Wine - en to th translation catalogue (220 entries)

en: OK
th: ตกลง

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: All files (*.*)
th: ทุกแฟ้ม (*.*)

en: Properties for %s
th: คุณสมบัติของ %s

en: &Apply
th: มีผลทันที

en: Help
th: ช่วยเหลีอ

en: < &Back
th: < ย้อนกลับ

en: &Next >
th: ต่อไป >

en: Finish
th: ทําให้เสร็จ

en: Customize Toolbar
th: ปรับแต่งแถบเครื่องมือ

en: &Close
th: ปิด

en: R&eset
th: แก้ออก

en: &Help
th: ช่วยเหลีอ

en: Move &Up
th: ย้ายขึ้น

en: Move &Down
th: ย้ายลง

en: A&vailable buttons:
th: ทีเลือกได้:

en: &Add ->
th: บวก ->

en: <- &Remove
th: <- ถอดออก

en: &Toolbar buttons:
th: การกระทําแถบเครื่องมือ:

en: Close
th: ปีด

en: Today:
th: วันนี้:

en: Go to today
th: ไปถึงวันนี้

en: Open
th: เปิด

en: File &Name:
th: ชื่อแฟ้ม:

en: &Directories:
th: ไดเรกทอรี:

en: List Files of &Type:
th: ตัวกรอง:

en: Dri&ves:
th: ดิสก์:

en: &Read Only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Save As...
th: บันทืกเป็น...

en: Save As
th: บันทืก

en: Print
th: พิมพ์

en: Printer:
th: เครื่องพิมพ์:

en: Print range
th: ย่อ

en: &All
th: ทั้งหมด

en: S&election
th: ย่อส่วนทีใช้

en: &Pages
th: หนา

en: &Setup
th: ปรับแต่ง

en: &From:
th: จาก:

en: &To:
th: ส่งถึง:

en: Print &Quality:
th: คุฌภาพการใช้:

en: Print to Fi&le
th: พิมพ์เป็นแฟ้ม

en: Condensed
th: ย่อ

en: Print Setup
th: ปรับแค่งเครื่องพิมพ์

en: Printer
th: เครื่องพิมพ์

en: &Default Printer
th: เครื่องพิมพ์&Default

en: [none]
th: [ไม่ได้เลือก]

en: Specific &Printer
th: เครื่องพิมพ์Specific

en: Orientation
th: ทีศทางการวาง

en: Po&rtrait
th: การตั้ง

en: &Landscape
th: แนวนอน

en: Paper
th: กระดาษ

en: Si&ze
th: ขนาด

en: &Source
th: จาก

en: Font
th: ต้วอักษร

en: &Font:
th: ต้วอักษร:

en: Font St&yle:
th: รูปแบบต้วอักษร:

en: &Size:
th: ขนาด:

en: &Underline
th: ขีดเส้นใต้

en: &Color:
th: สี:

en: Sample
th: ตัวอย่าง

en: Color
th: สี

en: &Custom Colors:
th: 'สีที่กําหนดเอง':

en: &Red:
th: สีแดง:

en: &Green:
th: สีเขียว:

en: &Blue:
th: สีฟ้า:

en: &Hue:
th: &H:

en: &Add to Custom Colors
th: เพิ่มเข้าไป 'สีที่กําหนดเอง'

en: &Define Custom Colors >>
th: ปรับแต่ง 'สีที่กําหนดเอง' >>

en: Find
th: ค้นหา

en: Fi&nd What:
th: ข้อความทีค้นหา:

en: Match &Whole Word Only
th: ตรงกันทุกตัวอักษร

en: Match &Case
th: พิจารณาตัวเล็ก-ใหญ่

en: Direction
th: ทาง

en: &Up
th: ขึ้น

en: &Down
th: ลง

en: &Find Next
th: ค้นหาต่อไป

en: Replace
th: แทนที

en: Re&place With:
th: การแทนทีข้อความ:

en: &Replace
th: แทนที

en: Replace &All
th: แทนทีทังหมด

en: &Properties
th: ปรับแต่งนาฬิกา

en: Print to fi&le
th: พิมพ์เป็นแฟ้ม

en: &Name:
th: ชื่อ:

en: Status:
th: อาการเครื่อง:

en: Type:
th: แบบ:

en: Where:
th: ทีไหน:

en: Comment:
th: ข้อความ:

en: Pa&ges
th: หนา

en: &Selection
th: ย่อส่วนทีใช้

en: &from:
th: จาก:

en: &to:
th: ส่งถึง:

en: Copies
th: สําเนา

en: Number of &copies:
th: กี่สําเนา:

en: C&ollate
th: จัดเรียงตามลําดับ

en: Si&ze:
th: ขนาด:

en: &Source:
th: จากไหน:

en: P&ortrait
th: การตั้ง

en: L&andscape
th: แนวนอน

en: Setup Page
th: ปรับแต่ง

en: &Tray:
th: ถาด:

en: &Portrait
th: การตั้ง

en: L&eft:
th: ซ้าย:

en: &Right:
th: ขวา:

en: T&op:
th: บน:

en: &Bottom:
th: ล่าง:

en: P&rinter...
th: เครื่องพิมพ์...

en: Look &in:
th: ดูข้างใน:

en: File &name:
th: ชื่อแฟ้ม:

en: Files of &type:
th: ตัวกรอง:

en: Open as &read-only
th: อ่านอย่างเดียว

en: &Open
th: เปิด

en: File not found
th: ไม่พบแฟ้ม

en: A filename cannot contain any of the following characters:
                              / : < > |
th: ในชื่อแฟ้มใช้ไมได้ต้วนี้:
                              / : < > |

en: Path does not exist
th: ไม่พบไดเรกทอรี

en: File does not exist
th: ไม่พบแฟ้ม

en: Up One Level
th: ขึ้นหนึ่งระดับ

en: Create New Folder
th: สร้างไดเรกทอรีใหม่

en: List
th: กําหนด

en: Details
th: รายละเอียด

en: Browse to Desktop
th: ค้นหารายการพื้นที่ทำงาน

en: Black
th: สีดํา

en: Maroon
th: สีเลืดหมู

en: Green
th: สีเขียว

en: Olive
th: สีเขียวเข้ม

en: Navy
th: สีนําเงิน

en: Purple
th: สีม่วง

en: Teal
th: สีเขียวอมนําเงินข้ม

en: Gray
th: สีเทา

en: Silver
th: สีเงิน

en: Red
th: สีแดง

en: Lime
th: สีเขียวออ่น

en: Yellow
th: สีเหลือง

en: Blue
th: สีฟ้า

en: Aqua
th: สีฟ้าออ่น

en: White
th: สีขาว

en: Unreadable Entry
th: อ่านรายการไมได้

en: The 'from' entry cannot exceed the 'to' entry.
th: 'จาก' ต่องเป็นน้อยก่วะ 'ส่งถึง'

en: Margins overlap or fall outside Paper boundaries.
    Please reenter margins.
th: ขอบกระดาษใหญ่เกินไป
    กรุณาเลื่อกใหม่

en: A printer error occurred.
th: ความปิดเครื่องพิมพ์

en: No default printer defined.
th: ไมมีเครื่องพิมพ์ปกติ

en: Cannot find the printer.
th: ไม่พบเครื่องพิมพ์

en: Out of memory.
th: ความจํา์หมด

en: An error occurred.
th: เกิดความปิดพลาด

en: Unknown printer driver.
th: ไม่รู้จักดไร์เวอร์์เครื่องพิมพ์

en: Ready
th: พร้อม

en: Paused;
th: ชะลอ;

en: Error;
th: ความปิด;

en: Pending deletion;
th: กําลังจะลบ;

en: Paper jam;
th: กระดาษติด;

en: Out of paper;
th: กระดาษหมด;

en: Printer offline;
th: เครื่องพิมพ์ปิด;

en: Busy;
th: ยุ่ง;

en: Printing;
th: กํมลังพิมพ์;

en: Output tray is full;
th: ถาดเต็ม;

en: Not available;
th: ใช้ไม่ได้ตอนนี้;

en: Waiting;
th: เครื่องพิมพ์รออยู่;

en: Processing;
th: กําลังทํางาน;

en: Initializing;
th: กํมลังะเร็ม;

en: Warming up;
th: กํมลังะพรอม;

en: Toner low;
th: หมึกจะหมด;

en: No toner;
th: หมึกหมดแล้ว;

en: Interrupted by user;
th: ผู้ใช้ยกเลิก;

en: Out of memory;
th: ความจําเครื่องพิมพ์หมด;

en: The printer door is open;
th: ประตูเครื่องพิมพ์เปิด;

en: Print server unknown;
th: ไม่รู้จักเสอร์เวอร์์;

en: Power save mode;
th: ใช้ไฟ้น้อย;

en: Default Printer;
th: เครื่องพิมพ์ปกติ;

en: There are %d documents in the queue
th: มี %d แฟ้มรออยู่

en: Margins [inches]
th: ขอบกระดาษ [นิ้ว]

en: Margins [mm]
th: ขอบกระดาษ [มม.]

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่ใช่

en: &Contents
th: เนื้อหา

en: &Search
th: คันหา

en: &File
th: แฟ้ม

en: Save &as...
th: บันทืกเป็น...

en: Font: [1]
th: ต้วอักษร: [1]

en: True
th: จริง

en: False
th: ไม่จริง

en: On
th: เปิด

en: Off
th: ปิด

en: E&xit
th: ออก

en: My Computer
th: เครื่องส่วนตัว

en: Ana&log
th: ธรรมดา

en: Digi&tal
th: ดิจิตัล

en: &Without Titlebar
th: แสดงแทบเมนู

en: &Seconds
th: วินาที

en: &Date
th: วันที่

en: &Always on Top
th: ยูบนสุดเสมอ

en: Clock
th: นาฬิกา

en: &Edit
th: แก้ไข

en: &New	Ctrl+N
th: สร้างใหม่	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
th: เปิด...	Ctrl+O

en: &Save	Ctrl+S
th: บันทืก	Ctrl+S

en: &Print...	Ctrl+P
th: พิมพ์...	Ctrl+P

en: Page Se&tup...
th: ปรับแต่งหน้า...

en: P&rinter Setup...
th: ปรับแต่งเครื่องพิมพ์...

en: &Undo	Ctrl+Z
th: เรียกคืน	Ctrl+Z

en: Cu&t	Ctrl+X
th: ตัด	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
th: ตัดลอก	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
th: วาง	Ctrl+V

en: &Delete	Del
th: ลบ	Del

en: Select &all	Ctrl+A
th: เลือกทั้งหมด	Ctrl+A

en: &Wrap long lines
th: ห่อบรรทัดยาว

en: &Search...	Ctrl+F
th: ค้นหา...	Ctrl+F

en: &Search next	F3
th: ค้นหาต่อไป	F3

en: Page Setup
th: ปรับแต่งหน้า

en: &Header:
th: หัว:

en: &Left:
th: ฃ้าย:

en: &Top:
th: บน:

en: Page &p
th: หน้า &p

en: ERROR
th: ความปิด

en: Untitled
th: ไม่กําหนดชึ่อ

en: Text files (*.txt)
th: แฟ้มตํารา (*.txt)

en: File '%s' does not exist.
    
    Do you want to create a new file?
th: ไม่พบแฟ้ม '%s' ที่ต้องการเปิด
    
    คุณต้องการสร้างใหม่ไม่?

en: File '%s' has been modified.
    
    Would you like to save the changes?
th: มีการเปลี่ยนแปลงกับเอกสาร '%s'
    
    คุณต้องการบันทึกมันหรือไม่?

en: '%s' could not be found.
th: ไม่พบข้อความ '%s' ที่ต้องการค้นหา

en: WARNING
th: คําตือน

en: Information
th: รายละเอียด

en: Fonts
th: ดัวอักษร
