩვენების შეცდომა (შიდა შეცდომა)

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
ka: დათვალიერების ფანჯრის ჩვენების შეცდომა (შიდა შეცდომა)

en: Executable files (*.exe)
ka: გამშვები ფაილები (*.exe)

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
ka: ამ ტიპის ფაილის გასახსნელად Windows-ის პროგრამა მითითებული არაა.

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
ka: დარწმუნებული ხართ, რომ გსურთ, სამუდამოდ წაშალოთ '%1'?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
ka: დარწმუნებული ხართ, რომ გსურთ, სამუდამოდ წაშალოთ ეს '%1' ელემენტი?

en: Confirm deletion
ka: წაშლის დადასტურება

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ka: ბილიკზე %1 ფაილი უკვე არსებობს.
    
    გნებავთ, ჩაანაცვლოთ ის?

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
ka: ბილიკზე %1 საქაღალდე უკვე არსებობს.
    
    გნებავთ, ჩაანაცვლოთ ის?

en: Confirm overwrite
ka: გადაწერის დადასტურება

en: Wine License
ka: Wine-ის ლიცენზია

en: Trash
ka: ნაგავი

en: Error
ka: შეცდომა

en: Don't show me th&is message again
ka: &ეს შეტყობინება აღარ მაჩვენო

en: %d bytes
ka: %d ბაიტი

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
ka:  სთ

[ctx: time unit: minutes]
en:  min
ka:  წთ

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
ka:  წმ

en: Select Source
ka: წყაროს არჩევა

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Standard Time
ka: ჩინეთის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: China Daylight Time
ka: ჩინური ზაფხულის დრო

en: (UTC+08:00) Beijing, Chongqing, Hong Kong, Urumqi
ka: (UTC+08:00) პეკინი, ჩუნცინი, ჰონგ კონგი, ურუმჩი

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Standard Time
ka: ჩრდეთ აზიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia Daylight Time
ka: ჩრდეთ აზიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+07:00) Krasnoyarsk
ka: (UTC+07:00) კრასნოიარსი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Standard Time
ka: საქართველოს სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Georgian Daylight Time
ka: სტანდარტ. ზაფხულის დრო

en: (UTC+04:00) Tbilisi
ka: (UTC+04:00) თბილისი

en: (UTC+12:00) Coordinated Universal Time+12
ka: (UTC+12:00) მსოფლიო კოორდინირებული დრო+12

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Standard Time
ka: ნეპალის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Nepal Daylight Time
ka: ნეპალის დღი დრო

en: (UTC+05:45) Kathmandu
ka: (UTC+05:45) კატმანდუ

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Standard Time
ka: კაბო-ვერდეს სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cape Verde Daylight Time
ka: კაბო-ვერდეს ზაფხულის დრო

en: (UTC-01:00) Cabo Verde Is.
ka: (UTC-01:00) კაბო ვერდეს კუნძ.

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Standard Time
ka: ჰაიტის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Haiti Daylight Time
ka: ჰაიტის ზაფხულის დრო

en: (UTC-05:00) Haiti
ka: (UTC-05:00) ჰაიტი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central European Standard Time
ka: ცენტრალური ევროპის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central European Daylight Time
ka: ცენტრალური ევროპის ზაფხულის დრო

en: (UTC+01:00) Sarajevo, Skopje, Warsaw, Zagreb
ka: (UTC+01:00) სარაევო, სკოპიე, ვარშავა, ზაგრები

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Standard Time
ka: მოროკოს სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Morocco Daylight Time
ka: მოროკოს ზაფხულის დრო

en: (UTC+01:00) Casablanca
ka: (UTC+01:00) კასაბლანკა

en: (UTC-08:00) Coordinated Universal Time-08
ka: (UTC-08:00) მსოფლიო კოორდინირებული დრო-08

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Standard Time
ka: ალტაის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Altai Daylight Time
ka: ალტაის ზაფხულის დრო

en: (UTC+07:00) Barnaul, Gorno-Altaysk
ka: (UTC+07:00) ბარნაული, გორნო ალტაისკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Europe Standard Time
ka: ცენტრალური ევროპის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Europe Daylight Time
ka: ცენტრალური ევროპის ზაფხულის დრო

en: (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague
ka: (UTC+01:00) ბელგრადი, ბრატისლავა, ბუდაპეშტი, ლიუბლიანა, პრაღა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Standard Time
ka: ირანის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Iran Daylight Time
ka: ირანის ზაფხულის დრო

en: (UTC+03:30) Tehran
ka: (UTC+03:30) თეირანი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Standard Time
ka: სენ პიერის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saint Pierre Daylight Time
ka: სენ პიერის ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:00) Saint Pierre and Miquelon
ka: (UTC-03:00) წმინდა პიერი და მიქელონი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Standard Time
ka: საო ტომეს სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sao Tome Daylight Time
ka: საო ტომეს ზაფხულის დრო

en: (UTC+00:00) Sao Tome
ka: (UTC+00:00) საო ტომე

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Standard Time
ka: ნამიბიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Namibia Daylight Time
ka: ნაბიბის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Windhoek
ka: (UTC+02:00) ვინდჰუკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Standard Time
ka: ტონას სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tonga Daylight Time
ka: ტონას ზაფხულის დრო

en: (UTC+13:00) Nuku'alofa
ka: (UTC+13:00) ნუკუალოფა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Standard Time (Mexico)
ka: მთის სტანდარტ. დრო (მექსიკა)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time (Mexico)
ka: მთის ზაფხულის დრო (მექსიკა)

en: (UTC-07:00) Chihuahua, La Paz, Mazatlan
ka: (UTC-07:00) ჩიხუახუა, ლა პასი, მასატლანი

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Standard Time
ka: GMT სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: GMT Daylight Time
ka: GMT ზაფხულის დრო

en: (UTC+00:00) Dublin, Edinburgh, Lisbon, London
ka: (UTC+00:00) დაბლინი, ედინბურგი, ლისაბონი, ლონდონი

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Standard Time
ka: სამხ სუდანის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Sudan Daylight Time
ka: სამხ სუდანის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Juba
ka: (UTC+02:00) ჯუბა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Standard Time
ka: ცენტრალური აზიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Asia Daylight Time
ka: ცენტრალური აზიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+06:00) Astana
ka: (UTC+06:00) ასტანა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Standard Time
ka: ლორდ ჰაუს სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Lord Howe Daylight Time
ka: ლორდ ჰაუს ზაფხულის დრო

en: (UTC+10:30) Lord Howe Island
ka: ლორდ ჰაუს კუნძული

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Standard Time
ka: არაბული სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabic Daylight Time
ka: არაბული ზაფხულის დრო

en: (UTC+03:00) Baghdad
ka: (UTC+03:00) ბაღდადი

en: (UTC+13:00) Coordinated Universal Time+13
ka: (UTC+13:00) მსოფლიო კოორდინირებული დრო+13

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Standard Time
ka: მაგადანის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magadan Daylight Time
ka: მაგადანის ზაფხულის დრო

en: (UTC+11:00) Magadan
ka: (UTC+11:00) მაგადანი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Standard Time
ka: ნიუფაუნდლენდის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Newfoundland Daylight Time
ka: ნიუფაუნდლენდის ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:30) Newfoundland
ka: (UTC-03:30) ნიუფაუნდლენდი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Standard Time
ka: სუდანის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sudan Daylight Time
ka: სუდანის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Khartoum
ka: (UTC+02:00) ხარტუმი

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Pacific Standard Time
ka: დას წყნარი ოკეანის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Pacific Daylight Time
ka: დას წყნარი ოკეანის ზაფხულის დრო

en: (UTC+10:00) Guam, Port Moresby
ka: (UTC+10:00) გუამი, პორტ მორესბი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Standard Time
ka: წყნარი ოკეანის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Daylight Time
ka: წყნარი ოჯეანის ზაფხულის დრო

en: (UTC-08:00) Pacific Time (US & Canada)
ka: (UTC-08:00) წყნარი ოკეანის დრო (აშშ და კანადა)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Standard Time
ka: აზერბაიჯანის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azerbaijan Daylight Time
ka: აზერბაიჯანის ზაფხულის დრო

en: (UTC+04:00) Baku
ka: (UTC+04:00) ბაქო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Standard Time
ka: მაგელანების სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Magallanes Daylight Time
ka: მაგელანების ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:00) Punta Arenas
ka: (UTC-03:00) პუნტა არენასი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Standard Time
ka: სამოას სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Samoa Daylight Time
ka: სამოას ზაფხულის დრო

en: (UTC+13:00) Samoa
ka: (UTC+13:00) სამოა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Kaliningrad Standard Time
ka: კალინინგრადის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Kaliningrad Daylight Time
ka: კალინინგრადის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Kaliningrad
ka: (UTC+02:00) კალინინგრადი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Standard Time (Mexico)
ka: წყნარი ოკეანის სტანდარტ. დრო (მექსიკა)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific Daylight Time (Mexico)
ka: წყნარი ოკეანის ზაფხულის დრო (მექსიკა)

en: (UTC-08:00) Baja California
ka: (UTC-08:00) ქვემო კალიფორნია

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Standard Time
ka: შუა აღმის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Middle East Daylight Time
ka: შუა აღმის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Beirut
ka: (UTC+02:00) ბეირუთი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Standard Time
ka: ტოკიოს სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tokyo Daylight Time
ka: ტოკიოს ზაფხულის დრო

en: (UTC+09:00) Osaka, Sapporo, Tokyo
ka: (UTC+09:00) ოსაკა, საპორო, ტოკიო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Line Islands Standard Time
ka: ლაინის კუნძულების სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Line Islands Daylight Time
ka: ლაინის კუნძულების ზაფხულის დრო

en: (UTC+14:00) Kiritimati Island
ka: (UTC+14:00) შობის კუნძული (კირიბატი)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Standard Time
ka: კუბის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cuba Daylight Time
ka: კუბის ზაფხულის დრო

en: (UTC-05:00) Havana
ka: (UTC-05:00) ჰავანა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Standard Time
ka: იორდანიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Jordan Daylight Time
ka: იორდანიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Amman
ka: (UTC+02:00) ამანი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time
ka: ცენტრალური სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Daylight Time
ka: ცენტრალური ზაფხულის დრო

en: (UTC-06:00) Central Time (US & Canada)
ka: (UTC-06:00) ცენტრალური დრო (აშშ და კანადა)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 3
ka: რუსეთის დროის სარტყელი 3

en: (UTC+04:00) Izhevsk, Samara
ka: (UTC+04:00) იჟევსკი, სამარა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Standard Time
ka: ვოლგოგრადის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Volgograd Daylight Time
ka: ვოლგოგრადის ზაფხულის დრო

en: (UTC+04:00) Volgograd
ka: (UTC+04:00) ვოლგოგრადი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Standard Time
ka: აზორების სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Azores Daylight Time
ka: აზორების ზაფხულის დრო

en: (UTC-01:00) Azores
ka: (UTC-01:00) აზორები

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia East Standard Time
ka: ჩრდ-აღმ აზიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Asia East Daylight Time
ka: ჩრდ-აღმ აზიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+08:00) Irkutsk
ka: (UTC+08:00) ირკუტსკი

en: (UTC-11:00) Coordinated Universal Time-11
ka: (UTC-11:00) მსოფლიო კოორდინირებული დრო-11

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Standard Time
ka: არგენტინის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Argentina Daylight Time
ka: არგენტინის ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:00) City of Buenos Aires
ka: (UTC-03:00) ბუენოს აირეს სითი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turks And Caicos Standard Time
ka: ტერქსისა და კაიკოსის კუნძულების სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turks And Caicos Daylight Time
ka: ტერქსისა და კაიკოსის კუნძულების ზაფხულის დრო

en: (UTC-05:00) Turks and Caicos
ka: (UTC-05:00) ტერქსისა და კაიკოსის კუნძულები

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Standard Time
ka: მარკიზის კუნძულების სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Marquesas Daylight Time
ka: მარკიზის კუნძულების ზაფხულის დრო

en: (UTC-09:30) Marquesas Islands
ka: (UTC-09:30) მარკიზის კუნძულები

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Standard Time
ka: მიანმარის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Myanmar Daylight Time
ka: მიანმარის ზაფხულის დრო

en: (UTC+06:30) Yangon (Rangoon)
ka: (UTC+06:30) იანგონი (რანგუნი)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Coordinated Universal Time
ka: მსოფლიო კოორდინირებული დრო

en: (UTC) Coordinated Universal Time
ka: (UTC) მსოფლიო კოორდინირებული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Standard Time
ka: ინდოეთის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: India Daylight Time
ka: ინდოეთის ზაფხულის დრო

en: (UTC+05:30) Chennai, Kolkata, Mumbai, New Delhi
ka: (UTC+05:30) ჩენნაი, კოლკატა, მუმბაი, ნიუ დელი

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Standard Time
ka: GTB-ის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: GTB Daylight Time
ka: GTB-ის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Athens, Bucharest
ka: (UTC+02:00) ათენი, ბუდაპეშტი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Standard Time
ka: თურქეთის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Turkey Daylight Time
ka: თურქეთის ზაფხულის დრო

en: (UTC+03:00) Istanbul
ka: (UTC+03:00) სტამბოლი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Standard Time
ka: ასტრახანის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Astrakhan Daylight Time
ka: ასტრახანის ზაფხულის დრო

en: (UTC+04:00) Astrakhan, Ulyanovsk
ka: (UTC+04:00) ასტრახანი, ულიანოვსკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Standard Time
ka: ფიჯის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Fiji Daylight Time
ka: ფიჯის ზაფხულის დრო

en: (UTC+12:00) Fiji
ka: (UTC+12:00) ფიჯი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Standard Time
ka: კანადის ცენტრალური სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Canada Central Daylight Time
ka: კანადის ცენტრალური ზაფხულის დრო

en: (UTC-06:00) Saskatchewan
ka: (UTC-06:00) სასკაჩევანი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Standard Time
ka: იუკონის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yukon Daylight Time
ka: იუკონის ზაფხულის დრო

en: (UTC-07:00) Yukon
ka: (UTC-07:00) იუონი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Standard Time
ka: ტაიპეის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Taipei Daylight Time
ka: ტაიპეის ზაფხულის დრო

en: (UTC+08:00) Taipei
ka: (UTC+08:00) ტაიპეი

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Europe Standard Time
ka: დას. ევროპის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Europe Daylight Time
ka: დას. ევროპის ზაფხულის დრო

en: (UTC+01:00) Amsterdam, Berlin, Bern, Rome, Stockholm, Vienna
ka: (UTC+01:00) ამსტერდამი, ბერლინი, ბერნი, რომი, სტოკჰოლმი, ვენა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Standard Time
ka: მონტევიდეოს სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Montevideo Daylight Time
ka: მონტევიდეოს ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:00) Montevideo
ka: (UTC-03:00) მონტევიდეო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Standard Time
ka: პაკისტანის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pakistan Daylight Time
ka: პაკისტანის ზაფხულის დრო

en: (UTC+05:00) Islamabad, Karachi
ka: (UTC+05:00) ისლამაბადი, კარაჩი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Standard Time
ka: ტომსკის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tomsk Daylight Time
ka: ტომსკის ზაფხულის დრო

en: (UTC+07:00) Tomsk
ka: (UTC+07:00) ტომსკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Standard Time
ka: კავკასიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Caucasus Daylight Time
ka: კავკასიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+04:00) Yerevan
ka: (UTC+04:00) ერევანი

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Eastern Standard Time
ka: ავსტ. აღმ. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Eastern Daylight Time
ka: ავსტ. აღმ. ზაფხულის დრო

en: (UTC+10:00) Canberra, Melbourne, Sydney
ka: (UTC+10:00) კანბერა, მელბურნი, სიდნეი

[ctx: maximum 31 characters]
en: N. Central Asia Standard Time
ka: ჩრდ-ცენტრალური აზიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: N. Central Asia Daylight Time
ka: ჩრდ-ცენტრალური აზიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+07:00) Novosibirsk
ka: (UTC+07:00) ნოვოსიბირსკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time
ka: აღმის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time
ka: აღმის ზაფხულის დრო

en: (UTC-05:00) Eastern Time (US & Canada)
ka: (UTC-05:00) აღმის დრო (აშშ და კანადა)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Standard Time
ka: ტრანსბაიკალის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Transbaikal Daylight Time
ka: ტრანსბაიკალის ზაფხულის დრო

en: (UTC+09:00) Chita
ka: (UTC+09:00) ჩიტა

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Standard Time
ka: აღმ. ევროპის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Europe Daylight Time
ka: აღმ. ევროპის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Chisinau
ka: (UTC+02:00) ჩისინაუ

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Standard Time (Mexico)
ka: ცენტრალური სტანდარტ. დრო (მექსიკა)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Daylight Time (Mexico)
ka: ცენტრალური ზაფხულის დრო (მექსიკა)

en: (UTC-06:00) Guadalajara, Mexico City, Monterrey
ka: (UTC-06:00) გვადალახარა, მექსიკო სითი, მონტერეი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Standard Time
ka: სარატოვის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Saratov Daylight Time
ka: სარატოვის ზაფხულის დრო

en: (UTC+04:00) Saratov
ka: (UTC+04:00) სარატოვი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Standard Time
ka: ატლანტიკის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Atlantic Daylight Time
ka: ატლანტიკის ზაფხულის დრო

en: (UTC-04:00) Atlantic Time (Canada)
ka: (UTC-04:00) ატლანტიკის დრო (კანადა)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Standard Time
ka: მონტანას სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mountain Daylight Time
ka: მონტანას ზაფხულის დრო

en: (UTC-07:00) Mountain Time (US & Canada)
ka: (UTC-07:00) მონტანას დრო (აშშ და კანადა)

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Standard Time
ka: აშშ აღმი სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Eastern Daylight Time
ka: აშშ აღმი ზაფხულის დრო

en: (UTC-05:00) Indiana (East)
ka: (UTC-05:00) ინდიანა (აღმი)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Standard Time
ka: სახალინის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sakhalin Daylight Time
ka: სახალინის ზაფხულის დრო

en: (UTC+11:00) Sakhalin
ka: (UTC+11:00) სახალინი

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Standard Time
ka: ჩრდეთ კორეის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: North Korea Daylight Time
ka: ჩრდეთ კორეის ზაფხულის დრო

en: (UTC+09:00) Pyongyang
ka: (UTC+09:00) ფხენიანი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Standard Time
ka: ტასმანიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tasmania Daylight Time
ka: ტანსმანიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+10:00) Hobart
ka: (UTC+10:00) ჰობარტი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central America Standard Time
ka: ცენტრალური ამერიკის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central America Daylight Time
ka: ცენტრალური ამერიკის ზაფხულის დრო

en: (UTC-06:00) Central America
ka: (UTC-06:00) ცენტრალური ამერიკა

en: (UTC-02:00) Coordinated Universal Time-02
ka: (UTC-02:00) მსოფლიო კოორდინირებული დრო-02

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Mountain Standard Time
ka: აშშ მთის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: US Mountain Daylight Time
ka: აშშ მთის ზაფხულის დრო

en: (UTC-07:00) Arizona
ka: (UTC-07:00) არიზონა

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Africa Standard Time
ka: სამხ ამერიკის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: South Africa Daylight Time
ka: სამრეთ ამერიკის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Harare, Pretoria
ka: (UTC+02:00) ჰარარე, პრეტორია

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cen. Australia Standard Time
ka: ცენტრალური ავსტრალიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Cen. Australia Daylight Time
ka: ცენტრალური ავსტრალიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+09:30) Adelaide
ka: (UTC+09:30) ადელაიდე

en: (UTC-09:00) Coordinated Universal Time-09
ka: (UTC-09:00) მსოფლიო კოორდინირებული დრო-09

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Standard Time
ka: შრი ლანკას სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Sri Lanka Daylight Time
ka: შრი ლანკას ზაფხულის დრო

en: (UTC+05:30) Sri Jayawardenepura
ka: (UTC+05:30) შრი-ჯაიავარდენეპურა-კოტე

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Standard Time
ka: ავღანეთს სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Afghanistan Daylight Time
ka: ავღანეთის ზაფხულის დრო

en: (UTC+04:30) Kabul
ka: (UTC+04:30) ქაბური

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Standard Time
ka: იაკუტსკის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Yakutsk Daylight Time
ka: იაკუტსკის ზაფხულის დრო

en: (UTC+09:00) Yakutsk
ka: (UTC+09:00) იაკუტსკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Eastern Standard Time
ka: აღმ. აფრ. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Eastern Daylight Time
ka: აღმ. აფრ. ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:00) Cayenne, Fortaleza
ka: (UTC-03:00) კაიენა, ფორტალეზა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Standard Time
ka: არაბეთის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arab Daylight Time
ka: არაბეთის ზაფხულის დრო

en: (UTC+03:00) Kuwait, Riyadh
ka: (UTC+03:00) ქუვეითი, ერ-რიადი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Standard Time
ka: არაბული სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Arabian Daylight Time
ka: არაბული ზაფხულს დრო

en: (UTC+04:00) Abu Dhabi, Muscat
ka: (UTC+04:00) აბუ დაბი, მუსკატი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Standard Time
ka: ტოკანტინსის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Tocantins Daylight Time
ka: ტოკანტინსის ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:00) Araguaina
ka: (UTC-03:00) არაგვაინა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Standard Time
ka: რუსეთის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russian Daylight Time
ka: რუსული ზაფხულის დრო

en: (UTC+03:00) Moscow, St. Petersburg
ka: (UTC+03:00) მოსკოვი, სანქტ-პეტერბურგი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aus Central W. Standard Time
ka: ავსტ. ცენტრ. აღმ. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aus Central W. Daylight Time
ka: ავსტ. ცენტრ. აღმ.  ზაფხულის დრო

en: (UTC+08:45) Eucla
ka: (UTC+08:45) ეუკლა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Standard Time
ka: რომანსის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Romance Daylight Time
ka: რომანსის ზაფხულის დრო

en: (UTC+01:00) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris
ka: (UTC+01:00) ბრიუსელი, კოპენჰაგენი, მადრიდი, პარიზი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Standard Time
ka: ეკატერინბურგის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ekaterinburg Daylight Time
ka: ეკატერინბურგის ზაფხულის დრო

en: (UTC+05:00) Ekaterinburg
ka: (UTC+05:00) ეკატერინბურგ

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 11
ka: რუსეთის დროის სარტყელი 11

en: (UTC+12:00) Anadyr, Petropavlovsk-Kamchatsky
ka: (UTC+12:00) ანადიდი, პეტროპავლოვსკ-კამჩატსკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Bank Standard Time
ka: იორდ. დას. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Bank Daylight Time
ka: იორდ. დას. ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Gaza, Hebron
ka: (UTC+02:00) ღაზა, ჰებრონი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Standard Time
ka: სირიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Syria Daylight Time
ka: სირიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Damascus
ka: (UTC+02:00) დამასკო

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Central Standard Time
ka: ავსტ. ცენტრ. სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: AUS Central Daylight Time
ka: ავსტ. ცენტრ. ზაფხულის დრო

en: (UTC+09:30) Darwin
ka: (UTC+09:30) დარვინი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Standard Time
ka: გრინვიჩის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenwich Daylight Time
ka: გრინვიჩის ზაფხულის დრო

en: (UTC+00:00) Monrovia, Reykjavik
ka: (UTC+00:00) მონროვია, რეიკიავიკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Standard Time
ka: ულაანბატორის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Ulaanbaatar Daylight Time
ka: ულაანბატორის ზაფხულის დრო

en: (UTC+08:00) Ulaanbaatar
ka: (UTC+08:00) ულაანბატორი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Standard Time
ka: ნორფოლკის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Norfolk Daylight Time
ka: ნორფოლკის ზაფხულის დრო

en: (UTC+11:00) Norfolk Island
ka: (UTC+11:00) ნორფოლკის კუნძული

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Standard Time
ka: ისრაელის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Israel Daylight Time
ka: ისრაელის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Jerusalem
ka: (UTC+02:00) იერუსალიმი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Standard Time
ka: ბანგლადეშის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bangladesh Daylight Time
ka: ბანგლადეშის ზაფხულის დრო

en: (UTC+06:00) Dhaka
ka: (UTC+06:00) დაკა

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Pacific Standard Time
ka: სამხ. აზია/წყ.ო. სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Pacific Daylight Time
ka: სამხ. აზია/წყ.ო. ზაფხულის დრო

en: (UTC-05:00) Bogota, Lima, Quito, Rio Branco
ka: (UTC-05:00) ბოგოტა, ლიმა, კიტო, რიუ-ბრანკუ

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Asia Standard Time
ka: აღმ აზიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: West Asia Daylight Time
ka: აღმ აზიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+05:00) Ashgabat, Tashkent
ka: (UTC+05:00) აშღაბათი, ტაშკენტი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Standard Time
ka: ალიასკის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Alaskan Daylight Time
ka: ალიასკის ზაფხულის დრო

en: (UTC-09:00) Alaska
ka: (UTC-09:00) ალიასკა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Standard Time
ka: პარაგვაის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Paraguay Daylight Time
ka: პარაგვაის ზაფხულის დრო

en: (UTC-04:00) Asuncion
ka: (UTC-04:00) ასუნსიონი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Standard Time
ka: თარიღის ხაზის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Dateline Daylight Time
ka: თარიღის ხაზის ზაფხულის

en: (UTC-12:00) International Date Line West
ka: (UTC-12:00) საერთაშორისო თარიღის ხაზის აღმოსავლეთით

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Standard Time
ka: ლიბიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Libya Daylight Time
ka: ლიბიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Tripoli
ka: (UTC+02:00) ტრიპოლი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Standard Time
ka: ბაიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bahia Daylight Time
ka: ბაიის ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:00) Salvador
ka: (UTC-03:00) სალვადორი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Standard Time
ka: ვენესუელის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Venezuela Daylight Time
ka: ვენესუელის ზაფხულის დრო

en: (UTC-04:00) Caracas
ka: (UTC-04:00) კარაკასი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Standard Time
ka: ბუგანვილეს სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Bougainville Daylight Time
ka: ბუგანვილეს ზაფხულის დრო

en: (UTC+11:00) Bougainville Island
ka: (UTC+11:00) ბუგანვილეს კუნძული

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Standard Time
ka: ჰავაის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Hawaiian Daylight Time
ka: ჰავაის ზაფხულის დრო

en: (UTC-10:00) Hawaii
ka: (UTC-10:00) ჰავაი

[ctx: maximum 31 characters]
en: SE Asia Standard Time
ka: სამხ.აღმ. აზიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: SE Asia Daylight Time
ka: სამხ.აღმ. აზიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+07:00) Bangkok, Hanoi, Jakarta
ka: (UTC+07:00) ბანკოკი, ჰანოი, ჯაკარტა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Standard Time
ka: ყიზილორდას სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Qyzylorda Daylight Time
ka: ყიზილორდას ზაფხულის დრო

en: (UTC+05:00) Qyzylorda
ka: (UTC+05:00) ყიზილორდა

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Standard Time
ka: აღმ. მონღოლეთის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Mongolia Daylight Time
ka: აღმ. მონღოლეთის ზაფხულის დრო

en: (UTC+07:00) Hovd
ka: (UTC+07:00) ხოვდი

[ctx: maximum 31 characters]
en: New Zealand Standard Time
ka: ახალი ზელანდიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: New Zealand Daylight Time
ka: ახალი ზელანდიის ზაფხულის დრო

en: (UTC+12:00) Auckland, Wellington
ka: (UTC+12:00) ოუქლენდი, უელინგტონი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Standard Time
ka: ალეუტის სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Aleutian Daylight Time
ka: ალეუტის ზაფხულის დრო

en: (UTC-10:00) Aleutian Islands
ka: (UTC-10:00) ალეუტის კუნძულები

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Standard Time
ka: ომსკის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Omsk Daylight Time
ka: ომსკის ზაფხულის დრო

en: (UTC+06:00) Omsk
ka: (UTC+06:00) ომსკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Brazilian Standard Time
ka: ცენტრ. ბრაზილიის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Brazilian Daylight Time
ka: ცენტრ. ბრაზილიის ზაფხულის დრო

en: (UTC-04:00) Cuiaba
ka: (UTC-04:00) კუიაბა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Standard Time
ka: ბელარუსის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Belarus Daylight Time
ka: ბელარუსის ზაფხულის დრო

en: (UTC+03:00) Minsk
ka: (UTC+03:00) მინსკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Western Standard Time
ka: სამხ. აზიის. დას. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: SA Western Daylight Time
ka: სამხ. აზიის. დას. ზაფხულის დრო

en: (UTC-04:00) Georgetown, La Paz, Manaus, San Juan
ka: (UTC-04:00) ჯორჯთაუნი, ლა-პასი, სან-ხუანი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Standard Time
ka: გრენლანდიის სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Greenland Daylight Time
ka: გრენლანდიის ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:00) Greenland
ka: (UTC-03:00) გრენლანდია

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Standard Time
ka: აღდგომის კუნძულის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Easter Island Daylight Time
ka: აღდგომის კუნძულის ზაფხულის დრო

en: (UTC-06:00) Easter Island
ka: (UTC-06:00) აღდგომის კუნძული

[ctx: maximum 31 characters]
en: Russia Time Zone 10
ka: რუსეთის დროის სარტყელი 10

en: (UTC+11:00) Chokurdakh
ka: (UTC+11:00) ჩოკურდახი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Standard Time
ka: ეგვიპტის სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Egypt Daylight Time
ka: ეგვიპტის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Cairo
ka: (UTC+02:00) ქაირო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Standard Time (Mexico)
ka: აღმ. სტანდარტ. დრო (მექსიკა)

[ctx: maximum 31 characters]
en: Eastern Daylight Time (Mexico)
ka: აღმ. ზაფხულის დრო (მექსიკა)

en: (UTC-05:00) Chetumal
ka: (UTC-05:00) ჩეტუმალი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Standard Time
ka: მავრიკის სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Mauritius Daylight Time
ka: მავრიკის ზაფხულის დრო

en: (UTC+04:00) Port Louis
ka: (UTC+04:00) პორტ ლუისი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Standard Time
ka: ვლადივოსტოკის სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Vladivostok Daylight Time
ka: ვლადივოსტოკის ზაფხულის დრო

en: (UTC+10:00) Vladivostok
ka: (UTC+10:00) ვლადივოსტოკი

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Standard Time
ka: სინგაპურის სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Singapore Daylight Time
ka: სინგაპურის ზაფხულის დრო

en: (UTC+08:00) Kuala Lumpur, Singapore
ka: (UTC+08:00) კუალა ლუმპური, სინგაპური

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Standard Time
ka: კორეის სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Korea Daylight Time
ka: კორეის ზაფხულის დრო

en: (UTC+09:00) Seoul
ka: (UTC+09:00) სეული

[ctx: maximum 31 characters]
en: Chatham Islands Standard Time
ka: ჩატემის კუნძ. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Chatham Islands Daylight Time
ka: ჩატემის კუნძ. ზაფხულის დრო

en: (UTC+12:45) Chatham Islands
ka: (UTC+12:45) ჩატემის კუნძულები

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Africa Standard Time
ka: აღმ. აფრ. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Africa Daylight Time
ka: აღმ. აფრ.  ზაფხულის დრო

en: (UTC+03:00) Nairobi
ka: (UTC+03:00) ნაირობი

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Standard Time
ka: FLE-ის სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: FLE Daylight Time
ka: FLE-ის ზაფხულის დრო

en: (UTC+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius
ka: (UTC+02:00) ჰელსინკი, კიევი, რიგა, სოფია, ტალინი, ვილნიუსი

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. South America Standard Time
ka: სამხ. აღმ. ამერ. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. South America Daylight Time
ka: სამხ. აღმ. ამერ. ზაფხულის დრო

en: (UTC-03:00) Brasilia
ka: (UTC-03:00) ბრაზილია

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Pacific Standard Time
ka: ცენტრ. წყნ. ოკ. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Central Pacific Daylight Time
ka: ცენტრ. წყნ. ოკ. ზაფხულის დრო

en: (UTC+11:00) Solomon Is., New Caledonia
ka: (UTC+11:00) სოლომონის კუნძულები, ახალი კალედონია

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Central Africa Standard Time
ka: დას. ცენტრ. აფრ. სტანდარტ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Central Africa Daylight Time
ka: დას. ცენტრ. აფრ. ზაფხულის დრო

en: (UTC+01:00) West Central Africa
ka: (UTC+01:00) დასავლეთ-ცენტრალური აფრიკა

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific SA Standard Time
ka: წყნ. ოკ. სამხ.აზ. სტანდ. დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: Pacific SA Daylight Time
ka: წყნ. ოკ. სამხ.აზ. ზაფხულის დრო

en: (UTC-04:00) Santiago
ka: (UTC-04:00) სანტიაგო

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Australia Standard Time
ka: აღმ. ავსტრ. სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: E. Australia Daylight Time
ka: აღმ. ავსტრ. ზაფხულის დრო

en: (UTC+10:00) Brisbane
ka: (UTC+10:00) ბრიზბანი

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Australia Standard Time
ka: დას. ავსტრ. სტანდარტული დრო

[ctx: maximum 31 characters]
en: W. Australia Daylight Time
ka: დას. ავსტრ. ზაფხულის დრო

en: (UTC+08:00) Perth
ka: (UTC+08:00) პერთი

en: Security Warning
ka: უსაფრთხოების შეტყობინება

en: Do you want to install this software?
ka: გნებავთ, დააყენოთ ეს პროგრამა?

en: Don't install
ka: არ დააყენო

en: Installation of component failed: %08x
ka: კომპონენტის დაყენების შეცდომა: %08x

en: Install (%d)
ka: დაყენება (%d)

en: Install
ka: დაყენება

[ctx: window]
en: &Restore
ka: ა&ღდგენა

en: &Move
ka: &გადატანა

en: &Size
ka: &ზომა

en: Mi&nimize
ka: &ჩაკეცვა

en: Ma&ximize
ka: &აკეცვა

en: &Close	Alt+F4
ka: &დახურვა	Alt+F4

en: &About Wine
ka: &Wine-ის შესახებ

en: &Close	Ctrl+F4
ka: &დახურვა	Ctrl+F4

en: Nex&t	Ctrl+F6
ka: შემდეგ&ი	Ctrl+F6

en: &Abort
ka: გაუქმება

en: &Ignore
ka: იგნორი

en: &Try Again
ka: &კიდევ სცადეთ

en: &Continue
ka: &გაგრძელება

en: Select Window
ka: ფანჯრის არჩევა

en: &More Windows...
ka: &მეტი ფანჯარა...

en: Overflow
ka: გადავსება

en: Out of memory
ka: არასაკმარისი მეხსიერება

en: This array is fixed or temporarily locked
ka: მასივი ფიქსირებული ან დროებით დაბლოკილია

en: Type mismatch
ka: ტიპი არ ემთხვევა

en: Device I/O error
ka: მოწყობილობის შეტანა/გამოტანის შეცდომა

en: File already exists
ka: ფაილი უკვე არსებობს

en: Disk full
ka: დისკი გადავსებულია

en: Too many files
ka: მეტისმეტად ბევრი გახსნილი ფაილი

en: Permission denied
ka: წვდომა აკრძალულია

en: Path/File access error
ka: ბილიკთან/ფაილთან წვდომის შეცდომა

en: Path not found
ka: ბილიკი ვერ ვიპოვე

en: Object variable not set
ka: ობიექტის ცვლადი დაყენებული არაა

en: Invalid use of Null
ka: ნულოვანი მნიშვნელობის არასწორი გამოყენება

en: Can't create necessary temporary file
ka: საჭირო დროებით ფაილის შექმნის შეცდომა

en: ActiveX component can't create object
ka: ActiveX კომპონენტს ობიექტის შექმნა არ შეუძლია

en: Class doesn't support Automation
ka: კლასს ავტომატიზაცის მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: File name or class name not found during Automation operation
ka: ფაილის ან კლასის სახელი ავტომატიზაციის ოპერაციისას აღმოჩენილი არაა

en: Object doesn't support named arguments
ka: ობიექტს სახელიანი არგუმენტების მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: Object doesn't support current locale setting
ka: ობიექტს მიმდინარე ენის პარამეტრის მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: Named argument not found
ka: მითითებული არგუმენტი ვერ ვიპოვე

en: Wrong number of arguments or invalid property assignment
ka: არგუმენტების არასწორი რაოდენობა ან არასწორი თვისების მინიჭება

en: Object not a collection
ka: ობიექტი კოლექცია არაა

en: Specified DLL function not found
ka: მითითებული DLL-ის ფუნქცია ვერ ვიპოვე

en: Variable uses an Automation type not supported in VBScript
ka: ცვლადი იყენებს ავტომატიზაციის ტიპს, რომელიც VBScript-ში მარდაჭერილი არაა

en: The remote server machine does not exist or is unavailable
ka: დაშორებული სერვერის მანქანა არ არსებობს ან ხელმიუწვდომელია

en: Microsoft VBScript compilation error
ka: Microsoft VBScript აგების შეცდომა

en: Microsoft VBScript runtime error
ka: Microsoft VBScript გაშვების გარემოს შეცდომა

en: Hide %@
ka: %@-ის დამალვა

en: Hide Others
ka: სხვების დამალვა

en: Show All
ka: ყველას ჩვენება

en: Quit %@
ka: %@-დან გასვლა

en: Quit
ka: გასვლა

en: Window
ka: ფანჯარა

en: Minimize
ka: ჩაკეცვა

en: Zoom
ka: გადიდება

en: Enter Full Screen
ka: სრული ეკრანი

en: Bring All to Front
ka: ყველას წინ გამოტანა

en: Paper Si&ze:
ka: &ფურცლის ზომა:

en: Duplex:
ka: დუპლექსი:

en: Realm
ka: რეალმი

en: Authentication Required
ka: საჭიროა იდენტიფიკაცია

en: Server
ka: სერვერი

en: There is a problem with the certificate for this site.
ka: ამ საიტის სერტიფიკატთან პრობლემებია.

en: Do you want to continue anyway?
ka: მაინც გნებავთ, გააგრძელოთ?

en: LAN Connection
ka: LAN-მიერთება

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
ka: სერტიფიკატი უცნობი ან არასანდო გამომცემლის მიერაა გამოცემული.

en: The date on the certificate is invalid.
ka: სერტიფიკატის თარიღი არასწორია.

en: The name on the certificate does not match the site.
ka: სერტიფიკატში მითითებული სახელი საიტისას არ ემთხვევა.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
ka: სერტიფიკატს სულ ცოტა ერთი მიუთითებელი უსაფრთხოების პრობლემა გააჩნია.

en: Security Protocol
ka: უსაფრთხოების პროტოკოლი

en: Signature Type
ka: ხელმოწერის ტიპი

en: Encryption Type
ka: დაშიფვრის ტიპი

en: Privacy Strength
ka: კონფიდენციალობის სიგრძე

en: bits
ka: ბიტი

en: The request has timed out.
ka: მოთხოვნის მოლოდინის ვადა ამოიწურა.

en: An internal error has occurred.
ka: შიდა შეცდომა.

en: The URL is invalid.
ka: URL არასწორია.

en: The URL scheme could not be recognized or is not supported.
ka: URL-ის სქემა უცნობია ან მხარდაჭერილი არაა.

en: The server name could not be resolved.
ka: სერვერის სახელის ამოხსნა შეუძლებელია.

en: The requested operation is invalid.
ka: მოთხოვნილი ოპერაცია არასწორია.

en: The requested item could not be located.
ka: მოთხოვნილი ჩანაწერის მოძებნა შეუძლებელია.

en: The attempt to connect to the server failed.
ka: სერვერთან მიერთების მცდელობა ჩაიშალა.

en: The connection with the server has been terminated.
ka: სერვერთან მიერთება შეწყვეტილია.

en: SSL certificate date that was received from the server is bad. The certificate is expired.
ka: სერვერიდან მიღებული SSL სერტიფიკატი არასწორია. სერტიფიკატის ვადა ამოწურულია.

en: SSL certificate common name (host name field) is incorrect.
ka: SSL სერტიფიკატის საერთო სახელი (ჰოსტი სახელის ველი) არასწორია.

en: The specified command was carried out.
ka: მითითებული ბრძანება შესრულდა.

en: Undefined external error.
ka: აღუწერელი გარე შეცდომა.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
ka: გამოყენებული მოწყობილობის ID თქვენი სისტემისთვის დაშვებულ დიაპაზონს გარეთაა.

en: The driver was not enabled.
ka: დრაივერი ჩართული იყო.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
ka: მითითებული მოწყობილობა უკვე გამოიყენება. დაელოდეთ, სანამ გათავისუფლდება და თავიდან სცადეთ.

en: The specified device handle is invalid.
ka: მითითებული მოწყობილობის დამმუშავებელი არასწორია.

en: There is no driver installed on your system!
ka: თქვენს სისტემაში დრაივერი დაყენებული არაა!

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
ka: ამ ამოცანისთვის საკმარისი მეხსიერება ხელმისაწვდომი არაა. გაათავისუფლეთ მეხსიერება ერთი ან მეტი აპლიკაციის დახურვით და თავიდან სცადეთ.

en: An error number was specified that is not defined in the system.
ka: მითითებული შეცდომის ნომერი სისტემაში აღწერილი არაა.

en: An invalid flag was passed to a system function.
ka: სისტემურ ფუნქციას არასწორი ალამი გადაეცა.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
ka: სისტემურ ფუნქციას არასწორი პარამეტრი გადაეცა.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
ka: მითითებულ ფორმატი მხარდაჭერილი არაა ან გადაყვანა შეუძლებელია. მხარდაჭერილი ფორმატების გასარკვევად შესაძლებლობების ფუნქციით ისარგებლეთ.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
ka: არასწორი MCI მოწყობილობის ID. გამოიყენეთ MCI მოწყობილობისას გამოტანილი ID.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
ka: დრაივერი მითითებული ბრძანების პარამეტრს ვერ ცნობს.

en: The driver cannot recognize the specified command.
ka: დრაივერი მითითებულ ბრძანებას ვერ ცნობს.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
ka: მითითებული მოწყობილობა ღია არაა ან MCI ვერ ცნობს.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
ka: მოწყობილობის სახელი ამ აპლიკაციის მიერ უკვე გამოიყენება, როგორც ფსევდონიმი. გამოიყენეთ უნიკალური ფსევდონიმი.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
ka: მითითებული მოწყობილობის დრაივერის ჩატვირთვის მიუდევნებელი შეცდომა.

en: No command was specified.
ka: ბრძანება მითითებული არაა.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
ka: მითითებულ ბრძანებას სტრიქონის ტიპის პარამეტრი სჭირდება. მიუთითეთ ის.

en: The specified integer is invalid for this command.
ka: მითითებული მთელი რიცხვი ამ ბრძანებისთვის არასწორია.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
ka: მითითებულ ბრძანებას პარამეტრი ესაჭიროება. გადაეცით ის.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
ka: MCI მოწყობილობას, რომელსაც იყენებთ, მითითებული ბრძანების მხარდაჭერა არ გააჩნია.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
ka: მითითებული ფაილი ვერ ვიპოვე. დარწმუნდით, რომ ბილიკი და ფაილის სახელი სწორია.

en: The device driver is not ready.
ka: მოწყობილობის დრაივერი მზად არაა.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
ka: MCI-ის ინიციალიზაციის შეცდომა. სცადეთ, გადატვირთოთ Windows-ი.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
ka: მოწყობილობის დრაივერის პრობლემა. დრაივერი დაიხურა. შეცდომასთან წვდომა შეუძლებელია.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
ka: მითითებულ ბრძანებას მოწყობილობის სახელად 'all' (ყველა) ვერ გადასცემთ.

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
ka: მითითბული ფაილის სახელის გაფართოებიდან მოწყობილობის ტიპის დადგენა შეუძლებელია.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
ka: მითითებული ბრძანებისთვის მითითებული პარამეტრი დაშვებულ დიაპაზონს გარეთაა.

en: The specified parameters cannot be used together.
ka: მითითებულ პარამეტრებს ერთად ვერ გამოიყენებთ.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
ka: მიმდინარეობს მითითებული მოწყობილობის დახურვა. მოითმინეთ რამდენიმე წამი და თავიდან სცადეთ.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
ka: მითითებული ფსევდონიმიმი ამ აპლიკაციის მიერ უკვე გამოიყენება. გამოიყენეთ უნიკალური ფსევდონიმი.

en: The specified parameter is invalid for this command.
ka: ამ ბრძანებისთვის მითითებული პარამეტრი არასწორია.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
ka: მითითებული ბრძანება მოითხოვს ფსევდონის, ფაილს, დრაივერს ან მოწყობილობის სახელს. ერთ-ერთის მითითება აუცილებელია.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
ka: დროის ფორმატის მითითებული მნიშვნელობა არასწორია. სწორი ფორმატებისთვის იხილეთ MCI-ის დოკუმენტაცია.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
ka: პარამეტრის მნიშვნელობას დამხურავი ორმაგი ბრჭყალი აკლია. მიუთითეთ ის.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
ka: პარამეტრი ან მნიშვნელობა ორჯერ გაქვთ მითითებული. ის მხოლოდ ერთხელ უნდა მიუთითო.

en: A null parameter block was passed to MCI.
ka: MCI-ზე გადაცემული პარამეტრის ბლოკი ცარიელია.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
ka: უსახელო ფალის შენახვა შეუძლებელია. მიუთითეთ ფაილის სახელი.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
ka: როცა იყენებთ პარამეტრს 'New', ფსევდონიმის მითითება აუცილებელია.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
ka: ავტომატურად გახსნილ მოწყობილობებზე 'გაფრთხილების' ალამს ვერ მოიყენებთ.

en: Cannot use a filename with the specified device.
ka: ფაილის სახელს მითითებულ მოწყობილობასთან ერთად ვერ გამოიყენებთ.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
ka: მიუთიეთ მოწყობილობის ან დრაივერის სახელი, რომელიც 79 სიმბოლოზე მოკლეა.

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
ka: მიუთიეთ მოწყობილობის ან დრაივერის სახელი, რომელიც 69 სიმბოლოზე მოკლეა.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
ka: მითითებულ ბრძანებას მთელი რიცხვის ტიპის პარამეტრი სჭირდება. მიუთითეთ ის.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
ka: მოწყობილობა, რომელზეც დაკვრას ცდილობთ, შეიძლება მიმდინარე ფაილის ფორმატს ვერ ცნობს.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
ka: მოწყობილობა, რომლიდანაც ჩაწერას ცდილობთ, შეიძლება მიმდინარე ფაილის ფორმატს ვერ ცნობს.

en: An error occurred with the specified port.
ka: მითითებული პორტის შეცდომა.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
ka: სისტემას ამჟამად მითითებული MIDI პორტი არ გააჩნია.

en: There is no display window.
ka: საჩვენებელი ფანჯრის გარეშე.

en: Could not create or use window.
ka: ფანჯრის შექმნა ან გამოყენება შეუძლებელია.

en: Wine Sound Mapper
ka: Wine-ის ხმის გადამყვანი

en: Volume
ka: საცავი

en: Master Volume
ka: მთავარი ხმა

en: Mute
ka: დადუმება

en: Print to File
ka: ფაილში ბეჭდვა

en: &Output File Name:
ka: &გამოტანის ფაილის სახელი:

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
ka: გამოტანის ფაილი უკვე არსებობს. თავზე გადასაწერად დააწექით 'დიახ'.

en: Unable to create the output file.
ka: გამოტანის ფაილის შექმნის შეცდომა.

en: Success
ka: წარმატება

en: Operations Error
ka: ოპერაციის შეცდომა

en: Protocol Error
ka: პროტოკოლის შეცდომა

en: Time Limit Exceeded
ka: დროის ლიმიტი გადაჭარბებულია

en: Size Limit Exceeded
ka: ზომის ლიმიტი გადაჭარბებულია

en: Compare False
ka: შედარება მცდარია

en: Compare True
ka: შედარება ჭეშმარიტია

en: Authentication Method Not Supported
ka: ავთენტიკაციის მეთოდი მხარდაჭერილი არაა

en: Strong Authentication Required
ka: აუცილებელია ძლიერი ავთენტიკაცია

en: Referral (v2)
ka: მიმართვა (v2)

en: Referral
ka: მიმართვა

en: Administration Limit Exceeded
ka: ადმინისტრატიული ლიმიტი გადაცილებულია

en: Unavailable Critical Extension
ka: კრიტიკული გაფართოება მიუწვდომელია

en: Confidentiality Required
ka: კონფიდენციალობას მოითხოვს

en: SASL Bind in Progress
ka: მიმდინარეობს SASL მიბმა

en: No Such Attribute
ka: ასეთი ატრიბუტი არ არსებობს

en: Undefined Type
ka: აღუწერელი ტიპი

en: Inappropriate Matching
ka: არასწორი დამთხვევა

en: Constraint Violation
ka: შეზღუდვების დარღვევა

en: Attribute Or Value Exists
ka: ატრიბუტი ან მნიშვნელობა უკვე არსებობს

en: Invalid Syntax
ka: არასწორი სინტაქსი

en: No Such Object
ka: ასეთი ობიექტის გარეშე

en: Alias Problem
ka: მეტსახელის პრობლემა

en: Invalid DN Syntax
ka: DN-ის არასწორი სინტაქსი

en: Is Leaf
ka: ფოთოლია

en: Alias Dereference Problem
ka: მეტსახელის მიბმის მოხსნის პრობლემა

en: Inappropriate Authentication
ka: შეუფერებელი ავთენტიკაცია

en: Invalid Credentials
ka: არასწორი ავტორიზაციის დეტალები

en: Insufficient Rights
ka: არასაკმარისი უფლებები

en: Busy
ka: დაკავებულია

en: Unavailable
ka: მიუწვდომელია

en: Unwilling To Perform
ka: სერვერს შესრულების სურვილი არ აქვს

en: Loop Detected
ka: აღმოჩენილია მარყუჟი

en: Sort Control Missing
ka: დალაგების კონტროლი აღმოჩენილი არაა

en: Index range error
ka: ინდექსის დიაპაზონის შეცდომა

en: Naming Violation
ka: სახელის შეზღუდვის დარღვევა

en: Object Class Violation
ka: ობიექტის კლასის დარღვევა

en: Not allowed on Non-leaf
ka: დაუშვებელია არა-ფოთოლზე

en: Not allowed on RDN
ka: RDN-ზე დაუშვებელია

en: Already Exists
ka: უკვე არსებობს

en: No Object Class Mods
ka: ობიექტის კლასის რეჟიმების გარეშე

en: Results Too Large
ka: შედეგი ძალიან დიდია

en: Affects Multiple DSAs
ka: გავლენას ბევრ DSA-ზე მოახდენს

en: Server Down
ka: სერვერი გამორთულია

en: Local Error
ka: ლოკალური შეცდომა

en: Encoding Error
ka: დაშიფვრის შეცდომა

en: Decoding Error
ka: დეკოდერის შეცდომა

en: Timeout
ka: ვადა

en: Auth Unknown
ka: ავთენტიკაცია უცნობია

en: Filter Error
ka: ფილტრის შეცდომა

en: User Canceled
ka: მომხმარებელმა გააუქმა

en: Parameter Error
ka: პარამეტრის შეცდომა

en: No Memory
ka: მეხსიერება საკმარისი არაა

en: Can't connect to the LDAP server
ka: LDAP სერვერთან დაკავშირებს შეცდომა

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
ka: ამ ვერსიის LDAP პროტოკოლს ოპერაციის მხარდაჭერა არ გააჩნია

en: Specified control was not found in message
ka: მითითებული კონტროლი შეტყობინებაში აღმოჩენილი არაა

en: No result present in message
ka: შეტყობინება შედეგს არ შეიცავს

en: More results returned
ka: დაბრუნდა მეტი შედეგი

en: Loop while handling referrals
ka: მარყუჟი მიმართვების დამუშავებისას

en: Not Yet Implemented
ka: ჯერ განხორციელებული არაა

en: %1: File Not Found
ka: %1: ფაილი ვერ ვიპოვე

en: Active code page: %1!u!
ka: აქტიური კოდის გვერდი: %1!u!

en: Invalid code page
ka: არასწორი კოდის გვერდი

en: Ana&log
ka: &ანალოგური

en: Digi&tal
ka: &ციფრული

en: &Font...
ka: ფონტი...

en: &Without Titlebar
ka: &ქუდის ზოლის გარეშე

en: &Seconds
ka: &წამი

en: &Date
ka: &თარიღი

en: &Always on Top
ka: &ყოველთვის ყველაზე ზემოთ

en: &About Clock
ka: &საათის შესახებ

en: Clock
ka: საათი

en: CHDIR <directory> changes the current default directory.
ka: CHDIR <საქაღალდე> მიმდინარე ნაგულისხმები საქაღალდის შეცვლა.

en: CLS clears the console screen.
ka: CLS კონსოლის ეკრანის გასუფთავება.

en: COPY <filename> copies a file.
ka: COPY <ფაილის სახელი> ფაილის კოპირება.

en: CTTY changes the input/output device.
ka: CTTY შეტანა/გამოტანის მოწყობილობის შეცვლა.

en: DATE shows or changes the system date.
ka: DATE სისტემური თარიღის ჩვენება ან შეცვლა.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
ka: DEL <ფაილისსახელი> ფაილის ან ფაილების ნაკრების წაშლა.

en: DIR lists the contents of a directory.
ka: DIR საქაღალდის შემცველობის გამოტანა.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
ka: ERASE <ფაილისსახელი> ფაილის ან ფაილების ნაკრების წაშლა.

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
ka: MD <სახელი> MKDIR-ის მოკლე ვერსიაა. ქმნის ქვესაქაღალდეს.

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
ka: MKDIR <სახელი> ქვესაქაღალდის შექმნა.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
ka: REN <ფაილისსახელი> RENAME-ის მოკლე ვერსია. ის ფაილებს სახელს არქმევს.

en: RENAME <filename> renames a file.
ka: RENAME <ფაილისსახელი> ფაილის სახელის გადარქმევა.

en: RD <directory> is the short version of RMDIR. It deletes a directory.
ka: RD <საქაღალდე> RMDIR-ის მოკლე ვერსია. ის საქაღალდეებს შლის.

en: RMDIR <directory> deletes a directory.
ka: RMDIR <საქაღალდე> საქაღალდის წაშლა.

en: TIME sets or shows the current system time.
ka: TIME მიმდინარე სისტემური დროის ჩვენება ან დაყენება.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
ka: TITLE <სტრიქონი> cmd-ის ფანჯრის ტექსტის დაყენება.

en: VOL shows the volume label of a disk device.
ka: VOL დისკის მოწყობილობის ტომის ჭდეს გაჩვენებთ.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
ka: MORE ფაილების ან ფაიფით გადმოცემული მონაცემების ჩვენება გვერდებად.

en: Are you sure?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით?

[ctx: Yes key]
en: Y
ka: დ

[ctx: No key]
en: N
ka: ა

en: File association missing for extension %1
ka: ფაილის ასოციაცია გაფართოებისთვის %1 ვერ ვიპოვე

en: No open command associated with file type '%1'
ka: ფაილის ტიპთან '%1' გახსნის პროგრამა ასოცირებული არაა

en: Overwrite %1?
ka: გნებავთ, გადააწეროთ %1-ს?

en: More...
ka: მეტი...

en: Argument missing
ka: ნაკლული არგუმენტი

en: Syntax error
ka: სინტაქსური შეცდომა

en: No help available for %1
ka: %1-სთვის დახმარება ხელმისაწვდომი არაა

en: Target to GOTO not found
ka: GOTO-ის სამიზნე აღმოჩენილი არაა

en: Current Date is %1
ka: მიმდინარე თარიღია %1

en: Current Time is %1
ka: მიმდინარე დროა %1

en: Enter new date:
ka: შეიყვანეთ ახალი თარიღი:

en: Enter new time:
ka: შეიყვანეთ ახალი დრო:

en: Environment variable %1 not defined
ka: გარემოს ცვლადი %1 აღწერილი არაა

en: Failed to open '%1'
ka: '%1'-ის გახსნის შეცდომა

en: Cannot call batch label outside of a batch script
ka: სკრიპტის ჭდის გამოყენება შეუძლებელია სკრიპტის გარედან

[ctx: All key]
en: A
ka: ა

en: Delete %1?
ka: წავშალო '%1'?

en: Echo is %1
ka: Echo-ის მნიშვნელობაა %1

en: Verify is %1
ka: Verify-ის მნიშვნელობაა %1

en: Verify must be ON or OFF
ka: Verify-ის მნიშვნელობა მხოლოდ ON ან OFF შეიძლება, იყოს

en: Parameter error
ka: პარამეტრის შეცდომა

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
ka: ტომის სერიული ნომერია %1!04x!-%2!04x!

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
ka: ტომის ჭდე (11 სიმბოლო, <Enter> ცარიელისთვის)?

en: PATH not found
ka: PATH ვერ ვიპოვე

en: Press any key to continue...
ka: გასაგრძელებლად დააჭირეთ ნებისმიერ ღილაკს...

en: Wine Command Prompt
ka: Wine-ის ბრძანების სტრიქონი

en: More?
ka: მეტი?

en: The input line is too long.
ka: შეყვანის ხაზი ძალიან გრძელია.

en: Volume in drive %1!c! is %2
ka: ამძრავში დევს ტომი %1!c! არის %2

en: Volume in drive %1!c! has no label.
ka: ტომს ამძრავში %1!c! ჭდე არ აქვს.

en:  (Yes|No)
ka:  (დიახ|არა)

en:  (Yes|No|All)
ka:  (დიახ|არა|ყველა)

en: Division by zero error.
ka: ნულზე გაყოფის შეცდომა.

en: Expected an operand.
ka: მოველოდი ოპერანდს.

en: Expected an operator.
ka: მოველოდი ოპერატორს.

en: Mismatch in parentheses.
ka: ფრჩხილები არ ემთხვევა.

en: Cursor size
ka: კურსორის ზომა

en: &Small
ka: &პატარა

en: &Medium
ka: &საშუალო

en: &Large
ka: &დიდი

en: Command history
ka: ბრძანებების ისტორია

en: &Buffer size:
ka: &ბუფერის ზომა:

en: &Remove duplicates
ka: &დუბლიკატების წაშლა

en: Popup menu
ka: მხტუნარა მენიუ

en: Console
ka: კონსოლი

en: &Quick Edit mode
ka: &სწრაფი ჩასწორების რეჟიმი

en: &Insert mode
ka: &ჩასმის რეჟიმი

en: &Font
ka: &ფონტი

en: &Color
ka: &ფერი

en: Configuration
ka: მორგება

en: Buffer zone
ka: ბუფერული ზონა

en: &Width:
ka: &სიგანე:

en: &Height:
ka: &სიმაღლე:

en: Window size
ka: ფანჯრის ზომა

en: W&idth:
ka: &სიგანე:

en: H&eight:
ka: &სიმაღლე:

en: End of program
ka: პროგრამის დასრულება

en: &Close console
ka: &კონსოლის დახურვა

en: Edition
ka: გამოცემა

en: &Edit
ka: &ჩასწორება

en: Set &Defaults
ka: ნაგულისხმევი მნიშვნელობების დაყენება

en: &Mark
ka: &დანიშვნა

en: &Select all
ka: ყველაფრის &მონიშვნა

en: Sc&roll
ka: &გადაწევა

en: S&earch
ka: &ძებნა

en: Setup - Default settings
ka: მორგება - ნაგულისხმები პარამეტრები

en: Setup - Current settings
ka: მორგება - მიმდინარე პარამეტრები

en: Configuration error
ka: კონფიგურაციის შეცდომა

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
ka: თითოეული სიმბოლო %1!u! პიქსელი სიგანის და %2!u! პიქსელი სიმაღლისაა

en: This is a test
ka: ეს ტესტია

en: DirectX Diagnostic Tool
ka: DirectX-ის დიაგნოსტიკის პროგრამა

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
ka: გამოყენება: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t ფაილისსახელი | /x ფაილისსახელი]

en: Start
ka: დაწყება

en: &Run...
ka: &გაშვება...

en: Usage: findstr /options string
ka: გამოყენება: findstr /პარამეტრების სტრიქონი

en: FINDSTR: Bad command line
ka: FINDSTR: არასორი ბრძანების სტრიქონი

en: FINDSTR: Cannot open %s
ka: FINDSTR: %s-ის გახსნის შეცდომა

en: FINDSTR: /%c ignored
ka: FINDSTR: /%c გამოტოვებულია

en: - Supported Commands -
    
    hardlink      hardlink management
ka: - მხარდაჭერილი ბრძანებები -
    
    hardlink      მაგარიბმულის მართვა

en: - Hardlink - Supported Commands -
    
    create        create a hardlink
ka: - Hardlink - მხარდაჭერილი ბრძანებები -
    
    create        მაგარიბმულის შექმნა

en: Syntax: fsutil hardlink create <new> <existing>
ka: სინტაქსი: fsutil hardlink create <ახალი> <არსებული>

en: Usage: hostname
ka: გამოყენება: hostname

en: Error: Invalid option '%c'.
ka: შეცდომა: არასწორი პარამეტრი '%c'.

en: Error: Could not get hostname: %u.
ka: შეცდომა: ჰოსტის სახელის მიღების შეცდომა: %u.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
ka: შეცდომა: ბრძანებით 'hostname' ჰოსტის სახელს ვერ შეცვლით.

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
ka: გამოყენება: ipconfig [ /? | /all ]

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
ka: შეცდომა: მითითებული ბრძანების ხაზის პარამეტრი უცნობი ან არასწორია

en: %1 adapter %2
ka: %1 ადაპტერი %2

en: Connection-specific DNS suffix
ka: მიერთებაზე-დამოკიდებული DNS სუფიქსი

en: IPv4 address
ka: IPv4 მისამართი

en: Hostname
ka: ჰოსტის სახელი

en: Node type
ka: კვანძის ტიპი

en: Broadcast
ka: გამოცხადება

en: Peer-to-peer
ka: ერთრანგიანი

en: Mixed
ka: შერეული

en: Hybrid
ka: ჰიბრიდი

en: IP routing enabled
ka: IP რაუტინგი ჩართულია

en: Physical address
ka: ფიზიკური მისამართი

en: DHCP enabled
ka: DHCP ჩართულია

en: Default gateway
ka: ნაგულისხმები რაუტერი

en: IPv6 address
ka: IPv6 მისამართი

en: Primary DNS suffix
ka: ძირითადი DNS სუფიქსი

en: System Information
ka: ინფორმაცის სისტემის შესახებ

en: Stopping dependent service: %1
ka: დამოკიდებული სერვისის გამორთვა: %1

en: Could not stop service %1
ka: შეცდომა სერვისის (%1) გაჩერებისას

en: Could not get handle to service control manager.
ka: სერვისის კონტროლის მმართველის დამმუშავებლის მიღების შეცდომა.

en: Could not get handle to service.
ka: სერვისის დამმუშავებლის მიღების შეცდომა

en: The %1 service is starting.
ka: სერვისი %1 ეშვება.

en: The %1 service was started successfully.
ka: სერვისი %1 წარმატებით გაეშვა.

en: The %1 service failed to start.
ka: სერვისის %1 გაშვების შეცდომა.

en: The %1 service is stopping.
ka: მიმდინარეობს სერვისის %1 გაჩერება.

en: The %1 service was stopped successfully.
ka: სერვისი %1 წარმატებით გაჩერდა.

en: The %1 service failed to stop.
ka: სერვისის %1 გაჩერებს შეცდომა.

en: There are no entries in the list.
ka: სიაში ჩანაწერები არ არსებობს.

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
ka: 
    სტატუსი  ლოკალური   დაშორებული
    ---------------------------------------------------------------

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
ka: %1      %2      %3      ღია რესურსები: %4!u!

en: Paused
ka: დაპაუზებულია

en: Disconnected
ka: გათიშულია

en: A network error occurred
ka: აღმოჩენილია ქსელური შეცდომა

en: Connection is being made
ka: მიმდინარეობს დაკავშირება

en: Reconnecting
ka: თავიდან დაკავშირება

en: The following services are running:
ka: გაშვებულია შემდეგი სერვისები:

en: Active Connections
ka: აქტიური შეერთებები

en: Proto
ka: პროტო

en: Local Address
ka: ლოკალური მისამართი

en: Foreign Address
ka: უცხო მისამართი

en: State
ka: მდგომარეობა

en: Interface Statistics
ka: ინტერფეისის სტატისტიკა

en: Sent
ka: გაგზავნილია

en: Received
ka: მიღებულია

en: Bytes
ka: ბაიტი

en: Unicast packets
ka: ერთმხრივი გადაცემის პაკეტები

en: Non-unicast packets
ka: არა-ერთმხრივი გადაცემის პაკეტები

en: Discards
ka: მოცილებულები

en: Errors
ka: შედომები

en: Unknown protocols
ka: უცნობი პროტოკოლები

en: TCP Statistics for IPv4
ka: TCP სტატისტიკა IPv4-სთვის

en: Active Opens
ka: აქტიური მიერთებები

en: Passive Opens
ka: პასიური მიერთებები

en: Failed Connection Attempts
ka: შეცდომის მქონე მიერთების მცდელობები

en: Reset Connections
ka: შეერთებების განულება

en: Current Connections
ka: მიმდინარე შეერთებები

en: Segments Received
ka: მიღებული სეგმენტი

en: Segments Sent
ka: გაგზავნილი სეგმენტი

en: Segments Retransmitted
ka: გადაგზავნილი სეგმენტი

en: UDP Statistics for IPv4
ka: UDP სტატისტიკა IPv4-სთვის

en: Datagrams Received
ka: მიღებული დატაგრამა

en: No Ports
ka: პორტების გარეშე

en: Receive Errors
ka: მიღების შეცდომები

en: Datagrams Sent
ka: გაგზავნილი დატაგრამა

en: &New	Ctrl+N
ka: &ახალი	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
ka: &გახსნა...	Ctrl+O

en: &Save	Ctrl+S
ka: &შენახვა	Ctrl+S

en: &Print...	Ctrl+P
ka: &დაბეჭდვა...	Ctrl+P

en: Page Se&tup...
ka: &გვერდის მორგება...

en: P&rinter Setup...
ka: &პრინტერის მორგება...

en: &Undo	Ctrl+Z
ka: &დაბრუნება	Ctrl+Z

en: Cu&t	Ctrl+X
ka: ამო&ჭრა	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ka: &კოპირება	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ka: &ჩასმა	Ctrl+V

en: &Delete	Del
ka: &წაშლა	Del

en: Select &all	Ctrl+A
ka: ყველას &მონიშვნა	Ctrl+A

en: &Time/Date	F5
ka: &დრო/თარიღი	F5

en: &Wrap long lines
ka: &გრძელი ხაზების გადატანა

en: &Search...	Ctrl+F
ka: &ძებნა...	Ctrl+F

en: &Search next	F3
ka: &შემდეგის ძებნა	F3

en: &Replace...	Ctrl+H
ka: &ჩანაცვლება...	Ctrl+H

en: &Go To...	Ctrl+G
ka: &გადასვლა...	Ctrl+G

en: &Status Bar
ka: &სტატუსის ზოლი

en: &Contents	F1
ka: &შემცველობა	F1

en: &About Notepad
ka: &Notepad-ის შესახებ

en: Page Setup
ka: გვერდის პარამეტრები

en: &Header:
ka: &თავსართი:

en: &Footer:
ka: &ქვედა კოლონტიტული:

en: Margins (millimeters)
ka: ზღვრები (მმ)

en: &Left:
ka: &მარცხენა:

en: &Top:
ka: &ზედა:

en: Go To Line
ka: ხაზზე გადასვლა

en: &Line Number:
ka: &ხაზის ნომერი:

en: Go To
ka: გადასვლა

en: Encoding:
ka: კოდირება:

en: Page &p
ka: &p-ე გვერდი

en: ERROR
ka: შეცდომა

en: Untitled
ka: უსახელო

en: Text files (*.txt)
ka: ტექსტური ფაილები (*.txt)

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
ka: ფაილი არ არსებობს.
    
    გნებავთ, შექმნათ ფაილი?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
ka: ფაილი '%s' შეიცვალა.
    
    გნებავთ ცვლილებების შენახვა?

en: '%s' could not be found.
ka: '%s' ვერ ვიპოვე.

en: Unicode (UTF-16)
ka: უნიკოდი (UTF-16)

en: Unicode (UTF-16 big-endian)
ka: უნიკოდი (UTF-16 მსხვილბოლოიანი)

en: Ln %ld, Col %ld
ka: ხზ %ld, სვტ %ld

en: &Bind to file...
ka: &ფაილზე მიბმა...

en: &View TypeLib...
ka: &TypeLib-ის ნახვა...

en: &System Configuration
ka: &სისტემის მორგება

en: &Run the Registry Editor
ka: &რეესტრის რედაქტორის გაშვება

en: &CoCreateInstance Flag
ka: &ალამი CoCreateInstance

en: &In-process server
ka: &პროცესშიდა სერვერი

en: In-process &handler
ka: პროცესშიდა &დამმუშავებელი

en: &Local server
ka: &ლოკალური სერვერი

en: &Remote server
ka: &დაშორებული სერვერი

en: View &Type information
ka: &ტიპის ინფორმაციის ნახვა

en: Create &Instance
ka: &გაშვებული ასლის შექმნა

en: Create Instance &On...
ka: &გაშვებული ასლის შექმნა სამიზნეზე...

en: &Release Instance
ka: გაშვებული ასლის &მოცილება

en: Copy C&LSID to clipboard
ka: &CLSID-ის ბუფერში კოპირება

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
ka: &HTML ობიექტის ჭდის ბუფერში კოპირება

en: &Expert mode
ka: &ექსპერტის რეჟიმი

en: &Hidden component categories
ka: &დამალული კომპონენტის კატეგორიები

en: &Toolbar
ka: &ხელსაწყოთა ზოლი

en: &Refresh	F5
ka: &განახლება	F5

en: &About OleView
ka: &OleView-ის შესახებ

en: &Save as...
ka: &შენახვა, როგორც...

en: &Group by type kind
ka: &ტიპით დაჯგუფება

en: Connect to another machine
ka: სხვა მანქანასთან მიერთება

en: &Machine name:
ka: &მანქანის სახელი:

en: System Configuration
ka: სისტემის მორგება

en: System Settings
ka: სისტემის მორგება

en: &Enable Distributed COM
ka: &განაწილებული COM-ის ჩართვა

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
ka: &დაშორებული შეერთებების დაშვება (მხოლოდ Win95)

en: Default Interface Viewer
ka: ნაგულისხმები ინტერფეისის მნახველი

en: Interface
ka: ინტერფეისი

en: &View Type Info
ka: &ტიპის ინფორმაციის ნახვა

en: IPersist Interface Viewer
ka: IPersist-ის ინტერფეისი

en: Class Name:
ka: კლასის სახელი:

en: IPersistStream Interface Viewer
ka: IPersistStream-ის ინტერფეისი

en: ITypeLib viewer
ka: ITypeLib-ის ნახვა

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
ka: OleView - OLE/COM ობიექტების ნახვა

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
ka: TypeLib-ის ფაილები (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: Bind to file via a File Moniker
ka: ფაილზე File Moniker-ით მიბმა

en: Open a TypeLib file and view the contents
ka: TypeLib ფაილის გახსნა და მისი შემცველობის ნახვა

en: Change machine wide Distributed COM settings
ka: მანქანაზე განაწილებული COM-ის პარამეტრების შეცვლა

en: Run the Wine registry editor
ka: Wine-ის რეესტრის რედაქტორის გაშვება

en: Quit the application. Prompts to save changes
ka: აპლიკაციიდან გასვლა, ცვლილებების შენახვის კითხვა

en: Create an instance of the selected object
ka: მონიშნული ობიექტის გაშვებული ასლის შექმნა

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
ka: მითითებულ მანქანაზე მონიშნული ობიექტის გაშვებული ასლის შექმნა

en: Release the currently selected object instance
ka: მონიშნული ობიექტის გაშვებული ასლის წაშლა

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
ka: მონიშნული ობიექტის GUID-ის ბუფერში კოპირება

en: Display the viewer for the selected item
ka: მონიშნული ელემენტის დამთვალიერებლის ჩვენება

en: Toggle between expert and novice display mode
ka: ჩვენების დამწყებისა და ექსპერტის რეჟიმებს შორისგადართვა

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
ka: კომპონენტების კატეგორიების, რომლებიც წესით ხილული არ უნდა იყოს, ხილვადობის გადართვა

en: Show or hide the toolbar
ka: ინსტრუმენტთა პანელის დამალვა ან გამოჩენა

en: Show or hide the status bar
ka: სტატუსის ზოლის დამალვა/ჩვენება

en: Refresh all lists
ka: ყველა სიის განახლება

en: Display program information, version number and copyright
ka: პროგრამის ინფორმაციის, ვერსიის ნომრის და საავტორო უფლებების ჩვენება

en: ObjectClasses
ka: ობიექტის კლასები

en: Grouped by Component Category
ka: კომპონენტის კატეგორიით დაჯგუფება

en: OLE 1.0 Objects
ka: OLE 1.0 ობიექტები

en: COM Library Objects
ka: COM ბიბლიოთეკის ობიექტები

en: All Objects
ka: ყველა ობიექტი

en: Application IDs
ka: აპლიკაციის ID-ები

en: Type Libraries
ka: ტიპის ბიბლიოთეკები

en: ver.
ka: ვერს.

en: Interfaces
ka: ინტერფეისები

en: Registry
ka: რეესტრი

en: Implementation
ka: განხორციელება

en: Activation
ka: აქტივაცია

en: CoGetClassObject failed.
ka: CoGetClassObject-ის შეცდომა.

en: Unknown error
ka: უცნობი შეცდომა

en: bytes
ka: ბაიტები

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
ka: LoadTypeLib( %1 ) ავარიულად დასრულდა ($%2!x!)

en: Inherited Interfaces
ka: მემკვიდრეობით მიღებული ინტერფეისები

en: Save as an .IDL or .H file
ka: .IDL ან .H ფაილად შენახვა

en: Close window
ka: ფანჯრის დახურვა

en: Group typeinfos by kind
ka: Typeinfo-ების დაჯგუფება ტიპის მიხედვით

en: &New...
ka: &ახალი...

en: O&pen	Enter
ka: &გახსნა	Enter

en: &Move...	F7
ka: &გადატანა...	F7

en: &Copy...	F8
ka: &კოპირება...	F8

en: &Properties	Alt+Enter
ka: &თვისებები	Alt+Enter

en: &Execute...
ka: &შესრულება...

en: E&xit Windows
ka: &Windows-დან გასვლა

en: &Options
ka: &პარამეტრები

en: &Arrange automatically
ka: &ავტომატური დალაგება

en: &Minimize on run
ka: &გაშვებისას ჩაკეცვა

en: &Save settings on exit
ka: &გასვლისას პარამეტრების შენახვა

en: &Windows
ka: &ფანჯრები

en: &Overlapped	Shift+F5
ka: &გადაფარული	Shift+F5

en: &Side by side	Shift+F4
ka: &გვერდიგვერდ	Shift+F4

en: &Arrange Icons
ka: &ხატულების დალატება

en: &About Program Manager
ka: &პროგრამების მმართველის შესახებ

en: Program &group
ka: პროგრამების &ჯგუფი

en: &Program
ka: &პროგრამა

en: Move Program
ka: პროგრამის გადატანა

en: Move program:
ka: პროგრამის გადატანა:

en: From group:
ka: ჯგუფიდან:

en: &To group:
ka: &ჯგუფში:

en: Copy Program
ka: პროგრამის კოპირება

en: Copy program:
ka: პროგრამის კოპირება:

en: Program Group Attributes
ka: პროგრამების ჯგუფის ატრიბუტები

en: &Group file:
ka: &ჯგუფის ფაილი:

en: Program Attributes
ka: პროგრამის ატრიბუტები

en: &Command line:
ka: &ბრძანების სტრიქონი:

en: &Working directory:
ka: &სამუშაო საქაღალდე:

en: &Key combination:
ka: &ღილაკების მიმდევრობა:

en: &Minimize at launch
ka: გაშვებისას &ჩაკეცვა

en: Change &icon...
ka: &ხატულის შეცვლა...

en: Change Icon
ka: ხატულის შეცვლა

en: &Filename:
ka: &ფაილის სახელი:

en: Current &icon:
ka: მიმდინარე &ხატულა:

en: Execute Program
ka: პროგრამის შესრულება

en: Program Manager
ka: პროგრამების მმართველი

en: WARNING
ka: გაფრთხილება

en: Information
ka: ინფორმაცია

en: Delete group `%s'?
ka: წავშალო ჯგუფი '%s'?

en: Delete program `%s'?
ka: წავშალო პროგრამა '%s'?

en: Not implemented
ka: განხორციელებული არაა

en: Error reading `%s'.
ka: შეცდომა '%s'-ის კითხვისას.

en: Error writing `%s'.
ka: შეცდომა '%s'-ის ჩაწერისას.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
ka: ჯგუფის ფაილი '%s' ვერ გავხსენი.
    ვცადო კიდევ?

en: Help not available.
ka: დახმარება მიუწვდომელია.

en: Unknown feature in %s
ka: %s-ის უცნობი თვისება

en: File `%s' exists. Not overwritten.
ka: ფაილი '%s' უკვე არსებობს. თავზე არ გადამიწერია.

en: Libraries (*.dll)
ka: ბიბლიოთეკები (*.dll)

en: Icon files
ka: ხატულის ფაილები

en: Icons (*.ico)
ka: ხატულები (*.ico)

en: reg: Invalid syntax.
ka: რეე: არასწორი სინტაქსი.

en: Type "REG %1 /?" for help.
ka: დახმარებისთვის აკრიფეთ "REG %1 /?".

en: reg: Unable to access or create the specified registry key
ka: რეე: მითითებული რეესტრის გასაღებთან წვდომა ან მისი შექმნა აკრძალულია

en: reg: The operation completed successfully
ka: რეე: ოპერაცია წარმატებით დასრულდა

en: reg: The registry operation was cancelled
ka: რეე: რეესტრის ოპერაცია გაუქმდა

en: reg: Unable to find the specified registry key
ka: რეე: მითითებული რეესტრის გასაღები ვერ ვიპოვე

en: reg: Unable to find the specified registry value
ka: რეე: მითითებული რეესტრის მნიშვნელობა ვერ ვიპოვე

en: (Default)
ka: (ნაგულისხმები)

en: Type "REG /?" for help.
ka: დახმარებისთვის აკრიფეთ "REG /?".

en: reg: Invalid registry key
ka: რეე: არასწორი რეესტრის გასაღები

en: reg: Unable to access remote machine
ka: რეე: დაშორებულ მანქანასთან წვდომა შეუძლებელია

en: reg: Invalid system key
ka: რეე: არასწორი სისტემური გასაღები

en: reg: Invalid option [%1].
ka: რეე: არასწორი პარამეტრი [%1].

en: reg: Unhandled registry data type [/t 0x%1!x!, /d %2]
ka: რეე: დაუმუშავებელი რეესტრის მონაცემების ტიპი [/t 0x%1!x!, /d %2]

en: reg: Unsupported registry data type [%1]
ka: რეე: მხარდაუჭერელი რეესტრის მონაცემების ტიპი [%1]

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
ka: რეესტრის მნიშვნელობა '%1' უკვე არსებობს. გნებავთ, თავზე გადააწეროთ?

en: reg: Invalid command line parameters
ka: რეე: არასწორი ბრძანების სტრიქონის პარამეტრები

en: reg: The source and destination keys cannot be the same
ka: რეე: საწყისი და სამიზნე გასაღებები იგივე ვერ იქნება

en: The value '%1\%2' already exists in the destination key. Do you want to overwrite it?
ka: მნიშვნელობა '%1\%2' სამიზნე გასაღებში უკვე არსებობს. გნებავთ, თავზე გადააწეროთ?

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
ka: მართლა გნებავთ, წაშალოთ რეესტრის მნიშვნელობა '%1'?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
ka: მართლა გნებავთ '%1'-ში ყველა რეესტრის მნიშვნელობა წაშალოთ?

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
ka: მართლა გნებავთ რეესტრის გასაღები '%1' წაშალოთ?

en: reg: Unable to delete all registry values in '%1'
ka: რეე: '%1'-ში ყველა რეესტრის მნიშვნელობის წაშლა შეუძლებელია

en: The file '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
ka: ფაილი '%1' უკვე არსებობს. გნებავთ გადააწეროთ?

en: reg: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
ka: რეე: უცნობი სპეციალური სიმბოლო [\%1!c!]

en: reg: Unable to import the registry key '%1'
ka: რეე: რეესტრს გასაღების '%1' შემოტანის შეცდომა

en: reg: The file '%1' was not found.
ka: რეე: ფაილი '%1' ვერ ვიპოვე.

en: (value not set)
ka: (მნიშვნელობა დაყენებული არაა)

en: Search complete. Number of matches found: %1!d!
ka: ძებნა დასრულდა. დამთხვევების რაოდენობა: %1!d!

en: &Registry
ka: &რეესტრი

en: &Import Registry File...
ka: რეესტრის ფაილის &შემოტანა...

en: &Export Registry File...
ka: რეესტრის ფაილის &გატანა...

en: &Key
ka: გასა&ღები

en: &String Value
ka: &სტრიქონის ტიპის მნიშვნელობა

en: &Binary Value
ka: &ბინარული ტიპის მნიშვნელობა

en: &DWORD Value
ka: &DWORD ტიპის მნიშვნელობა

en: &QWORD Value
ka: &QWORD ტიპის მნიშვნელობა

en: &Multi-String Value
ka: &მრავალსტრიქონიანი მნიშვნელობა

en: &Expandable String Value
ka: &გაფართოებადი სტრიქონის მნიშვნელობა

en: &Rename	F2
ka: &გადარქმევა	F2

en: &Copy Key Name
ka: &გასაღების სახელის კოპირება

en: &Find...	Ctrl+F
ka: &ძებნა...	Ctrl+F

en: Find Ne&xt	F3
ka: &შემდეგის პოვნა	F3

en: Status &Bar
ka: &სტატუსის ზოლი

en: Sp&lit
ka: დაყოფა

en: &Remove Favorite...
ka: &სანიშნის წაშლა...

en: &About Registry Editor
ka: &რეესტრის რედაქტორის შესახებ

en: Expand
ka: გაფართოება

en: Modify &Binary Data...
ka: &ბინარული მონაცემების ჩასწორება...

en: Export registry
ka: რეესტრის გატანა

en: S&elected branch:
ka: &არჩეული ბრენჩი:

en: Find:
ka: მოძებნა:

en: Find in:
ka: ძიება:

en: Keys
ka: გასაღებები

en: Value names
ka: მნიშვნელობის სახელებში

en: Value content
ka: მნიშვნელობის შემცველობაში

en: Whole string only
ka: მხოლოდ სრული სტრიქონი

en: Add Favorite
ka: რჩეულის დამატება

en: Name:
ka: სახელი:

en: Remove Favorite
ka: სანიშნის წაშლა

en: Edit String
ka: სტრიქონის ჩასწორება

en: Value name:
ka: ტომის სახელი:

en: Value data:
ka: მნიშვნელობის მონაცემები:

en: Edit DWORD
ka: DWORD-ის ჩასწორება

en: Base
ka: საბაზისო

en: Hexadecimal
ka: თექვსმეტობითი

en: Decimal
ka: ათობითი

en: Edit Binary
ka: ბინარული ელემენტის ჩასწორება

en: Edit Multi-String
ka: მრავალსტრიქონიანი მნიშვნელობის ჩასწორება

en: Contains commands for working with the whole registry
ka: შეიცავს მთელ რეესტრთან სამუშაო ბრძანებებს

en: Contains commands for editing values or keys
ka: შეიცავს მნიშვნელობების ან გასაღებების ჩასწორების ბრძანებებს

en: Contains commands for customizing the registry window
ka: შეიცავს რეესტრის ფანჯრის მორგების ბრძანებებს

en: Contains commands for accessing frequently used keys
ka: შეიცავს ხშირად გამოყენებულ გასაღებებთან წვდომის ბრძანებებს

en: Contains commands for displaying Help and information about Registry Editor
ka: შეიცვს რეესტრის რედაქტორის შესახებ ინფორმაციის და მისი დახმარების გამოტანის ბრძანებებს

en: Contains commands for creating new keys or values
ka: შეიცავს ახალი გასაღებების ან მნიშვნელობების შექმნის ბრძანებებს

en: Data
ka: მონაცემები

en: Registry Editor
ka: რეესტრის რედაქტორი

en: Import Registry File
ka: რეესტრის ფაილის შემოტანა

en: Export Registry File
ka: რეესტრის ფაილის გატანა

en: Registry files (*.reg)
ka: რეესტრის ფაილები (*.reg)

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
ka: Win9x/NT4 რეესტრის ფაილები (REGEDIT4)

en: (cannot display value)
ka: (მნიშვნელობის ჩვენება შეუძლებელია)

en: (unknown %d)
ka: (უცნობი %d)

en: Unable to modify the selected registry value.
ka: მონიშნული რეესტრის მნიშვნელობის შეცვლა შეუძლებელია.

en: Unable to create a new registry key.
ka: ახალი რეესტრის გასაღების შექმნა შეუძლებელია.

en: Unable to create a new registry value.
ka: ახალი რეესტრის მნიშვნელობის შექმნა შეუძლებელია.

en: Unable to rename the key '%1'.
    The specified key name already exists.
ka: გასაღების სახელის '%1'-ზე გადარქმევის შეცდომა.
    მითითებული გასაღების სახელი უკვე არსებობს.

en: Unable to rename the value '%1'.
    The specified value name already exists.
ka: მნიშვნელობის სახელის '%1'-ზე გადარქმევის შეცდომა.
    მითითებული მნიშვნელობის სახელი უკვე არსებობს.

en: Unable to delete the selected registry key.
ka: მონიშნული რეესტრის მნიშვნელობის წაშლა შეუძლებელია.

en: Unable to rename the selected registry key.
ka: მონიშნული რეესტრის გასაღების სახელის გადარქმევა შეუძლებელია.

en: Unable to rename the selected registry value.
ka: მონიშნული რეესტრის მნიშვნელობის სახელის გადარქმევა შეუძლებელია.

en: The keys and values contained in %1 were successfully added to the registry.
ka: გასაღებების და მნიშვნელობების, რომელსაც %1 შეიცავს, რეესტრში შერწყმა წარმატებით დასრულდა.

en: Unable to import %1. The specified file is not a valid registry file.
ka: %1-ის შემოტანის შეცდომა. მითითებული ფაილი სორი რეესტრის ფაილი არაა.

en: regedit: Invalid or unrecognized switch [%1]
ka: regedit: არასწორი ან უცნობი პარამეტრი [%1]

en: Type "regedit /?" for help.
ka: დახმარებისთვის აკრიფეთ "regedit /?".

en: regedit: No filename was specified.
ka: regedit: ფაილის სახელი მითითებული არაა.

en: regedit: No registry key was specified for removal.
ka: regedit: წასაშლელი რეესტრის გასაღები მითითებული არაა.

en: regedit: The file '%1' was not found.
ka: regedit: ფაილი '%1' ვერ ვიპოვე.

en: regedit: Unable to open the file '%1'.
ka: regedit: ფაილის '%1' გახსნის შეცდომა.

en: regedit: Unhandled action.
ka: regedit: დაუმუშავებელი ქმედება.

en: regedit: Out of memory! (%1!S!, line %2!u!)
ka: regedit: არასაკმარისი მეხსიერება! (%1!S!, line %2!u!)

en: regedit: Invalid hexadecimal value.
ka: regedit: არასწორი თექვსმეტობითი მნიშვნელობა.

en: regedit: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
ka: regedit: უცნობი სპეციალური სიმბოლო [\%1!c!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!]
ka: regedit: მხარდაუჭერელი რეესტრის მონაცემების ტიპი [0x%1!x!]

en: regedit: Unexpected end of line in '%1'.
ka: regedit: მოულოდნელი ხაზის დასასრული '%1'-ში.

en: regedit: The line '%1' was not recognized.
ka: regedit: ხაზი '%1' ვერ ვიცანი.

en: regedit: Unable to open the registry key '%1'.
ka: regedit: რეესტრის გასაღების '%1' გახსნა შეუძლებელია.

en: regedit: Invalid system key [%1]
ka: regedit: არასწორი სისტემური გასაღები [%1]

en: regedit: Unable to export '%1'. The specified registry key was not found.
ka: regedit: '%1'-ის გატანა შეუძლებელია. მითითებული რეესტრის გასაღები ვერ ვიპოვე.

en: regedit: Unable to delete the registry key '%1'.
ka: regedit: რეესტრის გასაღების '%1' წაშლა შეუძლებელია.

en: regedit: The line contains invalid syntax.
ka: regedit: ხაზი არასწორ სინტაქსს შეიცავს.

en: Quits the Registry Editor
ka: რეესტრის რედაქტორიდან გასვლა

en: Adds keys to the favorites list
ka: გასაღებების რჩეულების სიაში ჩამატება

en: Removes keys from the favorites list
ka: გასაღებების წაშლა რჩეულების სიიდან

en: Shows or hides the status bar
ka: სტატუსის ზოლის ჩვენება/დამალვა

en: Refreshes the window
ka: განაახლებს ფანჯარას

en: Deletes the selection
ka: წაშლის მონიშნულს

en: Renames the selection
ka: მონიშნულს სახელს გადაარქმევს

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
ka: მონიშნული გასაღების სახელის ბუფერში კოპირება

en: Finds a text string in a key, value or data
ka: ეძებს ტექსტურ სტრიქონს გასაღებში, მნიშვნელობაში ან მონაცემებში

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
ka: წინა ძებნაში მითითებული ტექსტის შემდეგი გამოჩენის აღმოჩენა

en: Modifies the value's data
ka: მნიშვნელობის მონაცემების შეცვლა

en: Adds a new key
ka: ახალი გასაღების დამატება

en: Adds a new string value
ka: ახალი სტრიქონის ტიპის მნიშვნელობის დამატება

en: Adds a new binary value
ka: ახალი ბინარული ტიპის მნიშვნელობის დამატება

en: Adds a new 32-bit value
ka: ახალი 32-ბიტიანი მნიშვნელობის დამატება

en: Imports a text file into the registry
ka: ტექსტური ფაილის შემოტანა რეესტრში

en: Exports all or part of the registry to a text file
ka: რეესტრის ყველა ნაწილის ტექსტურ ფაილში გატანა

en: Prints all or part of the registry
ka: რეესტრის ყველა ნაწილის გამოტანა

en: Opens Registry Editor Help
ka: რეესტრის რედაქტორის დახმარების გახსნა

en: Displays program information, version number and copyright
ka: აჩვენებს პროგრამის ინფორმაციას, ვერსიის ნომერს და საავტორო უფლებებს

en: Unable to query the registry value '%1'.
ka: რეესტრის მნიშვნელობის '%1' მოთხოვნა შეუძლებელია.

en: Unable to edit registry keys of this type (%1!u!).
ka: ამ ტიპის (%1!u!) რეესტრის გასაღებების ჩასწორება შეუძლებელია.

en: The value is too big (%1!u!).
ka: მნიშვნელობა მეტისმეტად დიდია (%1!u!).

en: Confirm Value Delete
ka: მნიშვნელობის წაშლის დასდასტურება

en: Are you sure you want to delete the selected registry value?
ka: მართლა გნებავთ, მონიშნული რეესტრის მნიშვნელობა წაშალოთ?

en: Search complete. The string '%1' was not found.
ka: ძებნა დასრულდა. სტრიქონი '%1' ვერ ვიპოვე.

en: Are you sure you want to delete these values?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ, წაშალოთ ეს მნიშვნელობები?

en: New Key #%d
ka: ახალი გასაღები #%d

en: New Value #%d
ka: ახალ მნიშვნელობა #%d

en: Unable to query the registry key '%1'.
ka: რეესტრის გასაღების '%1' მოთხოვნის შეცდომა.

en: Modifies the value's data in binary form
ka: მნიშვნელობის მონაცემების შეცვლა ბინარულ ფორმაში

en: Adds a new multi-string value
ka: ახალი მრავალსტრიქონიანი მნიშვნელობის დამატება

en: Exports the selected branch of the registry to a text file
ka: რეესტრის მონიშნული ბრენჩის ტექსტურ ფაილში გატანა

en: Adds a new expandable string value
ka: ახალი გაფართოებადი სტრიქონის მნიშვნელობის დამატება

en: Confirm Key Delete
ka: გასაღების წაშლის დადასტურება

en: Are you sure you want to delete this registry key and all of its subkeys?
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ გნებავთ ეს რეესტრის გასაღები და ყველა მისი ქვეგასაღები წაშალოთ?

en: Expands or collapses the selected node
ka: მონიშნული კვანძის აკეცვა/ჩამოშლა

en: Collapse
ka: ჩაკეცვა

en: Adds a new 64-bit value
ka: ახალი 64-ბიტიანი მნიშვნელობის დამატება

en: Edit QWORD
ka: QWORD-ის ჩასწორება

en: Wine DLL Registration Utility
    
    Provides DLL registration services.
ka: Wine-ის DLL-ის რეგისტრაციის პროგრამა
    
    უზრუნველყოფს რეგისტრაციის სერვისებს.

en: Usage:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllName
    
    Options:
      [/u]  Unregister a server.
      [/s]  Silent mode (no messages will be displayed).
      [/i]  Call DllInstall, passing an optional [cmdline].
    	When used with [/u] DllInstall is called in uninstall mode.
      [/n]  Do not call DllRegisterServer. This option must be used with [/i].
ka: გამოყენება:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:ბრძნსტრიქ]] Dllსახელი
    
    პარამეტრები:
      [/u]  სერვერის რეგისტრაციის გაუქმება.
      [/s]  ჩუმი რეჟიმი (შეტყობინებებს არ გამოვიტან).
      [/i]  DllInstall-ის გამოძახება არასავალდებულო [ბრძნსტრიქ]-ით.
    	როცა გამოიყენება [/u]-სთან ერთად, DllInstall წაშლის რეჟიმში გამოიძახება.
      [/n]  DllRegisterServer არ გამოიძახოთ. ეს პარამეტრი [/i]-სთან ერთად უნდა გამოიყენოთ.

en: regsvr32: Invalid or unrecognized switch [%1]
ka: regsvr32: არასწორი ან უცნობი პარამეტრი [%1]

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
ka: regsvr32: DLL '%1'-ის ჩატვირთვის შეცდომა

en: regsvr32: '%1!S!' not implemented in DLL '%2'
ka: regsvr32: '%1!S!' DLL-ში '%2' განხორციელებული არაა

en: regsvr32: Failed to register DLL '%1'
ka: regsvr32: DLL-ის '%1' რეგისტრაციის შეცდომა

en: regsvr32: Successfully registered DLL '%1'
ka: regsvr32: DLL '%1' წარმატებით დარეგისტრირდა

en: regsvr32: Failed to unregister DLL '%1'
ka: regsvr32: DLL-ის '%1' რეგისტრაციის გაუქმების შეცდომა

en: regsvr32: Successfully unregistered DLL '%1'
ka: regsvr32: DLL-ის '%1' რეგისტრაცია წარმატებით გაუქმდა

en: regsvr32: Failed to install DLL '%1'
ka: regsvr32: DLL-ის '%1' დაყენების შეცდომა

en: regsvr32: Successfully installed DLL '%1'
ka: regsvr32: DLL-ის '%1' დაყენება წარმატებით დასრულდა

en: regsvr32: Failed to uninstall DLL '%1'
ka: regsvr32: DLL-ის '%1' წაშლის შეცდომა

en: regsvr32: Successfully uninstalled DLL '%1'
ka: regsvr32: DLL-ის '%1' წაშლა წარმატებით დასრულდა

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
ka: მითითებული Unix-ის ფაილის სახელის DOS-ის ფაილის სახელში თარგმნა შეუძლებელა.

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
ka: გამოყენება: taskkill [/?] [/f] [/im პროცესისსახელი | /pid პროცესისID]

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
ka: შეცდომა: მითითებული ბრძანების ხაზის პარამეტრი უცნობი ან არასწორია.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
ka: შეცდომა: მითითებული ბრძანების სტრიქონის პარამეტრი არასწორია.

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
ka: შეცდომა: პარამეტრებიდან /im და /pid ერთ-ერთის მითითება აუცილებელია.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
ka: შეცდომა: პარამეტრი %1 ბრძანების სტრიქონის პარამეტრს მოელის.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
ka: შეცდომა: პარამეტრები /im და /pid ურთიერთგამომრიცხავია.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
ka: პროცესი PID-ით %1!u! ძალით დასრულდა.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
ka: პროცესი "%1" PID-ით %2!u! ძალით დასრულდა.

en: Error: Could not find process "%1".
ka: შეცდომა: პროცესი "%1" ვერ ვიპოვე.

en: Error: Unable to enumerate the process list.
ka: შეცდომა: პროცესების სიის ჩამოთვლის შეცდომა.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
ka: შეცდომა: პროცესის "%1" დასრულება შეუძლებელია.

en: Error: Process self-termination is not permitted.
ka: შეცდომა: პროცესის თვითგანადგურება დაშვებული არაა.

en: Usage: tasklist [/?]
ka: გამოყენება: tasklist [/?]

en: Image Name
ka: გამოსახულების სახელი

en: Session Name
ka: სესიის სახელი

en: Session#
ka: სესიის#

en: Mem Usage
ka: მეხს. გამოყენება

en: ERROR: Invalid syntax
ka: შეცდომა: არასწორი სინტაქსი

en: ERROR: The search filter cannot be recognized.
ka: შეცდომა: ძებნის ფილტრი უცნობია.

en: &New Task (Run...)
ka: &ახალი ამოცანა (გაშვება...)

en: E&xit Task Manager
ka: ამოცანების მმართველიდან &გასვლა

en: &Minimize On Use
ka: &ჩაკეცვა გამოყენების შემდეგ

en: &Hide When Minimized
ka: &დამალვა ჩაკეცვისას

en: &Show 16-bit tasks
ka: &16-ბიტიანი ამოცანების ჩვენება

en: &Refresh Now
ka: &ახლა განახლება

en: &Update Speed
ka: &განახლების სიჩქარე

en: &High
ka: &მაღალი

en: &Normal
ka: &ნორმალური

en: &Low
ka: &დაბალი

en: &Paused
ka: &შეჩერებული

en: &Select Columns...
ka: &აირჩიეთ სვეტები...

en: &CPU History
ka: &CPU-ის ისტორია

en: &One Graph, All CPUs
ka: &ერთი გრაფიკი,ყველა CPU

en: One Graph &Per CPU
ka: ცალკე გრაფიკი ყველა &CPU-სთვის

en: &Show Kernel Times
ka: &ბირთვის დროების ჩვენება

en: Tile &Horizontally
ka: ფილები &ჰორიზონტალურად

en: Tile &Vertically
ka: ფილები &ვერტიკალურად

en: &Minimize
ka: &ჩაკეცვა

en: &Cascade
ka: &კასკადი

en: &Bring To Front
ka: &წინ გამოტანა

en: &About Task Manager
ka: ამოცანების მმართველის &შესახებ

en: &Switch To
ka: &ზედ გადართვა

en: &End Task
ka: &დავალების დასრულება

en: &Go To Process
ka: &პროცესზე გადასვლა

en: &End Process
ka: პროცესის &დასრულება

en: End Process &Tree
ka: პროცესის &ხის დასრულება

en: &Debug
ka: &გამართვა

en: Set &Priority
ka: &პრიორიტეტის დაყენება

en: &Realtime
ka: &რეალურ დროში

en: &Above Normal
ka: &ნორმალურზე ზემოთ

en: &Below Normal
ka: &ნორმალურზე ქვემოთ

en: Set &Affinity...
ka: &შესაბამისობის დაყენება...

en: Edit Debug &Channels...
ka: გამართვის &არხების ჩასწორება...

en: Task Manager
ka: ამოცანების მმართველი

en: &New Task...
ka: &ახალი ამოცანა...

en: &Show processes from all users
ka: ყველა მომხმარებლის პროცესის &ჩვენება

en: CPU usage
ka: გამოყენებული პროცესორის დრო

en: Mem usage
ka: მეხს. გამოყენება

en: Totals
ka: მთლიანი ჯამი

en: Commit charge (K)
ka: გამოყოფილი მეხსიერება (კ)

en: Physical memory (K)
ka: ფიზიკური მეხსიერება (კ)

en: Kernel memory (K)
ka: ბირთვის მეხსიერება (კ)

en: Handles
ka: დამმუშავებლები

en: Threads
ka: ნაკადები

en: Processes
ka: პროცესები

en: Total
ka: სულ

en: Limit
ka: ზღვარი

en: Peak
ka: პიკი

en: System Cache
ka: სისტემის კეში

en: Paged
ka: დასვოპილი

en: Nonpaged
ka: დაუსვოპავი

en: CPU usage history
ka: CPU-ის გამოყენების ისტორია

en: Memory usage history
ka: მეხსიერების გამოყენების ისტორია

en: Debug Channels
ka: გამართვის არხები

en: Processor Affinity
ka: პროცესორის შესაბამისობა

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
ka: პროცესორის შესაბამისობა აკონტროლებს, რომელ CPU-ზე აქვს პროცესს გაშვების უფლება.

en: Select Columns
ka: აირჩიეთ სვეტები

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
ka: აირჩიეთ სვეტები, რომლებიც ამოცანების მმართველის პროცესების გვერდზე გამოჩნდება.

en: &Image Name
ka: &გამოსახულების სახელი

en: &PID (Process Identifier)
ka: &PID (პროცესის იდენტიფიკატორი)

en: &CPU Usage
ka: &CPU-ის გამოყენება

en: CPU Tim&e
ka: CPU-ის დრო

en: &Memory Usage
ka: &მეხსიერების გამოყენება

en: Memory Usage &Delta
ka: მეხსიერების გამოყენების &დელტა

en: Pea&k Memory Usage
ka: მეხსიერების &პიკური გამოყენება

en: Page &Faults
ka: &გვერდის შეცდომები

en: &USER Objects
ka: &მომხმარებლის ობიექტები

en: I/O Reads
ka: შეტანა/გამოტანის წაკითხვები

en: I/O Read Bytes
ka: შეტანა/გამოტანის წაკითხული ბაიტი

en: &Session ID
ka: &სესიის ID

en: User &Name
ka: &მომხმარებლის სახელი

en: Page F&aults Delta
ka: გვერდის &შეცდომების დელტა

en: &Virtual Memory Size
ka: &ვირტუალური მეხსიერების ზომა

en: Pa&ged Pool
ka: &დასვოპილი პული

en: N&on-paged Pool
ka: არ-დასვოპილი &პული

en: Base P&riority
ka: საბაზისო &პრიორიტეტი

en: &Handle Count
ka: დამმუშავებლების &რაოდენობა

en: &Thread Count
ka: &ნაკადების რაოდენობა

en: GDI Objects
ka: GDI ობიექტი

en: I/O Writes
ka: შეტანა/გამოტანის ჩაწერები

en: I/O Write Bytes
ka: შეტანა/გამოტანის ჩაწერილი ბაიტი

en: I/O Other
ka: შეტანა/გამოტანის სხვა

en: I/O Other Bytes
ka: შეტანა/გამოტანის სხვა ბაიტი

en: Create New Task
ka: ახალი ამოცანის შექმნა

en: Runs a new program
ka: ახალი პროგრამის გაშვება

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
ka: თუ ჩაკეცილი არა, ამოცანების მმართველი ყველა ფანჯარაზე წინ გამოჩნდება

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
ka: გადართვის ოპერაციისას ამოცანების მმართველი ჩაიკეცება

en: Hide the Task Manager when it is minimized
ka: ამოცანების მმართველის დამალვა მისი ჩაკეცვისას

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
ka: ამოცანების მმართველის ხელით განახლება, განახლების სიხშირის მიუხედავად

en: Displays tasks by using large icons
ka: ამოცანების საჩვენებლად დიდი ხატულების გამოყენება

en: Displays tasks by using small icons
ka: ამოცანების საჩვენებლად პატარა ხატულების გამოყენება

en: Displays information about each task
ka: თითოეული ამოცანის შესახებ ინფორმაციის გამოტანა

en: Updates the display twice per second
ka: ეკრანის განახლება წამში ორჯერ

en: Updates the display every two seconds
ka: ეკრანის განახლება ყოველ ორ წამში

en: Updates the display every four seconds
ka: ეკრანის განახლება ყოველ ოთხ წამში

en: Does not automatically update
ka: ავტომატური განახლების გარეშე

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
ka: სამუშაო მაგიდაზე ფანჯრების ჰორიზონტალური დალაგება

en: Tiles the windows vertically on the desktop
ka: სამუშაო მაგიდაზე ფანჯრების ვერტიკალური დალაგება

en: Minimizes the windows
ka: ჩაკეცავს ფანჯრებს

en: Maximizes the windows
ka: ამოკეცავს ფანჯრებს

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
ka: სამუშაო მაგიდაზე ფანჯრების დიაგონალურად დალაგება

en: Brings the window front, but does not switch to it
ka: მოხდება ფანჯრის წინ გამოტანა, ზედ გადართვა კი - არა

en: Displays Task Manager help topics
ka: ამოცანების მმართველი დახმარების თემების ჩვენება

en: Displays program information, version number, and copyright
ka: აჩვენებს პროგრამის ინფორმაციას, ვერსიის ნომერს და საავტორო უფლებებს

en: Exits the Task Manager application
ka: ამოცანების მმართველიდან გასვლა

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
ka: შესაბამისი ntvdm.exe-ის ქვეშ გაშვებული 16-ბიტიანი ამოცანების ჩვენება

en: Select which columns will be visible on the Process page
ka: აირჩიეთ სვეტები, რომლებიც ამოცანების მმართველის პროცესების გვერდზე გამოჩნდება

en: Displays kernel time in the performance graphs
ka: წარმადობის გრაფიკებში ბირთვის დროის ჩვენება

en: A single history graph shows total CPU usage
ka: ერთი ისტორიის გრაფიკი, რომელიც CPU-ის ჯამურ დატვირთვას აჩვენებს

en: Each CPU has its own history graph
ka: თითოეულ პროცესორს თავისი საკუთარი ისტორიის გრაფიკი გააჩნია

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
ka: ამოცანას ჯერ წინ გამოიტანს, შემდეგ კი ზედ გადაერთვება

en: Tells the selected tasks to close
ka: მონიშნული ამოცანებისთვის დახურვის სიგნალის გაგზავნა

en: Switches the focus to the process of the selected task
ka: ფოკუსის მონიშნული ამოცანის პროცესზე გადართვა

en: Restores the Task Manager from its hidden state
ka: ამოცანების მმართველის აღდგენა დამალული მდგომარეობიდან

en: Removes the process from the system
ka: პროცესის წაშლა სისტემიდან

en: Removes this process and all descendants from the system
ka: პროცესის და მისი მემკვიდრეების წაშლა სისტემიდან

en: Attaches the debugger to this process
ka: პროცესზე გამმართველის მიმაგრება

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
ka: აკონტროლებს, რომელ პროცესორებზე შეიძლება, პროცესი გაეშვას

en: Sets process to the REALTIME priority class
ka: პროცესისთვის 'რეალური დროის' პრიორიტეტის მინიჭება

en: Sets process to the HIGH priority class
ka: პროცესისთვის 'მაღალი' პრიორიტეტის მინიჭება

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
ka: პროცესისთვის 'ნორმალურზე მაღალი' პრიორიტეტის მინიჭება

en: Sets process to the NORMAL priority class
ka: პროცესისთვის 'ნორმალური' პრიორიტეტის მინიჭება

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
ka: პროცესისთვის 'ნორმალურზე დაბალი' პრიორიტეტის მინიჭება

en: Sets process to the LOW priority class
ka: პროცესისთვის 'დაბალი' პრიორიტეტის მინიჭება

en: Controls Debug Channels
ka: აკონტროლებს გამართვის არხებს

en: Performance
ka: წარმადობა

en: CPU Usage: %3d%%
ka: CPU-ის გამოყენება: %3d%%

en: Processes: %d
ka: პროცესები: %d

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
ka: მეხს. მოხმ: %1!u!კბ / %2!u!კბ

en: CPU Time
ka: CPU -ის დრო

en: Mem Delta
ka: მეხს. დელტა

en: Peak Mem Usage
ka: მეხს. გამოყენების პიკი

en: Page Faults
ka: გვერდის შეცდომები

en: USER Objects
ka: მომხმარებლის ობიექტები

en: Session ID
ka: სესიის ID

en: Username
ka: მომხმარებლის სახელი

en: PF Delta
ka: გშ დელტა

en: VM Size
ka: ვმ-ის ზომა

en: Paged Pool
ka: დასვოპილი პული

en: NP Pool
ka: არდასვ. პული

en: Base Pri
ka: საბაზისო პრი

en: Task Manager Warning
ka: ამოცანების მმართველის გაფრთხილება

en: Unable to Change Priority
ka: პრიორიტეტის შეცვლის შცდომა

en: Unable to Terminate Process
ka: პროცესის დასრულების შეცდომა

en: Unable to Debug Process
ka: პროცესის გამართვის შეცდომა

en: The process must have affinity with at least one processor
ka: პროცესს შესაბამისობა ერთ პროცესორთან მაინც უნდა ქონდეს

en: Invalid Option
ka: არასწორი პარამეტრი

en: Unable to Access or Set Process Affinity
ka: პროცესის შესაბამისობასთან წვდომის ან დაყენების შეცდომა

en: System Idle Process
ka: სისტემის უქმეობის პროცესი

en: Not Responding
ka: არ პასუხობს

en: Running
ka: გაშვებულია

en: Task
ka: დავალება

en: Wine Application Uninstaller
ka: Wine-ის აპლიკაციების წამშლელი

en: uninstaller: The application with GUID '%1' was not found
ka: uninstaller: აპლიკაცია GUID-ით '%1' ვერ ვიპოვე

en: uninstaller: The option '--remove' must be followed by an application GUID
ka: uninstaller: პარამეტრს '--remove' აპლიკაციის GUID-ი უნდა მოსდევდეს

en: uninstaller: Invalid option [%1]
ka: წამშლელი: არასწორი პარამეტრი [%1]

en: &Pan
ka: &პანინგი

en: &Scale to Window
ka: ფანჯარამდე &მასშტაბირება

en: &Left
ka: მარ&ცხენა

en: &Right
ka: მარჯვენა

en: Regular Metafile Viewer
ka: ჩვეულებრივი მეტაფაილების დათვალიერება

en: Metafiles (*.wmf, *.emf)
ka: მეტაფაილები (*.wmf, *.emf)

en: Waiting for Program
ka: პროგრამის მოლოდინი

en: Terminate Process
ka: პროცესის დასრულება

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
ka: მიმდინარეობს Wine-ის კონფიგურაციის განახლება %s-ში. მოითმინეთ..

en: Windows registration information
ka: Windows-ის რეგისტრაციის ინფორმაცია

en: &Owner:
ka: &მფლობელი:

en: Organi&zation:
ka: &ორგანიზაცია:

en: Application settings
ka: აპლიკაციის მორგება

en: Add appli&cation...
ka: &აპლიკაციის დამატება...

en: &Remove application
ka: &აპლიკაციის წაშლა

en: &Windows Version:
ka: &Windows-ის ვერსია:

en: Window settings
ka: ფანჯრის მორგება

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
ka: სრულ ეკრანზე გაშლილი ფანჯრებისთვის &თაგუნას ავტომატური ჩაჭერა

en: Allow the window manager to &decorate the windows
ka: ფანჯრების მმართველისთვის ფანჯრების &დეკორაციის უფლების მიცემა

en: Allow the &window manager to control the windows
ka: &ფანჯრების მმართველისთვის ფანჯრების მართვის უფლების მიცემა

en: &Emulate a virtual desktop
ka: ვირტუალური სამუშაო მაგიდის &ემულაცია

en: Desktop &size:
ka: სამუშაო მაგიდის &ზომა:

en: Screen resolution
ka: ეკრანის გარჩევადობა

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
ka: ეს მაგალითი ტექსტია 10-წერტილიანი ფონტით Tahoma

en: DLL overrides
ka: DLL გადაფარვები

en: &New override for library:
ka: &ახალი გადაფარვა ბიბლიოთეკისთვის:

en: A&dd
ka: &დამატება

en: Existing &overrides:
ka: არსებული გადაფარვები:

en: &Edit...
ka: რ&ედაქტირება...

en: Edit Override
ka: გადაფარვის ჩასწორება

en: Load order
ka: ჩატვირთვის მიმდევრობა

en: &Builtin (Wine)
ka: &ჩაშენებული (Wine)

en: &Native (Windows)
ka: &საკუთარი (Windows)

en: Buil&tin then Native
ka: &ჩაშენებული, შემდეგ საკუთარი

en: Nati&ve then Builtin
ka: ჯერ სა&კუთარი, შემდეგ ჩაშენებული

en: Select Drive Letter
ka: აირჩიეთ დისკის ასო

en: Drive configuration
ka: დისკების მორგება

en: Failed to connect to the mount manager; the drive configuration cannot be edited.
ka: მიმაგრებების მმართველთან მიერთების შეცდომა. დისკის კონფიგურაციას ვერ ჩაასწორებთ.

en: A&dd...
ka: &დამატება…

en: &Path:
ka: &ბილიკი:

en: Show Advan&ced
ka: დამა&ტებითი პარამეტრების ჩვენება

en: De&vice:
ka: მოწყობილობა:

en: Bro&wse...
ka: არჩევა...

en: &Label:
ka: &ჭდე:

en: S&erial:
ka: &სერიული ნომერი:

en: &Show dot files
ka: &წერტილიანი ფაილების ჩვენება

en: Driver diagnostics
ka: დრაივერის დიაგნოსტიკა

en: Defaults
ka: ნაგულისხმევი მნიშვნელობები

en: Output device:
ka: გამოტანის მოწყობილობა:

en: Voice output device:
ka: ხმის გამოტანის მოწყობილობა:

en: Input device:
ka: შეყვანის მოწყობილობა:

en: Voice input device:
ka: ხმის შეყვანის მოწყობილობა:

en: &Test Sound
ka: &ხმის ტესტი

en: Speaker configuration
ka: დინამიკის მორგება

en: Speakers:
ka: დინამიკები:

en: Appearance
ka: გარემოს იერსახე

en: &Theme:
ka: &თემა:

en: &Install theme...
ka: &თემის დაყენება...

en: It&em:
ka: &ელემენტი:

en: C&olor:
ka: &ფერი:

en: MIME types
ka: MIME ტიპები

en: Folders
ka: საქაღალდეები

en: &Link to:
ka: &მიბმის სამიზნე:

en: Libraries
ka: ბიბლიოთეკები

en: Drives
ka: დისკები

en: Select the Unix target directory, please.
ka: აირჩიეთ Unix-ის სამიზნე საქაღალდე.

en: Hide Advan&ced
ka: დამა&ტებითი პარამეტრების &დამალვა

en: (No Theme)
ka: (თემის გარეშე)

en: Graphics
ka: გრაფიკა

en: Desktop Integration
ka: სამუშაო მაგიდის ინტეგრაცია

en: Audio
ka: აუდიო

en: About
ka: პროგრამის შესახებ

en: Wine configuration
ka: Wine-ის მორგება

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
ka: თემის ფაილები (*.msstyles; *.theme)

en: Select a theme file
ka: აირჩიეთ თემის ფაილი

en: Folder
ka: საქაღალდე

en: Links to
ka: მიბმულია

en: Wine configuration for %s
ka: Wine-ის კონფიგურაცია %s-სთვის

en: Selected driver: %s
ka: არჩეული დრაივერი: %s

en: (None)
ka: (არცერთი)

en: Audio test failed!
ka: ხმის გამოცდის შეცდომა!

en: (System default)
ka: (სისტემის ნაგულისხმები)

en: 5.1 Surround
ka: 5.1 სივრცითი

en: Quadraphonic
ka: კვადროფონული

en: Stereo
ka: სტერეო

en: Mono
ka: მონო

en: Light
ka: მსუბუქი

en: Dark
ka: ბნელი

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
ka: ბიბლიოთეკის ჩატვირთვის მიმდევრობის შეცვლა რეკომენდებული არაა.
    მართლა გნებავთ, ეს ქნათ?

en: Warning: system library
ka: გაფრთხილება: სისტემური ბიბლიოთეკა

en: native
ka: საკუთარი

en: builtin
ka: ჩაშენებული

en: native, builtin
ka: საკუთარი, ჩაშენებული

en: builtin, native
ka: ჩაშენებული, საკუთარი

en: disabled
ka: გამორთულია

en: Default Settings
ka: ნაგულისხმები პარამეტრები

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
ka: Wine-ის პროგრამები (*.exe; *.exe.so)

en: Use global settings
ka: გლობალური პარამეტრების გამოყენება

en: Select an executable file
ka: აირჩიეთ გამშვები ფაილი

en: Autodetect
ka: ავტოამოცნობა

en: Local hard disk
ka: ლოკალური მყარი დისკი

en: Network share
ka: ქსელური გაზიარება

en: Floppy disk
ka: დისკეტა

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
ka: მეტ დისკს ვერ დაამატებთ.
    
    დისკს უნდა ჰქონდეს სიმბოლო მინიჭებული, A-დან Z-მდე, ასე რომ, 26-ზე მეტი ვერ გექნებათ.

en: System drive
ka: სისტემური დისკი

[ctx: Drive letter]
en: Letter
ka: წერილი

en: Target folder
ka: სამიზნე საქაღალდე

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
ka: C დისკი არ გაქვთ. ეს კარგი არაა.
    
    შესაქმნელად დისკების ჩანართზე 'დამატებას' დააჭირეთ.

en: Controls Background
ka: აკონტროლებს ფონს

en: Controls Text
ka: აკონტროლებს ტექსტს

en: Menu Background
ka: მენიუს ფონი

en: Menu Text
ka: მენიუს ტექსტი

en: Selection Background
ka: მონიშნულის ფონი

en: Selection Text
ka: მონიშნული ტექსტი

en: Tooltip Background
ka: მინიშნების ფონი

en: Tooltip Text
ka: მინიშნების ტექსტი

en: Window Background
ka: ფანჯრის ფონი

en: Window Text
ka: ფანჯრის ტექსტი

en: Active Title Bar
ka: აქტიური სათაურის ზოლი

en: Active Title Text
ka: აქტიური სათაურის ზოლის ტექსტი

en: Inactive Title Bar
ka: არააქტიური სათაურის ზოლი

en: Inactive Title Text
ka: არააქტიური სათაურის ზოლის ტექსტი

en: Message Box Text
ka: შეტყობინების ფანჯრის ტექსტი

en: Application Workspace
ka: აპლიკაციის სამუშაო სივრცე

en: Window Frame
ka: ფანჯრის ჩარჩო

en: Active Border
ka: აქტიური საზღვარი

en: Inactive Border
ka: არააქტიური საზღვარი

en: Controls Shadow
ka: აკონტროლებს ჩრდილებს

en: Gray Text
ka: ნაცრისფერი ტექსტი

en: Controls Highlight
ka: აკონტროლებს გამოკვეთას

en: Controls Dark Shadow
ka: აკონტროლებს მუქ ჩრდილს

en: Controls Light
ka: აკონტროლებს სინალეს

en: Controls Alternate Background
ka: აკონტროლებს ალტერნატიულ ფონს

en: Active Title Bar Gradient
ka: აქტიური სათაურის ზოლის გრადიენტი

en: Inactive Title Bar Gradient
ka: არააქტიური სათაურის ზოლის გრადიენტი

en: Menu Highlight
ka: მენიუს გამოკვეთა

en: Menu Bar
ka: მენიუს  ზოლი

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
ka: wineconsole: პროგრამის %s გაშვების შეცდომა.
    ბრძანება არასწორია.

en: Program Error
ka: პროგრამის შეცდომა

en: Show &Details
ka: &დეტალების ჩვენება

en: Program Error Details
ka: პროგრამის შეცდომის დეტალები

en: (unidentified)
ka: (უცნობი)

en: Saving failed
ka: შენახვის შეცდომა

en: Loading detailed information, please wait...
ka: მიმდინარეობს დეტალური ინფორმაციის ჩატვირთვა. მოითმინეთ...

en: &Open	Enter
ka: &გახსნა	Enter

en: Re&name...
ka: &გადარქმევა...

en: Propert&ies	Alt+Enter
ka: &თვისებები	Alt+Enter

en: Cr&eate Directory...
ka: &საქაღალდის შექმნა...

en: &Disk
ka: &დისკი

en: Connect &Network Drive...
ka: &ქსელური დისკის მიერთება...

en: &Disconnect Network Drive
ka: ქსელური დისკის &მოხსნა

en: &Name
ka: &სახელი

en: &All File Details
ka: &ყველა ფაილის დეტალი

en: &Sort by Name
ka: &დალაგება სახელის მიხედვით

en: Sort &by Type
ka: &ტიპის მიხედვით დალაგება

en: Sort by Si&ze
ka: &ზომით დალაგება

en: Sort by &Date
ka: &თარიღით დალაგება

en: Filter by&...
ka: &გაფილტვრა...

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
ka: &მთლ ეკრანზე	Ctrl+Shift+S

en: New &Window
ka: &ახალი ფანჯარა

en: Cascading	Ctrl+F5
ka: კასკადურად	Ctrl+F5

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
ka: &ფილები ვერტიკალურად	Ctrl+F4

en: &About Wine File Manager
ka: Wine-ის ფაილების მმართველის &შესახებ

en: Select destination
ka: აირჩიეთ სამიზნე

en: By File Type
ka: ფაილის ტიპით

en: File type
ka: ფაილის ტიპი

en: &Directories
ka: &საქაღალდეები

en: &Programs
ka: &პროგრამები

en: Docu&ments
ka: &დოკუმენტები

en: &Other files
ka: &სხვა ფაილები

en: Show Hidden/&System Files
ka: დამალული/&სისტემური ფაილების ჩვენება

en: &File Name:
ka: &ფაილის სახელი:

en: Full &Path:
ka: სრული &ბილიკი:

en: Last Change:
ka: ბოლო ცვლილება:

en: Cop&yright:
ka: &საავტორო უფლებები:

en: &System
ka: &სისტემა

en: &Compressed
ka: &შეკუმშული

en: Version information
ka: ინფორმაცია ვერსიის შესახებ

en: Applying font settings
ka: ფონტის პარამეტრების გადატარება

en: Error while selecting new font.
ka: შეცდომა ახალი ფონტის არჩევისას.

en: Wine File Manager
ka: Wine-ის ფაილების მმართველი

en: Shell
ka: გარსი

en: Creation date
ka: შექმნის თარიღი

en: Access date
ka: წვდომის თარიღი

en: Modification date
ka: ცვლილების თარიღი

en: Index/Inode
ka: ინდექსი/Inode

en: %1 of %2 free
ka: %1-დან %2 თავისუფალია

en: &Game
ka: &თამაში

en: &New	F2
ka: &ახალი	F2

en: Question &Marks
ka: კითხვის &ნიშნები

en: &Beginner
ka: &დამწყები

en: &Intermediate
ka: &შუალედური

en: &Expert
ka: &ექსპერტი

en: &Custom...
ka: &ხელით...

en: &Fastest Times
ka: &უსწრაფესები

en: &About WineMine
ka: &WineMine-ის შესახებ

en: Fastest Times
ka: უსწრაფეები

en: Fastest times
ka: უსწრაფეები

en: Beginner
ka: დამწყები

en: Intermediate
ka: საშუალო

en: Expert
ka: ექსპერტი

en: Reset Results
ka: შედეგების განულება

en: Congratulations!
ka: გილოცავთ!

en: Please enter your name
ka: გთხოვთ შეიყვანოთ თქვენი სახელი

en: Custom Game
ka: თანაშის მორგება

en: Rows
ka: სტრიქონები

en: Columns
ka: სვეტები

en: Mines
ka: ნაღმები

en: All results will be lost. Are you sure?
ka: შედეგები დაიკარგება. დარწმუნებული ბრძანდებით?

en: Nobody
ka: არავინ

en: Printer &setup...
ka: პრინტერის &მორგება...

en: &Annotate...
ka: &ანოტაცია...

en: &Bookmark
ka: &სანიშნი

en: &Define...
ka: &განსაზღვრა...

en: Always on &top
ka: &ყოველთვის ყველაზე ზემოთ

en: Fonts
ka: ფონტები

en: Small
ka: პატარა

en: Large
ka: დიდი

en: &Help on help	F1
ka: &დახმარების დახმარება	F1

en: &About Wine Help
ka: &Wine-ის დახმარების შესახებ

en: Annotation...
ka: ანოტაცია...

en: Copy
ka: კოპირება

en: Index
ka: ინდექსი

en: Search
ka: ძებნა

en: Wine Help
ka: Wine-ის დახმარება

en: Error while reading the help file `%s'
ka: შეცდომა დახმარების ფაილის ('%s') წაკითხვისას

en: Summary
ka: შეჯამება

en: &Index
ka: &ინდექსი

en: Help files (*.hlp)
ka: დახმარების ფაილები (*.hlp)

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
ka: '%s' ვერ ვიპოვე. გნებავთ თვითონ იპოვოთ?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
ka: Richedt-ის განხორციელება ვერ ვიპოვე. მუშაობის დასრულება

en: Help topics:
ka: დახმარების თემები:

en: Error: Command line not supported
ka: შეცდომა: ბრძანების სტრიქონი მხარდაჭერილიარაა

en: Error: Alias not found
ka: შეცდომა: ფსევდონიმი ვერ ვიპოვე

en: Error: Invalid query
ka: შეცდომა: არასწორი მოთხოვნა

en: Error: Invalid syntax for PATH
ka: შეცდომა: PATH-ის სინტაქსი არასწორია

en: &New...	Ctrl+N
ka: &ახალი...	Ctrl+N

en: R&edo	Ctrl+Y
ka: &გამეორება	Ctrl+Y

en: &Clear	Del
ka: გას&უფთავება	Del

en: &Select all	Ctrl+A
ka: &ყველას მონიშვნა	Ctrl+A

en: Find &next	F3
ka: &შემდეგის პოვნა	F3

en: Read-&only
ka: მხოლოდ-&კითხვადი

en: &Modified
ka: &შეცვლილია

en: E&xtras
ka: &დამატებით

en: Selection &info
ka: არჩეულის &ინფორმაცია

en: Character &format
ka: სიმბოლოს &ფორმატი

en: &Def. char format
ka: &სიმბოლოების ნაგ. ფორმატი

en: Paragrap&h format
ka: &პარაგრაფის ფორმატი

en: &Get text
ka: &ტექსტის ფორმატი

en: &Format Bar
ka: &ფორმატირების ზოლი

en: &Ruler
ka: &სახაზავი

en: &Insert
ka: &ჩასმა

en: &Date and time...
ka: &თარიღი და დრო...

en: F&ormat
ka: &ფორმატი

en: &Lists
ka: &სიები

en: &Bullet points
ka: &მარკერები

en: Numbers
ka: რიცხვები

en: Letters - lower case
ka: ასოები - დაბალი რეგისტრი

en: Letters - upper case
ka: ასოები - მაღალი რეგისტრი

en: Roman numerals - lower case
ka: რომაული რიცხვები - დაბალი რეგისტრი

en: Roman numerals - upper case
ka: რომაული რიცხვები - მაღალი რეგისტრი

en: &Paragraph...
ka: &პარაგრაფი...

en: &Tabs...
ka: &ჩანართები...

en: Backgroun&d
ka: &ფონი

en: &System	Ctrl+1
ka: &სისტემა	Ctrl+1

en: &Pale yellow	Ctrl+2
ka: &ღია ყვითელი	Ctrl+2

en: &About Wine Wordpad
ka: &Wine Notepad-ის შესახებ

en: Automatic
ka: ავტომატური

en: Date and time
ka: თარიღი და დრო

en: Available formats
ka: ფორმატები

en: New document type
ka: ახალი დოკუმენტის ტიპი

en: Paragraph format
ka: პარაგრაფის ფორმატი

en: Indentation
ka: სწორება

en: Left
ka: მარცხენა

en: Right
ka: მარჯვენა

en: First line
ka: პირველი ხაზი

en: Alignment
ka: სწორება

en: Tabs
ka: დაფები

en: Tab stops
ka: აბზაცები

en: &Add
ka: &დამატება

en: Remove al&l
ka: &ყველას წაშლა

en: Line wrapping
ka: ხაზის გადატანა

en: &No line wrapping
ka: ხაზის გადატანის &გარეშე

en: Wrap text by the &window border
ka: ტექსტის გადატანა &ფანჯრის კიდესთან

en: Wrap text by the &margin
ka: &საზღვართან ხაზის გადატანა

en: Toolbars
ka: &ხელსაწყოთა ზოლები

en: All documents (*.*)
ka: ყველა დოკუმენტი (*.*)

en: Text documents (*.txt)
ka: ტექსტური დოკუმენტები (*.txt)

en: Unicode text documents (*.txt)
ka: უნიკოდის ტექსტური დოკუმენტები (*.txt)

en: Rich text format (*.rtf)
ka: მდიდარი ტექსტის ფორმატი (*.rtf)

en: Rich text document
ka: მდიდარი ტექსტის ფორმატი

en: Text document
ka: ტექსტური დოკუმენტი

en: Unicode text document
ka: უნიკოდის ტექსტური დოკუმენტები

en: Printer files (*.prn)
ka: პრინტერის ფაილი (*.prn)

en: Center
ka: ცენტრი

en: Text
ka: ტექსტი

en: Rich text
ka: მდიდარი ტექსტი

en: Next page
ka: შემდეგი გვერდი

en: Previous page
ka: წინა გვერდი

en: Two pages
ka: ორი გვერდი

en: One page
ka: ერთი გვერდი

en: Zoom in
ka: გადიდება

en: Zoom out
ka: და_პატარავება

en: Page
ka: გვერდი

en: Pages
ka: გვერდები

[ctx: unit: centimeter]
en: cm
ka: სმ

[ctx: unit: inch]
en: in
ka: დუიმი

en: inch
ka: დუიმი

[ctx: unit: point]
en: pt
ka: წრტ

en: Document
ka: დოკუმენტი

en: Save changes to '%s'?
ka: შევინახო "%s"-ის ცვლილებები?

en: Finished searching the document.
ka: დოკუმენტში ძებნა დასრულდა.

en: Failed to load the RichEdit library.
ka: RichEdit ბიბლიოთეკის ჩატვირთვის შეცდომა.

en: Invalid number format.
ka: რიცხვის არასწორი ფორმატი.

en: OLE storage documents are not supported.
ka: OLE საცავის დოკუმენტები მხარდაჭერილი არაა.

en: Could not save the file.
ka: ფაილის შენახვის შეცდომა.

en: You do not have access to save the file.
ka: ფაილის ჩაწერის წვდომა არ გაქვთ.

en: Could not open the file.
ka: ფაილის გახსნის შეცდომა.

en: You do not have access to open the file.
ka: ფაილის გახსნის წვდომა არ გაქვთ.

en: Printing not implemented.
ka: ბეჭდვა განხორციელებული არაა.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
ka: 32 ჩანართზე მეტს ვერ დაამატებთ.

en: Starting Wordpad failed
ka: Wordpad-ის გაშვების შეცდომა

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
ka: პარამეტრების არასწორი რაოდენობა - დახმარებისთვის გამოიყენეთ xcopy /?

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
ka: არასწორი პარამეტრი '%1' - დახმარებისთვის გამოიყენეთ xcopy /?

en: Press <Enter> to begin copying
ka: კოპირების დასაწყებად დააწექით ღილაკს <Enter>

en: %1!d! file(s) would be copied
ka: %1!d! ფაილი დაკოპირდებოდა

en: %1!d! file(s) copied
ka: %1!d! ფაილი დაკოპირდა

en: %1? (Yes|No)
ka: %1? (დიახ|არა)

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
ka: გადავაწერო %1? (დიახ|არა|ყველა)

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
ka: '%1'-ის კოპირება '%2'-ში დასრულდა შეცდომით r/c %3!d!

en: Failed during reading of '%1'
ka: შეცდომა "%1"-ის კითხვისას

[ctx: File key]
en: F
ka: პარ

[ctx: Directory key]
en: D
ka: რე
