Continents & Cities - en to fa translation catalogue (487 entries)

en: Bahia Banderas
fa: باهیا باندراس

en: Creston
fa: کرستون

en: Fort Nelson
fa: فورت نلسون

en: Kralendijk
fa: کرالندیک

en: Lower Princes
fa: لور پرینسس

en: Matamoros
fa: متمرس

en: Metlakatla
fa: متلاکاتلا

en: Beulah
fa: بولا

en: Ojinaga
fa: اوجیناگا

en: Santa Isabel
fa: سانتا ایزابل

en: Santarem
fa: سانتارم

en: Sitka
fa: سیتکا

en: Macquarie
fa: مکواری

en: Troll
fa: ترول

en: Barnaul
fa: بارناول

en: Chita
fa: چیتا

en: Hebron
fa: هبرون

en: Kathmandu
fa: کاتماندو

en: Khandyga
fa: خاندیگا

en: Novokuznetsk
fa: نووکوزنتسک

en: Srednekolymsk
fa: اسردنکولیمسک

en: Tomsk
fa: تومسک

en: Ust-Nera
fa: اوست-نرا

en: Astrakhan
fa: استراخان

en: Busingen
fa: باسینجن

en: Kirov
fa: کیروف

en: Ulyanovsk
fa: اولیانوسک

en: Bougainville
fa: بوگاینویل

en: Chuuk
fa: چوک

en: Pohnpei
fa: پانپی

en: Juba
fa: جوبا

en: Salta
fa: سالتا

en: Vincennes
fa: وینکانس

en: Winamac
fa: ویناماک

en: Inuvik
fa: اینوویک

en: Iqaluit
fa: ایقلیوت

en: Jamaica
fa: جاماییکا

en: Juneau
fa: ژونو

en: Kentucky
fa: کنتاکی

en: Louisville
fa: لویی‌ویل

en: Monticello
fa: مونتیسلو

en: Knox IN
fa: ناکسین

en: La Paz
fa: لاپاز

en: Lima
fa: لیما

en: Los Angeles
fa: لس آنجلس

en: Maceio
fa: ماسایو

en: Managua
fa: ماناگوآ

en: Manaus
fa: مانائوس

en: Marigot
fa: ماریگوت

en: Martinique
fa: مارتینیک

en: Mazatlan
fa: مازاتلان

en: Menominee
fa: منومینی

en: Merida
fa: مریدا

en: Mexico City
fa: مکزیکو سیتی

en: Miquelon
fa: میکلن

en: Moncton
fa: مونتکان

en: Monterrey
fa: مونتاری

en: Montevideo
fa: مونته‌ویدئو

en: Montreal
fa: مونترال

en: Montserrat
fa: مونتسرات

en: Nassau
fa: ناسائو

en: New York
fa: نیویورک

en: Nipigon
fa: نیپیگون

en: Nome
fa: نومه

en: Noronha
fa: نورونها

en: North Dakota
fa: داکوتای شمالی

en: Center
fa: سنتر

en: New Salem
fa: نیوسالم

en: Panama
fa: پاناما

en: Pangnirtung
fa: پانگنیرتونگ

en: Paramaribo
fa: پاراماریبو

en: Phoenix
fa: فونیکس

en: Port-au-Prince
fa: پورتاپرینس

en: Port of Spain
fa: پورت آو اسپین

en: Porto Acre
fa: پورتو آکر

en: Porto Velho
fa: پورتو ولهو

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Rainy River
fa: رینی‌ریور

en: Rankin Inlet
fa: رنکین اینلت

en: Recife
fa: رسیف

en: Regina
fa: رجینا

en: Resolute
fa: ریزولوت

en: Rio Branco
fa: ریوبرانکو

en: Rosario
fa: روزاریو

en: Santiago
fa: سانتیاگو

en: Santo Domingo
fa: سانتودومینگو

en: Sao Paulo
fa: سائوپائولو

en: Scoresbysund
fa: اسکورسبیسوند

en: Shiprock
fa: شیپراک

en: St Barthelemy
fa: سنت‌بارتلمی

en: St Johns
fa: سنت‌جونز

en: St Kitts
fa: سنت‌کیتز

en: St Lucia
fa: سن‌لوسیا

en: St Thomas
fa: سنت‌توماس

en: St Vincent
fa: سنت‌وینسنت

en: Swift Current
fa: جریان سویفت

en: Tegucigalpa
fa: تگوسیگالپا

en: Thule
fa: ثولی

en: Thunder Bay
fa: خلیج تاندر

en: Tijuana
fa: تیخوانا

en: Toronto
fa: تورنتو

en: Tortola
fa: تورتولا

en: Vancouver
fa: ونکوور

en: Virgin
fa: ویرجین

en: Whitehorse
fa: وایتهورس

en: Winnipeg
fa: وینیپگ

en: Yakutat
fa: یاکوتات

en: Yellowknife
fa: یلونایف

en: Antarctica
fa: جنوبگان

en: Casey
fa: کاسی

en: Davis
fa: داویس

en: DumontDUrville
fa: دومونت دورفیل

en: Mawson
fa: ماوسون

en: McMurdo
fa: مک‌موردو

en: Palmer
fa: پالمر

en: Rothera
fa: روترا

en: South Pole
fa: قطب جنوب

en: Syowa
fa: سیووا

en: Vostok
fa: وستوک

en: Arctic
fa: شمالگان

en: Longyearbyen
fa: لانگ‌یربین

en: Asia
fa: آسیا

en: Aden
fa: عدن

en: Almaty
fa: آلماآتی

en: Amman
fa: عمان

en: Anadyr
fa: آنادیر

en: Aqtau
fa: آکتائو

en: Aqtobe
fa: آکتوبه

en: Ashgabat
fa: عشق‌آباد

en: Ashkhabad
fa: اشک‌آباد

en: Baghdad
fa: بغداد

en: Bahrain
fa: بحرین

en: Baku
fa: باکو

en: Bangkok
fa: بانکوک

en: Beirut
fa: بیروت

en: Bishkek
fa: بیشکک

en: Brunei
fa: برونئی

en: Calcutta
fa: کلکته

en: Choibalsan
fa: چویبالسان

en: Chongqing
fa: چونگ‌غینگ

en: Chungking
fa: چونگ‌کینگ

en: Colombo
fa: کلمبو

en: Dacca
fa: داکا

en: Damascus
fa: داماسکوس

en: Dhaka
fa: داکا

en: Dili
fa: دیلی

en: Dubai
fa: دوبی

en: Dushanbe
fa: دوشنبه

en: Gaza
fa: غزه

en: Harbin
fa: هاربین

en: Ho Chi Minh
fa: هوچی‌مینه

en: Hong Kong
fa: هنگ‌کنگ

en: Hovd
fa: هوود

en: Irkutsk
fa: ایرکتوسک

en: Istanbul
fa: استانبول

en: Jakarta
fa: جاکارتا

en: Jayapura
fa: جایاپورا

en: Jerusalem
fa: بیت‌المقدس

en: Kabul
fa: کابل

en: Kamchatka
fa: کامچاتکا

en: Karachi
fa: کراچی

en: Kashgar
fa: کاشگار

en: Katmandu
fa: کاتماندو

en: Kolkata
fa: کلکته

en: Krasnoyarsk
fa: کراسنویارسک

en: Kuala Lumpur
fa: کوالالامپور

en: Kuching
fa: کوچینگ

en: Kuwait
fa: کویت

en: Macao
fa: ماکائو

en: Macau
fa: ماکایو

en: Magadan
fa: ماگدان

en: Makassar
fa: ماکاسار

en: Manila
fa: مانیل

en: Muscat
fa: مسقط

en: Nicosia
fa: نیکوزیا

en: Novosibirsk
fa: نوووسیبریک

en: Omsk
fa: امسک

en: Oral
fa: ارال

en: Phnom Penh
fa: پنوم‌پن

en: Pontianak
fa: پونتیاناک

en: Pyongyang
fa: پیونگ‌یانگ

en: Qatar
fa: قطر

en: Qyzylorda
fa: قیزیل‌اوردا

en: Rangoon
fa: رانگون

en: Riyadh
fa: ریاض

en: Saigon
fa: سایگون

en: Sakhalin
fa: ساخالین

en: Samarkand
fa: سمرقند

en: Seoul
fa: سئول

en: Shanghai
fa: شانگهای

en: Singapore
