Administration - en to ja translation catalogue (2305 entries)

en: Thank you for updating! WordPress %s has lots of refinements we think you&#8217;ll love.
ja: 更新ありがとうございます。WordPress %s には、きっと気に入っていただけるたくさんの改良点が含まれています。

en: With quicker access to crop and rotation tools, it&#8217;s now much easier to edit your images while editing posts. You can also scale images directly in the editor to find just the right fit.
ja: 切り抜き・回転ツールにさらにすばやくアクセスできるようになったことで、投稿を編集している間の画像編集がもっと簡単になりました。エディター内で直接画像の縮尺を変更して、ぴったりはまるサイズを決めることもできます。

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
ja: WordPress チームがお助けします。このメールを %s に転送すれば、サイトが正しく動作するようご協力します。

en: If you reach out to us, we'll also ensure you'll never have this problem again.
ja: また、私たちにご連絡いただければ、今後は二度とこの問題が発生しないようにします。

en: A smoother media editing&nbsp;experience
ja: よりスムーズなメディア編集操作

en: Improved visual editing
ja: ビジュアルエディターの改善

en: The updated visual editor has improved speed, accessibility, and mobile support.
ja: アップデートされたビジュアルエディターには速度、アクセシビリティ、モバイル対応の改善が含まれています。

en: You can paste into the visual editor from your word processor without wasting time to clean up messy styling. (Yeah, we&#8217;re talking about you, Microsoft Word.)
ja: 崩れたスタイルを整形するのに無駄な時間を費やすことなく、文書作成ソフトからビジュアルエディターにペーストできます (これで Microsoft Word に悩まされることもなくなります) 。

en: Edit images easily
ja: 画像を簡単に編集

en: Drag and drop your images
ja: 写真をドラッグ & ドロップ

en: Uploading your images is easier than ever. Just grab them from your desktop and drop them onto the editor.
ja: 画像のアップロードが今までになく簡単になりました。デスクトップ上でつかんで、エディターにドロップするだけです。

en: Gallery previews
ja: ギャラリーのプレビュー

en: Galleries display a beautiful grid of images right in the editor, just like they do in your published post.
ja: エディター内でも公開投稿と同じようにギャラリーの美しい画像グリッドを表示できるようになりました。

en: Do more with audio and video
ja: 音楽と映像をさらに活用

en: Images have galleries; now we&#8217;ve added simple audio and video playlists, so you can showcase your music and clips.
ja: 画像向けにはギャラリー機能があります。この度、シンプルな音声・動画プレイリストを追加し、音楽やビデオクリップをショーケースできるようになりました。

en: Live widget and header previews
ja: ウィジェットとヘッダーのライブプレビュー

en: Add, edit, and rearrange your site&#8217;s widgets right in the theme customizer. No &#8220;save and surprise&#8221; &mdash; preview your changes live and only save them when you&#8217;re ready.
ja: サイトのウィジェットをテーマカスタマイザー内から追加・編集・移動できます。保存後に意図しない表示になってしまうことはもうありません。変更をライブプレビューし、準備ができた時のみ保存しましょう。

en: The improved header image tool also lets you upload, crop, and manage headers while customizing your theme.
ja: 改善されたヘッダー画像ツールではさらに、テーマをカスタマイズ中にヘッダーをアップロード・切り抜き・管理できます。

en: Browse Themes
ja: テーマを表示

en: Stunning new theme browser
ja: 美しい新テーマブラウザ

en: Looking for a new theme should be easy and fun. Lose yourself in the boundless supply of free WordPress.org themes with the beautiful new theme browser.
ja: 新しいテーマを探すのは簡単で楽しくあるべきです。新しくなった美しいテーマブラウザーの中で、広大な無料 WordPress.org テーマの世界に浸ってみましょう。

en: New Feature: Live Widget Previews
ja: 新機能: ライブウィジェットプレビュー

en: Add, edit, and play around with your widgets from the theme customizer.
ja: テーマカスタマイザーからウィジェットを追加・編集したり、配置を変更したりできます。

en: Preview your changes in real-time and only save them when you&#8217;re ready.
ja: 変更をリアルタイムにプレビューし、準備ができた時に保存できます。

en: Semantic Captions and Galleries
ja: セマンティックなキャプションとギャラリー

en: Theme developers have new options for images and galleries that use intelligent HTML5 markup.
ja: テーマ開発者は優れた HTML5 マークアップを使ったを画像とギャラリーのオプションを新たに採用できるようになりました。

en: Inline Code Documentation
ja: インラインのコードドキュメンテーション

en: Every action and filter hook in WordPress is now documented, along with expanded documentation for the media manager and customizer APIs.
ja: WordPress 内のすべてのフィルターとフックがドキュメント化されました。メディアマネージャーとカスタマイザー API のドキュメンテーションも拡張されています。

en: Updated libraries: TinyMCE&nbsp;4, jQuery&nbsp;1.11, Backbone&nbsp;1.1, Underscore&nbsp;1.6, Plupload&nbsp;2, MediaElement&nbsp;2.14, Masonry&nbsp;3.
ja: ライブラリの更新: TinyMCE&nbsp;4, jQuery&nbsp;1.11, Backbone&nbsp;1.1, Underscore&nbsp;1.6, Plupload&nbsp;2, MediaElement&nbsp;2.14, Masonry&nbsp;3

en: Improved Database Layer
ja: データベースレイヤーの改善

en: Database connections are now more fault-resistant and have improved compatibility with PHP 5.5 and MySQL 5.6.
ja: データベース接続はより障害に強くなり、 PHP 5.5 やMySQL 5.6 との互換性が改善されました。

en: New Utility Functions
ja: 新しいユーティリティ関数

en: Identify a hook in progress with <code>doing_action()</code> and <code>doing_filter()</code>, and manipulate custom image sizes with <code>has_image_size()</code> and <code>remove_image_size()</code>.
ja: <code>doing_action()</code> と <code>doing_filter()</code> を使って現在実行中のフックを識別し、カスタム画像サイズを <code>has_image_size()</code> と <code>remove_image_size()</code> をつかってコントロールできます。

en: Plugins and themes registering custom image sizes can now register suggested cropping points. For example, prevent heads from being cropped out of photos with a top-center crop.
ja: カスタムテーマサイズを登録しているプラグインやテーマで、画像切り抜きの際に推奨切り抜きポイントを登録できるようになりました。例えば、上部中央切り抜きで写真内の顔が枠の外にはみ出してしまうのを防げます。

en: No ratings.
ja: 評価がありません。

en: Filtering by:
ja: フィルター:

en: No themes found. Try a different search.
ja: テーマが見つかりませんでした。他の検索条件をお試しください。

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
ja: 画像を切り抜くには、画像上をクリックしてからドラッグで範囲を選択してください。

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
ja: 元の画像のサイズ比率を保ったまま縮尺を変更できます。切り抜き、反転、回転の前に縮尺変更を行うことでより良い結果を期待できます。縮小のみ可能で、拡大はできません。

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
ja: 左側の赤いバーは、承認が必要なコメントであることを表しています。

en: Keyboard users: When you&#8217;re working in the visual editor, you can use <kbd>Alt + F10</kbd> to access the toolbar.
ja: キーボードをお使いの方へ: ビジュアルエディターを利用中、<kbd>Alt + F10</kbd> を使ってツールバーにアクセスできます。

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
ja: 縦横比とは画像の縦幅、横幅の比率のことです。選択範囲の大きさを変更する際、shift キーを押すことで縦横比を維持できます。縦横比を指定するには入力欄を使ってください。例えば、1:1 (正方形) 、4:3、16:9 などです。

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
ja: 範囲を選択したら、ピクセル単位でサイズを入力して調整できます。最小サイズは、メディア設定ページで指定したサムネイルのサイズです。

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
ja: サムネイルを維持したまま画像を編集できます。例えば、画像の一部のみを表示する正方形のサムネイルを使うことができます。

en: Displayed on attachment pages.
ja: 添付ファイルページに表示されます。

[ctx: themes]
en: Browse
ja: 表示

en: All comment types
ja: すべてのコメントタイプ

en: All dates
ja: すべての日付

en: <span>%1$s, %2$s</span> %3$s
ja: <span>%1$s %2$s</span> %3$s

[ctx: themes]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: themes]
en: Popular
ja: 人気

[ctx: themes]
en: Latest
ja: 最新

en: Remove allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using Bulk Actions.
ja: 「削除」を使うとサイトからユーザーを削除できます。そのユーザーのコンテンツは削除されません。また、一括操作で複数のユーザーを一度に削除することもできます。

en: Your new WordPress site has been successfully set up at:
    
    %1$s
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    
    Username: %2$s
    Password: %3$s
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The WordPress Team
    https://wordpress.org/
ja: あなたの WordPress サイトは正常に次の場所にセットアップされました:
    
    %1$s
    
    以下の情報で管理者アカウントにログインできます:
    
    ユーザ名: %2$s
    パスワード: %3$s
    
    新しいサイトをお楽しみください。ありがとうございます！
    
    --WordPress チーム
    http://ja.wordpress.org/

en: <strong>Box Controls</strong> - Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
ja: <strong>ボックスのコントロール</strong> - ボックスを開閉するにはタイトルバーをクリックしてください。プラグインが追加したボックスには設定可能なコンテンツが用意されているものもあり、その場合はタイトルバーをホバーすると「設定」リンクが表示されます。

en: <strong>At A Glance</strong> - Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
ja: <strong>概要</strong> - サイト内のコンテンツの概要を表示し、利用中のテーマや WordPress のバージョンを特定します。

en: https://wordpress.org/support/forum/how-to-and-troubleshooting
ja: http://ja.forums.wordpress.org/forum/1

en: &larr; Return to post editor
ja: &larr; 投稿エディタに戻る

en: Add Themes
ja: テーマを追加

en: Featured Themes
ja: おすすめテーマ

en: Popular Themes
ja: 人気のテーマ

en: Newest Themes
ja: 最新のテーマ

en: Search Themes
ja: テーマを検索

en: Search themes...
ja: テーマを検索...

[ctx: theme]
en: Details &amp; Preview
ja: 詳細 &amp; プレビュー

en: Delete brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using Bulk Actions.
ja: 「削除」をクリックすると、ユーザーを削除する確認画面が表示されます。確認画面で削除すると、ユーザーとそのユーザーのコンテンツを永久に削除します。「一括操作」を使うと、複数のユーザーを一度に削除できます。

en: What should be done with content owned by this user? | What should be done with content owned by these users?
ja[0]: このユーザーが所有するコンテンツをどのように処理しますか ?

en: Delete all content.
ja: すべてのコンテンツを消去します。

en: Attribute all content to:
ja: すべてのコンテンツを以下のユーザーのものにする:

en: Type
ja: タイプ

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
ja: <a href="%s">WordPress</a> のご利用ありがとうございます。

en: <a href="https://wordpress.org/support/" target="_blank">Support Forums</a>
ja: <a href="http://ja.forums.wordpress.org/" target="_blank">サポートフォーラム</a>

en: 
    BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: http://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
ja: 
    ベータテスト中の方へ
    ====================
    
    このデバッグメールは開発版の WordPress を利用中の場合に送信されます。
    
    失敗の原因が WordPress のバグにあると思われる場合は報告にご協力ください。
     * サポートフォーラムにスレッドを開く: http://ja.forums.wordpress.org/forum/7
     * バグレポートを書くことに抵抗がない方はこちらからどうぞ: http://core.trac.wordpress.org/
    
    ありがとうございます ! -- WordPress チーム

en: Manage widgets
ja: ウィジェットの管理

en: Manage menus
ja: メニューの管理

en: Edit status
ja: ステータスを編集

en: Edit visibility
ja: 公開状態を編集

en: Browse revisions
ja: リビジョンを表示

en: Edit date and time
ja: 日時を編集

en: Search installed themes...
ja: インストール済みのテーマを検索…

en: If an update is available, you&#8127;ll see a notification appear in the Toolbar and navigation menu.
ja: 更新が利用できる場合、ツールバーとナビゲーションメニューに通知が表示されます。

en: <strong>WordPress</strong> &mdash; Updating your WordPress installation is a simple one-click procedure: just <strong>click on the &#8220;Update Now&#8221; button</strong> when you are notified that a new version is available.
ja: <strong>WordPress</strong> &mdash; WordPress 本体をアップデートすることは、ワンクリックで済みます: 新しいバージョンが利用できるようになったという通知を受け取ったときに<strong>&#8220;アップデート&#8221; ボタンをクリック</strong> するだけです。

en: In most cases, WordPress will automatically apply maintenance and security updates in the background for you.
ja: ほとんどの場合、WordPress はメンテナンス・セキュリティ更新をバックグラウンドで自動的に適用します。

en: <strong>Translations</strong> &mdash; The files translating WordPress into your language are updated for you whenever any other updates occur. But if these files are out of date, you can <strong>click the &#8220;Update Translations&#8221;</strong> button.
ja: <strong>翻訳</strong> &mdash; WordPress をお使いの言語に翻訳するためのファイルは他の更新が発生した時に更新されます。もしこれらの翻訳ファイルが古くなっている場合は、<strong>&#8220;翻訳を更新&#8221;</strong> ボタンをクリックできます。

en: On this screen, you can update to the latest version of WordPress, as well as update your themes and plugins from the WordPress.org repositories.
ja: この画面では、WordPress.org のレポジトリに登録されたテーマやプラグインを更新するだけでなく、WordPress を最新バージョンに更新することができます。

en: <strong>Themes and Plugins</strong> &mdash; To update individual themes or plugins from this screen, use the checkboxes to make your selection, then <strong>click on the appropriate &#8220;Update&#8221; button</strong>. To update all of your themes or plugins at once, you can check the box at the top of the section to select all before clicking the update button.
ja: <strong>テーマとプラグイン</strong> &mdash; このページでテーマまたはプラグインを個別に更新するには、まずチェックボックスを使って選択してください。その後、それぞれの<strong>「更新」ボタン</strong>をクリックします。すべてのテーマまたはプラグインを一度に更新するには、更新ボタンを押す前にセクション最上部にあるボックスをクリックしてすべてを選択してください。

en: Welcome to WordPress&nbsp;%s
ja: WordPress&nbsp;%s へようこそ

en: Thank you for updating to WordPress %s, the most beautiful WordPress&nbsp;yet.
ja: これまででもっとも美しいバージョン、WordPress %s へのアップグレードありがとうございます。

en: If you would like to see more themes to choose from, click on the &#8220;Add New&#8221; button and you will be able to browse or search for additional themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. Themes in the WordPress.org Theme Directory are designed and developed by third parties, and are compatible with the license WordPress uses. Oh, and they&#8217;re free!
ja: もっと多くのテーマを見たいのであれば、「新規追加」ボタンをクリックして、 <a href="%s" target="_blank">WordPress.org テーマディレクトリ</a>から追加テーマを見たり、探したりすることができます。WordPress.org テーマディレクトリのテーマはサードパーティによってデザイン、開発され、WordPress のライセンスと互換性があります。そして無料なんです !

en: Fixed Layout
ja: 固定レイアウト

en: Fluid Layout
ja: 可変レイアウト

en: Responsive Layout
ja: レスポンシブレイアウト

en: %s Post | %s Posts
ja[0]: %s件の投稿

en: %s Page | %s Pages
ja[0]: %s件の固定ページ

en: %s Comment | %s Comments
ja[0]: %s件のコメント

[ctx: comments]
en: %s in moderation | %s in moderation
ja[0]: %s件の承認待ち

en: M jS
ja: n月j日

en: <span>%1$s, %2$s</span> <a href="%3$s">%4$s</a>
ja: <span>%1$s %2$s</span> <a href="%3$s">%4$s</a>

en: %s MB Space Allowed
ja: %s MB 利用可能

en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
ja: %1$s MB (%2$s%%) 利用中

en: Theme Details
ja: テーマ詳細

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search Engines Discouraged,&#8221; to remind you that your site is not being crawled.
ja: この設定が有効になっている場合、サイトがクロールされていないことを忘れないように、ダッシュボードの「概要」ボックス内に「検索エンジンのインデックスを回避中」と表示します。

en: At a Glance
ja: 概要

[ctx: theme]
en: Active:
ja: 有効:

en: Accessibility Ready
ja: アクセシビリティ対応

en: This is a child theme of %s.
ja: これは %s の子テーマです。

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
ja: この画面はインストールしたテーマを管理するのに使います。WordPress 本体に含まれるデフォルトテーマは別として、テーマはサードパーティによりデザイン・開発されています。

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
ja: 「有効化」ボタンや「ライブプレビュー」ボタンをマウスオーバーまたはタップしてください。

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
ja: テーマをクリックすると、テーマ名、バージョン、作者、説明、タグ、テーマを削除するリンクが表示されます。

en: Click Customize for the current theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
ja: 現在適用しているテーマの「カスタマイズ」や「ライブプレビュー」をクリックすると、ライブプレビューが表示されます。

en: The current theme is displayed highlighted as the first theme.
ja: 現在適用しているテーマは一番最初のテーマとしてハイライト表示されます。

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
ja: いずれかのテーマをタップまたはマウスオーバーしてから「ライブプレビュー」ボタンをクリックすると、そのテーマのライブプレビューが表示され、テーマオプションで分割表示とフルスクリーン表示とを切り替えることができます。

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Save &amp; Activate button above the menu.
ja: プレビュー中のテーマは完全にインタラクティブです。色々なページをたどって、テーマが投稿・アーカイブ・固定ページテンプレートをどのように扱うか確認できます。設定はプレビュー中のテーマがサポートしているテーマ機能によって異なる場合があります。ワンステップで新しい設定を適用してテーマを有効化するには、メニューの上にある「保存して有効化」ボタンをクリックしてください。

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
ja: 小さめのモニターでプレビューする際には、左サイドバー下の開閉アイコンを使えます。サイドバーを隠すことで、サイトを新しいテーマでプレビューする際ににもっと広々と画面を使えます。サイドバーを元に戻すには、もういちど開閉アイコンをクリックしてください。

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
ja: ウィジェットを有効化するにはサイドバーにドラッグするかクリックしてください。ウィジェットを無効化し設定を削除したい場合は、ドラッグして右側に戻してください。

en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
ja[0]: 評価%1$s (%2$s件の評価に基づく)

en: %s rating
ja: 評価%s

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the frontend or the dashboard for that site.
ja: この画面ではユーザーが参加しているネットワーク内のすべてのサイトを表示し、その中からメインのサイトを設定を設定できるようになっています。各サイトの下にあるリンクをクリックし、そのサイトのフロントエンドまたははダッシュボードにアクセスできます。

en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
ja: ロールバックエラー: [%1$s] %2$s

en: Error: [%1$s] %2$s
ja: エラー: [%1$s] %2$s

en: The following plugins were successfully updated:
ja: 以下のプラグインのアップデートに成功しました:

en: The following themes were successfully updated:
ja: 以下のテーマのアップデートに成功しました:

en: The following translations were successfully updated:
ja: 以下の翻訳ファイルのアップデートに成功しました:

en: The following plugins failed to update:
ja: 以下のプラグインのアップデートに失敗しました:

en: The following themes failed to update:
ja: 以下のテーマのアップデートに失敗しました:

en: The following translations failed to update:
ja: 以下の翻訳ファイルのアップデートに失敗しました:

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
ja: フォームを送信できません。リロードしてもう一度お試しください。

en: <strong>Screen Options</strong> - Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
ja: <strong>表示オプション</strong> - 表示オプションを使ってどのダッシュボードボックスを表示するか選んでください。

en: <strong>Activity</strong> - Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
ja: <strong>アクティビティ</strong> - 予約済み投稿、最近公開した投稿、あなたの投稿への最近のコメントを表示します。コメント承認を行うこともできます。

en: <strong>Quick Draft</strong> - Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 5 most recent draft posts you've started.
ja: <strong>クイックドラフト</strong> - 新規投稿を作成して下書きとして保存できます。また、最新の下書き5件へのリンクを表示します。

en: <strong>WordPress News</strong> - Latest news from the official WordPress project, the <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>, and popular and recent plugins.
ja: <strong>WordPress ニュース</strong> - 公式 WordPress プロジェクトニュースや<a href="http://ja.forums.wordpress.org/">WordPress 日本語版フォーラム</a>からの最新投稿、人気または最新のプラグイン情報。

en: <strong>WordPress News</strong> - Latest news from the official WordPress project, the <a href="http://planet.wordpress.org/">WordPress Planet</a>.
ja: <strong>WordPress ニュース</strong> - 公式 WordPress プロジェクトニュースや<a href="http://ja.forums.wordpress.org/">WordPress 日本語版フォーラム</a>からの最新投稿。

en: Oops, you don&#8217;t have access to add new drafts.
ja: 新しい下書きを追加する権限がありません。

en: Are you sure you want to delete this theme?
    
    Click 'Cancel' to go back, 'OK' to confirm the delete.
ja: 本当にこのテーマを削除しますか ?
    
    中止するには「キャンセル」を、削除するには「OK」をクリックしてください。

en: Add New Theme
ja: 新しいテーマを追加

[ctx: Add new theme]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Update Available
ja: 更新があります

en: Close overlay
ja: オーバーレイを閉じる

en: Show previous theme
ja: 前のテーマを表示

en: Show next theme
ja: 次のテーマを表示

en: Add Widget
ja: ウィジェットを追加

en: Activity
ja: アクティビティ

en: WordPress site: %s
ja: WordPress サイト: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
ja: 成功: WordPress バージョン %s への更新に成功しました

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
ja: 失敗: WordPress バージョン %s への更新に失敗しました

en: SUCCESS: %s
ja: 成功: %s

en: FAILED: %s
ja: 失敗: %s

en: [%s] There were failures during background updates
ja: [%s] バックグラウンド更新中に障害が発生しました

en: [%s] Background updates have finished
ja: [%s] バックグラウンド更新を完了しました

en: UPDATE LOG
ja: 更新ログ

en: Quick Draft
ja: クイックドラフト

en: WordPress News
ja: WordPress ニュース

en: WordPress %1$s running %2$s theme.
ja: WordPress %1$s (%2$s テーマ)

en: What&#8217;s on your mind?
ja: アイディアを書き留めてみましょう。

[ctx: drafts]
en: View all
ja: すべて表示

en: Drafts
ja: 下書き

en: Publishing Soon
ja: 公開間近

en: Recently Published
ja: 最近公開

en: No activity yet!
ja: アクティビティがありません。

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Popular Plugin
ja: 人気のプラグイン

en: Manage Uploads
ja: 更新を管理

en: The update cannot be installed because we will be unable to copy some files. This is usually due to inconsistent file permissions.
ja: いくつかのファイルをコピーできないため、最新版のインストールができません。これはたいていの場合、ファイルのパーミッションが適切でないことが原因です。

en: WordPress %s is also now available.
ja: WordPress %s も利用できます。

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update WordPress to version %2$s.
ja: %1$s のサイトは、WordPress をバージョン %2$s に更新する際、致命的に失敗しました。

en: Your site was running version %s.
ja: サイトはバージョン %s でした。

en: Update Translations
ja: 翻訳を更新

en: Updating translations for %1$s (%2$s)&#8230;
ja: %1$s (%2$s) の翻訳を更新しています&#8230;

en: Translations for %s
ja: %sの翻訳

en: [%1$s] Your site has updated to WordPress %2$s
ja: [%1$s] WordPress %2$s へのサイト更新が完了しました

en: [%1$s] WordPress %2$s is available. Please update!
ja: [%1$s] WordPress %2$s がご利用いただけます。更新をお願いします。

en: [%1$s] URGENT: Your site may be down due to a failed update
ja: [%1$s] 重要: 更新失敗によりサイトがダウンしている可能性があります

en: Howdy! Your site at %1$s has been updated automatically to WordPress %2$s.
ja: サイト (%1$s) を WordPress %2$s へ自動更新しました。

en: No further action is needed on your part.
ja: 何もする必要はありません。

en: For more on version %s, see the About WordPress screen:
ja: バージョン %s について詳しくは「WordPress について」画面をご覧ください。

en: Please update your site at %1$s to WordPress %2$s.
ja: サイト (%1$s) を WordPress %2$s に更新してください。

en: We tried but were unable to update your site automatically.
ja: 自動更新を試みましたが完了できませんでした。

en: Updating is easy and only takes a few moments:
ja: 更新は簡単で、すぐに終わります。

en: Your site at %1$s experienced a critical failure while trying to update to the latest version of WordPress, %2$s.
ja: %1$s のサイトは、WordPress の最新バージョン %2$s への更新にあたって、致命的に失敗しました。

en: This means your site may be offline or broken. Don't panic; this can be fixed.
ja: サイトはオフラインになっているか壊れている可能性があります。しかし心配しないでください。修復可能です。

en: Please check out your site now. It's possible that everything is working. If it says you need to update, you should do so:
ja: サイトを確認してみてください。すべて問題なく動いている可能性があります。更新の必要があると表示されている場合は指示にしたがってください。

en: Keeping your site updated is important for security. It also makes the internet a safer place for you and your readers.
ja: サイトを更新した状態に保つことはセキュリティにとって重要です。それはまた、あなたとあなたの読者にとってインターネットをより安全な場所にすることでもあります。

en: If you experience any issues or need support, the volunteers in the WordPress.org support forums may be able to help.
ja: 問題が生じたり、サポートが必要な場合は、WordPress.org のサポートフォーラムのボランティアが助けになるでしょう。

en: You also have some plugins or themes with updates available. Update them now:
ja: 最新版が利用できるプラグインまたはテーマもあります。いますぐ更新してください。

en: The WordPress Team
ja: WordPress チーム

en: We have some data that describes the error your site encountered.
ja: サイトに生じたエラーについて説明するデータがあります。

en: Your hosting company, support forum volunteers, or a friendly developer may be able to use this information to help you:
ja: ホスティング会社、サポートフォーラムのボランティア、または心優しい開発者があなたを助けるため、この情報を使用することができるでしょう。

en: Error code: %s
ja: エラーコード: %s

en: ERROR: %s
ja: エラー: %s

en: This content is currently locked.
ja: このコンテンツは現在ロックされています。

en: If you take over, %s will be blocked from continuing to edit.
ja: 編集を引き継ぐと、%s さんは編集を続けられなくなります。

en: If you need to re-install version %s, you can do so here or download the package and re-install manually:
ja: バージョン %s を再インストールしたい場合、ここでその作業を行ってください。あるいはパッケージをダウンロードして手動で再インストールしてください。

en: Future security updates will be applied automatically.
ja: 今後のセキュリティ更新は自動的に適用されます。

en: Translations
ja: 翻訳

en: Your translations are all up to date.
ja: 翻訳はすべて最新版です。

en: Some of your translations are out of date.
ja: いくつかの翻訳は古いものです。

en: Some of your translations need updating. Sit tight for a few more seconds while we update them as well.
ja: いくつかの翻訳の更新が必要です。更新が終わるまでしばらくお持ちください。

en: The translation is up to date.
ja: 翻訳は最新です。

en: Downloading translation from <span class="code">%s</span>&#8230;
ja: <span class="code">%s</span> から翻訳ファイルをダウンロードしています&#8230;

en: Translation update failed.
ja: 翻訳の更新に失敗しました。

en: Translation updated successfully.
ja: 翻訳が正常に更新されました。

en: Updating theme: %s
ja: テーマを更新中: %s

en: Updating plugin: %s
ja: プラグインを更新中: %s

en: There is not enough free disk space to complete the update.
ja: アップデートを完了するのに十分な空きディスク領域がありません。

en: Comment must be manually approved
ja: コメントの手動承認を必須にする

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
ja: メディアファイルから画像を追加する際、以下でピクセル指定したサイズによって最大寸法が決定されます。

en: By default WordPress uses web <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s which have question marks and lots of numbers in them; however, WordPress offers you the ability to create a custom URL structure for your permalinks and archives. This can improve the aesthetics, usability, and forward-compatibility of your links. A <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks">number of tags are available</a>, and here are some examples to get you started.
ja: WordPress はデフォルトでは ? マークや数字を含む <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> を使用しますが、パーマリンクやアーカイブにカスタム URL 構造を使うこともできるようになっています。URL をカスタマイズすることで、リンクの美しさや使いやすさ、そして前方互換性を改善できます。<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/パーマリンクの使い方">利用できるタグは色々あります</a>が、以下にいくつか例をご紹介します。

en: Upgrading to a newer version of the same theme will override changes made here. To avoid this, consider creating a <a href="%s" target="_blank">child theme</a> instead.
ja: 同じテーマを新しいバージョンにアップグレードすると、ここで行った変更は上書きされます。上書きを防ぐには<a href="%s" target="_blank">子テーマ</a>の作成を検討してみてください。

en: Create a brand new user and add them to this site.
ja: このサイトに追加する新規ユーザーを作成する。

en: Dear user,
    
    You recently requested to have the administration email address on
    your site changed.
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
ja: ユーザー様
    
    最近、サイトの管理メールアドレスを変更するリクエストが送信されました。
    これに間違いがない場合、以下のリンクをクリックして変更を確定してください。
    ###ADMIN_URL###
    
    もし操作を実行したくない場合はこのメールを無視してください。
    
    このメッセージは ###EMAIL### へ送信されました。
    
    よろしくお願いします。
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Looking for %1$s in %2$s
ja: %2$s 内で %1$s を探しています

en: The language pack is missing either the <code>.po</code> or <code>.mo</code> files.
ja: 言語パックに <code>.po</code> または <code>.mo</code> ファイルが含まれていません。

en: Attempting to roll back to previous version.
ja: 以前のバージョンへのロールバックを試みています。

en: Due to an error during updating, WordPress has rolled back to your previous version.
ja: 更新中にエラーが発生したため、WordPress は以前のバージョンにロールバックされました。

en: Updating to WordPress %s
ja: WordPress %s へ更新中

en: The checksum of the file (%1$s) does not match the expected checksum value (%2$s).
ja: ファイルのチェックサム (%1$s) が期待値 (%2$s) と一致しません。

en: This password will not be stored on the server.
ja: このパスワードは、サーバ上に保存されません。

en: File size:
ja: ファイルサイズ：

en: Preparing to install the latest version&#8230;
ja: 最新版をインストールする準備をしています&#8230;

en: Copying the required files&#8230;
ja: 必要なファイルをコピーしています&#8230;

en: Please provide a valid username.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。

en: The username you provided has invalid characters.
ja: ユーザー名に無効な文字が含まれています。

en: Your passwords do not match. Please try again.
ja: パスワードが一致しません。もう一度やり直してください。

en: You must provide an email address.
ja: メールアドレスを入力する必要があります。

en: Sorry, that isn&#8217;t a valid email address. Email addresses look like <code>username@example.com</code>.
ja: 有効なメールアドレスではないようです。メールアドレスは <code>username@example.com</code> のような形式です。

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
ja: 現在お使いのテーマはカスタムメニュー機能に対応していませんが、<a href="%s">ウィジェット</a>画面でサイドバーに「カスタムメニュー」を追加できます。

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Custom Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the custom menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the Documentation link to the side.
ja: メニューはテーマ内で定義された位置に表示できます。<a href="%1$s">ウィジェット</a>画面で「カスタムメニュー」ウィジェットを追加すればサイドバーに表示することもできます。もしお使いのテーマがカスタムメニュー機能に対応していない場合、サイドにあるドキュメンテーションリンクから追加方法をご覧ください (デフォルトテーマ %2$s と %3$s は対応済みです) 。

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
ja: エディター内で<strong>メニュー項目の右側にある矢印</strong>をクリックすると標準の設定グループが表示されます。リンクのターゲット・CSS クラス・rel・説明といった追加設定は「表示オプション」で有効化または無効化できます。

en: IP address:
ja: IP アドレス:

en: Category added.
ja: カテゴリーが追加されました。

en: Category deleted.
ja: カテゴリーが削除されました。

en: Category updated.
ja: カテゴリーが更新されました。

en: Category not added.
ja: カテゴリーは追加されませんでした。

en: Category not updated.
ja: カテゴリーは更新されませんでした。

en: Categories deleted.
ja: カテゴリーが削除されました。

en: Tag added.
ja: タグが追加されました。

en: Tag deleted.
ja: タグが削除されました。

en: Tag updated.
ja: タグが更新されました。

en: Tag not added.
ja: タグは追加されませんでした。

en: Tag not updated.
ja: タグは更新されませんでした。

en: Tags deleted.
ja: タグが削除されました。

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
ja[0]: %s件の投稿を更新できませんでした。他の人が編集中です。

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
ja[0]: %s件の投稿を永久に削除しました。

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
ja[0]: %s件の投稿をゴミ箱へ移動しました。

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
ja[0]: %s件の投稿をゴミ箱から復元しました。

en: %s page updated. | %s pages updated.
ja[0]: %s件のページを更新しました。

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
ja[0]: %s件のページを更新できませんでした。他の人が編集中です。

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
ja[0]: %s件のページを永久に削除しました。

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
ja[0]: %s件のページをゴミ箱に移動しました。

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
ja[0]: %s件のページをゴミ箱から復元しました。

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
ja: 横にある<strong>「2つのリビジョンを比較」ボックス</strong>をクリックして2つの別のリビジョンを比較できます。

en: Compare Revisions
ja: リビジョンの比較

en: View, compare, and restore other versions of this content on the improved revisions screen.
ja: 改善版のリビジョン画面で、このコンテンツの別バージョンを表示・比較・復元できます。

en: Edit Lock
ja: 編集ロック

en: Someone else is editing this. No need to refresh; the lock will disappear when they&#8217;re done.
ja: 他の方が編集中ですが、ページを再読み込みする必要はありません。編集が終了したらロックは解除されます。

en: Compare any two revisions
ja: 2つのリビジョンを比較

en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
ja: "%1$s" (%3$s 「%2$s」より)

en: "%1$s" from %2$s.
ja: "%1$s" (「%2$s」より)

en: "%1$s" by %2$s.
ja: "%1$s" (%2$s)

en: "%s".
ja: "%s"

en: Your site is configured to keep only the last %s revisions.
ja: このサイトでは最新%s件のリビジョンを保存するように設定されています。

en: Revisions: %s
ja: リビジョン: %s

[ctx: revisions]
en: Browse
ja: 表示

en: Autosave by %s
ja: %s による自動保存

en: Current Revision by %s
ja: %s による現在のリビジョン

en: Restore This Autosave
ja: この自動保存を復元

en: Revision by %s
ja: %s によるリビジョン

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you&#8217;re reconnected.
ja: <strong>接続が切断されました</strong> 再接続するまで保存を中断します。

en: We&#8217;re backing up this post in your browser, just in case.
ja: 念のため、お使いのブラウザ上でこの投稿をバックアップしています。

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
ja: エラーが発生しました。リクエストされた比較データを読み込めませんでした。

[ctx: Background Attachment]
en: Attachment
ja: スクロールの有無

en: Repeat New Password
ja: 新しいパスワードを再入力

en: Repeat Password
ja: パスワードを再入力

en: Add menu items from the column on the left.
ja: 左カラムからメニュー項目を追加してください。

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. You may automatically install plugins from the <a href="%1$s">WordPress Plugin Directory</a> or upload a plugin in .zip format via <a href="%2$s">this page</a>.
ja: プラグインは WordPress の機能性を拡張するものです。<a href="%1$s">WordPress プラグインディレクトリ</a> からプラグインを自動的にインストールできます。または<a href="%2$s">このページ</a>から zip 形式のプラグインをアップロードしてください。

en: The package contains no files.
ja: パッケージ内にファイルがありません。

en: The theme contains no files.
ja: テーマ内にファイルがありません。

en: An error occurred while updating %1$s: <strong>%2$s</strong>
ja: %1$s の更新中にエラー: <strong>%2$s</strong>

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
ja: リビジョン間を移動するには、<strong>スライダーハンドルを左右にドラッグする</strong>か、 <strong>「前へ」「次へ」ボタン</strong>を使ってください。

en: Loading&hellip;
ja: 読み込み中&hellip;

en: Error in moving to trash.
ja: ゴミ箱へ移動する歳にエラーが発生しました。

en: Error in restoring from trash.
ja: ゴミ箱から復元する際にエラーが発生しました。

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
ja: ゴミ箱に移動しようとしている項目が存在しません。

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
ja: ゴミ箱から復元しようとしている項目が存在しません。

en: This item has already been deleted.
ja: この項目はすでに削除されています。

en: Drag each item into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
ja: 各項目をドラッグして順番を変更します。追加の設定オプションを表示するには、項目の右側にある矢印をクリックします。

en: If you haven&#8217;t yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
ja: まだメニューを作成していません。<strong>「新規メニューを作成」リンクをクリック</strong>してスタートしましょう。

en: This screen is used for managing your content revisions.
ja: この画面でコンテンツのリビジョンを管理できます。

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
ja: リビジョンとは、ブログ投稿や固定ページのコンテンツを更新すると定期的に作成されるコピーを保存したものです。左側の赤いテキストは、削除されたコンテンツを表しています。右側の緑色のテキストは、追加されたコンテンツです。

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
ja: この画面からリビジョンを確認・比較・復元できます。

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
ja: リビジョンを復元するには、<strong>このリビジョンを復元</strong>をクリックしてください。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Revision_Management" target="_blank">Revisions Management</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Revision_Management" target="_blank">リビジョン管理</a>

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
ja: 新リビジョン:

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
ja: 旧リビジョン:

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
ja: 前へ

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
ja: 次へ

en: Menu locations updated.
ja: メニューの位置を更新しました。

[ctx: revision date short format]
en: j M @ G:i
ja: n月j日 @ G:i

en: %1$s by %2$s.
ja: %1$s by %2$s。

en: Released: %d.
ja: リリース日: %d

en: Track %1$s of %2$s.
ja: 全%2$s曲中%1$s曲目

en: Track %1$s.
ja: トラック %1$s

en: Genre: %s.
ja: ジャンル: %s

en: Bitrate:
ja: ビットレート:

en: Audio Format:
ja: 音声フォーマット:

en: Audio Codec:
ja: 音声コーデック:

en: Saving revision...
ja: リビジョンを保存…

en: Your latest changes were saved as a revision.
ja: 最近の変更をリビジョンとして保存しました。

en: This screen is used for managing your custom navigation menus.
ja: この画面でカスタムナビゲーションメニューを管理できます。

en: From this screen you can:
ja: この画面では次のことができます。

en: Create, edit, and delete menus
ja: メニューの作成、編集、削除

en: Add, organize, and modify individual menu items
ja: 個々のメニュー項目の追加、組み立て、変更

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
ja: この画面の上部にあるメニュー管理ボックスで、下のエディターでどのメニューを開くか選びます。

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the drop down and click Select</strong>
ja: 既存メニューを編集するには、<strong>ドロップダウンリストでメニューを選択し、「選択」をクリックしてください</strong>

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
ja: 各メニューのテーマでの位置を指定するには、メニューエディターの下部で<strong>設定を選択</strong>してください。複数のメニューをすべてのテーマ位置に一度に指定するには、画面上部の<strong>「位置の管理」タブ</strong>をご利用ください。

en: Menu Management
ja: メニュー管理

en: Each custom menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
ja: 各カスタムメニューには固定ページ・カテゴリー・カスタム URL やその他の種類のコンテンツへのリンクなどが含まれている場合があります。メニューリンクを追加するには、この下にある左カラム内のボックスを展開し、項目を選択してください。

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
ja: <strong>各項目の横にあるチェックボックスを選択し、「メニューに追加」をクリック</strong>して項目を追加してください。

en: To add a custom link, <strong>expand the Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
ja: カスタムリンクを追加するには、<strong>リンクのセクションを展開して URL とリンクテキストを入力し、「メニューに追加」をクリック</strong>してください。

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
ja: メニュー項目を整理するには、<strong>マウスまたはキーボードで項目をドラッグ & ドロップ</strong>してください。項目をサブメニューにするには、ドラッグするか少し右に移動してください。

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
ja: メニュー項目を削除するには<strong>展開して「削除」リンクをクリック</strong>してください。

en: Editing Menus
ja: メニューの編集

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
ja: この画面はテーマ内で定義された位置すべてにメニューを指定するために使われます。

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s drop down.</strong> When you&#8217;re finished, <strong>click Save Changes</strong>
ja: メニューをテーマ位置に指定するには、<strong>各位置のドロップダウンからメニューを選択</strong>してください。作業が終わったら、<strong>「変更を保存」</strong>をクリックします。

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
ja: すでにテーマの位置に指定されているメニューを編集するには、<strong>「編集」リンクをクリック</strong>してください。

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
ja: 既存のメニューを指定するのではなく新規作成する場合は、<strong>「新規メニューを追加」リンクをクリック</strong>してください。自動的に新しいメニューがテーマの位置に指定されます。

en: Edit Menus
ja: メニューを編集

en: Manage Locations
ja: 位置の管理

en: Theme Location
ja: テーマの位置

en: Assigned Menu
ja: 指定されたメニュー

en: Select a Menu
ja: メニューを選択

[ctx: menu]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: menu]
en: Use new menu
ja: 新しいメニューを使う

en: Restore This Revision
ja: このリビジョンを復元

en: Move up one
ja: ひとつ上へ

en: Move down one
ja: ひとつ下へ

en: Move to the top
ja: 先頭へ

en: Move under %s
ja: %s 下の階層へ

en: Move out from under %s
ja: %s 下の階層から外す

en: Under %s
ja: %s 下の階層

en: Out from under %s
ja: %s 下の階層から外す

en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
ja: %1$s (メニュー項目%3$d個中%2$d番目)

en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
ja: %1$s (%3$sのサブメニュー項目%2$d番目)

en: Capabilities
ja: 権限

en: Denied: %s
ja: 拒否されました: %s

en: Move
ja: 移動

en: Up one
ja: ひとつ上へ

en: Down one
ja: ひとつ下へ

en: To the top
ja: 先頭へ

en: Menu Structure
ja: メニュー構造

en: Menu Settings
ja: メニュー設定

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
ja: ブラウザ内のこの投稿の下書きが以下のバージョンと異なっているようです。

en: Restore the backup.
ja: バックアップを復元します。

en: Post restored successfully.
ja: 投稿の復元に成功しました。

en: Undo.
ja: やり直します。

en: Draft created on %1$s at %2$s
ja: %1$s%2$sに下書き作成

en: %s has taken over and is currently editing.
ja: %s さんが引き継いで現在編集しています。

en: Take over
ja: 編集を引き継ぐ

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
ja: この項目をゴミ箱へ移動することはできません。%s は現在編集中です。

en: Previous
ja: 前へ

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>.
ja: 以下のメニューを編集するか<a href="%s">新規メニューを作成</a>してください。

en: Select a menu to edit:
ja: 編集するメニューを選択:

en: or <a href="%s">create a new menu</a>.
ja: または<a href="%s">新規メニューを作成</a>してください。

en: Thank you for Updating! Please visit the <a href="%s">Upgrade Network</a> page to update all your sites.
ja: 更新ありがとうございます。<a href="%s">ネットワークの更新</a>ページヘ移動して、すべてのサイトをアップグレードしましょう。

en: All right, sparky! You&#8217;ve made it through this part of the installation. WordPress can now communicate with your database. If you are ready, time now to&hellip;
ja: この部分のインストールは無事完了しました。WordPress は現在データベースと通信できる状態にあります。準備ができているなら&hellip;

en: sub item
ja: サブアイテム

en: Link Text
ja: リンクテキスト

en: <strong>%1$s</strong> has been updated.
ja: <strong>%1$s</strong> を更新しました。

en: Selected menus have been successfully deleted.
ja: 選択されたメニューの削除に成功しました。

en: -- Select --
ja: -- 選択 --

en: Menu 1
ja: メニュー 1

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag each item into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
ja: 項目を追加・削除してデフォルトのメニューを編集できます。お好きな順番に各項目をドラッグしてください。変更を保存するには「メニューを作成」ボタンをクリックします。

en: Give your menu a name above, then click Create Menu.
ja: メニューに名前をつけ、「メニューを作成」ボタンをクリックしてください。

en: Auto add pages
ja: 固定ページを自動追加

en: Automatically add new top-level pages to this menu
ja: このメニューに新しいトップレベルのページを自動追加

en: Theme locations
ja: テーマの位置

en: (Currently set to: %s)
ja: (現在の設定: %s)

en: The Documentation menu below the editor lists the PHP functions recognized in the plugin file. Clicking Look Up takes you to a web page about that particular function.
ja: エディターの下にある「ドキュメンテーション」には、プラグインファイルの中で認識された PHP 関数一覧があります。「調べる」ボタンを使うと、その関数のページヘ移動します。

en: Look Up
ja: 調べる

en: For PHP files, you can use the Documentation dropdown to select from functions recognized in that file. Look Up takes you to a web page with reference material about that particular function.
ja: PHP ファイルについては、「ドキュメンテーション」ドロップダウンを使ってそのファイル内で認識されている関数を選択できます。「調べる」ボタンをクリックするとその関数の参考資料がある Web ページへ移動できます。

en: %s is currently editing
ja: 現在 %s さんが編集中です

en: http://codex.wordpress.org/First_Steps_With_WordPress
ja: http://wpdocs.sourceforge.jp/First_Steps_With_WordPress

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
ja: 画像、音声、文書などのメディアをアップロードして本文中に挿入したい場合は「メディアを追加」ボタンをクリックします。メディアライブラリにすでにアップロードされている画像やファイルの中から選択することも、新しいメディアをアップロードして投稿や固定ページに追加することも可能です。画像ギャラリーを作成するには、追加したい画像を選択して「ギャラリーを作成」ボタンをクリックします。

en: You can also embed media from many popular websites including Twitter, YouTube, Flickr and others by pasting the media URL on its own line into the content of your post/page. Please refer to the Codex to <a href="http://codex.wordpress.org/Embeds">learn more about embeds</a>.
ja: メディアの URL を貼り付けるだけで、簡単に Twitter、YouTube、Flickr などの外部サイトで管理されているメディアを投稿や固定ページの本文に埋め込むことができます。この<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Embeds">埋め込み機能についてもっと知りたい</a>なら Codex を参照してください。

en: New Media Manager
ja: 新しいメディアマネージャー

en: Uploading files and creating image galleries has a whole new look. Check it out!
ja: ファイルアップロードと画像ギャラリー作成のインターフェースが刷新されました。ぜひご確認ください。

en: Image rotation is not supported by your web host.
ja: ご利用中のホスティング環境は画像の回転機能に対応していません。

en: If you are looking to use the link manager, please install the <a href="%s">Link Manager</a> plugin.
ja: リンク管理機能を使いたい場合は、<a href="%s">Link Manager</a> プラグインをインストールしてください。

en: Manage <a href="%1$s">widgets</a> or <a href="%2$s">menus</a>
ja: <a href="%1$s">ウィジェット</a>または<a href="%2$s">メニュー</a>の管理

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
ja: 背景画像を使うには、アップロードするか既にメディアライブラリにあるものから「画像を選択」ボタンを使って指定します。画像は一度だけ表示するか、タイル状にして画面を埋めることができます。また、背景の位置を固定にしてコンテンツのみがスクロールするようにするか、サイト画面と一緒に背景がスクロールするか選ぶことも可能です。

en: Don&#8217;t forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you&#8217;re done!
ja: 終了したら「変更を保存」ボタンを必ずクリックしてください。

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
ja: タイトルフィールドと大きな投稿編集エリアは所定の位置に固定されていますが、他のボックスはドラッグアンドドロップして位置を変更できます。また、各ボックスのタイトルバーをクリックすることで、縮小したり展開したりできます。さらに、表示オプションから非表示のボックス（抜粋、トラックバック送信、カスタムフィールド、ディスカッション、スラッグ、作成者）を表示させたり表示列のレイアウトを選択できます。

en: Inserting Media
ja: メディアの挿入

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
ja: これらのボックスではコンテンツの公開について設定できます:

en: <strong>Format</strong> - Post Formats designate how your theme will display a specific post. For example, you could have a <em>standard</em> blog post with a title and paragraphs, or a short <em>aside</em> that omits the title and contains a short text blurb. Please refer to the Codex for <a href="http://codex.wordpress.org/Post_Formats#Supported_Formats">descriptions of each post format</a>. Your theme could enable all or some of 10 possible formats.
ja: <strong>フォーマット</strong> - 投稿フォーマットはある投稿がテーマでどのように表示されるかを指定します。例えば、<em>標準</em>フォーマットのブログ投稿ではタイトルと段落が表示され、<em>アサイド</em>フォーマットではタイトル部分は省略し、短いテキストのみが表示されるという具合です。Codex の<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Post_Formats#Supported_Formats">書く投稿フォーマットの説明</a>を参考にしてください。テーマ内では10個のフォーマットすべて、または一部のみを有効化できます。

en: Publish Settings
ja: 公開設定

en: <strong>Parent</strong> - Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
ja: <strong>親</strong> - タグとは違い、カテゴリーには階層を持たせることができます。例えば「ジャズ」カテゴリーの下に「ビバップ」と「ビッグバンド」という子カテゴリーを置くといったようなことです。これは完全にオプションです。サブカテゴリーを作成するには、別のカテゴリーを「親」ドロップダウンから選択してください。

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
ja: テーマを変更する場合、ウィジェットエリア・サイドバーの数や位置が異なるため移行がスムーズに行かない場合があります。テーマを変更した際にウィジェットがなくなってしまった場合、この画面をスクロールして「使用停止中のウィジェット」で過去に利用した設定が保存済みのウィジェットを見つけてください。

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> instead.
ja: マルチファイルアップローダーをご利用中です。うまくいかない場合は<a href="%1$s" target="%2$s">ブラウザアップローダー</a>をお試しください。

[ctx: media item]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: color]
en: Default: %s
ja: デフォルト: %s

[ctx: column name]
en: Uploaded to
ja: アップロード先

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
ja: アップロードしたファイルは有効な画像ではありません。もう一度お試しください。

en: Choose a Background Image
ja: 背景画像を選択

en: Choose a Custom Header
ja: カスタムヘッダーを選択

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
ja: 背景色を選ぶには、色選択ボタンをクリックして正当な HTML 16進数値 (例えば赤色として &#8220;#ff0000&#8221;) を入力するか、もしくはカラーピッカーから色を選びます。

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
ja: このページのヘッダーテキストセクションでは、このテキストを表示するか隠すかを選べます。テキストの色を変えるには、色選択ボタンをクリックして正当な HTML 16進数値 (例えば赤色として &#8220;#ff0000&#8221;) を入力するか、カラーピッカーから色を選びます。

en: Theme Customizer Options
ja: テーマのカスタマイズオプション

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen. Note that your privacy is not complete; your site is still visible on the web.
ja: サイトをロボット、Ping サービス、スパイダーにクロールさせてよいか選べます。これらのサービスにサイトを無視させる場合は、「検索エンジンがサイトをインデックスしないようにする」と書かれた横のチェックボックスをクリックし、画面下の「変更を保存」ボタンをクリックしてください。サイトが完全に非公開になるわけではなく、Web 上ではサイトを閲覧できますのでご注意ください。

en: More Actions
ja: その他の操作

en: Turn comments on or off
ja: コメントを表示/非表示

en: Learn more about getting started
ja: 最初のステップについて詳細を読む

en: File URL:
ja: ファイルの URL:

en: In the <strong>In Response To</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If the bubble is gray, you have moderated all comments for that post. If it is blue, there are pending comments. Clicking the bubble will filter the comments screen to show only comments on that post.
ja: <strong>返信元</strong>カラムには、3つの要素があります。テキストはコメントの元となった投稿のタイトルとその投稿の編集画面へのリンクです。「投稿を表示」リンクをクリックすると、サイト上のその投稿に移動します。数字が書かれている小さな吹き出しは、承認済みのコメント数を表します。吹き出しがグレーになっている場合はすべてのコメントが承認済み、青になっている場合は承認が必要なコメントがあることを意味しています。吹き出しをクリックすると、その投稿のみについたコメントを表示する画面へ移動します。

en: Used: %1$s%% of %2$s
ja: 使用済み: %1$s%% of %2$s

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
ja: ID #%1$s: %2$s <strong>現在のユーザーは削除されません。</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be removed.</strong>
ja: ID #%1$s: %2$s <strong>現在のユーザーは除外されません。</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>You don't have permission to remove this user.</strong>
ja: ID #%1$s: %2$s <strong>このユーザーを除外する権限がありません。</strong>

en: Please select an option.
ja: オプションを選択してください。

en: <strong>ERROR</strong>: The email address is already used.
ja: <strong>エラー</strong>: そのメールアドレスはすでに使われています。

en: $image needs to be an WP_Image_Editor object
ja: $image は WP_Image_Editor オブジェクトである必要があります

en: Use WP_Image_Editor::rotate
ja: WP_Image_Editor::rotate を使う

en: Use WP_Image_Editor::flip
ja: WP_Image_Editor::flip を使う

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
ja: プライバシーオプショングループは削除されました。他の設定グループを使ってください。

en: WordPress is not notifying any <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%s">visibility settings</a>.
ja: サイトの<a href="%s">表示設定</a>に基づき、WordPress は現在<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Update_Services">更新通知サービス</a>へ通知を送信していません。

en: http://codex.wordpress.org/Child_Themes
ja: http://wpdocs.sourceforge.jp/Child_Themes

en: Search Engines Discouraged
ja: 検索エンジンのインデックスを回避中

en: Welcome to WordPress!
ja: WordPress へようこそ !

en: We&#8217;ve assembled some links to get you started:
ja: 初めての方に便利なリンクを集めました。

en: Get Started
ja: 始めてみよう

en: or, <a href="%s">change your theme completely</a>
ja: または、<a href="%s">別のテーマに変更する</a>

en: Next Steps
ja: 次のステップ

en: Edit your front page
ja: フロントページを編集

en: Add additional pages
ja: 固定ページを追加

en: Add a blog post
ja: ブログ投稿を追加

en: Write your first blog post
ja: ブログに投稿する

en: Add an About page
ja: 「サイトについて」固定ページを追加

en: View your site
ja: サイトを表示

en: Uploaded on: <b>%1$s</b>
ja: アップロード日時: <b>%1$s</b>

en: If you have marked plugins as favorites on WordPress.org, you can browse them here.
ja: WordPress.org でプラグインをお気に入り (favorite) としてマークすると、ここで一覧表示できます。

en: Your WordPress.org username:
ja: WordPress.org ユーザー名:

en: Get Favorites
ja: お気に入りを取得

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
ja: 「%s」オプショングループは削除されました。他の設定グループを使ってください。

en: Welcome to WordPress %1$s. You will be redirected to the About WordPress screen. If not, click <a href="%2$s">here</a>.
ja: WordPress %1$s へようこそ。「WordPress について」の画面に移動します。移動したくない場合は、<a href="%2$s">ここ</a>をクリックしてください。

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum numbers of posts to display and whether to show full text or a summary.
ja: 表示する最大投稿数、全文か概要かなど、RSS フィード内のコンテンツ表示をコントロールすることもできます。

en: Search Engine Visibility
ja: 検索エンジンでの表示

en: Allow search engines to index this site
ja: 検索エンジンがこのサイトをインデックスすることを許可する

en: Discourage search engines from indexing this site
ja: 検索エンジンがサイトをインデックスしないようにする

en: It is up to search engines to honor this request.
ja: このリクエストを尊重するかどうかは検索エンジンの設定によります。

en: If you know what you&#8217;re looking for, Search is your best bet. The Search screen has options to search the WordPress.org Plugin Directory for a particular Term, Author, or Tag. You can also search the directory by selecting popular tags. Tags in larger type mean more plugins have been labeled with that tag.
ja: もしお探しのものがはっきりしている場合は、検索を使うのがいいでしょう。検索画面では、WordPress.org プラグインディレクトリから特定のキーワード、作成者、タグから検索できるオプションがあります。また、人気タグを選んでディレクトリ内を検索することもできます。大きな字のタグは、そのラベルが付いたプラグインが多数あることを意味しています。

en: You can also browse a user&#8217;s favorite plugins, by using the Favorites link in the upper left of the screen and entering their WordPress.org username.
ja: また、画面左上の「お気に入り」リンク先に WordPress.org ユーザー名を入力し、その人が気に入っているプラグインを見ることもできます。

en: If you want to install a plugin that you&#8217;ve downloaded elsewhere, click the Upload link in the upper left. You will be prompted to upload the .zip package, and once uploaded, you can activate the new plugin.
ja: 他でダウンロードしたプラグインをインストールしたい場合は、左上にある「アップロード」をクリックしてください。.zip パッケージをアップロードするよう促されますので、アップロードして新しいプラグインを有効化してください。

en: If for any reason this automatic file creation doesn&#8217;t work, don&#8217;t worry. All this does is fill in the database information to a configuration file. You may also simply open <code>wp-config-sample.php</code> in a text editor, fill in your information, and save it as <code>wp-config.php</code>.
ja: もし何かが原因で自動ファイル生成が動作しなくても心配しないでください。この機能は設定ファイルにデータベース情報を記入するだけです。テキストエディターで <code>wp-config-sample.php</code> を開き、データベース接続の詳細を記入してこのファイルの名前を <code>wp-config.php</code> として保存してもかまいません。

en: Below you should enter your database connection details. If you&#8217;re not sure about these, contact your host.
ja: 以下にデータベース接続のための詳細を入力してください。これらのデータについて分からない点があれば、ホストに連絡を取ってください。

en: Sorry, but I can&#8217;t write the <code>wp-config.php</code> file.
ja: <code>wp-config.php</code> ファイルに書き込むことができません。

en: After you&#8217;ve done that, click &#8220;Run the install.&#8221;
ja: それが済んだら、「インストール実行」をクリックしてください。

en: Settings saved and theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
ja: 設定が保存され、テーマが有効化されました。<a href="%s">サイトを表示</a>

en: This <a href="%1$s">child theme</a> requires its parent theme, %2$s.
ja: この<a href="%1$s">子テーマ</a>には親テーマの %2$s が必須です。

en: This screen allows you to edit four fields for metadata in a file within the media library.
ja: この画面からメディアライブラリ内のファイルのメタデータ欄4つを編集できます。

[ctx: Plugin Installer]
en: Favorites
ja: お気に入り

en: Flexible Header
ja: 可変ヘッダー

en: To install the theme so you can preview it with your site&#8217;s content and customize its theme options, click the "Install" button at the top of the left-hand pane. The theme files will be downloaded to your website automatically. When this is complete, the theme is now available for activation, which you can do by clicking the "Activate" link, or by navigating to your Manage Themes screen and clicking the "Live Preview" link under any installed theme&#8217;s thumbnail image.
ja: インストールして実際のコンテンツでプレビューしたりそのテーマの設定を編集したりするには、左ペイン上の「インストール」ボタンをクリックしてください。するとテーマファイルがウェブサイトに自動的にダウンロードされます。ダウンロードが完了すると有効化できるようになります。有効化するには「有効化」リンクをクリックするか、「テーマの管理」画面を開き、インストールされたテーマサムネイルの下の「ライブプレビュー」リンクをクリックします。

en: The <a href="http://codex.wordpress.org/Glossary#Character_set">character encoding</a> of your site (UTF-8 is recommended)
ja: サイトの<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/%E7%94%A8%E8%AA%9E%E9%9B%86#.E6.96.87.E5.AD.97.E3.82.B3.E3.83.BC.E3.83.89">文字セット</a> (UTF-8 をおすすめします)

en: In the editing area the Tab key enters a tab character. To move below this area by pressing Tab, press the Esc key followed by the Tab key.
ja: 編集エリアでタブキーを使うとタブ文字が挿入されます。タブキーを押してエリアの下に移動したい場合は、直後に Esc キーを押してください。

[ctx: widget]
en: Add
ja: 追加

[ctx: widget]
en: Edit
ja: 編集

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
    
    <blockquote>Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my blog. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)</blockquote>
    
    ...or something like this:
    
    <blockquote>The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.</blockquote>
    
    As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
ja: これはサンプルページです。同じ位置に固定され、(多くのテーマでは) サイトナビゲーションメニューに含まれるため、ブログ投稿とは異なります。サイト訪問者に対して自分のことを説明する自己紹介ページを作成するのが一般的です。たとえば以下のようなものになります。 
    
    <blockquote>はじめまして。昼間はバイク便のメッセンジャーとして働いていますが、俳優志望でもあります。これは僕のブログです。ロサンゼルスに住み、ジャックという名前のかわいい犬を飼っています。好きなものはピニャコラーダ (通り雨に濡れるのも) 。</blockquote>
    
    または、このようなものでもよいでしょう。
    
    <blockquote>XYZ 小道具株式会社は1971年の創立以来、高品質の小道具を皆様にご提供させていただいています。ゴッサム・シティに所在する当社では2,000名以上の社員が働いており、様々な形で地域のコミュニティへ貢献しています。</blockquote>
    
    新しく WordPress ユーザーになった方は、<a href="%s">ダッシュボード</a>へ行ってこのページを削除し、独自のコンテンツを含む新しいページを作成してください。それでは、お楽しみください !

en: Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post&#039;s comments. There you will have the option to edit or delete them.
ja: これはコメントです。
    コメントを削除するには、ログインして投稿編集画面でコメントを表示してください。編集または削除するオプションが用意されています。

en: Search by tag
ja: タグで検索

en: Search by author
ja: 投稿者で検索

en: Search by keyword
ja: キーワードで検索

en: Type of search
ja: 検索タイプ

en: Screen Options Tab
ja: 表示オプションタブ

en: Contextual Help Tab
ja: コンテクストヘルプタブ

en: Sorry, you have used your space allocation. Please delete some files to upload more files.
ja: 割り当てられたスペースを使い切ってしまったようです。ファイルを追加するには既存のファイルを削除してください。

en: Sorry, you have used all of your storage quota of %s MB.
ja: %sMB のファイル保存領域の上限を超えています。

en: Select comment
ja: コメントを選択

en: Select %s
ja: %sを選択

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
ja: <a href="%s">タグ・カテゴリー変換ツール</a>を使って選択したタグをカテゴリーに変換できます。

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
ja: 一括操作プルダウンからリンクカテゴリーを削除できますが、カテゴリーに含まれるリンク自体は削除されません。リンクはデフォルトのリンクカテゴリーに移動されます。

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box:
ja: 固定ページを作成するのは投稿を作成するのによく似ており、管理画面もドラッグ & ドロップ、表示オプションタブ、ボックスの折りたたみなどを使って同様にカスタマイズできます。この画面には集中執筆モードのスペースも含まれています。ビジュアル・テキストエディタのいずれでも、「全画面表示」ボタンをクリックしてアクセスできます。固定ページエディターは投稿エディターとほとんど同じように動作しますが、「ページ属性」ボックスには固定ページに特化した機能が含まれています。

en: <strong>Post editor</strong> - Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab. Visual mode gives you a WYSIWYG editor. Click the last icon in the row to get a second row of controls. The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Line breaks will be converted to paragraphs automatically. You can insert media files by clicking the icons above the post editor and following the directions. You can go to the distraction-free writing screen via the Fullscreen icon in Visual mode (second to last in the top row) or the Fullscreen button in Text mode (last in the row). Once there, you can make buttons visible by hovering over the top area. Exit Fullscreen back to the regular post editor.
ja: <strong>投稿エディター</strong> - 投稿の文章を入力してください。編集には「ビジュアル」と「テキスト」 という2つのモードがあります。タブをクリックして選択してください。ビジュアルモードは WYSIWYG エディターです。右端のアイコンをクリックすると2段目が表示されます。テキストモードでは、テキストと一緒に生の HTML コードを入力できます。投稿エディター上のアイコンをクリックして指示に従うと、メディアファイルを挿入できます。ビジュアルモードでは全画面表示アイコン (1段目の右から2番目)、テキストモードでは全画面ボタン(右端) をクリックすると、集中執筆モードも使えます。このモードに入ったら、上部エリアをマウスオーバーすることでボタンを表示できます。通常のエディターに戻るには全画面表示から退出してください。

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
ja: サイトの上部に表示する画像をパソコン内からアップロードするか、メディアライブラリから選択できます。画像指定後の切り抜きも可能です。

en: Main content
ja: メインコンテンツ

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツへスキップ

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
ja: サイトのカスタム画像ヘッダーを設定できます。画像をアップロードして切り抜くと、新しい画像がすぐに表示されます。また、すでにメディアライブラリにアップロードされた画像を「画像を選択」ボタンで選択して使うこともできます。

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
ja: トリミングをせず、このまま画像を公開する

en: You are previewing %s
ja: %s をプレビュー中です

en: Select Image
ja: 画像を選択

en: Or choose an image from your media library:
ja: もしくはメディアライブラリから画像を選択してください。

en: Customize %s
ja: %s のカスタマイズ

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: If you don&#8217;t want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
ja: ヘッダー画像がまったく表示させないようにするには、このページのヘッダー画像セクションの下の「ヘッダー画像を削除」ボタンをクリックしてください。ヘッダー画像を再び表示させるには、画像の一つを選択して「変更を保存」ボタンをクリックします。

en: You attempted to edit an item that isn&#8217;t an attachment. Please go back and try again.
ja: 添付ファイルではない項目を編集しようとしていたようです。前へ戻ってもう一度お試しください。

[ctx: plugin]
en: Installed
ja: インストール済み

en: This theme is already installed and is up to date
ja: このテーマの最新版がすでにインストール済みです

[ctx: theme]
en: Installed
ja: インストール済み

en: Once you have generated a list of themes, you can preview and install any of them. Click on the thumbnail of the theme you&#8217;re interested in previewing. It will open up in a full-screen Preview page to give you a better idea of how that theme will look.
ja: テーマのリストが生成されると、プレビューとインストールができるようになります。プレビューで興味を持ったテーマのサムネイルをクリックしてみてください。フルスクリーンのプレビューページが表示され、そのテーマがどのように見えるかよく分かります。

en: Previewing and Installing
ja: プレビューとインストール

en: Previewing and Customizing
ja: プレビューとカスタマイズ

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
ja: 現在ブラウザー付随のアップローダーを使用しています。WordPress アップローダーは複数ファイル選択やドラッグ＆ドロップにも対応しています。<a href="#">マルチファイルアップローダーもご利用ください</a>。

en: Preview %s
ja: %s をプレビュー

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
ja: カテゴリーは階層構造があり、サブカテゴリーを入れ子にできます。タグは階層構造がなく、入れ子にできません。カテゴリーまたはタグのどちらかを付けて投稿を始め、後になってもう一方のほうがよい、と気づくこともあります。

en: The Categories and Tags Converter link on this screen will take you to the Import screen, where that Converter is one of the plugins you can install. Once that plugin is installed, the Activate Plugin &amp; Run Importer link will take you to a screen where you can choose to convert tags into categories or vice versa.
ja: この画面の「カテゴリーとタグの変換ツール」のリンクをクリックすると「インポート」の画面になります。変換ツールはインストール可能なプラグインのひとつです。いったんそのプラグインをインストールしてこの画面に戻ってくると、このリンクは、今度はカテゴリーに変換するタグ(あるいはその逆)を選択する画面へのリンクになっています。

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
ja: この画面はテーマのヘッダー部分のカスタマイズに使われます。

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
ja: テーマのデフォルトヘッダー画像、もしくはご自分の画像を選択できます。また、サイトタイトルやキャッチフレーズの表示もカスタマイズ可能です。

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you&#8217;d like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
ja: 一部のテーマには追加のヘッダー画像が同梱されています。複数の画像が表示されている場合、使いたいものを選択して「変更を保存」ボタンをクリックしてください。

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
ja: お使いのテーマに2個以上の画像が同梱されていたり、2個以上のカスタムヘッダー画像をアップロードしていたりする場合、各ページでランダムに違う画像を表示させるオプションが利用できます。この機能を利用するにはアップロードした画像もしくはデフォルトの画像の横の &#8220;ランダム&#8221; ラジオボタンをクリックしてください。

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%1$s">General Settings</a> section.
ja: たいていのテーマでは、「サイトタイトル」と「キャッチフレーズ」がヘッダーテキストととして表示されます。これは <a href="%1$s">一般設定</a> で設定できます。

en: Configuration Error
ja: 設定エラー

en: Your <code>wp-config.php</code> file has an empty database table prefix, which is not supported.
ja: <code>wp-config.php</code> ファイルでデータベース接頭辞が空になっています。空の値には対応していません。

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
ja: <strong>ブラウザーアップローダー</strong>に戻るにはドラッグアンドドロップボックスのリンクをクリックしてください。

en: User deleted. | %s users deleted.
ja[0]: ユーザー%s人を削除しました。

en: New user created. <a href="%s">Edit user</a>
ja: 新規ユーザーを作成しました。<a href="%s">ユーザーを編集</a>

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
ja: ファイルをコピーできませんでした。ディスク容量不足の可能性があります。

en: Search for themes by keyword.
ja: キーワードをもとにテーマを検索する。

en: Find a theme based on specific features.
ja: 特定の機能からテーマを検索する。

en: In all likelihood, these items were supplied to you by your Web Host. If you do not have this information, then you will need to contact them before you can continue. If you&#8217;re all ready&hellip;
ja: おそらく、これらのデータベース情報はホスティング先から提供されています。データベース情報がわからない場合、作業を続行する前にホスティング先と連絡を取ってください。すべての準備が整っているなら&hellip;

en: This theme is broken.
ja: このテーマは壊れています。

en: Version:
ja: バージョン:

en: Set as background
ja: 背景として設定

en: Set as header
ja: ヘッダーとして設定

en: Customize &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; をカスタマイズ

en: No results found.
ja: 一致するものがありませんでした。

en: Edit comment
ja: コメントの編集

en: Enter title here
ja: ここにタイトルを入力

en: Target
ja: ターゲット

en: All
ja: すべて

en: Restore
ja: 復元

en: %s ago
ja: %s前

en: Path
ja: パス

en: Actions
ja: 操作

en: Version
ja: バージョン

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Collapse Sidebar
ja: サイドバーを折りたたむ

en: Version:
ja: バージョン:

en: Scale
ja: 縮尺変更

en: Link URL
ja: リンク URL

en: Enter a link URL or click above for presets.
ja: リンク URL を入力するか、上記をクリックして規定値を利用してください。

en: Media
ja: メディア

en: Add
ja: 追加

en: Select All
ja: すべて選択

en: Black
ja: 黒

en: Blue
ja: 青

en: Brown
ja: 茶色

en: Gray
ja: グレー

en: Green
ja: 緑

en: Orange
ja: オレンジ

en: Pink
ja: ピンク

en: Purple
ja: 紫

en: Red
ja: 赤

en: Silver
ja: シルバー

en: White
ja: 白

en: Yellow
ja: 黄

en: Edit Link
ja: リンクの編集

en: Settings
ja: 設定

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Keyword
ja: キーワード

en: This theme requires a parent theme. Checking if it is installed&#8230;
ja: このテーマには親テーマが必要です。親テーマがインストールされているか確認しています。

en: Preparing to install <strong>%1$s %2$s</strong>&#8230;
ja: <strong>%1$s %2$s</strong> のインストールを準備中です&#8230;

en: The parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>, is currently installed.
ja: 親テーマ <strong>%1$s %2$s</strong> はインストール済みです。

en: Successfully installed the parent theme, <strong>%1$s %2$s</strong>.
ja: 親テーマ <strong>%1$s %2$s</strong> のインストールに成功しました。

en: <strong>The parent theme could not be found.</strong> You will need to install the parent theme, <strong>%s</strong>, before you can use this child theme.
ja: <strong>親テーマが見つかりませんでした。</strong>この子テーマを利用する前に、親テーマ<strong>%s</strong> をインストールしてください。

en: Header Text
ja: ヘッダーのテキスト

en: Show header text with your image.
ja: ヘッダー画像上にテキストを表示する。

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">update now</a>.
ja: 新バージョンの %1$s が利用できます。<a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">バージョン %4$s の詳細を表示</a>するか、<a href="%5$s">アップデート</a>してください。

en: By %s.
ja: 投稿者: %s

en: Add comment
ja: コメントする

en: Add new Comment
ja: 新しいコメントを追加する

en: Add Comment
ja: コメントする

en: Broken Theme:
ja: 修正が必要なテーマ:

en: Broken <span class="count">(%s)</span> | Broken <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 要修正 <span class="count">(%s)</span>

en: Light
ja: ライトカラー

en: This is not just a plugin, it symbolizes the hope and enthusiasm of an entire generation summed up in two words sung most famously by Louis Armstrong: Hello, Dolly. When activated you will randomly see a lyric from <cite>Hello, Dolly</cite> in the upper right of your admin screen on every page.
ja: これはただのプラグインではありません。Louis Armstrong によって歌われた最も有名な二つの単語、Hello, Dolly に要約された同一世代のすべての人々の希望と情熱を象徴するものです。このプラグインを有効にすると、すべての管理画面の右上に <cite>Hello, Dolly</cite> からの歌詞がランダムに表示されます。

en: Show on screen
ja: 表示する項目

en: <strong>Welcome</strong> - Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
ja: <strong>ようこそ</strong> - 新しいサイトを設定する際によく行われるタスクへのリンクを表示します。

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this theme.</em>
ja: 新バージョンの %1$s が利用できます。<a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">バージョン %4$s の詳細を表示</a>する。<em>このテーマは自動アップデートに対応していません。</em>

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
ja: ようこそ

[ctx: default GMT offset or timezone string]
en: 0
ja: Asia/Tokyo

en: %1$s-%2$s
ja: %1$s

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> wide.
ja: 画像の横幅は<strong>%1$d px</strong>以上にしてください。

en: Suggested height is <strong>%1$d pixels</strong>.
ja: おすすめの高さは<strong>%1$d px</strong>です。

en: Images should be at least <strong>%1$d pixels</strong> tall.
ja: 画像の高さは<strong>%1$d px</strong>以上にしてください。

[ctx: Howdy]
en: Welcome
ja: ようこそ

en: Suggested width is <strong>%1$d pixels</strong>.
ja: おすすめの横幅は<strong>%1$d px</strong>です。

en: I'm sure I want to permanently disable my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
ja: このサイトを永久に無効にします。また、%s は二度と復元して使用できないことを理解しています。

en: Delete My Site Permanently
ja: このサイトを永久に削除

en: Delete My Site
ja: サイトを削除

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
ja: いったんサイトを削除すると二度と復元はできないのでお気をつけください。

en: I'm sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
ja: クリックされたリンクは期限が切れています。別のオプションを選択してください。

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
ja: %s をご利用いただきありがとうございました。あなたのサイトを削除しました。またのご利用をお待ちいたします。

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
ja: もしあなたの %s サイトをもう使用したくないのなら、以下のフォームを使って削除できます。<strong>このサイトを永久に削除</strong>をクリックすると確認用リンクを含んだメールが送信されます。そのリンクをクリックするとあなたのサイトが削除されます。

en: You do not have sufficient permissions to delete this site.
ja: このサイトを削除する十分な権限がありません。

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
ja: ありがとうございます。この操作を承認するためのリンクをメールで送信しました。あなたのサイトはこのリンクをクリックするまで削除されません。

en: Dear User,
    You recently clicked the 'Delete Site' link on your site and filled in a
    form on that page.
    If you really want to delete your site, click the link below. You will not
    be asked to confirm again so only click this link if you are absolutely certain:
    ###URL_DELETE###
    
    If you delete your site, please consider opening a new site here
    some time in the future! (But remember your current site and username
    are gone forever.)
    
    Thanks for using the site,
    Webmaster
    ###SITE_NAME###
ja: ユーザー様へ
    あなたのサイトで 'サイトの削除' リンクがクリックされ、削除フォームが記入されました。
    サイトの削除を本当にお望みなら、以下のリンクをクリックしてください。これ以降の確認
    はありませんので、本当に削除を確実に望む場合だけクリックしてください。
    ###URL_DELETE###
    
    サイトを削除したら、またいつかここで新しいサイトを始められることをご検討ください !
    (ただし、今までのブログやユーザー名は永久に削除されていることをお忘れなく)
    
    私たちのサイトをご利用いただき、ありがとうございました。
    ウェブ管理者
    ###SITE_NAME###

en: This file is too big. Files must be less than %1$s KB in size.
ja: ファイルが大きすぎます。サイズを%1$sキロバイト以下にしてください。

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
ja: 割り当てられているディスク容量を使い切ってしまったようです。アップロードするにはいくつかファイルを削除してください。

en: [%s] New Admin Email Address
ja: [%s] 新規管理用メールアドレス

en: Dear user,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
ja: ユーザー様へ
    
    お持ちのアカウントのメールアドレスを変更するリクエストが
    送信されました。
    もしこれに間違いがなければ、以下のリンクをクリックして変更を
    行ってください。
    ###ADMIN_URL###
    
    変更をしない場合は、このメールを無視し、削除してかまいません。
    
    このメールは ###EMAIL### へ送信されました。
    
    ###SITENAME### チームより
    ###SITEURL###

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
ja: メールアドレスの変更はまだ完了していません。%s へ届いた確認メールをチェックしてください。

en: [%s] New Email Address
ja: [%s] 新しいメールアドレス

en: Network Disable
ja: ネットワーク無効化

en: Sorry, you must delete files before you can upload any more.
ja: さらにアップロードするには、その前にファイルをいくつか削除してください。

en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 有効 <span class="count">(%s)</span>

en: Theme
ja: テーマ名

en: You do not appear to have any themes available at this time.
ja: 現在ご利用いただけるテーマがないようです。

en: No themes found.
ja: テーマは見つかりませんでした。

en: Visit Dashboard
ja: ダッシュボードを表示

en: Your Sites
ja: すべてのサイト

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
ja: 自分のサイトを訪問しようとしてこの画面に来てしまった場合は、以下のショートカットを使って目的地を探してください。

[ctx: user]
en: Not Spam
ja: スパムを解除

en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 無効 <span class="count">(%s)</span>

en: Open this theme in the Theme Editor
ja: テーマエディターでこのテーマを開く

en: Disable this theme
ja: このテーマを無効化

en: Enable this theme
ja: このテーマを有効化

[ctx: user]
en: Mark as Spam
ja: スパムとしてマーク

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
ja: "%1$s" ダッシュボードへアクセスを試みていますが、現在このサイトを表示する権限がありません。もし "%1$s" ダッシュボードにアクセスできるはずだと確信しているなら、ネットワーク管理者に連絡してください。

en: MB (Leave blank for network default)
ja: MB (空にするとネットワークの初期値が適用されます)

en: Visit theme homepage
ja: テーマのホームページを表示

en: British English
ja: イギリス英語

en: View Site
ja: サイトを表示

en: Super Admin <span class="count">(%s)</span> | Super Admins <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 特権管理者 <span class="count">(%s)</span>

en: American English
ja: アメリカ英語

en: Primary Site
ja: 基本のサイト

en: Visit Theme Site
ja: テーマサイトを表示

en: Delete this theme
ja: このテーマを削除

en: Site Upload Space Quota
ja: サイトのアップロード容量割当

en: Disable
ja: 無効化

en: Not enough space to upload. %1$s KB needed.
ja: アップロードスペース容量が足りません。%1$sキロバイト必要です。

en: English
ja: 英語

en: You must be a member of at least one site to use this page.
ja: このページを利用するには少なくとも一つのサイトのメンバーでなくてはなりません。

en: Global Settings
ja: 全体設定

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_My_Sites_Screen" target="_blank">Documentation on My Sites</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Dashboard_My_Sites_SubScreen" target="_blank">参加サイトの解説</a>

en: You do not have sufficient permissions to view this page.
ja: このページにアクセスする十分な権限がありません。

en: The primary site you chose does not exist.
ja: 選択したメインサイトは存在しません。

en: Up until WordPress version 3.0, what is now called a Multisite Network had to be installed separately as WordPress MU (multi-user).
ja: WordPress 3.0 までは、現在マルチサイトネットワークと呼ばれているものは WordPress MU (マルチユーザー) として別途インストールされていました。

en: Sorry, I need a wp-config-sample.php file to work from. Please re-upload this file from your WordPress installation.
ja: wp-config-sample.php ファイルが必要です。WordPress インストールからもう一度アップロードしてください。

en: The file 'wp-config.php' already exists. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='%s'>installing now</a>.
ja: 'wp-config.php' ファイルが既に存在しています。このファイル内の設定項目をリセットする必要がある場合は、まずこのファイルを削除してください。準備がよければ<a href='%s'>インストールを実行してください</a>。

en: The file 'wp-config.php' already exists one level above your WordPress installation. If you need to reset any of the configuration items in this file, please delete it first. You may try <a href='install.php'>installing now</a>.
ja: WordPress をインストールしたひとつ上のディレクトリに 'wp-config.php' ファイルが既に存在しています。このファイル内の設定項目をリセットする必要がある場合は、まずこのファイルを削除してください。準備がよければ<a href='install.php'>インストールを実行してください</a>。

en: WordPress &rsaquo; Setup Configuration File
ja: WordPress &rsaquo; 設定構成ファイル

en: Welcome to WordPress. Before getting started, we need some information on the database. You will need to know the following items before proceeding.
ja: WordPress へようこそ。作業を始める前にデータベースに関するいくつかの情報が必要となります。以下の項目を準備してください。

en: Database name
ja: データベース名

en: Database username
ja: データベースのユーザー名

en: Database password
ja: データベースのパスワード

en: Database host
ja: データベースホスト

en: Table prefix (if you want to run more than one WordPress in a single database)
ja: データベースの接頭辞 (1つのデータベースに複数の WordPress を作動させる場合)

en: Let&#8217;s go!
ja: さあ、始めましょう !

en: Database Name
ja: データベース名

en: The name of the database you want to run WP in.
ja: WordPress を作動させるデータベースの名

[ctx: example username]
en: username
ja: ユーザー名

en: Your MySQL username
ja: MySQL のユーザー名

[ctx: example password]
en: password
ja: パスワード

en: &hellip;and your MySQL password.
ja: …そして、あなたの MySQL パスワード。

en: Database Host
ja: データベースのホスト名

en: You should be able to get this info from your web host, if <code>localhost</code> does not work.
ja: もし <code>localhost</code> という値では動かない場合、ホスティングサービスから情報が入手できるはずです。

en: Table Prefix
ja: テーブル接頭辞

en: If you want to run multiple WordPress installations in a single database, change this.
ja: ひとつのデータベースに複数の WordPress をインストールしたい場合、これを変えてください。

en: You can create the <code>wp-config.php</code> manually and paste the following text into it.
ja: <code>wp-config.php</code> ファイルを手動で作成し、以下のテキストをペーストできます。

en: Run the install
ja: インストール実行

en: To allow use of this page to automatically repair database problems, please add the following line to your <code>wp-config.php</code> file. Once this line is added to your config, reload this page.
ja: このページで自動的にデータベースの問題を修正するには、以下のコードを <code>wp-config.php</code> ファイルに追加してください。その後、ページを再読み込みしてください。

en: No comments awaiting moderation.
ja: 承認待ちのコメントはありません。

[ctx: Plugin installer section title]
en: Changelog
ja: 更新履歴

[ctx: Plugin installer section title]
en: Other Notes
ja: その他

[ctx: Plugin installer section title]
en: Installation
ja: インストール

[ctx: Plugin installer section title]
en: Description
ja: 説明

[ctx: Plugin installer section title]
en: Screenshots
ja: スクリーンショット

en: If you just want to get an idea of what&#8217;s available, you can browse Featured, Popular, and Newest plugins by using the links in the upper left of the screen. These sections rotate regularly.
ja: どんなプラグインがあるのか知りたい場合は、この画面の左上にある「おすすめ」「人気」「最新」リンクをクリックしてみてください。これらのセクションは定期的に入れ替わります。

en: If you like, you may enter custom structures for your category and tag <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s here. For example, using <code>topics</code> as your category base would make your category links like <code>http://example.org/%stopics/uncategorized/</code>. If you leave these blank the defaults will be used.
ja: カテゴリー・タグの <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> 構造をカスタマイズすることもできます。例えば、カテゴリーベースに <code>topics</code> を使えば、カテゴリーのリンクが <code>http://example.org/%stopics/uncategorized/</code> のようになります。デフォルトのままにしたければ空欄にしてください。

en: You should update your web.config now.
ja: web.config を更新してください。

en: You are about to delete this link '%s'
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: リンク「%s」を削除しようとしています。
    中止するには「キャンセル」を、削除するには「OK」をクリックしてください。

en: Plugin Homepage &#187;
ja: プラグインホームページ &#187;

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
ja: 他に設置した WordPress や別のプラットフォームにサイトのコンテンツを移行するためにエクスポートを行えます。エクスポートファイルは WXR と呼ばれる XML 形式のファイルで、ブログ投稿、固定ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグが含まれます。ドロップダウンフィルターを使ってエクスポートするカテゴリー、投稿者、月ごとの期間、公開ステータスを制限することで、WXR ファイルに特定の投稿やページのみ含めるようにすることもできます。

en: Failed to repair the %1$s table. Error: %2$s
ja: テーブル %1$s の修復に失敗しました。エラー: %2$s

en: Standard time begins on: <code>%s</code>.
ja: 標準時間は <code>%s</code> に開始します。

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you don&#8217;t want the user to receive a welcome email.
ja: 新規ユーザーには、あなたのサイトに追加されたことを知らせるメールが届きます。このメールにはパスワードも含まれています。ユーザーにこのメールを送りたくない場合はチェックを入れてください。

en: The plugin generated %d characters of <strong>unexpected output</strong> during activation. If you notice &#8220;headers already sent&#8221; messages, problems with syndication feeds or other issues, try deactivating or removing this plugin.
ja: このプラグインを有効化する際に、%d文字分の<strong>予期しない出力</strong>が生成されました。もし &#8220;headers already sent&#8221; エラーメッセージ、配信フィードの問題などが発生する場合は、プラグインを無効化または削除してください。

en: Updating this theme will lose any customizations you have made. 'Cancel' to stop, 'OK' to update.
ja: このテーマを更新すると、あなたが行ったすべてのカスタマイズが失われます。中止するには「キャンセル」を、更新するには「OK」をクリックしてください。

en: You can filter the list of users by User Role using the text links in the upper left to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
ja: ユーザー一覧を権限グループでフィルターできます。左上にあるテキストリンクで、すべて表示、管理者、編集者、投稿者、寄稿者、または購読者を選んでください。デフォルトではすべてのユーザーが表示されます。使われていない権限グループは表示されません。

en: You are using a development version of WordPress. You can update to the latest nightly build automatically or download the nightly build and install it manually:
ja: 開発版の WordPress をご利用中です。最新のナイトリービルドに自動更新するか、ナイトリービルドをダウンロードして手動でインストールできます。

en: Post via email settings allow you to send your WordPress install an email with the content of your post. You must set up a secret e-mail account with POP3 access to use this, and any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret.
ja: メール投稿設定を使うと、設置した WordPress に投稿のコンテンツをメールで送信できるようになります。POP3 アクセス秘密のメールアカウントを設定する必要があり、ここに届いたメールは投稿されるため、このアドレスは絶対に公開しないようにしなくてはなりません。

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
ja: 未保存の変更があります。続行するには「OK」を、画像エディタに戻るには「キャンセル」をクリックしてください。

en: In previous versions of WordPress, all importers were built-in. They have been turned into plugins since most people only use them once or infrequently.
ja: 以前のバージョンの WordPress にはインポートツールが含まれていました。ほとんどの人はこの機能を一度またはたまにしか使わないため、プラグインに変換されました。

en: The active theme is broken. Reverting to the default theme.
ja: 使用中のテーマが壊れているため、デフォルトのテーマに戻します。

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
ja: 画像を処理できませんでした。もう一度お試しください。

en: The %1$s table is not okay. It is reporting the following error: %2$s. WordPress will attempt to repair this table&hellip;
ja: %1$s テーブルが「%2$s」エラーを返しています。WordPress はこのテーブルの修復を試みます&hellip;

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
ja: 以下のバージョンより新しい自動保存版があります。<a href="%s">自動保存を表示</a>

en: Repairs complete. Please remove the following line from wp-config.php to prevent this page from being used by unauthorized users.
ja: 修復を完了しました。不正なユーザーによる使用を防ぐため、wp-config.php から以下の行を削除してください。

en: WordPress can automatically look for some common database problems and repair them. Repairing can take a while, so please be patient.
ja: WordPress は自動的に一部の一般的なデータベースの問題を探し、修復することができます。修復には時間がかかることもありますので、気長にお待ちください。

en: WordPress can also attempt to optimize the database. This improves performance in some situations. Repairing and optimizing the database can take a long time and the database will be locked while optimizing.
ja: WordPress はデータベースの最適化を試みることができます。これによりパフォーマンスが向上することがあります。データベースの修復と最適化には長い時間がかかることがあり、最適化の間にはデータベースがロックされます。

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
ja: ネットワーク上の既存のユーザーをこのサイトに招待するには、メールアドレスまたはユーザー名を入力してください。招待を承認するメールが送信されます。

en: An avatar is an image that follows you from weblog to weblog appearing beside your name when you comment on avatar enabled sites. Here you can enable the display of avatars for people who comment on your site.
ja: アバターとは、有効化されているサイトでコメントする際に名前のそばに表示される画像のことです。ここでコメント投稿者のアバター表示を有効化できます。

en: <strong>Warning:</strong> Making changes to active plugins is not recommended. If your changes cause a fatal error, the plugin will be automatically deactivated.
ja: <strong>警告:</strong> 現在有効化されているプラグインの変更はおすすめしません。変更によって致命的なエラーが発生した場合、プラグインは自動的に無効化されます。

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
ja: ネットワーク上の既存のユーザーをこのサイトに招待するには、メールアドレスを入力してください。招待を承認するメールが送信されます。

en: Contributing Developers
ja: 貢献開発者

en: Show Toolbar when viewing site
ja: サイトを見るときにツールバーを表示する

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue and fixed %2$s bugs.
ja[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> はセキュリティ問題に対応し、%2$s個のバグを修正しました。

en: For more information, see <a href="%s">the release notes</a>.
ja: 詳しくは<a href="%s">リリースノート</a>をご覧ください。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues and fixed %2$s bugs.
ja[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> はいくつかのセキュリティ問題に対応し、%2$s個のバグを修正しました。

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bug. | <strong>Version %1$s</strong> addressed %2$s bugs.
ja[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> では%2$s個のバグを修正しました。

en: Welcome to your WordPress Dashboard! This is the screen you will see when you log in to your site, and gives you access to all the site management features of WordPress. You can get help for any screen by clicking the Help tab in the upper corner.
ja: WordPress のダッシュボードへようこそ ! これはサイトにログインすると表示される画面で、ここから WordPress のすべてのサイト管理機能へアクセスできます。どの画面にいても右上のヘルプタブをクリックすればヘルプ情報を得られます。

en: Maintenance and Security Release | Maintenance and Security Releases
ja[0]: メンテナンス & セキュリティリリース

en: What&#8217;s New
ja: 新着情報

en: Security Release | Security Releases
ja[0]: セキュリティリリース

en: Maintenance Release | Maintenance Releases
ja[0]: メンテナンスリリース

en: <strong>Version %1$s</strong> addressed a security issue. | <strong>Version %1$s</strong> addressed some security issues.
ja[0]: <strong>バージョン %1$s</strong> はセキュリティ問題に対応しました。

en: This screen allows you to choose your default permalink structure. You can choose from common settings or create custom URL structures.
ja: この画面ではデフォルトのパーマリンク構造を選択できます。共通設定から選ぶか、独自の URL 構造を作成できます。

en: Return to Updates
ja: 更新ページへ戻る

en: Welcome to WordPress %1$s. <a href="%2$s">Learn more</a>.
ja: WordPress %1$s へようこそ。<a href="%2$s">詳細を読む</a>。

en: Adding Categories
ja: カテゴリーの追加

en: Adding Tags
ja: タグの追加

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
ja: まず投稿を作成しなくても、ここからメディアファイルをアップロードできます。後から投稿やページで使うファイルをアップロードしたり、共有するためにファイルのリンクを取得できます。ファイルのアップロードには3つのオプションがあります。

en: You must assign a password to the new user, which they can change after logging in. The username, however, cannot be changed.
ja: 新規ユーザーにはパスワードを設定する必要があります。パスワードはログイン後に変更できます。しかし、ユーザー名は変更できません。

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
ja: カテゴリーをタグに、またはタグをカテゴリーに変換するには、「インポート」画面の<a href="%s">カテゴリーとタグの変換ツール</a>をご利用ください。

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
ja: 終わったら忘れずにこの画面下にある「新規ユーザーを追加」ボタンをクリックしてください。

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
ja: ファイルをダウンロードして保存すると、別の WordPress インストールにこのサイトのコンテンツをインポートできます。

en: Screen Display
ja: 画面表示

en: Attaching Files
ja: ファイルの添付

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
ja: 以下がユーザー権限グループと各グループに許可された操作の基本的な概要です。

en: User Roles
ja: ユーザー権限グループ

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
ja: サイトに新規ユーザーを追加するには、この画面のフォームを埋めて画面下の「新規ユーザーを追加」ボタンをクリックしてください。

en: Moderating Comments
ja: コメントの承認

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
ja: 購読者はコメントを読んだり、コメントを投稿したり、メールマガジンを受け取ったりできますが、通常のサイトコンテンツを作成することはできません。

