Development (future 3.3) - en to pt translation catalogue (3353 entries)

en: Contributing Developers
pt: Desenvolvedores que contribuiram

en: Show Toolbar when viewing site
pt: Mostrar a barra de tarefas no site

en: Use the current theme &mdash; %1$s &mdash; or <a href="%2$s">choose a new one</a>.
pt: Use o tema atual &mdash; %1$s &mdash; ou <a href="%2$s">escolha um novo</a>.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
pt[0]: <strong>Versão %1$s</strong> apontou um problema de segurança e corrigiu %2$s bug.
pt[1]: <strong>Versão %1$s</strong> apontou um problema de segurança e corrigiu %2$s bugs.

en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
pt: Para mais informações, veja <a href="%s">as notas de lançamento</a>.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
pt[0]: <strong>Versão %1$s</strong> apontou um problema de segurança e corrigiu %2$s bug.
pt[1]: <strong>Versão %1$s</strong> apontou alguns problemas de segurança e corrigiu %2$s bugs.

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
pt[0]: <strong>Versão %1$s</strong> apontou %2$s bug.
pt[1]: <strong>Versão %1$s</strong> apontou %2$s bugs.

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab in the upper corner.
pt: Bem vindo ao seu Painel WordPress! Esta é a tela que você vai ver após fazer log in sem seu site e que oferece acesso a todos os recursos de gerenciamento do WordPress. Você pode obter ajuda em qualquer tela clicando na aba Ajuda no canto superior direito.

en: You can also choose a background color. If you know the hexadecimal code for the color you want, enter it in the Background Color field. If not, click on the Select a Color link, and a color picker will allow you to choose the exact shade you want.
pt: Escolha uma cor de fundo. Se sabe o valor em hexadecimal para a cor que quiser, informe no campo Cor de Fundo. Ou clique no link Selecionar Cor e um seletor de cor aparece para que você escolha uma cor.

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
pt[0]: Lançamento de Segurança e Manutenção
pt[1]: Lançamentos de Segurança e Manutenção

en: What&#8217;s New
pt: O que há de novo

en: Security Release | Security Releases
pt[0]: Lançamento de Segurança
pt[1]: Lançamentos de Segurança

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
pt[0]: Lançamento de Manutenção
pt[1]: Lançamentos de Manutenção

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
pt[0]: <strong>Versão %1$s</strong> apontou um problema de segurança.
pt[1]: <strong>Versão %1$s</strong> apontou alguns problemas de segurança.

en: This screen allows you to choose your default permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
pt: Esta tela permite que você escolha sua estrutura padrão de link permanente. Você pode escolher entre as configurações comuns ou criar estruturas de URL personalizadas.

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%s">here</a>.
pt: Bem-vindo ao WordPress %1$s. Você será redirecionado para a tela Sobre o WordPress. Se não, clique <a href="%s">aqui</a>.

en: Return to Updates
pt: Voltar às atualizações

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
pt: Bem-vindo ao WordPress%1$s. <a href="%2$s">Saiba mais</a>.

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
pt: Novo

en: If your theme does not support the custom menus feature yet (the default themes, Twenty Eleven and Twenty Ten, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
pt: Se o tema ainda não suporta o recurso de menus personalizados (os temas padrão Twenty Eleven e Twenty Ten suportam), você pode aprender sobre a adição deste recurso através do link para a Documentação, ao lado.

en: Custom menus may contain links to pages, categories, custom links or other content types (use the Screen Options tab to decide which ones to show on the screen). You can specify a different navigation label for a menu item as well as other attributes. You can create multiple menus. If your theme includes more than one menu, you can choose which custom menu to associate with each. You can also use custom menus in conjunction with the Custom Menus widget.
pt: Menus personalizados podem conter links para páginas, categorias, links personalizados ou outros tipos de conteúdo (use a aba Opções de Tela para decidir quais mostrar). Você pode especificar um rótulo de navegação diferente para um item de menu, bem como outros atributos e criar vários menus. Se o tema inclui mais de uma área de menu, escolha qual menu personalizado para associar a cada um. Você também pode usar menus personalizados em conjunto com o Widget Menus Personalizados.

en: This feature allows you to use a custom menu in place of your theme&#8217;s default menus.
pt: Este recurso permite usar um menu personalizado em vez de menus do seu tema padrão.

en: Adding Categories
pt: Adicionando Categorias

en: Adding Tags
pt: Adicionar Tags

en: Troubleshooting
pt: Solução de Problemas

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
pt: Envie arquivos de mídia aqui sem criar um post antes. Isto permite que faça o envio de arquivos para usar em  posts e páginas mais tarde e/ou obter um link da web para um arquivo específico para compartilhar. Há três opções para enviar arquivos:

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive area, where all your widgets and their settings will have been saved.
pt: Ao mudar os temas, muitas vezes há alguma variação no número e na configuração de áreas de widget / barras laterais e às vezes esses conflitos tornam a transição um pouco menos suave. Se você mudou de temas e parece estar faltando widgets, role para baixo na tela, para a área de Widgets Inativos, onde todos os seus widgets e suas configurações foram salvas.

en: You must assign a password to the new user, which they can change after logging in. The username, however, cannot be changed.
pt: Você deve atribuir uma senha para o novo usuário, que poderá mudá-la depois de fazer log in O nome de usuário, no entanto, não pode ser alterado.

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
pt: Se você deseja converter suas categorias em  tags (ou vice-versa), use o <a href="%s">Conversor de Categorias e Tags</a> disponível na tela Importar.

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
pt: Lembre-se de clicar no botão Adicionar Novo Usuário, na parte inferior da tela quando tiver acabado.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
pt: Uma vez que salvou o arquivo de download, você pode usar a função de Importação em outra instalação do WordPress, para importar o conteúdo deste site.

en: Screen Display
pt: Exibição na Tela

en: Attaching Files
pt: Anexando Arquivos

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
pt: Aqui está uma visão geral básica das funções de usuário e as permissões associadas a cada um:

en: User Roles
pt: Funções de Usuários

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
pt: Para adicionar um novo usuário para o seu site, preencha o formulário na tela e clique no botão Adicionar Novo Usuário, na parte inferior.

en: Moderating Comments
pt: Moderando Comentários

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
pt: Os Assinantes podem ler comentários/comentar/receber newsletters etc, mas não podem criar conteúdo no site.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
pt: Se o importador que você precisa não estiver listado, <a href="%s">pesquise no diretório de plugins</a> para ver se algum importador está disponível.

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
pt: Quando se usa Edição em Massa, você pode alterar os metadados (categorias, autor, etc) para todos os posts selecionados de uma só vez. Para remover um post do agrupamento, basta clicar no x ao lado de seu nome na área de Edição em Massa que aparece.

en: Available Actions
pt: Ações Disponíveis

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
pt: Os Autores podem publicar e gerir seus próprios posts, além de enviar arquivos.

en: How to Update
pt: Como Atualizar

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
pt: Se você quiser instalar um plugin que baixou em outro lugar, clique em Enviar no canto superior esquerdo. Você será solicitado a enviar o pacote. Zip, e uma vez carregado, você pode ativar o novo plugin.

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
pt: Esta tela oferece acesso a todos os seus posts. Personalize sua exibição para que se adapte ao seu ritmo de trabalho.

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, return to this screen  and the link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
pt: O link Conversor de Categorias e Tags irá levá-lo para a tela Importação, onde o Conversor é um dos plugins que você pode instalar. Uma vez que o plugin esteja instalado, retorne a esta tela e o link o levará para uma tela onde você pode escolher converter as tags em categorias ou vice-versa.

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
pt: Você também pode editar ou mover múltiplos posts para a Lixeira de uma só vez. Selecione os posts que quer atuar clicando em suas caixas de seleção, em seguida, selecione a ação a ser tomada no menu Ações em Massa, depois no botão Aplicar.

en: Adding Plugins
pt: Adicionando Plugins

en: Screen Content
pt: Conteúdo da Tela

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
pt: Personalize a exibição do conteúdo desta tela de uma série de maneiras:

en: It is very important to keep your WordPress installation up to date for security reasons, so when you see a number appear, make sure you take the time to update, which is an easy process.
pt: É muito importante manter sua instalação do WordPress atualizada por razões de segurança, assim, quando se ver um número aparecer, certifique-se de ter tempo para a atualização, que é um processo fácil.

en: Adding Themes
pt: Adicionando Temas

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their posts. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
pt: Excluir leva à tela de confirmação para Excluir Usuários, onde você pode remover permanentemente um usuário do seu site e apagar as seus posts. Você também pode excluir vários usuários ao mesmo tempo usando Ações em Massa.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierachy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
pt: Categorias têm hierarquia, o que significa que você pode aninhar sub-categorias. Tags não têm hierarquia e não podem ser aninhadas. Às vezes, as pessoas começam a usar um em seus posts e mais tarde percebe que o outro iria funcionar melhor para seu conteúdo.

en: This screen lets you update to the latest version of WordPress as well as update your themes and plugins from the WordPress.org repository. When updates are available, the number of available updates will appear in a bubble on the left hand menu as a notification.
pt: Esta tela permite que você atualize o WordPress para sua versão mais recente, assim como atualizar seus temas e plugins que estão no repositório WordPress.org. Quando houver atualizações disponíveis, o número de atualizações é exibido em um balão, no menu do lado esquerdo, como uma notificação.

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their posts. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
pt: Remover permite que você remova um usuário de seu site. Isso não exclui seus posts. Você também pode remover vários usuários ao mesmo tempo usando Ações em Massa.

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses. You can find new plugins to install by searching or browsing the Directory right here in your own Plugins section.
pt: Plugins acessam o WordPress para estender sua funcionalidade com recursos personalizados. Os Plugins são desenvolvidos de forma independente do núcleo WordPress, por milhares de desenvolvedores em todo o mundo. Todos os plugins no <a href="%s" target="_blank">Dretório de Plugin WordPress.org</a> são compatíveis com a licença usada pelo WordPress. Você pode encontrar novos plugins para instalar pesquisando ou navegando na Diretório, bem aqui, na sua própria seção de Plugins.

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
pt: Links permanentes são os URLs permanentes para suas páginas e posts individuais, bem como arquivos de categoria e tag. Um Link permanente é o endereço web utilizado para acessar seu conteúdo. O URL de cada post deve ser permanente e nunca mudar - daí o nome Link permanente.

en: Many people choose to use &#8220;pretty permalinks,&#8221; URLs that contain useful information such as the post title rather than generic post ID numbers. You can choose from any of the permalink formats under Common Settings, or can craft your own if you select Custom Structure.
pt: Muitas pessoas optam por usar "links permanentes legíveis", que são URLs formadas por informações úteis, como o título do post, em vez de números de identificação do post. Você pode escolher qualquer um dos formatos de link permanente em Configurações Comuns, ou pode criar suas próprias estruturas se você selecionar Estrutura Personalizada.

en: Common Settings
pt: Configurações Comuns

en: Custom Structures
pt: Estruturas Personalizadas

en: If you do not set the maximum embed size, it will be automatically sized to fit into your content area.
pt: Se você não definir o tamanho máximo do item embutido, ele será automaticamente redimensionado para caber em sua área de conteúdo.

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
pt: Enviar Arquivos permite que você escolha a pasta e o caminho para armazenar seus arquivos enviados.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
pt: Você pode enviar conteúdo de várias maneiras diferentes; esta tela tem as configurações para todas elas. A seção superior controla o editor dentro do painel, enquanto o resto, controla métodos de publicação externos. Para mais informações sobre qualquer um desses métodos, use os links para a documentação.

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
pt: Instalar temas em Multisite apenas pode ser feito na seção Administração de Rede.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the radio button next to &#8220;Ask search engines not to index this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
pt: Escolha se quer ou não que seu site seja rastreado por robôs, serviços de ping e rastreadores. Se você quiser esses serviços ignorem seu site, clique no botão ao lado de "Pedir para os motores de busca não indexarem este site" e clique no botão Salvar Alterações na parte inferior da tela. Note-se que sua privacidade não está completa; seu site ainda está visível na web.

en: WordPress has a nice new API for working with admin screens. Create rich screens, add help documentation, adapt to screen contexts, and more.
pt: O WordPress tem uma nova API agradável para trabalhar com telas de administração. Crie telas ricas, adicione documentação de ajuda, se adapte a contextos de tela e muito mais.

en: Changing themes often requires widget re-configuration based on the number and position of sidebars. Now if you change back to a previous theme, the widgets will automatically go back to how you had them arranged in that theme. <em>Note: if you&#8217;ve added new widgets since the switch, you&#8217;ll need to rescue them from the Inactive Widgets area.</em>
pt: Alterar temas muitas vezes exige re-configurar widgets com base no número e posição das barras laterais. Agora, se você voltar a um tema anterior, os widgets voltarão automaticamente ao modo como você os tinha arranjado naquele tema. <em>Nota: se você adicionou novos widgets desde a mudança, você terá que resgatá-los da área Widgets Inativos</em>.

en: Thank you for updating to the latest version! Using WordPress %s will improve your looks, personality, and web publishing experience. Okay, just the last one, but still. :)
pt: Obrigado por atualizar para a versão mais recente! Usar o WordPress%s melhora sua aparência, personalidade e experiência de publicação na web. Tá bom vai, só o último item, mas é mesmo. :)

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
pt: Se você quer que os visitantes do site possam se registar, em vez do administrador do site fazer isso, marque a caixa de associação. Uma função padrão de usuário pode ser definido para todos os novos usuários, se auto-registrados ou registrados pelo administrador do site.

en: <strong>Post editor</strong> - Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and HTML. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The HTML mode allows you to enter raw HTML along with your post text. You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in HTML mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular post editor.
pt: <strong>Editor de Post</strong> - Digite o texto para o seu post. Existem dois modos de edição: Visual e HTML. Escolha o modo clicando na aba apropriada. O modo Visual oferece um editor WYSIWYG. Clique no último ícone na linha para obter uma segunda linha de controles. O modo HTML permite que você insira HTML puro, juntamente com o texto de seus post. Você pode inserir arquivos de mídia, clicando nos ícones acima do editor e seguir as instruções. Use o modo de edição livre de distrações através do ícone no modo Tela Cheia (penúltimo lugar na linha de cima) ou o botão Tela Cheia no modo HTML (último na linha). Uma vez lá, você pode tornar os botões visíveis passando o cursor do mouse sobre a área superior. Saia do modo Tela Cheia para editor de posts comum.

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and HTML modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box:
pt: Criar uma página é muito semelhante a criar um post, e as telas podem ser personalizadas da mesma forma usando arrastar e soltar e através da aba Opções de Tela, você ainda pode expandir/contrair as caixas que quiser. Esta tela também tem o modo de escrita livre de distração, disponível em ambos os modos Visual e HTML através dos botões Tela Cheia. O editor de Página funciona da mesma forma como o editor de Post, mas há algumas características específicas na caixa Atributos da Página:

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post.  You must set up a secret e-mail account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
pt: As configurações para enviar posts por email permite que você envie o conteúdo do seu post para seu WordPress. Você deve configurar uma conta de email secreta com acesso POP3 para usar isso, então qualquer email recebido neste endereço será publicado, por isso é uma boa ideia manter este endereço em sigilo.

en: Remote Publishing allows you to use an external editor (like the iOS or Android app) to write your posts.
pt: A publicação remota permite que você use um editor externo (como o iOS ou aplicativo Android) para escrever seus posts.

en: Post Via Email
pt: Publicar por Email

en: Due to security issues, you cannot use Post By Email on Multisite Installs.
pt: Devido a questões de segurança, você não pode usar Publicar por Email em instalações Multisites.

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
pt: Se desejar, o WordPress alertará automaticamente os vários serviços dos seus novos posts.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
pt: Esta tela oferece muitas opções para controlar a gestão e visualização de comentários e links em seus posts/páginas. Tantos que na verdade, eles não cabem aqui! :) Use os links da documentação para obter informações sobre o que cada configuração de discussão faz.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
pt: Você pode mudar sua senha, ativar atalhos de teclado, mudar o esquema de cores das suas telas de administração do WordPress, desativar o editor visual, entre outras coisas. Você pode esconder a barra de tarefas (conhecida como barra de administração) do seu site, porém isso não pode ser desativado nas telas de administração.

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in.  They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
pt: Em versões anteriores do WordPress, todos os importadores eram integrados. Eles foram transformados em plugins já que as pessoas costumam usá-los uma vez.

en: Inactive Sidebar (not used)
pt: Barra lateral inativa (não usada)

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
pt: Essa barra lateral não está mais disponível e não será exibida em nenhuma parte de seu site. Remova cada um dos widgets abaixo para remover completamente essa barra lateral inativa.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
pt: <strong>Arraste e solte</strong> seus arquivos para a área abaixo. Múltiplos arquivos são permitidos.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
pt: Ao clicar em <strong>Selecionar Arquivos</strong> uma janela de navegação se abre exibindo os arquivos em seu computador Selecione <strong>Abrir</strong> depois de clicar no arquivo que quer, uma barra de progresso será ativada na tela do uploader.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
pt: Você pode criar grupos de links usando as Categorias de Link. Os nomes das categorias de link precisam ser únicos e elas são separadas das categorias que você usa para posts.

en: Create Menus
pt: Criar Menus

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pulldown, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
pt: Você pode excluir categorias de links no menu de Ações em massa, mas essa ação não exclui os links dessa categoria. Ao contrário, eles serão movidos para a categoria de link padrão.

en: Removing and Reusing
pt: Removendo e Reutilizando

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
pt: Você pode atribuir palavras-chave a seus posts usando <strong>tags</strong>. Diferente de categorias, tags não têm hierarquia, o que significa que não há relação entre uma tag e outra.

en: Missing Widgets
pt: Widgets faltantes

en: <strong>Select Files</strong> will open the multi-file uploader, or you can use the <strong>Browser Uploader</strong>.
pt: <strong>Selecionar Arquivos</strong> vai abrir a tela de envio múltiplos de arquivo, ou você pode usar o <strong>Uploader do Navegador</strong>

en: Basic image editing is available after upload is complete. Make sure you click Save before leaving this screen.
pt: Edição básica de imagem está disponível após o envio estiver completo. Certifique-se de clicar em Salvar antes de sair desta tela.

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
pt: Você pode gerenciar comentários feitos em seu site semelhante à maneira como você gerencia posts e outros conteúdos. Esta tela é personalizável da mesma forma como as outras telas de gestão e você pode agir sobre os comentários usando os Links de Ação ou as Ações em Massa.

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
pt: Na coluna <strong>Autor</strong>, além do nome do autor, endereço de email, blog e URL, o endereço IP do comentarista é mostrado. Ao clicar neste link, você verá todos os comentários feitos a partir deste endereço de IP.

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
pt: Links na Barra de Ferramentas no topo da tela, conectam seu Painel à frente do seu site eoferecem acesso ao seu perfil e informações úteis sobre oWordPress.

en: Deleting Links
pt: Excluindo Links

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
pt: Mover o cursor do mouse sobre uma linha revela Links de Ação: Editar, Excluir Permanentemente, e Ver. Clicar em Editar, ou no nome do arquivo de mídia, exibe uma tela simples para editar metadados de arquivos individualmente. Clicar em Excluir Permanentemente apagará o arquivo da biblioteca de mídia (bem como de quaisquer post em que esteja em anexo). O item Ver o levará para a página de exibição desse arquivo.

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
pt: Gerenciar páginas é muito semelhante ao gerenciamento de post e as telas podem ser personalizadas da mesma forma.

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows how many comments that post has received. If the bubble is gray, you have moderated all comments for that post. If it is blue, there are pending comments. Clicking the bubble will filter the comments screen to show only comments on that post.
pt: Na coluna <strong>Em resposta a</strong>, há três elementos. O texto é o nome do post que inspirou o comentário e links para o editor de posts para essa entrada. O link Ver Post o leva a ver o post no site. O pequeno balão com um número, mostra quantos comentários o post recebeu. Se o balão é cinza, você já moderou todos os comentários desse post. Se é azul, há comentários pendentes. Clicar no balão filtra a tela de comentários para mostrar somente os comentários desse post.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
pt: Você também pode executar os mesmos tipos de ações, incluindo reduzir a lista usando os filtros da página, usar os Links de Ação que aparecem quando você passa o cursor do mouse sobre uma linha, ou usar o menu Ações em Massa para editar os metadados de várias páginas em uma vez.

en: If a media file has not been attached to any post, you will see that in the Attached To column, and can click on Attach File to launch a small popup that will allow you to search for a post and attach the file.
pt: Se um arquivo de mídia não está anexado a um post, isto aparecerá na coluna Anexo a, clique em Anexar e uma janela popup vai aparecer para permitir que pesquise um post e anexe o arquivo.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
pt: Todos os arquivos que enviou estão listados na Biblioteca de Mídia, os arquivos enviados mais recentemente estão no topo da lista. Na aba Opções deTela é possível personalizar a exibição desta tela.

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
pt: Páginas são semelhantes aos posts já que têm um título, corpo do texto e metadados associados, mas são diferentes na medida em que não são parte do fluxo cronológico do blog, são como posts permanentes. Páginas não são categorizados ou marcadas, mas podem ter uma hierarquia. Você pode aninhar páginas em outras páginas, fazendo uma página "mãe" de outra,criando um grupo de páginas.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
pt: Muitas pessoas usam atalhos de teclado para moderar seus comentários mais rapidamente. Use o link ao lado para saber mais.

en: In the <strong>Comment</strong> column, above each comment it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the comment was left on your site. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site. Hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
pt: Na coluna <strong>Comentário</strong>, acima de cada comentário que diz "Enviado em", seguido da data e hora que o comentário foi deixado em seu site. Clicar no link de data/hora irá levá-lo para ver o comentário no seu site, ao vivo. Mover o cursor do mouse sobre qualquer comentário oferece opções para Aprovar, Responder (e aprovar), Edição Rápida, Editar, Marcar como Spam, ou Excluir o comentário.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
pt: Os links podem ser separados em Categorias de Links, que são diferentes de categorias usadas em seus posts.

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
pt: <a href="%s">Saiba mais sobre o WordPress %s</a>.

en: WordPress now includes the entire jQuery UI stack and the latest version of jQuery: %s.
pt: O WordPress agora inclui todo o jQuery UI stack e a última versão do jQuery: %s.

en: Managing Pages
pt: Gerenciando Páginas

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
pt: Você pode ocultar/exibir colunas baseado em suas necessidades e decidir quantos usuários listar por tela usando a aba Opções de Tela.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
pt: <strong>Pré-visualizar</strong> vai mostrar como seu post ficará em seu site, antes de publicá-lo. Ver o levará para o seu site ao vivo para ver o post. Qual link está disponível depende do status do seu post.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links in the upper left to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users.  Unused User Roles are not listed.
pt: Você pode filtrar a lista de usuários por Função de Usuário usando os links de texto no canto superior esquerdo para Mostrar Todos, Administrador, Editor, Autor, Contributor, ou Assinante. O padrão é mostrar todos os usuários. As funções de usuário não utilizadas não são listadas.

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
pt: Mover o cursor do mouser sobre a lista de usuários, mostrará Links de Ação que permitem gerenciar usuários. Você pode fazer as seguinte ações:

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
pt: <strong>Excluir</strong> remove o seu post desta lista e o coloca na Lixeira, a partir da qual você pode excluí-lo permanentemente.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
pt: <strong>Edição Rápida</strong> oferece acesso para metadados do seu post, o que lhe permite atualizar os dados do post, sem sair desta tela.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
pt: <strong>Editar</strong> leva você para a tela de edição para esse post. Você também pode chegar a essa tela, clicando sobre o título do post.

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
pt: Editar leva você para a tela de edição para o usuário. Você também pode chegar a essa tela, clicando sobre o nome de usuário.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
pt: Você pode visualizar todo os posts enviados por um usuário clicando sobre o número na coluna Posts.

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
pt: Porque esta é uma instalação multisite, você pode adicionar contas que já existem na rede, especificando um nome de usuário ou email e definindo o seu papel. Para obter mais opções, como especificar uma senha, você tem que ser um administrador de rede e use o linka sob o nome de um usuário existente para editar o perfil do usuário em Administração de Rede > Todos os Usuários.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to recieve a welcome email.
pt: Novos usuários receberão um email informando que eles foram adicionados como um usuário para o seu site. Este email também irá conter sua senha. Marque a caixa se você não quer que o usuário receba um email de boas vindas.

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
pt: A inclusão direta em wp-admin/includes/template.php para usar add_meta_box(). Isto está muito errado. Crie um Hook para a chamada add_meta_box() no add_meta_boxes em vez disso.

en: Welcome to WordPress %s
pt: Bem-vindo ao WordPres %s

en: To save space and increase efficiency, we&#8217;ve combined the admin bar and the old Dashboard header into one persistent toolbar. Hovering over the toolbar items will reveal submenus when available for quick access.
pt: Para economizar espaço e aumentar a eficiência, nós combinamos a barra de administrador e o cabeçalho de Painel em uma barra de ferramentas persistente. Mover o cursor do mouse sobre os itens da barra de ferramentas irá revelar submenus quando disponível, para acesso rápido.

en: This screen! From now on when you update WordPress, you&#8217;ll be brought to this screen &mdash; also accessible any time from the W logo in the corner of the toolbar &mdash; to get an overview of what&#8217;s changed.
pt: Esta tela! De agora em diante, quando atualizar o WordPress, você será levado a esta tela para obter uma visão geral do que mudou. Ela também pode ser acessada a quando quiser, a partir do logotipo W no canto da barra de ferramentas..

en: We&#8217;ve streamlined things! Instead of needing to click on a specific upload icon based on your file type, now there&#8217;s just one. Once your file is uploaded, the appropriate fields will be displayed for entering information based on the file type.
pt: Nós simplificamos as coisas! Em vez de precisar clicar em um ícone de carregamento específico, com base no seu tipo de arquivo, agora há apenas um ícone. Depois que o arquivo for carregado, os campos apropriados serão exibidos para a inserção de informações com base no tipo de arquivo.

en: When we add new features, move navigation, or do anything else with the dashboard that might throw you for a loop when you update your WordPress site, we&#8217;ll let you know about it with new feature pointers explaining the change.
pt: Quando adicionarmos recursos, mudarmos a navegação ou qualquer outra coisa no Painel que poderá fazer com que se sinta em um labirinto, após atualizar seu WordPress, vamos fazer com que saiba sobre isso através de um indicador de novo recurso que explicará a mudança.

en: We&#8217;ve added the rar and 7z file formats to the list of allowed file types in the uploader.
pt: Nós adicionamos os formatos de arquivo 7z e rar à lista de tipos de arquivos permitidos no uploader.

en: Have you ever gone to edit a post after someone else has finished with it, only to get an alert that tells you the other person is still editing the post? From now on, you&#8217;ll only get that alert if another person is still on the editing screen &mdash; no more time lag.
pt: Alguma vez você foi editar um post, logo após alguém fazer isso e recebe um alerta informando que outra pessoa ainda está editando tal post? A partir de agora, você só vai receber este alerta se uma outra pessoa ainda está na tela de edição - o intervalo de tempo não existe mais.

en: Go to Dashboard &rarr; Home
pt: Ir para Painel → Início

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
pt: Voltar ao Painel → Atualizações

en: Want to import content from Tumblr to WordPress? No problem! Go to <span class="no-break">Tools &rarr; Import</span> to get the new Tumblr Importer, which maps your Tumblog posts to the matching WordPress post formats. Tip: Choose a theme designed to display post formats to get the greatest benefit from the importer.
pt: Deseja importar conteúdo do Tumblr para WordPress? Não tem problema! Vá em <span class="no-break"> Ferramentas → Importar </span> para o novo Importador Tumblr que mapeia seus posts do Tumblog para os formatos correspondentes WordPress. Dica: Escolha um tema projetado para exibir formatos de post e assim obter o maior benefício do importador.

en: Speed up navigating the dashboard and reduce repetitive clicking with our new flyout submenus. As you hover over each main menu item in your dashboard navigation, the submenus will magically appear, providing single-click access to any dashboard screen.
pt: Acelere a navegação no Painel e reduza cliques repetitivos com nossos novos submenus. Ao passar o cursor do mouse sobre cada item do menu principal, em seu painel de navegação, os submenus aparecem magicamente, fornecendo acesso a qualquer tela do painel com um só clique.

en: The Help tabs located in the upper corner of the dashboard screens below your name have gotten a facelift. Help content is broken into smaller sections for easier access, with links to relevant documentation and the support forums always visible.
pt: As abas Ajuda localizadas no canto superior das telas do painel, logo abaixo do seu nome, foram aprimoradas. O conteúdo da Ajuda foi dividido em seções menores para facilitar o acesso, com links a documentação relevante e os fóruns de suporte sempre visíveis.

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
pt: WordPress é criado por uma equipe mundial de indivíduos apaixonados.

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
pt[0]: %s comentário aguarda moderação
pt[1]: %s comentários aguardam moderação

en: Funky characters in post titles (e.g. curly quotes from a word processor) will no longer result in garbled post slugs.
pt: Caracteres legais em títulos de post (por exemplo, aspas curvas de um processador de texto) não mais resultam em slugs truncados.

en: The new editor API automatically pulls in all the JS and CSS goodness for the editor. It even supports multiple editors on the same page.
pt: A nova API do editor agora obtém todo o JS e CSS automaticamente para benefíciar o editor. Suporta até mesmo múltiplos editores na mesma páginas.

en: Editor API Overhaul
pt: Revisão geral na API do Editor

en: Better Co-Editing
pt: Melhor Co-edição

en: jQuery and jQuery UI
pt: jQuery e jQuery UI

en: Flexible Permalinks
pt: Links Permanentes flexíveis

en: WP_Screen API
pt: API WP_Screen

en: You have more freedom when choosing a post permalink structure. Skip the date information or add a category slug without a performance penalty.
pt: Você tem mais liberdade na escolha de uma estrutura de links permamentes para post. Ignore as informações de data ou adicione um slug de categoria sem perdas de desempenho.

en: Post Slugs: Less Funky
pt: Slugs de posts: não tão legais

en: This handy method will tell you if a <code>WP_Query</code> object is the main WordPress query or a secondary query.
pt: Este método útil diz se um objeto <code>WP_Query</code> é uma chamada WordPress principal ou secundária.

en: Widget Improvements
pt: Melhorias em widget

en: Tumblr Importer
pt: Importador Tumblr

en: Responsive Design
pt: Design responsável

en: The dashboard home screen will have a Welcome area that displays when a new WordPress installation is accessed for the first time, prompting the site owner to complete various setup tasks. Once dismissed, this welcome can be accessed via the dashboard home screen options tab.
pt: A tela inicial do painel terá uma área de boas vindas que aparece se uma nova instalação do WordPress é acessada pela primeira vez, levando o proprietário do site para concluir diferentes tarefas de configuração. Uma vez ignorada, as boas vindas pode ser acessada através da aba Opções de Tela, na tela do painel Início.

en: More File Formats
pt: Mais formatos de arquivos

en: Dashboard Design
pt: Design de painel

en: Flyout Menus
pt: Menus flutuantes

en: New Feature Pointers
pt: Indicadores para novos recursos

en: Help Tabs
pt: Abas de Ajuda

en: Easier Uploading
pt: Enviar está mais fácil

en: Header + Admin Bar = Toolbar
pt: Cabeçalho + Barra de Administração = Barra de Ferramentas

en: Adding photos or other files to posts and pages just got easier. Drag files from your desktop and drop them into the uploader. Add one file at a time, or many at once.
pt: Adicionar fotos ou outros arquivos a posts e páginas ficou mais fácil. Arraste os arquivos de sua área de trabalho os e soltre para o uploader. Adicione um arquivo de cada vez, ou muitos de uma vez.

en: Content Tools
pt: Ferramentas de Conteúdo

en: Feels Like the First Time
pt: Parece a primeira vez

en: Post-update Changelog
pt: Log após atualizações

en: Certain dashboard screens have been updated to look better at various sizes, including improved iPad/tablet support.
pt: Algumas telas do Painel foram atualizadas para ficarem melhor em vários tamanhos, incluindo um melhor suporte ao iPad/tablet.

en: Dashboard Welcome
pt: Painel Boas-vindas

en: File Type Detection
pt: Detecção de tipo de arquivo

en: The single media icon now launches the uploader for all file types, and the new drag and drop interface makes uploading a breeze.
pt: O único ícone de mídia agora lança o uploader para todos os tipos de arquivos, e a nova interface de arrastar e soltar torno o uploader muito fácil.

en: We&#8217;ve combined the admin bar and the old Dashboard header into one persistent toolbar. Hover over the toolbar items to see what&#8217;s new.
pt: Nós combinamos a Barra de Administração e o cabeçalho do velho Painel em uma barra de ferramentas persistente. Passe o cursor do mouse sobre os itens da barra de ferramentas para ver o que há de novo.

en: New Feature: Saving Widgets
pt: Novo: Salvamento de Widgets

en: Network Admin is now located in the My Sites menu.
pt: Administrador de Rede agora está localizado no menu Meus Sites.

en: Updated Media Uploader
pt: Uploader de Mídia atualizado

en: If you change your mind and revert to your previous theme, we&#8217;ll put the widgets back the way you had them.
pt: Se você mudar de idéia e reverter para o tema anterior, vamos colocar os widgets de volta do jeito que você deixou.

en: New Feature: Toolbar
pt: Novo: Barra de Ferramentas

en: Core Developers
pt: Desenvolvedores do Núcleo

en: Under the Hood
pt: Sob o capô

en: Use the current theme &mdash; %1$s &mdash; or <a href="%2$s">choose a new one</a>. If you stick with %3$s, here are a few ways to make your site look unique.
pt: Use o tema atual &mdash; %1$s &mdash; ou <a href="%2$s">escolha um novo</a>. Se decidir usar %3$s, aqui estão alguns modos para torná-lo único.

en: <a href="%s">Install a theme</a> to get started customizing your site.
pt: <a href="%s">Instale um tema</a> para começar a personalizar seu site.

en: If you need help getting started, check out our documentation on <a href="http://codex.wordpress.org/First_Steps_With_WordPress">First Steps with WordPress</a>. If you&#8217;d rather dive right in, here are a few things most people do first when they set up a new WordPress site. If you need help, use the Help tabs in the upper right corner to get information on how to use your current screen and where to go for more assistance.
pt: Se precisa de ajuda para começar, veja a documentação <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Primeiros_Passos_com_o_WordPress">Primeiros Passos com o WordPress</a>. Se prefere mergulhar direto, aqui estão algumas coisas que a maioria das pessoas fazem primeiro após criarem um novo site WordPress. Se precisar de ajuda, use as abas Ajuda no canto superior direito, para obter informações sobre como usar sua tela atual e aonde ir para obter mais assistência.

en: <a href="%s">Create an About Me page</a>
pt: <a href="%s">Crie uma página Sobre Mim</a>

en: <a href="%s">Turn comments on or off</a>
pt: <a href="%s">Ative ou desative comentários</a>

en: Delete the <a href="%1$s">sample page</a> and <a href="%2$s">post</a>
pt: Exclua a <a href="%1$s">página</a> e o <a href="%2$s">post</a> de exemplos

en: <a href="%s">Select your tagline and time zone</a>
pt: <a href="%s">Crie sua descrição e selecione seu fuso horário</a>

en: <a href="%s">Choose your privacy setting</a>
pt: <a href="%s">Escolha sua configuração de privacidade</a>

en: View the <a href="%1$s">sample page</a> and <a href="%2$s">post</a>
pt: Veja a <a href="%1$s">página</a> e o <a href="%2$s">post</a> de exemplos

en: <a href="%s">Write your first post</a>
pt: <a href="%s">Escreva seu primeiro post</a>

en: <a href="%s">Fill in your profile</a>
pt: <a href="%s">Complete seu Perfil</a>

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The new WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the new uploader</a>.
pt: Você está usando o uploader do navegador de arquivos embutido. O uploader novo WordPress inclui a seleção de múltiplos arquivos e arrastar e soltar. <a href="#">Mudar para novo uploader</a>.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pt: %s excede o tamanho máximo de arquivo para envio múltiplos  quando usado em seu navegador.

en: Check out the sample page & post editors to see how it all works, then delete the default content and write your own!
pt: Confira a página e o post de exemplos para ver como funcionam, então apague o conteúdo padrão e escreva o seu!

en: Here are a few easy things you can do to get your feet wet. Make sure to click Save on each Settings screen.
pt: Aquie stão algumas coisas que pode fazer para se familiarizar. Certifique-se de clicar no botão Salvar em cada tela de configuração.

en: Customize Your Site
pt: Personalize seu Site

en: <a href="%s">Set a background color</a>
pt: <a href="%s">Escolha uma cor de fundo</a>

en: <a href="%s">Choose light or dark</a>
pt: <a href="%s">Escolha entre Claro e Escuro</a>

en: Add Real Content
pt: Adicione conteúdo real

en: Already know what you&#8217;re doing? <a href="%s">Dismiss this message</a>.
pt: Já sabe o que fazer? <a href="%s">Dispense esta mensagem</a>.

en: <a href="%s">Select a new header image</a>
pt: <a href="%s">Selecione uma nova imagem de cabeçalho</a>

en: Basic Settings
pt: Configurações Básicas

en: <a href="%s">Add some widgets</a>
pt: <a href="%s">Adicione alguns widgets</a>

en: Welcome to your new WordPress site!
pt: Bem-vindo a seu novo site WordPress!

en: <p>There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.</p> <p>Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.</p> <p>You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.</p><p><a href='%ssetup-config.php' class='button'>Create a Configuration File</a></p>
pt: <p>Não parece exisitir um arquivo <code>wp-config.php</code>. Preciso deste arquivo para começar.</p> <p>Precisa de ajuda? <a href='http://codex.wordpress.org/pt-br:Editando_wp-config.php'>Nós temos</a>.</p> <p>Você pode criar um arquivo <code>wp-config.php</code> através da web, mas isso pode não funcionar em alguns servidores. O mais seguro é criar um arquivo manualmente.</p><p><a href='%ssetup-config.php' class='button'>Crie uma Arquivo de Configuração</a></p>

en: This comment is marked as Spam. Please mark it as Not Spam if you want to edit it.
pt: Este comentário está marcado como Spam. Por favor, marque-o como Não Spam se quiser editá-lo.

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
pt: Seu navegador tem algumas limitações para enviar arquivos grandes com o uploader de multplos arquivos. Por favor, use o uploader do navegador para arquivos até 100MB.

en: Profile updated.
pt: Perfil atualizado.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pt: Por favor, tente carregar este arquivo com o %1$s uploader do navegador %2$s.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pt: "%s" não foi capaz de enviar.

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
pt: Alternar corretor ortográfico (Alt + Shift + N)

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
pt: Alternar modo tela inteira (Alt + Shift + G)

en: Align Center (Alt + Shift + C)
pt: Centralizar (Alt + Shift + C)

en: Align Left (Alt + Shift + L)
pt: Alinhar à Esquerda (Alt + Shift + R)

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
pt: Rasurado (Alt + Shift + D)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
pt: Alinhar Justificado (Alt + Shift + R)

en: Redo (Ctrl + Y)
pt: Refazer (Ctrl + Y)

en: Undo (Ctrl + Z)
pt: Desfazer (Ctrl + Z)

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
pt: Inserir Quebra de Página (Alt + Shift + P)

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
pt: Inserir a Tag Mais (Alt + Shift + T)

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
pt: Mostrar/Esconder Extras (Alt + Shift + Z)

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
pt: Citação (Alt + Shift + Q)

en: Align Right (Alt + Shift + R)
pt: Alinhar à Direita (Alt + Shift + R)

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="#">browser uploader</a> instead.
pt: Você está usando o envio múltiplos de arquivos. Com problemas? Experimente <a href="#">Uploader do Navegador</a>.

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
pt: Olá,
    
    Você foi convidade para participar '%1$s' at
    %2$s na função de %3$s.
    
    Por favor, clique no seguinte link para confirmar o convite:
    %4$s

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
pt: ERRO: O diretório de temas está vazio ou não existe. Por favor, verifique sua instalação.

en: Core Developer
pt: Desenvolvedor do Núcleo

en: The package could not be installed.
pt: O pacote não pôde ser instalado.

en: The plugin contains no files.
pt: O plugin não contém arquivos.

en: No valid plugins were found.
pt: Nenhum plugin válido foi encontrado.

en: The theme is missing the <code>style.css</code> stylesheet.
pt: O tema está sem a folha de estilos <code>style.css</code>.

en: The theme is missing the <code>index.php</code> file.
pt: O tema está sem o arquivo <code>index.php</code>.

en: The <code>style.css</code> stylesheet doesn't contain a valid theme header.
pt: A folha de estilo <code>style.css</code> não contém um cabeçalho de tema válido.

en: Attachment Post URL
pt: URL de Anexo de Post

[ctx: admin menu]
en: All Links
pt: Todos os Links

[ctx: links widget]
en: All Links
pt: Todos os Links

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
pt: ou

en: Drop files here
pt: Solte os arquivos aqui

en: The menu ID should not be empty.
pt: A ID do menu não deve estar vazia.

en: Drag-and-Drop Media Uploader
pt: Uploader Arrastar e Soltar

en: About WordPress
pt: Sobre o WordPress

en: Visit Network
pt: Visitar Rede

en: http://wordpress.org
pt: http://br.wordpress.org

en: http://codex.wordpress.org
pt: http://codex.wordpress.org/pt-br:Página_Inicial

en: http://wordpress.org/support/
pt: http://br.forums.wordpress.org/

en: http://wordpress.org/support/forum/requests-and-feedback
pt: http://br.forums.wordpress.org/forum/pedidos-e-feedback

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pt: %s ultrapassa o limite de tamanho de arquivo para envio deste site.

en: Successfully optimized the %s table.
pt: Tabela %s otimizada com sucesso.

en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
pt: Falha ao otimizar a tabela %1$s. Erro: %2$s

en: Successfully repaired the %s table.
pt: Tabela %s consertada com sucesso.

en: Failed to repair the  %1$s table. Error: %2$s
pt: Falha ao consertar a tabela %1$s. Erro: %2$s

en: The %s table is already optimized.
pt: A tabela %s já está otimizada

en: The %s table is okay.
pt: A tabela %s está bem.

en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s.  WordPress will attempt to repair this table&hellip;
pt: A tabela %1$s não está bem. É relatado o seguinte erro: %2$s. O WordPress tentará reparar esta tabela...

en: View version %1$s details
pt: Ver detalhes da versão %1$s

en: Install the Tumblr importer to import posts &amp; media from Tumblr using their API.
pt: Instale o importador Tumblr para importar posts e mídias do Tumblr usando a API deles.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
pt: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Atualize %2$s</a> ou aprenda como <a href="%3$s" class="browse-happy-link">"Browse Happy"</a>

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
pt: Consulte <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Depuração no WordPress">Depuração no WordPress</ a> para mais informações.

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
pt: Redimensione imagess para coincidir o tamanho maior selecionado em %1$simage  options%2$s (%3$d &times; %4$d).

en: Audio, Video, or Other File
pt: Áudio, Vídeo ou outro arquivo

en: Insert media from another website
pt: Inserir mídia de outro site

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
pt: Caro usuário,
     
     O seu novo site SITE_NAME foi configurado com sucesso em:
     BLOG_URL
     Já pode fazer login usando a conta de administração com a seguinte informação: 
     Usuário: USERNAME
     Senha: PASSWORD
     Faça login aqui: BLOG_URLwp-login.php
     
     Esperamos que disfrute do seu novo site. Obrigado!
     
     -- A equipe @ SITE_NAME

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
pt: <strong>ERRO</strong>: a página de opções não foi encontrada.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: insira um endereço de email válido.

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
pt: <strong>ERRO</strong>: preencha os campos obrigatórios (nome, email).

en: <strong>ERROR:</strong> This theme is currently not available. Please try again later.
pt: <strong>ERRO:</strong> Este tema não está disponível. Tente novamente mais tarde.

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
pt: <strong>ERRO:</strong> Ocorreu um erro a conectar-se ao servidor. Verifique se as configurações estão corretas.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
pt: ERRO: você está respondendo a um comentário num rascunho de post.

en: ERROR: please type a comment.
pt: ERRO: escreva um comentário.

en: <strong>Other WordPress News</strong> - Shows the <a href="http://planet.wordpress.org" target="_blank">WordPress Planet</a> feed. You can configure it to show a different feed of your choosing.
pt: <strong>Outras Notícias WordPress</strong> - mostra o feed do <a href="http://planet.wordpress.org" target="_blank">WordPress Planet</a>. Pode ser configurado para mostrar um outro feed de sua escolha.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
pt: O menu de navegação à esquerda oferece links para todas as páginas de administração do WordPress, os submenus serão mostrados ao mover o cursor do mouse sobre eles. Minimize este menu para uma faixa estreita de ícones clicando na seta Recolher Menu embaixo do menu de navegação.

en: Navigation
pt: Navegação

en: <strong>Drag and Drop</strong> - To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
pt: <strong>Arraste e Solte</strong> - Para reorganizar as caixas, arraste e solte clicando na barra do título da caixa selecionada e deixe de clicar quando você ver um rectângulo tracejado cinza na zona que deseja colocar a caixa.

en: <strong>Box Controls</strong> - Click the title bar of the box to expand or collapse it. In addition, some box have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
pt: <strong>Controles de Caixa</strong> - Clique na barra de título para expandir ou contrair uma caixa. Além disso, algumas caixas são configuráveis e mostram um link de &#8220;Configurar&#8221; na barra de título, ao mover o cursor do mouse nela.

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
pt: ERRO: Valores inválidos inseridos, estes estão marcados em vermelho.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
pt: Pode usar as seguintes opções para organizar o Painel a seu agrado. Isto é possível também em outras telas de administração.

en: <strong>WordPress Blog</strong> - Latest news from the official WordPress project.
pt: <strong>Blog WordPress</strong> - Últimas notícias do projeto oficial do WordPress.

en: <strong>Screen Options</strong> - Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show, and how many columns to display.
pt: <strong>Opções de Tela</strong> - Use a aba "Opções de Tela" para escolher quais caixas do painel serão mostradas e em quantas colunas exibir.

en: Overview
pt: Visão geral

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
pt: Não foi possível carregar a visualização da imagem. Por favor recarregue a página e tente novamente.

en: Publish Box
pt: Caixa de Publicação

en: About Pages
pt: Sobre Páginas

en: Customizing This Display
pt: Personalizar esta Exibição

en: Title and Post Editor
pt: Editor de Título e Post

en: Documentation
pt: Documentação

en: Support Forums
pt: Fóruns de Suporte

en: Database Error
pt: Erro de Banco de Bados

en: Error establishing a database connection
pt: Erro ao estabelecer uma conexão com o Banco de Dados

en: Post Format
pt: Formato de Post

en: Maximum upload file size: %d%s.
pt: Tamanho máximo de arquivo para envio:%d%s.

en: Global Dashboard: %s
pt: Painel Global: %s

en: Network Admin: %s
pt: Administração deRede: %s

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Tags_do_Post" target="_blank">Documentação sobre Tags</a>

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
pt: Scripts e estilos não devem ser registrados ou enfileirados até os ganchos %1$s, %2$s ou %3$s.

en: Ask search engines not to index this site.
pt: Solicitar aos buscadores (Google,etc...) para não indexar este site.

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
pt: Nota: Nenhuma destas opções bloqueia o acesso ao seu site - cabe aos buscadores honrar o seu pedido.

en: Allow search engines to index this site.
pt: Permitir motores de busca indexarem este site.

en: Post name
pt: Nome do post

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
pt: post-exemplo

[ctx: sample permalink base]
en: archives
pt: arquivo

en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
pt: Este importador não está instalado. Por favor, instale importadores do <a href="%s">site principal</a>.

en: Site Address (URL)
pt: Endereço do site (URL)

en: E-mail Address
pt: Endereço de email

en: WordPress Address (URL)
pt: Endereço do WordPress (URL)

en: Site Language
pt: Idioma do site

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
pt: Tentar notificar blogs com links a partir do artigo

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
pt: Permitir notificações de link de outros blogs (pingbacks e trackbacks)

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
pt: Use <code>WP_User->ID</code> em seu lugar.

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
pt: Olá,
    Você foi convidada para se juntar ao '%1$s' em
    %2$s na função de %3$s.
    Se você não quer se juntar a este site, ignore este email. Este convite espira em alguns dias.
    
    Clique no link para ativar a conta:
    %%s

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pt: Memória excedida. Por favor, tente um arquivo menor.

en: Allowed Files
pt: Arquivos Permitidos

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pt: Isto é maior do que o tamanho máximo. Por favor, tente outro.

en: This file is not an image. Please try another.
pt: Este arquivo não é uma imagem. Por favor, tente outro.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via <a href="%s">this page</a>.
pt: Plugins estendem e expandem a funcionalidade do WordPress. Você pode instalar automaticamente plugins do <a href="http://wordpress.org/extend/plugins/">Diretório WordPress de  Plugin </a> ou fazer upload de um plugin no formato .zip através <a href="%s">desta página </a>

en: Use commas instead of %s to separate excluded categories.
pt: Use vírgulas em vez de %s para separar categorias excluídas.

[ctx: admin color scheme]
en: Gray
pt: Cinza

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
pt: Azul

en: Full Width Template
pt: Modelo Largura total

en: Post Formats
pt: Formatos de Post

en: Featured Images
pt: Imagens de Destaque

en: Featured Image Header
pt: Imagem de Destaque para Cabeçalho

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
pt: O fuso horário que você digitou não é válido. Por favor, selecione um fuso horário válido.

en: It looks like you're using an old version of <a href='%s'>%s</a>. For the best WordPress experience, please update your browser.
pt: Parece que você está usando uma versão antiga do <a href='%s'>%s</a>. Para uma melhor experiência com o WordPress, faça a atualização de seu navegador.

en: It looks like you're using an insecure version of <a href='%s'>%s</a>. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
pt: Parece que você está usando uma versão insegura do <a href='%s'>%s</a>. Usar um navegador desatualizado faz seu computador inseguro. Para uma melhor experiência do WordPress, por favor, atualize seu navegador.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
pt: Existem alguns itens de menu inválidos. Por favor, cheque ou os exclua.

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
pt: Página

en: %s (Invalid)
pt: %s (inválido)

[ctx: plugin name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: term name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: meta name]
en: Name
pt: Nome

en: [%s] Your site invite
pt: [%s] Seu convite

[ctx: theme name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: link name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: html attribute]
en: Name
pt: Nome

[ctx: html attribute]
en: Name:
pt: Nome:

en: Icon Design
pt: Design do Ícone

en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
pt: Encontre temas adicionais para o seu site usando o Navegador/Instalador de Temas nesta tela, que mostrará temas a partir do  <a href="%s" target="_blank">Diretório de Temas do WordPress.org</a>. Estes temas são projetados e desenvolvidos por terceiros, estão disponíveis gratuitamente e são compatíveis com a licença usada pelo WordPress.

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Install Themes&#8221; tab and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
pt: Se você gostaria de ver mais temas para escolher, clique em "Instalar Temas" e você será capaz de navegar ou pesquisar por temas adicionais a partir do <a href="%s" target="_blank">Diretório de Temas do WordPress.org</a>. Temas do Diretório de Temas do WordPress.org são projetados e desenvolvidos por terceiros e são compatíveis com a licença usada pelo WordPress. Ah, e eles são gratuitos!

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
pt: Mídia

[ctx: add new from admin bar]
en: User
pt: Usuário

en: Re-install Now
pt: Re-instalar Agora

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
pt: O arquivo ultrapassa o limite definido em upload_max_filesize no php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
pt: O arquivo enviado excede a diretiva em MAX_FILE_SIZE especificada no formulário HTML.

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
pt: Você deve especificar uma ação "nonce" para ser verificada usando o primeiro parâmetro .

en: View Tag
pt: Ver Tag

en: View Category
pt: Ver Categoria

en: If your bookmarks toolbar is hidden: copy the code below, open your Bookmarks manager, create new bookmark, type Press This into the name field and paste the code into the URL field.
pt: Se a sua barra de favoritos está oculta: copie o código abaixo, abra o gerenciador de bookmarks, crie um novo marcador, digite Publica Isso no campo Nome e cole o código no campo URL.

en: External Libraries
pt: Bibliotecas Externas

en: Add:
pt: Adicionar:

en: Add Photos
pt: Adicionar Fotos

en: Editor width in Distraction-free writing mode:
pt: Largura do Editor no modo de escrever sem distrações:

en: Wider
pt: Mais Largo

en: Narrower
pt: Mais Estreito

en: Default width
pt: Largura padrão

en: <strong>Post Format</strong> - This designates how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
pt: <strong>Formato de Post</strong> - isto define como seu tema irá mostrar um post específico. Por exemplo, você pode ter um post <em>padrão</em>, com um título e parágrafos, ou uma breve <em>nota</em> que omite o título e contém um breve texto. Consulte o Codex para <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Formatos_de_Posts#Formatos"> descrições de cada formato de post </a>. Seu tema pode permitir todos ou somente alguns dos 10 formatos possíveis.

en: When this setting is in effect a reminder is shown in the Right Now box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Blocked,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
pt: Quando esta configuração está em vigor, um aviso é mostrado na caixa Agora no Painel que diz: "Motores de busca bloqueado", para lembrá-lo que o site não está sendo rastreado.

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop, and can minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
pt: O campo de título a grande área Edição de Post são fixos no lugar, mas você pode reposicionar todas as outras caixas usando arrastar e soltar e pode minimizar ou expandi-las clicando na barra de título de cada caixa. Use a aba Opções de Tela para exibir mais caixas (Resumo, Enviar Trackbacks, Campos Personalizados, Discussão, Slug, Autor) ou para escolher layout de 1 ou 2colunas para esta tela.

en: Available Tools
pt: Disponíveis

en: Network Setup
pt: Instalação da Rede

en: User Experience Lead
pt: Líder da Experiência do Usuário

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
pt: Tradutores

en: http://codex.wordpress.org/Contributing_to_WordPress
pt: http://codex.wordpress.org/pt-br:Contribuindo_com_o_WordPress

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
pt: WordPress cresce quando pessoas como você diz a seus amigos sobre ele e quando os milhares de empresas e serviços que são construídos sobre e ao redor do WordPress, compartilham esse fato com seus usuários. Ficamos lisonjeados cada vez que alguém espalha a boa palavra, apenas certifique-se de antes <a href="%s">conferir nossas diretrizes da marca</a>.

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
pt: Todo plugin e tema no diretório WordPress.org é 100%% GPL ou possui uma licença similarmente gratuita e compatível, portanto, você pode se sentir seguro ao usar <a href="%1$s">plugins</a> e <a href="%2$s">temas</a> de lá. Se você conseguir um plugin ou tema de outra fonte, certifique-se de <a href="%3$s">perguntar se a licença é GPL</a>. Se sua fonte não respeita a licença do WordPress, nós não recomendamos uso.

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
pt: O WordPress é um software livre e código aberto, construído por uma comunidade distribuída, na maior parte de desenvolvedores voluntários, ao redor do mundo. O WordPress vem com uma a  impressionante, visionária <a href="%s">licença</a>, a GPL.

en: Word count: %s
pt: Contagem de palavras:%s

en: Lead Developer
pt: Desenvolvedor Líder

en: Developer
pt: Desenvolvedor

en: Help (Alt + Shift + H)
pt: Ajuda (Alt + Shift + H)

en: Extended Core Team
pt: Time do Núcleo Extendido

en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
pt: Quer ver seu nome nas luzes desta página? <a href="%s">Envolva-se no WordPress</a> .

en: Credits
pt: Créditos

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
pt: Desativar

en: Cofounder, Project Lead
pt: Co-fundador, líder do projeto

en: Internationalization
pt: Internacionalização

en: Howdy, %1$s
pt: Olá, %1$s

en: Core Contributors to WordPress %s
pt: Contribuintes do Núcleo para WordPress%s

en: Recent Rockstars
pt: Estrelas do Rock Recentes

en: Exit fullscreen
pt: Sair do Modo Tela Cheia

en: Just write.
pt: Apenas escreva.

en: All Comments
pt: Todos os Comentários

en: Installed Plugins
pt: Instalados

en: All Users
pt: Todos os Usuários

en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
pt: O WordPress é criado por uma <a href="%1$s">equipe mundial</a> de indivíduos apaixonados. <a href="%2$s">Envolva-se com  o WordPress</a>.

en: Project Leaders
pt: Líderes de Projeto

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
pt: Você tem a liberdade de executar o programa, para qualquer finalidade.

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
pt: Você tem acesso ao código-fonte, a liberdade de estudar como o programa funciona e a liberdade de alterá-lo para ele fazer o que você deseja.

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
pt: Você tem a liberdade de redistribuir cópias do programa original para ajudar ao seu próximo.

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
pt: Você tem a liberdade de distribuir cópias de suas versões modificadas para os outros. Ao fazer isso você pode dar a comunidade toda a oportunidade de se beneficiar de suas alterações.

en: You are using an insecure browser!
pt: Você está usando um navegador inseguro!

en: Your browser is out of date!
pt: Seu navegador está desatualizado!

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
pt: Você não gostaria que todo o software fornecido, tivesse essas liberdades? Nós também! Para obter mais informações, confira a <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation </a>.

en: Your login has expired. Please open a new browser window and <a href="%s" target="_blank">log in again</a>.
pt: Seu login expirou. Por favor, abra uma nova janela do navegador e <a href="%s" target="_blank"> faça login novamente </a>.

en: Freedoms
pt: Liberdades

en: Clear
pt: Limpar

en: Search Installed Themes
pt: Pesquisar Temas Instalados

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
pt: Você pode usar um desses cabeçalhos legal ou mostrar um aleatório em cada página.

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
pt: Se você não quer carregar sua própria imagem, você pode usar um desses cabeçalhos, ou mostrar um aleatório.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
pt: Você pode escolher um de seus cabeçalhos enviados anteriormente, ou mostrar um aleatório.

en: Approve and Reply
pt: Aprovar e Responder

en: All Posts
pt: Todos os Posts

en: All Pages
pt: Todas as Páginas

en: Collapse menu
pt: Recolher Menu

en: Drop-ins are advanced plugins in the <code>%s</code> directory that replace WordPress functionality when present.
pt: Drop-ins são plugins avançados no <code>%s</code> diretório, que substituem a funcionalidade do WordPress, quando presentes.

en: Files in the <code>%s</code> directory are executed automatically.
pt: Arquivos no <code>%s </code> são executados automaticamente.

en: Updated.
pt: Atualizado.

en: fullscreen
pt: tela cheia

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
pt: <strong>Aleatórios: </strong> Mostrar uma imagem diferente em cada página.

en: Uploaded Images
pt: Imagens Carregadas

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Mídia-Adicionar_Nova" target="_blank">Documentação sobre Envio de Mídias</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Seu_Perfil" target="_blank">Documentação sobre Perfil de Usuários</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Links_Permanentes" target="_blank">Documentação sobre Links Permanentes</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Categorias" target="_blank">Documentação sobre Categorias</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Categorias_de_Links" target="_blank">Documentação sobre Categorias de Links</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Widgets" target="_blank">Documentação sobre Widgets</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Menus" target="_blank">Documentação sobre Menus</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Mídia-Adicionar_Nova#Editar_Mídia" target="_blank">Documentação sobre Editar Mídia</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Páginas" target="_blank">Documentação sobre Editar Páginas</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Biblioteca" target="_blank">Documentação sobre Biblioteca de Mídia</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Ferramentas" target="_blank">Documentação sobre Ferramentas</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Cabeçalho" target="_blank">Documentação sobre Cabeçalho Personalizado</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Exportar" target="_blank">Documentação sobre Exportar</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Geral" target="_blank">Documentação sobre Configurações Gerais</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Mídia" target="_blank">Documentação sobre Configurações de Mídia</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Sub-Painel_Atualizações" target="_blank">Documentação sobre Atualizações do WordPress</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Escrevendo_Postagens" target="_blank">Documentação sobre Escrever e Editar Posts</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Painel_Comentários" target="_blank">Documentação sobre Comentários</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Painel_Usuários" target="_blank">Documentação sobre Gerenciando Usuários</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Discussão" target="_blank">Documentação sobre Configurações de Discussão</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Links-Adicionar_Novo" target="_blank">Documentação sobre Adicionar Links</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Leitura" target="_blank">Documentação sobre Configurações de Leitura</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Plugins-Adicionar_Novo" target="_blank">Documentação sobre Instalação de Plugins</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Posts" target="_blank">Documentação sobre Gerenciamento de Posts</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Privacy_Screen" target="_blank">Documentation on Privacy Settings</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Privacidade" target="_blank">Documentação sobre Configurações de Provacidade</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Painel" target="_blank">Documentação sobre o Painel</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Plugins-Editor" target="_blank">Documentação sobre Edição de Plugins</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Fundo" target="_blank">Documentação sobre Planos de Fundo</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Importar" target="_blank">Documentação sobre Importação</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Páginas" target="_blank">Documentação sobre Gerenciar Páginas</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Páginas-Adicionar_Nova" target="_blank">Documentação sobre Adicionar Novas Páginas</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Escrita" target="_blank">Documentação sobre Configurações de Escrita</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Links" target="_blank">Documentação sobre Gerenciar Links</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:SubPainel_Usuários-Adicionar_Novo" target="_blank">Documentação sobre Adicionando Novos Usuários</a>

en: Bold (Ctrl + B)
pt: Negrito (Ctrl + B)

en: Italic (Ctrl + I)
pt: Itálico (Ctrl + I)

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
pt: Lista Ordenada (Alt + Shift + S)

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
pt: Lista não ordenada (Alt + Shift + U)

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
pt: Inserir/editar imagem (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
pt: Inserir/editar link (Alt + Shift + A)

en: Unlink (Alt + Shift + S)
pt: Remover Link (Alt + Shift + S)

en: Save failed
pt: Falha ao salvar

en: You have specified this user for deletion: | You have specified these users for deletion:
pt[0]: Você especificou este usuário para ser excluído:
pt[1]: Você especificou estes usuários para serem excluídos:

en: &larr; Back to Users
pt: &larr; Voltar para Usuários

en: Autosave disabled.
pt: Salvamento automático desativado.

en: %s is currently editing this article. If you update it, you will overwrite the changes.
pt: %s está editando este artigo. Se você atualizá-lo, irá substituir as alterações.

en: TinyMCE is a platform independent web based Javascript HTML WYSIWYG editor released as Open Source under %sLGPL</a>	by Moxiecode Systems AB. It has the ability to convert HTML TEXTAREA fields or other HTML elements to editor instances.
pt: TinyMCE é uma plataforma independente, baseada em web. Um editor Javascript, HTML e WYSIWYG lançado como Código-aberto, sobre a licença %sLGPL</a>	por Moxiecode Systems AB. Tem a capacidade de converter campos de texto HTML ou outros campos em instâncias de editor.

en: Indigo
pt: Índigo

en: Navy Blue
pt: Marinha Azul

en: Dark green
pt: Verde escuro

en: Amber
pt: Âmbar

en: Olive
pt: Oliva

en: Words:
pt: Palavras:

en: Maroon
pt: Marron

en: Poster
pt: Autor

en: Preload
pt: Pré-carregar

en: Alternative source 2
pt: Fonte alternativa 2

en: Alternative source 1
pt: Fonte alternativa 1

en: Disc
pt: Disco

en: Upper roman
pt: Romano maiúsculo

en: Lime
pt: Lima

en: Royal blue
pt: Azul royal

en: Turquoise
pt: Turquesa

en: Yellow green
pt: Verde amarelado

en: Upper alpha
pt: Inicial maiúscula

en: Lower roman
pt: Romano minúsculo

en: Burnt orange
pt: Laranja queimado

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
pt: Colar agora está em modo de texto simples. Clique novamente para alternar para o modo Colar comum.

en: Plum
pt: Ameixa

en: {#field} must be a number
pt: {#field} deve ser um número

en: Medium gray
pt: Cinza médio

en: Sea green
pt: Verde mar

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
pt: Colar agora está em modo de texto simples. Clique novamente para alternar para o modo Colar comum. Depois de colar algo,  você voltará ao modo de colar comum.

en: HTML5 Video Options
pt: Opções de vídeo HTML 5

en: Very dark gray
pt: Cinza escuro

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
pt: Pressione ALT F10 para mostrar a barra de ferramentas. Pressione ALT 0 para Ajuda

en: Accessibility Help
pt: Ajuda sobre Acessibilidade

en: General Usage
pt: Uso Geral

en: {#field} must be a number greater than {#min}
pt: {#field} deve ser um número superior a {#min}

en: Dark azure
pt: Azul escuro

en: Dark olive
pt: Oliva escuro

en: Lower greek
pt: Grego minúsculo

en: Lower alpha
pt: Inicial minúscula

en: Learn word
pt: Assimilar palavra

en: Types
pt: Tipos

en: Toolbar
pt: Barra de Ferramentas

en: {#field} must be a number or percentage
pt: {#field} deve ser um número ou percentagem

en: Square
pt: Quadrado

en: Gold
pt: Dourado

en: Light sky blue
pt: Azul céu claro

en: Circle
pt: Círculo

en: Peach
pt: Pêssego

en: Copyright &copy; 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, All rights reserved.
pt: Copyright © 2003-2011, <a href="http://www.moxiecode.com" target="_blank">Moxiecode Systems AB</a>, Todos os direitos reservados.

en: Sky blue
pt: Azul céu

en: Rich Text Area
pt: Área de Texto Rico

en: Pale green
pt: Verde pálido

en: Light yellow
pt: Amarelo claro

en: Teal
pt: Azul esverdeado

en: Pale cyan
pt: Ciano pálido

en: Grayish blue
pt: Azul cinzento

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
pt: Diretório de destino para o arquivo de streaming não existe ou não é gravável.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
pt: Não há  transportes HTTP disponíveis para completar o pedido solicitado.

[ctx: post format]
en: Format
pt: Formato

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
pt[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu seu site contra %2$s spam até o momento.
pt[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> protegeu seu site contra %2$s spams até o momento.

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
pt[0]: Existe <a href="%2$s">%1$s comentário</a> na sua fila de moderação.
pt[1]: Existem <a href="%2$s">%1$s comentários</a> na sua fila de moderação.

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
pt: %1$s de %2$s

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
pt: <a href="%1$s"> Akismet </a> bloqueia spam no seu blog.

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
pt: <strong> Inscrito com sucesso! </strong> Por favor, verifique no seu e-mail a Akismet API Key e insira-o abaixo.

en: Flagged as spam by Akismet
pt: Sinalizadas como spam pelo Akismet

en: %1$s%2$s%3$s %4$sspam comment%5$s %6$sblocked by%7$s<br />%8$sAkismet%9$s | %1$s%2$s%3$s %4$sspam comments%5$s %6$sblocked by%7$s<br />%8$sAkismet%9$s
pt[0]: %1$s%2$s%3$s %4$sspam%5$s %6$sbloqueado pelo%7$s<br />%8$sAkismet%9$s
pt[1]: %1$s%2$s%3$s %4$sspams%5$s %6$sbloqueados pelo%7$s<br />%8$sAkismet%9$s

en: History
pt: Histórico

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
pt: Não há nada em sua <a href='%1$s'> fila de spam </a> no momento.

en: Cleared by Akismet
pt: Limpo pelo Akismet

en: Enter the destination URL
pt: Insira a URL de destino

en: %s Page Template
pt: %s Modelo da Página

en: Or link to existing content
pt: Ou link para o conteúdo existente

en: Post Format:
pt: Formato do Post:

en: This plugin may be active on other sites in the network. | These plugins may be active on other sites in the network.
pt[0]: Este plugin pode estar ativo em outros sites da rede.
pt[1]: Estes plugins podem estar ativos em outros sites da rede.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
pt: Você não pode excluir um plugin enquanto ele estiver ativo no site principal.

en: Default Post Format
pt: Formato padrão de Post

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
pt: Sem permissões suficientes para atualizar este site.

[ctx: user]
en: Add Existing
pt: Adicionar Existente

[ctx: user]
en: Add New User
pt: Adicionar Novo Usuário

en: Add New User
pt: Adicionar Novo Usuário

en: Add Existing User
pt: Adicionar Usuário Existente

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
pt: Quaisquer edições em arquivos nesta tela serão refletidas em todos os sites da rede.

[ctx: user]
en: Add Existing User
pt: Adicionar Usuário Existente

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
pt: Tags Condicionais não funcionam antes da consulta rodar. Antes disso, elas sempre retornam falsas.

en: To create a new custom menu, click on the + tab, give the menu a name, and click Create Menu. Next, add menu items from the appropriate boxes. You&#8217;ll be able to edit the information for each menu item, and can drag and drop to put them in order. You can also drag a menu item a little to the right to make it a submenu, to create menus with hierarchy. Drop the item into its new nested placement when the dotted rectangle target shifts over, also a little to the right. Don&#8217;t forget to click Save when you&#8217;re finished.
pt: Para criar um menu, clique na aba +, digite um nome e clique em Criar Menu. A seguir, marque os itens nas caixas à esquerda e clique em Adicionar ao Menu. Você poderá editar a informação de cada item e organizá-los em qualquer ordem. Arraste um item de menu sobre outro, um pouco para a direita, para torná-lo um submenu e assim criar hierarquias. Arraste o item sobre o outro, um pouco para a direita, até aparecer o tracejado que indica o lugar do seu item aninhado . Não se esqueça de clicar em Salvar Menu quando terminar.

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
pt: O Publica Isso é um bookmarklet que facilita blogar sobre qualquer assunto com o qual você se deparar na web. Você pode usá-lo somente para copiar um link ou para publicar um resumo. O Publique Isso permite até que escolha imagens incluídas na página e as use em seu post. Apenas arraste o link Publique Isso desta tela para a barra de ferramentas de seu navegador e você está pronto para criar conteúdos ainda mais facilmente. Ao clicar nele, quando estiver em outro site, uma popup com todas essas opções se abrirá.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Escrevendo_um_Plugin" target="_blank">Documentação sobre Como Escrever Plugins</a>

en: The boxes on your Dashboard screen are:
pt: As caixas na tela de seu painel são:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
pt: Esta tela lista todos os usuários existentes em seu site. Cada usuário possui uma das cinco funções configuradas pelo administrador do site: Administrador, Editor, Autor, Colaborador ou Assinante. De acordo com suas funções, os usuários que não forem administradores verão menos opções na navegação do painel quando estiverem conectados.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Usando_Links_Permanentes" target="_blank">Documentação sobre o Uso de Links Permanentes</a>

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
pt: Se você quer fazer alterações, mas não quer que elas sejam sobrescritas quando o plugin for atualizado, você pode estar pronto para pensar em escrever seu próprio plugin. Para informações sobre como editar plugins, escrever o seu desde o começo ou apenas compreender melhor o funcionamento, confira os links abaixo.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Funções_e_Capacidades" target="_blank">Descrições das Funções e Capacidades</a>

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to  limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
pt: Exporte um arquivo com o conteúdo de seu site e para então importá-lo para outra instalação ou plataforma. O arquivo de exportação é no formato XML chamado WXR. Os posts, páginas, comentários, campos personalizados, categorias e tags podem ser incluídos. Você pode escolher que o arquivo WXR inclua somente alguns posts e páginas configurando os filtros para limitar a exportação por categoria, autor, faixa de data por mês, ou status de publicação.

en: sample-page
pt: pagina-exemplo

en: Sample Page
pt: Página de Exemplo

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
pt: %1$s foi chamada <strong>incorretamente</strong>. %2$s %3$s

en: (This message was added in version %s.)
pt: (Esta mensagem foi adicionada na versão %s.)

en: Retro (Generated)
pt: Retro (Gerado)

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
pt: No momento, você tem apenas um tema ativado. Visite o painel de administração da Rede para <a href="%1$s">ativar</a> ou <a href="%2$s">instalar</a> mais temas.

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
pt: No momento você só tem um tema ativado para este site.. Visite o administrador de rede para <a href="%1$s">ativar</a> mais temas.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my blog. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickies to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
pt: Este é o exemplo de uma página. É diferente de um post de blog porque é estática e pode aparecer em menus de navegação (na maioria dos temas). A maioria das pessoas começam com uma página 'Sobre' que as apresenta aos potenciais visitantes do site. Você pode usar algo como:
    
    <blockquote>Oi! Sou um estudante de Biologia e gosto de esportes e natureza. Nos fins-de-semana pratico futebol com meus amigos no clube local. Eu moro em Valinhos e fiz este site para falar sobre minha cidade.</blockquote>
    
    ...ou algo como:
    
    <blockquote>A empresa Logos foi fundada em 1980, e tem provido o comércio local com o que há de melhor em informatização. Localizada em Recife, nossa empresa tem se destacado como um das que também contribuem para o descarte correto de equipamentos eletrônicos substituídos.</blockquote>
    
    Como um novo usuário WordPress, vá ao seu <a href="%s">Painel</a> para excluir este conteúdo e criar o seu. Divirta-se!