fa: سنگاپور

en: Taipei
fa: تایپه

en: Tashkent
fa: تاشکند

en: Tbilisi
fa: تفلیس

en: Tehran
fa: تهران

en: Tel Aviv
fa: تل‌آویو

en: Thimbu
fa: تیمبو

en: Thimphu
fa: تیمفو

en: Tokyo
fa: توکیو

en: Ujung Pandang
fa: اوجونگ‌پاندانگ

en: Ulaanbaatar
fa: اولان‌باتور

en: Ulan Bator
fa: اولان‌باتور

en: Urumqi
fa: ارومچی

en: Vientiane
fa: وین‌تیان

en: Vladivostok
fa: ولادی‌وستک

en: Yakutsk
fa: یاکوتسک

en: Yekaterinburg
fa: یکاتریببورگ

en: Yerevan
fa: یروان

en: Atlantic
fa: آتلانتیک

en: Azores
fa: آزورس

en: Bermuda
fa: برمودا

en: Canary
fa: قناری

en: Cape Verde
fa: کیپ‌ورد

en: Faeroe
fa: فارو

en: Faroe
fa: فارو

en: Jan Mayen
fa: جان‌ماین

en: Madeira
fa: مدیرا

en: Reykjavik
fa: ریکیاویک

en: South Georgia
fa: گرجستان جنوبی

en: St Helena
fa: سنت‌هلنا

en: Stanley
fa: استنلی

en: Australia
fa: استرالیا

en: ACT
fa: ای‌سی‌تی

en: Adelaide
fa: آدلاید

en: Brisbane
fa: بریسبین

en: Broken Hill
fa: بروکن‌هیل

en: Canberra
fa: کانبرا

en: Currie
fa: کوری

en: Darwin
fa: داروین

en: Eucla
fa: ایوکلا

en: Hobart
fa: هوبارت

en: LHI
fa: ال‌اچ‌آی

en: Lindeman
fa: لیندمن

en: Lord Howe
fa: لردهووی

en: Melbourne
fa: ملبورن

en: North
fa: نرث

en: NSW
fa: ولز جنوبی نو

en: Perth
fa: پرت

en: Queensland
fa: کویینزلند

en: South
fa: جنوب

en: Sydney
fa: سیدنی

en: Tasmania
fa: تاسمانی

en: Victoria
fa: ویکتوریا

en: West
fa: غرب

en: Yancowinna
fa: یانکووینا

en: Etc
fa: غیره

en: Greenwich
fa: گرینویچ

en: Universal
fa: جهانی

en: Zulu
fa: زولو

en: Europe
fa: اروپا

en: Amsterdam
fa: آمستردام

en: Andorra
fa: آندورا

en: Athens
fa: آتن

en: Belfast
fa: بلفاست

en: Belgrade
fa: بلگراد

en: Berlin
fa: برلین

en: Bratislava
fa: براتیسلاوا

en: Brussels
fa: بروکسل

en: Bucharest
fa: بخارست

en: Budapest
fa: بوداپست

en: Chisinau
fa: کیشینف

en: Copenhagen
fa: کپنهاگ

en: Dublin
fa: دوبلین

en: Gibraltar
fa: جبل‌الطارق

en: Guernsey
fa: گرنزی

en: Helsinki
fa: هلسینکی

en: Isle of Man
fa: جزیره من

en: Jersey
fa: جرسی

en: Kaliningrad
fa: کالینینگراد

en: Kiev
fa: کیف

en: Lisbon
fa: لیسبون

en: Ljubljana
fa: لیوبلیانا

en: London
fa: لندن

en: Luxembourg
fa: لوکزامبورگ

en: Madrid
fa: مادرید

en: Malta
fa: مالت

en: Mariehamn
fa: ماریهامن

en: Minsk
fa: مینسک

en: Monaco
fa: موناکو

en: Moscow
fa: مسکو

en: Oslo
fa: اسلو

en: Paris
fa: پاریس

en: Podgorica
fa: پودگوریتسا

en: Prague
fa: پراگ

en: Riga
fa: ریگا

en: Rome
fa: رم

en: Samara
fa: سامارا

en: San Marino
fa: سن‌مارینو

en: Sarajevo
fa: سارایوو

en: Simferopol
fa: سیمفروپول

en: Skopje
fa: اسکوپیه

en: Sofia
fa: صوفیه

en: Stockholm
fa: استکهلم

en: Tallinn
fa: تالین

en: Tirane
fa: تیرانا

en: Tiraspol
fa: تیراسپول

en: Uzhgorod
fa: اوژهورود

en: Vaduz
fa: وادوز

en: Vatican
fa: واتیکان

en: Vienna
fa: وین

en: Vilnius
fa: ویلنیوس

en: Volgograd
fa: ولگاگراد

en: Warsaw
fa: ورشو

en: Zagreb
fa: زاگرب

en: Zaporozhye
fa: زاکارپاتیا

en: Zurich
fa: زوریخ

en: Indian
fa: ایندین

en: Antananarivo
fa: آنتاناناریوو

en: Chagos
fa: چاگوس

en: Christmas
fa: کریسمس

en: Cocos
fa: کوکوس

en: Comoro
fa: قمر

en: Kerguelen
fa: کرگوئلن

en: Mahe
fa: ماهه

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Mauritius
fa: مائوریتی

en: Mayotte
fa: مایوت

en: Reunion
fa: رئونیون

en: Pacific
fa: اقیانوس آرام

en: Apia
fa: آپیا

en: Auckland
fa: اوکلند

en: Chatham
fa: چاتهام

en: Easter
fa: ایستر

en: Efate
fa: افاته

en: Enderbury
fa: اندربوری

en: Fakaofo
fa: فاکااوفو

en: Fiji
fa: فیجی

en: Funafuti
fa: فونافوتی

en: Galapagos
fa: گالاپاگوس

en: Gambier
fa: گامبیر

en: Guadalcanal
fa: گوادال‌کانال

en: Guam
fa: گوام

en: Honolulu
fa: هونولولو

en: Johnston
fa: جانستون

en: Kiritimati
fa: کیریتیماتی

en: Kosrae
fa: کوسایی

en: Kwajalein
fa: کواجالین

en: Majuro
fa: ماجورو

en: Marquesas
fa: مارکیساس

en: Midway
fa: میدوی

en: Nauru
fa: نائورو

en: Niue
fa: نیواِی

en: Norfolk
fa: نورفولک

en: Noumea
fa: نومئا

en: Pago Pago
fa: پاگوپاگو

en: Palau
fa: پالائو

en: Pitcairn
fa: پیتکرن

en: Ponape
fa: پوناپه

en: Port Moresby
fa: بندر مورسبی

en: Rarotonga
fa: راروتانگا

en: Saipan
fa: سایپان

en: Samoa
fa: ساموآ

en: Tahiti
fa: تاهیتی

en: Tarawa
fa: تاراوا

en: Tongatapu
fa: تونگاتاپو

en: Truk
fa: تروک

en: Wake
fa: ویک

en: Wallis
fa: والیس

en: Yap
fa: یاپ

en: Kigali
fa: کیگالی

en: Kinshasa
fa: کینشازا

en: Johannesburg
fa: ژوهانسبورگ

en: Kampala
fa: کامپالا

en: Lubumbashi
fa: لوبومباشی

en: Luanda
fa: لوآندا

en: Lome
fa: لومه

en: Libreville
fa: لیبرویل

en: Lagos
fa: لاگوس

en: Maputo
fa: ماپوتو

en: Malabo
fa: مالابو

en: Lusaka
fa: لوساکا

en: Ndjamena
fa: نجامینا

en: Nairobi
fa: نایروبی

en: Maseru
fa: ماسرو

en: Mbabane
fa: مبابانه

en: Mogadishu
fa: موگادیشو

en: Monrovia
fa: مانروویا

en: La Rioja
fa: لاریوجا

en: Jujuy
fa: سان‌سالوادور جوجای

en: Cordoba
fa: کوردوبا

en: ComodRivadavia
fa: کمدریداویا

en: Catamarca
fa: کاتامارکا

en: Buenos Aires
fa: بوینس‌آیرس

en: Argentina
fa: آرژنتینا

en: Araguaina
fa: آراگواینا

en: Antigua
fa: آنتیگوا

en: Anguilla
fa: آنگوییلا

en: Anchorage
fa: انکوریج

en: Adak
fa: آداک

en: America
fa: امریکا

en: Windhoek
fa: ویندهوک

en: Tunis
fa: تونس

en: Tripoli
fa: تریپولی

en: Timbuktu
fa: تومبوکتو

en: Sao Tome
fa: سائوتومه

en: Porto-Novo
fa: پورتو نووو

en: Ouagadougou
fa: اوآگادوگو

en: Nouakchott
fa: نواکشوط‎

en: Niamey
fa: نیامی

en: El Aaiun
fa: العیون

en: Douala
fa: دوالا

en: Harare
fa: هراره

en: Freetown
fa: فری‌تاون

en: Gaborone
fa: گابورون

en: Khartoum
fa: خارطوم

en: Djibouti
fa: جیبوتی

en: Dar es Salaam
fa: دارالسلام

en: Dakar
fa: داکار

en: Conakry
fa: کوناکری

en: Ceuta
fa: سئوتا

en: Casablanca
fa: کازابلانکا

en: Cairo
fa: قاهره

en: Bujumbura
fa: بوجومبورا

en: Brazzaville
fa: برازاویل

en: Blantyre
fa: بلانتایر

en: Bissau
fa: بیسائو

en: Banjul
fa: بانجول

en: Bangui
fa: بانگوی

en: Bamako
fa: باماکو

en: Asmera
fa: اسمرا

en: Algiers
fa: الجزایر

en: Asmara
fa: اسمرا

en: Addis Ababa
fa: آدیس آبابا

en: Abidjan
fa: آبیجان

en: Africa
fa: آفریقا

en: Accra
fa: آکرا

en: Mendoza
fa: مندوزا

en: Rio Gallegos
fa: ریوگالگوس

en: San Juan
fa: سن‌خوآن

en: San Luis
fa: سن‌لوییس

en: Tucuman
fa: توکومین

en: Ushuaia
fa: اوشوایا

en: Aruba
fa: آروبا

en: Asuncion
fa: آسونسیون

en: Atikokan
fa: آتیکوکان

en: Atka
fa: آتکا

en: Bahia
fa: باهیا

en: Barbados
fa: باربادوس

en: Belem
fa: بلم

en: Belize
fa: بلیز

en: Blanc-Sablon
fa: بلان-سابلون

en: Boa Vista
fa: بواویستا

en: Bogota
fa: بوگوتا

en: Boise
fa: بویسی

en: Cambridge Bay
fa: خلیج کمبریج

en: Campo Grande
fa: کامپوگراند

en: Cancun
fa: کانکون

en: Caracas
fa: کاراکاس

en: Cayenne
fa: کاین

en: Cayman
fa: کایمان

en: Chicago
fa: شیکاگو

en: Chihuahua
fa: چی‌هواهوا

en: Coral Harbour
fa: بندر کرال

en: Costa Rica
fa: کاستاریکا

en: Cuiaba
fa: کویابا

en: Curacao
fa: کوراکایو

en: Danmarkshavn
fa: دانمارک‌شاون

en: Dawson
fa: داوسون

en: Dawson Creek
fa: داوسون‌کریک

en: Denver
fa: دنور

en: Detroit
fa: دیترویت

en: Dominica
fa: دومینیکا

en: Edmonton
fa: ادمونتون

en: Eirunepe
fa: ایرونپ

en: El Salvador
fa: السالوادور

en: Ensenada
fa: انسنادا

en: Fort Wayne
fa: فورت‌وین

en: Fortaleza
fa: فورتالزا

en: Glace Bay
fa: خلیج گلیس

en: Godthab
fa: گودت‌هاب

en: Goose Bay
fa: ژوس بای

en: Grand Turk
fa: گراندترک

en: Grenada
fa: گرانادا

en: Guadeloupe
fa: گوادالوپ

en: Guatemala
fa: گواتمالا

en: Guayaquil
fa: گوایاکیول

en: Guyana
fa: گویانا

en: Halifax
fa: هالیفاکس

en: Havana
fa: هاوانا

en: Hermosillo
fa: هرموسیلو

en: Indiana
fa: ایندیانا

en: Indianapolis
fa: ایندیاناپولیس

en: Knox
fa: کناکس

en: Marengo
fa: مارنگو

en: Petersburg
fa: پیترزبورگ

en: Tell City
fa: تل‌سیتی

en: Vevay
fa: ووای
