Administration - en to fa translation catalogue (2367 entries)

en: Multisite, now faster than ever
fa: چندسایته، سریع‌تر از قبل

en: WordPress will install and use the newest language packs for your plugins and themes as soon as they&#8217;re available from <a href="https://translate.wordpress.org/">WordPress.org&#8217;s community of translators</a>.
fa: وردپرس تازه‌ترین ترجمه‌های افزونه‌ها و پوسته‌های شما را به محض این‌که از طرف <a href="https://translate.wordpress.org/">مترجمین وردپرس</a> در دسترس قرار بگیرند، نصب خواهد کرد.

en: Translations On Demand
fa: ترجمه فوری

note: translators: 1: WP_Term_Query, 2: WP_Post_Type
en: %1$s and %2$s
fa: %1$s و %2$s

en: Robust Requests
fa: درخواست‌های HTTP مستحکم

en: As you type, WordPress saves your content to the browser. Recovering saved content is even easier with WordPress 4.6.
fa: هنگامی که در حال نوشتن هستید، وردپرس محتوای تولیدی شما را در مرورگر ذخیره می‌کند. بازگردانی محتوای ذخیرهشده حالا با وردپرس ۴٫۶ بسیار ساده‌تر است.

note: translators: %s: Home URL appended with 'wordpress.org'
en: Ever accidentally made a link to %s? Now WordPress automatically checks to make sure you didn&#8217;t.
fa: تاکنون به اشتباه به %s پیوند داده‌اید؟ حالا وردپرس به صورت خودکار پیوندها را بررسی می‌کند تا مطمئن شود هیچ اشتباهی رخ نداده.

en: Content Recovery
fa: بازگردانی محتوا

en: Inline Link Checker
fa: بررسی‌کننده توکار پیوندها

en: The WordPress dashboard now takes advantage of the fonts you already have, making it load faster and letting you feel more at home on whatever device you use.
fa: پیشخوان وردپرس از قلم‌های موجود در سیستم شما استفاده خواهد کرد که باعث بالا رفتن سرعت صفحات و احساس بهتری در شما می‌شود.

en: Don&#8217;t lose your place: stay on the same page while you update, install, and delete your plugins and themes.
fa: جای خود را از دست ندهید: هنگامی که در حال نصب، به‌روزرسانی و پاک کردن افزونه‌ها و پوسته‌ها هستید در همان صفحه خواهید ماند.

en: Native Fonts
fa: قلم‌های محلی

en: Thank you for updating to the latest version. WordPress %s changes a lot behind the scenes to make your WordPress experience even better!
fa: سپاس از این‌که به تازه‌ترین نگارش به‌روزرسانی کردید. وردپرس فارسی %s تغییرات زیادی در پشت‌صحنه داشته تا تجربه‌ی وردپرسیِ بهتری را برای شما رقم بزند.

en: Streamlined Updates
fa: به‌روزرسانی ساده

note: translators: %s: Number of failed updates
en: %s update failed.
fa: به‌روزرسانی %s به مشکل برخورد.

note: translators: %s: Number of failed updates
en: %s updates failed.
fa: به‌روزرسانی %s به مشکل برخورد.

en: Search installed plugins...
fa: جستجو در افزونه‌های نصب‌شده...

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses.
fa: افزونه‌ها با امکانات گوناگون به وردپرس اضافه می‌شوند تا توانایی‌های آن را افزایش دهند. افزونه‌ها توسط هزاران برنامه‌نویسان مستقل از گروه توسعه‌ی وردپرس در سراسر دنیا نوشته می‌شوند. همه‌ی افزونه‌های موجود در <a href="%s" target="_blank">مخزن افزونه‌های وردپرس</a> با پروانه‌ای که وردپرس استفاده می‌کند سازگار هستند.

en: You can find new plugins to install by searching or browsing the directory right here in your own Plugins section.
fa: می‌توانید افزونه‌های تازه را با جستجو در بخش افزونه‌ها پیدا و نصب کنید.

en: Search plugins by:
fa: جستجوی افزونه‌ها برای:

en: Convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
fa: تبدیل دسته‌های موجود به برچسب و یا بالعکس با انتخاب شما.

en: Import posts from LiveJournal using their API.
fa: درون‌ریزی نوشته‌ها از LiveJournal با استفاده از API آنها.

en: Import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
fa: درون‌ریزی نوشته‌ها و دیدگاه‌ها از سیستم Movable Type یا TypePad

en: Import links in OPML format.
fa: درون‌ریزی پیوندها از پرونده OPML.

en: Import posts from an RSS feed.
fa: درون‌ریزی نوشته‌ها از خوراک RSS.

en: Import posts &amp; media from Tumblr using their API.
fa: درون‌ریزی نوشته‌ها و رسانه‌ها از Tumblr با استفاده از API آنها.

en: Import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
fa: درون‌ریزی نوشته‌ها، برگه‌ها، دیدگاه‌ها، زمینه‌های دلخواه، دسته‌ها و برچسب‌ها از پرونده‌ی برون‌بری وردپرس.

en: Import posts, comments, and users from a Blogger blog.
fa: درون‌ریزی نوشته‌ها و کاربران از وبلاگ Blogger شما.

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Network Deactivate %s
fa: غیرفعال کردن %s در شبکه

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Delete %s
fa: پاک کردن %s

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Deactivate %s
fa: غیرفعال کردن %s

en: By default, new users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain a password reset link. Uncheck the box if you don&#8217;t want to send the new user a welcome email.
fa: به‌صورت پیش‌فرض، کاربران تازه ایمیلی دریافت می‌کنند که به آن‌ها اطلاع می‌دهد به سایت شما پیوسته‌اند. این ایمیل همچنین شامل پیوندی برای بازگردانی رمز است. اگر نمی‌خواهید کاربران تازه چنین ایمیل را دریافت کنند، تیک مربوطه را بردارید.

en: New users are automatically assigned a password, which they can change after logging in. You can view or edit the assigned password by clicking the Show Password button. The username cannot be changed once the user has been added.
fa: کاربران تازه به صورت خودکار رمزی دریافت خواهند کرد که بعدا می‌توانند آن را تغییر دهند. می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ی «نمایش رمز»، رمز را ببینید یا ویرایش کنید. هنگامی که کاربر به سایت اضافه شد، نام‌کاربری غیرقابل تغییر خواهد بود.

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s was successfully deleted.
fa: %s با موفقیت پاک شد.

en: The search for installed plugins will search for terms in their name, description, or author.
fa: جستجو برای افزونه‌های نصب شده، با استفاده از عبارتی در نام، توضیحات یا نویسنده‌ی افزونه صورت می‌گیرد.

en: Custom Logo
fa: نشان سفارشی

en: Confirm use of potentially weak password
fa: تایید استفاده از رمز ضعیف

en: Sorry, you are not allowed to add users to this network.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی افزودن کاربر به این شبکه را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to create users.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ساختن کاربر را ندارید.

en: New version available. <button class="button-link" type="button">Update now</button>
fa: نگارش تازه موجود است. <button class="button-link" type="button">اکنون به‌روز کن</button>

en: Sorry, you are not allowed to update this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی به‌روزرسانی این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to update themes for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی به‌روزرسانی پوسته‌های این سایت را ندارید.

en: The Theme Installer screen requires JavaScript.
fa: صفحه‌ی راه‌انداز پوسته به جاواسکریپت نیاز دارد.

en: <strong>ERROR</strong>: "Table Prefix" is invalid.
fa: <strong>خطا</strong>: "Table Prefix" 
    نامعتبر است.

en: Sorry, you are not allowed to edit templates for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ویرایش قالب‌های این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to activate plugins for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی فعال کردن افزونه‌ها برای این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی غیرفعال کردن افزونه‌ها برای این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to modify unregistered settings for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی تغییر تنظیمات کاربران میهمان برای این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to edit plugins for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ویرایش افزونه‌های این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to delete this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی پاک کردن این سایت را ندارید.

en: Manage with Live Preview
fa: مدیریت با پیش‌نمایش زنده

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی تغییر تنظیمات و گزینه‌های این سایت را ندارید.

note: translators: %s: WordPress Planet URL
en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project and the <a href="%s">WordPress Planet</a>.
fa: <strong>اخبار وردپرس</strong> &mdash; آخرین اخبار از سایت رسمی وردپرس و <a href="%s">سیاره وردپرس</a>.

en: Sorry, you are not allowed to add links to this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی افزودن پیوند به این سایت را ندارید.

note: translators: %s: WordPress Planet URL
en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="%s">WordPress Planet</a>, and popular plugins.
fa: <strong>اخبار وردپرس</strong> &mdash; آخرین اخبار از سایت رسمی وردپرس، <a href="%s">سیاره وردپرس</a> و افزونه‌های محبوب.

en: Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a>.
fa: سلام, این یک دیدگاه است.
    برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
    تصاویر نویسندگان دیدگاه از <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a> گرفته می‌شود.

[ctx: theme]
note: translators: %s: Theme name
en: %s was successfully deleted.
fa: %s با موفقیت پاک شد.

en: A WordPress Commenter
fa: یک نویسنده‌ی دیدگاه در وردپرس

en: Grid Layout
fa: طرح شبکه‌ای

en: Footer Widgets
fa: ابزارک‌های پانوشت

en: Blog
fa: بلاگ

en: E-Commerce
fa: تجارت الکترونیک

en: Education
fa: آموزشی

en: Entertainment
fa: سرگرمی

en: Food & Drink
fa: غذا و نوشیدنی

en: News
fa: اخبار

en: Photography
fa: عکاسی

en: Portfolio
fa: نمونه‌کار

note: translators: 1: Codex URL to release notes, 2: new WordPress version, 3: URL to network admin, 4: accessibility text
en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Please update now</a>.
fa: <a href="%1$s">وردپرس %2$s</a> در دسترس است! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">لطفا به‌روز کنید</a>.

en: Please update WordPress now
fa: لطفا وردپرس را هم‌اکنون به‌روز کنید

note: translators: 1: Codex URL to release notes, 2: new WordPress version
en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! Please notify the site administrator.
fa: <a href="%1$s">وردپرس %2$s</a> در دسترس است، لطفا مدیر سایت را باخبر کنید.

note: translators: %s: Number of plugins
en: %s plugin successfully updated.
fa: %s افزونه با موفقیت به‌روز شد.

note: translators: %s: Number of themes
en: %s theme successfully updated.
fa: %s پوسته با موفقیت به‌روز شد.

note: translators: %s: Number of plugins
en: %s plugins successfully updated.
fa: %s افزونه با موفقیت به‌روز شد.

note: translators: %s: Number of themes
en: %s themes successfully updated.
fa: %s پوسته با موفقیت به‌روز شد.

en: This will replace the current editor content with the last backup version. You can use undo and redo in the editor to get the old content back or to return to the restored version.
fa: این کار محتوای کنونی ویرایشگر را یا آخرین نسخه‌ی ذخیره‌شده جایگزین می‌کند. می‌توانید از دکمه‌های بازگردانی/بازانجام برای بازگرداندن محتوای پیشین یا استفاده از محتوای تازه استفاده کنید.

en: Close media attachment panel
fa: بستن بخش پیوست رسانه

en: Embed Template
fa: جاسازی قالب

en: Embed 404 Template
fa: جاسازی قالب خطای ۴۰۴

en: Embed Content Template
fa: جاسازی قالب محتوا

en: Embed Header Template
fa: جاسازی قالب سربرگ

en: Embed Footer Template
fa: جاسازی قالب پابرگ

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی بازدید از این صفحه را ندارید.

en: Need help? Use the Help tab above the screen title.
fa: به کمک نیاز دارید؟ از زبانه‌ی راهنما در بالای صفحه استفاده کنید.

en: Info
fa: اطلاعات

en: No plugin specified.
fa: افزونه‌ای مشخص نشده.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی نصب افزونه‌ها در این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to update plugins for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی به‌روزرسانی افزونه‌های این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to delete plugins for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی پاک کردن افزونه‌های این سایت را ندارید.

en: Plugin could not be deleted.
fa: افزونه نمیتواند پاک شود.

en: Sorry, you are not allowed to manage plugins for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی مدیریت افزونه‌های این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to edit the links for this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ویرایش پیوندهای این سایت را ندارید.

en: (Private post)
fa: (نوشته خصوصی)

[ctx: plugin]
en: Active
fa: فعال

en: No theme specified.
fa: پوسته‌ای مشخص نشده.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی نصب پوسته‌ها در این سایت را ندارید.

en: Update failed.
fa: به‌روزرسانی شکست خورد.

en: Sorry, you are not allowed to delete themes on this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی پاک کردن پوسته‌های این سایت را ندارید.

en: Theme could not be deleted.
fa: پوسته نمی‌تواند پاک شود.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links above the posts list to only show posts with that status. The default view is to show all posts.
fa: می‌توانید فهرست نوشته‌ها را با استفاده از پیوندهای بالای فهرست، پالایش کنید تا تنها نوشته‌هایی با وضعیت موردنظر شما را نمایش دهد. حالت پیش‌فرض، نمایش همه‌ی نوشته‌هاست.

en: Sorry, you are not allowed to export the content of this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی برون‌بری محتوای این سایت را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to customize headers.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی شخصی‌سازی سربرگ‌ها را ندارید.

en: Close the Customizer and go back to the previous page
fa: بستن سفارشی‌ساز و بازگشت به صفحه‌ی قبل.

[ctx: admin screen]
note: translators: %s: taxonomy name
en: &larr; Back to %s
fa: &rarr; بازگشت به %s

en: Sorry, you are not allowed to import content.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی درون‌ریزی محتوا در این سایت را ندارید.

en: Release Design Lead
fa: سرپرست طراحی این نگارش

en: Release Deputy
fa: معاون این انتشار

en: JavaScript Library Updates
fa: به‌روزرسانی کتابخانه‌های جاواسکریپت

en: Editor Improvements
fa: بهبود ویرایشگر

note: translators: %s: Codex URL
en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="%s">use in your theme</a>.
fa: زمینه‌های دلخواه برای افزودن داده‌های جانبی به نوشته به کار می‌روند. <a href="%s"> شما می‌توانید از این داده‌ها در پوسته سایت خود استفاده نمایید.</a>.

note: translators: %s: Codex URL
en: Allow <a href="%s">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
fa: پذیرفتن <a href="%s">بازتاب</a> برای این برگه.

note: translators: %s: Codex URL
en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="%s">pingbacks</a>, no other action necessary.
fa: بازتاب‌ها راهی برای باخبر کردن نرم افزارهای قدیمی‌تر وبلاگ‌نویسی هستند، در مورد این که شما به آن‌ها در نوشته خود پیوند داده اید، . اگر شما به سایت‌های وردپرسی ارجاع می‌دهید،‌ آنها به صورت خودکار توسط <a href="%s">پینگ</a> از این کار شما باخبر می‌شوند، نیاز به کار دیگری نیست.

note: translators: %s: Codex URL
en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="%s">Learn more about manual excerpts</a>.
fa: چکیده‌ها، خلاصه‌ای اختیاری از نوشته شماست، می‌توانید از آن در پوسته‌ی سایت خود استفاده کنید. <a href="%s">درباره‌ی چکیده‌ها بیشتر بخوانید</a>.

en: The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Note that &lt;p&gt; and &lt;br&gt; tags are converted to line breaks when switching to the Text editor to make it less cluttered. When you type, a single line break can be used instead of typing &lt;br&gt;, and two line breaks instead of paragraph tags. The line breaks are converted back to tags automatically.
fa: ویرایشگر متنی به شما امکان می‌دهد از دستورات HTML در نوشته‌های خود استفاده کنید. رفتن به خط بعدی، یک پاراگراف ایجاد خواهد کرد.

en: Visual mode gives you an editor that is similar to a word processor. Click the Toolbar Toggle button to get a second row of controls.
fa: حالت دیداری به شما ویرایشگری ارائه می‌کند که بسیار شبیه به نرم‌افزارهای پردازش متون است. بر روی دکمه ضامن نوار ابزار کلیک کنید تا ردیف بعدی ابزارهای ویرایش نوشته به نمایش درآیند.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file restored from the trash. | %s media files restored from the trash.
fa[0]: %s پرونده‌ی رسانه‌ای از زباله‌دان بازیابی شد.

en: Error saving media file.
fa: خطا در ذخیره پرونده‌ی رسانه‌ای.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file moved to the trash. | %s media files moved to the trash.
fa[0]: %s پرونده‌ی رسانه‌ای به زباله‌دان انتقال یافت.

en: Media file attached.
fa: پرونده‌ی رسانه‌ای پیوست شد.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file attached. | %s media files attached.
fa[0]: %s پرونده‌ی رسانه‌‌ای پیوست شد.

en: Media file detached.
fa: پرونده‌ی رسانه‌ای جدا شد.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file detached. | %s media files detached.
fa[0]: %s پرونده‌ی رسانه‌ای جدا شد.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file permanently deleted. | %s media files permanently deleted.
fa[0]: %s پرونده‌ی رسانه‌ای برای همیشه پاک شد.

en: Media file updated.
fa: پرونده‌ی رسانه‌ای به‌روز شد.

note: translators: 1: theme name, 2: version number translators: 1: plugin name, 2: version number
en: View %1$s version %2$s details
fa: نمایش جزئیات %1$s نگارش %2$s

[ctx: dashboard]
note: translators: 1: relative date, 2: time
en: %1$s, %2$s
fa: %1$s، %2$s

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators. Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
fa: <strong>انتشار</strong> &mdash; می‌توانید شرایط انتشار نوشته‌ی خود را، در جعبه انتشار تنظیم کنید. برای وضعیت، نمایانی و انتشار (فوری)، روی پیوند ویرایش، جهت نمایش تنظیمات بیشتر کلیک کنید. نمایانی شامل تنظیماتی برای رمزدار کردن نوشته یا قرار دادن آن در بالای بلاگ (به‌صورت سنجاق‌شده) است. انتشار (فوری) به شما اجازه تنظیم تاریخ و زمان گذشته و آینده را می‌دهد. می‌توانید تاریخ انتشار یک نوشته را برای آینده تنظیم کرده یا تاریخ انتشار آن را به قبل برگردانید. گزینه رمزدار کردن، نوشته را از دید همه به جز ویرایشگران و مدیران سایت مخفی می‌سازد.

en: Error while saving the new email address. Please try again.
fa: خطا در ذخیره ایمیل تازه. دوباره تلاش کنید.

note: translators: %s: new email
en: There is a pending change of your email to %s.
fa: ایمیل شما منتظر تایید برای تغییر به %s است.

note: translators: %s: edit page url
en: User has been added to your site. <a href="%s">Edit user</a>
fa: کاربر تازه به سایت افزوده شد. <a href="%s">ویرایش کاربر</a>

en: You can narrow the list by file type/status or by date using the dropdown menus above the media table.
fa: می‌توانید لیست را بر اساس نوع پرونده‌ها و وضعیت آنها٬ با استفاده از پیوندهای بالای صفحه نمایش مرتب/جزیی‌تر کنید. همچنین می‌توانید لیست را بر اساس تاریخ و با استفاده از صافی بالای آن بازچینی و مرتب کنید.

en: New theme activated.
fa: پوسته‌ی تازه فعال شد.

en: The following themes are installed but incomplete.
fa: پوسته‌های زیر نصب شده‌اند اما ناقص.

en: Settings saved and theme activated.
fa: تنظیمات ذخیره و پوسته فعال شد.

en: The name of the database you want to use with WordPress.
fa: نام پایگاه داده‌ای که می‌خواهید برای وردپرس استفاده کنید.

en: Your database username.
fa: نام‌کاربری پایگاه‌داده‌ی شما.

en: Your database password.
fa: رمز پایگاه‌داده شما.

en: Sorry, you are not allowed to manage this item.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی مدیریت این مورد را ندارید.

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: %1$s by %2$s (will also <strong>delete its data</strong>)
fa: %1$s توسط %2$s (همچنین <strong>اطلاعاتش را هم پاک می‌کند</strong>)

[ctx: plugin]
note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: %1$s by %2$s
fa: %1$s توسط %2$s

note: translators: %s: new admin email
en: There is a pending change of the admin email to %s.
fa: یک درخواست تغییر ایمیل مدیر به %s فرستاده شده است.

note: translators: 1: UTC abbreviation, 2: UTC time
en: Universal time (%1$s) is %2$s.
fa: زمان جهانی (%1$s) الان %2$s است.

en: Dismiss the welcome panel
fa: نادیده گرفتن کادر خوش‌آمدگویی

note: translators: %s: wp-config.php
en: Your %s file has an empty database table prefix, which is not supported.
fa: پرونده‌ی %s شما دارای یک پیشوند خالی برای جدول پایگاه‌داده است که پشتیبانی نمی‌شود.

note: translators: %s: DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES
en: The constant %s cannot be defined when installing WordPress.
fa: ثابت %s نمی‌تواند هنگام نصب وردپرس تعریف شود.

en: WordPress has been installed. Thank you, and enjoy!
fa: وردپرس فارسی نصب شد. با سپاس از شما، لذت ببرید!

en: You are using a development version of WordPress. These feature plugins are also under development. <a href="%s">Learn more</a>.
fa: شما از نگارش مخصوص توسعه‌دهندگان استفاده می‌کنید. این افزونه‌ها هم در حال توسعه هستند. <a href="%s">بیشتر بدانید</a>.

en: Reviews
fa: بررسی‌ها

en: Read all reviews on WordPress.org or write your own!
fa: تمام بررسی‌ها را در WordPress.org بخوانید و یا بررسیِ خودتان بنویسید!

note: translators: 1: number of stars (used to determine singular/plural), 2: number of reviews
en: Reviews with %1$d star: %2$s. Opens in a new window. | Reviews with %1$d stars: %2$s. Opens in a new window.
fa[0]: بررسی‌هایی با %1$d ستاره: %2$s. در پنجره‌ی جدید باز می‌شوند.

en: Click the image to edit or update
fa: برای ویرایش و یا به‌روزرسانی بر روی تصویر کلیک کنید

en: Attach to existing content
fa: پیوست کردن به محتوای موجود

en: Theme zip file
fa: پرونده‌ی فشرده‌ی پوسته

en: Scale Image Help
fa: راهنمای مقیاس تصویر

en: New dimensions:
fa: ابعاد تازه:

en: scale width
fa: پهنای مقیاس

en: scale height
fa: بلندای مقیاس

en: Image Crop Help
fa: راهنمای برش تصویر

en: crop ratio width
fa: پهنای نسبت برش

en: crop ratio height
fa: بلندای نسبت برش

en: selection width
fa: پهنای انتخاب‌شده

en: selection height
fa: بلندای انتخاب‌شده

en: Thumbnail Settings Help
fa: راهنمای تنظیمات تصویر شاخص

[ctx: dashboard]
note: translators: 1: type of comment, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: %1$s on %2$s %3$s
fa: %1$s در %2$s %3$s

en: View more comments
fa: دیدن دیدگاه‌های بیشتر

en: Dismiss the browser warning panel
fa: نادیده گرفتن کادر هشدار مرورگر

en: Taxonomy Template
fa: قالب رده

en: Date Template
fa: قالب تاریخ

en: Singular Template
fa: تک‌رده

en: Single Page
fa: برگه یکتا

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s comment in moderation | %s comments in moderation
fa[0]: %s دیدگاه در انتظار بررسی

en: View this comment
fa: مشاهده این دیدگاه

note: translators: %s: attachment title
en: Attach &#8220;%s&#8221; to existing content
fa: پیوست کردن &#8220;%s&#8221; به محتوای موجود

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
fa: انتقال &#8220;%s&#8221; به زباله‌دان

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
fa: پاک کردن‌ همیشگی &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Trash
fa: بازیابی &#8220;%s&#8221; از زباله‌دان

en: No plugins found for &#8220;%s&#8221;.
fa: افزونه‌ای برای &#8220;%s&#8221; یافت نشد.

en: Search for plugins in the WordPress Plugin Directory.
fa: جستجوی افزونه در مخزن افزونه‌های وردپرس.

note: translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
fa: ویرایش سریع &#8220;%s&#8221; به صورت توکار

note: translators: %s: taxonomy term name
en: Delete &#8220;%s&#8221;
fa: پاک کردن &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: taxonomy term name
en: View &#8220;%s&#8221; archive
fa: دیدن بایگانی &#8220;%s&#8221;

en: Update progress
fa: پیشرفت به‌روزرسانی

en: Another update is currently in progress.
fa: به‌روزرسانی دیگری در جریان است.

en: Edit this comment
fa: ویرایش این دیدگاه

en: Quick edit this comment inline
fa: ویرایش سریع دیدگاه به صورت توکار

note: translators: %s: stream_get_contents()
en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function %s
fa: افزونه‌ی ssh2 در PHP در دسترس است٬ اما ما به تابع %s در PHP5 نیاز داریم.

[ctx: attachment filter]
en: Trash
fa: زباله‌دان

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
fa: &#8220;%s&#8221; (ویرایش)

note: translators: %s: title of the post the attachment is attached to
en: Detach from &#8220;%s&#8221;
fa: جداکردن از &#8220;%s&#8221;

en: Restore this comment from the spam
fa: بازیانی این دیدگاه از جفنگ‌ها

note: translators: %s: importer slug
en: The %s importer is invalid or is not installed.
fa: درون‌ریز %s معتبر نیست یا نصب نشده.

[ctx: comment status]
en: Pending
fa: در انتظار

note: translators: %s: size in pixels
en: Images should be at least %s wide.
fa: تصاویر باید دست‌کم دارای پهنای %s باشند.

note: translators: %d: custom header width translators: %d: custom header height
en: %d pixels
fa: %d پیکسل

note: translators: %s: size in pixels
en: Images should be at least %s tall.
fa: تصاویر باید دست‌کم دارای بلندای %s باشند.

note: translators: %s: size in pixels
en: Suggested width is %s.
fa: پهنای پیشنهادی %s است.

note: translators: %s: size in pixels
en: Suggested height is %s.
fa: بلندای پیشنهادی %s است.

en: Send User Notification
fa: فرستادن آگاه‌ساز به کاربر

en: Send the new user an email about their account.
fa: ارسال ایمیل مربوط به جزئیات حساب، به کاربران تازه.

[ctx: menu location]
note: translators: %s: menu name
en: (Currently set to: %s)
fa: (تنظیم کنونی: %s)

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed one security issue.
fa: <strong>نگارش %s</strong> یک مشکل امنیتی را برطرف کرده است.

note: translators: %s: site link
en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
fa: به %s خوش آمدید. این نخستین نوشته‌ی شماست. می‌توانید آن‌ را ویرایش یا پاک کرده، سپس وبلاگ‌نویسی را آغاز کنید!

note: translators: %s: Gravatar URL
en: You can change your profile picture on <a href="%s">Gravatar</a>.
fa: میتوانید تصویر نمایهٔ خود را در <a href="%s">Gravatar</a> تغییر دهید.

en: https://en.gravatar.com/
fa: https://fa.gravatar.com/

en: Profile Picture
fa: تصویر شناسنامه

en: Maintenance Releases
fa: نگارش‌های تعمیراتی

en: Security Releases
fa: بسته‌های امنیتی

en: Maintenance and Security Releases
fa: نگارش‌های تعمیراتی و امنیتی

en: Plain
fa: ساده

en: WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. Custom URL structures can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
fa: وردپرس به شما این قابلیت را می‌دهد که ساختاردلخواهی برای پیوند‌های یکتا و صفحات بایگانی ایجاد نمایید. ساختار دلخواه میتواند زیبایی، کاربرد و قابلیت انتقال پیوندهای شما را بهبود ببخشد. برخی <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">برچسب‌های در دسترس هستند</a>، و اینجا نمونه‌هایی را برای شروع مشاهده می‌کنید.

en: Permalinks can contain useful information, such as the post date, title, or other elements. You can choose from any of the suggested permalink formats, or you can craft your own if you select Custom Structure.
fa: پیوندهای یکتا می‌توانند شامل اطلاعات مفیدی مانند تاریخ ارسال نوشته، عنوان نوشتهو یا موارد دیگر دیگر باشند. شما می‌توانید هر کدام از ساختارهای پیشنهاد شده را انتخاب کنید یا اینکه مدل مورد نظر خود را با انتخاب گزینه ساختار دل خواه ایجاد کنید.

note: translators: %s: Codex URL
en: Need more help? <a href="%s">We got it</a>.
fa: کمک لازم دارید؟ <a href="%s"> ما اینجاییم</a>.

note: translators: %s: localhost
en: You should be able to get this info from your web host, if %s doesn&#8217;t work.
fa: اگر %s کار نکرد، باید این اطلاعات را از سرویس میزبانی خود بگیرید.

note: translators: %s: wp-config.php
en: Sorry, but I can&#8217;t write the %s file.
fa: متاسفم، ولی من نمی‌توانم پرونده %s را بنویسم.

note: translators: %s: wp-config.php
en: You can create the %s manually and paste the following text into it.
fa: شما می‌توانید %s را به صورت دستی ساخته و متن زیر را در آن بنویسید.

note: translators: 1: wp-config-sample.php, 2: wp-config.php
en: If for any reason this automatic file creation doesn&#8217;t work, don&#8217;t worry. All this does is fill in the database information to a configuration file. You may also simply open %1$s in a text editor, fill in your information, and save it as %2$s.
fa: اگر به هر دلیلی ایجاد خودکار پرونده کار نکرد، نگران نباشید. همه این اطلاعات در پایگاه‌داده برای ساختن پرونده پیکربندی ذخیره شده‌اند. همچنین می‌توانید %1$s  را در یک ویرایشگر متن باز کنید، اطلاعات خود را وارد کرده و آن را با نام %2$s ذخیره کنید.

note: translators: %s: wp-config.php
en: We&#8217;re going to use this information to create a %s file.
fa: ما از این اطلاعات برای ساختن پرونده %s استفاده می‌کنیم.

note: translators: %s: wp-content/uploads
en: Default is %s
fa: %s پیش‌فرض است

note: translators: %s: style.css
en: The theme is missing the %s stylesheet.
fa: پوسته، پرونده‌ی استایل %s را کم دارد.

note: translators: %s: style.css
en: The %s stylesheet doesn&#8217;t contain a valid theme header.
fa: شیوه‌نامه‌ی %s حاوی سربرگ معتبری برای پوسته نیست.

note: translators: %s: index.php
en: The theme is missing the %s file.
fa: این پوسته پرونده‌ی %s را ندارد.

note: translators: 1: .po 2: .mo
en: The language pack is missing either the %1$s or %2$s files.
fa: این بسته زبان پرونده‌های %1$s یا %2$s را ندارد.

en: If you have marked themes as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
fa: اگر در WordPress.org پوسته‌هایی را به علاقه‌مندی‌هایتان افزوده باشید، اینجا می‌توانید پیدایشان کنید.

en: Allow automatic database repair
fa:  اجازه تعمیر خودکار پایگاه‌داده

en: Database repair results
fa: نتایج تعمیر پایگاه‌داده

[ctx: themes]
en: Favorites
fa: علاقه‌مندی‌ها

en: Check secret keys
fa: بررسی کلید‌های مخفی

en: WordPress database repair
fa: تعمیر پایگاه‌داده وردپرس

en: Before getting started
fa: پیش از آغاز

en: Set up your database connection
fa: راه‌اندازی اتصال پایگاه‌داده‌ی شما

en: Successful database connection
fa: برقراری ارتباط موفق با پایگاه‌داده

note: translators: %s: walker class name
en: The Walker class named %s does not exist.
fa: Walker class با نام %s موجود نیست.

note: translators: %s: nav menu title
en: %s has been updated.
fa: %s به‌روز شده است.

note: translators: 1: drop-in constant name, 2: wp-config.php
en: Requires %1$s in %2$s file.
fa: نیازمند %1$s در پرونده‌ی %2$s.

note: translators: %s: file name
en: You are about to delete %s.
fa: شما می‌خواهید %s را پاک کنید.

note: translators: %s: date and time
en: Daylight saving time begins on: %s.
fa: آغاز ساعت تابستانی: %s.

note: translators: %s: date and time
en: Standard time begins on: %s.
fa: آغاز ساعت استاندارد: %s.

note: translators: %s: mu-plugins directory name
en: Files in the %s directory are executed automatically.
fa: پرونده‌های درون پوشه‌ی %s به صورت خودکار اجرا می‌شوند.

en: Sorry, you are not allowed to manage these items.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی مدیریت این موارد را ندارید.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
fa: این گزینه فهرست تمام ابزارک‌های غیرفعال را پاک می‌کند. شما قادر نخواهید بود هیچ‌کدام از شخصی‌سازی‌ها را بازیابی نمایید.

en: Users list navigation
fa: راهبری فهرست کاربران

en: Users list
fa: فهرست کاربران

en: One of the selected users is not a member of this site.
fa: یکی از کاربران انتخاب شده عضو این سایت نیست.

en: Clear Inactive Widgets
fa: پاکسازی ابزارک‌های غیرفعال

en: Filter users list
fa: پالایش فهرست کاربران

en: Filter media items list
fa: پالایش فهرست موارد رسانه‌ای

en: Media items list navigation
fa: راهبری فهرست موارد رسانه‌ای

en: Media items list
fa: فهرست موارد رسانه‌ای

note: translators: %s: file extension
en: %s files
fa: پرونده‌های %s

en: Filter themes list
fa: پالایش فهرست پوسته‌ها

en: Themes list
fa: فهرست پوسته‌ها

en: Install Parent Theme
fa: نصب پوسته‌ی والد

en: The selected plugin has been <strong>deleted</strong>.
fa: افزونه‌ انتخاب شده <strong>پاک</strong> شده است.

en: All selected plugins are up to date.
fa: همه افزونه‌های انتخاب شده به‌روز شدند.

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (active)
fa: ویرایش %s (فعال)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (active)
fa: مرور %s (فعال)

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (inactive)
fa: ویرایش %s (غیرفعال)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (inactive)
fa: مرور %s (غیرفعال)

en: Filter plugins list
fa: پالایش فهرست افزونه‌ها

en: Plugins list navigation
fa: راهبری فهرست افزونه‌ها

en: Plugins list
fa: فهرست افزونه‌ها

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Documentation on Nginx configuration</a>.
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">مستندات پیکربندی Nginx</a>.

note: translators: %s: local time
en: Local time is %s.
fa: زمان محلی %s است.

[ctx: site]
en: Add New
fa: افزودن سایت تازه

en: Links list
fa: فهرست پیوندها

en: Toggle panel: %s
fa: تغییر وضعیت پنل: %s

en: Get Version %s
fa: دریافت نگارش %s

note: translators: 1: Site Wide Only: true, 2: Network: true
en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
fa: هدر افزونه‌ی %1$s از رده خارج شده است. به جای آن از %2$s استفاده کنید.

en: Edit permalink
fa: ویرایش پیوندیکتا

en: Saving revision&hellip;
fa: ذخیره رونوشت&hellip;

note: translators: user login
en: What should be done with content owned by %s?
fa: با محتوای تولیدشده توسط %s چه کاری باید انجام شود؟

en: Select a user
fa: انتخاب یک کاربر

en: Site: %s
fa: سایت: %s

en: User has no sites or content and will be deleted.
fa: کاربر هیچ سایت یا محتوایی ندارد و پاک خواهد شد.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
fa: وقتی روی &#8220;پاک شود&#8221; کلیک کنید، کاربر برای همیشه حذف خواهد شد.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
fa: وقتی روی &#8220;پاک شود&#8221; کلیک کنید، این کاربرها برای همیشه حذف خواهند شد.

en: Theme Footer
fa: پابرگ پوسته

en: Theme Header
fa: سربرگ پوسته

en: Invalid image URL
fa: نشانی تصویر نامعتبر

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
fa: شما پاک کردن کاربر از تمام شبکه‌ها و سایت‌ها را انتخاب کرده‌اید.

