Administration 4.6.x sv_SE - en to sv_SE translation catalogue (2347 entries)

[ctx: default GMT offset or timezone string]
note: translators: default GMT offset or timezone string. Must be either a valid offset (-12 to 14) 	   or a valid timezone string (America/New_York). See https://secure.php.net/manual/en/timezones.php 	   for all timezone strings supported by PHP.
en: 0
sv_SE: Europe/Stockholm

note: translators: 1: WP_Site_Query, 2: WP_Network_Query
en: Cached and comprehensive site queries improve your network admin experience. The addition of %1$s and %2$s help craft advanced queries with less effort.
sv_SE: Cachade och omfattande webbplatsförfrågningar förbättrar din upplevelse i nätverksadmin. Tillägget av %1$s och %2$s förbättrar prestandan vid skapandet av avancerade förfrågningar

en: Settings now have an <a href="https://make.wordpress.org/core/2016/07/05/customizer-apis-in-4-6-for-setting-validation-and-notifications/">API for enforcing validation constraints</a>. Likewise, customizer controls now support notifications, which are used to display validation errors instead of failing silently.
sv_SE: Inställningar har nu en <a href="https://make.wordpress.org/core/2016/07/05/customizer-apis-in-4-6-for-setting-validation-and-notifications/">API för hantering av validering</a>. Anpassarens kontroller har nu också stöd för notifikationer som kan användas för att visa valideringsfel istället för inte visa något alls vid fel.

en: Multisite, now faster than ever
sv_SE: Multisite, nu snabbare än någonsin

en: WordPress will install and use the newest language packs for your plugins and themes as soon as they&#8217;re available from <a href="https://translate.wordpress.org/">WordPress.org&#8217;s community of translators</a>.
sv_SE: WordPress kommer att installera och använda senaste språkpaketen för dina tillägg och teman så snart de finns tillgängliga via <a href="https://translate.wordpress.org/">WordPress.org's översättningscommunity</a>.

en: Masonry 3.3.2, imagesLoaded 3.2.0, MediaElement.js 2.22.0, TinyMCE 4.4.1, and Backbone.js 1.3.3 are bundled.
sv_SE: Masonry 3.3.2, imagesLoaded 3.2.0, MediaElement.js 2.22.0, TinyMCE 4.4.1 och Backbone.js 1.3.3 inkluderas.

en: Customizer APIs for Setting Validation and Notifications
sv_SE: APIer i anpassaren för notifikationer och validering av inställningar.

note: translators: %s: https://make.wordpress.org/core/2016/07/08/enhancing-register_meta-in-4-6/
en: The Meta Registration API <a href="%s">has been expanded</a> to support types, descriptions, and REST API visibility.
sv_SE: APIn för registrering av metadata <a href="%s">har expanderats</a> för att kunna hantera typer, beskrivningar och synlighet i REST API.

en: Translations On Demand
sv_SE: Översättningar på begäran

note: translators: 1: WP_Term_Query, 2: WP_Post_Type
en: A new %1$s class adds flexibility to query term information while a new %2$s object makes interacting with post types more predictable.
sv_SE: En ny %1$s-klass ger flexibilitet till query term information medan ett nytt %2$s-objekt gör interaktion med posttyper mer förutsägbar.

en: Meta Registration API
sv_SE: API för registrering av meta

en: The HTTP API now leverages the Requests library, improving HTTP standard support and adding case-insensitive headers, parallel HTTP requests, and support for Internationalized Domain Names.
sv_SE: HTTP API utnyttjar nu Requests library som förbättrar HTTP-standardstöd och lägger till skiftlägeskänsliga sidhuvuden, parallella HTTP-förfrågningar och stöd för internationaliserade domännamn.

note: translators: 1: WP_Term_Query, 2: WP_Post_Type
en: %1$s and %2$s
sv_SE: %1$s och %2$s

note: translators: %s: https://make.wordpress.org/core/2016/07/06/resource-hints-in-4-6/
en: <a href="%s">Resource hints help browsers</a> decide which resources to fetch and preprocess. WordPress 4.6 adds them automatically for your styles and scripts making your site even faster.
sv_SE: <a href="%s">Resource hints</a> hjälper webbläsare att välja vilka resurser som ska laddas och förbehandlas. WordPress 4.6 lägger till dem automatiskt för dina stilmallar och skript, vilket gör din webbplats ännu snabbare.

en: Robust Requests
sv_SE: Robusta förfrågningar

en: As you type, WordPress saves your content to the browser. Recovering saved content is even easier with WordPress 4.6.
sv_SE: När du skriver så sparar WordPress ditt innehåll i webbläsaren. Återställning av sparat innehåll är ännu enklare med WordPress 4.6.

note: translators: %s: Home URL appended with 'wordpress.org'
en: Ever accidentally made a link to %s? Now WordPress automatically checks to make sure you didn&#8217;t.
sv_SE: Har du någonsin råkat skapa en länk till %s? Nu kontrollerar WordPress automatiskt så att det inte händer.

en: Content Recovery
sv_SE: Återställning av innehåll

en: Inline Link Checker
sv_SE: Inbyggd kontroll av länkar

en: The WordPress dashboard now takes advantage of the fonts you already have, making it load faster and letting you feel more at home on whatever device you use.
sv_SE: WordPress adminpanel använder nu typsnitt du redan har i ditt operativsystem, vilket gör att det laddas snabbare och får dig att känna dig mer hemma på enheten du använder.

en: Don&#8217;t lose your place: stay on the same page while you update, install, and delete your plugins and themes.
sv_SE: Kom inte av dig, stanna på en och samma sida när du uppdaterar, installerar och raderar tillägg och teman.

en: Native Fonts
sv_SE: Inbyggda typsnitt

en: Thank you for updating to the latest version. WordPress %s changes a lot behind the scenes to make your WordPress experience even better!
sv_SE: Tack för att du uppdaterar till den senaste versionen. WordPress %s uppdaterar mycket under huven för att göra din upplevelse med WordPress än bättre!

en: Streamlined Updates
sv_SE: Smidigare uppdateringar

note: translators: %s: Number of failed updates
en: %s update failed.
sv_SE: %s uppdatering misslyckades.

note: translators: %s: Number of failed updates
en: %s updates failed.
sv_SE: %s uppdateringar misslyckades.

en: Search installed plugins...
sv_SE: Sök bland installerade tillägg...

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses.
sv_SE: Tillägg kan användas i WordPress för att utöka funktionalitet med anpassade funktioner. Tillägg utvecklas oberoende av WordPress kärnutveckling och av flera tusen utvecklare världen över. Alla tillägg i den officiella <a href="%s" target="_blank">tilläggskatalog</a> är kompatibla med licensen som WordPress använder.

en: You can find new plugins to install by searching or browsing the directory right here in your own Plugins section.
sv_SE: Du kan hitta nya tillägg att installera genom att söka eller bläddra i katalogen direkt här i din tilläggspanel.

en: Search plugins by:
sv_SE: Sök efter tillägg baserat på:

en: Convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
sv_SE: Konvertera existerande kategorier till taggar eller taggar till kategorier, selektivt.

en: Import posts from LiveJournal using their API.
sv_SE: Importera inlägg från LiveJournal via dess API.

en: Import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
sv_SE: Importera inlägg och kommentarer från en blogg av typen Movable Type eller TypePad.

en: Import links in OPML format.
sv_SE: Importera länkar i OPML-format.

en: Import posts from an RSS feed.
sv_SE: Importera inlägg från ett RSS-flöde.

en: Import posts &amp; media from Tumblr using their API.
sv_SE: Importera inlägg &amp; media från Tumblr via deras API.

en: Import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
sv_SE: Importera inlägg, sidor, kommentarer, anpassade fält, kategorier och taggar från en WordPress-exporterad fil.

en: Import posts, comments, and users from a Blogger blog.
sv_SE: Importera inlägg, kommentarer och användare från en Blogger-blogg.

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Network Deactivate %s
sv_SE: Inaktivera %s för nätverket

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Delete %s
sv_SE: Radera %s

[ctx: plugin]
note: translators: %s: plugin name
en: Deactivate %s
sv_SE: Inaktivera %s

en: By default, new users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain a password reset link. Uncheck the box if you don&#8217;t want to send the new user a welcome email.
sv_SE: Som standard kommer nya användare att få ett meddelande som berättar att de har lagts till på din webbplats. Meddelandet innehåller även en återställningslänk för lösenord. Avmarkera det här alternativet om du inte vill skicka ett välkomstmeddelande till nya användare.

en: New users are automatically assigned a password, which they can change after logging in. You can view or edit the assigned password by clicking the Show Password button. The username cannot be changed once the user has been added.
sv_SE: Nya användare får automatiskt ett lösenord genererat som de sedan kan ändra efter att ha loggat in. Du kan visa eller ändra genererat lösenord genom att klicka på knappen, Visa lösenord. Användarnamnet kan inte ändras när användaren lagts till.

[ctx: plugin]
note: translators: %s: Plugin name
en: %s was successfully deleted.
sv_SE: %s har raderats.

en: The search for installed plugins will search for terms in their name, description, or author.
sv_SE: Vid sökning bland installerade tillägg så används termer i dess namn, beskrivning eller skaparens namn.

en: Custom Logo
sv_SE: Anpassad logotyp

en: Confirm use of potentially weak password
sv_SE: Bekräfta användning av ett eventuellt svagt lösenord

en: Sorry, you are not allowed to add users to this network.
sv_SE: Du saknar behörighet för att lägga till användare i det här nätverket.

en: Sorry, you are not allowed to create users.
sv_SE: Du saknar behörighet att lägga till användare.

en: New version available. <button class="button-link" type="button">Update now</button>
sv_SE: Ny version tillgänglig. <button class="button-link" type="button">Uppdatera nu</button>

en: Sorry, you are not allowed to update this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att uppdatera den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to update themes for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att uppdatera teman för på den här webbplatsen.

en: The Theme Installer screen requires JavaScript.
sv_SE: Sidan för installation av teman kräver JavaScript.

en: <strong>ERROR</strong>: "Table Prefix" is invalid.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: "Tabellprefix" är ogiltigt..

en: Sorry, you are not allowed to edit templates for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att redigera malla på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to activate plugins for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att aktivera tillägg på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate plugins for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att inaktivera tillägg på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to modify unregistered settings for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att modifiera oregistrerade inställningar för den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to edit plugins for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att redigera tillägg på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to delete this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att radera den här webbplatsen.

en: Manage with Live Preview
sv_SE: Hantera med förhandsgranskning live

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att hantera inställningar för den här webbplatsen.

note: translators: %s: WordPress Planet URL
en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project and the <a href="%s">WordPress Planet</a>.
sv_SE: <strong>Nyheter - WordPress</strong> &mdash; Senaste nyheterna från WordPress officiella projektsida och <a href="%s">WordPress Planet</a>.

en: Sorry, you are not allowed to add links to this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att lägg till länkar på den här webbplatsen.

note: translators: %s: WordPress Planet URL
en: <strong>WordPress News</strong> &mdash; Latest news from the official WordPress project, the <a href="%s">WordPress Planet</a>, and popular plugins.
sv_SE: <strong>Nyheter - WordPress</strong> &mdash; Senaste nyheterna från WordPress officiella projektsida, <a href="%s">WordPress Planet</a> och populära tillägg.

en: Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a>.
sv_SE: Hej, Det här är en kommentar.
    För att komma igång med moderering, redigering och radering av kommentarer, besök sidan för kommentarer i adminpanelen.
    Kommentarsförfattares visningsbilder kommer från <a href="https://gravatar.com">Gravatar</a>.

[ctx: theme]
note: translators: %s: Theme name
en: %s was successfully deleted.
sv_SE: %s har raderats.

en: A WordPress Commenter
sv_SE: En kommentarsförfattare

en: Grid Layout
sv_SE: Rutnätslayout

en: Footer Widgets
sv_SE: Sidfotwidgets

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: E-Commerce
sv_SE: E-handel

en: Education
sv_SE: Utbildning

en: Entertainment
sv_SE: Underhållning

en: Food & Drink
sv_SE: Mat & dryck

en: News
sv_SE: Nyheter

en: Photography
sv_SE: Fotografi

note: translators: 1: Codex URL to release notes, 2: new WordPress version, 3: URL to network admin, 4: accessibility text
en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Please update now</a>.
sv_SE: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> är tillgängligt! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Vänligen uppdatera nu</a>.

en: Please update WordPress now
sv_SE: Vänligen uppdatera WordPress nu

note: translators: 1: Codex URL to release notes, 2: new WordPress version
en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! Please notify the site administrator.
sv_SE: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> finns tillgängligt! Vänligen notifiera webbplatsens administratör.

note: translators: %s: Number of plugins
en: %s plugin successfully updated.
sv_SE: %s tillägg uppdaterades.

note: translators: %s: Number of themes
en: %s theme successfully updated.
sv_SE: %s tema uppdaterades.

note: translators: %s: Number of plugins
en: %s plugins successfully updated.
sv_SE: %s tillägg uppdaterades.

note: translators: %s: Number of themes
en: %s themes successfully updated.
sv_SE: %s teman uppdaterades.

en: This will replace the current editor content with the last backup version. You can use undo and redo in the editor to get the old content back or to return to the restored version.
sv_SE: Det här kommer att ersätta nuvarande innehåll i redigeraren med den senaste sparade versionen. Du kan använda knapparna ångra och gör om i redigeraren för att återställa önskad version.

en: Close media attachment panel
sv_SE: Stäng panelen med mediabilagor

en: Embed Template
sv_SE: Inbäddningsmall

en: Embed 404 Template
sv_SE: 404-mall för inbäddning

en: Embed Content Template
sv_SE: Innehållsmall för inbäddning

en: Embed Header Template
sv_SE: Sidhuvudmall för inbäddning

en: Embed Footer Template
sv_SE: Sidfotmall för inbäddning

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
sv_SE: Du saknar behörighet för att få åtkomst till den här sidan.

en: Need help? Use the Help tab above the screen title.
sv_SE: Behöver du hjälp? Använd fliken hjälp uppe till höger på sidan.

en: No plugin specified.
sv_SE: Inget tillägg specificerat.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att installera tillägg på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to update plugins for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att uppdatera tillägg på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to delete plugins for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att radera tillägg på den här webbplatsen.

en: Plugin could not be deleted.
sv_SE: Tillägg kunde inte raderas.

en: Sorry, you are not allowed to manage plugins for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att hantera tillägg på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to edit the links for this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att redigera länkar på den här webbplatsen.

en: (Private post)
sv_SE: (Privat inlägg)

[ctx: plugin]
en: Active
sv_SE: Aktivt

en: No theme specified.
sv_SE: Inget tema specificerat.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att installera teman på den här webbplatsen.

en: Update failed.
sv_SE: Uppdateringen misslyckades.

en: Sorry, you are not allowed to delete themes on this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att radera teman på den här webbplatsen.

en: Theme could not be deleted.
sv_SE: Temat kunde inte raderas.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links above the posts list to only show posts with that status. The default view is to show all posts.
sv_SE: Du kan filtrera listan av inlägg efter inläggsstatus genom att använda textlänkarna ovanför listan för att endast visa inlägg med specifik status. Som standard visas alla inlägg.

en: Sorry, you are not allowed to export the content of this site.
sv_SE: Du saknar behörighet för att exportera innehållet på den här webbplatsen.

en: Sorry, you are not allowed to customize headers.
sv_SE: Du saknar behörighet för att anpassa sidhuvuden.

en: Close the Customizer and go back to the previous page
sv_SE: Stäng anpassaren och gå tillbaka till föregående sida

[ctx: admin screen]
note: translators: %s: taxonomy name
en: &larr; Back to %s
sv_SE: &larr; Tillbaka till %s

en: Sorry, you are not allowed to import content.
sv_SE: Du saknar behörighet för att importera innehåll.

en: Release Design Lead
sv_SE: Designansvarig för release

en: Release Deputy
sv_SE: Ställföreträdare för release

en: JavaScript Library Updates
sv_SE: Uppdatering av JavaScriptsbibliotek

en: Editor Improvements
sv_SE: Förbättringar för redigeraren

note: translators: %s: Codex URL
en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="%s">use in your theme</a>.
sv_SE: Anpassade fält kan användas för att lägga till extra metadata som du sedan kan <a href="%s">hämta via ditt tema</a>.

note: translators: %s: Codex URL
en: Allow <a href="%s">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
sv_SE: Tillåt <a href="%s">trackbacks and pingar</a> till den här sidan.

note: translators: %s: Codex URL
en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="%s">pingbacks</a>, no other action necessary.
sv_SE: Trackbacks är ett sätt att notifiera olika bloggsystem att du har länkat till dem. Ange URL(erna) du vill skicka trackbacks till. Om du länkar till andra WordPress-webbplatser så notifieras dessa automatiskt genom att använda <a href="%s">pingbacks</a>, då behöver inget anges i detta fält.

note: translators: %s: Codex URL
en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="%s">Learn more about manual excerpts</a>.
sv_SE: Utdrag är en handgjord valfri summering av innehållet som kan användas i temat. <a href="%s">Lär dig mer om manuella utdrag</a>.

en: The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Note that &lt;p&gt; and &lt;br&gt; tags are converted to line breaks when switching to the Text editor to make it less cluttered. When you type, a single line break can be used instead of typing &lt;br&gt;, and two line breaks instead of paragraph tags. The line breaks are converted back to tags automatically.
sv_SE: Text-läget låter dig ange HTML tillsammans med innehållstexten. Notera att taggarna &lt;p&gt; och &lt;br&gt; automatiskt konverteras till radbrytningar när man växlar läge i redigeraren för att göra det mindre rörigt. När du skriver kan en enkelt radbrytning användas istället för att ange &lt;br&gt; och två radbrytningar kan användas för styckeindelning. Radbrytningarna konverteras automatiskt tillbaka till taggar.

en: Visual mode gives you an editor that is similar to a word processor. Click the Toolbar Toggle button to get a second row of controls.
sv_SE: Det visuella läget ger dig en redigeraren som kan liknas vid en ordbehandlare. Klicka på knappen för utökad verktygsrad för att få ytterligare en rad med verktyg.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file restored from the trash. | %s media files restored from the trash.
sv_SE[0]: %s mediafil återställd från papperskorgen.
sv_SE[1]: %s mediafiler återställda från papperskorgen.

en: Error saving media file.
sv_SE: Fel vid sparande av mediafil.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file moved to the trash. | %s media files moved to the trash.
sv_SE[0]: %s mediafil flyttad till papperskorgen.
sv_SE[1]: %s mediafiler flyttade till papperskorgen.

en: Media file attached.
sv_SE: Mediafil bifogad.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file attached. | %s media files attached.
sv_SE[0]: %s mediafil bifogad.
sv_SE[1]: %s mediafiler bifogade.

en: Media file detached.
sv_SE: Mediafil borttagen som bilaga.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file detached. | %s media files detached.
sv_SE[0]: %s mediafil borttagen som bilaga.
sv_SE[1]: %s mediafiler borttagna som bilagor.

note: translators: %s: number of media files
en: %s media file permanently deleted. | %s media files permanently deleted.
sv_SE[0]: %s mediafil raderad permanent.
sv_SE[1]: %s mediafiler raderade permanent.

en: Media file updated.
sv_SE: Mediafil uppdaterad.

note: translators: 1: theme name, 2: version number translators: 1: plugin name, 2: version number
en: View %1$s version %2$s details
sv_SE: Visa detaljer för version %2$s av %1$s

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators. Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
sv_SE: <strong>Publicera</strong> &mdash; Du kan ställa in villkoren för att publicera inlägget i panelen Publicera. För status, synlighet, och publicera (direkt), klicka på länken Redigera för att visa fler alternativ. Synlighet omfattar alternativ för att lösenordsskydda ett inlägg eller för att klistra det överst i ditt flöde på obestämd tid. Alternativet för att lösenordsskydda kan användas för att ange ett valfritt lösenord för varje post. Det privata alternativet döljer inlägget från alla utom redaktörer och administratörer. Under alternativet publicera (direkt) kan du tidsinställa publiceringen framåt eller bakåt i tiden.

en: Error while saving the new email address. Please try again.
sv_SE: Ett fel uppstod när den nya e-postadressen skulle sparas. Vänligen försök igen.

note: translators: %s: new email
en: There is a pending change of your email to %s.
sv_SE: En ändring av din e-postadress till %s står som väntande.

note: translators: %s: edit page url
en: User has been added to your site. <a href="%s">Edit user</a>
sv_SE: Användaren har lagts till på din webbplats. <a href="%s">Redigera användare</a>

en: You can narrow the list by file type/status or by date using the dropdown menus above the media table.
sv_SE: Du kan filtrera listan till att visa specifika filtyper/statusar eller datum genom att använda rullgardinsmenyn ovanför tabellen.

en: New theme activated.
sv_SE: Nytt tema aktiverat.

en: The following themes are installed but incomplete.
sv_SE: Följande teman är installerade men inte kompletta.

en: Settings saved and theme activated.
sv_SE: Inställningar sparade och tema aktiverat.

en: The name of the database you want to use with WordPress.
sv_SE: Namnet på databasen du vill använda för WordPress.

en: Your database username.
sv_SE: Din databasanvändare.

en: Your database password.
sv_SE: Ditt databaslösenord.

en: Sorry, you are not allowed to manage this item.
sv_SE: Du saknar behörighet för att hantera den här posten.

en: https://wordpress.org/themes/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/themes/

note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: %1$s by %2$s (will also <strong>delete its data</strong>)
sv_SE: %1$s av %2$s (kommer även <strong>radera dess data</strong>)

[ctx: plugin]
note: translators: 1: plugin name, 2: plugin author
en: %1$s by %2$s
sv_SE: %1$s av %2$s

note: translators: %s: new admin email
en: There is a pending change of the admin email to %s.
sv_SE: En ändring av e-postadress för admin till %s står som väntande.

note: translators: 1: UTC abbreviation, 2: UTC time
en: Universal time (%1$s) is %2$s.
sv_SE: Universal tid (%1$s) är %2$s.

en: Dismiss the welcome panel
sv_SE: Stäng välkomstpanelen

note: translators: %s: wp-config.php
en: Your %s file has an empty database table prefix, which is not supported.
sv_SE: Din %s saknar angivet databasprefix, vilket inte stöds.

note: translators: %s: DO_NOT_UPGRADE_GLOBAL_TABLES
en: The constant %s cannot be defined when installing WordPress.
sv_SE: Konstanten %s kan inte vara angiven vid installation av WordPress.

en: WordPress has been installed. Thank you, and enjoy!
sv_SE: WordPress har installerats. Tack. Ha det så kul!

en: You are using a development version of WordPress. These feature plugins are also under development. <a href="%s">Learn more</a>.
sv_SE: Du använder en utvecklingsversion av WordPress. Dessa funktionstillägg är också under utveckling. <a href="%s">Ta reda på mer</a>.

en: Reviews
sv_SE: Omdömen

en: Read all reviews on WordPress.org or write your own!
sv_SE: Läs alla omdömen eller lägg till ett eget på WordPress.org!

note: translators: 1: number of stars (used to determine singular/plural), 2: number of reviews
en: Reviews with %1$d star: %2$s. Opens in a new window. | Reviews with %1$d stars: %2$s. Opens in a new window.
sv_SE[0]: Omdömen med %1$d stjärna: %2$d. Öppnas i ett nytt fönster.
sv_SE[1]: Omdömen med %1$d stjärnor: %2$d. Öppnas i ett nytt fönster.

en: Click the image to edit or update
sv_SE: Klicka på bilden för att redigera eller uppdatera

en: Attach to existing content
sv_SE: Bifoga till existerande innehåll

en: Theme zip file
sv_SE: Zip-fil med tema

en: Scale Image Help
sv_SE: Hjälp för skalning av bilder

en: New dimensions:
sv_SE: Nya dimensioner:

en: scale width
sv_SE: skalningsbredd

en: scale height
sv_SE: skalningshöjd

en: Image Crop Help
sv_SE: Hjälp för beskärning av bilder

en: crop ratio width
sv_SE: bredd beskärningsförhållande

en: crop ratio height
sv_SE: höjd beskärningsförhållande

en: selection width
sv_SE: markeringsbredd

en: selection height
sv_SE: markeringshöjd

en: Thumbnail Settings Help
sv_SE: Hjälp för miniatyrinställningar

[ctx: dashboard]
note: translators: 1: type of comment, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: %1$s on %2$s %3$s
sv_SE: %1$s till %2$s %3$s

en: View more comments
sv_SE: Visa fler kommentarer

en: Dismiss the browser warning panel
sv_SE: Stäng panelen med webbläsarvarningen

en: Taxonomy Template
sv_SE: Taxonomimall

en: Date Template
sv_SE: Datummall

en: Singular Template
sv_SE: Mall för enskilda inlägg

en: Single Page
sv_SE: Enskild sida

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s comment in moderation | %s comments in moderation
sv_SE[0]: %s kommentar inväntar granskning
sv_SE[1]: %s kommentarer inväntar granskning

en: View this comment
sv_SE: Visa denna kommentar

note: translators: %s: attachment title
en: Attach &#8220;%s&#8221; to existing content
sv_SE: Bifoga &#8221;%s&#8221; till existerande innehåll

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
sv_SE: Flytta &#8221;%s&#8221; till papperskorgen

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
sv_SE: Radera &#8221;%s&#8221; permanent

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Trash
sv_SE: Äterställ &#8221;%s&#8221; från papperskorgen

en: No plugins found for &#8220;%s&#8221;.
sv_SE: Inga tillägg funna för &#8221;%s&#8221;.

en: Search for plugins in the WordPress Plugin Directory.
sv_SE: Sök efter tillägg i WordPress tilläggskatalog.

note: translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
sv_SE: Snabbredigera &#8221;%s&#8221; direkt

note: translators: %s: taxonomy term name
en: Delete &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Radera &#8221;%s&#8221;

note: translators: %s: taxonomy term name
en: View &#8220;%s&#8221; archive
sv_SE: Visa arkiv för &#8221;%s&#8221;

en: Update progress
sv_SE: Uppdateringsframsteg

en: Another update is currently in progress.
sv_SE: En annan uppdatering körs för närvarande.

en: Edit this comment
sv_SE: Redigera denna kommentar

en: Quick edit this comment inline
sv_SE: Snabbredigera denna kommentar direkt

note: translators: %s: stream_get_contents()
en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function %s
sv_SE: SSH2 PHP-tillägget är tillgängligt, men kräver PHP5-funktionen %s

[ctx: attachment filter]
en: Trash
sv_SE: Papperskorg

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
sv_SE: &#8221;%s&#8221; (Redigera)

note: translators: %s: title of the post the attachment is attached to
en: Detach from &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Ta bort som bifogad från &#8221;%s&#8221;

en: Restore this comment from the spam
sv_SE: Avmarkera denna kommentar som skräppost

note: translators: %s: importer slug
en: The %s importer is invalid or is not installed.
sv_SE: Importören %s är ogiltig eller är inte installerad.

[ctx: comment status]
en: Pending
sv_SE: Väntande

note: translators: %s: size in pixels
en: Images should be at least %s wide.
sv_SE: Bilder bör vara minst %s breda.

note: translators: %d: custom header width translators: %d: custom header height
en: %d pixels
sv_SE: %d pixlar

note: translators: %s: size in pixels
en: Images should be at least %s tall.
sv_SE: Bilder bör vara minst %s höga.

note: translators: %s: size in pixels
en: Suggested width is %s.
sv_SE: Föreslagen bredd är %s.

note: translators: %s: size in pixels
en: Suggested height is %s.
sv_SE: Föreslagen höjd är %s.

en: Send User Notification
sv_SE: Skicka användaren en notifikation

en: Send the new user an email about their account.
sv_SE: Skicka ett meddelande till nya användare med kontouppgifter.