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
pt: <strong>ERRO</strong>: A senha que você forneceu para o usuário <strong>%1$s</strong> está incorreta <a href="%2$s" title="Recuperação de Senha">Esqueceu sua senha</a>?

en: Sorry, you cannot publish this post.
pt: Você não pode publicar este post.

en: Comment History
pt: Histórico de Comentários

en: <a href="%s" target="_blank">Click here</a> to confirm that <a href="%s" target="_blank">Akismet.com is up</a>.
pt: <a href="%s" target="_blank">Clique aqui</a> para confirmar que <a href="%s" target="_blank">Akismet.com está ok</a>.

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
pt: O Akismet %s requer o WordPress 3.0 ou superior.

en: %s approved | %s approved
pt[0]: %s aprovado
pt[1]: %s aprovados

en: %s reported this comment as not spam
pt: %s relatou que este comentário não é um spam

en: Akismet caught this comment as spam
pt: O Akismet capturou este spam

en: %s reported this comment as spam
pt: %s relatou que este comentário é spam

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
pt: O Akismet pegou este comentário como spam durante uma tentativa de verificação automática.

en: Re-trying
pt: Tentando novamente

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
pt: Excluir automaticamente spams enviados para posts publicados há mais de um mês.

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
pt: A URL inicial de seu WordPress %s é inválida.  Corrija a <a href="%s">esta opção</a>.

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
pt: Mostrar o número de comentários que você aprovou ao lado de cada autor do comentário.

en: %s changed the comment status to %s
pt: %s alterou o status do comentário para %s

en: Comment status was changed to %s
pt: O status do comentário foi alterado para %s

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
pt: O Akismet liberou este comentário durante uma tentativa automática.

en: Akismet cleared this comment
pt: O Akismet liberou este comentário

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
pt: O comentário foi capturado pelo wp_blacklist_check

en: A server or network problem prevented Akismet from checking %d comment. It has been temporarily held for moderation and will be automatically re-checked in %s. | A server or network problem prevented Akismet from checking %d comments. They have been temporarily held for moderation and will be automatically re-checked in %s.
pt[0]: Um problema com o servidor ou a rede impediu que o Akismet verificasse o comentário de %d. Ele foi temporariamente retido para moderação e será automaticamente reexaminado em %s.
pt[1]: Um problema com o servidor ou a rede impediu que o Akismet verificasse os comentários de %d. Eles foram temporariamente retidos para moderação e serão automaticamente reexaminados em %s.

en: Accessible
pt: Acessível

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
pt: O Akismet foi incapaz de verificar este comentário (resposta: %s) e tentará verificar automaticamente mais tarde.

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
pt: Os privilégios de Super Admin não podem ser removidos porque este usuário possui o email de administração da rede.

en: Permalink: %s
pt: Link Permanente: %s

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
pt: Você só tem um tema instalado neste momento. Aproveite mais! Você pode escolher entre mais de 1000 temas gratuitos no diretório de temas do WordPress.org à qualquer hora: é só clicar na aba <a href="%s">Instalar Temas</a> acima.

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
pt: Uma ou mais tabelas do banco de dados não estão disponíveis. Para permitir que o WordPress tente reparar essas tabelas, pressione o botão &#8220;Reparar banco de dados&#8221;. O reparo pode demorar um pouco, portanto seja paciente.

en: Visual Editor RTL Stylesheet
pt: Folha de estilos RTL (direita para esquerda) do Editor Visual

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
pt: Este tema filho herda os modelos de um tema pai, %s.

en: This is a file in your current parent theme.
pt: Este é um arquivo em seu tema pai atual.

en: Updating this theme will lose any customizations you have made.  'Cancel' to stop, 'OK' to update.
pt: Ao atualizar este tema você perderá toda personalização que fez. 'Cancelar' para interromper, 'OK' para atualizar.

en: Error occurred while accessing post metadata for file location.
pt: Ocorreu um erro ao acessar os metadados do post para localização do arquivo.

en: An error occurred while updating %1$s: <strong>%2$s</strong>.
pt: Ocorreu um erro ao atualizar %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
pt: Um erro aconteceu. Por favor recarregue esta página e tente novamente.

en: Your WordPress database has been successfully updated!
pt: Seu banco de dados do WordPress foi atualizado com sucesso!

en: Update WordPress Database
pt: Atualizar o banco de dados do WordPress

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
pt: Você está prestes a instalar o WordPress %s <strong>em Inglês (EUA)</strong>. Há uma chance desta atualização quebrar a sua tradução. Você pode preferir esperar que a versão localizada seja lançada.

en: The update process may take a little while, so please be patient.
pt: O processo de atualização pode demorar um pouco, portanto seja paciente.

en: WordPress &rsaquo; Update
pt: WordPress &rsaquo; Atualização

en: Update Complete
pt: Atualização concluída

en: To update themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection and click on the appropriate Update button. Check the box at the top of the Themes or Plugins section to select all and update them all at once.
pt: Para atualizar temas ou plugins nesta tela, marque as respectivas caixas de seleção e clique no botão Atualizar adequado. Marque a caixa no topo da seção Temas ou Plugins para selecionar todos e atualizá-los de uma só vez.

en: Database Update Required
pt: Necessária a atualização do banco de dados

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
pt: WordPress atualizado! Antes de prosseguir, temos que atualizar seu banco de dados para a versão mais recente.

en: No Update Required
pt: Nenhuma atualização necessária

en: Your attempt to update this plugin: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Sua tentativa de atualizar o plugin: &#8220;%s&#8221; falhou.

en: Plugin updated successfully.
pt: Plugin atualizado com sucesso.

en: Update Theme
pt: Atualizar Tema

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update automatically</a>.
pt: Há uma nova versão de %1$s disponível. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Ver detalhes da versão %4$s</a> ou <a href="%5$s">atualizar automaticamente</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
pt: Há uma nova versão do %1$s disponível. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s"> Consulte os detalhes da versão %3$s</a>. <em>A atualização automática não está disponível para este tema.</em>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Atualização disponível <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Atualizações disponíveis <span class="count">(%s)</span>

en: Plugin update failed.
pt: A atualização do plugin falhou.

en: Theme update failed.
pt: A atualização do tema falhou.

en: Theme updated successfully.
pt: Tema atualizado com sucesso.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" %5$s>update automatically</a>.
pt: Há uma nova versão de %1$s disponível. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Ver detalhes da versão %3$s</a> ou <a href="%4$s" %5$s>atualizar automaticamente</a>.

en: Update Plugin
pt: Atualizar plugin

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
pt: Há uma nova versão de %1$s disponível. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Ver detalhes da versão %3$s</a>. <em>Atualização automatica não está disponível para este plugin</em>.

en: Update package not available.
pt: Pacote de atualização não disponível.

[ctx: Post format]
en: Standard
pt: Padrão

en: Standard
pt: Padrão

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
pt: Os tipos de post não podem exceder 20 caracteres de comprimento

en: Date range:
pt: Faixa de data:

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus and custom posts.
pt: Conterá todos os seus posts, páginas, comentários, campos personalizados, termos, menus de navegação e posts personalizados.

en: Choose what to export
pt: Selecione o que exportar

en: Authors:
pt: Autores:

en: All content
pt: Todo conteúdo

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt: Este tipo de arquivo não é permitido por razões de segurança.

en: When possible, embed the media content from a URL directly onto the page. For example: links to Flickr and YouTube.
pt: Quando possível, incorporar o conteúdo de mídia a partir de um URL diretamente na página. Por exemplo: links para o Flickr e YouTube.

[ctx: Post format]
en: Audio
pt: Áudio

en: Invalid post format
pt: Formato de post inválido

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Atalhos_de_Teclado" target="_blank">Mais informação</a>

en: Open link in a new window/tab
pt: Abrir link em uma nova janela/aba

en: No search term specified. Showing recent items.
pt: Nenhum termo de busca especificado. Exibindo os mais recentes.

[ctx: column name]
en: In Response To
pt: Em resposta à

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
pt: Enviado em <a href="%1$s">%2$s as %3$s</a>

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
pt: Apenas um método de classe estática ou função podem ser usados em um hook de desinstalação.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Spam_em_Comentários" target="_blank">Documentação sobre Spam em Comentários</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Atalhos_de_Teclado" target="_blank">Documentação sobre Atalhos de Teclado</a>

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
pt: A seção Widgets Disponíveis contém todos os widgets que você pode escolher. Quando você arrasta um widget para uma barra lateral, ele será aberto para permitir que você altere suas configurações. Quando estiver satisfeito com as configurações do widget, clique no botão Salvar e o widget aparecerá em seu site. Se você clicar em Excluir, removerá o widget.

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
pt: Lembre-se de clicar em "Atualizar Mídia" para salvar os metadados inseridos ou alterados.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
pt: Observe que você recorta a imagem clicando nela (o ícone Recortar já está selecionado) e arrastando a área de recorte para a parte desejada. Depois clique em salvar para confirmar.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
pt: Apenas para imagens, clique em Editar Imagem abaixo da miniatura para abrir um editor com ícones das funções cortar, girar ou inverter imagem, bem como para desfazer e refazer as ações. As caixas do lado direito, oferecem mais opções para redimensionar ou recortar a imagem ou recortar a miniatura diferente de como a imagem original foi recortada. Clique em Ajuda nas caixas para mais informações.

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
pt: Esta tela permite que você edite cinco campos de metadados em um arquivo dentro da biblioteca de mídia.

en: The requested user does not exist.
pt: O usuário requisitado não existe.

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site.  That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
pt: Digite o email de um usuário existente na rede para convidá-lo para este site. Será enviado um email de confirmação para esta pessoa.

en: E-mail or Username
pt: Email ou Nome de Usuário

en: Add Existing User
pt: Adicionar Usuário Existente

en: Please enter a valid email address.
pt: Digite um endereço de email válido.

en: Create a brand new user and add it to this site.
pt: Crie um usuário novinho em folha e o adicione a este site.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site.  That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
pt: Digite o endereço de email ou Nome de Usuário de um usuário existente nesta rede para convidá-lo a este site. Será enviado um email a pessoa pedindo para confirmar o convite.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
pt: Passar um número inteiro de posts está obsoleto. Passe uma array de argumentos em vez disso.

[ctx: Post format]
en: Aside
pt: Nota

[ctx: Post format]
en: Gallery
pt: Galeria

[ctx: Post format]
en: Image
pt: Imagem

[ctx: Post format]
en: Quote
pt: Citação

[ctx: Post format]
en: Video
pt: Vídeo

en: Add the user without sending them a confirmation email.
pt: Adicionar o Usuário sem enviar um email de confirmação.

en: No pages found in Trash.
pt: Nenhuma página encontrada na Lixeira.

en: No pages found.
pt: Páginas não encontradas.

en: No posts found in Trash.
pt: Nenhum post encontrado na Lixeira.

en: Network Enable
pt: Ativar rede

en: Enable this theme for all sites in this network
pt: Habilitar este tema para todos os sites nesta rede

en: Shortlink
pt: URL encurtado

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them.  Repairing can take a while, so please be patient.
pt: O WordPress pode procurar por alguns problemas comuns de banco de dados e repará-los automaticamente. O reparo pode demorar um pouco, portanto seja paciente.

en: Invalid attachment ID.
pt: ID de anexo inválido.

en: Sorry, you cannot upload files.
pt: Sem permissão para fazer upload de arquivos.

en: This file no longer needs to be included.
pt: Esse arquivo não precisa mais ser incluído.

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
pt: <strong>Nota:</strong> Quaisquer personalizações que você tenha feito nos arquivos do tema serão perdidas. Considere usar <a href="%s">Temas Filhos</a> para modificações.

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Fixo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Fixos <span class="count">(%s)</span>

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
pt: Digite seu nome de usuário ou endereço de email. Você receberá um link para criar uma nova senha via email.

en: Please select one or more plugins to update.
pt: Selecione um ou mais plugins para atualizar.

en: Please select one or more themes to update.
pt: Selecione um ou mais temas para atualizar.

en: Last checked on %1$s at %2$s.
pt: Última verificação em %1$s às %2$s.

en: Check Again
pt: Verifique novamente

en: Display as dropdown
pt: Mostrar como lista suspensa

en: Large size image height
pt: Altura da imagem de tamanho grande

en: Medium size image width
pt: Largura da imagem de tamanho médio

en: Medium size image height
pt: Altura da imagem de tamanho médio

en: Large size image width
pt: Largura da imagem de tamanho grande

en: Crop thumbnail to exact dimensions
pt: Recortar a miniatura nas dimensões exatas

en: Thumbnail Height
pt: Altura da miniatura

en: Thumbnail Width
pt: Largura da miniatura

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
pt: O processo de atualização está começando. Este processo pode demorar um pouco em algumas hospedagens, portanto tenha paciência.

en: No matches found.
pt: Nenhuma ocorrência encontrada.

en: New password
pt: Nova senha

en: Confirm new password
pt: Confirmar nova senha

en: To reset your password, visit the following address:
pt: Para redefinir sua senha, visite o seguinte endereço:

en: Reset Password
pt: Redefinir senha

en: The passwords do not match.
pt: As senhas não correspondem.

en: Password Reset
pt: Redefinir senha

en: Your password has been reset.
pt: Sua senha foi redefinida.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
pt: Alguém solicitou a alteração de senha para a seguinte conta:

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
pt: Se isso foi um erro, apenas ignore este email e nada acontecerá.

en: Enter your new password below.
pt: Digite sua nova senha abaixo.

en: Invalid post
pt: Post inválido

en: Global Dashboard
pt: Painel Global

en: Edit My Profile
pt: Editar Meu Perfil

en: My Account
pt: Minha Conta

en: Manage Comments
pt: Gerenciar Comentários

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Formatando_Data_e_Hora">Documentação sobre a formatação da Data e Hora</a>.

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it to something easier to remember?
pt: Você está usando uma senha gerada automaticamente para sua conta. Você gostaria de mudá-la para algo mais fácil de lembrar?

en: Theme filters
pt: Filtros de Tema

en: Apply Filters
pt: Aplicar Filtros

en: Close filters
pt: Fechar Filtros

en: RTL Language Support
pt: Suporte à idiomas RTL (com leitura da direita para esquerda)

en: Light
pt: Claro

en: Editor Style
pt: Estilo do Editor

en: Front Page Posting
pt: Post na página inicial

en: Translation Ready
pt: Pronto para traduções

en: View comment history
pt: Ver histórico de comentários

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
pt: O Akismet foi incapaz de verificar novamente este comentário (resposta: %s)

en: Flagged as spam by %s
pt: Marcado como spam por %s

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
pt: O Akismet verificou novamente esse comentário e o marcou como spam

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
pt: <a href="%s">Atualize o WordPress</a> para a versão mais recente, ou <a href="%s">faça o downgrade para a versão 2.4 do plugin Akismet</a>.

en: Un-spammed by %s
pt: Desmarcado como spam por %s

en: Akismet re-checked and cleared this comment
pt: O Akismet verificou esse comentário novamente e o liberou

en: Options:
pt: Opções:

en: You are not allowed to edit this comment.
pt: Sem permissão para editar esse comentário.

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
pt: Para executar a ação solicitada, o WordPress precisa acessar seu servidor web.

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
pt: "caller_get_posts" está obsoleta. Use "ignore_sticky_posts" em vez disso.

en: New Link Category Name
pt: Nome da nova Categoria de Links

en: Add New Link Category
pt: Adicionar nova Categoria de Links

en: Update Link Category
pt: Atualizar Categoria de Links

en: All Link Categories
pt: Todas as Categorias de Links

en: Search Link Categories
pt: Pesquisar Categorias de Links

en: Link Category
pt: Categoria de Link

en: Current page
pt: Página atual

en: Go to the previous page
pt: Ir para a página anterior

en: No items found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Go to the next page
pt: Ir para a próxima página

en: Go to the last page
pt: Ir para a última página

en: 1 item | %s items
pt[0]: 1 item
pt[1]: %s itens

en: No matching users were found.
pt: Nenhum usuário correspondente foi encontrado.

en: No themes match your request.
pt: Nenhum tema corresponde à sua solicitação.

en: Go to the first page
pt: Ir para a primeira página

en: Search Sites
pt: Pesquisar sites

en: Create a New User
pt: Criar Novo Usuário

en: You have %1$s and %2$s.
pt: Você possui %1$s e %2$s.

en: %s user | %s users
pt[0]: %s usuário
pt[1]: %s usuários

en: Network Admin
pt: Painel da Rede

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
pt: <strong>Importante:</strong> antes de atualizar, <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Backups_no_WordPress">faça o backup de seu banco de dados e arquivos</a>. Para ajuda com atualizações, visite a página do Codex <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Atualizando_o_WordPress">Atualizando o WordPress</a>.

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
pt: <h1>Não foi possível selecionar o banco de dados</h1>
    <p>Foi possível conectar o servidor de banco de dados (o que significa que os seus nome de usuário e senha estão ok), mas não foi possível selecionar o banco de dados <code>%1$s</code>.</p>
    <ul>
    <li>Tem certeza que este banco de dados existe?</li>
    <li>O usuário <code>%2$s</code> possui permissão para usar o banco de dados <code>%1$s</code>?</li>
    <li>Em alguns sistemas o nome do seu banco de dados possui como prefixo o seu nome de usuário, portanto ele seria algo como <code>username_%1$s</code>. Pode ser este o problema?</li>
    </ul>
    <p>Se você não sabe como configurar seu banco de dados você deveria <strong>contatar o seu servidor</strong>. Se nada der certo, você pode encontrar ajuda nos <a href="http://br.forums.wordpress.org">Fóruns de Suporte do WordPress</a>.</p>

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
pt: (O registro foi desativado. Somente membros deste site podem comentar.)

en: You can update to <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
pt: Atualize para o <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automaticamente ou faça o download do pacote e instale manualmente:

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
pt: Os novos usuários receberão um email informando que eles foram adicionados como usuários em seu site. Por padrão, este email também conterá suas senhas. Desmarque a caixa se você não quiser que a senha seja incluída no email de boas-vindas.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">View version %3$s details</a>.
pt: Há uma nova versão de %1$s disponível. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%1$s">Ver detalhes da versão %3$s</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>.
pt: Há uma nova versão de %1$s disponível. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">Ver detalhes da versão %3$s</a>.

en: Go to themes page
pt: Ir para página de temas

en: Item moved to the Trash. | %s items moved to the Trash.
pt[0]: Item movido para a Lixeira.
pt[1]: %s itens movidos para a Lixeira.

en: Go to plugins page
pt: Ir para página de plugins

en: Go to WordPress Updates page
pt: Ir para página de atualizações do WordPress

en: Spam Blocked
pt: Spam bloqueado

en: %s (Pending)
pt: %s (Pendente)

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
pt: Clique em Salvar Menu para tornar públicos os itens de menu pendentes.

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
pt: Você deve <a href="%1$s">digitar sua chave API do Akismet</a> para que ele funcione.

en: For many people, <a href="%1$s">Akismet</a> will greatly reduce or even completely eliminate the comment and trackback spam you get on your site. If one does happen to get through, simply mark it as "spam" on the moderation screen and Akismet will learn from the mistakes. If you don't have an API key yet, you can get one at <a href="%2$s">Akismet.com</a>.
pt: Para muitas pessoas, o <a href="%1$s">Akismet</a> reduzirá bastante ou até mesmo eliminará completamente os spams em comentários e trackbacks que você recebe em seu site. Se algum spam vazar, simplesmente marque-o como "spam" na tela de moderação e o Akismet aprenderá com seus próprios erros. Se você não possui uma chave API ainda, você pode obter uma no site <a href="%2$s">Akismet.com</a>.

en: Akismet API Key
pt: Chave API do Akismet

en: <a href="http://akismet.com/get/">What is this?</a>
pt: <a href="http://akismet.com/get/">O que é isto?</a>

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
pt: O seu servidor funciona com a versão %1$s do PHP, mas o WordPress %2$s necessita pelo menos da versão %3$s.

en: Create a New Site
pt: Criar um Novo Site

[ctx: items per page (screen options)]
en: Media items
pt: Itens de mídia

[ctx: comments per page (screen options)]
en: Comments
pt: Comentários

[ctx: users per page (screen options)]
en: Users
pt: Usuários

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
pt: Imagens de exatamente <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> serão usadas no formato original

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Usando_Temas" target="_blank">Documentação sobre Adição de Novos Temas</a>

en: Crop and Publish
pt: Recortar e Publicar

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the Save Changes button.
pt: Alguns temas vêm com imagens de fundo adicionais inclusas. Se você ver múltiplas imagens exibidas, selecione uma que você goste e clique no botão Salvar Alterações.

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo Trackback para o post "%s" está aguardando sua aprovação.

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="http://codex.wordpress.org/Child_Themes" target="_blank">child theme</a> instead.
pt: Ao atualizar para uma versão mais recente do mesmo tema, as alterações feitas serão substituídas. Para evitar isso, considere criar um <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Temas_Filhos" target="_blank">Temas Filho</a>.

en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your <code>/wp-content/plugins</code> directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
pt: Encontre plugins adicionais para seu site usando o recurso <a href="%1$s">Navegador/Instalador de plugins</a> ou navegando pelo <a href="%2$s" target="_blank">Diretório de plugins do WordPress</a> diretamente e instalando novos plugins manualmente. Para instalar um plugin manualmente, normalmente você só precisa fazer o upload dos arquivos do plugin para seu diretório <code>/wp-content/plugins</code>. Quando o plugin estiver instalado, você pode ativá-lo aqui.

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
pt: XFN é a sigla de <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network (Rede XHTML de amigos)</a>, que é opcional. O WordPress permite a geração de atributos XFN para mostrar como você está relacionado aos autores/donos dos sites para os quais você está criando link.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Gerenciando_Plugins" target="_blank">Documentação sobre Gerenciamento de Plugins</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Tags_de_Modelos" target="_blank">Documentação sobre Tags de Modelos</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Editando_Arquivos" target="_blank">Documentação sobre Edição de Arquivos</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Usando_Temas" target="_blank">Documentação sobre Como Usar Temas</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
pt: <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Desenvolvimento_de_Temas" target="_blank">Documentação sobre Desenvolvimento de Temas</a>

en: FTP Password
pt: Senha de FTP

en: FTP Username
pt: Nome de Usuário de FTP

en: FTP/SSH Password
pt: Senha de FTP/SSH

en: FTP/SSH Username
pt: Nome de Usuário de FTP/SSH

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
pt: Escolha o que será mostrado na página principal de seu site. Podem ser posts em ordem cronológica invertida (blog clássico), ou uma página fixa/estática. Para configurar uma página estática, primeiro você precisa criar duas <a href="%s">páginas</a>. Uma será a página principal e a outra será aquela onde seus posts serão exibidos.

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
pt: Os campos opcionais permitem que você personalize os nomes base da &#8220;categoria&#8221; e &#8220;tag&#8221; que aparecerão nos URLs dos arquivos. Por exemplo, a página que lista todos os posts na categoria &#8220;Sem categoria&#8221; poderia ser <code>/topicos/sem-categoria</code> ao invés de <code>/categoria/sem-categoria</code>.

en: The following themes are installed but incomplete. Themes must have a stylesheet and a template.
pt: Os seguintes temas estão instalados mas incompletos! Os temas devem possuir uma folha de estilos e um modelo.

en: <strong>Plugins</strong> - Features the most popular, newest, and recently updated plugins from the WordPress.org Plugin Directory.
pt: <strong>Plugins</strong> - Destaca os plugins mais populares, mais recentes e atualizados recentemente do diretório de plugins do WordPress.org.

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
pt: Quando você atribui múltiplas categorias ou tags a um post, somente uma pode aparecer no link permanente: a categoria com numeração mais baixa. Isto se aplica se sua estrutura personalizada inclui <code>%categoria%</code> ou <code>%tag%</code>.

en: If you pick an option other than Default, your general URL path with structure tags, terms surrounded by <code>%</code>, will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
pt: Se escolher uma opção não-padrão, o caminho do seu URL base com estrutura de tags, termos envoltos por <code>%</code>, também aparecerão no campo de estrutura personalizada e esse caminho poderá ser modificado ainda mais lá.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
pt: Muitos temas mostram alguns widgets de barra lateral por padrão até que você edite suas barras laterais, mas eles não são exibidos automaticamente em sua ferramenta de gerenciamento de barra lateral. Depois que você alterar o seu primeiro widget, você pode readicionar os widgets padrão a partir da área Widgets Disponíveis.

en: The template files are located in <code>%2$s</code>. The stylesheet files are located in <code>%3$s</code>. <strong>%4$s</strong> uses templates from <strong>%5$s</strong>. Changes made to the templates will affect both themes.
pt: Os arquivos modelo estão localizados em <code>%2$s</code>. Os arquivos de folhas de estilos estão localizados em <code>%3$s</code>. <strong>%4$s</strong> usa modelos de <strong>%5$s</strong>. Alterações feitas nos modelos afetarão os dois temas.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
pt: Se você quiser remover o widget, mas salvar suas configurações para uso no futuro, apenas arraste-o para a área Widgets Inativos. Você pode adicioná-los de volta a qualquer hora. Isto é especialmente útil quando você troca de tema com menos ou diferentes áreas de widget.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
pt: Para adicionar um novo usuário ao seu site, clique no botão Adicionar Novo no topo da tela ou Adicionar Novo na seção Usuários do menu.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
pt: Configure dimensões máximas para imagens inseridas em seu conteúdo escrito, você também pode inserir imagens em dimensão total.

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting a popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
pt: Se você souber o que você está procurando, Pesquisar é sua melhor aposta. A tela de pesquisa possui opções para pesquisar por um termo, autor ou tag particulares no diretório de plugins do WordPress.org. Pesquise também selecionando as tags populares. As tags em tamanho maior significam que há mais plugins com aquelas tags.

en: The Embed option allows you embed a video, image, or other media content into your content automatically by typing the URL (of the web page where the file lives) on its own line when you create your content.
pt: A opção de Incorporar permite que vídeos,  imagens ou outras mídias, sejam inseridas ao seu conteúdo, automaticamente, ao digitar o URL (da página web do arquivo) quando criar seu conteúdo.

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
pt: A maioria dos temas exibem o título do site no topo de toda página, na barra de títulos do navegador, e como o identificador para feeds. O resumo também é exibido por muitos temas.

en: <strong>Order</strong> - Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
pt: <strong>Ordem</strong> - As páginas são normalmente organizadas alfabeticamente, mas você pode escolher sua própria ordem digitando um número (1 para primeiro, etc.) neste campo.

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
pt: Digite suas credenciais de FTP ou SSH para continuar.

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
pt: Digite suas credenciais FTP para continuar.

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
pt: Se você não lembrar suas credenciais, você deve contatar o seu servidor de hospedagem.

en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your <code>/wp-content/themes</code> directory.
pt: Você pode fazer upload de temas manualmente, se você já tiver feito o download do arquivo ZIP para seu computador (certifique-se que a origem seja uma fonte confiável e original). Você também pode fazer da forma tradicional e copiar via FTP a pasta de um tema baixado para dentro de seu diretório <code>/wp-content/themes</code>.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
pt: O seu perfil contém informação sobre você (sua &#8220;conta&#8221;) assim como algumas informações pessoais relacionadas ao uso do WordPress.

en: Pages are similar to Posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest Pages under other Pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of Pages.
pt: As páginas são similares aos posts, possuem título, corpo de texto e metadados associados, mas são diferentes porque não fazem parte do fluxo cronológico do blog, são um tipo de posts permanentes. As páginas não são categorizadas e não possuem tags, mas podem possuir uma hierarquia. Você pode aninhar páginas sob outras páginas tornando uma &#8220;mãe&#8221; de outras, criando um grupo de páginas.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> - Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
pt: <strong>Enviar Trackbacks</strong> - Os Trackbacks são uma forma de avisar sistemas de blogs antigos que você fez links para eles. Digite os URL(s) para os quais você deseja enviar Trackbacks. Se você fizer links para outros sites WordPress eles serão notificados automaticamente usando Pingbacks e este campo é desnecessário.

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
pt: Colaboradores podem escrever e gerenciar seus próprios posts, mas não podem publicá-los ou fazer upload de arquivos de mídia.

en: Administrators have access to all the administration features.
pt: Administradores possuem acesso a todos os recursos de administração.

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Lookup takes you to a web page about that particular function.
pt: O menu de documentação abaixo do editor, lista as funções PHP reconhecidas no arquivo do plugin. Ao clicar em Pesquisar, você será levado a uma página sobre aquela função específica.

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
pt: Use o editor para fazer alterações em quaisquer arquivos PHP de plugins. Fique ciente que se você as fizer, as atualizações de plugins irão sobrescrevê-las.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
pt: Adicione links aqui para serem exibidos em seu site, geralmente usando <a href="%s">Widgets</a>. Por padrão, os links para vários sites da comunidade WordPress são incluídos como exemplos.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
pt: Se excluir um link, ele será removido permanentemente, já que ainda não existe uma funcionalidade de Lixeira para os Links.

en: Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure; just click on the Update button when it says a new version is available.
pt: Atualizar a sua instalação WordPress é um procedimento simples de apenas um clique, basta clicar no botão Atualizar, quando ele disser que uma nova versão está disponível.

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
pt: Não esqueça de clicar no botão Salvar Alterações quando tiver terminado.

en: If you want to discard your custom header and go back to the default included in your theme, click on the buttons to remove the custom image and restore the original header image.
pt: Se quiser descartar o cabeçalho personalizado e voltar para o cabeçalho padrão incluído no seu tema, clique nos botões para remover a imagem personalizada e restaure a imagem do cabeçalho original.

en: To use a background image, simply upload it, then choose your display options below. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
pt: Para usar uma imagem de fundo, faça o upload dela, em seguida escolha as opções de exibição abaixo. Você pode exibir a imagem uma única vez, ou repeti-la lado a lado para preencher a tela. Você pode ter sua imagem fixa no local, para que o o conteúdo do seu site se mova em cima dele, ou você pode configurar para ela rolar com o seu site.

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
pt: Personalize a aparência de seu site sem tocar em qualquer código do tema, usando um fundo personalizado. O seu fundo pode ser uma imagem ou uma cor.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately.
pt: Configure uma imagem de cabeçalho para seu site. Apenas faça o upload da imagem e recorte, o novo cabeçalho irá para o ar imediatamente.

en: <strong>Slug</strong> - The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
pt: <strong>Slug</strong> - O &#8220;slug&#8221; é uma versão amigável do URL do nome. Normalmente ele é todo em minúsculas e contém letras, números e hifens.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
pt: Você também pode criar posts com o <a href="%s">bookmarklet Publica Isso</a>.

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation.  If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
pt: O plugin gerou %d caracteres <strong>inesperados</strong> durante a ativação. Se você notar mensagens como &#8220;headers already sent&#8221;, problemas com os feeds ou outros, tente desativar ou remover este plugin.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
pt: O seu nome de usuário não pode ser mudado, mas você pode usar outros campos para digitar seu nome real ou apelido e alterar qual nome é exibido em seus posts.

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
pt: Os campos obrigatórios são indicados, os restantes são oopcionais. Informações de perfil somente serão exibidas se seu tema for configurado para exibi-las.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
pt: Lembre-se de clicar no botão Atualizar Perfil quando tiver terminado.

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
pt: Os editores podem publicar posts, gerenciar posts assim como gerenciar posts de outras pessoas, etc.

en: Background Repeat
pt: Repetir plano de fundo

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
pt: Modere o comentário a partir desta tela usando a caixa Status, onde você também pode alterar a hora do comentário.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
pt: Edite a informação deixada em um comentário se necessário. Isto é sempre útil quando você notar que um comentarista cometeu um erro ortográfico.

en: Background Attachment
pt: Plano de fundo fixo

en: Automatically add new top-level pages
pt: Adicionar automaticamente novas páginas de nível principal.

en: Enter menu name here
pt: Digite o nome do menu aqui

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display, whether to show full text or a summary, and the character set encoding.
pt: Controle a exibição de seu conteúdo em feeds RSS, incluindo o número máximo de posts a exibir, se deve ser mostrado o texto completo ou o resumo e a codificação do conjunto de caracteres.

en: UTC means Coordinated Universal Time.
pt: UTC significa Coordinated Universal Time (Horário Universal Coordenado).

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
pt: Os campos nesta tela determinam algumas informações básicas da configuração de seu site.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
pt: Esta tela contém as configurações que afetam a exibição de seu conteúdo.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
pt: Clique em Salvar Alterações no final desta tela para que as novas configurações tenham efeito.

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
pt: O URL do WordPress e o URL do site podem ser os mesmos (exemplo.com) ou diferentes, por exemplo, ter os arquivos principais do WordPress (exemplo.com/wordpress) em um subdiretório ao invés do diretório raiz.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
pt: As caixas para nome de links, endereço e descrição possuem posição fixa, enquanto que as outras podem ser reposicionadas arrastando e soltando-as. Você também pode esconder caixas que você não usa na aba Opções de tela, ou minimizando as caixas clicando em suas barras de título.

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
pt: Enquanto o seu site é atualizado, ele estará em modo de manutenção. Assim que suas atualizações estiverem completas, o seu site voltará ao normal.

en: Your plugins are all up to date.
pt: Todos os seus plugins estão atualizados.

en: You have the latest version of WordPress.
pt: Você possui a última versão do WordPress.

en: Your themes are all up to date.
pt: Todos os seus temas estão atualizados.

en: An updated version of WordPress is available.
pt: Uma versão atualizada do WordPress está disponível.

en: Function Name&hellip;
pt: Nome da função

en: Activate importer
pt: Ativar o importador

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
pt: Adicione ou edite links nesta tela ao digitar informações em cada caixa. Somente o endereço do link e o nome (o texto que você quer que seja exibido em seu site como o link) são campos obrigatórios.

en: Return to Importers
pt: Retornar aos importadores

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
pt: Ativar o plugin e importar

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
pt[0]: Um comentário sobre %2$s
pt[1]: %1$s comentários sobre %2$s

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
pt: Para converter seletivamente categorias em tags, use o <a href="%s">conversor de categoria em tag</a>.

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>
pt: As tags podem ser convertidas seletivamente em categorias usando o <a href="%s">conversor de tag em categoria</a>

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
pt: Início: %s

en: ERROR:
pt: ERRO:

en: The <strong>%s</strong> importer is invalid or is not installed.
pt: O importador <strong>%s</strong> é inválido ou não está instalado.

en: Page Attributes
pt: Atributos de Página

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
pt: Precisa de ajuda? Use a aba Ajuda na parte superior direita de sua tela.

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
pt: Esta tela lista links para plugins que importam dados de outros blogs/plataformas gerenciadoras de conteúdo. Escolha a plataforma da qual deseja importar dados e clique em Instalar Agora quando solicitado. Se sua plataforma não está listada, clique no link para navegar para o repositório de plugins e pesquisar por outro plugin para sua plataforma.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
pt: Uma vez criado, o arquivo WXR pode ser importado por qualquer outro site WordPress ou por outra plataforma capaz de ler este formato.

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
pt: Personalize a apresentação desta tela usando as Opções de Tela e/ou a lista suspensa de filtros acima da tabela de links.

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
pt: Escolha um plugin para editar no menu do canto superior direito e clique no botão Selecionar. Escolha um arquivo para carregar no editor e faça suas mudanças. Não esqueça de salvar (Atualizar arquivo) quando terminar.

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
pt: Na maior parte das vezes, os plugins funcionam bem com o núcleo do WordPress e outros plugins. Porém, algumas vezes o código de um plugin pode atrapalhar outro plugin provocando problemas de compatibilidade. Se o seu site começar a fazer coisas estranhas, isto pode ser o problema. Tente desativar todos os seus plugins e reativá-los em várias combinações até isolar qual ou quais provocaram o problema.

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured, Popular, Newest, and Recently Updated plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
pt: Se você somente quiser ter uma ideia do que está disponível, navegue pelos plugins em Destaques, Populares, Mais Recentes e Atualizados Recentemente, usando os links na parte superior esquerda desta tela. Estas seções mudam regularmente.

en: You can see your active theme at the top of the screen. Below are the other themes you have installed that are not currently in use. You can see what your site would look like with one of these themes by clicking the Preview link. To change themes, click the Activate link.
pt: O tema ativo aparece no topo desta tela. Abaixo estão outros temas instalados que no momento não estão em uso. Você pode ver como ficaria o seu site com um destes temas clicando no link Visualizar. Para mudar de tema, clique no link Ativar.

en: Aside from the default theme included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
pt: A não ser o tema padrão incluído com sua instalação do WordPress, os outros temas são desenvolvidos por terceiros.

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Lookup takes you to a web page with reference material about that particular function.
pt: Para arquivos PHP, use a lista suspensa de Documentação para funções reconhecidas naquele arquivo, o que o leva para uma página com referências sobre aquela função em particular.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
pt: Widgets podem ser utilizados múltiplas vezes. Você pode dar um título a cada widget, para exibição no seu site, mas isto não é obrigatório.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
pt: Ativar o Modo de Acessibilidade, via Opções de Tela, permite que você use os botões Adicionar e Editar em vez de arrastar e soltar.

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
pt: Use o Editor de temas para editar arquivos CSS ou PHP que façam parte do seu tema.

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of all the template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
pt: Comece escolhendo um tema da lista suspensa e clique em Selecionar. Uma lista é exibida com todos os arquivos do Modelo. Clique no nome de um arquivo para o carregar na tela de edição.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
pt: Os widgets são seções independentes de conteúdo que podem ser colocadas em qualquer área de widgets fornecidas pelo seu tema (normalmente chamadas de barra lateral). Para preencher suas barras laterais/áreas de widget, arraste e solte as barras de título para a área desejada. Por padrão, somente a primeira área é expandida. Para preencher áreas de widgets adicionais, clique em suas barras de título para expandi-las.

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter. Alternately, you can browse the themes that are Featured, Newest, or Recently Updated. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
pt: Pesquise temas por palavra-chave, autor, tag, ou seja mais específico e pesquise pelos critérios listados no filtro de recursos. Opcionalmente, você pode navegar pelos temas que são Destaques, Mais Recentes ou Atualizados Recentemente. Quando encontrar um tema que goste, você pode visualizá-lo ou instalá-lo.

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
pt: <strong>Conselho:</strong> pense com bastante cuidado se você estiver editando o tema em uso atualmente, pois isto pode quebrar seu site.

en: After typing in your edits, click Update File.
pt: Depois de fazer a edição, clique em Atualizar arquivo.

en: (no parent)
pt: (sem mãe)

en: <strong>Template</strong> - Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
pt: <strong>Modelo</strong> - alguns temas possuem modelos personalizados que você pode usar para certas páginas que devem possuir recursos adicionais ou layouts personalizados. Se for o caso, você verá eles neste menu suspenso.

en: <strong>Parent</strong> - You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
pt: <strong>Mãe</strong> - Você pode organizar suas páginas hierarquicamente. Por exemplo, você pode ter uma página &#8220;Sobre&#8221; que possui as páginas &#8220;Minha vida&#8221; e &#8220;Meu cachorro&#8221; sob ela. Não há limites para quantos níveis de páginas você pode aninhar.

en: All updates have been completed.
pt: Todas as atualizações foram concluídas.

en: Select menu items (pages, categories, links) from the boxes at left to begin building your custom menu.
pt: Selecione os itens de menu (páginas, categorias, links) das caixas à esquerda para começar a montar seu menu personalizado.

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
pt: Ao adicionar uma nova tag nesta tela, você preencherá os seguintes campos:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
pt: Você pode usar categorias para definir seções de seu site e grupo ed posts relacionados. A categoria padrão &#8220;Sem categoria&#8221; até que você altere-a em suas <a href="%s">Configurações de Escrita</a>.

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
pt: Qual é a diferença entre categorias e tags? Normalmente, as tags são palavras-chave ad-hoc que identificam informações importantes em seu post (nomes, assuntos, etc.) que podem ou não ocorrer em outros posts, enquanto categorias são seções pré-determinadas. Se você pensar em seu site como um livro, as categorias são como o índice e as tags são como termos no índice.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
pt: Mude a exibição desta tela usando a aba Opções de Tela para configurar quantos itens são exibidos de cada vez e para mostrar/ocultar colunas na tabela.

en: <strong>Description</strong> - The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
pt: <strong>Descrição</strong> - a descrição não é proeminente por padrão, porém alguns temas podem exibi-la.

en: <strong>Parent</strong> - Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
pt: <strong>Mãe</strong> - As categorias, diferente das tags, podem possuir hierarquia. Você pode ter uma categoria Samba e sob ela ter subcategorias para Bossa Nova e Chorinho. Totalmente opcional. Para criar uma subcategoria, apenas escolha outra categoria do menu suspenso Mãe.

en: <strong>Name</strong> - The name is how it appears on your site.
pt: <strong>Nome</strong> - O Nome é como ela aparece no seu site.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
pt: Quando adicionar uma nova categoria nesta tela, você preencherá os seguintes campos:

en: You can narrow the list by file type/status using the text link filters at the top of the screen. You also can refine the list by date using the dropdown menu above the media table.
pt: Você pode restringir a lista por tipo/status de arquivo usando os filtros de links de texto no topo da tela. Você também pode refinar a lista pela data usando a lista suspensa acima da tabela de mídias.

en: Header Image
pt: Imagem de cabeçalho

en: Default Images
pt: Imagens padrão

en: Crop Header Image
pt: Cortar Imagem do Cabeçalho

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
pt: Isto irá remover a Remover a Imagem de Cabeçalho. Você não poderá restaurar nenhuma personalização.

en: You can upload a custom header image to be shown at the top of your site instead of the default one. On the next screen you will be able to crop the image.
pt: Faça upload de uma imagem personalizada de cabeçalho para ser exibida no topo de seu site, em vez da imagem padrão. Na próxima tela, você pode recortar sua imagem.

en: Remove Header Image
pt: Remover a Imagem de Cabeçalho

en: Reset Image
pt: Redefinir imagem

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
pt: Isto irá restaurar a imagem de cabeçalho original. Você não poderá restaurar nenhuma personalização.

en: Restore Original Header Image
pt: Restaurar Imagem de Cabeçalho original

en: Display Text
pt: Texto de exibição

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: If you want to hide header text, add <strong>#blank</strong> as text color.
pt: Se você quer esconder o texto de cabeçalho, coloque <strong>#blank</strong> como cor de texto.

en: Reset Text Color
pt: Redefinir cor do texto

en: This will restore the original header text. You will not be able to restore any customizations.
pt: Isto irá restaurar o texto de cabeçalho original. Você não poderá restaurar nenhuma personalização.

en: Restore Original Header Text
pt: Restaurar texto de cabeçalho original

en: Image Upload Error
pt: Erro no envio da imagem

en: You need Javascript to choose a part of the image.
pt: Você precisa do Javascript para escolher uma parte da imagem.

en: A yellow row means the comment is waiting for you to moderate it.
pt: A linha amarela significa que o comentário está esperando pela sua moderação.

en: Edit this item
pt: Editar este item

en: Edit this item inline
pt: Editar este item diretamente

en: Restore this item from the Trash
pt: Recuperar este item da Lixeira

en: Move this item to the Trash
pt: Mover este item para a Lixeira

en: Delete this item permanently
pt: Excluir este item permanentemente

en: Allow comments.
pt: Permitir comentários.

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
pt: Instalar o importador do LiveJournal para importar posts do LiveJournal usando sua API.

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
pt: Desculpe, você completou sua cota de armazenamento (%s MB).

en: The current theme does not natively support menus, but you can use the &#8220;Custom Menu&#8221; widget to add any menus you create here to the theme&#8217;s sidebar.
pt: O tema atual não suporta menus nativamente, mas você pode usar o widget &#8220;Menu Personalizado&#8221; para adicionar qualquer menu criado aqui à barra lateral do tema.

en: Return to WordPress Updates
pt: Retornar para as atualizações do WordPress

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
pt: <strong>Publicar</strong> - Você pode definir os termos de publicação de seu post na caixa Publicar. Para Status, Visibilidade, e Publicar (imediatamente), clique no link Editar para mostrar mais opções. Visibilidade inclui opções para proteger um post por senha ou torná-lo fixo no topo do seu blog por tempo indeterminado. Publicar (imediatamente) permite definir uma data futura ou passada e a hora, assim você pode programar um post para ser publicado no futuro ou retroagir um post.

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
pt: <strong>Imagem destacada</strong> - Isto permite que você associe uma imagem ao seu post, sem inseri-la. Isso geralmente é útil apenas se o seu tema usa a imagem destacada como uma miniatura do post na página principal, um cabeçalho personalizado, etc

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
pt: <strong>Título</strong> - Digite um título para seu post. Depois que você fizer isto, logo abaixo verá o link permanente, que você pode editar.

en: <strong>Discussion</strong> - You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
pt: <strong>Discussão</strong> - Você pode ligar e desligar os comentários e pings, e se houver comentários sobre o post, você pode ver e moderá-los aqui.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
pt: Você pode refinar a lista para mostrar apenas posts de uma categoria específica, ou de um mês específico usando as listas suspensas acima da lista de posts. Clique no botão Filtrar após fazer sua seleção. Você também pode refinar a lista clicando no autor, categoria ou tag do post na lista de posts.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
pt: Veja seus posts em uma lista de títulos simples ou com o resumo. Escolha a visualização que preferir, clicando nos ícones no canto superior direito da lista de posts.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
pt: Você pode ocultar/exibir colunas com base em suas necessidades e decidir quantos posts listar por tela usando a aba Opções de Tela.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
pt: Você pode filtrar a lista de posts por status usando os links acima à esquerda para mostrar Todos, Publicados, Rascunhos, ou os movidos para a Lixeira. A visualização padrão exibe todos os posts.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
pt: Você pode personalizar a exibição da tela de várias maneiras:

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
pt: Ao passar o cursor sobre uma linha na lista de posts, serão exibidos os Links de Ação que lhe permitem administrar o seu post. Você pode realizar as seguintes ações:

en: Custom Menu
pt: Menu Personalizado

en: Use this widget to add one of your custom menus as a widget.
pt: Use este Widget para adicionar um dos seus Menus Personalizados como um Widget.

en: Search Installed Plugins
pt: Pesquisar plugins instalados

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
pt[0]: Seu tema suporta %s menu. Selecione qual menu você quer utilizar.
pt[1]: Seu tema suporta %s menus. Selecione qual menu aparece em cada área.

en: <strong>Incoming Links</strong> - Shows links to your site found by Google Blog Search.
pt: <strong>Links de entrada</strong> - Mostra links que apontam para o seu site achados pelo Google Blog Search.

en: <strong>QuickPress</strong> - Allows you to create a new post and either publish it or save it as a draft.
pt: <strong>QuickPress</strong> - Permite a criação de um novo post e publicá-lo ou salvá-lo como rascunho.

en: <strong>Recent Drafts</strong> - Displays links to the 5 most recent draft posts you&#8217;ve started.
pt: <strong>Rascunhos Recentes</strong> - Exibe links para os 5 rascunhos de posts mais recentes que você começou a editar.

en: <strong>Right Now</strong> - Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
pt: <strong>Agora</strong> - Exibe um resumo do conteúdo do seu site e identifica qual o tema e a versão do WordPress que você está usando.

en: <strong>Recent Comments</strong> - Shows the most recent comments on your posts (configurable, up to 30) and allows you to moderate them.
pt: <strong>Comentários Recentes</strong> - Exibe os comentários mais recentes em seus posts (configurável para até 30) e permite a você moderá-los.

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
pt: Seu tema não suporta menus de navegação ou widgets.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload due to an error
pt: &#8220;%s&#8221; falhou no upload devido a um erro

en: Post published. <a href="%s">View post</a> | <a href="%s">Edit post</a>
pt: Post publicado. <a href="%s">Ver post</a> | <a href="%s">Editar post</a>

en: Draft saved. <a href="%s">Preview post</a> | <a href="%s">Edit post</a>
pt: Rascunho salvo. <a href="%s">Visualizar post</a> | <a href="%s">Editar post</a>

en: Categories and Tags Converter
pt: Conversor de Categorias e Tags

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
pt: Instale o conversor de categoria/tag para coverter categorias existentes para tags, ou tags para categorias, seletivamente.

en: New pingback on your post "%s"
pt: Novo pingback para o seu post "%s"

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo pingback para o post "%s" está esperando sua aprovação.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
pt: Um novo comentário sobre o post "%s" está esperando sua aprovação.

en: New trackback on your post "%s"
pt: Novo trackback para o seu post "%s"

en: New comment on your post "%s"
pt: Novo comentário sobre seu post "%s"

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
pt: Há uma mudança pendente de seu email para <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancelar</a>

en: Most Recent
pt: Mais Recentes

en: End Date
pt: Data Final

en: Start Date
pt: Data Inicial

en: A term with the name provided already exists.
pt: Um termo com o nome fornecido já existe.

en: No Repeat
pt: Sem repetição

en: XHTML Friends Network
pt: Rede de amigos XHTML

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
pt: <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr> Válido

en: %1$s and %2$s.
pt: %1$s e %2$s.

en: F, Y
pt: F \\d\\e Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
pt: Você está no arquivo do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
pt: Você está no arquivo de %3$s do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: Comments are closed.
pt: Os comentários estão fechados.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
pt: Você está no arquivo do ano de %3$s do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
pt: Conectado como <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
pt: Conectado como <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Desconectar desta conta">Desconectar&raquo;</a>

en: Submit Comment
pt: Enviar comentário

en: %1$s is proudly powered by %2$s
pt: %1$s é orgulhosamente mantido com %2$s

en: <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>
pt: <abbr title="Universal Resource Locator (Localizador Universal de Recursos)">URL</abbr>

en: Your Comment
pt: Seu comentário

en: Say It!
pt: Comente!

en: Close this window.
pt: Fechar esta janela.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
pt: Nenhum post encontrado com estes critérios.

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
pt: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, uma plataforma semântica de vanguarda para publicação pessoal"><strong>WordPress</strong></a>

en: Log out of this account
pt: Sair desta conta

en: Log out &raquo;
pt: Sair &raquo;

en: Mail (will not be published)
pt: Email (não será publicado)

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
pt: Você pode usar estas tags <strong>XHTML:</strong>: <code>%s</code>

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
pt: Você pesquisou nos arquivos do blog <a href="%1$s/">%2$s</a> por <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. Se não encontrou o que queria nestes resultados, você pode tentar um destes links.

en: l, F jS, Y
pt: I, j \\d\\e F \\d\\e Y

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
pt: Você está no arquivo do dia %3$s do blog <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
pt: Você está no arquivo da categoria %s.

en: %d queries. %s seconds.
pt: %d consultas. %s segundos.

en: Comments (RSS)
pt: Comentários (RSS)

en: Entries (RSS)
pt: Entradas (RSS)

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
pt: Quebras de linhas e parágrafos são automáticos, os endereços de email nunca são exibidos, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> permitido: <code>%s</code>

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt: Este post é protegido por senha. Digite a senha para ver os comentários.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
pt: Esta página foi validada como XHTML 1.0 Transitional

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
pt: Os comentários estão fechados.

en: %1$s - Comments on %2$s
pt: %1$s - Comentários sobre %2$s

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
pt: Feed <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> para comentários sobre este post.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
pt: O <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> de TrackBack deste post é: <em>%s</em>

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
pt: por %1$s &#8212; %2$s em <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

[ctx: Screen Options]
en: Show on screen
pt: Mostrar na tela

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
pt: Instalar o importador do WordPress para importar posts, páginas, comentários, campos personalizados, categorias e tags de um arquivo de exportação do WordPress.

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
pt: Instalar o impostador de RSS para importar de um feed RSS

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
pt: Instalar o importador de lista de links para importar links no formato OPML.

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
pt: Instale o importador do Movable Type para importar posts e comentários de um blog Movable Type ou Typepad.

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
pt: Instale o importador do Blogger para importar posts, comentários e usuários de um blog Blogger.

en: Install importer
pt: Instale o importador

[ctx: revisions column name]
en: New
pt: Novas

[ctx: revisions column name]
en: Old
pt: Antigas

[ctx: revisions column name]
en: Date Created
pt: Data de criação

en: Choose from the most used tags
pt: Escolha entre as tags mais usadas

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
pt: Estilos

[ctx: verb]
en: Clear
pt: Limpar

[ctx: Taxonomy Description]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: Taxonomy Name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Taxonomy Parent]
en: Parent
pt: Pai

[ctx: adjective]
en: Pending
pt: Pendente

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
pt: Marcar como spam

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
pt: Você pode usar estas tags e atributos de <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>: %s

en: Background Image
pt: Imagem de Fundo

en: Remove Background Image
pt: Remover Imagem de fundo

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
pt: Comentários em &#8220;%s#8221;

en: The Walker class named <strong>%s</strong> does not exist.
pt: A classe Walker nomeada <strong>%s</strong> não existe.

en: Show advanced menu properties
pt: Mostrar propriedades avançadas de menu

[ctx: Columns]
en: Show on screen
pt: Mostrar na tela

[ctx: Metaboxes]
en: Show on screen
pt: Mostrar na tela

en: Theme Locations
pt: Posições no Tema

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
pt: Categoria

en: Search Tags
pt: Pesquisar Tags

en: Popular Tags
pt: Tags Populares

en: New Category Name
pt: Nome da nova categoria

en: New Tag Name
pt: Nome da nova tag

en: Add New Category
pt: Adicionar Nova Categoria

en: Add New Tag
pt: Adicionar Nova Tag

en: Update Tag
pt: Atualizar tag

en: Parent Category:
pt: Categoria mãe:

en: Parent Category
pt: Categoria mãe

en: All Tags
pt: Todas as tags

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
pt: Categorias

en: Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widget</a></span> | Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widgets</a></span>
pt[0]: Tema <span class="b">%1$s</span> com <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widget</a></span>
pt[1]: Tema <span class="b">%1$s</span> com <span class="b"><a href="widgets.php">%2$s Widgets</a></span>

en: Search Pages
pt: Pesquisar páginas

en: Add New Post
pt: Adicionar Novo Post

en: Parent Page:
pt: Página mãe:

en: Edit Page
pt: Editar página

en: Search Posts
pt: Pesquisar posts

en: Add New Page
pt: Adicionar Nova Página

[ctx: post type general name]
en: Pages
pt: Páginas

[ctx: post type singular name]
en: Page
pt: Página

en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
pt: Você possui a versão %1$s instalada. Atualize para versão %2$s.

en: New theme activated. This theme supports widgets, please visit the <a href="%s">widgets settings</a> screen to configure them.
pt: Novo tema ativado. Este tema suporta widgets, visite a tela de <a href="%s">opções de widgets</a> para configurá-las.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
pt: <strong>ERRO</strong>: Este nome de usuário é inválido porque usa caracteres não permitidos. Digite um nome de usuário válido.

[ctx: comment]
en: Spam | Spam
pt[0]: Spam
pt[1]: Spams

[ctx: comment]
en: Not Spam
pt: Não é spam

en: Required fields are marked %s
pt: Campos obrigatórios são marcados %s

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
pt: Isto irá restaurar a imagem de fundo original. Você não poderá restaurar nenhuma personalização.

en: Please include a %1$s template in your theme.
pt: Inclua um modelo %1$s em seu tema.

en: Theme without %1$s
pt: Tema sem %1$s

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
pt: A opção <code>%s</code> é obsoleta para a família de funções <code>bloginfo()</code>.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
pt: Use a opção <code>%s</code> no lugar.

en: Label
pt: Rótulo

en: Add New Menu
pt: Adicionar Novo Menu

en: When you have finished building your custom menu, make sure you click the Save Menu button.
pt: Quando terminar de construir seu menu personalizado, clique no botão Salvar Menu.

en: After you have added your items, drag and drop to put them in the order you want. You can also click each item to reveal additional configuration options.
pt: Depois que você adicionar seus itens, arraste e solte-os para colocá-los na ordem desejada. Você também pode clicar cada item para mostrar opções de configuração adicionais.

en: Create Menu
pt: Criar Menu

en: To create a custom menu, give it a name above and click Create Menu. Then choose items like pages, categories or custom links from the left column to add to this menu.
pt: Para criar um menu personalizado, informe um nome em Nome do Menu e clique em Criar Menu. Em seguida, escolha os itens do menu, como páginas, categorias, link etc nas caixas  mostradas à esquerda.

en: Your site&#8217;s WordPress Pages
pt: Páginas do seu site

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    http://wordpress.org/
pt: O seu novo site WordPress foi configurado com sucesso em:
    
    %1$s
    
    Você pode fazer login na conta de administrador com as seguintes informações:
    
    Nome de usuário: %2$s
    Senha: %3$s
    
    Esperamos que você aproveite seu novo site. Obrigado!
    
    -- A equipe do WordPress
    http://wordpress.org/

en: WordPress Blog
pt: Blog do WordPress

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
pt: O administrador do seu serviço de hospedagem ou servidor desativou as funções <code>fsockopen</code> ou <code>gethostbynamel</code> do PHP. <strong>O Akismet não pode funcionar corretamente até que isto seja corrigido</strong>. Contate o administrador de seu serviço de hospedagem ou firewall e forneça a eles <a href="%s" target="_blank">estas informações de requisitos de sistema do Akismet</a>.

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
pt: Você não possui acesso aos dados de usuário neste site.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
pt: Sem permissão para publicar neste site.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
pt: Sem permissão para publicar posts neste site.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
pt: Você deve possuir permissão para editar posts neste site para ver as categorias.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
pt: Sem permissão para publicar páginas neste site.

en: &mdash; No role for this site &mdash;
pt: &mdash; Nenhuma função neste site &mdash;

en: AtomPub services are disabled on this site.  An admin user can enable them at %s
pt: Os serviços AtomPub estão desativados neste site. Um usuário administrador pode ativá-los em %s

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
pt: Sem permissão para editar posts neste site.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
pt: Você deve possuir permissão para editar posts neste site para ver categorias.

en: You are not allowed access to details about this site.
pt: Sem permissão para acessar detalhes sobre este site.

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
pt: Use o Publica Isso para copiar textos, imagens e vídeos de qualquer página da web. Em seguida edite e adicione mais direto do Publique isso antes de salvar ou publicá-los em um post de seu site.

en: The most recent posts on your site
pt: Os posts mais recentes de seu site

en: A calendar of your site&#8217;s posts
pt: Um calendário de posts de seu site

en: A monthly archive of your site&#8217;s posts
pt: Um arquivo mensal dos posts de seu site

en: A search form for your site
pt: Um formulário de busca para seu site

en: Sorry, you do not have the right to access this site.
pt: Você não possui permissão para acessar este site.

en: User removed from this site.
pt: Usuário removido este site.

en: New user registration on your site %s:
pt: Novo usuário registrado em seu site %s:

en: Site Suspended.
pt: Site suspenso.

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
pt: Sem permissão para moderar comentários neste site.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
pt: Você deve possuir permissão para editar posts neste site para ver as tags.

en: Site Tagline
pt: Resumo do site

en: Site URL
pt: URL do site

en: Remove Users from Site
pt: Remover usuários do site

en: XML-RPC services are disabled on this site.  An admin user can enable them at %s
pt: Os serviços XML-RPC estão desativados neste site. Um usuário administrador pode ativá-los em %s

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
pt: Sem permissão para criar posts ou rascunhos neste site.

en: Custom site deleted message.
pt: Mensagem de site excluído personalizada.

en: Custom site suspended message.
pt: Mensagem de site suspenso personalizada.

en: Custom site inactive message.
pt: Mensagem de site inativo personalizada.

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, no other action necessary.
pt: Os Trackbacks são formas de notificar sistemas de blog obsoletos que você criou um link para eles. Se você criar links para outros sites WordPress eles serão notificados automaticamente usando <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Glossário#Pingback" target="_blank">Pingbacks</a>, nenhuma outra ação é necessária.

en: You are not allowed to create pages on this site.
pt: Sem permissão para criar páginas neste site.

en: My Site
pt: Meu site

en: Allow my site to appear in search engines like Google and Technorati.
pt: Permitir que meu site apareça em mecanismos de busca como o Google e Technorati.

en: New WordPress Site
pt: Novo site WordPress

en: You do not have sufficient permissions to install themes for this site.
pt: Sem permissões suficientes para instalar temas neste site.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins for this site.
pt: Sem permissões suficiente para instalar plugin neste site.

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
pt: Sem permissões suficientes para atualizar temas neste site.

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
pt: Sem permissões suficientes para atualizar plugins neste site.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
pt: O site que você solicitou não está instalado adequadamente. Contate o administrador do site.

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
pt: Sem permissões suficientes para instalar temas neste site.

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
pt: Sem permissões suficientes para editar modelos neste site.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
pt: Sem permissões suficientes para ativar plugins neste site.

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
pt: Sem permissões suficientes para instalar plugins neste site.

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
pt: Sem permissões suficientes para desativar plugins neste site.

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
pt: Sem permissões suficientes para excluir plugins neste site.

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
pt: Sem permissões suficientes para adicionar links neste site.

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
pt: Sem permissões suficientes para editar links neste site.

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
pt: Sem permissões suficientes para exportar conteúdo deste site.

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
pt: Sem permissões suficientes para importar conteúdo para este site.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
pt: Se você possui posts ou comentários em outro sistema, o WordPress pode importá-los para este site. Para começar, escolha um sistema do qual importar abaixo:

en: There are no plugins installed on this site.
pt: Não há plugins instalados neste site.

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
pt: Sem permissões suficientes para editar plugins deste site.

en: No items.
pt: Nenhum item.

en: Menu Name
pt: Nome do Menu

en: CSS Classes
pt: Classes CSS

en: Navigation Label
pt: Rótulo de navegação

[ctx: search results]
en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
pt: O nome <strong>%s</strong> do menu está conflitante com outro nome de menu. Tente outro.

en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a <code>*</code> hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
pt: Para usar uma configuração de subdomínio, você deve ter uma entrada de wildcard em seu DNS. Normalmente isto significa adicionar um registro de hostname <code>*</code> apontando para o servidor de hospedagem em sua ferramenta de configuração de DNS.

en: The installer attempted to contact a random hostname (<code>%1$s</code>) on your domain.
pt: O instalador tentou contactar um hostname aleatório (<code>%1$s</code>) em seu domínio.

en: Custom Links
pt: Links Personalizados

en: The given object ID is not that of a menu item.
pt: A ID do objeto fornecido não é de um item de menu.

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods and the @ symbol.
pt: Os nomes de usuários devem possuir apenas caracteres alfanuméricos, espaços, sublinhados, hífens, períodos e o símbolo @.

en: the username you provided has invalid characters.
pt: o nome de usuário que você forneceu possui caracteres inválidos.

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: The menu item has been successfully deleted.
pt: O item do menu foi excluído com sucesso.

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
pt: O endereço de email inserido não parece ser um endereço de email válido. Adicione um endereço de email válido.

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: Aparentemente, o endereço do WordPress que você digitou não é um URL válido. Digite um URL válido.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
pt: Aparentemente, o endereço de site que você digitou não é um URL válido. Digite um URL válido.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
pt: Um termo com o nome fornecido já existe com este pai.

en: Try again
pt: Tente novamente

en: An unknown error occurred.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: An Unexpected HTTP Error occurred during the API request.
pt: Um erro HTTP inesperado ocorreu durante a solicitação da API.

en: Please provide a custom field name.
pt: Forneça um nome para o campo personalizado.

en: number_format_decimal_point
pt: ,

en: Your email address will not be published.
pt: O seu endereço de email não será publicado

en: Display Options
pt: Opções de exibição

en: Remove Image
pt: Remover imagem

en: Upload Image
pt: Fazer upload de imagem

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Position
pt: Posição do fundo

en: You have specified these users for removal:
pt: Você especificou estes usuários para remoção:

en: User deletion is not allowed from this screen.
pt: A exclusão de usuário não é permitida a partir desta tela.

en: You can&#8217;t delete that user.
pt: Sem permissão para excluir este usuário.

en: ID #%1s: %2s <strong>The current user will not be removed.</strong>
pt: ID #%1s: %2s <strong>O usuário atual não será removido</strong>

en: ID #%1s: %2s <strong>You don't have permission to remove this user.</strong>
pt: ID #%1s: %2s <strong>Sem permissão para remover este usuário.</strong>

en: Confirm Removal
pt: Confirmar remoção

en: There are no valid users selected for removal.
pt: Nenhum usuário selecionado para remoção.

en: You can't remove the current user.
pt: Sem permissão para remover o usuário atual.

en: Other users have been removed.
pt: Os outros usuários foram removidos.

en: %1$s updated successfully.
pt: %1$s atualizado com sucesso.

en: Show Details
pt: Exibir detalhes

en: Hide Details
pt: Ocultar detalhes

en: you must provide a valid username.
pt: você deve fornecer um nome de usuário válido.

en: Yes, take me to my profile page
pt: Sim, leve-me para minha página de perfil

en: Your chosen password.
pt: Sua senha escolhida.

en: No thanks, do not remind me again
pt: Não obrigado, não me lembre novamente

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
pt: Sem permissão para mover este item para a Lixeira.

en: Error in deleting.
pt: Erro ao excluir.

en: Error in restoring from Trash.
pt: Erro ao recuperar da Lixeira.

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
pt: Sem permissão para restaurar este item da Lixeira.

en: Error in moving to Trash.
pt: Erro ao mover para a Lixeira.

en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
pt[0]: %s comentário restaurado da Lixeira
pt[1]: %s comentários restaurados da Lixeira

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
pt[0]: %s comentário movido para a Lixeira.
pt[1]: %s comentários movidos para a Lixeira.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
pt: Sem permissão para mover este item para a Lixeira.

en: Item restored from the Trash. | %s items restored from the Trash.
pt[0]: Item restaurado da Lixeira.
pt[1]: %s itens restaurados da Lixeira.

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
pt: Os seguintes temas possuem novas versões disponíveis. Marque os que você quer atualizar e clique em &#8220;Atualizar Temas&#8221;.

en: A valid URL was not provided.
pt: Não foi fornecido um URL válido.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
pt: Conectado como <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Desconectar desta conta">Desconectar?</a>

en: User has been added to your site.
pt: O usuário foi adicionado ao seu site.

en: That user is already a member of this site.
pt: Este usuário já é um membro deste site.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
pt: Convite enviado por email para o usuário. Um link de confirmação deve ser acessado por ele para que seja adicionado ao seu site.

en: Could not calculate resized image dimensions
pt: Não foi possível calcular o tamanho da imagem redimensionada

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
pt: Use <code>get_trackback_url()</code> caso você não queira que o valor seja exibido na tela.

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
pt: Os seguintes plugins possuem novas versões disponíveis. Marque os que você quer atualizar e então clique em &#8220;Atualizar Plugins&#8221;.

en: This action has been disabled by the administrator.
pt: Esta ação foi desativada pelo administrador.

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
pt: Ao invés, use <code>get_the_author()</code> se você não quiser que o valor seja exibido.

en: The <code>%1$s</code> setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See http://codex.wordpress.org/Settings_API
pt: O registro da configuração <code>%1$s</code> foi cancelado. As configurações cujos registros foram cancelados são obsoletas. Veja http://codex.wordpress.org/pt-br:Configurações_API

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
pt: Isto irá remover a imagem de fundo. Não será possível recuperar nenhuma personalização.

en: You did not select an item for editing.
pt: Você não selecionou um item para editar.

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
pt: Somente o tema atual está disponível para você. Contate o administrador %s para informações sobre o acesso a temas adicionais.

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB</a>
pt: <a href="%1$s" title="Gerenciar uploads" class="musublink">%2$sMB</a>

en: <a href="%1$s" title="Manage Uploads" class="musublink">%2$sMB (%3$s%%)</a>
pt: <a href="%1$s" title="Gerenciar uploads" class="musublink">%2$sMB (%3$s%%)</a>

en: Author Template
pt: Modelo do autor

en: Visual Editor Stylesheet
pt: Folha de estilos do editor visual

en: Tag Template
pt: Modelo de tag

[ctx: Link used in suggestion to use child themes in GUU]
en: http://codex.wordpress.org/Child_Themes
pt: http://codex.wordpress.org/pt-br:Temas_Filhos

en: Page saved.
pt: Página salva.

en: Enter title here
pt: Digite o título aqui

en: You can&#8217;t remove users.
pt: Você não pode remover usuários.

en: Are you sure you want to install this plugin?
pt: Tem certeza que quer instalar este plugin?

en: This plugin is already installed and is up to date
pt: Este plugin já está instalado e atualizado.

en: More information about %s
pt: Mais informações sobre %s

en: Update Now
pt: Atualizar agora

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
pt: Conceder privilégios de super admin da Rede para este usuário.

en: Important:
pt: Importante:

en: This user has super admin privileges.
pt: Este usuário possui privilégios de super admin.

en: Remove featured image
pt: Remover imagem destacada

en: Set featured image
pt: Configurar imagem destacada

en: Use as featured image
pt: Usar como imagem destacada

en: Featured Image
pt: Imagem destacada

en: Update to version %s
pt: Atualizar para versão %s

en: User added.
pt: Usuários adicionados.

en: Mismatch
pt: Incompatibilidade

en: <strong>ERROR</strong>: "Table Prefix" can only contain numbers, letters, and underscores.
pt: <strong>ERRO</strong>: O "Prefixo de Tabela" pode conter somente números, letras e sublinhados.

en: You cannot modify this Taxonomy.
pt: Sem permissão para modificar esta Taxonomia.

en: Tile Vertically
pt: Repetir na vertical

en: Tile Horizontally
pt: Repetir na horizontal

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
pt: Momentaneamente indisponível para manutenção programada. Verifique novamente em um minuto.

en: items
pt: itens

en: Usernames cannot be changed.
pt: Não é possível alterar nomes de usuário.

en: Navigation Menu Items
pt: Itens do menu de navegação

en: Navigation Menu Item
pt: Item do menu de navegação

en: Navigation Menus
pt: Menus de navegação

en: The <strong>%s</strong> menu has been updated.
pt: O menu <strong>%s</strong> foi atualizado.

en: The menu has been successfully deleted.
pt: O menu foi excluído com sucesso.

en: One or more database tables are unavailable.  The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
pt: Uma ou mais tabelas do banco de dados não estão disponíveis. O banco de dados pode precisar <a href="%s">reparo</a>.

en: Search Engines Blocked
pt: Mecanismos de busca bloqueados

en: Your site is asking search engines not to index its content
pt: O seu site está pedindo aos mecanismos de busca para não indexar o seu conteúdo.

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
pt: Sem permissões suficientes para gerenciar plugins neste site.

en: Enter the address here if you want your site homepage <a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">to be different from the directory</a> you installed WordPress.
pt: Digite aqui o endereço, se você quer que a página principal do seu site <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:WordPress_em_Diretório_Próprio">esteja em outro diretório que não o diretório</a> de instalação do WordPress.

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites.  Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
pt: Um avatar é uma imagem que segue você de blog em blog aparecendo ao lado do seu nome quando você comenta em sites com avatares habilitados. Aqui você pode ativar a exibição de avatares para pessoas que comentam em seu site.

en: In a few words, explain what this site is about.
pt: Em poucas palavras, explique sobre o que é esse site.

en: Site Visibility
pt: Visibilidade do site

en: WordPress is not notifying any <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">privacy settings</a>.
pt: O WordPress não irá notificar nenhum <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Serviços_de_Atualização">Serviço de Atualização</a>, devido as <a href="%s">Configurações de Privacidade</a> do seu site.

en: The <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended, if you are adventurous there are some <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Character_set">other encodings</a>)
pt: A <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Glossário#Conjunto_de_Caracteres">Codificação de Caracteres</a> de seu site (UTF-8 é a recomendada, se você for corajoso há algumas <a href="http://pt.wikipedia.org/wiki/Codificação_de_caracteres">outras codificações</a>)

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
pt: O grupo de opções diversas foi removido. Use outro grupo de configurações.

en: Links for %s
pt: Links para %s

en: Custom
pt: Personalizado

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
pt: A descrição será exibida no menu se o tema atual suportá-lo.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
pt: Nenhum menu foi criado ainda. <a href="%s">Crie um</a>.

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
pt: Sem permissões suficientes para modificar configurações não registradas para este site.

en: There is a pending change of the admin e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
pt: Há uma alteração pendente do email do admin para <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancelar</a>

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir permanentemente este menu.
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: Title Attribute
pt: Atributo do título

en: The <strong>%s</strong> menu has been successfully created.
pt: O menu <strong>%s</strong> foi criado com sucesso.

en: Link Target
pt: Destino do link

en: CSS Classes (optional)
pt: Classes de CSS (opcional)

en: Save Menu
pt: Salvar Menu

en: A password will be automatically generated for you if you leave this blank.
pt: Uma senha será gerada automaticamente para você se você deixar isto em branco.

en: Password, twice
pt: Senha, duas vezes

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
pt: Atualizando tema %1$s (%2$d/%3$d)

en: This is the short link.
pt: Este é o link encurtado.

en: You must provide a domain name.
pt: você deve indicar um domínio.

en: You must provide a name for your network of sites.
pt: Você deve fornecer um nome para sua rede de sites.

en: The network already exists.
pt: A rede já existe.

en: You must provide a valid e-mail address.
pt: Você deve indicar um endereço de email válido.

en: This resulted in an error message: %s
pt: Isto resultou em uma mensagem de erro: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
pt: Você ainda pode criar seu site, mas qualquer subdomínio que você criar, poderá ficar inacessível. Se você sabe que seu DNS está correto, ignore esta mensagem.

en: Delete Site
pt: Excluir site

en: Notice:
pt: Notas:

en: Get Shortlink
pt: Pegar link permanente

en: %d WordPress Update
pt: %d Atualização do WordPress

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
pt[0]: %d atualização de temas
pt[1]: %d atualização de temas

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
pt[0]: %d atualização de plugin
pt[1]: %d atualizações de plugin

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
pt: Atualizando o plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The update of %1$s failed.
pt: A atualização do %1$s falhou.

en: The password you chose during the install.
pt: A senha que você escolheu durante a instalação.

en: User already exists. Password inherited.
pt: O usuário já existe. Senha herdada.

en: your passwords do not match. Please try again
pt: suas senhas são incompatíveis. Tente novamente

en: Updates %s
pt: Atualizações %s

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: A atualização não pode ser instalada porque o <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necessita a versão %2$s ou mais recente do MySQL. Você está usando a versão %3$s.

en: WordPress updated successfully
pt: WordPress atualizado com sucesso

en: Update WordPress
pt: Atualizar WordPress

en: Update Plugins
pt: Atualizar plugins

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: A atualização não pode ser instalada porque o <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necessita a versão %2$s ou mais recente do PHP. Você está usando a versão %3$s.