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
fa: شما پاک کردن این کاربران از تمام شبکه‌ها و سایت‌ها را انتخاب کرده‌اید.

en: Warning! User %s cannot be deleted.
fa: اخطار! کاربر %s نمی‌تواند پاک شود.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
fa: هشدار! کاربر نمی‌تواند پاک شود. کاربر %s یکی از مدیران شبکه است.

en: Items list navigation
fa: راهبری فهرست موارد

en: Items list
fa: فهرست موارد

en: Additional settings
fa: دیگر تنظیمات

en: Boxes
fa: جعبه‌ها

en: %s column | %s columns
fa[0]: %s ستون

en: Pagination
fa: صفحه‌بندی

en: View Mode
fa: حالت نمایش

note: translators: 1: Title of an update, 2: Error message
en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
fa: هنگام به روز‌رسانی %1$s یک خطا رخ داده است: %2$s

en: No role
fa: بدون نقش

[ctx: no user roles]
en: None
fa: هیچکدام

en: View all drafts
fa: دیدن همه پیش‌نویس‌ها

note: translators: 1: comment author, 2: notification if the comment is pending
en: From %1$s %2$s
fa: از %1$s %2$s

en: End date:
fa: تاریخ پایان:

note: translators: %s: the new user
en: User %s added
fa: کاربر %s افزوده شد

[ctx: comments]
note: translators: %s: all comments count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: همه <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: pending comments count
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: در انتظار تایید <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: approved comments count
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: تاییدشده <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: spam comments count
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: جفنگ  <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: trashed comments count
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: زباله‌دان <span class="count">(%s)</span>

[ctx: column name]
en: Submitted On
fa: ارسال شده در

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to initialize a SFTP subsystem session with the SSH2 Server %s
fa: مقدار‌دهی اولیه نشست زیر‌سیستم با SSH2 سرور %s با شکست روبرو شد.

en: No pending comments
fa: دیدگاهی در انتظار بررسی نیست

en: Network Active
fa: فعال در شبکه

en: Network Only
fa: فقط شبکه

en: Saving&hellip;
fa: در حال ذخیره‌سازی&hellip;

en: Filter items list
fa: پالایش فهرست موارد

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
fa: پاک کردن یک دسته، نوشته‌های موجود در آن دسته را پاک نمی‌کند. به‌جای آن، نوشته‌هایی که تنها مربوط به دسته‌ی پاک‌شده هستند، به دسته‌ی %s منتقل می‌شوند.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
fa: با استفاده از برگه‌ی تنظیمات صفحه می‌توانید نوشته‌ها را به صورت فهرست ساده‌ای از عنوان‌ها یا به همراه چکیده ببینید.

en: Content to export
fa: محتوا برای برون‌بری

note: translators: %s: comment date
en: Submitted on: %s
fa: ارسال شده در: %s

[ctx: comment]
en: Permalink:
fa: پیوند یکتا:

en: Page scheduled for: %s.
fa: برگه زمان‌بندی‌شده برای: %s.

en: Page draft updated.
fa: پیش‌نویس برگه به‌روز شد.

en: Page published.
fa: برگه منتشر شد.

en: Page submitted.
fa: صفحه فرستاده شد.

en: Post submitted.
fa: نوشته فرستاده شد.

en: Post scheduled for: %s.
fa: نوشته زمان‌بندی‌شده برای: %s.

en: Post draft updated.
fa: پیش‌نویس نوشته به‌روز شد.

en: Post published.
fa: نوشته منتشر شد.

en: View page
fa: دیدن برگه

en: Filter comments list
fa: پالایش فهرست دیدگاه‌ها

en: Comments list navigation
fa: راهبری فهرست دیدگاه‌ها

en: Comments list
fa: فهرست دیدگاه‌ها

en: Preview post
fa: پیش‌نمایش نوشته

en: Preview page
fa: پیش‌نمایش صفحه

en: In the <strong>Submitted On</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
fa: زمان و تاریخ کامنت در ظاهر سایت شما در ستون <strong>ارسال‌شده در</strong> باقی خواهد ماند. کلیک روی پیوند تاریخ/زمان شما را به آن دیدگاه در سایتتان خواهد برد.

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
fa: باقی ماندن بر روی هر دیدگاه در ستون <strong>دیدگاه</strong>، به شما گزینه‌هایی برای پذیرش، پاسخ (و پذیرش)، ویرایش سریع، ویرایش، جفنگ‌نشان کردن و یا به زباله‌دان انداختن آن دیدگاه می‌دهد.

en: The current theme does not support a flexible sized header image.
fa: پوسته‌ی کنونی از سربرگی با اندازه‌ی منعطف پشتیبانی نمی‌کند.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ویرایش دیدگاه‌ها را ندارید.

note: translators: 1: comments count 2: post title
en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
fa: دیدگاه‌ها (%1$s) در &#8220;%2$s&#8221;

note: translators: %s: comment link
en: In reply to %s.
fa: در پاسخ به %s.

en: The current theme does not support uploading a custom header image.
fa: پوسته‌ی کنونی از بارگذاری سربرگ دلخواه پشتیبانی نمی‌کند.

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it?
fa: شما از رمزی که به‌طور خودکار ایجاد شده استفاده می‌کنید. آیا مایلید آن را تغییر دهید؟

en: You have specified this user for removal:
fa: شما این کاربر رای برای حذف مشخص کرده‌اید:

note: translators: 1: User's display name.
en: Log %s out of all locations.
fa: بیرون رفتن %s از همه دستگاه‌ها.

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
fa: تلفن همراه خود را گم کرده‌اید یا در یک رایانه عمومی حساب کاربری خود را باز گذاشته‌اید؟ می‌توانید از هر دستگاه دیگری بیرون بروید و در همین دستگاه وارد شده بمانید.

en: Log Out Everywhere Else
fa: بیرون رفتن از هر دستگاه دیگر

en: Cancel password change
fa: لغو تغییر رمز

en: Sessions
fa: نشست‌ها

en: Account Management
fa: مدیریت حساب

en: Generate Password
fa: ساختن رمز

note: translators: The non-breaking space prevents 1Password from thinking the text "log in" should trigger a password save prompt.
en: You will need this password to log&nbsp;in. Please store it in a secure location.
fa: به این رمز برای ورود نیاز خواهید داشت. لطفاً آن را در مکان امنی نگهداری کنید.

en: No approved comments
fa: دیدگاه تاییدشده‌ای وجود ندارد

en: %s approved comment | %s approved comments
fa[0]: %s نظر تاییدشده

en: %s pending comment | %s pending comments
fa[0]: %s دیدگاه در انتظار تایید

en: No comments
fa: بدون دیدگاه

en: Image could not be processed.
fa: تصویر نمی‌تواند پردازش شود.

en: %s comment | %s comments
fa[0]: %s دیدگاه

note: translators: %s: plugin name
en: Edit %s
fa: ویرایش %s

en: Confirm use of weak password
fa: تایید استفاده از رمز ضعیف

en: Confirm Password
fa: تایید رمز

note: Translators: 1: wp-config.php; 2: Secret key service URL.
en: While you are editing your %1$s file, take a moment to make sure you have all 8 keys and that they are unique. You can generate these using the <a href="%2$s">WordPress.org secret key service</a>.
fa: هنگام ویرایش پرونده‌ی %1$s، مطمئن شوید که همه‌ی ۸ کلید را در اختیار دارید و آن‌ها یکتا هستند. می‌توانید این کلیدها با استفاده از <a href="%2$s">خدمات تولید کلیدهای خصوصی وردپرس</a> بسازید.

en: Show more details
fa: نمایش جزئیات بیشتر

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
fa: پیش‌نمایش زنده «%s»

en: %s post by this author | %s posts by this author
fa[0]: %s نوشته از این نویسنده

en: Last page
fa: برگه آخر

en: This category already exists.
fa: این دسته از پیش موجود است.

en: More actions
fa: کارهای بیشتر

en: Comment status
fa: وضعیت دیدگاه

en: Date and time
fa: تاریخ و زمان

note: translators: %s: post link
en: In response to: %s
fa: در پاسخ به: %s

note: translators: %s: comment link
en: In reply to: %s
fa: در پاسخ به: %s

en: First page
fa: برگه نخست

en: Enter the address here if you <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">want your site home page to be different from your WordPress installation directory.</a>
fa: اگر می‌خواهید نشانی سایت‌تان از شاخه‌ای که وردپرس را در آن نصب کرده‌اید <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">جدا باشد</a>، نشانی را‌ این‌جا بنویسید.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">مدیریت رونوشت‌ها</a>

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
fa: همچنین می‌توانید پرونده‌های چندرسانه‌ای را از سایت‌هایی همچون یوتوب، توییتر، فلیکر و... با استفاده از قرار دادن پیوند مربوطه در یک خط جدا در متن نوشته، جاسازی کنید. <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">درباره‌ه جاسازی‌ها بیشتر بخوانید</a>.

en: <strong>Format</strong> &mdash; Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
fa: <strong>ساختار</strong> - این گزینه به پوسته‌ی شما این امکان را می‌دهد که نوشته‌ها را به‌صورت‌های مختلف نمایش دهد. برای مثال شما می‌توانید یک نوشته‌ی <em>استاندارد</em> به‌همراه عنوان و پاراگراف‌ها داشته باشید، یا یک <em>حاشیه</em> که عنوان ندارد و حاوی متن کوتاه است. برای اطلاعات بیشتر به <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">توضیحات مربوط به ساختار نوشته در مستندات</a> مراجعه کنید. پوسته‌ی شما می‌تواند همه یا بخشی از ۱۰ ساختار نوشته را فعال کند.

en: WordPress is not notifying any <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
fa: وردپرس هیچ <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">سرویس به‌روزرسانی</a> را به‌دلیل <a href="%s">تنظیمات حریم خصوصی</a> سایت‌تان آگاه نمی‌کند.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">مستندات درباره برچسب‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">مستندات درباره تنظیمات نوشتن</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">مستندات درباره افزودن برگه تازه</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">مستندات درباره مدیریت برگه‌ها </a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">مستندات درباره فهرست‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_SubPanel" target="_blank">مستندات درباره درون‌ریزی</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">مستندات درباره پس‌زمینه دلخواه</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">مستندات درباره ویرایش افزونه‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">مستندات درباره ابزارک‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">مستندات درباره پیشخوان</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">مستندات درباره دسته‌های پیوند </a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">مستندات درباره مدیریت نوشته‌ها </a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">مستندات درباره دسته‌ها </a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">مستندات درباره نصب افزونه‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">مستندات درباره افزودن کاربران تازه</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">مستندات درباره تنظیمات خواندن</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">مستندات درباره‌ی ساخت پیوندها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">مستندات درباره تنظیمات گفتگوها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">مستندات درباره تنظیمات پیوند یکتا</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">مستندات درباره شناسنامه‌ی کاربر</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">مستندات درباره بارگذاری پرونده‌های چندرسانه‌ای</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">مستندات درباره مدیریت کاربران </a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">مستندات درباره‌ی دیدگاه‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">مستندات درباره‌ی نوشتن و ویرایش نوشته‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">مستندات درباره به‌روزرسانی وردپرس</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">مستندات درباره تنظیمات چندرسانه‌ای</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">مستندات درباره‌ی تنظیمات همگانی</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">مستندات درباره‌ی برون‌بری</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">مستندات درباره مدیریت پیوندها </a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">مستندات درباره‌ی سربرگ دلخواه</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">مستندات ابزارها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">مستندات درباره کتابخانه رسانه‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screens#Editing_Individual_Pages" target="_blank">مستندات درباره ویرایش برگه‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">مستندات درباره ویرایش رسانه</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">توضیحات نقش‌ها و توانایی‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">مستندات درباره استفاده از پیوند یکتا </a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">مستندات درباره میانبرهای تخته‌کلید</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">مستندات درباره نوشتن افزونه‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">مستندات درباره‌ی سایت‌های من</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">اطلاعات بیشتر</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">مستندات درباره دیدگاه‌های جفنگ</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">مستندات برای ساختار تاریخ و زمان</a>.

en: You can update to <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
fa: می‌توانید به‌صورت خودکار به <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">وردپرس %2$s</a> به‌روزرسانی کنید یا آن را دریافت کرده و به‌صورت دستی نصب کنید:

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
fa: <strong>مهم:</strong> قبل از ارتقا لطفاً از پایگاه‌داده و پرونده‌های خود <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">پشتیبان تهیه کنید</a>. برای اطلاعات بیشتر از صفحه‌ی <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">به‌روزرسانی وردپرس</a> در مستندات بازدید کنید.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">مستندات درباره افزودن پوسته‌های تازه</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">مستندات درباره توسعه پوسته‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">مستندات درباره استفاده از پوسته‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">مستندات درباره ویرایش پرونده‌ها</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">مستندات درباره توابع پوسته</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">مستندات درباره مدیریت افزونه‌ها</a>

note: translators: %s: the option/setting
en: The %s setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See https://codex.wordpress.org/Settings_API
fa: تنظیمات <code>%1$s</code> ثبت نشده است. تنظیمات ثبت نشده از رده خارج شده‌اند. به https://codex.wordpress.org/Settings_API مراجعه کنید.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
fa: این به‌روزرسانی نمی‌تواند نصب شود زیرا <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">وردپرس %1$s</a> نیازمند PHP %2$s یا بالاتر و MySQL %3$s یا بالاتر است. شما در حال حاضر PHP %4$s و MySQL %5$s دارید.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
fa: این به‌روزرسانی نمی‌تواند نصب شود زیرا <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">وردپرس %1$s</a> نیازمند PHP %2$s یا بالاتر و است. شما در حال حاضر PHP %3$s دارید.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
fa: این به‌روزرسانی نمی‌تواند نصب شود زیرا <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">وردپرس %1$s</a> نیازمند MySQL %2$s یا بالاتر و است. شما در حال حاضر MySQL %3$s دارید.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
fa: وردپرس نمی‌تواند نصب شود زیرا <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">وردپرس %1$s</a> نیازمند PHP %2$s یا بالاتر و MySQL %3$s یا بالاتر است. شما در حال حاضر PHP %4$s و MySQL %5$s دارید.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
fa: وردپرس نمی‌تواند نصب شود زیرا <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">وردپرس %1$s</a> نیازمند PHP %2$s یا بالاتر و است. شما در حال حاضر PHP %3$s دارید.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
fa: وردپرس نمی‌تواند نصب شود زیرا <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">وردپرس %1$s</a> نیازمند MySQL %2$s یا بالاتر و است. شما در حال حاضر MySQL %3$s دارید.

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
fa: پوسته‌ی کنونی شما از ابزارک پشتیبانی نمی‌کند بنابراین نمی‌توانید نوار کناری پوسته‌ی خود را ویرایش کنید. برای هماهنگی پوسته خود با ابزارک <a href="http://codex.wp-persian.com/index.php?title=%D8%A7%D9%81%D8%B2%D9%88%D8%AF%D9%86_%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA_%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DA%A9_%D8%A8%D9%87_%D9%BE%D9%88%D8%B3%D8%AA%D9%87/">این‌جا</a> را ببینید.

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
fa: پیش از ذخیره‌ی ویرایش‌هایتان لازم است این پرونده را قابل‌نوشتن کنید. برای اطلاعات بیشتر <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">مستندات (انگلیسی)</a> را ببینید.

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service URLs with line breaks.
fa: هنگامی که نوشته‌ی تازه‌ای منتشر می‌کنید، وردپری به‌صورت خودکار به سرویس‌های به‌روزرسانی زیر خبر می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">سرویس‌های به‌روزرسانی</a> را در مستندات ببینید. هر سرویس را در یک خط جداگانه قرار دهید.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
fa: اگر <code>.htaccess</code> شما <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">قابل نوشتن</a> بود ما می‌توانستیم ‌این کار را خودبه‌خود انجام دهیم ، اما قابل نوشتن نیست بنابراین‌این‌ها قوانین بازنویسی هستند که شما باید در پرونده <code>.htaccess</code> قرار دهید. در کادر کلیک کنید و <kbd>CTRL + a</kbd> را بزنید تا همه‌ی نوشته گزینش شود.

en: If the root directory of your site were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
fa: اگر ریشه‌ی سایت شما <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">قابل نوشتن</a> بود ما می‌توانستیم ‌این کار را خودبه‌خود انجام دهیم ، اما این‌گونه نیست٬ بنابراین ‌این‌ها دستوراتی هستند که شما باید در پرونده <code>web.config</code> قرار دهید. یک پرونده‌ی جدید با نام <code>web.config</code> در ریشه‌ی سایت‌تان بسازید. در کادر کلیک کنید و <kbd>CTRL + a</kbd> را بزنید تا همه‌ی نوشته گزینش شود. سپس دستورات را کپی کرده و در پرونده‌ی <code>web.config</code> قرار دهید.

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
fa: اگر <code>web.config</code> شما <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">قابل نوشتن</a> بود ما می‌توانستیم ‌این کار را خودبه‌خود انجام دهیم ، اما قابل نوشتن نیست بنابراین‌این‌ها قوانین بازنویسی هستند که شما باید در پرونده <code>web.config</code> قرار دهید. در کادر کلیک کنید و <kbd>CTRL + a</kbd> را بزنید تا همه‌ی نوشته گزینش شود. سپس نوشته‌های انتخاب شده را درون گزینه‌ی <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> در پرونده‌ی <code>web.config</code> قرار دهید.

en: The <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
fa: <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">نوع نویسه‌های</a> سایت شما (UTF-8 پیشنهاد می‌شود)

en: Standard Editor
fa: ویرایش‌گر عادی

en: example: www.wordpress.org
fa: نمونه: www.wp-persian.com

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
fa: جستجوی پوسته‌های نصب شده، در اسم پوسته‌ها، توضیح، طراح، یا برچسب‌های آن‌ها جستجو می‌کند.

en: Alternately, you can browse the themes that are Featured, Popular, or Latest. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
fa: همچنین، می‌توانید بین پوسته‌های شاخص، محبوب، یا تازه را مرور کنید. وقتی پوسته‌ی مورد پسندتان را پیدا کردید، می‌توانید پیش‌نمایش آن را ببینید یا آن را نصب کنید.

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter.
fa: می‌توانید با استفاده از کلیدواژه، طراح، یا برچسب پوسته‌ها را جستجو کنید، یا می‌توانید دقیق‌تر باشید و بر اساس ملاک‌هایی که در صافی امکانات فهرست شده‌اند جستجو کنید.

en: Number of Themes found: %d
fa: تعداد پوسته‌های یافت شده: %d

en: Custom time format:
fa: ساختار زمان سفارشی:

en: example:
fa: نمونه:

en: enter a custom time format in the following field
fa: یک ساختار زمان سفارشی در کادر مقابل وارد کنید

en: Custom date format:
fa: ساختار تاریخ سفارشی:

en: enter a custom date format in the following field
fa: یک ساختار تاریخ سفارشی در کادر مقابل وارد کنید

en: Plugins updated successfully.
fa: افزونه‌ها با موفقیت به‌روزرسانی شدند.

en: %s Active Installs
fa: %s نصب فعال

en: Active Installs:
fa: نصب‌های فعال:

[ctx: Active plugin installs]
en: 1+ Million
fa: بیش از یک میلیون

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
fa: مخابره کنید ابزار کوچکی است که به شما اجازه می‌دهد تا قسمت‌هایی از وب را بگیرید و با استفاده از آن‌ها به سادگی نوشته‌های تازه بنویسید.

en: Detach
fa: جداسازی

en: Main menu
fa: فهرست اصلی

en: Enter the location on the server where the public and private keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
fa: نشانی محلی از سرویس‌دهنده که کلیدهای عمومی و خصوصی در آن قرار دارند را وارد کنید. اگر به رمزی احتیاج هست٬ رمز را در کادر بالا وارد کنید.

en: You have specified these users for deletion:
fa: شما این کاربران را برای حذف مشخص کرده‌اید:

en: What should be done with content owned by these users?
fa: با نوشته‌های این کاربران چه کنیم؟

en: %s user deleted. | %s users deleted.
fa[0]: %s کاربر پاک شد.

en: Delete Plugins
fa: پاک کردن افزونه‌ها

en: You are about to remove the following plugins:
fa: شما در حال حذف این افزونه‌ها هستید:

en: %s item | %s items
fa[0]: %s مورد

en: These plugins may be active on other sites in the network.
fa: این افزونه‌ها ممکن است در سایت‌های دیگر این شبکه فعال باشند.

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
fa: ۱ برگه به‌روز نشد، کسی در حال ویرایش آن است.

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
fa: ۱ نوشته به‌روز نشد، کسی در حال ویرایش آن است.

en: Hide post options
fa: پنهان‌سازی تنظیمات نوشته

en: In the editing area the Tab key enters a tab character. To move below this area by pressing Tab, press the Esc key followed by the Tab key. In some cases the Esc key will need to be pressed twice before the Tab key will allow you to continue.
fa: در محیط ویرایش‌گر دکمه Tab یک فاصله‌ی tab را وارد می‌کند. برای انتقال به پایین این ناحیه با استفاده از دکمه Tab، دکمه Esc را به همراه Tab فشار دهید. در برخی موارد ممکن است قبل از زدن دکمه Tab، نیاز باشد که دکمه Esc را دو بار فشار دهید.

en: Front Page
fa: برگه نخست

en: This theme has not been rated yet.
fa: به این پوسته هنوز امتیازی داده نشده است.

en: New translations are available.
fa: ترجمه‌های تازه در دسترس است.

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
fa: با زدن دکمه بیرون رفتن از همه نشست‌های دیگر، می‌توانید از بقیه دستگاه‌ها، مانند تلفن همراه یا رایانه عمومی بیرون بروید.

en: Open Press This
fa: مخابره کنید را باز کنید

en: Follow the link to open Press This. Then add it to your device&#8217;s bookmarks or home screen.
fa: از پیوند زیر برای باز کردن «مخابره کنید» استفاده کنید. سپس آن را به علاقه‌مندی‌ها یا صفحه اصلی دستگاهتان اضافه کنید.

en: Direct link (best for mobile)
fa: پیوند مستقیم (بهترین برای تلفن‌های همراه)

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
fa: اگر نمی‌توانید این برنامک را به لیست علاقه‌مندی‌هایتان بکشید، علاقه‌مندی جدیدی بسازید، کد مقابل را کپی کنید و آن را در قسمت نشانی علاقه‌مندی جدید بچسبانید.

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
fa: کپی کد برنامک «مخابره کنید»

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
fa: برنامک زیر را به نوار علاقه‌مندی‌هایتان بکشید. پس از آن وقتی در صفحه‌ای هستید که می‌خواهید آن را به اشتراک‌بگذارید، آن را فشار دهید تا آن صفحه را «مخابره کنید».

en: Bookmarklet
fa: برنامک

en: Install Press This
fa: نصب مخابره کنید

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
fa: برای اضافه کردن یک پیوند سفارشی، <strong>بخش پیوندهای سفارشی را باز کنید، نشانی پیوند و متن نمایش آن را وارد کنید و روی افزودن به فهرست کلیک کنید.</strong>

note: translators: Do not translate USERNAME, URL_DELETE, SITE_NAME: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
fa: درود ###USERNAME###،
    
    شما به تازگی روی پیوند 'پاک کردن سایت' کلیک
    و فرم موجود در صفحه مربوطه را پر کرده‌اید.
    
    اگر واقعا می‌خواهید سایت خود را پاک کنید روی پیوند زیر کلیک کنید.
    تنها با یک بار کلیک بر روی این پیوند سایت شما پاک می‌شود پس تنها درصورت اطمینان کامل روی این پیوند کلیک کنید:
    ###URL_DELETE###
    
    اگر سایت خود را پاک کردید، به فکر ساخت سایتی تازه در آینده در همین‌جا باشید!
    (یادآوری می‌کنیم که سایت و نام‌کاربری فعلی شما برای همیشه پاک خواهند شد.)
    
    از این‌که از سایت ما استفاده کردید متشکریم،
    مدیریت
    ###SITE_NAME###

en: Close details dialog
fa: بستن برگه جزئیات

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
fa: شما هم‌اکنون برگه‌ای که آخرین نوشته‌های شما را نمایش می‌دهد، پاک می‌کنید.

en: Posts Page
fa: برگه نوشته‌ها

en: Number of items per page:
fa: تعداد موردها در هر برگه:

en: Missing post ID.
fa: شناسه نوشته گم شده است.

en: Size in megabytes
fa: حجم به مگابایت

en: Site Upload Space Quota
fa: حجم فضای بارگذاری سایت

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
fa: درود ###USERNAME###،
    
    شما به تازگی درخواست داده‌اید که ایمیل کاربریتان تغییر کند
    
    اگر درست است، برای تغییر آن روی پیوند زیر کلیک کنید:
    ###ADMIN_URL###
    
    اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، می‌توانید با خیال راحت این ایمیل را نادیده بگیرید و حذف کنید.
    
    این ایمیل به ###EMAIL### ارسال شده است
    
    با احترام،
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
fa: درود###USERNAME###,
    
    شما درخواست کرده‌اید که ایمیل مدیریت
    سایت شما تغییر کند.
    
    اگر این طور است، برای تغییر آن روی پیوند زیر کلیک کنید:
    ###ADMIN_URL###
    
    اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، می‌توانید به راحتی این
    ایمیل را نادیده بگیرید و آن را پاک کنید.
    
    این ایمیل به ###EMAIL### ارسال شده است.
    
    با احترام،
    مدیریت ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: UPDATE LOG
    ==========
fa: گزارش به‌روز رسانی
    ==========

en: Back to post options
fa: بازگشت به تنظیمات نوشته

en: Suggested media
fa: رسانه‌های پیشنهادی

en: Post title
fa: عنوان نوشته

en: You should upgrade <a href="%s" target="_blank">your bookmarklet</a> to the latest version!
fa: شما باید <a href="%s" target="_blank">برنامک خود</a> را به آخرین نگارش به‌روز کنید!

en: Scan
fa: پویش

en: Enter a URL to scan
fa: یک نشایی برای پویش وارد کنید

en: Scan site for content
fa: پویش سایت برای محتوا

en: Press This!
fa: مخابره کنید!

en: Show post options
fa: نمایش تنظیمات نوشته

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
fa: منبع:

en: Search categories
fa: جستجوی دسته‌ها

en: Search categories by name
fa: جستجوی نام دسته‌ها

en: Toggle add category
fa: تغییروضعیت افزودن دسته

en: Error while adding the category. Please try again later.
fa: هنگام اضافه کردن دسته خطایی رخ داد. لطفا بعدا دوباره امتحان کنید.

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
fa: این دسته نمی‌تواند اضافه شود. لطفا نام را عوض کنید و دوباره امتحان کنید.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
fa: وردپرس قادر به اتصال به سیستم‌فایل نیست. لطفا اطلاعات کاربری خود را تأیید کنید.

en: Submitted on
fa: فرستاده شده در

note: translators: column name or table row header
en: In Response To
fa: در پاسخ به

en: You are only logged in at this location.
fa: شما تنها در این محل وارد حساب کاربری خود شده‌اید.

en: These suggestions are based on the plugins you and other users have installed.
fa: این پیشنهادها بر مبنای افزونه‌هایی که شما و سایر کاربران نصب کرده‌اند ارائه می‌شود.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
fa: می‌توانید حالت نوشتن بدون مزاحم را با استفاده از آیکن سمت چپ فعال کنید. این قابلیت در مرورگرهای کهنه یا دستگاه‌هایی با صفحه نمایش کوچک در دسترس نیست؛ همچنین قابلیت نمایش تمام‌صفحه باید در بخش تنظیمات صفحه فعال باشد.

en: Log Out Everywhere
fa: بیرون رفتن از همه‌جا

[ctx: Plugin Installer]
en: Recommended
fa: توصیه‌شده

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    Log in here: %4$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    https://wordpress.org/
fa: سایت وردپرسی شما با موفقیت در آدرس زیر راه‌اندازی شد:
    
    %1$s
    
    می‌توانید با اطلاعات زیر به حساب کاربری مدیر وارد شوید:
    
    نام‌کاربری: %2$s
    رمزعبور: %3$s
    در این آدرس وارد شوید: %4$s
    
    امیدواریم که  از سایت جدید خود لذت ببرید، ممنونیم!
    
    --گروه وردپرس فارسی
    http://wp-persian.com/

en: You cannot delete a theme while it has an active child theme.
fa: نمی‌توانید پوسته‌ای که یک زیرپوسته‌ی فعال دارد را پاک کنید.

en: You can set the language, and the translation files will be automatically downloaded and installed (available if your filesystem is writable).
fa: می‌توانید زبان را تنظیم کنید، با این کار پرونده‌های زبان به صورت خودکار روی وردپرس شما بارگذاری و نصب می‌شوند (البته در صورتی که سیستم شما اجازه‌ی ایجاد پرونده‌های تازه را بدهد).

en: Mystery Person
fa: شخص اسرارآمیز

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods, and the @ symbol.
fa: یرای ساختن نام‌کاربری فقط از حروف الفبا، اعداد، فاصله، _ ، ‐ و علامت @ می‌توانید استفاده کنید.

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
fa: فعالسازی قابلیت ویرایشگر تمام‌صفحه و بدون مزاحم.

en: https://planet.wordpress.org/feed/
fa: http://planet.wp-persian.com/feed/

en: https://planet.wordpress.org/
fa: http://planet.wp-persian.com/

en: Untested with your version of WordPress
fa: با نگارش وردپرس شما آزمایش نشده است

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
fa: می‌توانید سربرگ‌های شخصی خود را در <a href="%1$s">سفارشی‌ساز</a> مدیریت کنید و پیش‌نمایش آن‌ها را به‌صورت زنده ببینید.

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
fa: می‌توانید پس‌زمینه‌های شخصی خود را در <a href="%1$s">سفارشی‌ساز</a> مدیریت کنید و پیش‌نمایش آن‌ها را به‌صورت زنده ببینید.

en: Filter by category
fa: پالایش بر اساس دسته

en: Filter by comment type
fa: پالایش بر اساس نوع دیدگاه

en: You are now logged out everywhere else.
fa: هم‌اکنون از تمام دستگاه‌های دیگر بیرون رفته‌اید.

note: translators: 1: User's display name.
en: %s has been logged out.
fa: %s بیرون رفت.

en: Could not log out user sessions. Please try again.
fa: نمی‌توان از نشست‌های کاربری بیرون رفت. لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: This preview is unavailable in the editor.
fa: این پیش‌نمایش در ویرایشگر در دسترس نیست.

en: You don't have permission to attach files to this post.
fa: شما دسترسی لازم را برای پیوست کردن پرونده‌ها به این نوشته ندارید.

[ctx: term parent]
en: Parent
fa: مادر

en: You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
fa: با کلیک کردن روی آیکون‌های بالای ویرایشگر و پیروی از راهنما می‌توانید پرونده‌های چندرسانه‌ای را وارد نوشته‌ی خود کنید. با استفاده از نوارابزار موجود در ویرایشگر دیداری، می‌توانید چینش تصاویر را تغییر دهید یا آن‌ها را ویرایش کنید.

en: <strong>Post editor</strong> &mdash; Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab.
fa: <strong>ویرایشگر نوشته</strong> &mdash; متن نوشته‌ی خود را وارد کنید. برای ویرایش مطالب دو راه وجود دارد، دیداری و متنی. برای انتخاب حالت موردنظر می‌توانید روی زبانه مربوطه کلیک کنید.

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
fa: خوش آمدید

[ctx: theme editor]
en: Editor
fa: ویرایشگر

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: همه <span class="count">(%s)</span>

[ctx: link name]
en: Name
fa: نام

note: translators: %s is a placeholder that must come at the start of the URL.
en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag URLs here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>%s/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
fa: درصورت تمایل می‌توانید ساختاری دل‌خواه برای نشانی دسته‌ها و برچسب‌ها استفاده کنید. برای نمونه٬ از <code>topics</code>استفاده کنید اگر دوست دارید پیوند دسته‌هایتان چیزی شبیه به این باشد: <code>%s/topics/uncategorized/</code>. اگر این قسمت را خالی بگذارید همان مقادیر پیش‌فرض استفاده خواهند شد.

en: Release Lead
fa: مدیر انتشار

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
fa: برای راهبری سریع بین موارد رسانه‌ای، از دکمه‌های فلش بالای پنجره، یا دکمه‌های چپ و راست صفحه‌کلیدتان استفاده کنید.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
fa: شما می‌توانید رسانه‌های خود را در یک شبکه‌ی بصریِ ساده یا یک فهرست ستونی مشاهده نمایید.
    جابه‌جایی بین حالات نمایش با استفاده از نمایه‌ی موجود در سمت راست بالای رسانه امکان‌پذیر است.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
fa: برای حذف فایل‌ها از رسانه، روی دکمه‌ی انتخاب دسته‌جمعی در بالای صفحه کلیک کنید. موارد موردنظرتان را انتخاب کنید، سپس روی دکمه‌ی پاک کردن انتخاب‌ها کلیک کنید. کلیکِ دکمه‌ی لغو انتخاب‌ها شما را به صفحه نمایش پرونده‌های چندرسانه‌ای بازمی‌گرداند.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
fa: با کلیک کردن روی هر مورد پنجره «جزییات پیوست» به نمایش در می‌آید که به شما اجازه می‌دهد پیش‌نمایش رسانه را ببینید و بتوانید سریع‌تر آن را ویرایش کنید. هر تغییری که در پیوست ایجاد کنید به صورت خودکار ذخیره خواهد شد.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
fa: در پنجره‌ی جزییات می‌توانید تک‌تک موارد را حذف کنید و به صفحه‌ی ویرایش گسترش‌یافته دست یابید.

en: Browse Plugins
fa: مرور افزونه‌ها

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured and Popular plugins by using the links above the plugins list. These sections rotate regularly.
fa: برای داشتن دیدی نسبت از آن‌چه در دسترس است، می‌توانید افزونه‌های شاخص و محبوب را مرور کنید. برای این کار از پیوندهای سمت راست بالای صفحه استفاده کنید. این بخش به‌طور مداوم تغییر می‌کند.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
fa: فهرست تمام فایل‌هایی که بارگذاری کرده‌اید، در کتابخانه‌ی پرونده‌های چندرسانه‌ای قابل دیدن است. فایل‌های تازه در ابتدای فهرست قرارمی‌گیرند.

en: Add Plugins
fa: افزودن افزونه

en: Invalid translation type.
fa: گونه‌ی ترجمه معتبر نیست.

en: Note:
fa: یادداشت:

en: The %s constant in your %s file is no longer needed.
fa: دیگر به ثابت %s در پرونده‌ی %s نیازی نیست.

en: Welcome to the famous five-minute WordPress installation process! Just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
fa: به فرآیند معروفِ پنج دقیقه‌ایِ راه‌اندازی وردپرس خوش آمدید! اطلاعات زیر را تکمیل کنید تا در مسیر استفاده از گسترده‌ترین و پرتوان‌ترین نرم‌افزار نشر الکترونیک جهان قرار بگیرید.

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
fa: با نگارش وردپرس شما <strong>سازگار نیست</strong>

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
fa: با نگارش وردپرس شما <strong>سازگار است</strong>

en: %d star | %d stars
fa[0]: %d ستاره

en: Select bulk action
fa: انتخاب کار دسته‌جمعی

en: Month
fa: ماه

en: Day
fa: روز

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

[ctx: Button label for a theme]
en: Previous
fa: قبلی

[ctx: Button label for a theme]
en: Next
fa: بعدی

en: BETA TESTERS:
fa: آزمایش‌کنندگان نگارش آزمایشی:

en: This site is set up to install updates of future beta versions automatically.
fa: برای این سایت مقرر شده‌است که به‌طور خودکار به‌روزرسانی‌های نگارش‌های آزمایشی را در آینده نصب کند.

note: translators: %s: list view URL
en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="%s">Switch to the list view</a>.
fa: نمایش شبکه‌ای کتابخانه رسانه نیاز به جاوا اسکریپت دارد. <a href="%s">تغییر به نمایش فهرستی</a>.

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation.
fa: اضافه کردن کاربر بدون ارسال ایمیلِ تاییدیه.

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
fa: گروه وردپرس فارسی می‌خواهند به شما کمک کنند. این ایمیل را به %s بفرستید تا با همکاری گروه، مطمئن شویم که سایت شما کار می‌کند.

en: %s failed to embed.
fa: جاسازی %s ناموفق بود.

[ctx: Plugin Installer]
en: Beta Testing
fa: آزمایشی

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
fa: کارایی

[ctx: Plugin installer group title]
en: Social
fa: اجتماعی

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
fa: ابزارها

en: More Details
fa: جزییات بیشتر

en: View details
fa: نمایش جزییات

[ctx: Number/count of items]
en: Count
fa: تعداد

[ctx: themes]
en: Recently Updated
fa: به تازگی به‌روز شده

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
fa: بررسی‌ها

en: Donate to this plugin &#187;
fa: کمک به این افزونه &#187;

en: Contributors
fa: مشارکت‌کنندگان

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can also navigate to different pages on your site to preview them.
fa: سفارشی‌سازبه شما امکان می‌دهد تا تغییرات سایت خود را پیش از انتشار ببینید. همچنین می‌توانید به صفحات مختلف سایت خود بروید و پیش‌نمایش آن‌ها را مشاهده کنید.

en: If you reach out to us, we'll also ensure you'll never have this problem again.
fa: اگر با ما تماس بگیرید، به شما اطمینان می‌دهیم که هرگز دوباره به این مشکل برنخواهید خورد.

en: Filtering by:
fa: پالایش براساس:

en: No themes found. Try a different search.
fa: هیچ پوسته‌ای یافت نشد. جست‌و‌جوی دیگری انجام دهید.

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
fa: برای برش تصویر، روی آن کلیک کنید و اندازه آن را با حرکت‌دادن بخش انتخاب شده تعیین کنید.

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
fa: می‌توانید با حفظ نسبت، تصاویر اصلی را کوچک کنید. برای بهترین نتیجه، اندازه تصاویر را قبل از بریدن، وارونه کردن یا چرخاندن تغییر دهید. تصاویر بزرگ‌تر از اندازه اصلی نمی‌شوند.

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
fa: یک خط قرمز در سمت راست، نشان‌دهنده این است که دیدگاه منتظر تأیید یا بررسی شماست.

en: Keyboard users: When you&#8217;re working in the visual editor, you can use <kbd>Alt + F10</kbd> to access the toolbar.
fa: کاربران صفحه‌کلید: هنگامی که از ویرایش‌گر بصری (روی صفحه) استفاده می‌کنید می‌توانید با فشردن <kbd>Alt + F10</kbd> به نوارابزار دسترسی داشته باشید.

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
fa: نسبت ابعاد نسبت طول و عرض است. هنگام تغییر دادن اندازه، دکمه Shift را نگه دارید تا نسبت ابعاد ثابت بماند. با استفاده از قسمت ورودی، نسبت ابعاد را تعیین کنید. مانند: 1:1 (مربع)، 4:3، 16:9 و...

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
fa: وقتی انتخاب خود را انجام دادید، با وارد کردن ابعاد بر حسب پیکسل می‌توانید آن را تنظیم کنید. حداقل اندازه انتخابی، اندازه بندانگشتی است که در قسمت تنظیمات رسانه، تنظیم شده است.

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
fa: می‌توانید تصویر را با حفظ تصویر بندانگشتی ویرایش کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید یک بندانگشتی مربع داشته باشید که فقط یک قسمت از تصویر را نشان دهد.

en: Displayed on attachment pages.
fa: نمایش‌داده شده در صفحه‌ی پیوست‌ها.

en: All comment types
fa: همه نوع دیدگاه

[ctx: themes]
en: Featured
fa: شاخص

[ctx: themes]
en: Popular
fa: محبوب

[ctx: themes]
en: Latest
fa: جدید

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
fa: حذف این امکان را به شما می‌دهد که یک کاربر را از سایت خود حذف نمایید. با این کار محتوای کاربر حذف نمی‌شود. همچنین شما می‌توانید چندین کاربر را همزمان با استفاده از عملیات گروهی حذف نمایید.

en: Sorry, you are not allowed to add this item.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی افزودن این مورد را ندارید.

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
fa: <strong>تنظیمات جعبه</strong> - با کلیک روی عنوان جعبه، می‌توانید آن را باز یا بسته کنید. همچنین برخی جعبه‌ها دارای تنظیمات محتوا هستند و هنگامی که شما نشانگر را روی عنوان جعبه می‌برید، پیوند «پیکربندی» در عنوان جعبه ظاهر می‌شود.

en: <strong>At A Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
fa: <strong>در یک نگاه</strong> - خلاصه‌ای از محتوای سایت شما را نمایش می‌دهد و پوسته و نگارش وردپرس مورد استفاده شما را شناسایی می‌کند.

en: &larr; Return to editor
fa: &rarr; بازگشت به ویرایشگر

en: Add Themes
fa: افزودن پوسته‌ها

en: Search Themes
fa: جستجوی پوسته‌ها

en: Search themes...
fa: جستجو در پوسته‌ها ...

[ctx: theme]
en: Details &amp; Preview
fa: جزئیات و پیش‌نمایش

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
fa: حذف برای تایید شما را به صفحه حذف کاربران می‌برد، آن جا می‌توانید یک کاربر و مطالبش را برای همیشه از سایت خود حذف کنید. همین طور با استفاده از کارهای دسته‌جمعی می‌توانید همزمان چند کاربر را حذف کنید.

en: What should be done with content owned by this user?
fa: مطالب این کاربر(ان) باید چه شوند؟

en: Delete all content.
fa: پاک کردن همه‌ محتوا.

en: Attribute all content to:
fa: اختصاص همه مطالب به:

en: Type
fa: نوع

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
fa: سپاسگزاریم از اینکه سایت خود را با <a href="%s">وردپرس</a> ساخته‌اید.

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
fa: <a href="http://forum.wp-persian.com/" target="_blank">تالار‌های گفتگو</a>

en: Manage widgets
fa: مدیریت ابزارک‌ها

en: Manage menus
fa: مدیریت فهرست‌ها

en: Edit status
fa: ویرایش وضعیت

en: Edit visibility
fa: تغییر میدان دید

en: Browse revisions
fa: مرور رونوشت‌ها

en: Edit date and time
fa: ویرایش تاریخ و زمان

en: Search installed themes...
fa: جستجوی پوسته‌های نصب شده...

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
fa: چنانچه یک مورد به روزرسانی موجود باشد، یک آگاه‌ساز در نوارابزار و فهرست مدیریت خواهید دید.

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
fa: <strong>وردپرس</strong> &mdash; بروزرسانی وردپرس شما یک روند تک-کلیکی است: کافیست زمانی که از در دسترس بودن نسخه جدید آگاه شدید بر روی <strong>دکمه  &#8220; هم‌اکنون بروزرسانی کنید &#8221; کلیک کنید</strong>

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
fa: در بیشتر موارد، وردپرس بصورت خودکار بهینه‌سازی‌ها و بروزرسانی‌های امنیتی را در پس‌زمینه برای شما انجام می‌دهد.

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
fa: <strong>ترجمه‌ها</strong> &mdash; فایل‌های ترجمه وردپرس به زبان شما هرزمان با هر بروزرسانی که انجام می‌شود بروز می‌گردند. اما اگر این فایل‌ها قدیمی شده‌اند، شما می‌توانید بر روی کلید <strong>&#8220;بروزرسانی ترجمه‌ها&#8221; کلیک کنید</strong>

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes, plugins, and translations from the WordPress.org repositories.
fa: در این صفحه، می‌توانید به تازه‌ترین نگارش وردپرس به‌روزرسانی کنید.همچنین می‌توانید پوسته‌ها و افزونه‌ها را از مخزن WordPress.org به‌روزرسانی نمایید.

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
fa: <strong>پوسته‌ها و افزونه‌ها</strong> &mdash; برای بروزرسانی تکی پوسته‌ها یا افزونه‌ها از این صفحه، از تیک‌های کنار موارد برای تعیین انتخاب‌هایتان استفاده کنید، سپس <strong>دکمه  &#8220;به‌روزرسانی&#8221; را کلیک کنید</strong>. برای به‌روزرسانی یکباره همه پوسته‌ها یا افزونه‌ها، شما می‌تواند تیک بالای این قسمت را کلیک کنید تا همه قبل از فشردن دکمه بروزرسانی انتخاب شوند.

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
fa: به وردپرس فارسی %s خوش آمدید

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Theme Directory</a>. Themes in the WordPress Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
fa: اگر علاقمندید پوسته‌های بیشتری برای انتخاب ببینید، روی دکمه &#8220;اضافه کردن&#8221; کلیک کنید و شما قادر خواهید بود در بین پوسته‌های اضافی از <a href="%s" target="_blank">مخزن پوسته WordPress.org</a> گذاری داشته و جستجو کنید. پوسته‌ها در مخزن پوسته WordPress.org توسط اشخاص ثالث طراحی و توسعه داده شده‌اند و با پروانه‌ای که وردپرس استفاده می‌کند سازگار هستند. در ضمن، آنها رایگان هستند!

en: %s Post | %s Posts
fa[0]: %s نوشته

en: %s Page | %s Pages
fa[0]: %s برگه

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s in moderation | %s in moderation
fa[0]: %s در انتظار بررسی

note: translators: number of megabytes
en: %s MB Space Allowed
fa: %s مگابایت فضای مجاز

note: translators: 1: number of megabytes, 2: percentage
en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
fa: %1$s MB (%2$s%%) از فضا استفاده شده

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
fa: هنگامی که این گزینه فعال باشد، یک یادآور در جعبه «در یک نگاه» در پیش‌خوان ظاهر خواهد شد که می‌گوید، &#8220;موتورهای جستجو غیرفعال هستند,&#8221; تا به شما یادآوری کند که سایت شما توسط آنها پویش نمی‌شود.

en: At a Glance
fa: در یک نگاه

en: Accessibility Ready
fa: آماده دسترس‌پذیری

en: This is a child theme of %s.
fa: این یک پوسته فرزند برای %s است.

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
fa: ای صفحه برای مدیریت پوسته‌های نصب شده شما استفاده می‌شود. به جز پوسته‌(ها)ی پیش‌فرض همراه با وردپرس، دیگر پوسته‌ها توسط اشخاص ثالث طراحی و توسعه داده شده‌اند.

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
fa: موشواره خود را بر روی پوسته موردنظر برده یا روی آن کلیک کنید تا دکمه‌های فعال‌سازی و پیش‌نمایش زنده را مشاهده کنید.

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
fa: جهت مشاهده مشخصات پوسته از قبیل نام، نگارش، سازنده، توضیحات، برچسب‌ها و پیوند حذف، بر روی آن کلیک کنید.

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
fa: شخصی‌سازی برای پوسته کنونی یا پیش‌نمایش زنده برای هر یک از پوسته‌ها را کلیک کنید تا یک پیش‌نمایش زنده ببینید.

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
fa: پوسته جاری به صورت شاخص به عنوان اولین پوسته نمایش داده شده است.

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
fa: هر کدام از پوسته‌ها را لمس کرده یا بر آن توقف کنید سپس دکمه پیش‌نمایش زنده آن را کلیک کنید تا یک پیش‌نمایش زنده از آن پوسته و گزینه‌های تغییر پوسته را در یک نمای جدا و تمام صفحه مشاهده کنید. شما همچنین می‌توانید یک دکمه پیش‌نمایش زنده را در پایین صفحه جزییات پوسته پیدا کنید. هر پوسته نصب شده می‌تواند با این روش پیش‌نمایش داده و شخصی‌سازی شود.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
fa: پوسته‌ای که پیش‌نمایش داده می‌شود کاملا تعاملی است &mdash; بین صفحه‌ها حرکت کنید تا ببینید تا ببینید چگونه پوسته پست‌ها، بایگانی‌ها و باقی قالب‌های صفحه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. تنظیمات ممکن است بسته به قابلیت‌هایی که پوسته پیش‌نمایش داده شده پشتیبانی می‌کند، متفاوت باشند. برای قبول تنظیمات جدید و فعالسازی پوسته در یک گام، دکمه‌ی «ذخیره و فعال‌سازی» در بالای فهرست را کلیک کنید.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
fa: هنگام پیش‌نمایش در نمایشگرهای کوچکتر، شما می‌توانید از نماد بستن در سمت راست-پایین استفاده کنید. این کار حاشیه را مخفی می‌کند، به شما فضای بیشتری برای پیش‌نمایش سایت‌تان در پوسته جدید می‌دهد. برای بازگرداندن حاشیه، دوباره بر روی نماد بستن کلیک کنید.

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
fa: جهت فعال سازی ابزارک آن را به ستون کناری کشیده یا بر روی آن کلیک کنید. جهت غیرفعال کردن ابزارک و حذف تنظیماتش، آن را به بیرون بکشید.

note: translators: 1: The rating, 2: The number of ratings
en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
fa[0]: %1$s امتیاز بر اساس %2$s امتیاز

note: translators: 1: The rating
en: %s rating
fa: %s امتیاز

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the front end or the dashboard for that site.
fa: این صفحه همه سایت‌های یک کاربر را در این شبکه نمایش می‌دهد و همچنین اجازه می‌دهد که سایت اصلی انتخاب شود. آنها می‌توانند از لینک‌های پایین هر سایت برای مشاهده نما و همچنین داشبورد آن سایت استفاده کنند.

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
fa: خطا هنگام بازگشت به حالت پیشین:  [%1$s] %2$s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Error: [%1$s] %2$s
fa: خطا: [%1$s] %2$s

en: The following plugins were successfully updated:
fa: افزونه‌های زیر با موفقیت به‌روزرسانی شدند:

en: The following themes were successfully updated:
fa: پوسته‌های زیر با موفقیت به‌روزرسانی شدند:

en: The following translations were successfully updated:
fa: ترجمه‌های زیر با موفقیت به‌روزرسانی شدند:

en: The following plugins failed to update:
fa: به‌روزرسانی افزونه‌های زیر با شکست مواجه شد:

en: The following themes failed to update:
fa: به‌روزرسانی پوسته‌های زیر با شکست مواجه شد:

en: The following translations failed to update:
fa: به‌روزرسانی ترجمه‌های زیر با شکست مواجه شد:

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
fa: نمی‌توانیم این فرم را بفرستیم، لطفاً صفحه را دوباره بارگذاری کرده و تلاش کنید.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
fa: <strong>تنظیمات صفحه نمایش</strong> - روی زبانه‌ی تنظیمات صفحه نمایش کلیک کنید تا بخش‌هایی که در پیشخوان نمایش داده می‌شوند را انتخاب کنید.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
fa: <strong>فعالیت</strong> - نوشته‌های زمانبندی شده‌ی آتی و نوشته‌هایی که اخیرا منتشر شده‌اند را به همراه آخرین دیدگاه‌ها نمایش داده و به شما امکان می‌دهد تا آنها را مدیریت کنید.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
fa: <strong>پیس‌نویس سریع</strong> - به شما اجازه میدهد یک نوشته جدید بسازید و در پیش‌نویس‌ها ذخیره کنید. همچنین پیوند آن را در ۵ پیش‌نویس آخری که نوشته‌اید نشان میدهد.

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
fa: آیا از پاک کردن این پوسته مطمئن هستید؟
    
    برای برگشتن بر روی کنسل و برای تأیید بر روی OK کلیک کنید

en: Add New Theme
fa: افزودن پوسته‌ تازه

[ctx: Add new theme]
en: Add New
fa: افزودن پوسته‌ تازه

en: Update Available
fa: به‌روزرسانی آماده است

en: Show previous theme
fa: نمایش پوسته قبلی

en: Show next theme
fa: نمایش پوسته بعدی

en: Add Widget
fa: افزودن ابزارک

en: Activity
fa: فعالیت

en: WordPress site: %s
fa: سایت وردپرس: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
fa: موفقیت: وردپرس با موفقیت به نگارش %s به‌روزرسانی شد

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
fa: ناموفق: وردپرس در به‌روزرسانی به %s شکست خورد

en: SUCCESS: %s
fa: موفق: %s

en: FAILED: %s
fa: خطا: %s

en: [%s] There were failures during background updates
fa: [%s] خطایی در به‌روزرسانی در پس‌زمینه رخ داده است

en: [%s] Background updates have finished
fa: [%s] به‌روزرسانی در پس‌زمینه به پایان رسیده است

en: Quick Draft
fa: پیش‌نویس سریع

en: WordPress News
fa: اخبار وردپرس

note: translators: 1: version number, 2: theme name
en: WordPress %1$s running %2$s theme.
fa: وردپرس %1$s در حال اجرا با پوسته‌ی %2$s.

en: What&#8217;s on your mind?
fa: چه چیزی در ذهن شماست؟

[ctx: drafts]
en: View all
fa: مشاهده همه

en: Drafts
fa: پیش‌نویس‌ها

en: Publishing Soon
fa: به‌زودی منتشر خواهند شد

en: Recently Published
fa: به‌تازگی منتشرشده

en: No activity yet!
fa: تا کنون بدون فعالیت!

en: Tomorrow
fa: فردا

en: Popular Plugin
fa: افزونه محبوب

en: Manage Uploads
fa: مدیریت بارگذاری‌ها

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
fa: به‌روزرسانی به دلیل کپی نشدن برخی از پرونده‌ها، قابل نصب نیست. این خطا معمولاً به دلیل تنظیم نبودن سطح دسترسی به پرونده‌ها رخ می‌دهد.

en: WordPress %s is also now available.
fa: هم‌اکنون وردپرس %s نیز در دسترس است.

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
fa: سایت شما هنگام به‌روزرسانی وردپرس به نگارش %2$s، در %1$s دچار یک خرابی جدی شده است.

en: Your site was running version %s.
fa: سایت شما در حال استفاده از نگارش %s است.

en: Update Translations
fa: به‌روزرسانی ترجمه‌ها

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
fa: بروزرسانی ترجمه برای %1$s (%2$s)&#8230;

en: Translations for %s
fa: ترجمه‌ها برای %s

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
fa: [%1$s] سایت شما به وردپرس %2$s به‌روزرسانی شد

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
fa: [%1$s] وردپرس نگارش %2$s در دسترس است. لطفاً به‌روزرسانی کنید!

note: translators: 1: Site name.
en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
fa: [%1$s] اضطراری: وب‌سایت شما ممکن است در صورت به‌روزرسانی ناموفق از دسترس خارج شود.

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
fa: هورا! سایت شما از %1$s به صورت خودکار به نگارش %2$s وردپرس به‌روز شد.

en: No further action is needed on your part.
fa: در این بخش نیاز به هیچ کاری ندارید.

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
fa: برای یافتن اطلاعات بیشتر درباره‌ی نگارش %s، صفحه درباره وردپرس را مشاهده کنید:

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
fa: لطفا سایت خود را از %1$s به وردپرس %2$s به‌روزرسانی کنید.

en: We tried but were unable to update your site automatically.
fa: ما سعی خودمان را کردیم ولی قادر به به‌روزرسانی خودکار سایت شما نشدیم.

en: Updating is easy and only takes a few moments:
fa: به‌روزرسانی آسان است و تنها چند دقیقه از وقت شما را می‌گیرد:

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
fa: سایت شما در %1$s هنگام به روزرسانی به آخرین نگارش وردپرس ، %2$s ، با یک مشکل بحرانی مواجه شد.

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
fa: این به این معنی‌ست که سایت شما ممکن است از دسترس خارج شده باشد، وحشت نکنید چون این مشکل قابل حل شدن است.

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
fa: لطفا سایت خود را بررسی کنید. ممکن است که همه چیز در حال کار باشد. اگر نباز به به‌روزرسانی بود، این کار را انجام دهید:

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
fa: به‌روز نگهداشتن سایت از نظر امنیتی مهم است. همچنین این کار باعث می‌شود که اینترنت محیط امن‌تری برای شما و خوانندگانتان باشد.

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
fa: اگر مشکلی دارید یا نیاز به پشتیبانی احساس می‌کنید، داوطلبان در انجمن پشتیبانی WP-Persian.com می‌توانند به شما کمک کنند.

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
fa: همچنین تعدادی از افزونه‌ها یا پوسته‌های شما نیازمند به‌روزرسانی هستند. همین حالا به‌روزرسانی کنید:

en: The WordPress Team
fa: گروه وردپرس

en: We have some data that describes the error your site encountered.
fa: ما اطلاعاتی داریم که خطای سایت شما را توضیح می‌دهد.

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
fa: شرکت میزبانی شما، داوطلبان در انجمن، یا یک دوست توسعه‌دهنده می‌تواند با استفاده از این اطلاعات به شما کمک کند:

en: Error code: %s
fa: خطای شماره: %s

en: ERROR: %s
fa: خطا: %s

en: This content is currently locked.
fa: در حال حاضر محتوا قفل شده است.

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
fa: اگر شما این نوشته را در اختیار بگیرید، %s از ادامه ویرایش منع خواهد شد.

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
fa: اگر نیاز به نصب دوباره‌ی نگارش %s دارید می‌توانید از اینجا انجام دهید یا بسته را دریافت نموده و به صورت دستی نصب کنید:

en: Future security updates will be applied automatically.
fa: به‌روزرسانی‌های امنیتی در آینده به صورت خودکار نصب خواهند شد.

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: Your translations are all up to date.
fa: همه‌ ترجمه‌های شما به‌روز هستند.

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
fa: بعضی از ترجمه‌ها نیاز به به‌روزرسانی دارند. برای چند ثانیه محکم بنشینید تا آن‌ها را نیز به‌روز کنیم.

en: The translations are up to date.
fa: ترجمه‌ها به‌روز هستند.

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
fa: در حال دریافت ترجمه از <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Translation update failed.
fa: به‌روزرسانی ترجمه شکست خورد.

en: Translation updated successfully.
fa: ترجمه با موفقیت به‌روز شد.

en: Updating theme: %s
fa: به‌روزرسانی پوسته: %s

en: Updating plugin: %s
fa: به‌روزرسانی افزونه: %s

en: There is not enough free disk space to complete the update.
fa: فضای لازم جهت ذخیره‌ی به‌روزرسانی‌ها بر روی دیسک‌سخت موجود نیست.

en: Comment must be manually approved
fa: دیدگاه‌ها باید به صورت دستی تأیید شوند.

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
fa: اعداد مشخص شده در پایین حداکثر ابعاد عکس‌ها را (بر حسب پیکسل) وقتی که عکسی را به کتابخانه رسانه اضافه می‌کنید، مشخص می‌کنند.

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
fa: به‌روزرسانی به نگارش تازه‌تر یک پوسته، تغییراتی که اینجا ایجاد شده است را از بین می‌برد. برای جلوگیری از این اتفاق، یک <a href="%s" target="_blank">زیرپوسته</a> بسازید.

en: Create a brand new user and add them to this site.
fa: ایجاد کردن یک کاربر تازه و افزودنش به این سایت.

note: translators: 1: folder to locate, 2: folder to start searching from
en: Looking for %1$s in %2$s
fa: درحال گشتن دنبال %1$s در %2$s

en: Attempting to roll back to previous version.
fa: در تلاش برای بازگشت به نگارش پیشین.

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
fa: به دلیل خطا در حین به‌روزرسانی، وردپرس به نگارش پیشین بازگشت.

en: Updating to WordPress %s
fa: به‌روزرسانی به وردپرس %s

en: WordPress %s
fa: وردپرس %s

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
fa: کد کنترلی پرونده (%1$s) با کد کنترلی مورد قبول (%2$s) همخوانی ندارد.

en: This password will not be stored on the server.
fa: این رمزعبور روی سرویس‌دهنده ذخیره نمی‌شود.

en: Preparing to install the latest version&#8230;
fa: در حال آماده‌‌سازی جهت نصب آخرین نگارش&#8230;

en: Copying the required files&#8230;
fa: در حال کپی پرونده‌های مورد نیاز&#8230;

en: Please provide a valid username.
fa: لطفاً یک نام‌کاربری معتبر وارد کنید.

en: The username you provided has invalid characters.
fa: نام‌کاربری که شما وارد کرده‌اید دارای حروف غیرمجاز است.

en: Your passwords do not match. Please try again.
fa: رمزهای عبور شما با هم هم‌‌خوانی ندارند. لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: You must provide an email address.
fa: شما باید یک نشانی ایمیل وارد نمایید.

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
fa: متاسفانه این یک آدرس ایمیل معتبر نیست، ادرس ایمیل چیزی شبیه به <code>username@example.com</code> است.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
fa: پوسته شما از فهرست‌ها پشتیبانی نمی‌کند؛ اما می‌توانید با اضافه کردن ابزارک «فهرست سفارشی» در صفحه‌ی <a href="%s">ابزارک‌ها</a>، از فهرست‌ها در نوار کناری استفاده کنید.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
fa: فهرست‌ها می‌توانند در محل‌هایی که توسط پوسته شما مشخص شده، یا با اضافه کردن ابزارک «فهرست سفارشی» در صفحه‌ی <a href="%1$s">ابزارک‌ها</a> نمایش داده شوند. اگر پوسته شما از فهرست‌های سفارشی پشتیبانی نمی‌کند (پوسته‌های پیش‌فرض %2$s و %3$s این قابلیت را دارند)، می‌توانید با مراجعه به مستندات از طریق لینکی که در کنار آمده درباره‌ی اضافه کردن این قابلیت بیشتر بخوانید.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
fa: <strong>کلیک کردن روی فلش چپ هر مورد در فهرست</strong> ویراستار، یک گروه از تنظیمات را نمایان می‌کند. تنظیمات بیشتر مانند هدف پیوند، کلاس‌های CSS، ارتباطات پیوند و توضیحات پیوند را می‌توان از زبانه‌ی تنظیمات صفحه فعال یا غیر فعال کرد.

en: Category added.
fa: دسته افزوده شد.

en: Category deleted.
fa: دسته پاک شد.

en: Category updated.
fa: دسته به‌روزرسانی شد.

en: Category not added.
fa: دسته افزوده نشد.

en: Category not updated.
fa: دسته به‌روزرسانی نشد.

en: Categories deleted.
fa: دسته‌ها حذف شدند.

en: Tag added.
fa: برچسب افزوده شد.

en: Tag deleted.
fa: برچسب پاک شد.

en: Tag updated.
fa: برچسب به‌روزرسانی شد.

en: Tag not added.
fa: برچسب افزوده نشد.

en: Tag not updated.
fa: برچسب به‌روزرسانی نشد.

en: Tags deleted.
fa: برچسب‌ها پاک شدند.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
fa[0]: %s نوشته به‌روزرسانی نشد. شخص دیگری در حال ویرایش نوشته است.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
fa[0]: %s نوشته برای همیشه پاک شد.

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
fa[0]: %s نوشته به زباله‌‌دان منتقل شد.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
fa[0]: %s نوشته از زباله‌دان بازگردانده شد.

en: %s page updated. | %s pages updated.
fa[0]: %s صفحه به‌روزرسانی شد.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
fa[0]: %s صفحه به‌روزرسانی نشد. شخص دیگری در حال ویرایش است.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
fa[0]: %s صفحه برای همیشه پاک شد.

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
fa[0]: %s صفحه به زباله‌دان منتقل شد.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
fa[0]: %s صفحه از زباله‌دان بازگردانده شد.

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
fa: مقایسه‌ی دو رونوشت با <strong>گزینش «مقایسه‌ی دو رونوشت»</strong> از بخش کناری صفحه.

en: Compare any two revisions
fa: مقایسه هرکدام از رونوشت‌ها با هم

note: translators: 1: audio track title, 2: album title, 3: artist name
en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
fa: "%1$s" از %2$s توسط %3$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: album title
en: "%1$s" from %2$s.
fa: "%1$s" از %2$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: artist name
en: "%1$s" by %2$s.
fa: "%1$s" توسط %2$s.

en: Revisions: %s
fa: رونوشت‌ها: %s

[ctx: revisions]
en: Browse
fa: کاوش

en: Autosave by %s
fa: ذخیره خودکار توسط %s

en: Current Revision by %s
fa: رونوشت کنونی توسط %s

en: Restore This Autosave
fa: بازیابی این ذخیره خودکار

en: Revision by %s
fa: رونوشت توسط %s

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
fa: <strong>اتصال برقرار نیست.</strong> ذخیره‌سازی تا هنگام اتصال دوباره، غیرفعال شد.

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
fa: ما از این نوشته، در صورت نیاز، در مرورگر شما پشتیبان تهیه می‌کنیم.

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
fa: متاسفانه مشکلی پیش آمده. مقایسه‌ی درخواست‌شده نمی‌تواند انجام شود.

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
fa: پیوست

en: Repeat New Password
fa: تکرار رمز جدید

en: Repeat Password
fa: تکرار رمز

en: Add menu items from the column on the left.
fa: افزودن گزینه‌های فهرست از ستون سمت راست.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format by clicking the button at the top of this page.
fa: افزونه‌ها کارایی وردپرس را افزایش می‌دهند. می‌توانید آن‌ها را به صورت خودکار از <a href="%1$s">مخزن افزونه‌های وردپرس</a> نصب کنید یا آن‌ها را با ساختار zip با استفاده از دکمه‌ی بالای این صفحه بارگذاری کنید.

en: The package contains no files.
fa: این بسته شامل هیچ پرونده‌ای نیست.

en: The theme contains no files.
fa: پوسته شامل هیچ پرونده‌ای نیست.

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
fa: برای پیمایش میان رونوشت‌ها، <strong>لغزنده‌ی پیمایشگر را به راست یا چپ بکشید</strong> یا <strong>از دکمه‌های «قبلی» و «بعدی» استفاده کنید.</strong>.

en: Loading&hellip;
fa: درحال بارگذاری&hellip;

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
fa: موردی که می‌خواهید به زباله‌دان بفرستید دیگر وجود ندارد.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
fa: موردی که می‌خواهید از زباله‌دان بازیابی کنید دیگر وجود ندارد.

en: This item has already been deleted.
fa: این مورد قبلا پاک شده است.

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
fa: گزینه‌های دلخواه خود را بکشید و مرتب کنید. برای دیدن گزینه‌های اضافی روی پیکان کنار هر گزینه کلیک کنید.

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
fa: اگر تاکنون فهرستی نساخته‌اید، برای آغاز <strong>روی «ساخت فهرست تازه» کلیک کنید</strong>

en: This screen is used for managing your content revisions.
fa: از این صفحه برای مدیریت رونوشت‌ها استفاده می‌شود.

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
fa: رونوشت‌ها نسخه‌های ذخیره‌شده از نوشته یا برگه‌ی شما هستند که هربار پس از به‌روزرسانی محتوای شما ساخته می‌شوند. متن قرمز رنگ سمت چپ نشان‌دهنده‌ی «محتوای حذف شده» است. متن سبز سمت راست نشان‌دهنده‌ی این است که این محتوا اضافه شده است.

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
fa: از این صفحه می‌توانید رونوشت‌ها را بازبینی، مقایسه و بازیابی کنید:

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
fa: برای بازیابی یک رونوشت روی <strong>بازیابی این رونوشت کلیک کنید</strong>.

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
fa: به:

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
fa: از:

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
fa: قبلی

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
fa: بعدی

en: Menu locations updated.
fa: جایگاه فهرست‌ها به‌روز شد.

note: translators: 1: audio album title, 2: artist name
en: %1$s by %2$s.
fa: %1$s توسط %2$s.

en: Released: %d.
fa: منتشرشده: %d.

en: Track %1$s of %2$s.
fa: قسمت %1$s از %2$s.

en: Track %1$s.
fa: قطعه %1$s.

en: Genre: %s.
fa: سبک: %s.

en: Audio Format:
fa: ساختار صوتی:

en: Audio Codec:
fa: کدک صوتی:

en: Your latest changes were saved as a revision.
fa: آخرین تغییرات شما به صورت یک رونوشت ذخیره شده است.

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
fa: این صفحه برای مدیریت فهرست‌های سفارشی شما استفاده می‌شود.

en: From this screen you can:
fa: از این صفحه می‌توانید:

en: Create, edit, and delete menus
fa: ساخت، ویرایش، و حذف فهرست‌ها

en: Add, organize, and modify individual menu items
fa: افزودن، سازماندهی و ویرایش گزینه‌های فهرست

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
fa: کادر مدیریت فهرست واقع در بالای صفحه نمایش جهت کنترل اینکه کدام فهرست در ویرایشگر زیر باز شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
fa: برای ویرایش فهرست موجود، <strong>از لیست بازشونده یک فهرست را انتخاب کنید و روی «گزینش» کلیک کنید</strong>

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
fa: می‌توانید با <strong>انتخاب تنظیمات دلخواه</strong> در پایین ویرایشگر فهرست، جایگاه‌هایی را در پوسته به فهرست‌ها اختصاص دهید. برای اختصاص دادن فهرست‌ها به همه‌ی جایگاه‌های پوسته، در بالای صفحه <strong>به زبانه‌ی ویرایش جایگاه‌ها بروید</strong>.

en: Menu Management
fa: مدیریت فهرست

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
fa: هر فهرست سفارشی می‌تواند ترکیبی از پیوند به برگه‌ها، دسته‌ها، پیوندهای دلخواه و دیگر بخش‌ها باشد. پیوندهای فهرست می‌توانند با گزینش مورد دلخواه از ستون سمت راست ویرایشگر، به فهرست افزوده شوند.

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
fa: یک یا چند گزینه‌ی را <strong>با فعال‌کردن تیک کنار آن‌ها و کلیک روی دکمه‌ی افزودن، به فهرست اضافه کنید.</strong>

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
fa: برای تشخیص موارد فهرست، <strong>موارد مختلف را با موشواره بکشید و رها کنید، یا از صفحه‌کلیدتان استفاده کنید</strong>. با اندکی کشیدن هر کدام از موارد به سمت چپ، می‌توانید از آن یک زیرفهرست بسازید.

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
fa: پاک کردن فهرست با <strong>بازکردن و کلیک روی پیوند حذف</strong>

en: Editing Menus
fa: ویرایش فهرست‌ها

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
fa: این صفحه برای اختصاص فهرست‌ها به جایگاه‌های مشخص‌شده در پوسته استفاده می‌شود.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
fa: برای اختصاص دادن فهرست‌ها به یک یا چند جایگاه پوسته، <strong>فهرست را از لیست بازشوی هر جایگاه برگزینید.</strong> وقتی کار تمام شد <strong>روی ذخیره‌ی تغییرات کلیک کنید</strong>

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
fa: برای ویرایش فهرستِ اختصاص داده شده به یک جایگاه، <strong>روی پیوند «ویرایش» همجوار آن کلیک کند</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
fa: برای افزودن فهرست تازه، به‌جای اختصاص دادن یک فهرست موجود، <strong>روی پیوند «استفاده از فهرست تازه» کلیک کنید</strong>. فهرست تازه‌ی شما به‌صورت خودکار به جایگاه پوسته‌ی موردنظر اختصاص می‌یابد

en: Edit Menus
fa: ویرایش فهرست‌ها

en: Manage Locations
fa: مدیریت جایگاه‌ها

en: Theme Location
fa: جایگاه در پوسته

en: Assigned Menu
fa: فهرست اختصاص داده شده

en: Select a Menu
fa: برگزیدن یک فهرست

[ctx: menu]
en: Edit
fa: ویرایش

[ctx: menu]
en: Use new menu
fa: استفاده از فهرست تازه

en: Restore This Revision
fa: بازیابی این رونوشت

en: Capabilities
fa: توانایی‌ها

en: Denied: %s
fa: رد شده: %s

en: Move
fa: جابجایی

en: Up one
fa: یکی به بالا

en: Down one
fa: یکی به پایین

en: To the top
fa: رفتن به بالا

en: Menu Structure
fa: ساختار فهرست

en: Menu Settings
fa: تنظیمات فهرست

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
fa: نسخه پشتیبان این پست در مرورگر شما با نسخه زیر تفاوت دارد.

en: Restore the backup
fa: بازیابی نسخه پشتیبان.

en: Draft created on %1$s at %2$s
fa: پیش‌نویس ساخته شده در %1$s در %2$s

en: %s has taken over and is currently editing.
fa: %s کنترل را به دست گرفته و در حال ویرایش است.

en: Take over
fa: به‌دست گرفتن کنترل

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
fa: انتقال این مورد به زباله‌دان ممکن نیست. %s در حال ویرایش آن است.

