Twenty Fifteen - en to ka_GE translation catalogue (59 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
ka_GE: ჩვენი 2015 წლის ნაგულისხმევი თემა არის სუფთა და ბლოგზე ორიენტირებული. Twenty Fifteen-ის მარტივი ტიპოგრაფია წაკითხვადია ეკარნთა სხვადასხვა ზომებზე და ხელმისაწვდომია მრავალ ენაზე. ჩვენ შევქმენით ის მობილურ მოწყობილობებზე გათვლით, რაც ნიშნავს, რომ შიგთავსი განთავსებულია ცენტრში და მნიშვნელობა არა აქვს, რა მოწყობილობით სარგებლობს თქვენი საიტის სტუმარი: სმარტფონით, ტაბლეტით, ნოუთბუკითა თუ სამაგიდე კომპიუტერით.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ka_GE: WordPress-ის გუნდი

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ka_GE: ვაჰ! ის გვერდი ვერ მოიძებნა.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ka_GE: როგორც ჩანს, ამ ადგილას არაფერი არ მოიძებნა. იქნებ ძებნა გეცადათ?

en: Previous page
ka_GE: წინა გვერდი

en: Next page
ka_GE: შემდეგი გვერდი

en: Page
ka_GE: გვერდი

en: Published by
ka_GE: გამოქვეყნდა:

en: View all posts by %s
ka_GE: %s ავტორის ყველა სტატიის ნახვა

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ka_GE[0]: %2$s: %1$s კომენტარი

en: Comments are closed.
ka_GE: კომენტარები დახურულია.

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ka_GE: კითხვის გაგრძელება: %s

en: Pages:
ka_GE: გვერდები:

en: Edit
ka_GE: ჩასწორება

en: Nothing Found
ka_GE: ვერაფერი ვერ მოიძებნა

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ka_GE: მზად ხართ გამოაქვეყნოთ ახალი სტატია? <a href="%1$s">დაიწყეთ აქედან.</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ka_GE: უკაცრავად, მაგრამ არცერთი ჩანაწერი არ ემთხვევა თქვენს საძიებო სიტყვებს. გთხოვთ, სცადოთ ახლიდან განსხვავებული სიტყვებით.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ka_GE: როგორც ჩანს, ჩვენ არ შეგვიძლია ვიპოვნოთ ის, რასაც თქვენ ეძებთ.

en: Proudly powered by %s
ka_GE: გამოყენებული ძრავი: %s

en: Widget Area
ka_GE: ვიჯეტების არე

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ka_GE: დაამატეთ ვიჯეტები აქ, რათა ისინი გამოჩნდეს გვერდითა ზოლში.

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ka_GE: off

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: Translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
ka_GE: Georgian

en: expand child menu
ka_GE: შვილობილი მენიუს გაშლა

en: collapse child menu
ka_GE: შეკუმშული შვილობილი მენიუ

en: Primary Menu
ka_GE: ძირითადი მენიუ

en: Social Links Menu
ka_GE: სოციალური ბმულების მენიუ

en: Skip to content
ka_GE: შიგთავსზე გადასვლა

en: Menu and widgets
ka_GE: მენიუ და ვიჯეტები

en: Previous Image
ka_GE: წინა ნახატი

en: Next Image
ka_GE: შემდეგი ნახატი

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ka_GE: <span class="meta-nav">გამოქვეყნებულია:</span><span class="post-title">%title</span>

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ka_GE: Twenty Fifteen მოითხოვს მინიმუმ WordPress 4.1 ვერსიას. თქვენ გაქვთ %s ვერსია. გთხოვთ განაახლოთ და ხელახლა სცადოთ.

en: Dark
ka_GE: მუქი

en: Yellow
ka_GE: ყვითელი

en: Pink
ka_GE: ვარდისფერი

en: Purple
ka_GE: იასამნისფერი

en: Blue
ka_GE: ლურჯი

en: Base Color Scheme
ka_GE: ფერთა საბაზისო სქემა

en: Header and Sidebar Text Color
ka_GE: სათაურისა და გვერდითა ზოლის ტექსტის ფერი

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
ka_GE: გამოიყენება სათაურებისათვის მცირე ეკრანზე და გვერდითა ზოლისათვის დიდ ეკრანზე.

en: Header and Sidebar Background Color
ka_GE: სათაურისა და გვერდითა ზოლის ფერი

en: Default
ka_GE: ნაგულისხმევი

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ka_GE: ტეგები

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ka_GE: სრული ზომა

note: translators: %s: post title
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ka_GE: დატოვეთ<span class=“screen-reader-text”> კომენტარი%s</span>

en: Comment navigation
ka_GE: ნავიგაცია

en: Older Comments
ka_GE: ძველი კომენტარები

en: Newer Comments
ka_GE: ახალი კომენტარები

en: Featured
ka_GE: რჩეული

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ka_GE: ფორმატი

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ka_GE: გამოქვეყნებულია:

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ka_GE: ავტორი

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ka_GE: კატეგორიები

en: Search Results for: %s
ka_GE: ძებნის შედეგები: %s

en: Next
ka_GE: შემდეგი

en: Next post:
ka_GE: შემდეგი ჩანაწერი

en: Previous
ka_GE: წინა

en: Previous post:
ka_GE: წინა ჩანაწერი