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
ja: 必要なインポートツールが表示されていない場合は、<a href="%s">プラグインディレクトリ</a>を検索してインポートツールがあるかどうかチェックしてみてください。

en: When using Bulk Edit, you can change the metadata (categories, author, etc.) for all selected posts at once. To remove a post from the grouping, just click the x next to its name in the Bulk Edit area that appears.
ja: 「一括操作」を使うと、選択した投稿すべてのメタ情報 (カテゴリーや投稿者など) を変更できます。選択したグループから投稿を除くには、「一括操作」エリアに表示される、投稿タイトル横の x マークをクリックしてください。

en: Available Actions
ja: 可能な操作

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
ja: 投稿者は自分自身の投稿を公開したり管理したりできますが、ファイルをアップロードすることはできません。

en: How to Update
ja: 更新の方法

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
ja: この画面からすべての投稿へアクセスできます。ワークフローに合うようにこの画面の表示をカスタマイズできます。

en: You can also edit or move multiple posts to the trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk Actions menu and click Apply.
ja: 一度に複数の投稿を編集したりゴミ箱に移動したりできます。操作したい投稿をチェックボックスで選択し、「一括操作」で行いたい操作を選んで、「適用」をクリックしてください。

en: Adding Plugins
ja: プラグインの追加

en: Screen Content
ja: 画面コンテンツ

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
ja: この画面の表示コンテンツをさまざまな方法でカスタマイズできます。

en: Adding Themes
ja: テーマの追加

en: Plugins hook into WordPress to extend its functionality with custom features. Plugins are developed independently from the core WordPress application by thousands of developers all over the world. All plugins in the official <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Plugin Directory</a> are compatible with the license WordPress uses. You can find new plugins to install by searching or browsing the Directory right here in your own Plugins section.
ja: プラグインは WordPress に接続し、カスタム機能によって WordPress を拡張します。プラグインは、世界中にいる何千人もの開発者によって、WordPerss のコアアプリケーションとは独立して開発されています。公式 <a href="%s" target="_blank">WordPress.org プラグインディレクトリ</a>内にあるすべてのプラグインは、WordPress が使っているライセンスと互換性があります。

en: Permalinks are the permanent URLs to your individual pages and blog posts, as well as your category and tag archives. A permalink is the web address used to link to your content. The URL to each post should be permanent, and never change &#8212; hence the name permalink.
ja: パーマリンクとは、固定ページやブログ投稿、カテゴリー・タグアーカイブなどの永続的 (パーマネント) な URL のことです。パーマリンクは、コンテンツにリンクするための Web アドレスです。各投稿の URL は永続的で、変更されるべきではありません。このため「パーマリンク」という名称になっています。

en: Many people choose to use &#8220;pretty permalinks,&#8221; URLs that contain useful information such as the post title rather than generic post ID numbers. You can choose from any of the permalink formats under Common Settings, or can craft your own if you select Custom Structure.
ja: 多くの人は&#8220;しゃれたパーマリンク&#8221;を選んでいます。URL に、ただの投稿ID番号ではなくタイトルのような有用な情報を含ませるのです。「共通設定」でパーマリンクの書式を選択できますし、「独自の構造」で自分独自の書式を作ることもできます。

en: Common Settings
ja: 共通設定

en: Custom Structures
ja: 独自の構造

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
ja: ファイルをアップロードすると、そのファイルを保存するフォルダとパスを選択できます。

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
ja: コンテンツを投稿する方法は複数ありますが、この画面にはそういった設定のすべてが含まれています。上部のセクションには管理画面内のエディターについての設定があり、その他の部分には、外部投稿メソッドに関する設定があります。さらに詳しい情報については以下のドキュメンテーションリンクをお使いください。

en: Installing themes on Multisite can only be done from the Network Admin section.
ja: マルチサイトでのテーマのインストールは、ネットワーク管理者セクションでのみ行うことができます。

en: If you want site visitors to be able to register themselves, as opposed to by the site administrator, check the membership box. A default user role can be set for all new users, whether self-registered or registered by the site admin.
ja: サイト管理者が追加する代わりに訪問者が自分でサイトに登録できるようにするには、メンバーシップというボックスをチェックしてください。管理者が追加した場合でも、自分で登録した場合でも、新規ユーザーにはすべてデフォルトのユーザー権限が与えられます。

en: Post Via Email
ja: メール投稿

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
ja: ご希望でしたら、WordPress が自動的に新規投稿の各種サービスを自動的にお知らせします。

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they won&#8217;t all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
ja: この画面ではコメントの管理と、投稿やページ上の表示を設定できます。実は、コメント設定の説明はここにすべて収まりきれないため、ドキュメンテーションリンクをクリックして各ディスカッション設定がどのように動作するのかお読みください。

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
ja: パスワードを変更したり、キーボードショートカットを有効化したり、WordPress 管理画面の配色を変更したり、WYSIWYG (ビジュアル) エディターを無効化したりできます。サイトを見るときにツールバー (以前には管理バーと呼んでいました) を非表示にできます。ただし、管理画面では非表示にはできません。

en: Inactive Sidebar (not used)
ja: 使用停止中のサイドバー

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
ja: このサイドバーは使われておらず、サイト上には表示されません。この使用停止中のサイドバーを完全に削除するには、以下からウィジェットを削除してください。

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
ja: 以下のエリアにファイルを<strong>ドラッグ & ドロップ</strong>してください。複数のファイルもアップロードできます。

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
ja: <strong>ファイルを選択</strong>をクリックすると、OS 上のファイルを表示できるウィンドウが開きます。

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
ja: リンクカテゴリーを使ってリンクをグループ化できます。リンクカテゴリー名は重複させることができません。また、リンクカテゴリーは、投稿のカテゴリーとは別のものです。

en: Removing and Reusing
ja: 除外と復活

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there&#8217;s no relationship from one tag to another.
ja: <strong>タグ</strong>を使用して、投稿にキーワードを割り当てることができます。タグは階層を持たない点で、カテゴリーとは異なります。つまり、あるタグと他のタグの間に関連性はありません。

en: Missing Widgets
ja: 存在しないウィジェット

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the Bulk Actions.
ja: 投稿やその他のコンテンツを管理するのに似た方法で、サイト上のコメントを管理できます。この画面は他の管理画面と同様にカスタマイズでき、コメントをマウスオーバーしたり、一括編集機能を使って操作できます。

en: In the <strong>Author</strong> column, in addition to the author&#8217;s name, email address, and blog URL, the commenter&#8217;s IP address is shown. Clicking on this link will show you all the comments made from this IP address.
ja: <strong>投稿者</strong>の欄には、コメント投稿者名、メールアドレス、ブログ URL、投稿者の IP アドレスが表示されます。このリンクをクリックすると、その IP アドレスから投稿されたコメントが表示されます。

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
ja: 画面上部にあるツールバーのリンクでダッシュボードとサイトのフロントエンドがつながっており、プロフィールや役立つ WordPress 情報にアクセスできます。

en: Deleting Links
ja: リンクの削除

en: Hovering over a row reveals action links: Edit, Delete Permanently, and View. Clicking Edit or on the media file&#8217;s name displays a simple screen to edit that individual file&#8217;s metadata. Clicking Delete Permanently will delete the file from the media library (as well as from any posts to which it is currently attached). View will take you to the display page for that file.
ja: マウスオーバーすると、「編集・完全に削除する・表示」という操作リンクの行が表示されます。メディアファイルの「編集」リンクをクリックすると、ファイルのメタデータを編集するシンプルなスクリーンが表示されます。「完全に削除する」をクリックすると、メディアライブラリからファイルを削除します (また、そのファイルが添付されている投稿からも添付が取り外されます) 。「表示」をクリックすると、そのファイルを表示するページが開きます。

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
ja: 固定ページの管理はブログ投稿の管理に似ており、管理画面は同様にカスタマイズできます。

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk Actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
ja: また、同様の操作も実行できます。フィルターを使って一覧表示を制限したり、行にマウスオーバーしたときに表示される操作リンクを使って固定ページへ変更を加えたり、一括操作メニューを使って複数のページのメタデータを編集したりなどです。

en: If a media file has not been attached to any post, you will see that in the Attached To column, and can click on Attach File to launch a small popup that will allow you to search for a post and attach the file.
ja: もしどの投稿にも添付されていないメディアファイルがある場合、そのファイルの「リンク先」項目に「投稿に添付」のリンクが表示され、そのリンクをクリックすると添付する投稿を探すためのポップアップウインドウが表示されます。

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
ja: アップロードしたファイルはすべて「メディアライブラリ」に、新しいものから順に一覧表示されます。この画面の表示を「表示オプション」タブを使ってカスタマイズできます。

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
ja: 固定ページにはタイトル、本文、関連メタデータがありブログ投稿に似ていますが、時系列のブログの一部ではなく、常設の投稿のようになっているという点で異なっています。固定ページにはカテゴリーやタグはありませんが、階層を持たせることはできます。固定ページを別の親ページの下に入れ子にし、ページをグループ化できます。

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
ja: コメントをさらにすばやく承認するために、多くの人がキーボードショートカットを活用しています。右のリンクから詳細をご覧ください。

en: In the <strong>Comment</strong> column, above each comment it says &#8220;Submitted on,&#8221; followed by the date and time the comment was left on your site. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site. Hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
ja: <strong>コメント</strong>の欄には、それぞれのコメント本文の上に、それが投稿された日時が表示されています。日時のリンクをクリックすると、実際のサイト上のコメントに移動できます。コメントをマウスオーバーすると、承認・承認と返信・クイック編集・スパムとしてマーク・コメントの削除といったオプションが表示されます。

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
ja: リンクは「リンクカテゴリー」に分類できます。これは、投稿に使うカテゴリーとは別のものです。

en: <a href="%s">Learn more about WordPress %s</a>.
ja: <a href="%s">WordPress %s について詳細を読む</a>

en: Managing Pages
ja: 固定ページの管理

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
ja: 必要に応じてカラムを表示・非表示にできます。表示オプションタブを使って、画面に表示するユーザーの数を指定できます。

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
ja: <strong>プレビュー</strong>をクリックすると下書きが公開された時の表示を確認できます。「表示」をクリックすると、実際のサイト上の投稿を表示します。どちらのリンクが利用できるかは投稿の状態によります。

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
ja: ユーザー一覧の行をマウスオーバーすると、許可されているユーザー管理のリンクが表示されます。以下の操作が可能です。

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the trash, from which you can permanently delete it.
ja: <strong>ゴミ箱</strong> は、この一覧から投稿を除外し、ゴミ箱に移動します。ゴミ箱から投稿を完全に削除できます。

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
ja: <strong>クイック編集</strong>を使うと投稿のメタデータにインラインでアクセスできます。この画面から移動せずに投稿の詳細を更新できます。

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
ja: <strong>編集</strong>をクリックするとその投稿の編集画面に移動します。また、投稿タイトルをクリックしても同じ画面を表示できます。

en: Edit takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
ja: 「編集」をクリックすると、ユーザーのプロフィールを編集できる画面が表示されます。ユーザー名をクリックしても同じ画面へ移動できます。

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
ja: 「投稿」の欄の数字をクリックすると、そのユーザーのすべての投稿を表示します。

en: Because this is a multisite installation, you may add accounts that already exist on the Network by specifying a username or email, and defining a role. For more options, such as specifying a password, you have to be a Network Administrator and use the hover link under an existing user&#8217;s name to Edit the user profile under Network Admin > All Users.
ja: このサイトはマルチサイトインストールのため、サイトネットワーク上にすでに存在するアカウントのユーザー名またはメールアドレスを指定し、権限グループを選択して追加することができます。パスワードを設定するといった追加オプションを使うには、「ネットワーク管理 > ユーザー一覧」ページで、サイトネットワーク管理者として既存のユーザーの名前をマウスオーバーしたときに表示される「編集」リンクを使う必要があります。

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
ja: add_meta_box() を使用するために wp-admin/includes/template.php を直接 include しているようです。このやり方は間違いです。代わりに、add_meta_box() を add_meta_boxes にフックするようにしてください。

en: Welcome to WordPress %s
ja: WordPress %s へようこそ

en: Go to Dashboard &rarr; Home
ja: ダッシュボード &rarr; ホームへ移動

en: Return to Dashboard &rarr; Updates
ja: ダッシュボード &rarr; 更新へ戻る

en: WordPress is created by a worldwide team of passionate individuals.
ja: WordPress は、世界中の熱心な人々によって作られています。

en: Core Developers
ja: コア開発者

en: Under the Hood
ja: 開発者向けの変更

en: Customize Your Site
ja: サイトをカスタマイズ

en: Profile updated.
ja: プロフィールを更新しました。

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
ja: こんにちは。
    
    「%1$s」(%2$s) に%3$s権限で参加する招待が届きました。
    
    この招待を受け取るには、以下のリンクをクリックして承認してください。
    %4$s

en: Core Developer
ja: コア開発者

en: The package could not be installed.
ja: パッケージをインストールできませんでした。

en: The plugin contains no files.
ja: プラグインにファイルが含まれていません。

en: No valid plugins were found.
ja: 有効なプラグインが見つかりませんでした。

en: The theme is missing the <code>style.css</code> stylesheet.
ja: テーマに <code>style.css</code> ファイルが含まれていません。

en: The theme is missing the <code>index.php</code> file.
ja: テーマに <code>index.php</code> ファイルが含まれていません。

en: The <code>style.css</code> stylesheet doesn't contain a valid theme header.
ja: <code>style.css</code> スタイルシートに有効なテーマヘッダー情報が含まれていません。

en: Attachment Post URL
ja: 添付ファイル投稿 URL

[ctx: admin menu]
en: All Links
ja: すべてのリンク

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
ja: または

en: Drop files here
ja: ここにファイルをドロップ

en: %s plugins
ja: %s個のプラグイン

en: %s plugin
ja: %s個のプラグイン

en: Successfully optimized the %s table.
ja: %s テーブルの最適化に成功しました。

en: Failed to optimize the %1$s table. Error: %2$s
ja: %1$s テーブルの最適化に失敗しました。エラー: %2$s

en: Successfully repaired the %s table.
ja: %s テーブルの修復に成功しました。

en: The %s table is already optimized.
ja: %s テーブルは最適化済みです。

en: The %s table is okay.
ja: %s テーブルには問題が見つかりませんでした。

en: View version %1$s details
ja: バージョン %1$s の詳細を見る

en: Install the Tumblr importer to import posts &amp; media from Tumblr using their API.
ja: Tumblr から API を利用して投稿とメディアファイルをインポートするためのツールをインストールします。

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
ja: <a href="%1$s" class="update-browser-link">%2$s</a> をアップデートするか<a href="%3$s" class="browse-happy-link">ブラウザの選択肢を知る Browse Happy サイト</a>を訪れてみてください。

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
ja: 画像のサイズを%1$画像サイズ設定%2$sで設定されている大サイズ(%3$d &times; %4$d) に合わせる。

en: Audio, Video, or Other File
ja: 音声、動画、またはその他のファイル

en: Insert media from another website
ja: 別のウェブサイトからメディアを挿入

en: <strong>ERROR</strong>: options page not found.
ja: <strong>エラー</strong>: 設定ページが見つかりません。

en: <strong>ERROR:</strong> There was an error connecting to the server, Please verify the settings are correct.
ja: <strong>ERROR:</strong> サーバー接続中にエラーが発生しました。設定を確認してください。

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
ja: エラー: 下書きとして保存された投稿へのコメントに返信しようとしています。

en: ERROR: please type a comment.
ja: エラー: コメントを入力してください。

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
ja: 左側のナビゲーションメニューは WordPress のすべての管理画面へのリンクになっていて、マウスをホバーさせるとサブメニューの項目が表示されます。一番下のメニューを閉じる矢印をクリックすると、このメニューをアイコンだけが表示される縦に細長い状態に最小化することができます。

en: <strong>Drag and Drop</strong> - To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
ja: <strong>ドラッグアンドドロップ</strong> - ボックスを並び替えるには、選んだボックスのタイトルバーをクリックしてドラッグアンドドロップし、ボックスを置きたい場所に灰色の点線で囲まれた長方形が見えたらボックスを放してください。

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
ja: 以下のコントロールを使って、ワークフローに合わせたダッシュボード画面をカスタマイズできます。また、他のほとんどの管理画面でも同様の操作が可能です。

en: Overview
ja: 概要

en: Updates %s
ja: 更新 %s

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; の検索結果

en: You can&#8217;t give users that role.
ja: ユーザーをこの権限グループに指定することはできません。

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 利用可能な更新 <span class="count">(%s)</span>

en: Click to view entire list of files which will be deleted
ja: クリックして削除されるファイル一覧を表示

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em>
ja: <strong>%1$s</strong> - 作者: <em>%2$s</em>

en: Caution:
ja: 注意:

en: Add New User
ja: 新規ユーザーの追加

[ctx: users per page (screen options)]
en: Users
ja: ユーザー

en: You do not have sufficient permissions to manage options for this site.
ja: このサイトの設定を管理する権限がありません。

[ctx: plugin editor]
en: Editor
ja: プラグイン編集

en: Installed Plugins
ja: インストール済みプラグイン

en: Confirm Deletion
ja: 削除を実行

en: Deactivate
ja: 停止

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: By %s
ja: 作成者: %s

en: User added.
ja: ユーザーを追加しました。

en: View
ja: 表示

en: Super Admin
ja: 特権管理者

en: You can&#8217;t remove users.
ja: ユーザーを除外する権限がありません。

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Changed roles.
ja: 権限グループを変更しました。

en: User removed from this site.
ja: このサイトからユーザーを除外しました。

en: Search Users
ja: ユーザーを検索

en: Add Existing User
ja: 既存のユーザーを追加

en: Role
ja: 権限グループ

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: For more information:
ja: 詳細情報:

[ctx: user]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: theme editor]
en: Editor
ja: テーマ編集

en: Delete
ja: 削除

en: All Users
ja: ユーザー一覧

en: Attributes
ja: 属性

en: Install
ja: インストール

en: Plugins %s
ja: プラグイン %s

en: Delete Site
ja: サイトを削除

en: About Pages
ja: 固定ページについて

en: Customizing This Display
ja: カスタマイズ中の表示

en: Title and Post Editor
ja: タイトルと投稿エディター

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Tags_Screen" target="_blank">Documentation on Tags</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Posts_Tags_Screen" target="_blank">タグの解説</a>

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
ja: 注: いずれのオプションもサイトへのアクセス自体をブロックすることはありません。リクエストを尊重するかどうかは検索エンジン側の判断に委ねられます。

en: Post name
ja: 投稿名

en: This importer is not installed. Please install importers from <a href="%s">the main site</a>.
ja: このインポートツールはインストールされていません。<a href="%s">メインのサイト</a>からインストールしてください。

en: E-mail Address
ja: メールアドレス:

en: Site Language
ja: サイトの言語

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
ja: この投稿に含まれるすべてのリンクへの通知を試みる

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
ja: こんにちは。
    「%1$s (%2$s)」に%3$sとして参加するよう招待されています。
    もし興味がない場合は、このメールを無視してください。
    この招待状は数日で無効になります。
    
    アカウントを有効化するには、以下のリンクをクリックしてください。
    %%s

en: Full Width Template
ja: 全幅テンプレート

en: Post Formats
ja: 投稿フォーマット

en: Featured Images
ja: アイキャッチ画像

en: Featured Image Header
ja: アイキャッチ画像ヘッダー

en: It looks like you're using an old version of <a href='%s'>%s</a>. For the best WordPress experience, please update your browser.
ja: <a href='%s'>%s</a> の古いバージョンをお使いのようです。 WordPress のすばらしさを体験をするには、ブラウザを更新してください。

en: It looks like you're using an insecure version of <a href='%s'>%s</a>. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
ja: <a href='%s'>%s</a> の安全ではないバージョンをお使いのようです。古いブラウザを使っていると、コンピューターを危険に曝してしまいます。WordPress のすばらしさを実感するには、ブラウザを更新してください。

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
ja: 無効なメニューアイテムがあります。確認または削除してください。

en: %s (Invalid)
ja: %s (無効)

[ctx: plugin name]
en: Name
ja: プラグイン

[ctx: term name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: meta name]
en: Name
ja: 名前

en: [%s] Your site invite
ja: [%s] サイトへの招待状

[ctx: theme name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: link name]
en: Name
ja: 名前

en: Icon Design
ja: アイコンデザイン

en: You can find additional themes for your site by using the Theme Browser/Installer on this screen, which will display themes from the <a href="%s" target="_blank">WordPress.org Theme Directory</a>. These themes are designed and developed by third parties, are available free of charge, and are compatible with the license WordPress uses.
ja: この画面で、<a href="%s" target="_blank">WordPress.org テーマディレクトリ</a>からテーマを表示するテーマブラウザ/インストーラーを使って、追加テーマを探すことができます。これらのテーマはサードパーティによってデザイン、開発されており、無料で利用でき、WordPress のライセンスと互換性があります。

en: Re-install Now
ja: 再インストール

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードしたファイルは php.ini で定義された upload_max_filesize を超過しています。

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードしたファイルは HTML フォームで指定された MAX_FILE_SIZE を超過しています。

en: If your bookmarks toolbar is hidden: copy the code below, open your Bookmarks manager, create new bookmark, type Press This into the name field and paste the code into the URL field.
ja: ブックマークツールバーが隠れているなら: 下のコードをコピーして、ブックマークマネージャーを開き、新しいブックマークを作成し、名前フィールドに Press This と入力し、URL フィールドにコードをコピーしてください。

en: Core Committer
ja: コアコミッター

en: Guest Committer
ja: ゲストコミッター

en: External Libraries
ja: 外部ライブラリー

en: Add:
ja: 追加:

en: Add Photos
ja: 画像を追加

en: Available Tools
ja: 利用可能なツール

en: Network Setup
ja: ネットワークの設置

en: User Experience Lead
ja: ユーザーエクスペリエンス・リード

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
ja: 翻訳者

en: http://codex.wordpress.org/Contributing_to_WordPress
ja: http://wpdocs.sourceforge.jp/WordPress_%E3%81%B8%E3%81%AE%E5%8D%94%E5%8A%9B

en: WordPress grows when people like you tell their friends about it, and the thousands of businesses and services that are built on and around WordPress share that fact with their users. We&#8217;re flattered every time someone spreads the good word, just make sure to <a href="%s">check out our trademark guidelines</a> first.
ja: WordPress はあなたのような人たちが友人に WordPress のことを語るにつれて成長します
    。WordPress 上やその周りで構築されている何千という事業やサービスがそのユーザとともにその事実を共有します。誰かが WordPress という言葉を広げるたびに私たちはうれしく思います。まずはじめに必ず<a href="%s">商標のガイドラインをよく確認</a>してください。

en: Every plugin and theme in WordPress.org&#8217;s directory is 100%% GPL or a similarly free and compatible license, so you can feel safe finding <a href="%1$s">plugins</a> and <a href="%2$s">themes</a> there. If you get a plugin or theme from another source, make sure to <a href="%3$s">ask them if it&#8217;s GPL</a> first. If they don&#8217;t respect the WordPress license, we don&#8217;t recommend them.
ja: WordPress.org のディレクトリで提供されるすべてのプラグインとテーマは 100%% GPL ライセンスであるか、あるいは同様のフリーで互換性のあるライセンスとなっているので、そこで安心して<a href="%1$s">プラグイン</a>と<a href="%2$s">テーマ</a>を探すことができます。別のところからプラグインやテーマを手に入れるなら、まず <a href="%3$s">GPL であるかどうかを</a>確認してください。もしそうしたプラグインやテーマが WordPress のライセンスを尊重していないものであるなら、お勧めしません。

en: WordPress is Free and open source software, built by a distributed community of mostly volunteer developers from around the world. WordPress comes with some awesome, worldview-changing rights courtesy of its <a href="%s">license</a>, the GPL.
ja: WordPress はフリーかつオープンソースのソフトウェアで、世界中のボランティアの開発者たちの分散型コミュニティによってつくられています。WordPress はその<a href="%s">ライセンス</a>、つまり GPL のおかげですばらしい、世界観が変わるような権利を備えています。

en: Lead Developer
ja: リード開発者

en: Developer
ja: 開発者

en: Extended Core Team
ja: 拡張コアチーム

en: Want to see your name in lights on this page? <a href="%s">Get involved in WordPress</a>.
ja: このページに掲載されてみませんか ? <a href="%s">WordPress に参加しましょう</a>。

en: Credits
ja: クレジット

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
ja: 無効化

en: Cofounder, Project Lead
ja: 共同創始者、プロジェクトリード

en: Internationalization
ja: 国際化

en: Core Contributors to WordPress %s
ja: WordPress %s コア貢献者

en: Recent Rockstars
ja: 直近のロックスター

en: All Comments
ja: コメント一覧

en: WordPress is created by a <a href="%1$s">worldwide team</a> of passionate individuals. <a href="%2$s">Get involved in WordPress</a>.
ja: WordPress は情熱ある個人による<a href="%1$s">世界各地のチーム</a>によって作られています。<a href="%2$s">WordPress に参加しましょう</a>。

en: Project Leaders
ja: プロジェクトリーダー

en: Designer
ja: デザイナー

en: You have the freedom to run the program, for any purpose.
ja: ユーザーは、目的を問わず、プログラムを実行する自由を有します。

en: You have access to the source code, the freedom to study how the program works, and the freedom to change it to make it do what you wish.
ja: ユーザーは、ソースコードを入手可能であり、プログラムがどのように動作しているか研究し、そのプログラムに必要に応じて修正を加え、採り入れる自由を有します。

en: You have the freedom to redistribute copies of the original program so you can help your neighbor.
ja: ユーザーは、身近な人を助けられるよう、コピーを再頒布する自由を有します。

en: You have the freedom to distribute copies of your modified versions to others. By doing this you can give the whole community a chance to benefit from your changes.
ja: ユーザーは、プログラムを改良し、コミュニティ全体がその恩恵を受けられるよう改良点を公衆に発表する自由を有します。

en: You are using an insecure browser!
ja: お使いのブラウザは安全ではありません !

en: Your browser is out of date!
ja: お使いのブラウザは古すぎます !

en: Don&#8217;t you wish all software came with these freedoms? So do we! For more information, check out the <a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a>.
ja: すべてのソフトウェアがこのような自由を備えていたらなあと思いませんか ? 私たちも思います ! より詳しい情報は、<a href="http://www.fsf.org/">Free Software Foundation</a> を確認してください。

en: Freedoms
ja: 自由について

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
ja: 各ページに以下のヘッダーを選ぶか、ランダムに表示できます。

en: If you don&lsquo;t want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
ja: 自分の画像をアップロードしたくない場合は、各ページに以下のヘッダーを選ぶかランダムに表示できます。

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
ja: 過去にアップロードしたヘッダー画像を選ぶか、またはそれらをランダムに表示させることができます。

en: Collapse menu
ja: メニューを閉じる

en: Drop-ins are advanced plugins in the <code>%s</code> directory that replace WordPress functionality when present.
ja: ドロップインは <code>%s</code> ディレクトリにあり、WordPress の機能を置き換える高度なプラグインです。

en: Files in the <code>%s</code> directory are executed automatically.
ja: <code>%s</code> ディレクトリにあるファイルは自動的に実行されます。

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
ja: <strong>ランダム:</strong> それぞれのページで異なる画像を表示します。

en: Uploaded Images
ja: アップロードした画像

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Uploading Media Files</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Media_Add_New_SubPanel" target="_blank">メディアファイルの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Your_Profile_Screen" target="_blank">Documentation on User Profiles</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Users_Your_Profile_SubPanel" target="_blank">ユーザープロフィールの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Permalinks_Screen" target="_blank">Documentation on Permalinks Settings</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Settings_Permalinks_SubPanel" target="_blank">パーマリンク設定の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Categories</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Posts_Categories_SubPanel" target="_blank">カテゴリーの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Link_Categories_Screen" target="_blank">Documentation on Link Categories</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Links_Link_Categories_SubPanel" target="_blank">リンクカテゴリーの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Widgets_Screen" target="_blank">Documentation on Widgets</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Appearance_Widgets_SubPanel" target="_blank">ウィジェットの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Menus_Screen" target="_blank">Documentation on Menus</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Appearance_Menus_SubPanel" target="_blank">メニューの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Add_New_Screen#Edit_Media" target="_blank">Documentation on Edit Media</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Media_Add_New_SubPanel#Edit_Media" target="_blank">メディアを編集の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen#Editing_Individual_Pages" target="_blank">Documentation on Editing Pages</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Pages_Edit_SubPanel#Editing_Individual_Pages" target="_blank">ページを編集の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Media_Library_Screen" target="_blank">Documentation on Media Library</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Media_Library_SubPanel" target="_blank">メディアライブラリの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Screen" target="_blank">Documentation on Tools</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Tools_SubPanel" target="_blank">ツールの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Header_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Header</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Appearance_Header_SubPanel" target="_blank">ヘッダーの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Export_Screen" target="_blank">Documentation on Export</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Tools_Export_SubPanel" target="_blank">エクスポートの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_General_Screen" target="_blank">Documentation on General Settings</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Settings_General_SubPanel" target="_blank">一般設定の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Media_Screen" target="_blank">Documentation on Media Settings</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Settings_Media_SubPanel" target="_blank">メディア設定の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Updates_Screen" target="_blank">Documentation on Updating WordPress</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Tools_Upgrade_SubPanel" target="_blank">更新の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Writing and Editing Posts</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Posts_Add_New_SubPanel" target="_blank">投稿と編集の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Administration_Screens#Comments" target="_blank">Documentation on Comments</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/%E7%AE%A1%E7%90%86%E3%83%91%E3%83%8D%E3%83%AB#Comments" target="_blank">コメントの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Users</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Users_Authors_and_Users_SubPanel" target="_blank">投稿者とユーザーの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Discussion_Screen" target="_blank">Documentation on Discussion Settings</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Settings_Discussion_SubPanel" target="_blank">ディスカッション設定の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Creating Links</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/%E7%AE%A1%E7%90%86%E3%83%91%E3%83%8D%E3%83%AB/%E3%83%AA%E3%83%B3%E3%82%AF/%E6%96%B0%E8%A6%8F%E8%BF%BD%E5%8A%A0" target="_blank">リンクの新規追加の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Reading_Screen" target="_blank">Documentation on Reading Settings</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Settings_Reading_SubPanel" target="_blank"> 表示設定の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Installing Plugins</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Plugins_Add_New_SubPanel" target="_blank"> プラグイン新規追加の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Posts_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Posts</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Posts_Edit_SubPanel" target="_blank">投稿管理の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Dashboard_Screen" target="_blank">Documentation on Dashboard</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/%E7%AE%A1%E7%90%86%E3%83%91%E3%83%8D%E3%83%AB/%E3%83%80%E3%83%83%E3%82%B7%E3%83%A5%E3%83%9C%E3%83%BC%E3%83%89#Dashboard" target="_blank">ダッシュボードの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Plugins_Editor_Screen" target="_blank">Documentation on Editing Plugins</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Plugins_Editor_SubPanel" target="_blank">プラグイン編集の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Appearance_Background_Screen" target="_blank">Documentation on Custom Background</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Appearance_Background_SubPanel" target="_blank">背景の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Tools_Import_Screen" target="_blank">Documentation on Import</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Tools_Import_SubPanel" target="_blank">インポートの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Pages</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Pages_Edit_SubPanel" target="_blank">ページの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Pages_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Pages</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Pages_Add_New_SubPanel" target="_blank">新規固定ページの追加の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Settings_Writing_Screen" target="_blank">Documentation on Writing Settings</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Settings_Writing_SubPanel" target="_blank">投稿設定の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Links_Screen" target="_blank">Documentation on Managing Links</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Links_Edit_SubPanel" target="_blank">リンク編集の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Users_Add_New_Screen" target="_blank">Documentation on Adding New Users</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Users_Add_New_SubPanel" target="_blank">ユーザー新規追加の解説</a>

en: Layout
ja: レイアウト

en: You have specified this user for deletion: | You have specified these users for deletion:
ja[0]: これらのユーザーを削除しようとしています

en: &larr; Back to Users
ja: &larr; ユーザーへ戻る

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
ja: %1$s / %2$s

en: %s Page Template
ja: %s 固定ページテンプレート

en: Post Format:
ja: 投稿フォーマット:

en: This plugin may be active on other sites in the network. | These plugins may be active on other sites in the network.
ja[0]: このプラグインはネットワーク上の他のサイトで有効かもしれません。