[ctx: menu location]
note: translators: %s: menu name
en: (Currently set to: %s)
sv_SE: (Just nu satt till: %s)

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed one security issue.
sv_SE: <strong>Version %s</strong> åtgärdar en sårbarhet.

note: translators: %s: site link
en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
sv_SE: Välkommen till %s. Det här är ditt första inlägg. Redigera eller radera det, sen kan du börja blogga.

note: translators: %s: Gravatar URL
en: You can change your profile picture on <a href="%s">Gravatar</a>.
sv_SE: Du kan ändra din profilbild på <a href="%s">Gravatar</a>.

en: https://en.gravatar.com/
sv_SE: https://sv.gravatar.com/

en: Profile Picture
sv_SE: Profilbild

en: Maintenance Releases
sv_SE: Underhållsrelease

en: Security Releases
sv_SE: Säkerhetsrelease

en: Maintenance and Security Releases
sv_SE: Underhålls- och säkerhetsrelease

en: Plain
sv_SE: Enkel

en: WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. Custom URL structures can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
sv_SE: WordPress ger dig möjligheten att skapa en anpassad URL-struktur för dina permalänkar och arkiv. En anpassad URL-struktur kan förbättra estetiken, användarvänligheten och framtidskompatibilitet för dina länkar. Ett <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">antal taggar finns tillgängliga</a> och här följer några exempel för att komma igång.

en: Permalinks can contain useful information, such as the post date, title, or other elements. You can choose from any of the suggested permalink formats, or you can craft your own if you select Custom Structure.
sv_SE: Permalänkar kan innehålla användbar information, så som inläggsdatum, titel eller andra element. Du kan kan välja mellan något av de föreslagna permalänksformaten eller så kan du skapa ett eget format genom att välja anpassad struktur.

note: translators: %s: Codex URL
en: Need more help? <a href="%s">We got it</a>.
sv_SE: Behöver du mer hjälp? <a href="%s">Vi har den</a>.

note: translators: %s: localhost
en: You should be able to get this info from your web host, if %s doesn&#8217;t work.
sv_SE: Du bör kunna få denna information från ditt webbhotell om %s inte fungerar.

note: translators: %s: wp-config.php
en: Sorry, but I can&#8217;t write the %s file.
sv_SE: Ledsen, det går inte att skriva till filen %s.

note: translators: %s: wp-config.php
en: You can create the %s manually and paste the following text into it.
sv_SE: Du kan skapa %s manuellt och kopiera in följande text i den.

note: translators: 1: wp-config-sample.php, 2: wp-config.php
en: If for any reason this automatic file creation doesn&#8217;t work, don&#8217;t worry. All this does is fill in the database information to a configuration file. You may also simply open %1$s in a text editor, fill in your information, and save it as %2$s.
sv_SE: Om filen av någon anledning inte kan skapas automatiskt, oroa dig inte. Allt detta gör är att spara databasuppgifter som en konfigurationsfil. Du kan helt enkelt öppna %1$s i valfri textredigerare, fylla i dina uppgifter och spara den som %2$s.

note: translators: %s: wp-config.php
en: We&#8217;re going to use this information to create a %s file.
sv_SE: Vi kommer att använda denna information för att skapa filen %s.

note: translators: %s: wp-content/uploads
en: Default is %s
sv_SE: Standard är %s

note: translators: %s: style.css
en: The theme is missing the %s stylesheet.
sv_SE: Temat saknar stilmallen %s.

note: translators: %s: style.css
en: The %s stylesheet doesn&#8217;t contain a valid theme header.
sv_SE: Stilmallen %s saknar giltigt informationshuvud.

note: translators: %s: index.php
en: The theme is missing the %s file.
sv_SE: Temat saknar filen %s.

note: translators: 1: .po 2: .mo
en: The language pack is missing either the %1$s or %2$s files.
sv_SE: Språkpaketet saknar antingen %1$s- eller %2$s-filen.

en: If you have marked themes as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
sv_SE: Om du har markerat teman som favoriter på WordPress.org så kan du bläddra bland dessa här.

en: Allow automatic database repair
sv_SE: Tillåt automatisk reparation av databasen

en: Database repair results
sv_SE: Resultat för databasreparation

[ctx: themes]
en: Favorites
sv_SE: Favoriter

en: Check secret keys
sv_SE: Kontrollera hemliga nycklar

en: WordPress database repair
sv_SE: WordPress databasreparation

en: Before getting started
sv_SE: Innan vi börjar

en: Set up your database connection
sv_SE: Konfigurera din databasanslutning

en: Successful database connection
sv_SE: Anslutning till databasen lyckades

note: translators: %s: walker class name
en: The Walker class named %s does not exist.
sv_SE: 'Walker'-klassen med namnet %s existerar inte.

note: translators: %s: nav menu title
en: %s has been updated.
sv_SE: %s har uppdaterats.

note: translators: 1: drop-in constant name, 2: wp-config.php
en: Requires %1$s in %2$s file.
sv_SE: Kräver %1$s i %2$s.

note: translators: %s: file name
en: You are about to delete %s.
sv_SE: Du är på väg att radera %s.

note: translators: %s: date and time
en: Daylight saving time begins on: %s.
sv_SE: Sommartiden startar: %s.

note: translators: %s: date and time
en: Standard time begins on: %s.
sv_SE: Vintertiden startar: %s.

note: translators: %s: mu-plugins directory name
en: Files in the %s directory are executed automatically.
sv_SE: Filer i mappen %s körs automatiskt.

en: Sorry, you are not allowed to manage these items.
sv_SE: Du saknar behörighet för att hantera dessa poster.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
sv_SE: Detta rensar alla poster från listan med inaktiva widgets. Du kommer inte kunna återställa några anpassningar.

en: Users list navigation
sv_SE: Navigation för användarlista

en: Users list
sv_SE: Användarlista

en: One of the selected users is not a member of this site.
sv_SE: En av de valda användarna är inte medlem på denna webbplats.

en: Clear Inactive Widgets
sv_SE: Rensa inaktiva widgets

en: Filter users list
sv_SE: Filtrera lista med användare

en: Filter media items list
sv_SE: Filtrera lista med mediaposter

en: Media items list navigation
sv_SE: Navigation för mediaobjektslista

en: Media items list
sv_SE: Mediaobjektslista

note: translators: %s: file extension
en: %s files
sv_SE: %s-filer

en: Filter themes list
sv_SE: Filtrera lista med teman

en: Themes list
sv_SE: Temalista

en: Install Parent Theme
sv_SE: Installera temaförälder

en: The selected plugin has been <strong>deleted</strong>.
sv_SE: Valt tillägg har <strong>raderats</strong>.

en: All selected plugins are up to date.
sv_SE: Alla valda tillägg är uppdaterade.

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (active)
sv_SE: Redigerar %s (aktiv)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (active)
sv_SE: Visar %s (aktiv)

note: translators: %s: plugin file name
en: Editing %s (inactive)
sv_SE: Redigera %s (inaktiv)

note: translators: %s: plugin file name
en: Browsing %s (inactive)
sv_SE: Visar %s (inaktiv)

en: Filter plugins list
sv_SE: Filtrera lista med tillägg

en: Plugins list navigation
sv_SE: Navigation för tilläggslista

en: Plugins list
sv_SE: Tilläggslista

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Documentation on Nginx configuration</a>.
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Nginx">Dokumentation för konfiguration i Nginx</a>.

note: translators: %s: local time
en: Local time is %s.
sv_SE: Lokal tid är %s.

[ctx: site]
en: Add New
sv_SE: Skapa ny

en: Links list
sv_SE: Länklista

en: Toggle panel: %s
sv_SE: Växla panel: %s

en: Get Version %s
sv_SE: Hämta version %s

note: translators: 1: Site Wide Only: true, 2: Network: true
en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
sv_SE: Tilläggshuvudet %1$s har fasats ut. Använd %2$s istället.

en: Edit permalink
sv_SE: Redigera permalänk

en: Saving revision&hellip;
sv_SE: Sparar version&hellip;

note: translators: user login
en: What should be done with content owned by %s?
sv_SE: Vad ska göras med innehåll skapat av %s?

en: Select a user
sv_SE: Välj en användare

en: Site: %s
sv_SE: Webbplats:%s

en: User has no sites or content and will be deleted.
sv_SE: Användaren har inga webbplatser eller innehåll och kommer att raderas.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
sv_SE: När du trycker på knappen &#8221;Bekräfta radering&#8221; så kommer användaren att raderas permanent.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
sv_SE: När du trycker på knappen &#8221;Bekräfta radering&#8221; så kommer dessa användare att raderas permanent.

en: Theme Footer
sv_SE: Sidfor för tema

en: Theme Header
sv_SE: Sidhuvud för tema

en: Invalid image URL
sv_SE: Ogiltig bildadress

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
sv_SE: Du har valt att radera användaren från alla nätverk och webbplatser.

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
sv_SE: Du har valt att radera följande användare från alla nätverk och webbplatser.

en: Warning! User %s cannot be deleted.
sv_SE: Varning! Användaren %s kan inte raderas.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
sv_SE: Varning! Användaren kan inte raderas. Användaren %s är nätverksadministratör.

en: Items list navigation
sv_SE: Navigation för postlista

en: Items list
sv_SE: Postlista

en: Additional settings
sv_SE: Övriga inställningar

en: Boxes
sv_SE: Paneler

en: %s column | %s columns
sv_SE[0]: %s kolumn
sv_SE[1]: %s kolumner

en: Pagination
sv_SE: Sidindelning

en: View Mode
sv_SE: Visningsläge

note: translators: 1: Title of an update, 2: Error message
en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
sv_SE: Ett fel uppstod vid uppdatering av %1$s: %2$s

en: No role
sv_SE: Ingen roll

[ctx: no user roles]
en: None
sv_SE: Ingen

en: View all drafts
sv_SE: Visa alla utkast

note: translators: 1: comment author, 2: notification if the comment is pending
en: From %1$s %2$s
sv_SE: Från %1$s %2$s

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, from a different calendar year, see https://secure.php.net/date
en: M jS Y
sv_SE: j M Y

en: End date:
sv_SE: Slutdatum:

note: translators: %s: the new user
en: User %s added
sv_SE: Användaren %s tillagd

[ctx: comments]
note: translators: %s: all comments count
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: pending comments count
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Väntande <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Väntande <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: approved comments count
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Godkänd <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Godkända <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: spam comments count
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Skräppost <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Skräpposter <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
note: translators: %s: trashed comments count
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Papperskorg <span class="count">(%s)</span>

[ctx: column name]
en: Submitted On
sv_SE: Postad

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to initialize a SFTP subsystem session with the SSH2 Server %s
sv_SE: Det gick inte att initiera en SFTP subsystemssession med SSH2-servern %s

en: No pending comments
sv_SE: Inga väntande kommentarer

en: Network Active
sv_SE: Aktivt för nätverk

en: Network Only
sv_SE: Endast nätverk

en: Saving&hellip;
sv_SE: Sparar&hellip;

en: Filter items list
sv_SE: Filtrera lista med poster

note: translators: %s: default category
en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
sv_SE: Att radera en kategori raderar inte inläggen i kategorin. Istället kommer inlägg som endast var associerade med den raderade kategorin att läggas till i kategorin %s.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
sv_SE: Du kan visa inlägg i en enkel titellista eller tillsammans med utdrag genom att använda fliken Panelinställningar.

en: Content to export
sv_SE: Innehåll att exportera

note: translators: %s: comment date
en: Submitted on: %s
sv_SE: Postad: %s

[ctx: comment]
en: Permalink:
sv_SE: Permalänk:

en: Page scheduled for: %s.
sv_SE: Sida schemalagd för: %s.

en: Page draft updated.
sv_SE: Utkast av sida uppdaterat.

en: Page published.
sv_SE: Sida publicerad.

en: Page submitted.
sv_SE: Sida sparad.

en: Post submitted.
sv_SE: Inlägg sparat.

en: Post scheduled for: %s.
sv_SE: Inlägg schemalagt för: %s.

en: Post draft updated.
sv_SE: Utkast av inlägg uppdaterat.

en: Post published.
sv_SE: Inlägg publicerat.

en: View page
sv_SE: Visa sida

en: Filter comments list
sv_SE: Filtrera lista med kommentarer

en: Comments list navigation
sv_SE: Navigation för kommentarslista

en: Comments list
sv_SE: Kommentarslista

en: Preview post
sv_SE: Förhandsgranska inlägg

en: Preview page
sv_SE: Förhandsgranska sidan

en: In the <strong>Submitted On</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
sv_SE: I kolumnen <strong>Postad</strong> visar datum och tid för när kommentaren postades på din webbplats. Att klicka på ett datum/tid tar dig till kommentaren på webbplatsens framsida.

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
sv_SE: I kolumnen <strong>Kommentar</strong> ger musaktivitet över en kommentar möjlighet att godkänna, svara (och godkänna), snabbredigera, redigera, märka som skräppost eller ta bort kommentaren.

en: The current theme does not support a flexible sized header image.
sv_SE: Aktuellt tema har inte stöd för sidhuvudsbild i flexible storlek.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
sv_SE: Du saknar behörighet för att redigera kommentarer.

note: translators: 1: comments count 2: post title
en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
sv_SE: Kommentarer (%1$s) till &#8221;%2$s&#8221;

note: translators: %s: comment link
en: In reply to %s.
sv_SE: Som svar till %s.

en: The current theme does not support uploading a custom header image.
sv_SE: Aktuellt tema har inte stöd för uppladdning av anpassade bilder för sidhuvud.

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it?
sv_SE: Du använder det automatiskt genererade lösenordet för ditt konto. Vill du ändra det?

en: You have specified this user for removal:
sv_SE: Du har markerat följande användare för borttagning:

note: translators: 1: User's display name.
en: Log %s out of all locations.
sv_SE: Logga ut %s från alla enheter.

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
sv_SE: Har du förlorat din telefon eller har du lämnat en offentlig dator fortfarande inloggad? Du kan logga ut från alla andra platser, men förbli inloggad här.

en: Log Out Everywhere Else
sv_SE: Logga ut på alla andra enheter

en: Cancel password change
sv_SE: Avbryt ändring av lösenord

en: Sessions
sv_SE: Sessioner

en: Account Management
sv_SE: Kontoadministration

en: Generate Password
sv_SE: Generera lösenord

note: translators: The non-breaking space prevents 1Password from thinking the text "log in" should trigger a password save prompt.
en: You will need this password to log&nbsp;in. Please store it in a secure location.
sv_SE: Du behöver det här lösenordet för att logga in. Spara det på ett säkert ställe.

en: No approved comments
sv_SE: Inga godkända kommentarer

en: %s approved comment | %s approved comments
sv_SE[0]: %s godkänd kommentar
sv_SE[1]: %s godkända kommentarer

en: %s pending comment | %s pending comments
sv_SE[0]: %s väntande kommentar
sv_SE[1]: %s väntande kommentarer

en: No comments
sv_SE: Inga kommentarer

en: Image could not be processed.
sv_SE: Bilden kunde inte behandlas.

en: %s comment | %s comments
sv_SE[0]: %s kommentar
sv_SE[1]: %s kommentarer

note: translators: %s: plugin name
en: Edit %s
sv_SE: Redigera %s

en: Confirm use of weak password
sv_SE: Bekräfta användning av svagt lösenord

en: Confirm Password
sv_SE: Bekräfta lösenord

note: Translators: 1: wp-config.php; 2: Secret key service URL.
en: While you are editing your %1$s file, take a moment to make sure you have all 8 keys and that they are unique. You can generate these using the <a href="%2$s">WordPress.org secret key service</a>.
sv_SE: Medan du redigerar din %1$s. kontrollera även så att du har alla 8 nycklar angivna och att dessa är unika. Du kan generera dessa med tjänsten för <a href="%2$s">hemliga nycklar på WordPress.org</a>

en: Show more details
sv_SE: Visa fler detaljer

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Förhandsvisning &#8221;%s&#8221;

en: %s post by this author | %s posts by this author
sv_SE[0]: %s inlägg av denna författare
sv_SE[1]: %s inlägg av denna författare

en: Last page
sv_SE: Sista sidan

en: This category already exists.
sv_SE: Den här kategorien finns redan.

en: More actions
sv_SE: Fler åtgärder

en: Comment status
sv_SE: Kommentarsstatus

en: Date and time
sv_SE: Datum och tid

note: translators: %s: post link
en: In response to: %s
sv_SE: Som svar till: %s

note: translators: %s: comment link
en: In reply to: %s
sv_SE: Som svar till: %s

en: First page
sv_SE: Första sidan

en: Enter the address here if you <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">want your site home page to be different from your WordPress installation directory.</a>
sv_SE: Ange adressen här om du <a href="https://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">vill att din webbplats startsida ska vara en annan än WordPress installationskatalog.</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Versionshantering</a>

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
sv_SE: Du kan även bädda in media från flera populära webbplatser inklusive Twitter, YouTube, Flickr med fler genom att klistra in objektets URL på en egen rad av innehåller för ditt inlägg/sida. För att ta reda på mer om inbäddningar, <a href="https://codex.wordpress.org/Embeds">se dokumentationen för WordPress</a>.

en: <strong>Format</strong> &mdash; Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
sv_SE: <strong>Format</strong> - Inläggsformat bestämmer hur ditt tema kommer att visa specifika inlägg. Exempel, du kan ha ett <em>standard</em>-blogginlägg med en rubrik och stycken eller en kort <em>notis</em> som består av en rubrik och en kort text. Besök dokumentationen för <a href="https://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">beskrivningar av alla inläggstyper</a>. Ditt tema kan aktivera alla eller något av de 10 olika formaten.

en: WordPress is not notifying any <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
sv_SE: WordPress kontaktar inga <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">uppdateringstjänster</a> på grund av din webbplats <a href="%s">integritetsinställningar</a>.

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Dokumentation för taggar</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Dokumentation för skrivinställningar</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation för hur man skapar nya sidor</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Dokumentation för hantering av sidor</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Dokumentation för menyer</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Dokumentation för importering</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Dokumentation för anpassad bakgrund</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Dokumentation för tilläggsredigering</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Dokumentation för widgets</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Dokumentation för adminpanelens startsida</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Dokumentation för länkkategorier</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Posts_Screen" target="_blank">Dokumentation för hantering av inlägg</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Dokumentation för kategorier</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation för hur man installerar teman</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation för hur man lägger till användare</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Dokumentation för läsinställningar</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation för hur man skapa länkar</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Dokumentation för diskussioninställningar</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Dokumentation för permalänksinställningar</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Dokumentation för användarprofiler</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation för hur man laddar upp mediafiler</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Dokumentation för hantering av användare</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Administration_Screen#Comments" target="_blank">Dokumentation för kommentarer</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Dokumentation för skapande och redigering av inlägg</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Dokumentation för uppdatering av WordPress</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Dokumentation för mediainställningar</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Dokumentation för exportering</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Dokumentation för hantering av länkar</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Dokumentation för anpassat sidhuvud</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Dokumentation för verktyg</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Dokumentation för mediabibliotek</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Dokumentation för redigering av sidor</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Dokumentation för hur man redigerar media</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Dokumentation för roller och rättigheter</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Dokumentation för användning av permalänkar </a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Dokumentation för tangentbordsgenvägar</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Dokumentation för hur man skapar tillägg</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Dokumentation för Mina webbplatser</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Mer information</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Dokumentation för hur man motverkar skräpkommentarer</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Dokumentation för hur man formaterar datum och tid </a>.

en: You can update to <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
sv_SE: Du kan uppdatera till <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatiskt eller ladda ner paketet och installera det manuellt:

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
sv_SE: <strong>Viktigt:</strong> Innan du uppdaterar, ta en <a href="https://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">backup av din databas och filer</a>. För mer hjälp med uppdateringar se <a href="https://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">WordPress Codex</a> (engelska).

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Dokumentation för att lägga till nya teman</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Dokumentation för utveckling av teman</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Dokumentation för hur man avänder teman</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Dokumentation filredigering</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Dokumentation för Template Tags</a>

en: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Dokumentation för hantering av tillägg</a>

note: translators: %s: the option/setting
en: The %s setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See https://codex.wordpress.org/Settings_API
sv_SE: Inställningen %s är inte registrerad. Användning av icke registrerade inställningar har upphört. Se https://codex.wordpress.org/Settings_API

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
sv_SE: Uppdateringen kan inte installeras eftersom <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kräver minst PHP %2$s och MySQL %3$s eller senare. Du kör PHP %4$s och MySQL %5$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
sv_SE: Uppdateringen kan inte installeras eftersom <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kräver minst PHP %2$s eller senare. Du kör PHP %3$s.

en: You cannot update because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
sv_SE: Uppdateringen kan inte installeras eftersom <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> kräver minst MySQL %2$s eller nyare. Du kör MySQL %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
sv_SE: Du kan inte installera <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> eftersom det kräver minst PHP %2$s och MySQL %3$s eller senare. Du kör PHP %4$s och MySQL %5$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
sv_SE: Du kan inte installera <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> eftersom det kräver minst PHP %2$s eller senare. Du kör PHP %3$s.

en: You cannot install because <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
sv_SE: Du kan inte installera <a href="https://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> eftersom det kräver minst MySQL %2$s eller senare. Du kör MySQL %3$s.

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="https://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
sv_SE: Temat du använder stöder inte widgets. Det innebär att det inte finns några sidopaneler som du kan ändra på. <a href="http://wp-support.se/dokumentation/Modifiering:Aktivera_widgets_för_tema">Följ de här instruktionerna</a> för att lägga till stöd för widgets i ditt tema.

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
sv_SE: Du måste göra denna fil skrivbar innan du kan spara ändringar. Se <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">dokumentationen</a> för mer information.

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service URLs with line breaks.
sv_SE: När du publicerar ett nytt inlägg meddelar WordPress automatiskt följande uppdateringstjänster. För mer information om detta, se <a href="https://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> i dokumentationen. Ange en URL per rad.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
sv_SE: Om WordPress hade <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">skrivrättigheter</a> till din <code>.htaccess</code> skulle vi kunna genomföra det här automatiskt, men det är inte möjligt för tillfället. Det här är de mod_rewrite-regler som du borde ha i din <code>.htaccess</code>-fil. Klicka i fältet och tryck <kbd>CTRL + a</kbd> för att markera allt.

en: If the root directory of your site were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
sv_SE: Om webbroten för din sida var <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">skrivbar</a> så skulle vi kunna genomföra det här automatiskt, men det är den tyvärr inte. Du måste manuellt ange följande regler i din <code>web.config</code>-fil. Skapa en ny fil i din webbrot som du döper till <code>web.config</code>, klicka sedan i fältet, tryck <kbd>CTRL + a</kbd> för att markera allt. Infoga sedan de kopierade reglerna i filen <code>web.config</code>.

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
sv_SE: Om du hade <a href="https://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">skrivrättigheter</a> för din <code>web.config</code> så skulle WordPress kunna genomföra det här automatiskt, men det är inte möjligt för tillfället. Det här är de mod_rewrite-regler som du borde ha i din <code>web.config</code>-fil. Klicka i fältet och tryck <kbd>CTRL + a</kbd> för att markera allt. Infoga sedan reglerna under <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> elmentet i <code>web.config</code>-filen.

en: The <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
sv_SE: <a href="https://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">Teckenkodningen</a> för din webbplats (UTF-8 är rekommenderat)

en: Standard Editor
sv_SE: Standardredigerare

en: example: www.wordpress.org
sv_SE: exempel: www.wordpress.org

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
sv_SE: Funktionen för att söka efter installerade teman kommer att söka efter termer i namn, beskrivning, författare och taggar.

en: Alternately, you can browse the themes that are Featured, Popular, or Latest. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
sv_SE: Alternativt, du kan bläddra bland teman som är utvalda, populära eller de nyaste. När du hittar ett tema du gillar så kan du förhandsgranska eller installera det.

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter.
sv_SE: Du kan söka efter teman baserat på nyckelord, författare, taggar eller så kan du vara än mer specifik och söka på kriterier i utvalda filter.

en: Number of Themes found: %d
sv_SE: Antal hittade teman: %d

en: Custom time format:
sv_SE: Anpassat tidsformat:

en: example:
sv_SE: exempel:

en: enter a custom time format in the following field
sv_SE: ange ett anpassat tidsformat i följande fält

en: Custom date format:
sv_SE: Anpassat datumformat:

en: enter a custom date format in the following field
sv_SE: ange ett anpassat datumformat i följande fält

en: Plugins updated successfully.
sv_SE: Tillägg uppdaterade.

en: %s Active Installs
sv_SE: %s aktiva installationer

en: Active Installs:
sv_SE: Aktiva installationer:

[ctx: Active plugin installs]
en: 1+ Million
sv_SE: 1+ miljon

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
sv_SE: Blogg det här är ett litet verktyg som låter dig ta bitar av webben för att skapa nya inlägg med enkelhet.

en: Detach
sv_SE: Ta bort bifogning

en: Main menu
sv_SE: Huvudmeny

en: Enter the location on the server where the public and private keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
sv_SE: Ange sökvägen på servern där de publika och privata nycklarna är lokaliserade. Om en lösenordsfras behövs, ange den i lösenordsfältet ovan.

en: You have specified these users for deletion:
sv_SE: Du har markerat följande användare för radering:

en: What should be done with content owned by these users?
sv_SE: Vad vill du göra med innehåll som skapats av dessa användare?

en: %s user deleted. | %s users deleted.
sv_SE[0]: %s användare raderad.
sv_SE[1]: %s användare raderade.

en: Delete Plugins
sv_SE: Radera tillägg

en: You are about to remove the following plugins:
sv_SE: Du är på väg att ta bort följande tillägg:

en: %s item | %s items
sv_SE[0]: %s post
sv_SE[1]: %s poster

en: These plugins may be active on other sites in the network.
sv_SE: Dessa tillägg kan vara aktiverade på andra webbplatser i nätverket.

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
sv_SE: 1 sida har inte uppdaterats, någon redigerar den.

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
sv_SE: 1 inlägg har inte uppdaterats, någon redigerar det.

en: Hide post options
sv_SE: Dölj inläggsalternativ

en: In the editing area the Tab key enters a tab character. To move below this area by pressing Tab, press the Esc key followed by the Tab key. In some cases the Esc key will need to be pressed twice before the Tab key will allow you to continue.
sv_SE: I redigeringsfältet kommer tabb-tangenten att infoga ett tabb-tecken. För att förflytta sig från detta fält med tabb-tangenten, tryck först ESC och sedan tabb. I vissa fall måste man trycka på ESC-tangenten två gånger innan tabb-tangenten förflyttar dig vidare.

en: Front Page
sv_SE: Startsida

en: This theme has not been rated yet.
sv_SE: Det här temat har inga omdömen än.

en: New translations are available.
sv_SE: Nya översättningar är tillgängliga.

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
sv_SE: Du kan logga ut från andra enheter, så som din mobiltelefon eller en offentlig dator genom att klicka på knappen Logga ut från alla enheter.

en: Open Press This
sv_SE: Öppna Blogga det här

en: Follow the link to open Press This. Then add it to your device&#8217;s bookmarks or home screen.
sv_SE: Följ länken för att öppna Blogga det här. Lägg sedan till det i din enhets bokmärkeslista eller hemskärm.

en: Direct link (best for mobile)
sv_SE: Direktlänk (bäst för mobiler)

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
sv_SE: Om du inte kan dra bokmärkesskriptet till dina bokmärken, kopiera följande kod och skapa ett nytt bokmärke. Klistra in koden i adressfältet för ett nytt bokmärke.

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
sv_SE: Kopiera kod för bokmärkesskriptet till &#8221;Blogga det här&#8221;

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
sv_SE: Dra bokmärkesskriptet nedan till ditt bokmärkesfält. När du sedan är på en sida du vill dela med andra, klicka helt enkelt på bokmärket.

en: Bookmarklet
sv_SE: Bokmärkesskript

en: Install Press This
sv_SE: Installera Blogga det här

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
sv_SE: För att lägga till en anpassad länk, <strong>öppna sektionen för Anpassade länkar, ange en adress och länktext, klicka sedan på Lägg till i meny</strong>

note: translators: Do not translate USERNAME, URL_DELETE, SITE_NAME: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
sv_SE: Hej ###USERNAME###,
    
    Du klickade nyligen på länken 'Radera webbplats' på din webbplats och fyllde i
    ett formulär på samma sida.
    
    Om du verkligen vill radera din webbplats, klicka på länken nedan. Du kommer
    inte bli tillfrågad igen, klicka endast på länken om du är helt säker:
    ###URL_DELETE###
    
    Om du raderar din webbplats, vänligen överväg gärna att skapa en ny webbplats
    här i framtiden! (Men kom ihåg att din nuvarande webbplats och användarnamn
    är borta för alltid.)
    
    Tack för att du använder sidan,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###

en: Close details dialog
sv_SE: Stäng detaljdialog

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
sv_SE: Du redigerar just nu sidan som visar dina senaste inlägg.

en: Posts Page
sv_SE: Inläggssida

en: Number of items per page:
sv_SE: Antal poster per sida:

en: Missing post ID.
sv_SE: Saknat inläggs-ID.

en: Size in megabytes
sv_SE: Storlek i megabyte

en: Site Upload Space Quota
sv_SE: Kvot för uppladdningsutrymme på webbplats

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
sv_SE: Hej ###USERNAME###,
    
    Du förfrågade nyligen en ändring av din e-postadress för ditt konto.
    
    Om detta är korrekt, vänligen klicka på följande länka för att genomföra ändringen:
    ###ADMIN_URL###
    
    Du kan ignorera och radera detta meddelande om du inte vill genomföra denna
    ändring.
    
    Det här e-postmeddelandet skickades till ###EMAIL###
    
    Mvh,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

note: translators: Do not translate USERNAME, ADMIN_URL, EMAIL, SITENAME, SITEURL: those are placeholders.
en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
sv_SE: Hej ###USERNAME###,
    
    Du efterfrågade nyligen en ändring av e-postadress för administration på
    din webbplats.
    
    Om detta är korrekt, vänligen klicka på följande länka för att genomföra ändringen:
    ###ADMIN_URL###
    
    Du kan ignorera och radera detta meddelande om du inte vill genomföra denna
    ändring.
    
    Det här e-postmeddelandet skickades till ###EMAIL###
    
    Mvh,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: UPDATE LOG
    ==========
sv_SE: UPPDATERINGSLOGG
    ==========

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
sv_SE: BETATESTNING?
    =============
    
    Detta felsökningsmeddelande skickas när du använder en utvecklingsversion av WordPress.
    
    Om du misstänker att dessa fel beror på en bugg i WordPress, vill du vara vänlig och rapportera det?
     * Starta ett ämne i supportforumet: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Eller, om du är bekväm med att skapa en buggrapport: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Tack! -- Teamet bakom WordPress

en: Back to post options
sv_SE: Tillbaka till inläggsalternativen

en: Suggested media
sv_SE: Föreslagen media

en: Post title
sv_SE: Inläggstitel

en: You should upgrade <a href="%s" target="_blank">your bookmarklet</a> to the latest version!
sv_SE: Du bör uppdatera <a href="%s" target="_blank">ditt bokmärkesskript</a> till den senaste versionen!

en: Scan
sv_SE: Skanna

en: Enter a URL to scan
sv_SE: Ange en URL att skanna

en: Scan site for content
sv_SE: Skanna webbplats efter innehåll

en: Press This!
sv_SE: Blogga det här!

en: Show post options
sv_SE: Visa inläggsalternativ

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
sv_SE: Källa:

en: Search categories
sv_SE: Sök kategorier

en: Search categories by name
sv_SE: Sök efter kategori baserat på namn

en: Toggle add category
sv_SE: Aktivera kategorival

en: Error while adding the category. Please try again later.
sv_SE: Ett fel uppstod när kategorin skulle läggas till. Försök igen senare.

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
sv_SE: Denna kategori kan inte läggas till. Vänligen byt namn och försök igen.

en: Y/m/d g:i:s a
sv_SE: Y-m-d H:i:s

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
sv_SE: Kunde inte ansluta till filsystemet. Vänligen kontrollera dina uppgifter.

note: translators: Publish box date format, see https://secure.php.net/date
en: M j, Y @ H:i
sv_SE: j M, Y @ H:i

en: Submitted on
sv_SE: Postad

note: translators: column name or table row header
en: In Response To
sv_SE: Som svar till

en: You are only logged in at this location.
sv_SE: Du är endast inloggad från denna plats.

en: These suggestions are based on the plugins you and other users have installed.
sv_SE: Dessa rekommendationer baseras på tillägg som du och andra användare har installerade.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
sv_SE: Du kan aktivera distraktionsfritt skrivläge via ikonen till höger. Den här funktionen är inte tillgänglig för äldre webbläsare eller enheter med små skärmar och kräver att fullhöjdsredigeraren är aktiverad under Panelinställningar.

en: Log Out Everywhere
sv_SE: Logga ut överallt

[ctx: Plugin Installer]
en: Recommended
sv_SE: Rekommenderat

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    Log in here: %4$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    https://wordpress.org/
sv_SE: Din nya WordPress-webbplats har skapats på:
    
    %1$s
    
    Du kan logga in som administratör med följande information:
    
    Användarnamn: %2$s
    Lösenord: %3$s
    Logga in här: %4$s
    
    Vi hoppas att du kommer gilla din nya webbplats. Tack!
    
