WinFF 1.5.0 - en to sv translation catalogue (190 entries)

[ctx: TFRMABOUT.FRMABOUT.CAPTION]
en: About WinFF
sv: Om WinFF

[ctx: TFRMABOUT.LBLBELLARD.CAPTION]
en: Trademark Fabrice Belllard
sv: Varumärke Fabrice Belllard

en: Copyright %s ; Licence: GPL V3+
sv: Copyright %s ; Licens: GPL V3+

[ctx: TFRMABOUT.LBLGEVERS.CAPTION]
en: Debian/Ubuntu Packaging by Paul Gevers
sv: Debian-/Ubuntu-paketering av Paul Gevers

[ctx: TFRMABOUT.LBLHQPRESETS.CAPTION]
en: High Quality Presets From
sv: Högkvalitativ inställningsmall från

[ctx: TFRMABOUT.LBLKLEPATSCH.CAPTION]
en: Icons and Logo by Alex Klepatsch
sv: Ikoner och logotyp av Alex Klepatsch

[ctx: TFRMABOUT.LBLWINBUILD.CAPTION]
en: FFmpeg Windows Builds by
sv: FFmpeg Windows-kompilering av

[ctx: TFRMABOUT.TABTHANKS.CAPTION]
en: Thanks
sv: Tack

en: Add / Update
sv: Lägg till / Uppdatera

[ctx: TFRMEDITPRESETS.CANCELBTN.CAPTION]
en: Close
sv: Stäng

en: Delete
sv: Ta bort

en: One word, only letters and numbers
sv: Ett ord, endast bokstäver och siffror

en: Enter a more descriptive name for this preset
sv: Ange ett mer beskrivande namn för denna inställningsmall

en: Please don't use -i or output file parameters
sv: Använd inte -i eller parametrar för utdatafil

en: Do not include a dot
sv: Inkludera ingen punkt

en: Choose a category to group this preset under
sv: Välj en kategori att gruppera denna inställningsmall under

[ctx: TFRMEDITPRESETS.EXPORT.CAPTION]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: TFRMEDITPRESETS.FRMEDITPRESETS.CAPTION]
en: Edit Presets
sv: Redigera inställningsmallar

en: Import
sv: Importera

en: Category / Preset
sv: Kategori / Inställningsmall

en: Preset Name (one word, only letters and numbers)
sv: Namn på inställningsmallen (Ett ord, endast bokstäver och siffror)

en: Preset Label
sv: Etikett för inställningsmallen

en: Preset Command Line Parameters (no -i or output file)
sv: Förinställda kommandoradsparametrar (inget -i eller målfil)

en: Output File Extension (do not include the '.' )
sv: Filnamnstillägg för målfil (inkludera ingen ".")

en: Category
sv: Kategori

en: Save
sv: Spara

en: Import a Preset
sv: Importera en inställningsmall

en: Export a Preset
sv: Exportera en inställningsmall

[ctx: TFRMEXPORT.CANCELBTN.CAPTION]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Export Presets
sv: Exportera inställningsmallar

[ctx: TFRMEXPORT.EXPORTBTN.CAPTION]
en: Export
sv: Exportera

en: Choose Presets to Export:
sv: Välj inställningsmall att exportera:

[ctx: TFRMMAIN.AUDBITRATE.HINT]
en: (<integer>) the target kilobits/second that the stream should use
sv: (<heltal>) hur många kilobit/sekund som strömmen får använda

en: (<integer>) number of audio channels
sv: (<heltal>) antal ljudkanaler

en: (<integer>) the sampling frequency of the audio in Hertz
sv: (<heltal>) samplingsfrekvens för ljudet (i Hertz)

en: Add
sv: Lägg till

en: Add file(s) to the list for conversion
sv: Lägg till filer i listan för konvertering

en: Clear
sv: Rensa

en: Remove all files from the list
sv: Ta bort alla filer från listan

en: Convert
sv: Konvertera

en: Start the conversion process
sv: Starta konverteringsprocessen

[ctx: TFRMMAIN.BTNOPTIONS.CAPTION]
en: Options
sv: Alternativ

en: Open/close the additional options window
sv: Öppna/Stäng fönstret med fler inställningsalternativ

en: Play
sv: Spela upp

en: Preview the selected source file with ffplay (good test to see if conversion is possible)
sv: Förhandsvisa den valda filen med ffplay (bra test för att se om konvertering är möjlig)