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
ja: メインのサイトで有効になっているためプラグインを削除できません。

en: Default Post Format
ja: デフォルトの投稿フォーマット

en: You do not have sufficient permissions to update this site.
ja: このサイトを更新する権限がありません。

[ctx: user]
en: Add Existing
ja: 既存のユーザーを追加

[ctx: user]
en: Add New User
ja: 新規ユーザーを追加

en: Add New User
ja: 新規ユーザーを追加

en: Add Existing User
ja: 既存のユーザーを追加

en: Any edits to files from this screen will be reflected on all sites in the network.
ja: この画面からファイルを編集すると、ネットワークのすべてのサイトに反映します。

[ctx: user]
en: Add Existing User
ja: 既存のユーザーを追加

en: Press This is a bookmarklet that makes it easy to blog about something you come across on the web. You can use it to just grab a link, or to post an excerpt. Press This will even allow you to choose from images included on the page and use them in your post. Just drag the Press This link on this screen to your bookmarks bar in your browser, and you&#8217;ll be on your way to easier content creation. Clicking on it while on another website opens a popup window with all these options.
ja: Press This は、Web 上で発見したものを簡単にブログに公開できるブックマークレットです。リンクを取得するためだけに使うことも、また抜粋を投稿することもできます。Press This を使えば、ページ上の画像を選択して自分の投稿上に含めることさえも可能です。この画面上の Press This リンクをドラッグし、ブラウザのブックマークバーに移動すれば、コンテンツを簡単に作成できるようになります。ウェブサイトを閲覧中にこのブックマークレットをクリックすると、すべてのオプションを含んだポップアップウインドウが開きます。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Writing_a_Plugin" target="_blank">Documentation on Writing Plugins</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Writing_a_Plugin" target="_blank">プラグイン作成の解説</a>

en: The boxes on your Dashboard screen are:
ja: ダッシュボード画面に表示されるボックス:

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
ja: この画面にはサイトのユーザーがすべて一覧表示されます。各ユーザーは5つの権限グループ (サイト管理者、編集者、投稿者、寄稿者、購読者) のうちサイト管理者によって指定されたものに所属しています。管理者以外の権限グループのユーザーがログインした際には、権限グループに基づきダッシュボードナビゲーションの一部の設定が非表示になります。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks" target="_blank">Documentation on Using Permalinks</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Using_Permalinks" target="_blank">パーマリンクの使い方の解説</a>

en: If you want to make changes but don&#8217;t want them to be overwritten when the plugin is updated, you may be ready to think about writing your own plugin. For information on how to edit plugins, write your own from scratch, or just better understand their anatomy, check out the links below.
ja: プラグインを修正したいけれどもそのプラグインの更新時に上書きされたくない場合は、自分でプラグインを作成することを考えた方がいいかもしれません。プラグインの編集やゼロからの作成、また構造の理解についての詳しい情報は下記のリンクをご覧ください。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Roles_and_Capabilities" target="_blank">Descriptions of Roles and Capabilities</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Roles_and_Capabilities" target="_blank">ユーザーの種類と権限の解説</a>

en: Sample Page
ja: サンプルページ

en: Retro (Generated)
ja: Retro (自動生成)

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> or <a href="%2$s">install</a> more themes.
ja: 現在このサイトではテーマがひとつしか有効化されていません。ネットワーク管理画面でさらに多くのテーマを<a href="%1$s">有効化</a>または<a href="%2$s">インストール</a>してください。

en: You only have one theme enabled for this site right now. Visit the Network Admin to <a href="%1$s">enable</a> more themes.
ja: 現在このサイトではテーマがひとつしか有効化されていません。ネットワーク管理画面でさらに多くのテーマを<a href="%1$s">有効化</a>してください。

en: Super admin privileges cannot be removed because this user has the network admin email.
ja: このユーザーはネットワーク管理者用メールを持っているため特権管理者権限は削除できません。

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress.org Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
ja: 現在、テーマがひとつしかインストールされていません。もっと楽しみましょう ! WordPress.org テーマディレクトリにある1000以上の無料テーマからいつでも選ぶことができます。上の<a href="%s">テーマのインストール</a>タブをクリックしてください。

en: One or more database tables are unavailable. To allow WordPress to attempt to repair these tables, press the &#8220;Repair Database&#8221; button. Repairing can take a while, so please be patient.
ja: 利用できないデータベーステーブルがあります。WordPress にこのテーブルを修復させるには、&#8220;データベースの修復#8221;ボタンをクリックしてください。修復には時間がかかることもありますので、気長にお待ちください。

en: Visual Editor RTL Stylesheet
ja: ビジュアルエディターの RTL スタイルシート

en: This child theme inherits templates from a parent theme, %s.
ja: この子テーマは親テーマ %s のテンプレートを引き継ぎます。

en: This is a file in your current parent theme.
ja: これは現在の親テーマ内のファイルです。

en: Network Enable
ja: ネットワーク有効化

en: Your WordPress database has been successfully updated!
ja: WordPress のデータベースの更新に成功しました !

en: Update WordPress Database
ja: WordPress データベースを更新

en: You are about to install WordPress %s <strong>in English (US).</strong> There is a chance this update will break your translation. You may prefer to wait for the localized version to be released.
ja: WordPress %s の<strong>英語版 (US)</strong> をインストールしようとしています。この更新を行うことで翻訳が表示されなくなる可能性があります。ローカライズ版のリリースを待ったほうが良いかもしれません。

en: The update process may take a little while, so please be patient.
ja: 更新処理には少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: WordPress &rsaquo; Update
ja: WordPress &rsaquo; 更新

en: Update Complete
ja: 更新完了

en: Database Update Required
ja: データベースの更新が必要です

en: WordPress has been updated! Before we send you on your way, we have to update your database to the newest version.
ja: WordPress が更新されました。ご利用いただく前に、データベースを最新バージョンに更新する必要があります。

en: No Update Required
ja: 更新の必要はありません

en: Plugin updated successfully.
ja: プラグインの更新に成功しました。

en: Update Theme
ja: テーマを更新

en: Plugin update failed.
ja: プラグインの更新に失敗しました。

en: Theme update failed.
ja: テーマの更新に失敗しました。

en: Theme updated successfully.
ja: テーマの更新に成功しました。

en: Update Plugin
ja: プラグインを更新

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
ja: 新バージョンの %1$s が利用できます。<a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">バージョン %4$s の詳細を表示</a> <em>このプラグインは自動アップグレードに対応していません。</em>

en: Update package not available.
ja: 更新パッケージは利用できません。

en: Date range:
ja: 日付の範囲:

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus and custom posts.
ja: これにはすべての投稿、固定ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグ、ナビゲーションメニュー、カスタム投稿が含まれます。

en: Choose what to export
ja: エクスポートする内容を選択

en: Authors:
ja: 作成者:

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja: このファイルタイプはセキュリティの観点から許可されていません。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">More information</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">詳細情報</a>

[ctx: column name]
en: In Response To
ja: 返信元

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
ja: <a href="%1$s">%2$s %3$s</a> に投稿

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Comment_Spam" target="_blank">Documentation on Comment Spam</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/%E3%82%B3%E3%83%A1%E3%83%B3%E3%83%88%E3%82%B9%E3%83%91%E3%83%A0" target="_blank">コメントスパムの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Keyboard_Shortcuts" target="_blank">Documentation on Keyboard Shortcuts</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/%E3%82%AD%E3%83%BC%E3%83%9C%E3%83%BC%E3%83%89%E3%82%B7%E3%83%A7%E3%83%BC%E3%83%88%E3%82%AB%E3%83%83%E3%83%88" target="_blank">キーボードショートカットの解説</a>

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
ja: 利用できるウィジェットセクションには、ウィジェットの選択肢がすべて含まれています。ウィジェットをサイドバーにドラッグすると、展開して設定を行うことができます。設定に満足したら「保存」ボタンをクリックし、変更をサイトに適用します。「削除」をクリックするとウィジェットが取り除かれます。

en: Remember to click Update Media to save metadata entered or changed.
ja: 入力または変更したメタデータを保存するには「メディアを更新」をクリックしてください。

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
ja: 画像を切り抜くには切り抜きツールのアイコンがすでに選択された状態でクリックし、フレームをドラッグしてお好みの部分を選んでください。それから「保存」をクリックして切り抜きます。

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
ja: 画像ファイルのみ、サムネイルの下の「画像を編集」をクリックし、切り抜き、回転、反転、取り消し、やり直しツールがついたインライン画像エディターを開く事ができます。右のボックスではさらに、画像の縮小拡大、切り抜き、元画像と違ったサムネイルの切り抜きを指定するための設定ができます。ボックス内のヘルプリンクをクリックして追加情報をお読みください。

en: This screen allows you to edit five fields for metadata in a file within the media library.
ja: この画面では、メディアライブラリ内のファイルのメタデータフィールド5つを編集することができます。

en: E-mail or Username
ja: メールアドレスまたはユーザー名

en: Add the user without sending them a confirmation email.
ja: 確認メールを送信せずにユーザーを追加します。

en: Search Installed Themes
ja: インストールされているテーマを検索

en: Enable this theme for all sites in this network
ja: ネットワーク内のすべてのサイトでこのテーマを有効化する

en: <strong>Please Note:</strong> Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using <a href="%s">child themes</a> for modifications.
ja: <strong>注:</strong> テーマに加えたカスタマイズがすべて失われます。テーマを修正する場合、<a href="%s">子テーマ</a>の利用を検討してください。

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 固定表示 <span class="count">(%s)</span>

en: Please select one or more plugins to update.
ja: 更新するプラグインを選択してください。

en: Please select one or more themes to update.
ja: 更新するテーマを選択してください。

en: Last checked on %1$s at %2$s.
ja: 最終チェック日時: %1$s %2$s

en: Check Again
ja: もう一度確認する

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ja: 更新プロセスを開始しています。サーバーによっては少し時間がかかるかもしれません。しばらくお待ちください。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time">Documentation on date and time formatting</a>.
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Formatting_Date_and_Time">日付と時刻の書式の解説</a>

en: You&rsquo;re using the auto-generated password for your account. Would you like to change it to something easier to remember?
ja: 現在、このアカウント用に自動生成されたパスワードを使っています。もっと覚えやすいものに変更しますか ?

en: Apply Filters
ja: フィルタを適用

en: RTL Language Support
ja: RTL 言語対応

en: Editor Style
ja: エディタースタイル

en: Front Page Posting
ja: フロントページからの投稿

en: Translation Ready
ja: 翻訳対応

en: You are not allowed to edit this comment.
ja: このコメントを編集する権限がありません。

en: To perform the requested action, WordPress needs to access your web server.
ja: 要求されたアクションを実行するには、WordPress が Web サーバーにアクセスする必要があります。

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Go to the previous page
ja: 前のページへ

en: Go to the next page
ja: 次のページへ

en: Go to the last page
ja: 最後のページへ

en: 1 item | %s items
ja[0]: %s項目

en: No matching users were found.
ja: 一致するユーザーは見つかりませんでした。

en: No themes match your request.
ja: 条件に一致するテーマがありませんでした。

en: Go to the first page
ja: 最初のページへ

en: Search Sites
ja: サイトを検索

en: Create a New User
ja: 新規ユーザーを作成

en: You have %1$s and %2$s.
ja: %1$sと%2$sが登録されています。

en: %s site | %s sites
ja[0]: %sサイト

en: %s user | %s users
ja[0]: %sユーザー

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="http://codex.wordpress.org/WordPress_Backups">back up your database and files</a>. For help with updates, visit the <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
ja: <strong>重要:</strong> アップグレードの前に <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/WordPress_%E3%81%AE%E3%83%90%E3%83%83%E3%82%AF%E3%82%A2%E3%83%83%E3%83%97">データベースとファイルをバックアップ</a>してください。アップグレードについてヘルプが必要な際は <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/WordPress_%E3%81%AE%E3%82%A2%E3%83%83%E3%83%97%E3%82%B0%E3%83%AC%E3%83%BC%E3%83%89">WordPress のアップグレード</a> Codex ページをご覧ください。

en: http://wordpress.org/news/
ja: http://ja.wordpress.org/

en: http://wordpress.org/news/feed/
ja: http://ja.wordpress.org/feed/

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
ja: (現在新規登録はできません。サイトのメンバーのみがコメントできます)

en: You can update to <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> automatically or download the package and install it manually:
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Version_%1$s">WordPress %2$s</a> に自動更新するか、手動でパッケージをダウンロードしてインストールできます。

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. By default, this email will also contain their password. Uncheck the box if you don&#8217;t want the password to be included in the welcome email.
ja: 新規ユーザーにはサイトに追加されたことを通知するメールが送られます。このメールにはデフォルト状態ではパスワードが書かれていますが、パスワードを含めたくない場合はボックスのチェックをはずしてください。

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">View version %4$s details</a>.
ja: 新バージョンの %1$s が利用できます。<a href="%2$s" class="thickbox" title="%3$s">バージョン %4$s の詳細を表示</a>

en: Go to themes page
ja: テーマのページへ

en: Go to plugins page
ja: プラグインのページへ

en: Go to WordPress Updates page
ja: WordPress 更新ページへ

en: %s (Pending)
ja: %s (保留中)

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
ja: 「メニューを保存」をクリックすると、保留中のメニュー項目を公開します。

en: Storage Space
ja: 保存スペース

en: Create a New Site
ja: 新規サイトを作成

[ctx: plugins per page (screen options)]
en: Plugins
ja: プラグイン

[ctx: items per page (screen options)]
en: Media items
ja: メディア

[ctx: comments per page (screen options)]
en: Comments
ja: コメント

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
ja: 画像の大きさを<strong>%1$d &times; %2$dピクセル</strong>にするとそのままの大きさで表示されます。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">Documentation on Adding New Themes</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Using_Themes#Adding_New_Themes" target="_blank">新規テーマ追加の解説</a>

en: Crop and Publish
ja: 切り取って公開する

en: You can find additional plugins for your site by using the <a href="%1$s">Plugin Browser/Installer</a> functionality or by browsing the <a href="%2$s" target="_blank">WordPress Plugin Directory</a> directly and installing new plugins manually. To manually install a plugin you generally just need to upload the plugin file into your <code>/wp-content/plugins</code> directory. Once a plugin has been installed, you can activate it here.
ja: <a href="%1$s">プラグインブラウザ/インストーラー</a> 機能、または、<a href="%2$s" target="_blank">WordPress プラグインディレクトリ</a>を閲覧して新しいプラグインを手動インストールすることで、プラグインを追加できます。プラグインの手動インストールは、通常 <code>/wp-content/plugins</code> ディレクトリに直接プラグインファイルをアップロードするだけです。プラグインをインストールしたら、この画面で有効化できるようになります。

en: XFN stands for <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
ja: XFN は <a href="http://gmpg.org/xfn/" target="_blank">XHTML フレンズネットワーク (XHTML Friends Network)</a> の略で、オプション機能です。WordPress はリンク先のサイトの作成者・所有者とあなたとの関係性を表示するための XFN 属性を生成できます。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">Documentation on Managing Plugins</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Managing_Plugins#Plugin_Management" target="_blank">プラグイン管理の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Template_Tags" target="_blank">Documentation on Template Tags</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Template_Tags" target="_blank">テンプレートタグの解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Editing_Files" target="_blank">Documentation on Editing Files</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Editing_Files" target="_blank">ファイル編集の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Themes" target="_blank">Documentation on Using Themes</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Using_Themes" target="_blank">テーマ利用の解説</a>

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Theme_Development" target="_blank">Documentation on Theme Development</a>
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Theme_Development" target="_blank">テーマ開発の解説</a>

en: FTP Password
ja: FTP パスワード

en: FTP Username
ja: FTP ユーザー名

en: FTP/SSH Password
ja: FTP/SSH パスワード

en: FTP/SSH Username
ja: FTP/SSH ユーザー名

en: You can choose what&#8217;s displayed on the front page of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static home page, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the front page, and the other will be where your posts are displayed.
ja: サイトのフロントページに表示する内容を選択できます。反時系列順の投稿 (一般的なブログ) または固定ページを選べます。固定ホームページを設定するには、まず<a href="%s">固定ページ</a>を2つ作成します。1つはフロントページになり、もうひとつはブログ投稿が表示される場所になります。

en: The Optional fields let you customize the &#8220;category&#8221; and &#8220;tag&#8221; base names that will appear in archive URLs. For example, the page listing all posts in the &#8220;Uncategorized&#8221; category could be <code>/topics/uncategorized</code> instead of <code>/category/uncategorized</code>.
ja: このオプションフィールドを使えば、アーカイブ URL に表示される &#8220;カテゴリー&#8221; と &#8220;タグ&#8221; のベース名を変更できます。たとえば、すべての &#8220;未分類&#8221; カテゴリーに属する投稿を表示するページを、 <code>/category/uncategorized</code> ではなく <code>/topics/uncategorized</code> にするなどです。

en: The following themes are installed but incomplete. Themes must have a stylesheet and a template.
ja: 以下のテーマはインストールされていますが不完全です。テーマにはスタイルシートとテンプレートが一つずつ必要です。

en: When you assign multiple categories or tags to a post, only one can show up in the permalink: the lowest numbered category. This applies if your custom structure includes <code>%category%</code> or <code>%tag%</code>.
ja: 複数のカテゴリーやタグを投稿に指定した場合、パーマリンクに表示されるのは一つのみであり、一番小さい数の ID を持つものが選ばれます。これは、カスタムパーマリンク構造が <code>%category%</code> または <code>%tag%</code> を含む場合に適用されます。

en: If you pick an option other than Default, your general URL path with structure tags, terms surrounded by <code>%</code>, will also appear in the custom structure field and your path can be further modified there.
ja: デフォルト以外のオプションを選択した場合、構造タグと <code>%</code> で囲まれたキーワードを含む一般的な URL パスがカスタム構造フィールドに表示されます。ここからさらに変更を加えることもできます。

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
ja: 多くのテーマでは、サイドバーを編集するまでいくつかのデフォルトウィジェットが表示されますが、サイドバー管理ツールには自動的には表示されません。一つ目のウィジェットを変更した後、利用できるウィジェットエリアからデフォルトウィジェットだったものを再追加できます。

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
ja: ウィジェットを取り除く際に将来使うときのため設定を残しておきたい場合は、そのウィジェットを「使用停止中のウィジェット」エリアにドラックしましょう。これは、ウィジェットエリアの数が種類が違うテーマに変更するときに特に便利です。

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
ja: サイトに新規ユーザーを追加するには、画面上部の「新規追加」ボタンまたは「ユーザー」メニュー下の「新規追加」をクリックしてください。

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
ja: テキストコンテンツ内に挿入する画像の最大サイズを設定できます。また、画像をフルサイズとして挿入することも可能です。

en: Most themes display the site title at the top of every page, in the title bar of the browser, and as the identifying name for syndicated feeds. The tagline is also displayed by many themes.
ja: ほとんどのテーマでは、サイトのタイトルはページの先頭、ブラウザのタイトルバー、フィードの名前として表示されます。キャッチフレーズも多くのテーマで表示されます。

en: <strong>Order</strong> - Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
ja: <strong>順序</strong> - 固定ページは通常アルファベット順に並べられますが、この欄に数字を入力 (例: 最初にくるものは 1) することで好きな順序に変更できます。

en: Please enter your FTP or SSH credentials to proceed.
ja: 次に進むには FTP または SSH の接続情報を入力してください。

en: Please enter your FTP credentials to proceed.
ja: 次に進むには FTP の接続情報を入力してください。

en: If you do not remember your credentials, you should contact your web host.
ja: 接続情報が思い出せない場合は、ホスティング担当者に問い合わせてください。

en: You can Upload a theme manually if you have already downloaded its ZIP archive onto your computer (make sure it is from a trusted and original source). You can also do it the old-fashioned way and copy a downloaded theme&#8217;s folder via FTP into your <code>/wp-content/themes</code> directory.
ja: テーマの ZIP アーカイブをパソコンにすでにダウンロードしている場合、そのファイルを手動でアップロードできます (信頼できるオリジナルソースからのものであることを必ず確認してください) 。また、ダウンロードしたテーマを FTP で <code>/wp-content/themes</code> ディレクトリにコピーするという旧式の方法も可能です。

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
ja: プロフィールにはあなた (あなたの &#8220;アカウント&#8221;) の情報および WordPress 利用上の個人的な設定が含まれています。

en: Pages are similar to Posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest Pages under other Pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of Pages.
ja: 固定ページは投稿と似ています。どちらもタイトル、本文、関連メタデータがありますが、固定ページが投稿と違うのは時系列のブログの流れの中には含まれず、永久的な投稿のようなものであるという点です。固定ページにはカテゴリーやタグを追加することはできませんが、階層化ができます。固定ページを他の &#8220;親&#8221;固定 ページの下に配置し、グループを作成することが可能です。

en: <strong>Send Trackbacks</strong> - Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
ja: <strong>トラックバックの送信</strong> - トラックバックは、旧式のブログシステムに対してリンクを通知する方法です。トラックバックを送りたい URL を入力してください。他の WordPress サイトにリンクをした場合は、ピンバックで自動的に通知されますのでこの欄の入力は不要です。

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
ja: 寄稿者は、投稿の作成や自分の投稿の管理ができますが、投稿の公開やメディアファイルのアップロードはできません。

en: Administrators have access to all the administration features.
ja: 管理者は、すべての管理機能を実行できます。

en: You can use the editor to make changes to any of your plugins&#8217; individual PHP files. Be aware that if you make changes, plugins updates will overwrite your customizations.
ja: エディターを使って、プラグインの個々の PHP ファイルを変更できます。なお変更をしても、プラグインを更新するとそのカスタマイズは上書きされてしまうことに注意してください。

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
ja: 通常は<a href="%s">ウィジェット</a>を使ってサイトに表示するリンクをここに追加できます。デフォルトでは、WordPress コミュニティサイトへのリンクがいくつか例として含まれています。

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
ja: リンクを削除すると、リンクにはゴミ箱の機能がないため、完全に削除されます。

en: Don&#8217;t forget to click on the Save Changes button when you are finished.
ja: 終わったら忘れずに「変更を保存」ボタンをクリックしてください。

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
ja: カスタム背景を使って、テーマのコードを変更することなくサイトの外観をカスタマイズできます。背景には画像や単色を設定できます。

en: <strong>Slug</strong> - The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
ja: <strong>スラッグ</strong> - &#8220;スラッグ&#8221; は、URL に適した形式の名前です。通常はすべて半角小文字で、英数字とハイフンのみが使われます。

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
ja: <a href="%s">Press This ブックマークレット</a>を使って新規投稿を作成できます。

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
ja: ユーザー名は変更できませんが、別の欄で実名やニックネームを入力して、投稿上の表示名を変更できます。

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
ja: 必須項目は明記されており、それ以外は任意記入となります。プロフィール情報は、お使いのテーマで設定がされている場合にのみ表示されます。

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
ja: 終わったら忘れずに「プロフィールを更新」ボタンをクリックしてください。

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
ja: 編集者は、投稿の公開や、自分や他のユーザーの投稿の管理を行う権限などがあります。

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
ja: この画面の状態ボックスを使ってコメントをモデレートすることもできます。また、コメントの時刻表示も変更できます。

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
ja: 必要であればコメント内の情報を編集することができます。コメントに誤字脱字などがあったときに便利でしょう。

en: Enter menu name here
ja: メニュー名を入力してください。

en: UTC means Coordinated Universal Time.
ja: UTC とは、協定世界時のことです。

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
ja: この画面でいくつかの基本的なサイト設定を行います。

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
ja: この画面にはコンテンツの表示に影響する設定が含まれています。

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
ja: 新しい設定を有効にするには、画面の下部の「変更を保存」ボタンをクリックする必要があります。

en: The WordPress URL and the Site URL can be the same (example.com) or different; for example, having the WordPress core files (example.com/wordpress) in a subdirectory instead of the root directory.
ja: WordPress URL とサイト URL は同一 (例: example.com) または異なるものを指定できます。たとえば、WordPress コアファイル (example.com/wordpress) をルートではなくサブディレクトリに置く場合などです。

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you don&#8217;t use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
ja: リンク名、サイトアドレス、説明のボックスは固定されていますが、その他はドラッグ＆ドロップで移動できます。また、使わないボックスは表示オプションタブから非表示にするか、ボックス上のバーをクリックして縮小表示にできます。

en: While your site is being updated, it will be in maintenance mode. As soon as your updates are complete, your site will return to normal.
ja: 更新されている間、サイトはメンテナンスモードになります。更新が完了したら、すぐに元に戻ります。

en: Your plugins are all up to date.
ja: プラグインはすべて最新版です。

en: You have the latest version of WordPress.
ja: 最新バージョンの WordPress をお使いです。

en: Your themes are all up to date.
ja: お使いのテーマはすべて最新版です。

en: An updated version of WordPress is available.
ja: WordPress の新しいバージョンがあります。

en: Original: %s
ja: 元の名前: %s

en: Function Name&hellip;
ja: 関数名&hellip;

en: Activate importer
ja: インポートツールを有効化

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
ja: 各ボックスに情報を入力することでリンクを追加、編集できます。リンクのウェブアドレスおよび名前 (リンクとして自分のサイトに表示させたいテキスト) のみが必須記入欄です。

en: Return to Importers
ja: インポートツールへ戻る

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
ja: プラグインを有効化してインポートツールを実行

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
ja: <a href="%s">カテゴリーからタグへの変換ツール</a>を使って、選択したカテゴリーをタグに変換できます。

[ctx: nav menu front page title]
en: Home: %s
ja: ホーム: %s

en: ERROR:
ja: エラー:

en: The <strong>%s</strong> importer is invalid or is not installed.
ja: <strong>%s</strong> インポートツールが無効か、インストールされていません。

en: Page Attributes
ja: ページ属性

en: Need help? Use the Help tab in the upper right of your screen.
ja: ヘルプが必要ですか ? 画面の右上の「ヘルプ」タブをご利用ください。

en: This screen lists links to plugins to import data from blogging/content management platforms. Choose the platform you want to import from, and click Install Now when you are prompted in the popup window. If your platform is not listed, click the link to search the plugin directory for other importer plugins to see if there is one for your platform.
ja: この画面ではブログ/コンテンツ管理プラットフォームからデータをインポートするためのプラグインへのリンク一覧が表示されます。インポート元のプラットフォームを選択するとポップアップウインドウが開くので、「いますぐインストール」をクリックします。ご使用中のプラットフォームが一覧に表示されていない場合は、「プラグインディレクトリを検索」リンクをクリックして該当プラットフォーム用のインポートプラグインを探してみてください。

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
ja: いったん生成された WXR ファイルは、別の WordPress サイトもしくはこのフォーマットにアクセスできる別のブログプラットフォームでインポートすることができます。

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
ja: 表示オプションタブやリンクテーブル上のドロップダウンフィルターを使えば、この画面の表示をカスタマイズできます。

en: Choose a plugin to edit from the menu in the upper right and click the Select button. Click once on any file name to load it in the editor, and make your changes. Don&#8217;t forget to save your changes (Update File) when you&#8217;re finished.
ja: 右上のドロップダウンメニューでプラグインを選択し、選択ボタンをクリックしてください。編集するファイル名をクリックすると編集画面に読み込まれますので、そこで編集します。変更が終了したら、忘れずに保存 (ファイルを更新) してください。

en: Most of the time, plugins play nicely with the core of WordPress and with other plugins. Sometimes, though, a plugin&#8217;s code will get in the way of another plugin, causing compatibility issues. If your site starts doing strange things, this may be the problem. Try deactivating all your plugins and re-activating them in various combinations until you isolate which one(s) caused the issue.
ja: たいていの場合、プラグインは WordPress のコアや他のプラグインとうまく動作します。しかし場合によっては、プラグインのコードは他のプラグインの妨げになり、互換性の問題を引き起こすことがあります。もしご自分のサイトの動作がおかしければ、プラグインが原因の場合があります。すべてのプラグインの使用を停止し、どのプラグインが問題を引き起こしているのか判明するまでさまざまな組み合わせでプラグインを再有効化してみてください。

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
ja: ウィジェットは複数使うこともできます。各ウィジェットにサイト上の表示用タイトルを記入できますが、必須ではありません。

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
ja: 表示オプションタブからアクセシビリティモードを有効化することで、ドラッグ＆ドロップの代わりに追加・編集ボタンを使うことができます。

en: You can use the Theme Editor to edit the individual CSS and PHP files which make up your theme.
ja: テーマエディターを使って、テーマを構成している個々の CSS や PHP ファイルを編集できます。

en: Begin by choosing a theme to edit from the dropdown menu and clicking Select. A list then appears of all the template files. Clicking once on any file name causes the file to appear in the large Editor box.
ja: 編集するテーマをドロップダウンメニューから選び、選択をクリックしてスタートすると、すべてのテンプレートファイル一覧が表示されます。ファイル名をクリックすると、大きいエディターボックスにそのファイルが読み込まれます。