    --Teamet bakom WordPress
    https://wordpress.org/

en: You cannot delete a theme while it has an active child theme.
sv_SE: Du kan inte radera ett tema när det har ett aktivt barntema.

en: You can set the language, and the translation files will be automatically downloaded and installed (available if your filesystem is writable).
sv_SE: Du kan ange språk, språkfilerna laddas då ner och installeras automatiskt (tillgängligt om systemet har skrivrättigheter).

en: Mystery Person
sv_SE: Mystisk person

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods, and the @ symbol.
sv_SE: Användarnamn kan bara bestå av alfanumeriska tecken, mellanslag, understreck, bindestreck, punkter och @-symbolen.

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
sv_SE: Aktivera fullhöjdsredigerare och distraktionsfri funktionalitet.

en: Untested with your version of WordPress
sv_SE: Inte testat med din version av WordPress

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
sv_SE: Du kan nu hantera och förhandsgranska anpassade sidhuvuden live i <a href="%1$s">anpassaren</a>.

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%1$s">Customizer</a>.
sv_SE: Du kan nu hantera och förhandsgranska anpassade bakgrunder live i <a href="%1$s">anpassaren</a>.

en: Filter by category
sv_SE: Filtrera efter kategori

en: Filter by comment type
sv_SE: Filtrera på kommentarstyp

en: You are now logged out everywhere else.
sv_SE: Du är nu utloggad överallt annars.

note: translators: 1: User's display name.
en: %s has been logged out.
sv_SE: %s har loggats ut.

en: Could not log out user sessions. Please try again.
sv_SE: Kunde inte avsluta inloggningssession. Vänligen försök igen.

en: This preview is unavailable in the editor.
sv_SE: Denna förhandsgranskning är inte tillgänglig i redigeraren.

en: You don't have permission to attach files to this post.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att bifoga filer till detta inlägg.

[ctx: term parent]
en: Parent
sv_SE: Överordnad

en: You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
sv_SE: Du kan infoga mediafiler genom att klicka på ikonerna ovanför inläggsredigeraren och följa instruktionerna. Du kan justera eller redigera bilder genom att använda verktygen i redigeraren i det visuella läget.

en: <strong>Post editor</strong> &mdash; Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab.
sv_SE: <strong>Inläggsredigerare</strong> &mdash; Ange texten för ditt inlägg. Det finns två stycken redigeringslägen: visuellt och text. Välj läge genom att klicka på motsvarande flik.

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
sv_SE: Välkommen

[ctx: theme editor]
en: Editor
sv_SE: Redigerare

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

[ctx: link name]
en: Name
sv_SE: Namn

note: translators: %s is a placeholder that must come at the start of the URL.
en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag URLs here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>%s/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
sv_SE: Om du vill kan du ange en anpassad struktur för dina kategori och tagg-URLer här. Exempel, att använda <code>amnen</code> som din kategoribas skulle ge länkar enligt modellen <code>%s/amnen/okategoriserat/</code>. Om du lämnar detta tomt används standardstrukturen.

en: Release Lead
sv_SE: Utgiviningsledare

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
sv_SE: Använd navigeringsknapparna i den övre delen av dialogrutan eller piltangenterna på tangentbordet för att enkelt bläddra mellan mediaobjekt.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
sv_SE: Du kan visa media i en enkel rutnätsvy eller som en lista med kolumner. Växla mellan dessa vyer genom att använda ikonerna ovanför medialistningen uppe till vänster.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
sv_SE: För att radera mediaobjekt, klicka på knappen Välj flera ovanför mediavyn. Markera de objekt du vill radera, klicka sedan på knappen Radera valda. För att avbryta och gå tillbaka till den vanliga visningen, klicka på Avbryt.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
sv_SE: Att klicka på ett objekt kommer att öppna en dialogruta med detaljer för mediafilen. Här tillåts du att förhandsgranska och genomföra enklare redigeringar. Alla ändringar du gör kommer att sparas automatiskt.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
sv_SE: Du kan även radera individuella objekt och få tillgång till utökade redigeringsmöjligheter från dialogrutan.

en: Browse Plugins
sv_SE: Bläddra bland tillägg

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured and Popular plugins by using the links above the plugins list. These sections rotate regularly.
sv_SE: Om du bara vill få en uppfattning om vad som finns tillgängligt, kan du bläddra bland utvalda och populära tillägg med hjälp av länkarna i den övre vänstra delen av sidan. Dessa avsnitt roteras regelbundet.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
sv_SE: Alla filer du har laddat upp listas i mediabiblioteket, med senaste uppladdningen visad först.

en: Add Plugins
sv_SE: Lägg till tillägg

en: Invalid translation type.
sv_SE: Ogiltig översättningstyp.

en: Note:
sv_SE: Notering:

en: The %s constant in your %s file is no longer needed.
sv_SE: %s behöver inte längre vara angivet i filen %s.

en: Welcome to the famous five-minute WordPress installation process! Just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
sv_SE: Välkommen till WordPress berömda 5-minutersinstallation! Fyll i uppgifterna nedan och du är snart igång med den mest flexibla och kraftfulla personliga publiceringsplattformen i världen.

en: <strong>Incompatible</strong> with your version of WordPress
sv_SE: <strong>Inkompatibelt</strong> med din version av WordPress

en: <strong>Compatible</strong> with your version of WordPress
sv_SE: <strong>Kompatibelt</strong> med din version av WordPress

en: %d star | %d stars
sv_SE[0]: %d stjärna
sv_SE[1]: %d stjärnor

en: Select bulk action
sv_SE: Välj massåtgärd

en: Month
sv_SE: Månad

en: Day
sv_SE: Dag

en: Hour
sv_SE: Timme

en: Minute
sv_SE: Minut

[ctx: Button label for a theme]
en: Previous
sv_SE: Föregående

[ctx: Button label for a theme]
en: Next
sv_SE: Nästa

en: BETA TESTERS:
sv_SE: BETA-TESTARE:

en: This site is set up to install updates of future beta versions automatically.
sv_SE: Denna webbplats har konfigurerats för att installera kommande betaversioner automatiskt.

note: translators: %s: list view URL
en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="%s">Switch to the list view</a>.
sv_SE: Rutnätsvyn för mediabiblioteket kräver JavaScript. <a href="%s">Växla till listvyn</a>.

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation.
sv_SE: Lägg till användaren utan att skicka ett mail som kräver deras bekräftelse.

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
sv_SE: Teamet bakom WordPress är villiga att hjälpa dig. Vidarebefordra detta e-postmeddelande till %s så kommer teamet att hjälpa dig och försäkra sig om att din webbplats fungerar.

en: %s failed to embed.
sv_SE: %s kunde inte bäddas in.

[ctx: Plugin Installer]
en: Beta Testing
sv_SE: Beta-testning

[ctx: Plugin installer group title]
en: Performance
sv_SE: Prestanda

[ctx: Plugin installer group title]
en: Social
sv_SE: Socialt

[ctx: Plugin installer group title]
en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: More Details
sv_SE: Fler detaljer

en: View details
sv_SE: Visa detaljer

[ctx: Number/count of items]
en: Count
sv_SE: Antal

[ctx: themes]
en: Recently Updated
sv_SE: Nyligen uppdaterade

[ctx: Plugin installer section title]
en: Reviews
sv_SE: Omdömen

en: Donate to this plugin &#187;
sv_SE: Donera till detta tillägg &#187;

en: Contributors
sv_SE: Bidragslämnare

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can also navigate to different pages on your site to preview them.
sv_SE: Anpassaren tillåter dig att förhandsgranska ändringar innan du publicerar dom. Du kan också bläddra mellan olika sidor på din webbplats och förhandsgranska dessa.

en: If you reach out to us, we'll also ensure you'll never have this problem again.
sv_SE: Om du kontaktar oss så försäkrar vi även att du aldrig kommer uppleva detta problem igen.

en: Filtering by:
sv_SE: Filtrering efter:

en: No themes found. Try a different search.
sv_SE: Inga teman funna. Försök med andra söktermer.

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
sv_SE: För att beskära bild, klicka på den och dra för att skapa din markering.

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
sv_SE: Du kan skala originalbilden proportionellt. För bästa resultat bör skalning ske innan beskärning, vändning eller rotering. Bilder kan endast skalas ner, inte upp.

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
sv_SE: En röd linje till vänster betyder att kommentaren inväntar din moderation.

en: Keyboard users: When you&#8217;re working in the visual editor, you can use <kbd>Alt + F10</kbd> to access the toolbar.
sv_SE: Tangentbordsanvändare: När du arbetar i den visuella redigeraren så kan du använda <kbd>Alt + F10</kbd> för att visa verktygsraden.

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
sv_SE: Bildförhållanden är relationen mellan bredd och höjd. Du kan bevara bildförhållandet genom att hålla nere shift-tangenten under tiden du ändrar storlek. Använd fältet för bildförhållande för att specificera detsamma, ex. 1:1 (fyrkant), 4:3, 16:9 osv.

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
sv_SE: När du gjort din markering så kan du justera den genom att ange storleken i pixlar. Minsta markeringsstorlek är storleken som är satt för miniatyrer under mediainställningar.

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
sv_SE: Du kan redigera bilden samtidigt som du bevarar miniatyren. Exempel, du kanske vill ha en fyrkantig miniatyr som endast visar en del av bilden.

en: Displayed on attachment pages.
sv_SE: Visas på bilagssidan.

en: All comment types
sv_SE: Alla kommentarstyper

[ctx: themes]
en: Featured
sv_SE: Utvalda

[ctx: themes]
en: Popular
sv_SE: Populära

[ctx: themes]
en: Latest
sv_SE: Senaste

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
sv_SE: Ta bort tillåter dig att ta bort användare från din webbplats. Det tar inte bort deras innehåll. Du kan även ta bort flera användare samtidigt genom att använda massåtgärder.

en: Sorry, you are not allowed to add this item.
sv_SE: Du saknar behörighet för att lägga till den här posten.

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
sv_SE: <strong>Panelkontroller</strong> &mdash; Klicka på titelraden i en panel för att minimera eller maximera den. Vissa paneler som lagts till av tillägg kan ha konfigurerbart innehåll och kommer att visa en &#8221;Konfigurera&#8221;-länk när du för muspekaren över titelraden.

en: <strong>At A Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
sv_SE: <strong>Just nu</strong> &mdash; Visar en sammanfattning av innehållet på din webbplats samt identifierar vilket tema och version av WordPress som används.

en: &larr; Return to editor
sv_SE: &larr; Återgå till inläggsredigeraren

en: Add Themes
sv_SE: Lägg till teman

en: Search Themes
sv_SE: Sök teman

en: Search themes...
sv_SE: Sök efter teman...

[ctx: theme]
en: Details &amp; Preview
sv_SE: Detaljer &amp; förhandsgranskning

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
sv_SE: Radera tar dig till sidan för radering av användare för bekräftelse, där kan du permanent radera användaren och deras innehåll från din webbplats. Du kan även ta bort flera användare samtidigt genom att använda massåtgärder.

en: What should be done with content owned by this user?
sv_SE: Vad ska göras med innehåll som skapats av denna användare?

en: Delete all content.
sv_SE: Radera allt innehåll.

en: Attribute all content to:
sv_SE: Associera allt innehåll till:

en: Type
sv_SE: Typ

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
sv_SE: Tack för att du skapar med <a href="%s">WordPress</a>. <a href="http://wpsv.se">WordPress Sverige</a>.

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
sv_SE: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Supportforum</a>

en: Manage widgets
sv_SE: Hantera widgets

en: Manage menus
sv_SE: Hantera menyer

en: Edit status
sv_SE: Redigera status

en: Edit visibility
sv_SE: Redigera synlighet

en: Browse revisions
sv_SE: Bläddra bland versioner

en: Edit date and time
sv_SE: Redigera datum och tid

en: Search installed themes...
sv_SE: Sök bland installerade teman...

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
sv_SE: Om en uppdatering är tillgänglig så visas en notifikation i verktygsfältet och i adminmenyn.

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
sv_SE: <strong>WordPress</strong> &mdash; Att uppdatera din installation av WordPress kräver bara ett klick: <strong>klicka bara på knappen &#8221;Uppdatera nu&#8221;</strong> så snart en notifikation dyker upp.

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
sv_SE: I de flesta fallen kommer WordPress automatiskt att uppdatera din installation för underhålls- och säkerhetsuppdateringar i bakgrunden.

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
sv_SE: <strong>Översättningar</strong> &mdash; Filerna som översätter WordPress till ditt valda språk uppdateras automatiskt i samband med att andra uppdateringar körs. Men om filerna är föråldrade så kan du <strong>klicka på knappen &#8221;Uppdatera översättningar&#8221;</strong>.

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes, plugins, and translations from the WordPress.org repositories.
sv_SE: På denna sida kan du uppdatera WordPress till den senaste versionen och även uppdatera dina teman och tillägg från katalogerna på WordPress.org.

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
sv_SE: <strong>Teman och tillägg</strong> &mdash; För att uppdatera individuella teman eller tillägg på denna sida, använd checkboxarna för att välja vad som ska uppdateras och <strong>klicka sedan på avsedd &#8221;Uppdatera&#8221;-knapp</strong>. För att uppdatera alla teman eller tillägg i ett svep, markera checkboxen uppe i hörnet på sektionen för att markera alla innan du klickar på knappen 'Uppdatera'.

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
sv_SE: Välkommen till WordPress&nbsp;%s

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Theme Directory</a>. Themes in the WordPress Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
sv_SE: Om du vill se fler teman att välja mellan, klicka på knappen &#8221;Lägg till nytt&#8221; så får du möjligheten att bläddra eller söka efter andra teman i <a href="%s" target="_blank">temakatalogen på WordPress.org</a>. Teman i katalogen på WordPress.org är designade och utvecklade av tredje part och går under samma licens som WordPress. Oh du, de är fria!

en: %s Post | %s Posts
sv_SE[0]: %s inlägg
sv_SE[1]: %s inlägg

en: %s Page | %s Pages
sv_SE[0]: %s sida
sv_SE[1]: %s sidor

[ctx: comments]
note: translators: Number of comments in moderation
en: %s in moderation | %s in moderation
sv_SE[0]: %s inväntar granskning
sv_SE[1]: %s inväntar granskning

note: translators: date and time format for recent posts on the dashboard, see https://secure.php.net/date
en: M jS
sv_SE: j M

note: translators: number of megabytes
en: %s MB Space Allowed
sv_SE: %s MB tillgängligt utrymme

note: translators: 1: number of megabytes, 2: percentage
en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
sv_SE: %1$s MB (%2$s%%) utrymme använt

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
sv_SE: När denna inställning används så visas en påminnelse i panelen 'I korthet' på adminpanelens startsida. Detta visas med texten &#8221;Sökmotorer undanbedes&#8221;, för att påminna dig om att din webbplats inte kommer att indexeras.

en: At a Glance
sv_SE: I korthet

en: Accessibility Ready
sv_SE: Tillgänglighetsanpassat

en: This is a child theme of %s.
sv_SE: Det här är ett barntema för %s.

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
sv_SE: Den här sidan används för att hantera dina installerade teman. Bortsett från WordPress standardteman som följer med installationen så är teman designade och utvecklade av tredje part.

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
sv_SE: Knacka eller för muspekaren över för att se knapparna för att aktivera eller visa en förhandsgranskning

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
sv_SE: Klicka på ett tema för att se namn, version, skapare, beskrivning, taggar och länken för att radera temat.

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
sv_SE: Klicka på Anpassa för nuvarande tema eller Förhandsgranska på något av de andra temana för att visa en förhandsgranskning live.

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
sv_SE: Nuvarande tema visas markerat som första tema.

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
sv_SE: Knacka eller för muspekaren över ett tema och klicka på knappen Förhandsgranska för att se en förhandsgranskning live av det temat och för möjligheten att ändra inställningarna i ett separat fullskärmsläge. Du hitta även en knapp för att förhandsgranska ett tema live under den detaljerade beskrivningen av ett tema. Alla installerade teman kan förhandsgranskas och anpassas på detta sätt.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
sv_SE: Temat som förhandsgranskas är fullt interaktivt &mdash; navigera dig runt på olika sidor för att se hur temat i fråga hanterar inlägg, arkiv och andra sidmallar. Inställningarna kan skilja sig beroende på vilka funktioner temat har stöd för. För att använda de nya inställningarna och aktivera temat, klicka på knappen Spara &amp; aktivera ovanför menyn.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
sv_SE: När man förhandsgranskar på mindre skärma så kan man använda minimeringsknappen nere till vänster i panelen. Detta gömmer panelen och ger dig mer rum att förhandsgranska din webbplats med det nya temat. För att maximera panelen igen, klicka på samma knapp igen.

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
sv_SE: För att aktivera en widget, dra den till ett widgetfält eller klicka på den. För att inaktivera en widget och radera dess inställningar, dra den tillbaka.

note: translators: 1: The rating, 2: The number of ratings
en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
sv_SE[0]: %1$s betyg baserat på %2$s röst
sv_SE[1]: %1$s betyg baserat på %2$s röster

note: translators: 1: The rating
en: %s rating
sv_SE: %s betyg

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the front end or the dashboard for that site.
sv_SE: Den här sidan visar individuella användare alla sina webbplatser under detta nätverk och tillåter användaren att ange primär webbplats. De kan använda länkarna under vardera webbplats för att gå till webbplatsen eller dess adminpanel.

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
sv_SE: Fel vid återställning: [%1$s] %2$s

note: translators: 1: Error code, 2: Error message.
en: Error: [%1$s] %2$s
sv_SE: Fel: [%1$s] %2$s

en: The following plugins were successfully updated:
sv_SE: Följande tillägg har uppdaterats:

en: The following themes were successfully updated:
sv_SE: Följande teman har uppdaterats:

en: The following translations were successfully updated:
sv_SE: Följande översättningar har uppdaterats:

en: The following plugins failed to update:
sv_SE: Följande uppdateringar av tillägg misslyckades:

en: The following themes failed to update:
sv_SE: Följande uppdateringar av teman misslyckades:

en: The following translations failed to update:
sv_SE: Följande uppdateringar av översättningar misslyckades:

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
sv_SE: Kunde inte skicka formulär, vänligen uppdatera sidan och försök igen.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
sv_SE: <strong>Panelinställningar</strong> &mdash; Använd fliken Panelinställningar för att bestämma vilka paneler som ska visas.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
sv_SE: <strong>Aktivitet</strong> &mdash; Visar schemalagda inlägg, nyligen publicerade inlägg och de senaste kommentarerna till dina inlägg, samt tillåter dig att granska dessa.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
sv_SE: <strong>Snabbutkast</strong> &mdash; Tillåter dig att skapa ett nytt inlägg och spara det som ett utkast. Här visas även länkar till de senaste 5 utkasten du skapat.

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera detta tema?
    
    Klicka på 'Avbryt' för att gå tillbaka, 'OK' för att bekräfta radering.

en: Add New Theme
sv_SE: Lägg till nytt tema

[ctx: Add new theme]
en: Add New
sv_SE: Lägg till nytt

en: Update Available
sv_SE: Uppdatering tillgänglig

en: Show previous theme
sv_SE: Visa föregående tema

en: Show next theme
sv_SE: Visa nästa tema

en: Add Widget
sv_SE: Lägg till widget

en: Activity
sv_SE: Aktivitet

en: WordPress site: %s
sv_SE: WordPress-webbplats: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
sv_SE: GENOMFÖRD: WordPress har uppdaterats till %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
sv_SE: MISSLYCKAD: WordPress misslyckades med att uppdateras till %s

en: SUCCESS: %s
sv_SE: GENOMFÖRD: %s

en: FAILED: %s
sv_SE: MISSLYCKAD: %s

en: [%s] There were failures during background updates
sv_SE: [%s] Det uppstod fel vid bakgrundsuppdatering

en: [%s] Background updates have finished
sv_SE: [%s] Bakgrundsuppdateringar har genomförts

en: Quick Draft
sv_SE: Snabbutkast

en: WordPress News
sv_SE: Nyheter från WordPress

note: translators: 1: version number, 2: theme name
en: WordPress %1$s running %2$s theme.
sv_SE: WordPress %1$s med temat %2$s.

en: What&#8217;s on your mind?
sv_SE: Vad har du på hjärtat?

[ctx: drafts]
en: View all
sv_SE: Visa alla

en: Drafts
sv_SE: Utkast

en: Publishing Soon
sv_SE: Publiceras snart

en: Recently Published
sv_SE: Nyligen publicerat

en: No activity yet!
sv_SE: Ingen aktivitet än!

en: Tomorrow
sv_SE: Imorgon

en: Popular Plugin
sv_SE: Populärt tillägg

en: Manage Uploads
sv_SE: Hantera uppladdningar

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
sv_SE: Uppdateringen kan inte installeras eftersom vi inte kommer kunna kopiera vissa filer. Detta beror oftast på inkonsekventa filrättigheter.

en: WordPress %s is also now available.
sv_SE: WordPress %s är också tillgängligt nu.

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
sv_SE: Ett kritiskt fel uppstod på din webbplats på %1$s vid uppdatering av WordPress till version %2$s.

en: Your site was running version %s.
sv_SE: Din webbplats använder version %s.

en: Update Translations
sv_SE: Uppdatera översättningar

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
sv_SE: Uppdaterar översättningar för %1$s (%2$s)&#8230;

en: Translations for %s
sv_SE: Översättningar för %s

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
sv_SE: [%1$s] Din webbplats har uppdaterats till WordPress %2$s

note: translators: 1: Site name, 2: WordPress version number.
en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
sv_SE: [%1$s] WordPress %2$s finns tillgängligt. Vänligen uppdatera!

note: translators: 1: Site name.
en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
sv_SE: [%1$s] BRÅDSKANDE: Din webbplats kan ligga nera pga en misslyckad uppdatering

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
sv_SE: Hejsan! Din webbplats på %1$s har automatiskt uppdaterats till WordPress %2$s.

en: No further action is needed on your part.
sv_SE: Ingen ytterligare åtgärd krävs från din sida.

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
sv_SE: För mer om version %s, se sidan Om WordPress:

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
sv_SE: Vänligen uppdatera din webbplats på %1$s till WordPress %2$s.

en: We tried but were unable to update your site automatically.
sv_SE: Vi försökte, men kunde inte, uppdatera din webbplats automatiskt.

en: Updating is easy and only takes a few moments:
sv_SE: Att uppdatera är enkelt och är snabbt gjort:

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
sv_SE: Din webbplats på %1$s upplevde kritiska fel vid uppdatering till den senaste versionen av WordPress, %2$s

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
sv_SE: Det betyder att din webbplats kan vara offline eller inte fungerar som den ska. Få inte panik, det går att lösa.

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
sv_SE: Vänligen kontrollera din webbplats nu. Saker kan fortfarande fungera som de ska. Om du blir uppmanad att uppdatera så bör du göra det:

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
sv_SE: Att hålla din webbplats uppdatera är viktigt för säkerheten. Det gör även Internet till en säkrare plats för dig och dina besökare.

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
sv_SE: Om du upplever problem eller behöver support så kan kanske supportforumet på WordPress.org vara till hjälp.

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
sv_SE: Du har även ett par tillägg eller teman med uppdateringar tillgängliga. Uppdatera dessa nu:

en: The WordPress Team
sv_SE: WordPress-teamet

en: We have some data that describes the error your site encountered.
sv_SE: Vi har lite data som beskriver felet som uppstod på din webbplats.

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
sv_SE: Ditt webbhotell, personer i supportforumet eller utvecklare kan använda denna information för att hjälpa dig:

en: Error code: %s
sv_SE: Felkod: %s

en: ERROR: %s
sv_SE: FEL: %s

en: This content is currently locked.
sv_SE: Detta innehåll är för närvarande låst.

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
sv_SE: Om du tar över kommer %s att låsas ut från att fortsätta redigeringen.

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
sv_SE: Om du behöver ominstallera version %s så kan du göra det här eller genom att ladda ner paketet och ominstallera det manuellt:

en: Future security updates will be applied automatically.
sv_SE: Framtida säkerhetsuppdateringar kommer att installeras automatiskt.

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Your translations are all up to date.
sv_SE: Du har de senaste versionerna av alla översättningar.

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
sv_SE: Några av dina översättningar behöver uppdateras. Vänta ett par sekunder medan vi uppdaterar dessa också.

en: The translations are up to date.
sv_SE: Du har den senaste versionen av översättningarna.

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
sv_SE: Laddar ner översättning från <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Translation update failed.
sv_SE: Uppdatering av översättning misslyckades.

en: Translation updated successfully.
sv_SE: Översättning uppdaterad.

en: Updating theme: %s
sv_SE: Uppdaterar tema: %s

en: Updating plugin: %s
sv_SE: Uppdaterar tillägg: %s

en: There is not enough free disk space to complete the update.
sv_SE: Det finns inte tillräckligt med ledigt utrymme för att slutföra uppdateringen.

en: Comment must be manually approved
sv_SE: måste kommentaren godkännas manuellt

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
sv_SE: Storlekarna listade nedan avgör maximala dimensioner i pixlar att använda när en bild läggs till i mediabiblioteket.

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
sv_SE: Att uppdatera ett tema till en nyare version kommer att skriva över alla eventuella ändringar du gjort i temat. För att undvika detta, överväg att skapa ett <a href="%s" target="_blank">barntema</a> istället.

en: Create a brand new user and add them to this site.
sv_SE: Skapa en ny användare och lägg denne på den här webbplatsen.

note: translators: 1: folder to locate, 2: folder to start searching from
en: Looking for %1$s in %2$s
sv_SE: Letar efter %1$s i %2$s

en: Attempting to roll back to previous version.
sv_SE: Försöker återgå till föregående version.

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
sv_SE: På grund av ett fel vid uppdateringen så har WordPress återställts till din tidigare använda version.

en: Updating to WordPress %s
sv_SE: Uppdaterar WordPress till version %s

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
sv_SE: Kontrollsumman för filen (%1$s) matchar inte det förväntade värdet för kontrollsumman (%2$s).

en: This password will not be stored on the server.
sv_SE: Det här lösenordet kommer inte att lagras på servern.

en: Preparing to install the latest version&#8230;
sv_SE: Förbereder installation av den senaste versionen&#8230;

en: Copying the required files&#8230;
sv_SE: Kopierar nödvändiga filer&#8230;

en: Please provide a valid username.
sv_SE: Vänligen ange ett giltigt användarnamn.

en: The username you provided has invalid characters.
sv_SE: Angivet användarnamn innehåller ogiltiga tecken.

en: Your passwords do not match. Please try again.
sv_SE: Dina lösenord matchar inte. Vänligen försök igen.

en: You must provide an email address.
sv_SE: Du måste ange en e-postadress.

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
sv_SE: Beklagar, det är inte en giltig e-postadress. E-postadresser anges på följande sätt  <code>namn@exampel.se</code>.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
sv_SE: Ditt tema har inte som standard stöd för anpassade menyer, men du kan använda dem i sidofält genom att lägga till widgeten &#8221;Anpassad meny&#8221; på <a href="%s">widgetsidan</a>.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
sv_SE: Menyer kan visas på fördefinierade platser i ditt tema och även användas i sidofält genom att använda widgeten för &#8221;Anpassad meny&#8221; på <a href="%1$s">widgetsidan</a>. Om ditt tema inte har stöd för anpassade menyer (standardtemana, %2$s och %3$s, har det) så kan du lära dig hur man lägger till stödet genom att följa dokumentationen i länken vid sidan om här.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
sv_SE: <strong>Att klicka på pilen till höger om en menypost</strong> i redigeringsområdet kommer att visa ett antal standardinställningar. Extra inställningar, så som länkmål, CSS-klasser, länkrelationer och länkbeskrivning kan aktiveras under fliken Panelinställningar.

en: Category added.
sv_SE: Kategori tillagd.

en: Category deleted.
sv_SE: Kategori raderad.

en: Category updated.
sv_SE: Kategori uppdaterad.

en: Category not added.
sv_SE: Kategori ej tillagd.

en: Category not updated.
sv_SE: Kategori ej uppdaterad.

en: Categories deleted.
sv_SE: Kategorier raderade.

en: Tag added.
sv_SE: Tagg tillagd.

en: Tag deleted.
sv_SE: Tagg raderad.

en: Tag updated.
sv_SE: Tagg uppdaterad.

en: Tag not added.
sv_SE: Tagg ej tillagd.

en: Tag not updated.
sv_SE: Tagg ej uppdaterad.

en: Tags deleted.
sv_SE: Taggar raderade.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
sv_SE[0]: %s inlägg uppdaterades inte, någon annan redigerar det.
sv_SE[1]: %s inlägg uppdaterades inte, någon annan redigerar dom.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
sv_SE[0]: %s inlägg raderades permanent.
sv_SE[1]: %s inlägg raderades permanent.

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
sv_SE[0]: %s inlägg flyttades till papperskorgen.
sv_SE[1]: %s inlägg flyttades till papperskorgen.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
sv_SE[0]: %s inlägg återställt från papperskorgen.
sv_SE[1]: %s inlägg återställda från papperskorgen.

en: %s page updated. | %s pages updated.
sv_SE[0]: %s sida uppdaterad.
sv_SE[1]: %s sidor uppdaterade.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
sv_SE[0]: %s sida uppdaterades inte, någon redigerar den.
sv_SE[1]: %s sidor uppdaterades inte, någon redigerar dom.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
sv_SE[0]: %s sida raderades permanent.
sv_SE[1]: %s sidor raderades permanent.

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
sv_SE[0]: %s sida flyttades till papperskorgen.
sv_SE[1]: %s sidor flyttades till papperskorgen.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
sv_SE[0]: %s sida återställdes från papperskorgen.
sv_SE[1]: %s sidor återställdes från papperskorgen.

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
sv_SE: Jämför två olika versioner genom att <strong>använda boxen &#8221;Jämför två versioner&#8221;</strong> vid sidan om.

en: Compare any two revisions
sv_SE: Jämför två valfria versioner

note: translators: 1: audio track title, 2: album title, 3: artist name
en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
sv_SE: "%1$s" från %2$s av %3$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: album title
en: "%1$s" from %2$s.
sv_SE: "%1$s" från %2$s.

note: translators: 1: audio track title, 2: artist name
en: "%1$s" by %2$s.
sv_SE: "%1$s" av %2$s.

en: Revisions: %s
sv_SE: Versioner: %s

[ctx: revisions]
en: Browse
sv_SE: Bläddra

en: Autosave by %s
sv_SE: Autosparat av %s

en: Current Revision by %s
sv_SE: Aktuell version av %s

en: Restore This Autosave
sv_SE: Återställ denna autosparade version

en: Revision by %s
sv_SE: Version av %s

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
sv_SE: <strong>Anslutningen avbröts.</strong> Möjligheten att spara har inaktiverats tills att du är ansluten igen.

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
sv_SE: Vi tar en backup av detta inlägg i webbläsaren, för att vara på den säkra sidan.

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
sv_SE: Ett fel uppstod. Efterfrågad jämförelse kunde inte laddas.

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
sv_SE: Fixering

en: Repeat New Password
sv_SE: Upprepa nytt lösenord

en: Repeat Password
sv_SE: Upprepa lösenord

en: Add menu items from the column on the left.
sv_SE: Lägg till menyval från kolumnen till vänster.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format by clicking the button at the top of this page.
sv_SE: Tillägg utvidgar och utvecklar WordPress funktioner. Du kan automatiskt installera tillägg från <a href="%1$s">WordPress tilläggskatalog</a> eller ladda upp ett tillägg i .zip-format genom att använda knappen överst på den här sidan.

en: The package contains no files.
sv_SE: Paketet innehåller inga filer.

en: The theme contains no files.
sv_SE: Temat innehåller inga filer.

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
sv_SE: För att bläddra mellan versioner, <strong>dra slidern till höger eller vänster</strong> eller <strong>använd knapparna Föregående/Nästa</strong>.

en: Loading&hellip;
sv_SE: Laddar&hellip;

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
sv_SE: Posten du försöker flytta till papperskorgen finns inte längre.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
sv_SE: Posten du försöker återställa från papperskorgen finns inte längre.

en: This item has already been deleted.
sv_SE: Denna post har redan raderats.

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
sv_SE: Dra varje val för att ordna de som du vill. Klicka på pilen till höger om valet för att visa extra inställningsmöjligheter.

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
sv_SE: Om du inte skapat några menyer än, <strong>klicka på länken &#8217;Skapa en ny meny&#8217;</strong> för att komma igång.

en: This screen is used for managing your content revisions.
sv_SE: Denna sida används för att hantera versioner av ditt innehåll.

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
sv_SE: Versioner är sparade kopior av din sida eller ditt inlägg som skapas periodvis när du uppdaterar ditt innehåll. Den röda texten till vänster visar innehåll som tagits bort. Den gröna texten till höger visar innehålls som lagts till.

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
sv_SE: Via denna sida kan du förhandsgranska, jämföra och återställa versioner:

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
sv_SE: För att återställa en version, <strong>klicka på Återställ denna version</strong>.

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
sv_SE: Till:

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
sv_SE: Från:

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
sv_SE: Föregående

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
sv_SE: Nästa

en: Menu locations updated.
sv_SE: Position för meny uppdaterad.

note: translators: 1: audio album title, 2: artist name
en: %1$s by %2$s.
sv_SE: %1$s av %2$s.

en: Released: %d.
sv_SE: Släppt: %d.

en: Track %1$s of %2$s.
sv_SE: Spår %1$s av %2$s.

en: Track %1$s.
sv_SE: Spår %1$s.

en: Audio Format:
sv_SE: Ljudformat:

en: Audio Codec:
sv_SE: Ljud-codec:

en: Your latest changes were saved as a revision.
sv_SE: Din senaste ändring sparades som en egen version.

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
sv_SE: Denna sida används för att hantera dina anpassade navigationsmenyer.

en: From this screen you can:
sv_SE: Från denna sida kan du:

en: Create, edit, and delete menus
sv_SE: Skapa, redigera och ta bort menyer

en: Add, organize, and modify individual menu items
sv_SE: Lägga till, organisera och modifiera individuella menyposter

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
sv_SE: Boxen för menyhantering på den över delen av sidan används för att kontrollera vilken meny som är öppnad i redigeraren nedan.

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
sv_SE: För att redigera en existerande meny, <strong>välj en meny från rullisten och klicka på Välj</strong>

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
sv_SE: Du kan tilldela temapositioner för enskilda menyerna genom att <strong>välja önskade inställningar</strong> längst ned i menynredigeraren. För att tilldela menyer till alla temapositioner  samtidigt, <strong>använd fliken Hantera positioner</strong> längst upp på sidan.

en: Menu Management
sv_SE: Menyhantering

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
sv_SE: Varje anpassad meny kan innehålla en mix av länkar till sidor, kategorier, anpassade URLer eller andra innehållstyper. Menylänkar läggs till genom att välja objekt i panelerna till vänster nedan.

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
sv_SE: Lägg till ett eller flera val samtidigt genom att <strong>bocka för checkboxarna intill vardera val och klicka på Lägg till i meny</strong>

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
sv_SE: För att ordna dina menyval, <strong>dra och släpp valen med musen eller använd tangentbordet</strong>. Dra/flytta ett menyval ett litet snäpp till höger för att göra det till ett underval

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
sv_SE: Radera ett menyval genom att <strong>expandera det och klicka på länken Ta bort</strong>

en: Editing Menus
sv_SE: Redigera menyer

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
sv_SE: Denna sida används för att globalt tilldela menyer till positioner definierade i ditt tema.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
sv_SE: För att tilldela menyer till en eller flera positioner i temat, <strong>välj en meny från vardera positionsmeny.</strong> När du är klar, <strong>klicka på Spara ändringar</strong>

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
sv_SE: För att redigera en meny som för närvarande är tilldelad en position i temat, <strong>klicka på avsedd &#8217;Redigera&#8217;-länk</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
sv_SE: För att lägga till en ny meny istället för att tilldela en existerande, <strong>klicka på länken &#8217;Använd ny meny&#8217;</strong>. Din nya meny kommer automatiskt att tilldelas temapositionen

en: Edit Menus
sv_SE: Redigera menyer

en: Manage Locations
sv_SE: Hantera positioner

en: Theme Location
sv_SE: Temaposition

en: Assigned Menu
sv_SE: Tilldela meny

en: Select a Menu
sv_SE: Välj en meny

[ctx: menu]
en: Edit
sv_SE: Redigera

[ctx: menu]
en: Use new menu
sv_SE: Använd ny meny

en: Restore This Revision
sv_SE: Återställ denna version

en: Capabilities
sv_SE: Behörigheter

en: Denied: %s
sv_SE: Nekad: %s

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Up one
sv_SE: Upp ett steg

en: Down one
sv_SE: Ner ett steg

en: To the top
sv_SE: Till toppen

en: Menu Structure
sv_SE: Menystruktur

en: Menu Settings
sv_SE: Menyinställningar

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
sv_SE: Backupen av detta inlägg i din webbläsare skiljer sig från versionen nedan.

en: Restore the backup
sv_SE: Återställ backup

en: Draft created on %1$s at %2$s
sv_SE: Utkast skapat den %1$s kl. %2$s

en: %s has taken over and is currently editing.
sv_SE: %s har tagit över och redigerar just nu.

en: Take over
sv_SE: Ta över

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
sv_SE: Du kan inte kasta denna post i papperskorgen. %s redigerar den just nu.

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
sv_SE: Redigera din meny nedan eller <a href="%s">skapa en ny meny</a>.

en: Select a menu to edit:
sv_SE: Välj en meny att redigera:

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
sv_SE: eller <a href="%s">skapa en ny meny</a>.

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
sv_SE: Tack för att du uppdaterar! Vänligen besök sidan för <a href="%s">nätverksuppdatering</a> för att uppdatera alla dina webbplatser.

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
sv_SE: Kalas! Du har klarat dig igenom denna del av installationen. WordPress kan nu kommunicera med din databas. Är du redo så fortsätter vi&hellip;

en: sub item
sv_SE: underval

en: Selected menus have been successfully deleted.
sv_SE: Valda menyer har raderats.

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
sv_SE: Redigera din standardmeny genom att lägga till eller ta bort menyval. Dra i menyvalen för att ordna dem som du vill. Klicka på Skapa meny för att spara dina ändringar.

en: Give your menu a name, then click Create Menu.
sv_SE: Ge din meny ett namn och klicka på Skapa meny.

en: Auto add pages
sv_SE: Lägg till sidor automatiskt

en: Theme locations
sv_SE: Temapositioner

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
sv_SE: Dokumentationsmenyn under redigeraren listar PHP-funktionerna som känns igen i tilläggsfilen. Att klicka på Kolla upp tar dig till webbsidan med information för den specifika funktionen.

en: Look Up
sv_SE: Kolla upp

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
sv_SE: För PHP-filer så kan du använda dokumentationsmenyn för att välja mellan funktioner som känns igen i filen. Kolla upp tar dig till webbsidan med referensmaterial för den specifika funktionen.

en: %s is currently editing
sv_SE: %s utför just nu redigeringar

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
sv_SE: Du kan ladda upp och infoga media (bilder, ljud, dokument, osv.) genom att klicka på knappen Lägg till media. Du kan välja bland bilder och filer som redan har laddats upp i mediabiblioteket eller ladda upp ny media att lägga till på din sida eller i ditt inlägg. För att skapa ett bildgaller, välj bilder att lägga till och klicka på knappen &#8221;Skapa ett nytt galleri&#8221;.

en: Image rotation is not supported by your web host.
sv_SE: Rotering av bilder stöds inte av ditt webbhotell.

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
sv_SE: Om du vill använda länkhanteringen, vänligen installera tillägget <a href="%s">Link Manager</a>.

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
sv_SE: Hantera <a href="%1$s">widgets</a> eller <a href="%2$s">menyer</a>

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
sv_SE: För att använda en bakgrundsbild, ladda helt enkelt bara upp den eller välj en bild som redan har laddats upp i ditt mediabibliotek genom att på knappen &#8221;Välj bild&#8221;. Du kan välja hur bilden ska visas, utsträckt, upprepad eller som den är. Du kan ha din bild fixerad på sin plats eller låta den rulla med innehållet på sidan.

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
sv_SE: Glöm inte att klicka på &#8221;Spara ändringar&#8221; när du är klar!

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
sv_SE: Tiltelfältet och det stora textfältet är fixerade fält, men du kan ändra plats för alla andra paneler genom att dra och släppa dessa. Du kan även minimera eller expandera panelerna genom att klicka på titelraden. Använd fliken Panelinställningar för visa fler paneler (Utdrag, Skicka trackbacks, Anpassade fält, Diskussion, Permalänk, Författare) eller välj hur många kolumner de ska visas i.

en: Inserting Media
sv_SE: Infogar media

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
sv_SE: Flera paneler på den här sidan innehåller inställningar för hur ditt innehåll kommer att publicera, inkluderat:

en: Publish Settings
sv_SE: Inställningar för publicering

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
sv_SE: <strong>Överordnade</strong> &mdash; Kategorier, till skillnad från taggar, kan placeras i hierarki. Du kanske har en Jazz-kategori och under denna har du en underkategori för Bebop och Storband. Det är helt valfritt. För att skapa en underkategori, välj en överordnad kategori i rullgardinsmenyn.

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
sv_SE: När man ändrar teman så förekommer ofta variationer på antal tillgängliga widgetfält och detta kan i vissa fall röra till det. Om du byter teman och verkar sakna widgets, rulla ner en bit på denna sida, till panelen Inaktiva widgets där du hittar alla dina widgets med sina inställningar sparade.

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
sv_SE: Du använder multifilsuppladdaren. Problem? Försök med <a href="%1$s" target="%2$s">webbläsarbaserade uppladdaren</a> istället.

[ctx: media item]
en: Edit
sv_SE: Redigera

[ctx: color]
en: Default: %s
sv_SE: Standard: %s

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Uploaded to
sv_SE: Uppladdad till

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
sv_SE: Den uppladdade filen är inte en giltig bildfil. Vänligen försök igen.

en: Choose a Background Image
sv_SE: Välj en bakgrundsbild

en: Choose a Custom Header
sv_SE: Välj ett anpassat sidhuvud

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
sv_SE: Du kan även välja en bakgrundsfärg genom att klicka på knappen Välj färg och antingen ange en färgkod i formatet HTML-hex, t.ex &#8221;#ff0000&#8221; för röd eller genom att använda färgväljaren.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
sv_SE: I textsektionen av sidhuvudet så kan du välja om du vill visa eller gömma texten. Du kan även välja färg på texten genom att klicka på knappen Välj färg ntingen ange en färgkod i formatet HTML-hex, t.ex &#8221;#ff0000&#8221; för röd eller genom att använda färgväljaren.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
sv_SE: Du kan välja om din webbplats ska sökas igenom av olika indexeringstjänster eller inte. Om du vill att dessa tjänster ska ignorera din webbplats, markera valet &#8221;Be sökmotorer att inte indexera denna webbplats&#8221; och klicka sedan på knappen Spara ändringar längst ner på sidan. Notera att detta inte gör din sida helt privat, den kan fortfarande besökas som vanligt och är med andra ord synlig som vanligt på Internet.

en: More Actions
sv_SE: Fler åtgärder

en: Turn comments on or off
sv_SE: Slå på eller av kommentarer

en: Learn more about getting started
sv_SE: Ta reda på mer om hur du kommer igång

en: File URL:
sv_SE: Fil-URL:

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
sv_SE: I kolumnen <strong>Som svar till</strong> så finns tre element. Texten är titeln för för inlägget som inspirerade kommentaren och länkar till sidan för att redigera inlägget i fråga. Länken Visa inlägg leder dig till inlägget på sidan. Den lilla pratbubblan med en siffra i visar antalet godkända kommentarer för inlägget. Om pratbubblan är grå så har alla kommentarer redan granskats för inlägget. Om den är röd så finns det nya kommentarer att granska. Att klicka på pratbubblan filtrerar redigeringssidan för att endast visa kommentarer för inlägget i fråga.

en: Used: %1$s%% of %2$s
sv_SE: Använt: %1$s%% av %2$s

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
sv_SE: ID #%1$s: %2$s <strong>Aktuell användare kommer inte att raderas.</strong>

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
sv_SE: ID #%1$s: %2$s <strong>Aktuell användare kommer inte att tas bort.</strong>

note: translators: 1: user id, 2: user login
en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don&#8217;t have permission to remove this user.</strong>
sv_SE: ID #%1$s:%2$s <strong>Du saknar behörighet för att ta bort denna användare.</strong>

en: Please select an option.
sv_SE: Var vänlig ange ett val.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: E-postadressen används redan.

en: $image needs to be an WP_Image_Editor object
sv_SE: $image måste vara ett WP_Image_Editor objekt

en: Use WP_Image_Editor::rotate
sv_SE: Använd WP_Image_Editor::rotate

en: Use WP_Image_Editor::flip
sv_SE: Använd WP_Image_Editor::flip

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
sv_SE: Gruppen för integritetsinställningar har tagits bort. Använd en annan grupp av inställningar.

en: Search Engines Discouraged
sv_SE: Sökmotorer blockerade

en: Welcome to WordPress!
sv_SE: Välkommen till WordPress!

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
sv_SE: Vi har sammanställt ett par länkar så att du kan komma igång:

en: Get Started
sv_SE: Kom igång

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
sv_SE: eller <a href="%s">ändra tema helt</a>

en: Next Steps
sv_SE: Nästa steg

en: Edit your front page
sv_SE: Redigera din startsida

en: Add additional pages
sv_SE: Lägg till ytterligare sidor

en: Add a blog post
sv_SE: Skapa ett blogginlägg

en: Write your first blog post
sv_SE: Skriv ditt första inlägg

en: Add an About page
sv_SE: Lägg till en sida om dig själv

en: View your site
sv_SE: Visa din webbplats

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
sv_SE: Uppladdad den: <b>%1$s</b>

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
sv_SE: Om du har markerat ett tillägg som favorit på WordPress.org så kan du bläddra bland dessa här.

en: Your WordPress.org username:
sv_SE: Ditt användarnamn på WordPress.org:

en: Get Favorites
sv_SE: Hämta favoriter

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
sv_SE: Gruppen för "%s" inställningar har tagits bort. Använd en annan grupp av inställningar.

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
sv_SE: Välkommen till WordPress %1$s. Du kommer att omdirigeras till sidan om WordPress. Om inte, klicka <a href="%2$s">här</a>.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
sv_SE: Du kan även kontrollera visningen av innehållet i dina RSS-flöden, inklusive maximalt antal inlägg att visa, om de ska visas fullständiga eller som utdrag.

en: Search Engine Visibility
sv_SE: Synlighet i sökmotorer

en: Allow search engines to index this site
sv_SE: Tillåt sökmotorer att indexera denna webbplats

en: Discourage search engines from indexing this site
sv_SE: Be sökmotorer att inte indexera denna webbplats

en: It is up to search engines to honor this request.
sv_SE: Det är upp till sökmotorerna att anamma denna begäran.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
sv_SE: Om du vet vad du letar efter så är en sökning ditt bästa alternativ. Söksidan har alternativ för att söka i tilläggsförrådet på WordPress.org efter en specifik term, författare eller tagg. Du kan även söka i förrådet genom att välja en populär tagg. Taggar i större format visar att fler tillägg har den här märkning.

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link above the plugins list and entering their WordPress.org username.
sv_SE: Du kan även bläddra bland användares favorittillägg genom att använda Favorit-länken uppe till vänster på sidan och ange deras användarnamn på WordPress.org.

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload Plugin button above the plugins list. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
sv_SE: Om du vill installera ett tillägg som du har laddat ner någon annanstans, klicka på knappen Ladda upp ovanför listan med tillägg. Du kommer att uppmanas att ladda upp .zip-filen och när den laddats klart så kan du aktivera det nya tillägget.

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
sv_SE: Nedan anger du dina uppgifter för databasanslutningen. Om du är osäker på dessa uppgifter, kontakta ditt webbhotell/administratör.

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
sv_SE: Efter att du gjort det, klicka på &#8221;Kör installationen.&#8221;

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
sv_SE: Detta <a href="%1$s">barntema</a> kräver ett modertema, %2$s.

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
sv_SE: Den här sidan låter dig att redigera fem fält av metadata för en fil i mediebiblioteket.

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
sv_SE: Favoriter

en: Flexible Header
sv_SE: Flexibelt sidhuvud

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
sv_SE: För att installera temat så att du kan förhandsgranska din webbplats innehåll och anpassa temainställningar, klicka på knappen "Installera" uppe till vänster. Filerna för temat kommer att laddas ner till din webbplats automatiskt. När detta är klart så kan temat aktiveras, vilket du gör genom att klicka på länken "Aktivera" eller genom att navigera dig fram till sidan med installerade teman och klicka på länken "Förhandsgranska live" under temats miniatyrbild.

[ctx: widget]
en: Add
sv_SE: Lägg till

[ctx: widget]
en: Edit
sv_SE: Redigera

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
sv_SE: Detta är en exempelsida. Den skiljer sig från ett blogginlägg eftersom den är statisk och kommer att finnas på samma plats hela tiden, den kommer troligen att visas i din sidnavigering (i de flesta teman). De flesta börjar med en Om-sida som introducerar dem för potentiella besökare. Den skulle t.ex kunna ha följande innehåll: 
    
    <blockquote> Hej där! Jag är cykelbud på dagen, blivande skådespelare på natten och detta är min blogg. Jag bor i Örebro, har en katt som heter Lurv och jag gillar mitt morgonkaffe (och att simma i Göta kanal).</blockquote>
    
    ... eller något liknande detta:
    
    <blockquote>Den officiella svenska portalen för WordPress, WordPress Sverige grundades 2007 och tillhandahåller svenska översättningar för WordPress, teman och tillägg. Behöver man hjälp med att komma igång eller stöter på problem så är WordPress Sverige den perfekta platsen att få svensk support på. Du hittar portalen på wpsv.se.</blockquote>
    
    Som ny WordPress-användare bör du gå till <a href="%s">din adminpanel</a> för att ta bort denna sida och sedan skapa nya sidor för ditt innehåll. Ha det så kul!

en: Search by tag
sv_SE: Sök efter tagg

en: Search by author
sv_SE: Sök efter författare

en: Search by keyword
sv_SE: Sök efter nyckelord

en: Type of search
sv_SE: Typ av sökning

en: Screen Options Tab
sv_SE: Panelinställningar

en: Contextual Help Tab
sv_SE: Hjälp

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
sv_SE: Du har använt allt tilldelat utrymme. Var vänlig radera några filer för att kunna ladda upp nya.

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
sv_SE: Beklagar, du har använt hela din utrymmeskvot av %s MB.

en: Select comment
sv_SE: Välj kommentar

note: translators: %s: plugin name translators: %s: theme name
en: Select %s
sv_SE: Välj %s

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
sv_SE: Taggar kan selektivt konverteras till kategorier genom att använda <a href="%s">tagg till kategori-konverteraren</a>.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
sv_SE: Du kan ta bort Länkkategorier i massredigeringsmenyn, åtgärderna tar inte bort länkarna inom kategorin. Istället flyttas de till standard kategorin för länkar.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box.
sv_SE: Att skapa en sida påminner mycket om att skapa ett inlägg och panelerna kan anpassas på samma sätt genom att använda dra och släpp, fliken Panelinställningar och minimera/maximera paneler efter egna önskemål. Denna sida har även det nya fullskärmsläget som är tillgängligt både i det visuella- och Text-läget via knappen för fullskärmsläget. Sidredigeraren fungerar i stort på samma sätt som inläggsredigeraren, men det finns vissa sidspecifika funktioner i panelen Sidattribut:

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
sv_SE: Du kan ladda upp en egen bild eller välja en från mediabiblioteket för sidhuvudet som visas överst på din sida istället för standardbilden. På nästa sida kommer du ha möjligheten att beskära bilden.

en: Main content
sv_SE: Huvudinnehåll

en: Skip to main content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
sv_SE: Du kan ange en anpassad bild som sidhuvud för din webbplats. Ladda helt enkelt bara upp bilden och beskär den. Bilden för sidhuvudet kommer att uppdateras direkt. Alternativt så kan du använda en redan uppladdad bild från mediabiblioteket genom att klicka på knappen &#8221;Välj bild&#8221;.

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
sv_SE: Beskär inte, publicera bild som den är

en: Or choose an image from your media library:
sv_SE: Eller välj en bild från ditt mediabibliotek:

en: Collapse
sv_SE: Minimera

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
sv_SE: Om du inte vill ha någon bild alls i sidhuvudet av din webbplats, klicka på knappen &#8221;Ta bort bild i sidhuvud&#8221; under sektionen för sidhuvud på denna sida. Om du vill aktivera vid ett senare tillfälle så behöver du bara välja ett av de andra alternativen för sidhuvud och klicka på &#8221;Spara ändringar&#8221;.

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
sv_SE: Du försökte att redigera en post som inte är en bilaga. Gå tillbaka och försök igen.

[ctx: plugin]
en: Installed
sv_SE: Installerat

en: This theme is already installed and is up to date
sv_SE: Detta tema är redan installerat och är den senaste versionen.

[ctx: theme]
en: Installed
sv_SE: Installerat

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
sv_SE: När du genererat en lista av teman så kan du förhandsgranska och installera något av dessa. Klicka på miniatyren för temat du är intresserad av att förhandsgranska det. Detta kommer att öppna en sida i fullstorlek för att ge dig en bättre idé om hur temat kommer att se ut.

en: Previewing and Installing
sv_SE: Förhandsgranskning och installering

en: Previewing and Customizing
sv_SE: Förhandsgranskning och anpassning

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
sv_SE: Du använder den webbläsarbaserade uppladdaren. WordPress uppladdare inkluderar funktioner för att välja flera filer åt gången och dra och släpp. <a href="#">Växla till multifilsuppladdaren</a>.

note: translators: %s: Theme name
en: Preview %s
sv_SE: Förhandsgranska %s

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
sv_SE: Kategorier kan anges i hierarki, vilket innebär att du kan nästla underkategorier. Taggar kan inte anges i hierarki och kan inte nästlas. Ibland börjar folk med att använda det ena men inser sedan att det andra fungerar bättre för deras innehåll.

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, the Activate Plugin &amp; Run Importer link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
sv_SE: Länken Kategori och tagg-konvertering på denna sida tar dig till sidan för importer där detta är en av tilläggen du kan installera. När tillägget är installerat så tar länken Aktivera tillägg &amp; kör import dig till sidan där du kan välja att konvertera taggar till kategorier eller vise versa.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
sv_SE: Denna sida används för att anpassa sidhuvudet för ditt tema.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
sv_SE: Du kan välja mellan temats standardbilder för sidhuvudet eller ladda upp din egna. Du kan även anpassa hur din sidas titel och slogan visas.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
sv_SE: Vissa teman kommer med flera extra bilder för sidhuvudet inkluderade. Om du ser flera bilder visade, välj den du gillar och klicka på knappen &#8221;Spara ändringar&#8221;.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
sv_SE: Om ditt tema har mer än en standardbild för sidhuvudet eller om du laddat upp mer än en anpassad bild så kan du välja att WordPress visar dessa bilder slumpvalt på de olika sidorna. Markera alternativet &#8221;Sumpvalt&#8221; vid sidan om uppladdade bilder eller sektionen för standard bilder för att aktivera denna funktion.

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
sv_SE: För de flesta teman så består texten i sidhuvudet av din sidas titel och slogan som det är angivet under <a href="%1$s">Allmänna inställningar</a>.

en: Configuration Error
sv_SE: Konfigurationsfel

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
sv_SE: Använd den <strong>Webbläsarbaserade uppladdaren</strong> genom att klicka på länken under dra & släpp-boxen.

en: User deleted.
sv_SE: Användare raderad.

note: translators: %s: edit page url
en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
sv_SE: Ny användare skapad. <a href="%s">Redigera användare</a>

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
sv_SE: Kunde inte kopiera filer. Du ha kanske slut på diskutrymme.

en: Search for themes by keyword.
sv_SE: Sök teman baserat på nyckelord.

en: Find a theme based on specific features.
sv_SE: Hitta ett tema baserat på specifika funktioner.

en: In all likelihood, these items were supplied to you by your Web Host. If you don&#8217;t have this information, then you will need to contact them before you can continue. If you&#8217;re all ready&hellip;
sv_SE: Det vanligaste är att man får ovan nämnda uppgifter av sitt webbhotell. Om du inte har denna information, kontakta ditt webbhotell innan du fortsätter. Är du redo?

en: This theme is broken.
sv_SE: Detta tema är trasigt.

en: Set as background
sv_SE: Ange som bakgrund

en: Set as header
sv_SE: Ange som sidhuvud

en: Customize &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Anpassa &#8221;%s&#8221;

en: About
sv_SE: Om

en: Edit comment
sv_SE: Redigera kommentar

en: Enter title here
sv_SE: Ange titel här

en: Word count: %s
sv_SE: Antal ord: %s

en: Target
sv_SE: Mål

en: All
sv_SE: Alla

en: Restore
sv_SE: Återställ

note: translators: %s: Time since the last update
en: %s ago
sv_SE: %s sedan

en: Actions
sv_SE: Åtgärder

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: No comments yet.
sv_SE: Inga kommentarer än.

en: Scale
sv_SE: Skala

en: Link URL
sv_SE: Länkadress

en: Enter a link URL or click above for presets.
sv_SE: Ange en länkadress eller klicka för förinställningar ovan.

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Select All
sv_SE: Välj alla

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a nickname.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Vänligen ange ett smeknamn.

en: Edit Link
sv_SE: Redigera länk

en: (required)
sv_SE: (obligatoriskt)

en: Keyword
sv_SE: Nyckelord

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
sv_SE: Detta tema kräver ett modertema. Kontrollerar om det finns installerat&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
sv_SE: Förbereder installation av <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
sv_SE: Modertemat, <strong>%1$s %2$s</strong>, är installerat.

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
sv_SE: Modertemat har installerats, <strong>%1$s %2$s</strong>.

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
sv_SE: <strong>Modertemat kunde inte hittas.</strong> Du behöver installera modertemat, <strong>%s</strong>, innan du kan använda detta barntema.

en: Header Text
sv_SE: Text i sidhuvud

en: Show header text with your image.
sv_SE: Visa text i sidhuvudet tillsammans med din bild.

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: additional link attributes, 4: version number, 5: update URL, 6: additional link attributes translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number, 5: update URL, 6: additional link attributes translators: 1:
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" %6$s>update now</a>.
sv_SE: Det finns en ny version tillgänglig av %1$s. <a href="%2$s" %3$s>Visa detaljer för version %4$s</a> eller <a href="%5$s" %6$s>uppdatera nu</a>.

en: By %s.
sv_SE: Av %s.

en: Add comment
sv_SE: Lägg till kommentar

en: Add new Comment
sv_SE: Lägg till ny kommentar

en: Add Comment
sv_SE: Lägg till kommentar

note: Description of the plugin/theme
en: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of an entire generation summed up in two words sung most famously by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see a lyric from <cite>Hello, Dolly</cite> in the upper right of your admin screen on every page.
sv_SE: Detta är inte bara ett tillägg, det symboliserar hopp och entusiasm för en hel generation summerat i två ord, mest känt vokaliserat av Louis Armstrong: Hello, Dolly. När aktiverat så visas slumpvalda delar av texten från <cite>Hello, Dolly</cite> uppe i det högra hörnet av din adminpanel.

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
sv_SE: <strong>Välkommen</strong> &mdash; Visa länkar till några av de vanligaste inställningarna när man skapar en ny webbplats.

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: additional link attributes, 4: version number translators: 1: theme name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
sv_SE: En ny version av %1$s är tillgänglig. <a href="%2$s" %3$s>Visa detaljer för version %4$s</a>. <em>Automatisk uppdatering är ej tillgängligt för detta tema.</em>

[ctx: Howdy]
en: Welcome
sv_SE: Välkommen

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
sv_SE: Jag är säker på att jag permanent vill inaktivera min webbplats, jag vet att den inte kan återställas och jag kan inte använda %s igen.

en: Delete My Site Permanently
sv_SE: Radera min webbplats permanent

en: Delete My Site
sv_SE: Radera min webbplats

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
sv_SE: Kom ihåg, en raderad webbplats kan inte återställas.

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
sv_SE: Beklagar, länken du klickade på är gammal. Var vänlig gör ett nytt val.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
sv_SE: Tack för att du använt %s, din webbplats har raderats. Ha det så bra tills vi ses igen.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
sv_SE: Om du inte vill använda din %s webbplats längre så kan du radera den genom att använda formuläret nedan. När du klickar på <strong>Radera min webbplats permanent</strong> så kommer du att få ett mail med en länk i. Klicka på denna länk för att ta bort din webbplats.

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
sv_SE: Tack. Var vänlig kontrollera din e-post för en bekräftelselänk. Din webbplats kommer inte att tas bort fören länken har besökts.

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
sv_SE: Den här filen är för stor. Filer måste vara mindre än %1$s Kb.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
sv_SE: Du har använt allt tilldelat utrymme. Var vänlig radera några filer för att kunna ladda upp nya.

en: [%s] New Admin Email Address
sv_SE: [%s] Ny e-postadress för admin

note: translators: %s: New email address
en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
sv_SE: Din e-postadress har inte uppdaterats än. Var vänlig kolla i din inkorg för %s efter ett bekräftelsemeddelande.

en: [%s] New Email Address
sv_SE: [%s] Ny e-postadress

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
sv_SE: Beklagar, du måste radera filer innan du kan ladda upp nya.

en: Visit Dashboard
sv_SE: Besök adminpanel

en: Your Sites
sv_SE: Dina webbplatser

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
sv_SE: Om du nått denna sida av misstag och menade att besöka en av dina egna sajter så följer här några genvägar för att hjälpa dig att hitta vägen.

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
sv_SE: Du försökte få tillgång till adminpanelen för "%1$s", men du har för närvarande inte behörighet på denna webbplats. Om du anser att du bör kunna få tillgång till adminpanelen på "%1$s", kontakta din nätverksadministratör.

en: MB (Leave blank for network default)
sv_SE: MB (Lämna tomt för nätverksstandard)

en: British English
sv_SE: Engelska (Brittisk)

en: View Site
sv_SE: Visa webbplats

en: American English
sv_SE: Engelska (Amerikansk)

note: translators: My sites label
en: Primary Site
sv_SE: Primär webbplats

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
sv_SE: Inte tillräckligt med utrymme för att ladda upp. %1$s KB behövs.

en: English
sv_SE: Engelska

en: You must be a member of at least one site to use this page.
sv_SE: Du måste vara medlem i minst en webbplats för att kunna använda denna sida.

en: Global Settings
sv_SE: Globala inställningar

en: The primary site you chose does not exist.
sv_SE: Den primära webbplatsen som du har valt existerar inte.

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
sv_SE: Fram till WordPress version 3.0, var det som nu kallas för multisite eller nätverk tvunget att installeras separat som WordPress MU (multi-user).

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file to your WordPress installation.
sv_SE: Vi behöver filen wp-config-sample.php att utgå ifrån. Var vänlig ladda upp denna fil på nytt från ditt WordPress-paket.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
sv_SE: Filen 'wp-config.php' finns redan. Om du behöver ändra detaljer för konfigurationen i denna fil, radera den befintliga först. Du kan försöka <a href='%s'>installera nu</a>.

note: translators: %s: install.php
en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
sv_SE: Filen 'wp-config.php' finns redan en nivå ovanför din installation av WordPress. Om du behöver ändra detaljer för konfigurationen i denna fil, radera den befintliga först. Du kan försöka <a href='%s'>installera nu</a>.

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
sv_SE: WordPress &rsaquo; Skapa konfigurationsfil

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
sv_SE: Välkommen till WordPress. Innan vi sätter igång så behöver vi information för databasen. Du behöver ha följande uppgifter innan du fortsätter.

en: Database name
sv_SE: Databasnamn

en: Database username
sv_SE: Användarnamn för databas

en: Database password
sv_SE: Lösenord för databas

en: Database host
sv_SE: Värd för databas

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
sv_SE: Tabellprefix (om du vill köra mer än en installation i samma databas)

en: Let&#8217;s go!
sv_SE: Då kör vi!

en: Database Name
sv_SE: Databasnamn

[ctx: example username]
en: username
sv_SE: användarnamn

[ctx: example password]
en: password
sv_SE: lösenord

en: Database Host
sv_SE: Databasvärd

en: Table Prefix
sv_SE: Tabellprefix

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
sv_SE: Om du vill köra flera installationer av WordPress i en och samma databas, ändra det här.

en: Run the install
sv_SE: Kör installationen

note: translators: %s: wp-config.php
en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your %s file. Once this line is added to your config, reload this page.
sv_SE: För att tillåta denna sida att automatiskt reparera databasproblem, lägg till följande rad i din %s. När du lagt till denna rad i din konfigurationsfil, ladda om den här sidan.

en: No comments awaiting moderation.
sv_SE: Inga kommentarer inväntar granskning.

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
sv_SE: Ändringslogg

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
sv_SE: Övriga noteringar

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
sv_SE: Beskrivning

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
sv_SE: Skärmdumpar

en: You should update your web.config now.
sv_SE: Du bör uppdatera din web.config nu.

en: Plugin Homepage &#187;
sv_SE: Tilläggets hemsida  &#187;

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
sv_SE: Du kan exportera din webbplats innehåll till en fil för att sedan kunna importera det till en annan installation eller plattform. Exportfilen kommer att vara ett XML-filformat som kallas WXR. Inlägg, sidor, kommentarer, anpassade fält, kategorier och taggar kan inkluderas. Du kan filtrera vilket innehålls och vilka publiceringsstatusar som ska tas med i WXR-filen.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
sv_SE: Det gick inte att reparera tabellen %1$s. Fel: %2$s

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
sv_SE: Nya användare kommer att få ett mail för att låta dem veta att de har lagts till som användare för din webbplats. Detta e-postmeddelande kommer också att innehålla deras lösenord. Markera rutan om du inte vill att användaren ska få ett välkomstmeddelande.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
sv_SE: Tillägget genererade %d tecken av <strong>oväntad utdata</strong> (unexpected output) under aktiveringen. Om du noterar ett felmeddelande av typen &#8221;headers already sent&#8221; , problem med flöden eller andra fel, försök att inaktivera eller radera detta tillägg.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links above the users list to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
sv_SE: Du kan filtrera listan över användare efter användarens roll genom att använda textlänkarna uppe till vänster för att visa Alla, Administratörer, Redaktörer, Författare, Medarbetare eller Prenumeranter. Standard är att visa alla användare. Oanvända användarroller visas inte.

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
sv_SE: Du använder en utvecklingsversion av WordPress. Du kan uppdatera till den senaste utvecklingsversionen automatiskt eller ladda ner den och installera manuellt:

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret email account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
sv_SE: Denna funktion ger dig möjligheten att publicera inlägg genom att skicka e-post till din installation av WordPress. För att skriva inlägg i WordPress per e-post måste du ha satt upp en hemlig e-postadress med POP3-åtkomst. Alla e-postmeddelanden som kommer till denna adress publiceras, så det är mycket viktigt att hålla e-postadressen väldigt hemlig.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
sv_SE: Det finns icke sparade ändringar som kommer att gå förlorade.  'OK' för att fortsätta, 'Avbryt' för att återgå till bildredigeraren.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
sv_SE: I tidigare versioner av WordPress var alla importörer inbyggda. De har nu mer gjorts om till tillägg eftersom de flesta människor bara använder dem en någon gång.

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
sv_SE: Det valda temat är trasigt. Återgår till ett standardtema.

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
sv_SE: Bilden kunde inte bearbetas. Var vänlig gå tillbaka och försök igen.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
sv_SE: Tabellen %1$s är inte okej. Följande fel rapporteras: %2$s. WordPress kommer att försöka reparera denna tabell&hellip;

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
sv_SE: Det finns en autosparad version av det här inlägget som är nyare än versionen nedan. <a href="%s">Visa den autosparade versionen</a>.

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
sv_SE: Reparationen är klar. Var vänlig ta bort följande rad i din wp-config.php så att ingen obehörig använder den här sidan.

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
sv_SE: WordPress kan automatiskt söka efter vissa vanliga problem med databaser och reparera dem. Reparationen kan ta ett tag, ha tålamod.

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
sv_SE: WordPress kan även försöka att optimera databasen.  Detta kan i vissa fall förbättra prestandan.  Reparation och optimering av databasen kan ta en lång stund och databasen kommer att vara låst under tiden som databasen optimeras.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
sv_SE: Ange e-postadressen eller användarnamnet för en existerande användare i nätverket för att bjuda in dem till denna webbplats. Denna person kommer att få ett mail för att bekräfta inbjudan.

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
sv_SE: En avatar är en slags profilbild som följer dig där du gör avtryck på nätet, den visas t.ex vid kommentering på de webbplatser som har funktionen för avatarer aktiverad. Här kan du aktivera visning av avatarer för besökare som kommenterar på din webbplats.

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
sv_SE: <strong>Varning:</strong> Det är inte rekommenderat att göra ändringar i aktiva tillägg. Om dina ändringar orsakar ett allvarligt fel kommer tillägget att inaktiveras automatiskt.

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
sv_SE: Ange e-postadressen för en befintlig användare i nätverket för att bjuda in dem till denna webbplats. Denna person kommer att få ett mail för att bekräfta inbjudan.

en: Contributing Developers
sv_SE: Bidragande utvecklare

en: Show Toolbar when viewing site
sv_SE: Visa verktygsrad på framsidan

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. Singular security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
sv_SE[0]: <strong>Version %1$s</strong> åtgärdar en säkerhetsrisk och %2$s bugg.
sv_SE[1]: <strong>Version %1$s</strong> åtgärdar en säkerhetsrisk och %2$s buggar.

note: translators: %s: Codex URL
en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
sv_SE: För mer information, se <a href="%s">detaljer för releasen</a>.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs. More than one security issue.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
sv_SE[0]: <strong>Version %1$s</strong> åtgärdar ett par sårbarheter och %2$s bugg.
sv_SE[1]: <strong>Version %1$s</strong> åtgärdar ett par sårbarheter och %2$s buggar.

note: translators: 1: WordPress version number, 2: plural number of bugs.
en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
sv_SE[0]: <strong>Version %1$s</strong> åtgärdar %2$s bugg.
sv_SE[1]: <strong>Version %1$s</strong> åtgärdar %2$s buggar.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab above the screen title.
sv_SE: Välkommen till din adminpanel för WordPress! Det här är sidan du kommer att se när du loggar in på din webbplats. Den ger dig tillgång till alla administrativa sidor för att hantera din webbplats. Du kan hitta hjälp för alla sidor i administrationen genom att klicka på fliken Hjälp uppe i hörnet.

en: Maintenance and Security Release
sv_SE: Underhålls och säkerhetsrelease

en: What&#8217;s New
sv_SE: Vad är nytt

en: Security Release
sv_SE: Säkerhetsrelease

en: Maintenance Release
sv_SE: Underhållsrelease

note: translators: %s: WordPress version number
en: <strong>Version %s</strong> addressed some security issues.
sv_SE: <strong>Version %s</strong> åtgärdar sårbarheter.

en: This screen allows you to choose your permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
sv_SE: Den här sidan låter dig välja din permalänksstruktur, Du kan välja mellan vanligt använda inställningar eller skapa en anpassad URL-struktur.

en: Return to Updates
sv_SE: Återgå till uppdateringar

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
sv_SE: Välkommen till WordPress %1$s. <a href="%2$s">Läs mer</a>.

en: Adding Categories
sv_SE: Lägga till kategorier

en: Adding Tags
sv_SE: Lägga till taggar

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
sv_SE: Du kan ladda upp mediafiler utan att skapa ett inlägg först. Detta tillåter dig att ladda upp filer som du kan använda för sidor och inlägg vid ett senare tillfälle och/eller för att skapa en specifik url till filen för att dela med andra. Det finns tre alternativ för filuppladdningar:

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
sv_SE: Om du vill konvertera dina kategorier till taggar (eller tvärtom), använd <a href="%s">Kategori- och tagg-konverteraren</a> som kan hittas på importeringssidan.

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
sv_SE: Glöm inte att klicka på knappen Lägg till användare längst ner på sidan när du är klar.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
sv_SE: När du har sparat den nedladdade filen kan du använda importfunktionen i en annan WordPress-installation för att importera denna webbplats innehåll.

en: Screen Display
sv_SE: Panellayout

en: Attaching Files
sv_SE: Bifoga filer

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
sv_SE: Här är en grundläggande översikt över de olika användarroller och behörigheter associerade med dessa:

en: User Roles
sv_SE: Användarroller

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
sv_SE: För att lägga till nya användare på din webbplats, fyll i formuläret på denna sida och klicka på knappen Lägg till användare.

en: Moderating Comments
sv_SE: Moderera kommentarer

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
sv_SE: Prenumeranter kan läsa kommentarer/kommentera/ta emot nyhetsbrev osv, men kan inte skapat annat webbplatsinnehåll.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
sv_SE: Om importören du behöver inte är listad, <a href="%s">sök i tilläggskatalogen</a> för att se om en importör finns tillgänglig.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
sv_SE: Med massredigering kan du redigera metadata (kategorier, författare, osv.) för alla valda inlägg samtidigt. För att ta bort ett inlägg från grupperingen för massredigering, klicka på x bredvid inläggets titel i redigeringsfältet som visas.

en: Available Actions
sv_SE: Tillgängliga åtgärder

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
sv_SE: Författare kan publicera och hantera sina egna inlägg och kan även ladda upp filer.

en: How to Update
sv_SE: Hur man uppdaterar

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
sv_SE: Den här sidan ger tillgång till alla dina inlägg. Du kan anpassa visningen av den här sidan så att den passar ditt arbetsflöde.

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
sv_SE: Du kan också redigera eller flytta flera inlägg till papperskorgen på en gång. Markera de poster du vill ska utföra åtgärd för genom att använda kryssrutorna, välj sedan den åtgärd som du vill ta från massredigeringsmenyn och klicka på Utför.

en: Adding Plugins
sv_SE: Lägga till tillägg

en: Screen Content
sv_SE: Panelinnehåll

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
sv_SE: Du kan anpassa visningen för den här sidan på ett antal olika sätt:

en: Adding Themes
sv_SE: Lägga till teman

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
sv_SE: Permalänkar är permanenta webbadresser till dina enskilda sidor och blogginlägg, liksom ditt kategori- och taggarkiv. En permalänk är webbadressen som används för att länka till ditt innehåll. Webbadressen för varje post bör vara permanent, och aldrig förändras - därav namnet permalänk (på svenska en förkortad variant på permanent länk).

en: Common Settings
sv_SE: Vanliga inställningar

en: Custom Structures
sv_SE: Anpassade strukturer

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
sv_SE: Ladda upp filer låter dig välja den mapp och sökväg du vill använda för lagring av dina uppladdade filer.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
sv_SE: Du kan posta innehåll på flera olika sätt. Den här sidan innehåller inställningarna för alla dessa. Den övre sektionen kontrollerar redigeraren för dessa administrationssidor och resterande inställningar externa publiceringsmetoder. För mer information för dessa metoder, använd dokumentationslänkarna.

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
sv_SE: Installera teman i ett nätverk kan endast göras från sektionen för nätverksadmin.

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
sv_SE: Om du vill att besökarna ska kunna registrera sig, i stället för att registreras av administratören, bocka för rutan medlemskap . En standardroll för nya användare kan anges oavsett om registreringen skett av en administratören eller av besökaren själv.

en: Post Via Email
sv_SE: Skriv inlägg via e-post

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
sv_SE: Om du vill så kan WordPress automatiskt skicka notifikationer till diverse tjänster när du postar nya inlägg.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
sv_SE: Den här sidan har ett antal alternativ för hantering och visning av kommentarer och länkar till dina inlägg/sidor. Så många att de faktiskt inte alla får plats här! :) Använd länken till dokumentation nedan för att läsa mer om vad varje diskussionsinställningen gör.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
sv_SE: Du kan ändra ditt lösenord, aktivera kortkommandon, ändra färgschemat för dina administrationssidor av WordPress och stäng av WYSIWYG (visuell) redigeraren osv. Du kan dölja verktygsfältet (tidigare kallat adminmeny) från främre delen av din webbplats, men det kan inte inaktiveras på adminsidor.

en: Inactive Sidebar (not used)
sv_SE: Inaktivt sidofält (används inte)

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
sv_SE: Detta sidofält är inte längre tillgängligt och visas inte någonstans på din webbplats. Ta bort varje widget nedan för att helt ta bort detta inaktiva sidofält.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
sv_SE: <strong>Dra och släpp</strong> dina filer till området nedanför. Flera filer är tillåtna.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
sv_SE: Om du klickar <strong>Välj filer</strong> öppnas ett bläddringsfönster som visar filer i operativsystemet. Välja <strong>Öppna</strong> efter att ha klickat på filen du vill ladda upp och en förloppsindikator kommer att visas på sidan.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
sv_SE: Du kan skapa grupper av länkar med hjälp av Länkkategorier. Länkkategori måste vara unika och är skilda från de kategorier som du använder för inlägg.

en: Removing and Reusing
sv_SE: Borttagning och återanvändning

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
sv_SE: Du kan tilldela sökord till dina inlägg med <strong>taggar</strong>. Till skillnad från kategorier, har taggar ingen hierarki, dvs. det finns ingen relation mellan en tagg till en annan.

en: Missing Widgets
sv_SE: Saknade widgets

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
sv_SE: Du kan hantera kommentarer på din webbplats på samma sätt som du hanterar inlägg och annat innehåll. Den här sidan är anpassningsbara på samma sätt som andra administrativa sidor och du kan ange åtgärder för kommentarer genom att föra muspekaren över en kommentar för att visa åtgärdslänkar eller massredigering.

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
sv_SE: I kolumnen <strong>Författare</strong> visas utöver författarens namn, e-postadress och webbadress kommentatorns IP-adress. När du klickar på denna länk så visas alla kommentarer gjorda av denna IP-adress.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
sv_SE: Länkar i verktygsfältet längst upp på sidan kopplar adminpanelen och den främre delen av din webbplats till varandra, ger tillgång till din profil och hjälpsam information för WordPress.

en: Deleting Links
sv_SE: Radera länkar

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
sv_SE: Att föra muspekaren över en rad visar åtgärdslänkar: Redigera, Radera permanent och Visa. Att klicka på Redigera eller på mediafilens namn visar en enkel sida för att redigera den enskilda filens metadata. Att klicka på Radera permanent tar bort filen från mediabibliotek (såväl som från de inlägg som den är idag bifogats till). Länken Visa kommer ta dig till sidan för den filen på webbplatsen.

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
sv_SE: Hantering av sidor är väldigt lik hanteringen av inlägg och sidorna kan anpassas på samma sätt.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
sv_SE: Du kan också utföra samma typer av åtgärder, däribland filtrera i listan med hjälp av filter, agera på en sida med de åtgärdslänkar som visas när du för muspekaren över en rad eller genom att använda massredigeringsmenyn för att redigera metadata för flera sidor på en gång.

en: If a media file has not been attached to any content, you will see that in the Uploaded To column, and can click on Attach to launch a small popup that will allow you to search for existing content and attach the file.
sv_SE: Om en mediafil inte varit knuten till något inlägg, kommer du se det i kolumnen Uppladdad till, och kan klicka på Bifoga fil för att öppna ett litet fönster som gör att du kan söka efter ett innehåll och bifoga filen till.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
sv_SE: Alla filer du har laddat upp listas i mediebiblioteket, med de senaste inlagda visade först. Du kan använda fliken Panelinställningar för att anpassa visningen av denna sida.

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
sv_SE: Sidor liknar inlägg i att de har en titel, brödtext och tillhörande metadata, men de är olika i att de inte är en del av den kronologiska bloggflödet, ungefär som statiska inlägg. Sidorna är inte kategoriserade eller har taggar, men kan anges i hierarki. Du kan kapsla sidor under andra sidor genom att göra en till "Överordnad" för de andra och på så sätt skapa en grupp av sidor.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
sv_SE: Många människor dra nytta av kortkommandon till för att moderera sina kommentarer snabbare. Använd länken på sidan om för att läsa mer.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
sv_SE: Länkar kan delas upp i länkkategorier, dessa är annorlunda mot de kategorier som används för dina inlägg.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
sv_SE: <a href="%s">Läs mer om WordPress %s</a>.

en: Managing Pages
sv_SE: Hantera sidor

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
sv_SE: Du kan dölja/visa kolumner baserat på dina behov och bestämma hur många användare att lista per sida med hjälp av fliken Panelinställningar.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
sv_SE: <strong>Förhandsgranska</strong> kommer att visa dig vad ditt utkast till meddelande kommer att se ut om du publicerar det. Visa tar dig till den aktiva webbplatsen för att visa inlägget. Vilka länkar som finns tillgängliga beror på ditt inläggs status.

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
sv_SE: Att föra muspekaren över en rad i användarlistan visas åtgärdslänkar som gör att du kan hantera användare. Du kan utföra följande åtgärder:

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
sv_SE: <strong>Ta bort</strong> tar bort ditt inlägg i listan och placerar det i papperskorgen, där du kan ta bort det permanent.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
sv_SE: <strong>Snabbredigering</strong> ger snabb tillgång till metadata för ditt inlägg, så att du kan uppdatera inläggsdetaljerna utan att lämna denna sida.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
sv_SE: <strong>Redigera</strong> tar dig till redigeringssidan för det inlägget. Du kan också nå den genom att klicka på inläggets titel.

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
sv_SE: Redigera tar dig till redigeringssidan för användaren. Du kan också nå den genom att klicka på användarnamnet.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
sv_SE: Du kan visa alla inlägg som gjorts av en användare genom att klicka på antalet i inläggskolumnen.

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
sv_SE: Eftersom detta är en Multisite-installation kan du lägga till konton som redan finns på nätverket genom att ange ett användarnamn eller e-post och definiera en roll. För fler alternativ, till exempel att ange ett lösenord, måste du vara en nätverksadministratör och använda hover-länken under en befintlig användares namn för att redigera användarprofil under Nätverksadmin > Alla användare.

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
sv_SE: Troligen används direkt infogande av wp-admin/includes/template.php för att använda add_meta_box(). Detta är helt fel. Använd hooken för add_meta_box()-anropet i add_meta_boxes action istället.

en: Welcome to WordPress %s
sv_SE: Välkommen till WordPress %s

en: Go to Dashboard &rarr; Home
sv_SE: Gå till Adminpanel &rarr; Hem

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
sv_SE: Återgå till Adminpanel &rarr; Uppdateringar

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
sv_SE: WordPress är skapat av ett världsomspännande team av passionerade individer.

en: Under the Hood
sv_SE: Under huven

en: Customize Your Site
sv_SE: Anpassa din webbplats

en: Profile updated.
sv_SE: Profil uppdaterad.

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role, 4: activation URL
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
sv_SE: Hej,
    
    Du har blivit inbjuden att bli medlem på '%1$s' på
    adressen %2$s som %3$s.
    
    Klicka på följande länk för att bekräfta inbjudan:
    %4$s

en: Core Developer
sv_SE: Kärnutvecklare

en: The package could not be installed.
sv_SE: Paketet kunde inte installeras.

en: The plugin contains no files.
sv_SE: Tillägget innehåller inga filer.

en: No valid plugins were found.
sv_SE: Inget giltigt tillägg hittades.

en: Attachment Post URL
sv_SE: Bilagans inläggsadress

[ctx: admin menu]
en: All Links
sv_SE: Alla länkar

en: Drop files here
sv_SE: Släpp filer här

en: %s plugins
sv_SE: %s tillägg

en: %s plugin
sv_SE: %s tillägg

note: translators: %s: table name
en: Successfully optimized the %s table.
sv_SE: Tabellen %s har optimerats.

note: translators: 1: table name, 2: error message,
en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
sv_SE: Det gick inte att optimera tabellen %1$s. Fel: %2$s

note: translators: %s: table name
en: Successfully repaired the %s table.
sv_SE: Tabellen %s har reparerats.

note: translators: %s: table name
en: The %s table is already optimized.
sv_SE: Tabellen %s är redan optimerad.

note: translators: %s: table name
en: The %s table is okay.
sv_SE: Tabellen %s är okej.

note: translators: %s: plugin version
en: View version %s details.
sv_SE: Visa detaljer för version %s.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
sv_SE: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Uppdatera %2$s</a> eller lär dig mer om hur du<a href="%3$s" class="browse-happy-link">surfar med glädje</a>

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag, %3$d is width, %4$d is height
en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
sv_SE: Skala bilder för att matcha den storlek valts under %1$sbildinställningar%2​​$s (%3$d &times; %4$d).

en: Audio, Video, or Other File
sv_SE: Ljud, video eller annan fil

en: Insert media from another website
sv_SE: Infoga media från en annan webbplats

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Inställningssidan kunde inte hittas.

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Det uppstod ett fel vid anslutning till servern. Kontrollera att inställningarna är korrekta.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
sv_SE: FEL: du svarar på en kommentar i ett utkast.

en: ERROR: please type a comment.
sv_SE: FEL: Skriv en kommentar.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
sv_SE: Den vänstra navigationsmenyn innehåller länkar till alla WordPress administrativa sidor, med undermenyer som visas när muspekaren föres över. Du kan minimera denna meny för att istället visa en smal remsa ikoner genom att klicka på Minimera meny-pilen längst ner.

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
sv_SE: <strong>Dra och släpp</strong> &mdash; För att ordna panelerna, dra och släppa genom att klicka på namnlisten för den valda panelen och släpp när du ser en grå streckad rektangel på den plats du vill placera panelen.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
sv_SE: Du kan använda följande kontroller för att arrangera dina administrationspaneler så att de passar ditt arbetsflöde. Detta gäller även på de flesta andra administrativa sidor.

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Updates %s
sv_SE: Uppdateringar %s

en: You can&#8217;t give users that role.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att ge användare den rollen.

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Uppdatering tillgänglig <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Uppdateringar tillgängliga <span class="count">(%s)</span>

en: Caution:
sv_SE: Varning:

en: Add New User
sv_SE: Lägg till ny användare

[ctx: plugin editor]
en: Editor
sv_SE: Redigerare

en: Installed Plugins
sv_SE: Installerade tillägg

en: Confirm Deletion
sv_SE: Bekräfta radering

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: User added.
sv_SE: Användare har lagts till.

en: View
sv_SE: Visa

en: Super Admin
sv_SE: Superadmin

en: You can&#8217;t remove users.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att radera användare.

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningarna sparade.

en: Changed roles.
sv_SE: Rollerna är ändrade.

en: User removed from this site.
sv_SE: Användaren har tagits bort från den här webbplatsen.

en: Search Users
sv_SE: Sök användare

en: Add Existing User
sv_SE: Lägg till befintlig användare

en: Role
sv_SE: Roll

en: For more information:
sv_SE: För mer information:

[ctx: user]
en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Delete
sv_SE: Radera

en: All Users
sv_SE: Alla användare

en: Attributes
sv_SE: Attribut

en: Install
sv_SE: Installera

en: Plugins %s
sv_SE: Tillägg %s

en: Delete Site
sv_SE: Radera webbplats

en: About Pages
sv_SE: Om sidor

en: Customizing This Display
sv_SE: Anpassa denna vy

en: Title and Post Editor
sv_SE: Rubrik- och inläggsredigerare

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
sv_SE: Notera: Inget av dessa alternativ blockerar åtkomst till din webbplats - det är upp till sökmotorer att tillmötesgå din begäran.

en: Post name
sv_SE: Inläggsnamn

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
sv_SE: exempel-inlagg

[ctx: sample permalink base]
en: archives
sv_SE: arkiv

note: translators: URL to wp-admin/import.php
en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
sv_SE: Denna importör har inte installerats. Installera importörer från <a href="%s">huvudsidan</a>.

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Site Language
sv_SE: Webbplatsspråk

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
sv_SE: Försök meddela alla bloggar som länkas från den posten

note: translators: 1: Site name, 2: site URL, 3: role
en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
sv_SE: Hej,
    Du har blivit inbjuden att bli medlem på 
    '%1$s' - %2$s som %3$s.
    Om du inte vill bli medlem på denna webbplats ignorera
    detta meddelande. Den här inbjudan kommer att upphöra inom ett par dagar. 
    
    Klicka på följande länk för att aktivera ditt konto:
    %%s

en: Full Width Template
sv_SE: Fullbreddsmall

en: Post Formats
sv_SE: Inläggsformat

en: Featured Images
sv_SE: Utvalda bilder

en: Featured Image Header
sv_SE: Utvald sidhuvudsbild

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
sv_SE: Det ser ut som du använder en gammal version av %s. För bästa upplevelse med WordPress, vänligen uppdatera din webbläsare.

note: translators: %s: browser name and link
en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
sv_SE: Det ser ut som du använder en osäker version av %s. Att använda en gammal webbläsare gör din dator osäker. För bästa upplevelse med WordPress, vänligen uppdatera din webbläsare.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
sv_SE: Det finns ogiltiga menyposter. Kontrollera eller radera dem.

[ctx: term name]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: meta name]
en: Name
sv_SE: Namn

[ctx: theme name]
en: Name
sv_SE: Namn

note: translators: %s: Theme Directory URL
en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
sv_SE: Du kan hitta ytterligare teman för din webbplats med hjälp av Temabläddraren/installeraren på den här sidan, som kommer att visa teman från <a href="%s" target="_blank">WordPress.orgs Temakatalog</a>. Dessa teman är designade och utvecklade av tredje part, finns tillgängliga gratis och är kompatibla med licensen som WordPress använder (GPL).

note: translators: %s: WordPress Plugin Directory URL
en: If you would like to see more plugins to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional plugins from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a>. Plugins in the WordPress Plugin Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
sv_SE: Om du vill se fler tillägg att välja mellan, klicka på fliken &#8221;Installera teman&#8221; och du kommer att kunna bläddra eller söka efter fler tillägg i <a href="%s" target="_blank">tilläggskatalogen på WordPress.org</a>. Tillägg i tilläggskatalogen är designade och utvecklade av tredje part och är kompatibla med licensen som WordPress använder (GPL). Åh, de är gratis!

en: Re-install Now
sv_SE: Ominstallera nu

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
sv_SE: Den uppladdade filen överskrider upload_max_filesize direktivet i php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
sv_SE: Den uppladdade filen överskrider MAX_FILE_SIZE direktivet som angavs i HTML-formuläret.

en: External Libraries
sv_SE: Externa bibliotek

en: Available Tools
sv_SE: Tillgängliga verktyg

en: Network Setup
sv_SE: Nätverkskonfiguration

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
sv_SE: Svenska översättare

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
sv_SE: WordPress växer när människor som du berätta för sina vänner om det, och de tusentals företag och tjänster som bygger på och runt WordPress delar med sig av detta faktum med sina användare. Vi är smickrade varje gång någon sprider det goda ordet, se bara till att <a href="%s">kolla in våra riktlinjer för varumärken</a> först.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
sv_SE: Alla tillägg och tema i katalogen på WordPress.org är 100%% GPL eller liknande fri och kompatibel licens, så att du kan känna dig trygg med att hitta <a href="%1$s">tillägg</a> och <a href="%2$s">teman</a> där. Om du skaffar ett tillägg eller tema från en annan källa, se till att först <a href="%3$s">fråga dem om det är GPL</a>. Om de inte respekterar WordPress-licensen så rekommenderar vi dem inte.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
sv_SE: WordPress är fri och öppen källkod, byggt av en distribuerad gemenskap av mestadels frivilliga utvecklare från hela världen. WordPress kommer med några grymma, världsbildsförändrande rättigheter med hjälp av sin <a href="%s">licens</a>, GPL.

en: Lead Developer
sv_SE: Utvecklingsledare

note: translators: %s: https://make.wordpress.org/
en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
sv_SE: Vill du se ditt namn i neon på denna sida? <a href="%s">Engagera dig i WordPress</a>.

en: Credits
sv_SE: Erkännande

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Cofounder, Project Lead
sv_SE: Grundare, projektledare

en: Core Contributors to WordPress %s
sv_SE: Bidragslämnare för kärnan till WordPress %s

en: All Comments
sv_SE: Alla kommentarer

note: translators: 1: https://wordpress.org/about/, 2: https://make.wordpress.org/
en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
sv_SE: WordPress är skapat av ett <a href="%1$s">globalt team</a> av passionerade individer. <a href="%2$s">Engagera dig i WordPress</a>.

en: Project Leaders
sv_SE: Projektledare

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
sv_SE: Du har friheten att köra programmet, oavsett syfte.

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
sv_SE: Du har tillgång till källkoden, friheten att studera hur programmet fungerar, och friheten att ändra den så att den gör vad du vill.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
sv_SE: Du har friheten att distribuera kopior av det ursprungliga programmet så att du kan hjälpa din granne.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
sv_SE: Du har friheten att distribuera kopior av din modifierade versioner till andra. Genom att göra detta kan du ge hela communityn en chans att dra nytta av dina ändringar.

en: You are using an insecure browser!
sv_SE: Du använder en osäker webbläsare!

en: Your browser is out of date!
sv_SE: Din webbläsare är föråldrad!

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="https://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
sv_SE: Önskar du inte alla program kom med dessa friheter? Det gör vi! För mer information, se <a href="https://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.

en: Freedoms
sv_SE: Friheterna

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
sv_SE: Du kan använda en av dessa sidhuvuden eller visa en slumpvis för varje sida.

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
sv_SE: Om du inte känner för att ladda upp en egen bild så kan du använda någon av dessa coola sidhuvuden eller slumpa ett.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
sv_SE: Du kan använda en av dina tidigare uppladdade sidhuvuden eller visa ett slumpvis.

en: Collapse menu
sv_SE: Minimera meny

note: translators: %s: wp-content directory name
en: Drop-ins are advanced plugins in the %s directory that replace WordPress functionality when present.
sv_SE: Drop-ins är avancerade tillägg i katalogen %s som ersätter funktionalitet i WordPress när de förekommer.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
sv_SE: <strong>Slumpvis:</strong> Visa olika bilder slumpvis på varje sida.

en: Uploaded Images
sv_SE: Uppladdade bilder

en: You have specified this user for deletion:
sv_SE: Du har markerat denna användare för radering:

en: &larr; Back to Users
sv_SE: &larr; Tillbaka till användare

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
sv_SE: %1$s av %2$s

en: %s Page Template
sv_SE: %s sidmall

en: This plugin may be active on other sites in the network.
sv_SE: Detta tillägg kan vara aktivt på andra webbplatser i nätverket.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
sv_SE: Du kan inte radera ett tillägg när det är aktivt på den primära webbplatsen.

en: Default Post Format
sv_SE: Inläggsformat standard

[ctx: user]
en: Add Existing
sv_SE: Lägg till befintlig

[ctx: user]
en: Add New User
sv_SE: Lägg till ny användare

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
sv_SE: Eventuella ändringar i filer på den här sidan kommer att återspeglas på alla webbplatser i nätverket.

[ctx: user]
en: Add Existing User
sv_SE: Lägg till befintlig användare

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
sv_SE: Blogga det här är en snabbgenväg som gör det enkelt att blogga om något du stöter på på nätet. Du kan använda den för att bara hämta en länk eller posta ett utdrag. Blogga det här kommer även att tillåta dig att välja bland bilder som finns på sidan och använda dem i ditt inlägg. Dra bara Blogga det här länken på denna skärm till bokmärkesfältet i din webbläsare, och du kan lättare skapa innehåll. Att klicka på denna genväg när du befinner dig på en webbplats kommer att öppna en popup där du kan göra dina val.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
sv_SE: Panelerna som visas i administrationen är:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
sv_SE: Den här sidan listar alla existerande användare för din webbplats. Varje användare har en av fem roller som definierats av webbplatsadministratören: Webbplatsadministratör, Redaktör, Författare, Medarbetare eller Prenumerant. Användare med roller annat än Administratör kommer se färre val i administrationen när de är inloggade, baserat på roll.

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
sv_SE: Om du vill genomföra ändringar men inte vill att de ska skrivas över när tillägget uppdateras så kanske du vill fundera på att skapa ett eget tillägg. För mer information på hur man redigerar ett tillägg, skapar ett eget från grunden eller bara vill lära sig hur anatomin för tillägg ser ut, se länkarna nedan.

note: translators: Default page slug
en: sample-page
sv_SE: exempelsida

en: Sample Page
sv_SE: Exempelsida

en: Retro (Generated)
sv_SE: Retro (Genererad)

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
sv_SE: Du har bara ett tema aktiverat för att denna webbplats just nu. Besök nätverksadmin för att <a href="%1$s">aktivera</a> eller <a href="%2$s">installera</a> fler teman.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
sv_SE: Du har bara ett tema aktiverat för att denna webbplats just nu. Besök nätverksadmin för att <a href="%1$s">aktivera</a> fler teman.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
sv_SE: Superadmin privilegier kan inte tas bort eftersom den här användaren har e-postadressen för nätverketsadmin.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
sv_SE: Du har bara ett tema installerat just nu. Leva lite! Du kan välja mellan över 1000 gratis teman i temakatalogen på WordPress.org när som helst: klicka bara på <a href="%s">installera teman</a> ovan.

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
sv_SE: En eller flera databastabeller är inte tillgängliga. För att möjliggöra för WordPress att försöka reparera dessa tabeller, tryck på knappen "Reparera databas". Reparationen kan ta ett tag, ha tålamod.

en: Visual Editor RTL Stylesheet
sv_SE: RTL-stilmall för visuell redigerare

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
sv_SE: Detta barntema ärver mallar från ett modertema, %s.

en: This is a file in your current parent theme.
sv_SE: Detta är en fil i ditt nuvarande modertema.

en: Your WordPress database has been successfully updated!
sv_SE: Din WordPress-databas har uppdaterats!

en: Update WordPress Database
sv_SE: Uppdatera WordPress databas

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
sv_SE: Dessa knappar (om)installerar WordPress %s <strong>på engelska (US)</strong>. Detta kan medföra att ditt nuvarande svenska språkpaket inte kommer att fungera som det ska. Du kanske hellre vill vänta tills den nya svenska versionen släpps (visas ovanför den engelska när den är tillgänglig).

en: The database update process may take a little while, so please be patient.
sv_SE: Uppdateringen av databasen kan ta en liten stund, ha tålamod.

en: WordPress &rsaquo; Update
sv_SE: WordPress &rsaquo; Uppdatera

en: Update Complete
sv_SE: Uppdatering klar

en: Database Update Required
sv_SE: Uppdatering av databasen krävs

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
sv_SE: WordPress har uppdaterats! Innan vi skickar dig vidare så måste vi uppdatera din databas till den senaste versionen.

en: No Update Required
sv_SE: Ingen uppdatering nödvändig

en: Plugin updated successfully.
sv_SE: Tillägget uppdaterades utan problem.

en: Update Theme
sv_SE: Uppdatera tema

note: translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
sv_SE: Det finns en ny version av %1$s tillgänglig. <a href="%2$s" %3$s>Visa detaljer för version %4$s</a>. <em>Automatisk uppdatering för detta tillägg finns inte tillgänglig.</em>

en: Plugin update failed.
sv_SE: Uppdateringen av tillägg misslyckades.

en: Theme update failed.
sv_SE: Uppdatering av tema misslyckades.

en: Theme updated successfully.
sv_SE: Tema uppdaterades utan problem.

en: Update Plugin
sv_SE: Uppdatera tillägg

en: Update package not available.
sv_SE: Uppdateringspaketet ej tillgängligt.

en: Date range:
sv_SE: Datumintervall:

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus, and custom posts.
sv_SE: Denna kommer att innehålla alla dina inlägg, sidor, kommentarer, anpassade fält, termer, menyer och anpassade poster.

en: Choose what to export
sv_SE: Välj vad du vill exportera

en: Authors:
sv_SE: Författare:

en: All content
sv_SE: Allt innehåll

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
sv_SE: Tyvärr, denna filtyp inte tillåtet av säkerhetsskäl.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
sv_SE: Sektionen Tillgängliga widgets innehåller alla widgets som du kan välja mellan. När du drar en widget till en sidopanel så kommer den att öppna för att låta dig konfigurera dess inställningar. När du är nöjd med widgeten inställningarna klickar du på knappen Spara och widget kommer att visas live på din webbplats. Om du klickar Radera så tas widgeten bort.

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
sv_SE: Kom ihåg att klicka på Uppdatera Media för att spara metadata som angivits eller ändrats.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
sv_SE: Notera att du beskära bilden genom att klicka på den (beskärningsverktyget är redan markerat) och dra beskärningsramen för att välja önskad del. Klicka sedan på Spara för att spara vald beskärning.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
sv_SE: Endast för bilder, du kan klicka på Redigera bild under bilden för att öppna en bildredigerare med verktyg för att beskära, rotera eller vända bilden liksom för att ångra och göra om. Rutorna till höger ger dig fler alternativ för att ändra skalan på bilden, för beskära den, och för att beskära miniatyrbilden på ett annat sätt än du beskära den ursprungliga bilden. Du kan klicka på Hjälp i panelerna för att få mer information.

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
sv_SE: Den här sidan tillåter dig att redigera fem fält för metadata för en fil i mediebiblioteket.

en: Email or Username
sv_SE: E-post eller användarnamn

en: Search Installed Themes
sv_SE: Sök bland installerade teman

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
sv_SE: <strong>Notera:</strong> Alla anpassningar du har genomfört i temats filer går förlorade. Vänligen överväg att använda <a href="%s">barnteman</a> för modifikationer.

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Klistrad <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Klistrade <span class="count">(%s)</span>

en: Please select one or more plugins to update.
sv_SE: Välj ett eller flera tillägg att uppdatera.

en: Please select one or more themes to update.
sv_SE: Välj ett eller flera teman att uppdatera.

note: translators: %1 date, %2 time.
en: Last checked on %1$s at %2$s.
sv_SE: Senast kontrollerat den %1$s kl. %2$s.

en: Check Again
sv_SE: Kontrollera igen

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv_SE: Uppdateringen börjar. Denna process kan ta ett tag på vissa webbhotell, ha tålamod.

en: Apply Filters
sv_SE: Använd filter

en: RTL Language Support
sv_SE: RTL Språkstöd

en: Editor Style
sv_SE: Stilmall för redigerare

en: Front Page Posting
sv_SE: Inlägg på startsidan

en: Translation Ready
sv_SE: Stöd för språkfiler

en: Sorry, you are not allowed to edit this comment.
sv_SE: Du har inte behörighet att redigera den här kommentaren.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
sv_SE: För att utföra den begärda åtgärden behöver WordPress få tillgång till din webbserver.

en: Current Page
sv_SE: Nuvarande sida

en: No themes match your request.
sv_SE: Inga teman matchade din efterfrågan.

en: Search Sites
sv_SE: Sök webbplatser

en: Create a New User
sv_SE: Skapa en ny användare

en: You have %1$s and %2$s.
sv_SE: Du har %1$s och %2$s.

en: %s site | %s sites
sv_SE[0]: %s webbplats
sv_SE[1]: %s webbplatser

en: %s user | %s users
sv_SE[0]: %s användare
sv_SE[1]: %s användare

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
sv_SE: (Registreringar har inaktiverats. Endast medlemmar på den här webbplatsen kan kommentera.)

note: translators: 1: theme name, 2: theme details URL, 3: additional link attributes, 4: version number translators: 1: plugin name, 2: details URL, 3: additional link attributes, 4: version number translators: 1: theme name, 2: details URL, 3: additional link attributes,
en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>.
sv_SE: En ny version av %1$s finns tillgänglig. <a href="%2$s" %3$s>Visa detaljer för version %4$s</a>.

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
sv_SE: Klicka på Spara meny för att göra ej sparade menyobjekt publika.

en: Storage Space
sv_SE: Utrymmeskvot

en: Create a New Site
sv_SE: Skapa en ny webbplats

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
sv_SE: Bilder med en exakt storlek av <strong>%1$d &times; %2$d pixlar</strong> kommer att användas som de är.

en: Crop and Publish
sv_SE: Beskär och publicera

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
sv_SE: XFN står för <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, vilket är valfritt att ange. WordPress tillåter generering av XFN-attribut för att visa vilken relation du har till författaren/ägaren för sidan du länkar till.

en: FTP Password
sv_SE: FTP-lösenord

en: FTP Username
sv_SE: FTP-användarnamn

en: FTP/SSH Password
sv_SE: FTP/SSH-lösenord

en: FTP/SSH Username
sv_SE: FTP/SSH-användarnamn

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
sv_SE: Du kan välja vad som ska visas på startsidan av din webbplats. Det kan vara inlägg i omvänd kronologisk ordning (klassisk blogg) eller en statisk sida. För att ange en statisk startsida så behöver du första skapa två <a href="%s">sidor</a>. En kommer att bli startsidan och den andra kommer att vara sidan som visar dina inlägg.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
sv_SE: Fälten under valfritt låter dig anpassa basnamnen som visas i arkiv-urler istället för &#8221;category&#8221; eller &#8221;tag.&#8221; T.ex, sidan som visar alla inlägg för kategori &#8221;okategoriserade&#8221; skulle kunna bli <code>/amnen/okategoriserade</code> istället för <code>/category/okategoriserade</code>.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
sv_SE: När du tilldelar inlägg flera kategorier eller taggar så kan endast en av dessa visas som i din permalänksstruktur, den lägst numrerade kategorin. Detta innefattar anpassade strukturer som använder <code>%category%</code> eller <code>%tag%</code>.

en: If you pick an option other than Plain, your general URL path with structure tags (terms surrounded by <code>%</code>) will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
sv_SE: Om du väljer ett annat alternativ än Förvald så kommer din standardsökväg med strukturtaggar (termer omgivna av <code>%</code>) också att visas i fältet för anpassad struktur och din sökväg kan modifieras ytterligare i detta fält.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
sv_SE: Många teman visar ett par widgets som standard tills du redigera din sidopaneler, men de visas inte automatiskt i widgethanteraren. När du gör dina första ändringar för widgetfälten så kan du lägga till motsvarande standardwidgets från panelen Tillgängliga widgets.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
sv_SE: Om du vill ta bort widgets men spara dess inställningar för framtida användning, dra helt enkelt bara widgeten till panelen Inaktiva widgets. Du kan när som helst återanvända dessa widgets. Kan vara särskilt användbart när man byter till ett tema med en annan uppsättning widgets.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
sv_SE: För att lägga till nya användare på din webbplats, klicka på knappen Lägg till ny överst på sidan eller Lägg till ny i menysektionen för användare.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
sv_SE: Du kan ange maximala storlekar för bilder som infogas i innehåll, du kan även infoga bilder i originalstorlek.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
sv_SE: I de flesta teman visas webbplatsens titel högst upp på varje sida, i webbläsarens titelrad och som identifierande namn för syndikationsflöden. Många teman visar även webbplatsens slogan.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
sv_SE: <strong>Ordning</strong> &mdash; Sidor ordnas vanligtvis alfabetiskt, men du kan ange en siffra (1 för första, osv.) i detta fält för att ändra ordning i vilken sidorna ska visas.

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
sv_SE: Var vänlig ange dina FTP- eller SSH-uppgifter för att fortsätta.

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
sv_SE: Var vänlig ange dina FTP-uppgifter för att fortsätta.

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
sv_SE: Om du inte minns dina uppgifter, kontakta ditt webbhotell.

note: translators: %s: /wp-content/themes
en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your %s directory.
sv_SE: Du kan ladda upp ett tema manuellt om du redan har laddat ner dess ZIP-arkiv på din dator (se till att det kommer från en betrodd och ursprunglig källa). Du kan också göra det på det gamla vanliga sättet och ladda upp den uppackade temamappen via FTP till din %s-mapp.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
sv_SE: Din profil innehåller information om dig (ditt &#8221;konto&#8221;) och ett antal personliga inställningar för användning av WordPress.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
sv_SE: <strong>Skicka trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks är ett sätt att notifiera olika bloggsystem att du har länkat till dem. Ange URL(erna) du vill skicka trackbacks till. Om du länkar till andra WordPress-webbplatser så notifieras dessa automatiskt genom att använda pingbacks, då behöver inget anges i detta fält.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
sv_SE: Medarbetare kan skapa och hantera sina egna inlägg, men kan inte publicera inlägg eller ladda upp mediafiler.

en: Administrators have access to all the administration features.
sv_SE: Administratörer har behörigheter till alla administrativa funktioner.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
sv_SE: Du kan använda redigeraren för att göra ändringar i dina tilläggs individuella PHP-filer. Var medveten om att när du gör ändringar så kommer dessa att skrivas över om tillägget uppdateras.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
sv_SE: Du kan lägga till länkar här för visning på din webbplats, vanligtvis genom att använda <a href="%s">widgets</a>. Som standard så inkluderas ett antal länkar till webbplatser i WordPress-communityn för att ge exempel.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
sv_SE: Om du raderar en länk så kommer den att tas bort permanent då länkar inte har någon papperskorgsfunktion än.

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
sv_SE: Glöm inte att klicka på knappen Spara ändringar när du är klar.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
sv_SE: Du kan anpassa utseendet på din webbplats utan att behöva röra någon kod i temat genom att använda en anpassad bakgrundsbild. Din bakgrund kan vara en bild eller en färg.

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
sv_SE: <strong>Permalänk</strong> &mdash; &#8221;Permalänken&#8221; är den URL-vänliga versionen av namnet. Dessa anges oftast bara med gemener och innehåller endast bokstäver, siffror och bindestreck.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
sv_SE: Du kan även skapa inlägg med genvägen <a href="%s">Blogga det här</a>.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
sv_SE: Ditt användarnamn kan inte ändras, men du kan använda något av övriga fält för att ange ett riktigt namn eller smeknamn och för att ändra vilket visningsnamn som ska visas i dina inlägg.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
sv_SE: Obligatoriska fält är markerade, resterande fält är valfria. Profilinformation visas endast om temat är konfigurerat för det.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
sv_SE: Glöm inte att klicka på knappen Uppdatera profil när du är klar.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
sv_SE: Redaktörer kan publicera inlägg, hantera inlägg och även andra användares inlägg, osv.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
sv_SE: Du kan även moderera kommentaren på den här sidan genom att använda statusrutan, där du också kan ändra tidsangivelsen för kommentaren.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
sv_SE: Du kan ändra informationen i kommentaren om nödvändigt. Detta kan vara användbart när man upptäcker felskrivningar av kommentarsförfattaren.

en: UTC means Coordinated Universal Time.
sv_SE: UTC står för koordinerad universell tid (eller Coordinated Universal Time).

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
sv_SE: Fälten på den här sidan utgör några av de grundläggande inställningarna för din webbplats.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
sv_SE: Den här sidan innehåller de inställningar som påverkar visningen av ditt innehåll.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
sv_SE: Du måste klicka på knappen Spara ändringar längst ner på sidan för att de nya inställningarna ska börja gälla.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
sv_SE: WordPressadress och webbplatsadress kan vara samma url (exempel.se) eller olika, t.ex om man har WordPress huvudfiler i en undermapp (exempel.se/wordpress) istället för i rotmappen.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
sv_SE: Panelerna för länknamn, webbadress och beskrivning har en fixerad position, medans de andra kan arrangeras om genom att använda dra och släpp. Du kan också gömma paneler som inte används under fliken Panelinställningar eller minimera paneler genom att klicka på titelraden för panelen i fråga.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
sv_SE: Under den tid som din webbplats uppdateras så kommer den att sättas i underhållsläge. Så snart uppdateringen är genomförd så återgår webbplatsen till normalt läge igen.

en: Your plugins are all up to date.
sv_SE: Du har den senaste versionen av alla tillägg.

en: You have the latest version of WordPress.
sv_SE: Du har den senaste versionen av WordPress.

en: Your themes are all up to date.
sv_SE: Du har den senaste versionen av alla teman.

en: An updated version of WordPress is available.
sv_SE: En uppdaterad version av WordPress finns tillgänglig

en: Function Name&hellip;
sv_SE: Funktionsnamn&hellip;

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
sv_SE: Du kan lägga till länkar på den här sidan genom att ange dess information i varder panel. Endast länkens webbadress och namn (texten du vill ska visas på din sida som en länk) är obligatoriska.

en: Return to Importers
sv_SE: Återgå till importörer

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
sv_SE: Aktivera tillägget &amp; kör importering

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
sv_SE: Kategorier kan selektivt konverteras till taggar med <a href="%s">kategori till tagg-konverteraren</a>.

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
sv_SE: Hem: %s

en: ERROR:
sv_SE: FEL:

en: Page Attributes
sv_SE: Sidattribut

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
sv_SE: Den här sidan länkar till tillägg för att importera innehåll från andra system. Välj den plattform du vill importera från och klicka på Installera nu när du ombedes i popup-fönstret. Om din plattform inte är med i listan, klicka på länken för att söka i tilläggsförrådet efter andra importeringstillägg för se om det finns något för din plattform.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
sv_SE: När genererad så kan din WXR-fil importeras i en annan installation av WordPress eller på andra bloggplattformer som har stöd för formatet.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
sv_SE: Du kan ändra hur denna sida visas under fliken Panelinställningar och/eller via rullgardinsmenyerna för filtrering ovanför tabellen.

en: Choose a plugin to edit from the dropdown menu and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
sv_SE: Välj ett tillägg att redigera i menyn uppe till höger och klicka på knappen Välj. Enkelklicka på valfritt filnamn för att ladda den i redigeraren och genomför dina ändringar. Glöm inte att spara dina ändringar (Uppdatera fil) när du är klar.

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
sv_SE: För det mesta så fungerar tillägg bra med WordPress och andra tillägg. Ibland kan det dock vara så att ett tillägg kan störa ett annat tillägg och skapa kompabilitetsproblem. Om din webbplats börjar bete sig märkligt, så kan just detta vara problemet. Försök att inaktivera alla dina tillägg och återaktivera dem i olika kombinationer tills du isolerar vilka tillägg som orsakar problemen.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
sv_SE: Widgets kan användas flera gånger. Du kan ange en titel som visas på din sida för varje widget, men det är inte obligatoriskt.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
sv_SE: Att aktivera kompatibilitetsläge via Panelinställningar tillåter dig att använda knapparna Lägg till och Redigera istället för dra och släpp.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
sv_SE: Du kan använda temaredigeraren för att redigera individuella CSS- och PHP-filer som tillhör ditt tema.

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking the Select button. A list then appears of the theme&#8217;s template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
sv_SE: Börja genom att välja ett tema att redigera i rullgardinsmenyn och klicka på Välj. En lista med alla temafiler kommer att visas. Att enkelklicka på något av filnamnen kommer att ladda filen i redigeraren.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
sv_SE: Widgets är oberoende delar av innehåll som kan placeras i de widgetfält som finns i ditt tema (allmänt kallat sidopanel). För att fylla dina sidopaneler/widgetfält med enskilda widgets, dra och släpp titellisterna till önskat fält. Som standard så är bara den första widgetfältet utvidgat. Om du vill fylla ytterligare widgetfält, klicka på deras titelrad för att expandera dem.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
sv_SE: <strong>Tips:</strong> var försiktig så att din sida inte kraschar när du redigerar ett tema som används live.

en: After typing in your edits, click Update File.
sv_SE: Efter att du angett dina ändringar, klicka på Uppdatera fil.

en: (no parent)
sv_SE: (utan överordnad)

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
sv_SE: <strong>Mall</strong> &mdash; Vissa teman har anpassade mallar som kan användas för speciella sidor som kanske har extra funktioner eller anpassad layout. Om det finns mallar tillgängliga så kommer dessa att visas i denna rullgardinsmeny.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
sv_SE: <strong>Överordnad</strong> &mdash; Du kan arrangera dina sidor i hierarkier. Till exempel kan du ha en sida &#8221;Om&#8221; som har sidorna &#8221;Min historia&#8221; och &#8221;Min katt&#8221; under sig. Det finns inga gränser för hur många nivåer du kan nästla sidor.

en: All updates have been completed.
sv_SE: Alla uppdateringar har genomförts.

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
sv_SE: När du lägger till en tagg på den här sidan så fyller du i följande fält:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
sv_SE: Du kan använda kategorier för att definiera sektioner av din webbplats och gruppera relaterande inlägg. Standardkategorin är &#8221;Okategoriserade&#8221; tills att du ändrar det i dina <a href="%s">skrivinställningar</a>.

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
sv_SE: Vad är skillnaden mellan kategorier och taggar? Normalt är taggar särskilda-nyckelord som identifierar viktig information i ditt inlägg (namn, ämnen, osv.) som kan eller inte kan återkomma i andra inlägg, medan kategorier är förutbestämda sektioner. Om du tänker på din webbplats som en bok, kategorierna är som innehållsförteckningen och taggarna är som termerna i indexet.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
sv_SE: Du kan ändra hur denna sida visas under fliken Panelinställningar, hur många poster som visas per sida och för att gömma/vissa kolumner i tabellen.

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
sv_SE: <strong>Beskrivning</strong> &mdash; Beskrivningen visas inte som standard, men vissa tema kanske väljer att framhäva dessa.

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
sv_SE: <strong>Namn</strong> &mdash; Namnet är hur det visas på din sida.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
sv_SE: När du lägger till en ny kategori på den här sidan så fyller du i följande fält:

en: Default Images
sv_SE: Standardbilder

en: Crop Header Image
sv_SE: Beskär bild för sidhuvud

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
sv_SE: Detta kommer att ta bort bilden för sidhuvudet. Du kommer inte kunna återställa ändringar.

en: Remove Header Image
sv_SE: Ta bort bild för sidhuvud

en: Reset Image
sv_SE: Återställ bild

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
sv_SE: Detta kommer att återställa originalbilden för sidhuvudet. Du kommer inte kunna återställa några ändringar.

en: Restore Original Header Image
sv_SE: Återställ originalbild för sidhuvud

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Image Upload Error
sv_SE: Fel vid uppladdning av bild

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
sv_SE: Du behöver JavaScript för att kunna beskära bilden.

en: Restore this comment from the Trash
sv_SE: Återställ denna kommentar från papperskorgen

en: Delete this comment permanently
sv_SE: Radera denna kommentar permanent

en: Allow comments.
sv_SE: Tillåt kommentarer.

en: Return to WordPress Updates page
sv_SE: Återgå till sidan med uppdateringar för WordPress

note: translators: %s: Featured Image
en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
sv_SE: <strong>%s</strong> &mdash; Den här funktionen tillåter dig att associera en bild med ditt inlägg utan att infoga den. Detta är endast användbart om ditt tema har stöd för funktionen att använda utvalda bilder som inläggsminiatyrer på startsidan, i ett anpassat sidhuvud, osv.

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
sv_SE: <strong>Titel</strong> &mdash; Ange en titel för ditt inlägg. När du angivit en titel så kommer du att se permalänken nedan, vilken du sedan kan redigera.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
sv_SE: <strong>Diskussion</strong> - Du kan stänga av kommentarer/pingar och om det finns kommentarer till inlägget så kan du se och moderera dem här.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
sv_SE: Du kan filtrera listan för att visa endast inlägg i en viss kategori eller från en specifik månad genom att använda rullgardinsmenyerna ovanför inläggslistan. Klicka på knappen filtrera efter att du gjort ditt val. Du kan också filtrera listan genom att klicka på författare, kategori eller tagg i inläggslistan.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
sv_SE: Du kan gömma/visa kolumner baserat på dina preferenser och välja hur många inlägg som ska visas per sida genom att ändra inställningarna under fliken Panelinställningar.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
sv_SE: Du kan anpassa visningen för den här skärmen på ett antal olika sätt:

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
sv_SE: För muspekaren över en rad i listan av inlägg så visas länkar för att hantera inlägget i fråga. Följande handlingar kan utföras:

en: Search Installed Plugins
sv_SE: Sök bland installerade tillägg

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
sv_SE: Ditt tema har inte stöd för anpassade menyer eller widgets.

en: Categories and Tags Converter
sv_SE: Kategori och tagg-konvertering

en: Most Recent
sv_SE: Senaste

en: Start date:
sv_SE: Startdatum:

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
sv_SE: Stilmallar

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
sv_SE: Tagg

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
sv_SE: Tagg

[ctx: verb]
en: Clear
sv_SE: Rensa

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
sv_SE: Markera som skräp

en: Remove Background Image
sv_SE: Ta bort bakgrundsbild

note: translators: %s: post title translators: %s: link to post
en: Comments on &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Kommentarer till &#8221;%s&#8221;

en: Show advanced menu properties
sv_SE: Visa avancerade menyalternativ

note: translators: 1: plugin version, 2: new version translators: 1: theme version, 2: new version
en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
sv_SE: Du har version %1$s installerad. Uppdatera till %2$s.

[ctx: comment]
en: Not Spam
sv_SE: Inte skräp

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
sv_SE: Det här återställer den ursprunliga bakgrundsbilden. Du kommer inte kunna återställa några tidigare gjorda förändringar.

en: WordPress Blog
sv_SE: WordPress Blogg

en: &mdash; No role for this site &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen roll för den här webbplatsen &mdash;

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
sv_SE: Använd Blogga det här för att klippa in text, bilder och videoklipp från vilken webbplats som helst. Redigera sedan och lägg till mer innehåll direkt från Blogga det här innan du sparar eller publicerar inlägget på din webbplats.

en: Remove Users from Site
sv_SE: Ta bort användare från webbplats

en: Sorry, you are not allowed to create posts or drafts on this site.
sv_SE: Du har inte behörighet för att skapa inlägg eller utkast på den här webbplatsen.

en: Custom site deleted message.
sv_SE: Anpassat meddelande för raderad webbplats.

en: Custom site suspended message.
sv_SE: Anpassat meddelande för avstängd webbplats.

en: Custom site inactive message.
sv_SE: Anpassat meddelande för inaktiv webbplats.

en: Sorry, you are not allowed to create pages on this site.
sv_SE: Du har inte behörighet för att skapa sidor på den här webbplatsen.

en: My Site
sv_SE: Min webbplats

en: New WordPress Site
sv_SE: Ny WordPresswebbplats

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
sv_SE: Om du har inlägg eller kommentarer i ett annat system kan WordPress importera dem till den här webbplatsen. Välj ett system att importera från för att sätta igång:

en: No items.
sv_SE: Inga poster

note: translators: %s: asterisk symbol (*)
en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a %s hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
sv_SE: Om du vill använda en subdomänkonfiguration så måste du skapa en jokerpost i din DNS. Detta innebär oftast att man anger en %s som en 'hostname'-post pekat mot servern i DNS-konfigurationen.

note: translators: %s: host name
en: The installer attempted to contact a random hostname (%s) on your domain.
sv_SE: Installeraren försökte slumpvis ansluta till hostnamn (%s) för din domän.

en: The menu item has been successfully deleted.
sv_SE: Menyvalet har raderats.

en: Try again
sv_SE: Försök igen

en: Please provide a custom field name.
sv_SE: Var vänlig ange ett namn för det anpassade fältet.

en: Display Options
sv_SE: Visningsalternativ

en: Remove Image
sv_SE: Ta bort bild

en: You have specified these users for removal:
sv_SE: Du har markerat följande användare för radering:

en: User deletion is not allowed from this screen.
sv_SE: Radering av användare är inte tillåtet via denna skärm.

en: You can&#8217;t delete that user.
sv_SE: Du kan inte radera den användaren.

en: Confirm Removal
sv_SE: Bekräfta borttagning

en: There are no valid users selected for removal.
sv_SE: Inga giltiga användare är valda för borttagning.

en: You can't remove the current user.
sv_SE: Du kan inte radera den nuvarande användaren.

en: Other users have been removed.
sv_SE: Andra användare har tagits bort.

note: translators: 1: Title of an update
en: %1$s updated successfully.
sv_SE: %1$s har uppdaterats utan problem.

en: Show Details
sv_SE: Visa detaljer

en: Hide Details
sv_SE: Göm detaljer

en: Yes, take me to my profile page
sv_SE: Ja, ta mig till min profil

en: Your chosen password.
sv_SE: Ditt valda lösenord.

en: No thanks, do not remind me again
sv_SE: Nej tack. Påminn mig inte igen

en: Error in deleting.
sv_SE: Fel vid radering.

en: Error in restoring from Trash.
sv_SE: Fel vid återställning från papperskorgen.

en: Sorry, you are not allowed to restore this item from the Trash.
sv_SE: Du har inte behörighet för att återställa den här posten från papperskorgen.

en: Error in moving to Trash.
sv_SE: Fel vid förflyttning till papperskorgen.

note: translators: %s: number of comments restored from the Trash
en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
sv_SE[0]: %s kommentar återställd från papperskorgen
sv_SE[1]: %s kommentarer återställda från papperskorgen

note: translators: %s: number of comments moved to the Trash
en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
sv_SE[0]: %s kommentar flyttad till papperskorgen.
sv_SE[1]: %s kommentarer flyttade till papperskorgen.

en: Sorry, you are not allowed to move this item to the Trash.
sv_SE: Du har inte behörighet för att flytta den här posten till papperskorgen.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
sv_SE: Följande teman har tillgängliga uppdateringar. Markera dem du vill uppdatera och klicka sedan på &#8220;Uppdatera teman&#8220;.

en: User has been added to your site.
sv_SE: Användare har lagts till på din webbplats.

en: That user is already a member of this site.
sv_SE: Den användaren är redan medlem på den här webbplatsen.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
sv_SE: E-postinbjudan skickad till användaren. En bekräftelselänk måste besökas innan de läggs till på din webbplats.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
sv_SE: Följande tillägg har tillgängliga uppdateringar. Markera dem du vill uppdatera och klicka sedan på &#8221;Uppdatera tillägg&#8221;.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
sv_SE: Det här tar bort bakgrundsbilden. Du kommer inte kunna återställa några förändringar.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
sv_SE: Endast det aktiva temat är tillgängligt för dig. Kontakta %s administratören för information om möjligheten att aktivera fler teman.

en: Author Template
sv_SE: Mall för författare

en: Visual Editor Stylesheet
sv_SE: Stilmall för den visuella redigeraren

en: Tag Template
sv_SE: Mall för taggar

en: Page saved.
sv_SE: Sidan sparad.

note: translators: %s: Importer name translators: 1: Plugin name and version.
en: More information about %s
sv_SE: Mer information om %s

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
sv_SE: Ge den här användaren superadminbehörigheter för nätverket.

en: Important:
sv_SE: Viktigt:

en: This user has super admin privileges.
sv_SE: Den här användaren har superadminbehörigheter.

en: Update to version %s
sv_SE: Uppdatera till %s

en: items
sv_SE: poster

en: Usernames cannot be changed.
sv_SE: Användarnamn kan inte ändras.

en: The menu has been successfully deleted.
sv_SE: Menyn har raderats.

en: In a few words, explain what this site is about.
sv_SE: Berätta med några ord vad den här webbplatsen handlar om.

en: Site Visibility
sv_SE: Webbplatsens synlighet

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
sv_SE: Gruppen för övriga inställningar har tagits bort. Använd en annan grupp av inställningar.

en: Link Target
sv_SE: Länkmål

en: CSS Classes (optional)
sv_SE: CSS-klasser (valfritt)

en: Save Menu
sv_SE: Spara meny

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Uppdaterar temat %1$s (%2$d/%3$d)

en: You must provide a domain name.
sv_SE: Du måste ange ett domännamn.

en: You must provide a name for your network of sites.
sv_SE: Du måste ange ett namn för ditt nätverk av webbplatser.

en: The network already exists.
sv_SE: Nätverket finns redan.

en: You must provide a valid email address.
sv_SE: Du måste ange en giltig e-postadress.

note: translators: %s: error message
en: This resulted in an error message: %s
sv_SE: Detta resulterade i ett felmeddelande: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
sv_SE: Du kan fortfarande använda din webbplats men alla underdomän du skapar kanske inte är tillgänglig. Om du vet att dina DNS-inställningar är korrekta så kan du ignorera det här meddelandet.

en: Notice:
sv_SE: Notera:

en: Get Shortlink
sv_SE: Hämta kortlänk

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv_SE: Uppdaterar tillägget %1$s (%2$d/%3$d)

note: translators: 1: Title of an update
en: The update of %1$s failed.
sv_SE: Uppdateringen av %1$s misslyckades.

en: The password you chose during the install.
sv_SE: Lösenordet du valde under installationen.

en: User already exists. Password inherited.
sv_SE: Användaren finns redan. Lösenordet ärvdes.

en: WordPress updated successfully
sv_SE: WordPress uppdaterades utan problem

en: Update WordPress
sv_SE: Uppdatera WordPress

en: Update Plugins
sv_SE: Uppdatera tillägg

en: WordPress Updates
sv_SE: Uppdateringar för WordPress

en: Edit menu item
sv_SE: Redigera menyval

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an email at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
sv_SE: Den här adressen används för administrativa behov. Om du ändrar den så kommer vi att skicka ett meddelande till din nya adress för att bekräfta ändringen. <strong>Den nya adressen kommer att börja gälla först när den bekräftats.</strong>

en: You are about to remove the following plugin:
sv_SE: Du är på väg att ta bort följande tillägg:

en: Delete Plugin
sv_SE: Radera tillägg

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera dessa filer och data?

en: Yes, delete these files and data
sv_SE: Ja, radera dessa filer och data

en: Inactive:
sv_SE: Inaktivt:

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Obligatoriskt <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Obligatoriska <span class="count">(%s)</span>

en: Go to Dashboard
sv_SE: Gå till adminpanelen

en: Please enter a valid menu name.
sv_SE: Var vänlig ange ett giltigt menynamn.

en: View All
sv_SE: Visa alla

en: This timezone is currently in daylight saving time.
sv_SE: Denna tidszon har för närvarande sommartid.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
sv_SE: Denna tidszon använder inte sommartid.

en: Drop-ins <span class="count">(%s)</span> | Drop-ins <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Insticksprogram <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Insticksprogram <span class="count">(%s)</span>

en: Executed before Multisite is loaded.
sv_SE: Körs innan multiwebbplatsnätverk laddas.

en: External object cache.
sv_SE: Extern objektcache.

en: Custom maintenance message.
sv_SE: Anpassat underhållsmeddelande.

en: Custom install script.
sv_SE: Anpassat installationsskript.

en: Custom database error message.
sv_SE: Anpassat databasfelmeddelande.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
sv_SE: Filen är tom. Var vänlig ladda upp något mer substantiellt.

note: translators: %s: Importer name translators: %s: plugin name translators: %s: Theme name
en: Install %s
sv_SE: Installera %s

en: Custom database class.
sv_SE: Anpassad databasklass.

en: Advanced caching plugin.
sv_SE: Avancerat cachetillägg.

en: This comment is currently marked as spam.
sv_SE: Denna kommentarär för närvarande markerad som skräp.

en: Moderate Comment
sv_SE: Moderera kommentar

en: This comment is currently approved.
sv_SE: Denna kommentar är för närvarande godkänd.

en: This comment is already approved.
sv_SE: Denna kommentar är redan godkänd.

en: This comment is currently in the Trash.
sv_SE: Denna kommentar ligger för närvarande i papperskorgen.

en: Repeat
sv_SE: Upprepa

en: This comment is already in the Trash.
sv_SE: Denna kommentar ligger redan i papperskorgen.

en: View Trash
sv_SE: Visa papperskorg

en: This comment is already marked as spam.
sv_SE: Denna kommentar är redan markerad som skräp.

en: Screen Options
sv_SE: Panelinställningar

en: Feature Filter
sv_SE: Filter för egenskaper

en: One Column
sv_SE: En kolumn

en: Two Columns
sv_SE: Två kolumner

en: Three Columns
sv_SE: Tre kolumner

en: Four Columns
sv_SE: Fyra kolumner

en: Left Sidebar
sv_SE: Sidopanel till vänster

en: Right Sidebar
sv_SE: Sidopanel till höger

en: Features
sv_SE: Egenskaper

en: Custom Colors
sv_SE: Egna färger

en: Theme Options
sv_SE: Temainställningar

en: Threaded Comments
sv_SE: Trådade kommentarer

en: Sticky Post
sv_SE: Klistrat inlägg

en: Microformats
sv_SE: Microformat

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Holiday
sv_SE: Semester

en: Find Themes
sv_SE: Hitta teman

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
sv_SE: Om du har ett tema i ZIP-format så kan du installera det genom att ladda upp det här.

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Theme Install
sv_SE: Temainstallerare

en: Unable to locate WordPress theme directory.
sv_SE: Kan inte lokalisera WordPress temakatalog.

en: Could not fully remove the theme %s.
sv_SE: Kunde inte ta bort temat %s fullständigt.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
sv_SE: Uppdateringen kan inte installeras eftersom WordPress %1$s kräver minst PHP %2$s och MySQL %3$s eller senare. Du kör PHP %4$s och MySQL %5$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
sv_SE: Uppdateringen kan inte installeras eftersom WordPress %1$s kräver minst PHP %2$s eller senare. Du kör PHP %3$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
sv_SE: Uppdateringen kan inte installeras eftersom WordPress %1$s kräver minst MySQL %2$s eller nyare. Du kör MySQL %3$s.

en: Verifying the unpacked files&#8230;
sv_SE: Verifierar uppackade filer&#8230;

en: The update could not be unpacked
sv_SE: Uppdateringen kunde inte packas upp

en: Upgrading database&#8230;
sv_SE: Uppdaterar databasen&#8230;

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
sv_SE: Du använder en utvecklingsversion (%1$s). Coolt! Vänligen <a href="%2$s">håll dig uppdaterad</a>.

en: Update to %s
sv_SE: Uppdatera till %s

en: Latest
sv_SE: Senaste

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
sv_SE: Automatisk uppdatering av WordPress misslyckades! - <a href="%s">var vänlig försök att uppdatera igen nu</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
sv_SE: En automatisk WordPress-uppdatering misslyckades! Vänligen meddela webbplatsens administratör.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
sv_SE: <strong><em>Var noga med att komma ihåg lösenordet!</em></strong> Det är ett <em>datorgenererat</em> lösenord som skapades just för dig.

[ctx: Default category slug]
note: translators: Default category slug
en: Uncategorized
sv_SE: Okategoriserade

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
sv_SE: Välkommen till WordPress. Det här är ditt första inlägg. Redigera eller radera det. Sedan kan du börja skriva!

en: Hello world!
sv_SE: Hej världen!

[ctx: Default post slug]
note: translators: Default post slug
en: hello-world
sv_SE: hej-varlden

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a password.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Vänligen ange ett lösenord.

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Lösenord kan inte innehålla tecknet "\".

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in both password fields.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Var vänlig och ange samma lösenord i båda lösenordsfälten.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an email address.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: vänligen ange en e-postadress.

en: User(s) already exists.
sv_SE: Användare(n) existerar redan.

en: Your Email
sv_SE: Din e-postadress

en: Double-check your email address before continuing.
sv_SE: Dubbelkolla e-postadressen innan du fortsätter.

en: Install WordPress
sv_SE: Installera WordPress

en: Insufficient Requirements
sv_SE: Minimumkraven uppfylls inte

en: Information needed
sv_SE: Information som behövs

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
sv_SE: Var vänlig ange följande information. Bara lugn, du kan ändra dessa inställningar senare.

en: Success!
sv_SE: Klart!

en: Add New Link
sv_SE: Lägg till länk

[ctx: link]
note: translators: add new links
en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: %s link deleted. | %s links deleted
sv_SE[0]: %s länk raderad
sv_SE[1]: %s länkar raderade

en: Search Links
sv_SE: Sök länkar

en: No links found.
sv_SE: Inga länkar funna.

en: Link not found.
sv_SE: Hittade inte länken.

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
sv_SE: WordPress &rsaquo; Databasreparation

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
sv_SE: Vissa databasproblem kunde inte repareras. Var vänlig klipp-och-klistra in följande rader av felmeddelanden i <a href="%s">WordPress supportforum</a> för att få assistans.

en: Repair Database
sv_SE: Reparera databas

en: Repair and Optimize Database
sv_SE: Reparera och optimera databas

en: Upload New Media
sv_SE: Ladda upp ny mediafil

en: Sorry, you are not allowed to edit this attachment.
sv_SE: Du har inte behörighet för att redigera den här bilagan.

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
sv_SE: Du försökte redigera en bilaga som inte existerar. Har den kanske raderats?

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
sv_SE: Du kan inte redigera denna bilaga eftersom den ligger i papperskorgen. Återställ den och försök igen.

en: Update Media
sv_SE: Uppdatera media

en: Library
sv_SE: Bibliotek

[ctx: file]
note: translators: add new file
en: Add New
sv_SE: Lägg till

en: Comments %s
sv_SE: Kommentarer %s

en: Appearance
sv_SE: Utseende

[ctx: plugin]
note: translators: add new plugin
en: Add New
sv_SE: Lägg till nytt

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Your Profile
sv_SE: Din profil

en: Tools
sv_SE: Verktyg

[ctx: settings screen]
en: General
sv_SE: Allmänt

en: Writing
sv_SE: Skriva

en: Reading
sv_SE: Läsa

en: Permalinks
sv_SE: Permalänkar

en: Multisite support is not enabled.
sv_SE: Stöd för multiwebbplatser är inte aktiverat.

en: Visit
sv_SE: Besök

en: Update Themes
sv_SE: Uppdatera teman

en: No users found.
sv_SE: Inga användare funna.

en: Discussion Settings
sv_SE: Inställningar för diskussioner

en: Default article settings
sv_SE: Förvalda inläggsinställningar

en: These settings may be overridden for individual articles.
sv_SE: Inställningarna för individuella inlägg går före dessa förvalda värden.

en: Other comment settings
sv_SE: Övriga inställningar för kommentarer

en: Comment author must fill out name and email
sv_SE: Kommentarsförfattaren måste fylla i namn och e-postadress

en: Users must be registered and logged in to comment
sv_SE: Användare måste vara registrerade och inloggade för att kunna kommentera

en: Automatically close comments on articles older than %s days
sv_SE: Stäng automatiskt kommentering på inlägg äldre än %s dagar

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
sv_SE: Aktivera trådade (nästlade) kommentarer %s nivåer djupt

en: last
sv_SE: sista

en: first
sv_SE: första

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
sv_SE: Dela upp kommentarer som sidor med %1$s kommentarer per sida och %2$s kommentarssidan visad först

en: older
sv_SE: äldsta

en: newer
sv_SE: nyaste

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
sv_SE: Kommentarer ska visas med %s kommentaren längst upp på vardera sida

en: Email me whenever
sv_SE: Skicka e-post till mig när

en: Anyone posts a comment
sv_SE: någon skriver en kommentar

en: A comment is held for moderation
sv_SE: en kommentar väntar på moderering

en: Before a comment appears
sv_SE: Innan en kommentar visas

en: Comment author must have a previously approved comment
sv_SE: måste kommentarförfattaren ha en tidigare godkänd kommentar

en: Comment Moderation
sv_SE: Kommentarsgranskning

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
sv_SE: Lägg en kommentar i kön om den innehåller mer än %s länkar. (Skräpkommentarer innehåller ofta ett stort antal länkar.)

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
sv_SE: När en kommentar innehåller något av följande ord i texten, namnet, URL, e-postadress eller IP-adress placeras den i <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">granskningsskön</a>. Ange ett ord eller IP per rad. Funktionen letar också inne i ord, t.ex. &#8221;press&#8221; kommer att hitta &#8221;WordPress&#8221;.

en: Comment Blacklist
sv_SE: Svartlista för kommentarer

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP, it will be put in the trash. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
sv_SE: När en kommentar innehåller något av följande ord i texten, namnet, URL, e-postadress eller IP-adress kommer den att flyttas till papperskorgen. Skriv ett ord eller IP per rad. Sökfunktionen fungerar också inom ord, t.ex. hittar en sökning på &#8221;press&#8221; ordet &#8221;WordPress&#8221;.

en: Avatars
sv_SE: Avatarer

en: Avatar Display
sv_SE: Avatarsvisning

en: Show Avatars
sv_SE: Visa avatarer

en: Maximum Rating
sv_SE: Rekommendation

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: G &#8212; Suitable for all audiences
sv_SE: Barntillåtet

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
sv_SE: från 7år

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
sv_SE: från 15år

note: translators: Content suitability rating: https://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Picture_Association_of_America_film_rating_system
en: X &#8212; Even more mature than above
sv_SE: från 18år

en: Default Avatar
sv_SE: Förvald avatar

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
sv_SE: För besökare utan en egen avatar så kan du antingen visa en förvald bild eller generera en baserad på deras e-postadress.

en: Gravatar Logo
sv_SE: Gravatar logo

en: Identicon (Generated)
sv_SE: Identicon (Genererad)

en: Wavatar (Generated)
sv_SE: Wavatar (Genererad)

en: MonsterID (Generated)
sv_SE: MonsterID (Genererad)

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
sv_SE: Adressen används endast för administrativa behov, så som notifikationer för nya användare.

en: Membership
sv_SE: Medlemskap

en: Anyone can register
sv_SE: Vem som helst kan registrera sig

en: New User Default Role
sv_SE: Förvald roll för nya användare

en: Timezone
sv_SE: Tidszon

en: Choose a city in the same timezone as you.
sv_SE: Välj en stad som är i samma tidszon som dig.

en: This timezone is currently in standard time.
sv_SE: Denna tidszon har för närvarande vintertid.

en: Custom:
sv_SE: Egen:

en: Week Starts On
sv_SE: Veckan startar med

en: Media Settings
sv_SE: Inställningar för media

en: Image sizes
sv_SE: Bildstorlek

en: Thumbnail size
sv_SE: Miniatyrstorlek

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
sv_SE: Beskär miniatyrer till exakta dimensioner (normalt är miniatyrer proportionella)

en: Medium size
sv_SE: Mediumstorlek

en: Max Width
sv_SE: Max bredd

en: Max Height
sv_SE: Max höjd

en: Large size
sv_SE: Stor storlek

en: Embeds
sv_SE: Inbäddningar

en: Uploading Files
sv_SE: Laddar upp filer

en: Store uploads in this folder
sv_SE: Spara uppladdade filer i den här katalogen

en: Full URL path to files
sv_SE: Fullständig sökväg till filer

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
sv_SE: Konfigurering av det här är valfritt, som standard så bör det lämnas tomt.

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
sv_SE: Organisera mina uppladdade filer i kataloger enligt månad och år

en: Permalink Settings
sv_SE: Permalänksinställningar

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
sv_SE: Permalänksstrukturen uppdaterad. Återställ filrättigheterna för web.config-filen nu!

en: You should update your .htaccess now.
sv_SE: Du bör uppdatera din .htaccess nu.

en: Permalink structure updated.
sv_SE: Permalänkstrukturen uppdaterad.

en: Day and name
sv_SE: Datum och namn

en: Month and name
sv_SE: Månad och namn

en: Numeric
sv_SE: Numerisk

en: Custom Structure
sv_SE: Anpassad struktur

en: Optional
sv_SE: Valfritt

note: translators: prefix for category permalinks
en: Category base
sv_SE: Kategoribas

en: Tag base
sv_SE: Taggbas

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
sv_SE: Om du temporärt gör din <code>web.config</code>-fil skrivbar så kan WordPress att generera reglerna automatiskt, glöm inte att återställa rättigheterna efter att reglerna har sparats.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
sv_SE: Om du temporärt gör din webbrot skrivbar så kan WordPress att generera filen <code>web.config</code> automatiskt, glöm inte att återställa rättigheterna efter att filen har genererats.

en: Reading Settings
sv_SE: Läsinställningar

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
sv_SE: En <a href="%s">statisk sida</a> (välj nedan)

en: Front page: %s
sv_SE: Startsida: %s

en: Posts page: %s
sv_SE: Inläggssida: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
sv_SE: <strong>Varning:</strong> de här sidorna borde inte vara likadana!

en: Blog pages show at most
sv_SE: Inlägg per sida

en: posts
sv_SE: inlägg

en: Syndication feeds show the most recent
sv_SE: Syndikeringsflöden visar

en: For each article in a feed, show
sv_SE: Inlägg i flödet visas som

en: Full text
sv_SE: Hel text

en: Summary
sv_SE: Sammanfattning

en: Encoding for pages and feeds
sv_SE: Teckenkodning för sidor och syndikering

en: Writing Settings
sv_SE: Skrivinställningar

en: Formatting
sv_SE: Formatering

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
sv_SE: Konvertera <code>:-)</code> och <code>:-P</code> till bild-smileys.

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
sv_SE: WordPress skall automatiskt korrigera felaktig XHTML

en: Default Post Category
sv_SE: Förvald inläggskategori

en: Default Link Category
sv_SE: Förvald länkkategori

en: Post via email
sv_SE: Inlägg via e-post

note: translators: 1, 2, 3: examples of random email addresses
en: To post to WordPress by email you must set up a secret email account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: %1$s, %2$s, %3$s.
sv_SE: För att skriva inlägg i WordPress per e-post måste du ha satt upp en hemlig e-postadress med POP3-åtkomst. Alla e-postmeddelanden som kommer till denna adress publiceras, så det är mycket viktigt att hålla e-postadressen väldigt hemlig. Här är tre slumpmässiga strängar du kan använda: %1$s, %2$s, %3$s.

en: Mail Server
sv_SE: E-postserver

en: Login Name
sv_SE: Användarnamn

en: Default Mail Category
sv_SE: Förvald e-postkategori

en: Update Services
sv_SE: Uppdateringstjänster

en: All Settings
sv_SE: Alla Inställningar

en: Edit Plugins
sv_SE: Redigera tillägg

en: No such file exists! Double check the name and try again.
sv_SE: Någon sådan fil existerar inte! Kontrollera namnet och försök på nytt.

en: Files of this type are not editable.
sv_SE: Filer av denna typ är inte redigeringsbara.

en: File edited successfully.
sv_SE: Redigering av fil genomförd.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
sv_SE: Tillägget har inaktiverats eftersom dina ändringar orsakade ett <strong>allvarligt fel</strong>.

en: Select plugin to edit:
sv_SE: Välj tillägg att redigera:

en: Plugin Files
sv_SE: Filer för tillägg

en: Documentation:
sv_SE: Dokumentation:

en: Update File and Attempt to Reactivate
sv_SE: Uppdatera filen och försök återaktivera

en: Update File
sv_SE: Uppdatera fil

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
sv_SE: Intressanta

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
sv_SE: Populära

en: Are you sure you wish to delete these files?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera dessa filer?

en: Yes, delete these files
sv_SE: Ja, radera dessa filer

en: No, return me to the plugin list
sv_SE: Nej, skicka tillbaka mig till listan med tillägg

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
sv_SE: Tillägg utvidgar och utvecklar WordPress funktioner. När ett tillägg är installerat kan du aktivera eller inaktivera det här.

note: translators: WP_PLUGIN_DIR constant value
en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the %s directory and it will be automatically deactivated.
sv_SE: Om det uppstår ett fel i ett tillägg och du inte kan använda WordPress så kan du inaktivera det genom att radera eller byta namn på tilläggsfilen i katalogen %s.

note: translators: 1: plugin file 2: error message
en: The plugin %1$s has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %2$s
sv_SE: Tillägget %1$s har <strong>inaktiverats</strong> pga fel: %2$s

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
sv_SE: Tillägget kunde inte aktiveras eftersom det orsakade ett <strong>allvarligt fel</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
sv_SE: Tillägget kunde inte raderas pga av ett fel: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
sv_SE: Alla markerade tillägg har <strong>raderats</strong>.

en: Plugin <strong>activated</strong>.
sv_SE: Tillägget <strong>aktiverat</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
sv_SE: Valda tillägg <strong>aktiverade</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
sv_SE: Tillägg <strong>inaktiverat</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
sv_SE: Valda tillägg <strong>inaktiverade</strong>.

en: Network Deactivate
sv_SE: Inaktivera för nätverk

en: Visit plugin site
sv_SE: Besök tilläggets webbplats

en: Clear List
sv_SE: Rensa lista

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Aktivt <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Aktiva <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Nyligen aktivt <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Nyligen aktiva <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Inaktivt <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Inaktiva <span class="count">(%s)</span>

en: No plugins found.
sv_SE: Inga tillägg funna.

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
sv_SE: Du försökte redigera en post som inte existerar. Den har kanske raderats?

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
sv_SE: Du har inte behörighet för att redigera den här posten.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
sv_SE: Du kan inte redigera den här posten eftersom den ligger i papperskorgen. Återställ den och försök igen.

en: Unknown post type.
sv_SE: Okänd inläggstyp.

en: View post
sv_SE: Visa inlägg

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
sv_SE: Jämför versioner av &#8221;%1$s&#8221;

en: Tags:
sv_SE: Taggar:

en: Edit Themes
sv_SE: Redigera teman

en: Select theme to edit:
sv_SE: Välj tema att redigera:

en: Templates
sv_SE: Mallar

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
sv_SE: Oj då, filen existerar inte! Kontrollera filnamnet och försök på nytt, tack.

en: Theme deleted.
sv_SE: Temat raderat.

en: Current Theme
sv_SE: Nuvarande tema

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv_SE: Vill du radera temat '%s'?
      'Avbryt' för att avbryta, 'OK' för att radera.

en: Broken Themes
sv_SE: Trasiga teman

en: Download nightly build
sv_SE: Ladda ner utvecklingsversion

en: Download %s
sv_SE: Ladda ner %s

en: Hide this update
sv_SE: Göm denna uppdatering

en: Bring back this update
sv_SE: Visa denna uppdatering

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
sv_SE: Denna språkversion innehåller både översättningar och diverse andra åtgärder för dessa. Du kan hoppa över uppdateringen om du vill behålla nuvarande översättning.

en: Show hidden updates
sv_SE: Visa gömda uppdateringar

en: Hide hidden updates
sv_SE: Göm gömda uppdateringar

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
sv_SE: Kompatibilitet med WordPress %1$s: 100%% (enligt dess skapare)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
sv_SE: Kompatibilitet med WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d har markerat det som "kompatibelt" av totalt %4$d)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
sv_SE: Kompatibilitet med WordPress %1$s: Okänt

en: Installation Failed
sv_SE: Installationen misslyckades

en: Plugin Reactivation
sv_SE: Återaktivering av tillägget

en: Plugin reactivated successfully.
sv_SE: Återaktiveringen av tillägget lyckades

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
sv_SE: Tillägget kunde inte aktiveras eftersom det orsakade ett allvarligt fel.

en: Installing Plugin: %s
sv_SE: Installerar tillägg: %s

en: Upload Plugin
sv_SE: Ladda upp tillägg

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
sv_SE: Installerar tillägg från uppladdad fil: %s

en: Installing Theme: %s
sv_SE: Installerar tema: %s

en: Upload Theme
sv_SE: Ladda upp tema

en: Installing Theme from uploaded file: %s
sv_SE: Installerar tema från uppladdad fil: %s

en: Your WordPress database is already up-to-date!
sv_SE: Din databas för WordPress är redan uppdaterad!

en: %s queries
sv_SE: %s förfrågningar

en: %s seconds
sv_SE: %s sekunder

en: Sorry, you are not allowed to delete these items.
sv_SE: Du har inte behörighet att radera dessa poster.

en: Media file permanently deleted.
sv_SE: Mediafil raderad permanent.

en: Media file moved to the trash.
sv_SE: Mediafil flyttad till papperskorgen.

en: Media file restored from the trash.
sv_SE: Mediafil återställd från papperskorgen.

en: Edit User
sv_SE: Redigera användare

en: Invalid item ID.
sv_SE: Ogiltigt post-ID.

en: Use https
sv_SE: Använd https

en: Always use https when visiting the admin
sv_SE: Använd alltid https vid besök till adminpanelen

en: User updated.
sv_SE: Användaren uppdaterad.

en: Personal Options
sv_SE: Personliga inställningar

en: Visual Editor
sv_SE: Visuell redigerare

en: Disable the visual editor when writing
sv_SE: Stäng av den visuella redigeraren när du skriver

en: Admin Color Scheme
sv_SE: Färgschema för adminpanel

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
sv_SE: Aktivera kortkommandon för kommentarsmoderering.

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Nickname
sv_SE: Smeknamn

en: Display name publicly as
sv_SE: Visa namn offentligt som

en: Contact Info
sv_SE: Kontaktinformation

en: About Yourself
sv_SE: Om dig själv

en: About the user
sv_SE: Om användaren

en: Biographical Info
sv_SE: Biografi

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
sv_SE: Skriv ner några rader om dig själv. Det här visas eventuellt offentligt om ditt tema har stöd för det.

en: New Password
sv_SE: Nytt lösenord

en: Type your new password again.
sv_SE: Skriv ditt nya lösenord igen.

en: Additional Capabilities
sv_SE: Ytterligare egenskaper

en: Update Profile
sv_SE: Uppdatera profil

en: Update User
sv_SE: Uppdatera användare

en: [%s] Joining confirmation
sv_SE: [%s] Medlemsverifiering

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
sv_SE: E-postinbjudan skickad till den nya användaren. En bekräftelselänk måste besökas innan kontot skapas.

en: Skip Confirmation Email
sv_SE: Skippa bekräftelsemail

en: You can&#8217;t edit that user.
sv_SE: Du saknar rättigheter för att redigera den användaren.

en: You can&#8217;t delete users.
sv_SE: Du saknar rättigheter för att radera användare.

en: Delete Users
sv_SE: Radera användare

en: There are no valid users selected for deletion.
sv_SE: Inga giltiga användare är valda för radering.

en: New user created.
sv_SE: Ny användare skapad.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
sv_SE: Den nuvarande användarens roll måste ha rättigheten för att ändra användares rättigheter.

en: Other user roles have been changed.
sv_SE: Andra användares roller har ändrats.

en: You can&#8217;t delete the current user.
sv_SE: Du kan inte radera den nuvarande användaren.

en: Other users have been deleted.
sv_SE: Andra användare har raderats.

en: Change role to&hellip;
sv_SE: Ändra roll till&hellip;

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Inactive Widgets
sv_SE: Inaktiva widgets

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
sv_SE: Välj både panel och position i den panelen för denna widget.

en: Save Widget
sv_SE: Spara widget

en: Error while saving.
sv_SE: Fel vid sparande.

en: Error in displaying the widget settings form.
sv_SE: Ett fel uppstod när inställningsformuläret för widgeten skulle visas.

en: Available Widgets
sv_SE: Tillgängliga widgets

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
sv_SE: Dra widgets hit för att inaktivera dem på sidan men behålla dess inställningar.

en: Categories:
sv_SE: Kategorier:

en: Permanently Delete Comment
sv_SE: Radera kommentar permanent

en: You are about to approve the following comment:
sv_SE: Du håller på att godkänna följande kommentar:

en: Approve Comment
sv_SE: Godkänn kommentar

en: Unknown action.
sv_SE: Okänd åtgärd.

en: Custom Background
sv_SE: Egen bakgrund

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
sv_SE: Bakgrund uppdaterad. <a href="%s">Visa din webbplats</a> för att se hur det blev.

en: Choose an image from your computer:
sv_SE: Välj en bild på din dator:

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Custom Header
sv_SE: Anpassa sidhuvudet

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
sv_SE: Sidhuvud uppdaterat. <a href="%s">Visa din webbplats</a> för att se hur det blev.

en: Image Processing Error
sv_SE: Fel vid bearbetning av bild

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
sv_SE: Välj den del av bilden som du vill använda som sidhuvud.

note: translators: %s: link name translators: %s: attachment title translators: %s: post title translators: %s: taxonomy term name
en: Edit &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Redigera &#8221;%s&#8221;

note: translators: %s: attachment title translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Visa &#8221;%s&#8221;

en: Unpublished
sv_SE: Opublicerat

en: %s from now
sv_SE: %s från nu

en: (Unattached)
sv_SE: (Ej bifogat)

en: Attach
sv_SE: Bifoga

note: translators: %s: number of comments approved
en: %s comment approved | %s comments approved
sv_SE[0]: %s kommentar godkänd
sv_SE[1]: %s kommentarer godkända

note: translators: %s: number of comments marked as spam
en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
sv_SE[0]: %s kommentar markerad som skräp.
sv_SE[1]: %s kommentarer markerade som skräp.

note: translators: %s: number of comments restored from the spam
en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
sv_SE[0]: %s kommentar återställd från att ha varit markerad som skräp
sv_SE[1]: %s kommentarer återställda från att ha varit markerade som skräp

note: translators: %s: number of comments permanently deleted
en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
sv_SE[0]: %s kommentar raderad permanent
sv_SE[1]: %s kommentarer raderade permanent

en: Search Comments
sv_SE: Sök kommentarer

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
sv_SE: Visar %s&#8211;%s av %s

en: Bulk Actions
sv_SE: Välj åtgärd...

en: Unapprove
sv_SE: Förkasta

en: Approve
sv_SE: Godkänn

en: Move to Trash
sv_SE: Ta bort

en: Pings
sv_SE: Pingar

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Empty Spam
sv_SE: Radera skräppost

en: Empty Trash
sv_SE: Töm papperskorgen

en: No comments found.
sv_SE: Inga kommentarer hittade.

en: Custom field updated.
sv_SE: Eget fält uppdaterat.

en: Custom field deleted.
sv_SE: Eget fält raderat.

en: Post updated.
sv_SE: Inlägg uppdaterat.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Post restored to revision from %s.
sv_SE: Inlägg återställt till version från %s.

en: Post saved.
sv_SE: Inlägg sparat.

en: Page updated.
sv_SE: Sida uppdaterad.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Page restored to revision from %s.
sv_SE: Sida återställd till version från %s.

en: Send Trackbacks
sv_SE: Skicka trackbacks

en: Custom Fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Discussion
sv_SE: Diskussion

en: Slug
sv_SE: Permalänk

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
sv_SE: Senast ändrat av %1$s den %2$s kl. %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
sv_SE: Senast ändrat den %1$s kl. %2$s

en: Update Comment
sv_SE: Uppdatera kommentar

en: Name:
sv_SE: Namn:

en: Email:
sv_SE: E-post:

en: Visit site
sv_SE: Besök sida

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
sv_SE: Permalänken är den URL-vänliga varianten av namnet. Den består vanligtvis endast av små bokstäver, siffror och bindestreck.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
sv_SE: Beskrivningen visas inte som standard, men går att visa med vissa teman.

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
sv_SE: <a href="%s">Länkar</a> / Redigera länk

en: Update Link
sv_SE: Uppdatera länk

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
sv_SE: <a href="%s">Länkar</a> / Lägg till ny länk

en: Link added.
sv_SE: Länken sparad.

en: Example: Nifty blogging software
sv_SE: Exempel: Intressant bloggmjukvara

en: Web Address
sv_SE: Webbadress

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
sv_SE: Exampel: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; glöm inte <code>http://</code>

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
sv_SE: Detta kommer att visas om man för muspekaren över en länk i länklistan eller valfritt under länken.

en: The name is how it appears on your site.
sv_SE: Namnet är hur den visas på sidan.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
sv_SE: Kategorier kan till skillnad från taggar sättas i hierarki. Du kanske vill ha en kategori för musik, och under den ha två underkategorier för rock och pop. Helt valfritt.

en: Item added.
sv_SE: Posten lades till.

en: Item deleted.
sv_SE: Posten raderad.

en: Item updated.
sv_SE: Posten uppdaterad.

en: Item not added.
sv_SE: Posten lades inte till.

en: Items deleted.
sv_SE: Poster raderade.

en: Sorry, you are not allowed to delete this item.
sv_SE: Du har inte behörighet för att radera den här posten.

en: %s post updated. | %s posts updated.
sv_SE[0]: %s inlägg uppdaterat.
sv_SE[1]: %s inlägg uppdaterade.

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Min <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Mina <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[0]: Alla <span class="count">(%s)</span>
sv_SE[1]: Alla <span class="count">(%s)</span>

en: Excerpt View
sv_SE: Lista med utdrag

en: Export
sv_SE: Exportera

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
sv_SE: När du trycker på knappen nedan så kommer WordPress att skapa en XML-fil som du kan spara på din dator.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
sv_SE: Formatet, som vi kallar WordPress eXtended RSS eller WXR, innehåller dina inlägg, kommentarer, anpassade fält, kategorier och taggar.

en: Download Export File
sv_SE: Ladda ner exportfil

en: No importers are available.
sv_SE: Inga tillgängliga importörer.

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Movable Type and TypePad
sv_SE: Movable Type och TypePad

en: Blogroll
sv_SE: Länklista

en: Could not update link in the database
sv_SE: Kunde inte uppdatera länken i databasen

en: Could not insert link into the database
sv_SE: Kunde inte infoga länken i databasen

note: translators: %s: directory name
en: Changing to %s
sv_SE: Ändrar till %s

note: translators: %s: directory name
en: Found %s
sv_SE: Funna %s

en: The ftp PHP extension is not available
sv_SE: PHP-tillägget för FTP är inte tillgängligt

en: FTP hostname is required
sv_SE: FTP-servernamn är obligatoriskt

en: FTP username is required
sv_SE: FTP-användarnamn är obligatoriskt

en: FTP password is required
sv_SE: FTP-lösenord är obligatoriskt

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to FTP Server %s
sv_SE: Anslutningen till FTP-servern misslyckades %s

note: translators: %s: username
en: Username/Password incorrect for %s
sv_SE: Användarnamn/Lösenord felaktigt för %s

en: The ssh2 PHP extension is not available
sv_SE: PHP-tillägget för SSH2 är inte tillgängligt

en: SSH2 hostname is required
sv_SE: SSH2-servernamn är obligatoriskt

en: SSH2 username is required
sv_SE: SSH2-användarnamn är obligatoriskt

en: SSH2 password is required
sv_SE: SSH2-lösenord är obligatoriskt

note: translators: %s: hostname:port
en: Failed to connect to SSH2 Server %s
sv_SE: Anslutningen till SSH2-servern misslyckades %s

note: translators: %s: username
en: Public and Private keys incorrect for %s
sv_SE: Publika och privata nycklar felaktiga för %s

note: translators: %s: command
en: Unable to perform command: %s
sv_SE: Oförmögen att utföra kommandot: %s

en: Invalid data provided.
sv_SE: Ogiltig data tillhandahållen.

en: Could not access filesystem.
sv_SE: Kunde inte komma åt filsystemet.

en: Filesystem error.
sv_SE: Filsystemsfel.

en: Unable to locate WordPress root directory.
sv_SE: Kunde inte hitta WordPress rot-katalog.

en: Unable to locate WordPress content directory (wp-content).
sv_SE: Oförmögen att lokalisera WordPress innehållskatalog (wp-content).

en: Unable to locate WordPress plugin directory.
sv_SE: Oförmögen att lokalisera WordPress tilläggskatalog.

note: translators: %s: directory name
en: Unable to locate needed folder (%s).
sv_SE: Oförmögen att lokalisera efterfrågad katalog (%s).

en: Download failed.
sv_SE: Nerladdning misslyckades.

en: Installing the latest version&#8230;
sv_SE: Installerar den senaste versionen&#8230;

en: Destination folder already exists.
sv_SE: Målmappen finns redan.

en: Could not create directory.
sv_SE: Kunde inte skapa katalogen.

en: Incompatible Archive.
sv_SE: Inkompatibelt arkiv.

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
sv_SE: Aktiverar underhållsläge&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
sv_SE: Inaktiverar underhållsläge&#8230;

en: The plugin is at the latest version.
sv_SE: Tillägget är av den senaste versionen.

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
sv_SE: Laddar ner uppdatering från <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
sv_SE: Packar upp uppdatering&#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
sv_SE: Tar bort den gamla versionen av tillägget&#8230;

en: Could not remove the old plugin.
sv_SE: Kunde inte ta bort det gamla tillägget.

en: Install package not available.
sv_SE: Uppdateringspaket ej tillgängligt.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
sv_SE: Laddar ner installationspaketet från <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
sv_SE: Packar upp paketet&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
sv_SE: Installerar tillägget&#8230;

en: Plugin install failed.
sv_SE: Installationen av tillägget misslyckades.

en: Plugin installed successfully.
sv_SE: Tillägget har installerats.

en: The theme is at the latest version.
sv_SE: Temat är av den senaste versionen.

en: Removing the old version of the theme&#8230;
sv_SE: Tar bort den gamla versionen av temat&#8230;

en: Could not remove the old theme.
sv_SE: Kunde inte ta bort det gamla temat.

en: Installing the theme&#8230;
sv_SE: Installerar temat&#8230;

en: Theme install failed.
sv_SE: Installationen av temat misslyckades.

en: Theme installed successfully.
sv_SE: Temat har installerats.

en: WordPress is at the latest version.
sv_SE: WordPress är av den senaste versionen.

en: Could not copy files.
sv_SE: Kunde inte kopiera filer.

en: Activate Plugin
sv_SE: Aktivera tillägget

en: Return to Plugins page
sv_SE: Återgå till sidan för tillägg

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
sv_SE: Tillägget <strong>%s %s</strong> har installerats.

en: Return to Plugin Installer
sv_SE: Återgå till tilläggsinstalleraren

note: translators: 1: theme name, 2: version
en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
sv_SE: Temat <strong>%1$s %2$s</strong> har installerats.

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Förhandsgranska &#8221;%s&#8221;

en: Activate &#8220;%s&#8221;
sv_SE: Aktivera &#8221;%s&#8221;

en: Return to Theme Installer
sv_SE: Återgå till temainstalleraren

en: Return to Themes page
sv_SE: Återgå till sidan för teman

en: Please select a file
sv_SE: Vänligen välj en fil

en: The uploaded file could not be moved to %s.
sv_SE: Kunde inte flytta den uppladdade filen till %s.

en: Right Now
sv_SE: Just nu

en: Other WordPress News
sv_SE: Andra WordPressnyheter

en: View all
sv_SE: Visa alla

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Press This
sv_SE: Blogga det här

en: Submit for Review
sv_SE: Skicka till granskning

en: Approve this comment
sv_SE: Godkänn denna kommentar

en: Unapprove this comment
sv_SE: Förkasta denna kommentar

en: Reply to this comment
sv_SE: Svara på denna kommentar

en: Mark this comment as spam
sv_SE: Markera denna kommentar som skräp

[ctx: verb]
note: translators: mark as spam link
en: Spam
sv_SE: Skräppost

en: Move this comment to the Trash
sv_SE: Flytta denna kommentar till papperskorgen

note: translators: 1: comment author, 2: post link, 3: notification if the comment is pending
en: From %1$s on %2$s %3$s
sv_SE: Av %1$s till %2$s %3$s

en: [Pending]
sv_SE: [Väntande]

en: Loading&#8230;
sv_SE: Laddar&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
sv_SE: Denna widget kräver JavaScript.

en: Main Index Template
sv_SE: Huvudmall

en: RTL Stylesheet
sv_SE: RTL Stilmall

en: Popup Comments
sv_SE: Popup-kommentarer

en: Category Template
sv_SE: Mall för kategorier

en: Page Template
sv_SE: Mall för sidor

en: Search Form
sv_SE: Sökformulär

en: Single Post
sv_SE: Enskilt inlägg

en: 404 Template
sv_SE: 404-mall

en: Links Template
sv_SE: Mall för länkar

en: Theme Functions
sv_SE: Temafunktioner

en: Attachment Template
sv_SE: Mall för bilagor

en: Image Attachment Template
sv_SE: Mall för bildbilagor

en: Video Attachment Template
sv_SE: Mall för videobilagor

en: Audio Attachment Template
sv_SE: Mall för ljudbilagor

en: Application Attachment Template
sv_SE: Mall för formbilagor

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
sv_SE: my-hacks.php (stöd för gamla hack)

en: .htaccess (for rewrite rules )
sv_SE: .htaccess (för omskrivningsregler)

en: Comments Template
sv_SE: Mall för kommentarer

en: Popup Comments Template
sv_SE: Mall för poppuppkommentarer

en: The uploaded file was only partially uploaded.
sv_SE: Filen är endast delvis uppladdad.

en: No file was uploaded.
sv_SE: Ingen fil laddades upp.

en: Missing a temporary folder.
sv_SE: En temporär katalog saknas.

en: Failed to write file to disk.
sv_SE: Kan inte skriva till disken.

en: File upload stopped by extension.
sv_SE: Filuppladdningen stoppades av PHP-tillägget.

en: Invalid form submission.
sv_SE: Ogiltigt formulär.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
sv_SE: Filen är tom. Vänligen ladda upp något med lite mer substans. Felet kan också bero på att uppladdningar är inaktiverade i din php.ini eller att den post_max_size som har definierats är lägre än upload_max_filesize i php.ini

en: Specified file failed upload test.
sv_SE: Den valda filen klarade inte uppladdningsprovet.

en: Invalid URL Provided.
sv_SE: Ogiltig URL angiven.

en: Could not create Temporary file.
sv_SE: Kunde inte skapa temporär fil.

en: Could not retrieve file from archive.
sv_SE: Kunde inte hämta fil från arkiv.

en: Could not extract file from archive.
sv_SE: Kunde inte packa upp fil från arkiv.

en: Could not copy file.
sv_SE: Kunde inte kopiera fil.

en: Empty archive.
sv_SE: Tomt arkiv.

en: Connection Information
sv_SE: Uppgifter för anslutning

en: Hostname
sv_SE: Servernamn

en: Authentication Keys
sv_SE: Identifieringsnycklar

en: Public Key:
sv_SE: Publik nyckel:

en: Private Key:
sv_SE: Privat nyckel:

en: Connection Type
sv_SE: Anslutningstyp

en: Proceed
sv_SE: Fortsätt

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
sv_SE: Bilddata saknas. Var vänlig ladda upp bilden igen.

en: Crop
sv_SE: Beskär

en: Rotate counter-clockwise
sv_SE: Rotera moturs

en: Rotate clockwise
sv_SE: Rotera medurs

en: Flip vertically
sv_SE: Vänd vertikalt

en: Flip horizontally
sv_SE: Vänd horizontalt

en: Scale Image
sv_SE: Skala bild

en: Original dimensions %s
sv_SE: Ursprungsdimensioner %s

en: Restore Original Image
sv_SE: Återställ ursprunglig bild

en: Discard any changes and restore the original image.
sv_SE: Förkasta alla ändringar och återställ originalbilden.

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
sv_SE: Tidigare redigerade kopior av bilden kommer inte att raderas.

en: Restore image
sv_SE: Återställ bild

en: Image Crop
sv_SE: Beskär bild

en: Crop Aspect Ratio
sv_SE: Beskär bildförhållande

en: Crop Selection
sv_SE: Beskär markering

en: Aspect ratio:
sv_SE: Bildförhållande:

en: Selection:
sv_SE: Markering:

en: Thumbnail Settings
sv_SE: Inställningar för miniatyr

en: Current thumbnail
sv_SE: Nuvarande miniatyr

en: Apply changes to:
sv_SE: Utför ändringar till:

en: All image sizes
sv_SE: Alla bildstorlekar

en: All sizes except thumbnail
sv_SE: Alla storlekar förutom miniatyr

en: Cannot load image metadata.
sv_SE: Kan inte ladda bildens metadata.

en: Cannot save image metadata.
sv_SE: Kan inte spara bildens metadata.

en: Image metadata is inconsistent.
sv_SE: Bildens metadata är inkonsekvent.

en: Image restored successfully.
sv_SE: Bilden har återställts.

en: Unable to create new image.
sv_SE: Kunde inte skapa ny bild.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
sv_SE: Ett fel uppstod när den skalade bilden skulle sparas. Ladda om sidan och försök igen.

en: Nothing to save, the image has not changed.
sv_SE: Det finns inget att spara, bilden har inte ändrats.

en: Unable to save the image.
sv_SE: Kunde inte spara bilden.

en: Image saved
sv_SE: Bilden sparad.

en: From Computer
sv_SE: Från dator

en: From URL
sv_SE: Från adressen

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Gallery (%s)
sv_SE: Galleri (%s)

en: Uploads
sv_SE: Uppladdningar

en: File URL
sv_SE: Filadress

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
sv_SE: Alternerande text, ex. &#8221;Mona Lisa&#8221;

en: Empty Title filled from filename.
sv_SE: Rensa titel ifylld från filnamnet.

en: Order
sv_SE: Ordning

en: Location of the uploaded file.
sv_SE: Plats för den uppladdade filen.

en: Upload date:
sv_SE: Uppladdat den:

en: Insert into Post
sv_SE: Infoga i innehåll

en: Add media files from your computer
sv_SE: Välj en fil på din dator

en: Save all changes
sv_SE: Spara alla ändringar

en: All Tabs:
sv_SE: Alla flikar

en: Sort Order:
sv_SE: Sorteringsordning:

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Link thumbnails to:
sv_SE: Länka miniatyrer till:

en: Image File
sv_SE: Bildfil

en: Order images by:
sv_SE: Ordna bilder efter:

en: Menu order
sv_SE: Menyordning

en: Date/Time
sv_SE: Datum/Tid

en: Random
sv_SE: Slumpvis

en: Order:
sv_SE: Ordning:

en: Gallery columns:
sv_SE: Gallerikolumner:

en: Update gallery settings
sv_SE: Uppdatera inställningar för galleri

en: All Types
sv_SE: Alla typer

en: Filter &#187;
sv_SE: Filtrera &#187;

en: Image Caption
sv_SE: Bildbeskrivning

en: Link Image To:
sv_SE: Länka bild till:

en: Link to image
sv_SE: Länk till bild

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
sv_SE: Länktext, ex. &#8221;Min CV (PDF)&#8221;

en: Preview Changes
sv_SE: Förhandsgranska ändringar

en: Visibility:
sv_SE: Synlighet:

en: Password protected
sv_SE: Lösenordsskyddat

en: Stick this post to the front page
sv_SE: Klistra det här inlägget till förstasidan

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
sv_SE: Tidsinställt för: <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
sv_SE: Publicerat den: <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
sv_SE: Publicera <b>direkt</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
sv_SE: Tidsinställ för: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
sv_SE: Publicera den: <b>%1$s</b>

en: Most Used
sv_SE: Mest använda

en: + Add New Category
sv_SE: + Lägg till ny kategori

en: New category name
sv_SE: Nytt kategorinamn

en: Already pinged:
sv_SE: Redan pingat:

en: Send trackbacks to:
sv_SE: Skicka trackbacks till:

en: Separate multiple URLs with spaces
sv_SE: Separera flera URLer med mellanslag

en: Show comments
sv_SE: Visa kommentarer

en: Parent
sv_SE: Överordnad

en: Main Page (no parent)
sv_SE: Huvudsida (utan överordnad)

en: Default Template
sv_SE: Standardmall

en: Visit Link
sv_SE: Besök länk

en: Keep this link private
sv_SE: Behåll denna länk privat

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv_SE: Vill du radera den här länken '%s'?
      'Avbryt' för att avbryta, 'OK' för att radera.

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
sv_SE: <code>_blank</code> &mdash; nytt fönster eller flik.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
sv_SE: <code>_top</code> &mdash; nuvarande fönster eller flik, utan ramar.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
sv_SE: <code>_none</code> &mdash; samma fönster eller flik.

en: Choose the target frame for your link.
sv_SE: Välj hur din länk ska öppnas.

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: identity
sv_SE: identitet

en: another web address of mine
sv_SE: en annan webbsida jag skapat

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friendship
sv_SE: vänskap

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: contact
sv_SE: kontakt

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: acquaintance
sv_SE: bekant

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: friend
sv_SE: vän

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: none
sv_SE: inget

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: physical
sv_SE: fysisk

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: met
sv_SE: träffats

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: professional
sv_SE: arbete

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-worker
sv_SE: arbetskamrat

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: colleague
sv_SE: kollega

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: geographical
sv_SE: geografisk

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: co-resident
sv_SE: samboende

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: neighbor
sv_SE: granne

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: family
sv_SE: familj

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: child
sv_SE: underordnad

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: kin
sv_SE: släkt

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: parent
sv_SE: överordnad

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sibling
sv_SE: syskon

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: spouse
sv_SE: make/maka

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: romantic
sv_SE: romantisk

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: muse
sv_SE: inspiration

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: crush
sv_SE: förälskelse

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: date
sv_SE: träff

note: translators: xfn: http://gmpg.org/xfn/
en: sweetheart
sv_SE: älskling

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
sv_SE: Om länken är till en person så kan du specificera din relation till personen med valen ovan. Om du vill veta mer om relationslänkar så kan du besöka <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: Image Address
sv_SE: Bildadress

en: RSS Address
sv_SE: RSS-adress

en: Notes
sv_SE: Noteringar

en: Rating
sv_SE: Omdöme

en: (Leave at 0 for no rating.)
sv_SE: (lämna som 0 om du inte vill ange omdöme)

en: Popular tags
sv_SE: Populära taggar

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
sv_SE: Du kan också bläddra baserat på populära taggar i tilläggskatalogen:

en: Search Plugins
sv_SE: Sök efter tillägg

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
sv_SE: Om du har ett tillägg i .zip-format så kan du installera det genom att ladda upp det här.

en: Plugin zip file
sv_SE: Tillägg - ziparkivsfil

en: No plugins match your request.
sv_SE: Inga tillägg matchade din efterfrågan.

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
sv_SE[0]: (baserat på %s omdöme)
sv_SE[1]: (baserat på %s omdömen)

en: Plugin Install
sv_SE: Tilläggsinstallation

en: Install Update Now
sv_SE: Installera uppdatering nu

note: translators: %s: Plugin version
en: Newer Version (%s) Installed
sv_SE: Nyare version (%s) installerad

en: Latest Version Installed
sv_SE: Senaste versionen installerad

en: Last Updated:
sv_SE: Senast uppdaterat:

en: Requires WordPress Version:
sv_SE: Kräver WordPress version:

note: translators: %s: WordPress version
en: %s or higher
sv_SE: %s eller högre

en: Compatible up to:
sv_SE: Kompatibelt upp till:

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
sv_SE: WordPress.org tilläggssida &#187;

en: Average Rating
sv_SE: Genomsnittligt omdöme

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
sv_SE: <strong>Varning:</strong> Det här tillägget har <strong>inte testats</strong> med din nuvarande version av WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
sv_SE: <strong>Varning:</strong> Det här tillägget har <strong>inte markerats som kompatibelt</strong> med din version av WordPress.

en: The plugin generated unexpected output.
sv_SE: Tillägget genererade oväntad output.

en: One of the plugins is invalid.
sv_SE: Ett av tilläggen är ogiltigt.

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
sv_SE: Kunde inte ta bort tillägg(en) %s fullständigt

en: Invalid plugin path.
sv_SE: Ogiltigt sökväg för tillägg.

en: Plugin file does not exist.
sv_SE: Tilläggets fil saknas.

en: The plugin does not have a valid header.
sv_SE: Tillägget saknar en riktig 'header'.

en: Sorry, you are not allowed to edit pages as this user.
sv_SE: Du har inte behörighet för att redigera sidor som den här användaren.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts as this user.
sv_SE: Du har inte behörighet för att redigera inlägg som den här användaren.

en: Auto Draft
sv_SE: Automatiskt utkast

en: Permalink:
sv_SE: Permalänk:

en: Change Permalinks
sv_SE: Ändra permalänkar

note: translators: site tagline
en: Just another WordPress site
sv_SE: En till WordPress-webbplats

note: translators: site tagline
en: Just another %s site
sv_SE: En till %s webbplats

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Administrator
sv_SE: Administratör

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Editor
sv_SE: Redaktör

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Author
sv_SE: Författare

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Contributor
sv_SE: Medarbetare

[ctx: User role]
note: translators: user role
en: Subscriber
sv_SE: Prenumerant

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
sv_SE: Varning! Joker-dns-posten är kanske inte korrekt konfigurerad!

en: Quick Edit
sv_SE: Snabbredigera

en: Quick&nbsp;Edit
sv_SE: Snabbredigera

[ctx: column name]
note: translators: manage posts column name
en: Title
sv_SE: Titel

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: File
sv_SE: Fil

[ctx: column name]
note: translators: column name
en: Date
sv_SE: Datum

[ctx: column name]
en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Relationship
sv_SE: Relationer

en: Visible
sv_SE: Synlig

en: Bulk Edit
sv_SE: Massredigera

en: &mdash; No Change &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen ändring &mdash;

note: translators: Between password field and private checkbox on post quick edit interface
en: &ndash;OR&ndash;
sv_SE: &mdash;ELLER&mdash;

en: Allow
sv_SE: Tillåt

en: Do not allow
sv_SE: Tillåt inte

en: Allow Comments
sv_SE: Tillåt kommentarer

en: Allow Pings
sv_SE: Tillåt pingar

en: Sticky
sv_SE: Klistrad

en: Not Sticky
sv_SE: Ej klistrad

en: Make this post sticky
sv_SE: Klistra det här inlägget

en: Missed schedule
sv_SE: Missad tidsinställning

en: Last Modified
sv_SE: Senast modifierat

en: Reply to Comment
sv_SE: Svara på kommentar

en: Submit Reply
sv_SE: Skicka svar

en: Comment by %s moved to the trash.
sv_SE: Kommentar av %s flyttad till papperskorgen.

en: Comment by %s marked as spam.
sv_SE: Kommentar av %s markerad som skräp.

en: Value
sv_SE: Värde

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Add New Custom Field:
sv_SE: Lägg till nytt eget fält:

en: Enter new
sv_SE: Ange nytt

en: Add Custom Field
sv_SE: Lägg till eget fält

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
sv_SE: Innan du kan ladda upp din importeringsfil så måste du åtgärda följande problem:

en: Choose a file from your computer:
sv_SE: Välj en fil på din dator:

en: Maximum size: %s
sv_SE: Maximal storlek: %s

en: Upload file and import
sv_SE: Ladda upp fil och importera

en: Install Themes
sv_SE: Installera teman

en: Manage Themes
sv_SE: Hantera teman

en: Enable accessibility mode
sv_SE: Aktivera kompatibilitetsläge

en: Disable accessibility mode
sv_SE: Inaktivera kompatibilitetsläge

en: Comment %d does not exist
sv_SE: Kommentar %d existerar inte.

en: You did not enter a category name.
sv_SE: Du angav inget kategorinamn.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
sv_SE: Beklagar, du måste vara inloggad för att kunna svara på en kommentar.

en: Please provide a custom field value.
sv_SE: Var vänlig ange ett värde för det anpassade fältet.

note: translators: draft saved date format, see https://secure.php.net/date
en: g:i:s a
sv_SE: H:i:s

note: translators: %s: date and time
en: Draft saved at %s.
sv_SE: Utkast sparat kl. %s.

en: Someone
sv_SE: Någon

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
sv_SE: Sparande inaktiverat: %s redigerar just nu denna sida.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
sv_SE: Sparande inaktiverat: %s redigerar just nu detta inlägg.

en: Item not updated.
sv_SE: Posten uppdaterades inte.

en: Date
sv_SE: Datum

en: Scheduled
sv_SE: Tidsinställt

en: Invalid plugin page
sv_SE: Ogiltig tilläggssida.

en: Cannot load %s.
sv_SE: Kan inte ladda %s.

en: Import
sv_SE: Importera

en: Edit Comment
sv_SE: Redigera kommentar

en: Go back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Sorry, you are not allowed to edit comments on this post.
sv_SE: Du har inte behörighet för att redigera kommentarer till det här inlägget.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
sv_SE: Denna kommentar har placerats i papperskorgen. Om du vill redigera kommentaren så måste du flytta den från papperskorgen.

en: You are about to mark the following comment as spam:
sv_SE: Du håller på att markera följande kommentar som skräp:

en: You are about to move the following comment to the Trash:
sv_SE: Du är på väg att flytta följande kommentar till papperskorgen:

en: You are about to delete the following comment:
sv_SE: Du håller på att radera följande kommentar:
