Twenty Fifteen 1.0 - en to ru_RU translation catalogue (61 entries)

en: Previous post:
ru_RU: Предыдущая запись:

en: Next post:
ru_RU: Следующая запись:

en: Applied to the header on small screens and the sidebar on wide screens.
ru_RU: Применяется к заголовку на маленьких экранах и к боковой колонке на широких.

en: Next
ru_RU: Далее

en: Previous
ru_RU: Назад

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ru_RU: Команда WordPress

note: Description of the plugin/theme
en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
ru_RU: В 2015 году наша тема по умолчанию ориентирована на блоги и отличается наглядностью. Простые шрифты Twenty Fourteen легко читаются на экранах разных размеров и подходят для многих языков. Тема разрабатывалась в первую очередь для мобильных устройств, поэтому основное внимание уделяется вашему контенту, где бы его ни просматривали: на смартфоне, планшете, ноутбуке или настольном компьютере.

en: Search Results for: %s
ru_RU: Результаты поиска: %s

en: % Comments
ru_RU: Комментарии (%)

en: 1 Comment
ru_RU: 1 комментарий

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ru_RU: Полный размер

en: Leave a comment
ru_RU: Добавить комментарий

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ru_RU: Метки

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ru_RU: Рубрики

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ru_RU: Автор

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ru_RU: Опубликовано

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ru_RU: Формат

en: Older Comments
ru_RU: Предыдущие комментарии

en: Newer Comments
ru_RU: Следующие комментарии

en: Featured
ru_RU: Избранное

en: Comment navigation
ru_RU: Навигация по комментариям

en: Blue
ru_RU: Синяя

en: Purple
ru_RU: Пурпурная

en: Pink
ru_RU: Розовая

en: Dark
ru_RU: Тёмная

en: Yellow
ru_RU: Жёлтая

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Header and Sidebar Background Color
ru_RU: Цвет фона заголовка и боковой колонки

en: Base Color Scheme
ru_RU: Основная цветовая схема

en: Header and Sidebar Text Color
ru_RU: Цвет текста заголовка и боковой колонки

en: Twenty Fifteen requires at least WordPress version 4.1. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ru_RU: Тема Twenty Fifteen требует WordPress 4.1 или выше. У вас версия %s. Пожалуйста, обновите WordPress и попробуйте ещё раз.

en: Previous Image
ru_RU: Предыдущее изображение

en: Next Image
ru_RU: Следующее изображение

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ru_RU: <span class="meta-nav">Опубликовано в</span><span class="post-title">%title</span>

en: Menu and widgets
ru_RU: Меню и виджеты

en: expand child menu
ru_RU: раскрыть дочернее меню

en: collapse child menu
ru_RU: свернуть дочернее меню

en: Skip to content
ru_RU: Перейти к содержимому

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
note: translators: To add an additional character subset specific to your language, translate this to 'greek', 'cyrillic', 'devanagari' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
ru_RU: cyrillic

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ru_RU: Добавьте сюда виджеты, которые вы хотите разместить в боковой колонке.

en: Widget Area
ru_RU: Область для виджетов

en: Primary Menu
ru_RU: Основное меню

en: Social Links Menu
ru_RU: Меню социальных ссылок

en: Proudly powered by %s
ru_RU: Сайт работает на %s

note: Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
ru_RU: https://ru.wordpress.org/

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ru_RU: Запрошенную информацию найти не удалось. Возможно, будет полезен поиск по сайту.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ru_RU: Извините, по вашему запросу ничего не найдено. Попробуйте другие ключевые слова.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ru_RU: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%1$s">Начните отсюда</a>.

en: Nothing Found
ru_RU: Не найдено

en: Edit
ru_RU: Изменить

en: Pages:
ru_RU: Страницы:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s
ru_RU: Читать далее %s

en: Comments are closed.
ru_RU: Комментарии запрещены.

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ru_RU[0]: %2$s: Один комментарий
ru_RU[1]: %2$s: %1$s комментария
ru_RU[2]: %2$s: %1$s комментариев
ru_RU[3]: %2$s: %1$s комментарий

en: View all posts by %s
ru_RU: Посмотреть все записи автора %s

en: Published by
ru_RU: Автор

en: Page
ru_RU: Страница

en: Next page
ru_RU: Следующая страница

en: Previous page
ru_RU: Предыдущая страница

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ru_RU: По данному адресу ничего не найдено. Попробуйте воспользоваться поиском.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ru_RU: Ой! Страница не найдена.