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
ja: ウィジェットはコンテンツから独立したセクションで、テーマ内のウィジェット化されたエリア (一般的にはサイドバーと呼ばれる) のどこにでも配置できます。サイドバー/ウィジェットエリアに個別のウィジェットを挿入するには、配置したいところへタイトルバーをドラッグ＆ドロップします。デフォルトでは最初のウィジェットエリアのみが展開されています。他のウィジェットエリアを埋めるには、エリアのタイトルバーをクリックしてエリアを展開してください。

en: You can Search for themes by keyword, author, or tag, or can get more specific and search by criteria listed in the feature filter. Alternately, you can browse the themes that are Featured, Newest, or Recently Updated. When you find a theme you like, you can preview it or install it.
ja: テーマはキーワード、作成者、タグで検索したり、より特定的に機能フィルター一覧にある条件を使って検索したりできます。さらに、テーマをおすすめ、最新、最近の更新別に表示することも可能です。好きなテーマを見つけたら、プレビューまたはインストールできます。

en: <strong>Advice:</strong> think very carefully about your site crashing if you are live-editing the theme currently in use.
ja: <strong>アドバイス:</strong> 現在使用中のテーマをライブ編集するとサイトが壊れてしまうこともありますので、十分ご注意ください。

en: After typing in your edits, click Update File.
ja: 編集後、「ファイルを更新」をクリックしてください。

en: (no parent)
ja: (親なし)

en: <strong>Template</strong> - Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
ja: <strong>テンプレート</strong> - 一部のテーマには、特定のページのために特別な機能やレイアウトを追加するカスタムテンプレートが用意されています。お使いのテーマにそれがあればこのドロップダウンメニューに表示されます。

en: <strong>Parent</strong> - You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
ja: <strong>親</strong> - ページ間に階層構造を持たせることができます。たとえば、&#8220;自己紹介&#8221; ページの下に &#8220;身の上話&#8221; や &#8220;愛犬のこと&#8221; といったページを置くことができます。ページ階層の深さに制限はありません。

en: All updates have been completed.
ja: すべての更新が完了しました。

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
ja: この画面で新規タグを追加する際、以下のフィールドに入力します。

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
ja: サイトのセクションを定義したり、関係のある投稿をグループ化するのにカテゴリーが使えます。<a href="%s">投稿設定</a>で変更するまでは、デフォルトカテゴリーは &#8220;未分類&#8221; です。

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
ja: カテゴリーとタグの違いはなんでしょうか。通常、タグは特別なキーワードで、名前やトピックなど投稿内の重要な情報を識別するために使われます。これらは、他の投稿に再度現れることはないかもしれません。一方カテゴリーは、あらかじめ決められたセクションです。サイトを書籍として考えた場合、カテゴリーは目次、タグはインデックス用キーワードのようなものだと言えます。

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
ja: この画面の表示は、表示オプションタブを使って変更可能です。画面ごとに表示される項目数や、テーブル内カラムの表示もしくは非表示を設定できます。

en: <strong>Description</strong> - The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
ja: <strong>説明</strong> - 説明はデフォルトではあまり重要な意味を持ちませんが、これを表示するテーマも中にはあります。

en: <strong>Name</strong> - The name is how it appears on your site.
ja: <strong>名前</strong> - サイト上に表示される名前です。

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
ja: この画面で新規カテゴリーを追加する際、以下のフィールドに入力します。

en: You can narrow the list by file type/status using the text link filters at the top of the screen. You also can refine the list by date using the dropdown menu above the media table.
ja: 画面上部のテキストリンクでファイル形式もしくは状態によって一覧を絞り込みできます。また、ドロップダウンメニューを使い日付で絞り込むこともできます。

en: Default Images
ja: デフォルト画像

en: Crop Header Image
ja: ヘッダー画像のトリミング

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
ja: この操作を行うとヘッダー画像を削除します。変更した設定は復元できません。

en: Remove Header Image
ja: ヘッダー画像を削除

en: Reset Image
ja: 画像をリセット

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
ja: この操作を行うと元のヘッダー画像を復元します。変更した設定は復元できません。

en: Restore Original Header Image
ja: デフォルトのヘッダー画像に戻す

en: Text Color
ja: 文字色

en: Image Upload Error
ja: 画像アップロードのエラー

en: You need Javascript to choose a part of the image.
ja: 画像の一部を選択するには Javascript が必要です。

en: Edit this item
ja: この項目を編集

en: Edit this item inline
ja: この項目をインラインで編集

en: Restore this item from the Trash
ja: この項目をゴミ箱から復元する

en: Move this item to the Trash
ja: この項目をゴミ箱へ移動する

en: Delete this item permanently
ja: この項目を完全に削除する

en: Allow comments.
ja: コメントの投稿を許可する。

en: Install the LiveJournal importer to import posts from LiveJournal using their API.
ja: LiveJournal から API を利用して投稿をインポートするツールをインストールします。

en: Return to WordPress Updates
ja: WordPress 更新ページへ戻る

en: <strong>Publish</strong> - You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
ja: <strong>公開</strong> - 公開ボックスで、公開条件を設定できます。ステータスや表示状態を決定したり、すぐに公開するには、「編集」リンクをクリックしてオプションを表示させます。表示状態として、投稿のパスワード保護や、投稿をサイトの最初にずっと表示させる (固定表示) ための設定などが行えます。すぐに公開するという設定を変更することで、投稿の公開日時を過去または未来のものに変更できるため、公開予約や投稿の日付を過去にすることが可能です。

en: <strong>Featured Image</strong> - This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the featured image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
ja: <strong>アイキャッチ画像</strong> - 投稿内に挿入することなく、画像を投稿に関連付けることができます。アイキャッチ画像をホームページでの投稿サムネイルや、カスタムヘッダーなどに使用できるテーマを利用している場合には便利です。

en: <strong>Title</strong> - Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
ja: <strong>タイトル</strong> - 投稿のタイトルを入力してください。入力後、編集できるパーマリンクがすぐ下に表示されます。

en: <strong>Discussion</strong> - You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
ja: <strong>ディスカッション</strong> - コメントやトラックバック/ピンバックを有効化、無効化することができます。投稿にコメントがあれば、ここで読んでモデレートできます。

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
ja: 特定のカテゴリーのみ、特定の月のみの投稿を表示するよう、上部にあるドロップダウンメニューから一覧の範囲を制限できます。選択したあと、「フィルター」ボタンをクリックしてください。また、投稿一覧内の投稿作成者、カテゴリー、タグを選択して範囲を制限することもできます。

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt. Choose the view you prefer by clicking on the icons at the top of the list on the right.
ja: 投稿をシンプルなタイトル一覧または概要を含めた状態で表示できます。一覧の右上にあるアイコンをクリックしてお好きな表示方法を選んでください。

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
ja: 表示オプションタブを使うことで必要に応じてカラムを表示/非表示にしたり、画面ごとに含める投稿数を決定したりできます。

en: You can filter the list of posts by post status using the text links in the upper left to show All, Published, Draft, or Trashed posts. The default view is to show all posts.
ja: 左上にある、すべて、公開済み、下書き、非公開、ゴミ箱というテキストリンクを使い、投稿ステータスで投稿リストをフィルターできます。デフォルトではすべての投稿が表示されます。

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
ja: この画面の表示をさまざまな方法でカスタマイズできます。

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
ja: 投稿一覧の行をマウスオーバーすると、許可されている投稿管理のリンクが表示されます。以下の操作が可能です。

en: Search Installed Plugins
ja: インストールされているプラグインを検索

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
ja: あなたのテーマはナビゲーションメニューやウィジェットに対応していません。

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload due to an error
ja: &#8220;%s&#8221; は、エラーのためアップロードに失敗しました

en: Categories and Tags Converter
ja: カテゴリーとタグの変換ツール

en: Install the category/tag converter to convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
ja: 既存の選択したカテゴリーをタグに、またはタグをカテゴリーに変換するためのツールをインストールします。

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
ja: <code>%1$s</code> へのメールアドレス変更が現在承認待ち中です。<a href="%2$s">キャンセル</a>

en: Most Recent
ja: 最近

en: End Date
ja: 終わり

en: Start Date
ja: 始め

en: Install the WordPress importer to import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
ja: WordPress エクスポートファイルから投稿、ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグをインポートするツールをインストールします。

en: Install the RSS importer to import posts from an RSS feed.
ja: RSS フィードから投稿をインポートするツールをインストールします。

en: Install the blogroll importer to import links in OPML format.
ja: リンクを OPML フォーマットでブログロールにインポートするツールをインストールします。

en: Install the Movable Type importer to import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
ja: Movable Type または TypePad ブログから投稿とコメントをインポートするためのツールをインストールします。

en: Install the Blogger importer to import posts, comments, and users from a Blogger blog.
ja: Blogger ブログから投稿、コメント、ユーザーをインポートするためのツールをインストールします。

en: Install importer
ja: インポートツールのインストール

[ctx: site]
en: Mark as Spam
ja: スパムとしてマーク

[ctx: Theme stylesheets in theme editor]
en: Styles
ja: スタイル

[ctx: Plugin Installer]
en: Tag
ja: タグ

[ctx: Theme Installer]
en: Tag
ja: タグ

[ctx: verb]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: Taxonomy Description]
en: Description
ja: 説明

[ctx: Taxonomy Slug]
en: Slug
ja: スラッグ

[ctx: Taxonomy Name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: Taxonomy Parent]
en: Parent
ja: 親

[ctx: adjective]
en: Pending
ja: 承認待ち

[ctx: comment]
en: Mark as Spam
ja: スパムとしてマーク

en: Remove Background Image
ja: 背景画像を削除

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; のコメントを編集

en: The Walker class named <strong>%s</strong> does not exist.
ja: <strong>%s</strong> という名前の Walker クラスはありません。

en: Show advanced menu properties
ja: 詳細メニュー設定を表示

en: You have version %1$s installed. Update to %2$s.
ja: 現在お使いのバージョンは %1$s です。%2$s に更新します。

[ctx: nav menu home label]
en: Home
ja: ホーム

en: Enable
ja: 有効

[ctx: site]
en: Registered
ja: 作成日時

[ctx: site]
en: Not Spam
ja: スパムを解除

[ctx: user]
en: Registered
ja: 作成日時

[ctx: verb; site]
en: Archive
ja: アーカイブ化

[ctx: site]
en: Spam
ja: スパム

[ctx: comment]
en: Not Spam
ja: スパム解除

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
ja: この操作を行うと元の背景画像を復元します。変更した設定は復元できません。

en: Create Menu
ja: メニューを作成

en: WordPress Blog
ja: WordPress ブログ

en: &mdash; No role for this site &mdash;
ja: &mdash; このサイトでの権限なし &mdash;

en: Use Press This to clip text, images and videos from any web page. Then edit and add more straight from Press This before you save or publish it in a post on your site.
ja: Press This を使ってテキストや画像、動画を任意のウェブページから切り取ります。保存または投稿として公開する前に Press This から編集/追加を行ってください。

en: Remove Users from Site
ja: サイトからのユーザーの除外

en: You are not allowed to create posts or drafts on this site.
ja: このサイトに投稿または下書きを作成する権限がありません。

en: Custom site deleted message.
ja: サイト削除時のカスタムメッセージ。

en: Custom site suspended message.
ja: ブログ強制停止時の際のカスタムメッセージ。

en: Custom site inactive message.
ja: サイト停止中の際のカスタムメッセージ。

en: No sites found.
ja: サイトは見つかりません。

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using <a href="http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">pingbacks</a>, no other action necessary.
ja: トラックバックはリンクしたことをリンク先に知らせる方法として、レガシーなブログシステムに対して用いられます。ほかの WordPress のサイトにリンクする場合は、リンク先<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments" target="_blank">ピンバック</a>による通知を自動的に受けるので、さらにトラックバックをする必要はありません。

en: You are not allowed to create pages on this site.
ja: このサイトにページを作成する権限がありません。

en: My Site
ja: 参加サイト

en: New WordPress Site
ja: 新しい WordPress サイト

en: You do not have sufficient permissions to update themes for this site.
ja: このサイトのテーマを更新する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to update plugins for this site.
ja: このサイトのプラグインを更新する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to install themes on this site.
ja: このサイトにテーマをインストールする権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to edit templates for this site.
ja: このサイトのテンプレートを編集する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
ja: このサイトのプラグインを有効化する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to install plugins on this site.
ja: このサイトにプラグインをインストールする権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
ja: このサイトのプラグインを停止する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to delete plugins for this site.
ja: このサイトのプラグインを削除する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to add links to this site.
ja: このサイトにリンクを追加する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to edit the links for this site.
ja: このサイトでリンクを編集する権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to export the content of this site.
ja: このサイトのコンテンツをエクスポートする権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions to import content in this site.
ja: このサイトにコンテンツをインポートする権限がありません。

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
ja: WordPress は別のシステムの投稿やコメントこのサイトにインポートできます。作業を始めるには以下からインポート元のシステムを選択してください。

en: You do not have sufficient permissions to edit plugins for this site.
ja: このサイトのプラグインを編集する権限がありません。

en: No items.
ja: 項目はありません。

en: Menu Name
ja: メニューの名前

en: CSS Classes
ja: CSS クラス

en: Navigation Label
ja: ナビゲーションラベル

en: To use a subdomain configuration, you must have a wildcard entry in your DNS. This usually means adding a <code>*</code> hostname record pointing at your web server in your DNS configuration tool.
ja: サブドメインの設定を行うには、DNS にワイルドカードを追加する必要があります。たいていの場合、お使いの Web サーバーに向けた <code>*</code> ホスト名レコードを DNS 設定ツールで追加することになります。

en: The installer attempted to contact a random hostname (<code>%1$s</code>) on your domain.
ja: インストーラーはこのドメイン上のランダムなホスト名 (<code>%1$s</code>) への接続を試みました。

en: Usernames can have only alphanumeric characters, spaces, underscores, hyphens, periods and the @ symbol.
ja: ユーザー名には、半角英数字、スペース、下線、ハイフン、ピリオド、アットマーク (@) が使用できます。

en: The menu item has been successfully deleted.
ja: メニュー項目の削除に成功しました。

en: Try again
ja: もう一度やり直す

en: Please provide a custom field name.
ja: カスタムフィールドの名前を入力してください。

en: Display Options
ja: 表示オプション

en: You have specified these users for removal:
ja: 以下のユーザーの除外が指定されました:

en: User deletion is not allowed from this screen.
ja: この画面からユーザーを削除することはできません。

en: You can&#8217;t delete that user.
ja: このユーザーを削除できません。

en: Confirm Removal
ja: 確認して削除を実行

en: There are no valid users selected for removal.
ja: 除外するユーザーが選択されていません。

en: You can't remove the current user.
ja: 現在のユーザーは削除できません。

en: Other users have been removed.
ja: 他のユーザーを除外しました。

en: %1$s updated successfully.
ja: %1$s の更新に成功しました。

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Hide Details
ja: 詳細を非表示

en: Yes, take me to my profile page
ja: はい、プロフィールページへ移動します。

en: Your chosen password.
ja: 選択したパスワード。

en: No thanks, do not remind me again
ja: いいえ、今後表示しないでください。

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
ja: この項目をゴミ箱から移動する権限がありません。

en: Error in deleting.
ja: 削除中にエラーが発生しました。

en: Error in restoring from Trash.
ja: ゴミ箱からの復元中にエラーが発生しました。

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
ja: この項目をゴミ箱から復元する権限がありません。

en: Error in moving to Trash.
ja: ゴミ箱への移動中にエラーが発生しました。

en: %s comment restored from the Trash | %s comments restored from the Trash
ja[0]: %s件のコメントをゴミ箱から復元しました。

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
ja[0]: %s件のコメントをゴミ箱へ移動しました。

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
ja: この項目をゴミ箱へ移動する権限がありません。

en: The following themes have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Themes&#8221;.
ja: 次のテーマで新しいバージョンが利用できます。更新したいテーマを選択して &#8220;テーマを更新&#8221; をクリックしてください。

en: User has been added to your site.
ja: サイトにユーザーを追加しました。

en: That user is already a member of this site.
ja: そのユーザーはすでにサイトのメンバーとして登録済みです。

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
ja: ユーザーへ招待メールを送信しました。サイトにユーザーを追加するには、確認用 URL のクリックが必要です。

en: The following plugins have new versions available. Check the ones you want to update and then click &#8220;Update Plugins&#8221;.
ja: 次のプラグインに新しいバージョンがあります。更新したいプラグインを選択して &#8220;プラグインを更新&#8221; をクリックしてください。

en: The <code>%1$s</code> setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See http://codex.wordpress.org/Settings_API
ja: 設定 <code>%1$s</code> は登録されていません。未登録設定は非推奨です。http://wpdocs.sourceforge.jp/Settings_API をご覧ください。

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
ja: この操作を行うと背景画像を削除します。変更した設定はすべて失われ、元に戻すことはできません。

en: You did not select an item for editing.
ja: 編集する項目が選択されていません。

en: Only the current theme is available to you. Contact the %s administrator for information about accessing additional themes.
ja: 現在利用中のテーマ以外に利用できるものはありません。他のテーマにアクセスするための情報に関しては、%s 管理者へご連絡ください。

en: Author Template
ja: 作成者テンプレート

en: Visual Editor Stylesheet
ja: ビジュアルエディターのスタイルシート

en: Tag Template
ja: 投稿タグテンプレート

en: Page saved.
ja: 固定ページを保存しました。

en: This plugin is already installed and is up to date
ja: このプラグインは既に最新版がインストール済みです。

en: More information about %s
ja: %s についての詳しい情報...

en: Update Now
ja: いますぐ更新

en: Grant this user super admin privileges for the Network.
ja: このユーザーにネットワークの特権管理者権限を与える。

en: Important:
ja: 重要:

en: This user has super admin privileges.
ja: このユーザーは特権管理者権限を持っています。

en: Remove featured image
ja: アイキャッチ画像を削除

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Update to version %s
ja: バージョン %s に更新

en: You are about to archive the site %s.
ja: サイト %s をアーカイブ化しようとしています。

en: You are about to unspam the site %s.
ja: サイト %s のスパム扱いを解除します。

en: You are about to mark the site %s as spam.
ja: サイト %s をスパムとしてマークします。

en: You are about to delete the site %s.
ja: このサイト %s を削除しようとしています。

en: You are about to unarchive the site %s.
ja: サイト %s のアーカイブ化を解除しようとしています。

en: You cannot modify this Taxonomy.
ja: この分類は編集できません。

en: items
ja: 項目

en: Usernames cannot be changed.
ja: ユーザー名は変更できません。

en: The menu has been successfully deleted.
ja: メニューの削除に成功しました。

en: Your site is asking search engines not to index its content
ja: 検索エンジンにコンテンツをインデックスしないよう求める設定になっています。

en: You do not have sufficient permissions to manage plugins for this site.
ja: このサイトのプラグインを管理する権限がありません。

en: Enter the address here if you want your site homepage <a href="http://codex.wordpress.org/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">to be different from the directory</a> you installed WordPress.
ja: WordPress をインストールした<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Giving_WordPress_Its_Own_Directory">ディレクトリとは別のディレクトリに</a>サイトのホームページを設定する場合、ここにそのアドレスを入力してください。

en: In a few words, explain what this site is about.
ja: このサイトの簡単な説明。

en: Site Visibility
ja: サイトの公開状態

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
ja: 混合オプショングループを削除しました。他の設定グループを使ってください。

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ja: 使用中のテーマが対応している場合はメニューに説明が表示されます。

en: You do not have sufficient permissions to modify unregistered settings for this site.
ja: このサイトの登録されていない設定を編集する権限がありません。

en: There is a pending change of the admin e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
ja: 管理者メールアドレスの <code>%1$s</code> への変更を保留しています。 <a href="%2$s">キャンセル</a>

en: Title Attribute
ja: タイトルの属性

en: Link Target
ja: リンクターゲット

en: CSS Classes (optional)
ja: CSS class (オプション)

en: Save Menu
ja: メニューを保存

en: A password will be automatically generated for you if you leave this blank.
ja: ここを空欄にすると自動的にパスワードを生成します。

en: Password, twice
ja: パスワード。2 回入力してください

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
ja: %1$s テーマを更新中 (%2$d/%3$d)

en: You must provide a domain name.
ja: ドメイン名を入力してください。

en: You must provide a name for your network of sites.
ja: サイトネットワークの名称を入力してください。

en: The network already exists.
ja: ネットワークはすでに作成済みです。

en: You must provide a valid e-mail address.
ja: メールアドレスを入力してください。

en: This resulted in an error message: %s
ja: その結果、このエラーメッセージが返されました: %s

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
ja: サイトを使い続けることはできますが、作成されたサブドメインはアクセスできないようです。もし DNS が正しく設定されているなら、このメッセージは無視してください。

en: Notice:
ja: 注:

en: Get Shortlink
ja: 短縮 URL を取得

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ja: プラグインの更新: %1$s (%2$d/%3$d)

en: The update of %1$s failed.
ja: %1$s のアップグレードに失敗しました。

en: The password you chose during the install.
ja: インストール中に選択したパスワード。

en: User already exists. Password inherited.
ja: ユーザーはすでに存在しています。パスワードを引き継ぎました。

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> は MySQL %2$s 以降を必要とするため、更新を実行できません。現在稼働しているバージョンは %3$s です。

en: WordPress updated successfully
ja: WordPress の更新を完了しました。

en: Update WordPress
ja: WordPress を更新

en: Update Plugins
ja: プラグインを更新

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> は PHP %2$s 以降を必要とするため、更新を実行できません。現在稼働しているバージョンは %3$s です。

en: You cannot update because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> は PHP %2$s 以降、MySQL %3$s 以降を必要とするため、更新を実行できません。現在稼働している PHP のバージョンは %4$s、 MySQL のバージョンは %5$s です。

en: WordPress Updates
ja: WordPress の更新

en: Edit Menu Item
ja: メニュー項目を編集

en: This address is used for admin purposes. If you change this we will send you an e-mail at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
ja: このアドレスは管理のために使用されます。このメールアドレスを変更すると、確認のため新しいアドレス宛にメールを送信します。<strong>新しいアドレスは確認が済むまで有効化されません。</strong>

en: Daylight saving time begins on: <code>%s</code>.
ja: 夏時間は <code>%s</code> に始まります。

en: <strong>%1$s</strong> by <em>%2$s</em> (will also <strong>delete its data</strong>)
ja: <strong>%1$s</strong> - 作者: <em>%2$s</em> (<strong>そのデータも削除します</strong>)

en: You are about to remove the following plugin: | You are about to remove the following plugins:
ja[0]: 次のプラグインを削除しようとしています:

en: Delete Plugin | Delete Plugins
ja[0]: プラグインを削除

en: Are you sure you wish to delete these files and data?
ja: 本当にこれらのファイルとデータを削除しますか ?

en: Yes, Delete these files and data
ja: はい、これらのファイルとデータを削除します

en: Requires <code>%s</code> in <code>wp-config.php</code>.
ja: <code>wp-config.php</code> 内に <code>%s</code> が必要です。

en: Inactive:
ja: 一時停止中:

en: Must-Use <span class="count">(%s)</span> | Must-Use <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 必須 <span class="count">(%s)</span>

en: Go to Dashboard
ja: ダッシュボードへ移動

en: Please enter a valid menu name.
ja: メニュー名を入力してください。

en: Delete Menu
ja: メニューを削除

en: Menu Item
ja: メニュー項目

en: View All
ja: すべて表示

en: Add to Menu
ja: メニューに追加

en: This timezone is currently in daylight saving time.
ja: 現在のこの時間帯は夏時間です。

en: This timezone does not observe daylight saving time.
ja: この時間帯では夏時間を使用していません。

en: Drop-ins <span class="count">(%s)</span> | Drop-ins <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: ドロップイン <span class="count">(%s)</span>

en: Executed before Multisite is loaded.
ja: マルチサイトが読み込まれる前に実行されます。

en: External object cache.
ja: 外部オブジェクトキャッシュ。

en: Custom maintenance message.
ja: メンテナンス中のカスタムメッセージ。

en: Custom install script.
ja: カスタムなインストールスクリプト。

en: Custom database error message.
ja: データベースエラー時のカスタムメッセージ。

en: File is empty. Please upload something more substantial.
ja: ファイルは空です。実体のあるファイルをアップロードしてください。

en: Install %s
ja: %s のインストール

en: Custom database class.
ja: カスタムデータベースクラス。

en: Advanced caching plugin.
ja: 高度なキャッシュプラグイン。

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> は MySQL %2$s 以降を必要とするため、インストールを実行できません。現在稼働しているバージョンは %3$s です。

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> は PHP %2$s 以降を必要とするため、インストールを実行できません。現在稼働しているバージョンは %3$s です。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! Please notify the site administrator.
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> が利用可能です ! サイト管理者に連絡してください。

en: <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> is available! <a href="%2$s">Please update now</a>.
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> が利用可能です ! <a href="%2$s">更新してください</a>。

en: You cannot install because <a href="http://codex.wordpress.org/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
ja: <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Version_%1$s">WordPress %1$s</a> は PHP %2$s 以降、MySQL %3$s 以降を必要とするため、インストールを実行できません。現在稼働している PHP のバージョンは %4$s、 MySQL のバージョンは %5$s です。

en: You are about to activate the site %s
ja: サイト %s を有効化しようとしています。

en: You are about to deactivate the site %s
ja: サイト %s を無効化しようとしています。

en: This comment is currently marked as spam.
ja: このコメントをスパムとしてマークしました。

en: Moderate Comment
ja: コメントをモデレートする

en: This comment is currently approved.
ja: このコメントを承認しました。

en: This comment is already approved.
ja: このコメントは承認済みです。

en: This comment is currently in the Trash.
ja: このコメントは現在ゴミ箱内にあります。

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: This comment is already in the Trash.
ja: このコメントは既にゴミ箱にあります。

en: View Trash
ja: ゴミ箱を表示

en: This comment is already marked as spam.
ja: このコメントは既にスパムとしてマーク済みです。

en: Screen Options
ja: 表示オプション

en: Screen Layout
ja: スクリーンレイアウト

en: Number of Columns:
ja: 列の数:

en: Feature Filter
ja: 特徴フィルター

en: Tan
ja: ベージュ

en: Dark
ja: ダークカラー

en: One Column
ja: 1列

en: Two Columns
ja: 2列

en: Three Columns
ja: 3列

en: Four Columns
ja: 4列

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Features
ja: 機能

en: Custom Colors
ja: カスタムカラー

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: Threaded Comments
ja: スレッドコメント

en: Sticky Post
ja: 固定投稿

en: Subject
ja: 題名

en: Holiday
ja: ホリデー

en: Photoblogging
ja: フォトブログ

en: Seasonal
ja: 季節

en: Find Themes
ja: テーマを検索

en: If you have a theme in a .zip format, you may install it by uploading it here.
ja: ZIP 形式のテーマファイルをお持ちの場合、こちらからアップロードしてインストールできます。

en: Details
ja: 説明

en: Theme Install
ja: テーマのインストール

en: Version: %s
ja: バージョン: %s

en: Unable to locate WordPress theme directory.
ja: WordPress テーマディレクトリが見つかりません。

en: Could not fully remove the theme %s.
ja: テーマ %s を完全に削除できませんでした。

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher and MySQL version %3$s or higher. You are running PHP version %4$s and MySQL version %5$s.
ja: WordPress %1$s は PHP %2$s 以降、MySQL %3$s 以降を必要とするため、更新をインストールできません。現在稼働している PHP のバージョンは %4$s、 MySQL のバージョンは %5$s です。

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires PHP version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ja: WordPress %1$s は PHP %2$s 以降を必要とするため、更新をインストールできません。現在稼働しているバージョンは %3$s です。

en: The update cannot be installed because WordPress %1$s requires MySQL version %2$s or higher. You are running version %3$s.
ja: WordPress %1$s は MySQL %2$s 以降を必要とするため、更新をインストールできません。現在稼働しているバージョンは %3$s です。

en: Verifying the unpacked files&#8230;
ja: 展開したファイルをチェックしています…

en: The update could not be unpacked
ja: アップグレード用ファイルを展開できませんでした

en: Upgrading database&#8230;
ja: データベースをアップグレードしています…

en: You are using a development version (%1$s). Cool! Please <a href="%2$s">stay updated</a>.
ja: お使いの WordPress は開発版 (%1$s) です。すばらしい ! どうぞ<a href="%2$s">最新版を使い続けてください</a>。

en: <a href="%1$s">Get Version %2$s</a>
ja: <a href="%1$s">バージョン %2$s を入手</a>

en: Update to %s
ja: %s に更新

en: Latest
ja: 最新

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
ja: WordPress の自動更新に失敗しました。<a href="%s">再度、更新を行ってみてください</a>。

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
ja: WordPress の自動更新に失敗しました ! サイト管理者にお知らせください。

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
ja: <strong><em>パスワードを確実にメモしてください ! </em></strong>このパスワードは今回のインストール用に<em>ランダム</em>に生成されたものです。

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
ja: WordPress へようこそ。これは最初の投稿です。編集もしくは削除してブログを始めてください !

en: <strong>ERROR</strong>: You entered your new password only once.
ja: <strong>エラー</strong>: 新しいパスワードが1回しか入力されていません。

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password.
ja: <strong>エラー</strong>: パスワードを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter your password twice.
ja: <strong>エラー</strong>: パスワードは2回入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Passwords may not contain the character "\".
ja: <strong>エラー</strong>: パスワードに文字 "\" を含めることはできません。

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter the same password in the two password fields.
ja: <strong>エラー</strong>: パスワードは同じものを2回入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter an e-mail address.
ja: <strong>エラー</strong>: メールアドレスを入力してください。

en: No matching users were found!
ja: 該当のユーザーは見つかりませんでした !

en: WordPress &rsaquo; Installation
ja: WordPress &rsaquo; インストール

en: User Name
ja: ユーザー名

en: User(s) already exists.
ja: ユーザーは既に存在しています。

en: Your E-mail
ja: メールアドレス

en: Double-check your email address before continuing.
ja: 次に進む前にメールアドレスをもう一度確認してください。

en: Install WordPress
ja: WordPress をインストール

en: Insufficient Requirements
ja: 実行環境が要件を満たしていません

en: Welcome to the famous five minute WordPress installation process! You may want to browse the <a href="%s">ReadMe documentation</a> at your leisure. Otherwise, just fill in the information below and you&#8217;ll be on your way to using the most extendable and powerful personal publishing platform in the world.
ja: 5分でできる WordPress の有名なインストールプロセスへようこそ ! <a href="%s">ReadMe</a> はお暇なときにでもお読みください。下記にいくつか情報を入力して、世界で最も拡張的で強力なパーソナルパブリッシングプラットフォームを使用するための準備を始めましょう。

en: Information needed
ja: 必要情報

en: Please provide the following information. Don&#8217;t worry, you can always change these settings later.
ja: 次の情報を入力してください。ご心配なく、これらの情報は後からいつでも変更できます。

en: Success!
ja: 成功しました !

en: WordPress has been installed. Were you expecting more steps? Sorry to disappoint.
ja: WordPress がインストールされました。もっと何か作業をしたかったですか ? がっかりさせてゴメンナサイ。これだけです !

en: Add New Link
ja: 新規リンクの追加

[ctx: link]
en: Add New
ja: 新規追加

en: %s link deleted. | %s links deleted
ja[0]: %s個のリンクを削除しました。

en: Search Links
ja: リンクを検索

en: Visit %s
ja: %s を表示

en: No links found.
ja: リンクは見つかりませんでした。

en: XML error: %1$s at line %2$s
ja: XML エラー: %2$s行目の%1$s

en: Link not found.
ja: リンクが見つかりませんでした。

en: WordPress &rsaquo; Database Repair
ja: WordPress &rsaquo; データベース修復

en: Some database problems could not be repaired. Please copy-and-paste the following list of errors to the <a href="%s">WordPress support forums</a> to get additional assistance.
ja: 修復できないデータベースの問題がありました。以下のエラーをコピー & ペーストして  <a href="%s">WordPress サポートフォーラム</a>で質問してみてください。

en: Repair Database
ja: データベースを修復

en: Repair and Optimize Database
ja: データベースを修復し最適化する

en: Upload New Media
ja: メディアのアップロード

en: You are not allowed to edit this attachment.
ja: この添付ファイルを編集する権限がありません。

en: You attempted to edit an attachment that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 存在しない添付画像を編集しようとしています。削除されたのかもしれません。

en: You can&#8217;t edit this attachment because it is in the Trash. Please move it out of the Trash and try again.
ja: この添付ファイルはゴミ箱に入っているため編集できません。ゴミ箱から移動し、再度お試しください。

en: Media attachment updated.
ja: メディア添付ファイルを更新しました。

en: Update Media
ja: メディアを更新

en: Library
ja: ライブラリ

[ctx: file]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Comments %s
ja: コメント %s

en: Appearance
ja: 外観

en: Installed
ja: インストール済み

[ctx: plugin]
en: Add New
ja: 新規追加

en: Profile
ja: プロフィール

en: Your Profile
ja: あなたのプロフィール

en: Tools
ja: ツール

[ctx: settings screen]
en: General
ja: 一般

en: Writing
ja: 投稿設定

en: Reading
ja: 表示設定

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Permalinks
ja: パーマリンク設定

en: Multisite support is not enabled.
ja: 複数サイトた

en: Domain
ja: ドメイン

en: Last Updated
ja: 最終更新日時

en: Archived
ja: アーカイブ化

en: Mature
ja: 成人向け

en: Deleted
ja: 削除

en: Unarchive
ja: アーカイブ化解除

en: Visit
ja: 表示

en: Never
ja: なし

en: Only showing first 5 users.
ja: 最新5ユーザーのみを表示しています。

en: More
ja: 続き

en: Update Themes
ja: テーマの更新

en: No users found.
ja: お探しのユーザーは見つかりませんでした。

en: Discussion Settings
ja: ディスカッション設定

en: Default article settings
ja: 投稿のデフォルト設定

en: These settings may be overridden for individual articles.
ja: これらの設定は各投稿の設定が優先されます。

en: Other comment settings
ja: 他のコメント設定

en: Comment author must fill out name and e-mail
ja: 名前とメールアドレスの入力を必須にする

en: Users must be registered and logged in to comment
ja: ユーザー登録してログインしたユーザーのみコメントをつけられるようにする

en: Automatically close comments on articles older than %s days
ja: %s日以上前の投稿のコメントフォームを自動的に閉じる

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
ja: コメントを %s 階層までのスレッド (入れ子) 形式にする

en: last
ja: 最後

en: first
ja: 最初

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
ja: 1ページあたり%1$s件のコメントを含む複数ページに分割し、%2$sのページをデフォルトで表示する

en: older
ja: 古い

en: newer
ja: 新しい

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
ja: %s コメントを各ページのトップに表示する

en: E-mail me whenever
ja: 自分宛のメール通知

en: Anyone posts a comment
ja: コメントが投稿されたとき

en: A comment is held for moderation
ja: コメントがモデレーションのために保留されたとき

en: Before a comment appears
ja: コメント表示条件

en: Comment author must have a previously approved comment
ja: すでに承認されたコメントの投稿者のコメントを許可し、それ以外のコメントを承認待ちにする

en: Comment Moderation
ja: コメントモデレーション

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
ja: %s個以上のリンクを含んでいる場合は承認待ちにする (コメントスパムに共通する特徴のひとつに多数のハイパーリンクがあります) 。

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
ja: コメントの内容、名前、URL、メールアドレス、IP に以下の単語のうちいずれかでも含んでいる場合、そのコメントは<a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">モデレーション待ち</a>になります。各単語や IP は改行で区切ってください。単語内に含まれる語句にもマッチします。例: &#8220;press&#8221; は &#8220;WordPress&#8221; にマッチします。

en: Comment Blacklist
ja: コメントブラックリスト

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be marked as spam. One word or IP per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
ja: コメントの内容、名前、URL、メールアドレス、IP に以下の単語のうちいずれかでも含んでいる場合、そのコメントはスパムとしてマークされます。各単語や IP は改行で区切ってください。単語内に含まれる語句にもマッチします。例: &#8220;press&#8221; は &#8220;WordPress&#8221; にマッチします。

en: Avatars
ja: アバター

en: Avatar Display
ja: アバターの表示

en: Show Avatars
ja: アバターを表示する

en: Maximum Rating
ja: 評価による制限

en: G &#8212; Suitable for all audiences
ja: G &#8212; あらゆる人に適切

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
ja: PG &#8212; 不快感を与える恐れ &#8212; 13歳以上の人向き

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
ja: R &#8212; 18歳以上の成人向き

en: X &#8212; Even more mature than above
ja: X &#8212; 最高レベルの制限

en: Default Avatar
ja: デフォルトアバター

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their e-mail address.
ja: 自分のアバターを持っていないユーザーには、汎用ロゴまたはメールアドレスをもとに作成される画像を表示できます。

en: Mystery Man
ja: ミステリーマン

en: Blank
ja: 空白

en: Gravatar Logo
ja: Gravatar ロゴ

en: Identicon (Generated)
ja: Identicon (自動生成)

en: Wavatar (Generated)
ja: Wavatar (自動生成)

en: MonsterID (Generated)
ja: MonsterID (自動生成)

en: General Settings
ja: 一般設定

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
ja: このアドレスは新規ユーザーの通知などサイト管理のために使われます。

en: Membership
ja: メンバーシップ

en: Anyone can register
ja: だれでもユーザー登録ができるようにする

en: New User Default Role
ja: 新規ユーザーのデフォルト権限グループ

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is <code>%s</code>
ja: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> (<a href="http://ja.wikipedia.org/wiki/UTC" title="協定世界時 - Wikipedia">協定世界時</a>): <code>%s</code>

en: Local time is <code>%1$s</code>
ja: 現地時間: <code>%1$s</code>

en: Choose a city in the same timezone as you.
ja: 設定する時間帯と同じ街を選択してください。

en: This timezone is currently in standard time.
ja: 現在のこの時間帯は標準時です。

en: Custom:
ja: カスタム:

en: Week Starts On
ja: 週の始まり

en: Media Settings
ja: メディア設定

en: Image sizes
ja: 画像サイズ

en: Thumbnail size
ja: サムネイルのサイズ

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
ja: サムネイルを実寸法にトリミングする (通常は相対的な縮小によりサムネイルを作ります)

en: Medium size
ja: 中サイズ

en: Max Width
ja: 幅の上限

en: Max Height
ja: 高さの上限

en: Large size
ja: 大サイズ

en: Embeds
ja: 埋め込み

en: Uploading Files
ja: ファイルアップロード

en: Store uploads in this folder
ja: アップロードするファイルの保存場所

en: Default is <code>wp-content/uploads</code>
ja: デフォルトは <code>wp-content/uploads</code>

en: Full URL path to files
ja: ファイルへの完全な URL パス

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
ja: この設定はオプションです。デフォルトでは空にしておいてください。

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
ja: アップロードしたファイルを年月ベースのフォルダに整理

en: Permalink Settings
ja: パーマリンク設定

en: Permalink structure updated. Remove write access on web.config file now!
ja: パーマリンク構造を更新しました。web.config ファイルの書き込みアクセスを削除してください !

en: You should update your .htaccess now.
ja: .htaccess を更新する必要があります。

en: Permalink structure updated.
ja: パーマリンク構造を更新しました。

en: Day and name
ja: 日付と投稿名

en: Month and name
ja: 月と投稿名

en: Numeric
ja: 数字ベース

en: Custom Structure
ja: カスタム構造

en: Optional
ja: オプション

en: Category base
ja: カテゴリーベース

en: Tag base
ja: タグベース

en: If your <code>web.config</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this rule inside of the <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> element in <code>web.config</code> file.
ja: あなたの <code>web.config</code> が<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Changing_File_Permissions">書き込み可能</a>ならこの操作は自動的に行われますが、そうでない場合は <code>web.config</code> ファイルに URL リライトルールを書き込む必要があります。このフィールドをクリックし、<kbd>CTRL + a</kbd> ですべてのコードを選択して、<code>web.config</code> ファイルの <code>/&lt;configuration&gt;/&lt;system.webServer&gt;/&lt;rewrite&gt;/&lt;rules&gt;</code> 要素に挿入してください。

en: If you temporarily make your <code>web.config</code> file writable for us to generate rewrite rules automatically, do not forget to revert the permissions after rule has been saved.
ja: リライトルールを自動的に生成するために <code>web.config</code> ファイルを一時的に書き込み可能にする場合、ルールの保存後に、忘れずに権限を元に戻してください。

en: If the root directory of your site were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so this is the url rewrite rule you should have in your <code>web.config</code> file. Create a new file, called <code>web.config</code> in the root directory of your site. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all. Then insert this code into the <code>web.config</code> file.
ja: サイトのルートディレクトリが<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/ファイルパーミッションの変更">書き込み可能</a>な場合はこの作業を自動に行うことができます。そうでない場合は以下の URL リライトルールを書き込んだ <code>web.config</code> というファイルを作成し、ルートディレクトリに置いてください。以下のフィールド内でクリックし、<kbd>コントロール (Ctrl) + a</kbd> を同時に押せばフィールドの内容をすべてを選択できます。その後、このコードを <code>web.config</code> ファイルに挿入してください。

en: If you temporarily make your site&#8217;s root directory writable for us to generate the <code>web.config</code> file automatically, do not forget to revert the permissions after the file has been created.
ja: <code>web.config</code> ファイルを自動的に生成するため一時的にサイトのルートディレクトリを書き込み可能にした場合、ファイルが作成されたらパーミッションを元に戻すのを忘れないようにしてください。

en: If your <code>.htaccess</code> file were <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">writable</a>, we could do this automatically, but it isn&#8217;t so these are the mod_rewrite rules you should have in your <code>.htaccess</code> file. Click in the field and press <kbd>CTRL + a</kbd> to select all.
ja: <code>.htaccess</code> が<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Changing_File_Permissions">書き込み可能</a>ならこの操作は自動的に行われますが、そうでない場合は <code>.htaccess</code> ファイルに mod_rewrite ルールを書き込む必要があります。以下のフィールドをクリックし、<kbd>CTRL + a</kbd> ですべてのコードを選択してください。

en: Reading Settings
ja: 表示設定

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
ja: <a href="%s">固定ページ</a> (以下を選択)

en: Front page: %s
ja: フロントページ: %s

en: Posts page: %s
ja: 投稿ページ: %s

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
ja: <strong>注意:</strong> 同じページは設定できません !

en: Blog pages show at most
ja: 1ページに表示する最大投稿数

en: posts
ja: 件

en: Syndication feeds show the most recent
ja: RSS/Atom フィードで表示する最新の投稿数

en: For each article in a feed, show
ja: RSS/Atom フィードでの各投稿の表示

en: Full text
ja: 全文を表示

en: Summary
ja: 抜粋のみを表示

en: Encoding for pages and feeds
ja: ページとフィードの文字セット

en: Writing Settings
ja: 投稿設定

en: Formatting
ja: 整形

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
ja: <code>:-)</code> や <code>:-P</code> のような顔文字を画像に変換して表示する

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
ja: 不正にネスト化した XHTML を自動的に修正する

en: Default Post Category
ja: 投稿用カテゴリーの初期設定

en: Default Link Category
ja: リンクカテゴリーの初期設定

en: Post via e-mail
ja: メールでの投稿

en: To post to WordPress by e-mail you must set up a secret e-mail account with POP3 access. Any mail received at this address will be posted, so it&#8217;s a good idea to keep this address very secret. Here are three random strings you could use: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>.
ja: メールを利用して WordPress に投稿するには POP3 アクセスができる秘密のメールアカウントを作成してください。そのアドレスで受信されたすべてのメールが投稿されるので、使用するアドレスは秘密にしておいたほうがいいでしょう。よろしかったら、以下 3 つのランダムな文字列をご利用ください: <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>, <kbd>%s</kbd>

en: Mail Server
ja: メールサーバー

en: Port
ja: ポート

en: Login Name
ja: ログイン名

en: Default Mail Category
ja: メール投稿用カテゴリーの初期設定

en: Update Services
ja: 更新情報サービス

en: When you publish a new post, WordPress automatically notifies the following site update services. For more about this, see <a href="http://codex.wordpress.org/Update_Services">Update Services</a> on the Codex. Separate multiple service <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>s with line breaks.
ja: 新しい投稿を公開すると、WordPress は次のサイト更新情報サービスに自動的に通知します。詳細は Codex の <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Update_Services">Update Services</a> を参照してください。複数の <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> を入力する場合は改行で区切ります。

en: All Settings
ja: すべての設定

en: Edit Plugins
ja: プラグイン編集

en: No such file exists! Double check the name and try again.
ja: そのようなファイルは存在しません ! ファイル名をもう一度確認して試してください。

en: Files of this type are not editable.
ja: この種類のファイルは編集できません。

en: File edited successfully.
ja: ファイルの編集に成功しました。

en: This plugin has been deactivated because your changes resulted in a <strong>fatal error</strong>.
ja: いまの変更が<strong>重大なエラー</strong>を引き起こしたため、このプラグインの使用を停止しました。

en: Editing <strong>%s</strong> (active)
ja: <strong>%s</strong> の編集 (使用中)

en: Browsing <strong>%s</strong> (active)
ja: <strong>%s</strong> の閲覧 (使用中)

en: Editing <strong>%s</strong> (inactive)
ja: <strong>%s</strong> の編集 (停止中)

en: Browsing <strong>%s</strong> (inactive)
ja: <strong>%s</strong> の閲覧 (停止中)

en: Select plugin to edit:
ja: 編集するプラグインを選択:

en: Plugin Files
ja: プラグインファイル

en: Documentation:
ja: 解説:

en: Update File and Attempt to Reactivate
ja: ファイルの更新と再有効化

en: Update File
ja: ファイルを更新

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions">the Codex</a> for more information.
ja: 変更を保存するには事前にこのファイルを書き込み可能にする必要があります。詳しい情報は <a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Changing_File_Permissions">Codex</a> を参照してください。

[ctx: Plugin Installer]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Plugin Installer]
en: Popular
ja: 人気

[ctx: Plugin Installer]
en: Newest
ja: 最新

en: Are you sure you wish to delete these files?
ja: 本当にこれらのファイルを削除しますか ?

en: Yes, Delete these files
ja: はい、これらのファイルを削除します

en: No, Return me to the plugin list
ja: いいえ、プラグイン一覧に戻ります

en: Plugins extend and expand the functionality of WordPress. Once a plugin is installed, you may activate it or deactivate it here.
ja: プラグインは WordPress の機能を拡張します。プラグインディレクトリにファイルをアップロードすれば、このページからそのプラグインの有効化や停止ができます。

en: If something goes wrong with a plugin and you can&#8217;t use WordPress, delete or rename that file in the <code>%s</code> directory and it will be automatically deactivated.
ja: もしプラグインがうまく動作しなくて WordPress が使用できなくなったら、そのプラグインのファイル名を変更するか、もしくは <code>%s</code> ディレクトリから削除してください。そのプラグインは自動的に停止されます。

en: The plugin <code>%s</code> has been <strong>deactivated</strong> due to an error: %s
ja: プラグイン <code>%s</code> はエラーにより<strong>停止</strong>しました。エラー: %s

en: Plugin could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
ja: <strong>重大なエラー</strong>を引き起こしたため、プラグインを有効化できませんでした。

en: Plugin could not be deleted due to an error: %s
ja: エラーのためプラグインの削除に失敗しました: %s

en: The selected plugins have been <strong>deleted</strong>.
ja: 選択されたプラグインを<strong>削除</strong>しました。

en: Plugin <strong>activated</strong>.
ja: プラグインを<strong>有効化</strong>しました。

en: Selected plugins <strong>activated</strong>.
ja: 選択されたプラグインを<strong>有効化</strong>しました。

en: Plugin <strong>deactivated</strong>.
ja: プラグインを<strong>停止</strong>しました。

en: Selected plugins <strong>deactivated</strong>.
ja: 選択されたプラグインを<strong>停止</strong>しました。

en: No out of date plugins were selected.
ja: バージョンの古いプラグインが選択されていません。

en: Deactivate this plugin
ja: このプラグインを停止する

en: Network Deactivate
ja: ネットワークで停止

en: Activate this plugin for all sites in this network
ja: このネットワークのすべてのサイトで、このプラグインを有効化する

en: Network Activate
ja: ネットワークで有効化

en: Open this file in the Plugin Editor
ja: プラグインエディターでこのファイルを表示

en: Delete this plugin
ja: このプラグインを削除

en: Visit plugin site
ja: プラグインのサイトを表示

en: Clear List
ja: リストをクリア

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 使用中 <span class="count">(%s)</span>

en: Recently Active <span class="count">(%s)</span> | Recently Active <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 最近まで使用 <span class="count">(%s)</span>

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 停止中 <span class="count">(%s)</span>

en: No plugins found.
ja: プラグインが見つかりませんでした。

en: You do not appear to have any plugins available at this time.
ja: 現在利用可能なプラグインはないようです。

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ja: 編集しようとした項目はありません。削除されたのかもしれません。

en: You are not allowed to edit this item.
ja: この項目を編集する権限がありません。

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ja: この項目はゴミ箱に入っているため編集できません。元の状態に復元し、再度お試しください。

en: Unknown post type.
ja: 無効な投稿形式。

en: Embed Code
ja: 埋め込むコード

en: Insert Video
ja: 動画の挿入

en: Click to insert.
ja: 画像をクリックして挿入

en: Unable to retrieve images or no images on page.
ja: 画像を取得できない、またはページに画像がありません。

en: click images to select
ja: クリックして画像を選択

en: Add from URL
ja: URL から追加

en: Your post has been saved.
ja: 投稿を保存しました。

en: View post
ja: 投稿を表示

en: Close Window
ja: ウインドウを閉じる

en: Insert an Image
ja: 画像の挿入

en: Embed a Video
ja: 動画のコードを埋め込む

en: via
ja: 引用元:

en: Compare Revisions of &#8220;%1$s&#8221;
ja: &#8220;%1$s&#8221; のリビジョン比較

en: Tags:
ja: タグ:

en: Edit Themes
ja: テーマの編集

en: The requested theme does not exist.
ja: 選択したテーマはありません。

en: Select theme to edit:
ja: 編集するテーマを選択:

en: Templates
ja: テンプレート

en: Oops, no such file exists! Double check the name and try again, merci.
ja: そのようなファイルは存在しません ! ファイル名をもう一度確認して試してください。

[ctx: Theme Installer]
en: Featured
ja: おすすめ

[ctx: Theme Installer]
en: Newest
ja: 最新

[ctx: Theme Installer]
en: Recently Updated
ja: 最近の更新

en: New theme activated. <a href="%s">Visit site</a>
ja: 新しいテーマを有効化しました。<a href="%s">サイトを表示する</a>

en: Theme deleted.
ja: テーマを削除しました。

en: Current Theme
ja: 現在のテーマ

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: このテーマ '%s' を削除しようとしています。
     'キャンセル' で中止、'OK' で削除します。

en: Broken Themes
ja: 壊れているテーマ

en: Press This is a bookmarklet: a little app that runs in your browser and lets you grab bits of the web.
ja: Press This はブックマークレットです。ブラウザ上で動作する小さなアプリを使ってウェブ上の様々なデータを取り込むことができます。

en: Drag-and-drop the following link to your bookmarks bar or right click it and add it to your favorites for a posting shortcut.
ja: 次のリンクをブックマークバーあるいは右クリックでお気に入りに追加しておけば投稿ブックマークレットとして使えます。

en: Download nightly build
ja: ナイトリービルドをダウンロード

en: Download %s
ja: %s をダウンロード

en: Hide this update
ja: この変更を非表示にする

en: Bring back this update
ja: この更新を元に戻す

en: This localized version contains both the translation and various other localization fixes. You can skip upgrading if you want to keep your current translation.
ja: このローカライズ版には翻訳ファイルといくつかのローカライズ用の修正が含まれています。現在使用中の翻訳をそのまま使用したい場合は、アップグレードをスキップしてもかまいません。

en: Show hidden updates
ja: 非表示の更新を表示する

en: Hide hidden updates
ja: 非表示の更新を隠す

en: Compatibility with WordPress %1$s: 100%% (according to its author)
ja: WordPress %1$s との互換性: 100%% (作者による評価)

en: Compatibility with WordPress %1$s: %2$d%% (%3$d "works" votes out of %4$d total)
ja: WordPress %1$s との互換性: %2$d%% (%4$d 人中 %3$d 人が「動く」と回答)

en: Compatibility with WordPress %1$s: Unknown
ja: WordPress %1$s との互換性: 不明

en: Installation Failed
ja: インストール失敗

en: Plugin Reactivation
ja: プラグインの再有効化

en: Plugin reactivated successfully.
ja: プラグインの再有効化に成功しました。

en: Plugin failed to reactivate due to a fatal error.
ja: 重大なエラーによりプラグインの再有効化に失敗しました。

en: Installing Plugin: %s
ja: インストールしているプラグイン: %s

en: Upload Plugin
ja: プラグインのアップロード

en: Installing Plugin from uploaded file: %s
ja: アップロードしたファイル %s からプラグインをインストールしています

en: Installing Theme: %s
ja: インストールしているテーマ: %s

en: Upload Theme
ja: テーマのアップロード

en: Installing Theme from uploaded file: %s
ja: アップロードしたファイル %s からテーマをインストールしています

en: Your WordPress database is already up-to-date!
ja: この WordPress のデータベースはすでに最新のものです !

en: %s queries
ja: %s クエリー

en: %s seconds
ja: %s秒

en: You are not allowed to scan for lost attachments.
ja: 投稿に使われていないメディアファイルをスキャンする権限がありません。

en: You are not allowed to move this post to the trash.
ja: この投稿をゴミ箱へ移動する権限がありません。

en: You are not allowed to move this post out of the trash.
ja: この投稿をゴミ箱から復元する権限がありません。

en: You are not allowed to delete this post.
ja: この投稿を削除する権限がありません。

en: Reattached %d attachment. | Reattached %d attachments.
ja[0]: %d点を再添付しました。

en: Media attachment permanently deleted. | %d media attachments permanently deleted.
ja[0]: %d点のメディアファイルを完全に削除しました。

en: Media attachment moved to the trash. | %d media attachments moved to the trash.
ja[0]: %d点のメディアファイルをゴミ箱へ移動しました。

en: Media attachment restored from the trash. | %d media attachments restored from the trash.
ja[0]: %d点のメディアファイルをゴミ箱から復元しました。

en: Media permanently deleted.
ja: メディアファイルを完全に削除しました。

en: Error saving media attachment.
ja: 添付メディアの保存の際にエラーが発生しました。

en: Media moved to the trash.
ja: メディアをゴミ箱へ移動しました。

en: Media restored from the trash.
ja: メディアをゴミ箱から復元しました。

[ctx: uploaded files]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

[ctx: detached files]
en: Unattached <span class="count">(%s)</span> | Unattached <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 未使用 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: uploaded files]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: ゴミ箱 <span class="count">(%s)</span>

en: Attach to a post
ja: 投稿に添付

en: Scan for lost attachments
ja: 投稿に使われていないメディアファイルをスキャン

en: Edit User
ja: ユーザーの編集

en: Use https
ja: https を使用する

en: Always use https when visiting the admin
ja: 管理画面にアクセスする際、常に HTTPS を利用する

en: You do not have permission to edit this user.
ja: このユーザーを編集する権限がありません。

en: User updated.
ja: ユーザーを更新しました。

en: Personal Options
ja: 個人設定

en: Visual Editor
ja: ビジュアルエディター

en: Disable the visual editor when writing
ja: ビジュアルリッチエディターを使用しない

en: Admin Color Scheme
ja: 管理画面の配色

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
ja: コメントモデレーション用のキーボードショートカットを有効にする。

en: First Name
ja: 名

en: Last Name
ja: 姓

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Display name publicly as
ja: ブログ上の表示名

en: Contact Info
ja: 連絡先情報

en: About Yourself
ja: あなたについて

en: About the user
ja: ユーザーについて

en: Biographical Info
ja: プロフィール情報

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
ja: プロフィールに添える簡単な自己紹介を書き入れてみましょう。この情報はテンプレートを編集すればサイトに表示できます。

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: If you would like to change the password type a new one. Otherwise leave this blank.
ja: パスワードを変更する場合は新しいパスワードを入力し、変更しない場合は空のままにしておいてください。

en: Type your new password again.
ja: もう一度新しいパスワードを入力してください。

en: Additional Capabilities
ja: 追加機能

en: Update Profile
ja: プロフィールを更新

en: Update User
ja: ユーザーを更新

en: [%s] Joining confirmation
ja: [%s] 参加確認

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
ja: 新規ユーザーへ招待メールを送信しました。確認用の URL がクリックされ次第、アカウントが作成されます。

en: Send Password?
ja: パスワードを送信しますか ?

en: Send this password to the new user by email.
ja: 新規ユーザーにこのパスワードをメールで送信する。

en: Skip Confirmation Email
ja: 確認メールを省略

en: You can&#8217;t edit that user.
ja: このユーザーを編集する権限がありません。

en: You can&#8217;t delete users.
ja: ユーザーを削除する権限がありません。

en: Delete Users
ja: ユーザーの削除

en: There are no valid users selected for deletion.
ja: 削除できるユーザーが選択されていません。

en: New user created.
ja: 新規ユーザーを作成しました。

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
ja: 現行のユーザーにはユーザーを編集する権限がありません。

en: Other user roles have been changed.
ja: 他のユーザーの権限グループを変更しました。

en: You can&#8217;t delete the current user.
ja: このユーザーを削除する権限がありません。

en: Other users have been deleted.
ja: 他のユーザーを削除しました。

en: %1$s <span class="count">(%2$s)</span>
ja: %1$s <span class="count">(%2$s 名)</span>

en: Change role to&hellip;
ja: 権限グループを変更&hellip;

en: Change
ja: 変更

en: Inactive Widgets
ja: 使用停止中のウィジェット

en: The theme you are currently using isn&#8217;t widget-aware, meaning that it has no sidebars that you are able to change. For information on making your theme widget-aware, please <a href="http://codex.wordpress.org/Widgetizing_Themes">follow these instructions</a>.
ja: 現在使用中のテーマはウィジェットに対応していないため、このままではサイドバーの変更はできません。ウィジェットに対応するようにテーマを修正するには<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Widgetizing_Themes">こちらの解説を参照してください</a>。

en: Widget %s
ja: ウィジェット %s

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
ja: このウィジェットを使用するサイドバーと、そのサイドバー内でのウィジェットの位置を選択してください。

en: Position
ja: 位置

en: Save Widget
ja: ウィジェットを保存

en: Changes saved.
ja: 変更を保存しました。

en: Error while saving.
ja: 保存中にエラー発生。

en: Error in displaying the widget settings form.
ja: ウィジェット設定フォーム表示のエラー。

en: Available Widgets
ja: 利用できるウィジェット

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
ja: ウィジェットをここにドラッグすると、設定を維持したままウェブサイトから取り除かれます。

en: Categories:
ja: カテゴリー:

en: Permanently Delete Comment
ja: コメントを完全に削除する

en: You are about to approve the following comment:
ja: このコメントを承認しようとしています:

en: Approve Comment
ja: コメントを承認する

en: Unknown action.
ja: 不明なアクションです。

en: Custom Background
ja: カスタム背景

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
ja: 背景を更新しました。<a href="%s">サイトを表示</a>して確認してください。

en: Choose an image from your computer:
ja: 自分のコンピューターから画像を選択:

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Custom Header
ja: カスタムヘッダー

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
ja: ヘッダーを更新しました。<a href="%s">サイトを表示</a>して、確認してください。

en: Image Processing Error
ja: 画像処理エラー

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
ja: ヘッダーとして使用したい部分を画像から選択してください。

en: You do not have permission to customize headers.
ja: ヘッダーを変更する権限がありません。

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; を編集する

en: View &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; を表示

en: Unpublished
ja: 未公開

en: Y/m/d g:i:s A
ja: Y年n月j日 g:i:s a

en: %s from now
ja: %s後

en: (Unattached)
ja: (未使用)

en: Attach
ja: 投稿に添付

en: %s pending
ja: %s件の承認待ち

en: No media attachments found.
ja: 添付メディアファイルは見つかりませんでした。

en: %s comment approved | %s comments approved
ja[0]: %s件のコメントを承認しました。

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
ja[0]: %s件のコメントをスパムとしてマークしました。

en: %s comment restored from the spam | %s comments restored from the spam
ja[0]: %s件のコメントに対しスパム判定を解除しました。

en: %s comment permanently deleted | %s comments permanently deleted
ja[0]: %s件のコメントを完全に削除しました。

[ctx: comments]
en: All | All
ja[0]: すべて

en: Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span> | Pending <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>
ja[0]: 承認待ち <span class="count">(<span class="pending-count">%s</span>)</span>

en: Approved | Approved
ja[0]: 承認済み

en: Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span> | Spam <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>
ja[0]: スパム <span class="count">(<span class="spam-count">%s</span>)</span>

en: Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span> | Trash <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>
ja[0]: ゴミ箱 <span class="count">(<span class="trash-count">%s</span>)</span>

en: Search Comments
ja: コメントを検索

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
ja:  %s&#8211;%s件 (%s件中) を表示中

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Unapprove
ja: 承認しない

en: Approve
ja: 承認する

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: Pings
ja: トラックバック/ピンバック

en: Filter
ja: 絞り込み検索

en: Empty Spam
ja: スパムをすべて削除

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: No comments found.
ja: コメントはありません。

en: Post updated. <a href="%s">View post</a>
ja: 投稿を更新しました。<a href="%s">投稿を表示する</a>