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
pt: A atualização não pode ser instalada porque o <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necessita a versão %2$s ou mais recente do PHP e a versão %3$s ou mais recente do MySQL. Você está usando a versão %4$s do PHP e a %5$s do MySQL.

en: You are using a development version of WordPress.  You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
pt: Você está usando uma versão de desenvolvimento do WordPress. Você pode atualizá-la para versão nightly build mais recente automaticamente ou fazer o download do nightly build e instalar manualmente:

en: You have the latest version of WordPress. You do not need to update. However, if you want to re-install version %s, you can do so automatically or download the package and re-install manually:
pt: Você possui a última versão do WordPress. Você não precisa atualizá-la. Porém, se você quiser reinstalar a versão %s, você pode fazê-lo automaticamente ou fazer o download do pacote e reinstalá-lo manualmente:

en: WordPress Updates
pt: Atualizações do WordPress

en: Select a Color
pt: Escolher uma cor

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
pt: Sem permissões suficientes para gerenciar opções neste site.

en: Invalid post type
pt: Tipo de post inválido

en: Edit Menu Item
pt: Editar item do menu

en: File canceled.
pt: Arquivo cancelado.

en: GLOBALS overwrite attempt detected
pt: Detectada a tentativa de sobrescrever GLOBALS

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an e-mail at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
pt: Este endereço é usado para propósitos de administração. Se você mudá-lo, nós lhe enviaremos um email em seu novo endereço para confirmá-lo. <strong>O novo endereço não será ativado enquanto não for confirmado.</strong>

en: Daylight saving time begins on: <code>%s</code>.
pt: O horário de verão começa em: <code>%s</code>.

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em> (will also <strong>delete its data</strong>)
pt: <strong>%1$s</strong> por <em>%2$s</em> (também irá <strong>excluir seus dados</strong>)

en: You are about to remove the following plugin: | You are about to remove the following plugins:
pt[0]: Você está prestes a remover o seguinte plugin:
pt[1]: Você está prestes a remover os seguintes plugins:

en: Delete Plugin | Delete Plugins
pt[0]: Excluir Plugin
pt[1]: Excluir Plugins

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
pt: Tem certeza que quer excluir estes arquivos e dados?

en: Yes, Delete these files and data
pt: Sim, exclua estes arquivos e dados

en: Requires <code>%s</code> in <code>wp-config.php</code>.
pt: Requer <code>%s</code> em <code>wp-config.php</code>.

en: Inactive:
pt: Inativo:

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Indispensável <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Indispensáveis<span class="count">(%s)</span>

[ctx: theme]
en: Manage Themes
pt: Gerenciar Temas

[ctx: theme]
en: Install Themes
pt: Instalar Temas

en: Select Menu:
pt: Selecionar menu:

en: Navigation Menu
pt: Menu de navegação

en: Taxonomy:
pt: Taxonomia:

en: Please enter a valid menu name.
pt: Digite um nome de menu válido.

en: Delete Menu
pt: Excluir Menu

en: Menu Item
pt: Item do menu

en: View All
pt: Ver tudo

en: Add to Menu
pt: Adicionar ao Menu

en: This timezone is currently in daylight saving time.
pt: Este fuso horário está em horário de verão.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
pt: Este fuso horário não observa o horário de verão.

en: Drop-ins <span class="count">(%s)</span> | Drop-ins <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Avançado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Avançados</a> <span class="count">(%s)</span>

en: Executed before Multisite is loaded.
pt: Executado antes do Multisite ser carregado.

en: External object cache.
pt: Cache de objeto externo.

en: Custom maintenance message.
pt: Mensagem de manutenção personalizada.

en: Custom install script.
pt: Script de instalação personalizada.

en: Custom database error message.
pt: Mensagem de erro de banco de dados personalizada.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
pt: O arquivo está vazio. Faça upload de algo mais substancial.

en: Install %s
pt: Instalar %s

en: Custom database class.
pt: Classe do banco de dados personalizada.

en: Advanced caching plugin.
pt: Plugin de cache avançado.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: A atualização não pode ser instalada porque o <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necessita a versão %2$s ou mais recente do MySQL. Você está usando a versão %3$s.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: A atualização não pode ser instalada porque o <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necessita a versão %2$s ou mais recente do PHP. Você está usando a versão %3$s.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
pt: O <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> está disponível! Por favor, avise o administrador do site.

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s">Please update now</a>.
pt: O <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> está disponível! <a href="%2$s">Por favor, atualize agora</a>.

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
pt: A atualização não pode ser instalada porque o <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> necessita a versão %2$s ou mais recente do PHP e a versão %3$s ou mais recente do MySQL. Você está usando a versão %4$s do PHP e a %5$s do MySQL.

en: This comment is currently marked as spam.
pt: Atualmente este comentário está marcado como spam.

en: Moderate Comment
pt: Moderar comentário

en: This comment is currently approved.
pt: Atualmente este comentário está aprovado.

en: This comment is already approved.
pt: Este comentário já foi aprovado.

en: This comment is currently in the Trash.
pt: Atualmente este comentário está na Lixeira.

en: Repeat
pt: Repetir

en: Attachment
pt: Fixado

en: Tile
pt: Repetir

en: Scroll
pt: Rolar

en: Fixed
pt: Fixo

en: This comment is already in the Trash.
pt: Este comentário já está na lixeira.

en: View Trash
pt: Ver Lixeira

en: This comment is already marked as spam.
pt: Este comentário já foi marcado como spam.

en: Bad login/pass combination.
pt: Combinação nome de usuário/senha ruim.

en: Software Name
pt: Nome do programa

en: Software Version
pt: Versão do programa

en: Time Zone
pt: Fuso horário

en: Allow new users to sign up
pt: Permitir que novos usuários se registrem

en: Sorry, you cannot edit this page.
pt: Sem permissão para editar essa página.

en: Sorry, no such page.
pt: Essa página não existe.

en: Sorry, you cannot edit pages.
pt: Sem permissão para editar páginas.

en: Sorry, you cannot add new pages.
pt: Sem permissão para adicionar novas páginas.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
pt: Sem permissão para excluir essa página.

en: Failed to delete the page.
pt: Erro ao excluir a página.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
pt: Sem permissão para editar essa página.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
pt: Sem permissão para adicionar uma categoria.

en: Sorry, the new category failed.
pt: A nova categoria falhou.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
pt: Sem permissão para excluir uma categoria.

en: Invalid comment ID.
pt: ID de comentário inválido.

en: Sorry, you cannot edit comments.
pt: Sem permissão para editar comentários.

en: Invalid comment status.
pt: Status de comentário inválido.

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
pt: O comentário não pôde ser editado. Algo deu errado.

en: You must be registered to comment
pt: Você deve ser registrado para comentar

en: Invalid post ID.
pt: ID de post inválida.

en: Comment author name and email are required
pt: O nome e email do autor do comentário são obrigatórios

en: A valid email address is required
pt: É obrigatório um endereço de email válido

en: You are not allowed access to details about comments.
pt: Acesso negado aos detalhes de comentários.

en: You are not allowed to update options.
pt: Sem permissão para atualizar opções.

en: Sorry, you cannot edit this post.
pt: Sem permissão para editar esse post.

en: Either there are no posts, or something went wrong.
pt: Não existe post ou algo deu errado.

en: Sorry, this user can not edit the template.
pt: Esse usuário não possui permissão para editar o modelo.

en: Sorry, this user cannot edit the template.
pt: Esse usuário não possui permissão para editar o modelo.

en: Either the file is not writable, or something wrong happened. The file has not been updated.
pt: Ou o arquivo não é gravável, ou algo deu errado. O arquivo não foi atualizado.

en: Sorry, no such post.
pt: Esse post não existe.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
pt: Sem permissão para publicar esse post.

en: Invalid post type.
pt: Tipo de post inválido.

en: You are not allowed to post as this user
pt: Sem permissão para publicar como esse usuário

en: You are not allowed to create pages as this user
pt: Sem permissão para criar páginas como esse usuário

en: You are not allowed to change the post author as this user.
pt: Sem permissão para mudar o autor do post como esse usuário.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
pt: Sem permissão para mudar o autor da página como esse usuário.

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
pt: Sem permissão para publicar essa página.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
pt: Seu post não pôde ser editado. Algo deu errado.

en: You are not allowed to upload files to this site.
pt: Sem permissão para fazer upload de arquivos para este site.

en: Could not write file %1$s (%2$s)
pt: Não foi possível gravar o arquivo %1$s (%2$s)

en: Sorry, you can not edit this post.
pt: Sem permissão para editar esse post.

en: Is there no link to us?
pt: Não existe link para nós?

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
pt: O URL de destino especificado não pode ser usado como destino. Ele não existe ou não permite pingbacks.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
pt: O URL de origem e o URL de destino não podem apontar para a mesma origem.

en: The pingback has already been registered.
pt: O pingback já foi registrado.

en: The source URL does not exist.
pt: O URL de origem não existe.

en: We cannot find a title on that page.
pt: Não é possível encontrar um título naquela página.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
pt: O URL de origem não contém um link para o URL de destino e, por isso, não pode ser usado como origem.

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
pt: Pingback de %1$s a %2$s registrado. Mantenha a rede conversando! :-)

en: The specified target URL does not exist.
pt: O URL de destino especificado não existe.

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
pt: Parece que em sua instalação do PHP está faltando a extensão MySQL, que é requesitada pelo WordPress.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
pt: <strong>ERRO</strong>: <code>$table_prefix</code> no arquivo <code>wp-config.php</code> só pode conter números, letras e sublinhados.

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
pt: 
    <h1>Erro ao estabelecer conexão com o banco de dados</h1>
    <p>Isso significa que as informações de nome de usuário e senha em seu arquivo <code>wp-config.php</code> estão incorretas ou não é possível contatar o servidor do banco de dados em<code>%s</code>. Isso pode significar que o servidor de banco de dados da sua hospedagem está fora do ar.</p>
    <ul>
    	<li>Você tem certeza que o nome de usuário e a senha estão corretos?</li>
    	<li>Você tem certeza que digitou o nome do host corretamente?</li>
    	<li>Você tem certeza que o servidor do banco de dados está funcionando?</li>
    </ul>
    <p>Se você não tem certeza sobre o que estes termos significam, provavelmente você deve contatar sua hospedagem.Se você ainda precisar de ajuda, você sempre poderá visitar os <a href='http://wordpress.org/support/'>Fóruns de Suporte do WordPress</a>.</p>

en: Invalid database prefix
pt: Prefixo de banco de dados inválido

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
pt: Erro de banco de dados do WordPress %1$s para a consulta %2$s feita por %3$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
pt: Erro de banco de dados do WordPress %1$s para a consulta %2$s

en:  $db->get_row(string query, output type, int offset) -- Output type must be one of: OBJECT, ARRAY_A, ARRAY_N
pt:  $db->get_row(string query, output type, int offset) -- Output type deve ser um destes: OBJECT, ARRAY_A, ARRAY_N

en: ltr
pt: esquerda para direita

en: Cancel reply
pt: Cancelar resposta

en: Post Comment
pt: Publicar comentário

en: Unapproved
pt: Rejeitado

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
pt: Detectado comentário repetido; parece que você já disse isso!

en: You are posting comments too quickly.  Slow down.
pt: Você está publicando comentários rápido demais. Mais devagar.

en: Could not update comment status
pt: Não foi possível atualizar o status do comentário

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
pt: Este argumento foi transformado em uma array para corresponder ao comportamento de outras funções cron.

en: Once Hourly
pt: A cada hora

en: Twice Daily
pt: Duas vezes por dia

en: Once Daily
pt: Uma vez por dia

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Page title
pt: Título da página

en: Page order
pt: Ordem da página

en: Page ID
pt: ID da página

en: Exclude:
pt: Excluir:

en: Page IDs, separated by commas.
pt: IDs de página, separados por vírgulas.

en: Your blogroll
pt: A sua lista de links

en: Select Link Category
pt: Selecionar categoria de link

en: Show Link Image
pt: Mostrar a imagem do link

en: Show Link Name
pt: Mostrar o nome do link

en: Show Link Description
pt: Mostrar a descrição do link

en: Show Link Rating
pt: Mostrar a avaliação do link

en: Select Month
pt: Selecionar o mês

en: Show post counts
pt: Mostrar número de posts

en: Log in/out, admin, feed and WordPress links
pt: Fazer login/logout, feed e links WordPress

en: Syndicate this site using RSS 2.0
pt: Assinar este site usando RSS 2.0

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: Posts <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>

en: Calendar
pt: Calendário

en: Arbitrary text or HTML
pt: Texto normal ou HTML

en: Text
pt: Texto

en: Automatically add paragraphs
pt: Adicionar parágrafos automaticamente.

en: A list or dropdown of categories
pt: Lista ou lista suspensa de categorias

en: Select Category
pt: Selecionar categoria

en: Show hierarchy
pt: Mostrar hierarquia

en: Recent Posts
pt: Posts Recentes

en: Number of posts to show:
pt: Número de posts a exibir:

en: The most recent comments
pt: Comentários mais recentes

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Entries from any RSS or Atom feed
pt: Entradas de qualquer feed RSS ou Atom

en: Syndicate this content
pt: Assinar este conteúdo

en: An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
pt: Ocorreu um erro. É provável que o feed esteja indisponível. Tente mais tarde.

en: Untitled
pt: Sem título

en: RSS Error: %s
pt: Erro de RSS: %s

en: Enter the RSS feed URL here:
pt: Digite o URL do feed RSS aqui:

en: Give the feed a title (optional):
pt: Atribua um título ao feed (opcional):

en: How many items would you like to display?
pt: Quantos itens você quer exibir?

en: Display item content?
pt: Exibir conteúdo do item?

en: Display item author if available?
pt: Exibir autor do item, se disponível?

en: Display item date?
pt: Exibir data do item?

en: Your most used tags in cloud format
pt: As tags mais usadas em formato de nuvem

en: Tag Cloud
pt: Nuvem de Tags

en: new WordPress Loop
pt: Novo loop do WordPress

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Missing Attachment
pt: Anexo faltante

en: Comments for %1$s searching on %2$s
pt: Comentários sobre %1$s pesquisando em %2$s

en: Comments for %s
pt: Comentários sobre %s

en: Comment on %1$s by %2$s
pt: Comentário sobre %1$s por %2$s

en: By: %s
pt: Por: %s

en: Comments on: %s
pt: Comentários sobre: %s

en: Comments for %s searching on %s
pt: Comentários sobre %s pesquisando em %s

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
pt: Comentários protegidos: digite sua senha para ver os comentários.

en: %s hour | %s hours
pt[0]: %s hora
pt[1]: %s horas

en: %s day | %s days
pt[0]: %s dia
pt[1]: %s dias

en: , and
pt: , e

en:  and
pt: e

en: %s is a protected WP option and may not be modified
pt: %s é uma opção protegida do WP e não pode ser modificada

en: ERROR: %s is not a valid feed template.
pt: ERRO: %s não é um modelo de feed válido

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
pt: Não foi possível criar o diretório %s. O diretório pai é gravável pelo servidor?

en: Empty filename
pt: Nome de arquivo em branco

en: Could not write file %s
pt: Não foi possível gravar o arquivo %s

en: Your attempt to edit this attachment: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar este anexo: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to add this category has failed.
pt: Não foi possível adicionar esta categoria.

en: Your attempt to delete this category: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível excluir esta categoria: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this category: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar esta categoria: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to delete this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível excluir este comentário: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to unapprove this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível rejeitar este comentário: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to approve this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível aprovar este comentário: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this comment: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar este comentário: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to bulk modify comments has failed.
pt: Não foi possível modificar vários comentários de uma vez.

en: Your attempt to moderate comments has failed.
pt: Não foi possível moderar comentários.

en: Your attempt to add this link has failed.
pt: Não foi possível adicionar este link.

en: Your attempt to delete this link: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível excluir este link: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this link: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar este link: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to bulk modify links has failed.
pt: Não foi possível modificar vários links de uma vez.

en: Your attempt to add this page has failed.
pt: Não foi possível adicionar esta página.

en: Your attempt to delete this page: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível excluir esta página: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this page: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar esta página: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this plugin file: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar o arquivo de plugin: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to activate this plugin: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível ativar este plugin: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to deactivate this plugin: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível desativar este plugin: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to add this post has failed.
pt: Não foi possível adicionar este post.

en: Your attempt to delete this post: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível excluir este post: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this post: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar este post: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to add this user has failed.
pt: Não foi possível adicionar este usuário.

en: Your attempt to delete users has failed.
pt: Não foi possível excluir usuários.

en: Your attempt to bulk modify users has failed.
pt: Não foi possível modificar vários usuários ao mesmo tempo.

en: Your attempt to edit this user: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar este usuário: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to modify the profile for: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível modificar o perfil de: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit your settings has failed.
pt: Não foi possível editar as configurações.

en: Your attempt to change your permalink structure to: %s has failed.
pt: Não foi possível modificar sua estrutura de link permanente para: %s.

en: Your attempt to edit this file: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar este arquivo: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to edit this theme file: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível editar este arquivo do tema: &#8220;%s&#8221;.

en: Your attempt to switch to this theme: &#8220;%s&#8221; has failed.
pt: Não foi possível mudar para este tema: &#8220;%s&#8221;.

en: You are attempting to log out of %s
pt: você está tentando fazer o logout de %s

en: WordPress Failure Notice
pt: Notificação de falha do WordPress

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
pt: Você quer mesmo <a href='%s'>desconectar</a>?

en: Please try again.
pt: Por favor, tente novamente.

en: &laquo; Back
pt: &laquo; Voltar

en: WordPress &rsaquo; Error
pt: Erro &rsaquo; WordPress

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
pt: %1$s está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s! Use %3$s em seu lugar.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
pt: %1$s está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s sem nenhuma alternativa disponível.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
pt: %1$s foi chamado com um argumento que está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s! %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
pt: %1$s foi chamado com um argumento que está <strong>obsoleto</strong> desde a versão %2$s sem nenhuma alternativa disponível.

en: Select a city
pt: Selecionar uma cidade

en: Manual Offsets
pt: Ajustes manuais

en: Search for:
pt: Pesquisar por:

en: Log in
pt: Login

en: Log out
pt: Logout

en: Remember Me
pt: Lembrar

en: Register
pt: Registrar-se

en: Site Admin
pt: Administração

en: Search Results %1$s %2$s
pt: Resultados da pesquisa %1$s %2$s

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: View posts for %1$s %2$s
pt: Ver posts de %1$s %2$s

en: %1$s %2$s Feed
pt: Feed de %1$s %2$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
pt: %1$s %2$s  Feed de comentários

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
pt: %1$s %2$s %3$s  Feed de comentários

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
pt: Feed da Categoria %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
pt: Feed da tag %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
pt: %1$s %2$s Feed dos Posts de %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
pt: %1$s %2$s Feed do resultado da busca por &#8220;%3$s&#8221;

en: &laquo; Previous
pt: &laquo; Anterior

en: Next &raquo;
pt: Próximo &raquo;

en: Gray
pt: Cinza

en: User has blocked requests through HTTP.
pt: O usuário bloqueou solicitações através de HTTP.

en: Too many redirects.
pt: Redirecionamentos em excesso.

en: Malformed URL: %s
pt: URL incorreto: %s

en: Could not open handle for fopen() to %s
pt: Não foi possível conectar a %s

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
pt: Quer usar o editor visual para esta área de texto?

en: Insert
pt: Inserir

en: Browse
pt: Procurar

en: Class
pt: Classe

en: -- Not set --
pt: -- Não definido --

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
pt: Copiar/Cortar/Colar não está disponível no Mozilla ou Firefox.

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
pt: Não suportado pelo seu navegador no momento; use os atalhos de teclado.

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
pt: Percebemos que o seu bloqueador de popup desativou uma janela que fornece funcionalidades do aplicativo. Você precisará desativar o bloqueio de popup neste site para usar esta ferramenta de forma completa.

en: More colors
pt: Mais cores

en: Full
pt: Completo

en: %Y-%m-%d
pt: %d-%m-%Y

en: Insert date
pt: Inserir data

en: Insert time
pt: Inserir hora

en: January
pt: janeiro

en: February
pt: fevereiro

en: March
pt: março

en: April
pt: abril

en: May
pt: maio

en: June
pt: junho

en: July
pt: julho

en: August
pt: agosto

en: September
pt: setembro

en: October
pt: outubro

en: November
pt: novembro

en: December
pt: dezembro

en: Jan_January_abbreviation
pt: jan

en: Feb_February_abbreviation
pt: fev

en: Mar_March_abbreviation
pt: mar

en: Apr_April_abbreviation
pt: abr

en: May_May_abbreviation
pt: mai

en: Jun_June_abbreviation
pt: jun

en: Jul_July_abbreviation
pt: jul

en: Aug_August_abbreviation
pt: ago

en: Sep_September_abbreviation
pt: set

en: Oct_October_abbreviation
pt: out

en: Nov_November_abbreviation
pt: nov

en: Dec_December_abbreviation
pt: dez

en: Sunday
pt: domingo

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Friday
pt: sexta-feira

en: Saturday
pt: sábado

en: Sun
pt: dom

en: Mon
pt: seg

en: Tue
pt: ter

en: Wed
pt: qua

en: Thu
pt: qui

en: Fri
pt: sex

en: Sat
pt: sáb

en: Print
pt: Imprimir

en: Direction left to right
pt: Direção da esquerda para a direita

en: Direction right to left
pt: Direção da direita para a esquerda

en: Insert new layer
pt: Inserir novo layer

en: Move forward
pt: Para frente

en: Move backward
pt: Para trás

en: Toggle absolute positioning
pt: Ativar/desativar posicionamento absoluto

en: New layer...
pt: Novo layer...

en: Cancel all changes
pt: Cancelar todas as alterações

en: Insert non-breaking space character
pt: Inserir espaço sem quebra de linha

en: Run spell checking
pt: Conferir ortografia

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
pt: O ieSpell não foi detectado. Quer instalar agora?

en: Horizontale rule
pt: Linha horizontal

en: Emotions
pt: Emoções

en: Find
pt: Encontrar

en: Find/Replace
pt: Encontrar/Substituir

en: Insert/edit image
pt: Inserir/editar imagem

en: Insert/edit link
pt: Inserir/editar link

en: Citation
pt: Citação

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Acronym
pt: Acrônimo

en: Deletion
pt: Exclusão

en: Insertion
pt: Inserção

en: Insert/Edit Attributes
pt: Inserir/Editar Atributos

en: Edit CSS Style
pt: Editar Estilo CSS

en: Paste as Plain Text
pt: Colar como Texto Simples

en: Paste from Word
pt: Colar do Word

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
pt: Use CTRL+V no seu teclado para colar o texto nesta janela.

en: Keep linebreaks
pt: Manter quebras de linha

en: Inserts a new table
pt: Insere uma nova tabela

en: Insert row before
pt: Inserir linha antes

en: Insert row after
pt: Inserir linha depois

en: Delete row
pt: Excluir linha

en: Insert column before
pt: Inserir coluna antes

en: Insert column after
pt: Inserir coluna depois

en: Remove column
pt: Excluir coluna

en: Split merged table cells
pt: Dividir células mescladas

en: Merge table cells
pt: Mesclar células

en: Table row properties
pt: Propriedades da linha da tabela

en: Table cell properties
pt: Propriedades da célula da tabela

en: Table properties
pt: Propriedades da tabela

en: Paste table row before
pt: Colar linha da tabela antes

en: Paste table row after
pt: Colar linha da tabela depois

en: Cut table row
pt: Cortar linha

en: Copy table row
pt: Copiar linha

en: Delete table
pt: Excluir tabela

en: Row
pt: Linha

en: Column
pt: Coluna

en: Cell
pt: Célula

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt: As modificações que você fez serão perdidas se você sair desta página.

en: Toggle fullscreen mode
pt: Alternar modo tela inteira

en: Insert / edit embedded media
pt: Inserir/editar mídia incorporada

en: Edit embedded media
pt: Editar mídia incorporada

en: Document properties
pt: Propriedades do documento

en: Insert predefined template content
pt: Inserir conteúdo de modelo pré-definido

en: Visual control characters on/off.
pt: Caracteres de controle visual ligados/desligados

en: Spellchecker settings
pt: Configurações da verificação ortográfica

en: Ignore word
pt: Ignorar palavra

en: Ignore all
pt: Ignorar todas

en: Languages
pt: Idiomas

en: Please wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: No suggestions
pt: Nenhuma sugestão

en: No misspellings found.
pt: Sem erros de ortografia

en: Insert Page Break
pt: Inserir quebra de página

[ctx: TinyMCE font styles]
en: Styles
pt: Estilos

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Font family
pt: Tipo de fonte

en: Format
pt: Formato

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Address
pt: Endereço

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Heading 1
pt: Cabeçalho 1

en: Heading 2
pt: Cabeçalho 2

en: Heading 3
pt: Cabeçalho 3

en: Heading 4
pt: Cabeçalho 4

en: Heading 5
pt: Cabeçalho 5

en: Heading 6
pt: Cabeçalho 6

en: Blockquote
pt: Aspas

en: Code
pt: Código

en: Code sample
pt: Exemplo de código

en: Definition term
pt: Definição

en: Definition description
pt: Descrição da definição

en: Bold
pt: Negrito

en: Italic
pt: Itálico

en: Underline
pt: Sublinhado

en: Strikethrough
pt: Riscado

en: Align Left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align Center
pt: Centralizar

en: Align Right
pt: Alinhar à direita

en: Outdent
pt: Diminuir recuo

en: Indent
pt: Aumentar recuo

en: Cleanup messy code
pt: Limpar código bagunçado

en: Edit HTML Source
pt: Editar HTML

en: Subscript
pt: Subescrito

en: Superscript
pt: Superescrito

en: Insert horizontal ruler
pt: Inserir linha horizontal

en: Remove formatting
pt: Remover formatação

en: Select text color
pt: Selecione a cor do texto

en: Select background color
pt: Selecione a cor de fundo

en: Insert custom character
pt: Inserir símbolo

en: Toggle guidelines/invisible elements
pt: Ativar/desativar elementos invisíveis

en: Insert/edit anchor
pt: Inserir/editar âncora

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: Image properties
pt: Propriedades da imagem

en: New document
pt: Novo documento

en: Are you sure you want to clear all contents?
pt: Tem certeza que quer apagar todo o conteúdo?

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
pt: Ir para ferramentas - Alt+Q, ir para editor - Alt+Z, ir para caminho de um elemento - Alt+X

en: About TinyMCE
pt: Sobre o TinyMCE

en: License
pt: Licença

en: Loaded plugins
pt: Plugins carregados

en: Anchor name
pt: Nome da âncora

en: HTML Source Editor
pt: Editor de HTML

en: Word wrap
pt: Quebra automática

en: Select a color
pt: Escolher uma cor

en: Picker
pt: Seletor

en: Color picker
pt: Seletor de cor

en: Palette
pt: Paleta

en: Palette colors
pt: Paleta de cores

en: Named
pt: Nomeado

en: Named colors
pt: Cores com nome

en: Color:
pt: Cor:

en: Select custom character
pt: Selecionar caractere especial

en: Image description
pt: Descrição da imagem

en: Image list
pt: Lista de imagens

en: Border
pt: Borda

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Vertical space
pt: Espaço vertical

en: Horizontal space
pt: Espaço horizontal

en: Baseline
pt: Linha de base

en: Top
pt: Topo

en: Middle
pt: Meio

en: Bottom
pt: Base

en: Text top
pt: Topo do texto

en: Text bottom
pt: Base do texto

en: Open link in the same window
pt: Abrir link na mesma janela

en: Open link in a new window
pt: Abrir link numa nova janela

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
pt: O URL que você indicou parece ser um endereço de email. Você quer adicionar o prefixo mailto: necessário?

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
pt: O URL que você digitou parece ser um link externo. Quer adicionar o prefixo http://?

en: Link list
pt: Lista de links

en: General
pt: Geral

en: File/URL
pt: Arquivo/URL

en: List
pt: Lista

en: Constrain proportions
pt: Manter proporções

en: Type
pt: Tipo

en: V-Space
pt: Espaço vertical

en: H-Space
pt: Espaço horizontal

en: Auto play
pt: Auto iniciar

en: Show menu
pt: Ver menu

en: Quality
pt: Qualidade

en: Align
pt: Alinhar

en: Background
pt: Fundo

en: Flashvars
pt: Variáveis do Flash (Flashvars)

en: Hidden
pt: Oculto

en: Controller
pt: Controlador

en: Kiosk mode
pt: Modo quiosque

en: Play every frame
pt: Tocar cada frame

en: Target cache
pt: Cache de destino

en: No correction
pt: Nenhuma correção

en: Enable JavaScript
pt: Ativar JavaScript

en: Start time
pt: Hora de início

en: End time
pt: Fim

en: Choke speed
pt: Limite de velocidade

en: Auto start
pt: Início automático

en: Fullscreen
pt: Tela inteira

en: Invoke URLs
pt: Chamar URLs

en: Mute
pt: Mudo

en: Stretch to fit
pt: Ajustar para caber

en: Windowless video
pt: Vídeo sem janela

en: Balance
pt: Balanço

en: Base URL
pt: URL base

en: Captioning id
pt: ID de legenda

en: Current marker
pt: Marcador atual

en: Current position
pt: Posição atual

en: Default frame
pt: Frame padrão

en: Play count
pt: Total de reproduções

en: Rate
pt: Velocidade

en: UI Mode
pt: Modo UI

en: Flash options
pt: Opções de Flash

en: Quicktime options
pt: Opções de Quicktime

en: Windows media player options
pt: Opções de Windows Media Player

en: Real media player options
pt: Opções de Real Media Player

en: Shockwave options
pt: Opções de Shockwave

en: Auto goto URL
pt: Ir para URL automaticamente

en: Image status
pt: Status da imagem

en: Maintain aspect
pt: Manter aparência

en: No java
pt: Sem java

en: Prefetch
pt: Pré-carregar

en: Shuffle
pt: Embaralhar

en: Num loops
pt: Nº de loops

en: Controls
pt: Controles

en: Script callbacks
pt: Callbacks de script

en: Stretch style
pt: Estilo do alargamento

en: Stretch H-Align
pt: Aumentar alinhamento horizontal

en: Stretch V-Align
pt: Aumentar alinhamento vertical

en: Sound
pt: Som

en: Progress
pt: Andamento

en: Streamed rtsp resources should be added to the QT Src field under the advanced tab.
pt: Fluxos de recursos rtsp devem ser adicionados ao campo QT Src, na aba Avançadas.

en: Top left
pt: Em cima à esquerda

en: Top right
pt: Em cima à direita

en: Bottom left
pt: Embaixo à esquerda

en: Bottom right
pt: Embaixo à direita

en: Flash video options
pt: Opções de Flash Vídeo

en: Scale mode
pt: Modo de redimensionamento

en: Start image
pt: Imagem inicial

en: Default volume
pt: Volume padrão

en: Hidden GUI
pt: GUI oculta

en: Show scale modes
pt: Mostrar modos de redimensionamento

en: Smooth video
pt: Suavizar vídeo

en: JS Callback
pt: Callback JS

en: Insert More Tag
pt: Inserir a tag Mais

en: More...
pt: Mais...

en: Next page...
pt: Próxima página...

en: Edit Gallery
pt: Editar galeria

en: Delete Gallery
pt: Excluir galeria

en: Delete Image
pt: Excluir imagem

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: Current Link
pt: Link atual

en: Link to Image
pt: Link para imagem

en: Advanced Image Settings
pt: Configurações avançadas de imagem

en: Source
pt: Origem

en: Original Size
pt: Tamanho Original

en: CSS Class
pt: Classe CSS

en: Advanced Link Settings
pt: Configurações avançadas de link

en: Link Rel
pt: Rel do Link

en: Rich Editor Help
pt: Ajuda do editor visual

en: Basics of Rich Editing
pt: Noções básicas de edição visual

en: Basics
pt: Noções básicas

en: Advanced use of the Rich Editor
pt: Uso avançado do editor visual

en: Hotkeys
pt: Teclas de atalho

en: About the software
pt: Sobre o software

en: Rich Editing Basics
pt: Noções básicas de edição visual

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
pt: A <em>edição visual de texto</em>, também denominada WYSIWYG (What You See Is What You Get, literalmente Aquilo que você vê é aquilo que você obtém, significa que o texto é formatado à medida que o usuário o escreve.  O editor cria o código HTML em segundo plano enquanto o usuário se concentra na escrita. Estilos de texto, links e imagens aparecem aproximadamente como irão aparecer na Internet.

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
pt: O WordPress inclui um Editor visual de HTML que funciona bem nos principais navegadores atuais. No entanto, editar HTML não é o mesmo que digitar texto. Cada página da web tem dois componentes principais: a estrutura, que corresponde ao código HTML e é criada pelo editor à medida que você escreve, e o design, determinado pelo tema do WordPress que está ativo no momento e pelo respectivo arquivo style.css. O WordPress cria o XHTML 1.0 válido, ou seja, inserir várias quebras de linha (tags BR) depois de um parágrafo não produz espaço em branco adicional na página. As tags BR são removidas como inválidas pelas funções internas de correção de HTML.

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
pt: Neste editor a maior parte das teclas de atalho funciona como em qualquer outro editor de texto. Por exemplo: Shift+Enter insere uma quebra de linha, Ctrl+C = copiar, Ctrl+X = cortar, Ctrl+Z = desfazer, Ctrl+Y = refazer, Ctrl+A = selecionar tudo etc. (no Mac, use a tecla Command em vez de Ctrl). Na aba Teclas de atalho, veja todos os atalhos disponíveis.

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
pt: Se você não gostar do modo como o editor visual funciona, desative-o no submenu Seu perfil, na opção Usuários do menu de administração.

en: Advanced Rich Editing
pt: Edição visual avançada

en: Images and Attachments
pt: Imagens e anexos

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
pt: Na barra de ferramentas do editor, existe um botão para inserir imagens já hospedadas em algum lugar na Internet. Se souber o URL de uma imagem, clique nesse botão para inserir o URL na caixa apresentada.

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library buttons above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Send to Editor" and your image or file will appear in the post you are editing. If you are inserting a movie, there are additional options in the "Media" dialog that can be opened from the second toolbar row.
pt: Se você precisar fazer upload de um arquivo de imagem ou som a partir do seu computador, você poderá usar os botões do Arquivos de Mídia, acima do editor. A ferramenta tentará criar uma miniatura para cada imagem enviada. Para inserir a imagem enviada no post, clique primeiro na miniatura para que seja apresentado um menu de opções. Quando tiver selecionado as opções pretendidas, clique em "Enviar Para Editor" e a imagem ou arquivo irá aparecer no post em edição. Se estiver inserindo um vídeo, existem opções adicionais na caixa de diálogo "Mídia" que pode ser aberta a partir da segunda linha da barra de ferramentas.

en: HTML in the Rich Editor
pt: HTML no editor visual

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the HTML editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the HTML tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
pt: Qualquer código HTML digitado diretamente no editor visual é apresentado como texto quando o post é visualizado. O que você vê, é o que irá obter. Para incluir elementos de HTML que não podem ser gerados com os botões da barra de ferramentas, digite-os manualmente no editor de HTML. São exemplos tabelas e &lt;código&gt;. Para fazer isso, clique na aba HTML e edite o código. A seguir, volte para o modo Visual. Se o código for válido e compreendido pelo editor, você o verá apresentado imediatamente.

en: Pasting in the Rich Editor
pt: Colando no Editor Visual

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the HTML tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
pt: Quando você cola conteúdo copiado de outro site, os resultados podem ser inconsistentes e dependem muito do seu navegador e da página de origem. O editor tenta corrigir o HTML inválido que foi colado, mas, para garantir os melhores resultados, tente usar o editor de HTML ou um dos dois botões de colar que se encontram na segunda linha da barra de ferramentas. Como alternativa, tente colar um parágrafo por vez. Na maioria dos navegadores, para selecionar um parágrafo, basta clicar três vezes nele.

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in HTML mode.
pt: Para colar conteúdo de outros aplicativos, como Word ou Excel, o melhor é usar o botão Colar do Word na segunda linha da barra de ferramentas ou no modo HTML.

en: Writing at Full Speed
pt: Escrevendo à velocidade máxima

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
pt: Em vez de usar o mouse para clicar na barra de ferramentas, use as teclas de atalho. Em Windows e Linux use Ctrl+letra. Em Macintosh use Command+letra.

en: Letter
pt: Letra

en: Action
pt: Ação

en: Select all
pt: Selecionar Tudo

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
pt: Os seguintes atalhos usam teclas de acesso diferentes: Alt + Shift + letra.

en: Check Spelling
pt: Verificar ortografia

en: Justify Text
pt: Justificar texto

en: Insert link
pt: Inserir link

en: Remove link
pt: Remover link

en: Quote
pt: Citar

en: Full Screen
pt: Tela inteira

en: Insert Page Break tag
pt: Inserir tag de quebra de página

en: Switch to HTML mode
pt: Mudar para o modo HTML

en: GNU Library General Public Licence
pt: Licença Pública Geral de Biblioteca GNU

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.moxiecode.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
pt: Para mais informações sobre este software, visite o <a href="http://tinymce.moxiecode.com" target="_blank">Site do TinyMCE</a>.

en: Got Moxie?
pt: Tem Moxie?

en: Comments Feed
pt: Feed de comentários

en: Previous Post
pt: Post anterior

en: Next Post
pt: Próximo post

en: Last Post
pt: Último post

en: Newer Comments &raquo;
pt: Comentários mais recentes &raquo;

en: &laquo; Older Comments
pt: &laquo; Comentários mais antigos

en: S_Sunday_initial
pt: D

en: M_Monday_initial
pt: S

en: T_Tuesday_initial
pt: T

en: W_Wednesday_initial
pt: Q

en: T_Thursday_initial
pt: Q

en: F_Friday_initial
pt: S

en: S_Saturday_initial
pt: S

en: number_format_thousands_sep
pt: .

en: Could not read image size
pt: Não foi possível ler o tamanho da imagem

en: Resize path invalid
pt: Caminho de redimensionamento inválido

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário inválido ou senha incorreta.

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
pt: Autor: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: E-mail : %s
pt: Email: %s

en: Comment:
pt: Comentário:

en: You can see all comments on this post here:
pt: Você pode ver todos os comentários sobre esse post aqui:

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
pt: [%1$s] Comentário: "%2$s"

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
pt: Site: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Excerpt:
pt: Resumo:

en: You can see all trackbacks on this post here:
pt: Você pode ver todos os trackbacks deste post aqui:

en: You can see all pingbacks on this post here:
pt: Você pode ver todos os pingbacks do seu post aqui:

en: Trash it: %s
pt: Mover para Lixeira: %s

en: Delete it: %s
pt: Excluir: %s

en: Spam it: %s
pt: Marcar como spam: %s

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
pt: Site : %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Trackback excerpt:
pt: Resumo do Trackback:

en: Pingback excerpt:
pt: Resumo de Pingback:

en: Approve it: %s
pt: Aprovar: %s

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
pt[0]: No momento, %s esperam aprovação. Visite o painel de moderação:
pt[1]: No momento, %s comentários aguardam aprovação. Visite o painel de moderação:

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
pt: [%1$s] Moderar: "%2$s"

en: Password Lost and Changed for user: %s
pt: Senha perdida e alterada para o usuário: %s

en: [%s] Password Lost/Changed
pt: [%s] Senha perdida/alterada

en: Username: %s
pt: Nome de usuário: %s

en: [%s] New User Registration
pt: [%s] Registro de novo usuário

en: Password: %s
pt: Senha: %s

en: [%s] Your username and password
pt: [%s] Seu nome de usuário e senha

en: Protected: %s
pt: Protegido: %s

en: Private: %s
pt: Privado: %s

en: There is no excerpt because this is a protected post.
pt: Não há Resumo por ser um post protegido.

en: Next page
pt: Próxima página

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Home
pt: Início

en: This post is password protected. To view it please enter your password below:
pt: Este post está protegido por senha. Para vê-lo, digite sua senha abaixo:

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
pt: j \d\e F \d\e Y, \à\s G:i

en: %1$s [Autosave]
pt: %1$s [Salvamento automático]

en: %1$s [Current Revision]
pt: %1$s [Revisão Atual]

[ctx: post revision]
en: %1$s by %2$s
pt: %1$s por %2$s

en: Compare Revisions
pt: Comparar revisões

en: Revision
pt: Revisão

[ctx: post]
en: Published
pt: Publicado

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Publicado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Publicados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Scheduled
pt: Agendado

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Agendado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Agendados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Draft
pt: Rascunho

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Rascunho <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Rascunhos <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Pending
pt: Pendente

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Pendentes <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Private
pt: Privado

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Privado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Privados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post]
en: Trash
pt: Lixeira

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Lixeira <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Lixeira <span class="count">(%s)</span>

en: Content, title, and excerpt are empty.
pt: O conteúdo, o título e o resumo estão vazios.

en: Could not update post in the database
pt: Não foi possível atualizar o post no banco de dados

en: Could not insert post into the database
pt: Não foi possível inserir o post no banco de dados

en: The page template is invalid.
pt: O modelo da página é inválido.

en: Cannot create a revision of a revision
pt: Não é possível criar uma revisão de uma revisão

en: You do not have permission to preview drafts.
pt: Sem permissão para visualizar rascunhos.

en: Cannot create a user with an empty login name.
pt: Impossível criar um usuário com o nome de login vazio.

en: This username is already registered.
pt: Este nome de usuário já está registrado.

en: This email address is already registered.
pt: Este endereço de email já está registrado.

en: Jabber / Google Talk
pt: Jabber/Google Talk

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
pt: Ocorreu um erro. A causa provável é o feed estar offline. Tente mais tarde.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir permanentemente os itens selecionados.
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: Enter a word to look up:
pt: Digite a palavra que será procurada:

en: Dictionary lookup
pt: Pesquisa no dicionário

en: lookup
pt: Procurar

en: Close all open tags
pt: Fechar todas as tags abertas

en: close tags
pt: Fechar tags

en: Enter the URL
pt: Digite o URL

en: Enter the URL of the image
pt: Digite o URL da imagem

en: Enter a description of the image
pt: Digite uma descrição da imagem

en: You do not have permission to do that.
pt: Sem permissão para fazer isso.

en: An unidentified error has occurred.
pt: Ocorreu um erro não identificado.

en: Next &gt;
pt: Próximo &raquo;

en: &lt; Prev
pt: &laquo; Anterior

en: Image
pt: Imagem

en: of
pt: de

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
pt: Este recurso necessita frames em linha. Os iframes estão desativados por você ou seu navegador não os suporta.

en: not configured
pt: não configurado

en: You have attempted to queue too many files.
pt: Você tentou colocar um número muito grande de arquivos na fila.

en: This file is empty. Please try another.
pt: Esse arquivo está vazio. Por favor, tente outro.

en: This file type is not allowed. Please try another.
pt: Este tipo de arquivo não é permitido. Tente outro tipo.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
pt: Erro ao fazer upload. Tente mais tarde.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pt: Erro de configuração. Por favor, contate o administrador do servidor.

en: You may only upload 1 file.
pt: Você só pode fazer upload de 1 arquivo.

en: HTTP error.
pt: Erro de HTTP.

en: Upload failed.
pt: O upload falhou.

en: IO error.
pt: Erro IO.

en: Security error.
pt: Erro de segurança.

en: Upload stopped.
pt: Upload interrompido.

en: Crunching&hellip;
pt: Processando&hellip;

en: moved to the trash.
pt: movido para a Lixeira.

en: Separate multiple categories with commas.
pt: Separe várias categorias com vírgulas.

[ctx: password strength]
en: Medium
pt: Médio

en: Publish on:
pt: Publicar em:

en: Schedule for:
pt: Agendado para:

en: Published on:
pt: Publicado em:

en: Show more comments
pt: Mostrar mais comentários

en: No more comments found.
pt: Não foram encontrados mais comentários.

en: Password Protected
pt: Protegida por senha

en: Submitted on:
pt: Enviado em:

en: Error while saving the changes.
pt: Erro enquanto salvava as alterações.

en: Remove From Bulk Edit
pt: Remover da edição em massa

en: Plugin Information:
pt: Informação do plugin:

en: Saving...
pt: Salvando...

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
pt: Não foi possível configurar este anexo como a imagem miniatura. Tente um anexo diferente.

en: Saving Draft&#8230;
pt: Salvando rascunho&hellip;

en: Invalid Taxonomy
pt: Taxonomia inválida

en: Empty Term
pt: Termo em branco

en: Invalid term ID
pt: ID de termo inválida

en: A name is required for this term
pt: Um nome é necessário para esse termo

en: Could not insert term into the database
pt: Não foi possível inserir o termo no banco de dados

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
pt: O slug &#8220;%s&#8221; já está sendo utilizado por outro termo

en: Invalid object ID
pt: ID do objeto inválida.

en: File not readable.
pt: Arquivo ilegível.

en: Template is missing.
pt: Modelo em falta.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
pt: O tema pai não existe. Instale o tema pai: "%s".

en: Stylesheet is missing.
pt: Folha de estilos em falta.

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
pt: <strong>ERRO</strong>: O campo do nome de usuário está vazio.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
pt: <strong>ERRO</strong>: O campo da senha está vazio.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário inválido. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Perdeu sua senha</a>?

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
pt: <strong>ERRO</strong>: Sua conta foi marcada como spammer.

en: Please log in again.
pt: Faça login novamente.

en: Sidebar %d
pt: Barra lateral %d

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
pt: <strong>ERRO</strong>: o WordPress %1$s requer MySQL %2$s ou superior

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Digite um nome de usuário ou endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nenhum usuário registrado com esse endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
pt: <strong>ERRO</strong>: Nome de usuário ou email inválidos.

en: Password reset is not allowed for this user
pt: Esse usuário não tem permissão para reconfigurar senha

en: [%s] Password Reset
pt: [%s] Redefinição de senha

en: The e-mail could not be sent.
pt: O email não pôde ser enviado.

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function...
pt: Motivo provável: seu provedor desativou a função mail()...

en: Invalid key
pt: Chave inválida

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered, please choose another one.
pt: <strong>ERRO</strong>: Esse nome de usuário já está registrado, por favor, escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Por favor, preencha seu endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
pt: <strong>ERRO</strong>: O endereço de email não está correto.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you... please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
pt: <strong>ERRO</strong>: Não foi possível cadastrá-lo... por favor, fale com o <a href="mailto:%s">webmaster</a>!

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
pt: Parece que essa chave não é válida.

en: Lost Password
pt: Senha perdida

en: Username or E-mail:
pt: Nome de usuário ou email:

en: Get New Password
pt: Obter nova senha

en: Are you lost?
pt: Você está perdido?

en: &larr; Back to %s
pt: &larr; Voltar para %s

en: Registration Form
pt: Formulário de registro

en: Register For This Site
pt: Registrar-se nesse site

en: A password will be e-mailed to you.
pt: Uma senha será enviada para seu email.

en: Password Lost and Found
pt: Recuperar senha

en: Lost your password?
pt: Perdeu a senha?

en: You have logged in successfully.
pt: Login feito com sucesso.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
pt: <strong>ERRO</strong>: Os cookies estão bloqueados ou não são suportados pelo seu navegador. Você deve <a href='http://www.google.com/cookies.html'>ativar cookies</a> para usar o WordPress.

en: You are now logged out.
pt: Você fez o logout agora.

en: User registration is currently not allowed.
pt: No momento, o registro de usuários está desabilitado.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
pt: Confira o link de confirmação em seu email.

en: Check your e-mail for your new password.
pt: Confira a nova senha em seu email.

en: Registration complete. Please check your e-mail.
pt: Registro concluído. Por favor, confira seu email.

en: Your session has expired. Please log-in again.
pt: A sua sessão expirou. Faça o login novamente.

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
pt: Vamos com calma, não é necessário conferir se há novas mensagens tantas vezes!

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
pt: Parece que não há nenhuma mensagem nova.

en: Author is %s
pt: O autor é %s

en: <strong>Author:</strong> %s
pt: <strong>Autor:</strong> %s

en: <strong>Posted title:</strong> %s
pt: <strong>Título publicado:</strong> %s

en: Oops: %s
pt: Ups: %s

en: Mission complete.  Message <strong>%s</strong> deleted.
pt: Missão completada.  Messagem <strong>%s</strong> excluída.

en: Help
pt: Ajuda

en: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
pt: <a href="http://wordpress.org/support/" target="_blank">Fóruns de suporte</a>

en: Screen Options
pt: Opções de Tela

en: Screen Layout
pt: Layout da tela

en: Number of Columns:
pt: Número de colunas:

en: Search for themes by keyword, author, or tag.
pt: Pesquisar temas por palavra-chave, autor ou tag.

en: Feature Filter
pt: Filtro de Destaques

en: Find a theme based on specific features
pt: Encontrar um tema baseado em características específicas

en: Colors
pt: Cores

en: Black
pt: Preto

en: Blue
pt: Azul

en: Brown
pt: Marrom

en: Green
pt: Verde

en: Orange
pt: Laranja

en: Pink
pt: Rosa

en: Purple
pt: Roxo

en: Red
pt: Vermelho

en: Silver
pt: Prata

en: Tan
pt: Bronze

en: White
pt: Branco

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Dark
pt: Escuro

en: Columns
pt: Colunas

en: One Column
pt: Uma coluna

en: Two Columns
pt: duas colunas

en: Three Columns
pt: Três colunas

en: Four Columns
pt: Quatro colunas

en: Left Sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right Sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Width
pt: Largura

en: Fixed Width
pt: Largura fixa

en: Flexible Width
pt: Largura flexível

en: Features
pt: Destaques

en: Custom Colors
pt: Cores personalizados

en: Theme Options
pt: Opções do tema

en: Threaded Comments
pt: Comentários aninhados

en: Sticky Post
pt: Post  fixo

en: Microformats
pt: Microformatos

en: Subject
pt: Assunto

en: Holiday
pt: Feriado

en: Photoblogging
pt: Phootoblogging

en: Seasonal
pt: Sazonal

en: Find Themes
pt: Encontrar temas

en: Install a theme in .zip format
pt: Instalar um tema no formato .zip

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
pt: Se você tem um tema no formato .zip, você deve instalá-lo fazendo upload do arquivo aqui.

en: Install &#8220;%s&#8221;
pt: Instalar &#8220;%s&#8221;

en: Details
pt: Detalhes

en: Theme Install
pt: Instalação de tema

en: <strong>Warning:</strong> This theme has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
pt: <strong>Atenção:</strong> Esse tema <strong>não foi testado</strong> com sua versão atual do WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This theme has not been marked as <strong>compatible</strong> with your version of WordPress.
pt: <strong>Atenção:</strong> Esse tema não foi marcado como <strong>compatível</strong> com a sua versão do WordPress.

en: by %s
pt: por %s

en: Version: %s
pt: Versão: %s

en: Newer version (%s) is installed.
pt: Instalada a versão (%s) mais recente.

en: This version is already installed.
pt: Essa versão já está instalada.

en: Unable to locate WordPress theme directory.
pt: Não foi possível localizar o diretório de temas do WordPress.

en: Could not fully remove the theme %s.
pt: Não foi possível remover completamente o tema %s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
pt: A atualização não pode ser instalada porque o WordPress %1$s necessita a versão %2$s ou mais recente do PHP e a versão %3$s ou mais recente do MySQL. Você está usando a versão %4$s do PHP e a %5$s do MySQL.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: A atualização não pode ser instalada porque o WordPress %1$s necessita a versão %2$s ou mais recente do PHP. Você está usando a versão %3$s.

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
pt: A atualização não pode ser instalada porque o WordPress %1$s necessita a versão %2$s ou mais recente do MySQL. Você está usando a versão %3$s.

en: Verifying the unpacked files&#8230;
pt: Verificando arquivos descompactados&#8230;

en: The update could not be unpacked
pt: A atualização não pode ser descompactada

en: Upgrading database&#8230;
pt: Atualizando banco de dados&#8230;

en: Version %s
pt: Versão %s

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
pt: Você está usando uma versão para desenvolvedores (%1$s). Legal! Por favor, <a href="%2$s">mantenha-se atualizado</a>.

en: <a href="%1$s">Get Version %2$s</a>
pt: <a href="%1$s">Pegar a versão %2$s</a>

en: You are using <span class="b">WordPress %s</span>.
pt: Você está usando o <span class="b">WordPress %s</span>.

en: Update to %s
pt: Atualizar para %s

en: Latest
pt: Últimas

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
pt: A atualização automática do WordPress falhou - <a href="%s">tente a atualização novamente agora</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
pt: A atualização automática do WordPress falhou! Avise o administrador do site.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
pt: <strong><em>Tome note desta senha</em></strong>! Atenção! é uma senha <em>aleatória</em> que foi gerada somente para você.

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
pt: Sem categoria

[ctx: Default link category slug]
en: Blogroll
pt: Lista de Links

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
pt: Bem-vindo ao WordPress. Esse é o seu primeiro post. Edite-o ou exclua-o, e comece a publicar!

en: Hello world!
pt: Olá, mundo!

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
pt: ola-mundo

en: Mr WordPress
pt: Sr. WordPress

en: Hi, this is a comment.<br />To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
pt: Olá, isto é um comentário.<br />Para excluir um comentário, faça o login e veja os comentários dos posts. Lá você vai ter a opção de editá-los ou excluí-los.

en: About
pt: Sobre

en: You can&#8217;t give users that role.
pt: Você não pode dar essa função para os usuários.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
pt: <strong>ERRO</strong>: por favor, digite um nome de usuário.

en: <strong>ERROR</strong>: You entered your new password only once.
pt: <strong>ERRO</strong>: você digitou a nova senha só uma vez.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password.
pt: <strong>ERRO</strong>: Digite sua senha.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password twice.
pt: <strong>ERRO</strong>: por favor, digite a nova senha duas vezes.

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
pt: <strong>ERRO</strong>: as senhas não podem ter o caractere "\".

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in the two password fields.
pt: <strong>ERRO</strong>: Digite a mesma senha nos dois campos.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
pt: <strong>ERRO</strong>: Esse nome de usuário já está cadastrado. Escolha outro.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an e-mail address.
pt: <strong>ERRO</strong>: Digite um endereço de email.

en: <strong>ERROR</strong>: The e-mail address isn&#8217;t correct.
pt: <strong>ERRO</strong>: O endereço de email não está correto.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
pt: <strong>ERROR</strong>: Esse email já está registrado, por favor, escolha outro.

en: No matching users were found!
pt: Nenhum usuário correspondente encontrado!

en: There are no options for this widget.
pt: Não existem opções para esse widget.

en: Dashboard
pt: Painel

en: WordPress &rsaquo; Installation
pt: WordPress &rsaquo; Instalação

en: <strong>ERROR</strong>: %s
pt: <strong>ERRO</strong>: %s

en: User(s) already exists.
pt: O(s) usuário(s) já existe(m).

en: Strength indicator
pt: Indicador de força

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
pt: Dica: Sua senha deve ter pelo menos sete caracteres. Para torná-la mais segura, use letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Your E-mail
pt: O seu endereço de email

en: Double-check your email address before continuing.
pt: Confira se o endereço de email está correto antes de prosseguir.

en: Install WordPress
pt: Instalar WordPress

en: Already Installed
pt: Já Instalado

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
pt: Aparentemente, você já instalou o WordPress. Para o reinstalar, limpe primeiro as tabelas do banco de dados antigo.

en: Insufficient Requirements
pt: Requisitos insuficientes

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Welcome to the famous five minute WordPress installation process! You may want to browse the <a href="%s">ReadMe documentation</a> at your leisure. Otherwise, just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
pt: Bem-vindo ao famoso processo de instalação em cinco minutos do WordPress! Você pode consultar a <a href="%s">documentação</a> à vontade. Caso contrário, preencha apenas as informações abaixo e você estará pronto para usar a mais poderosa e extensiva plataforma de publicação pessoal no mundo.

en: Information needed
pt: Informação necessária

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
pt: Forneça as seguintes informações. Não se preocupe, você pode alterar estas configurações mais tarde.

en: you must provide an e-mail address.
pt: você deve indicar um endereço de email.

en: that isn&#8217;t a valid e-mail address.  E-mail addresses look like: <code>username@example.com</code>
pt: esse não é um endereço de email válido. Os emails parecem com <code>usuario@exemplo.com</code>

en: Success!
pt: Sucesso!

en: WordPress has been installed. Were you expecting more steps? Sorry to disappoint.
pt: O WordPress está instalado. Estava esperando mais passos? Desculpe desapontá-lo.

en: Log In
pt: Login

en: Very weak
pt: Muito fraca

en: Weak
pt: Fraca

en: Strong
pt: Forte

en: Add New Link
pt: Adicionar Novo Link

en: Edit Category
pt: Editar categoria

[ctx: link]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: %s link deleted. | %s links deleted
pt[0]: %s link excluído.
pt[1]: %s links excluídos.

en: Search Links
pt: Pesquisar links

en: Yes
pt: Sim

en: Visit %s
pt: Visitar %s

en: No links found.
pt: Nenhum link encontrado.

en: XML error: %1$s at line %2$s
pt: Erro XML: %1$s na linha %2$s

en: Edit Link
pt: Editar link

en: Link not found.
pt: Link não encontrado.

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
pt: WordPress &rsaquo; Reparo do banco de dados

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your wp-config.php file.  Once this line is added to your config, reload this page.
pt: Para permitir que o uso desta página repare automaticamente problemas do banco de dados, adicione a seguinte linha ao seu arquivo wp-config.php. Quando esta linha for adicionada ao seu config, recarregue esta página.

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
pt: Não foi possível reparar alguns problemas do banco de dados. Copie e cole a seguinte lista de erros no <a href="%s">Fórum de Suporte do WordPress</a> para obter assistência.

en: Repairs complete.  Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
pt: Os reparos foram concluídos. Remova a seguinte linha do wp-config.php para evitar que esta página seja usada por usuários não autorizados.

en: Repair Database
pt: Reparar o banco de dados

en: WordPress can also attempt to optimize the database.  This improves performance in some situations.  Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
pt: O WordPress também pode tentar otimizar seu banco de dados. Isto melhora a performance em algumas situações. O reparo e a otimização do banco de dados podem demorar bastante e o banco de dados será bloqueado enquanto isso.

en: Repair and Optimize Database
pt: Reparar e otimizar o banco de dados

en: You are not allowed to be here
pt: Sem permissão para estar aqui

en: Upload New Media
pt: Enviar nova mídia

en: You are not allowed to edit this attachment.
pt: Sem permissão para editar este anexo.

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
pt: Você tentou editar um anexo que não existe. Talvez tenha sido excluído?

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
pt: Você não pode editar este anexo porque ele está na Lixeira. Remova da lixeira e tente novamente.

en: Media attachment updated.
pt: Anexo de mídia atualizado.

en: Update Media
pt: Atualizar mídia

en: Themes
pt: Temas

en: My Sites
pt: Meus sites

en: Library
pt: Biblioteca

[ctx: file]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

[ctx: page]
en: Add New
pt: Adicionar Nova

en: Comments %s
pt: Comentários %s

en: Appearance
pt: Aparência

en: Installed
pt: Instalados

[ctx: plugin]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: Profile
pt: Perfil

[ctx: user]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: Your Profile
pt: Seu Perfil

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Settings
pt: Configurações

[ctx: settings screen]
en: General
pt: Geral

en: Writing
pt: Escrita

en: Reading
pt: Leitura

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Permalinks
pt: Links Permanentes

en: Search Users
pt: Pesquisar Usuários

en: Options saved.
pt: Opções salvas.

en: First Post
pt: Primeiro post

en: Enabled
pt: Ativado

en: Path
pt: Caminho

en: Remove
pt: Remover

en: Role:
pt: Função:

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Site Title
pt: Título do site

en: Update Themes
pt: Atualizar temas

en: Discussion Settings
pt: Configurações de Discussão

en: Default article settings
pt: Configurações padrões de posts

en: Allow people to post comments on new articles
pt: Permitir que as pessoas publiquem comentários sobre novos artigos

en: These settings may be overridden for individual articles.
pt: Estas configurações poderão ser substituídas para cada post, individualmente.

en: Other comment settings
pt: Outras configurações de comentários

en: Comment author must fill out name and e-mail
pt: O autor do comentário tem que preencher o nome e email

en: Users must be registered and logged in to comment
pt: Os usuários devem estar registrados e ter feito login para poderem publicar comentários

en: Automatically close comments on articles older than %s days
pt: Encerrar automaticamente comentários sobre posts mais velhos que %s dias

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
pt: Ativar %s níveis de comentários agrupados por conversação (aninhados)

en: last
pt: último

en: first
pt: primeiro

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
pt: Dividir comentários em páginas com %1$s comentários de nível mais alto por página e a página %2$s exibida por padrão

en: older
pt: mais velho

en: newer
pt: mais recente

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
pt: Os comentários devem ser exibidos com comentários %s no topo de cada página

en: E-mail me whenever
pt: Envie-me um email quando

en: Anyone posts a comment
pt: Alguém publicar um comentário

en: A comment is held for moderation
pt: Um comentário ficar aguardando moderação

en: Before a comment appears
pt: Antes de um comentário aparecer

en: An administrator must always approve the comment
pt: Um administrador sempre tem que aprovar o comentário

en: Comment author must have a previously approved comment
pt: O autor do comentário tem que ter um comentário aprovado anteriormente

en: Comment Moderation
pt: Moderação de Comentários

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
pt: Reter um comentário na fila se este contiver %s ou mais links. (Uma característica comum de comentários de Spam é o elevado número de links.)

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
pt: Quando um comentário contiver qualquer uma destas palavras no respectivo conteúdo, nome, URL, endereço de email ou IP, o mesmo será retido na <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">fila de moderação</a>. Uma palavra ou IP por linha. Haverá correspondência parcial de palavras, de modo que &#8220;press&#8221; irá coincidir com &#8220;WordPress&#8221;.

en: Comment Blacklist
pt: Lista Negra de Comentários

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be marked as spam. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
pt: Quando um comentário contiver qualquer uma destas palavras no respectivo conteúdo, nome, URL, endereço de email ou IP, o mesmo será assinalado como spam. Uma palavra ou IP por linha. Haverá correspondência parcial de palavras, de modo que &#8220;press&#8221; irá coincidir com &#8220;WordPress&#8221;.

en: Avatars
pt: Avatares

en: Avatar Display
pt: Exibição do avatar

en: Don&#8217;t show Avatars
pt: Não mostrar avatares

en: Show Avatars
pt: Mostrar avatares

en: Maximum Rating
pt: Classificação Máxima

en: G &#8212; Suitable for all audiences
pt: G &#8212; Adequado para todas as idades

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
pt: PG &mdash; Potencialmente ofensiva, normalmente para maiores de 13 anos

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
pt: R &mdash; Para maiores de 17 anos

en: X &#8212; Even more mature than above
pt: X &mdash; Ainda mais adulto do que acima

en: Default Avatar
pt: Avatar Padrão

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
pt: Para usuários sem um avatar próprio personalizado, você pode ou exibir um logo genérico ou gerar um baseado no endereço de email deles.

en: Blank
pt: Vazio

en: Gravatar Logo
pt: Logo do Gravatar

en: Identicon (Generated)
pt: Identicon (Gerado)

en: Wavatar (Generated)
pt: Wavatar (Gerado)

en: MonsterID (Generated)
pt: MonsterID (Gerado)

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

[ctx: timezone date format]
en: Y-m-d G:i:s
pt: d-m-Y G:i:s

en: Tagline
pt: Descrição

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
pt: Este endereço é utilizado apenas para fins administrativos, tais como a notificação de novos usuários.

en: Membership
pt: Membros

en: Anyone can register
pt: Qualquer pessoa pode se registrar

en: New User Default Role
pt: Função padrão para novo usuário

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is <code>%s</code>
pt: A hora <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> é <code>%s</code>

en: Local time is <code>%1$s</code>
pt: A hora local é <code>%1$s</code>

en: Choose a city in the same timezone as you.
pt: Escolha uma cidade no mesmo fuso horário que você.

en: This timezone is currently in standard time.
pt: Este fuso horário está em horário normal.

en: Standard time begins  on: <code>%s</code>.
pt: O horário normal retorna em: <code>%s</code>.

en: Date Format
pt: Formato de Data

en: Custom:
pt: Personalizado:

en: Time Format
pt: Formato de Hora

en: Week Starts On
pt: Semana começa em

en: Settings saved.
pt: Configurações salvas.

en: Media Settings
pt: Configurações de Mídia

en: Image sizes
pt: Tamanho das Imagens

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when inserting an image into the body of a post.
pt: Os tamanhos abaixo determinam as dimensões máximas em píxel a usar quando uma imagem é inserida no corpo de um post.

en: Thumbnail size
pt: Tamanho da Miniatura

en: Height
pt: Altura

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
pt: Recortar a miniatura nas dimensões exatas (normalmente as miniaturas são proporcionais)

en: Medium size
pt: Tamanho médio

en: Max Width
pt: Largura Máxima

en: Max Height
pt: Altura Máxima

en: Large size
pt: Tamanho grande

en: Embeds
pt: Códigos Incorporados

en: Auto-embeds
pt: Auto-Incorporar

en: Maximum embed size
pt: Tamanho máximo da mídia incorporada

en: If the width value is left blank, embeds will default to the max width of your theme.
pt: Se o valor da largura for deixado em branco, por padrão os embeds terão a largura máxima de seu tema.

en: Uploading Files
pt: Enviando Arquivos

en: Store uploads in this folder
pt: Armazenar arquivos enviados nesta pasta

en: Default is <code>wp-content/uploads</code>
pt: A pasta padrão é <code>wp-content/uploads</code>

en: Full URL path to files
pt: Caminho Completo (URL) para os arquivos

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
pt: Essa configuração é opcional, por padrão deveria estar em branco.

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
pt: Organizar arquivos enviados em pastas baseadas no mês e ano

en: Permalink Settings
pt: Configuração de Links Permanentes

en: You should update your web.config now
pt: Você deve atualizar o seu arquivo web.config agora

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
pt: A estrutura de permalinks foi atualizada. Remova a permissão de gravação do arquivo web.config agora!

en: Permalink structure updated
pt: Estrutura de links permanentes atualizada

en: You should update your .htaccess now.
pt: Você deve atualizar o seu arquivo .htaccess agora.

en: Permalink structure updated.
pt: Estrutura de links permanentes atualizada.

en: By default WordPress uses web <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s which have question marks and lots of numbers in them, however WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. This can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
pt: Por padrão, o WordPress utiliza <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s que contém pontos de interrogação e vários números. Contudo, o WordPress oferece a capacidade de criar uma estrutura de URL personalizada para os links permanentes e arquivos. Isto pode melhorar o aspecto, a usabilidade e a compatibilidade futura dos links. Várias <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Usando_Links_Permanentes">tags estão disponíveis</a> e aqui estão alguns exemplos para ajudá-lo a começar.

en: Default
pt: Padrão

en: Day and name
pt: Dia e nome

en: Month and name
pt: Mês e nome

en: Numeric
pt: Numérica

en: Custom Structure
pt: Estrutura Personalizada

en: Optional
pt: Opcional

en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <kbd>topics</kbd> as your category base would make your category links like <code>http://example.org/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
pt: Se quiser, você pode digitar aqui estruturas personalizadas para os <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s das suas categorias e tags. Por exemplo, ao usar <kbd>tópicos</kbd> como base das suas categorias, faria com que os links para categorias tenham o formato <code>http://exemplo.org/topicos/geral/</code>. Se você não indicar nada serão usados os valores padrões.

en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>http://example.org/index.php/topics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
pt: Se quiser, pode digitar aqui estruturas personalizadas para os <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s das suas categorias e tags. Por exemplo, ao usar <code>topicos</code> como base das suas categorias, fará com que  os links para categorias tenham o formato <code>http://exemplo.org/topicos/sem-categoria/</code>. Se você não indicar nada serão usados os valores padrões.

en: Category base
pt: Base da categoria

en: Tag base
pt: Base das tags

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
pt: Se o seu arquivo <code>web.config</code> fosse <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Mudando_Permissões_de_Arquivos">gravável</a>, poderíamos fazer isto automaticamente. Como não é, aqui estão as regras de gravação que devem estar presentes no arquivo <code>web.config</code>. Clique dentro do campo e pressione <kbd>CTRL + a</kbd> para selecionar tudo. Em seguida insira essa regra dentro do elemento <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> no arquivo <code>web.config</code>.

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
pt: Se você temporariamente deu permissão de gravação para seu arquivo <code>web.config</code> para que as regras de gravação sejam geradas automaticamente, não se esqueça de reverter as permissões depois que as regras forem salvas.

en: If the root directory of your site were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
pt: Se o diretório raiz de seu site fosse <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Mudando_Permissões_de_Arquivos">gravável</a>, poderíamos fazer isto automaticamente. Como não é, aqui estão as regras de gravação que devem estar presentes no arquivo <code>web.config</code>. Crie um novo arquivo chamado <code>web.config</code>no diretório raiz de seu site. Clique dentro do campo e pressione <kbd>CTRL + a</kbd> para selecionar tudo. Em seguida insira esse código no arquivo <code>web.config</code>.

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
pt: Se você temporariamente deu permissão de gravação para o diretório raiz de seu site para que o arquivo <code>web.config</code> seja gerado automaticamente, não se esqueça de reverter as permissões depois que o arquivo for criado.

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
pt: Se o seu arquivo <code>.htaccess</code> fosse <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Mudando_Permissões_de_Arquivos">gravável</a>, poderíamos fazer isto automaticamente. Como não é, aqui estão as regras de mod_rewrite que devem estar presentes no arquivo <code>.htaccess</code>. Clique dentro do box e pressione <kbd>CTRL + a</kbd> para selecionar tudo.

en: Privacy Settings
pt: Configurações de Privacidade

en: Reading Settings
pt: Configurações de Leitura

en: Front page displays
pt: A página inicial mostra

en: Your latest posts
pt: Seus posts mais recentes

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
pt: Uma <a href="%s">página estática</a> (selecionar abaixo)

en: Front page: %s
pt: Página inicial: %s

en: Posts page: %s
pt: Página de posts: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
pt: <strong>Atenção:</strong> estas páginas não deverão ser a mesma!

en: Blog pages show at most
pt: As páginas do blog mostram no máximo

en: Syndication feeds show the most recent
pt: Os feeds RSS mostram os últimos

en: For each article in a feed, show
pt: Para cada post em um feed, mostrar

en: Full text
pt: Texto completo

en: Summary
pt: Resumo

en: Encoding for pages and feeds
pt: Codificação para páginas e feeds

en: Writing Settings
pt: Configurações de Escrita

en: Size of the post box
pt: Tamanho da caixa do post

en: lines
pt: linhas

en: Formatting
pt: Formatação

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
pt: Converter emoticons como <code>:-)</code> e <code>:-P</code> em imagens

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
pt: O WordPress deve corrigir automaticamente XHTML aninhado de forma inválida

en: Default Post Category
pt: Categoria padrão de post

en: Default Link Category
pt: Categoria padrão de link

en: Remote Publishing
pt: Publicação Remota

en: To post to WordPress from a desktop blogging client or remote website that uses the Atom Publishing Protocol or one of the XML-RPC publishing interfaces you must enable them below.
pt: Para publicar no WordPress a partir de um cliente de blog de desktop ou de um site remoto que usa o Protocolo de Publicação Atom ou uma das interfaces de publicação de XML-RPC, você deve ativá-los abaixo.

en: Atom Publishing Protocol
pt: Protocolo de Publicação Atom

en: Enable the Atom Publishing Protocol.
pt: Ativar o Protocolo de Publicação Atom.

en: Enable the WordPress, Movable Type, MetaWeblog and Blogger XML-RPC publishing protocols.
pt: Ativar os protocolos de publicação XML-RPC do WordPress, Movable Type, MetaWeblog e Blogger.

en: Post via e-mail
pt: Publicar via email

en: To post to WordPress by e-mail you must set up a secret e-mail account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
pt: Para publicar no WordPress via email, você deve configurar uma conta POP3 secreta. Todas as mensagens recebidas neste endereço serão publicadas, é aconselhável manter este endereço bem guardado. Sugerimos três seqüências aleatórias que você poderia usar como nome de sua conta: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.

en: Mail Server
pt: Servidor de Email

en: Port
pt: Porta

en: Login Name
pt: Nome do Usuário

en: Default Mail Category
pt: Categoria de Email Padrão

en: Update Services
pt: Serviços de Atualização

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s with line breaks.
pt: Quando você publica um novo post, o WordPress notifica automaticamente os seguintes serviços de atualização de site. Para mais informações, consulte <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Serviços_de_Atualização">Serviços de Atualização</a> no Codex. Separe várias <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s de serviços com quebra de linha.

en: All Settings
pt: Todas as configurações

en: Edit Plugins
pt: Editar Plugins

en: No such file exists! Double check the name and try again.
pt: Este arquivo não existe! Confira o nome e tente novamente.

en: Files of this type are not editable.
pt: Arquivos deste tipo não são editáveis.

en: Function Name...
pt: Nome da função...

en: File edited successfully.
pt: Arquivo editado com sucesso.

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
pt: Este plugin foi desativado porque as alterações resultaram em um <strong>erro fatal</strong>.

en: Editing <strong>%s</strong> (active)
pt: Editando <strong>%s</strong> (ativo)

en: Browsing <strong>%s</strong> (active)
pt: Navegando <strong>%s</strong> (ativo)

en: Editing <strong>%s</strong> (inactive)
pt: Editando <strong>%s</strong> (inativo)

en: Browsing <strong>%s</strong> (inactive)
pt: Navegando <strong>%s</strong> (inativo)

en: Select plugin to edit:
pt: Selecionar um plugin para editar:

en: Plugin Files
pt: Arquivos de Plugins

en: Documentation:
pt: Documentação:

en: Lookup
pt: Procurar

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended.  If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
pt: <strong>Atenção:</strong> Não é aconselhável fazer alterações em plugins ativos. Se as alterações causarem um erro fatal, o plugin será automaticamente desativado.

en: Update File and Attempt to Reactivate
pt: Atualize o arquivo e tente reativar

en: Update File
pt: Atualizar Arquivo

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
pt: Você precisa tornar este arquivo gravável para poder salvar suas alterações. Consulte <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Mudando_Permissões_de_Arquivos">o Codex</a> para mais informação.

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
pt: Destaques

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
pt: Populares

[ctx: Plugin Installer]
en: Newest
pt: Mais Recentes

[ctx: Plugin Installer]
en: Recently Updated
pt: Atualizados Recentemente

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em>
pt: <strong>%1$s</strong> por <em>%2$s</em>

en: Are you sure you wish to delete these files?
pt: Tem certeza que quer excluir esses arquivos?

en: Yes, Delete these files
pt: Sim, exclua esses arquivos

en: No, Return me to the plugin list
pt: Não, me envie de volta para a lista de plugins

en: Click to view entire list of files which will be deleted
pt: Clique para ver a lista completa dos arquivos que serão excluídos.

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
pt: Os plugins aumentam ou melhoram a funcionalidade do WordPress. Após ter instalado um plugin, você pode ativá-lo ou desativá-lo aqui.

en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the <code>%s</code> directory and it will be automatically deactivated.
pt: Se algo não correr bem com um plugin e você não conseguir utilizar o WordPress, exclua ou mude o nome do respectivo arquivo no diretório <code>%s</code> e o plugin será automaticamente desativado.

en: The plugin <code>%s</code> has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %s
pt: O plugin <code>%s</code> foi <strong>desativado</strong> devido a um erro: %s

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
pt: Não foi possível ativar o plugin porque ele gerou um <strong>erro fatal</strong>.

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
pt: O plugin não pode ser apagado devido a um erro: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
pt: Os plugins selecionados foram <strong>excluídos</strong>.

en: Plugin <strong>activated</strong>.
pt: Plugin <strong>ativado</strong>.

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
pt: Plugins selecionados <strong>ativados</strong>.

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
pt: Plugin <strong>desativado</strong>.

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
pt: Plugins selecionados <strong>desativados</strong>.

en: No out of date plugins were selected.
pt: Nenhum plugin desatualizado foi selcionado.

en: Deactivate this plugin
pt: Desativar este plugin

en: Network Deactivate
pt: Desativar na rede

en: Activate this plugin for all sites in this network
pt: Ativar este plugin para todos os sites nesta rede

en: Network Activate
pt: Ativar na Rede

en: Open this file in the Plugin Editor
pt: Abrir este arquivo no editor de plugins

en: Delete this plugin
pt: Excluir esse plugin

en: Visit plugin site
pt: Visitar o site do plugin

en: Clear List
pt: Limpar a lista

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Ativo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Ativos <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Recentemente ativo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Recentemente ativos <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Inativo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Inativos <span class="count">(%s)</span>

en: Network <span class="count">(%s)</span> | Network <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Rede <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Redes <span class="count">(%s)</span>

en: No plugins found.
pt: Nenhum plugin encontrado.

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
pt: Parece que você não tem nenhum plugin disponível no momento.

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
pt: Você tentou editar um item que não existe. Talvez tenha sido excluído?

en: You are not allowed to edit this item.
pt: Sem permissão para editar este item.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
pt: Sem permissão para editar este item pois ele está na Lixeira. Restaure-o e tente novamente.

en: Unknown post type.
pt: Tipo de post desconhecido.

en: Embed Code
pt: Código Incorporado

en: Insert Video
pt: Inserir vídeo

en: Click to insert.
pt: Clique para inserir.

en: Insert Image
pt: Inserir imagem

en: Unable to retrieve images or no images on page.
pt: Não foi possível recuperar as imagens ou não existem imagens na página.

en: click images to select
pt: clique nas imagens para selecionar

en: Add from URL
pt: Adicionar da URL

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Your post has been saved.
pt: O seu post foi salvo.

en: View post
pt: Ver post

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Insert an Image
pt: Inserir uma imagem

en: Embed a Video
pt: Incorporar um Vídeo

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
pt: Comparar revisões de &#8220;%1$s&#8221;

en: Revision for &#8220;%1$s&#8221; created on %2$s
pt: Revisão para &#8220;%1$s&#8221; criada em %2$s

en: Older: %s
pt: Mais antiga: %s

en: Newer: %s
pt: usuário %s

en: These revisions are identical.
pt: Essas revisões são idênticas.

en: Title:
pt: Título:

en: Separate tags with commas
pt: Separe as tags com vírgulas

en: Edit Themes
pt: Editar Temas

en: The requested theme does not exist.
pt: O tema solicitado não existe.

en: Select theme to edit:
pt: Selecionar um tema para editar:

en: Templates
pt: Modelos

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
pt: Opa, não existe tal arquivo! Confira o nome e tente novamente.

[ctx: Theme Installer]
en: Featured
pt: Destaques

[ctx: Theme Installer]
en: Newest
pt: Mais Recentes

[ctx: Theme Installer]
en: Recently Updated
pt: Atualizados Recentemente

en: The active theme is broken.  Reverting to the default theme.
pt: O tema ativo está quebrado. Revertendo para o tema padrão.

en: New theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
pt: Novo tema ativado. <a href="%s">Visite o site</a>

en: Theme deleted.
pt: Tema excluído.

en: Current Theme
pt: Tema Atual

en: Current theme preview
pt: Visualização do tema atual

en: %1$s %2$s by %3$s
pt: %1$s %2$s por %3$s

en: All of this theme&#8217;s files are located in <code>%2$s</code>.
pt: Todos os arquivos deste tema estão localizados em <code>%2$s</code>.

en: Available Themes
pt: Temas disponíveis

en: Preview of &#8220;%s&#8221;
pt: Visualização de &#8220;%s&#8221;

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir este tema '%s'
      'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: Broken Themes
pt: Temas indisponíveis

en: Press This is a bookmarklet: a little app that runs in your browser and lets you grab bits of the web.
pt: O Publica Isso é um bookmarklet: um pequeno sistema que roda em seu navegador e permite que você pegue partes da web.

en: Drag-and-drop the following link to your bookmarks bar or right click it and add it to your favorites for a posting shortcut.
pt: Arraste e solte o link abaixo para sua barra de favoritos ou clique com o botão direito e o adicione aos seus favoritos. Isso criará um atalho para você escrever posts fora do admin do WordPress.

en: Download nightly build
pt: Fazer o download do nightly build

en: Hide this update
pt: Esconder essa atualização

en: Bring back this update
pt: Restaurar essa atualização

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
pt: Esta versão localizada contém tanto a tradução quanto várias outras correções de localização. Você pode pular a atualização se você quiser manter a tradução atual.

en: Show hidden updates
pt: Mostrar atualizações escondidas

en: Hide hidden updates
pt: Esconder atualizaçãoes escondidas

en: Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
pt: Compatibilidade com o WordPress %1$s: 100%% (de acordo com o autor)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
pt: Compatibilidade com o WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d votos "funciona" do total de %4$d)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
pt: Compatibilidade com o WordPress %1$s: Desconhecida

en: Installation Failed
pt: Falha na instalação

en: Plugin Reactivation
pt: Reativação de plugin

en: Plugin reactivated successfully.
pt: Plugin reativado com sucesso

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
pt: Falha ao reativar plugin devido a erro fatal.

en: Installing Plugin: %s
pt: Instalando plugin: %s

en: Upload Plugin
pt: Fazer upload do plugin

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
pt: Instalando plugin do arquivo enviado: %s

en: Installing Theme: %s
pt: Instalando tema: %s

en: Upload Theme
pt: Fazer upload do tema

en: Installing Theme from uploaded file: %s
pt: Instalando tema do arquivo enviado: %s

en: Your WordPress database is already up-to-date!
pt: Seu banco de dados do WordPress já está atualizado!

en: %s queries
pt: %s consultas

en: %s seconds
pt: %s segundos

en: You are not allowed to scan for lost attachments.
pt: Sem permissão para vasculhar anexos pedidos.

en: You are not allowed to move this post to the trash.
pt: Sem permissão para mover este post para a Lixeira.

en: You are not allowed to move this post out of the trash.
pt: Sem permissão para remover este post da Lixeira.

en: You are not allowed to delete this post.
pt: Sem permissão para excluir este post.

en: Reattached %d attachment. | Reattached %d attachments.
pt[0]: Reanexado %d anexo
pt[1]: Reanexados %d anexos

en: Media attachment permanently deleted. | %d media attachments permanently deleted.
pt[0]: Mídia excluída permanentemente.
pt[1]: %d mídias excluídas permanentemente.

en: Media attachment moved to the trash. | %d media attachments moved to the trash.
pt[0]: %d Mídia movida para a Lixeira.
pt[1]: %d Mídias movidas para a Lixeira.

en: Media attachment restored from the trash. | %d media attachments restored from the trash.
pt[0]: Mídia restaurada da Lixeira.
pt[1]: %d Mídias restauradas da Lixeira.

en: Media permanently deleted.
pt: Mídia excluída permanentemente.

en: Error saving media attachment.
pt: Erro ao salvar o anexo de mídia.

en: Media moved to the trash.
pt: Mídia movida para a Lixeira.

en: Media restored from the trash.
pt: Mídia restaurada da Lixeira.

[ctx: uploaded files]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

[ctx: detached files]
en: Unattached <span class="count">(%s)</span> | Unattached <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Desanexado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Desanexados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: uploaded files]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Lixeira <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Lixeira <span class="count">(%s)</span>>

en: Attach to a post
pt: Anexar

en: Scan for lost attachments
pt: Vasculhar anexos perdidos

en: Edit User
pt: Editar usuário

en: Invalid user ID.
pt: ID de usuário inválida.

en: Use https
pt: Usar https

en: Always use https when visiting the admin
pt: Sempre usar https ao visitar o admin

en: You do not have permission to edit this user.
pt: Sem permissão para editar este usuário.

en: User updated.
pt: Usuário atualizado.

en: Personal Options
pt: Opções pessoais

en: Visual Editor
pt: Editor visual

en: Disable the visual editor when writing
pt: Desativar o editor visual ao escrever

en: Admin Color Scheme
pt: Paleta de cores do painel

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
pt: Ativar atalhos de teclado para moderação de comentários.

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: Nickname
pt: Apelido

en: (required)
pt: (obrigatório)

en: Display name publicly as
pt: Exibir o nome publicamente como

en: Contact Info
pt: Informações de Contato

en: Website
pt: Site

en: About Yourself
pt: Sobre você

en: About the user
pt: Sobre o usuário

en: Biographical Info
pt: Informações biográficas

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
pt: Escreva uma minibiografia para constar do seu perfil. Essas informações poderão ser vistas por todos.

en: New Password
pt: Nova senha

en: If you would like to change the password type a new one. Otherwise leave this blank.
pt: Para alterar sua senha, digite a nova senha; caso contrário, deixe este espaço em branco.

en: Type your new password again.
pt: Digite sua nova senha novamente.

en: Additional Capabilities
pt: Recursos adicionais

en: Update Profile
pt: Atualizar Perfil

en: Update User
pt: Atualizar usuário

en: [%s] Joining confirmation
pt: [%s] Confirmação de participação

en: Add New User
pt: Adicionar Novo Usuário

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
pt: Convite enviado para o novo usuário. Um link de confirmação deve ser clicado antes da conta ser criada.

en: (twice, required)
pt: (duas vezes, obrigatório)

en: Send Password?
pt: Enviar senha?

en: Send this password to the new user by email.
pt: Enviar esta senha para o novo usuário por email.

en: Skip Confirmation Email
pt: Pular email de confirmação

en: You can&#8217;t edit that user.
pt: Você não pode editar esse usuário.

en: You can&#8217;t delete users.
pt: Você não pode excluir usuários.

en: Delete Users
pt: Excluir usuários

en: ID #%1s: %2s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
pt: ID #%1s: %2s <strong>O usuário atual não será excluído.</strong>

en: What should be done with posts and links owned by this user? | What should be done with posts and links owned by these users?
pt[0]: O que fazer com os posts e links deste usuário?
pt[1]: O que fazer com os posts e links destes usuários?

en: Delete all posts and links.
pt: Excluir todos os posts e links.

en: Attribute all posts and links to:
pt: Atribuir todos os post e links a:

en: Confirm Deletion
pt: Confirmar exclusão

en: There are no valid users selected for deletion.
pt: Não há usuários válidos selecionados para exclusão.

en: %s user deleted | %s users deleted
pt[0]: %s usuário excluído
pt[1]: %s usuários excluídos

en: New user created.
pt: Novo usuário criado.

en: Changed roles.
pt: Funções alteradas.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
pt: A função do usuário atual deve possuir privilégios de edição.

en: Other user roles have been changed.
pt: Outras funções do usuário foram alteradas.

en: You can&#8217;t delete the current user.
pt: Sem permissão para excluir o usuário atual.

en: Other users have been deleted.
pt: Outros usuários foram excluídos.

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

en: Change role to&hellip;
pt: Alterar função para&hellip;

en: Change
pt: Alterar

en: Inactive Widgets
pt: Widgets Inativos

en: No Sidebars Defined
pt: Nenhuma barra lateral definida

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
pt: O tema em uso no momento não permite detectar widgets e, por isso, não há barra lateral a ser alterada. Para obter mais informações sobre como fazer o tema aceitar widgets, <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Widgets_em_Temas">siga estas instruções</a>.

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
pt: Selecionar a barra lateral para este widget e também a posição do widget na barra lateral.

en: Position
pt: Posição

en: Save Widget
pt: Salvar widget

en: Changes saved.
pt: Modificações salvas.

en: Error while saving.
pt: Erro ao salvar.

en: Error in displaying the widget settings form.
pt: Erro ao mostrar o formulário de configurações do widget.

en: Available Widgets
pt: Widgets Disponíveis

en: Drag widgets from here to a sidebar on the right to activate them. Drag widgets back here to deactivate them and delete their settings.
pt: Arraste os widgets daqui para a barra lateral à direita para ativá-los. Arraste os widgets de volta para cá para desativá-los e excluir suas configurações.

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
pt: Arraste os widgets para cá para removê-los da barra lateral, mas mantendo suas configurações.

en: Sorry, you do not have the right to edit/publish new posts.
pt: Você não tem permissão para editar/publicar novos posts.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
pt: Não foi possível publicar seu post. Ocorreu um erro.

en: Sorry, you do not have the right to access this post.
pt: Você não tem permissão para acessar esse post.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
pt: Você não tem permissão para editar esse post.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
pt: Por algum motivo estranho e muito chato, não foi possível editar esse post.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
pt: Sem permissão para excluir esse post.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
pt: Por algum motivo estranho e muito chato, não foi possível excluir esse post.

en: Sorry, you do not have permission to upload files.
pt: Sem permissão para fazer upload de arquivos.

en: Sorry, comments are closed for this item.
pt: Os comentários para este item estão fechados.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
pt: Você precisa fazer login para publicar um comentário.

en: Akismet Configuration
pt: Configuração do Akismet

en: Your key has been cleared.
pt: Sua chave foi limpa.

en: Your key has been verified. Happy blogging!
pt: Sua chave foi confirmada. Divirta-se com o blog!

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
pt: A chave digitada é inválida. Por favor, confira novamente.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
pt: A chave digitada não pôde ser verificada, porque não foi possível conectar ao akismet.com. Confira a configuração do seu servidor.

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
pt: Houve um problema ao conectar ao servidor do Akismet. Confira a configuração do seu servidor.

en: Please enter an API key. (<a href="%s" style="color:#fff">Get your key.</a>)
pt: Por favor, digite uma chave API. (<a href="%s" style="color:#fff">Obter sua chave.</a>)

en: This key is valid.
pt: Esta chave é válida.

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
pt: A chave abaixo foi validada anteriormente, mas, no momento, não foi possível conectar ao akismet.com. Confira a configuração do seu servidor.

en: Why might my key be invalid?
pt: Por que minha chave seria inválida?

en: This can mean one of two things, either you copied the key wrong or that the plugin is unable to reach the Akismet servers, which is most often caused by an issue with your web host around firewalls or similar.
pt: Isto pode significar uma de duas coisas: você copiou a chave errada ou o plugin não pode acessar os servidores do Akismet, o que geralmente é causado por um problema no seu servidor de hospedagem e firewalls ou algo parecido.

en: Update options &raquo;
pt: Atualizar opções &raquo;

en: Server Connectivity
pt: Conectividade do servidor

en: Unable to reach some Akismet servers.
pt: Não foi possível acessar os servidores do Akismet.

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
pt: Um problema de rede ou firewall está bloqueando algumas conexões entre seu servidor e o Akismet.com. O Akismet está funcionando, mas pode causar problemas durante momentos de congestionamento de rede.Contate o seu servidor de hospedagen ou administrador de firewall e forneça <a href="%s" target="_blank">estas informações sobre o akismet e firewalls</a>.

en: Unable to reach any Akismet servers.
pt: Não foi possível acessar qualquer servidor do Akismet.

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
pt: Um problema de rede ou firewall está bloqueando todas as conexões entre seu servidor e o Akismet.com. <strong>O Akismet não pode funcionar corretamente até que isso seja corrigido.</strong> Contate o seu servidor de hospedagem ou o administrador de firewall e forneça <a href="%s" target="_blank">esta informação sobre o Akismet e firewalls</a>.

en: All Akismet servers are available.
pt: Todos os servidores do Akismet estão disponíveis.

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
pt: O Akismet está funcionando corretamente. Todos os servidores podem ser acessados.

en: Network functions are disabled.
pt: As funções de rede estão desativadas.

en: Unable to find Akismet servers.
pt: Não foi possível encontrar os servidores do Akismet.

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
pt: Um problema de DNS ou firewall está impedindo todo o acesso do seu servidor de hospedagem no Akismet.com. <strong>O Akismet não pode funcionar corretamente até que isto seja corrigido</strong>. Contate o seu servidor de hospedagem ou o administrador de firewall e forneça <a href="%s" target="_blank">esta informação sobre o Akismet e firewalls</a>.

en: Akismet server
pt: Servidor do Akismet

en: Network Status
pt: Status da Rede

en: Last checked %s ago.
pt: Verificado pela última vez %s ago.

en: Check network status &raquo;
pt: Verifcar o status da rede &raquo;

en: Akismet Stats
pt: Estatísticas do Akismet

en: Akismet is almost ready.
pt: O Akismet está quase pronto.

en: Akismet has detected a problem.
pt: O Aismet detectou um problema.

en: Akismet Spam (%s)
pt: Spam Akismet (%s)

en: Akismet Spam
pt: Spam Akismet

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
pt: Sem permissões suficientes para moderar os comentários.

en: %1$s comments recovered.
pt: %1$s comentários recuperados.

en: All spam deleted.
pt: Todos os spams foram excluídos.

en: Caught Spam
pt: Spam identificado

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
pt: O Akismet identificou <strong>%1$s spam</strong> desde que foi instalado pela primeira vez.

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
pt: Não há spam identificado no momento. Deve ser seu dia de sorte. :)

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
pt: Você pode excluir todos os spams do seu banco de dados com um único clique. Essa operação não pode ser desfeita; portanto, certifique-se de que não há comentários válidos no spam. O spam é automaticamente excluído após 15 dias e, por isso, não enquente a cabeça.

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
pt: Há no momento %1$s comentários identificados como spam.

en: Delete all
pt: Excluir todos

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
pt: Estes são os comentários mais recentes identificados como spam pelo Akismet. Se você observar que algum foi identificado por engano, simplesmente marque este comentário como "não é spam", e o Akismet guardará este registro. Se você deseja recuperar um comentário identificado como spam, simplesmente selecione o comentário e clique em Não é Spam. Após 15 dias, limpamos a Lixeira para você.

en: All
pt: Todos

en: Search Spam &raquo;
pt: Pesquisar spam &raquo;

en: &laquo; Previous Page
pt: &laquo; Página anterior

en: Next Page &raquo;
pt: Próxima Página &raquo;

en: De-spam marked comments &raquo;
pt: Desclassificar como spam os comentários marcados &raquo;

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
pt: Os comentários que você desclassificar como spam serão submetidos ao Akismet, para melhoramento do serviço.

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
pt[0]: O <a href="%1$s">Akismet</a> eliminou de seu site <a href="%2$s">%3$s comentários tidos como spam</a>.
pt[1]: O <a href="%1$s">Akismet</a> eliminou de seu site <a href="%2$s">%3$s comentários tidos como spam</a>.

en: Recheck Queue for Spam
pt: Conferir novamente a fila de spam

en: Check for Spam
pt: Conferir se há spam

en: Comments on %s
pt: Comentários sobre %s

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
pt: Powered by WordPress, uma plataforma semântica de vanguarda para publicação pessoal.

en: Enter your password to view comments.
pt: Digite sua senha para ver os comentários.

en: No Comments
pt: Nenhum Comentário

en: 1 Comment
pt: 1 Comentário

en: % Comments
pt: % Comentários

en: Edit This
pt: Editar

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
pt: Você precisa fazer o <a href="%s">login</a> para publicar um comentário.

en: (more...)
pt: (mais...)

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Categories:
pt: Categorias:

en: The latest comments to all posts in RSS
pt: Os comentários mais recentes de todos os posts em RSS

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
pt: <abbr title="em inglês: Really Simple Syndication">RSS</abbr> dos comentários

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
pt: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">disse:</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário está aguardando moderação.

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: (Edit)
pt: (Editar)

en: View all posts in %s
pt: Ver todos os posts em %s

en: XML error: %s at line %d
pt: Erro XML: %s na linha %d

en: Visit %s&#8217;s website
pt: Visitar o site de %s

en: Posts by %s
pt: Posts de %s

en: Last updated: %s
pt: Última atualização: %s

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
pt: O uso de níveis de usuário por plugins e temas está obsoleto. Use funções e permissões no lugar.

en: No categories
pt: Nenhuma categoria

en: %s topic | %s topics
pt[0]: %s post
pt[1]: %s posts

en: No server specified
pt: Nenhum servidor especificado

en: Error
pt: Erro

en: no login ID submitted
pt: nenhuma ID de login enviada

en: connection not established
pt: conexão não estabelecida

en: No password submitted
pt: Nenhuma senha enviada

en: Authentication failed
pt: A autenticação falhou

en: No connection to server
pt: Sem conexão com o servidor

en: No login ID submitted
pt: Nenhuma ID de login enviada

en: No server banner
pt: Nenhum banner do servidor

en: abort
pt: abortar

en: apop authentication failed
pt: A autenticação apop falhou

en: Premature end of list
pt: Fim de lista prematuro

en: Empty command string
pt: Linha de comando vazia

en: connection does not exist
pt: conexão não existe.

en: No msg number submitted
pt: Nenhum número msg enviado

en: Command failed
pt: O comando falhou

en: View all posts filed under %s
pt: Ver todos os posts arquivados em %s

en: Feed for all posts filed under %s
pt: Feed para todos os posts arquivados em %s

en: Comments Off
pt: Comentários desativados

en: Comment on %s
pt: Comentário para %s

en: Log in to Reply
pt: Faça login para responder

en: Leave a Comment
pt: Deixe um Comentário

en: Log in to leave a Comment
pt: Faça login para deixar um comentário

en: Click here to cancel reply.
pt: Clique aqui para cancelar a resposta.

en: Leave a Reply
pt: Deixe um Comentário

en: Leave a Reply to %s
pt: Deixe um Comentário sobre %s

en: Permanently Delete Comment
pt: Excluir comentário permanentemente

en: You are about to approve the following comment:
pt: Você está prestes a aprovar o seguinte comentário:

en: Approve Comment
pt: Aprovar comentário

en: Caution:
pt: Atenção:

en: Author
pt: Autor

en: E-mail
pt: Email

[ctx: noun]
en: Comment
pt: Comentário

en: Are you sure you want to do this?
pt: Tem certeza que quer fazer isto?

en: No
pt: Não

en: Unknown action.
pt: Ação desconhecida.

en: Custom Background
pt: Fundo personalizado

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
pt: Fundo atualizado. <a href="%s">Visite seu site</a> para ver como ficou.

en: Choose an image from your computer:
pt: Escolha uma imagem no seu computador:

en: Upload
pt: Fazer Upload

en: Save Changes
pt: Salvar Alterações

en: Custom Header
pt: Personalizar cabeçalho

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
pt: Cabeçalho atualizado. <a href="%s">Visite seu site</a> para ver como ficou.

en: Image could not be processed.  Please go back and try again.
pt: Não foi possível processar a imagem. Volte e tente novamente.

en: Image Processing Error
pt: Erro de processamento de imagem

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
pt: Escolha a parte da imagem que você quer utilizar como cabeçalho.

en: You do not have permission to customize headers.
pt: Sem permissão para personalizar cabeçalhos.

en: Edit &#8220;%s&#8221;
pt: Editar &#8220;%s&#8221;

en: Edit
pt: Editar

en: Restore
pt: Restaurar

en: Trash
pt: Lixeira

en: Delete Permanently
pt: Excluir permanentemente

en: View &#8220;%s&#8221;
pt: Ver &#8220;%s&#8221;

en: View
pt: Ver

en: No Tags
pt: Nenhuma tag

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Y/m/d g:i:s A
pt: d/m/Y G:i:s

en: %s from now
pt: %s de agora

en: %s ago
pt: %s atrás

en: (Unattached)
pt: Desanexado

en: Attach
pt: Anexo

en: %s pending
pt: %s pendente(s)

en: No media attachments found.
pt: Não foram encontrados anexos.

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
pt: Pesquisar resultados para &#8220;%s&#8221;

en: %s comment approved | %s comments approved
pt[0]: %s comentário aprovado
pt[1]: %s comentários aprovados

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
pt[0]: %s comentário marcado como spam.
pt[1]: %s comentários marcados como spam.

en: Undo
pt: Desfazer

en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
pt[0]: %s comentário restaurado da Lixeira
pt[1]: %s comentários restaurados da Lixeira

en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
pt[0]: %s comentário excluído permanentemente
pt[1]: %s comentários excluídos permanentemente

[ctx: comments]
en: All | All
pt[0]: Todos
pt[1]: Todos

en: Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span> | Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
pt[0]: Pendente <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
pt[1]: Pendentes <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>

en: Approved | Approved
pt[0]: Aprovado
pt[1]: Aprovados

en: Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span> | Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>
pt[0]: Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>
pt[1]: Spams <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>

en: Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span> | Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
pt[0]: Lixeira <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
pt[1]: Lixeira <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>

en: Search Comments
pt: Pesquisar Comentários

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
pt: Exibindo %s&#8211;%s de %s

en: Bulk Actions
pt: Ações em Massa

en: Unapprove
pt: Rejeitar

en: Approve
pt: Aprovar

en: Not Spam
pt: Não é Spam

en: Move to Trash
pt: Mover para a Lixeira

en: Apply
pt: Aplicar

en: Show all comment types
pt: Mostrar todos os tipos de comentários

en: Comments
pt: Comentários

en: Filter
pt: Filtrar

en: Empty Spam
pt: Esvaziar o spam

en: Empty Trash
pt: Esvaziar a Lixeira

en: No comments awaiting moderation&hellip; yet.
pt: Nenhum comentário aguardando moderação, por enquanto.

en: No comments found.
pt: Nenhum comentário encontrado.

en: Post updated. <a href="%s">View post</a>
pt: Post atualizado. <a href="%s">Ver post</a>

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado atualizado

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado excluído.

en: Post updated.
pt: Post atualizado

en: Post restored to revision from %s
pt: Post restaurado para revisão às %s

en: Post published. <a href="%s">View post</a>
pt: Post publicado. <a href="%s">Ver post</a>

en: Post saved.
pt: Post salvo.

en: Post submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
pt: Post enviado. <a target="_blank" href="%s">Visualizar post</a>

en: Post scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview post</a>
pt: Post agendado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Visualizar post</a>

en: M j, Y @ G:i
pt: j \d\e F \d\e Y \à\s G:i

en: Post draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
pt: Rascunho do post atualizado. <a target="_blank" href="%s">Visualizar post</a>

en: Page updated. <a href="%s">View page</a>
pt: Página atualizada. <a href="%s">Ver página</a>

en: Page updated.
pt: Página atualizada

en: Page restored to revision from %s
pt: Página restaurada para revisão às %s

en: Page published. <a href="%s">View page</a>
pt: Página publicada. <a href="%s">Ver página</a>

en: Page submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
pt: Página enviada. <a target="_blank" href="%s">Visualizar página</a>

en: Page scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview page</a>
pt: Página agendada para: <strong>%1$s</strongb>. <a target="_blank" href="%2$s">Visualizar página</a>

en: Page draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
pt: Rascunho da página atualizado. <a target="_blank" href="%s">Visualizar página</a>

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below.  <a href="%s">View the autosave</a>
pt: Há uma versão deste post salva automaticamente mais recente do que a versão abaixo. <a href="%s">Ver a versão salva automaticamente</a>.

en: Publish
pt: Publicar

en: Attributes
pt: Atributos

en: Excerpt
pt: Resumo

en: Send Trackbacks
pt: Enviar trackbacks

en: Custom Fields
pt: Campos Personalizados

en: Discussion
pt: Discussão

en: Revisions
pt: Revisões

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
pt: Última edição feita por %1$s, em %2$s às %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
pt: Última edição em %1$s às %2$s

en: Editing Comment # %s
pt: Editando comentário # %s

en: View Comment
pt: Ver comentário

[ctx: adjective]
en: Approved
pt: Aprovado

en: Submitted on: <b>%1$s</b>
pt: Enviado em: <b>%1$s</b>

en: Update Comment
pt: Atualizar comentário

en: Name:
pt: Nome:

en: E-mail (%s):
pt: Email (%s):

en: send e-mail
pt: enviar email

en: E-mail:
pt: Email:

en: visit site
pt: visitar site

en: Link Categories
pt: Categorias de Links

en: Search Categories
pt: Pesquisar categorias

en: Delete
pt: Excluir

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
pt: O &ldquo;slug&rdquo; é uma versão amigável do URL. Normalmente, é todo em minúsculas e contém apenas letras, números e hífens.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
pt: A descrição não está em destaque por padrão, no entanto alguns temas podem mostrá-la.

en: Edit Link Category
pt: Editar categoria de link

en: Update Category
pt: Atualizar categoria

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
pt: <a href="%s">Links</a> / Editar link

en: Update Link
pt: Atualizar link

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
pt: <a href="%s">Links</a> / Adicionar Novo Link

en: Add Link
pt: Adicionar link

en: Save
pt: Salvar

en: Categories
pt: Categorias

en: Target
pt: Destino

en: Link Relationship (XFN)
pt: Relação de Links (XFN)

en: Advanced
pt: Avançada

en: Link added.
pt: Link adicionado.

en: Name
pt: Nome

en: Example: Nifty blogging software
pt: Por exemplo: Magnífico software para blog

en: Web Address
pt: Endereço (URL)

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
pt: Por exemplo: <code>http://br.wordpress.org/</code> &mdash; não se esqueça do <code>http://</code>

en: Description
pt: Descrição

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
pt: O texto acima será mostrado quando alguém passar o mouse sobre o link na lista de links, ou opcionalmente, abaixo dele.

en: The name is how it appears on your site.
pt: O nome é como aparece em seu site.

en: None
pt: Nenhuma

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
pt: Ao contrário das tags, as categorias, podem ter uma hierarquia. Você pode ter uma categoria chamada MPB e nela haver categorias para Bossa Nova e Baião. Totalmente opcional.

en: The description is not prominent by default, however some themes may show it.
pt: A descrição não está em destaque por padrão, no entanto alguns temas podem mostrá-la.

en: Invalid taxonomy
pt: Taxonomia inválida

en: Edit Tag
pt: Editar tag

en: Item added.
pt: Item adicionado.

en: Item deleted.
pt: Item excluído.

en: Item updated.
pt: Item atualizado.

en: Item not added.
pt: item não adicionado.

en: Items deleted.
pt: Item excluído.

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category <strong>%s</strong>.
pt: <strong>Nota:</strong><br />Excluir uma categoria não exclui os posts e links dessa categoria. Em vez disso, os posts que estavam atribuídos apenas à categoria excluída serão atribuídos à categoria <strong>%s</strong>.

en: Error in moving to trash...
pt: Erro ao mover para a Lixeira...

en: Error in restoring from trash...
pt: Erro ao restaurar da Lixeira...

en: You are not allowed to delete this item.
pt: Sem permissão para excluir este item.

en: Error in deleting...
pt: Erro ao excluir...

[ctx: post]
en: Add New
pt: Adicionar Novo

en: View Post
pt: Ver post

en: Edit Post
pt: Editar Post

en: %s post updated. | %s posts updated.
pt[0]: %s post atualizado.
pt[1]: %s posts atualizados.

en: %s item not updated, somebody is editing it. | %s items not updated, somebody is editing them.
pt[0]: item %s não atualizado, alguém o está editando.
pt[1]: %s itens não atualizados, alguém os está editando.

en: Item permanently deleted. | %s items permanently deleted.
pt[0]: Item excluído permanentemente.
pt[1]: %s itens excluídos permanentemente.

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Meu <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Meus <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Tudo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Tudo <span class="count">(%s)</span>

en: Show all dates
pt: Mostrar todas as datas

en: View all categories
pt: Ver todas as categorias

en: List View
pt: Visualização em lista

en: Excerpt View
pt: Visualização do Resumo

en: Export
pt: Exportar

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
pt: Quando você clicar no botão abaixo, o WordPress irá criar um arquivo XML para você salvar em seu computador.

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
pt: Este formato, ao qual chamamos WordPress eXtended RSS ou WXR, irá conter os seus posts, páginas, comentários, campos personalizados, categorias e tags.

en: Download Export File
pt: Download do Arquivo de Exportação

en: No importers are available.
pt: Nenhum dos importadores estão disponíveis.

en: Continue
pt: Continuar

en: Users
pt: Usuários

en: Done
pt: Concluído

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: &mdash; Select &mdash;
pt: &mdash; Selecionar &mdash;

en: Submit
pt: Enviar

en: Movable Type and TypePad
pt: Mover Type e TypePad

en: Blogroll
pt: Lista de Links

en: Invalid file type
pt: Tipo inválido de arquivo

en: Could not update link in the database
pt: Não foi possível atualizar o link no banco de dados

en: Could not insert link into the database
pt: Não foi possível inserir o link no banco de dados

en: Changing to %s
pt: Mudando para %s

en: Found %s
pt: Encontrado %s

en: The ftp PHP extension is not available
pt: A extensão PHP do FTP não está disponível

en: FTP hostname is required
pt: Um servidor de FTP é necessário

en: FTP username is required
pt: Um nome de usuário do FTP é necessário

en: FTP password is required
pt: Uma senha FTP é necessária

en: Failed to connect to FTP Server %1$s:%2$s
pt: Falha ao conectar ao servidor FTP %1$s:%2$s

en: Username/Password incorrect for %s
pt: Nome de usuário/Senha incorretos para %s

en: The ssh2 PHP extension is not available
pt: A extensão ssh2 do PHP não está disponível

en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function <code>stream_get_contents()</code>
pt: A extensão ssh2 do PHP está disponível, porém necessita a função <code>stream_get_contents()</code> do PHP 5.

en: SSH2 hostname is required
pt: Um servidor de SSH2 é necessário

en: SSH2 username is required
pt: Um nome de usuário do SSH2 é necessário

en: SSH2 password is required
pt: Uma senha de SSH2 é necessária

en: Failed to connect to SSH2 Server %1$s:%2$s
pt: Falha ao conectar ao servidor SSH2 %1$s:%2$s

en: Public and Private keys incorrect for %s
pt: Chaves Pública e Privada incorretas para %s

en: Unable to perform command: %s
pt: Não foi possível executar o comando: %s

en: Invalid Data provided.
pt: Dado fornecido inválido.

en: Could not access filesystem.
pt: Não foi possível acessar o sistema de arquivos.

en: Filesystem error.
pt: Erro no sistema de arquivos.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
pt: Não foi possível localizar o diretório raiz do WordPress.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
pt: Não foi possível localizar a pasta wp-content do WordPress.

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
pt: Não foi possível localizar a pasta de plugins do WordPress.

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
pt: Não foi possível localizar o diretóriode temas do WordPress.

en: Unable to locate needed folder (%s).
pt: Não foi possível localizar a pasta necessária (%s).

en: Download failed.
pt: Falha no download.

en: Installing the latest version&#8230;
pt: Instalando a versão mais recente&#8230;

en: Destination folder already exists.
pt: A pasta de destino já existe.

en: Could not create directory.
pt: Não foi possível criar o diretório.

en: Incompatible Archive.
pt: Arquivo incompatível.

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
pt: Ativando Modo de Manutenção&#8230;

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
pt: Desativando Modo de Manutenção&#8230;

en: The plugin is at the latest version.
pt: O plugin está na sua versão mais recente.

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
pt: Fazendo download de <span class="code">(%s)</span>&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
pt: Descompactando a atualização&#8230;

en: Deactivating the plugin&#8230;
pt: Desativando o plugin&#8230;

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
pt: Removendo a versão antiga do plugin&#8230;

en: Could not remove the old plugin.
pt: Não foi possível remover o plugin antigo.

en: Install package not available.
pt: Pacote de instalação não disponível.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
pt: Fazendo o download do pacote de instalação de <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
pt: Descompactando o pacote&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
pt: Instalando o plugin&#8230;

en: Plugin install failed.
pt: A instalação do plugin falhou.

en: Plugin installed successfully.
pt: Plugin instalado com sucesso.

en: The theme is at the latest version.
pt: O tema está na sua versão mais recente.

en: Removing the old version of the theme&#8230;
pt: Removendo a versão antiga do tema&#8230;

en: Could not remove the old theme.
pt: Não foi possível remover o tema antigo.

en: Installing the theme&#8230;
pt: Instalando o tema&#8230;

en: Theme install failed.
pt: A instalação do tema falhou.

en: Theme installed successfully.
pt: Tema instalado com sucesso.

en: WordPress is at the latest version.
pt: O WordPress está na sua versão mais recente.

en: Could not copy files.
pt: Não foi possível copiar os arquivos.

en: Reactivating the plugin&#8230;
pt: Reativando o plugin&#8230;

en: Activate this plugin
pt: Ativar este plugin

en: Activate Plugin
pt: Ativar plugin

en: Return to Plugins page
pt: Voltar para página de plugins

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
pt: Plugin <strong>%s %s</strong> instalado com sucesso.

en: Return to Plugin Installer
pt: Voltar para o instalador de plugins

en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
pt: Tema <strong>%1$s %2$s</strong> instalado com sucesso.

en: Preview &#8220;%s&#8221;
pt: Visualizar &#8220;%s&#8221;

en: Preview
pt: Visualizar

en: Activate &#8220;%s&#8221;
pt: Ativar &#8220;%s&#8221;

en: Return to Theme Installer
pt: Voltar para o instalador de temas

en: Themes page
pt: Página de temas

en: Return to Themes page
pt: Voltar para página de temas

en: Please select a file
pt: Selecione um arquivo

en: The uploaded file could not be moved to %s.
pt: O arquivo enviado não pôde ser movido para %s.

en: Right Now
pt: Agora

en: Recent Comments
pt: Comentários

en: Incoming Links
pt: Links de entrada

en: Recent Drafts
pt: Rascunhos recentes

en: Other WordPress News
pt: Outras notícias do WordPress

en: View all
pt: Ver tudo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Configure
pt: Configurar

en: Comment | Comments
pt[0]: Comentário
pt[1]: Comentários

en: Page | Pages
pt[0]: Página
pt[1]: Páginas

[ctx: Right Now]
en: Approved | Approved
pt[0]: Aprovado
pt[1]: Aprovados

en: Category | Categories
pt[0]: Categoria
pt[1]: Categorias

en: Pending | Pending
pt[0]: Pendente
pt[1]: Pendentes

en: Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b">%2$s Widget</span> | Theme <span class="b">%1$s</span> with <span class="b">%2$s Widgets</span>
pt[0]: Tema <span class="b">%1$s</span> com <span class="b">%2$s Widget</span>
pt[1]: Tema <span class="b">%1$s</span> com <span class="b">%2$s Widgets</span>

en: Theme <span class="b"><a href="themes.php">%1$s</a></span>
pt: Tema <span class="b"><a href="themes.php">%1$s</a></span>

en: Theme <span class="b">%1$s</span>
pt: Tema <span class="b">%1$s</span>

en: Post submitted. <a href="%s">Preview post</a> | <a href="%s">Edit post</a>
pt: Post enviado. <a href="%s">Visualizar post</a> | <a href="%s">Editar post</a>

en: You can also try %s, easy blogging from anywhere on the Web.
pt: Você também pode tentar %s, publicação fácil de qualquer lugar da Web.

en: Press This
pt: Publica Isso

en: Content
pt: Conteúdo

en: Save Draft
pt: Salvar como rascunho

en: Reset
pt: Reconfigurar

en: Submit for Review
pt: Enviar para revisão

en: There are no drafts at the moment
pt: Não há rascunhos no momento

en: No comments yet.
pt: Nenhum comentário ainda.

en: Approve this comment
pt: Aprovar esse comentário

en: Unapprove this comment
pt: Rejeitar esse comentário

en: Edit comment
pt: Editar comentário

en: Reply to this comment
pt: Responder esse comentário

en: Reply
pt: Responder

en: Mark this comment as spam
pt: Marcar esse comentário como spam

en: Move this comment to the trash
pt: Mover este comentário para a Lixeira

[ctx: verb]
en: Trash
pt: Excluir

en: From %1$s on %2$s%3$s
pt: De %1$s sobre %2$s%3$s

en: [Pending]
pt: [Pendente]

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Number of comments to show:
pt: Número de comentários a exibir:

en: Loading&#8230;
pt: Carregando…

en: This widget requires JavaScript.
pt: Este widget necessita JavaScript.

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
pt: <strong>Erro de RSS</strong>: %s

en: This dashboard widget queries <a href="http://blogsearch.google.com/">Google Blog Search</a> so that when another blog links to your site it will show up here. It has found no incoming links&hellip; yet. It&#8217;s okay &#8212; there is no rush.
pt: Este widget do painel pesquisa no <a href="http://blogsearch.google.com/">Google Blog Search</a>, então quando outro blog faz um link para seu site, ele vai aparecer aqui. Não foi encontrado nenhum link&hellip;ainda. Não faz mal, não há pressa.

en: Somebody
pt: Alguém

en: %1$s linked here <a href="%2$s">saying</a>, "%3$s"
pt: %1$s fez um link para cá <a href="%2$s">dizendo</a>, "%3$s"

en: %1$s linked here saying, "%3$s"
pt: %1$s fez um link para cá, dizendo "%3$s"

en: on %4$s
pt:  sobre %4$s

en: Most Popular
pt: Mais populares

en: Newest Plugins
pt: Plugins mais recentes

en: Recently Updated
pt: Atualizados Recentemente

en: Install
pt: Instalar

en: Unknown Feed
pt: Feed desconhecido

en: Main Index Template
pt: Modelo da página principal

en: Stylesheet
pt: Folha de estilos

en: RTL Stylesheet
pt: Folha de estilos RTL

en: Popup Comments
pt: Popup de comentários

en: Footer
pt: Rodapé

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Sidebar
pt: Lateral

en: Archives
pt: Arquivos

en: Category Template
pt: Modelo de categoria

en: Page Template
pt: Modelo da Página

en: Search Results
pt: Resultados da pesquisa

en: Search Form
pt: Formulário de pesquisa

en: Single Post
pt: Post único

en: 404 Template
pt: Modelo de página 404

en: Links Template
pt: Modelo de links

en: Theme Functions
pt: Funções do tema

en: Attachment Template
pt: Modelo de anexos

en: Image Attachment Template
pt: Modelo de anexo de imagem

en: Video Attachment Template
pt: Modelo de anexo de vídeo

en: Audio Attachment Template
pt: Modelo de anexo de audio

en: Application Attachment Template
pt: Modelo de anexo de aplicativo

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
pt: my-hacks.php (o antigo arquivo de hacks)

en: .htaccess (for rewrite rules )
pt: .htaccess (para regras de reescrita)

en: Comments Template
pt: Modelo de comentários

en: Popup Comments Template
pt: Modelo de comentários popup

en: Sorry, can&#8217;t edit files with &#8220;..&#8221; in the name. If you are trying to edit a file in your WordPress home directory, you can just type the name of the file in.
pt: Não foi possível editar arquivos com &#8220;..&#8221; no nome. Se você está tentando editar um arquivo no diretório da home do WordPress, é só preencher o nome do arquivo.

en: Sorry, that file cannot be edited.
pt: Não é possível editar esse arquivo.

en: The uploaded file exceeds the <code>upload_max_filesize</code> directive in <code>php.ini</code>.
pt: O arquivo excede o definido pela diretiva <code>upload_max_filesize</code> em <code>php.ini</code>.

en: The uploaded file exceeds the <em>MAX_FILE_SIZE</em> directive that was specified in the HTML form.
pt: O arquivo enviado excede o definido pela diretiva <em>MAX_FILE_SIZE</em> especificada no formulário HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt: O arquivo foi apenas parcialmente enviado.

en: No file was uploaded.
pt: Nenhum arquivo foi enviado.

en: Missing a temporary folder.
pt: Faltando uma pasta temporária.

en: Failed to write file to disk.
pt: Falha ao gravar o arquivo no disco.

en: File upload stopped by extension.
pt: Upload de arquivos parado por extensão.

en: Invalid form submission.
pt: Submissão de formulário inválida.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
pt: O arquivo está vazio. Faça o upload de algo mais substancial. Esse erro também pode ter acontecido se os uploads estiverem desativados no seu php.ini ou se a definição de post_max_size for menor que a do upload_max_filesize no php.ini.

en: Specified file failed upload test.
pt: O arquivo especificado falhou no teste de envio.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini.
pt: O arquivo está vazio. Por favor, faça upload de algo mais substancial. Esse erro também pode ter acontecido se os uploads estiverem desativados no seu php.ini.

en: Specified file does not exist.
pt: O arquivo especificado não existe.

en: Invalid URL Provided.
pt: Fornecido URL inválido.

en: Could not create Temporary file.
pt: Não foi possível criar o arquivo temporário.

en: Could not retrieve file from archive.
pt: Não foi possível recuperar o arquivo.

en: Could not extract file from archive.
pt: Não foi possível extrair o arquivo.

en: Could not copy file.
pt: Não foi possível copiar o arquivo.

en: Empty archive.
pt: Arquivo vazio.

en: Connection Information
pt: Informação de conexão

en: Hostname
pt: Nome do host

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Password
pt: Senha

en: Authentication Keys
pt: chaves de autenticação

en: Public Key:
pt: Chave pública:

en: Private Key:
pt: Chave privada:

en: Enter the location on the server where the keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
pt: Digite o local no servidor onde as chaves estão localizadas. Se uma frase de entrada for necessária, digite-a no campo de senha acima.

en: Connection Type
pt: Tipo de conexão

en: Proceed
pt: Continuar

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
pt: Não há dados da imagem. Reenvie a imagem.

en: Crop
pt: Recortar

en: Rotate counter-clockwise
pt: Girar no sentido anti-horário

en: Rotate clockwise
pt: Girar no sentido horário

en: Image rotation is not supported by your web host (function imagerotate() is missing)
pt: O giro de imagem não é suportado em sua hospedagem (função imagerotate() ausente)

en: Flip vertically
pt: Virar na vertical

en: Flip horizontally
pt: Virar na horizontal

en: Redo
pt: Refazer

en: Scale Image
pt: Redimensionar a imagem

en: You can proportionally scale the original image. For best results the scaling should be done before performing any other operations on it like crop, rotate, etc. Note that if you make the image larger it may become fuzzy.
pt: Você pode redimensionar proporcionalmente a imagem original. Para melhores resultados isto deve ser feito antes de realizar qualquer outra operação na imagem, como recortá-la, girá-la, etc. Observe que se você aumentar a imagem, ela pode se tornar embaçada.

en: Original dimensions %s
pt: Dimensões originais %s

en: Scale
pt: Redimensionar

en: Restore Original Image
pt: Restaurar imagem original

en: Discard any changes and restore the original image.
pt: Descartar quaisquer alterações e restaurar a imagem original.

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
pt: Cópias da imagem editadas anteriormente não serão excluídas.

en: Restore image
pt: Restaurar imagem

en: Image Crop
pt: Recorte da imagem

en: (help)
pt: (ajuda)

en: The image can be cropped by clicking on it and dragging to select the desired part. While dragging the dimensions of the selection are displayed below.
pt: A imagem pode ser recortada clicando-se nela e arrastando para selecionar a parte desejada. Ao arrastar, as dimensões da seleção são exibidas abaixo.

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Arrow: move by 10px
pt: Seta: mover a cada 10px

en: Shift + arrow: move by 1px
pt: Shift + seta: mover a cada 1px

en: Ctrl + arrow: resize by 10px
pt: Ctrl + seta: redimensionar a cada 10px

en: Ctrl + Shift + arrow: resize by 1px
pt: Ctrl + Shift + seta: redimensionar a cada 1px

en: Shift + drag: lock aspect ratio
pt: Shift + arrastar: bloquear a proporção

en: Crop Aspect Ratio
pt: Proporção do recorte

en: You can specify the crop selection aspect ratio then hold down the Shift key while dragging to lock it. The values can be 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc. If there is a selection, specifying aspect ratio will set it immediately.
pt: Você pode especificar a proporção da seleção a ser recortada e então segurar a tecla Shift ao arrastar para bloqueá-la. Os valores podem ser 1:1 (quadrado), 4:3, 16:9, etc. Se houver uma seleção, ao especificar uma proporção ela será aplicada imediatamente.

en: Crop Selection
pt: Seleção do recorte

en: Once started, the selection can be adjusted by entering new values (in pixels). Note that these values are scaled to approximately match the original image dimensions. The minimum selection size equals the thumbnail size as set in the Media settings.
pt: Uma vez iniciada, a seleção pode ser ajustada inserindo-se novos valores (em pixels). Observe que estes valores são redimensionados para corresponderem aproximadamente às dimensões originais da imagem. O tamanho mínimo da seleção equivale ao tamanho da miniatura conforme as Configurações de Mídia.

en: Aspect ratio:
pt: Proporção:

en: Selection:
pt: Seleção:

en: Thumbnail Settings
pt: Configurações de miniatura

en: The thumbnail image can be cropped differently. For example it can be square or contain only a portion of the original image to showcase it better. Here you can select whether to apply changes to all image sizes or make the thumbnail different.
pt: A miniatura pode ser recortada diferentemente. Por exemplo, ela pode ser quadrada e conter apenas uma parte da imagem original para exibi-la melhor. Aqui você pode optar entre aplicar todas as alterações a todas as imagens ou tornar a miniatura diferente.

en: Current thumbnail
pt: Miniatura Atual

en: Apply changes to:
pt: Aplicar alterações a:

en: All image sizes
pt: Todos tamanhos de imagens

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: All sizes except thumbnail
pt: Todos os tamanhos exceto a miniatura

en: There are unsaved changes that will be lost.  'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
pt: Há alterações não salvas que serão perdidas. 'OK' para continuar, 'Cancelar' para retornar ao Editor de Imagens.

en: Cannot load image metadata.
pt: Não é possível carregar metadados da imagem.

en: Cannot save image metadata.
pt: Não é possível salvar os metadados da imagem.

en: Image metadata is inconsistent.
pt: Os metadados da imagem são inconsistentes.

en: Image restored successfully.
pt: Imagem restaurada com sucesso.

en: Unable to create new image.
pt: Não foi possível criar nova imagem.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
pt: Erro ao redimensionar a imagem. Recarregue a página e tente novamente.

en: Nothing to save, the image has not changed.
pt: Não há nada para salvar, a imagem não foi alterada.

en: Unable to save the image.
pt: Não foi possível salvar a imagem.

en: Image saved
pt: Imagem salva

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
pt: O arquivo &#8220;%s&#8221; não existe?

en: The GD image library is not installed.
pt: A biblioteca de imagens GD não está instalada.

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
pt: O arquivo &#8220;%s&#8221; não é uma imagem.

en: From Computer
pt: Do computador

en: From URL
pt: De um URL

en: Gallery
pt: Galeria

en: Media Library
pt: Arquivos de Mídia

en: Gallery (%s)
pt: Galeria (%s)

en: Upload/Insert %s
pt: Upload/Inserir %s

en: Add Media
pt: Adicionar mídia

en: Add an Image
pt: Adicionar uma imagem

en: Add Video
pt: Adicionar vídeo

en: Add Audio
pt: Adicionar áudio

en: Saved.
pt: Salvo.

en: Left
pt: Esquerda

en: Center
pt: Centro

en: Right
pt: Direita

en: Medium
pt: Médio

en: Large
pt: Grande

en: Full Size
pt: Tamanho completo

en: Size
pt: Tamanho

en: File URL
pt: URL do arquivo

en: Alternate Text
pt: Texto alternativo

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
pt: Texto alternativo para a imagem, por exemplo &#8220;The Mona Lisa&#8221;

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Empty Title filled from filename.
pt: O título vazio foi preenchido a partir do nome do arquivo.

en: Caption
pt: Legenda

en: Link URL
pt: URL do link

en: Enter a link URL or click above for presets.
pt: Digite o URL do link ou clique acima para as predefinições.

en: Order
pt: Ordem

en: Location of the uploaded file.
pt: Local do arquivo enviado.

en: Show
pt: Mostrar

en: Hide
pt: Esconder

en: Edit Image
pt: Editar imagem

en: File name:
pt: Nome do arquivo:

en: File type:
pt: Tipo do arquivo:

en: Upload date:
pt: Data de upload:

en: Dimensions:
pt: Dimensões:

en: Insert into Post
pt: Inserir no post

en: You are about to delete <strong>%s</strong>.
pt: Você está prestes a excluir <strong>%s</strong>.

en: Select Files
pt: Selecionar arquivos

en: After a file has been uploaded, you can add titles and descriptions.
pt: Depois de um arquivo ser enviado, você pode adicionar títulos e descrições.

en: Add media files from your computer
pt: Adicionar arquivos de mídia do seu computador

en: Save all changes
pt: Salvar todas as mudanças

en: All Tabs:
pt: Todas as abas:

en: Sort Order:
pt: Organizar:

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Media
pt: Mídia

en: Actions
pt: Ações

en: Gallery Settings
pt: Configurações da galeria

en: Link thumbnails to:
pt: Link das miniaturas para:

en: Image File
pt: Arquivo de imagem

en: Attachment Page
pt: Página de anexos

en: Order images by:
pt: Ordenar imagens por:

en: Menu order
pt: Ordem do menu

en: Date/Time
pt: Data/Hora

en: Random
pt: Aleatório

en: Order:
pt: Ordem:

en: Gallery columns:
pt: Colunas da galeria:

en: Insert gallery
pt: Inserir galeria

en: Update gallery settings
pt: Atualizar configurações da galeria

en: Search Media
pt: Pesquisar mídia

en: All Types
pt: Todos os tipos

en: Filter &#187;
pt: Filtro &raquo;

en: Image Caption
pt: Descrição da imagem

en: Image URL
pt: URL da imagem

en: Link Image To:
pt: Link da imagem para:

en: Link to image
pt: Link para imagem

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
pt: Texto do link, por exemplo &#8220;Pensamentos (PDF)&#8221;

en: Save as Pending
pt: Salvar como pendente

en: Preview Changes
pt: Visualizar alterações

en: Privately Published
pt: Publicado de maneira privada

en: Visibility:
pt: Visibilidade:

en: Private
pt: Privado

en: Password protected
pt: Protegida por senha

en: Public, Sticky
pt: Público, Fixo

en: Public
pt: Público

en: Stick this post to the front page
pt: Fixar este post na página inicial

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
pt: Agendado para: <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
pt: Publicado em: <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
pt: Publicar <b>imediatamente</b>

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
pt: Agendado para: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
pt: Publicar em: <b>%1$s</b>

en: Schedule
pt: Agendar

en: Update
pt: Atualizar

en: Add or remove tags
pt: Adicionar ou remover tags

en: Add
pt: Adicionar

en: All Categories
pt: Todas as categorias

en: Most Used
pt: Mais usadas

en: + Add New Category
pt: + Adicionar Nova Categoria

en: New category name
pt: Nome da nova categoria

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Learn more about manual excerpts.</a>
pt: Resumos são descrições opcionais feitas manualmente, sobre o conteúdo do seu post e que podem ser mostrados em seu tema. Saiba mais sobre <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Resumo" target="_blank">Resumos</a>.

en: Already pinged:
pt: Pings já executados:

en: Send trackbacks to:
pt: Enviar trackbacks para:

en: Separate multiple URLs with spaces
pt: Separe vários URLs com espaços

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
pt: Os Campos Personalizados podem ser usados para adicionar metadados adicionais a um post, que você pode <a href="http://codex.wordpress.org/pt-br:Campos_Personalizados" target="_blank">usar no seu tema</a>.

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
pt: Permitir <a href="%s" target="_blank">trackbacks e  pingbacks</a> nesta página.

en: http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments
pt: http://codex.wordpress.org/pt-br:Moderação_de_Comentários

en: Show comments
pt: Mostrar os comentários

en: Parent
pt: Mãe

en: Main Page (no parent)
pt: Página Principal (sem mãe)

en: Template
pt: Modelo

en: Default Template
pt: Modelo Padrão

en: Visit Link
pt: Visitar link

en: Keep this link private
pt: Manter este link privado

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt: Você está prestes a excluir este link  '%s'
    'Cancelar' para interromper, 'OK' para excluir.

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
pt: <code>_blank</code> &mdash; nova janela ou aba.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
pt: <code>_top</code> &mdash; janela ou aba atual, sem frames.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
pt: <code>_none</code> &mdash; mesma janela ou aba.

en: Choose the target frame for your link.
pt: Escolha o frame de destino para seu link.

en: rel:
pt: Relação (rel):

en: identity
pt: Relação de Identidade

en: another web address of mine
pt: meu outro endereço na internet

en: friendship
pt: amizade

en: contact
pt: contato

en: acquaintance
pt: conhecido

en: friend
pt: amigo(a)

en: none
pt: nenhum

en: physical
pt: físico

en: met
pt: conhecido

en: professional
pt: profissional

en: co-worker
pt: colega de trabalho

en: colleague
pt: colega

en: geographical
pt: geográfico

en: co-resident
pt: mora comigo

en: neighbor
pt: vizinho(a)

en: family
pt: família

en: child
pt: filho(a)

en: kin
pt: familiar

en: parent
pt: pai/mãe

en: sibling
pt: irmã(o)

en: spouse
pt: cônjuge

en: romantic
pt: romântico

en: muse
pt: musa

en: crush
pt: paixão

en: date
pt: namorado(a)

en: sweetheart
pt: querido(a)

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
pt: Se o link é para uma pessoa, você pode especificar a sua relação com ela usando o formulário acima. Se você quiser saber mais sobre esta idéia consulte <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: Image Address
pt: Endereço da Imagem

en: RSS Address
pt: Endereço do Feed RSS

en: Notes
pt: Notas

en: Rating
pt: Classificação

en: (Leave at 0 for no rating.)
pt: Deixe 0 para nenhuma classificação

en: Storage Space
pt: Espaço de armazenamento

en: Space Allowed
pt: Espaço permitido

en: Space Used
pt: Espaço usado

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt: Sem permissões suficientes para acessar esta página.

en: Dismiss
pt: Ignorar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search for plugins by keyword, author, or tag.
pt: Pesquisar plugins por palavra-chave, autor ou tag.

en: Popular tags
pt: Tags populares

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
pt: Você também pode pesquisar com base nas tags mais populares no diretório de Plugins:

en: Term
pt: Termo

en: Search Plugins
pt: Pesquisar Plugins

en: Install a plugin in .zip format
pt: Instalar um plugin no formato .zip

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
pt: Se você tem um plugin no formato .zip, você deve instalá-lo fazendo upload do arquivo aqui.

en: Plugin zip file
pt: Arquivo zip do plugin

en: Install Now
pt: Instalar

en: Version
pt: Versão

en: No plugins match your request.
pt: Nenhum plugin corresponde a seu pedido.

en: By %s
pt: Por %s

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
pt[0]: (com base em %s pontuação)
pt[1]: (com base em %s pontuações)

en: 5 stars
pt: 5 estrelas

en: 4 stars
pt: 4 estrelas

en: 3 stars
pt: 3 estrelas

en: 2 stars
pt: 2 estrelas

en: 1 star
pt: 1 estrela

en: Plugin Install
pt: Instalação de plugin

en: Install Update Now
pt: Instalar atualização agora

en: Newer Version (%s) Installed
pt: Instalada a versão (%s) mais recente

en: Latest Version Installed
pt: Instalada a versão mais recente

en: FYI
pt: Informações

en: Version:
pt: Versão:

en: Author:
pt: Autor:

en: Last Updated:
pt: Última atualização:

en: Requires WordPress Version:
pt: Necessita a versão do WordPress:

en: %s or higher
pt: %s ou superior

en: Compatible up to:
pt: Compatível até:

en: Downloaded:
pt: Recebidos:

en: %s time | %s times
pt[0]: %s vez
pt[1]: %s vezes

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
pt: Página de plugin do WordPress.org &#187;

en: Plugin Homepage  &#187;
pt: Página inicial de plugins &#187;

en: Average Rating
pt: Classificação média

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
pt: <strong>Atenção:</strong> Esse plugin <strong>não foi testado</strong> com sua versão atual do WordPress.

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
pt: <strong>Atenção:</strong> Esse plugin <strong>não foi marcado como compatível</strong> com a sua versão do WordPress.

en: The <code>%1$s</code> plugin header is deprecated. Use <code>%2$s</code> instead.
pt: O cabeçalho do plugin <code>%1$s</code> está obsoleto. Use <code>%2$s</code> no lugar.

en: Visit plugin homepage
pt: Visitar a página de plugins

en: Visit author homepage
pt: Visitar a página de autores

en: The plugin generated unexpected output.
pt: O plugin gerou um resultado inesperado.

en: One of the plugins is invalid.
pt: Um dos plugins é inválido.

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
pt: Não foi possível remover completamente o(s) plugin(s) %s.

en: Invalid plugin path.
pt: Caminho do plugin inválido.

en: Plugin file does not exist.
pt: O arquivo do plugin não existe.

en: The plugin does not have a valid header.
pt: O plugin não possui um header válido.

en: You are not allowed to edit pages as this user.
pt: Sem permissão para editar páginas como esse usuário.

en: You are not allowed to create pages as this user.
pt: Sem permissão para criar páginas como esse usuário.

en: You are not allowed to edit posts as this user.
pt: Sem permissão para editar posts como esse usuário.

en: You are not allowed to post as this user.
pt: Sem permissão para publicar posts como esse usuário.

en: You are not allowed to edit pages.
pt: Sem permissão para editar páginas.

en: You are not allowed to edit posts.
pt: Sem permissão para editar posts.

en: Auto Draft
pt: Rascunho automático

en: Images
pt: Imagens

en: Manage Images
pt: Gerenciar imagens

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Imagem <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Imagens <span class="count">(%s)</span>

en: Audio
pt: áudio

en: Manage Audio
pt: Gerenciar áudio

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Áudio <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Áudios <span class="count">(%s)</span>

en: Video
pt: Vídeo

en: Manage Video
pt: Gerenciar vídeo

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Vídeo <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Vídeos <span class="count">(%s)</span>

en: View Page
pt: Ver página

en: Click to edit this part of the permalink
pt: Clique para editar essa parte do link permanente

en: Temporary permalink. Click to edit this part.
pt: Link permanente temporário. Clique para editar esta parte.

en: Permalink:
pt: Link Permanente

en: Change Permalinks
pt: Alterar Links Permanentes

en: Warning: %s is currently editing this post
pt: Atenção: %s está atualmente editando este post

en: Warning: %s is currently editing this page
pt: Atenção: %s está neste momento editando esta página

en: Warning: %s is currently editing this.
pt: Atenção: %s está editando esta página neste momento.

en: Preview not available. Please save as a draft first.
pt: Visualização indisponível. Salve um rascunho antes.

en: Just another WordPress site
pt: Só mais um site WordPress

en: F j, Y
pt: j \d\e F \d\e Y

en: g:i a
pt: G:i

en: F j, Y g:i a
pt: j \d\e F \d\e Y G:i

en: Just another %s site
pt: Só mais um site %s

[ctx: User role]
en: Administrator
pt: Administrador

[ctx: User role]
en: Author
pt: Autor

[ctx: User role]
en: Contributor
pt: Colaborador

[ctx: User role]
en: Subscriber
pt: Assinante

en: Welcome to <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
pt: Bem-vindo ao <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. Esse é o seu primeiro post. Edite-o ou exclua-o, e aí comece a brincadeira!

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
pt: Atenção! O Wildcard DNS não pode ser configurado corretamente!

en: Quick Edit
pt: Edição rápida

en: Quick&nbsp;Edit
pt: Edição rápida

[ctx: column name]
en: Title
pt: Título

[ctx: column name]
en: File
pt: Arquivo

[ctx: column name]
en: Attached to
pt: Anexo a

[ctx: column name]
en: Date
pt: Data

[ctx: column name]
en: Comment
pt: Comentário

en: Relationship
pt: Relação

en: Visible
pt: Visível

en: Role
pt: Função

en: Bulk Edit
pt: Edição em massa

en: &mdash; No Change &mdash;
pt: &mdash; Nenhuma mudança &mdash;

en: &ndash;OR&ndash;
pt: &ndash;OU&ndash;

en: [more]
pt: [mais]

en: [less]
pt: [menos]

en: Allow
pt: Permitir

en: Do not allow
pt: Não permitir

en: Allow Comments
pt: Permitir comentários

en: Allow Pings
pt: Permitir pings

en: Sticky
pt: Fixo

en: Not Sticky
pt: Não fixo

en: Make this post sticky
pt: Fixar este post

en: Missed schedule
pt: Agendamento perdido

en: Last Modified
pt: Modificado

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: E-mail: %s
pt: Email: %s

en: View posts by this author
pt: Ver posts desse autor

en: Y/m/d \a\t g:i A
pt: d/m/Y, G:i

en: In reply to <a href="%1$s">%2$s</a>.
pt: Em resposta a <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Y/m/d \a\t g:ia
pt: d/m/Y \à\s G:i

en: Reply to Comment
pt: Responder ao comentário

en: Submit Reply
pt: Enviar resposta

en: Comment by %s moved to the trash.
pt: Comentário de %s movido para a Lixeira.

en: Comment by %s marked as spam.
pt: Comentário de %s marcado como spam.

en: Value
pt: Valor

en: Key
pt: Chave

en: Add New Custom Field:
pt: Adicionar Novo Campo Personalizado:

en: Enter new
pt: Digite novo

en: Add Custom Field
pt: Adicionar campo personalizado

en: %1$s%2$s, %3$s @ %4$s : %5$s
pt: %1$s%2$s, %3$s às %4$s : %5$s

en: Thumbnail linked to file
pt: Miniatura com link para arquivo

en: Image linked to file
pt: Imagem com link para arquivo

en: Thumbnail linked to page
pt: Miniatura com link para página

en: Image linked to page
pt: Imagem com link para página

en: Link to file
pt: Link para arquivo

en: Link to page
pt: Link para página

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pt: Antes que você possa fazer o upload do seu arquivo de importação, você terá que corrigir o seguinte erro:

en: Choose a file from your computer:
pt: Escolha um arquivo do seu computador:

en: Maximum size: %s
pt: Tamanho máximo: %s

en: Upload file and import
pt: Fazer upload de arquivo e importar

en: Click to toggle
pt: Clique para expandir ou recolher.

en: Find Posts or Pages
pt: Pesquisar posts ou páginas

en: Pages
pt: Páginas

en: Close
pt: Fechar

en: Select
pt: Selecionar

en: New Page
pt: Nova Página

en: Edit Media
pt: Editar mídia

en: Install Plugins
pt: Instalar plugins

en: Install Themes
pt: Instalar Temas

en: Manage Themes
pt: Gerenciar Temas

en: New Post
pt: Novo Post

en: (no title)
pt: (sem título)

[ctx: post state]
en: Pending
pt: Pendente

en: Enable accessibility mode
pt: Ativar modo de acessibilidade

en: Disable accessibility mode
pt: Desativar modo de acessibilidade

en: Activate
pt: Ativar

en: Password:
pt: Senha:

en: <strong>ALERT: You are logged out!</strong> Could not save draft. <a href="%s" target="_blank">Please log in again.</a>
pt: <strong>ALERTA: A sessão expirou!</strong> Não foi possível salvar o rascunho. <a href="%s" target="_blank">Faça o login novamente.</a>

en: Comment %d does not exist
pt: O comentário %d não existe

en: You did not enter a category name.
pt: Você não digitou um nome de categoria.

en: No tags found!
pt: Nenhuma tag encontrada!

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
pt: Você precisa estar conectado para responder um comentário.

en: Please provide a custom field value.
pt: Forneça um valor ao campo personalizado.

en: User <a href="#%s">%s</a> added
pt: Usuário <a href="#%s">%s</a> adicionado

en: g:i:s a
pt: G:i:s

en: Draft saved at %s.
pt: Rascunho salvo às %s.

en: Someone
pt: Alguém

en: You are not allowed to edit this page.
pt: Sem permissão para editar essa página.

en: You are not allowed to edit this post.
pt: Sem permissão para editar esse post.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
pt: Salvamento automático desativado: %s está editando esta página agora.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
pt: Salvamento automático desativado: %s está editando este post agora.

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Trapaceando, é?

en: Item not updated.
pt: Item não atualizado.

en: No posts found.
pt: Nenhum post encontrado.

en: Title
pt: Titulo

en: Date
pt: Data

en: Published
pt: Publicado

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Pending Review
pt: Revisão pendente

en: Draft
pt: Rascunho

en: Y/m/d
pt: d/m/Y

en: Thank you for creating with <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.
pt: Obrigado por criar com o <a href="http://wordpress.org/">WordPress</a>.

en: Visit Site
pt: Visitar site

en: Log Out
pt: Sair

en: Invalid plugin page
pt: Página do plugin inválida

en: Cannot load %s.
pt: Não é possível carregar %s.

en: You are not allowed to import.
pt: Sem permissão para importar.

en: Import
pt: Importar

en: You do not have permission to upload files.
pt: Sem permissão para fazer upload de arquivos.

en: Edit Comment
pt: Editar comentário

en: Oops, no comment with this ID.
pt: Opa, não existe comentário com esta ID.

en: Go back
pt: Voltar

en: You are not allowed to edit comments on this post.
pt: Sem permissão para editar os comentários deste post.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
pt: Este comentário está na Lixeira. Remova da Lixeira se quiser editá-lo.

en: You are about to mark the following comment as spam:
pt: Você está prestes a marcar o seguinte comentário como spam:

en: Spam Comment
pt: Este comentário é spam

en: You are about to move the following comment to the Trash:
pt: Você está prestes a mover o seguinte comentário para a Lixeira:

en: Trash Comment
pt: Comentário na Lixeira

en: You are about to delete the following comment:
pt: Você está prestes a excluir o seguinte comentário:

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
pt: <strong>ERRO</strong>: escreva um comentário.