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
fa: فهرست خود را در بخش پایین ویرایش کنید یا <a href="%s"> فهرست تازه‌ای بسازید</a>.

en: Select a menu to edit:
fa: برگزیدن یک فهرست برای ویرایش:

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
fa: یا <a href="%s">فهرستی تازه بسازید</a>.

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
fa: از به‌روز بودنتان سپاسگزاریم! لطفا برای به‌روزرسانیِ همه‌ی سایت‌های شبکه‌تان، صفحه‌ی <a href="%s">ارتقا شبکه</a> را ببینید.

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
fa: خب، رفیق! دیگه تو این مرحله از نصب کار شما انجام شد و وردپرس میتونه با پایگاه‌داده ارتباط برقرار کنه، اگه آماده‌ای، وقتش شده که&hellip;

en: sub item
fa: زیرمجموعه

en: Selected menus have been successfully deleted.
fa: فهرست‌های انتخاب شده با موفقیت پاک شدند.

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
fa: با افزودن یا حذف موارد و گزینه‌ها، فهرست پیش‌فرض را ویرایش کنید. با کشیدن و رها کردن می‌توانید چینش موارد را تنظیم کنید. برای ذخیره‌ی تغییرات روی ساخت فهرست کلیک کنید.

en: Give your menu a name, then click Create Menu.
fa: برای فهرست نامی انتخاب کنید، آنگاه روی ایجاد فهرست کلیک کنید.

en: Auto add pages
fa: اضافه شدن خودکار برگه‌ها

en: Theme locations
fa: جایگاه‌ها در پوسته

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
fa: منوی مستندات در زیر ویرایشگر فهرستی از توابع PHP که در فایل افزونه شناخته شده است را نشان می‌دهد. با کلیک بروی آن به صفحه اینترنتی درباره هر تابع ارجاع داده خواهید شد.

en: Look Up
fa: یافتن

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
fa: برای پرونده‌های PHP، میتوانید با گزینش فهرست مستندات، توابع شناخته شده در آن فایل را برگزینید تا با کلیک بروی آن به صفحه اینترنتی درباره هر تابع ارجاع داده شوید.

en: %s is currently editing
fa: %s در حال ویرایش است

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
fa: می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ی «افزودن پرونده چندرسانه‌ای»، رسانه‌های خود (از جمله تصویر، صوت، اسناد و...) را بارگذاری و استفاده کنید. همچنین می‌توانید از تصاویر و رسانه‌هایی که پیشتر بارگذاری کرده‌اید نیز استفاده کنید و آن‌ها را در نوشته یا برگه‌های خود قرار دهید. برای ساخت گالری تصاویر، ابتدا تصاویر موردنظر را گزینش کرده و روی «ساخت گالری تازه» کلیک کنید.

en: Image rotation is not supported by your web host.
fa: میزبان شما از قابلیت چرخش تصویر پشتیبانی نمی‌کند.

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
fa: اگر به‌دنیال استفاده از مدیر پیوندها هستید، لطفاً افزونه‌ی <a href="%s">Link Manager</a> را نصب کنید.

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
fa: مدیریت <a href="%1$s">ابزارک‌ها</a> یا <a href="%2$s">فهرست‌ها</a>

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
fa: برای استفاده از یک تصویر به عنوان پس‌زمینه، آن را بارگذاری کنید یا با کلیک روی «گزینش تصویر» از تصاویری که پیش‌تر در کتابخانه‌های رسانه‌ها بارگذاری کرده‌اید استفاده کنید، سپس از گزینه‌های زیر شیوه نمایش را انتخاب نمایید. شما می‌توانید حالت تک نمایش را برای تصویرتان انتخاب کنید، یا از شیوه موزاییکی برای پرکردن صفحه نمایش استفاده نمایید. شما می‌توانید تصویر را در پس‌زمینه ثابت نگه دارید تا محتوای سایت روی آن حرکت کند یا پس‌زمینه نیز با محتوای سایت بالا و پایین شود.

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
fa:  وقتی کارتان تمام شد، فراموش نکنید که روی "ذخیره تغییرات" کلیک کنید!

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
fa: بخش عنوان و محتوای نوشته ثابت هستند، ولی شما می‌توانید بقیه قسمت‌ها را با کشیدن و رها کردن به هر حالتی که دوست دارید در کنار هم بچینید، با کلیک بر روی عنوان هر جعبه می‌توانید آن‌را کوچک یا بزرگ کنید. همچنین می‌توانید هر قسمت را از از بخش تنظیمات صفحه پنهان کنید یا نمایش دهید و چیدمان صفحه را به حالت تک ستونه یا دو ستونه در بیاورید.

en: Inserting Media
fa: گذاشتن رسانه

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
fa: کادرهای زیادی در این صفحه وجود دارد که کار تنظیمات مربوط به انتشار محتوای شما را انجام می‌دهند، شامل:

en: Publish Settings
fa: تنظیمات انتشار

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
fa: <strong>مادر</strong> - دسته‌ها برخلاف برچسب‌ها می‌توانند سلسله مراتب داشته باشند. به طور مثال شما می‌توانید یک دسته به نام موسیقی داشته باشید و برای آن دسته، زیر دسته‌هایی مانند موسیقی ایرانی و یا موسیقی غربی تعریف کنید. برای ساخت یک زیردسته٬ کافی‌ست نام دسته‌ی دیگری را از فهرست مادر دسته انتخاب کنید.

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
fa: هنگام تغییر پوسته‌ها، گاهی وقت‌ها تعداد ابزارک‌ها یا محل نمایش آن‌ها در پوسته‌ی پیشین و پوسته‌ی تازه متفاوت است و این مسئله باعث به‌وجود آمدن تداخل‌هایی می‌شود. اگر پوسته را عوض کردید و ابزارک‌هایی را از دست دادید، به پایین این صفحه بروید و در بخش ابزارک‌های غیرفعال، ابزارک‌های گم‌شده‌تان را به‌همراه تنظیماتِ ذخیره‌شده‌شان پیدا کنید.

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
fa: شما از بارگذار چندپرونده‌ای استفاده می‌کنید. مشکلی هست؟ می‌توانید از <a href="%1$s" target="%2$s">بارگذار مرورگر</a> به‌جای آن استفاده کنید.

[ctx: media item]
en: Edit
fa: ویرایش

[ctx: color]
en: Default: %s
fa:  پیشفرض: %s

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Uploaded to
fa: بارگذاری‌شده در

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
fa: پرونده‌ی بارگذاری‌شده یک تصویر با ساختار معتبر نیست. لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: Choose a Background Image
fa: گزینش تصویر پس‌زمینه

en: Choose a Custom Header
fa: گزینش سربرگ دلخواه

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
fa: می‌توانید رنگ پس‌زمینه را با استفاده از مقادیر hex یا دکمه‌ی گزینش رنگ تعیین کنید.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
fa: در بخش متن سربرگ این صفحه، می‌توانید نحوه‌ی نمایش یا پنهان کردن متن را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید رنگ متن را با استفاده از مقادیر hex یا دکمه‌ی گزینش رنگ تعیین کنید.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
fa: شما می‌توانید انتخاب کنید که آیا سایت شما در معرض دید رباتهای جستجوگر٬ سرویسهای پینگ و پیمایش‌افزارها باشد یا نه. اگر می‌خواهید سایت خود را از معرض دید آنها پنهان نمایید گزینه «از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند» را انتخاب کرده و تغییرات را ذخیره کنید. به خاطر داشته باشید که حریم خصوصی شما کامل نیست و سایت شما هنوز در اینترنت٬ در معرض دید است.

en: More Actions
fa: کارهای بیشتر

en: Turn comments on or off
fa: دیدگاه‌ها را خاموش یا روشن کنید

en: Learn more about getting started
fa: درباره‌ی آغاز کار بیشتر بدانید

en: File URL:
fa: نشانی پرونده:

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
fa: در ستون <strong>در پاسخ به</strong> سه عنصر وجود دارد. متن، نام نوشته‌ای است که دیدگاه در پاسخ به آن نوشته شده و پیوندی برای ورود به ویرایشگر همان نوشته است. نماد پیوند یکتا &#8220;#&#8221; که در پایین قابل مشاهده است، شما را به نوشته مورد نظر در سایت هدایت می‌کند. حباب کوچکی که در آن عدد نوشته شده است، تعداد دیدگاه‌های نوشته را نشان می‌دهد. اگر حباب خاکستری بود، همه دیدگاه‌های نوشته مدیریت شده‌اند. اگر حباب آبی بود، دیدگاهی در انتظار مدیریت برای آن نوشته وجود دارد. با کلیک بر روی حباب، تنها دید‌گاه‌های نوشته موردنظر در صفحه نمایش دیدگاه‌ها نشان داده می‌شوند.

en: Used: %1$s%% of %2$s
fa: استفاده‌شده: %1$s%% از %2$s

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
fa: ID #%1s: %2s <strong> کاربر کنونی پاک نخواهد شد. </strong>

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s
fa: شناسه #%1$s: %2$s

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
fa: شناسه #%1s: %2s <strong> کاربر کنونی حذف نخواهد شد. </strong>

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don&#8217;t have permission to remove this user.</strong>
fa: شناسه #%1s: %2s <strong>شما اجازه‌ی حذف این کاربر را ندارید.</strong>

en: Please select an option.
fa: لطفاً گزینه‌ای را برگزینید.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
fa: <strong>خطا</strong>: این ایمیل قبلا استفاده شده است.

en: Use WP_Image_Editor::rotate
fa: از WP_Image_Editor::rotate استفاده کنید

en: Use WP_Image_Editor::flip
fa: از WP_Image_Editor::flip استفاده کنید

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
fa: بخش تنظیمات حریم خصوصی حذف شده است. از بخش‌های دیگر تنظیمات استفاده کنید.

en: Search Engines Discouraged
fa: موتورهای جستجو مسدود شده‌اند

en: Welcome to WordPress!
fa: به وردپرس فارسی خوش آمدید!

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
fa: برای آغاز، چند پیوند برای شما گردآوری کرده‌ایم:

en: Get Started
fa: آغاز کنید

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
fa: یا <a href="%s">کلاً پوسته را عوض کنید</a>

en: Next Steps
fa: گام‌های بعد

en: Edit your front page
fa: ویرایش برگه‌ی نخست

en: Add additional pages
fa: افزودن برگه‌های بیشتر

en: Add a blog post
fa: افزودن نوشته‌ی تازه

en: Write your first blog post
fa: اولین نوشته‌ی خود را بنویسد

en: Add an About page
fa: برگه‌ی «درباره» را بیافزایید

en: View your site
fa: سایت خود را مشاهده کنید

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
fa: بارگذاری شده در: <b>%1$s</b>

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
fa: اگر در سایت WordPress.org افزونه‌ها را به علاقه‌مندی‌های خود اضافه کرده باشید می‌توانید آن‌ها را اینجا ببینید.

en: Your WordPress.org username:
fa: نام‌کاربری شما در WordPress.org:

en: Get Favorites
fa: دریافت علاقه‌مندی‌ها

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
fa: بخش تنظیمات "%s" حذف شده است. از بخش‌های دیگر تنظیمات استفاده کنید.

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
fa: به وردپرس فارسی %1$s خوش آمدید. شما به صفحه‌ی درباره وردپرس هدایت خواهید شد. در غیراین‌صورت <a href="%2$s">این‌جا را کلیک کنید</a>.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
fa: شما همچنین می‌توانید نمایش محتوا در  خوراک RSS را کنترل کنید، که شامل بیشترین تعداد نوشته برای نمایش، نمایش متن به صورت کامل/کوتاه است.

en: Search Engine Visibility
fa: نمایش به موتورهای جستجو

en: Allow search engines to index this site
fa: موتورهای جستجو اجازه دارند محتوای این سایت را بررسی کنند.

en: Discourage search engines from indexing this site
fa: از موتورهای جستجو درخواست کن تا محتوای سایت را بررسی نکنند

en: It is up to search engines to honor this request.
fa: این برعهده‌ی موتورهای جستجوست تا به پیشنهاد شما احترام بگذارند.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
fa: اگر می‌دانید که دنبال چه هستید، بهترین کار «جستجو» است. صفحه جستجو دارای گزینه‌هایی برای جستجو در بخش افزونه‌های سایت وردپرس بر اساس واژه٬ نویسنده یا برچسب در اختیار شما قرار می‌دهد. شما همچنین می‌توانید بر اساس برچسب‌های محبوب نیز جستجو کنید. برچسب‌های بزرگ‌تر بدین معناست که افزونه‌های بیشتری با این موضوع وجود دارد.

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link above the plugins list and entering their WordPress.org username.
fa: همچنین می‌توانید با استفاده از پیوند «علاقه‌مندی‌ها» در گوشه بالا سمت راست و وارد کردن نام‌کاربری WordPress.org صفحه‌ی افزونه‌های موردعلاقه‌ی کاربر را مرور کنید.

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload Plugin button above the plugins list. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
fa: اگر می‌خواهید افزونه‌ای را که قبلاً دریافت کرده‌اید٬ نصب کنید؛ در قسمت بالا سمت راست دکمه بارگذاری را کلیک کرده، بسته .zip را انتخاب و بارگذاری کنید؛ پس از بارگذاری، می‌توانید افزونه‌ی جدید را فعال کنید.

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
fa: در بخش پایین باید اطلاعات اتصال به پایگاه‌داده‌ی خود را وارد کنید. اگر درباره‌ی اطلاعات زیر مطمئن نیستید با مدیر سرویس میزبانی خود تماس بگیرید.

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
fa: پس از این‌که تمام شد روی «اجرای نصب» کلیک کنید.

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
fa: این <a href="%1$s">زیرپوسته</a>، به پوسته‌ی مادر خود احتیاج دارد، %2$s.

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
fa: در این بخش می‌توانید چهار مورد از مشخصات پرونده‌های موجود در کتابخانه‌ی رسانه را ویرایش کنید.

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
fa: علاقه‌مندی‌ها

en: Flexible Header
fa: سربرگ منعطف

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
fa: یرای نصب پوسته‌ها می‌توانید پیش‌نمایش آن‌ها را با محتوای سایت‌تان ببینید و شخصی‌سازی کنید، روی دکمه‌ی «نصب» در بخش بالا سمت راست کلیک کنید. پس از این کار، پرونده‌های پوسته در سایت شما بارگذاری خواهند شد و می‌توانید با کلیک روی «فعال‌سازی» پوسته را فعال کنید. همچنین می‌توانید با رفتن به صفحه مدیریت پوسته‌ها و کلیک روی «پیش‌نمایش زنده» زیر تصویر بندانگشتی پوسته، آن را شخصی‌سازی و فعال کنید.

[ctx: widget]
en: Add
fa: افزودن

[ctx: widget]
en: Edit
fa: ویرایش

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
fa: این یک برگه‌ی نمونه است که با یک نوشته در وبلاگ تفاوت دارد زیرا برگه‌ها در یک مکان ثابت می‌مانند و معمولاً در فهرست پیوندهای درونی سایت شما نمایش داده می‌شوند (در اکثر پوسته‌ها). بیشتر افراد کار کردن با برگه‌ها را از یک برگه‌ی «درباره من» که آن‌ها را به خوانندگان سایت معرفی می‌کند، شروع می‌کنند. برای مثال این‌چنین می‌گویند:
    
    <blockquote>سلام دوستان، من روزها یک کارمند اداری هستم و شب‌ها یک راننده تاکسی، این وبلاگ من است. من در اهواز زندگی می‌کنم که شهری در جنوب غربی ایران است.</blockquote>
    
    یا چیزی شبیه این:
    
    <blockquote>شرکت XYZ در سال ۱۳۶۵ تاسیس شد و ارائه‌دهنده محصولات صنعتی است. این شرکت ۲۰۰۰ کارگر و کارمند دارد. امیدواریم از محصولات ما راضی باشید.</blockquote>
    
    به‌عنوان یک کاربر تازه‌ی وردپرس فارسی شما برای پاک کردن این برگه و ساختن برگه‌های تازه می‌توانید به <a href="%s">پیشخوان خود</a> مراجعه کنید. موفق باشید!

en: Search by tag
fa: جستجو براساس برچسب

en: Search by author
fa: جستجو براساس نویسنده

en: Search by keyword
fa: جستجو براساس کلیدواژه

en: Type of search
fa: نوع جستجو

en: Screen Options Tab
fa: زبانه تنظیمات صفحه

en: Contextual Help Tab
fa: زبانه راهنمای مفهومی

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
fa: متاسفانه شما تمام فضای مجاز بارگذاری‌تان را استفاده کرده‌اید. لطفا تعدادی از پرونده‌های موجود را برای بارگذاری بیشتر پاک کنید.

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
fa: متاسفانه شما فضای مجاز خود را پر کرده‌اید (%s مگابایت).

en: Select comment
fa: گزینش دیدگاه

note: translators: %s: plugin name translators: %s: theme name
en: Select %s
fa: گزینش %s

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
fa: می‌توان دسته‌های دل‌خواه را با بکارگیری <a href="%s">برگردان دسته به برچسب </a>. به برچسب برگرداند.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
fa: می‌توانید دسته‌های پیوند را با استفاده از گزینه‌ی موجود در کارهای دسته‌جمعی پاک کنید. این کار پیوندها را پاک نمی‌کند بلکه پیوندهای داخل دسته‌ی پاک شده را به دسته‌ی پیوند پیش‌فرض منتقل می‌کند.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box.
fa: ساختن برگه‌ها بسیار شبیه به ساختن نوشته‌ها است، همان‌طور که صفحه‌ی نوشتن نوشته‌هایتان را سفارشی می‌کنید می‌توانید صفحه نوشتن برگه‌ها را نیز با استفاده از کشیدن و رها کردن، زبانه تنظیمات صفحه و جعبه‌های باز و بسته‌شونده به دلخواه سفارشی کنید. این بخش همچنین دارای صفحه‌ی ویرایش بدون مزاحم است که به‌وسیله‌ی آن فضای بیشتری برای نوشتن در ویرایشگر دیداری و متنی در اختیار شما قرار می‌گیرد، برای رفتن به این حالت از دکمه‌ی «تمام‌صفحه» استفاده کنید. ویرایشگر برگه تقریبا شبیه به ویرایشگر نوشته عمل می‌کند با این تفاوت که گزینه‌هایی برای ویرایش برگه‌ها در جعبه مربوط به صفات آن‌ها وحود دارد:

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
fa: در این‌جا می‌توانید یک تصویر سربرگ تازه برای نمایش در بالای سایت خود بارگذاری یا از کتابخانه رسانه گزینش کنید. در برگه‌ی بعد می‌توانید بخش‌های اضافی تصویر را ببرید

en: Main content
fa: محتوای اصلی

en: Skip to main content
fa: پرش به محتوای اصلی

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
fa: می‌توانید برای سایت‌تان سربرگ دلخواه استفاده کنید، کافیست تصویر را بارگذاری کرده و برش بدهید، سربرگ تازه بلافاصله در سایت نمایش داده خواهد شد. همچنین می‌توانید با کلیک روی پیوند «گزینش از کتابخانه تصاویر» از تصاویری که پیش‌تر در کتابخانه‌ی چندرسانه‌ای بارگذاری کرده‌اید استفاده کنید.

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
fa: پرهیز از قاب‌بُری، تصویر همین‌گونه استفاده شود

en: Or choose an image from your media library:
fa: یا یک تصویر از کتابخانه‌ی رسانه‌های خود برگزینید:

en: Collapse
fa: جمع کردن فهرست

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
fa: اگر نمی‌خواهید هیچ سربرگی در سایت‌تان نمایش داده شود، روی دکمه‌ی «حذف تصویر سربرگ» پایین بخش «تصویر سربرگ» در این صفحه کلیک کنید. اگر بعدها خواستید تصاویر سربرگ را مجدداً فعال کنید، می‌توانید با انتخاب یکی از گزینه‌های موجود در صفحه و کلیک روی «ذخیره‌ی تغییرات»، تصویر سربرگ را فعال کنید.

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
fa: می‌خواهید موردی را ویرایش کنید که پیوست نیست. لطفاً بازگردید و دوباره تلاش کنید.

[ctx: plugin]
en: Installed
fa: نصب شده

en: This theme is already installed and is up to date
fa: این پوسته پیش‌تر نصب شده و به‌روز است.

[ctx: theme]
en: Installed
fa: نصب‌شده

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
fa: هنگامی که فهرستی از پوسته‌ها ساختید، می‌توانید هرکدام را که خواستید پیش‌نمایش و نصب کنید. برای دیدن پیش‌نمایش پوسته‌ها روی تصاویر بندانگشتی آن‌ها کلیک کنید. این‌کار یک پیش‌نمایش تمام‌صفحه از پوسته‌ی مذکور را برای انتخاب بهتر به‌شما نمایش می‌دهد.

en: Previewing and Installing
fa: پیش‌نمایش و نصب

en: Previewing and Customizing
fa: پیش‌نمایش و شخصی‌سازی

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
fa: شما از بارگذار پیش‌فرض مرورگر استفاده می‌کنید. بارگذار جدید وردپرس قابلیت بارگذاری بوسیله‌ی کشیدن و رها کردن و همچنین بارگذاری چندین پرونده به‌صورت همزمان را داراست. <a href="#">استفاده از بارگذار جدید</a>.

note: translators: %s: Theme name
en: Preview %s
fa: پیش‌نمایش %s

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
fa: دسته‌ها سلسله مراتب دارند، یعنی شما می‌توانید زیردسته ایجاد کنید. برچسب‌ها از سلسله مراتب پیروی نمی‌کنند و نمی‌توانند زیرمجموعه داشته باشند. بعضی مواقع افراد از یکی از این دو در نوشته‌هایشان استفاده می‌کنند و بعدها متوجه می‌شوند که دیگری برای محتوای کارشان مناسب‌تر است.

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, the Activate Plugin &amp; Run Importer link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
fa: با استفاده از پیوند موجود در این صفحه برای تبدیل دسته‌ها و برچسب‌ها به بخش درون‌ریزی خواهید رفت، جایی که افزونه‌های برگردانی را خواهید دید که می‌توانید دریافت و استفاده کنید. پس از راه‌اندازی افزونه‌ی موردنیاز، این صفحه شما را به بخش برگردان مطالب هدایت خواهد کرد.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
fa: این صفحه جهت شخصی‌سازی سربرگ پوسته‌ی شما استفاده می‌شود.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
fa: می‌توانید از تصاویر پیش‌فرض سربرگ پوسته یا سربرگ‌های شخصی خودتان استفاده کنید. همچنین می‌توانید چگونگی نمایش عنوان و توضیحات سایت‌تان را هم شخصی‌سازی کنید.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
fa: بعضی از پوسته‌ها تصاویر سربرگ اضافی دارند. اگر تصاویر متعددی نشان داده شده است، تصویری را که دوست دارید انتخاب کرده و دکمه ذخیره تغییرات را کلیک نمایید.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
fa: اگر پوسته‌ی شما بیش از یک تصویر سربرگ دارد یا شما بیش از یک تصویر سربرگ بارگذاری کرده‌اید، می‌توانید از امکان نمایش تصادفی سربرگ‌ها که به‌صورت خودکار توسط وردپرس انجام می‌شود استفاده کنید. برای این‌کار روی گزینه‌ی تصادفی در کنار بخش تصاویر بارگذاری شده یا تصاویر پیش‌فرض کلیک کنید تا این امکان فعال شود.

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
fa: برای بیشتر پوسته‌ها، متن سربرگ، عنوان و معرفی کوتاه سایت شماست که در بخش <a href="%1$s">تنظیمات همگانی</a> تعریف شده‌اند.

en: Configuration Error
fa: خطای پیکربندی

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
fa: برای استفاده از <strong>بارگذار مرورگر</strong> روی پیوند زیر جعبه‌ی کشیدن و رها کردن کلیک کنید.

en: User deleted.
fa: کاربر پاک شد.

note: translators: %s: edit page url
en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
fa: پوسته‌ی تازه، فعال شد. <a href="%s">نمایش وبلاگ</a>

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
fa: نمی‌توان پرونده‌ها را کپی کرد. شاید فضای میزبانی‌تان پُر شده باشد.

en: Search for themes by keyword.
fa: جستجوی پوسته‌ها براساس کلیدواژه‌.

en: Find a theme based on specific features.
fa: یافتن پوسته براساس خصوصیات معین

en: In all likelihood, these items were supplied to you by your Web Host. If you don&#8217;t have this information, then you will need to contact them before you can continue. If you&#8217;re all ready&hellip;
fa: موارد زیر توسط میزبان شما ارائه می‌شوند. اگر اطلاعات زیر را ندارید بهتر از پیش از ادامه‌ی کار با مدیر سرویس میزبانی خود تماس بگیرید.

en: This theme is broken.
fa: این پوسته خراب است.

en: Set as background
fa: انتخاب به‌عنوان پس‌زمینه

en: Set as header
fa: انتخاب به‌عنوان سربرگ

en: Customize &#8220;%s&#8221;
fa: شخصی‌سازی &#8220;%s&#8221;

en: About
fa: درباره

en: Edit comment
fa: ویرایش دیدگاه

en: Enter title here
fa: عنوان را اینجا وارد کنید

en: Word count: %s
fa: تعداد واژه‌ها: %s

en: Target
fa: هدف

en: All
fa: همه

en: Restore
fa: بازیافت

note: translators: %s: Time since the last update
en: %s ago
fa: %s قبل

en: Actions
fa: کارها

en: Plugin
fa: افزونه

en: Version:
fa: نگارش:

en: Submit
fa: فرستادن

en: No comments yet.
fa: دیدگاهی موجود نیست.

en: Scale
fa: مقیاس

en: Link URL
fa: پیوند

en: Enter a link URL or click above for presets.
fa: نشانی را وارد کرده یا بر روی گزینه‌های از پیش تعیین شده بالا کلیک کنید.

en: Media
fa: رسانه

en: Add
fa: افزودن

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a nickname.
fa: <strong>خطا</strong>: لطفا یک لقب وارد کنید.

en: Edit Link
fa: ویرایش پیوند

en: (required)
fa: (ضروری)

en: Keyword
fa: کلیدواژه

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
fa: این پوسته نیازمند یک پوسته‌ی مادر است. بررسی کنید که پوسته‌ی مادر نصب شده باشد.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
fa: در حال نصب <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
fa: پوسته‌ی مادر، <strong>%1$s %2$s</strong>، نصب شده است.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
fa: پوسته مادر با موفقیت نصب شد <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
fa: <strong>پوسته‌ی مادر پیدا نشد.</strong> پیش از استفاده از این پوسته شما باید پوسته‌ی مادر، <strong>%s</strong>، را نصب کرده باشید.

en: Header Text
fa: متن سربرگ

en: Show header text with your image.
fa: نمایش متن سربرگ همراه با تصویر شما.

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: additional link attributes, 4: version number, 5: update URL, 6: additional link attributes translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number, 5: update URL, 6: additional link attributes translators: 1:
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" %6$s>update now</a>.
fa: نگارش تازه‌ای از %1$s در دسترس است. <a href="%2$s" %3$s>جزییات نگارش %4$s را ببینید</a> یا <a href="%5$s" %6$s>هم‌اکنون به‌روز کنید</a>.

en: By %s.
fa: توسط %s.

en: Add comment
fa: افزودن دیدگاه

en: Add new Comment
fa: افزودن دیدگاه تازه

en: Add Comment
fa: فرستادن دیدگاه

note: Author of the plugin/theme
en: Matt Mullenweg
fa: مت مولنوگ

note: Author URI of the plugin/theme
en: http://ma.tt/
fa: http://wp-persian.com

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
fa: <strong>خوش آمدید</strong> - نمایش پیوندهایی که برخی کارهای

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: additional link attributes, 4: version number translators: 1: theme name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
fa: نگارش تازه‌ای از %1$s آماده شده است. <a href="%2$s" %3$s>جزییات نگارش %4$s را ببینید</a>. <em>به‌روزرسانی خودکار برای این پوسته از کار افتاده است.</em>

[ctx: start of week]
note: translators: default start of the week. 0 = Sunday, 1 = Monday
en: 1
fa: 6

[ctx: default GMT offset or timezone string]
note: translators: default GMT offset or timezone string. Must be either a valid offset (-12 to 14) 	   or a valid timezone string (America/New_York). See https://secure.php.net/manual/en/timezones.php 	   for all timezone strings supported by PHP.
en: 0
fa: +3.5

[ctx: Howdy]
en: Welcome
fa: خوش آمدید

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
fa: کاملاً از پاک کردن دائمی سایت خود مطمئنم و از این‌که قادر به بازیابی و استفاده مجدد از %s نیستم آگاهی کامل دارم.

en: Delete My Site Permanently
fa: سایت مرا برای همیشه پاک کن

en: Delete My Site
fa: سایت مرا پاک کن

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
fa: به یاد داشته باشید که پس از پاک کردن دیگر نمی‌توانید سایت خود را بازیابی کنید.

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
fa: متأسفانه پیوندی که روی آن کلیک کردید، نامعتبر است، لطفا گزینه دیگری را انتخاب کنید.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
fa: برای استفاده از %s متشکریم، سایت شما پاک شد. تا دیدار بعدی به سلامت.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
fa: اگر دیگر تمایلی به استفاده از سایت %s خود ندارید، با پر کردن فرم زیرمی‌توانید آن را پاک کنید. پس از کلیک روی گزینه <strong>سایت من را برای همیشه پاک کن</strong> ایمیلی حاوی یک پیوند دریافت می‌کنید. برای پاک کردن سایتتان روی آن پیوند کلیک کنید.

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
fa: سپاسگزاریم. لطفا برای تأیید عملیات به صندوق ایمیل خود مراجعه کنید. تا زمانی که روی پیوند فرستاده‌شده کلیک نکنید، سایت شما پاک نخواهد شد.

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
fa: حجم پرونده زیاد است. حجم پرونده باید کمتر از %1$s کیلوبایت باشد.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
fa: از همه سهمیه فضای سایتتان استفاده کرده‌اید. لطفا قبل از بارگذاری پروندهای بیشتر، پرونده‌های قبلی را پاک کنید.

en: [%s] New Admin Email Address
fa: [%s] نشانی تازه ایمیل مدیر

note: translators: %s: New email address
en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
fa: نشانی ایمیل شما هنوز به‌روز نشده است. لطفا جهت مشاهده تأییدنامه‌ی فرستاده‌شده به صندوق ایمیل خود در %s مراجعه کنید.

note: translators: Gigabytes
en: GB
fa: گیگابایت

note: translators: Megabytes
en: MB
fa: مگابایت

en: [%s] New Email Address
fa: [%s] نشانی تازه ایمیل

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
fa: متاسفیم، قبل از بارگذاری پرونده‌های تازه، پرونده‌های قبلی را باید پاک کنید.

en: Visit Dashboard
fa: دیدن پیشخوان

en: Your Sites
fa: سایت‌های شما

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
fa: اگر شما به‌صورت تصادفی به این صفحه رسیده‌اید و می‌خواستید به یکی از سایت‌های خودتان وارد شوید، می‌توانید برای پیدا کردن راه خود از میانبرهای زیر استفاده کنید.

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
fa: شما تلاش کردید تا به پیشخوان سایت "%1$s" دسترسی پیدا کنید، در صورتی که دسترسی این کار را ندارید. اگر گمان می‌کنید که باید به صفحه پیشخوان "%1$s" دسترسی داشته باشید، لطفاً با مدیر شبکه‌تان تماس بگیرید.

en: MB (Leave blank for network default)
fa: مگابایت (در صورت خالی گذاشتن، مقدار پیش‌فرض شبکه در نظر گرفته خواهد شد)

en: British English
fa: انگلیسی بریتانیایی

en: View Site
fa: مشاهده سایت

en: American English
fa: انگلیسی آمریکایی

note: translators: My sites label
en: Primary Site
fa: سایت اصلی

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
fa: فضای کافی برای بارگذاری وجود ندارد. %1$s کیلوبایت فضای خالی لازم است.

en: English
fa: انگلیسی

en: You must be a member of at least one site to use this page.
fa: برای استفاده از این برگه باید دست‌کم عضو یک سایت باشید.

en: Global Settings
fa: تنظیمات سراسری

en: The primary site you chose does not exist.
fa: سایت اصلی که انتخاب کردید موجود نیست.

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
fa: تا قبل از انتشار نگارش ۳ وردپرس، آنچه اکنون شبکه چندسایته می‌نامیم، با نام وردپرس چندکاربره (MU) وجود داشت و باید جداگانه نصب می‌شد.

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file to your WordPress installation.
fa: با عرض پوزش، جهت شروع کار به پرونده‌ی <code>wp-config-sample.php</code> نیاز است. لطفاً دوباره این پرونده را بارگذاری نمایید.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
fa: پرونده‌ی wp-config.php از پیش موجود است. اگر می‌خواهید مواردی را در تنظیمات این پرونده تغییر دهید، ابتدا آن را پاک کنید. اکنون می‌توانید فرآیند <a href='%s'>نصب</a> را آغاز کنید.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
fa: پرونده‌ی + از پیش در یک پوشه بالاتر از محل نصب وردپرس شما موجود است. اگر می‌خواهید مواردی را در تنظیمات این پرونده تغییر دهید، ابتدا آن را پاک کنید. اکنون می‌توانید فرآیند <a href='%s'>نصب</a> را آغاز کنید.

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
fa: وردپرس &rsaquo; راه‌اندازی پرونده‌ی تنظیمات

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
fa: به وردپرس فارسی خوش آمدید. پیش از آغاز ما به اطلاعات پایگاه‌داده‌ی شما احتیاج داریم. شما باید جهت شروع کار موارد زیر را بدانید.

en: Database name
fa: نام پایگاه‌داده

en: Database username
fa: نام‌کاربری پایگاه‌داده

en: Database password
fa: رمز پایگاه‌داده

en: Database host
fa: میزبان پایگاه‌داده

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
fa: پیشوند جدول (اگر می‌خواهید بیش از یک وردپرس روی یک پایگاه‌داده اجرا کنید)

en: Let&#8217;s go!
fa: بزن بریم!

en: Database Name
fa: نام پایگاه‌داده

[ctx: example username]
en: username
fa: نام‌کاربری

[ctx: example password]
en: password
fa: رمز

en: Database Host
fa: میزبان پایگاه‌داده

en: Table Prefix
fa: پیشوند جدول

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
fa: اگر می‌خواهید چند وردپرس را در یک پایگاه‌داده اجرا کنید این گزینه را تغییر دهید.

en: Run the install
fa: اجرای نصب

note: translators: %s: wp-config.php
en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your %s file. Once this line is added to your config, reload this page.
fa: جهت تعمیر پایگاه‌داده توسط این صفحه، باید دستورات زیر را به پرونده‌ی %s بیافزایید، پس از این‌کار صفحه را نوسازی کنید.

en: No comments awaiting moderation.
fa: هنوز دیدگاهی برای بررسی وجود ندارد.

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
fa: ثبت تغییرات

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
fa: دیگر توضیحات

[ctx: Plugin installer section title]
en: FAQ
fa: سوالات متداول

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
fa: راه‌اندازی

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
fa: توضیح

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
fa: تصاویر

en: You should update your web.config now.
fa: شما اکنون باید web.config  خود را به‌روز کنید.

en: Plugin Homepage &#187;
fa: وب‌سایت افزونه &#187;

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
fa: شما میتوانید پرونده‌ای از محتویات سایت خود را به منظور انتقال به دیگر سایت‌ها یا سیستم‌ها٬ برون‌بری نمایید. پرونده برون‌بری شده، XML با ساختار WXR خواهد بود. نوشته‌ها، برگه‌ها، دیدگاه‌ها، زمینه‌های دلخواه، دسته‌ها و برچسب‌ها نیر میتوانند مشمول شوند. می‌توانید صافی‌هایی اعمال کرده تا پرونده WXR تنها شامل روز، نویسنده، دسته، برچسب، تمام نوشته‌ها یا تمام برگه‌ها و وضعیت‌های انتشار مشخصی باشد.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
fa: شکست در تعمیر جدول %1$s. خطا: %2$s

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
fa: یک ایمیل برای کاربران جدید ارسال خواهد شد تا از عضویت‌شان در سایت شما باخبر شوند. رمز عبور نیز به صورت پیش‌فرض در این ایمیل موجود است. چنان‌چه نمی‌خواهید رمز عبور در نامه خوش‌آمدگویی ذکر شود، تیک گزینه‌ی مربوطه را حذف کنید.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
fa: افزونه هنگام فعال شدن٬ %d نویسه از یک <strong>خروجی غیرمنتظره</strong> تولید کرد. اگر با پیغام خطای &#8220;headers already sent&#8221;٬ مشکلات مربوط به خوراک و یا مسائل دیگر مواجه شدید سعی کنید افزونه را غیرفعال یا حذف کنید.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links above the users list to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
fa: می‌توانید با استفاده از پیوندهای متنی که در قسمت بالای سمت راست صفحه قرار دارند، فهرست کاربران را بر اساس نقش کاربری آن‌ها پالایش کنید. نقش‌های کاربری شامل، همه، مدیر، ویرایشگر، نویسنده، مشارکت‌کننده و مشترک است. حالت پیش‌فرض نمایش همه کاربران است. نقش‌های کاربری بدون‌استفاده نمایش داده نمی‌شوند.

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
fa: شما از نگارش مخصوص توسعه‌دهندگان استفاده می‌کنید. شما می‌توانید به آخرین نگارش شبانه (مخصوص توسعه‌دهندگان) به‌صورت خودکار ارتقا دهید یا به‌صورت دستی آن‌را دریافت کرده و نصب نمایید:

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret email account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
fa: تنظیمات فرستادن با ایمیل به شما این امکان را می‌دهد که با فرستادن یک ایمیل حاوی محتوای نوشته‌تان به وردپرس، آن نوشته در سایت‌تان منتشر شود. برای فرستادن نوشته با ایمیل به وردپرس باید یک ایمیل محرمانه با دسترسی POP3‌ درست کنید. هر ایمیل که از ‌این نشانی دریافت شود فرستاده خواهد شد ، بنابراین‌ ایده‌ی خوبی است که ‌این نشانی را به شدت محرمانه نگه دارید.‌

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
fa: تغییرات ذخیره‌نشده از دست خواهند رفت. 'OK' برای ادامه و 'Cancel' برای بازگشت به ویرایشگر تصاویر.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
fa: در نگارش‌های قبلی وردپرس، همه‌ی درون‌ریزها داخلی (built-in) بودند، اما به خاطر اینکه اکثر افراد از آن‌ها یکبار یا به صورت غیردوره‌ای استفاده می‌کردند به صورت افزونه درآمده‌اند.

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
fa: پوسته‌ای که فعال بود، خراب شد. بازگشتن به پوسته‌ی پیش‌فرض.

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
fa: پردازش تصویر با اشکال مواجه شد. لطفاً دوباره تلاش کنید.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
fa: جدول %1$s سالم نیست. این جدول پیغام خطای زیر را ارسال می‌کند: %2$s. وردپرس تلاش می‌کند این جدول را تعمیر کند&hellip;

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
fa: یک ذخیره‌ی خودکار از این نوشته وجود دارد که جدیدتر از نگارش زیر است. <a href="%s">دیدن ذخیره خودکار</a>.

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
fa: تعمیر به‌اتمام رسید. لطفاً خط زیر را از پرونده‌ی wp-config.php حذف کنید تا دیگر کاربران نتوانند از این برگه استفاده کنند.

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
fa: وردپرس می‌تواند به‌صورت خودکار مشکلات عمومی پایگاه‌داده را شناسایی و تعمیر کند. تعمیرات ممکن است مقداری طول بکشد٬ پس صبور باشید.

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
fa: وردپرس می‌تواند پایگاه‌داده‌ی وبلاگ را تعمیر و بهینه‌سازی کند. این کار ممکن است در برخی موارد باعث افزایش کارایی شود. تعمیر و بهینه‌سازی پایگاه‌داده بسته به‌حجم مطالب و نظرات وبلاگ شما ممکن است زمان زیادی طول بکشد و پایگاه‌داده در طول این کار قفل خواهد شد.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
fa: ایمیل یا نام کاربری یک کاربر موجود در شبکه را برای دعوت از ایشان، وارد کنید. سپس ایمیلی جهت تأیید این دعوت به شخص موردنظر فرستاده می‌شود.

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
fa: یک نیم‌رخ٬ تصویری است که در وبلاگ‌ها در کنار دیدگاه‌های شما به‌نمایش درخواهد آمد اگر وبلاگ مذکور نمایش نیم‌رخ‌ها را فعال کرده باشد. در اینجا شما می‌توانید نمایش نیم‌رخ‌ها در سایت‌تان را فعال کنید.

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
fa: <strong>هشدار:</strong> دست‌کاری روی افزونه‌ای که هم اکنون فعال است پیشنهاد نمی‌گردد. اگر‌ این کار خراب‌کاری کند،‌ این افزونه، خودبه‌خود غیرفعال می‌شود.

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
fa: ایمیل یک کاربر موجود در شبکه را برای دعوت از ایشان، وارد کنید. سپس ایمیلی جهت تأیید این دعوت به شخص موردنظر فرستاده می‌شود.

en: Contributing Developers
fa: توسعه‌دهندگان همکار

en: Show Toolbar when viewing site
fa: نمایش نوارابزار هنگام مشاهده سایت

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. Singular security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
fa[0]: <strong>نگارش %1$s</strong> یک مسئله امنیتی و %2$s ایراد دیگر را برطرف کرده است.

note: translators: %s: Codex URL
en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
fa: برای اطلاعات بیشتر، <a href="%s">یادداشت‌های این انتشار</a> را ببینید.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. More than one security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
fa[0]: <strong>نگارش %1$s</strong> چند مسئله امنیتی و %2$s ایراد دیگر را برطرف کرده است.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
fa[0]: <strong>نگارش %1$s</strong> %2$s ایراد را برطرف کرده است.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab above the screen title.
fa: به پیشخوان وردپرس فارسی خود خوش آمدید! این صفحه‌ایست که شما هنگام ورود به سایت مشاهده می‌کنید، این صفحه امکان دسترسی به کلیه بخش‌های مدیریتی را برای شما فراهم می‌کند. برای استفاده از راهنمای هر صفحه روی زبانه‌ی «راهنما» در گوشه‌ی بالایی صفحه کلیک کنید.

en: Maintenance and Security Release
fa: انتشار امنیتی و تعمیراتی

en: What&#8217;s New
fa: موارد تازه

en: Security Release
fa: انتشار امنیتی

en: Maintenance Release
fa: انتشار تعمیراتی

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed some security issues.
fa: <strong>نگارش %s</strong> یک مسئله امنیتی را برطرف کرده است.

en: This screen allows you to choose your permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
fa: این صفحه به شما امکان می‌دهد ساختار پیش‌فرض پیوندیکتا را انتخاب کنید. می‌توانید از گزینه‌های موجود یکی را انتخاب کنید یا خودتان یک ساختار دلخواه بسازید.

en: Return to Updates
fa: بازگشت به به‌روزرسانی‌ها

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
fa: به وردپرس فارسی %1$s خوش آمدید. <a href="%2$s">بیشتر بدانید</a>.

en: Adding Categories
fa: افزودن دسته‌ها

en: Adding Tags
fa: افزودن برچسب‌ها

en: Troubleshooting
fa: ایرادیابی

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
fa: می‌توانید پرونده‌های چندرسانه‌ای را در این بخش٬ بدون ایجاد نوشته٬ بارگذاری کنید. این امکان به‌شما اجازه خواهد داد تا پرونده‌ها را برای استفاده‌ی آتی در نوشته‌ها یا برگه‌ها بارگذاری کنید. همچنین می‌توانید در سایت‌های دیگر به پرونده‌های بارگذاری شده پیوند دهید و آن‌ها را به‌اشتراک بگذارید. سه راه برای بارگذاری پرونده‌ها وجود دارد:

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
fa: اگر می‌خواهید دسته‌های خود را به برچسب تبدیل کنید (یا بالعکس)، از <a href="%s">مبدل دسته‌ها و برچسب‌ها</a> موجود در بخش درون‌ریزی استفاده کنید.

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
fa: به‌یاد داشته باشید که در پایان دکمه‌ی «افزودن کاربر تازه» را در پایین صفحه فشار دهید.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
fa: پس از آن‌که پرونده را ذخیره کردید٬ می‌توانید با به‌کارگیر‌ی‌اش، محتویات این سایت  را در  یک سایت وردپرس دیگر درون‌ریزی کنید.

en: Screen Display
fa: نمایش صفحه

en: Attaching Files
fa: پیوست پرونده‌ها

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
fa: نقش‌های کاربری مختلف و سطح دسترسی آن‌ها:

en: User Roles
fa: نقش‌های کاربری

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
fa: برای اضافه کردن کاربر جدید به سایت، کادرهای موجود در این صفحه را پُر کنید و روی دکمه‌ی افزودن کاربر تازه در پایین کلیک کنید.

en: Moderating Comments
fa: مدیریت دیدگاه‌ها

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
fa: مشترکین می‌توانند دیدگاه ارسال کنند/بخوانند و خبرنامه دریافت کنند اما نمی‌توانند محتوای سایت را تغییر دهند.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
fa: اگر درون‌ریز موردنیاز شما در لیست وجود ندارد می‌توانید <a href="%s">در بخش افزونه‌ها جستجو کنید</a>٬ شاید درون‌ریز موردنیازتان را یافتید.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
fa: هنگام انجام کارهای دسته‌جمعی می‌توانید اطلاعاتی مانند دسته‌ها، نویسنده و... همه نوشته‌های انتخابی را یک‌جا ویرایش کنید. برای حذف هر نوشته از این گروه تنها کافیست روی علامت x کنار نام نوشته در ناحیه ویرایش دسته‌جمعی کلیک کنید.

en: Available Actions
fa: کارهای دردسترس

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
fa: نویسندگان می‌توانند نوشته‌های خود را منتشر و مدیریت کنند، همچنین می‌توانند پرونده بارگذاری کنند.

en: How to Update
fa: نحوه‌ی به‌روزرسانی

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
fa: این صفحه دسترسی شما به تمام نوشته‌هایتان را فراهم می‌کند. می‌توانید نحوه‌ی نمایش صفحه را به دلخواه خود تغییر دهید.

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
fa: می‌توانید چند نوشته را همزمان باهم ویرایش یا پاک کنید. با استفاده از جعبه‌تیک کنار عنوان نوشته‌ها، نوشته‌های موردنظر خود را انتخاب کنید، سپس کار مناسب را از فهرست کارهای دسته‌جمعی برگزینید و «اجرا» را کلیک کنید.

en: Adding Plugins
fa: افزودن افزونه‌ها

en: Screen Content
fa: محتوای صفحه

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
fa: می‌توانید نحوه نمایش محتوای این صفحه را به چند روش سفارشی کنید:

en: Adding Themes
fa: افزودن پوسته‌ها

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
fa: پیوندهای یکتا همچون نشانی دسته‌ها و بایگانی، نشانی‌های همیشگی نوشته‌ها و برگه‌های سایت شما هستند. نشانی هر نوشته باید همیشگی باشد و هیچ‌گاه تغییر نکند، پس آن‌را پیوندیکتا می‌نامیم.

en: Common Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Custom Structures
fa: ساختارهای دل‌خواه

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
fa: بارگذاری پرونده‌ها به شما این اجازه را می‌دهد تا پوشه و مسیر ذخیره‌سازی پرونده‌های بارگذاری‌شده را تعیین کنید.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
fa: شما می‌توانید نوشته‌های‌تان را از راه‌های مختلف ارسال کنید؛ این صفحه شامل تنظیمات همه‌ی آن راه‌هاست. قسمت بالا ویرایشگر نوشته‌ها را از طریق پیشخوان کنترل می‌کند و بقیه‌ی بخش‌ها روش‌های انتشار از بیرون را کنترل می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام از این روش‌ها، از مستنداتی که در پیوندهای کناری وجود دارد استفاده کنید.

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
fa: راه‌اندازی پوسته در چندسایته فقط از طریق بخش مدیر شبکه امکان‌پذیر است.

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
fa: با گذاشتن تیک در قسمت نام‌نویسی می‌توانید امکان نام‌نویسی در سایت را در اختیار خود بازدیدکنندگان قرار دهید. در غیر این صورت تنها مدیر سایت می‌تواند اعضای سایت را ثبت‌ کند. می‌توان  یک نقش پیش‌فرض برای همه کاربران جدید، چه کاربرانی که خود نام‌نویسی کرده‌اند و چه کاربرانی که توسط مدیر سایت نام‌نویسی شده‌اند، تعیین کرد.

en: Post Via Email
fa: انتشار از طریق رایانامه

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
fa: اگر مایل باشید، وردپرس می‌تواند به‌صورت خودکار سرویس‌های مختلفی را از منتشر شدن نوشته‌های جدید در سایت شما آگاه کند.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
fa: در این صفحه می‌توانید تنظیمات و چگونگی نمایش دیدگاه‌ها و برخی پیوندهای مربوط به نوشته‌ها/برگه‌های‌تان را تغییر دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر به پیوند مربوط به مستندات گفتگوها مراجعه کنید.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
fa: شما میتوانید رمز عبور را تغییر دهید، میان‌بُرهای صفحه‌کلید را فعال کنید، رنگ محیط مدیریت، و حالت ویرایشگر دیداری را تغییر دهید و چند مورد دیگر که بهتر است خودتان ببینید. می‌توانید نوارابزار را هنگام مشاهده‌ی سایت پنهان کنید، اما نمی‌توانید آن را در محیط مدیریت غیرفعال کنید.

en: Inactive Sidebar (not used)
fa: ستون‌کناری غیرفعال (استفاده‌نشده)

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
fa: این نوارکناری از این به بعد در دسترس نخواهد بود و هیچ‌کجای سایت‌تان نشان داده نمی‌شود. برای حذف کامل این نوارکناری، تمام ابزارک‌های موجود در آن را پاک کنید.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
fa: پرونده‌ها را از رایانه‌ی خود به منطقه‌ی بارگذاری مشخص شده در صفحه <strong>بکشید و رها کنید</strong>. بارگذاری چند پرونده همزمان امکان‌پذیر است.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
fa: با کلیک <strong>Select Files</strong>، پنجره‌ای باز خواهد شد که پرونده‌های موجود در رایانه‌ی شما را نمایش می‌دهد. پرونده‌های موردنظر خود را در پنجره‌ی بازشده انتخاب و روی دکمه‌ی <strong>Open</strong> کلیک کنید تا پرونده‌ها بارگذاری شوند.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
fa: با استفاده از دسته‌های پیوند می‌توانید پیوندهای خود را دسته‌بندی کنید. نام دسته‌ی پیوند‌ها باید یکتا باشد. دسته‌های پیوند از دسته‌هایی که شما برای نوشته‌ها استفاده می‌کنید متمایز هستند.

en: Removing and Reusing
fa: حذف و استفاده مجدد

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
fa: با استفاده از <strong>برچسب‌ها</strong> می‌توانید کلمات کلیدی را به نوشته‌ها اختصاص دهید. برچسب‌ها بر خلاف دسته‌ها از سلسله مراتب پیروی نمی‌کنند؛ به عبارت دیگر ارتباطی بین یک برچسب و دیگری وجود ندارد.

en: Missing Widgets
fa: ابزارک‌های گم‌شده

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
fa: شما می‌توانید دیدگاه‌ها را مانند نوشته‌ها و دیگر موارد مدیریت کنید. این صفحه مانند دیگر صفحات مدیریتی قابل سفارشی‌شدن است. شما می‌توانید گزینه‌های مدیریت دیدگاه‌ها را با حرکت نشانگر بر روی هر یک از آن‌ها مشاهده و تغییرات خود را روی یک دیدگاه یا به‌صورت کارهای دسته‌جمعی اعمال کنید.

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
fa: در ستون <strong>نویسنده</strong> علاوه بر نام نویسنده، نشانی ایمیل، نشانی وبلاگ و نشانی IP نویسنده دیدگاه نیز نشان داده می‌شود. با کلیک روی این پیوند، همه دیدگاه‌هایی که با این نشانی IP نوشته شده‌اند، به نمایش درمی‌آید.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
fa: پیوندهای موجود در نوارابزار بالای صفحه، پیشخوان و صفحه‌ی اصلی سایت را به هم متصل و دسترسی شما به بخش‌های مختلف وردپرس را فراهم می‌کند.

en: Deleting Links
fa: پاک کردن پیوندها

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
fa: با حرکت نشانگر روی هر ردیف٬ پیوندهای ویرایش، پاک کردن دائمی و نمایش ظاهر می‌شوند. با کلیک روی ویرایش یا نام پرونده، صفحه‌ی ساده‌ای برای ویرایش اطلاعات آن پرونده باز می‌شود. با کلیک روی پاک کردن دائمی، پرونده از کتابخانه رسانه‌ای (و سایر نوشته‌هایی که به آن‌ها پیوست شده است) پاک می‌شود. با کلیک روی نمایش، به صفخه نمایش پرونده موردنظر می‌روید.

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
fa: مدیریت برگه‌ها بسیار شبیه به مدیریت نوشته‌ها است و بخش مدیریت برگه‌ها نیز می‌تواند به همان روش شخصی‌سازی شود.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
fa: همه این کارها را می‌توان روی برگه‌ها نیز انجام داد: کوچک‌تر کردن لیست برگه‌ها با استفاده از صافی‌‌ها، اجرای عملیات مختلف روی برگه با استفاده از پیوندهای  نمایان شده پس از حرکت روی ردیف‌ها یا ویرایش هم‌زمان اطلاعات چند برگه‌ با استفاده از فهرست کارهای دسته‌جمعی.

en: If a media file has not been attached to any content, you will see that in the Uploaded To column, and can click on Attach to launch a small popup that will allow you to search for existing content and attach the file.
fa: اگر یک پرونده‌ی چندرسانه‌ای به هیچ نوشته‌ای پیوست نشده باشد٬ این مورد را در ستون پیوست‌شده به می‌بینید٬ و می‌توانید با کلیک بر روی پیوست در پنجره کوچکی که باز می‌شود٬ به‌دنبال نوشته‌ای بگردید و پرونده را به آن نوشته پیوست کنید.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
fa: تمامی پرونده‌هایی که بارگذاری نموده‌اید، به ترتیب تاریخ بارگذاری٬ در کتابخانه‌ی پرونده‌های چندرسانه‌ای لیست شده‌اند. می‌توانید با استفاده از زبانه تنظیمات صفحه نحوه نمایش این صفحه را دلخواه و سفارشی کنید.

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
fa: برگه‌ها مانند نوشته‌ها دارای عنوان، محتوای متنی و اطلاعات مرتبط هستند٬ اما بر خلاف نوشته‌ها بخشی از فرایند مبتنی بر ترتیب زمانی جاری در وبلاگ نیستند، در واقع برگه‌ها به نوعی نوشته‌هایی دائمی هستند. برگه‌ها دسته‌بندی یا برچسب‌گذاری نمی‌شوند. با این حال می‌توان نوعی سلسله مراتب برای آن‌ها تعیین کرد. برای ایجاد گروهی از برگه‌ها می‌توان یه برگه را به عنوان مادر انتخاب کرد و سایر برگه‌ها را در گروه موردنظر قرار داد.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
fa: افراد زیادی برای مدیریت سریع‌تر دیدگاه‌ها از کلیدهای میانبُر صفحه‌کلید استفاده می‌کنند، برای اطلاعات بیشتر پیوندهای سمت چپ را ببینید.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
fa: پیوندها را نیز می‌توان در دسته‌های مختلف قرار داد. دسته‌های پیوندها با دسته‌های نوشته‌ها تفاوت دارند.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
fa: <a href="%s">درباره‌ی وردپرس %s بیشتر بدانید</a>.

en: Managing Pages
fa: مدیریت برگه‌ها

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
fa: می‌توانید ستون‌ها را بر اساس نیازهایتان پنهان کنید/نمایش دهید و به‌وسیله‌ی زبانه‌ی تنظیمات صفحه در مورد نمایش تعداد کاربران تصمیم‌گیری کنید.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
fa: <strong>پیش‌نمایش</strong> ظاهرِ پس از انتشارِ نوشته‌ای را که هنوز در حالت پیش‌نویس است، نمایش می‌دهد. با کلیک بر روی گزینه نمایش برای مشاهده نوشته خود به صورت مستقیم به سایت منتقل می‌شوید. وضعیت نوشته شما مشخص می‌سازد که از کدام یک از این دو گزینه را می‌توانید استفاده کنید.

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
fa: با حرکت بر روی هر ردیف از لیست کاربران می‌توانید پیوندهای عملیات قابل اجرا روی هر یک از آن‌ها را مشاهده و بدین ترتیب کاربران را مدیریت کنید. عملیات زیر قابل اجرا است:

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
fa: <strong>زباله‌دان</strong> نوشته شما را از این لیست حذف کرده و آن را به زباله‌دان انتقال می‌دهد. شما می‌توانید در آنجا نوشته را برای همیشه پاک کنید.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
fa: <strong>ویرایش سریع</strong> امکان ویرایش بخش‌های مختلف نوشته را در همین صفحه برای شما ایجاد می‌کند.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
fa: <strong>ویرایش</strong> شما را به صفحه‌ی ویرایش نوشته می‌برد. همچنین برای این‌کار می‌توانید بروی عنوان نوشته کلیک کنید.

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
fa: گزینه ویرایش شما را به صفحه‌ی ویرایش شانسنامه‌ی آن کاربر می‌برد. همچنین برای این‌کار می‌توانید بروی نام‌کاربری موردنظر کلیک کنید.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
fa: می‌توانید با کلیک بر روی عدد موجود در ستون نوشته‌ها، همه‌ی نوشته‌های کاربر را مشاهده کنید.

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
fa: به دلیل نصب وردپرس چندسایته، می‌توانید با وارد کردن نام‌کاربری یا ایمیل و تعیین نقش، حساب‌های کاربری موجود در شبکه را به آن بیافزایید. برای دسترسی به گزینه‌های بیشتر هم‌چون تغییر رمز، شما باید مدیر شبکه باشید و در مسیر مدیر شبکه > همه‌ کاربران، از پیوندهایی که هنگام بردن موشواره روی نام کاربران ظاهر می‌شود برای ویرایش آن‌ها استفاده کنید.

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
fa: گویا جهت دسترسی به تابع add_meta_box پرونده‌ی wp-admin/includes/template.php را به‌صورت مستقیم فراخوانی کرده‌اید. این کار بسیار اشتباه است. به‌جای این‌کار باید از add_meta_boxes استفاده کنید.

en: Welcome to WordPress %s
fa: به وردپرس فارسی %s خوش آمدید

en: Go to Dashboard &rarr; Home
fa: رفتن به پیشخوان &larr; خانه

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
fa: بازگشت به پیشخوان &larr; به‌روزرسانی‌ها

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
fa: وردپرس توسط افراد داوطلب مستقل از سرتاسر دنیا ساخته شده است.

en: Under the Hood
fa: پشت‌صحنه

en: Customize Your Site
fa: شخصی‌سازی سایت شما

en: Profile updated.
fa: شناسنامه به‌روز شد.

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role, 4: activation URL
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
fa: سلام، 
    
    شما دعوت شده‌اید تا به ''%1$s' در 
    %2$s و به عنوان %3$s بپیوندید. 
    
    لطفاً برای تأیید این دعوت بر روی پیوندی که در زیر می‌آید کلیک کنید:
    %4$s

en: Core Developer
fa: توسعه‌دهنده ارشد

en: The package could not be installed.
fa: این بسته نمی‌تواند نصب شود.

en: The plugin contains no files.
fa: این افزونه شامل هیچ پرونده‌ای نیست.

en: No valid plugins were found.
fa: هیچ افزونه‌ی معتبری یافت نشد.

en: Attachment Post URL
fa: نشانی پیوست

[ctx: admin menu]
en: All Links
fa: همه‌ی پیوندها

en: Drop files here
fa: پرونده‌ها را این‌جا بکشید

en: %s plugins
fa: %s افزونه‌ها

en: %s plugin
fa: %s افزونه

note: translators: %s: table name
en: Successfully optimized the %s table.
fa: جدول %s با موفقیت بهینه‌سازی شد.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
fa: شکست در بهینه‌سازی جدول %1$s. خطا: %2$s

note: translators: %s: table name
en: Successfully repaired the %s table.
fa: جدول %s با موفقیت تعمیر شد.

note: translators: %s: table name
en: The %s table is already optimized.
fa: جدول %s از پیش بهینه است.

note: translators: %s: table name
en: The %s table is okay.
fa: جدول %s سالم است.

note: translators: %s: plugin version
en: View version %s details.
fa: جزییات نگارش %1$s را ببینید.

en: Tumblr
fa: تامبلر

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
fa: <a href="%1$s" class="update-browser-link">%2$s را به‌روز کنید</a> یا <a href="%3$s" class="browse-happy-link">مرور بهتر اینترنت</a> را بیاموزید.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag, %3$d is width, %4$d is height
en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
fa: تعیین مقیاس تصاویر مطابق با اندازه بزرگ انتخاب شده در %1$sتنظیمات رسانه%2$s (%3$d &times; %4$d).

en: Audio, Video, or Other File
fa: صوت، ویدیو، یا دیگر پرونده‌ها

en: Insert media from another website
fa: قرار دادن پرونده رسانه‌ای از سایتی دیگر

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
fa: <strong>خطا</strong>: صفحه تنظیمات پیدا نشد.

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
fa: <strong>خطا:</strong> خطایی در هنگام اتصال به سرور پیش آمده است. لطفاً درستی تنظیمات را بررسی نمایید.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
fa: خطا: شما به دیدگاه ِ یک پیش‌نویس پاسخ داده‌اید.

en: ERROR: please type a comment.
fa: خطا: دیدگاهی بنویسید.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
fa: فهرست راهبری سمت راست دسترسی شما به بخش‌های مختلف مدیریتی را فراهم می‌کند. بخش‌های زیرمجموعه هنگام بردن نشانگر روی گزینه‌های مختلف ظاهر خواهند شد. می‌توانید فهرست را با استفاده از آیکن پیکان پایین آن، باز یا بسته کنید.

en: Navigation
fa: راهبری

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
fa: <strong>کشیدن و رها کردن</strong> - برای جابجایی جعبه‌های مختلف در صفحه می‌توانید روی عنوان جعبه کلیک کرده و آن‌را به محل موردنظر خود بکشید، هنگامی که یک کادر خاکستری با لبه‌ی نقطه‌چین در محل مورد نظر مشاهده کردید، جعبه را رها کنید.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
fa: می‌توانید با استفاده از موارد زیر نحوه‌ی نمایش و محل قرارگیری بخش‌های گوناگون صفحه را تعیین کنید. این موارد در اکثر بخش‌های مدیریت وردپرس قابل استفاده هستند.

en: Overview
fa: نمای‌کلی

en: Updates %s
fa: به‌روزرسانی‌ها %s

en: You can&#8217;t give users that role.
fa: شما نمی‌توانید به کاربران آن وظیفه را بسپارید.

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: آماده‌ی به‌روزرسانی <span class="count">(%s)</span>

en: Caution:
fa: اخطار:

en: Add New User
fa: افزودن کاربر تازه

[ctx: plugin editor]
en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Installed Plugins
fa: افزونه‌های نصب‌شده

en: Confirm Deletion
fa: پاک شود

en: Deactivate
fa: غیرفعال کردن

note: translators: %s: Plugin version
en: Version %s
fa: نگارش %s

en: User added.
fa: کاربر افزوده شد.

en: View
fa: نمایش

en: Super Admin
fa: مدیرکل

en: You can&#8217;t remove users.
fa: شما نمی‌توانید کاربران را حذف کنید.

en: Settings saved.
fa: تنظیمات ذخیره شد.

en: Changed roles.
fa: نقش‌ها تغییر داده شد.

en: User removed from this site.
fa: کاربر از این سایت حذف شد.

en: Search Users
fa: جست‌وجوی کاربران

en: Add Existing User
fa: افزودن کاربر موجود

en: Role
fa: نقش

en: For more information:
fa: برای اطلاعات بیشتر:

[ctx: user]
en: Add New
fa: افزودن

en: Delete
fa: پاک کردن

en: All Users
fa: همه کاربران

en: Attributes
fa: صفات

en: Install
fa: نصب

en: Plugins %s
fa: افزونه‌ها %s

en: Delete Site
fa: پاک کردن سایت

en: About Pages
fa: درباره برگه‌ها

en: Customizing This Display
fa: شخصی‌سازی نمایش

en: Title and Post Editor
fa: ویرایشگر عنوان و نوشته

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
fa: نکته: هیچ‌کدام از این گزینه‌ها دسترسی موتورهای جستجو به سایت شما را به‌طور کامل قطع نمی‌کند؛ این بستگی به پذیرش درخواست شما از جانب موتورهای جستجو دارد.

en: Post name
fa: نام نوشته

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
fa: نوشته-نمونه

[ctx: sample permalink base]
en: archives
fa: بایگانی

note: translators: URL to wp-admin/import.php
en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
fa: این درون‌ریز نصب نشده است. لطفا از <a href="%s">سایت اصلی</a> درون‌ریزها را نصب کنید.

en: Email Address
fa: نشانی ایمیل

en: Site Language
fa: زبان سایت

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
fa: کوشش برای آگاه کردن ‌همه‌ی وبلاگ‌هایی که پیوندشان در ‌این نوشته است

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role
en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
fa: سلام، 
    شما دعوت شده‌اید تا به '%1$s' در 
    %2$s و به عنوان %3$s بپیوندید. 
    اگر نمی‌خواهید به این سایت بپیوندید  لطفا این ایمیل را 
    نادیده بگیرید. این دعوتنامه چند روز دیگر منقضی خواهد گردید .
    
    لطفا بر روی پیوند زیر جهت فعال نمودن حساب کاربری خود کلیک نمایید:
    %%s

en: Full Width Template
fa: پوسته تمام‌پهنا

en: Post Formats
fa: ساختارهای نوشته

en: Featured Images
fa: تصاویر شاخص

en: Featured Image Header
fa: تصویر شاخص سربرگ

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
fa: به نظر می‌رسد شما از نگارش قدیمی <a href='%s'>%s</a> استفاده می‌کنید. برای این‌که تجربه‌ی بهتری از کار با وردپرس داشته باشید، لطفاً مرورگر خود را ارتقا دهید.

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
fa: به نظر می‌رسد شما از نگارش غیرایمن %s استفاده می‌کنید. استفاده از مرورگرهای قدیمی رایانه‌ی شما را ناامن و آسیب‌پذیر می‌کند. برای این‌که تجربه‌ی بهتری از کار با وردپرس داشته باشید، لطفاً مرورگر خود را به‌روزرسانی کنید.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
fa: برخی موارد نامعتبر در فهرست وجود دارد، لطفا آن‌ها را بررسی یا پاک کنید.

[ctx: term name]
en: Name
fa: نام

[ctx: meta name]
en: Name
fa: نام

[ctx: theme name]
en: Name
fa: نام

note: translators: %s: Theme Directory URL
en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
fa: می‌توانید با استفاده از بخش نصب‌کننده/مرورگر پوسته‌ها، پوسته‌های بیشتری برای سایت خود پیدا کنید٬ این بخش پوسته‌های موجود در <a href="%s" target="_blank">مخزن پوسته‌های وردپرس</a> را نمایش می‌دهد. این پوسته‌ها به وسیله‌ی اشخاصی خارج از گروه کادر وردپرس طراحی و توسعه داده شده‌اند، به صورت رایگان در دسترس هستند و با پروانه‌ای که وردپرس استفاده می‌کند سازگاراند.

note: translators: %s: WordPress Plugin Directory URL
en: If you would like to see more plugins to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional plugins from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a>. Plugins in the WordPress Plugin Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
fa: اگر می‌خواهید افزونه‌های بیشتری در اختیار داشته باشید روی دکمه‌ی «افزودن» کلیک کنید. حال می‌توانید در <a href="%s" target="_blank">مخزن افزونه‌های وردپرس </a>، افزونه‌های بیشتری را جستجو و انتخاب کنید. افزونه‌های موجود در مخزن وردپرس توسط اشخاص ثالث طراحی و ساخته شده‌اند و با پروانه‌ای که وردپرس استفاده می‌کند سازگاراند. راستی، این افزونه‌ها رایگان هم هستند!

en: Re-install Now
fa: راه‌اندازی مجدد

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fa: پرونده فرستاده شده بزرگ‌تر از upload_max_filesize در php.ini است.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fa: پرونده فرستاده شده بزرگ‌تر از MAX_FILE_SIZE که در فرم HTML گفته شده.

en: External Libraries
fa: کتابخانه‌های بیرونی

en: Available Tools
fa: ابزارهای دردسترس

en: Network Setup
fa: راه‌اندازی شبکه

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
fa: مترجمان

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
fa: وردپرس فارسی هنگامی رشد می‌کند که افرادی مانند شما، درباره‌ی وردپرس به دوستانشان بگویند، همچنین هزاران کار تجاری و سرویس‌های گوناگونی که برپایه‌ی وردپرس فارسی ساخته شده‌‌اند، قدرت حقیقی آن را برای کاربران مشخص می‌کند. ما خوشحالیم از این‌که مردم درباره‌ی وردپرس فارسی صحبت‌های خوبی می‌کنند. برای خواندن درباره‌ی نشان تجاری وردپرس به <a href="%s">این نشانی</a> مراجعه کنید.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
fa: هر افزونه و پوسته‌ای که در مخزن اصلی وردپرس قرار دارد، ۱۰۰٪ تحت مجوز GPL یا مجوز رایگانی مانند آن است، بنابراین می‌توانید با خیال راحت از هزاران <a href="%2$s">پوسته </a>و <a href="%1$s">افزونه‌ی</a> موجود در مخزن به رایگان استفاده کنید. اگر افزونه یا پوسته‌ای را از جایی به‌جز مخزن وردپرس دریافت کردید، <a href="%3$s">مطمئن شوید</a> که تحت GPL منتشر شده باشد، در غیراین‌صورت ما استفاده از آن را پیشنهاد نمی‌کنیم.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
fa: وردپرس نرم‌افزاری آزاد و بازمتن است که توسط توسعه‌دهندگان داوطلب از سراسر دنیا به‌روزرسانی و منتشر می‌شود. وردپرس تحت مجوز <a href="%s">GPL</a> ارائه می‌شود.

en: Lead Developer
fa: توسعه‌دهنده ارشد

note: translators: %s: https://make.wordpress.org/
en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
fa: می‌خواهید نام‌تان در این صفحه باشد؟ <a href="%s">با وردپرس همکاری کنید</a>.

en: Credits
fa: دست‌اندرکاران

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
fa: غیرفعال کردن

en: Cofounder, Project Lead
fa: بنیانگذار، راهبر پروژه

en: Core Contributors to WordPress %s
fa: مشارکت‌کننده‌گان کادر وردپرس %s

en: All Comments
fa: همه دیدگاه‌ها

note: translators: 1: https://wordpress.org/about/, 2: https://make.wordpress.org/
en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
fa: وردپرس توسط افراد داوطلب مستقل از <a href="%1$s">سرتاسر دنیا</a> ساخته شده است. <a href="%2$s">با وردپرس همکاری کنید</a>.

en: Project Leaders
fa: راهبران پروژه

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
fa: شما آزاد هستید این نرم‌افزار را برای هر هدفی اجرا کنید.