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドを更新しました。

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドを削除しました。

en: Post updated.
ja: 投稿を更新しました。

en: Post restored to revision from %s
ja: リビジョン %s から投稿を復元しました。

en: Post published. <a href="%s">View post</a>
ja: 投稿を公開しました。<a href="%s">投稿を表示する</a>

en: Post saved.
ja: 投稿を保存しました。

en: Post submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
ja: 投稿を作成しました。<a target="_blank" href="%s">投稿をプレビュー</a>

en: Post scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview post</a>
ja: 投稿を<strong>%1$s</strong>に公開するよう予約しました。<a target="_blank" href="%2$s">投稿をプレビュー</a>

en: M j, Y @ G:i
ja: Y年n月j日 @ G:i

en: Post draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview post</a>
ja: 投稿の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">投稿をプレビュー</a>

en: Page updated. <a href="%s">View page</a>
ja: 固定ページを更新しました。<a href="%s">固定ページを表示する</a>

en: Page updated.
ja: 固定ページを更新しました。

en: Page restored to revision from %s
ja: リビジョン %s から固定ページを復元しました。

en: Page published. <a href="%s">View page</a>
ja: 固定ページを公開しました。<a href="%s">固定ページを表示する</a>

en: Page submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
ja: 固定ページを作成しました。<a target="_blank" href="%s">固定ページをプレビュー</a>

en: Page scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview page</a>
ja: 固定ページを<strong>%1$s</strong>に公開するよう予約しました。<a target="_blank" href="%2$s">固定ページをプレビュー</a>

en: Page draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview page</a>
ja: 固定ページの下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">プレビュー</a>

en: Send Trackbacks
ja: トラックバック送信

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Discussion
ja: ディスカッション

en: Slug
ja: スラッグ

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
ja: 最後の編集: %2$s %3$s - %1$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
ja: 最後の編集: %1$s %2$s

en: View Comment
ja: コメントを表示

en: Submitted on: <b>%1$s</b>
ja: 投稿日: <b>%1$s</b>

en: Update Comment
ja: コメントを更新

en: Name:
ja: 名前:

en: E-mail (%s):
ja: メールアドレス (%s):

en: send e-mail
ja: メールを送信

en: E-mail:
ja: メールアドレス:

en: visit site
ja: サイトを表示

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
ja: &#8220;スラッグ&#8221; は URL に適した形式の名前です。通常はすべて半角小文字で、英数字とハイフンのみが使われます。

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
ja: この説明はデフォルトではあまり重要な意味を持ちませんが、これを表示するテーマも中にはあります。

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
ja: <a href="%s">リンク</a> / リンクを編集

en: Update Link
ja: リンクを更新

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
ja: <a href="%s">リンク</a> / リンクの追加

en: Link Relationship (XFN)
ja: 自分とリンク先の関係/間柄 (XFN)

en: Link added.
ja: リンクを追加しました。

en: Example: Nifty blogging software
ja: 例: すばらしいブログソフトウェア

en: Web Address
ja: ウェブアドレス

en: Example: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; don&#8217;t forget the <code>http://</code>
ja: 例: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; <code>http://</code> を忘れずに

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
ja: この説明はブログロールのリンクをマウスオーバーしたときに表示されます。リンクの下に表示される場合もあります。

en: The name is how it appears on your site.
ja: サイト上に表示される名前です。

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
ja: タグとは異なり、カテゴリーは階層構造を持つことができます。たとえば、ジャズというカテゴリーの下にビバップやビッグバンドという子カテゴリーを作る、といったようなことです。これはオプションです。

en: Item added.
ja: 項目を追加しました。

en: Item deleted.
ja: 項目を削除しました。

en: Item updated.
ja: 項目を更新しました。

en: Item not added.
ja: 項目を追加できませんでした。

en: Items deleted.
ja: 項目を削除しました。

en: <strong>Note:</strong><br />Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the category <strong>%s</strong>.
ja: <strong>メモ: </strong><br />カテゴリーを削除しても、そのカテゴリー内の投稿は削除されません。その代わり、削除したカテゴリーだけに属していた投稿は <strong>%s</strong> カテゴリーに移動されます。

en: You are not allowed to delete this item.
ja: この項目を削除する権限がありません。

en: %s post updated. | %s posts updated.
ja[0]: %s件の投稿を更新しました。

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 所有 <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: すべて <span class="count">(%s)</span>

en: View all categories
ja: カテゴリー指定なし

en: List View
ja: 一覧表示

en: Excerpt View
ja: 抜粋表示

en: Export
ja: エクスポート

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
ja: 下のボタンをクリックすると、WordPress がローカルに保存するための XML ファイルを作成します。

en: This format, which we call WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
ja: WordPress eXtended RSS もしくは WXR と呼んでいるこのフォーマットには、投稿、固定ページ、コメント、カスタムフィールド、カテゴリー、タグが含まれます。

en: Download Export File
ja: エクスポートファイルをダウンロード

en: No importers are available.
ja: 使用できるインポートツールがありません。

en: Continue
ja: 続ける

en: Posts
ja: 投稿

en: Movable Type and TypePad
ja: Movable Type と TypePad

en: Blogroll
ja: ブログロール

en: Could not update link in the database
ja: データベース内のリンクを更新できませんでした。

en: Could not insert link into the database
ja: データベースにリンクを追加できませんでした。

en: Changing to %s
ja: %s に変更しています

en: Found %s
ja: %s が見つかりました

en: The ftp PHP extension is not available
ja: PHP の ftp 拡張機能が使用できません

en: FTP hostname is required
ja: FTP のホスト名は必須です

en: FTP username is required
ja: FTP のユーザー名は必須です

en: FTP password is required
ja: FTP のパスワードは必須です

en: Failed to connect to FTP Server %1$s:%2$s
ja: FTP サーバー %1$s:%2$s への接続に失敗しました

en: Username/Password incorrect for %s
ja: %s のユーザー名/パスワードが正しくありません

en: The ssh2 PHP extension is not available
ja: PHP の SSH2 拡張機能が使用できません

en: The ssh2 PHP extension is available, however, we require the PHP5 function <code>stream_get_contents()</code>
ja: PHP の SSH2 拡張機能は利用可能ですが、PHP 5 の関数 <code>stream_get_contents()</code> が必要です。

en: SSH2 hostname is required
ja: SSH2 ホスト名は必須です

en: SSH2 username is required
ja: SSH2 ユーザー名は必須です

en: SSH2 password is required
ja: SSH2 パスワードは必須です

en: Failed to connect to SSH2 Server %1$s:%2$s
ja: SSH2 サーバー %1$s:%2$s への接続に失敗しました

en: Public and Private keys incorrect for %s
ja: %s の公開鍵と秘密鍵が正しくありません

en: Unable to perform command: %s
ja: コマンド %s を実行できません

en: Invalid Data provided.
ja: 無効なデータです。

en: Could not access filesystem.
ja: ファイルシステムにアクセスできませんでした。

en: Filesystem error.
ja: ファイルシステムのエラー。

en: Unable to locate WordPress Root directory.
ja: WordPress のルートディレクトリが見つかりません。

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
ja: wp-content ディレクトリが見つかりません。

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
ja: WordPress プラグインディレクトリが見つかりません。

en: Unable to locate WordPress Theme directory.
ja: WordPress テーマディレクトリが見つかりません。

en: Unable to locate needed folder (%s).
ja: 必要なフォルダ (%s) が見つかりません。

en: Download failed.
ja: ダウンロードに失敗しました。

en: Installing the latest version&#8230;
ja: 最新のバージョンをインストールしています…

en: Destination folder already exists.
ja: 目的のフォルダはすでに存在しています。

en: Could not create directory.
ja: ディレクトリを作成できませんでした。

en: Incompatible Archive.
ja: 互換性のないアーカイブ。

en: Enabling Maintenance mode&#8230;
ja: メンテナンスモードを有効にします…

en: Disabling Maintenance mode&#8230;
ja: メンテナンスモードを無効にします…

en: The plugin is at the latest version.
ja: プラグインは最新のバージョンです。

en: Downloading update from <span class="code">%s</span>&#8230;
ja: <span class="code">%s</span> から更新をダウンロードしています&#8230;

en: Unpacking the update&#8230;
ja: 更新を展開しています…

en: Removing the old version of the plugin&#8230;
ja: プラグインの古いバージョンを削除しています…

en: Could not remove the old plugin.
ja: 古いプラグインを削除できませんでした。

en: Install package not available.
ja: インストールパッケージがありません。

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
ja: <span class="code">%s</span> からインストールパッケージをダウンロードしています…

en: Unpacking the package&#8230;
ja: パッケージを展開しています…

en: Installing the plugin&#8230;
ja: プラグインをインストールしています…

en: Plugin install failed.
ja: プラグインのインストールに失敗しました。

en: Plugin installed successfully.
ja: プラグインのインストールが完了しました。

en: The theme is at the latest version.
ja: テーマは最新のバージョンです。

en: Removing the old version of the theme&#8230;
ja: 旧バージョンのテーマを削除しています…

en: Could not remove the old theme.
ja: 旧バージョンのテーマを削除できませんでした。

en: Installing the theme&#8230;
ja: テーマをインストールしています…

en: Theme install failed.
ja: テーマのインストールに失敗しました。

en: Theme installed successfully.
ja: テーマのインストールが完了しました。

en: WordPress is at the latest version.
ja: WordPress は最新のバージョンです。

en: Could not copy files.
ja: ファイルをコピーできませんでした。

en: Activate this plugin
ja: このプラグインを有効化する

en: Activate Plugin
ja: プラグインを有効化

en: Return to Plugins page
ja: プラグインページへ戻る

en: Successfully installed the plugin <strong>%s %s</strong>.
ja: プラグイン <strong>%s %s</strong> のインストールが完了しました。

en: Return to Plugin Installer
ja: プラグインインストーラに戻る

en: Successfully installed the theme <strong>%1$s %2$s</strong>.
ja: テーマ <strong>%1$s %2$s</strong> のインストールが完了しました。

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; をプレビュー

en: Activate &#8220;%s&#8221;
ja: &#8220;%s&#8221; を有効化

en: Return to Theme Installer
ja: テーマインストーラーへ戻る

en: Themes page
ja: テーマのページ

en: Return to Themes page
ja: テーマのページに戻る

en: Please select a file
ja: ファイルを選択してください

en: The uploaded file could not be moved to %s.
ja: アップロードしたファイルを%sに移動できませんでした。

en: Right Now
ja: 現在の状況

en: http://planet.wordpress.org/
ja: http://ja.forums.wordpress.org/

en: http://planet.wordpress.org/feed/
ja: http://ja.forums.wordpress.org/rss.php

en: Other WordPress News
ja: WordPress フォーラム

en: View all
ja: すべて表示

en: Configure
ja: 設定

en: Submit for Review
ja: レビュー待ちとして送信

en: Approve this comment
ja: このコメントを承認

en: Unapprove this comment
ja: このコメントを承認しない

en: Reply to this comment
ja: このコメントに返信する

en: Mark this comment as spam
ja: このコメントをスパムとしてマーク

[ctx: verb]
en: Spam
ja: スパム

en: Move this comment to the trash
ja: コメントをゴミ箱へ移動

[ctx: verb]
en: Trash
ja: ゴミ箱

en: From %1$s on %2$s%3$s
ja: %2$s に %1$s より %3$s

en: [Pending]
ja: [承認待ち]

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s
ja: %2$s への %1$s

en: Loading&#8230;
ja: 読み込み中&#8230;

en: This widget requires JavaScript.
ja: このウィジェットには JavaScript が必要です。

en: Main Index Template
ja: メインインデックスのテンプレート

en: RTL Stylesheet
ja: RTL スタイルシート

en: Popup Comments
ja: ポップアップコメント

en: Footer
ja: フッター

en: Category Template
ja: カテゴリーテンプレート

en: Page Template
ja: 固定ページテンプレート

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Search Form
ja: 検索フォーム

en: Single Post
ja: 単一記事の投稿

en: 404 Template
ja: 404 テンプレート

en: Links Template
ja: リンクテンプレート

en: Theme Functions
ja: テーマのための関数

en: Attachment Template
ja: 添付ファイルテンプレート

en: Image Attachment Template
ja: 画像添付テンプレート

en: Video Attachment Template
ja: 動画添付テンプレート

en: Audio Attachment Template
ja: 音声添付テンプレート

en: Application Attachment Template
ja: アプリケーション添付テンプレート

en: my-hacks.php (legacy hacks support)
ja: my-hacks.php (レガシーハックに対応)

en: .htaccess (for rewrite rules )
ja: .htaccess (rewrite ルール用)

en: Comments Template
ja: コメントテンプレート

en: Popup Comments Template
ja: ポップアップコメントのテンプレート

en: The uploaded file exceeds the <code>upload_max_filesize</code> directive in <code>php.ini</code>.
ja: アップロードしようとしたファイルは <code>php.ini</code> の <code>upload_max_filesize</code> で指定されているサイズを超えています。

en: The uploaded file exceeds the <em>MAX_FILE_SIZE</em> directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードしようとしたファイルは HTML フォームの <em>MAX_FILE_SIZE</em> で指定されているサイズを超えています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: 部分的にしかアップロードできませんでした。

en: No file was uploaded.
ja: ファイルをアップロードできませんでした。

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダが見つかりません。

en: Failed to write file to disk.
ja: ディスクへのファイルの書き込みに失敗しました。

en: File upload stopped by extension.
ja: 拡張モジュールによってファイルアップロードが停止しました。

en: Invalid form submission.
ja: フォームの送信が正しくありません。

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ja: ファイルが空のようです。中身のあるファイルをアップロードしてください。このエラーは php.ini ファイルでアップロードができない設定になっているか、post_max_size が upload_max_filesize よりも小さく設定されているために発生している可能性もあります。

en: Specified file failed upload test.
ja: 指定したファイルのアップロードテストに失敗しました。

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini.
ja: ファイルが空です。実体のあるファイルをアップロードしてください。また、このエラーは php.ini でアップロードが無効になっている場合に発生することもあります。

en: Specified file does not exist.
ja: 指定されたファイルは存在しません。

en: Invalid URL Provided.
ja: 無効な URL です。

en: Could not create Temporary file.
ja: 一時ファイルを作成できませんでした

en: Could not retrieve file from archive.
ja: アーカイブからファイルを取得できません。

en: Could not extract file from archive.
ja: アーカイブからファイルを展開できません。

en: Could not copy file.
ja: ファイルをコピーできませんでした。

en: Empty archive.
ja: 空のアーカイブ

en: Connection Information
ja: 接続情報

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Authentication Keys
ja: 認証キー

en: Public Key:
ja: 公開鍵:

en: Private Key:
ja: 秘密鍵:

en: Enter the location on the server where the keys are located. If a passphrase is needed, enter that in the password field above.
ja: サーバー上の鍵の場所を入力してください。パスフレーズが必要な場合は上のパスワード欄に入力してください。

en: Connection Type
ja: 接続形式

en: Proceed
ja: 開始

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
ja: 画像のデータが存在しません。再度アップロードしてください。

en: Crop
ja: トリミング

en: Rotate counter-clockwise
ja: 反時計回りに回転

en: Rotate clockwise
ja: 時計回りに回転

en: Flip vertically
ja: 垂直方向に反転

en: Flip horizontally
ja: 水平方向に反転

en: Scale Image
ja: 画像縮尺の変更

en: Original dimensions %s
ja: 元のサイズ: %s

en: Restore Original Image
ja: 元の画像を復元

en: Discard any changes and restore the original image.
ja: 変更を中止し、元の画像に戻します。

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
ja: 先に編集された画像のコピーは削除されません。

en: Restore image
ja: 画像を復元

en: Image Crop
ja: 画像のトリミング

en: Crop Aspect Ratio
ja: トリミング時の縦横比

en: Crop Selection
ja: 選択した部分を切り抜く

en: Aspect ratio:
ja: 縦横比:

en: Selection:
ja: 選択範囲:

en: Thumbnail Settings
ja: サムネイル設定

en: Current thumbnail
ja: 現在のサムネイル画像

en: Apply changes to:
ja: 変更を適用:

en: All image sizes
ja: すべての画像サイズ

en: All sizes except thumbnail
ja: サムネイル以外の全サイズ

en: Cannot load image metadata.
ja: 画像のメタデータを読み込むことができません。

en: Cannot save image metadata.
ja: 画像のメタデータを保存できません。

en: Image metadata is inconsistent.
ja: 画像のメタデータが不整合です。

en: Image restored successfully.
ja: 画像の復元に成功しました。

en: Unable to create new image.
ja: 新しい画像を作成できませんでした。

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
ja: 拡大縮小した画像を保存する際にエラーが発生しました。ページを再読み込みしてもう一度お試しください。

en: Nothing to save, the image has not changed.
ja: 保存するものがありません。画像は変更されませんでした。

en: Unable to save the image.
ja: 画像を保存できませんでした。

en: Image saved
ja: 画像を保存しました

en: From Computer
ja: コンピューターから

en: From URL
ja: URL から

en: Gallery
ja: ギャラリー

en: Gallery (%s)
ja: ギャラリー (%s)

en: Uploads
ja: アップロード

en: File URL
ja: ファイルの URL

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
ja: 画像の代替テキスト 例:&#8220;The Mona Lisa&#8221;

en: Empty Title filled from filename.
ja: タイトルが空のため、ファイル名を使って補完しました。

en: Order
ja: 順序

en: Location of the uploaded file.
ja: アップロードされたファイルの場所。

en: Show
ja: 表示する

en: Hide
ja: 隠す

en: File name:
ja: ファイル名:

en: File type:
ja: ファイル形式:

en: Upload date:
ja: アップロード日:

en: Dimensions:
ja: サイズ:

en: Insert into Post
ja: 投稿に挿入

en: You are about to delete <strong>%s</strong>.
ja: <strong>%s</strong> を削除しようとしています。

en: Add media files from your computer
ja: 自分のコンピューターからメディアファイルを追加

en: Save all changes
ja: すべての変更を保存

en: All Tabs:
ja: すべてのタブ:

en: Sort Order:
ja: ソート順:

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Link thumbnails to:
ja: サムネイルのリンク先:

en: Image File
ja: 画像ファイル

en: Order images by:
ja: 画像の順序:

en: Menu order
ja: メニューの順序

en: Date/Time
ja: 日付/時間

en: Random
ja: ランダム

en: Order:
ja: 順序:

en: Gallery columns:
ja: ギャラリーの列数:

en: Update gallery settings
ja: ギャラリー設定を更新

en: Search Media
ja: メディアを検索

en: All Types
ja: すべてのタイプ

en: Filter &#187;
ja: フィルター &#187;

en: Image Caption
ja: 画像のキャプション

en: Link Image To:
ja: 画像のリンク先:

en: Link to image
ja: 画像へのリンク

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
ja: リンクテキスト 例: &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;

en: Preview Changes
ja: 変更をプレビュー

en: Status:
ja: ステータス:

en: Visibility:
ja: 公開状態:

en: Password protected
ja: パスワード保護

en: Stick this post to the front page
ja: この投稿を先頭に固定表示

en: Scheduled for: <b>%1$s</b>
ja: 公開予定日時: <b>%1$s</b>

en: Published on: <b>%1$s</b>
ja: 公開日時: <b>%1$s</b>

en: Publish <b>immediately</b>
ja: <b>すぐに</b>公開する

en: Schedule for: <b>%1$s</b>
ja: 公開予定日時: <b>%1$s</b>

en: Publish on: <b>%1$s</b>
ja: 公開日時: <b>%1$s</b>

en: Most Used
ja: よく使うもの

en: + Add New Category
ja: + 新規カテゴリー追加

en: New category name
ja: 新規カテゴリー名

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="http://codex.wordpress.org/Excerpt" target="_blank">Learn more about manual excerpts.</a>
ja: 抜粋は投稿内容から自分で作成する要約で、テーマの中で使用できます (オプション)。<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Template_Tags/the_excerpt" target="_blank">詳しくは解説ページ</a>をご覧ください。

en: Already pinged:
ja: 送信済みトラックバック/ピンバック:

en: Send trackbacks to:
ja: トラックバック送信先:

en: Separate multiple URLs with spaces
ja: 複数送信の場合は URL を半角スペースで区切る

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="http://codex.wordpress.org/Using_Custom_Fields" target="_blank">use in your theme</a>.
ja: カスタムフィールドは投稿に特別なメタデータを追加するために使うものです。追加されたカスタムフィールドは<a href="http://wpdocs.sourceforge.jp/Using_Custom_Fields" target="_blank">テーマの中で利用</a>できます。

en: Allow <a href="%s" target="_blank">trackbacks and pingbacks</a> on this page.
ja: このページで <a href="%s" target="_blank">トラックバックとピンバック</a>を許可する。

en: http://codex.wordpress.org/Introduction_to_Blogging#Managing_Comments
ja: http://wpdocs.sourceforge.jp/%E3%83%96%E3%83%AD%E3%82%B0%E5%85%A5%E9%96%80#.E3.82.B3.E3.83.A1.E3.83.B3.E3.83.88.E7.AE.A1.E7.90.86

en: Show comments
ja: コメントを表示

en: Parent
ja: 親

en: Main Page (no parent)
ja: メインページ (親ページなし)

en: Default Template
ja: デフォルトテンプレート

en: Visit Link
ja: リンクを表示

en: Keep this link private
ja: このリンクを非公開にする

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja: リンク '%s' を削除しようとしています。
    削除するには 'OK' を、中止するには 'キャンセル' をクリックしてください。

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
ja: <code>_blank</code> - 新規ウインドウもしくはタブ

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
ja: <code>_top</code> - 閲覧中のウインドウもしくはタブ、フレームなし

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
ja: <code>_none</code> - 同じウインドウもしくはタブ

en: Choose the target frame for your link.
ja: ターゲットフレームを選択してください。

en: identity
ja: 本人

en: another web address of mine
ja: 自分の別のウェブアドレス

en: friendship
ja: 友情関係

en: contact
ja: 連絡先を知っている

en: acquaintance
ja: 知人

en: friend
ja: 友人

en: none
ja: なし

en: physical
ja: 実際的関係

en: met
ja: 面識がある

en: professional
ja: 仕事関係

en: co-worker
ja: 同僚

en: colleague
ja: 仕事仲間

en: geographical
ja: 地理的関係

en: co-resident
ja: 同居人

en: neighbor
ja: 近所

en: family
ja: 家族関係

en: child
ja: 子供

en: kin
ja: 血縁

en: parent
ja: 親

en: sibling
ja: 兄弟姉妹

en: spouse
ja: 配偶者

en: romantic
ja: 恋愛関係

en: muse
ja: 片思い

en: crush
ja: 夢中

en: date
ja: デート中

en: sweetheart
ja: 恋人

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
ja: このリンクが人に関するものなら、あなたとの関係を上のフォームで指定できます。このアイデアについてもっと知りたければ <a href="http://gmpg.org/xfn/">XFN</a> を参照するとよいでしょう。

en: Image Address
ja: 画像のアドレス

en: RSS Address
ja: RSS のアドレス

en: Notes
ja: メモ

en: Rating
ja: 評価

en: (Leave at 0 for no rating.)
ja: (評価しない場合は 0 のまま)

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスするための十分なアクセス権がありません。

en: Popular tags
ja: 人気のタグ

en: You may also browse based on the most popular tags in the Plugin Directory:
ja: プラグインディレクトリで人気の高いタグからプラグインを見つけることもできます。

en: Search Plugins
ja: プラグインの検索

en: Install a plugin in .zip format
ja: ZIP 形式のプラグインをインストール

en: If you have a plugin in a .zip format, you may install it by uploading it here.
ja: ZIP 形式のプラグインファイルをお持ちの場合、こちらからアップロードしてインストールできます。

en: Plugin zip file
ja: プラグイン zip ファイル

en: Install Now
ja: いますぐインストール

en: No plugins match your request.
ja: マッチするプラグインはありません。

en: (based on %s rating) | (based on %s ratings)
ja[0]: (%s件の評価に基づく)

en: Plugin Install
ja: プラグインインストール

en: Install Update Now
ja: 今すぐ更新する

en: Newer Version (%s) Installed
ja: 新しいバージョン (%s) がインストールされています

en: Latest Version Installed
ja: 最新バージョンがインストールされています

en: Author:
ja: 作成者:

en: Last Updated:
ja: 最終更新:

en: Requires WordPress Version:
ja: WordPress の必須バージョン:

en: %s or higher
ja: %s以上

en: Compatible up to:
ja: 対応する最新バージョン:

en: Downloaded:
ja: ダウンロード回数:

en: %s time | %s times
ja[0]: %s回

en: WordPress.org Plugin Page &#187;
ja: WordPress.org プラグインページ &#187;

en: Average Rating
ja: 評価の平均

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been tested</strong> with your current version of WordPress.
ja: <strong>注意:</strong> このプラグインは現在使用している WordPress のバージョンでは<strong>テストされていません</strong>。

en: <strong>Warning:</strong> This plugin has <strong>not been marked as compatible</strong> with your version of WordPress.
ja: <strong>注意:</strong> このプラグインはお使いのバージョンの WordPress での<strong>互換性は確認されていません</strong>。

en: The <code>%1$s</code> plugin header is deprecated. Use <code>%2$s</code> instead.
ja: <code>%1$s</code> プラグインのヘッダーは廃止予定です。代わりに <code>%2$s</code> を使ってください。

en: Visit plugin homepage
ja: プラグインのホームページを表示

en: The plugin generated unexpected output.
ja: プラグインが予期しない出力をしました。

en: One of the plugins is invalid.
ja: プラグインのひとつが不正です。

en: Could not fully remove the plugin(s) %s.
ja: プラグイン %s を完全に削除できませんでした。

en: Invalid plugin path.
ja: 無効なプラグインのパスです。

en: Plugin file does not exist.
ja: プラグインファイルが存在しません。

en: The plugin does not have a valid header.
ja: このプラグインには有効なヘッダーがありません。

en: You are not allowed to edit pages as this user.
ja: 固定ページを編集する権限がありません。

en: You are not allowed to edit posts as this user.
ja: 投稿を編集する権限がありません。

en: You are not allowed to edit pages.
ja: 固定ページを編集する権限がありません。

en: You are not allowed to edit posts.
ja: 投稿を編集する権限がありません。

en: Auto Draft
ja: 自動下書き

en: Click to edit this part of the permalink
ja: クリックしてパーマリンクのこの部分を編集

en: Temporary permalink. Click to edit this part.
ja: これは一時的なパーマリンクです。この部分を編集するにはクリックしてください。

en: Permalink:
ja: パーマリンク:

en: Change Permalinks
ja: パーマリンクの変更

[ctx: User role]
en: Administrator
ja: 管理者

[ctx: User role]
en: Editor
ja: 編集者

[ctx: User role]
en: Author
ja: 投稿者

[ctx: User role]
en: Contributor
ja: 寄稿者

[ctx: User role]
en: Subscriber
ja: 購読者

en: Welcome to <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!
ja: <a href="SITE_URL">SITE_NAME</a>へようこそ。これは最初の投稿です。編集もしくは削除してブログを始めてください !

en: Warning! Wildcard DNS may not be configured correctly!
ja: 注意 ! ワイルドカード DNS が正しく設定されていない可能性があります。

en: Quick Edit
ja: クイック編集

en: Quick&nbsp;Edit
ja: クイック編集

[ctx: column name]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: column name]
en: File
ja: ファイル

[ctx: column name]
en: Date
ja: 日付

[ctx: column name]
en: Comment
ja: コメント

en: Relationship
ja: 関係

en: Visible
ja: 表示

en: Bulk Edit
ja: 一括編集

en: &mdash; No Change &mdash;
ja: &mdash; 変更なし &mdash;

en: &ndash;OR&ndash;
ja: &ndash;または&ndash;

en: Allow
ja: 許可する

en: Do not allow
ja: 許可しない

en: Allow Comments
ja: コメントを許可

en: Allow Pings
ja: トラックバック/ピンバックを許可

en: Sticky
ja: 先頭に固定表示

en: Not Sticky
ja: 通常どおり表示

en: Make this post sticky
ja: この投稿を先頭に固定表示

en: Missed schedule
ja: 予約投稿の失敗

en: Last Modified
ja: 最終編集日

en: View posts by this author
ja: この作成者の投稿を表示

en: In reply to <a href="%1$s">%2$s</a>.
ja: <a href="%1$s">%2$s</a> への返信。

en: Y/m/d \a\t g:ia
ja: Y年n月j日 g:i a

en: Reply to Comment
ja: コメントに返信

en: Submit Reply
ja: 返事を送信

en: Comment by %s moved to the trash.
ja: %sからのコメントをゴミ箱に移動しました。

en: Comment by %s marked as spam.
ja: %sからのコメントをスパムとしてマークしました。

en: Value
ja: 値

en: Key
ja: キー

en: Add New Custom Field:
ja: カスタムフィールドを追加:

en: Enter new
ja: 新規追加

en: Add Custom Field
ja: カスタムフィールドを追加

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ja: インポートファイルをアップロードする前に次のエラーを修復する必要があります:

en: Choose a file from your computer:
ja: 自分のコンピューターからファイルを選択する:

en: Maximum size: %s
ja: 最大サイズ: %s

en: Upload file and import
ja: ファイルをアップロードしてインポート

en: Click to toggle
ja: クリックで切替

en: Find Posts or Pages
ja: 投稿またはページを検索

en: Install Plugins
ja: プラグインのインストール

en: Install Themes
ja: テーマのインストール

en: Manage Themes
ja: テーマの管理

[ctx: post state]
en: Pending
ja: レビュー待ち

en: Enable accessibility mode
ja: アクセシビリティモードを有効にする

en: Disable accessibility mode
ja: アクセシビリティモードを無効にする

en: Comment %d does not exist
ja: コメント %d は存在しません

en: You did not enter a category name.
ja: カテゴリー名が入力されていません。

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
ja: コメントを投稿するにはログインが必要です。

en: Please provide a custom field value.
ja: カスタムフィールドの値を入力してください。

en: User <a href="#%s">%s</a> added
ja: ユーザー <a href="#%s">%s</a> を追加しました。

en: Draft saved at %s.
ja: %s に下書きを保存しました。

en: Someone
ja: だれか

en: You are not allowed to edit this page.
ja: この固定ページを編集する権限がありません。

en: You are not allowed to edit this post.
ja: この投稿を編集する権限がありません。

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
ja: 自動保存は無効化されています。現在 %s さんがこのページを編集中です。

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
ja: 自動保存は無効化されています。現在 %s さんがこの投稿を編集中です。

en: Item not updated.
ja: 項目を更新できませんでした。

en: Date
ja: 日時

en: Status
ja: ステータス

en: Scheduled
ja: 予約済み

en: Invalid plugin page
ja: 無効なプラグインのページ

en: Cannot load %s.
ja: %s を読み込めません。

en: You are not allowed to import.
ja: インポートの権限がありません。

en: Import
ja: インポート

en: Edit Comment
ja: コメントの編集

en: Oops, no comment with this ID.
ja: この ID のコメントはありません。

en: Go back
ja: 戻る

en: You are not allowed to edit comments on this post.
ja: この投稿へのコメントを編集する権限がありません。

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
ja: このコメントはゴミ箱に入っています。編集したい場合はゴミ箱の外に出してください。

en: You are about to mark the following comment as spam:
ja: このコメントをスパムとしてマークしようとしています:

en: Spam Comment
ja: コメントをスパムとしてマークする

en: You are about to move the following comment to the Trash:
ja: このコメントをゴミ箱に移動しようとしています:

en: Trash Comment
ja: コメントをゴミ箱に移動する

en: You are about to delete the following comment:
ja: このコメントを削除しようとしています:
