Wine - en to sv translation catalogue (3145 entries)

en: Security
sv: Säkerhet

en: Install/Uninstall
sv: Installera/Avinstallera

en: To install a new program from a floppy disk, CD-ROM drive, or your hard drive, click Install.
sv: Klicka på Installera för att installera ett nytt program från en diskett, cd-skiva eller din hårddisk.

en: &Install...
sv: &Installera...

en: The following software can be automatically removed. To remove a program or to modify its installed components, select it from the list and click Modify/Remove.
sv: Följande programvara kan automatiskt tas bort. Markera den från listan och klicka på Ändra/Ta bort för att ta bort eller ändra dess installerade komponenter.

en: &Support Information
sv: &Supportinformation

en: &Modify...
sv: &Ändra...

en: &Remove
sv: Ta &bort

en: Support Information
sv: Supportinformation

en: The following information can be used to get technical support for %s:
sv: Följande information kan användas för att få teknisk support för %s:

en: Publisher:
sv: Utgivare:

en: Contact:
sv: Kontakt:

en: Support Information:
sv: Supportinformation:

en: Support Telephone:
sv: Telefonsupport:

en: Product Updates:
sv: Produktuppdateringar:

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Wine Gecko Installer
sv: Wine Gecko Installationsprogram

en: Wine could not find a Gecko package which is needed for applications embedding HTML to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> for details.
sv: Wine kunde inte hitta paketet Gecko vilket krävs för att program med inbäddad HTML ska fungera korrekt. Wine kan hämta och installera det automatiskt åt dig.
    
    Obs: Du rekommenderas att använda din distributions paket i stället. Se <a href="https://wiki.winehq.org/Gecko">https://wiki.winehq.org/Gecko</a> för mer information.

en: &Install
sv: &Installera

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Wine Mono Installer
sv: Wine Mono Installationsprogram

en: Wine could not find a wine-mono package which is needed for .NET applications to work correctly. Wine can automatically download and install it for you.
    
    Note: it is recommended to use your distribution's packages instead. See <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> for details.
sv: Wine kunde inte hitta paketet wine-mono vilket krävs för att .NET-program ska fungera korrekt. Wine kan hämta och installera det automatiskt åt dig.
    
    Obs: Du rekommenderas att använda din distributions paket i stället. Se <a href="https://wiki.winehq.org/Mono">https://wiki.winehq.org/Mono</a> för mer information.

en: Add/Remove Programs
sv: Lägg till/Ta bort program

en: Allows you to install new software, or remove existing software from your computer.
sv: Låter dig installera ny programvara, eller ta bort befintlig programvara från din dator.

en: Applications
sv: Program

en: Unable to execute the uninstaller, '%s'. Do you want to remove the uninstall entry for this program from the registry?
sv: Kunde inte köra avinstalleraren, '%s'. Vill du ta bort avinstallationsobjektet för detta program från registret?

en: Not specified
sv: Inte angivet

en: Name
sv: Namn

en: Publisher
sv: Utgivare

en: Installation programs
sv: Installationsprogram

en: Programs (*.exe)
sv: Program (*.exe)

en: All files (*.*)
sv: Alla filer (*.*)

en: &Modify/Remove
sv: &Ändra/Ta bort

en: Downloading...
sv: Hämtar...

en: Installing...
sv: Installerar...

en: Unexpected checksum of downloaded file. Aborting installation of corrupted file.
sv: Oväntad kontrollsumma på hämtad fil. Avbryter installation av korrupt fil.

en: Compress options
sv: Komprimeringsalternativ

en: &Choose a stream:
sv: &Välj en ström:

en: &Options...
sv: &Alternativ...

en: &Interleave every
sv: &Interfoliera varje

en: frames
sv: bildrutor

en: Current format:
sv: Aktuellt format:

en: Waveform: %s
sv: Vågform: %s

en: Waveform
sv: Vågform

en: All multimedia files
sv: Alla multimediafiler

en: audio
sv: ljud

en: Wine AVI-default-filehandler
sv: Wine AVI-standardfilhanterare

en: uncompressed
sv: okomprimerad

en: Canceling...
sv: Avbryter...

en: Properties for %s
sv: Egenskaper för %s

en: &Apply
sv: &Verkställ

en: Help
sv: Hjälp

en: Wizard
sv: Guide

en: < &Back
sv: < &Föregående

en: &Next >
sv: &Nästa >

en: Finish
sv: Slutför

en: Customize Toolbar
sv: Anpassa verktygsfältet

en: &Close
sv: St&äng

en: R&eset
sv: &Återställ

en: &Help
sv: &Hjälp

en: Move &Up
sv: Flytta &upp

en: Move &Down
sv: Flytta &ned

en: A&vailable buttons:
sv: T&illgängliga knappar:

en: &Add ->
sv: &Lägg till ->

en: <- &Remove
sv: <- &Ta bort

en: &Toolbar buttons:
sv: Knappar i v&erktygsfältet:

[ctx: hotkey]
en: None
sv: Ingen

en: &Yes
sv: &Ja

en: &No
sv: &Nej

en: &Retry
sv: &Försök igen

en: Close
sv: Stäng

en: Today:
sv: Idag:

en: Go to today
sv: Gå till idag

en: Open
sv: Öppna

en: File &Name:
sv: Fil&namn:

en: &Directories:
sv: &Kataloger:

en: List Files of &Type:
sv: Lista filer av &typen:

en: Dri&ves:
sv: &Enheter:

en: &Read Only
sv: Sk&rivskyddad

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Save As
sv: Spara som

en: Print
sv: Skriv ut

en: Printer:
sv: Skrivare:

en: Print range
sv: Skriv ut

en: &All
sv: &Allt

en: S&election
sv: &Markerat

en: &Pages
sv: &Sidor

en: &Setup
sv: &Inställningar

en: &From:
sv: &Från:

en: &To:
sv: &Till:

en: Print &Quality:
sv: Utskrifts&kvalitet:

en: Print to Fi&le
sv: &Skriv till fil

en: Condensed
sv: Sammantryckt

en: Print Setup
sv: Skrivarinställningar

en: Printer
sv: Skrivare

en: &Default Printer
sv: &Standardskrivare

en: [none]
sv: [ingen]

en: Specific &Printer
sv: S&pecificerad skrivare

en: Orientation
sv: Orientering

en: Po&rtrait
sv: S&tående

en: &Landscape
sv: &Liggande

en: Paper
sv: Papper

en: Si&ze
sv: St&orlek

en: &Source
sv: &Källa

en: Font
sv: Typsnitt

en: &Font:
sv: &Typsnitt:

en: Font St&yle:
sv: Typsnittss&til:

en: &Size:
sv: &Storlek:

en: Effects
sv: Effekter

en: Stri&keout
sv: &Genomstruken

en: &Underline
sv: &Understruken

en: &Color:
sv: &Färg:

en: Sample
sv: Test

en: Scr&ipt:
sv: Skr&ift:

en: Color
sv: Färg

en: &Basic Colors:
sv: &Grundläggande färger:

en: &Custom Colors:
sv: &Egendefinierade färger:

en: &Red:
sv: &Röd:

en: &Green:
sv: &Grön:

en: &Blue:
sv: &Blå:

en: &Hue:
sv: &Nyans:

[ctx: Saturation]
en: &Sat:
sv: &Mättn:

en: &Add to Custom Colors
sv: &Lägg till egendefinierad färg

en: &Define Custom Colors >>
sv: &Definiera egen färg >>

en: Find
sv: Sök

en: Fi&nd What:
sv: &Sök efter:

en: Match &Whole Word Only
sv: &Bara hela ord

en: Match &Case
sv: &Skillnad på stora/små bokstäver

en: Direction
sv: Riktning

en: &Up
sv: &Upp

en: &Down
sv: &Ner

en: &Find Next
sv: &Sök efter nästa

en: Replace
sv: Ersätt

en: Re&place With:
sv: &Ersätt med:

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: Replace &All
sv: Ersätt &alla

en: &Properties
sv: &Egenskaper

en: Print to fi&le
sv: Skr&iv till fil

en: &Name:
sv: &Namn:

en: Type:
sv: Typ:

en: Where:
sv: Plats:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Pa&ges
sv: Si&dor

en: &Selection
sv: &Markering

en: &from:
sv: &från:

en: &to:
sv: &till:

en: Copies
sv: Kopior

en: Number of &copies:
sv: Antal k&opior:

en: C&ollate
sv: &Sortera

en: Si&ze:
sv: St&orlek:

en: &Source:
sv: &Källa:

en: P&ortrait
sv: St&ående

en: L&andscape
sv: L&iggande

en: Setup Page
sv: Utskriftsformat

en: &Tray:
sv: &Fack:

en: &Portrait
sv: &Stående

en: L&eft:
sv: &Vänster:

en: &Right:
sv: &Höger:

en: T&op:
sv: &Överkant:

en: &Bottom:
sv: &Under:

en: P&rinter...
sv: &Skrivare...

en: Look &in:
sv: Leta &i:

en: File &name:
sv: Fil&namn:

en: Files of &type:
sv: &Filformat:

en: Open as &read-only
sv: Öppna som &skrivskyddad

en: &Open
sv: &Öppna

en: File name:
sv: Filnamn:

en: Files of type:
sv: Filformat:

en: File not found
sv: Kunde inte hitta filen

en: Please verify that the correct file name was given
sv: Vad god verifiera så korrekt filnamn är angivet

en: File does not exist.
    Do you want to create file?
sv: Filen finns inte.
    Vill du skapa fil?

en: File already exists.
    Do you want to replace it?
sv: Filen finns redan.
    Vill du ersätta den?

en: Invalid character(s) in path
sv: Illegalt tecken i sökväg

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
sv: Ett filnamn kan inte innehålla något av följande tecken:
                                                   / : < > |

en: Path does not exist
sv: Sökvägen finns inte

en: File does not exist
sv: Filen finns inte

en: The selection contains a non-folder object
sv: Du har valt ett objekt som inte är en mapp

en: Up One Level
sv: Upp en nivå

en: Create New Folder
sv: Skapa ny mapp

en: List
sv: Lista

en: Details
sv: Detaljer

en: Browse to Desktop
sv: Visa Skrivbordet

en: Regular
sv: Standard

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Bold Italic
sv: Fet kursiv

en: Black
sv: Svart

en: Maroon
sv: Rödbrun

en: Green
sv: Grön

en: Olive
sv: Oliv

en: Navy
sv: Marinblå

en: Purple
sv: Lila

en: Gray
sv: Grå

en: Red
sv: Röd

en: Lime
sv: Limegrön

en: Yellow
sv: Gul

en: Blue
sv: Blå

en: White
sv: Vit

en: Unreadable Entry
sv: Oläsbart fält

en: This value does not lie within the page range.
    Please enter a value between %1!d! and %2!d!.
sv: Detta värde ligger inte inom sidurvalet.
    Var god skriv in ett värde mellan %1!d! och %2!d!.

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
sv: 'från'-fältet kan inte överskrida 'till'-fältet.

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
sv: Marginalerna överlappar eller är utanför pappersgränserna.
    Var god skriv in marginalerna igen.

en: The 'Number of copies' field cannot be empty.
sv: Fältet 'Antal kopior' kan inte vara tomt.

en: This large number of copies is not supported by your printer.
    Please enter a value between 1 and %d.
sv: Din skrivare saknar stöd för så många kopior som du angav.
    Vad god skriv in ett värde mellan 1 och %d.

en: A printer error occurred.
sv: Ett skrivarfel inträffade.

en: No default printer defined.
sv: Det finns ingen standardskrivare.

en: Cannot find the printer.
sv: Kan inte hitta skrivare.

en: Out of memory.
sv: För lite minne.

en: An error occurred.
sv: Ett fel uppstod.

en: Unknown printer driver.
sv: Okänd skrivardrivrutin.

en: Before you can perform printer-related tasks such as page setup or printing a document, you need to install a printer. Please install one and retry.
sv: En skrivare måste installeras innan aktiviteter som utskrift eller sidinställningar kan utföras. Installera en skrivare och försök på nytt.

en: Select a font size between %1!d! and %2!d! points.
sv: Välj en teckenstorlek mellan %1!d! och %2!d! punkter.

en: &Save
sv: &Spara

en: Save &in:
sv: Spara &i:

en: Save
sv: Spara

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: Font size has to be a number.
sv: Typsnittsstorlek måste vara ett tal.

en: Ready
sv: Klar

en: Paused;
sv: Stannad;

en: Error;
sv: Fel;

en: Pending deletion;
sv: Väntande borttagning;

en: Paper jam;
sv: Papperskrångel;

en: Out of paper;
sv: Slut på papper;

en: Feed paper manual;
sv: Fyll på papper manuellt;

en: Paper problem;
sv: Pappersproblem;

en: Printer offline;
sv: Skrivaren är avstängd;

en: I/O Active;
sv: I/O Aktiv;

en: Busy;
sv: Upptagen;

en: Printing;
sv: Skriver ut;

en: Output tray is full;
sv: Utmatningsfacket är fullt;

en: Not available;
sv: Inte tillgänglig;

en: Waiting;
sv: Väntar;

en: Processing;
sv: Behandlar;

en: Initializing;
sv: Initierar;

en: Warming up;
sv: Värmer upp;

en: Toner low;
sv: Toner snart slut;

en: No toner;
sv: Ingen toner;

en: Page punt;
sv: Pappersproblem;

en: Interrupted by user;
sv: Avbruten av användaren;

en: Out of memory;
sv: Slut på minne;

en: The printer door is open;
sv: Skrivardörren är öppen;

en: Print server unknown;
sv: Skrivarserver okänd;

en: Power save mode;
sv: Felsäkert läge;

en: Default Printer;
sv: Standardskrivare;

en: There are %d documents in the queue
sv: Det finns %d dokument i kön

en: Margins [inches]
sv: Marginaler [tum]

en: Margins [mm]
sv: Marginaler [millimeter]

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Options
sv: Alternativ

en: &User name:
sv: A&nvändarnamn:

en: &Password:
sv: &Lösenord:

en: &Remember my password
sv: &Kom ihåg lösenord

en: Connect to %s
sv: Anslut till %s

en: Connecting to %s
sv: Ansluter till %s

en: Logon unsuccessful
sv: Inloggningen misslyckades

en: Make sure that your user name
    and password are correct.
sv: Kontrollera att användarnamn
    och lösenord stämmer.

en: Having Caps Lock on may cause you to enter your password incorrectly.
    
    Press the Caps Lock key on your keyboard to turn off Caps Lock before
    entering your password.
sv: Om Caps Lock är på kan det leda till att lösenordet skrivs in felaktigt.
    
    Tryck Caps Lock på tangentbordet för att slå av Caps Lock innan
    du skriver in ditt lösenord.

en: Caps Lock is On
sv: Caps Lock är på

en: Authority Key Identifier
sv: Utfärdarens nyckel-ID

en: Key Attributes
sv: Nyckelattribut

en: Key Usage Restriction
sv: Nyckelanvändningsbegränsning

en: Subject Alternative Name
sv: Certifikatämnets andra namn

en: Issuer Alternative Name
sv: Utfärdarens andra namn

en: Basic Constraints
sv: Grundläggande begränsningar

en: Key Usage
sv: Nyckelanvändning

en: Certificate Policies
sv: Certifikatpolicyer

en: Subject Key Identifier
sv: Certifikatämnets nyckel-ID

en: CRL Reason Code
sv: CRL-orsakskod

en: CRL Distribution Points
sv: CRL-distributionspunkter

en: Enhanced Key Usage
sv: Utökad nyckelanvändning

en: Authority Information Access
sv: Åtkomst till auktoritetsinformation

en: Certificate Extensions
sv: Certifikattillägg

en: Next Update Location
sv: Nästa uppdateringsplats

en: Yes or No Trust
sv: Förtroende eller ej

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Unstructured Name
sv: Ostrukturerat namn

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Message Digest
sv: Sammandrag av meddelande

en: Signing Time
sv: Signeringstid

en: Challenge Password
sv: Motsvarslösenord

en: Unstructured Address
sv: Ostrukturerad adress

en: S/MIME Capabilities
sv: S/MIME-kapacitet

en: Prefer Signed Data
sv: Föredra signerat data

en: User Notice
sv: Användarmeddelande

en: On-line Certificate Status Protocol
sv: Online Certificate Status Protocol

en: Certification Authority Issuer
sv: Certifikatauktoritetsutfärdare

en: Certification Template Name
sv: Certifikatmallens namn

en: Certificate Type
sv: Certifikattyp

en: Netscape Comment
sv: Netscape-kommentar

en: Country/Region
sv: Land/Region

en: Organization
sv: Organisation

en: Organizational Unit
sv: Organisationsenhet

en: Common Name
sv: Vanligt namn

en: Locality
sv: Plats

en: State or Province
sv: Län eller region

en: Title
sv: Titel

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Initials
sv: Initialer

en: Surname
sv: Efternamn

en: Domain Component
sv: Domänkomponent

en: Street Address
sv: Postadress

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: CA Version
sv: CA-version

en: Serialized Signature Serial Number
sv: Serienummer för serialiserad signatur

en: Principal Name
sv: Principalnamn

en: Windows Product Update
sv: Windows produktuppdatering

en: OS Version
sv: OS-version

en: CRL Number
sv: CRL-nummer

en: Freshest CRL
sv: Nyaste CRL

en: Name Constraints
sv: Namnbegränsningar

en: Policy Mappings
sv: Policymappningar

en: Policy Constraints
sv: Policybegränsningar

en: Application Policies
sv: Policyer för program

en: Application Policy Mappings
sv: Policymappningar för program

en: Application Policy Constraints
sv: Policybegränsningar för program

en: CMC Data
sv: CMC-data

en: CMC Response
sv: CMC-svar

en: Unsigned CMC Request
sv: Osignerad CMC-förfrågan

en: CMC Status Info
sv: CMC-statusinfo

en: CMC Extensions
sv: CMC-tillägg

en: CMC Attributes
sv: CMC-attribut

en: CA Encryption Certificate
sv: CA-krypteringscertifikat

en: Key Recovery Agent
sv: Agent för nyckelåterställande

en: Encrypted Private Key
sv: Krypterad privat nyckel

en: Published CRL Locations
sv: Publicerade CRL-platser

en: Transaction Id
sv: Transaktions-Id

en: Reg Info
sv: Reg-info

en: Get Certificate
sv: Hämta certifikat

en: Get CRL
sv: Hämta CRL

en: Certificate Trust List
sv: Lista över betrodda certifikat

en: Client Information
sv: Klientinformation

en: Server Authentication
sv: Autentisering av server

en: Client Authentication
sv: Autentisering av klient

en: Code Signing
sv: Kodsignering

en: Secure Email
sv: Säker e-post

en: Time Stamping
sv: Tidsstämpling

en: Encrypting File System
sv: Krypterar filsystem

en: Windows Hardware Driver Verification
sv: Verifiering av Windows-hårdvarudrivrutin

en: Windows System Component Verification
sv: Verifiering av Windows-systemkomponent

en: OEM Windows System Component Verification
sv: Verifiering av OEM Windows-systemkomponent

en: Embedded Windows System Component Verification
sv: Verifiering av inbäddad Windows-systemkomponent

en: Key Pack Licenses
sv: Licenser för nyckelpaket

en: License Server Verification
sv: Verifiering av licensserver

en: Smart Card Logon
sv: Smart Card-inloggning

en: Digital Rights
sv: Digitala rättigheter

en: Qualified Subordination
sv: Kvalificerad underordning

en: Key Recovery
sv: Nyckelåterställning

en: Document Signing
sv: Dokumentsignering

en: File Recovery
sv: Filåterskapande

en: Root List Signer
sv: Signerare av rotlista

en: All application policies
sv: Alla policyer för program

en: Directory Service Email Replication
sv: Kopiering av e-post från katalogtjänster

en: Certificate Request Agent
sv: Agent för certifikatförfrågningar

en: Lifetime Signing
sv: Livstidssignering

en: All issuance policies
sv: Alla utfärdandepolicyer

en: Trusted Root Certification Authorities
sv: Betrodda rot-certifieringsauktoriteter

en: Personal
sv: Personligt

en: Intermediate Certification Authorities
sv: Mellanliggande certifieringsauktoriteter

en: Other People
sv: Andra personer

en: Trusted Publishers
sv: Betrodda utgivare

en: Untrusted Certificates
sv: Ej betrodda certifikat

en: KeyID=
sv: Nyckel-ID=

en: Certificate Issuer
sv: Certifikatutfärdare

en: Certificate Serial Number=
sv: Serienummer för certifikat=

en: Other Name=
sv: Annat namn=

en: Email Address=
sv: E-postadress=

en: DNS Name=
sv: DNS-namn=

en: Directory Address
sv: Katalogadress

en: IP Address=
sv: IP-adress=

en: Registered ID=
sv: Registrerat ID=

en: Unknown Key Usage
sv: Okänd nyckelanvändning

en: Subject Type=
sv: Ämnestyp=

en: End Entity
sv: Slutentitet

en: Path Length Constraint=
sv: Längdbegränsning för sökväg=

[ctx: path length]
en: None
sv: Ingen

en: Information Not Available
sv: Information ej tillgänglig

en: Authority Info Access
sv: Åtkomst av auktoritetsinformation

en: Access Method=
sv: Åtkomstmetod=

en: CA Issuers
sv: CA-utfärdare

en: Unknown Access Method
sv: Okänd åtkomstmetod

en: Alternative Name
sv: Alternativt namn

en: CRL Distribution Point
sv: Distributionspunkt för CRL

en: Distribution Point Name
sv: Distributionspunktsnamn

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: RDN Name
sv: RDN-namn

en: CRL Reason=
sv: CRL-orsak=

en: CRL Issuer
sv: CRL-utfärdare

en: Key Compromise
sv: Nyckel komprometterad

en: CA Compromise
sv: CA komprometterad

en: Affiliation Changed
sv: Anknytning ändrades

en: Superseded
sv: Ersatt

en: Operation Ceased
sv: Verksamhet avslutad

en: Certificate Hold
sv: Certifikat temporärt återkallat

en: Financial Information=
sv: Finansiell information=

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Not Available
sv: Ej tillgänglig

en: Meets Criteria=
sv: Uppfyller kriterier=

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Digital Signature
sv: Digital signatur

en: Non-Repudiation
sv: Ickeförkastande

en: Key Encipherment
sv: Nyckelchiffrering

en: Data Encipherment
sv: Datachiffrering

en: Key Agreement
sv: Nyckelavtal

en: Certificate Signing
sv: Certifikatsignering

en: Off-line CRL Signing
sv: Offline CRL-signering

en: CRL Signing
sv: CRL-signering

en: Encipher Only
sv: Endast chiffrering

en: Decipher Only
sv: Endast dechiffrering

en: SSL Client Authentication
sv: Autentisering av SSL-klient

en: SSL Server Authentication
sv: Autentisering av SSL-server

en: Signature
sv: Signatur

en: Certificate Policy
sv: Certifikatpolicy

en: Policy Identifier:
sv: Policy-identifierare:

en: Notice Reference
sv: Meddelandereferens

en: Organization=
sv: Organisation=

en: Notice Number=
sv: Meddelandenummer=

en: Notice Text=
sv: Meddelandetext=

en: General
sv: Allmänt

en: &Install Certificate...
sv: &Installera certifikat...

en: Issuer &Statement
sv: Utfärdarens &utlåtande

en: &Show:
sv: &Visa:

en: &Edit Properties...
sv: &Ändra egenskaper...

en: &Copy to File...
sv: &Spara till fil...

en: Certification Path
sv: Certifieringssökväg

en: Certification path
sv: Certifieringssökväg

en: &View Certificate
sv: &Visa certifikat

en: Certificate &status:
sv: &Certifikatsstatus:

en: Disclaimer
sv: Ansvarsfriskrivning

en: More &Info
sv: Mer &info

en: &Friendly name:
sv: Vänligt &namn:

en: &Description:
sv: &Beskrivning:

en: Certificate purposes
sv: Certifikatssyften

en: &Enable all purposes for this certificate
sv: &Aktivera alla syften för detta certifikat

en: D&isable all purposes for this certificate
sv: Inakti&vera alla syften för detta certifikat

en: Enable &only the following purposes for this certificate:
sv: Aktivera &enbart följande syften för detta certifikat:

en: Add &Purpose...
sv: Lägg till &syfte...

en: Add Purpose
sv: Lägg till syfte

en: Add the object identifier (OID) for the certificate purpose you wish to add:
sv: Lägg till objektidentifieraren (OID) för certifikatssyftet du vill lägga till:

en: Select Certificate Store
sv: Välj certifikatlager

en: Select the certificate store you want to use:
sv: Välj certifikatlagret du vill använda:

en: &Show physical stores
sv: &Visa fysiska lager

en: Certificate Import Wizard
sv: Guiden för import av certifikat

en: Welcome to the Certificate Import Wizard
sv: Välkommen till guiden för import av certifikat

en: This wizard helps you import certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a file to a certificate store.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
sv: Denna guide hjälper dig på att importera certifikat och listor över återkallade och betrodda certifikat.
    
    Ett certifikat kan användas för att identifiera dig eller datorn som du kommunicerar med. Det kan även användas för autentisering samt för att signera meddelanden. Certifikatlager är samlingar av certifikat, listor över återkallade certifikat, och listor över betrodda certifikat.
    
    Klicka Nästa för att fortsätta.

en: &File name:
sv: &Filnamn:

en: B&rowse...
sv: B&läddra...

en: Note: The following file formats may contain more than one certificate, certificate revocation list, or certificate trust list:
sv: Obs: Följande filformat kan innehålla mer än ett certifikat och listor över återkallade eller betrodda certifikat:

en: Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Messages (*.p7b)
sv: Standard för kryptografisk meddelandesyntax/PKCS #7-meddelande (*.p7b)

en: Wine can automatically select the certificate store, or you can specify a location for the certificates.
sv: Wine kan välja certifikatlagret automatiskt, eller så kan du ange en sökväg för certifikaten.

en: &Automatically select certificate store
sv: Välj certifikatlager &automatiskt

en: &Place all certificates in the following store:
sv: &Placera alla certifikat i följande lager:

en: Completing the Certificate Import Wizard
sv: Avslutar guiden för import av certifikat

en: You have successfully completed the Certificate Import Wizard.
sv: Du har slutfört guiden för import av certifikat.

en: You have specified the following settings:
sv: Du har angett följande inställningar:

en: Certificates
sv: Certifikat

en: I&ntended purpose:
sv: Avsett s&yfte:

en: &Import...
sv: &Importera...

en: &Export...
sv: &Exportera...

en: &Advanced...
sv: &Avancerat...

en: Certificate intended purposes
sv: Avsedda syften för certifikat

en: &View
sv: &Visa

en: Advanced Options
sv: Avancerade val

en: Certificate purpose
sv: Syfte för certifikat

en: Select one or more purposes to be listed when Advanced Purposes is selected.
sv: Välj ett eller flera syften att listas när Avancerade Syften är valt.

en: &Certificate purposes:
sv: &Syften för certifikat:

en: Certificate Export Wizard
sv: Guiden för export av certifikat

en: Welcome to the Certificate Export Wizard
sv: Välkommen till guiden för export av certifikat

en: This wizard helps you export certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists from a certificate store to a file.
    
    A certificate can be used to identify you or the computer with which you are communicating. It can also be used for authentication, and to sign messages. Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
    
    To continue, click Next.
sv: Denna guide hjälper dig på att exportera certifikat och listor över återkallade och betrodda certifikat.
    
    Ett certifikat kan användas för att identifiera dig eller datorn som du kommunicerar med. Det kan även användas för autentisering samt för att signera meddelanden. Certifikatlager är samlingar av certifikat, listor över återkallade certifikat, och listor över betrodda certifikat.
    
    Klicka Nästa för att fortsätta.

en: If you choose to export the private key, you will be prompted for a password to protect the private key on a later page.
sv: Om du väljer att exportera den privata nyckeln så kommer du på en senare sida ombes ange ett lösenord för att skydda den privata nyckeln.

en: Do you wish to export the private key?
sv: Vill du exportera den privata nyckeln?

en: &Yes, export the private key
sv: &Ja, exportera den privata nyckeln

en: N&o, do not export the private key
sv: &Nej, exportera inte den privata nyckeln

en: &Confirm password:
sv: &Bekräfta lösenord:

en: Select the format you want to use:
sv: Välj formatet du vill använda:

en: &DER-encoded X.509 (*.cer)
sv: &DER-kodad X.509 (*.cer)

en: Ba&se64-encoded X.509 (*.cer):
sv: Ba&se64-kodad X.509 (*.cer):

en: &Cryptographic Message Syntax Standard/PKCS #7 Message (*.p7b)
sv: Standard för &kryptografisk meddelandesyntax/PKCS #7-meddelande (*.p7b)

en: &Include all certificates in the certification path if possible
sv: &Inkludera alla certifikat i certifieringssökvägen om möjligt

en: Incl&ude all certificates in the certification path if possible
sv: Inkl&udera alla certifikat i certifieringssökvägen om möjligt

en: &Enable strong encryption
sv: &Använd stark kryptering

en: Delete the private &key if the export is successful
sv: Ta bort den privata &nyckeln om exporten lyckas

en: Completing the Certificate Export Wizard
sv: Avslutar guiden för export av certifikat

en: You have successfully completed the Certificate Export Wizard.
sv: Du har nu fullföljt guiden för export av certifikat.

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Certificate Information
sv: Certifikatsinformation

en: This certificate has an invalid signature. The certificate may have been altered or corrupted.
sv: Detta certifikat har en ogiltig signatur. Certifikatet kan ha ändrats eller skadats.

en: This root certificate is not trusted. To trust it, add it to your system's trusted root certificate store.
sv: Detta rot-certifikat är inte betrott. För att lita på det, lägg till det till ditt systems betrodda rot-certifikatlager.

en: This certificate could not be validated to a trusted root certificate.
sv: Detta certifikat kunde inte valideras till ett betrott rot-certifikat.

en: This certificate's issuer could not be found.
sv: Detta certifikats utfärdare kunde inte hittas.

en: All the intended purposes of this certificate could not be verified.
sv: Alla avsedda syften för detta certifikat kunde inte valideras.

en: This certificate is intended for the following purposes:
sv: Detta certifikat är avsett för följande syften:

en: Issued to:
sv: Utfärdat till:

en: Issued by:
sv: Utfärdat av:

en: Valid from
sv: Giltigt från

en:  to
sv:  till

en: This certificate has an invalid signature.
sv: Detta certifikat har en ogiltig signatur.

en: This certificate has expired or is not yet valid.
sv: Detta certifikat har gått ut eller är ännu inte giltigt.

en: This certificate's validity period exceeds that of its issuer.
sv: Detta certifikats giltighetsperiod är längre än utfärdarens.

en: This certificate was revoked by its issuer.
sv: Detta certifikat återkallades av sin utfärdare.

en: This certificate is OK.
sv: Detta certifikat är OK.

en: Field
sv: Fält

en: Value
sv: Värde

en: <All>
sv: <Alla>

en: Version 1 Fields Only
sv: Enbart Version 1-fält

en: Extensions Only
sv: Enbart tillägg

en: Critical Extensions Only
sv: Enbart kritiska tillägg

en: Properties Only
sv: Enbart egenskaper

en: Serial number
sv: Serienummer

en: Issuer
sv: Utfärdare

en: Valid from
sv: Giltigt från

en: Valid to
sv: Giltigt till

en: Subject
sv: Ämne

en: Public key
sv: Offentlig nyckel

en: %1 (%2!d! bits)
sv: %1 (%2!d! bitar)

en: Enhanced key usage (property)
sv: Utökad nyckelanvändning (egenskap)

en: Friendly name
sv: Vänligt namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: Certificate Properties
sv: Certifikatsegenskaper

en: Please enter an OID in the form 1.2.3.4
sv: Var god fyll i en OID på formen 1.2.3.4

en: The OID you entered already exists.
sv: Den OID du angav existerar redan.

en: Please select a certificate store.
sv: Var god välj ett certifikatlager.

en: The file contains objects that do not match the given criteria. Please select another file.
sv: Filen innehåller objekt som inte uppfyller de givna kriterierna. Var god välj en annan fil.

en: File to Import
sv: Fil att importera

en: Specify the file you want to import.
sv: Ange filen du vill importera.

en: Certificate Store
sv: Certifikatlager

en: Certificate stores are collections of certificates, certificate revocation lists, and certificate trust lists.
sv: Certifikatlager är samlingar av certifikat, listor över återkallade certifikat, samt listor över betrodda certifikat.

en: X.509 Certificate (*.cer; *.crt)
sv: X.509-certifikat (*.cer; *.crt)

en: Certificate Revocation List (*.crl)
sv: Lista över återkallade certifikat (*.crl)

en: Certificate Trust List (*.stl)
sv: Lista över betrodda certifikat (*.stl)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.spc; *.p7b)
sv: CMS/PKCS #7-meddelanden (*.spc; *.p7b)

en: Please select a file.
sv: Var god välj en fil.

en: The file format is not recognized. Please select another file.
sv: Filformatet kändes inte igen. Var god välj en annan fil.

en: Could not open
sv: Kunde inte öppna

en: Determined by the program
sv: Bestämd av programmet

en: Please select a store
sv: Var god välj ett lager

en: Certificate Store Selected
sv: Certifikatlager valt

en: Automatically determined by the program
sv: Automatiskt bestämt av programmet

en: File
sv: Fil

en: Content
sv: Innehåll

en: Certificate Revocation List
sv: Lista över återkallade certifikat

en: CMS/PKCS #7 Message
sv: CMS/PKCS #7-meddelande

en: The import was successful.
sv: Importen lyckades.

en: The import failed.
sv: Importen misslyckades.

en: <Advanced Purposes>
sv: <Avancerade syften>

en: Issued To
sv: Utfärdat till

en: Issued By
sv: Utfärdat av

en: Expiration Date
sv: Utgångsdatum

en: Friendly Name
sv: Vänligt namn

en: <None>
sv: <Inget>

en: You will no longer be able to decrypt messages with this certificate, or sign messages with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
sv: Du kommer inte längre kunna dekryptera eller signera meddelanden med detta certifikat.
    Är du säker du vill ta bort detta certifikat?

en: You will no longer be able to decrypt messages with these certificates, or sign messages with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
sv: Du kommer inte längre kunna dekryptera eller signera meddelanden med dessa certifikat.
    Är du säker du vill ta bort dessa certifikat?

en: You will no longer be able to encrypt messages with this certificate, or verify messages signed with it.
    Are you sure you want to remove this certificate?
sv: Du kommer inte längre kunna kryptera meddelanden med detta certifikat, eller verifiera meddelanden som är signerade med det.
    Är du säker du vill ta bort detta certifikat?

en: You will no longer be able to encrypt messages with these certificates, or verify messages signed with them.
    Are you sure you want to remove these certificates?
sv: Du kommer inte längre kunna kryptera meddelanden med dessa certifikat, eller verifiera meddelanden som är signerade med dem.
    Är du säker du vill ta bort dessa certifikat?

en: Certificates issued by this certification authority will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
sv: Certifikat utfärdade av denna certifieringsauktoritet kommer inte längre vara betrodda.
    Är du säker du vill ta bort detta certifikat?

en: Certificates issued by these certification authorities will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
sv: Certifikat utfärdade av dessa certifieringsauktoriteter kommer inte längre vara betrodda.
    Är du säker du vill ta bort dessa certifikat?

en: Certificates issued by this root certification authority, or any certification authorities it issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this trusted root certificate?
sv: Certifikat utfärdade av denna rot-certifieringsauktoritet, eller av någon av dess utfärdade certifieringsauktoriteter kommer inte längre vara betrodda.
    Är du säker du vill ta bort detta betrodda rot-certifikat?

en: Certificates issued by these root certification authorities, or any certification authorities they issued, will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these trusted root certificates?
sv: Certifikat utfärdade av dessa rot-certifieringsauktoriteter, eller av någon av deras utfärdade certifieringsauktoriteter kommer inte längre vara betrodda.
    Är du säker du vill ta bort dessa betrodda rot-certifikat?

en: Software signed by this publisher will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove this certificate?
sv: Programvara signerad av denna utgivare kommer inte längre vara betrodd.
    Är du säker du vill ta bort detta certifikat?

en: Software signed by these publishers will no longer be trusted.
    Are you sure you want to remove these certificates?
sv: Programvara signerad av dessa utgivare kommer inte längre vara betrodd.
    Är du säker du vill ta bort dessa certifikat?

en: Are you sure you want to remove this certificate?
sv: Är du säker du vill ta bort detta certifikat?

en: Are you sure you want to remove these certificates?
sv: Är du säker du vill ta bort dessa certifikat?

en: Ensures the identity of a remote computer
sv: Säkerställer identiteten av en fjärrdator

en: Proves your identity to a remote computer
sv: Bevisar din identitet för en fjärrdator

en: Ensures software came from software publisher
    Protects software from alteration after publication
sv: Säkerställer att programvara kommer från ursprunglig utgivare
    Skyddar programvara från ändring efter utgivning

en: Protects e-mail messages
sv: Skyddar e-postmeddelanden

en: Allows secure communication over the Internet
sv: Möjliggör säker kommunikation över internet

en: Allows data to be signed with the current time
sv: Möjliggör att signera data med aktuell tid

en: Allows you to digitally sign a certificate trust list
sv: Tillåter dig att digitalt signera en lista över betrodda certifikat

en: Allows data on disk to be encrypted
sv: Möjliggör för data på disk att krypteras

en: Private Key Archival
sv: Arkivering av privat nyckel

en: Export Format
sv: Exportformat

en: Choose the format in which the content will be saved.
sv: Välj format i vilket innehållet kommer sparas.

en: Export Filename
sv: Filnamn för export

en: Specify the name of the file in which the content will be saved.
sv: Ange namnet på filen i vilken innehållet kommer sparas.

en: The specified file already exists. Do you want to replace it?
sv: Den angivna filen existerar redan. Vill du ersätta den?

en: DER-Encoded Binary X.509 (*.cer)
sv: DER-kodad binär X.509 (*.cer)

en: Base64-Encoded X.509 (*.cer)
sv: Base64-kodad X.509 (*.cer)

en: CMS/PKCS #7 Messages (*.p7b)
sv: CMS/PKCS #7-meddelanden (*.p7b)

en: File Format
sv: Filformat

en: Include all certificates in certificate path
sv: Inkludera alla certifikat i certifikatsökvägen

en: Export keys
sv: Exportera nycklar

en: The export was successful.
sv: Exporten lyckades.

en: The export failed.
sv: Exporten misslyckades.

en: Export Private Key
sv: Exportera privat nyckel

en: The certificate contains a private key which may be exported along with the certificate.
sv: Certifikatet innehåller en privat nyckel som kan exporteras tillsammans med certifikatet.

en: Enter Password
sv: Ange lösenord

en: You may password-protect a private key.
sv: Du kan lösenordsskydda en privat nyckel.

en: The passwords do not match.
sv: Lösenorden matchar inte.

en: Note: The private key for this certificate could not be opened.
sv: Obs: Den privata nyckeln för detta certifikat kunde inte öppnas.

en: Note: The private key for this certificate is not exportable.
sv: Obs: Den privata nyckeln för detta certifikat kan inte exporteras.

en: Location
sv: Plats

en: Not yet implemented
sv: Inte implementerat ännu

en: Configure Devices
sv: Konfigurera enheter

en: Reset
sv: Återställa

en: Player
sv: Spelare

en: Device
sv: Enhet

en: Actions
sv: Handlingar

en: Mapping
sv: Mappning

en: Show Assigned First
sv: Visa tilldelade först

en: Action
sv: Handling

en: Object
sv: Objekt

en: Regional Setting
sv: Regional inställning

en: %1!u!MB used, %2!u!MB available
sv: %1!u!MB använda, %2!u!MB tillgängliga

en: Western
sv: Västerländsk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Thai
sv: Thailändsk

en: Japanese
sv: Japansk

en: CHINESE_GB2312
sv: Förenklad kinesisk GB 2312

en: Hangul
sv: Koreansk

en: CHINESE_BIG5
sv: Traditionell kinesisk Big5

en: Hangul(Johab)
sv: Koreanska (Johab)

en: Symbol
sv: Symboler

en: Other
sv: Annan

en: Files on Camera
sv: Filer på kamera

en: Import Selected
sv: Importera markerade

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: Import All
sv: Importera alla

en: Skip This Dialog
sv: Hoppa över

en: Exit
sv: Avsluta

en: Transferring
sv: Överför

en: Transferring... Please Wait
sv: Överför... var god vänta

en: Connecting to camera
sv: Ansluter till kamera

en: Connecting to camera... Please Wait
sv: Ansluter till kamera... vänta

en: S&ync
sv: S&ynkronisera

en: &Back
sv: &Bakåt

en: &Forward
sv: &Framåt

[ctx: table of contents]
en: &Home
sv: S&tartsida

en: &Stop
sv: &Stopp

en: &Refresh
sv: Upp&datera

en: &Print...
sv: Skriv &ut...

en: Select &All
sv: &Markera allt

en: &View Source
sv: &Visa källkod

en: Proper&ties
sv: &Egenskaper

en: Cu&t
sv: Klipp &ut

en: &Copy
sv: &Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: &Print
sv: Skriv &ut

en: &Contents
sv: &Innehåll

en: &Search
sv: &Sök

en: Favor&ites
sv: Favor&iter

en: Hide &Tabs
sv: Dölj fl&ikar

en: Show &Tabs
sv: Visa fl&ikar

en: Show
sv: Visa

en: Hide
sv: Dölj

en: Stop
sv: Stopp

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Back
sv: Bakåt

[ctx: table of contents]
en: Home
sv: Startsida

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Forward
sv: Framåt

en: Cinepak Video codec
sv: Cinepak videokodek

en: &File
sv: &Arkiv

en: &New
sv: &Ny

en: &Window
sv: &Fönster

en: &Open...
sv: &Öppna...

en: Save &as...
sv: Spara s&om...

en: Print &format...
sv: U&tskriftsformat...

en: Pr&int...
sv: Skriv &ut...

en: Print previe&w
sv: &Förhandsgranska

en: &Toolbars
sv: Verktygs&fält

en: &Standard bar
sv: &Standardfält

en: &Address bar
sv: &Adressfält

en: &Favorites
sv: &Favoriter

en: &Add to Favorites...
sv: &Lägg till i favoriter...

en: &About Internet Explorer
sv: &Om Internet Explorer

en: Open URL
sv: Öppna webbadress

en: Specify the URL you wish to open in Internet Explorer
sv: Ange webbadressen du vill öppna med Internet Explorer

en: Open:
sv: Öppna:

[ctx: home page]
en: Home
sv: Startsida

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Address
sv: Adress

en: Searching for %s
sv: Söker efter %s

en: Start downloading %s
sv: Hämtar från %s

en: Downloading %s
sv: Hämtar %s

en: Asking for %s
sv: Frågar efter %s

en: Home page
sv: Startsida

en: You can choose the address that will be used as your home page.
sv: Du kan välja vilken adress som ska användas som startsida.

en: &Current page
sv: &Aktuell sida

en: &Default page
sv: För&vald sida

en: &Blank page
sv: &Blank sida

en: Browsing history
sv: Bläddringshistorik

en: You can delete cached pages, cookies and other data.
sv: Du kan ta bort cachade sidor, kakor och annan data.

en: Delete &files...
sv: Ta bort &filer...

en: &Settings...
sv: &Inställningar...

en: Delete browsing history
sv: Rensa bläddringshistorik

en: Temporary internet files
    Cached copies of web pages, images and certificates.
sv: Temporära internetfiler
    Arkivkopior av webbsidor, bilder och certifikat.

en: Cookies
    Files saved on your computer by websites, which store things like user preferences and login information.
sv: Cookies
    Filer som webbplatser har lagrat på din dator för att spara t.ex. inställningar och inloggningsinformation.

en: History
    List of websites you have accessed.
sv: Historik
    Listan med webbplatser som du har besökt.

en: Form data
    Usernames and other information you have entered into forms.
sv: Formulärdata
    Användarnamn och annan information som du har skrivit in i formulär.

en: Passwords
    Saved passwords you have entered into forms.
sv: Lösenord
    Sparade lösenord som du har skrivit in i formulär.

en: Delete
sv: Ta bort

en: Certificates are used for your personal identification and to identify certificate authorities and publishers.
sv: Certifikat används för din personliga identifikation samt för att identifiera certifikatsauktoriteter och certifikatsutgivare.

en: Certificates...
sv: Certifikat...

en: Publishers...
sv: Utgivare...

en: Internet Settings
sv: Internetinställningar

en: Configure Wine Internet Browser and related settings
sv: Konfigurera Wines webbläsare och tillhörande inställningar

en: Security settings for zone:
sv: Säkerhetsinställning för zon:

en: Custom
sv: Anpassad

en: Very Low
sv: Väldigt låg

en: Low
sv: Låg

en: Medium
sv: Medel

en: Increased
sv: Ökad

en: High
sv: Hög

en: &Disable
sv: &Inaktivera

en: &Enable
sv: &Aktivera

en: Connected
sv: Ansluten

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: After disabling or enabling a device, the connected joysticks won't be updated here until you restart this applet.
sv: Efter att ha inaktiverat eller aktiverat en enhet kommer de anslutna styrspakarna inte att uppdateras här innan du startar om detta miniprogram.

en: Buttons
sv: Knappar

en: Press any button in the controller to activate the chosen effect. The effect direction can be changed with the controller axis.
sv: Tryck på en knapp i kontrollen för att aktivera vald effekt. Effektriktningen kan ändras med kontrollaxeln.

en: Game Controllers
sv: Spelkontroller

en: Error converting object to primitive type
sv: Kunde inte konvertera objekt till primitiv typ

en: Invalid procedure call or argument
sv: Ogiltigt funktionsanrop eller argument

en: Subscript out of range
sv: Index utanför giltigt intervall

en: Object required
sv: Objekt krävs

en: Automation server can't create object
sv: Automationsservern kunde inte skapa objekt

en: Object doesn't support this property or method
sv: Objektet stöder inte denna egenskap eller metod

en: Object doesn't support this action
sv: Objektet stöder inte denna handling

en: Argument not optional
sv: Argumentet är inte valfritt

en: Syntax error
sv: Syntaxfel

en: Expected ';'
sv: ';' förväntades

en: Expected '('
sv: '(' förväntades

en: Expected ')'
sv: ')' förväntades

en: Expected identifier
sv: Identifierare förväntades

en: Expected '='
sv: '=' förväntades

en: Invalid character
sv: Ogiltigt tecken

en: Unterminated string constant
sv: Oterminerad strängkonstant

en: 'return' statement outside of function
sv: 'return' utanför funktion

en: Can't have 'break' outside of loop
sv: Går ej att ha 'break' utanför loop

en: Can't have 'continue' outside of loop
sv: Går ej att ha 'continue' utanför loop

en: Label redefined
sv: Etiketten är redan definierat

en: Label not found
sv: Etiketten hittades inte

en: Expected '@end'
sv: '@end' förväntades

en: Conditional compilation is turned off
sv: Villkorlig kompilering är avslagen

en: Expected '@'
sv: '@' förväntades

en: Number expected
sv: Nummer förväntades

en: Function expected
sv: Funktion förväntades

en: '[object]' is not a date object
sv: '[object]' är inte ett datumobjekt

en: Object expected
sv: Objekt förväntades

en: Illegal assignment
sv: Ogiltig tilldelning

en: '|' is undefined
sv: '|' är odefinierat

en: Boolean object expected
sv: Booleskt objekt förväntades

en: Cannot delete '|'
sv: '|' kan inte tas bort

en: VBArray object expected
sv: VBArray-objekt förväntades

en: JScript object expected
sv: JScript-objekt förväntades

en: Syntax error in regular expression
sv: Syntaxfel i reguljärt uttryck

en: URI to be encoded contains invalid characters
sv: Den URI som ska kodas innehåller ogiltiga tecken

en: URI to be decoded is incorrect
sv: Den URI som ska avkodas är felaktig

en: Number of fraction digits is out of range
sv: Antal decimaler är utanför giltigt intervall

en: Precision is out of range
sv: Precision är utanför giltigt intervall

en: Array length must be a finite positive integer
sv: Array-längd måste vara ett positivt ändligt heltal

en: Array object expected
sv: Array-objekt förväntades

en: Wine kernel DLL
sv: Wine-kärn-DLL

en: Success.
sv: Lyckades.

en: Invalid function.
sv: Ogiltig funktion.

en: File not found.
sv: Filen hittades inte.

en: Path not found.
sv: Sökvägen hittades inte.

en: Too many open files.
sv: För många öppna filer.

en: Access denied.
sv: Åtkomst nekad.

en: Invalid handle.
sv: Ogiltig referens.

en: Memory trashed.
sv: Minne förstört.

en: Not enough memory.
sv: Ej tillräckligt minne.

en: Invalid block.
sv: Ogiltigt block.

en: Bad environment.
sv: Felaktig miljö.

en: Bad format.
sv: Felaktigt format.

en: Invalid access.
sv: Ogiltig åtkomst.

en: Invalid data.
sv: Ogiltigt data.

en: Out of memory.
sv: Otillräckligt minne.

en: Invalid drive.
sv: Ogiltig disk.

en: Can't delete current directory.
sv: Kan inte ta bort aktuell katalog.

en: Not same device.
sv: Inte samma enhet.

en: No more files.
sv: Inga fler filer.

en: Write protected.
sv: Skrivskyddad.

en: Bad unit.
sv: Felaktig enhet.

en: Not ready.
sv: Ej redo.

en: Bad command.
sv: Felaktigt kommando.

en: CRC error.
sv: CRC-fel.

en: Bad length.
sv: Felaktig längd.

en: Seek error.
sv: Sökfel.

en: Not DOS disk.
sv: Inte DOS-disk.

en: Sector not found.
sv: Sektor hittades inte.

en: Out of paper.
sv: Slut på papper.

en: Write fault.
sv: Skrivfel.

en: Read fault.
sv: Läsfel.

en: General failure.
sv: Allmänt fel.

en: Sharing violation.
sv: Delningsfel.

en: Lock violation.
sv: Låsningsfel.

en: Wrong disk.
sv: Fel disk.

en: Sharing buffer exceeded.
sv: Delningsbufferten överskreds.

en: End of file.
sv: Filslut.

en: Disk full.
sv: Disken är full.

en: Request not supported.
sv: Förfrågan ej stödd.

en: Remote machine not listening.
sv: Fjärrmaskinen lyssnar inte.

en: Duplicate network name.
sv: Upprepat nätverksnamn.

en: Bad network path.
sv: Felaktig nätverkssökväg.

en: Network busy.
sv: Nätverket upptaget.

en: Device does not exist.
sv: Enheten existerar inte.

en: Too many commands.
sv: För många kommandon.

en: Adapter hardware error.
sv: Adapter-hårdvarufel.

en: Bad network response.
sv: Felaktig nätverksrespons.

en: Unexpected network error.
sv: Oväntat nätverksfel.

en: Bad remote adapter.
sv: Felaktig fjärradapter.

en: Print queue full.
sv: Skrivarkön full.

en: No spool space.
sv: Inget spool-utrymme.

en: Print canceled.
sv: Utskrift avbruten.

en: Network name deleted.
sv: Nätverksnamn borttaget.

en: Network access denied.
sv: Nätverksåtkomst nekad.

en: Bad device type.
sv: Felaktig enhetstyp.

en: Bad network name.
sv: Felaktigt nätverksnamn.

en: Too many network names.
sv: För många nätverksnamn.

en: Too many network sessions.
sv: För många nätverkssessioner.

en: Sharing paused.
sv: Delning pausad.

en: Request not accepted.
sv: Förfrågan ej accepterad.

en: Redirector paused.
sv: Omdirigerare pausad.

en: File exists.
sv: Filen existerar.

en: Cannot create.
sv: Kan ej skapa.

en: Int24 failure.
sv: Int24-fel.

en: Out of structures.
sv: Slut på strukturer.

en: Already assigned.
sv: Redan tilldelad.

en: Invalid password.
sv: Ogiltigt lösenord.

en: Invalid parameter.
sv: Ogiltig parameter.

en: Net write fault.
sv: Nätverksskrivfel.

en: No process slots.
sv: Inga lediga processutrymmen.

en: Too many semaphores.
sv: För många semaforer.

en: Exclusive semaphore already owned.
sv: Exklusiv semafor ägs redan.

en: Semaphore is set.
sv: Semaforen är riggad.

en: Too many semaphore requests.
sv: För många semaforförfrågningar.

en: Invalid at interrupt time.
sv: Ogiltig operation vid avbrott.

en: Semaphore owner died.
sv: Semaforägaren dog.

en: Semaphore user limit.
sv: Användargräns för semafor.

en: Insert disk for drive %1.
sv: Sätt i disk i enhet %1.

en: Drive locked.
sv: Disken låst.

en: Broken pipe.
sv: Trasigt rör.

en: Open failed.
sv: Kunde inte öppna.

en: Buffer overflow.
sv: Buffertöverspill.

en: No more search handles.
sv: Inga fler sökreferenser.

en: Invalid target handle.
sv: Ogiltig målreferens.

en: Invalid IOCTL.
sv: Ogiltig IOCTL.

en: Invalid verify switch.
sv: Ogiltigt verify-val.

en: Bad driver level.
sv: Felaktig drivrutinsnivå.

en: Call not implemented.
sv: Anrop ej implementerat.

en: Semaphore timeout.
sv: Tiden gick ut för semaforen.

en: Insufficient buffer.
sv: Otillräcklig buffert.

en: Invalid name.
sv: Ogiltigt namn.

en: Invalid level.
sv: Ogiltig nivå.

en: No volume label.
sv: Ingen volymetikett.

en: Module not found.
sv: Modulen hittades inte.

en: Procedure not found.
sv: Proceduren hittades inte.

en: No children to wait for.
sv: Inga barn att vänta på.

en: Child process has not completed.
sv: Barnprocessen är ej klar.

en: Invalid use of direct access handle.
sv: Ogiltig användning av direktåtkomstreferens.

en: Negative seek.
sv: Sökning till innan filens början.

en: Drive is a JOIN target.
sv: Disken är ett mål för JOIN.

en: Drive is already JOINed.
sv: Disken är redan JOINad.

en: Drive is already SUBSTed.
sv: Disken är redan SUBSTad.

en: Drive is not JOINed.
sv: Disken är inte JOINad.

en: Drive is not SUBSTed.
sv: Disken är inte SUBSTad.

en: Attempt to JOIN onto a JOINed drive.
sv: Försökte JOINa till en JOINad disk.

en: Attempt to SUBST onto a SUBSTed drive.
sv: Försökte SUBSTa till en SUBSTad disk.

en: Attempt to JOIN to a SUBSTed drive.
sv: Försökte JOINa till en SUBSTad disk.

en: Attempt to SUBST to a JOINed drive.
sv: Försökte SUBSTa till en JOINad disk.

en: Drive is busy.
sv: Enheten är upptagen.

en: Same drive.
sv: Samma enhet.

en: Not top-level directory.
sv: Inte toppnivåkatalog.

en: Directory is not empty.
sv: Katalogen är ej tom.

en: Path is in use as a SUBST.
sv: Sökvägen används som en SUBST.

en: Path is in use as a JOIN.
sv: Sökvägen används som ett JOIN.

en: Path is busy.
sv: Sökvägen är upptagen.

en: Already a SUBST target.
sv: Redan ett mål för SUBST.

en: System trace not specified or disallowed.
sv: System-trace ospecificerat eller ej tillåtet.

en: Event count for DosMuxSemWait incorrect.
sv: Inkorrekt antal händelser för DosMuxSemWait.

en: Too many waiters for DosMuxSemWait.
sv: För många väntande för DosMuxSemWait.

en: DosSemMuxWait list invalid.
sv: DosSemMuxWait-lista ogiltig.

en: Volume label too long.
sv: Volymetiketten är för lång.

en: Too many TCBs.
sv: För många TCB:er.

en: Signal refused.
sv: Signal vägrad.

en: Segment discarded.
sv: Segment kasserat.

en: Segment not locked.
sv: Segment inte låst.

en: Bad thread ID address.
sv: Felaktig tråd-ID-adress.

en: Bad arguments to DosExecPgm.
sv: Felaktiga argument till DosExecPgm.

en: Path is invalid.
sv: Ogiltig sökväg.

en: Signal pending.
sv: En signal väntar.

en: Max system-wide thread count reached.
sv: Max antal trådar i systemet uppnått.

en: Lock failed.
sv: Låsning misslyckades.

en: Resource in use.
sv: Resursen används.

en: Cancel violation.
sv: Avbrytningsfel.

en: Atomic locks not supported.
sv: Atomiska lås stöds inte.

en: Invalid segment number.
sv: Ogiltigt segmentnummer.

en: Invalid ordinal for %1.
sv: Ogiltigt ordningstal för %1.

en: File already exists.
sv: Filen existerar redan.

en: Invalid flag number.
sv: Ogiltigt flaggnummer.

en: Semaphore name not found.
sv: Semafornamnet hittades inte.

en: Invalid starting code segment for %1.
sv: Ogiltigt startkodsegment för %1.

en: Invalid starting stack segment for %1.
sv: Ogiltigt startstacksegment för %1.

en: Invalid module type for %1.
sv: Ogiltig modultyp för %1.

en: Invalid EXE signature in %1.
sv: Ogiltig EXE-signatur i %1.

en: EXE %1 is marked invalid.
sv: EXE:n %1 är märkt ogiltig.

en: Bad EXE format for %1.
sv: Felaktigt EXE-format för %1.

en: Iterated data exceeds 64k in %1.
sv: Itererat data överskrider 64k i %1.

en: Invalid MinAllocSize in %1.
sv: Ogiltig MinAllocSize i %1.

en: Dynlink from invalid ring.
sv: Dynlink från ogiltig ring.

en: IOPL not enabled.
sv: IOPL ej aktiverat.

en: Invalid SEGDPL in %1.
sv: Ogiltig SEGDPL i %1.

en: Auto data segment exceeds 64k.
sv: Autodatasegment överskrider 64k.

en: Ring 2 segment must be movable.
sv: Ring 2-segment måste vara flyttbart.

en: Relocation chain exceeds segment limit in %1.
sv: Omflyttningskedjan överskrider segmentgränsen i %1.

en: Infinite loop in relocation chain in %1.
sv: Oändlig loop i omflyttningskedja i %1.

en: Environment variable not found.
sv: Miljövariabeln hittades inte.

en: No signal sent.
sv: Ingen signal skickades.

en: File name is too long.
sv: Filnamnet för långt.

en: Ring 2 stack in use.
sv: Ring 2-stack används.

en: Error in use of filename wildcards.
sv: Felaktig användning av jokertecken för filnamn.

en: Invalid signal number.
sv: Ogiltigt signalnummer.

en: Error setting signal handler.
sv: Fel vid inställning av signalhanterare.

en: Segment locked.
sv: Segment låst.

en: Too many modules.
sv: För många moduler.

en: Nesting LoadModule calls not allowed.
sv: Ej tillåtet att nästa LoadModule-anrop.

en: Machine type mismatch.
sv: Arkitekturerna överensstämmer inte.

en: Bad pipe.
sv: Felaktigt rör.

en: Pipe busy.
sv: Rör upptaget.

en: Pipe closed.
sv: Rör stängt.

en: Pipe not connected.
sv: Rör ej anslutet.

en: More data available.
sv: Mer data tillgängligt.

en: Session canceled.
sv: Sessionen avbröts.

en: Invalid extended attribute name.
sv: Ogiltigt namn på utökat attribut.

en: Extended attribute list inconsistent.
sv: Utökade attributslistan inkonsekvent.

en: No more data available.
sv: Inget mer data tillgängligt.

en: Cannot use Copy API.
sv: Kan inte använda Copy-API:t.

en: Directory name invalid.
sv: Ogiltigt katalognamn.

en: Extended attributes didn't fit.
sv: Utökat attribut passade inte.

en: Extended attribute file corrupt.
sv: Utökade attributsfilen korrupt.

en: Extended attribute table full.
sv: Utökade attributstabellen är full.

en: Invalid extended attribute handle.
sv: Ogiltig referens till utökade attribut.

en: Extended attributes not supported.
sv: Utökade attribut stöds ej.

en: Mutex not owned by caller.
sv: Mutex ägdes inte av anroparen.

en: Too many posts to semaphore.
sv: För många poster till semafor.

en: Read/WriteProcessMemory partially completed.
sv: Read/WriteProcessMemory delvis fullbordat.

en: The oplock wasn't granted.
sv: Oplock-begäran nekades.

en: Invalid oplock message received.
sv: Ogiltigt oplock-meddelande mottaget.

en: Message 0x%1 not found in file %2.
sv: Meddelande 0x%1 ej funnet i fil %2.

en: Invalid address.
sv: Ogiltig adress.

en: Arithmetic overflow.
sv: Aritmetiskt överspill.

en: Pipe connected.
sv: Rör anslutet.

en: Pipe listening.
sv: Rör lyssnar.

en: Extended attribute access denied.
sv: Åtkomst till utökade attribut nekad.

en: I/O operation aborted.
sv: I/O-operation avbruten.

en: Overlapped I/O incomplete.
sv: Överlappande I/O oavslutad.

en: Overlapped I/O pending.
sv: Överlappande I/O pågår.

en: No access to memory location.
sv: Ingen åtkomst till minnesplats.

en: Swap error.
sv: Swap-fel.

en: Stack overflow.
sv: Stack-överspill.

en: Invalid message.
sv: Ogiltigt meddelande.

en: Cannot complete.
sv: Kan inte slutföra.

en: Invalid flags.
sv: Ogiltiga flaggor.

en: Unrecognized volume.
sv: Volymen ej igenkänd.

en: File invalid.
sv: Ogiltig fil.

en: Cannot run full-screen.
sv: Kan inte köra helskärm.

en: Nonexistent token.
sv: Ej existerande symbol.

en: Registry corrupt.
sv: Registret korrupt.

en: Invalid key.
sv: Ogiltig nyckel.

en: Can't open registry key.
sv: Kan inte öppna registernyckel.

en: Can't read registry key.
sv: Kan inte läsa registernyckel.

en: Can't write registry key.
sv: Kan inte skriva registernyckel.

en: Registry has been recovered.
sv: Registret har återskapats.

en: Registry is corrupt.
sv: Registret är korrupt.

en: I/O to registry failed.
sv: I/O till registret misslyckades.

en: Not registry file.
sv: Ej registerfil.

en: Key deleted.
sv: Nyckel togs bort.

en: No registry log space.
sv: Inget utrymme för registerlogg.

en: Registry key has subkeys.
sv: Registernyckeln har undernycklar.

en: Subkey must be volatile.
sv: Undernyckel måste vara volatile.

en: Notify change request in progress.
sv: Förfrågan om ändring av notifiering pågår.

en: Dependent services are running.
sv: Beroende tjänster körs.

en: Invalid service control.
sv: Ogiltig tjänstkontroll.

en: Service request timeout.
sv: Tiden gick ut för förfrågan till tjänst.

en: Cannot create service thread.
sv: Kan inte skapa tjänst-tråd.

en: Service database locked.
sv: Tjänstdatabas låst.

en: Service already running.
sv: Tjänsten körs redan.

en: Invalid service account.
sv: Ogiltigt tjänstkonto.

en: Service is disabled.
sv: Tjänsten inaktiverad.

en: Circular dependency.
sv: Cirkulärt beroende.

en: Service does not exist.
sv: Tjänsten existerar inte.

en: Service cannot accept control message.
sv: Tjänsten kan inte acceptera kontrollmeddelande.

en: Service not active.
sv: Tjänst ej aktiv.

en: Service controller connect failed.
sv: Anslutning till tjänstens kontrollant misslyckades.

en: Exception in service.
sv: Undantag i tjänst.

en: Database does not exist.
sv: Databasen existerar inte.

en: Service-specific error.
sv: Tjänst-specifikt fel.

en: Process aborted.
sv: Processen avbröts.

en: Service dependency failed.
sv: Beroendetjänsten misslyckades.

en: Service login failed.
sv: Tjänstinloggning misslyckades.

en: Service start-hang.
sv: Tjänsten hängdes vid start.

en: Invalid service lock.
sv: Ogiltigt lås för tjänsten.

en: Service marked for delete.
sv: Tjänst markerad för borttagning.

en: Service exists.
sv: Tjänsten existerar.

en: System running last-known-good config.
sv: Systemet kör senaste kända bra inställning.

en: Service dependency deleted.
sv: Beroendetjänsten borttagen.

en: Boot already accepted as last-good config.
sv: Boot redan accepterad som senaste bra inställning.

en: Service not started since last boot.
sv: Tjänst ej startad sedan senaste systemstart.

en: Duplicate service name.
sv: Upprepat tjänstnamn.

en: Different service account.
sv: Annat tjänstkonto.

en: Driver failure cannot be detected.
sv: Drivrutinsfel kan ej upptäckas.

en: Process abort cannot be detected.
sv: Processavbrott kan ej upptäckas.

en: No recovery program for service.
sv: Inget återställningsprogram för tjänsten.

en: Service not implemented by exe.
sv: Tjänsten ej implementerad av exe.

en: End of media.
sv: Slut på media.

en: Filemark detected.
sv: Filmarkör upptäckt.

en: Beginning of media.
sv: Början på media.

en: Setmark detected.
sv: Setmarkör upptäckt.

en: No data detected.
sv: Ingen data upptäckt.

en: Partition failure.
sv: Partitionsfel.

en: Invalid block length.
sv: Ogiltig blocklängd.

en: Device not partitioned.
sv: Enheten är ej partitionerad.

en: Unable to lock media.
sv: Kunde inte låsa media.

en: Unable to unload media.
sv: Kunde inte mata ut media.

en: Media changed.
sv: Media ändrades.

en: I/O bus reset.
sv: I/O-bussen återställdes.

en: No media in drive.
sv: Inget media i enhet.

en: No Unicode translation.
sv: Ingen Unicode-översättning.

en: DLL initialization failed.
sv: DLL-initiering misslyckades.

en: Shutdown in progress.
sv: Nedstängning pågår.

en: No shutdown in progress.
sv: Ingen nedstängning pågår.

en: I/O device error.
sv: I/O-enhetsfel.

en: No serial devices found.
sv: Inga seriella enheter hittades.

en: Shared IRQ busy.
sv: Delad IRQ upptagen.

en: Serial I/O completed.
sv: Seriell I/O slutförd.

en: Serial I/O counter timeout.
sv: Tiden gick ut för seriella I/O-räknaren.

en: Floppy ID address mark not found.
sv: ID-adressmärke hittades inte på floppyn.

en: Floppy reports wrong cylinder.
sv: Floppy uppger fel cylinder.

en: Unknown floppy error.
sv: Okänt floppyfel.

en: Floppy registers inconsistent.
sv: Floppyregister inkonsekventa.

en: Hard disk recalibrate failed.
sv: Omkalibrering av hårddisk misslyckades.

en: Hard disk operation failed.
sv: Hårddisksoperation misslyckades.

en: Hard disk reset failed.
sv: Återställning av hårddisk misslyckades.

en: End of tape media.
sv: Slut på bandet.

en: Not enough server memory.
sv: Otillräckligt serverminne.

en: Possible deadlock.
sv: Möjlig deadlock.

en: Incorrect alignment.
sv: Felaktig justering.

en: Set-power-state vetoed.
sv: Set-power-state hejdades.

en: Set-power-state failed.
sv: Set-power-state misslyckades.

en: Too many links.
sv: För många länkar.

en: Newer Windows version needed.
sv: Nyare windowsversion krävs.

en: Wrong operating system.
sv: Fel operativsystem.

en: Single-instance application.
sv: Endast en instans kan köras av detta program.

en: Real-mode application.
sv: Real mode-program.

en: Invalid DLL.
sv: Ogiltig DLL.

en: No associated application.
sv: Inget associerat program.

en: DDE failure.
sv: DDE-fel.

en: DLL not found.
sv: DLL hittades inte.

en: Out of user handles.
sv: Inga fler användarreferenser.

en: Message can only be used in synchronous calls.
sv: Meddelande kan endast användas i synkrona anrop.

en: The source element is empty.
sv: Källelementet är tomt.

en: The destination element is full.
sv: Destinationselementet är fullt.

en: The element address is invalid.
sv: Elementets adress är ogiltig.

en: The magazine is not present.
sv: Magasinet är inte tillgängligt.

en: The device needs reinitialization.
sv: Enheten behöver återinitieras.

en: The device requires cleaning.
sv: Enheten behöver rengöras.

en: The device door is open.
sv: Enhetsdörren är öppen.

en: The device is not connected.
sv: Enheten är ej ansluten.

en: Element not found.
sv: Elementet hittades inte.

en: No match found.
sv: Ingen matchning hittades.

en: Property set not found.
sv: Egenskapsmängden hittades inte.

en: Point not found.
sv: Punkten hittades inte.

en: No running tracking service.
sv: Ingen spårningstjänst körs.

en: No such volume ID.
sv: Inget sådant volym-ID.

en: Unable to remove the file to be replaced.
sv: Kan inte ta bort filen som ska ersättas.

en: Unable to move the replacement file into place.
sv: Kan inte flytta ersättningsfilen.

en: Moving the replacement file failed.
sv: Kunde inte flytta ersättningsfilen.

en: The journal is being deleted.
sv: Journalen tas bort.

en: The journal is not active.
sv: Jornalen är ej aktiv.

en: Potential matching file found.
sv: Potentiellt matchande fil funnen.

en: The journal entry was deleted.
sv: Journalinlägget togs bort.

en: Invalid device name.
sv: Ogiltigt enhetsnamn.

en: Connection unavailable.
sv: Anslutning ej tillgänglig.

en: Device already remembered.
sv: Enhet redan ihågkommen.

en: No network or bad path.
sv: Inget nätverk eller felaktig sökväg.

en: Invalid network provider name.
sv: Ogiltigt namn på nätverksleverantör.

en: Cannot open network connection profile.
sv: Kan inte öppna nätverksanslutningsprofil.

en: Corrupt network connection profile.
sv: Korrupt nätverksanslutningsprofil.

en: Not a container.
sv: Inte en container.

en: Extended error.
sv: Utökat fel.

en: Invalid group name.
sv: Ogiltigt gruppnamn.

en: Invalid computer name.
sv: Ogiltigt datornamn.

en: Invalid event name.
sv: Ogiltigt händelsenamn.

en: Invalid domain name.
sv: Ogiltigt domännamn.

en: Invalid service name.
sv: Ogiltigt tjänstnamn.

en: Invalid network name.
sv: Ogiltigt nätverksnamn.

en: Invalid share name.
sv: Ogiltigt namn på share.

en: Invalid message name.
sv: Ogiltigt meddelandenamn.

en: Invalid message destination.
sv: Ogiltig meddelandedestination.

en: Session credential conflict.
sv: Inloggningskonflikt mellan sessionerna.

en: Remote session limit exceeded.
sv: Antalet tillåtna fjärrsessioner överskridet.

en: Duplicate domain or workgroup name.
sv: Upprepat domän- eller arbetsgruppsnamn.

en: No network.
sv: Inget nätverk.

en: Operation canceled by user.
sv: Operationen avbröts av en användare.

en: File has a user-mapped section.
sv: Filen har en användarmappad sektion.

en: Connection refused.
sv: Anslutning nekades.

en: Connection gracefully closed.
sv: Anslutningen stängdes graciöst.

en: Address already associated with transport endpoint.
sv: Adressen redan associerad med transportslutpunkt.

en: Address not associated with transport endpoint.
sv: Adress ej associerad med transportslutpunkt.

en: Connection invalid.
sv: Anslutningen ogiltig.

en: Connection is active.
sv: Anslutningen är aktiv.

en: Network unreachable.
sv: Nätverket oåtkomligt.

en: Host unreachable.
sv: Värden oåtkomlig.

en: Protocol unreachable.
sv: Protokoll oåtkomligt.

en: Port unreachable.
sv: Port oåtkomlig.

en: Request aborted.
sv: Förfrågningen avbröts.

en: Connection aborted.
sv: Anslutningen avbröts.

en: Please retry operation.
sv: Var god försök operationen igen.

en: Connection count limit reached.
sv: Gränsen för högsta antal anslutningar har nåtts.

en: Login time restriction.
sv: Inloggningstidsbegränsning.

en: Login workstation restriction.
sv: Inloggningsbegränsning för datorn.

en: Incorrect network address.
sv: Ogiltig nätverksadress.

en: Service already registered.
sv: Tjänsten redan registrerad.

en: Service not found.
sv: Tjänsten hittades inte.

en: User not authenticated.
sv: Användaren är ej autentiserad.

en: User not logged on.
sv: Användaren är ej inloggad.

en: Continue work in progress.
sv: Fortsätt pågående arbete.

en: Already initialized.
sv: Redan initierad.

en: No more local devices.
sv: Inga fler lokala enheter.

en: The site does not exist.
sv: Sidan existerar inte.

en: The domain controller already exists.
sv: Domänkontrollanten existerar redan.

en: Supported only when connected.
sv: Stöds endast medan ansluten.

en: Perform operation even when nothing changed.
sv: Utför operation även då inget ändrats.

en: The user profile is invalid.
sv: Användarprofilen är ogiltig.

en: Not supported on Small Business Server.
sv: Stöds ej på Small Business Server.

en: Not all privileges assigned.
sv: Alla privilegier ej tilldelade.

en: Some security IDs not mapped.
sv: Vissa säkerhets-ID ej mappade.

en: No quotas for account.
sv: Inga kvoter för konto.

en: Local user session key.
sv: Sessionsnyckel för lokal användare.

en: Password too complex for LM.
sv: Lösenord för komplext för LM.

en: Unknown revision.
sv: Okänd revision.

en: Incompatible revision levels.
sv: Inkompatibla revisionsnivåer.

en: Invalid owner.
sv: Ogiltig ägare.

en: Invalid primary group.
sv: Ogiltig primär grupp.

en: No impersonation token.
sv: Ingen symbol för personifiering.

en: Can't disable mandatory group.
sv: Kan inte inaktivera obligatorisk grupp.

en: No logon servers available.
sv: Inga inloggningsservrar tillgängliga.

en: No such logon session.
sv: Ingen sådan inloggningssession.

en: No such privilege.
sv: Inget sådant privilegium.

en: Privilege not held.
sv: Har inte nödvändigt privilegium.

en: Invalid account name.
sv: Ogiltigt kontonamn.

en: User already exists.
sv: Användaren existerar redan.

en: No such user.
sv: Ingen sådan användare.

en: Group already exists.
sv: Gruppen existerar redan.

en: No such group.
sv: Ingen sådan grupp.

en: User already in group.
sv: Användare redan i gruppen.

en: User not in group.
sv: Användare ej i gruppen.

en: Can't delete last admin user.
sv: Kan inte ta bort sista administratörsanvändaren.

en: Wrong password.
sv: Fel lösenord.

en: Ill-formed password.
sv: Ogiltigt lösenord.

en: Password restriction.
sv: Lösenordsbegränsning.

en: Logon failure.
sv: Inloggningsfel.

en: Account restriction.
sv: Kontobegränsning.

en: Invalid logon hours.
sv: Ogiltiga inloggningstider.

en: Invalid workstation.
sv: Ej tillåten dator.

en: Password expired.
sv: Lösenord utgånget.

en: Account disabled.
sv: Kontot inaktiverat.

en: No security ID mapped.
sv: Inget säkerhets-ID mappat.

en: Too many LUIDs requested.
sv: För många LUID efterfrågade.

en: LUIDs exhausted.
sv: Slut på LUID:er.

en: Invalid sub authority.
sv: Ogiltig underauktoritet.

en: Invalid ACL.
sv: Ogiltigt ACL.

en: Invalid SID.
sv: Ogiltigt SID.

en: Invalid security descriptor.
sv: Ogiltig säkerhetsdeskriptor.

en: Bad inherited ACL.
sv: Felaktig ärvd ACL.

en: Server disabled.
sv: Servern inaktiverad.

en: Server not disabled.
sv: Servern ej inaktiverad.

en: Invalid ID authority.
sv: Ogiltig ID-auktoritet.

en: Allotted space exceeded.
sv: Tilldelat utrymme överskridet.

en: Invalid group attributes.
sv: Ogiltiga gruppattribut.

en: Bad impersonation level.
sv: Ogiltig personifieringsnivå.

en: Can't open anonymous security token.
sv: Kan inte öppna anonym säkerhetssymbol.

en: Bad validation class.
sv: Felaktig valideringsklass.

en: Bad token type.
sv: Felaktig symboltyp.

en: No security on object.
sv: Ingen säkerhet på objekt.

en: Can't access domain information.
sv: Kan inte komma åt domäninformation.

en: Invalid server state.
sv: Ogiltigt servertillstånd.

en: Invalid domain state.
sv: Ogiltigt domäntillstånd.

en: Invalid domain role.
sv: Ogiltig domänroll.

en: No such domain.
sv: Ingen sådan domän.

en: Domain already exists.
sv: Domänen existerar redan.

en: Domain limit exceeded.
sv: Domängräns överskriden.

en: Internal database corruption.
sv: Intern databaskorruption.

en: Internal error.
sv: Internt fel.

en: Generic access types not mapped.
sv: Generiska åtkomsttyper ej mappade.

en: Bad descriptor format.
sv: Felaktigt deskriptorformat.

en: Not a logon process.
sv: Inte en inloggningsprocess.

en: Logon session ID exists.
sv: Inloggningssessions-ID existerar.

en: Unknown authentication package.
sv: Okänt autentiseringspaket.

en: Bad logon session state.
sv: Felaktigt inloggningssessionstillstånd.

en: Logon session ID collision.
sv: ID-kollision för inloggningssession.

en: Invalid logon type.
sv: Ogiltig inloggningstyp.

en: Cannot impersonate.
sv: Kan inte personifiera.

en: Invalid transaction state.
sv: Ogiltigt överföringstillstånd.

en: Security DB commit failure.
sv: Skrivfel till säkerhetsdatabasen.

en: Account is built-in.
sv: Kontot är inbyggt.

en: Group is built-in.
sv: Gruppen är inbyggd.

en: User is built-in.
sv: Användaren är inbyggd.

en: Group is primary for user.
sv: Gruppen är primär för användaren.

en: Token already in use.
sv: Symbolen används redan.

en: No such local group.
sv: Ingen sådan lokal grupp.

en: User not in local group.
sv: Användare ej i lokal grupp.

en: User already in local group.
sv: Användare redan i lokal grupp.

en: Local group already exists.
sv: Lokal grupp existerar redan.

en: Logon type not granted.
sv: Inloggningstypen beviljades inte.

en: Too many secrets.
sv: För många hemligheter.

en: Secret too long.
sv: Hemligheten för lång.

en: Internal security DB error.
sv: Fel i intern säkerhetsdatabas.

en: Too many context IDs.
sv: För många kontext-ID:n.

en: Cross-encrypted NT password required.
sv: Korskrypterat NT-lösenord krävs.

en: No such member.
sv: Ingen sådan medlem.

en: Invalid member.
sv: Ogiltig medlem.

en: Too many SIDs.
sv: För många SID.

en: Cross-encrypted LM password required.
sv: Korskrypterat LM-lösenord krävs.

en: No inheritable components.
sv: Inga ärvbara komponenter.

en: File or directory corrupt.
sv: Fil eller katalog korrupt.

en: Disk is corrupt.
sv: Disken är korrupt.

en: No user session key.
sv: Ingen användarsessionsnyckel.

en: License quota exceeded.
sv: Licenskvot överskriden.

en: Wrong target name.
sv: Felaktigt namn på mål.

en: Mutual authentication failed.
sv: Ömsesidig autentisering misslyckades.

en: Time skew between client and server.
sv: Det finns en tidsskillnad mellan klienten och servern.

en: Invalid window handle.
sv: Ogiltig fönsterreferens.

en: Invalid menu handle.
sv: Ogiltig menyreferens.

en: Invalid cursor handle.
sv: Ogiltig markörreferens.

en: Invalid accelerator table handle.
sv: Ogiltig snabbtangentstabellreferens.

en: Invalid hook handle.
sv: Ogiltig hookreferens.

en: Invalid DWP handle.
sv: Ogiltig DWP-referens.

en: Can't create top-level child window.
sv: Kan inte skapa barnfönster på toppnivå.

en: Can't find window class.
sv: Kan inte hitta fönsterklass.

en: Window owned by another thread.
sv: Fönster ägt av annan tråd.

en: Hotkey already registered.
sv: Snabbknapp redan registrerad.

en: Class already exists.
sv: Klassen existerar redan.

en: Class does not exist.
sv: Klass existerar inte.

en: Class has open windows.
sv: Klassen har öppna fönster.

en: Invalid index.
sv: Ogiltigt index.

en: Invalid icon handle.
sv: Ogiltig ikonreferens.

en: Private dialog index.
sv: Privat dialogindex.

en: List box ID not found.
sv: Listrute-ID ej funnet.

en: No wildcard characters.
sv: Inga jokertecken.

en: Clipboard not open.
sv: Urklippshanterare ej öppen.

en: Hotkey not registered.
sv: Snabbknapp ej registrerad.

en: Not a dialog window.
sv: Inte ett dialogfönster.

en: Control ID not found.
sv: Kontroll-ID hittades inte.

en: Invalid combo box message.
sv: Invalid kombinationsrutemeddelande.

en: Not a combo box window.
sv: Inte ett kombinationsrutefönster.

en: Invalid edit height.
sv: Ogiltig höjdändring.

en: DC not found.
sv: DC ej funnen.

en: Invalid hook filter.
sv: Ogiltigt hook-filter.

en: Invalid filter procedure.
sv: Ogiltig filterprocedur.

en: Hook procedure needs module handle.
sv: Hook-procedur kräver modulreferens.

en: Global-only hook procedure.
sv: Hook-proceduren enbart global.

en: Journal hook already set.
sv: Journal-hook redan riggad.

en: Hook procedure not installed.
sv: Hook-procedur inte installerad.

en: Invalid list box message.
sv: Ogiltigt listrutemeddelande.

en: Invalid LB_SETCOUNT sent.
sv: Ogiltig LB_SETCOUNT skickad.

en: No tab stops on this list box.
sv: Inga tabbstop på denna listruta.

en: Can't destroy object owned by another thread.
sv: Kan inte förstöra objekt ägt av annan tråd.

en: Child window menus not allowed.
sv: Barnfönstermenyer ej tillåtna.

en: Window has no system menu.
sv: Fönstret har ingen systemmeny.

en: Invalid message box style.
sv: Ogiltig stil på meddelanderuta.

en: Invalid SPI parameter.
sv: Ogiltig SPI-parameter.

en: Screen already locked.
sv: Skärm redan låst.

en: Window handles have different parents.
sv: Fönsterreferenserna har olika föräldrar.

en: Not a child window.
sv: Inte ett barnfönster.

en: Invalid GW command.
sv: Ogiltigt GW-kommando.

en: Invalid thread ID.
sv: Ogiltigt tråd-ID.

en: Not an MDI child window.
sv: Inte ett MDI-barnfönster.

en: Popup menu already active.
sv: Popupmeny redan aktiv.

en: No scrollbars.
sv: Inga rullningslister.

en: Invalid scrollbar range.
sv: Ogiltigt rullningslistintervall.

en: Invalid ShowWin command.
sv: Ogiltigt ShowWin-kommando.

en: No system resources.
sv: Inga systemresurser.

en: No non-paged system resources.
sv: Inga oväxlade systemresurser.

en: No paged system resources.
sv: Inga växlade systemresurser.

en: No working set quota.
sv: Ingen fungerande kvot satt.

en: No page file quota.
sv: Ingen växlingsfilkvot.

en: Exceeded commitment limit.
sv: Överskred commitment-gräns.

en: Menu item not found.
sv: Menypost ej funnen.

en: Invalid keyboard handle.
sv: Ogiltig tangentbordsreferens.

en: Hook type not allowed.
sv: Hook-typen ej tillåten.

en: Interactive window station required.
sv: En interaktiv fönsterstation krävs.

en: Timeout.
sv: Tidsgräns överstigen.

en: Invalid monitor handle.
sv: Ogiltig skärmreferens.

en: Event log file corrupt.
sv: Händelseloggfil korrupt.

en: Event log can't start.
sv: Händelselogg kan inte starta.

en: Event log file full.
sv: Händelseloggfil full.

en: Event log file changed.
sv: Händelseloggfil ändrad.

en: Installer service failed.
sv: Installationstjänsten misslyckades.

en: Installation aborted by user.
sv: Installation avbruten av användare.

en: Installation failure.
sv: Installationsfel.

en: Installation suspended.
sv: Installationen avbruten.

en: Unknown product.
sv: Okänd produkt.

en: Unknown feature.
sv: Okänd egenskap.

en: Unknown component.
sv: Okänd komponent.

en: Unknown property.
sv: Okänd egenskap.

en: Invalid handle state.
sv: Ogiltigt referenstillstånd.

en: Bad configuration.
sv: Ogiltig konfiguration.

en: Index is missing.
sv: Index saknas.

en: Installation source is missing.
sv: Installationskälla saknas.

en: Wrong installation package version.
sv: Fel version av installationspaket.

en: Product uninstalled.
sv: Produkten avinstallerad.

en: Invalid query syntax.
sv: Ogiltig frågesyntax.

en: Invalid field.
sv: Ogiltigt fält.

en: Device removed.
sv: Enhet borttagen.

en: Installation already running.
sv: Installationen körs redan.

en: Installation package failed to open.
sv: Installationspaketet öppnades inte.

en: Installation package is invalid.
sv: Installationspaketet är ogiltigt.

en: Installer user interface failed.
sv: Användargränssnittet för installationsprogrammet misslyckades.

en: Failed to open installation log file.
sv: Kunde inte öppna installationslogg.

en: Installation language not supported.
sv: Installationsspråket stöds inte.

en: Installation package rejected.
sv: Installationspaketet avslogs.

en: Function could not be called.
sv: Funktionen kunde inte anropas.

en: Function failed.
sv: Funktionen misslyckades.

en: Invalid table.
sv: Ogiltig tabell.

en: Data type mismatch.
sv: Datatyperna överensstämmer inte.

en: Unsupported type.
sv: Ej stödd typ.

en: Creation failed.
sv: Kunde inte skapa.

en: Temporary directory not writable.
sv: Tillfällig katalog ej skrivbar.

en: Installation platform not supported.
sv: Installationsplattformen stöds inte.

en: Installer not used.
sv: Installationsprogrammet ej använt.

en: Failed to open the patch package.
sv: Kunde inte öppna korrigeringspaketet.

en: Invalid patch package.
sv: Ogiltigt korrigeringspaket.

en: Unsupported patch package.
sv: Ej stött korrigeringspaket.

en: Another version is installed.
sv: En annan version är installerad.

en: Invalid command line.
sv: Ogiltig kommandorad.

en: Remote installation not allowed.
sv: Fjärrinstallation ej tillåten.

en: Reboot initiated after successful install.
sv: Omstart påbörjad efter lyckad installation.

en: Invalid string binding.
sv: Ogiltig strängbindning.

en: Wrong kind of binding.
sv: Fel sorts bindning.

en: Invalid binding.
sv: Ogiltig bindning.

en: RPC protocol sequence not supported.
sv: RPC-protokollsekvens stöds ej.

en: Invalid RPC protocol sequence.
sv: Ogiltig RPC-protokollsekvens.

en: Invalid string UUID.
sv: Ogiltigt sträng-UUID.

en: Invalid endpoint format.
sv: Ogiltigt slutpunktsformat.

en: Invalid network address.
sv: Ogiltig nätverksadress.

en: No endpoint found.
sv: Ingen slutpunkt funnen.

en: Invalid timeout value.
sv: Ogiltigt timeoutvärde.

en: Object UUID not found.
sv: Objekt-UUID ej funnet.

en: UUID already registered.
sv: UUID redan registrerat.

en: UUID type already registered.
sv: UUID-typ redan registrerad.

en: Server already listening.
sv: Servern lyssnar redan.

en: No protocol sequences registered.
sv: Inga protokollsekvenser registrerade.

en: RPC server not listening.
sv: RPC-servern lyssnar inte.

en: Unknown manager type.
sv: Okänd hanterartyp.

en: Unknown interface.
sv: Okänt gränssnitt.

en: No bindings.
sv: Inga bindningar.

en: No protocol sequences.
sv: Inga protokollsekvenser.

en: Can't create endpoint.
sv: Kan inte skapa slutpunkt.

en: Out of resources.
sv: Slut på resurser.

en: RPC server unavailable.
sv: RPC-servern otillgänglig.

en: RPC server too busy.
sv: RPC-servern är för upptagen.

en: Invalid network options.
sv: Ogiltiga nätverksval.

en: No RPC call active.
sv: Inget RPC-anrop aktivt.

en: RPC call failed.
sv: RPC-anrop misslyckades.

en: RPC call failed and didn't execute.
sv: RPC-anrop misslyckades och exekverades inte.

en: RPC protocol error.
sv: RPC-protokollfel.

en: Unsupported transfer syntax.
sv: Ej stött överföringssyntax.

en: Invalid tag.
sv: Ogiltig tagg.

en: Invalid array bounds.
sv: Ogiltiga arraygränser.

en: No entry name.
sv: Inget postnamn.

en: Invalid name syntax.
sv: Ogiltig namnsyntax.

en: Unsupported name syntax.
sv: Ej stött namnsyntax.

en: No network address.
sv: Ingen nätverksadress.

en: Duplicate endpoint.
sv: Upprepad slutpunkt.

en: Unknown authentication type.
sv: Okänd autentiseringstyp.

en: Maximum calls too low.
sv: Maximalt antal anrop för lågt.

en: String too long.
sv: Strängen för lång.

en: Protocol sequence not found.
sv: Protokollsekvens ej funnen.

en: Procedure number out of range.
sv: Procedurnummer utanför giltigt intervall.

en: Binding has no authentication data.
sv: Bindningen har inget autentiseringsdata.

en: Unknown authentication service.
sv: Okänd autentiseringstjänst.

en: Unknown authentication level.
sv: Okänd autentiseringsnivå.

en: Invalid authentication identity.
sv: Okänd autentiseringsidentitet.

en: Unknown authorization service.
sv: Okänd auktoriseringstjänst.

en: Invalid entry.
sv: Ogiltig post.

en: Can't perform operation.
sv: Kan inte utföra operationen.

en: Endpoints not registered.
sv: Slutpunkter ej registrerade.

en: Nothing to export.
sv: Inget att exportera.

en: Incomplete name.
sv: Inkomplett namn.

en: Invalid version option.
sv: Ogiltigt versionsval.

en: No more members.
sv: Inga fler medlemmar.

en: Not all objects unexported.
sv: Alla objekt avexporterades inte.

en: Interface not found.
sv: Gränssnitt hittades inte.

en: Entry already exists.
sv: Posten existerar redan.

en: Entry not found.
sv: Posten hittades inte.

en: Name service unavailable.
sv: Namntjänst otillgänglig.

en: Invalid network address family.
sv: Ogiltig nätverksadressfamilj.

en: Operation not supported.
sv: Operationen stöds inte.

en: No security context available.
sv: Ingen säkerhetskontext tillgänglig.

en: RPCInternal error.
sv: RPCInternal-fel.

en: RPC divide-by-zero.
sv: Division med noll för RPC.

en: Address error.
sv: Adressfel.

en: Floating-point divide-by-zero.
sv: Division med noll för flyttal.

en: Floating-point underflow.
sv: Flyttalsunderspill.

en: Floating-point overflow.
sv: Flyttalsöverspill.

en: No more entries.
sv: Inga fler poster.

en: Character translation table open failed.
sv: Kunde inte öppna teckenomvandlingstabellen.

en: Character translation table file too small.
sv: Teckenomvandlingstabellens fil är för liten.

en: Null context handle.
sv: Nullkontext-referens.

en: Context handle damaged.
sv: Kontextreferens skadad.

en: Binding handle mismatch.
sv: Bindningsreferensen överensstämmer inte.

en: Cannot get call handle.
sv: Kan inte erhålla anropsreferens.

en: Null reference pointer.
sv: Nullreferens-pekare.

en: Enumeration value out of range.
sv: Uppräkningsvärde utanför giltigt intervall.

en: Byte count too small.
sv: Byteantalet för litet.

en: Bad stub data.
sv: Felaktigt stub-data.

en: Invalid user buffer.
sv: Ogiltig användarbuffert.

en: Unrecognized media.
sv: Ej igenkänt media.

en: RPC call already in progress.
sv: RPC-anrop pågår redan.

en: NETLOGON is not started.
sv: NETLOGON ej startat.

en: Account expired.
sv: Kontot utgånget.

en: Redirector has open handles.
sv: Omdirigeraren har öppna referenser.

en: Printer driver already installed.
sv: Skrivardrivrutin redan installerad.

en: Unknown port.
sv: Okänd port.

en: Unknown printer driver.
sv: Okänd skrivardrivrutin.

en: Unknown print processor.
sv: Okänd utskriftsprocessor.

en: Invalid separator file.
sv: Ogiltig separatorfil.

en: Invalid priority.
sv: Ogiltig prioritet.

en: Invalid printer name.
sv: Ogiltigt skrivarnamn.

en: Printer already exists.
sv: Skrivaren existerar redan.

en: Invalid printer command.
sv: Ogiltigt skrivarkommando.

en: Invalid data type.
sv: Ogiltig datatyp.

en: Invalid environment.
sv: Ogiltig miljö.

en: No more bindings.
sv: Inga fler bindningar.

en: Server has open handles.
sv: Server har öppna referenser.

en: Resource data not found.
sv: Resursdata hittades inte.

en: Resource type not found.
sv: Resurstyp hittades inte.

en: Resource name not found.
sv: Resursnamn hittades inte.

en: Resource language not found.
sv: Resursspråk hittades inte.

en: Not enough quota.
sv: Otillräcklig kvot.

en: No interfaces.
sv: Inga gränssnitt.

en: RPC call canceled.
sv: RPC-anrop avbröts.

en: Binding incomplete.
sv: Bindning ej komplett.

en: RPC comm failure.
sv: RPC-kommunikationsfel.

en: Unsupported authorization level.
sv: Ostödd auktoriseringsnivå.

en: No principal name registered.
sv: Inget principalnamn registrerat.

en: Not an RPC error.
sv: Inte ett RPC-fel.

en: UUID is local only.
sv: UUID är endast lokalt.

en: Security package error.
sv: Säkerhetspaket-fel.

en: Thread not canceled.
sv: Tråd ej avbruten.

en: Invalid handle operation.
sv: Ogiltig referensoperation.

en: Wrong serializing package version.
sv: Fel serialiserande paketversion.

en: Wrong stub version.
sv: Fel stub-version.

en: Invalid pipe object.
sv: Ogiltigt rör.

en: Wrong pipe order.
sv: Fel ordning på röret.

en: Wrong pipe version.
sv: Fel version på röret.

en: Group member not found.
sv: Gruppmedlem ej funnen.

en: Can't create endpoint mapper DB.
sv: Kan inte skapa Endpoint mapper-databas.

en: Invalid object.
sv: Ogiltigt objekt.

en: Invalid time.
sv: Ogiltig tid.

en: Invalid form name.
sv: Ogiltigt formulärnamn.

en: Invalid form size.
sv: Ogiltig formulärstorlek.

en: Already awaiting printer handle.
sv: Väntar redan på skrivarreferens.

en: Printer deleted.
sv: Skrivare borttagen.

en: Invalid printer state.
sv: Ogiltigt skrivartillstånd.

en: User must change password.
sv: Användaren måste byta lösenord.

en: Domain controller not found.
sv: Domänkontrollanten hittades inte.

en: Account locked out.
sv: Konto utlåst.

en: Invalid pixel format.
sv: Ogiltigt pixelformat.

en: Invalid driver.
sv: Ogiltig drivrutin.

en: Invalid object resolver set.
sv: Ogiltig objekt-resolver vald.

en: Incomplete RPC send.
sv: Inkomplett RPC send.

en: Invalid asynchronous RPC handle.
sv: Ogiltig asynkron RPC-referens.

en: Invalid asynchronous RPC call.
sv: Ogiltigt asynkront RPC-anrop.

en: RPC pipe closed.
sv: RPC-rör stängt.

en: Discipline error on RPC pipe.
sv: Disciplinfel på RPC-rör.

en: No data on RPC pipe.
sv: Ingen data på RPC-rör.

en: No site name available.
sv: Inget sidnamn tillgängligt.

en: The file cannot be accessed.
sv: Kommer inte åt filen.

en: The filename cannot be resolved.
sv: Filnamnet kan inte hittas.

en: RPC entry type mismatch.
sv: Posttyper för RPC överensstämmer inte.

en: Not all objects could be exported.
sv: Alla objekt kunde inte exporteras.

en: The interface could not be exported.
sv: Gränssnittet kunde inte exporteras.

en: The profile could not be added.
sv: Profilen kunde inte läggas till.

en: The profile element could not be added.
sv: Profilelementet kunde inte läggas till.

en: The profile element could not be removed.
sv: Profilelementet kunde inte tas bort.

en: The group element could not be added.
sv: Gruppelementet kunde inte hittas.

en: The group element could not be removed.
sv: Gruppelementet kunde inte tas bort.

en: The username could not be found.
sv: Användarnamnet kunde inte hittas.

en: This network connection does not exist.
sv: Nätverksanslutningen existerar inte.

en: Connection reset by peer.
sv: Anslutningen återställdes.

en: Normal
sv: Normalt

en: Local Port
sv: Lokal port

en: Local Monitor
sv: Lokal skärm

en: Add a Local Port
sv: Lägg till en lokal port

en: &Enter the port name to add:
sv: &Ange portnamnet att lägga till:

en: Configure LPT Port
sv: Konfigurera LPT-port

en: Timeout (seconds)
sv: Tidsgräns (sekunder)

en: &Transmission Retry:
sv: Öve&rföringsförsök:

en: '%s' is not a valid port name
sv: '%s' är inte ett giltigt portnamn

en: Port %s already exists
sv: Porten %s finns redan

en: This port has no options to configure
sv: Denna port har inga alternativ att konfigurera

en: Mail sending failed as you do not have a MAPI mail client installed.
sv: Kunde inte skicka e-post eftersom ingen MAPI-kompatibel e-postklient finns installerad.

en: Send Mail
sv: Skicka e-post

en: Enter Network Password
sv: Ange nätverkslösenord

en: Please enter your username and password:
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord:

en: User
sv: Användare

en: Password
sv: Lösenord

en: &Save this password (insecure)
sv: &Spara detta lösenord (osäkert)

en: Entire Network
sv: Hela nätverket

en: Sound Selection
sv: Ljudval

en: &Save As...
sv: &Spara som...

en: &Attributes:
sv: &Attribut:

en: Hyperlink
sv: Hyperlänk

en: Hyperlink Information
sv: Länkinformation

en: &Type:
sv: &Typ:

en: HTML Document
sv: HTML-dokument

en: Downloading from %s...
sv: Hämtar från %s...

en: Done
sv: Klar

en: The specified installation package could not be opened. Please check the file path and try again.
sv: Det angivna installationspaketet kunde inte öppnas. Kontrollera filsökvägen och försök igen.

en: path %s not found
sv: sökvägen %s hittades inte

en: insert disk %s
sv: mata in %s

en: Windows Installer %s
    
    Usage:
    msiexec command {required parameter} [optional parameter]
    
    Install a product:
    	/i {package|product_code} [property]
    	/package {package|product_code} [property]
    	/a package [property]
    Repair an installation:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {package|product_code}
    Uninstall a product:
    	/uninstall {package|product_code} [property]
    	/x {package|product_code} [property]
    Advertise a product:
    	/j[u|m] package [/t transform] [/g languageid]
    Apply a patch:
    	/p patch_package [property]
    	/p patch_package /a package [property]
    Log and user interface modifiers for the above commands:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] log_file
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Register the MSI Service:
    	/y
    Unregister the MSI Service:
    	/z
    Display this help:
    	/help
    	/?
sv: Windows Installer %s
    
    Användning:
    msiexec kommando {obligatorisk parameter} [valfri parameter]
    
    Installera en produkt:
    	/i {paket|produktkod} [egenskap]
    	/package {paket|produktkod} [egenskap]
    	/a paket [egenskap]
    Laga en installation:
    	/f[p|o|e|d|c|a|u|m|s|v] {paket|produktkod}
    Avinstallera en produkt:
    	/uninstall {paket|produktkod} [egenskap]
    	/x {paket|produktkod} [egenskap]
    Gör reklam för en produkt:
    	/j[u|m] paket [/t transform] [/g språkID]
    Applicera en patch:
    	/p patchpaket [egenskap]
    	/p patchpaket /a paket [egenskap]
    Logg- och användargränssnittsmodifierare för ovanstående kommandon:
    	/l[*][i|w|e|a|r|u|c|m|o|p|v|][+|!] loggfil
    	/q{|n|b|r|f|n+|b+|b-}
    Registrera MSI-tjänsten:
    	/y
    Avregistrera MSI-tjänsten:
    	/z
    Visa denna hjälp:
    	/help
    	/?

en: enter which folder contains %s
sv: ange vilken mapp som innehåller %s

en: install source for feature missing
sv: installationskälla för funktion saknas

en: network drive for feature missing
sv: nätverksenhet för funktion saknas

en: feature from:
sv: funktion från:

en: choose which folder contains %s
sv: välj den mapp som innehåller %s

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: Allocating registry space
sv: Allokerar registerutrymme

en: Searching for installed applications
sv: Söker efter installerade program

en: Binding executables
sv: Binder körbara filer

en: Searching for qualifying products
sv: Söker efter produkter som passar

en: Computing space requirements
sv: Beräknar utrymmeskrav

en: Creating folders
sv: Skapar mappar

en: Creating shortcuts
sv: Skapar genvägar

en: Deleting services
sv: Tar bort tjänster

en: Creating duplicate files
sv: Skapar dubblettfiler

en: Searching for related applications
sv: Söker efter relaterade program

en: Copying network install files
sv: Kopierar nätverksinstallationsfiler

en: Copying new files
sv: Kopierar nya filer

en: Installing ODBC components
sv: Installerar ODBC-komponenter

en: Installing new services
sv: Installerar nya tjänster

en: Installing system catalog
sv: Installerar systemkatalog

en: Validating install
sv: Validerar installation

en: Migrating feature states from related applications
sv: Migrerar funktionstillstånd från relaterade program

en: Moving files
sv: Flyttar filer

en: Publishing assembly information
sv: Publicerar assembleringsinformation

en: Unpublishing assembly information
sv: Avpublicerar assembleringsinformation

en: Patching files
sv: Patchar filer

en: Updating component registration
sv: Uppdaterar komponentregistrering

en: Publishing Qualified Components
sv: Publicerar kvalificerade komponenter

en: Publishing Product Features
sv: Publicerar produktfunktioner

en: Publishing product information
sv: Publicerar produktinformation

en: Registering Class servers
sv: Registrerar klasservrar

en: Registering COM+ Applications and Components
sv: Registrerar COM+-program och komponenter

en: Registering extension servers
sv: Registrerar tilläggsservrar

en: Registering fonts
sv: Registrerar typsnitt

en: Registering MIME info
sv: Registrerar MIME-information

en: Registering product
sv: Registrerar produkt

en: Registering program identifiers
sv: Registrerar programidentifierare

en: Registering type libraries
sv: Registrerar typbibliotek

en: Registering user
sv: Registrerar användare

en: Removing duplicated files
sv: Tar bort upprepade filer

en: Updating environment strings
sv: Uppdaterar miljösträngar

en: Removing applications
sv: Tar bort program

en: Removing files
sv: Tar bort filer

en: Removing folders
sv: Tar bort mappar

en: Removing INI files entries
sv: Tar bort INI-filposter

en: Removing ODBC components
sv: Tar bort ODBC-komponenter

en: Removing system registry values
sv: Tar bort systemregistervärden

en: Removing shortcuts
sv: Tar bort genvägar

en: Registering modules
sv: Registrerar moduler

en: Unregistering modules
sv: Avregistrerar moduler

en: Initializing ODBC directories
sv: Initierar ODBC-kataloger

en: Starting services
sv: Startar tjänster

en: Stopping services
sv: Stoppar tjänster

en: Unpublishing Qualified Components
sv: Avpublicerar kvalificerade komponenter

en: Unpublishing Product Features
sv: Avpublicerar produktfunktioner

en: Unpublishing product information
sv: Avpublicerar produktinformation

en: Unregister Class servers
sv: Avregistrera klasservrar

en: Unregistering COM+ Applications and Components
sv: Avregistrerar COM+-program och komponenter

en: Unregistering extension servers
sv: Avregistrerar tilläggsservrar

en: Unregistering fonts
sv: Avregistrerar typsnitt

en: Unregistering MIME info
sv: Avregistrerar MIME-information

en: Unregistering program identifiers
sv: Avregistrerar programidentifierare

en: Unregistering type libraries
sv: Avregistrerar typbibliotek

en: Writing INI files values
sv: Skriver INI-filvärden

en: Writing system registry values
sv: Skriver systemregistervärden

en: Free space: [1]
sv: Ledigt utrymme: [1]

en: Property: [1], Signature: [2]
sv: Egenskap: [1], Signatur: [2]

en: File: [1]
sv: Fil: [1]

en: Folder: [1]
sv: Mapp: [1]

en: Shortcut: [1]
sv: Genväg: [1]

en: Service: [1]
sv: Tjänst: [1]

en: File: [1],  Directory: [9],  Size: [6]
sv: Fil: [1],  Katalog: [9],  Storlek: [6]

en: Found application: [1]
sv: Hittat program: [1]

en: File: [1], Directory: [9], Size: [6]
sv: Fil: [1], Katalog: [9], Storlek: [6]

en: Service: [2]
sv: Tjänst: [2]

en: File: [1],  Dependencies: [2]
sv: Fil: [1],  Beroenden: [2]

en: Application: [1]
sv: Program: [1]

en: Application Context:[1], Assembly Name:[2]
sv: Programkontext:[1], Assembleringsnamn:[2]

en: File: [1],  Directory: [2],  Size: [3]
sv: Fil: [1],  Katalog: [2],  Storlek: [3]

en: Component ID: [1], Qualifier: [2]
sv: Komponent-ID: [1], Kvalificerare: [2]

en: Feature: [1]
sv: Funktion: [1]

en: Class Id: [1]
sv: Klass-ID: [1]

en: AppId: [1]{{, AppType: [2], Users: [3], RSN: [4]}}
sv: AppId: [1]{{, AppType: [2], Användare: [3], RSN: [4]}}

en: Extension: [1]
sv: Tillägg: [1]

en: Font: [1]
sv: Typsnitt: [1]

en: File: [1], Directory: [9]
sv: Fil: [1], Katalog: [9]

en: Name: [1], Value: [2], Action [3]
sv: Namn: [1], Värde: [2], Åtgärd [3]

en: Application: [1], Command line: [2]
sv: Program: [1], Kommandorad: [2]

en: File: [1],  Section: [2],  Key: [3], Value: [4]
sv: Fil: [1],  Avsnitt: [2],  Nyckel: [3], Värde: [4]

en: Key: [1], Name: [2]
sv: Nyckel: [1], Namn: [2]

en: File: [1], Folder: [2]
sv: Fil: [1], Mapp: [2]

en: Key: [1], Name: [2], Value: [3]
sv: Nyckel: [1], Namn: [2], Värde: [3]

en: {{Fatal error: }}
sv: {{Ödesdigert fel: }}

en: {{Error [1]. }}
sv: {{Fel [1]. }}

en: Warning [1].
sv: Varning [1].

en: The installer has encountered an unexpected error installing this package. This may indicate a problem with this package. The error code is [1]. {{The arguments are: [2], [3], [4]}}
sv: Installationsprogrammet stötte på ett oväntat fel då detta paket installerades. Detta kan tyda på ett problem med paketet. Felkoden är [1]. {{Argumenten är: [2], [3], [4]}}

en: {{Disk full: }}
sv: {{Disken är full: }}

en: Action [Time]: [1]. [2]
sv: Åtgärd [Time]: [1]. [2]

en: Message type: [1], Argument: [2]{, [3]}
sv: Meddelandetyp: [1], Argument: [2]{, [3]}

en: === Logging started: [Date]  [Time] ===
sv: === Loggning startad: [Date]  [Time] ===

en: Please insert the disk: [2]
sv: Mata in disken: [2]

en: Wine MS-RLE video codec
sv: Wine MS-RLE videokodek

en: Wine MS-RLE video codec
    Copyright 2002 by Michael Guennewig
sv: Wine MS-RLE videokodek
    Copyright 2002 Michael Günnewig

en: Video Compression
sv: Videokomprimering

en: &Compressor:
sv: &Komprimering:

en: Con&figure...
sv: Kon&figurera...

en: &About
sv: &Om

en: Compression &Quality:
sv: Komprimeringsk&valitet:

en: &Key Frame Every
sv: &Nyckelbildrutor varje

en: &Data Rate
sv: &Datafrekvens

en: Full Frames (Uncompressed)
sv: Hela bildrutor (okomprimerat)

en: Wine Video 1 video codec
sv: Wine Video 1 videokodek

en: unknown object
sv: okänt objekt

en: title bar
sv: namnlist

en: menu bar
sv: menyrad

en: scroll bar
sv: rullningslist

en: grip
sv: grepp

en: sound
sv: ljud

en: cursor
sv: muspekare

en: caret
sv: markör

en: alert
sv: varning

en: window
sv: fönster

en: client
sv: klient

en: popup menu
sv: popupmeny

en: menu item
sv: menypost

en: tool tip
sv: verktygstips

en: application
sv: program

en: document
sv: dokument

en: pane
sv: ruta

en: chart
sv: diagram

en: border
sv: kant

en: grouping
sv: gruppering

en: separator
sv: avskiljare

en: tool bar
sv: verktygsfält

en: status bar
sv: statusrad

en: table
sv: tabell

en: column header
sv: kolumnhuvud

en: row header
sv: radhuvud

en: column
sv: kolumn

en: row
sv: rad

en: link
sv: länk

en: help balloon
sv: hjälpballong

en: character
sv: tecken

en: list
sv: lista

en: list item
sv: listelement

en: outline
sv: disposition

en: outline item
sv: dispositionspost

en: page tab
sv: bladflik

en: property page
sv: egenskapssida

en: indicator
sv: indikator

en: graphic
sv: grafik

en: static text
sv: statisk text

en: push button
sv: tryckknapp

en: check button
sv: markeringsknapp

en: radio button
sv: envalsknapp

en: combo box
sv: kombinationsruta

en: drop down
sv: listruta

en: progress bar
sv: förloppsmätare

en: dial
sv: mätare

en: hot key field
sv: snabbknappsfält

en: slider
sv: skjutreglage

en: spin box
sv: snurrknapp

en: equation
sv: ekvation

en: drop down button
sv: listruteknapp

en: menu button
sv: menyknapp

en: grid drop down button
sv: listruteknapp (rutnät)

en: white space
sv: blanktecken

en: page tab list
sv: bladflikslista

en: clock
sv: klocka

en: split button
sv: delad knapp

en: IP address
sv: IP-adress

en: outline button
sv: dispositionsknapp

[ctx: object state]
en: normal
sv: normalt

[ctx: object state]
en: unavailable
sv: otillgängligt

[ctx: object state]
en: selected
sv: valt

[ctx: object state]
en: focused
sv: fokuserat

[ctx: object state]
en: pressed
sv: tryckt

[ctx: object state]
en: checked
sv: markerat

[ctx: object state]
en: mixed
sv: blandat

[ctx: object state]
en: read only
sv: skrivskyddat

[ctx: object state]
en: default
sv: standard

[ctx: object state]
en: expanded
sv: utfälld

[ctx: object state]
en: collapsed
sv: infälld

[ctx: object state]
en: busy
sv: upptagen

[ctx: object state]
en: floating
sv: flytande

[ctx: object state]
en: animated
sv: animerat

[ctx: object state]
en: invisible
sv: osynligt

[ctx: object state]
en: offscreen
sv: utanför skärmen

[ctx: object state]
en: sizeable
sv: storleksändringsbar

[ctx: object state]
en: moveable
sv: flyttbar

[ctx: object state]
en: focusable
sv: fokusbar

[ctx: object state]
en: selectable
sv: valbar

[ctx: object state]
en: linked
sv: länkad

[ctx: object state]
en: traversed
sv: traverserad

[ctx: object state]
en: multi selectable
sv: flerfaldigt valbar

[ctx: object state]
en: extended selectable
sv: utökat valbar

[ctx: object state]
en: alert low
sv: varning låg

[ctx: object state]
en: alert medium
sv: varning medel

[ctx: object state]
en: alert high
sv: varning hög

[ctx: object state]
en: protected
sv: skyddat

[ctx: object state]
en: has popup
sv: har popup

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Insert Object
sv: Infoga objekt

en: Object Type:
sv: Objekttyp:

en: Result
sv: Resultat

en: Create New
sv: Skapa ny

en: Create Control
sv: Skapa en kontroll

en: Create From File
sv: Skapa från fil

en: &Add Control...
sv: &Lägg till kontroll...

en: Display As Icon
sv: Visa som ikon

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: File:
sv: Fil:

en: Paste Special
sv: Klistra in special

en: Source:
sv: Källa:

en: &Paste
sv: Klistra &in

en: Paste &Link
sv: Klistra in &länk

en: &As:
sv: &Som:

en: &Display As Icon
sv: &Visa som ikon

en: Change &Icon...
sv: Byt &ikon...

en: Insert a new %s object into your document
sv: Infoga ett nytt %s-objekt i ditt dokument

en: Insert the contents of the file as an object into your document so that you may activate it using the program which created it.
sv: Infogar innehållet i filen som ett objekt i ditt dokument så du kan aktivera det med programmet som skapade det.

en: Browse
sv: Bläddra

en: File does not appear to be a valid OLE module. Unable to register OLE control.
sv: Filen verkar inte vara en giltig OLE-modul. Kan inte registrera OLE-kontroll.

en: Add Control
sv: Lägg till kontroll

en: &Convert...
sv: &Konvertera...

en: %1 %2 &Object
sv: %1 %2 &Objekt

en: %1 &Object
sv: %1 &Objekt

en: &Object
sv: &Objekt

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s.
sv: Infogar innehållet i urklipp till ditt dokument som %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s.
sv: Infogar innehållet i urklipp till ditt dokument så du kan aktivera det med %s.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document so that you can activate it using %s. It will be displayed as an icon.
sv: Infogar innehållet i urklipp till ditt dokument så du kan aktivera det med %s. Det kommer att visas som en ikon.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document as %s. The data is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
sv: Infogar innehållet i urklipp till ditt dokument som %s. Data är länkade till källfilen så att ändringar till filen kommer att återspeglas i ditt dokument.

en: Inserts a picture of the clipboard contents into your document. The picture is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
sv: Infogar en bild av innehållet i urklipp till ditt dokument. Bilden är länkad till källfilen så att ändringar till filen kommer att återspeglas i ditt dokument.

en: Inserts a shortcut which points to the location of the clipboard contents. The shortcut is linked to the source file so that changes to the file will be reflected in your document.
sv: Infogar en genväg som pekar på platsen för innehållet i urklipp. Data är länkade till källfilen så att ändringar till filen kommer att återspeglas i ditt dokument.

en: Inserts the contents of the clipboard into your document.
sv: Infogar innehållet i urklipp till ditt dokument.

en: Unknown Type
sv: Okänd typ

en: Unknown Source
sv: Okänd källa

en: the program which created it
sv: programmet som skapade det

en: Scanning
sv: Bildinläsning

en: SCANNING... Please Wait
sv: Läser in bild... var god vänta

[ctx: unit: microseconds]
en: us
sv: µs

en: Settings for %s
sv: Egenskaper för %s

en: Baud Rate
sv: Baudfrekvens

en: Parity
sv: Paritet

en: Flow Control
sv: Flödeskontroll

en: Data Bits
sv: Databitar

en: Stop Bits
sv: Stoppbitar

en: Copying Files...
sv: Kopierar filer...

en: Files Needed
sv: Filer behövs

en: Insert the manufacturer's installation disk, and then
    make sure the correct drive is selected below
sv: Sätt i tillverkarens installationsdisk och
    kontrollera att rätt disk är vald nedan

en: Copy manufacturer's files from:
sv: Kopiera tillverkarens filer från:

en: The file '%1' on %2 is needed
sv: Filen '%1' på %2 behövs

en: Unknown
sv: Okänd

en: Copy files from:
sv: Kopiera filer från:

en: Type the path where the file is located, and then click OK.
sv: Skriv sökvägen där filen finns och klicka sedan OK.

en: F&orward
sv: &Framåt

en: &Save Background As...
sv: Spara bakg&rund som...

en: Set As Back&ground
sv: A&nvänd som skrivbordsbakgrund

en: &Copy Background
sv: K&opiera bakgrund

en: Set as &Desktop Item
sv: Använd som &skrivbordsobjekt

en: Create Shor&tcut
sv: Skapa genv&äg

en: Add to &Favorites...
sv: Lägg till &i Favoriter...

en: &Encoding
sv: Tecken&kodning

en: Pr&int
sv: Skriv &ut

en: &Open Link
sv: &Öppna länk

en: Open Link in &New Window
sv: Öppna länk i nytt &fönster

en: Save Target &As...
sv: Spara &mål som...

en: &Print Target
sv: Skriv ut m&ål

en: S&how Picture
sv: Visa &bild

en: &Save Picture As...
sv: Spara bil&d som...

en: &E-mail Picture...
sv: Ski&cka bild i e-postmeddelande...

en: Pr&int Picture...
sv: Skriv &ut bild...

en: &Go to My Pictures
sv: &Gå till Mina bilder

en: Set as Back&ground
sv: A&nvänd som skrivbordsbakgrund

en: Set as &Desktop Item...
sv: Använd som &skrivbordsobjekt...

en: Copy Shor&tcut
sv: Kopier&a genväg

en: P&roperties
sv: &Egenskaper

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Select
sv: &Markera

en: &Row
sv: &Rad

en: &Column
sv: &Kolumn

en: &Table
sv: &Tabell

en: &Cell Properties
sv: &Cellegenskaper

en: &Table Properties
sv: &Tabellegenskaper

en: Open in &New Window
sv: Öppna i nytt &fönster

en: Cut
sv: Klipp ut

en: &Save Video As...
sv: Spara bil&d som...

en: Play
sv: Spela upp

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Memory Monitor
sv: Minnesmätare

en: Performance Meters
sv: Prestandamätare

en: Save HTML
sv: Spara HTML

en: &Browse View
sv: &Bläddra-vy

en: &Edit View
sv: R&edigera-vy

en: Scroll Here
sv: Rulla hit

en: Top
sv: Längst upp

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Page Up
sv: En sida upp

en: Page Down
sv: En sida ned

en: Scroll Up
sv: Rulla uppåt

en: Scroll Down
sv: Rulla nedåt

en: Left Edge
sv: Längst åt vänster

en: Right Edge
sv: Längst åt höger

en: Page Left
sv: En sida åt vänster

en: Page Right
sv: En sida åt höger

en: Scroll Left
sv: Rulla åt vänster

en: Scroll Right
sv: Rulla åt höger

en: &w&bPage &p
sv: &w&bSida &p

en: Lar&ge Icons
sv: S&tora ikoner

en: S&mall Icons
sv: S&må ikoner

en: &List
sv: &Lista

en: &Details
sv: &Detaljer

en: Arrange &Icons
sv: Ordna &ikoner

en: By &Name
sv: Efter &namn

en: By &Type
sv: Efter &typ

en: By &Size
sv: Efter &storlek

en: By &Date
sv: Efter &datum

en: &Auto Arrange
sv: Ordna &automatiskt

en: Line up Icons
sv: Rada upp ikoner

en: Paste as Link
sv: Klistra in som genväg

en: New
sv: Ny

en: New &Folder
sv: Ny &mapp

en: New &Link
sv: Ny &länk

[ctx: recycle bin]
en: &Restore
sv: &Återställ

en: &Erase
sv: &Töm

en: E&xplore
sv: Ut&forska

en: C&ut
sv: Klipp &ut

en: Create &Link
sv: Skapa &länk

en: &Rename
sv: &Byt namn

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: &About Control Panel
sv: &Om Kontrollpanelen

en: Browse for Folder
sv: Bläddra efter mapp

en: Folder:
sv: Mapp:

en: &Make New Folder
sv: Ny &mapp

en: Message
sv: Meddelande

en: Yes to &all
sv: Ja till &allt

en: About %s
sv: Om %s

en: Wine &license
sv: Wine-&licens

en: Running on %s
sv: Kör på %s

en: Wine was brought to you by:
sv: Wine hade inte varit möjligt utan dessa personer:

en: Run
sv: Kör

en: Type the name of a program, folder, document, or Internet resource, and Wine will open it for you.
sv: Skriv namnet på ett program, en mapp, ett dokument eller en internetresurs så Wine kommer att öppna det åt dig.

en: &Open:
sv: &Öppna:

en: &Browse...
sv: &Bläddra...

en: Location:
sv: Plats:

en: Size:
sv: Storlek:

en: H&idden
sv: &Dold

en: &Archive
sv: &Arkiv

en: Size
sv: Storlek

en: Type
sv: Typ

en: Modified
sv: Ändrad

en: Attributes
sv: Attribut

en: Size available
sv: Ledigt utrymme

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Original location
sv: Ursprunglig plats

en: Date deleted
sv: Borttagningsdatum

[ctx: display name]
en: Desktop
sv: Skrivbord

en: My Computer
sv: Den här datorn

en: Control Panel
sv: Kontrollpanel

en: Select
sv: Välj

en: Restart
sv: Starta om

en: Do you want to simulate a Windows reboot?
sv: Vill du simulera en omstart av Windows?

en: Shutdown
sv: Avsluta

en: Do you want to shutdown your Wine session?
sv: Vill du avsluta Wine?

en: Programs
sv: Program

en: Documents
sv: Dokument

en: Favorites
sv: Favoriter

en: Start Menu
sv: Start-meny

en: Music
sv: Musik

en: Videos
sv: Videoklipp

[ctx: directory]
en: Desktop
sv: Skrivbord

en: NetHood
sv: Nätverket

en: Templates
sv: Mallar

en: PrintHood
sv: Skrivare

en: History
sv: Historik

en: Program Files
sv: Program

en: Pictures
sv: Bilder

en: Common Files
sv: Delade filer

en: Administrative Tools
sv: Administrationsverktyg

en: Program Files (x86)
sv: Program (x86)

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Links
sv: Länkar

en: Slide Shows
sv: Bildspel

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Model
sv: Modell

en: Sample Music
sv: Exempelmusik

en: Sample Pictures
sv: Exempelbilder

en: Sample Playlists
sv: Exempelspellistor

en: Sample Videos
sv: Exempelvideoklipp

en: Saved Games
sv: Sparade spel

en: Searches
sv: Sökningar

en: Users
sv: Användare

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Unable to create new Folder: Permission denied.
sv: Kunde inte skapa ny mapp: tillgång nekad.

en: Error during creation of a new folder
sv: Ett fel uppstod under skapande av ny mapp

en: Confirm file deletion
sv: Bekräfta filborttagning

en: Confirm folder deletion
sv: Bekräfta borttagning av mapp

en: Are you sure you want to delete '%1'?
sv: Är du säker du vill ta bort '%1'?

en: Are you sure you want to delete these %1 items?
sv: Är du säker du vill ta bort dessa %1 element?

en: Confirm file overwrite
sv: Bekräfta överskrivning av fil

en: This folder already contains a file called '%1'.
    
    Do you want to replace it?
sv: Denna mapp innehåller redan en fil kallad '%1'.
    
    Vill du skriva över den?

en: Are you sure you want to delete the selected item(s)?
sv: Är du säker du vill ta bort valt element?

en: Are you sure that you want to send '%1' and all its content to the Trash?
sv: Är du säker du vill sända '%1' och allt innehåll till papperskorgen?

en: Are you sure that you want to send '%1' to the Trash?
sv: Är du säker du vill sända '%1' till papperskorgen?

en: Are you sure that you want to send these %1 items to the Trash?
sv: Är du säker du vill sända dessa %1 element till papperskorgen?

en: The item '%1' can't be sent to Trash. Do you want to delete it instead?
sv: Elementet '%1' kan inte sändas till papperskorgen. Vill du ta bort det i stället?

en: This folder already contains a folder named '%1'.
    
    If the files in the destination folder have the same names as files in the
    selected folder they will be replaced. Do you still want to move or copy
    the folder?
sv: Denna mapp innehåller redan en mapp kallad '%1'.
    
    Om filerna i målmappen har samma namn som filer i den valda
    mappen så kommer de bli ersatta. Vill du ändå flytta eller kopiera
    mappen?

en: Wine Control Panel
sv: Wines kontrollpanel

en: Unable to display Run dialog box (internal error)
sv: Kunde inte visa Kör-fönstret (internt fel)

en: Unable to display Browse dialog box (internal error)
sv: Kunde inte visa Bläddra-fönstret (internt fel)

en: Executable files (*.exe)
sv: Programfiler (*.exe)

en: There is no Windows program configured to open this type of file.
sv: Inget Windows-program är inställt för att öppna denna filtyp.

en: Are you sure you wish to permanently delete '%1'?
sv: Är du säker du vill ta bort '%1' permanent?

en: Are you sure you wish to permanently delete these %1 items?
sv: Är du säker du vill ta bort dessa %1 element permanent?

en: Confirm deletion
sv: Bekräfta borttagning

en: A file already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
sv: Det finns redan en fil i %1.
    
    Vill du ersätta den?

en: A folder already exists at the path %1.
    
    Do you want to replace it?
sv: Det finns redan en mapp i %1.
    
    Vill du ersätta den?

en: Confirm overwrite
sv: Bekräfta överskrivning

en: Wine is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Wine is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU Lesser General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU Lesser General Public License along with Wine; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
sv: Wine är fri programvara; du kan distribuera det och/eller ändra det enligt villkoren i GNU Lesser General Public License som den publicerats av the Free Software Foundation; antingen version 2.1 av licensen, eller (om du så önskar) någon senare version.
    
    Wine utges i förhoppningen att det ska komma till nytta, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI; även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU Lesser General Public License för fler detaljer.
    
    Du bör ha fått ett exemplar av GNU Lesser General Public License tillsammans med Wine; om inte, skriv till: the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin St, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Wine License
sv: Wine-licens

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Error
sv: Fel

en: Don't show me th&is message again
sv: Visa inte &det här meddelandet igen

en: %d bytes
sv: %d byte

[ctx: time unit: hours]
en:  hr
sv:  h

[ctx: time unit: seconds]
en:  sec
sv:  s

en: Select Source
sv: Välj källa

en: Security Warning
sv: Säkerhetsvarning

en: Do you want to install this software?
sv: Vill du installera denna programvara?

en: Don't install
sv: Installera inte

en: When installed, an ActiveX component has full access to your computer. Do not click install unless you have absolute trust in the above source.
sv: När den installerats har en ActiveX-komponent full åtkomst till din dator. Klicka inte installera om du inte litar fullständigt på källan ovan.

en: Installation of component failed: %08x
sv: Installation av komponenten misslyckades: %08x

en: Install (%d)
sv: Installera (%d)

en: Install
sv: Installera

[ctx: window]
en: &Restore
sv: &Återställ

en: &Move
sv: &Flytta

en: &Size
sv: &Storlek

en: Mi&nimize
sv: Mi&nimera

en: Ma&ximize
sv: Ma&ximera

en: &Close	Alt+F4
sv: &Stäng	Alt+F4

en: &About Wine
sv: &Om Wine

en: &Close	Ctrl+F4
sv: &Stäng	Ctrl+F4

en: Nex&t	Ctrl+F6
sv: &Nästa	Ctrl+F6

en: &Abort
sv: &Avbryt

en: &Ignore
sv: &Ignorera

en: &Try Again
sv: &Försök igen

en: &Continue
sv: For&tsätt

en: Select Window
sv: Välj fönster

en: &More Windows...
sv: &Fler fönster...

en: Hide %@
sv: Dölj %@

en: Hide Others
sv: Dölj andra

en: Show All
sv: Visa alla

en: Quit %@
sv: Avsluta %@

en: Quit
sv: Avsluta

en: Window
sv: Fönster

en: Minimize
sv: Minimera

en: Zoom
sv: Zooma

en: Enter Full Screen
sv: Helskärmsläge

en: Bring All to Front
sv: Visa alla överst

en: Paper Si&ze:
sv: Papperssto&rlek:

en: Duplex:
sv: Dubbelsidig:

en: Realm
sv: Domän

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

en: There is a problem with the certificate for this site.
sv: Ett problem upptäcktes med certifikatet för denna plats.

en: Do you want to continue anyway?
sv: Vill du fortsätta ändå?

en: LAN Connection
sv: LAN-anslutning

en: The certificate is issued by an unknown or untrusted publisher.
sv: Certifikatet är utfärdat av en okänd eller ej betrodd utgivare.

en: The date on the certificate is invalid.
sv: Certifikatets datum är ogiltigt.

en: The name on the certificate does not match the site.
sv: Namnet på certifikatet matchar inte platsens namn.

en: There is at least one unspecified security problem with this certificate.
sv: Certifikatet har minst ett ospecificerat säkerhetsproblem.

en: The specified command was carried out.
sv: Det angivna kommandot utfördes.

en: Undefined external error.
sv: Odefinierat externt fel.

en: A device ID has been used that is out of range for your system.
sv: Ett enhets-ID som använts är utanför räckvidden för ditt system.

en: The driver was not enabled.
sv: Drivrutinen aktiverades inte.

en: The specified device is already in use. Wait until it is free, and then try again.
sv: Angiven enhet används redan. Vänta tills den är ledig och försök igen.

en: The specified device handle is invalid.
sv: Angiven referens för enheten är ogiltig.

en: There is no driver installed on your system!
sv: Ingen drivrutin finns installerad på ditt system!

en: Not enough memory available for this task. Quit one or more applications to increase available memory, and then try again.
sv: Det finns inte tillräckligt minne tillgängligt för denna uppgift. Avsluta ett eller flera program för att utöka tillgängligt minne och försök sedan igen.

en: This function is not supported. Use the Capabilities function to determine which functions and messages the driver supports.
sv: Denna funktion stöds inte. Använd funktionen Capabilities för att avgöra vilka funktioner och meddelanden som drivrutinen stöder.

en: An error number was specified that is not defined in the system.
sv: Ett felnummer som inte är definierat i systemet angavs.

en: An invalid flag was passed to a system function.
sv: En ogiltig flagga skickades till en systemfunktion.

en: An invalid parameter was passed to a system function.
sv: En ogiltig parameter skickades till en systemfunktion.

en: The specified format is not supported or cannot be translated. Use the Capabilities function to determine the supported formats.
sv: Angivet format stöds inte eller kan inte översättas. Använd funktionen Capabilities för att avgöra vilka format som stöds.

en: Cannot perform this operation while media data is still playing. Reset the device, or wait until the data is finished playing.
sv: Kan inte utföra denna operation medan mediadata fortfarande spelas. Starta om enheten eller vänta tills data spelats klart.

en: The wave header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
sv: Wave-huvudet var inte förberett. Använd funktionen Prepare för att förbereda huvudet och försök sedan igen.

en: Cannot open the device without using the WAVE_ALLOWSYNC flag. Use the flag, and then try again.
sv: Kan inte öppna enheten utan att använda flaggan WAVE_ALLOWSYNC. Använd flaggan och försök igen.

en: The MIDI header was not prepared. Use the Prepare function to prepare the header, and then try again.
sv: MIDI-huvudet var inte förberett. Använd funktionen Prepare för att förbereda huvudet och försök sedan igen.

en: A MIDI map was not found. There may be a problem with the driver, or the MIDIMAP.CFG file may be corrupt or missing.
sv: Ingen MIDI-mappning hittades. Det kan vara ett problem med drivrutinen, eller så kan filen MIDIMAP.CFG vara korrupt eller saknas.

en: The port is transmitting data to the device. Wait until the data has been transmitted, and then try again.
sv: Porten överför data till enheten. Vänta till all data överförts och försök sedan igen.

en: The current MIDI Mapper setup refers to a MIDI device that is not installed on the system.
sv: Den nuvarande MIDI Mapper-installationen refererar till en MIDI-enhet som inte är installerad på systemet.

en: The current MIDI setup is damaged. Copy the original MIDIMAP.CFG file to the Windows SYSTEM directory, and then try again.
sv: Den nuvarande MIDI-installationen är skadad. Kopiera den ursprungliga MIDIMAP.CFG till Windows SYSTEM-katalog och försök sedan igen.

en: Invalid MCI device ID. Use the ID returned when opening the MCI device.
sv: Ogiltigt ID på MCI-enheten. Använd det ID som returneras när MCI-enheten öppnas.

en: The driver cannot recognize the specified command parameter.
sv: Drivrutinen känner inte igen den angivna kommandoparametern.

en: The driver cannot recognize the specified command.
sv: Drivrutinen känner inte igen det angivna kommandot.

en: There is a problem with your media device. Make sure it is working correctly or contact the device manufacturer.
sv: Ett problem uppstod med din mediaenhet. Kontrollera att den fungerar korrekt, kontakta annars enhetens tillverkare.

en: The specified device is not open or is not recognized by MCI.
sv: Angiven enhet är inte öppen eller känns inte igen av MCI.

en: The device name is already being used as an alias by this application. Use a unique alias.
sv: Enhetsnamnet används redan som ett alias av detta program. Använd ett unikt alias.

en: There is an undetectable problem in loading the specified device driver.
sv: Ett oupptäckbart problem uppstod då den angivna enhetsdrivrutinen skulle laddas.

en: No command was specified.
sv: Inget kommando angavs.

en: The output string was too large to fit in the return buffer. Increase the size of the buffer.
sv: Utskriftssträngen var för stor för att rymmas i returbufferten. Utöka buffertens storlek.

en: The specified command requires a character-string parameter. Please provide one.
sv: Det angivna kommandot kräver en teckensträngsparameter. Var god uppge en sådan.

en: The specified integer is invalid for this command.
sv: Det angivna heltalet är ogiltigt för detta kommando.

en: The device driver returned an invalid return type. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
sv: Enhetsdrivrutinen returnerade en ogiltig returtyp. Hör med enhetens tillverkare om att få en ny drivrutin.

en: There is a problem with the device driver. Check with the device manufacturer about obtaining a new driver.
sv: Ett problem uppstod med enhetsdrivrutinen. Hör med enhetens tillverkare om att få en ny drivrutin.

en: The specified command requires a parameter. Please supply one.
sv: Angivet kommando kräver en parameter. Var god uppge en sådan.

en: The MCI device you are using does not support the specified command.
sv: MCI-enheten du använder stöder inte det angivna kommandot.

en: Cannot find the specified file. Make sure the path and filename are correct.
sv: Kan inte hitta angiven fil. Säkerställ att sökvägen och filnamnet stämmer.

en: The device driver is not ready.
sv: Enhetsdrivrutinen är inte redo.

en: A problem occurred in initializing MCI. Try restarting Windows.
sv: Ett problem uppstod då MCI initierades. Försök starta om Windows.

en: There is a problem with the device driver. The driver has closed. Cannot access error.
sv: Ett problem uppstod med enhetsdrivrutinen. Drivrutinen har avslutats. Kan inte komma åt fel.

en: Cannot use 'all' as the device name with the specified command.
sv: Kan inte använda 'all' som enhetsnamn med det angivna kommandot.

en: Errors occurred in more than one device. Specify each command and device separately to determine which devices caused the error.
sv: Fel uppstod i mer än en enhet. Ange varje kommando och enhet separat för att avgöra vilka enheter som orsakade felet.

en: Cannot determine the device type from the given filename extension.
sv: Kan inte avgöra enhetens typ från den givna filändelsen.

en: The specified parameter is out of range for the specified command.
sv: Angiven parameter är utanför räckvidden för det angivna kommandot.

en: The specified parameters cannot be used together.
sv: De angivna parametrarna kan inte användas tillsammans.

en: Cannot save the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
sv: Kan inte spara angiven fil. Kontrollera att du har tillräckligt diskutrymme och fortfarande är ansluten till nätverket.

en: Cannot find the specified device. Make sure it is installed and that the device name is spelled correctly.
sv: Kan inte hitta angiven enhet. Kontrollera att den är installerad och att enhetsnamnets stavning är korrekt.

en: The specified device is now being closed. Wait a few seconds, and then try again.
sv: Den angivna enheten stängs nu. Vänta några sekunder och försök sedan igen.

en: The specified alias is already being used in this application. Use a unique alias.
sv: Angivet alias används redan i detta program. Använd ett unikt alias.

en: The specified parameter is invalid for this command.
sv: Den angivna parametern är ogiltig för detta kommando.

en: The device driver is already in use. To share it, use the 'shareable' parameter with each 'open' command.
sv: Enhetsdrivrutinen används redan. Använd parametern 'shareable' med varje 'open'-kommando för att dela den.

en: The specified command requires an alias, file, driver, or device name. Please supply one.
sv: Angivet kommando kräver ett alias, en fil, en drivrutin eller ett enhetsnamn. Var god uppge någon av dessa.

en: The specified value for the time format is invalid. Refer to the MCI documentation for valid formats.
sv: Angivet värde för tidsformatet är ogiltigt. Läs dokumentationen för MCI för att se giltiga format.

en: A closing double-quotation mark is missing from the parameter value. Please supply one.
sv: Ett avslutande dubbelt citationstecken saknas från parametervärdet. Var god lägg till ett sådant.

en: A parameter or value was specified twice. Only specify it once.
sv: En parameter eller ett värde angavs två gånger. Ange det bara en gång.

en: The specified file cannot be played on the specified MCI device. The file may be corrupt, or not in the correct format.
sv: Den angivna filen kan inte spelas på den angivna MCI-enheten. Filen kan vara korrupt eller i fel format.

en: A null parameter block was passed to MCI.
sv: Ett nullparameterblock skickades till MCI.

en: Cannot save an unnamed file. Supply a filename.
sv: Kan inte spara en namnlös fil. Ange ett filnamn.

en: You must specify an alias when using the 'new' parameter.
sv: Du måste ange ett alias då du använder parametern 'new'.

en: Cannot use the 'notify' flag with auto-opened devices.
sv: Kan inte använda flaggan 'notify' med automatiskt öppnade enheter.

en: Cannot use a filename with the specified device.
sv: Kan inte använda ett filnamn med den angivna enheten.

en: Cannot carry out the commands in the order specified. Correct the command sequence, and then try again.
sv: Kan inte utföra kommandona i angiven ordning. Rätta till kommandoordningen och försök igen.

en: Cannot carry out the specified command on an auto-opened device. Wait until the device is closed, and then try again.
sv: Kan inte utföra det angivna kommandot på en automatiskt öppnad enhet. Vänta tills enheten är stängd och försök sedan igen.

en: The filename is invalid. Make sure the filename is not longer than 8 characters, followed by a period and an extension.
sv: Filnamnet är ogiltigt. Säkerställ att filnamnet har högst 8 tecken följt av en punkt och en ändelse.

en: Cannot specify extra characters after a string enclosed in quotation marks.
sv: Kan inte ange extra tecken efter en sträng omsluten av citationstecken.

en: The specified device is not installed on the system. Use the Drivers option in Control Panel to install the device.
sv: Angiven enhet är inte installerad på systemet. Använd valet Drivers i kontrollpanelen för att installera enheten.

en: Cannot access the specified file or MCI device. Try changing directories or restarting your computer.
sv: Kan inte komma åt angiven fil eller MCI-enhet. Försök byta katalog eller starta om din dator.

en: Cannot access the specified file or MCI device because the application cannot change directories.
sv: Kan inte komma åt angiven fil eller MCI-enhet eftersom programmet inte kan byta katalog.

en: Cannot access specified file or MCI device because the application cannot change drives.
sv: Kan inte komma åt angiven fil eller MCI-enhet eftersom programmet inte kan byta diskenhet.

en: Specify a device or driver name that is less than 79 characters.
sv: Ange ett enhets- eller drivrutinsnamn kortare än 79 tecken.

en: Specify a device or driver name that is less than 69 characters.
sv: Ange ett enhets- eller drivrutinsnamn kortare än 69 tecken.

en: The specified command requires an integer parameter. Please provide one.
sv: Angivet kommando kräver en heltalsparameter. Var god uppge en sådan.

en: All wave devices that can play files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
sv: Alla wave-enheter som kan spela filer i det aktuella formatet används. Vänta tills en wave-enhet är ledig och försök sedan igen.

en: Cannot set the current wave device for play back because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
sv: Kan inte sätta aktuell wave-enhet till uppspelning eftersom den används. Vänta tills enheten är ledig och försök sedan igen.

en: All wave devices that can record files in the current format are in use. Wait until a wave device is free, and then try again.
sv: Alla wave-enheter som kan spela in filer i aktuellt format används. Vänta tills en wave-enhet är ledig och försök sedan igen.

en: Cannot set the current wave device for recording because it is in use. Wait until the device is free, and then try again.
sv: Kan inte sätta aktuell wave-enhet till inspelning eftersom den används. Vänta tills enheten är ledig och försök sedan igen.

en: Any compatible waveform playback device may be used.
sv: Varje kompatibel wave-uppspelningsenhet kan användas.

en: Any compatible waveform recording device may be used.
sv: Varje kompatibel wave-inspelningsenhet kan användas.

en: No wave device that can play files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
sv: Ingen wave-enhet som kan spela filer i det aktuella formatet är installerad. Använd valet Drivers för att installera wave-enheten.

en: The device you are trying to play to cannot recognize the current file format.
sv: Enheten du försöker spela till känner inte igen det aktuella filformatet.

en: No wave device that can record files in the current format is installed. Use the Drivers option to install the wave device.
sv: Ingen wave-enhet som kan spela in filer i det aktuella formatet finns installerad. Använd valet Drivers för att installera wave-enheten.

en: The device you are trying to record from cannot recognize the current file format.
sv: Enheten du försöker spela in från känner inte igen aktuellt filformat.

en: The time formats of the "song pointer" and SMPTE are mutually exclusive. You can't use them together.
sv: Tidsformaten för "song pointer" och SMPTE är ömsesidigt exklusiva. De kan inte användas tillsammans.

en: The specified MIDI device is not installed on the system. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI device.
sv: Den angivna MIDI-enheten är inte installerad på systemet. Använd valet Drivers från kontrollpanelen för att installera en MIDI-enhet.

en: An error occurred with the specified port.
sv: Ett fel inträffade med den angivna porten.

en: The system doesn't have a current MIDI port specified.
sv: Ingen aktuell MIDI-port är angiven i systemet.

en: The system has no installed MIDI devices. Use the Drivers option from the Control Panel to install a MIDI driver.
sv: Systemet har inga installerade MIDI-enheter. Använd valet Drivers från kontrollpanelen för att installera en MIDI-drivrutin.

en: There is no display window.
sv: Det finns inget visningsfönster.

en: Could not create or use window.
sv: Kunde inte skapa eller använda fönster.

en: Cannot read the specified file. Make sure the file is still present, or check your disk or network connection.
sv: Kan inte läsa angiven fil. Kontrollera att filen fortfarande är kvar, eller kontrollera hårddisken eller nätverksanslutningen.

en: Cannot write to the specified file. Make sure you have enough disk space or are still connected to the network.
sv: Kan inte skriva till angiven fil. Kontrollera att du har tillräckligt minne eller är ansluten till nätverket.

en: Volume
sv: Volym

en: Master Volume
sv: Huvudljudvolym

en: Print to File
sv: Skriv ut till fil

en: &Output File Name:
sv: &Filnamn för utdata:

en: The output file already exists. Click OK to overwrite.
sv: Utdatafilen finns redan. Klicka på OK för att skriva över.

en: Unable to create the output file.
sv: Kunde inte skapa utdatafilen.

en: Success
sv: Lyckades

en: Operations Error
sv: Operationsfel

en: Protocol Error
sv: Protokollfel

en: Time Limit Exceeded
sv: Tidsgräns överskreds

en: Size Limit Exceeded
sv: Storleksgräns överskreds

en: Authentication Method Not Supported
sv: Autentiseringsmetoden stöds inte

en: Strong Authentication Required
sv: Stark autentisering krävs

en: SASL Bind in Progress
sv: SASL-bindning pågår

en: No Such Attribute
sv: Inget sådant attribut

en: Undefined Type
sv: Odefinierad typ

en: Inappropriate Matching
sv: Olämplig matchning

en: Constraint Violation
sv: Begränsningsöverträdelse

en: Attribute Or Value Exists
sv: Attribut eller värde finns

en: Invalid Syntax
sv: Ogiltig syntax

en: No Such Object
sv: Inget sådant objekt

en: Alias Problem
sv: Aliasproblem

en: Invalid DN Syntax
sv: Ogiltig DN-syntax

en: Inappropriate Authentication
sv: Olämplig autentisering

en: Insufficient Rights
sv: Otillräckliga rättigheter

en: Busy
sv: Upptagen

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Already Exists
sv: Finns redan

en: Results Too Large
sv: Resultatet är för stort

en: Server Down
sv: Servern är nere

en: Local Error
sv: Lokalt fel

en: Encoding Error
sv: Kodningsfel

en: Decoding Error
sv: Avkodningsfel

en: Timeout
sv: Tidsgräns överskreds

en: Filter Error
sv: Filterfel

en: Parameter Error
sv: Parameterfel

en: No Memory
sv: Inget minne

en: Can't connect to the LDAP server
sv: Kan inte ansluta till LDAP-servern

en: Operation not supported by this version of the LDAP protocol
sv: Operationen stöds inte av denna version av LDAP-protokollet

en: More results returned
sv: Fler resultat returnerades

en: Not Yet Implemented
sv: Ännu ej implementerat

en: %1: File Not Found
sv: %1: Kunde inte hitta filen

en: ATTRIB - Displays or changes file attributes.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [drive:][path][filename]
           [/S [/D]]
    
    Where:
    
      +   Sets an attribute.
      -   Clears an attribute.
      R   Read-only file attribute.
      A   Archive file attribute.
      S   System file attribute.
      H   Hidden file attribute.
      [drive:][path][filename]
          Specifies a file or files for attrib to process.
      /S  Processes matching files in the current folder and all subfolders.
      /D  Processes folders as well.
sv: ATTRIB - Visar eller ändrar filattribut.
    
    Syntax:
    ATTRIB [+R | -R] [+A | -A ] [+S | -S] [+H | -H] [enhet:][sökväg][filnamn]
           [/S [/D]]
    
    Där:
    
      +   Ställer in ett attribut.
      -   Rensar ett attribut.
      R   Skrivskyddat filattribut.
      A   Arkivfilattribut.
      S   Systemfilattribut.
      H   Dolt filattribut.
      [enhet:][sökväg][filnamn]
          Anger en eller flera filer som attrib ska behandla.
      /S  Behandlar matchande filer i aktuell mapp och alla undermappar.
      /D  Behandlar även mappar.

en: &Font...
sv: T&ypsnitt...

en: &Without Titlebar
sv: &Utan namnlist

en: &Seconds
sv: &Sekunder

en: &Date
sv: &Datum

en: &Always on Top
sv: &Alltid överst

en: &About Clock
sv: &Om Klocka

en: Clock
sv: Klocka

en: CALL <batchfilename> is used within a batch file to execute commands from
    another batch file. When the batch file exits, control returns to the file
    which called it. The CALL command may supply parameters to the called
    procedure.
    
    Changes to default directory, environment variables etc made within a
    called procedure are inherited by the caller.
sv: CALL <batchfilnamn> används inom en batchfil för att exekvera kommandon
    från en annan batchfil. När den anropade batchfilen stängs ner, så återfår
    den anropande batchfilen återigen kontrollen. Med CALL går det även att
    skicka med parametrar till den anropade metoden.
    
    Ändringar av standardsökväg, miljövariabler o.s.v. som görs inom en anropad
    process ärvs av den som anropar processen.

en: CD <directory> is the short version of CHDIR. It changes the current
    default directory.
sv: CD <plats> är en synonym för CHDIR. Den används för att
    ändra standardsökväg.

en: CHDIR <directory> changes the current default directory.
sv: CHDIR <plats> ändrar standardsökväg.

en: CLS clears the console screen.
sv: CLS rensar konsolen från text.

en: COPY <filename> copies a file.
sv: COPY <filnamn> kopierar en fil.

en: CTTY changes the input/output device.
sv: CTTY ändrar input/output-enheter.

en: DATE shows or changes the system date.
sv: DATE visar eller ändrar systemets datum.

en: DEL <filename> deletes a file or set of files.
sv: DEL <filnamn> tar bort en eller flera filer.

en: DIR lists the contents of a directory.
sv: DIR visar mappens innehåll.

en: ECHO <string> displays <string> on the current terminal device.
    
    ECHO ON causes all subsequent commands in a batch file to be displayed on
    the terminal device before they are executed.
    
    ECHO OFF reverses the effect of a previous ECHO ON (ECHO is OFF by
    default). The ECHO OFF command can be prevented from displaying by
    preceding it with an @ sign.
sv: ECHO <sträng> skriver ut <sträng> i den aktuella terminalen.
    
    ECHO ON gör att alla följdkommandon från en batchfil skrivs ut i terminalen
    innan dessa exekveras.
    
    ECHO OFF tar bort effekten av ett föregående ECHO ON. (ECHO är OFF
    (avstängd) som standard.) Du kan förhindra ECHO OFF från att visas genom
    att lägga till ett @-tecken innan kommandot.

en: ERASE <filename> deletes a file or set of files.
sv: ERASE <filename> tar bort en eller flera filer.

en: The FOR command is used to execute a command for each of a set of files.
    
    Usage: FOR %variable IN (set) DO command
    
    The % sign must be doubled when using FOR in a batch file.
sv: FOR används för att exekvera ett kommando var för ett flertal filer.
    
    Användning: FOR %variabel IN (set) DO kommando
    
    %-tecknet måste dubbleras när FOR används i en batchfil.

en: The GOTO command transfers execution to another statement within a batch
    file.
    
    The label which is the target of a GOTO may be up to 255 characters long
    but may not include spaces (this is different from other operating
    systems). If two or more identical labels exist in a batch file the first
    one will always be executed. Attempting to GOTO a nonexistent label
    terminates the batch file execution.
    
    GOTO has no effect when used interactively.
sv: Kommandot GOTO överlåter exekvering till ett annat påstående i en batchfil.
    
    En etikett som är målet för ett GOTO kan innehålla upp till 255 tecken, men
    blanksteg tillåts ej (till skillnad från andra operativsystem). Om två
    eller flera identiska etiketter existerar i en batchfil, så kommer alltid
    den första exekveras. Vid försök att använda GOTO till en icke existerande
    etikett så avbryts batchfilens exekvering.
    
    GOTO har ingen effekt när det används interaktivt.

en: HELP <command> shows brief help details on a topic.
    HELP without an argument shows all CMD built-in commands.
sv: HELP <kommando> skriver ut mer detaljerad information ang. ämnet.
    HELP utan ett argument visar alla inbyggda CMD-kommandon.

en: IF is used to conditionally execute a command.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filename command
            IF [NOT] string1==string2 command
            IF [NOT] ERRORLEVEL number command
    
    In the second form of the command, string1 and string2 must be in double
    quotes. The comparison is not case-sensitive.
sv: IF används för att villkorligt exekvera ett kommando.
    
    Syntax: IF [NOT] EXIST filnamn kommando
            IF [NOT] sträng1==sträng2 kommando
            IF [NOT] ERRORLEVEL nummer kommando
    
    I den andra IF-satsen måste sträng1 och sträng2 vara inom citattecken.
    IF bryr sej inte om stora eller små bokstäver.

en: LABEL is used to set a disk volume label.
    
    Syntax: LABEL [drive:]
    The command will prompt you for the new volume label for the given drive.
    You can display the disk volume label with the VOL command.
sv: LABEL används för att ge en hårddisk/enhet ett namn.
    
    Syntax: LABEL [diskvolym:]
    Kommandot kommer fråga dig efter enhetens nya namn.
    Du kan visa enhetens namn genom att använda kommandot VOL.

en: MD <name> is the short version of MKDIR. It creates a subdirectory.
sv: MD <namn> är en synonym för MKDIR.
    Den skapar en ny mapp i mappen du befinner dig i.

en: MKDIR <name> creates a subdirectory.
sv: MKDIR <name> skapar en ny mapp i mappen du befinner dig i.

en: MOVE relocates a file or directory to a new point within the file system.
    
    If the item being moved is a directory then all the files and
    subdirectories below the item are moved as well.
    
    MOVE fails if the old and new locations are on different DOS drive letters.
sv: MOVE flyttar en fil eller mapp till ett nytt ställe inom filsystemet.
    
    Om du flyttar på en mapp, så flyttas allting under mappen med.
    
    MOVE misslyckas om det gamla och det nya stället är på olika
    DOS-enhetsbokstäver.

en: PATH displays or changes the cmd search path.
    
    Entering PATH will display the current PATH setting (initially taken from
    the registry). To change the setting follow the PATH command with the new
    value.
    
    It is also possible to modify the PATH by using the PATH environment
    variable, for example:
    PATH %PATH%;c:\temp
sv: PATH visar eller ändrar cmd:s sökväg.
    
    Om du skriver enbart PATH så visas den aktuella sökvägen (som står i
    windowsregistret). För att ändra på denna inställning, skriv PATH och sedan
    den nya sökvägen.
    
    Det går också att ändra PATH genom att använda PATH:s miljövariabler.
    Till exempel:
    PATH %PATH%;c:\temp

en: PAUSE displays a message on the screen asking the user to press a key.
    
    It is mainly useful in batch files to allow the user to read the output of
    a previous command before it scrolls off the screen.
sv: PAUSE visar ett meddelande som ber användaren att trycka på en tangent.
    
    PAUSE används mestadels i batchfiler så att användaren hinner läsa
    resultatet av ett kört kommando innan det rullar av skärmen.

en: PROMPT sets the command-line prompt.
    
    The string following the PROMPT command (and the space immediately after)
    appears at the beginning of the line when cmd is waiting for input.
    
    The following character strings have the special meaning shown:
    
    $$    Dollar sign         $_    Linefeed            $b    Pipe sign (|)
    $d    Current date        $e    Escape              $g    > sign
    $l    < sign              $n    Current drive       $p    Current path
    $q    Equal sign          $t    Current time        $v    cmd version
    
    Note that entering the PROMPT command without a prompt-string resets the
    prompt to the default, which is the current directory (which includes the
    current drive letter) followed by a greater-than (>) sign.
    (like a command PROMPT $p$g).
    
    The prompt can also be changed by altering the PROMPT environment variable,
    so the command 'SET PROMPT=text' has the same effect as 'PROMPT text'.
sv: PROMPT ändrar promptens utseende.
    
    Inmatad sträng efter PROMPT-kommandot (och följande blanksteg) visas i
    början av nästa rad, när cmd väntar på inmatning.
    
    Följande tecken betyder:
    
    $$   Dollartecknet      $_   Fyll rad          $b   "skicka vidare"-tecknet (|)
    $d   Nuvarande datum    $e   Escape            $g   ">"-tecknet
    $l   "<"-tecknet        $n   Befintlig enhet   $p   Nuvarande sökväg
    $q   "="-tecknet        $t   Nuvarande tid     $v   cmd-version
    
    Notera att om PROMPT används utan en inmatning, så återställs prompten till
    det förvalda värdet, d.v.s. den aktuella sökvägen (enhetstecken inkluderat)
    och ett större än-tecken (>).
    (Som kommandot PROMPT $p$g.)
    
    Prompten går att ändra genom att modifiera miljövariabeln PROMPT, så
    kommandot 'SET PROMPT=text' har samma effekt som 'PROMPT text'.

en: A command line beginning with REM (followed by a space) performs no action,
    and can therefore be used as a comment in a batch file.
sv: En kommandorad som börjar på REM (med ett blanksteg efter) ignoreras.
    Därav kan REM användas för att kommentera rader i en batchfil.

en: REN <filename> is the short version of RENAME. It renames a file.
sv: REN <filnamn> är en synonym för kommandot RENAME. REN byter namn på en fil.

en: RENAME <filename> renames a file.
sv: RENAME <filnamn> byter namn på en fil.

en: RD <directory> is the short version of RMDIR. It deletes a directory.
sv: RD <plats> är en synonym för RMDIR. RD tar bort vald plats.

en: RMDIR <directory> deletes a directory.
sv: RMDIR <plats> tar bort vald plats.

en: SET displays or changes the cmd environment variables.
    
    SET without parameters shows all of the current environment.
    
    To create or modify an environment variable the syntax is:
    
    SET <variable>=<value>
    
    where <variable> and <value> are character strings. There must be no space
    before the equals sign, nor can the variable name have embedded spaces.
    
    Under Wine, the environment of the underlying operating system is included
    into the Win32 environment, there will generally therefore be many more
    values than in a native Win32 implementation. Note that it is not possible
    to affect the operating system environment from within cmd.
sv: SET visar eller ändrar cmd:s miljövariabler.
    
    SET utan någon parameter visar alla befintliga miljövariabler.
    
    Syntaxen för att skapa eller ändra en miljövariabler är:
    
    SET <variabel>=<värde>
    
    där <variabel> och <värde> är teckensträngar. Inga blanksteg är tillåtna
    varken innan lika med-tecknet eller inom variabelnamnet.
    
    I Wine inkluderas miljövariabler från det underliggande operativsystemet i
    Win32-miljön vilket resulterar i att det finns många fler värden än i en
    riktig Win32-implementation. Notera att det inte går att påverka
    operativsystemets miljövariabler via cmd.

en: SHIFT is used in a batch file to remove one parameter from the head of the
    list, so parameter 2 becomes parameter 1 and so on. It has no effect if
    called from the command line.
sv: SHIFT används i batchfiler för att ta bort en parameter högst upp på listan
    så att parameter 2 blir parameter 1 o.s.v. SHIFT har ingen effekt om det
    anropas ifrån kommandoraden.

en: Start a program, or open a document in the program normally used for files
    with that suffix.
    Usage:
    start [options] program_filename [...]
    start [options] document_filename
    
    Options:
    "title"        Specifies the title of the child windows.
    /d directory   Start the program in the specified directory.
    /b             Don't create a new console for the program.
    /i             Start the program with fresh environment variables.
    /min           Start the program minimized.
    /max           Start the program maximized.
    /low           Start the program in the idle priority class.
    /normal        Start the program in the normal priority class.
    /high          Start the program in the high priority class.
    /realtime      Start the program in the realtime priority class.
    /abovenormal   Start the program in the abovenormal priority class.
    /belownormal   Start the program in the belownormal priority class.
    /node n        Start the program on the specified NUMA node.
    /affinity mask Start the program with the specified affinity mask.
    /wait          Wait for the started program to finish, then exit with its
    exit code.
    /unix          Use a Unix filename and start the file like Windows
    Explorer.
    /ProgIDOpen    Open a document using the specified progID.
    /?             Display this help and exit.
sv: Starta ett program, eller öppna ett dokument i programmet som vanligen
    används för filer med den filändelsen.
    Användning:
    start [flaggor] programmets_filnamn [...]
    start [flaggor] dokumentets_filnamn
    
    Flaggor:
    "title"        Anger titeln på underordnade fönster.
    /d directory   Starta programmet i angiven katalog.
    /b             Skapa inte en ny konsol för programmet.
    /i             Starta programmet med nya miljövariabler.
    /min           Starta programmet minimerat.
    /max           Starta programmet maximerat.
    /low           Starta programmet i prioritetsklassen idle.
    /normal        Starta programmet i prioritetsklassen normal.
    /high          Starta programmet i prioritetsklassen high.
    /realtime      Starta programmet i prioritetsklassen realtime.
    /abovenormal   Starta programmet i prioritetsklassen abovenormal.
    /belownormal   Starta programmet i prioritetsklassen belownormal.
    /node n        Starta programmet på den angivna NUMA-noden.
    /affinity mask Starta programmet med den angivna affinitetsmasken.
    /wait          Vänta på att det startade programmet ska avsluta, avsluta sedan
    med dess avslutningskod.
    /unix          Använd ett Unix-filnamn och starta filen som windows
    Explorer.
    /ProgIDOpen    Öppna ett dokument med angivet progID.
    /?             Visa denna hjälp och avsluta.

en: TIME sets or shows the current system time.
sv: TIME ställer in eller skriver ut ditt systems tid.

en: TITLE <string> sets the window title for the cmd window.
sv: TITLE <sträng> ändrar fönsternamn för cmd-fönstret.

en: TYPE <filename> copies <filename> to the console device (or elsewhere if
    redirected). No check is made that the file is readable text.
sv: TYPE <filnamn> kopierar <filnamn> till konsolen (eller annanstans om
    angivet). TYPE kollar inte vad filen i fråga är för typ av fil.

en: VERIFY is used to set, clear or test the verify flag. Valid forms are:
    
    VERIFY ON	Set the flag.
    VERIFY OFF	Clear the flag.
    VERIFY		Displays ON or OFF as appropriate.
    
    The verify flag has no function in Wine.
sv: VERIFY används för att ställa in, rensa eller testa verifieraflaggan.
    Godkänd användning är:
    
    VERIFY ON	Tillämpa flaggan.
    VERIFY OFF	Rensa flaggan.
    VERIFY		Visar tillstånd på VERIFY. ON eller OFF.
    
    Det finns dock ingen användning för verifieraflaggor i Wine.

en: VER displays the version of cmd you are running.
sv: VER visar körd version av cmd.

en: VOL shows the volume label of a disk device.
sv: VOL visar namnet på en diskvolym.

en: ENDLOCAL ends localization of environment changes in a batch file which
    were introduced by a preceding SETLOCAL.
sv: ENDLOCAL avslutar lokalisering av miljöändringar i en batchfil som
    introducerades av ett föregårende SETLOCAL.

en: SETLOCAL starts localization of environment changes in a batch file.
    
    Environment changes done after a SETLOCAL are local to the batch file, and
    are preserved until the next ENDLOCAL is encountered (or at the end of the
    file, whichever comes first), at which point the previous environment
    settings are restored.
sv: SETLOCAL startar lokalisering av miljöändringar i en batchfil.
    
    Miljöändringar som görs efter SETLOCAL är lokala för batchfilen, och
    sparas till nästa ENDLOCAL påträffas (eller i slutet på filen,
    vilket som kommer först), då tidigare miljöinställningar
    återställs.

en: PUSHD <directory> saves the current directory onto a stack, and then
    changes the current directory to the supplied one.
sv: PUSHD <plats> sparar nuvarande sökväg i en stack, och ändrar sedan sökvägen
    till den angivna mappen.

en: POPD changes current directory to the last one saved with PUSHD.
sv: POPD ändrar nuvarande sökväg till den senast angivna i PUSHD.

en: ASSOC shows or modifies file extension associations.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[fileType]]]
    
    ASSOC without parameters displays current file associations.
    If used with only a file extension, displays the current association.
    Specifying no file type after the equal sign removes the current
    association, if any.
sv: ASSOC visar eller ändrar associationer för filändelser.
    
    Syntax: ASSOC [.ext[=[filTyp]]]
    
    ASSOC utan parametrar visar aktuella filassociationer.
    Om det används endast med en filändelse visas aktuell association.
    Att inte ange någon filtyp efter lika med-tecknet tar bort aktuell
    association om sådan finns.

en: FTYPE shows or modifies open commands associated with file types.
    
    Syntax: FTYPE [fileType[=[openCommand]]]
    
    Without parameters, shows the file types for which open command strings are
    currently defined.
    If used with only a file type, displays the associated open command string,
    if any.
    Specifying no open command after the equal sign removes the command string
    associated to the specified file type.
sv: FTYPE visar eller ändrar öppna-kommandon som är associerade med filtyper.
    
    Syntax: FTYPE [filTyp[=[öppnaKommando]]]
    
    Utan parametrar visas filtyperna för vilka öppna-kommandosträngar finns
    definierade.
    Om det endast används med en filtyp, visas den associerade
    öppna-kommandosträngen, om sådan finns.
    Att inte ange något öppna-kommando efter lika med-tecknet tar bort aktuell
    kommandosträng associerad med den angivna filtypen.

en: MORE displays output of files or piped input in pages.
sv: MORE visar filer eller inmatad text på sidor.

en: CHOICE displays a text and waits, until the User presses an allowed Key
    from a selectable list.
    CHOICE is mainly used to build a menu selection in a batch file.
sv: CHOICE visar en text och väntar tills användaren trycker ner en tangent
    från en valbar lista.
    CHOICE används främst för att skapa menyval i batchfiler.

en: Create a symbolic link.
    
    Syntax: MKLINK [options] link_name target
    
    Options:
    /d             Create a directory symbolic link.
    /h             Create a hard link.
    /j             Create a directory junction.
    link_name is the name of the new symbolic link.
    target is the path that link_name points to.
sv: Skapa en symbolisk länk.
    
    Syntax: MKLINK [flaggor] länknamn mål
    
    Flaggor:
    /d             Skapa en symbolisk länk till katalog.
    /h             Skapa en hård länk.
    /j             Skapa en mjuk kataloglänk.
    länknamn är namnet på den nya symboliska länken.
    mål är sökvägen som länknamn pekar till.

en: EXIT terminates the current command session and returns to the operating
    system or shell from which you invoked cmd.
sv: EXIT avslutar cmd och skickar tillbaks användaren till operativsystemet
    eller skalet som cmd startades ifrån.

en: CMD built-in commands are:
    ASSOC		Show or modify file extension associations
    ATTRIB		Show or change DOS file attributes
    CALL		Invoke a batch file from inside another
    CD (CHDIR)	Change current default directory
    CHOICE		Wait for an keypress from a selectable list
    CLS		Clear the console screen
    COPY		Copy file
    CTTY		Change input/output device
    DATE		Show or change the system date
    DEL (ERASE)	Delete a file or set of files
    DIR		List the contents of a directory
    ECHO		Copy text directly to the console output
    ENDLOCAL	End localization of environment changes in a batch file
    FTYPE		Show or modify open commands associated with file types
    HELP		Show brief help details on a topic
    MD (MKDIR)	Create a subdirectory
    MKLINK	Create a symbolic link
    MORE		Display output in pages
    MOVE		Move a file, set of files or directory tree
    PATH		Set or show the search path
    PAUSE		Suspend execution of a batch file
    POPD		Restore the directory to the last one saved with PUSHD
    PROMPT		Change the command prompt
    PUSHD		Change to a new directory, saving the current one
    REN (RENAME)	Rename a file
    RD (RMDIR)	Delete a subdirectory
    SET		Set or show environment variables
    SETLOCAL	Start localization of environment changes in a batch file
    START		Start a program, or open a document in the associated program
    TIME		Set or show the current system time
    TITLE		Set the window title for the CMD session
    TYPE		Type the contents of a text file
    VER		Show the current version of CMD
    VOL		Show the volume label of a disk device
    XCOPY		Copy source files or directory trees to a destination
    EXIT		Close down CMD
    
    Enter HELP <command> for further information on any of the above commands.
sv: CMD:s inbyggda kommandon är:
    ASSOC		Visa eller ändra filassociationer
    ATTRIB		Visa eller ändra DOS-filers attribut
    CALL		Anropa en batchfil inifrån en annan
    CD (CHDIR)	Ändra nuvarande standardsökväg
    CHOICE		Vänta på en tangenttryckning från en valbar lista
    CLS		Rensa konsolen
    COPY		Kopiera en fil
    CTTY		Ändra enhet för inmatning/utmatning
    DATE		Visa eller ändra systemets tid
    DEL (ERASE)	Ta bort en eller flera filer
    DIR		Visa innehållet av en mapp
    ECHO		Skriv ut inmatad text
    ENDLOCAL	Avsluta lokalisering av miljöändringar i en kommandofil
    FTYPE		Visa eller ändra kommandon associerade med filtyper
    HELP		Visa hjälpavsnitt om specificerat område
    MD (MKDIR)	Skapa en mapp i sökvägen
    MORE		Visa resultatet i sidor
    MOVE		Flytta en fil eller en mapp med alla dess filer/mappar under
    PATH		Visa eller ställ in sökvägen
    PAUSE		Pausa körning av en kommandofil
    POPD		Återställ mappen till sökvägen sist sparad med PUSHD
    PROMPT		Ändra kommandoprompten
    PUSHD		Spara den nuvarande sökvägen i en stack
    REN (RENAME)	Byt namn på en fil
    RD (RMDIR)	Ta bort en mapp
    SET		Visa eller ställ in miljövariabler
    SETLOCAL	Börja lokalisering av miljöändringar i en kommandofil
    START		Starta ett program, eller öppna ett dokument i programmet som
    		normalt används
    TIME		Visa eller ställ in systemets tid
    TITLE		Ställ in titeln för CMD:s session
    TYPE		Skriv ut innehållet av en fil
    VER		Visa CMD:s version
    VOL		Visa namnet på specificerad enhet
    XCOPY		Kopiera källfiler eller katalogträd till ett mål
    EXIT		Stäng CMD
    
    Skriv HELP <kommando> för mer information om något av kommandona ovanför.

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

[ctx: Yes key]
en: Y
sv: J

en: File association missing for extension %1
sv: Det finns ingen filassociation för filformat %1

en: No open command associated with file type '%1'
sv: Ingen kommando förknippat med filtyp '%1'

en: Overwrite %1?
sv: Skriva över %1?

en: More...
sv: Mer...

en: Line in Batch processing possibly truncated. Using:
sv: En rad i batch möjligtvis trunkerad. Använder:

en: Argument missing
sv: Argument saknas

en: Syntax error
sv: Syntaxfel

en: No help available for %1
sv: Ingen hjälp tillgänglig för %1

en: Target to GOTO not found
sv: Mål för GOTO ej funnet

en: Current Date is %1
sv: Dagens datum är %1

en: Current Time is %1
sv: Tiden är %1

en: Enter new date:
sv: Skriv nytt datum:

en: Enter new time:
sv: Skriv in den nya tiden:

en: Environment variable %1 not defined
sv: Miljövariabeln %1 ej definierad

en: Failed to open '%1'
sv: Misslyckades med att öppna '%1'

en: Cannot call batch label outside of a batch script
sv: Går ej att anropa en batchetikett utanför ett batchskript

en: Delete %1?
sv: Ta bort %1?

en: Echo is %1
sv: Ekot är %1

en: Verify is %1
sv: Verifiera är %1

en: Verify must be ON or OFF
sv: Verifiera måste vara ON (på) eller OFF (av)

en: Parameter error
sv: Parameterfel

en: Volume Serial Number is %1!04x!-%2!04x!
sv: Diskvolymens serienummer är %1!04x!-%2!04x!

en: Volume label (11 characters, <Enter> for none)?
sv: Diskvolymens namn (11 tecken, tryck <Enter> för inget)?

en: PATH not found
sv: PATH ej funnen

en: Press any key to continue...
sv: Tryck på en tangent för att fortsätta...

en: Wine Command Prompt
sv: Wine kommandoprompt

en: More?
sv: Mer?

en: The input line is too long.
sv: Inmatningen är för lång.

en: Volume in drive %1!c! is %2
sv: Volymen i enhet %1!c! är %2

en: Volume in drive %1!c! has no label.
sv: Volymen i enhet %1!c! har ingen etikett.

en:  (Yes|No)
sv:  (Ja|Nej)

en:  (Yes|No|All)
sv:  (Ja|Nej|Alla)

en: Can't recognize '%1' as an internal or external command, or batch script.
sv: Känner inte igen '%1' som ett internt eller externt kommando, eller batchskript.

en: Division by zero error.
sv: Division med noll-fel.

en: Expected an operand.
sv: En operand förväntades.

en: Expected an operator.
sv: Operator förväntades.

en: Mismatch in parentheses.
sv: Omatchade parenteser.

en: Badly formed number - must be one of decimal (12),
     hexadecimal (0x34) or octal (056).
sv: Felaktigt talformat - måste vara en av decimal (12),
     hexadecimal (0x34) eller oktal (056).

en: Cursor size
sv: Markörstorlek

en: &Small
sv: &Liten

en: &Medium
sv: &Medel

en: &Large
sv: &Stor

en: Command history
sv: Kommandohistorik

en: &Buffer size:
sv: &Buffertstorlek:

en: &Remove duplicates
sv: &Ta bort upprepade

en: Popup menu
sv: Popupmeny

en: Console
sv: Konsol

en: &Font
sv: &Typsnitt

en: &Color
sv: &Färg

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Buffer zone
sv: Buffertzon

en: &Width:
sv: &Bredd:

en: &Height:
sv: &Höjd:

en: Window size
sv: Fönsterstorlek

en: W&idth:
sv: B&redd:

en: H&eight:
sv: H&öjd:

en: End of program
sv: Slut på program

en: &Close console
sv: &Stäng konsol

en: &Edit
sv: R&edigera

en: Set &Defaults
sv: Ställ in s&tandardvärden

en: &Mark
sv: &Markera

en: &Select all
sv: &Markera allt

en: Sc&roll
sv: R&ulla

en: S&earch
sv: S&ök

en: Setup - Default settings
sv: Setup - Standardinställningar

en: Setup - Current settings
sv: Setup - Aktuella inställningar

en: Configuration error
sv: Konfigurationsfel

en: The size of the screen buffer must be greater than or equal to the size of the window.
sv: Storleken på skärmbufferten måste vara större än eller lika med fönstrets storlek.

en: Each character is %1!u! pixels wide and %2!u! pixels high
sv: Varje bokstav är %1!u! bildpunkter bred och %2!u! bildpunkter hög

en: This is a test
sv: Det här är ett test

en: DirectX Diagnostic Tool
sv: DirectX-diagnostikverktyg

en: Usage: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filename | /x filename]
sv: Användning: dxdiag [/whql:off | /whql:on] [/t filnamn | /x filnamn]

en: &Run...
sv: &Kör...

en: Usage: hostname
sv: Användning: hostname

en: Error: Invalid option '%c'.
sv: Fel: Flaggan '%c' är ogiltig.

en: Error: Setting the system hostname is not possible with the hostname utility.
sv: Fel: Att ställa in systemets värdnamn är inte möjligt med hostname-verktyget.

en: Usage: ipconfig [ /? | /all ]
sv: Användning: ipconfig [ /? | /all ]

en: Error: Unknown or invalid command line parameters specified
sv: Fel: Okända eller ogiltiga kommandoradsparametrar angavs

en: %1 adapter %2
sv: %1-adapter %2

en: Connection-specific DNS suffix
sv: Anslutningsspecifikt DNS-suffix

en: IPv4 address
sv: IPv4-adress

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Node type
sv: Nodtyp

en: Mixed
sv: Mixad

en: IP routing enabled
sv: IP-routning aktiverad

en: Physical address
sv: Fysisk adress

en: DHCP enabled
sv: DHCP aktiverat

en: Default gateway
sv: Förvald gateway

en: IPv6 address
sv: IPv6-adress

en: System Information
sv: Systeminformation

en: The syntax of this command is:
    
    NET command [arguments]
        -or-
    NET command /HELP
    
    Where 'command' is one of HELP, START, STOP or USE.
sv: Syntax för detta kommando är:
    
    NET kommando [argument]
        -eller-
    NET kommando /HELP
    
    Där 'kommando' är HELP, START, STOP eller USE.

en: The syntax of this command is:
    
    NET START [service]
    
    Displays the list of running services if 'service' is omitted. Otherwise 'service' is the name of the service to start.
sv: Syntax för detta kommando är:
    
    NET START [tjänst]
    
    Visar listan på tjänster som redan körs om 'tjänst' utelämnas. Annars är 'tjänst' namnet på tjänsten att starta.

en: The syntax of this command is:
    
    NET STOP service
    
    Where 'service' is the name of the service to stop.
sv: Syntax för detta kommando är:
    
    NET STOP tjänst
    
    Där 'tjänst' är namnet på tjänsten att stoppa.

en: Stopping dependent service: %1
sv: Stoppar beroende tjänst: %1

en: Could not stop service %1
sv: Kunde inte stoppa tjänst %1

en: Could not get handle to service control manager.
sv: Kunde inte få en referens till tjänstekontrollhanteraren.

en: Could not get handle to service.
sv: Kunde inte få en referens till tjänsten.

en: The %1 service is starting.
sv: Tjänsten %1 startar.

en: The %1 service was started successfully.
sv: Tjänsten %1 startades utan problem.

en: The %1 service failed to start.
sv: Tjänsten %1 kunde inte starta.

en: The %1 service is stopping.
sv: Tjänsten %1 stoppas.

en: The %1 service was stopped successfully.
sv: Tjänsten %1 har stoppats.

en: The %1 service failed to stop.
sv: Tjänsten %1 kunde inte stoppas.

en: There are no entries in the list.
sv: Det finns inga poster i listan.

en: 
    Status  Local   Remote
    ---------------------------------------------------------------
sv: 
    Status  Lokal   Fjärransluten
    ---------------------------------------------------------------

en: %1      %2      %3      Open resources: %4!u!
sv: %1      %2      %3      Öppna resurser: %4!u!

en: Paused
sv: Pausad

en: Disconnected
sv: Kopplat ifrån

en: A network error occurred
sv: Ett nätverksfel inträffade

en: Connection is being made
sv: Anslutning upprättas

en: Reconnecting
sv: Ansluter igen

en: The following services are running:
sv: Följande tjänster körs:

en: Active Connections
sv: Aktiva anslutningar

en: Local Address
sv: Lokal adress

en: Foreign Address
sv: Fjärradress

en: State
sv: Tillstånd

en: Interface Statistics
sv: Gränssnittsstatistik

en: Sent
sv: Skickade

en: Received
sv: Mottagna

en: Bytes
sv: Byte

en: Unicast packets
sv: Unicast-paket

en: Non-unicast packets
sv: Icke-unicast-paket

en: Discards
sv: Ignorerade

en: Errors
sv: Fel

en: Unknown protocols
sv: Okända protokoll

en: TCP Statistics for IPv4
sv: TCP-statistik för IPv4

en: Active Opens
sv: Öppna aktiva

en: Passive Opens
sv: Öppna passiva

en: Failed Connection Attempts
sv: Misslyckade anslutningsförsök

en: Reset Connections
sv: Återställda anslutningar

en: Current Connections
sv: Aktuella anslutningar

en: Segments Received
sv: Mottagna segment

en: Segments Sent
sv: Skickade segment

en: Segments Retransmitted
sv: Återöverförda segment

en: UDP Statistics for IPv4
sv: UDP-statistik för IPv4

en: Datagrams Received
sv: Mottagna datagram

en: No Ports
sv: Inga portar

en: Receive Errors
sv: Mottagna fel

en: Datagrams Sent
sv: Skickade datagram

en: &New	Ctrl+N
sv: &Ny	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
sv: &Öppna...	Ctrl+O

en: &Save	Ctrl+S
sv: &Spara	Ctrl+S

en: &Print...	Ctrl+P
sv: Skriv &ut...	Ctrl+P

en: Page Se&tup...
sv: Sidla&yout...

en: P&rinter Setup...
sv: Skrivar&konfiguration...

en: &Undo	Ctrl+Z
sv: &Ångra	Ctrl+Z

en: Cu&t	Ctrl+X
sv: Klipp &ut	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
sv: &Kopiera	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
sv: Klistra &in	Ctrl+V

en: &Delete	Del
sv: &Ta bort	Del

en: Select &all	Ctrl+A
sv: Markera &allt	Ctrl+A

en: &Time/Date	F5
sv: Tid/Dat&um	F5

en: &Wrap long lines
sv: &Dela långa rader

en: &Search...	Ctrl+F
sv: &Sök...	Ctrl+F

en: &Search next	F3
sv: Sök &nästa	F3

en: &Replace...	Ctrl+H
sv: &Ersätt...	Ctrl+H

en: &Status Bar
sv: St&atusfält

en: &Contents	F1
sv: &Innehåll	F1

en: &About Notepad
sv: &Om Anteckningar

en: Page Setup
sv: Sidlayout

en: &Header:
sv: &Sidhuvud:

en: &Footer:
sv: &Sidfot:

en: Margins (millimeters)
sv: Marginaler (millimeter)

en: &Left:
sv: &Vänster:

en: &Top:
sv: &Över:

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Page &p
sv: Sida &p

en: Notepad
sv: Anteckningar

en: ERROR
sv: FEL

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Text files (*.txt)
sv: Textfiler (*.txt)

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
sv: Filen '%s' finns inte.
    
    Vill du skapa en ny fil?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
sv: Filen '%s' har ändrats.
    
    Vill du spara ändringarna?

en: '%s' could not be found.
sv: '%s' hittades inte.

en: %1
    This file contains Unicode characters which will be lost if
    you save this file in the %2 encoding.
    To keep these characters, click Cancel, and then select
    one of the Unicode options in the Encoding drop down list.
    Continue?
sv: %1
    Denna fil innehåller Unicode-tecken vilka kommer att gå
    förlorade om du sparar filen under kodningen %2.
    Klicka Avbryt och välj sedan ett av Unicode-alternativen
    i teckenkodningslistan för att behålla dessa tecken.
    Vill du fortsätta?

en: &Bind to file...
sv: &Bind till fil...

en: &View TypeLib...
sv: &Visa TypeLib...

en: &System Configuration
sv: &Systeminställningar

en: &Run the Registry Editor
sv: Kör &Registereditorn

en: &CoCreateInstance Flag
sv: &CoCreateInstance-flagga

en: &Local server
sv: &Lokal server

en: &Remote server
sv: &Fjärrserver

en: View &Type information
sv: Visa &typinformation

en: Create &Instance
sv: Skapa &instans

en: Create Instance &On...
sv: Skapa instans &på...

en: &Release Instance
sv: &Släpp instans

en: Copy C&LSID to clipboard
sv: Kopiera &CLSID till urklipp

en: Copy &HTML object Tag to clipboard
sv: Kopiera &HTML-objektstagg till urklipp

en: &Expert mode
sv: &Expertläge

en: &Hidden component categories
sv: &Dolda komponentkategorier

en: &Toolbar
sv: &Verktygsfält

en: &Refresh	F5
sv: &Uppdatera	F5

en: &About OleView
sv: &Om OleView

en: &Save as...
sv: S&para som...

en: &Group by type kind
sv: Sortera efter &typ

en: Connect to another machine
sv: Anslut till en annan dator

en: &Machine name:
sv: &Datornamn:

en: System Configuration
sv: Systeminställning

en: System Settings
sv: Systeminställningar

en: &Enable Distributed COM
sv: Aktivera distribu&erat COM

en: Enable &Remote Connections (Win95 only)
sv: Aktivera externa &anslutningar (endast Win95)

en: These settings change only registry values.
    They have no effect on Wine performance.
sv: Dessa inställningar ändrar endast registervärden.
    De påverkar inte Wines prestanda.

en: Default Interface Viewer
sv: Standardgränssnittsläsare

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: &View Type Info
sv: &Visa typinfo

en: IPersist Interface Viewer
sv: Gränssnittsläsare för IPersist

en: Class Name:
sv: Klassnamn:

en: IPersistStream Interface Viewer
sv: Gränssnittsläsare för IPersistStream

en: ITypeLib viewer
sv: ITypeLib-visare

en: OleView - OLE/COM Object Viewer
sv: OleView - objektvisare för OLE/COM

en: TypeLib files (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)
sv: TypeLib-filer (*.tlb; *.olb; *.dll; *.ocx; *.exe)

en: Bind to file via a File Moniker
sv: Bind till fil via File Moniker

en: Open a TypeLib file and view the contents
sv: Öppna en TypeLib-fil och visa innehållet

en: Change machine wide Distributed COM settings
sv: Ändra inställningar för distribuerat COM för hela maskinen

en: Run the Wine registry editor
sv: Kör registereditorn

en: Quit the application. Prompts to save changes
sv: Avsluta programmet. Frågar om ändringar ska sparas

en: Create an instance of the selected object
sv: Skapa en instans av det valda objektet

en: Create an instance of the selected object on a specific machine
sv: Skapa en instans av det valda objektet på en specifik dator

en: Release the currently selected object instance
sv: Släpp vald objektinstans

en: Copy the GUID of the currently selected item to the clipboard
sv: Kopiera det valda elementets GUID till urklipp

en: Display the viewer for the selected item
sv: Öppna läsaren för det valda elementet

en: Toggle between expert and novice display mode
sv: Byt mellan expert- och nybörjarläge

en: Toggle the display of component categories that are not meant to be visible
sv: Slå av/på visningen av komponentkategorier som ej är avsedda att vara synliga

en: Show or hide the toolbar
sv: Visa eller dölj verktygsfältet

en: Show or hide the status bar
sv: Visa eller dölj statuslisten

en: Refresh all lists
sv: Uppdatera alla listor

en: Display program information, version number and copyright
sv: Visa programinformation, versionsnummer samt copyright

en: Ask for a local server when calling CoGetClassObject
sv: Använd en lokal server vid anrop till CoGetClassObject

en: Ask for a remote server when calling CoGetClassObject
sv: Använd en fjärrserver vid anrop till CoGetClassObject

en: ObjectClasses
sv: Objektklasser

en: Grouped by Component Category
sv: Sortera efter komponentkategori

en: OLE 1.0 Objects
sv: OLE 1.0-objekt

en: COM Library Objects
sv: COM-biblioteksobjekt

en: All Objects
sv: Alla objekt

en: Application IDs
sv: Program-ID

en: Type Libraries
sv: Typbibliotek

en: Interfaces
sv: Gränssnitt

en: Registry
sv: Register

en: Implementation
sv: Implementering

en: Activation
sv: Aktivering

en: CoGetClassObject failed.
sv: CoGetClassObject misslyckades.

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: bytes
sv: byte

en: LoadTypeLib( %1 ) failed ($%2!x!)
sv: LoadTypeLib( %1 ) misslyckades ($%2!x!)

en: Inherited Interfaces
sv: Ärvda gränssnitt

en: Save as an .IDL or .H file
sv: Spara som en .IDL- eller .H-fil

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Group typeinfos by kind
sv: Sortera typinfo efter typ

en: &New...
sv: &Ny...

en: O&pen	Enter
sv: Ö&ppna	Enter

en: &Move...	F7
sv: &Flytta...	F7

en: &Copy...	F8
sv: &Kopiera...	F8

en: &Properties	Alt+Enter
sv: &Egenskaper	Alt+Enter

en: &Execute...
sv: K&ör...

en: E&xit Windows
sv: A&vsluta Windows

en: &Options
sv: &Inställningar

en: &Arrange automatically
sv: Ordna &automatiskt

en: &Minimize on run
sv: &Minimera vid start

en: &Save settings on exit
sv: &Spara ändringar vid stängning

en: &Windows
sv: &Fönster

en: &Overlapped	Shift+F5
sv: Över&lappande	Shift+F5

en: &Side by side	Shift+F4
sv: &Sida vid sida	Shift+F4

en: &Arrange Icons
sv: Ordna &ikoner

en: &About Program Manager
sv: &Om programhanteraren

en: Program &group
sv: Program&grupp

en: Move Program
sv: Flytta program

en: Move program:
sv: Flytta program:

en: From group:
sv: Från grupp:

en: &To group:
sv: &Till grupp:

en: Copy Program
sv: Kopiera program

en: Copy program:
sv: Kopiera program:

en: Program Group Attributes
sv: Programgruppsattribut

en: &Group file:
sv: &Gruppfil:

en: Program Attributes
sv: Programattribut

en: &Command line:
sv: &Kommandorad:

en: &Working directory:
sv: &Arbetskatalog:

en: &Key combination:
sv: &Tangentkombination:

en: &Minimize at launch
sv: &Minimera vid start

en: Change &icon...
sv: Ändra &ikon...

en: Change Icon
sv: Ändra ikon

en: &Filename:
sv: &Filnamn:

en: Current &icon:
sv: Aktuell &ikon:

en: Execute Program
sv: Kör program

en: Program Manager
sv: Programhanteraren

en: WARNING
sv: VARNING

en: Delete group `%s'?
sv: Ta bort gruppen '%s'?

en: Delete program `%s'?
sv: Ta bort programmet '%s'?

en: Not implemented
sv: Ej implementerat

en: Error reading `%s'.
sv: Fel vid läsning av '%s'.

en: Error writing `%s'.
sv: Fel vid skrivning till '%s'.

en: The group file `%s' cannot be opened.
    Should it be tried further on?
sv: Kunde inte öppna gruppfilen '%s'.
    Ska vidare försök göras?

en: Help not available.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig.

en: Unknown feature in %s
sv: Okänd funktion i %s

en: File `%s' exists. Not overwritten.
sv: Filen '%s' fanns redan, och skrevs ej över.

en: Save group as `%s' to prevent overwriting original files.
sv: Spara grupp som '%s' för att undvika att skriva över filer.

en: Libraries (*.dll)
sv: Bibliotek (*.dll)

en: Icon files
sv: Ikonfiler

en: Icons (*.ico)
sv: Ikoner (*.ico)

en: reg: Invalid syntax.
sv: reg: Ogiltig syntax.

en: Type "REG %1 /?" for help.
sv: Skriv "REG %1 /?" för hjälp.

en: (Default)
sv: (Standard)

en: Type "REG /?" for help.
sv: Skriv "REG /?" för hjälp.

en: reg: Unable to access remote machine
sv: reg: Kan inte få tillgång till fjärrmaskin

en: reg: Invalid option [%1].
sv: reg: Ogiltig flagga [%1].

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid hexadecimal value
sv: reg: Flaggan [/d] måste följas av ett giltigt hexadecimalt värde

en: reg: The option [/d] must be followed by a valid string
sv: reg: Flaggan [/d] måste följas av en giltig sträng

en: reg: Unhandled registry data type [/t 0x%1!x!, /d %2]
sv: reg: Ohanterad registerdatatyp [/t 0x%1!x!, /d %2]

en: reg: Unsupported registry data type [%1]
sv: reg: Ej stödd typ [%1] i registret

en: The registry value '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Värdet '%1' finns redan i registret. Vill du ersätta det?

en: reg: Invalid command line parameters
sv: reg: Ogiltiga kommandoradsparametrar

en: Are you sure you want to delete the registry value '%1'?
sv: Vill du verkligen ta bort registervärdet '%1'?

en: Are you sure you want to delete all registry values in '%1'?
sv: Vill du verkligen ta bort alla registervärden i '%1'?

en: Are you sure you want to delete the registry key '%1'?
sv: Vill du verkligen ta bort registernyckeln '%1'?

en: The file '%1' already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Filen '%1' finns redan. Vill du skriva över den?

en: reg: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
sv: reg: Okänd kontrollsekvens [\%1!c!]

en: reg: The file '%1' was not found.
sv: reg: Filen '%1' hittades inte.

en: (value not set)
sv: (värde ej angivet)

en: Search complete. Number of matches found: %1!d!
sv: Sökning slutförd. Antal hittade matchningar: %1!d!

en: &Registry
sv: &Register

en: &Import Registry File...
sv: &Importera Registerfil...

en: &Export Registry File...
sv: &Exportera Registerfil...

en: &Key
sv: &Nyckel

en: &String Value
sv: &Strängvärde

en: &Binary Value
sv: &Binärt värde

en: &DWORD Value
sv: &DWORD-värde

en: &Multi-String Value
sv: &Flersträngsvärde

en: &Expandable String Value
sv: &Expanderbart strängvärde

en: &Rename	F2
sv: &Byt namn	F2

en: &Copy Key Name
sv: &Kopiera nyckelnamn

en: &Find...	Ctrl+F
sv: &Sök...	Ctrl+F

en: Find Ne&xt	F3
sv: Sök näst&a	F3

en: Status &Bar
sv: &Statusrad

en: Sp&lit
sv: &Dela upp

en: &Remove Favorite...
sv: &Ta bort favorit...

en: &About Registry Editor
sv: &Om Registereditorn

en: Expand
sv: Expandera

en: Modify &Binary Data...
sv: Ändra &binärdata...

en: Export registry
sv: Exportera register

en: S&elected branch:
sv: &Markerad del:

en: Find:
sv: Sök:

en: Find in:
sv: Sök i:

en: Keys
sv: Nycklar

en: Value names
sv: Värdenamn

en: Value content
sv: Värdeinnehåll

en: Whole string only
sv: Enbart hela strängar

en: Add Favorite
sv: Lägg till favorit

en: Name:
sv: Namn:

en: Remove Favorite
sv: Ta bort favorit

en: Edit String
sv: Redigera sträng

en: Value name:
sv: Värdenamn:

en: Value data:
sv: Värdedata:

en: Edit DWORD
sv: Redigera DWORD

en: Base
sv: Bas

en: Edit Binary
sv: Redigera binär

en: Edit Multi-String
sv: Redigera flersträng

en: Contains commands for working with the whole registry
sv: Innehåller kommandon för att arbeta med hela registret

en: Contains commands for editing values or keys
sv: Innehåller kommandon för att redigera värden och nycklar

en: Contains commands for customizing the registry window
sv: Innehåller kommandon för att anpassa registerfönstret

en: Contains commands for accessing frequently used keys
sv: Innehåller kommandon för att få tillgång till nycklar som används ofta

en: Contains commands for displaying Help and information about Registry Editor
sv: Innehåller kommandon för att visa hjälp och information om Registereditorn

en: Contains commands for creating new keys or values
sv: Innehåller kommandon för att skapa nya nycklar eller värden

en: Registry Editor
sv: Registereditorn

en: Import Registry File
sv: Importera registerfil

en: Export Registry File
sv: Exportera registerfil

en: Registry files (*.reg)
sv: Registerfiler (*.reg)

en: Win9x/NT4 Registry files (REGEDIT4)
sv: Win9x-/NT4-registerfiler (REGEDIT4)

en: (cannot display value)
sv: (kunde inte visa värde)

en: (unknown %d)
sv: (okänt %d)

en: Unable to modify the selected registry value.
sv: Kan inte ändra det valda registervärdet.

en: Unable to create a new registry key.
sv: Kan inte skapa en ny registernyckel.

en: Unable to create a new registry value.
sv: Kan inte skapa ett nytt registervärde.

en: Unable to rename the key '%1'.
    The specified key name already exists.
sv: Kan inte byta namn på nyckeln '%1'.
    Det angivna nyckelnamnet finns redan.

en: Unable to rename the value '%1'.
    The specified value name already exists.
sv: Kan inte byta namn på värdet '%1'.
    Det angivna värdenamnet finns redan.

en: Unable to delete the selected registry key.
sv: Kan inte ta bort den valda registernyckeln.

en: Unable to rename the selected registry key.
sv: Kan inte byta namn på den valda registernyckeln.

en: Unable to rename the selected registry value.
sv: Kan inte byta namn på det valda registervärdet.

en: The keys and values contained in %1 were successfully added to the registry.
sv: Nycklarna och värdena i %1 lades till i registret.

en: Unable to import %1. The specified file is not a valid registry file.
sv: Kan inte importera %1. Den angivna filen är inte en giltig registerfil.

en: Usage:
      regedit [options] [filename] [reg_key]
    
    Options:
      [no option]    Launch the graphical version of this program.
      /L:system.dat  The location of the system.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /R:user.dat    The location of the user.dat file to be modified.
                     Compatible with any other switch. Ignored.
      /C             Import the contents of a registry file.
      /D             Delete a specified registry key.
      /E             Export the contents of a specified registry key to a file.
                     If no key is specified, the entire registry is exported.
      /S             Silent mode. No messages will be displayed.
      /V             Launch the GUI in advanced mode. Ignored.
      /?             Display this information and exit.
      [filename]     The location of the file containing registry information to
                     be imported. When used with [/E], this option specifies the
                     file location where registry information will be exported.
      [reg_key]      The registry key to be modified.
    
    Usage examples:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"
sv: Användning:
      regedit [flaggor] [filnamn] [regnyckel]
    
    Flaggor:
      [ingen flagga]    Kör den grafiska versionen av detta program.
      /L:system.dat  Platsen för system.dat-filen som ska ändras.
                     Kompatibel med alla andra val. Ignoreras.
      /R:user.dat    Platsen för user.dat-filen som ska ändras.
                     Kompatibel med alla andra val. Ignoreras.
      /C             Importerar innehållet från en registerfil.
      /D             Ta bort en angiven registernyckel.
      /E             Exporterar innehållet i angiven registernyckel till en fil.
                     Om ingen nyckel anges exporteras hela registret.
      /S             Tyst läge. Inga meddelanden kommer att visas.
      /V             Kör GUI:t i avancerat läge. Ignoreras.
      /?             Visa denna information och avsluta.
      [filnamn]     Platsen för filen som innehåller registerinformation som
                     ska importeras. Då den används med [/E] anger denna flagga
                     filen dit registerinformation ska exporteras.
      [regnyckel]      Registernyckeln som ska ändras.
    
    Användningsexempel:
      regedit "import.reg"
      regedit /E "export.reg" "HKEY_CURRENT_USER\Console"
      regedit /D "HKEY_LOCAL_MACHINE\Key\Path"

en: regedit: Invalid or unrecognized switch [%1]
sv: regedit: Ogiltigt eller okänt val [%1]

en: Type "regedit /?" for help.
sv: Skriv "regedit /?" för hjälp.

en: regedit: No filename was specified.
sv: regedit: Inget filnamn angavs.

en: regedit: No registry key was specified for removal.
sv: regedit: Ingen registernyckel angavs för borttagning.

en: regedit: The file '%1' was not found.
sv: regedit: Filen '%1' kunde inte hittas.

en: regedit: Unable to open the file '%1'.
sv: regedit: Kan inte öppna filen '%1'.

en: regedit: Unhandled action.
sv: regedit: Ohanterad åtgärd.

en: regedit: Out of memory! (%1!S!, line %2!u!)
sv: regedit: Slut på minne! (%1!S!, rad %2!u!)

en: regedit: Invalid hexadecimal value.
sv: regedit: Ogiltigt hexadecimalt värde.

en: regedit: Unable to convert hexadecimal data. An invalid value was encountered at '%1'.
sv: regedit: Kan inte konvertera hexadecimaldata. Ett ogiltigt värde påträffades vid '%1'.

en: regedit: Unrecognized escape sequence [\%1!c!]
sv: regedit: Okänd kontrollsekvens [\%1!c!]

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!]
sv: regedit: Registerdatatyp [0x%1!x!] som ej stöds

en: regedit: Unexpected end of line in '%1'.
sv: regedit: Oväntat radslut i '%1'.

en: regedit: The line '%1' was not recognized.
sv: regedit: Raden '%1' kändes inte igen.

en: regedit: Unable to add the registry value '%1' to '%2'.
sv: regedit: Kan inte lägga till registervärdet '%1' till '%2'.

en: regedit: Unable to open the registry key '%1'.
sv: regedit: Kunde inte öppna registernyckeln '%1'.

en: regedit: Unsupported registry data type [0x%1!x!] encountered in '%2'.
sv: regedit: Registerdatatyp [0x%1!x!] som ej stöds påträffades i '%2'.

en: regedit: The registry value '%1' will be exported as binary data.
sv: regedit: registervärdet '%1' kommer exporteras som binärdata.

en: regedit: Invalid system key [%1]
sv: regedit: Ogiltig systemnyckel [%1]

en: regedit: Unable to export '%1'. The specified registry key was not found.
sv: regedit: Kunde inte exportera '%1'. Den angivna registernyckeln hittades inte.

en: regedit: Unable to delete the registry key '%1'.
sv: regedit: Kan inte ta bort registernyckeln '%1'.

en: regedit: The line contains invalid syntax.
sv: regedit: Raden innehåller ogiltig syntax.

en: Quits the Registry Editor
sv: Avslutar Registereditorn

en: Adds keys to the favorites list
sv: Lägger till nycklar i favoritlistan

en: Removes keys from the favorites list
sv: Tar bort nycklar från favoritlistan

en: Shows or hides the status bar
sv: Visar eller döljer statusraden

en: Changes the position of the split between two panes
sv: Ändrar positionen för avdelaren mellan de två rutorna

en: Refreshes the window
sv: Uppdaterar fönstret

en: Deletes the selection
sv: Tar bort markerat data

en: Renames the selection
sv: Byter namn på markerat data

en: Copies the name of the selected key to the clipboard
sv: Kopierar namnet på den valda nyckeln till utklipp

en: Finds a text string in a key, value or data
sv: Söker en textsträng i nyckel, värde eller data

en: Finds next occurrence of text specified in previous search
sv: Söker nästa träff till texten specificerad i föregående sökning

en: Modifies the value's data
sv: Ändrar värdets data

en: Adds a new key
sv: Lägger till en ny nyckel

en: Adds a new string value
sv: Lägger till ett nytt strängvärde

en: Adds a new binary value
sv: Lägger till ett nytt binärt värde

en: Adds a new 32-bit value
sv: Lägger till ett nytt 32-bitarsvärde

en: Imports a text file into the registry
sv: Importerar en textfil till registret

en: Exports all or part of the registry to a text file
sv: Exporterar hela eller delar av registret till en textfil

en: Prints all or part of the registry
sv: Skriver ut hela eller delar av registret

en: Opens Registry Editor Help
sv: Öppnar hjälp för Registereditorn

en: Displays program information, version number and copyright
sv: Visar programinformation, versionsnummer samt copyright

en: Unable to query the registry value '%1'.
sv: Kunde inte fråga efter registervärdet '%1'.

en: Unable to edit registry keys of this type (%1!u!).
sv: Kan inte redigera registernycklar av denna typ (%1!u!).

en: The value is too big (%1!u!).
sv: Värdet är for stort (%1!u!).

en: Confirm Value Delete
sv: Bekräfta borttagning av värde

en: Search complete. The string '%1' was not found.
sv: Sökning klar. Hittade inte den sökta strängen '%1'.

en: Are you sure you want to delete these values?
sv: Vill du verkligen ta bort dessa värden?

en: New Key #%d
sv: Ny nyckel #%d

en: New Value #%d
sv: Nytt värde #%d

en: Unable to query the registry key '%1'.
sv: Kunde inte fråga efter registernyckeln '%1'.

en: Modifies the value's data in binary form
sv: Ändrar värdets data i binär form

en: Adds a new multi-string value
sv: Lägger till ett nytt flersträngsvärde

en: Exports the selected branch of the registry to a text file
sv: Exporterar den valda grenen av registret till en textfil

en: Adds a new expandable string value
sv: Lägger till ett nytt expanderbart strängvärde

en: Confirm Key Delete
sv: Bekräfta borttagning av nyckel

en: Are you sure you want to delete this registry key and all of its subkeys?
sv: Vill du verkligen ta bort den här registernyckeln och alla dess undernycklar?

en: Expands or collapses the selected node
sv: Fäller ut eller fäller ihop den valda noden

en: Collapse
sv: Fäll ihop

en: Wine DLL Registration Utility
    
    Provides DLL registration services.
sv: Wines DLL-registreringsverktyg
    
    Tillhandahåller tjänster för DLL-registrering.

en: Usage:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllName
    
    Options:
      [/u]  Unregister a server.
      [/s]  Silent mode (no messages will be displayed).
      [/i]  Call DllInstall, passing an optional [cmdline].
    	When used with [/u] DllInstall is called in uninstall mode.
      [/n]  Do not call DllRegisterServer. This option must be used with [/i].
sv: Användning:
      regsvr32 [/u] [/s] [/n] [/i[:cmdline]] DllNamn
    
    Flaggor:
      [/u]  Avregistrera en server.
      [/s]  Tyst läge (inga meddelanden kommer att visas).
      [/i]  Anropa DllInstall, skicka valfritt med en [cmdline].
    	När den används med [/u] anropas DllInstall i avinstallationsläge.
      [/n]  Anropa inte DllRegisterServer. Denna flagga måste användas med [/i].

en: regsvr32: Invalid or unrecognized switch [%1]
sv: regsvr32: Ogiltigt eller okänt val [%1]

en: regsvr32: Failed to load DLL '%1'
sv: regsvr32: Misslyckades med att läsa in DLL '%1'

en: regsvr32: '%1!S!' not implemented in DLL '%2'
sv: regsvr32: '%1!S!' inte implementerat i DLL '%2'

en: regsvr32: Failed to register DLL '%1'
sv: regsvr32: Misslyckades med att registrera DLL '%1'

en: regsvr32: Successfully registered DLL '%1'
sv: regsvr32: Registrerade DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to unregister DLL '%1'
sv: regsvr32: Misslyckades med att avregistrera DLL '%1'

en: regsvr32: Successfully unregistered DLL '%1'
sv: regsvr32: Avregistrerade DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to install DLL '%1'
sv: regsvr32: Misslyckades med att installera DLL '%1'

en: regsvr32: Successfully installed DLL '%1'
sv: regsvr32: Installerade DLL '%1'

en: regsvr32: Failed to uninstall DLL '%1'
sv: regsvr32: Misslyckades med att avinstallera DLL '%1'

en: regsvr32: Successfully uninstalled DLL '%1'
sv: regsvr32: Avinstallerade DLL '%1'

en: Application could not be started, or no application associated with the specified file.
    ShellExecuteEx failed
sv: Programmet kunde inte startas, eller så var inget program associerat med den angivna filen.
    'ShellExecuteEx' misslyckades

en: Could not translate the specified Unix filename to a DOS filename.
sv: Kunde inte konvertera Unix-filnamnet till ett DOS-filnamn.

en: Usage: taskkill [/?] [/f] [/im ProcessName | /pid ProcessID]
sv: Användning: taskkill [/?] [/f] [/im Processnamn | /pid Process-ID]

en: Error: Unknown or invalid command line option specified.
sv: Fel: Okänt eller ogiltigt kommandoradsflagga angavs.

en: Error: Invalid command line parameter specified.
sv: Fel: Ogiltig kommandoradsparameter angavs.

en: Error: One of options /im or /pid must be specified.
sv: Fel: Antingen /im eller /pid måste anges.

en: Error: Option %1 expects a command line parameter.
sv: Fel: Flaggan %1 kräver en kommandoradsparameter.

en: Error: Options /im and /pid are mutually exclusive.
sv: Fel: Flaggorna /im och /pid kan inte användas tillsammans.

en: Close message sent to top-level windows of process with PID %1!u!.
sv: Stängningsmeddelande sänt till toppnivåfönster för processen med PID %1!u!.

en: Close message sent to top-level windows of process "%1" with PID %2!u!.
sv: Stängningsmeddelande sänt till toppnivåfönster för processen "%1" med PID %2!u!.

en: Process with PID %1!u! was forcibly terminated.
sv: Tvingade fram nedstängning av processen med PID %1!u!.

en: Process "%1" with PID %2!u! was forcibly terminated.
sv: Tvingade fram nedstängning av processen "%1" med PID %2!u!.

en: Error: Could not find process "%1".
sv: Fel: Kunde inte hitta processen "%1".

en: Error: Unable to enumerate the process list.
sv: Fel: Kunde inte räkna upp processlistan.

en: Error: Unable to terminate process "%1".
sv: Fel: Kunde inte avsluta processen "%1".

en: Error: Process self-termination is not permitted.
sv: Fel: Processen får inte avsluta sig själv.

en: Image Name
sv: Bildnamn

en: Mem Usage
sv: Minnesanvändning

en: &New Task (Run...)
sv: &Ny aktivitet (Kör...)

en: E&xit Task Manager
sv: A&vsluta Aktivitetshanteraren

en: &Minimize On Use
sv: &Minimera vid användning

en: &Hide When Minimized
sv: &Dölj vid minimering

en: &Show 16-bit tasks
sv: &Visa 16-bitarsaktiviteter

en: &Refresh Now
sv: Uppd&atera nu

en: &Update Speed
sv: &Uppdateringsfrekvens

en: &High
sv: &Hög

en: &Low
sv: &Låg

en: &Paused
sv: &Pausad

en: &Select Columns...
sv: &Välj kolumner...

en: &CPU History
sv: &Processorhistorik

en: &One Graph, All CPUs
sv: En graf, alla pr&ocessorer

en: One Graph &Per CPU
sv: En graf &per processor

en: &Show Kernel Times
sv: Vi&sa kerneltider

en: Tile &Horizontally
sv: Ordna &horisontellt

en: Tile &Vertically
sv: Ordna &vertikalt

en: &Minimize
sv: &Minimera

en: &Cascade
sv: &Överlappande

en: &Bring To Front
sv: V&isa överst

en: &About Task Manager
sv: &Om Aktivitetshanteraren

en: &Switch To
sv: B&yt till

en: &End Task
sv: Avsluta aktivit&et

en: &Go To Process
sv: &Gå till process

en: &End Process
sv: Avsluta proc&ess

en: End Process &Tree
sv: Avslu&ta processträd

en: &Debug
sv: &Felsök

en: Set &Priority
sv: Ange &prioritet

en: &Realtime
sv: &Realtid

en: &Above Normal
sv: &Över normal

en: &Below Normal
sv: &Under normal

en: Set &Affinity...
sv: Ställ in &affinitet...

en: Edit Debug &Channels...
sv: &Redigera felsökningskanaler...

en: Task Manager
sv: Aktivitetshanteraren

en: &New Task...
sv: &Ny aktivitet...

en: &Show processes from all users
sv: Vi&sa processer från alla användare

en: CPU usage
sv: CPU-användning

en: Mem usage
sv: MEM-användning

en: Totals
sv: Totalt

en: Commit charge (K)
sv: Virtuellt minne (K)

en: Physical memory (K)
sv: Fysiskt minne (K)

en: Kernel memory (K)
sv: Kernelminne (K)

en: Handles
sv: Referenser

en: Threads
sv: Trådar

en: Processes
sv: Processer

en: Total
sv: Totalt

en: Limit
sv: Gräns

en: Peak
sv: Topp

en: System Cache
sv: Systemcache

en: Paged
sv: Växlat

en: Nonpaged
sv: Oväxlat

en: CPU usage history
sv: Historik för CPU-användning

en: Memory usage history
sv: Historik för MEM-användning

en: Debug Channels
sv: Felsökningskanaler

en: Processor Affinity
sv: Processaffinitet

en: The Processor Affinity setting controls which CPUs the process will be allowed to execute on.
sv: Inställningen för processaffinitet bestämmer vilka processorer processen tillåts köra på.

en: Select Columns
sv: Välj kolumner

en: Select the columns that will appear on the Process page of the Task Manager.
sv: Välj kolumner att visas på processidan i aktivitetshanteraren.

en: &Image Name
sv: &Image name

en: &PID (Process Identifier)
sv: &PID (Processidentifierare)

en: &CPU Usage
sv: &CPU-användning

en: CPU Tim&e
sv: CPU-&tid

en: &Memory Usage
sv: &Minnesanvändning

en: Memory Usage &Delta
sv: Minnesanvändnings-&delta

en: Pea&k Memory Usage
sv: H&ögsta minnesanvändning

en: Page &Faults
sv: Sid&fel

en: &USER Objects
sv: Anv&ändarobjekt

en: I/O Reads
sv: I/O-läsningar

en: I/O Read Bytes
sv: I/O byte lästa

en: &Session ID
sv: &Sessions-ID

en: User &Name
sv: A&nvändare

en: Page F&aults Delta
sv: Sidfelsdelt&a

en: &Virtual Memory Size
sv: &Virtuell minnesstorlek

en: Pa&ged Pool
sv: Väx&lat minne

en: N&on-paged Pool
sv: &Oväxlat minne

en: Base P&riority
sv: Bas-p&rio

en: &Handle Count
sv: Antal r&eferenser

en: &Thread Count
sv: Antal tr&ådar

en: GDI Objects
sv: GDI-objekt

en: I/O Writes
sv: I/O-skrivningar

en: I/O Write Bytes
sv: I/O byte skrivna

en: I/O Other
sv: I/O övrigt

en: I/O Other Bytes
sv: I/O byte övrigt

en: Create New Task
sv: Skapa ny aktivitet

en: Runs a new program
sv: Kör ett nytt program

en: Task Manager remains in front of all other windows unless minimized
sv: Aktivitetshanteraren visas framför andra program om den inte minimeras

en: Task Manager is minimized when a SwitchTo operation is performed
sv: Aktivitetshanteraren minimeras när du byter till en annan process

en: Hide the Task Manager when it is minimized
sv: Aktivitetshanteraren döljs då den minimeras

en: Force Task Manager to update now, regardless of Update Speed setting
sv: Tvinga aktivitetshanteraren att uppdatera nu, oavsett uppdateringsfrekvens

en: Displays tasks by using large icons
sv: Använder stora ikoner för att visa aktiviteter

en: Displays tasks by using small icons
sv: Använder små ikoner för att visa aktiviteter

en: Displays information about each task
sv: Visar information om varje aktivitet

en: Updates the display twice per second
sv: Uppdaterar displayen två gånger per sekund

en: Updates the display every two seconds
sv: Uppdaterar displayen varannan sekund

en: Updates the display every four seconds
sv: Uppdaterar displayen var fjärde sekund

en: Does not automatically update
sv: Uppdaterar inte automatiskt

en: Tiles the windows horizontally on the desktop
sv: Ställer upp fönstren horisontellt på skrivbordet

en: Tiles the windows vertically on the desktop
sv: Ställer upp fönstren vertikalt på skrivbordet

en: Minimizes the windows
sv: Minimerar fönstren

en: Maximizes the windows
sv: Maximerar fönstren

en: Cascades the windows diagonally on the desktop
sv: Visar fönstren på varandra diagonalt över skrivbordet

en: Brings the window front, but does not switch to it
sv: Tar fram fönstret, men sätter det inte i fokus

en: Displays Task Manager help topics
sv: Visar hjälpämnen om Aktivitetshanteraren

en: Displays program information, version number, and copyright
sv: Visar programinformation, versionsnummer samt copyright

en: Exits the Task Manager application
sv: Avslutar Aktivitetshanteraren

en: Shows 16-bit tasks under the associated ntvdm.exe
sv: Visar 16-bitarsprogram under 'ntvdm.exe'

en: Select which columns will be visible on the Process page
sv: Väljer vilka kolumner som visas på processidan

en: Displays kernel time in the performance graphs
sv: Visar kerneltid i prestandagraferna

en: A single history graph shows total CPU usage
sv: En historiegraf visar total processoranvändning

en: Each CPU has its own history graph
sv: Varje processor har en egen graf

en: Brings a task to the foreground, switch focus to that task
sv: Tar en aktivitet till förgrunden och sätter den i fokus

en: Tells the selected tasks to close
sv: Säger till den valda aktiviteten att avsluta

en: Switches the focus to the process of the selected task
sv: Byter fokus till den valda aktivitetens process

en: Restores the Task Manager from its hidden state
sv: Återställer aktivitetshanteraren från dess dolda status

en: Removes the process from the system
sv: Tar bort processen från systemet

en: Removes this process and all descendants from the system
sv: Tar bort den här processen och alla ättlingar från systemet

en: Attaches the debugger to this process
sv: Kopplar felsökaren till denna process

en: Controls which processors the process will be allowed to run on
sv: Kontrollerar vilka processorer processen tillåts köra på

en: Sets process to the REALTIME priority class
sv: Sätter processen till realtidsprioritet

en: Sets process to the HIGH priority class
sv: Ger processen hög prioritet

en: Sets process to the ABOVE NORMAL priority class
sv: Ger processen prioritet över normal

en: Sets process to the NORMAL priority class
sv: Ger processen normal prioritet

en: Sets process to the BELOW NORMAL priority class
sv: Ger processen prioritet under normal

en: Sets process to the LOW priority class
sv: Ger processen låg prioritet

en: Controls Debug Channels
sv: Ställer in felsökningskanaler

en: Performance
sv: Prestanda

en: CPU Usage: %3d%%
sv: CPU-användning: %3d%%

en: Processes: %d
sv: Processer: %d

en: Mem Usage: %1!u!kB / %2!u!kB
sv: Minne använt: %1!u! kB / %2!u! kB

en: CPU
sv: CPU-användning

en: CPU Time
sv: CPU-tid

en: Mem Delta
sv: Minnesdelta

en: Peak Mem Usage
sv: Högsta minnesanvändning

en: Page Faults
sv: Sidfel

en: USER Objects
sv: Användarobjekt

en: Session ID
sv: Sessions-ID

en: Username
sv: Användare

en: PF Delta
sv: Sidfelsdelta

en: VM Size
sv: VM-storlek

en: Paged Pool
sv: Växlat minne

en: NP Pool
sv: Oväxlat minne

en: Base Pri
sv: Bas-prio

en: Task Manager Warning
sv: Aktivitetshanterarvarning

en: WARNING: Changing the priority class of this process may
    cause undesired results including system instability. Are you
    sure you want to change the priority class?
sv: VARNING: Att ändra prioritetsklass på denna process kan
    orsaka oönskade resultat som instabilitet i systemet. Är du
    säker att du vill ändra prioritetsklassen?

en: Unable to Change Priority
sv: Kunde inte ändra prioritet

en: WARNING: Terminating a process can cause undesired
    results including loss of data and system instability. The
    process will not be given the chance to save its state or
    data before it is terminated. Are you sure you want to
    terminate the process?
sv: VARNING: Att avbryta en process kan orsaka oönskade
    resultat som förlust av data och instabilitet i systemet.
    Processen kommer inte få tillfälle att spara sitt tillstånd
    eller data innan det avbryts. Är du säker du vill
    avbryta processen?

en: Unable to Terminate Process
sv: Kunde inte avbryta process

en: WARNING: Debugging this process may result in loss of data.
    Are you sure you wish to attach the debugger?
sv: VARNING: Att felsöka denna process kan leda till förlust av data.
    Är du säker att du vill ansluta felsökaren?

en: Unable to Debug Process
sv: Kunde inte felsöka process

en: The process must have affinity with at least one processor
sv: Processen måste ha affinitet med minst en processor

en: Invalid Option
sv: Ogiltigt val

en: Unable to Access or Set Process Affinity
sv: Kan inte komma åt eller sätta processaffinitet

en: System Idle Process
sv: Systemets vänteprocess

en: Not Responding
sv: Svarar inte

en: Running
sv: Kör

en: Task
sv: Aktivitet

en: Wine Application Uninstaller
sv: Avinstallera Wine-program

en: Execution of uninstall command '%s' failed, perhaps due to missing executable.
    Do you want to remove the uninstall entry from the registry?
sv: Körning av avinstallationskommandot '%s' misslyckades, kanske p.g.a. saknad körbar fil.
    Vill du ta bor avinstallationsposten från registret?

en: uninstaller: The application with GUID '%1' was not found
sv: uninstaller: Programmet med GUID '%1' hittades inte

en: uninstaller: The option '--remove' must be followed by an application GUID
sv: uninstaller: Flaggan '--remove' måste följas av ett program-GUID

en: uninstaller: Invalid option [%1]
sv: uninstaller: Flaggan [%1] är ogiltig

en: Wine Application Uninstaller
    
    Uninstall applications from the current Wine prefix.
sv: Avinstallationsprogram för Wine-program
    
    Avinstallera program för aktuellt Wine-prefix.

en: Usage:
      uninstaller [options]
    
    Options:
      --help	    Display this information.
      --list	    List all applications installed in this Wine prefix.
      --remove {GUID}   Uninstall the specified application.
    		    Use '--list' to determine the application GUID.
      [no option]       Launch the graphical version of this program.
sv: Användning:
      uninstaller [flaggor]
    
    Flaggor:
      --help	    Visa denna information.
      --list	    Lista alla program som installerats i detta Wine-prefix.
      --remove {GUID}   Avinstallera angivet program.
    		    Använd '--list' för att avgöra program-GUID.
      [ingen flagga]       Kör den grafiska versionen av detta program.

en: &Pan
sv: &Panorera

en: &Scale to Window
sv: &Skala till fönster

en: &Left
sv: &Vänster

en: &Right
sv: &Höger

en: Regular Metafile Viewer
sv: Vanlig metafilvisare

en: Waiting for Program
sv: Väntar på program

en: Terminate Process
sv: Avsluta process

en: A simulated log-off or shutdown is in progress, but this program isn't responding.
    
    If you terminate the process you may lose all unsaved data.
sv: En simulerad utloggning eller avstängning pågår, men det här programmet svarar inte.
    
    Om du avslutar processen kan du förlora all osparad data.

en: The Wine configuration in %s is being updated, please wait...
sv: Wine-inställningarna i %s uppdateras, var god vänta...

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2.1 of the License, or (at your option) any later version.
sv: Detta bibliotek är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU Lesser General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 2.1 eller (om du så vill) någon senare version.

en: Windows registration information
sv: Registreringsinformation för Windows

en: &Owner:
sv: Ä&gare:

en: Organi&zation:
sv: Organi&sation:

en: Application settings
sv: Programinställningar

en: Wine can mimic different Windows versions for each application. This tab is linked to the Libraries and Graphics tabs to allow you to change system-wide or per-application settings in those tabs as well.
sv: Wine kan imitera olika Windows-versioner för varje program. Den här fliken är länkad till flikarna Bibliotek och Grafik för att låta dig ändra inställningar i de flikarna också, antingen systemövergripande eller per program.

en: Add appli&cation...
sv: &Lägg till program...

en: &Remove application
sv: &Ta bort program

en: &Windows Version:
sv: &Windows-version:

en: Window settings
sv: Fönsterinställningar

en: Automatically capture the &mouse in full-screen windows
sv: Fånga &musen automatiskt i helskärmsfönster

en: Allow the window manager to &decorate the windows
sv: Tillåt fönsterhanteraren att &dekorera fönstren

en: Allow the &window manager to control the windows
sv: Tillåt &fönsterhanteraren att styra fönstren

en: &Emulate a virtual desktop
sv: Emulera ett virtuellt skriv&bord

en: Desktop &size:
sv: Storlek på &skrivbord:

en: Screen resolution
sv: Skärmupplösning

en: This is a sample text using 10 point Tahoma
sv: Denna exempeltext använder 10-punkters Tahoma

en: DLL overrides
sv: DLL-åsidosättningar

en: Dynamic Link Libraries can be specified individually to be either builtin (provided by Wine) or native (taken from Windows or provided by the application).
sv: Dynamic Link Libraries kan anges individuellt att vara antingen inbyggda (tillhandahålls av Wine) eller ursprungliga (tagna från Windows eller tillhandahålls av programmet).

en: &New override for library:
sv: &Ny åsidosättning för bibliotek:

en: A&dd
sv: &Lägg till

en: Existing &overrides:
sv: Befintliga &åsidosättningar:

en: &Edit...
sv: R&edigera...

en: Edit Override
sv: Redigera åsidosättning

en: Load order
sv: Inläsningsordning

en: &Builtin (Wine)
sv: &Inbyggd (Wine)

en: &Native (Windows)
sv: &Ursprunglig (Windows)

en: Buil&tin then Native
sv: Inb&yggd sedan Ursprunglig

en: Nati&ve then Builtin
sv: Urs&prunglig sedan Inbyggd

en: Select Drive Letter
sv: Välj enhetsbokstav

en: Drive configuration
sv: Enhetskonfiguration

en: A&dd...
sv: &Lägg till...

en: &Path:
sv: &Sökväg:

en: Show Advan&ced
sv: Visa &avancerat

en: De&vice:
sv: &Enhet:

en: Bro&wse...
sv: B&läddra...

en: &Label:
sv: Et&ikett:

en: S&erial:
sv: Se&rienr:

en: &Show dot files
sv: Visa &punktfiler

en: Driver diagnostics
sv: Diagnostisera drivrutin

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Output device:
sv: Utgångsenhet:

en: Voice output device:
sv: Utgångsenhet för röster:

en: Input device:
sv: Ingångsenhet:

en: Voice input device:
sv: Ingångsenhet för röster:

en: &Test Sound
sv: &Testa ljud

en: Speaker configuration
sv: Högtalarkonfiguration

en: Speakers:
sv: Högtalare:

en: Appearance
sv: Utseende

en: &Theme:
sv: &Tema:

en: &Install theme...
sv: &Installera tema...

en: It&em:
sv: Ob&jekt:

en: C&olor:
sv: Fä&rg:

en: Folders
sv: Mappar

en: &Link to:
sv: &Länka till:

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Drives
sv: Enheter

en: Select the Unix target directory, please.
sv: Välj unix-målkatalog, tack.

en: Hide Advan&ced
sv: Dölj &avancerat

en: (No Theme)
sv: (Inget tema)

en: Graphics
sv: Grafik

en: Desktop Integration
sv: Skrivbordsintegration

en: Audio
sv: Ljud

en: About
sv: Om

en: Wine configuration
sv: Konfiguration av Wine

en: Theme files (*.msstyles; *.theme)
sv: Temafiler (*.msstyles; *.theme)

en: Select a theme file
sv: Välj en temafil

en: Folder
sv: Shell-mapp

en: Links to
sv: Länkar till

en: Wine configuration for %s
sv: Wine-konfiguration för %s

en: Selected driver: %s
sv: Vald drivrutin: %s

en: (None)
sv: (Ingen)

en: Audio test failed!
sv: Ljudtest misslyckades!

en: (System default)
sv: (Systemstandard)

en: 5.1 Surround
sv: 5.1 surround

en: Quadraphonic
sv: 4-kanalsstereo

en: Changing the load order of this library is not recommended.
    Are you sure you want to do this?
sv: Ändring av inläsningsordningen för detta bibliotek rekommenderas inte.
    Är du säker på att du vill göra detta?

en: Warning: system library
sv: Varning: systembibliotek

en: native
sv: ursprunglig

en: builtin
sv: inbyggd

en: native, builtin
sv: ursprunglig, inbyggd

en: builtin, native
sv: inbyggd, ursprunglig

en: disabled
sv: inaktiverad

en: Default Settings
sv: Standardinställningar

en: Wine Programs (*.exe; *.exe.so)
sv: Wine-program (*.exe; *.exe.so)

en: Use global settings
sv: Använd globala inställningar

en: Select an executable file
sv: Välj en körbar fil

en: Autodetect
sv: Upptäck automatiskt

en: Local hard disk
sv: Lokal hårddisk

en: Network share
sv: Nätverksutdelning

en: Floppy disk
sv: Diskett

en: CD-ROM
sv: Cd-rom

en: You cannot add any more drives.
    
    Each drive must have a letter, from A to Z, so you cannot have more than 26.
sv: Du kan inte lägga till fler enheter.
    
    Varje enhet måste ha en bokstav från A till Z, så du kan inte ha fler än 26.

en: System drive
sv: Systemenhet

[ctx: Drive letter]
en: Letter
sv: Bokstav

en: Target folder
sv: Målmapp

en: You don't have a drive C. This is not so great.
    
    Remember to click 'Add' in the Drives tab to create one!
sv: Du saknar enhet C. Det här är inte så bra.
    
    Kom ihåg att klicka på ‘Lägg till’ i fliken Enheter för att skapa en!

en: Controls Background
sv: Bakgrund i kontroller

en: Controls Text
sv: Text i kontroller

en: Menu Background
sv: Menybakgrund

en: Menu Text
sv: Menytext

en: Scrollbar
sv: Rullningslist

en: Selection Background
sv: Bakgrund för markering

en: Selection Text
sv: Text för markering

en: Tooltip Background
sv: Bakgrund för verktygstips

en: Tooltip Text
sv: Text för verktygstips

en: Window Background
sv: Fönsterbakgrund

en: Window Text
sv: Fönstertext

en: Active Title Bar
sv: Aktiv namnlist

en: Active Title Text
sv: Aktiv titeltext

en: Inactive Title Bar
sv: Inaktiv namnlist

en: Inactive Title Text
sv: Inaktiv titeltext

en: Message Box Text
sv: Text i meddelandefönster

en: Application Workspace
sv: Arbetsyta i program

en: Window Frame
sv: Fönsterram

en: Active Border
sv: Aktiv kant

en: Inactive Border
sv: Inaktiv kant

en: Controls Shadow
sv: Skugga i kontroller

en: Gray Text
sv: Grå text

en: Controls Highlight
sv: Markering i kontroller

en: Controls Dark Shadow
sv: Mörk skugga i kontroller

en: Controls Light
sv: Ljus i kontroller

en: Controls Alternate Background
sv: Alternativ bakgrund i kontroller

en: Hot Tracked Item
sv: Hovrat föremål

en: Active Title Bar Gradient
sv: Gradient för aktiv namnlist

en: Inactive Title Bar Gradient
sv: Gradient för inaktiv namnlist

en: Menu Highlight
sv: Menymarkering

en: Menu Bar
sv: Menyrad

en: wineconsole: Starting program %s failed.
    The command is invalid.
sv: wineconsole: Start av programmet %s misslyckades.
    Kommandot är ogiltigt.

en: Program Error
sv: Programfel

en: The program %s has encountered a serious problem and needs to close. We are sorry for the inconvenience.
sv: Programmet %s har stött på ett allvarligt problem och måste avslutas. Vi ber om ursäkt för besväret.

en: This can be caused by a problem in the program or a deficiency in Wine. You may want to check the <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> for tips about running this application.
sv: Detta kan ha orsakats av ett fel i programmet eller en brist i Wine. Du kan söka på <a href="https://appdb.winehq.org">Application Database</a> efter tips om hur man kör detta program.

en: Show &Details
sv: Visa &detaljer

en: Program Error Details
sv: Detaljer om programfel

en: If this problem is not present under Windows and has not been reported yet, you can save the detailed information to a file using the "Save As" button, then <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">file a bug report</a> and attach that file to the report.
sv: Om detta problem inte visar sig i Windows och ännu inte har rapporterats, kan du spara detaljerna till en fil med knappen "Spara som" och <a href="https://wiki.winehq.org/Bugs">skicka en felrapport</a> med filen som en bilaga.

en: (unidentified)
sv: (oidentifierad)

en: Saving failed
sv: Misslyckades med att spara

en: Loading detailed information, please wait...
sv: Hämtar detaljerna, var god vänta...

en: &Open	Enter
sv: &Öppna	Enter

en: Re&name...
sv: &Byt namn...

en: Propert&ies	Alt+Enter
sv: &Egenskaper	Alt+Enter

en: Cr&eate Directory...
sv: Sk&apa mapp...

en: Connect &Network Drive...
sv: &Anslut nätverksenhet...

en: &Disconnect Network Drive
sv: Koppla &ifrån nätverksenhet

en: &Name
sv: &Namn

en: &All File Details
sv: &Alla fildetaljer

en: &Sort by Name
sv: &Sortera efter namn

en: Sort &by Type
sv: Sortera efter t&yp

en: Sort by Si&ze
sv: Sortera efter st&orlek

en: Sort by &Date
sv: Sortera efter dat&um

en: Filter by&...
sv: Filtrera efter&...

en: &Drive Bar
sv: &Enhetsfält

en: F&ull Screen	Ctrl+Shift+S
sv: &Helskärm	Ctrl+Shift+S

en: New &Window
sv: Nytt &fönster

en: Cascading	Ctrl+F5
sv: Överlappande	Ctrl+F5

en: Tile &Vertically	Ctrl+F4
sv: Ordna &vertikalt	Ctrl+F4

en: &About Wine File Manager
sv: &Om Wine-filhanteraren

en: Select destination
sv: Välj mål

en: By File Type
sv: Efter filtyp

en: File type
sv: Filtyp

en: &Directories
sv: &Kataloger

en: &Programs
sv: &Program

en: Docu&ments
sv: &Dokument

en: &Other files
sv: &Andra filer

en: Show Hidden/&System Files
sv: Visa gömda/&system-filer

en: &File Name:
sv: &Filnamn:

en: Full &Path:
sv: F&ull sökväg:

en: Last Change:
sv: Sist ändrad:

en: &Compressed
sv: &Komprimerad

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: Applying font settings
sv: Verkställ typsnittsinställningar

en: Error while selecting new font.
sv: Ett fel uppstod när ett nytt typsnitt valdes.

en: Wine File Manager
sv: Wine-filhanteraren

en: Shell
sv: Skal

en: Creation date
sv: Skapad

en: Access date
sv: Åtkommen

en: Modification date
sv: Modifierad

en: %1 of %2 free
sv: %1 av %2 ledigt

en: &Game
sv: &Spel

en: &New	F2
sv: &Nytt	F2

en: Question &Marks
sv: &Frågetecken

en: &Beginner
sv: Ny&börjare

en: &Custom...
sv: An&passad...

en: &Fastest Times
sv: Snabbaste &tider

en: &About WineMine
sv: &Om Minor

en: Fastest Times
sv: Snabbaste tider

en: Fastest times
sv: Snabbaste tider

en: Beginner
sv: Nybörjare

en: Reset Results
sv: Återställ resultat

en: Congratulations!
sv: Gratulerar!

en: Please enter your name
sv: Ange ditt namn

en: Custom Game
sv: Anpassat spel

en: Rows
sv: Rader

en: Columns
sv: Kolumner

en: Mines
sv: Minor

en: All results will be lost. Are you sure?
sv: Alla resultat kommer att gå förlorade. Är du säker?

en: WineMine
sv: Minor

en: Nobody
sv: Ingen

en: Printer &setup...
sv: Skrivar&konfiguration...

en: &Annotate...
sv: K&ommentera...

en: &Bookmark
sv: &Bokmärke

en: &Define...
sv: &Definiera...

en: Always on &top
sv: Alltid &överst

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Small
sv: Litet

en: Large
sv: Stort

en: &Help on help	F1
sv: &Hjälp om hjälp	F1

en: &About Wine Help
sv: &Om Wine Hjälp

en: Annotation...
sv: Kommentar...

en: Copy
sv: Kopiera

en: Search
sv: Sök

en: Wine Help
sv: Wine Hjälp

en: Error while reading the help file `%s'
sv: Fel vid läsning av hjälpfilen `%s'

en: Summary
sv: Sammandrag

en: &Index
sv: &Innehåll

en: Help files (*.hlp)
sv: Hjälpfiler (*.hlp)

en: Cannot find '%s'. Do you want to find this file yourself?
sv: Kan inte hitta '%s'. Vill du söka efter denna fil?

en: Cannot find a richedit implementation... Aborting
sv: Kan inte hitta en implementation av richedit... Avslutar

en: Help topics:
sv: Hjälprubriker:

en: Error: Command line not supported
sv: Fel: Kommandoraden stöds inte

en: Error: Alias not found
sv: Fel: Aliaset hittades inte

en: Error: Invalid query
sv: Fel: Ogiltig fråga

en: Error: Invalid syntax for PATH
sv: Fel: Ogiltig syntax för PATH

en: &New...	Ctrl+N
sv: &Nytt...	Ctrl+N

en: R&edo	Ctrl+Y
sv: Å&terställ	Ctrl+Y

en: &Clear	Del
sv: Ta &bort	Del

en: &Select all	Ctrl+A
sv: &Markera allt	Ctrl+A

en: Find &next	F3
sv: Sök &nästa	F3

en: Read-&only
sv: Sk&rivskyddat

en: &Modified
sv: &Ändrat

en: E&xtras
sv: E&xtra

en: Selection &info
sv: &Information om markerad text

en: Character &format
sv: &Teckenformat

en: &Def. char format
sv: &Standardteckenformat

en: Paragrap&h format
sv: Stycke&format

en: &Get text
sv: &Hämta text

en: &Format Bar
sv: &Formatfält

en: &Ruler
sv: &Linjal

en: &Insert
sv: &Infoga

en: &Date and time...
sv: &Datum och tid...

en: &Lists
sv: &Listor

en: &Bullet points
sv: &Punktuppställning

en: Numbers
sv: Nummer

en: Letters - lower case
sv: Bokstäver - gemener

en: Letters - upper case
sv: Bokstäver - versaler

en: Roman numerals - lower case
sv: Romerska siffror - gemener

en: Roman numerals - upper case
sv: Romerska siffror - versaler

en: &Paragraph...
sv: &Stycke...

en: &Tabs...
sv: &Tabulatorer...

en: Backgroun&d
sv: &Bakgrund

en: &Pale yellow	Ctrl+2
sv: Blek&gult	Ctrl+2

en: &About Wine Wordpad
sv: &Om Wine Wordpad

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Available formats
sv: Tillgängliga format

en: New document type
sv: Ny dokumenttyp

en: Paragraph format
sv: Formatera stycke

en: Indentation
sv: Indrag

en: Left
sv: Vänsterställt

en: Right
sv: Högerställt

en: First line
sv: Första rad

en: Alignment
sv: Justering

en: Tabs
sv: Tabulatorer

en: Tab stops
sv: Tabbstopp

en: &Add
sv: Lägg &till

en: Remove al&l
sv: Ta bort a&lla

en: Line wrapping
sv: Radbrytning

en: &No line wrapping
sv: &Ingen radbrytning

en: Wrap text by the &window border
sv: &Bryt text vid fönsterkanten

en: Wrap text by the &margin
sv: Bryt text vid &marginalen

en: Toolbars
sv: Verktygsfält

en: All documents (*.*)
sv: Alla filer (*.*)

en: Text documents (*.txt)
sv: Textdokument (*.txt)

en: Rich text format (*.rtf)
sv: Rich text-format (*.rtf)

en: Rich text document
sv: Rich text-dokument

en: Text document
sv: Textdokument

en: Unicode text document
sv: Textdokument (Unicode)

en: Printer files (*.prn)
sv: Skrivarfiler (*.prn)

en: Center
sv: Centrerat

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Two pages
sv: Två sidor

en: One page
sv: En sida

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Page
sv: Sida

en: Pages
sv: Sidor

en: inch
sv: tum

en: Document
sv: Dokument

en: Save changes to '%s'?
sv: Spara ändringar i '%s'?

en: Finished searching the document.
sv: Sökningen i dokumentet har slutförts.

en: Failed to load the RichEdit library.
sv: Misslyckades att läsa in RichEdit-biblioteket.

en: You have chosen to save in plain text format, which will cause all formatting to be lost. Are you sure that you wish to do this?
sv: Du har valt att spara i rent textformat, vilket kommer leda till att all formatering förloras. Är du säker att du vill göra detta?

en: Invalid number format.
sv: Ogiltigt talformat.

en: OLE storage documents are not supported.
sv: OLE-lagringsdokument stöds ej.

en: Could not save the file.
sv: Kunde inte spara filen.

en: You do not have access to save the file.
sv: Du har inte tillgång till att spara filen.

en: Could not open the file.
sv: Kunde inte öppna filen.

en: You do not have access to open the file.
sv: Du har inte tillgång till att öppna filen.

en: Printing not implemented.
sv: Utskrift ej implementerat.

en: Cannot add more than 32 tab stops.
sv: Kan ej lägga till mer än 32 tabbstopp.

en: Starting Wordpad failed
sv: Kunde inte starta Wordpad

en: Invalid number of parameters - Use xcopy /? for help
sv: Ogiltigt antal parametrar - Använd xcopy /? för hjälp

en: Invalid parameter '%1' - Use xcopy /? for help
sv: Ogiltig parameter '%1' - Använd xcopy /? för hjälp

en: Press <Enter> to begin copying
sv: Tryck <Enter> för att börja kopiera

en: %1!d! file(s) would be copied
sv: %1!d! fil(er) skulle kopieras

en: %1!d! file(s) copied
sv: %1!d! fil(er) kopierade

en: Is '%1' a filename or directory
    on the target?
    (F - File, D - Directory)
sv: Är '%1' ett filnamn eller en katalog
    på målet?
    (F - Fil, K - Katalog)

en: %1? (Yes|No)
sv: %1? (Ja|Nej)

en: Overwrite %1? (Yes|No|All)
sv: Skriv över %1? (Ja|Nej|Alla)

en: Copying of '%1' to '%2' failed with r/c %3!d!
sv: Kunde inte kopiera '%1' till '%2'; misslyckades med r/c %3!d!

en: Failed during reading of '%1'
sv: Kunde inte läsa '%1'

[ctx: Directory key]
en: D
sv: K