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Preview using the output settings
sv: Förhandsvisa med utdatainställningar

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove selected file(s) from the list
sv: Ta bort de valda filerna från listan

en: Device or file type the video should be converted to
sv: Enhet eller filtyp som videon skall konverteras till

en: 90 Left
sv: 90° vänster

en: 90 Left + Vertical Flip
sv: 90° vänster + Vertikal vändning

[ctx: TFRMMAIN.CBOUTPUTPATH.CAPTION]
en: Use Source Folder
sv: Använd källmappen

en: 90 Right
sv: 90° höger

en: 90 Right + Vertical Flip
sv: 90° höger + Vertikal vändning

en: Using two passes allows the encoder to gather information in the first run for enhanced quality
sv: Genom att använda två pass tillåts videokodaren att samla information under det första steget, för högre kvalitet

en: Deinterlace
sv: Avfläta

en: Removes interlacing from the video (if necessary)
sv: Avflätar videon (om det behövs)

en: Target location for the final video (choose a different folder than the source folder)
sv: Målmapp för den konverterade videofilen (välj en annan mapp än källmappen)

en: Select Video Files...
sv: Välj videofiler...

en: (<integer:integer> or <real>) the physical aspect ratio (DAR) of the target display
sv: (<heltal:heltal> eller <decimaltal>) de fysiska proportionerna (DAR) på målenhetens skärm

en: (<integer>) From 10 up to audio sampling rate such as 44100, 48000. Allows "stretch"/"squeeze" audio stream.
sv: (<heltal>) Från 10 upp till ljudsamplingsfrekvens såsom 44100, 48000. Tillåter "utsträckt"/"hoptryckt" ljudström.

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKHH.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
sv: <hh:mm:ss> - Gå till denna position före konverteringsstart

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKMM.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
sv: <hh:mm:ss> - Gå till denna position före konverteringsstart

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKSS.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
sv: <hh:mm:ss> - Gå till denna position före konverteringsstart

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRHH.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
sv: <hh:mm:ss> - Stoppa när så här mycket blivit konverterat

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRMM.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
sv: <hh:mm:ss> - Stoppa när så här mycket blivit konverterat

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRSS.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
sv: <hh:mm:ss> - Stoppa när så här mycket blivit konverterat

en: (<integer>) 256 = Current Volume, 128 = Half Volume, 512 = Double Volume
sv: (<heltal>) 256 = Aktuell volym, 128 = Halv volym, 512 = Dubbel volym

en: Convert to:
sv: Konvertera till:

en: Audio Channels
sv: Ljudkanaler

[ctx: TFRMMAIN.LABEL12.CAPTION]
en: Output Folder:
sv: Målmapp:

en: Preset:
sv: Inställningsmall:

en: Volume
sv: Volym

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Seek to
sv: Gå till

en: Time to Record
sv: Tid att spela in

en: Hours / Minutes / Seconds
sv: Timmar / Minuter / Sekunder

en: Additional Command Line Parameters
sv: Fler kommandoradsparametrar

en: 1st Pass
sv: 1:a pass

en: 2nd Pass
sv: 2:a pass

en: Audio Bitrate
sv: Bithastighet ljud

en: Sample Rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Apply to All
sv: Tillämpa på alla

en: Aspect Ratio
sv: Proportioner

en: Cancel Changes
sv: Förkasta ändringar

en: Bottom
sv: Underkant

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Top
sv: Överkant

en: Frame Rate
sv: Bildfrekvens

en: Apply Changes
sv: Tillämpa ändringar

en: Click here to apply settings changes to the file conversion above
sv: Klicka här för att tillämpa inställningsändringar i filkonverteringen ovan

en: Video Bitrate
sv: Bithastighet video

en: Video Size
sv: Videostorlek

[ctx: TFRMMAIN.MENUITEM1.CAPTION]
en: Apply Preset
sv: Tillämpa inställningsmall

[ctx: TFRMMAIN.MENUITEM2.CAPTION]
en: Apply Destination Folder
sv: Tillämpa målmappen

en: About
sv: Om

en: Display Cmd Line
sv: Visa kommandorad

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Exit
sv: Avsluta

en: Forums
sv: Forum

en: Import Preset
sv: Importera inställningsmall

en: Pause on Finish
sv: Pausa när konverteringen är klar

en: Play Sound on Finish
sv: Spela upp ljud när konverteringen är klar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Presets
sv: Inställningsmallar

en: Restore Defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Save Options to Preset
sv: Spara alternativen till inställningsmall

en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: TFRMMAIN.MITSHOWOPTIONS.CAPTION]
en: Additional Options
sv: Fler alternativ

en: Shutdown on Finish
sv: Stäng av när konverteringen är klar

en: Detailed View
sv: Detaljerad vy

en: WinFF Website
sv: WinFFs webbplats

en: Edit
sv: Redigera

en: File
sv: Arkiv

en: Help
sv: Hjälp

[ctx: TFRMMAIN.MNUOPTIONS.CAPTION]
en: Options
sv: Alternativ

en: Open
sv: Öppna

en: Specific settings to use for the chosen device or file type
sv: Specifik inställning att använda för den valda enheten eller filtypen

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET2.CAPTION]
en: Audio
sv: Ljud

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET3.CAPTION]
en: Crop
sv: Beskär

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET4.CAPTION]
en: Time
sv: Tid

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET6.CAPTION]
en: Output Details
sv: Utdatadetaljer

[ctx: TFRMMAIN.VIDBITRATE.HINT]
en: (<integer>) the target kilobits/second that the stream should use
sv: (<heltal>) hur många kilobit/sekund som strömmen får använda

en: (<real> or <integer>) number of frames per second
sv: (<decimaltal> eller <heltal>) antal bildrutor per sekund

[ctx: TFRMMAIN.VIDSIZEX.HINT]
en: (<integer> X <integer>) Amount of pixels in each frame. For codecs that don''t support pixel aspect ratio (PAR) this is the final frame size.
sv: (<heltal> X <heltal>) antal pixlar i varje bildruta. För kodekar som inte stödjer pixelprportioner (PAR) är detta den slutgiltiga bildstorleken.

[ctx: TFRMMAIN.VIDSIZEY.HINT]
en: (<integer> X <integer>) Amount of pixels in each frame. For codecs that don''t support pixel aspect ratio (PAR) this is the final frame size.
sv: (<heltal> X <heltal>) antal pixlar i varje bildruta. För kodekar som inte stödjer pixelprportioner (PAR) är detta den slutgiltiga bildstorleken.

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNCANCEL.CAPTION]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBCHCPCHAR.CAPTION]
en: Use CHCP for international characters
sv: Använd CHCP för internationella tecken

en: Enable Multiple Presets in File List
sv: Aktivera flera inställningsmallar i fillistan

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBREMEMBERLASTDIR.CAPTION]
en: Remember Last Used Directory
sv: Kom ihåg senast använda mapp

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBTHREADS.CAPTION]
en: Use Several Encoding Threads:
sv: Använd flera kodningstrådar:

[ctx: TFRMPREFERENCES.EDTLINTERMINALOPTIONS.HINT]
en: '-e' for xterm, '-x' for gnome-terminal
sv: "-e" för Xterm, "-x" för Gnome Terminal

[ctx: TFRMPREFERENCES.FRMPREFERENCES.CAPTION]
en: WinFF Preferences
sv: WinFF inställningar

en: Command to execute at end of script
sv: Kommando att köra i slutet på skript

en: Command to execute at beginning of script
sv: Kommando att köra i början på skript

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLDEFAULTDIR.CAPTION]
en: Default Destination Directory:
sv: Förinställd målmapp:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINFFMPEGPATH.CAPTION]
en: Path to FFmpeg or avconv Executable:
sv: Sökväg till FFmpeg eller avconv:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINFFPLAYPATH.CAPTION]
en: Path to FFplay or avplay Executable:
sv: Sökväg till FFplay eller avplay:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINTERMINALEXE.CAPTION]
en: Terminal to run FFmpeg in:
sv: Terminal att köra FFmpeg i:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINTERMINALOPTIONS.CAPTION]
en: Terminal Options:
sv: Terminalalternativ:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLPRIORITY.CAPTION]
en: Priority:
sv: Prioritet:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLWINFFMPEGPATH.CAPTION]
en: Path to FFmpeg or avconv Executable:
sv: Sökväg till FFmpeg eller avconv:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLWINFFPLAY.CAPTION]
en: Path to FFplay or avplay Executable:
sv: Sökväg till FFplay eller avplay:

[ctx: TFRMPREFERENCES.TABGENERAL.CAPTION]
en: General
sv: Allmänt

en: Scripting
sv: Skript

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till urklipp

[ctx: TFRMSCRIPT.BTNCLOSE.CAPTION]
en: Close
sv: Stäng

en: Run!
sv: Kör!

en: Save As...
sv: Spara som...

en: FFmpeg Command Line
sv: FFmpeg kommandorad

en: Analysing
sv: Analyserar

en: Converting
sv: Konverterar

en: Could not find either ffmpeg or avconv.
sv: Kunde inte hitta ffmpeg eller avconv.

en: Could not find either ffplay or avplay.
sv: Kunde inte hitta ffplay eller avplay.

en: Could Not Find File
sv: Kunde inte hitta filen

en: Could not find presets file.
sv: Kunde inte hitta inställningsfilen.

en: Extension can not contain a period
sv: Filtillägget kan inte innehålla en punkt

en: file does not exist
sv: Filen finns inte

en: Invalid Preset File
sv: Ogiltig inställningsmall

en: Name Must be alphanumeric (a-z,A-Z,0-9)
sv: Namnet måste vara alfanumeriskt (a-z,A-Z,0-9)

en: Please add at least 1 file to convert
sv: Lägg till minst 1 fil att konvertera

en: Please select a preset
sv: Välj en inställningsmall

en: Preset: %s%s%s already exists. Do you want to replace the current preset?
sv: Inställningsmall %s%s%s finns redan. Vill du ersätta den befintliga inställningsmallen?

en: The preset to import does not have an extension
sv: Inställningsmallen som skall importeras har inget filnamnstillägg

en: The preset to import does not have a label
sv: Inställningsmallen som skall importeras har ingen etikett

en: Please select a preset to export
sv: Välj en inställningsmall att exportera

en: Preset with label: %s%s%s already exists
sv: Inställningsmall med etiketten %s%s%s finns redan

en: Press Enter to Continue
sv: Tryck Enter för att fortsätta

en: Restore defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Replace Preset?
sv: Vill du ersätta inställningsmallen?

en: Restore Presets and Preferences to Defaults?
sv: Vill du återställa inställningsmallar och inställningar till standardvärden?

en: Select Directory
sv: Välj mapp

en: Select Preset File
sv: Välj inställningsmall

en: Select Video Files
sv: Välj videofiler

en: It seems that starting the terminal failed. The most likely cause is that the setting for terminal options in the linux preferences is incorrect. You can find it via the menu: Edit -> Preferences -> Linux -> Terminal Options. Try changing "-e" to "-x" or vice versa.
sv: Det verkar som om terminalen inte startar. Den mest sannolika orsaken är att inställningen för terminalalternativ i Linux är felaktig. Du hittar inställningen i menyn: Redigera ->Inställningar -> Linux -> Terminalalternativ. Försök ändra"-e" till "-x" eller tvärtom.

en: The preset contains illegal characters
sv: Inställningsmallen innehåller ogiltiga tecken

en: Create Preset:
sv: Skapa inställningsmall:

en: Import Presets
sv: Importera inställningsmall

en: Label must be unique.
sv: Etiketten måste vara unik.

en: Remove Preset:
sv: Ta bort inställningsmall:

en: Update Preset:
sv: Uppdatera inställningsmall:

en: You must enter the extension.
sv: Du måste ange tillägget.

en: You must enter a label.
sv: Du måste ange en etikett.

en: You must enter a name.
sv: Du måste ange ett namn.

en: Launchpad contributors
sv: Launchpad-medhjälpare

en: Translators:
sv: Översättare:

en: High
sv: Hög

en: Idle
sv: Vänta
