Continents & Cities - en to ka_GE translation catalogue (457 entries)

en: Addis Ababa
ka_GE: ადის-აბება

en: Coral Harbour
ka_GE: კორალ-ჰარბორი

en: Costa Rica
ka_GE: კოსტა-რიკა

en: Cuiaba
ka_GE: კუიაბა

en: Curacao
ka_GE: კიურასაო

en: Danmarkshavn
ka_GE: დანმარკშავნი

en: Dawson
ka_GE: დოუსონი

en: Dawson Creek
ka_GE: დოუსონ-კრიკი

en: Denver
ka_GE: დენვერი

en: Detroit
ka_GE: დეტროიტი

en: Dominica
ka_GE: დომინიკის თანამეგობრობა

en: Algiers
ka_GE: ალჟირი

en: Edmonton
ka_GE: ედმონტონი

en: Eirunepe
ka_GE: ეირუნეპე

en: El Salvador
ka_GE: სალვადორი

en: Ensenada
ka_GE: ენსენადა

en: Fort Wayne
ka_GE: ფორტი უეინი

en: Fortaleza
ka_GE: ფორტალეზა

en: Glace Bay
ka_GE: გლეის-ბეი

en: Godthab
ka_GE: გოთჰობი

en: Goose Bay
ka_GE: გუს-ბეი

en: Grand Turk
ka_GE: გრანდ-თერქი

en: Asmara
ka_GE: ასმარა

en: Grenada
ka_GE: გრენადა

en: Guadeloupe
ka_GE: გვადელუპა

en: Guatemala
ka_GE: გვატემალა

en: Guayaquil
ka_GE: გუაიაკილი

en: Guyana
ka_GE: გაიანა

en: Halifax
ka_GE: ჰალიფაქსი

en: Havana
ka_GE: ჰავანა

en: Hermosillo
ka_GE: ერმოსილიო

en: Indiana
ka_GE: ინდიანა

en: Indianapolis
ka_GE: ინდიანაპოლისი

en: Asmera
ka_GE: ასმერა

en: Knox
ka_GE: ნოქსი

en: Marengo
ka_GE: მარენგო

en: Petersburg
ka_GE: პეტერბურგი

en: Tell City
ka_GE: თელ-სითი

en: Vevay
ka_GE: ვევეი

en: Vincennes
ka_GE: ვინსენნეს

en: Winamac
ka_GE: ვინამაკი

en: Inuvik
ka_GE: ინუვიკი

en: Iqaluit
ka_GE: იკალუიტი

en: Jamaica
ka_GE: იამაიკა

en: Bamako
ka_GE: ბამაკო

en: Juneau
ka_GE: ჯუნო

en: Kentucky
ka_GE: კენტუკი

en: Louisville
ka_GE: ლუიზვილი

en: Monticello
ka_GE: მონტიჩელო

en: Knox IN
ka_GE: ნოქსი (ინდიანას შტატი)

en: La Paz
ka_GE: ლა-პასი

en: Lima
ka_GE: ლიმა

en: Los Angeles
ka_GE: ლოს-ანჯელესი

en: Maceio
ka_GE: მასეიო

en: Managua
ka_GE: მანაგუა

en: Bangui
ka_GE: ბანგი

en: Manaus
ka_GE: მანაუსი

en: Marigot
ka_GE: მარიგო

en: Martinique
ka_GE: მარტინიკა

en: Mazatlan
ka_GE: მასატლანი

en: Menominee
ka_GE: მენომინე

en: Merida
ka_GE: მერიდა

en: Mexico City
ka_GE: მეხიკო

en: Miquelon
ka_GE: მიკელონი

en: Moncton
ka_GE: მონკტონი

en: Monterrey
ka_GE: მონტერეი

en: Banjul
ka_GE: ბანჯული

en: Montevideo
ka_GE: მონტევიდეო

en: Montreal
ka_GE: მონრეალი

en: Montserrat
ka_GE: მონსერატი

en: Nassau
ka_GE: ნასაუ

en: New York
ka_GE: ნიუ-იორკი

en: Nipigon
ka_GE: ნიპიგონი

en: Nome
ka_GE: ნომი

en: Noronha
ka_GE: ნორონია

en: North Dakota
ka_GE: ჩრდილოეთი დაკოტა

en: Center
ka_GE: არვიატი

en: Bissau
ka_GE: ბისაუ

en: New Salem
ka_GE: ნიუ-სალემი

en: Panama
ka_GE: პანამა

en: Pangnirtung
ka_GE: პანგნირტუნგი

en: Paramaribo
ka_GE: პარამარიბო

en: Phoenix
ka_GE: ფინიქსი

en: Port-au-Prince
ka_GE: პორტ-ო-პრენსი

en: Port of Spain
ka_GE: პორტ-ოვ-სპეინი

en: Porto Acre
ka_GE: პორტუ-აკრი

en: Porto Velho
ka_GE: პორტუ-ველიო

en: Puerto Rico
ka_GE: პუერტო-რიკო

en: Blantyre
ka_GE: ბლანტირე

en: Rainy River
ka_GE: რეინი-რივერი

en: Rankin Inlet
ka_GE: რენკინ-ინლეტი

en: Recife
ka_GE: რესიფი

en: Regina
ka_GE: რეჯაინა

en: Resolute
ka_GE: რესოლიუთი

en: Rio Branco
ka_GE: რიუ-ბრანკუ

en: Rosario
ka_GE: როსარიო

en: Santiago
ka_GE: სანტიაგო

en: Santo Domingo
ka_GE: სანტო-დომინგო

en: Sao Paulo
ka_GE: სან-პაულო

en: Brazzaville
ka_GE: ბრაზავილი

en: Scoresbysund
ka_GE: სკორსბისუნი (ილოკორტოორმიუტი)

en: Shiprock
ka_GE: შიფროკი

en: St Barthelemy
ka_GE: სენ-ბართელმი

en: St Johns
ka_GE: სენტ-ჯონზი

en: St Kitts
ka_GE: სენტ-კიტსი

en: St Lucia
ka_GE: სენტ-ლუსია

en: St Thomas
ka_GE: სენტ-ტომასი

en: St Vincent
ka_GE: სენტ-ვინსენტი

en: Swift Current
ka_GE: სვიფთ-ქარენტი

en: Tegucigalpa
ka_GE: ტეგუსიგალპა

en: Bujumbura
ka_GE: ბუჟუმბურა

en: Thule
ka_GE: ტულე

en: Thunder Bay
ka_GE: თანდერ-ბეი

en: Tijuana
ka_GE: ტიხუანა

en: Toronto
ka_GE: ტორონტო

en: Tortola
ka_GE: ტორტოლა

en: Vancouver
ka_GE: ვანკუვერი

en: Virgin
ka_GE: ვირჯინის კუნძულები

en: Whitehorse
ka_GE: უაიტჰორსი

en: Winnipeg
ka_GE: უინიპეგი

en: Yakutat
ka_GE: იაკუტატი

en: Cairo
ka_GE: კაირო

en: Yellowknife
ka_GE: იელოუნაიფი

en: Antarctica
ka_GE: ანტარქტიკა

en: Casey
ka_GE: ქეისი

en: Davis
ka_GE: დევისი

en: DumontDUrville
ka_GE: დიუმონ-დიურვილი

en: Mawson
ka_GE: მოუსონი

en: McMurdo
ka_GE: მაკ-მერდო

en: Palmer
ka_GE: პალმერი

en: Rothera
ka_GE: როთერა

en: South Pole
ka_GE: სამხრეთის პოლუსი

en: Casablanca
ka_GE: კასაბლანკა

en: Syowa
ka_GE: სიოვა

en: Vostok
ka_GE: ვოსტოკი

en: Arctic
ka_GE: არქტიკა

en: Longyearbyen
ka_GE: ლონგირი

en: Asia
ka_GE: აზია

en: Aden
ka_GE: ადენი

en: Almaty
ka_GE: ალმათი

en: Amman
ka_GE: ამანი

en: Anadyr
ka_GE: ანადირი

en: Aqtau
ka_GE: აქტაუ

en: Ceuta
ka_GE: სეუტა

en: Aqtobe
ka_GE: აქტობე

en: Ashgabat
ka_GE: აშხაბადი

en: Ashkhabad
ka_GE: აშხაბადი

en: Baghdad
ka_GE: ბაღდადი

en: Bahrain
ka_GE: ბაჰრეინი

en: Baku
ka_GE: ბაქო

en: Bangkok
ka_GE: ბანგკოკი

en: Beirut
ka_GE: ბეირუთი

en: Bishkek
ka_GE: ბიშკეკი

en: Brunei
ka_GE: ბრუნეი

en: Conakry
ka_GE: კონაკრი

en: Calcutta
ka_GE: კოლკატა

en: Choibalsan
ka_GE: ჩოიბალსანი

en: Chongqing
ka_GE: ჩონქინი

en: Chungking
ka_GE: ჩონქინი

en: Colombo
ka_GE: კოლომბო

en: Dacca
ka_GE: დაკა

en: Damascus
ka_GE: დამასკო

en: Dhaka
ka_GE: დაკა

en: Dili
ka_GE: დილი

en: Dubai
ka_GE: დუბაი

en: Dakar
ka_GE: დაკარი

en: Dushanbe
ka_GE: დუშანბე

en: Gaza
ka_GE: ღაზა

en: Harbin
ka_GE: ჰარბინი

en: Ho Chi Minh
ka_GE: ხოშიმინი

en: Hong Kong
ka_GE: ჰონგკონგი

en: Hovd
ka_GE: ხოვდი

en: Irkutsk
ka_GE: ირკუტსკი

en: Istanbul
ka_GE: სტამბოლი

en: Jakarta
ka_GE: ჯაკარტა

en: Jayapura
ka_GE: ჯაიაპურა

en: Dar es Salaam
ka_GE: დარ-ეს-სალამი

en: Jerusalem
ka_GE: იერუსალიმი

en: Kabul
ka_GE: ქაბული

en: Kamchatka
ka_GE: კამჩატკა

en: Karachi
ka_GE: კარაჩი

en: Kashgar
ka_GE: კაშღარი

en: Katmandu
ka_GE: კატმანდუ

en: Kolkata
ka_GE: კოლკატა

en: Krasnoyarsk
ka_GE: კრასნოიარსკი

en: Kuala Lumpur
ka_GE: კუალა-ლუმპური

en: Kuching
ka_GE: ქუჩინგი

en: Djibouti
ka_GE: ჯიბუტი

en: Kuwait
ka_GE: ქუვეითი

en: Macao
ka_GE: მაკაო

en: Macau
ka_GE: მაკაო

en: Magadan
ka_GE: მაგადანი

en: Makassar
ka_GE: მაკასარი

en: Manila
ka_GE: მანილა

en: Muscat
ka_GE: მასკატი

en: Nicosia
ka_GE: ნიქოზია

en: Novosibirsk
ka_GE: ნოვოსიბირსკი

en: Omsk
ka_GE: ომსკი

en: Douala
ka_GE: დუალა

en: Oral
ka_GE: ურალსკი

en: Phnom Penh
ka_GE: პნომპენი

en: Pontianak
ka_GE: პონტიანაკი

en: Pyongyang
ka_GE: ფხენიანი

en: Qatar
ka_GE: კატარი

en: Qyzylorda
ka_GE: კიზილორდა

en: Rangoon
ka_GE: იანგონი

en: Riyadh
ka_GE: ერ-რიადი

en: Saigon
ka_GE: ხოშიმინი

en: Sakhalin
ka_GE: სახალინი

en: El Aaiun
ka_GE: ელ-აიუნი

en: Samarkand
ka_GE: სამარყანდი

en: Seoul
ka_GE: სეული

en: Shanghai
ka_GE: შანჰაი

en: Singapore
ka_GE: სინგაპური

en: Taipei
ka_GE: ტაიბეი

en: Tashkent
ka_GE: ტაშკენტი

en: Tbilisi
ka_GE: თბილისი

en: Tehran
ka_GE: თეირანი

en: Tel Aviv
ka_GE: თელ-ავივი

en: Thimbu
ka_GE: თიმფუ

en: Freetown
ka_GE: ფრიტაუნი

en: Thimphu
ka_GE: თიმფუ

en: Tokyo
ka_GE: ტოკიო

en: Ujung Pandang
ka_GE: უჯუნგ-პანდანგა

en: Ulaanbaatar
ka_GE: ულან-ბატორი

en: Ulan Bator
ka_GE: ულან-ბატორი

en: Urumqi
ka_GE: ურუმჩი

en: Vientiane
ka_GE: ვიენტიანი

en: Vladivostok
ka_GE: ვლადივოსტოკი

en: Yakutsk
ka_GE: იაკუტსკი

en: Yekaterinburg
ka_GE: ეკატერინბურგი

en: Gaborone
ka_GE: გაბორონე

en: Yerevan
ka_GE: ერევანი

en: Atlantic
ka_GE: ატლანტიკა

en: Azores
ka_GE: აზორის კუნძულები

en: Bermuda
ka_GE: ბერმუდი

en: Canary
ka_GE: კანარის კუნძულები

en: Cape Verde
ka_GE: კაბო-ვერდე

en: Faeroe
ka_GE: ფარერის კუნძულები

en: Faroe
ka_GE: ფარერის კუნძულები

en: Jan Mayen
ka_GE: იან-მაიენი

en: Madeira
ka_GE: მადეირა

en: Harare
ka_GE: ჰარარე

en: Reykjavik
ka_GE: რეიკიავიკი

en: South Georgia
ka_GE: სამხრეთი გეორგია

en: St Helena
ka_GE: წმინდა ელენე

en: Stanley
ka_GE: სტენლი

en: Australia
ka_GE: ავსტრალია

en: ACT
ka_GE: ფედერალური ტერიტორია (ავსტრალია)

en: Adelaide
ka_GE: ადელაიდა

en: Brisbane
ka_GE: ბრიზბენი

en: Broken Hill
ka_GE: ბროკენ-ჰილი

en: Canberra
ka_GE: კანბერა

en: Johannesburg
ka_GE: იოჰანესბურგი

en: Currie
ka_GE: კარი

en: Darwin
ka_GE: დარვინი

en: Eucla
ka_GE: ეუკლა

en: Hobart
ka_GE: ჰობარტი

en: LHI
ka_GE: ლორდ-ჰაუ

en: Lindeman
ka_GE: სამების კუნძულები

en: Lord Howe
ka_GE: ლორდ-ჰაუ

en: Melbourne
ka_GE: მელბურნი

en: North
ka_GE: ჩრდილოეთი ტერიტორია (ავსტრალია)

en: NSW
ka_GE: ახალი სამხრეთი უელსი

en: Kampala
ka_GE: კამპალა

en: Perth
ka_GE: პერთი

en: Queensland
ka_GE: კუინზლენდი

en: South
ka_GE: სამხრეთი ავსტრალია

en: Sydney
ka_GE: სიდნეი

en: Tasmania
ka_GE: ტასმანია

en: Victoria
ka_GE: ვიქტორია

en: West
ka_GE: დასავლეთი ავსტრალია

en: Yancowinna
ka_GE: იანკოვინა

en: Etc
ka_GE: სხვა

en: Khartoum
ka_GE: ხართუმი

en: Kigali
ka_GE: კიგალი

en: Kinshasa
ka_GE: კინშასა

en: Greenwich
ka_GE: გრინვიჩი

en: Lagos
ka_GE: ლაგოსი

en: UCT
ka_GE: მსოფლიო კოორდინირებული დრო

en: Universal
ka_GE: მსოფლიო დრო

en: UTC
ka_GE: მსოფლიო კოორდინირებული დრო

en: Zulu
ka_GE: ზულუ

en: Europe
ka_GE: ევროპა

en: Amsterdam
ka_GE: ამსტერდამი

en: Andorra
ka_GE: ანდორა

en: Athens
ka_GE: ათენი

en: Belfast
ka_GE: ბელფასტი

en: Belgrade
ka_GE: ბელგრადი

en: Libreville
ka_GE: ლიბრევილი

en: Berlin
ka_GE: ბერლინი

en: Bratislava
ka_GE: ბრატისლავა

en: Brussels
ka_GE: ბრიუსელი

en: Bucharest
ka_GE: ბუქარესტი

en: Budapest
ka_GE: ბუდაპეშტი

en: Chisinau
ka_GE: კიშინიოვი

en: Copenhagen
ka_GE: კოპენჰაგენი

en: Dublin
ka_GE: დუბლინი

en: Gibraltar
ka_GE: გიბრალტარი

en: Guernsey
ka_GE: გერნსი

en: Lome
ka_GE: ლომე

en: Helsinki
ka_GE: ჰელსინკი

en: Isle of Man
ka_GE: კუნძული მენი

en: Jersey
ka_GE: ჯერსი

en: Kaliningrad
ka_GE: კალინინგრადი

en: Kiev
ka_GE: კიევი

en: Lisbon
ka_GE: ლისაბონი

en: Ljubljana
ka_GE: ლიუბლიანა

en: London
ka_GE: ლონდონი

en: Luxembourg
ka_GE: ლუქსემბურგი

en: Madrid
ka_GE: მადრიდი

en: Luanda
ka_GE: ლუანდა

en: Malta
ka_GE: მალტა

en: Mariehamn
ka_GE: მაარიანჰამინა

en: Minsk
ka_GE: მინსკი

en: Monaco
ka_GE: მონაკო

en: Moscow
ka_GE: მოსკოვი

en: Oslo
ka_GE: ოსლო

en: Paris
ka_GE: პარიზი

en: Podgorica
ka_GE: პოდგორიცა

en: Prague
ka_GE: პრაღა

en: Riga
ka_GE: რიგა

en: Lubumbashi
ka_GE: ლუბუმბაში

en: Rome
ka_GE: რომი

en: Samara
ka_GE: სამარა

en: San Marino
ka_GE: სან-მარინო

en: Sarajevo
ka_GE: სარაევო

en: Simferopol
ka_GE: სიმფეროპოლი

en: Skopje
ka_GE: სკოპიე

en: Sofia
ka_GE: სოფია

en: Stockholm
ka_GE: სტოკჰოლმი

en: Tallinn
ka_GE: ტალინი

en: Tirane
ka_GE: ტირანა

en: Lusaka
ka_GE: ლუსაკა

en: Tiraspol
ka_GE: ტირასპოლი

en: Uzhgorod
ka_GE: უჟგოროდი

en: Vaduz
ka_GE: ვადუცი

en: Vatican
ka_GE: ვატიკანი

en: Vienna
ka_GE: ვენა

en: Vilnius
ka_GE: ვილნიუსი

en: Volgograd
ka_GE: ვოლგოგრადი

en: Warsaw
ka_GE: ვარშავა

en: Zagreb
ka_GE: ზაგრები

en: Zaporozhye
ka_GE: ზაპოროჟიე

en: Malabo
ka_GE: მალაბო

en: Zurich
ka_GE: ციურიხი

en: Indian
ka_GE: ინდიანის კუნძულები

en: Antananarivo
ka_GE: ანტანანარივო

en: Chagos
ka_GE: ჩაგოსი

en: Christmas
ka_GE: შობის კუნძული

en: Cocos
ka_GE: ქოქოსის კუნძულები

en: Comoro
ka_GE: კომორის კუნძულები

en: Kerguelen
ka_GE: კერგელენი

en: Mahe
ka_GE: მაე

en: Maldives
ka_GE: მალდივის რესპუბლიკა

en: Maputo
ka_GE: მაპუტუ

en: Mauritius
ka_GE: მავრიკი

en: Mayotte
ka_GE: მაიოტა

en: Reunion
ka_GE: რეუნიონი

en: Pacific
ka_GE: წყნარი ოკეანის რეგიონი

en: Apia
ka_GE: აპია

en: Auckland
ka_GE: ოკლენდი

en: Chatham
ka_GE: ჩათემი

en: Easter
ka_GE: აღდგომის კუნძული

en: Efate
ka_GE: ეფატე

en: Enderbury
ka_GE: ენდერბერი

en: Maseru
ka_GE: მასერუ

en: Fakaofo
ka_GE: ფაკაოფო

en: Fiji
ka_GE: ფიჯი

en: Funafuti
ka_GE: ფუნაფუტი

en: Galapagos
ka_GE: გალაპაგოსის კუნძულები

en: Gambier
ka_GE: გამბიეს კუნძულები

en: Guadalcanal
ka_GE: გუადალკანალი

en: Guam
ka_GE: გუამი

en: Honolulu
ka_GE: ჰონოლულუ

en: Johnston
ka_GE: ჯონსტონი

en: Kiritimati
ka_GE: შობის კუნძული (კირიბატი)

en: Mbabane
ka_GE: მბაბანე

en: Kosrae
ka_GE: კოსრაე

en: Kwajalein
ka_GE: კვაჯალეინი

en: Majuro
ka_GE: მაჯურო

en: Marquesas
ka_GE: მარკიზის კუნძულები

en: Midway
ka_GE: მიდუეი

en: Nauru
ka_GE: ნაურუ

en: Niue
ka_GE: ნიუე

en: Norfolk
ka_GE: ნორფოლკი

en: Noumea
ka_GE: ნუმეა

en: Pago Pago
ka_GE: პაგო-პაგო

en: Mogadishu
ka_GE: მოგადიშო

en: Palau
ka_GE: პალაუ

en: Pitcairn
ka_GE: პიტკერნის კუნძულები

en: Ponape
ka_GE: პონპეი

en: Port Moresby
ka_GE: პორტ-მორზბი

en: Rarotonga
ka_GE: რაროტონგა

en: Saipan
ka_GE: საიპანი

en: Samoa
ka_GE: სამოა

en: Tahiti
ka_GE: ტაიტი

en: Tarawa
ka_GE: ტარავა

en: Tongatapu
ka_GE: ტონგატაპუ

en: Monrovia
ka_GE: მონროვია

en: Truk
ka_GE: ჩუუკის კუნძულები

en: Wake
ka_GE: ვეიქი

en: Wallis
ka_GE: უოლისი

en: Yap
ka_GE: იაპის კუნძულები

en: Nairobi
ka_GE: ნაირობი

en: Ndjamena
ka_GE: ნჯამენა

en: Niamey
ka_GE: ნიამეი

en: Nouakchott
ka_GE: ნუაქშოტი

en: Ouagadougou
ka_GE: უაგადუგუ

en: Porto-Novo
ka_GE: პორტო-ნოვო

en: Sao Tome
ka_GE: სან-ტომე

en: Timbuktu
ka_GE: ტიმბუქტუ

en: Tripoli
ka_GE: ტრიპოლი

en: Tunis
ka_GE: ტუნისი

en: Windhoek
ka_GE: ვინდჰუკი

en: America
ka_GE: ამერიკა

en: Adak
ka_GE: ადაკი

en: Anchorage
ka_GE: ანკორიჯი

en: Anguilla
ka_GE: ანგილია

en: Antigua
ka_GE: ანტიგუა

en: Araguaina
ka_GE: არაგუაინა

en: Argentina
ka_GE: არგენტინა

en: Buenos Aires
ka_GE: ბუენოს-აირესი

en: Catamarca
ka_GE: კატამარკა

en: Africa
ka_GE: აფრიკა

en: ComodRivadavia
ka_GE: კომოდორო-რივადავია

en: Cordoba
ka_GE: კორდოვა

en: Jujuy
ka_GE: ჟუჟუი

en: La Rioja
ka_GE: ლა-რიოხა

en: Mendoza
ka_GE: მენდოზა

en: Rio Gallegos
ka_GE: რიო-გალიეგოსი

en: San Juan
ka_GE: სან-ხუანი

en: San Luis
ka_GE: სან-ლუისი

en: Tucuman
ka_GE: ტუკუმანი

en: Ushuaia
ka_GE: უშუაია

en: Abidjan
ka_GE: აბიჯანი

en: Aruba
ka_GE: არუბა

en: Asuncion
ka_GE: ასუნსიონი

en: Atikokan
ka_GE: ატიკოკანი

en: Atka
ka_GE: ატკა

en: Bahia
ka_GE: ბაია

en: Barbados
ka_GE: ბარბადოსი

en: Belem
ka_GE: ბელენი

en: Belize
ka_GE: ბელიზი

en: Blanc-Sablon
ka_GE: ბლან-სებლონი

en: Boa Vista
ka_GE: ბოა ვიშტა

en: Accra
ka_GE: აკრა

en: Bogota
ka_GE: ბოგოტა

en: Boise
ka_GE: ბოისე

en: Cambridge Bay
ka_GE: კემბრიჯ-ბეი

en: Campo Grande
ka_GE: კამპო-გრანდე

en: Cancun
ka_GE: კანკუნი

en: Caracas
ka_GE: კარაკასი

en: Cayenne
ka_GE: კაიენა

en: Cayman
ka_GE: კაიმანის კუნძულები

en: Chicago
ka_GE: ჩიკაგო

en: Chihuahua
ka_GE: ჩიუაუა