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
fa: شما به دستورات منبع نرم‌افزار دسترسی دارید، آزاد هستید تا بدانید نرم‌افزار چگونه کار می‌کند و دستورات آن‌را ویرایش کنید تا طبق خواسته‌های شما شود.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
fa: شما آزاد هستید کپی نرم‌افزار را به رایگان توزیع کنید و به دیگران بدهید.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
fa: شما آزاد هستید کپی ویرایش‌های خود را به دیگران بدهید. با این کار به دیگران این شانس را می‌دهید که از تغییرات شما بهره‌مند شوند.

en: You are using an insecure browser!
fa: شما از مرورگری ناایمن استفاده می‌کنید.

en: Your browser is out of date!
fa: مرورگر شما منقرض شده است!

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="https://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
fa: آرزو نمی‌کنید که همه‌ی نرم‌افزارها با چنین آزادی‌هایی منتشر شوند؟ ما هم همین‌طور! برای اطلاعات بیشتر به سایت <a href="http://www.fsf.org/">بنیاد نرم‌افزارهای آزاد</a> سری بزنید.

en: Freedoms
fa: آزادی‌ها

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
fa: می‌توانید از یکی از سربرگ‌های باحال زیر استفاده کنید یا به‌صورت تصادفی یکی را نمایش دهید.

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
fa: اگر نمی‌خواهید تصویر دلخواهتان را اضافه نمایید، می‌توانید یکی از سربرگ‌های زیر را استفاده کنید یا یکی را به‌صورت تصادفی نمایش دهید.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
fa: می‌توانید یکی از سربرگ‌های پیشین خود را انتخاب کنید یا یکی را به‌صورت تصادفی نمایش دهید.

en: Collapse menu
fa: جمع کردن فهرست

note: translators: %s: wp-content directory name
en: Drop-ins are advanced plugins in the %s directory that replace WordPress functionality when present.
fa: جایگزین‌ها، افزونه‌های پیشرفته‌ای هستند که در پوشه‌ی %s قرار دارند و وقتی فعال باشند جایگزین توابع اصلی وردپرس می‌شوند.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
fa: <strong>تصادفی:</strong>‌ نمایش تصویری متفاوت در هر صفحه.

en: Uploaded Images
fa: تصاویر بارگذاری‌شده

en: Layout
fa: طرح

en: You have specified this user for deletion:
fa: شما ‌این کاربران را برای پاک کردن مشخص کرده‌اید:

en: &larr; Back to Users
fa: &rarr; بازگشت به کاربران

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
fa: %1$s از %2$s

en: %s Page Template
fa: %s قالب برگه

en: This plugin may be active on other sites in the network.
fa: این افزونه می‌تواند برای دیگر سایت‌های این شبکه فعال شود.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
fa: نمی‌توانید افزونه‌ای که در سایت اصلی فعال است را پاک کنید.

en: Default Post Format
fa: ساختار پیش‌فرض نوشته

[ctx: user]
en: Add Existing
fa: افزودن کاربر موجود

[ctx: user]
en: Add New User
fa: افزودن کاربر تازه

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
fa: هرگونه ویرایشی در پرونده‌های قابل مشاهده در این صفحه، روی تمام سایت‌های شبکه تاثیرگذار خواهد بود.

[ctx: user]
en: Add Existing User
fa: افزودن کاربر موجود

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
fa: مخابره کنید یک برنامک است: یک برنامه‌ی کوچک که در مرورگر اجرا می‌شود و به‌شما این امکان را می‌دهد که بخشی از وب را جدا کنید و درباره‌ی آن در وبلاگ‌تان بنویسید.از مخابره کنید برای برش زدن متن٬ تصویر و ویدیو از هر نقطه‌ی وب استفاده کنید. سپس با مخابره کنید٬ آن‌را ویرایش کنید و چیزهایی که دوست دارید به‌آن بیافزایید پیش از آن‌که آن‌را در قالب یک نوشته در وبلاگ‌تان ذخیره یا منتشر کنید.جهت ایجاد میان‌بُری برای نوشتن٬ پیوند زیر را بکِشید و در نوار علاقه‌مندی‌هایتان رها کنید٬ یا بر روی آن راست‌کلیک کرده و به علاقه‌مندی‌هایتان اضافه کنید.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
fa: بخش‌های روی پیشخوان شما عبارتند از:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
fa: این صفحه تمام کاربران سایت شما را فهرست می‌کند . هر کاربر یکی از پنج نقشی که مدیر سایت برای او تعیین کرده است را دارد: مدیر، ویرایشگر، نویسنده، مشارکت کننده، یا مشترک. کاربران با نقش‌های غیر از مدیر، بر اساس نوع نقش، در هنگام ورود به سیستم امکانات کمتری را مشاهده خواهند کرد.

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
fa: اگر می‌خواهید تغییراتی در افزونه ایجاد کنید اما تمایل ندارید بعد از به‌روزرسانی افزونه، تغییراتتان از بین برود، بد نیست خودتان افزونه‌های موردنیازتان را بنویسید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویرایش یا نوشتن افزونه، به پیوندهای زیر مراجعه کنید.

note: translators: Default page slug
en: sample-page
fa: برگه-نمونه

en: Sample Page
fa: برگه نمونه

en: Retro (Generated)
fa: شکل‌های ساخته شده‌ی تصادفی

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
fa: شما تنها یک پوسته‌ی فعال برای این سایت دارید. برای <a href="%1$s">فعال‌سازی</a> یا <a href="%2$s">نصب</a> پوسته‌های بیشتر به بخش مدیریت شبکه مراجعه کنید.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
fa: شما تنها یک پوسته‌ی فعال برای این سایت دارید. برای <a href="%1$s">فعال‌سازی</a> پوسته‌های بیشتر به بخش مدیریت شبکه مراجعه کنید.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
fa: اختیارات مدیرکل نمی‌تواند حذف شود زیرا این کاربر صاحب ایمیل مدیر شبکه است.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
fa: در حال حاضر تنها یک پوسته‌ی نصب شده دارید. هر زمان که خواستید٬ می‌توانید از بین بیش از ۱۰۰۰ پوسته‌ی دیگر در سایت WordPress.org یکی را انتخاب نمایید: برای اینکار تنها بر روی زبانه‌ی <a href="%s">نصب پوسته‌ها</a> کلیک کنید.

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
fa: تعدادی از جداول پایگاه‌داده در دسترس نیستند. برای این‌که وردپرس اقدام به تعمیر پایگاه‌داده کند٬ دکمه‌ی «تعمیر پایگاه‌داده» را فشار دهید. تعمیرات ممکن است مقداری طول بکشد٬ پس صبور باشید.

en: Visual Editor RTL Stylesheet
fa: شیوه‌نامه‌ی راست به چپ ویرایشگر دیداری

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
fa: این زیرپوسته، قالب‌هایی را از یک پوسته‌ی مادر به ارث می‌برد، %s.

en: This is a file in your current parent theme.
fa: این پرونده‌ایست در پوسته‌ی مادری که استفاده می‌کنید.

en: Your WordPress database has been successfully updated!
fa: پایگاه‌داده وردپرس شما به خوبی به‌روز شد!

en: Update WordPress Database
fa: به‌روزرسانی پایگاه‌داده‌ی وردپرس

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
fa: شما می‌خواهید وردپرس %s <strong>انگلیسی</strong> را نصب کنید. این ارتقا ممکن است باعث از بین رفتن ترجمه‌ی محیط مدیریت شما شود. شاید بهتر باشد منتظر نگارش فارسی بمانید.

en: The database update process may take a little while, so please be patient.
fa: فرآیند به‌روزرسانی پایگاه داده کمی زمان‌بر است، لطفاً صبور باشید.

en: WordPress &rsaquo; Update
fa: وردپرس &rsaquo; به‌روزرسانی

en: Update Complete
fa: به‌روزرسانی کامل شد

en: Database Update Required
fa: پایگاه‌داده باید به‌روز شود

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
fa: وردپرس به‌روز شد! قبل از این‌که به‌مسیر قبلی خودتان برگردید٬ مجبوریم پایگاه‌داده‌ی شما را به‌نگارش تازه‌تر به‌روز کنیم.

en: No Update Required
fa: نیازی به به‌روزرسانی نیست

en: Plugin updated successfully.
fa: افزونه با موفقیت به‌ روز شد.

en: Update Theme
fa: به‌روزرسانی پوسته

note: translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
fa: نگارش تازه‌ای از  %1$s آماده شده است. <a href="%2$s" %3$s>جزییات نگارش %4$s را ببینید</a>. <em>به‌روزرسانی خودکار برای این افزونه از کار افتاده است</em>

en: Plugin update failed.
fa: به‌روزرسانی افزونه با مشکل مواجه شد.

en: Theme update failed.
fa: به‌روزرسانی پوسته با مشکل مواجه شد.

en: Theme updated successfully.
fa: پوسته باموفقیت به‌روز شد.

en: Update Plugin
fa: به‌روزرسانی افزونه

en: Update package not available.
fa: بسته‌ی به‌روزرسانی آماده نیست.

en: Date range:
fa: محدوده زمانی:

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus, and custom posts.
fa: این شامل همه‌ی نوشته‌ها، برگه‌ها، دیدگاه‌ها، زمینه‌های دلخواه، موارد متفرقه، فهرست‌ها و نوشته‌های سفارشی می‌شود.

en: Choose what to export
fa: گزینش موارد برای برون‌بری

en: Authors:
fa: نویسندگان:

en: All content
fa: هر محتوایی

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fa: متاسفانه این نوع پرونده به دلیل مسائل امنیتی مجاز نیست.

en: %1$s &#8212; WordPress
fa: %1$s &#8212; وردپرس فارسی

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
fa: قسمت ابزارک‌های موجود شامل تمامی ابزارک‌هایی‌ست که شما قادر به انتخاب آنها هستید. هنگامی که شما ابزارک را به ستون کناری میکشید، ابزارک به‌صورت خودکار باز شده و تنظیمات آن قابل ویرایش خواهند بود. هنگامی که شما تنظیمات را انجام دادید بر روی دکمه ذخیره کلیک نمایید تا ابزارک در سایت شما نمایش داده شود. اگر بر روی پاک کردن کلیک کنید ابزارک مربوطه حذف خواهد شد.

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
fa: به‌یاد داشته باشید پس از پایان کار روی «به‌روزرسانی رسانه» کلیک کنید.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
fa: با کلیک روی تصویر و انتخاب محدوده می‌توانید تصویر را قاب‌بُری کنید (گزینه‌ی قاب‌بُری به‌صورت پیش‌فرض انتخاب شده است). پس از انتخاب قاب مناسب با کلیک روی «ذخیره»، تغییرات را ذخیره کنید.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
fa: فقط برای تصاویر، می‌توانید با کلیک روی دکمه‌ی «ویرایش تصویر» زیر بندانگشتی تصویر، به یک ویرایشگر توکار برای ویرایش تصویر دسترسی پیدا کنید، با این ویرایشگر می‌توانید عملیاتی مانند قاب‌بُری، چرخاندن یا وارونه کردن تصاویر را به سادگی انجام دهید. همچنین از طریق جعبه‌های موجود در سمت چپ می‌توانید اندازه و مقیاس تصویر یا قاب‌بُری را انتخاب کنید. با کلیک روی (راهنما) در جعبه‌های مذکور، می‌توانید به اطلاعات بیشتری دست یابید.

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
fa: در این بخش می‌توانید پنج مورد از مشخصات پرونده‌های موجود در کتابخانه‌ی رسانه را ویرایش کنید.

en: Email or Username
fa: شناسه کاربری یا نشانی ایمیل:

en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
fa: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; وردپرس فارسی

en: Search Installed Themes
fa: جستجو در پوسته‌های نصب‌شده

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
fa: <strong>لطفاً توجه کنید:</strong> هر تغییری که در پرونده‌های پوسته ایجاد کرده‌اید از دست خواهد رفت. لطفا برای تغییرات از <a href="%s">زیرپوسته‌ها</a> استفاده کنید.

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: سنجاق‌شده <span class="count">(%s)</span>

en: Please select one or more plugins to update.
fa: لطفاً یک یا چند افزونه را جهت به‌روزرسانی انتخاب کنید.

en: Please select one or more themes to update.
fa: لطفاً یک یا چند پوسته را جهت به‌روزرسانی انتخاب کنید.

note: translators: %1 date, %2 time.
en: Last checked on %1$s at %2$s.
fa: آخرین بررسی در %1$s @ %2$s

en: Check Again
fa: بررسی دوباره

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fa: فرآیند به‌روزرسانی شروع شد٬ این عمل کمی زمان‌بر است. لطفاً صبر داشته باشید.

en: Apply Filters
fa: اعمال صافی‌ها

en: RTL Language Support
fa: پشتیبانی از زبان‌های راست به چپ

en: BuddyPress
fa: بادی‌پرس

en: Editor Style
fa: شیوه‌ی ویرایشگر

en: Front Page Posting
fa: نوشته‌های مخصوص صفحه اول

en: Translation Ready
fa: ترجمه آماده است

en: Sorry, you are not allowed to edit this comment.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ویرایش این دیدگاه را ندارید.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
fa: برای انجام دادن عملیات موردنظر، وردپرس به اطلاعات اتصال به سرویس‌دهنده نیازمند است.

en: Current Page
fa: برگه‌ی کنونی

en: No themes match your request.
fa: پوسته‌ای مطابق با درخواست شما وجود ندارد.

en: Search Sites
fa: جستجوی سایت‌ها

en: Create a New User
fa: ساخت کاربر تازه

en: You have %1$s and %2$s.
fa: شما %1$s و %2$s دارید.

en: %s site | %s sites
fa[0]: %s سایت

en: %s user | %s users
fa[0]: %s کاربر

en: https://wordpress.org/news/
fa: http://wp-persian.com/blog/

en: http://wordpress.org/news/feed/
fa: http://wp-persian.com/feed/

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
fa: (نام‌نویسی بسته است. تنها کاربران سایت می‌توانند دیدگاه‌شان را بنویسند.)

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: additional link attributes, 4: version number translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number translators: 1: theme name, 2: details URL, 3: additional link attributes,
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>.
fa: نگارش تازه‌ای از  %1$s آماده شده است. <a href="%2$s" %3$s>جزییات نگارش %4$s را ببینید</a>.

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
fa: برای نمایش گزینه‌های در حال انتظار فهرست٬ روی ذخیره فهرست کلیک کنید.

en: Storage Space
fa: فضای ذخیره‌سازی

en: Create a New Site
fa: سایت تازه بسازید

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
fa: تصاویری به اندازه دقیق  <strong>%1$d &times; %2$d پیکسل</strong> به همان صورت استفاده می‌شوند.

en: Crop and Publish
fa: قاب‌بُری و انتشار

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
fa: XFN مخفف عبارت <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">شبکه دوستان XHTML</a>,  است، استفاده از این امکان اختیاری است. وردپرس با تولید صفات دستوری XFN این امکان را می‌دهد تا نوع رابطه بین سایت شما و نویسندگان/صاحبان سایتی که به آن پیوند داده‌اید، به نمایش دربیاید.

en: FTP Password
fa: رمز FTP

en: FTP Username
fa: شناسه FTP

en: FTP/SSH Password
fa: رمز FTP/SSH

en: FTP/SSH Username
fa: شناسه FTP/SSH

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
fa: شما می‌توانید انتخاب کنید چه چیزی در صفحه‌ی اول سایت شما نمایش داده شود. می‌توانید نوشته‌هایی با ترتیب زمانی (وبلاگ کلاسیک) یا یک برگه‌ی ثابت/ایستا داشته باشید. برای قراردادن یک برگه‌ی خانه‌ی ایستا، شما ایتدا نیاز به ساختن دو <a href="%s">برگه</a> دارید. یکی از آنها برگه‌ی نخست شما می‌شود و دیگری صفحه‌ای که نوشته‌های شما در آن نمایش داده خواهد شد.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
fa: گزینه‌های اختیاری به شما اجازه‌ی سفارشی کردن دسته‌ها و برچسب‌ها را می‌دهند؛ مبنای دسته/برچسب در نشانی‌های بایگانی شما ظاهر خواهد شد. برای مثال صفحه‌ای که همه‌ی نوشته‌های دسته‌ی Uncategorized را لیست می‌کند می‌تواند به‌جای <code>/category/uncategorized</code>٬ این‌گونه <code>/topics/uncategorized</code> باشد.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
fa: گاه چند دسته یا برچسب برای یک نوشته تعریف می‌شوند، در این شرایط تنها یکی از آن‌ها یا به عبارت دیگر همان دسته با شناسه کوچک‌تر، در پیوند یکتا نشان داده می‌شود. این شرایط در صورتی تحقق می‌یابد که ساختار پیش‌فرض شامل <code>%category%</code> و <code>%tag%</code> باشد.

en: If you pick an option other than Plain, your general URL path with structure tags (terms surrounded by <code>%</code>) will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
fa: اگر شما گزینه‌ای به جز پیش‌فرض را انتخاب کنید، مسیر URL عمومی شما که با برچسب‌های ساختاری و نویسه‌های <code>%</code> احاطه شده، در شاخه‌ی ساختار سفارشی ظاهر خواهد شد و آنجا مسیر شما می‌تواند تغییرات بیشتری داشته باشد.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
fa: بسیاری از پوسته‌ها تا قبل از این‌که شما تغییراتی در ابزارک‌ها ایجاد نکرده‌اید٬ به صورت پیش‌فرض برخی ابزارک‌ها را در ستون‌کناری نمایش می‌دهند، با این حال آن ابزارک‌ها در بخش مدیریت به صورت خودکار نشان داده نمی‌شوند. پس از اینکه شما اولین تغییر را در ابزارک‌ها به‌وجود آوردید٬ می‌توانید ابزارک‌های پیش‌فرض را از قسمت ابزارک‌های موجود دوباره اضافه کنید.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
fa: اگر می‌خواهید ابزارکی را حذف ولی تنظیمات آن را برای آینده ذخیره کنید کافی‌ست آن را به قسمت ابزارک‌های غیرفعال منتقل کنید. شما می‌توانید هرزمانی که خواستید از قسمت ابزارک‌های غیرفعال آنها را دوباره اضافه کنید. این مورد زمانی مفید است که شما می‌خواهید پوسته‌ی فعلی را با یک پوسته با محیط ابزارکی متفاوت عوض کنید.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
fa: برای اضافه کردن کاربر جدید به سایت، روی دکمه افزودن در بالای صفحه یا گزینه افزودن در قسمت فهرست کابران کلیک کنید.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
fa: شما می‌توانید بیشترین اندازه تصاویری را که درون محتوای نوشتاری خود قرار می‌دهید تنظیم کنید؛ همچنین می‌توانید یک تصویر را در اندازه کامل وارد نمایید.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
fa: بیشتر پوسته‌ها عنوان سایت را در بالای هر صفحه، نوار عنوان کاوشگر، و به عنوان نام شناسائی ایجاد کنندهء خوراک‌ها٬ نمایش می‌دهند. همچنین معرفی کوتاه نیز توسط برخی پوسته‌ها نمایش داده می‌شود.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
fa: <strong>چیدمان</strong>  - صفحه‌ها معمولا براساس حروف الفبا مرتب شده‌اند. اما شما می‌توانید ترتیب خود را بوسیله‌ی وارد کردن یک عدد (مثلاً ۱ برای اولی) در این کادر وارد کنید.

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
fa: لطفا اطلاعات اتصال FTP یا SSH خود را برای ادامه‌ی مراحل وارد کنید.

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
fa: لطفا اطلاعات اتصال FTP خود را برای ادامه‌ی مراحل وارد کنید.

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
fa: اگر اطلاعات اتصال خود را فراموش کرده‌اید باید با میزبان خود تماس بگیرید.

note: translators: %s: /wp-content/themes
en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your %s directory.
fa: می‌توانید پوسته‌ای را که به‌صورت فشرده (ZIP) دریافت کرده‌اید به‌صورت دستی بارگذاری و نصب کنید (مطمئن شوید که منبع دریافت پوسته معتبر است). همچنین می‌توانید از روش قدیمی و با استفاده از FTP پرونده‌های پوسته‌ی خود را در پوشه %s بارگذاری کنید.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
fa: شناسنامه شما حاوی اطلاعاتی درباره شما (&#8220;حساب شما&#8221;) و همچنین برخی از گزینه‌های شخصی برای استفاده از وردپرس است.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
fa: <strong>فرستادن بازتاب</strong> - بازتاب‌ها راهی برای باخبر کردن نرم افزارهای قدیمی‌تر وبلاگ‌نویسی، در مورد این‌که شما به آنها در نوشته خود پیوند داده اید، هستند. اگر شما به وبلاگ‌های قدرت گرفته از وردپرس ارجاع می‌دهید،‌ آنها به صورت خودکار توسط پینگ از این عمل شما باخبر می‌شوند، نیاز به عمل دیگری نیست.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
fa: مشارکت‌کنندگان می‌توانند نوشته‌هایشان را ذخیره و مدیریت کنند ولی اجازه انتشار آنها یا بارگذاری پرونده‌های چندرسانه‌ای را ندارند.

en: Administrators have access to all the administration features.
fa: مدیران به همه قابلیتهای مدیریتی دسترسی دارند.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
fa: برای ایجاد تغیییرات در افزونه‌ها و پرونده‌های PHP شخصی می‌توانید از ویرایشگر استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت ایجاد تغییرات، بعد از هر بار به‌روزرسانی افزونه، تنظیمات جدید جایگزین شخصی‌سازی‌های شما می‌‌شوند.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
fa: شما می‌توانید در این بخش پیوندهایی را اضافه کنید تا (غالبا توسط <a href="%s">ابزارک‌ها</a>) در سایت شما نمایش داده شوند. به عنوان نمونه، چند پیوند به انجمن وردپرس به صورت پیش‌فرض در این بخش قرار دارد.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
fa: اگر پیوندی را پاک کنید، برای همیشه حذف خواهد شد، چرا که پیوندها هنوز بخشی به نام زباله‌دان ندارند.

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
fa:  وقتی کارتان تمام شد، فراموش نکنید که روی «ذخیره تغییرات» کلیک کنید.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
fa: شما می‌توانید ظاهر سایت خود را با استفاده از پس‌زمینه دلخواه٬ بدون دستکاری پرونده‌های پوسته تغییر دهید. پس‌زمینه شما می‌تواند یک تصویر یا یک رنگ باشد.

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
fa: <strong>نامک</strong> - نامک نسخه لاتین واژه است که در نشانی (URL)‌ها استفاده می‌شود. برای نامگذاری فقط از حروف،‌ ارقام و خط تیره استفاده کنید. نمایش فقط با حروف کوچک خواهد بود.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
fa: شما همچنین میتوانید از طریق <a href="%s">مخابره کنید</a>٬ مطلب منتشر کنید.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
fa: نام‌کاربری غیرقابل‌تغییر است ولی می‌توانید از گزینه‌های دیگر برای وارد کردن نام حقیقی یا مستعار خود استفاده کرده و انتخاب کنید از کدام نام برای نمایش در نوشته‌های شما استفاده گردد.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
fa: بخش‌های مورد نیاز مشخص شده‌اند؛ بقیه اختیاری هستند. اطلاعات شناسنامه در صورتی نمایش داده می‌شوند که پوسته برای اینکار تنظیم شده باشد.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
fa: به‌یاد داشته باشید پس از پایان کار روی «به‌روزرسانی شناسنامه» کلیک کنید.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
fa: ویرایشگران علاوه بر انتشار نوشته‌های خود می‌توانند نوشته‌های خود و دیگران را نیز مدیریت کنند.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
fa: شما همچنین می‌توانید از این صفحه با استفاده از جعبه وضعیت، نظرات را مدیریت کنید و زمان آنها را تغییر دهید.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
fa: شما می‌توانید اطلاعات وارد شده‌ی دیدگاه را ویرایش کنید. این امکان معمولاً وقتی مفید واقع می‌شود که یک دیدگاه شامل غلط املایی است.

en: UTC means Coordinated Universal Time.
fa: UTC یعنی زمان هماهنگ جهانی.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
fa: موارد ذکر شده در این صفحه بعضی از اطلاعات اولیه و ساده سایت شما را تعیین و مشخص می‌کند.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
fa: این صفحه حاوی تنظیمات مربوط به نمایش محتوای سایت شماست.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
fa: در پایان باید دکمه‌ی «ذخیره‌ی تغییرات» را در پایین صفحه فشار دهید تا تنظیمات موردنظر شما به‌کار گرفته شود.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
fa: نشانی وردپرس (URL) و نشانی سایت (URL) می‌توانند مشابه (example.com) یا متفاوت باشند. برای نمونه پرونده‌های اصلی وردپرس می‌توانند به‌جای ریشه سایت٬ در یک پوشه (example.com/wordpress) باشند.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
fa: جعبه‌های نام پیوند، نشانی وب، و توضیحات مکان ثابتی دارند، در حالی که دیگر بخش‌ها را می‌توان با استفاده از کشیدن و رها کردن تغییرمکان داد. شما همچنین می‌توانید جعبه‌هایی که استفاده‌ای برای‌تان ندارند را با استفاده از زبانه تنظیمات صفحه پنهان کنید یا با کلیک بر روی عنوان آن‌ها٬ کوچک‌شان کنید.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
fa: در صورتی که سایت شما در حال به‌روزرسانی باشد. به حالت تعمیر در می‌آید. و به محض به‌روزرسانی کامل٬ سایت شما به حالت اول بر می‌گردد.

en: Your plugins are all up to date.
fa: تمام افزونه‌های شما به‌روز هستند.

en: You have the latest version of WordPress.
fa: شما از آخرین نگارش وردپرس استفاده می‌کنید.

en: Your themes are all up to date.
fa: همه‌ی پوسته‌های شما به‌روز هستند.

en: An updated version of WordPress is available.
fa: نگارش جدید وردپپرس برای به‌روزرسانی آماده است.

en: Function Name&hellip;
fa: نام تابع&hellip;

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
fa: در این صفحه با وارد کردن اطلاعات در هر کادر می‌توانید پیوندها را اضافه یا حذف کنید. تنها نشانی وب پیوند و نام (متنی که می‌خواهید به عنوان پیوند در وبسایت‌تان نمایش یابد) کادرهای اجباری هستند.

en: Return to Importers
fa: بازگشت به درون‌ریزها

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
fa: فعال‌کردن افزونه و اجرای درون‌ریز

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
fa: می‌توان دسته‌های دل‌خواه را با بکارگیری <a href="%s">برگردان دسته به برچسب </a>. به برچسب برگرداند.

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
fa: خانه: %s

en: ERROR:
fa: خطا:

en: Page Attributes
fa: صفات برگه

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
fa: لیست این صفحه افزونه‌هایی را که توسط آن‌ها می‌توانید محتوای خود را از دیگر سیستم‌های مدیریت محتوا به وردپرس درون‌ریزی کنید، نشان می‌دهد. سیستم مدیریت محتوای مبدا را انتخاب کنید و سپس در پنجره‌ای که به شما نشان داده می‌شود، گزینه‌ی نصب را کلیک کنید. در صورتی که سیستم مدیریت محتوای شما در این لیست وجود ندارد. بر روی پیوند کلیک کنید تا پوشه‌ی افزونه‌ها برای یافتن افزونه‌ی مناسب شما جستجو شود.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
fa: پرونده برون‌بری شده با ساختار WXR می‌تواند توسط یک سایت وردپرسی دیگر یا هر سیستم دیگری که از این ساختار پشتیبانی کند، درون‌ریزی شود.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
fa: می‌توانید با اشتفاده از زبانه «تنظیمات صفحه» و یا صافی‌های کشوئی ِ بالای جدول پیوندها٬ نمایش این صفحه را سفارشی کنید.

en: Choose a plugin to edit from the dropdown menu and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
fa: از فهرست سمت چپ در بالای صفحه افزونه‌ای را که می‌خواهید ویرایش کنید، برگزینید و روی دکمه گزینش کلیک کنید. یک‌بار روی نام پرونده‌ها کلیک کنید تا در ویرایشگر وارد شوند. حال تغییرات موردنظرتان را اعمال کنید. به یاد داشته باشید که پس از پایان کار (به‌روزرسانی پرونده) آن را ذخیره کنید.

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
fa: در بیشتر موارد افزونه با هسته وردپرس و سایر افزونه‌ها هماهنگ است. با این حال گاه دستورات یک افزونه با دستورات یکی دیگر از افزونه‌ها تداخل دارد و باعث بروز ناهماهنگی می‌شود. علت احتمالی بسیاری از مشکلات عجیب مشاهده شده در سایت، تداخل افزونه‌ها است. برای حل مشکل ابتدا همه افزونه‌های خود را غیرفعال کنید، سپس ترکیب‌های مختلفی از افزونه‌ها را دوباره فعال کنید و این کار را تا مرحله‌ای ادامه دهید تا افزونه‌ یا افزونه‌هایی را که موجب بروز ناهماهنگی شده‌اند، پیدا کنید.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
fa: ابزارک‌ها می‌توانند چندین بار استفاده شوند. می‌توانید به هر ابزارک یک عنوان اختصاص دهید تا در سایت شما نمایش داده شود اما اجباری نیست.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
fa: فعال کردن حالت انتقال با کلیک از طریق تنظیمات صفحه، به شما اجازه می‌دهد به جای کشیدن و رها کردن٬ از دکمه‌های اضافه کردن و ویرایش استفاده کنید.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
fa: با استفاده از ویرایشگر پوسته می‌توانید پرونده‌های CSS و PHP تشکیل‌دهنده پوسته سایت خود را ویرایش کنید.

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking the Select button. A list then appears of the theme&#8217;s template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
fa: برای ویرایش، ابتدا یک پوسته را از فهرست برگزینید، سپس بر روی دکمه‌ی گزینش کلیک کنید. فهرستی از همه‌ی پرونده‌های پوسته را خواهید دید. با کلیک روی نام هر یک از پرونده‌ها، آن پرونده در قسمت بزرگی که مخصوص ویرایش است، ظاهر خواهد شد.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
fa: ابزارک‌ها بخش‌های مستقلی از محتوا هستند که در ناحیه ایزارک‌های پوسته (نام متداول آن ستون‌ کناری است) جای می‌گیرند. برای پر کردن ستون‌های کناری/ناحیه ابزارک‌ها با ابزارک‌های شخصی، نوار عنوان ابزارک دلخواه را به ناحیه موردنظر کشیده و سپس رها کنید. فقط اولین ناحیه ابزارک به صورت پیش‌فرض باز است. برا پر کردن سایر نواحی ابزارک روی نوارهای عنوان آن‌ها کلیک کنید تا باز شوند.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
fa: <strong>توصیه:</strong> اگر هم‌اکنون در حال استفاده از ویرایش زنده پوسته‌ی خود هستید، مراقب خراب شدن سایت‌تان باشید.

en: After typing in your edits, click Update File.
fa: پس از انجام ویرایش‌هایتان، بر روی بروزرسانی پرونده کلیک کنید.

en: (no parent)
fa: (بدون مادر)

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
fa: <strong>قالب</strong> - برخی از پوسته‌ها ممکن است ‌قالب‌های دلخواهی برای برگه‌هایی خاص با امکانات اضافی و یا نمایی متفاوت داشته باشند،‌ در این صورت، شما آن‌ها را اینجا می‌بینید.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
fa: <strong>مادر</strong> - شما می‌توانید برگه‌های خود را به صورت سلسله مراتبی مرتب کنید. برای نمونه شما می‌توانید برگه‌ای با نام درباره من داشته باشید و برای این برگه، زیربرگه‌هایی با نام‌های دوران کودکی و سابقه کاری بسازید. محدودیتی برای تعداد و ژرفای این زیربرگه‌ها وجود ندارد.

en: All updates have been completed.
fa: همه‌ی به‌روزرسانی‌ها انجام شدند.

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
fa: زمانی که یک برچسب جدید اضافه می‌کنید باید بخش‌های زیر را پر کنید:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
fa: از دسته‌ها می‌توانید برای تعریف بخش‌هایی استفاده کنید که نوشته‌های مرتبط به هم را گروه‌بندی می‌کند. نام دسته پیشفرض تا وقتی که آن را از طریق <a href="%s">تنظیمات نوشتن</a> تغییر نداده‌اید "دسته‌بندی‌نشده" است.

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
fa: دسته‌ و برچسب چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ برچسب‌ها معمولاً کلیدواژه‌هایی غیررسمی هستند که اطلاعات مهم نوشته (اسامی، سوژه‌ها و غیره) را که ممکن است در سایر نوشته‌ها نیز تکرار شوند، مشخص می‌‌سازند؛ در صورتی که دسته‌ها نوعی بخش‌بندی از پیش‌تعیین‌شده هستند. اگر به سایت خود به چشم یک کتاب نگاه کنید دسته‌ها مانند فهرست مطالب و برچسب‌ها مانند اصطلاحات مندرج در نمایه هستند.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
fa: با استفاده از زبانه تنظیمات صفحه می‌توانید تعیین کنید که در هر صفحه چند مورد نمایش داده شود و همچنین کدام ستون‌ها در جدول نمایش داده شوند/نشوند.

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
fa: <strong>توضیحات</strong> - توضیحات به صورت پیش فرض مهم نیستند، با این حال برخی از پوسته‌ها ممکن است آنها را نمایش دهند.

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
fa: <strong>نام</strong> - در سایت با این نام نمایش داده می‌شود.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
fa: زمانی که یک دسته جدید اضافه می‌کنید، باید بخش‌های زیر را پر کنید:

en: Default Images
fa: تصاویر پیش‌فرض

en: Crop Header Image
fa: قاب‌بُری تصویر سربرگ

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
fa: این کار تصویر سربرگ اصلی را حذف می‌کند. تغییرات بازگشت‌پذیر نیست.

en: Remove Header Image
fa: حذف تصویر سربرگ

en: Reset Image
fa: بازگردانی تصویر

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
fa: این کار تصویر سربرگ اصلی را بازنشانی می‌کند. تغییرات بازگشت‌پذیر نیست.

en: Restore Original Header Image
fa: بازنشانی تصویر سربرگ اصلی

en: Text Color
fa: رنگ متن

en: Image Upload Error
fa: خطا در بارگذاری تصویر

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
fa: شما برای انتخاب بخشی از تصویر به جاواسکریپت نیاز دارید.

en: Restore this comment from the Trash
fa: بازگردانی این دیدگاه از زباله‌دان

en: Delete this comment permanently
fa: پاک کردن این دیدگاه برای همیشه

en: Allow comments.
fa: پذیرفتن دیدگاه.

en: Return to WordPress Updates page
fa: بازگشت به به‌روزرسانی‌های وردپرس

note: translators: %s: Featured Image
en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
fa: <strong>%s</strong> - این قابلیت به شما امکان می‌دهد یک تصویر خاص را به یک نوشته اختصاص دهید بدون آن که تصویر مذکور در نوشته گنجانده شود. این قابلیت معمولا تنها در صورتی به کار می‌آید که بتوان در پوسته انتخابی از تصویر شاخص به جای تصویر بندانگشتی در صفحه اصلی، سربرگ پیش‌فرض و ... استفاده کرد.

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
fa: <strong>عنوان</strong> - برای نوشته‌ی خود عنوانی انتخاب کنید، بعد از نوشتن عنوان در قسمت زیر میتوانید پیوند یکتای نوشته را ویرایش کنید.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
fa: <strong>گفتگوها</strong> - می‌توانید دیدگاه‌ها و بازتاب‌ها را فعال یا غیرفعال کنید، در صورت وجود دیدگاه برای هر نوشته نیز می‌توانید آن را مشاهده و مدیریت کنید.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
fa: می‌توانید با استفاده از فهرست‌های کشویی در بالای لیست نوشته‌ها، لیست را طوری پالایش کنید که فقط نوشته‌های یک دسته خاص یا ماه خاص را نشان دهد. بعد از انتخاب، روی دکمه صافی کلیلک کنید. علاوه بر این می‌توانید با کلیک روی نویسنده نوشته، دسته یا برچسب در لیست نوشته‌ها، این لیست را پالایش کنید.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
fa: می‌توانید ستون‌ها را بر اساس نیازهایتان پنهان/نمایش دهید و بوسیله‌ی زبانه‌ی تنظیمات صفحه در مورد نمایش تعداد نوشته‌ها تصمیم‌گیری کنید.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
fa: می‌توانید نحوه نمایش این صفحه را به چند روش سفارشی کنید:

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
fa: با حرکت بر روی هر ردیف از لیست نوشته‌ها می‌توانید پیوندهای عملیات قابل اجرا روی هر یک از آن‌ها را مشاهده و بدین ترتیب نوشته را مدیریت کنید. عملیات زیر قابل اجرا است:

en: Search Installed Plugins
fa: جستجو در افزونه‌های نصب‌شده

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
fa: پوسته‌ی شما از فهرست‌ها و ابزارک‌ها پشتیبانی نمی‌کند.

en: Categories and Tags Converter
fa: برگردان دسته‌ها و برچسب‌ها

en: Most Recent
fa: تازه‌ترین‌ها

en: Start date:
fa: تاریخ شروع

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
fa: شیوه‌نامه‌ها

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
fa: برچسب

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
fa: برچسب

[ctx: verb]
en: Clear
fa: پاکسازی

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
fa: نشان‌گذاری به‌عنوان جفنگ

en: Remove Background Image
fa: حذف تصویر پس‌زمینه

note: translators: %s: post title translators: %s: link to post
en: Comments on &#8220;%s&#8221;
fa: دیدگاه‌های &#8220;%s&#8221;

en: Show advanced menu properties
fa: نمایش خصوصیات پیشرفته فهرست

note: translators: 1: plugin version, 2: new version translators: 1: theme version, 2: new version
en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
fa: شما از نگارش %1$s استفاده می‌کنید. به نگارش %2$s ارتقا دهید.

[ctx: comment]
en: Not Spam
fa: جفنگ نیست

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
fa: این تصویر پس‌زمینه اصلی را بازنشانی می‌کند. تغییرات بازگشت‌پذیر نیست.

en: WordPress Blog
fa: وبلاگ وردپرس

en: &mdash; No role for this site &mdash;
fa: &mdash; نقشی برای سایت پیدا نشد &mdash;

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
fa: از مخابره کنید برای برش زدن متن٬ تصویر و ویدیو از هر نقطه‌ی وب استفاده کنید. سپس با مخابره کنید٬ آن‌را ویرایش کنید و چیزهایی که دوست دارید به‌آن بیافزایید پیش از آن‌که آن‌را در قالب یک نوشته در سایت‌تان ذخیره یا منتشر کنید.

en: Remove Users from Site
fa: حذف کاربران این سایت

en: Sorry, you are not allowed to create posts or drafts on this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ایجاد نوشته یا پیش‌نویس در این سایت را ندارید.

en: Custom site deleted message.
fa: پیام دلخواه پاک کردن سایت.

en: Custom site suspended message.
fa: پیام دلخواه معلق کردن سایت.

en: Custom site inactive message.
fa: پیام دلخواه غیرفعال کردن سایت.

en: Sorry, you are not allowed to create pages on this site.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ایجاد برگه در این سایت را ندارید.

en: My Site
fa: سایت من

en: New WordPress Site
fa: سایت تازه با وردپرس

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
fa: اگر شما نوشته‌ها یا دیدگاه‌هایی در یک سیستم دیگر دارید، وردپرس می‌تواند آن‌ها را به سایت کنونی شما بیاورد. برای انجام این کار، یک سیستم را برگزینید:

en: No items.
fa: موردی یافت نشد.

note: translators: %s: asterisk symbol (*)
en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a %s hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
fa: برای استفاده از پیکربندی زیردامنه، شما باید یک وردی از نوع wildcard در تنظیمات DNS خود داشته باشید. این کار معمولا با اضافه کردن یک رکورد %s نام میزبان به وب‌سرور شما در تنظیمات ‌DNSتان انجام می‌شود.

note: translators: %s: host name
en: The installer attempted to contact a random hostname (%s) on your domain.
fa: برنامه راه‌انداز سعی کرد به یک میزبان تصادفی (%s) روی دامنه‌ی شما متصل شود.

en: The menu item has been successfully deleted.
fa: گزینه‌ی فهرست با موفقیت پاک شد.

en: Try again
fa: تلاش دوباره

en: Please provide a custom field name.
fa: لطفا نام زمینه‌ی دلخواه را وارد کنید.

en: Display Options
fa: گزینه‌های نمایش

en: Remove Image
fa: پاک کردن عکس

en: You have specified these users for removal:
fa: شما‌این کاربران را برای حذف کردن مشخص کرده‌اید:

en: User deletion is not allowed from this screen.
fa: پاک کردن کاربران برای این بخش مجاز نیست.

en: You can&#8217;t delete that user.
fa: نمی‌توانید آن کاربر را پاک کنید.

en: Confirm Removal
fa: بازبینی حذف

en: There are no valid users selected for removal.
fa: هیچ کاربر معتبری برای حذف کردن گزینش نشده.

en: You can't remove the current user.
fa: شما نمی‌توانید کاربر کنونی را پاک کنید.

en: Other users have been removed.
fa: کاربران دیگر پاک شدند.

note: translators: 1: Title of an update
en: %1$s updated successfully.
fa: %1$s باموفقیت به‌روز شد.

en: Show Details
fa: نمایش جزییات

en: Hide Details
fa: پنهان کردن جزییات

en: Yes, take me to my profile page
fa: بله، من را به صفحه شناسنامه هدایت کن

en: Your chosen password.
fa: رمز انتخابی شما.

en: No thanks, do not remind me again
fa: نه ممنون، دوباره یادآوری نکن

en: Error in deleting.
fa: خطا در پاک کردن.

en: Error in restoring from Trash.
fa: خطا در هنگام بازگردانی از زباله‌دان.

en: Sorry, you are not allowed to restore this item from the Trash.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی بازگردانی این مورد از زباله‌دان را ندارید.

en: Error in moving to Trash.
fa: خطا در هنگام انتقال به زباله‌دان.

note: translators: %s: number of comments restored from the Trash
en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
fa[0]: %s دیدگاه از زباله‌دان بازیابی شد

note: translators: %s: number of comments moved to the Trash
en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
fa[0]: %s دیدگاه به زباله‌دان منتقل شد.

en: Sorry, you are not allowed to move this item to the Trash.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی انتقال این مورد به زباله‌دان را ندارید.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
fa: نگارش تازه‌ی پوسته‌های زیر موجود است. پوسته‌هایی که مایل به ارتقا آن‌ها هستید را انتخاب کرده و روی "به‌روزرسانی پوسته‌ها" کلیک کنید.

en: User has been added to your site.
fa: کاربر به سایت شما افزوده شد.

en: That user is already a member of this site.
fa: این کاربر از پیش عضو این سایت است.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
fa: دعوت‌نامه برای کاربر فرستاده شد. کاربر برای پیوستن به سایت باید روی پیوند تأیید کلیک کند.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
fa: نگارش تازه‌ی افزونه‌های زیر موجود است. افزونه‌هایی که مایل به به‌روزرسانی آن‌ها هستید را انتخاب کرده و روی "به‌روزرسانی افزونه‌ها" کلیک کنید.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
fa: این کار تصویر پس‌زمینه را حذف می‌کند. تغییرات بازگشت‌پذیر نیست.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
fa: در حال حاضر تنها پوسته‌ی فعلی را در اختیار دارید. برای اطلاع از چگونگی دسترسی به پوسته‌های بیشتر با مدیر %s تماس بگیرید.

en: Author Template
fa: قالب نویسنده

en: Visual Editor Stylesheet
fa: شیوه‌نامه‌ی ویرایشگر دیداری

en: Tag Template
fa: قالب برچسب

en: Page saved.
fa: برگه ذخیره شد.

note: translators: %s: Importer name translators: 1: Plugin name and version.
en: More information about %s
fa: اطلاعات بیشتر درباره‌ی %s

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
fa: به این کاربر دسترسی مدیرکل شبکه بده.

en: Important:
fa: مهم:

en: This user has super admin privileges.
fa: این کاربر دسترسی یک مدیرکل را دارد.

en: Update to version %s
fa: به‌روزرسانی به نگارش %s

en: items
fa: موارد

en: Usernames cannot be changed.
fa: شناسه‌ نمی‌تواند عوض شود.

en: The menu has been successfully deleted.
fa: فهرست با موفقیت پاک شد.

en: In a few words, explain what this site is about.
fa: در چند واژه بیان کنید که ‌این سایت  درباره‌ی چیست

en: Site Visibility
fa: نمایانی ِ سایت

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
fa: بخش تنظیمات گوناگون حذف شده است. از بخش‌های دیگر تنظیمات استفاده کنید.

en: Link Target
fa: هدف پیوند

en: CSS Classes (optional)
fa: کلاس‌های CSS (اختیاری)

en: Save Menu
fa: ذخیره فهرست

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
fa: به‌روزرسانی پوسته %1$s (%2$d/%3$d)

en: You must provide a domain name.
fa: شما باید یک دامنه بنویسید.

en: You must provide a name for your network of sites.
fa: شما باید برای شبکه‌ی سایت‌هایتان یک نام وارد کنید.

en: The network already exists.
fa: شبکه از قبل موجود است.

en: You must provide a valid email address.
fa: شما باید یک نشانی ایمیل صحیح را وارد کنید.

note: translators: %s: error message
en: This resulted in an error message: %s
fa: این کار باعث بروز یک پیغام خطا شد: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
fa: هنوز می‌توانید از سایت خود استفاده کنید اما ممکن است زیردامنه‌های سایتتان قابل‌دسترسی نباشند. اگر مطمئن هستید که تنظیمات DNSتان درست است، این پیغام را نادیده بگیرید.

en: Notice:
fa: تذکر:

en: Get Shortlink
fa: دریافت پیوندک

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fa: به‌روزرسانی افزونه %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: Title of an update
en: The update of %1$s failed.
fa: به‌روزرسانی %1$s با مشکل مواجه شد.

en: The password you chose during the install.
fa: رمز عبوری که هنگام نصب انتحاب کرده‌اید.

en: User already exists. Password inherited.
fa: این شناسه وجود دارد. رمز به ارث برده شده است.

en: WordPress updated successfully
fa: وردپرس باموفقیت به‌روز شد

en: Update WordPress
fa: به‌روزرسانی وردپرس

en: Update Plugins
fa: به‌روزرسانی افزونه‌ها

en: WordPress Updates
fa: به‌روزرسانی‌های وردپرس

en: Edit menu item
fa: ویرایش گزینه فهرست

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an email at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
fa: این نشانی یرای موارد مدیریتی استفاده می‌شود. اگر این نشانی را تغییر دهید، یک ایمیل به نشانی تازه‌ی شما ارسال خواهد شد تا تایید شود. <strong>نشانی جدید تا وقتی که تایید نشود، فعال نخواهد شد.</strong>

en: You are about to remove the following plugin:
fa: می‌خواهید‌ افزونه‌های زیر را حذف کنید:

en: Delete Plugin
fa: پاک کردن افزونه‌ها

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
fa: می‌خواهید ‌این پرونده‌ها و اطلاعات را پاک کنید؟

en: Yes, delete these files and data
fa: بله٬ این پرونده‌ها و اطلاعات را پاک کن

en: Inactive:
fa: غیرفعال:

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: ضروری <span class="count">(%s)</span>

en: Go to Dashboard
fa: رفتن به پیشخوان

en: Please enter a valid menu name.
fa: لطفاً یک نام قابل‌قبول برای فهرست وارد کنید.

en: View All
fa: دیدن همه

en: This timezone is currently in daylight saving time.
fa: این منطقه‌ی زمانی در حالت صرفه‌جویی در زمان نور روز است.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
fa: این منطقه زمانی٬ عقب/جلو کشیدن ساعت را رعایت نمی‌کند.

en: Drop-ins <span class="count">(%s)</span> | Drop-ins <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: جایگزین‌ها <span class="count">(%s)</span>

en: Executed before Multisite is loaded.
fa: قبل از بالا آمدن قابلیت چندسایته بودن٬ اجرا می‌شود.

en: External object cache.
fa: ذخیره‌سازی شیء خارجی.

en: Custom maintenance message.
fa: پیام دلخواه تعمیر کردن سایت.

en: Custom install script.
fa: برنامه راه‌انداز دلخواه.

en: Custom database error message.
fa: پیغام خطای دلخواه پایگاه‌داده.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
fa: پرونده خالی است. پرونده‌ای بفرستید که خالی نباشد.

note: translators: %s: Importer name translators: %s: plugin name translators: %s: Theme name
en: Install %s
fa: نصب %s

en: Custom database class.
fa: کلاس پایگاه‌داده دلخواه.

en: Advanced caching plugin.
fa: افزونه‌ی ذخیره‌سازی پیشرفته.

en: This comment is currently marked as spam.
fa: این دیدگاه به‌عنوان جفنگ نشان‌دار شد.

en: Moderate Comment
fa: مدیریت دیدگاه

en: This comment is currently approved.
fa: این دیدگاه هم‌اکنون تاییدشده است.

en: This comment is already approved.
fa: این دیدگاه پیش‌تر تایید شده است.

en: This comment is currently in the Trash.
fa: این دیدگاه در حال حاضر در زباله‌دان است.

en: Repeat
fa: تکرار

en: This comment is already in the Trash.
fa: این دیدگاه قبلاً به زباله‌دان منتقل شده است.

en: View Trash
fa: نمایش زباله‌دان

en: This comment is already marked as spam.
fa: این دیدگاه قبلاً به‌عنوان جفنگ نشان‌دار شده است.

en: Screen Options
fa: تنظیمات صفحه

en: Feature Filter
fa: صافی ِ خصوصیات

en: One Column
fa: یک ستون

en: Two Columns
fa: دو ستون

en: Three Columns
fa: سه ستون

en: Four Columns
fa: چهار ستون

en: Left Sidebar
fa: ستون‌کناری چپ

en: Right Sidebar
fa: ستون‌کناری راست

en: Features
fa: شاخص‌ها

en: Custom Colors
fa: رنگ‌های دل‌خواه

en: Theme Options
fa: تنظیمات پوسته

en: Threaded Comments
fa: دیدگاه‌های تودرتو

en: Sticky Post
fa: نوشته‌ی سنجاق‌شده

en: Microformats
fa: ریزساختارها

en: Subject
fa: موضوع

en: Holiday
fa: مناسبتی

en: Find Themes
fa: یافتن پوسته‌ها

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
fa: اگر پوسته‌ای در ساختار فشرده (zip) دارید٬ می‌توانید با بارگذاری آن در این بخش٬ آن‌را نصب کنید.

en: Details
fa: جزییات

en: Theme Install
fa:  نصب پوسته

note: translators: %s: Theme version
en: Version: %s
fa: ورژن: %s

en: Unable to locate WordPress theme directory.
fa: خطا در پیدا کردن پوشه‌ی پوسته‌های وردپرس.

en: Could not fully remove the theme %s.
fa: نمی‌توان پوسته را به‌صورت کامل حذف کنیم  %s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
fa: این به‌روزرسانی نمی‌تواند نصب شود زیرا وردپرس %1$s نیازمند PHP %2$s یا بالاتر و MySQL %3$s یا بالاتر است. شما در حال حاضر PHP %4$s و MySQL %5$s دارید.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
fa: این به‌روزرسانی نمی‌تواند نصب شود زیرا وردپرس %1$s نیازمند PHP %2$s یا بالاتر و است. شما در حال حاضر PHP %3$s دارید.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
fa: این به‌روزرسانی نمی‌تواند نصب شود زیرا وردپرس %1$s نیازمند MySQL %2$s یا بالاتر و است. شما در حال حاضر MySQL %3$s دارید.

en: Verifying the unpacked files&#8230;
fa: در حال بازبینی پرونده‌هایی که از حالت فشرده خارج شده‌اند&#8230;

en: The update could not be unpacked
fa: بسته‌ی به‌روزرسانی نمی‌تواند گشوده شود

en: Upgrading database&#8230;
fa: در حال ارتقا پایگاه‌داده&#8230;

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
fa: شما وردپرس نگارش  (%s) گسترش یافته را به کار گرفته‌اید٬ ایول! <a href="%s">پس به‌روز باشید</a>.

en: Update to %s
fa: به‌روزرسانی به %s

en: Latest
fa: تازه‌ترین

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
fa: به‌روزرسانی خودکار وردپرس با شکست مواجه شد - <a href="%s">لطفاً دوباره برای به‌روزرسانی اقدام کنید</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
fa: یک به‌روزرسانی خودکار وردپرس با شکست مواجه شد! خواهشمندیم به مدیر سایت گزارش دهید.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
fa: <strong><em>این رمز را یاداشت کنید!</em></strong> چون یک رمز <em>تصادفی</em> است که تنها برای شما ساخته شده است و اگر آن‌را گم کنید، باید جدول‌ها را از پایگاه‌داده پاک کرده و وردپرس را دوباره راه‌اندازی کنید.

[ctx: Default category slug]
note: translators: Default category slug
en: Uncategorized
fa: دسته‌بندی نشده

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
fa: به وردپرس فارسی خوش آمدید.‌ این نخستین نوشته‌‌ی شماست. می‌توانید ویرایش یا پاکش کنید و پس از آن نوشتن را آغاز کنید!

en: Hello world!
fa: سلام دنیا!

[ctx: Default post slug]
note: translators: Default post slug
en: hello-world
fa: سلام-دنیا

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a password.
fa: <strong>خطا</strong>: رمز خود را  بنویسید.

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
fa: <strong>خطا</strong>: رمز نمی‌تواند حاوی عبارت "\" باشد.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in both password fields.
fa: <strong>خطا</strong>: در هر دو بخش همان رمز را بنویسید.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an email address.
fa: <strong>خطا</strong>: نشانی ایمیل  را وارد کنید

en: WordPress &rsaquo; Installation
fa: وردپرس &rsaquo; راه‌اندازی

en: User(s) already exists.
fa: کاربر(ها) قبلاً وجود دارند.

en: Your Email
fa: ایمیل شما

en: Double-check your email address before continuing.
fa: نشانی ایمیل را پیش از ادامه دادن دوباره بررسی کنید.

en: Install WordPress
fa: راه‌اندازی وردپرس

en: Insufficient Requirements
fa: الزامات ناکافی

en: Information needed
fa: اطلاعات مورد نیاز

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
fa: لطفاً اطلاعات زیر را وارد کنید. نگران نباشید، بعداً می‌توانید‌ تغییرشان دهید.

en: Success!
fa: انجام شد!

en: Add New Link
fa: افزودن پیوند

[ctx: link]
note: translators: add new links
en: Add New
fa: افزودن

en: %s link deleted. | %s links deleted
fa[0]: %s پیوند پاک شد

en: Search Links
fa: جست‌وجوی پیوندها

en: No links found.
fa: پیوندی یافت نشد.

en: Link not found.
fa: پیوند پیدا نشد.

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
fa: وردپرس &lsaquo; تعمیر پایگاه‌داده

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
fa: برخی مشکلات پایگاه‌داده غیرقابل تعمیر هستند. برای اطلاع بیشتر می‌توانید فهرست زیر را در <a href="%s">انجمن‌های پشتیبانی</a> مطرح کنید.

en: Repair Database
fa: تعمیر پایگاه‌داده

en: Repair and Optimize Database
fa: تعمیر و بهینه‌سازی پایگاه‌داده

en: Upload New Media
fa: بارگذاری رسانه‌ی جدید

en: Sorry, you are not allowed to edit this attachment.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ویرایش این پیوست را ندارید.

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
fa: پرونده‌ی پیوستی را که می‌خواهید ویرایش کنید پیدا نشد. شاید پاک شده باشد؟

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
fa: شما نمی‌توانید پرونده‌های پیوستی درون زباله‌دان را ویرایش کنید. پرونده پیوستی را به بیرون از زباله‌دان منتقل و سپس آن را ویرایش کنید.

en: Update Media
fa: به‌روزرسانی رسانه

en: Library
fa: کتابخانه

[ctx: file]
note: translators: add new file
en: Add New
fa: افزودن

en: Comments %s
fa: دیدگاه‌ها %s

en: Appearance
fa: نمایش

[ctx: plugin]
note: translators: add new plugin
en: Add New
fa: افزودن

en: Profile
fa: شناسنامه

en: Your Profile
fa: شناسنامه شما

en: Tools
fa: ابزارها

[ctx: settings screen]
en: General
fa: همگانی

en: Writing
fa: نوشتن

en: Reading
fa: خواندن

en: Permalinks
fa: پیوندهای یکتا

en: Multisite support is not enabled.
fa: قابلیت چندسایته بودن فعال نیست.

en: Visit
fa: بازدید

en: Update Themes
fa: به‌روزرسانی پوسته

en: No users found.
fa: کاربری پیدا نشد.

en: Discussion Settings
fa: گزینه‌های دیدگاه

en: Default article settings
fa: گزینه‌های پیش‌فرض نوشته

en: These settings may be overridden for individual articles.
fa: این گزینه‌ها ممکن است برای نوشته‌های یکتا لغو شود.

en: Other comment settings
fa: دیگر تنظیمات دیدگاه‌ها

en: Comment author must fill out name and email
fa: نویسنده‌‌ی دیدگاه باید نام و نشانی ایمیل خود را بنویسد

en: Users must be registered and logged in to comment
fa: کاربران باید نام‌نویسی کرده باشند و وارد شده باشند تا بتوانند دیدگاهشان را بنویسند

en: Automatically close comments on articles older than %s days
fa: بستن دیدگاه‌ها در نوشته‌های قدیمی‌تر از %s روز به‌صورت خودکار

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
fa: فعال‌کردن دیدگاه‌های تودرتو با عمق %s دیدگاه

en: last
fa: آخرین

en: first
fa: اولین

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
fa: صفحه‌بندی دیدگاه‌ها با %1$s  دیدگاه در هر صفحه و %2$s صفحه به‌صورت پیش‌فرض نشان داده‌شود.

en: older
fa: کهنه‌تر

en: newer
fa: تازه‌تر

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
fa: نمایش دیدگاه‌های %s در هر صفحه

en: Email me whenever
fa: برایم نامه بفرستید هرگاه

en: Anyone posts a comment
fa: کسی دیدگاهی نوشته است

en: A comment is held for moderation
fa: دیدگاهی نیازمند بررسی است

en: Before a comment appears
fa: پیش از‌ این‌که دیدگاهی نمایان شود

en: Comment author must have a previously approved comment
fa: نویسنده باید یک دیدگاه پذیرفته شده داشته باشد

en: Comment Moderation
fa: بررسی دیدگاه

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
fa: یک دیدگاه در صورت داشتن بیش از %s پیوند در صف بررسی مدیریت نگه داشته شود. (یکی از ویژگی‌های بارز در دیدگاه‌های جفنگ داشتن پیوندهای بسیار در متن دیدگاه است.)

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
fa: هنگامی که یک دیدگاه چنین واژه‌هایی را در محتوا، نام، نشانی، ایمیل  یا آی‌پی آن داشت، به  <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">صف بررسی </a> برود. درهر خط تنها یک واژه قرار دهید.‌ این‌ واژه‌ها توی عبارت‌ها جست‌وجو می‌شوند، مانند "پرس" در "وردپرس" .

en: Comment Blacklist
fa: سیاه‌نامه‌ی دیدگاه‌ها

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be put in the trash. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
fa: هنگامی که یک دیدگاه چنین واژه‌هایی را در محتوا، نام، نشانی، ایمیل  یا آی‌پی آن داشت٬ به نام جفنگ نشانه‌گذاری شود. در هر خط تنها یک واژه باشد.‌ درهر خط تنها یک واژه قرار دهید.‌ این‌ واژه‌ها توی عبارت‌ها جست‌وجو می‌شوند، مانند "پرس" در "وردپرس" .

en: Avatars
fa: نیم‌رخ‌ها

en: Avatar Display
fa: نمایش نیم‌رخ

en: Show Avatars
fa:  نمایش نیم‌رخ‌ها

en: Maximum Rating
fa: بیشترین رتبه‌بندی

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: G &#8212; Suitable for all audiences
fa: G : مناسب برای همه مخاطبان

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
fa: PG: ممکن است دارای محتوای نامناسب باشد، معمولا برای سنین ۱۳ به بالا

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
fa: R: برای مخاطبان بالای ۱۷ سال

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: X &#8212; Even more mature than above
fa: X: دارای محتوای نامناسب، بیشتر از بقیه رتبه‌ها

en: Default Avatar
fa: نیم‌رخ پیش‌فرض

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
fa: برای آن‌دسته از کاربرانی که نیم‌رخ مخصوص به‌خودشان ندارند، می‌توانید یکی از تصاویر زیر را به‌جای نیم‌رخ آنان قرار دهید.

en: Blank
fa: خالی

en: Gravatar Logo
fa: نشان Gravatar

en: Identicon (Generated)
fa: اشکال ساخته شده‌ی تصادفی

en: Wavatar (Generated)
fa: قطره آب

en: MonsterID (Generated)
fa: هیولا

en: General Settings
fa: تنظیمات همگانی

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
fa: این نشانی تنها برای هدف‌های مدیریتی به کار گرفته می‌شود. برای نمونه آگاه کردن شما از نام‌نویسی کاربر تازه.

en: Membership
fa: عضویت

en: Anyone can register
fa: هر کسی می‌تواند نام‌نویسی کند

en: New User Default Role
fa: نقش پیش‌فرض کاربر تازه

en: Timezone
fa: زمان محلی

en: Choose a city in the same timezone as you.
fa: شهری که در منطقه‌ی زمانی شماست برگزینید.

en: This timezone is currently in standard time.
fa: منطقه‌ی زمانی درحال حاضر استاندارد است.

en: Custom:
fa: دل‌خواه:

en: Week Starts On
fa: روز آغازین هفته

en: Media Settings
fa: تنظیمات رسانه

en: Image sizes
fa: اندازه‌های تصویر

en: Thumbnail size
fa: اندازه‌ی بندانگشتی

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
fa: بریدن تصاویر بندانگشتی (به طور عادی، تصاویر بندانگشتی متناسب هستند)

en: Medium size
fa: اندازه‌ی میانه

en: Max Width
fa: بیشترین پهنا

en: Max Height
fa: بیشترین ارتفاع

en: Large size
fa: اندازه‌ی بزرگ

en: Embeds
fa: جاسازی‌ها

en: Uploading Files
fa: در حال بارگذاری پرونده‌ها

en: Store uploads in this folder
fa: پرونده‌های فرستاده شده در این شاخه نگهداری می‌شوند

en: Full URL path to files
fa: نشانی (URL) کامل به پرونده‌ها

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
fa: تنظیم کردن این گزینه دل‌به‌خواهی است٬ به‌صورت پیش‌فرض باید خالی باشد

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
fa: پرونده‌ها را ماهانه و سالانه سازماندهی کن

en: Permalink Settings
fa: گزینه‌های پیوند یکتا

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
fa: ساختار پیوند یکتا به‌روز شد. سطح دسترسی نوشتن را از پرونده‌ی web.config حذف کنید.

en: You should update your .htaccess now.
fa: شما اکنون باید.htaccess خود را به‌روز کنید.

en: Permalink structure updated.
fa: ساختار پیوند یکتا به‌روز شد.

en: Day and name
fa: روز و نام

en: Month and name
fa: ماه و نام

en: Numeric
fa: عددی

en: Custom Structure
fa: ساختار دل‌خواه

en: Optional
fa: اختیاری

note: translators: prefix for category permalinks
en: Category base
fa: مبنای دسته

en: Tag base
fa: مبنای برچسب

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
fa: اگر شما به‌صورت موقت پرونده‌ی <code>web.config</code> را برای ما قابل نوشتن کنید٬ می‌توانیم قوانین مربوط به بازنویسی نشانی‌ها را به‌صورت خودکار اعمال کنیم٬ فراموش نکنید که بعد از اتمام کار دوباره سطح دسترسی را به‌حالت اول بازگردانید.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
fa: اگر شما به‌صورت موقت پوشه‌ی ریشه‌ی سایت خود را برای ما قابل نوشتن کنید٬ می‌توانیم پرونده‌ی <code>web.config</code> را به‌صورت خودکار بسازیم٬ فراموش نکنید که بعد از اتمام کار دوباره سطح دسترسی را به‌حالت اول بازگردانید.

en: Reading Settings
fa: تنظیمات خواندن

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
fa: یک <a href="%s">برگه یکتا</a> (پایین برگزینید)

en: Front page: %s
fa: برگه‌ی نخست: %s

en: Posts page: %s
fa: برگه‌ی نوشته‌ها: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
fa: <strong>اخطار:</strong>‌این برگه‌ها  نباید یکی باشند!

en: Blog pages show at most
fa: بیشترین تعداد نوشته‌ها در هر برگه‌ی وبلاگ

en: posts
fa: نوشته‌ها

en: Syndication feeds show the most recent
fa: بیشترین تعداد نوشته‌ها در خوراک

en: For each article in a feed, show
fa: برای هر نوشته در خوراک، نمایش بده

en: Full text
fa: همه‌ی نوشته

en: Summary
fa: خلاصه

en: Encoding for pages and feeds
fa: نوع نویسه‌ها برای برگه‌ها و خوراک‌ها

en: Writing Settings
fa: تنظیمات نوشتن

en: Formatting
fa: ساختار

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
fa: تبدیل خندانک‌هایی مانند <code>:-)</code> و <code>:-P</code> به گرافیک در زمان نمایش

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
fa: وردپرس باید XHTML تو در توی نادرست را خودکار درست کند

en: Default Post Category
fa: دسته‌ی پیش‌فرض نوشته‌ها

en: Default Link Category
fa: دسته‌ی پیش‌فرض پیوندها

en: Post via email
fa: فرستادن با ایمیل

note: translators: 1, 2, 3: examples of random email addresses
en: To post to WordPress by email you must set up a secret email account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: %1$s, %2$s, %3$s.
fa: برای فرستادن نوشته به وردپرس با ایمیل  باید یک ایمیل محرمانه با دسترسی POP3‌ درست کنید. هر ایمیل که از ‌این نشانی دریافت شود منتشر خواهد شد، بنابراین‌ ایده‌ی خوبی است که ‌این نشانی را به شدت محرمانه نگه دارید.‌این‌ها رشته‌های تصادفی هستند که شما می‌توانید برای این کار به کار برید: %1$s, %2$s, %3$s.

en: Mail Server
fa: سرویس دهنده ایمیل

en: Port
fa: درگاه

en: Login Name
fa: شناسه ورود

en: Default Mail Category
fa: دسته‌ی پیش‌فرض برای فرستادن با ایمیل

en: Update Services
fa: آگاهی دهنده‌های به‌روز شدن سایت

en: All Settings
fa: همه‌ی گزینه‌ها

en: Edit Plugins
fa: ویرایش افزونه‌ها

en: No such file exists! Double check the name and try again.
fa: چنین پرونده‌ای پیدا نشد! نام را دوباره چک و کنید و بار دیگر تلاش کنید.

en: Files of this type are not editable.
fa: پرونده‌هایی با این خصوصیات٬ قابل ویرایش نیستند.

en: File edited successfully.
fa: پرونده به خوبی ویرایش شد.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
fa: این افزونه غیرفعال شد. تغییرات شما یک <strong>مشکل ناجور</strong> را در پی داشت.

en: Select plugin to edit:
fa: افزونه‌ای را برای ویرایش برگزینید:

en: Plugin Files
fa: پرونده‌های افزونه

en: Documentation:
fa: مستندات:

en: Update File and Attempt to Reactivate
fa: پرونده را به‌روز کرده و دوباره فعالش کنید

en: Update File
fa: به‌روزرسانی پرونده

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
fa: شاخص‌ها

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
fa: محبوب

en: Are you sure you wish to delete these files?
fa: می‌خواهید ‌این پرونده‌ها را پاک کنید؟

en: Yes, delete these files
fa: بله٬ این پرونده‌ها را پاک کن

en: No, return me to the plugin list
fa: خیر٬ من را به فهرست افزونه‌ها بازگردان

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
fa: افزونه‌ها توانایی‌های وردپرس را افزایش می‌دهند. پس از راه‌اندازی افزونه، می‌توانید آن‌را در ‌این بخش فعال و یا غیرفعال کنید.

note: translators: WP_PLUGIN_DIR constant value
en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the %s directory and it will be automatically deactivated.
fa: اگر افزونه‌ای با مشکل مواجه شد و وردپرس از کار افتاد، پرونده‌های مربوط به آن افزونه را در شاخه‌ی %s پاک کنید یا تغییر‌نام دهید تا خودبه‌خود غیرفعال شود.

note: translators: 1: plugin file 2: error message
en: The plugin %1$s has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %2$s
fa: افزونه %1$s به دلیل این خطا <strong>غیرفعال</strong> شد: %2$s

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
fa: به‌دلیل داشتن <strong>مشکلی جدی</strong>افزونه فعال نشد.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
fa: افزونه‌ها نمی‌توانند به‌دلیل خطای زیر پاک شوند: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
fa: افزونه‌های انتخاب شده <strong>پاک شدند</strong>.

en: Plugin <strong>activated</strong>.
fa: افزونه <strong>فعال شد</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
fa: افزونه‌های انتحاب شده <strong>فعال شدند</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
fa: افزونه <strong>غیرفعال شد</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
fa: افزونه‌های انتخاب شده <strong>غیرفعال شدند</strong>.

en: Network Deactivate
fa: در شبکه غیرفعال شود

en: Visit plugin site
fa: دیدن خانه‌ی افزونه

en: Clear List
fa: پاکسازی لیست

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: همه <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: فعال <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: آخرین فعال‌ها <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: غیرفعال <span class="count">(%s)</span>

en: No plugins found.
fa: افزونه‌ای یافت نشد.

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
fa: موردی که می‌خواهید ویرایش کنید پیدا نشد. شاید پاک شده باشد؟

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ویرایش این مورد را ندارید.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
fa: شما نمی‌توانید موارد درون زباله‌دان را ویرایش کنید. مورد را به بیرون از زباله‌دان منتقل و سپس آن را ویرایش کنید.

en: Unknown post type.
fa: نوع نوشته‌ی نامشخص.

en: View post
fa: دیدن نوشته

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
fa: مقایسه‌ی رونوشت‌های &#8221;%1$s&#8220;

en: Tags:
fa: برچسب:

en: Edit Themes
fa: ویرایش پوسته‌ها

en: Select theme to edit:
fa: پوسته‌ای را برای ویرایش برگزینید:

en: Templates
fa: قالب‌ها

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
fa: اووه، چنین پرونده‌ای پیدا نشد! نام را دوباره چک و کنید و بار دیگر تلاش کنید، متشکرم.

en: Theme deleted.
fa: پوسته پاک شد.

en: Current Theme
fa: پوسته‌ی کنونی

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fa: شما می‌خواهید‌این پوسته را پاک کنید  '%s'
      'Cancel' برای انصراف، 'OK' برای پاک کردن.

en: Broken Themes
fa: پوسته‌های خراب

en: Download nightly build
fa: دریافت نگارش شبانه

en: Download %s
fa: دریافت %s

en: Hide this update
fa: پنهان کردن این به‌روزرسانی

en: Bring back this update
fa: بازگرداندن این به‌روزرسانی

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
fa: نگارش بومی شده شامل ترجمه‌ی عبارات و دیگر بهبودها جهت بومی‌سازی‌ست. اگر می‌خواهید ترجمه‌ی فعلی‌تان را حفظ کنید می‌توانید از ارتقا دادن صرفنظر کنید.

en: Show hidden updates
fa: نمایش به‌روزرسانی‌های مخفی

en: Hide hidden updates
fa: پنهان کردن به‌روزرسانی‌های مخفی

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
fa: سازگاری با وردپرس %1$s: ۱۰۰٪ (مبنی بر گفته‌های نویسنده)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
fa: سازگاری با وردپرس %1$s: %2$d%% (%3$d رای از %4$d رای مبنی بر سازگاری)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
fa: سازگاری با وردپرس %1$s: نامعلوم

en: Installation Failed
fa: راه‌اندازی انجام نشد

en: Plugin Reactivation
fa: غیرفعال/فعال کردن افزونه

en: Plugin reactivated successfully.
fa: افزونه به خوبی غیرفعال/فعال شد.

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
fa: غیرفعال/فعال شدن افزونه برای پیش‌آمدن خطای ناجوری نافرجام ماند.

en: Installing Plugin: %s
fa: در حال نصب افزونه: %s

en: Upload Plugin
fa: بارگذاری افزونه

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
fa: در حال نصب افزونه از پرونده‌ی فرستاده شده: %s

en: Installing Theme: %s
fa: در حال نصب پوسته: %s

en: Upload Theme
fa: بارگذاری پوسته

en: Installing Theme from uploaded file: %s
fa: در حال نصب پوسته از پرونده‌ی بارگذاری شده: %s

en: Your WordPress database is already up-to-date!
fa: پایگاه‌داده‌ی وردپرس شما به‌روز است!

en: %s queries
fa: %s پرس و جو

en: %s seconds
fa: %s ثانیه

en: Sorry, you are not allowed to delete these items.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی پاک کردن این موارد را ندارید.

en: Media file permanently deleted.
fa: پرونده‌ی چندرسانه‌ای برای همیشه پاک شد.

en: Media file moved to the trash.
fa: پرونده‌ی چندرسانه‌ای به زباله‌دان منتقل شد.

en: Media file restored from the trash.
fa: پرونده‌ی چندرسانه‌ای از زباله‌دان بازیابی شد.

en: Edit User
fa: ویرایش کاربر

en: Invalid item ID.
fa: شناسه کاربری نامعتبر.

en: Use https
fa: استفاده از https

en: Always use https when visiting the admin
fa: همیشه هنگام دیدن بخش مدیریت از https استفاده کن

en: User updated.
fa: کاربر به‌روز شد.

en: Personal Options
fa: گزینه‌های شخصی

en: Visual Editor
fa: ویرایشگر دیداری

en: Disable the visual editor when writing
fa: غیرفعال کردن ویرایشگر دیداری هنگام نوشتن

en: Admin Color Scheme
fa: رنگبندی بخش مدیریت

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
fa: فعال‌سازی میانبرهای صفحه‌کلید برای مدیریت دیدگاه‌ها.

en: First Name
fa: نام

en: Last Name
fa: نام خانوادگی

en: Nickname
fa: لقب

en: Display name publicly as
fa: نمایش عمومی نام

en: Contact Info
fa: اطلاعات تماس

en: About Yourself
fa: درباره‌ی خودتان

en: About the user
fa: درباره‌ی کاربر

en: Biographical Info
fa: زندگی‌نامه

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
fa: زندگی‌نامه‌ای کوتاه برای بخش شناسنامه خودتان بنویسید. این متن ممکن است برای همه نمایش داده شود.

en: New Password
fa: رمز تازه

en: Type your new password again.
fa: رمز تازه‌ی خود را دوباره بنویسید.

en: Additional Capabilities
fa: توانایی‌های بیشتر

en: Update Profile
fa:  به‌روزرسانی شناسنامه

en: Update User
fa: به‌روزرسانی کاربر

en: [%s] Joining confirmation
fa: [%s] تاییدیه پیوستن

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
fa: دعوت‌نامه برای کاربر جدید فرستاده شد. برای فعال شدن حساب کاربری لازم است تا کاربر جدید روی پیوند تأیید کلیک کند.

en: Skip Confirmation Email
fa: نادیده گرفتن تایید ایمیل

en: You can&#8217;t edit that user.
fa: نمی‌توانید آن کاربر را ویرایش کنید.

en: You can&#8217;t delete users.
fa: شما نمی‌توانید کاربران را پاک کنید.

en: Delete Users
fa: پاک‌ کردن کاربران

en: There are no valid users selected for deletion.
fa: هیچ کاربر درستی برای پاک کردن گزینش نشده.

en: New user created.
fa: کاربر تازه درست شد.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
fa: نقش کاربر کنونی باید امکانات ویرایش کاربر داشته باشد.

en: Other user roles have been changed.
fa: نقش‌های دیگر کاربران تغییر کرد.

en: You can&#8217;t delete the current user.
fa: شما نمی‌توانید کاربر کنونی را پاک کنید.

en: Other users have been deleted.
fa: کاربران دیگر پاک شدند.

en: Change role to&hellip;
fa: تغییر نقش به &hellip;

en: Change
fa: تغییر دادن

en: Inactive Widgets
fa: ابزارک‌های غیرفعال

en: Widget %s
fa: ابزارک %s

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
fa: ستون کناری و مکان ابزارک در آن ستون را برگزینید.

en: Position
fa: موقعیت

en: Save Widget
fa: ذخیره ابزارک

en: Error while saving.
fa: خطا هنگام ذخیره‌سازی.

en: Error in displaying the widget settings form.
fa: خطا در نمایش فرم تنظیمات ابزارک‌ها.

en: Available Widgets
fa: ابزارک‌های در دسترس

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
fa: ابزارک‌ها را به‌این‌جا بکشید تا از ستون کناری پاک شوند اما تنظیمات‌شان باقی بمانند.

en: Categories:
fa: دسته‌ها:

en: Permanently Delete Comment
fa: پاک کردن این دیدگاه برای همیشه

en: You are about to approve the following comment:
fa: می‌خواهید‌ این دیدگاه را بپذیرید:

en: Approve Comment
fa: پذیرفتن دیدگاه

en: Unknown action.
fa: عمل نامشخص.

en: Custom Background
fa: پس‌زمینه دلخواه

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
fa: پس‌زمینه به‌روز شد. <a href="%s">سایت را ببینید</a>.

en: Choose an image from your computer:
fa: یک تصویر از رایانه خود برگزینید:

en: Upload
fa: آپـ ـلود

en: Save Changes
fa: ذخیره‌ی تغییرات

en: Custom Header
fa: سربرگ دلخواه

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
fa: سربرگ به‌روز شد. ظاهر جدید سایت‌تان را <a href="%s">ببینید</a>.

en: Image Processing Error
fa: خطا در پردازش تصویر

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
fa: بخشی از تصویر را که می‌خواهید در سربرگ به کار رود برگزینید.

note: translators: %s: link name translators: %s: attachment title translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: Edit &#8220;%s&#8221;
fa: ویرایش &#8220;%s&#8221;

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
fa: نمایش &#8220;%s&#8221;

en: Unpublished
fa: منتشرنشده

en: %s from now
fa: %s از حالا

en: (Unattached)
fa: (پیوست‌نشده)

en: Attach
fa: پیوست

note: translators: %s: number of comments approved
en: %s comment approved | %s comments approved
fa[0]: %s دیدگاه تایید شد

note: translators: %s: number of comments marked as spam
en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
fa[0]: %s دیدگاه به‌عنوان جفنگ نشان‌دار شد

note: translators: %s: number of comments restored from the spam
en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
fa[0]: %s دیدگاه از جفنگدان بازیابی شد

note: translators: %s: number of comments permanently deleted
en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
fa[0]: %s دیدگاه برای همیشه پاک شد

en: Search Comments
fa: جست‌وجوی دیدگاه‌ها

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
fa: نمایش %s&#8211;%s از %s

en: Bulk Actions
fa: کارهای دسته‌جمعی

en: Unapprove
fa: نپذیرفتن

en: Approve
fa: پذیرفتن

en: Move to Trash
fa: انتقال به زباله‌دان

en: Pings
fa: پینگ‌ها

en: Filter
fa: صافی

en: Empty Spam
fa: خالی‌کردن جفنگ

en: Empty Trash
fa: خالی کردن زباله‌دان

en: No comments found.
fa: هیچ دیدگاهی پیدا نشد.

en: Custom field updated.
fa: زمینه‌ی دل‌خواه به‌روز شد.

en: Custom field deleted.
fa: زمینه‌ی دل‌خواه پاک شد.

en: Post updated.
fa: نوشته به‌روز شد.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Post restored to revision from %s.
fa: نوشته از نگارش %s بازگردانی شد.

en: Post saved.
fa: نوشته ذخیره شد.

en: Page updated.
fa: برگه به‌روز شد.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Page restored to revision from %s.
fa: برگه از نگارش %s بازگردانی شد.

en: Send Trackbacks
fa: فرستادن بازتاب‌ها

en: Custom Fields
fa: زمینه‌های دل‌خواه

en: Discussion
fa: گفت‌و‌گو‌ها

en: Slug
fa: نامک

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
fa: آخرین ویرایش به‌دست %1$s در %2$s ساعت %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
fa: آخرین ویرایش در %1$s ساعت %2$s

en: Update Comment
fa: به‌روزرسانی دیدگاه

en: Name:
fa: نام:

en: Email:
fa: ایمیل:

en: Visit site
fa: نمایش سایت

en: URL:
fa: نشانی:

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
fa: نامک نسخه لاتین واژه است که در نشانی‌ها (URLs)‌ استفاده می‌شود. برای نامگذاری فقط از حروف،‌ ارقام و خط تیره استفاده کنید. نمایش فقط با حروف کوچک خواهد بود.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
fa: توضیحات به صورت پیش فرض مهم نیستند، با این حال برخی از پوسته‌ها ممکن است آنها را نمایش دهند.

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
fa: <a href="%s">پیوندها</a> / ویرایش پیوند

en: Update Link
fa: به‌روزرسانی پیوند

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
fa: <a href="%s">پیوندها</a> / افزودن پیوند تازه

en: Link added.
fa: پیوند افزوده شد.

en: Example: Nifty blogging software
fa: نمونه: نرم‌افزار مدیریت محتوای خیلی خوب

en: Web Address
fa: نشانی وب

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
fa: نمونه: <code>http://wordpress.org/</code>، لطفا پیشوند <code>http://</code> را فراموش نکنید

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
fa: این متن هنگامی که نشانه گر موشواره بر روی پیوند برده می‌شود نمایش داده می‌شود. امکان نمایش این متن به همراه پیوند نیز وجود دارد.

en: The name is how it appears on your site.
fa: در سایت با این نام نمایش داده می‌شود.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
fa: دسته‌ها برخلاف برچسب‌ها می‌توانند سلسله مراتب داشته باشند. به طور مثال شما می‌توانید یک دسته به نام موسیقی داشته باشید و برای آن دسته، زیر دسته‌هایی مانند موسیقی ایرانی و یا موسیقی غربی تعریف کنید.

en: Item added.
fa: مورد افزوده شد.

en: Item deleted.
fa: مورد پاک شد.

en: Item updated.
fa: مورد به‌روز شد.

en: Item not added.
fa: مورد اضافه نشد.

en: Items deleted.
fa: مورد پاک شد.

en: Sorry, you are not allowed to delete this item.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی پاک کردن این مورد را ندارید.

en: %s post updated. | %s posts updated.
fa[0]: %s نوشته به‌روز شد.

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: مال من <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fa[0]: همه <span class="count">(%s)</span>

en: Excerpt View
fa: نمایش چکیده

en: Export
fa: برون‌بری

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
fa: هنگامی‌که  روی دکمه زیر کلیک کنید وردپرس یک پرونده XML برای شما می‌سازد تا روی رایانه خود ذخیره کنید.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
fa: این ساختار، که ما آن‌را WordPress eXtended RSS یا  WXR می‌خوانیم، نوشته‌ها، دیدگاه‌ها، زمینه‌های دل‌خواه و دسته‌های شما را در خود دارد.

en: Download Export File
fa: دریافت پرونده برون‌بری شده

en: No importers are available.
fa: هیچ درون‌ریز‌ای در دسترس نیست.

en: Continue
fa: ادامه

en: Posts
fa: نوشته‌ها

en: Blogger
fa: بلاگر

en: Movable Type and TypePad
fa: Movable Type و TypePad

en: Could not update link in the database
fa: پیوند نمی‌تواند در پایگاه‌داده به‌روزرسانی شود

en: Could not insert link into the database
fa: پیوند نمی‌تواند به پایگاه‌داده  افزوده شود

note: translators: %s: directory name
en: Changing to %s
fa: تغییر به %s

note: translators: %s: directory name
en: Found %s
fa: یافت شد %s

en: The ftp PHP extension is not available
fa: امکان استفاده از FTP در PHP وجود ندارد

en: FTP hostname is required
fa: نام میزبان FTP لازم است

en: FTP username is required
fa: شناسه‌ی FTP لازم است

en: FTP password is required
fa: رمز FTP لازم است

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to FTP Server %s
fa: برقراری ارتباطات با سرور FTP %s ممکن نشد

note: translators: %s: username
en: Username/Password incorrect for %s
fa: شناسه/رمز برای %s اشتباه است

en: The ssh2 PHP extension is not available
fa: امکان استفاده از ssh2 در php ممکن نیست

en: SSH2 hostname is required
fa: نام میزبان SSH2 لازم است

en: SSH2 username is required
fa: شناسه‌ی SSH2 لازم است

en: SSH2 password is required
fa: رمز SSH2 لازم است

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to SSH2 Server %s
fa: برقراری ارتباطات با سرور SSH2 %s ممکن نشد

note: translators: %s: username
en: Public and Private keys incorrect for %s
fa: کلیدهای عمومی و خصوصی برای %s اشتباه هستند

note: translators: %s: command
en: Unable to perform command: %s
fa: ناتوان در اجرای این دستور: %s

en: Invalid data provided.
fa: اطلاعات نادرست فراهم شده است.

en: Could not access filesystem.
fa: نتوانست به پرونده‌ی سیستمی دسترسی پیدا کند.

en: Filesystem error.
fa: خطای اساسی دسترسی به پرونده‌ها.

en: Unable to locate WordPress root directory.
fa: نمی‌توان پوشه‌ی ریشه‌ی وردپرس را مکان‌یابی کرد.

en: Unable to locate WordPress content directory (wp-content).
fa: نمی‌توان پوشه‌ی محتوای وردپرس (wp-content) را مکان‌یابی کرد.

en: Unable to locate WordPress plugin directory.
fa: نمی‌توان پوشه‌ی افزونه‌های وردپرس را مکان‌یابی کرد.

note: translators: %s: directory name
en: Unable to locate needed folder (%s).
fa: ناتوان در مسیریابی پوشه‌ی موردنیاز (%s).

en: Download failed.
fa: دریافت انجام نشد.

en: Installing the latest version&#8230;
fa: راه‌اندازی تازه‌ترین نگارش&#8230;

en: Destination folder already exists.
fa: پوشه‌ی هدف از قبل موجود است.

en: Could not create directory.
fa: نمی‌توان پوشه‌ی جدید ساخت.

en: Incompatible Archive.
fa: بایگانی ناسازگار.

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
fa: فعال کردن حالت تعمیر&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
fa: غیرفعال کردن حالت تعمیر&#8230;

en: The plugin is at the latest version.
fa: تازه‌ترین نگارش افزونه است.

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
fa: دریافت به‌روزرسانی از <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
fa: گشودن (باز کردن) بسته به‌روزرسانی&#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
fa: در حال پاک کردن نگارش کهنه‌ی افزونه&#8230;

en: Could not remove the old plugin.
fa: نمی‌توانیم نگارش کهنه‌ی افزونه را حذف کنیم.

en: Install package not available.
fa: بسته‌ی نصب در دسترس نیست.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
fa: در حال دریافت بسته‌ی نصب از <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
fa: گشودن بسته‌ی فشرده شده&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
fa: در حال نصب افزونه&#8230;

en: Plugin install failed.
fa: مشکل در نصب افزونه.

en: Plugin installed successfully.
fa: افزونه به خوبی نصب شد.

en: The theme is at the latest version.
fa: تازه‌ترین نگارش پوسته است.

en: Removing the old version of the theme&#8230;
fa: پاک کردن نگارش کهنه‌ی پوسته&#8230;

en: Could not remove the old theme.
fa: نگارش کهنه‌ی پوسته پاک نمی‌شود.

en: Installing the theme&#8230;
fa: در حال راه‌اندازی پوسته&#8230;

en: Theme install failed.
fa: نصب پوسته با مشکل مواجه شد.

en: Theme installed successfully.
fa: پوسته به خوبی نصب شد.

en: WordPress is at the latest version.
fa: وردپرس آخرین نگارش است.

en: Could not copy files.
fa: نمی‌توان پرونده‌ها را کپی کرد.

en: Activate Plugin
fa: فعال‌کردن افزونه

en: Return to Plugins page
fa: بازگشت به برگه‌ی افزونه‌ها

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
fa: افزونه <strong>%s %s</strong> با موفقیت نصب شد.

en: Return to Plugin Installer
fa: بازگشت به نصب‌کننده‌ی افزونه‌ها

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
fa: پوسته با موفقیت نصب شد <strong>%1$s %2$s</strong>.

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
fa: پیش‌نمایش &#8220;%s&#8221;

en: Activate &#8220;%s&#8221;
fa: فعال‌سازی &#8220;%s&#8221;

en: Return to Theme Installer
fa: بازگشت به نصب‌کننده‌ی پوسته‌ها

en: Return to Themes page
fa: بازگشت به برگه‌ی پوسته‌ها

en: Please select a file
fa: لطفاً پرونده‌ای را برگزینید

en: The uploaded file could not be moved to %s.
fa: پرونده فرستاده شده نمی‌تواند به %s برود.

en: Right Now
fa: هم‌اکنون

en: Other WordPress News
fa: دیگر اخبار وردپرس

en: View all
fa: نمایش همه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Press This
fa: مخابره کنید

en: Submit for Review
fa: فرستادن برای بازبینی

en: Approve this comment
fa: پذیرفتن این دیدگاه

en: Unapprove this comment
fa: نپذیرفتن این دیدگاه

en: Reply to this comment
fa: پاسخ دادن به‌این دیدگاه

en: Mark this comment as spam
fa: نشانه‌گذاری این دیدگاه با عنوان جفنگ

[ctx: verb]
note: translators: mark as spam link
en: Spam
fa: جفنگ

en: Move this comment to the Trash
fa: انتقال این دیدگاه به زباله‌دان

note: translators: 1: comment author, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: From %1$s on %2$s %3$s
fa: توسط %1$s در %2$s %3$s

en: [Pending]
fa: [در انتظار بررسی]

en: Loading&#8230;
fa: در حال بارگذاری &#8230;

en: This widget requires JavaScript.
fa: این ابزارک نیازمند جاوا اسکریپت است.

en: Main Index Template
fa: قالب صفحه اصلی

en: RTL Stylesheet
fa: شیوه‌نامه‌ی زبان‌های راست به چپ

en: Popup Comments
fa: پنجرک دیدگاه‌ها

en: Category Template
fa: پوسته دسته

en: Page Template
fa: پوسته برگه

en: Search Form
fa: فرم جست‌وجو

en: Single Post
fa: تک نوشته

en: 404 Template
fa: قالب خطای ۴۰۴

en: Links Template
fa: قالب پیوند‌ها

en: Theme Functions
fa: توابع پوسته

en: Attachment Template
fa: قالب پیوست

en: Image Attachment Template
fa: قالب پیوست‌های تصویری

en: Video Attachment Template
fa: قالب پیوست‌های ویدیویی

en: Audio Attachment Template
fa: قالب پیوست‌های صوتی

en: Application Attachment Template
fa: قالب پیوست‌های اجرایی

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
fa: my-hacks.php (پشتیبانی دستکاری‌های ارثی)

en: .htaccess (for rewrite rules )
fa: .htaccess (برای قوائد بازنویسی)

en: Comments Template
fa: قالب دیدگاه‌ها

en: Popup Comments Template
fa: قالب پنجرک دیدگاه‌ها

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fa: تنها بخشی از پرونده فرستاده شده بود.

en: No file was uploaded.
fa: هیچ پرونده‌ای فرستاده نشده.

en: Missing a temporary folder.
fa: یک پوشه‌ی سپنجی(موقت) گم شده

en: Failed to write file to disk.
fa: نوشتن پرونده روی دیسک با خطا مواجه شد.

en: File upload stopped by extension.
fa: بارگذاری پرونده به‌دلیل پسوند آن متوقف شد.

en: Invalid form submission.
fa: فرستادن فرم نادرست.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
fa: پرونده خالی است. لطفاً پرونده‌ای قابل قبول بارگذاری کنید. این خطا ممکن است به‌خاطر غیرفعال کردن بارگذاری پرونده‌ها در php.iniه شما باشد٬ یا به‌خاطر تنظیم کردن post_max_size کوچک‌تر از upload_max_filesize در php.ini.

en: Specified file failed upload test.
fa: آزمایش بارگذاری پرونده با شکست روبه‌رو شد

en: Invalid URL Provided.
fa: نشانی نامعتبر است.

en: Could not create Temporary file.
fa: نمی‌توان پرونده‌ی موقتی ساخت.

en: Could not retrieve file from archive.
fa: نمی‌توان پرونده را از بایگانی دریافت کرد.

en: Could not extract file from archive.
fa: نمی‌توان پرونده‌ی فشرده را باز کرد.

en: Could not copy file.
fa: نمی‌توان پرونده را کپی کرد.

en: Empty archive.
fa: بایگانی خالی.

en: Connection Information
fa: اطلاعات اتصال

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Authentication Keys
fa: کلیدهای شناسایی

en: Public Key:
fa: کلید عمومی:

en: Private Key:
fa: کلید خصوصی:

en: Connection Type
fa: نوع ارتباط

en: Proceed
fa: ادامه

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
fa: تصویر وجود ندارد. لطفاً دوباره تصویر را بارگذاری نمایید.

en: Crop
fa: قاب‌بُری

en: Rotate counter-clockwise
fa: چرخش پادساعتگرد

en: Rotate clockwise
fa: چرخش ساعتگرد

en: Flip vertically
fa: وارونگی عمودی

en: Flip horizontally
fa: وارونگی افقی

en: Scale Image
fa: مقیاس تصویر

en: Original dimensions %s
fa: اندازه اصلی %s

en: Restore Original Image
fa: بازیابی تصویر اولیه

en: Discard any changes and restore the original image.
fa: نادیده گرفتن تمامی تغییرات و بازگردانی تصویر اصلی.

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
fa: تصاویر ویرایش‌شده‌ی قبلی از این تصویر پاک نخواهند شد.

en: Restore image
fa: بازیابی تصویر

en: Image Crop
fa: قاب‌بُری تصویر

en: Crop Aspect Ratio
fa: بریدن به نسبت ابعاد

en: Crop Selection
fa: بریدن بخش برگزیده

en: Aspect ratio:
fa: نسبت ابعاد:

en: Selection:
fa: گزینش:

en: Thumbnail Settings
fa: تنظیمات بندانگشتی

en: Current thumbnail
fa: بندانگشتی فعلی

en: Apply changes to:
fa: اعمال تغییرات به:

en: All image sizes
fa: تمام اندازه‌های تصویر

en: All sizes except thumbnail
fa: تمام اندازه‌ها به‌جز بندانگشتی

en: Cannot load image metadata.
fa: امکان خواندن اطلاعات جانبی تصویر نیست.

en: Cannot save image metadata.
fa: امکان ذخیره کردن اطلاعات جانبی تصویر وجود ندارد.

en: Image metadata is inconsistent.
fa: اطلاعات جانبی تصویر ناجور هستند.

en: Image restored successfully.
fa: تصویر به خوبی بازیافت شد.

en: Unable to create new image.
fa: نمی‌توان تصویر جدیدی ساخت.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
fa: خطایی در ذخیره‌سازی تصویر پیش آمده. لطفاً صفحه را نوسازی و دوباره تلاش کنید.

en: Nothing to save, the image has not changed.
fa: چیزی برای ذخیره کردن وجود ندارد٬ تصویر بدون تغییر است.

en: Unable to save the image.
fa: نمی‌توان تصویر را ذخیره کرد.

en: Image saved
fa: تصویر ذخیره شد.

en: From Computer
fa: از رایانه

en: From URL
fa: از نشانی

en: Gallery
fa: گالری

en: Gallery (%s)
fa: گالری (%s)

en: Uploads
fa: بارگذاری‌ها

en: WordPress
fa: وردپرس

en: File URL
fa: نشانی پرونده

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
fa: یک متن جایگزین برای تصویر٬ مثلاً "حکیم ابولقاسم فردوسی"

en: Empty Title filled from filename.
fa: پاک کردن نام پرونده از عنوان

en: Order
fa: چیدمان

en: Location of the uploaded file.
fa: مکان پرونده‌ی بارگذاری‌شده.

en: Upload date:
fa: تاریخ بارگذاری:

en: Insert into Post
fa: گذاشتن در نوشته

en: Add media files from your computer
fa: افزودن پرونده‌ی چندرسانه‌ای از روی رایانه‌ی خودتان

en: Save all changes
fa: ذخیره‌سازی همه‌ی تغییرات

en: All Tabs:
fa: همه‌ی زبانه‌ها:

en: Sort Order:
fa: چیدمان:

en: Ascending
fa: بالارونده

en: Descending
fa: پایین‌رونده

en: Link thumbnails to:
fa: پیوند دادن تصاویر بندانگشتی به:

en: Image File
fa: پرونده‌ی تصویر

en: Order images by:
fa: چیدمان تصاویر براساس:

en: Menu order
fa: چیدمان فهرست

en: Date/Time
fa: تاریخ/زمان

en: Random
fa: تصادفی

en: Order:
fa: چیدمان:

en: Gallery columns:
fa: ستون‌های گالری:

en: Update gallery settings
fa: به‌روزرسانی تنظیمات گالری

en: All Types
fa: همگی

en: Filter &#187;
fa: صافی &#187;

en: Image Caption
fa: توضیح تصویر

en: Link Image To:
fa: پیوند تصویر به:

en: Link to image
fa: پیوند به تصویر

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
fa: متن پیوند

en: Preview Changes
fa: پیش‌نمایش تغییرات

en: Status:
fa: وضعیت:

en: Visibility:
fa: نمایانی:

en: Password protected
fa: رمزدار

en: Stick this post to the front page
fa: سنجاق کردن این نوشته در برگه‌ی نخست

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
fa: زمان‌بندی‌شده برای:<b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
fa: منتشرشده در:<b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
fa: انتشار <b>فوری</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
fa: زمان‌بندی‌شده برای: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
fa: انتشار  در: <b>%1$s</b>

en: Most Used
fa: بیشتر استفاده شده

en: + Add New Category
fa: + افزودن دسته تازه

en: New category name
fa: نام دسته‌ی تازه

en: Already pinged:
fa: پیش از این پینگ شده‌اند:

en: Send trackbacks to:
fa: فرستادن بازتاب به:

en: Separate multiple URLs with spaces
fa: نشانی‌ها را با فاصله جدا کنید

en: Show comments
fa: نمایش همه‌ی دیدگاه‌ها

en: Parent
fa: مادر

en: Main Page (no parent)
fa: سرآغاز

en: Default Template
fa: قالب پیش‌فرض

en: Visit Link
fa: دیدن پیوند

en: Keep this link private
fa: نگه داشتن این پیوند به صورت خصوصی

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fa: شما می‌خواهید‌این پیوند را پاک کنید '%s'
    'Cancel' برای انصراف، 'OK' برای پاک کردن.

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
fa: <code>_blank</code> - پنجره یا زبانه جدید

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
fa: <code>_top</code> - در همین پنجره یا زبانه.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
fa: <code>_none</code> - پنجره یا زبانه‌ی مشابه.

en: Choose the target frame for your link.
fa: انتخاب کنید پیوند شما کجا نمایش داده شود

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: rel:
fa: هم‌سو:

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: identity
fa: شناسه

en: another web address of mine
fa: یک نشانی وب دیگر من

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friendship
fa: دوستی

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: contact
fa: مرتبط

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: acquaintance
fa: آشنا

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friend
fa: دوست

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: none
fa: هیچ کدام

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: physical
fa: فیزیکی

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: met
fa: ملاقات شده

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: professional
fa: پیشه‌ور

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-worker
fa: کارمند شرکت

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: colleague
fa: همکار

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: geographical
fa: جغرافیایی

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-resident
fa: مستقر در شرکت

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: neighbor
fa: همسایه

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: family
fa: خانواده

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: child
fa: فرزند

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: kin
fa: خویشاوند

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: parent
fa: والدین

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sibling
fa: برادر یا خواهر

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: spouse
fa: همسر

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: romantic
fa: عاشقانه

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: muse
fa: متفکر

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: crush
fa: صمیمی

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: date
fa: رفیق

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sweetheart
fa: محبوب

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
fa: اگر این پیوند به یک شخص است، شما می‌توانید رابطه خود را با ایشان از طریق فرم زیر مشخص کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این ایده، به وبگاه <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a> مراجعه کنید.

en: Image Address
fa: نشانی تصویر

en: RSS Address
fa: نشانی RSS

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Rating
fa: نمره

en: (Leave at 0 for no rating.)
fa: (برای نمره ندادن روی 0 بگذارید)

en: Popular tags
fa: برچسب‌های محبوب

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
fa: شما هم‌چنین می‌توانید براساس محبوب‌ترین برچسب‌ها در سایت وردپرس نیز مرور کنید:

en: Search Plugins
fa: جست‌وجوی افزونه‌ها

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
fa: اگر افزونه‌ای در ساختار فشرده (zip) دارید٬ می‌توانید با بارگذاری آن در این بخش٬ آن‌را نصب کنید.

en: Plugin zip file
fa: پرونده‌ی فشرده‌ی افزونه

en: No plugins match your request.
fa: افزونه‌ای مطابق با درخواست شما وجود ندارد.

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
fa[0]: (بر پایه‌ی %s رای)

en: Plugin Install
fa: نصب افزونه

en: Install Update Now
fa: همین الان به‌روزرسانی را نصب کن

note: translators: %s: Plugin version
en: Newer Version (%s) Installed
fa: نگارش تازه (%s) نصب شد

en: Latest Version Installed
fa: آخرین نگارش نصب شده است

en: Last Updated:
fa: تازه‌ترین به‌روزرسانی:

en: Requires WordPress Version:
fa: به‌این نگارش وردپرس نیازمند است:

note: translators: %s: WordPress version
en: %s or higher
fa: %s یا بالاتر

en: Compatible up to:
fa: سازگار تا:

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
fa: برگه‌ی افزونه در سایت وردپرس &#187;

en: Average Rating
fa: میانگین امتیاز

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
fa: <strong>اخطار:</strong> این افزونه با نگارش فعلی وردپرس شما <strong>امتحان نشده است</strong>.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
fa: <strong>اخطار:</strong> این افزونه با نگارش فعلی وردپرس شما <strong>سازگار نیست</strong>.

en: The plugin generated unexpected output.
fa: افزونه خروجی غیرمنتظره‌ای تولید کرد.

en: One of the plugins is invalid.
fa: یکی از افزونه‌ها نادرست است

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
fa: نمی‌توانیم افزونه(ها) را به‌صورت کامل پاک کنیم  %s.

en: Invalid plugin path.
fa: مسیر افزونه نادرست است.

en: Plugin file does not exist.
fa: پرونده افزونه پیدا نشد.

en: The plugin does not have a valid header.
fa: این افزونه header معتبر ندارد

en: Sorry, you are not allowed to edit pages as this user.
fa: متاسفانه شما با نام‌کاربری کنونی، اجازه‌ی ویرایش برگه‌ها را ندارید.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts as this user.
fa: متاسفانه شما با نام‌کاربری کنونی، اجازه‌ی ویرایش نوشته‌ها را ندارید.

en: Auto Draft
fa: پیش‌نویس خودکار

en: Permalink:
fa: پیوند یکتا:

en: Change Permalinks
fa: تغییر پیوندهای یکتا

note: translators: site tagline
en: Just another WordPress site
fa: یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

note: translators: site tagline
en: Just another %s site
fa: یک سایت %s  دیگر

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Administrator
fa: مدیر کل

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Editor
fa: ویرایشگر

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Author
fa: نویسنده

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Contributor
fa: مشارکت‌کننده

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Subscriber
fa: مشترک

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
fa: هشدار! ممکن است تنظیمات Wildcard DNS اشتباه باشد!

en: Quick Edit
fa: ویرایش سریع

en: Quick&nbsp;Edit
fa: ویرایش&nbsp;سریع

[ctx: column name]
note: translators: manage posts column name
en: Title
fa: عنوان

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: File
fa: پرونده

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Date
fa: تاریخ

[ctx: column name]
en: Comment
fa: دیدگاه

en: Relationship
fa: رابطه

en: Visible
fa: نمایان

en: Bulk Edit
fa: ویرایش دسته‌جمعی

en: &mdash; No Change &mdash;
fa: &mdash; بدون تغییر &mdash;

note: translators: Between password field and private checkbox on post quick edit interface
en: &ndash;OR&ndash;
fa: &ndash;یا&ndash;

en: Allow
fa: اجازه دادن

en: Do not allow
fa: اجازه ندادن

en: Allow Comments
fa: پذیرفتن دیدگاه

en: Allow Pings
fa: پذیرفتن بازتاب

en: Sticky
fa: سنجاق‌شده

en: Not Sticky
fa: سنجاق‌نشده

en: Make this post sticky
fa: این نوشته را سنجاق کن

en: Missed schedule
fa: زمان‌بندی ازدست‌رفته

en: Last Modified
fa: آخرین دست‌کاری

en: Reply to Comment
fa: پاسخ دادن به‌این دیدگاه

en: Submit Reply
fa: فرستادن پاسخ

en: Comment by %s moved to the trash.
fa: دیدگاه‌های %s به زباله‌دان منتقل شدند.

en: Comment by %s marked as spam.
fa: دیدگاه‌های %s به‌عنوان جفنگ نشان‌دار شدند.

en: Value
fa: مقدار

en: Key
fa: کلید

en: Add New Custom Field:
fa: افزودن زمینه‌ دل‌خواه تازه:

en: Enter new
fa: افزودن

en: Add Custom Field
fa: افزودن زمینه‌ دل‌خواه

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fa: قبل از این‌که بتوانید پرونده را درون‌ریزی کنید٬ شما باید این ایرادها را برطرف کنید:

en: Choose a file from your computer:
fa: یک پرونده از رایانه خود برگزینید:

en: Maximum size: %s
fa: بیشترین اندازه: %s

en: Upload file and import
fa: بارگذاری پرونده و درون‌ریزی آن

en: Install Themes
fa: نصب پوسته‌ها

en: Manage Themes
fa: مدیریت پوسته‌ها

en: Enable accessibility mode
fa: فعال‌سازی انتقال با کلیک

en: Disable accessibility mode
fa: غیرفعال‌سازی انتقال با کلیک

en: Comment %d does not exist
fa: دیدگاه %d  وجود ندارد

en: You did not enter a category name.
fa: شما نام دسته را ننوشتید.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
fa: ببخشید، برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.

en: Please provide a custom field value.
fa: لطفا مقدار زمینه‌‌ی دلخواه را وارد کنید.

note: translators: %s: date and time
en: Draft saved at %s.
fa: پیش‌نویس در زمان  %s ذخیره شد.

en: Someone
fa: کسی

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
fa: ذخیره‌سازی غیرفعال است: %s در حال ویرایش این برگه است.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
fa: ذخیره‌سازی غیرفعال است: %s در حال ویرایش این نوشته است.

en: Item not updated.
fa: مورد به‌روز نشد.

en: Date
fa: تاریخ

en: Status
fa: وضعیت

en: Scheduled
fa: زمان‌بندی‌شده

en: Invalid plugin page
fa: برگه‌ی افزونه نادرست است

en: Cannot load %s.
fa: امکان بارگذاری %s نیست.

en: Import
fa: درون‌ریزی

en: Edit Comment
fa: ویرایش دیدگاه

en: Go back
fa: بازگشت

en: Sorry, you are not allowed to edit comments on this post.
fa: متاسفانه شما اجازه‌ی ویرایش دیدگاه‌های این نوشته را ندارید.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
fa: این دیدگاه پاک شده است. اگر می‌خواهید آن را ویرایش کنید ابتدا دیدگاه را از زباله‌دان خارج کنید.

en: You are about to mark the following comment as spam:
fa: می‌خواهید ‌این دیدگاه را به نام جفنگ نشانه‌گذاری کنید:

en: You are about to move the following comment to the Trash:
fa: می‌خواهید‌ این دیدگاه را به زباله‌دان منتقل کنید:

en: You are about to delete the following comment:
fa: می‌خواهید‌ این دیدگاه را پاک کنید:
