workrave - en to sl translation catalogue (223 entries)

en: _Open
sl: _Otvori

en: _Restbreak
sl: _Odmor

en: _Exercises
sl: _Vježbe

en: _Statistics
sl: _Statistika

en: _Mode
sl: _Način

en: Suspended
sl: _Zaustavljeno

en: Quiet
sl: _Tiho

en: _Network
sl: _Mreža

en: _Disconnect
sl: _Prekini vezu

en: _Reconnect
sl: _Ponovno se poveži

en: Reading mode
sl: Načina rada - čitanje

en: _Preferences
sl: _Svojstva

en: _Quit
sl: _Izlaz

en: Reconnecting to %s.
sl: Ponovno se povezujem s %s.

note: We did not succeed in starting the server. Arghh.
en: Could not enable network operation.
sl: Mrežna operacija se ne može omogućiti.

en: Disabling network operation.
sl: Onemogućavam mrežne usluge.

en: Connecting to %s.
sl: Povezujem se s %s.

en: Removing client %s.
sl: Mičem klijenta %s.

note: Closing direct connection.
en: Disconnecting %s
sl: Raskidam vezu %s.

note: It's a remote client. mark it master.
en: Client %s is now master.
sl: Klijent %s je sada glavni.

note: Its ME!
en: I'm now master.
sl: Sada sam ja glavni.

en: Client %s saying hello.
sl: Klijent %s pozdravlja.

note: Incorrect user. Incorrect password.
en: Client %s access denied.
sl: Klijentu %s je odbijen pristup.

note: Duplicate client. inform client that it's bogus and close.
en: Client %s is duplicate.
sl: Klijent %s je dvojnik.

en: Client %s signed off.
sl: Klijent %s se odjavio.

note: gint port =
en: Client %s is welcoming us.
sl: Klijent %s nas dočekuje.

en: Requesting master status from %s.
sl: Zahtijevam status glavnoga od %s.

en: Client timeout from %s.
sl: Istek vremena klijenta sa %s.

en: Rejecting master request from client %s.
sl: Odbija se zahtjev klijenta %s da bude glavni.

en: Acknowledging master request from client %s.
sl: Prihvaćanje zahtjeva klijenta %s da bude master.

en: Non-master client %s rejected master request.
sl: Klijent %s koji nije galvni je odbio zahtjev.

en: Client %s rejected master request, delaying.
sl: Klijent %s je odbio zahtjev, odgađam.

note: gint count =
en: Client %s is now the new master.
sl: Klijent %s je sada novi glavni.

en: Network operation started.
sl: Započet rad na mreži.

en: Accepted new client.
sl: Prihvaćen novi klijent.

en: Client %s read error, closing.
sl: Greška prilikom čitanja klijenta %s, zatvaram.

en: Client %s closed connection.
sl: Klijent %s je zatvorio vezu.

en: Client %s connected.
sl: Klijent %s je povezan.

en: Could not connect to client %s.
sl: Ne može se ostvariti veza sa klijentom %s.

en: This program assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI).
sl: Ovaj program pomaže pri prevenciji i oporavku od ozljeda koje nastaju pri učestalom ponavljanju istih radnji. (RSI)

en: Workrave Applet
sl: Program Workrave

en: Break prompt
sl: Poziv na pauzu.

en: Break ignored
sl: Pauza ignorirana.

en: Rest break started
sl: Početak pauze za odmor

en: Rest break ended
sl: Kraj pauze za odmor

en: Micro-break started
sl: Početak mikro vježbe

en: Micro-break ended
sl: Kraj mikro pauze

en: Daily limit
sl: Dnevni limit

en: Exercise ended
sl: Kraj vježbe

en: Exercises ended
sl: Kraj vježbi

en: Exercise change
sl: Promjena vježbe

en: Custom
sl: Ručno uređivanje

en: %s%d:%02d:%02d hours
sl: %s%d:%02d:%02d sati

en: %s%d:%02d minutes
sl: %s%d:%02d minute

en: %s%d seconds
sl: %s%d sekunda

en: _Skip
sl: _Preskoči

en: _Postpone
sl: _Odgodi

en: You have reached your daily limit. Please stop working
    behind the computer. If your working day is not over yet,
    find something else to do, such as reviewing a document.
sl: Dosegli ste svoj dnevni limit. Molim Vas da prestanete 
    raditi na računalu. Ukoliko Vaš radni dan još nije gotov, 
    nađite nešto drugo za raditi npr. pregledajte neki dokument.

en: Workrave failed to start
sl: Workrave se nije uspio pokrenuti

en: Is Workrave already running?
sl: Da li se Workrave već izvodi?

en: Workrave could not monitor your keyboard and mouse activity.
sl: Workrave ne može pratiti aktivnost vaše tipkovnice i miša.

note: FIXME: duplicate
en: Micro-break
sl: Mikro pauza

en: Rest break
sl: Pauza za odmor

en: Mode:
sl: _Način

en: Open
sl: Otvori

en: Preferences
sl: Svojstva

en: Exercises
sl: Vježbe

en: Network
sl: Mreža

en: Statistics
sl: Statistika

en: About...
sl: O programu...

en: _Rest break
sl: _Pauza za odmor

en: _Normal
sl: _Uobičajeno

en: Q_uiet
sl: _Tiho

en: _Suspended
sl: _Zaustavljeno

en: _Connect
sl: _Poveži se

en: Show _log
sl: Pokaži _dnevnik

en: _Reading mode
sl: Način rada - čitanje.

en: Please relax for a few seconds
sl: Opustite se na nekoliko sekundi.

en: Next rest break in %s
sl: Sljedeća pauza za odmor za %s

en: Rest break %s overdue
sl: Pauza za odmor sa %s zakašnjenjem

en: Daily limit in %s
sl: Dnevni limit za %s

en: Daily limit %s overdue
sl: Dnevni limit sa %s zakašnjenjem

en: General
sl: Općenito

en: Sounds
sl: Zvukovi

en: Status Window
sl: Prozor stanja

en: Applet
sl: Program

note: Notebook
en: Timers
sl: Satovi

en: User interface
sl: Korisničko sučelje

en: No blocking
sl: Ne blokiraj

en: Block input
sl: Blokiraj unos

en: Block input and screen
sl: Blokiraj unos i ekran

note: Options
en: Options
sl: Mogućnosti

en: Block mode:
sl: Način blokiranja:

en: System default
sl: Tvorničke postavke

en: (font not available)
sl: (font nije dostupan)

en: Language:
sl: Jezik:

en: Show system tray icon
sl: Prikaži sistemsku ikonu

note: Options
en: Sound Options
sl: Zvučne mogućnosti

en: No sounds
sl: Bez zvukova

en: Play sounds using sound card
sl: Izvodi zvukove koristeći zvučnu karticu

en: Play sounds using built-in speaker
sl: Izvodi zvukove koristeći ugrađeni zvučnik

en: Volume:
sl: Jačina zvuka:

en: Sound:
sl: Zvuk:

en: Mute sounds during rest break and daily limit
sl: Ugasi zvukove za vrijeme pauze i dnevnog limita

note: Sound themes
en: Sound Events
sl: Zvučni događaji

en: Sound Theme:
sl: Zvučna tema:

en: Play
sl: Kreni

en: Event
sl: Događaj

en: Choose a sound
sl: Biraj zvuk

en: Wavefiles
sl: Wave datoteke

en: Time for a micro-break?
sl: Vrijeme za mikro pauzu?

en: You need a rest break...
sl: Vi trebate pauzu za odmor ...

en: You should stop for today...
sl: Morali bi prekinuti za danas ...

en: Break in %s
sl: Odmor za %s

en: Disappears in %s
sl: Nestaje za %s

en: Silent in %s
sl: Tiho za %s

en: Rest break for %s
sl: Odmor za %s

en: Natural rest break
sl: Prirodni odmor

en: This is your natural rest break.
sl: Ovo je vaš prirodni odmor.

en: This is your rest break. Make sure you stand up and
    walk away from your computer on a regular basis. Just
    walk around for a few minutes, stretch, and relax.
sl: Ovo je Vaša pauza za odmor. Obavezno se ustanite 
    i svakako odmaknite od računala. Jednostavno se 
    prošetajte nekoliko minuta, protegnite i opustite.

en: Take rest break now
sl: Sada napravi pauzu

en: Wait
sl: Čekaj

en: Place timers next to each other
sl: Postavi satove jedan do drugoga

en: Place micro-break and rest break in one spot
sl: Postavi mikro pauzu i pauzu za odmor na jedno mjesto

en: Place rest break and daily limit in one spot
sl: Postavi mikro pauzu i dnevni limit na jedno mjesto

en: Place all timers in one spot
sl: Stavi sve satove na jedno mjesto

en: Hide
sl: Sakrij

en: Show
sl: Prikaži

en: Show only when this timer is first due
sl: Pokaži samo kada je ovaj sat prvi pri isteku

en: Show status window
sl: Pokaži prozor statusa

en: The status window stays always on top of other windows
sl: Prozor statusa prikazuj ispred svih drugih prozora

en: Applet enabled
sl: Program omogućen

en: Display
sl: Prikaz

en: Placement:
sl: Smještaj:

en: Cycle time:
sl: Vrijeme ciklusa:

note: Layout
en: Micro-break:
sl: Mikro pauza:

en: Rest break:
sl: Odmor:

en: Daily limit:
sl: Dnevni limit:

note: Enabled/Disabled checkbox
en: Enable timer
sl: Uključi odbrojavanje

note: Prelude frame
en: Break prompting
sl: Prikaz upozorenja za odmor

en: Prompt before breaking
sl: Prikaži upozorenje prije odmora

en: Maximum number of prompts:
sl: Maksimalan broj upozorenja

en: Suspend timer when inactive
sl: Zaustavi sat za vrijeme neaktivnosti

en: Regard micro-breaks as activity
sl: Mikro pauze računaj kako aktivnost

en: Number of exercises:
sl: Broj vježbi

en: Time before end:
sl: Vrijeme do kraja:

en: Time between breaks:
sl: Vrijeme između odmora:

en: Break duration:
sl: Trajanje odmora:

en: Postpone time:
sl: Odgodi za:

en: Assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI)
sl: Pomaže u prevenciji i oporavku od Repetitive Strain Injury (RSI)

en: Network connect
sl: Poveži s mrežom

en: Enter the host name and port number of a computer
    in the network you wish to connect to.
sl: Upišite ime računala i broj porta računala 
    u mreži na koji se želite spojiti.

en: Host name:
sl: Ime računala:

en: Network log
sl: Dnevnik mreže

en: Enable networking
sl: Omogući mrežu

en: Username:
sl: Korisničko ime:

en: Password:
sl: Lozinka:

en: Allow incoming connections
sl: Dozvoli dolazne veze

en: Server settings
sl: Postavke servera

en: Server port:
sl: Port servera:

en: Reconnect attempts:
sl: Broj ponovnih pokušaja:

en: Reconnect interval:
sl: Vrijeme između ponovnih pokušaja:

en: Advanced
sl: Napredno

en: The following list specifies the hosts that Workrave connects to on
    start-up. Click the host name or port number to edit.
sl: Ova lista sadrži popis poslužitelja na koje se workrave povezuje prilikom pokretanja.
    Kliknite na ime poslužitelja ili broj porta za editiranje.

en: Host name
sl: Ime računala

en: Hosts
sl: Računala (hostovi)

en: Shoulder-arm stretch
sl: Istezanje ramena i ruke

en: Keep one arm horizontally stretched in front of your chest. Push this arm with your other arm towards you until you feel a mild tension in your shoulder. Hold this position briefly, and repeat the exercise for your other arm.
sl: Ispružite jednu ruku horizontalno ispred sebe. Drugom rukom povlačite ispruženu ruku prema sebi dok u ramenu ne osjetite napetost. Kratko zadržite taj položaj i ponovite vježbu s drugom rukom.

en: Finger stretch
sl: Istezanje prstiju

en: Separate and stretch your fingers until a mild tension is felt, and hold this for 10 seconds. Relax, then bend your fingers at the knuckles, and hold again for 10 seconds. Repeat this exercise once more.
sl: Razdvojite i istegnite prste dok ne osjetite lagano istezanje i zadržite tako 10 sekundi. Opustite prste i savijte ih u šaku te držite tako 10 sekundi. Ponovite vježbu.

en: Neck tilt stretch
sl: Istezanje vrata

en: Start with your head in a comfortable straight position. Then, slowly tilt your head to your right shoulder to gently stretch the muscles on the left side of your neck. Hold this position for 5 seconds. Then, tilt your head to the left side to stretch your other side. Do this twice for each side.
sl: Krenite sa glavom iz nultog položaja. Polagano nagnite glavu udesno prema ramenu da se istegnu mišići vrata s lijeve strane. Zadržite položaj nekoliko sekundi. Zatim, nagnite glavu prema lijevom ramenu i osjetite istezanje mišića vrata desne strane. Ponovite vježbu nekoliko puta.

en: Backward shoulder stretch
sl: Istezanje ramena unazad

en: Interlace your fingers behind your back. Then turn your elbows gently inward, while straightening your arms. Hold this position for 5 to 15 seconds, and repeat this exercise twice.
sl: Isprepletite prste iza leđa. Sada lagano pomaknite laktove prema unutra dok istovremeno ispružate ruke od sebe. Zadržite položaj 5 do 15 sekundi, te ponovite vježbu.

en: Move the eyes
sl: Pomičite oči

en: Look at the upper left corner of the outside border of your monitor. Follow the border slowly to the upper right corner. Continue to the next corner, until you got around it two times. Then, reverse the exercise.
sl: Usmjerite pogled u gornji lijevi kut monitora. Polagano pratite rub monitora do gornjeg desnog kuta. Nastavite do sljedećeg kuta dok ne napravite dva puna kruga. Zatim ponovite u drugu stranu.

en: Train focusing the eyes
sl: Treniranje fokusiranja očiju

en: Look for the furthest point you can see behind your monitor. Focus your eyes on the remote point. Then focus on your monitor border. Repeat it. If you can't look very far from your monitor, face another direction with a longer view. Then switch your focus between a distant object and a pen held at the same distance from your eyes as your monitor.
sl: Pogledajte u najudaljeniju točku koju možete vidjeti iza svog monitora. Fokusirajte pogled na udaljenu točku. Sada fokusirajte pogled na rub monitora. Ako ne možete gledati daleko iza monitora, okrenite se u smjeru najudaljenije točke od vas u prostoriji. Mijenjajte fokus između udaljenog objekta i olovke koju držite na udaljenost sličnoj kao što je udaljen monitor dok radite.

en: Look into the darkness
sl: Pogledajte u tamu

en: Cover your eyes with your palms in such way that you can still open your eyelids. Now open your eyes and look into the darkness of your palms. This exercise gives better relief to your eyes compared to simply closing them.
sl: Pokrijte oči dlanovim na način da još uvijek možete podignuti kapke. Sada otvorite oči i gledajte u tamu svojih dlanova. Ova vježba bolje odmara vaše oči nego da ste ih samo zatvorili.

en: Move the shoulders
sl: Pomičite ramena

en: Spin your right arm slowly round like a plane propeller beside your body. Do this 4 times forwards, 4 times backwards and relax for a few seconds. Repeat with the left arm.
sl: Kružite desnom rukom kao propeler pored tijela. Ponovite nekoliko puta prema naprijed, zatim prema nazad i opustite ruku nekoliko sekundi. Zatim ponovite vježbu lijevom rukom.

en: Move the shoulders up and down
sl: Pomičite ramena gore i dolje

en: Put your hands on the armrests of your chair when you are sitting down and press your body up until your arms are straight. Try to move your head even further by lowering your shoulders. Slowly move back into your chair.
sl: Oslonite dlanove na sjedište te ispružite ruke tako da osjetite istezanje duž cijele kralježnice, pokuštajte rukama podignuti tijelo od podloge. Polagano se vratite na stolac.

en: Turn your head
sl: Okrenite glavu

en: Turn your head left and keep it there for 2 seconds. Then turn your head right and keep it there for 2 seconds.
sl: Okrenite glavu ulijevo i držite ju tako 2 sekunde. Sada okrenite glavu udesno i držite tako dvije sekunde.

en: Exercises player
sl: Prikaz vježbi

en: Previous exercise
sl: Prethodna vježba

en: Next exercise
sl: Sljedeća vježba

en: Pause exercises
sl: Zaustavi vježbe

en: End exercises
sl: Završi vježbe

en: Resume
sl: Nastavi

en: Pause
sl: Pauza

en: Resume exercises
sl: Nastavi vježbe

en: Browse history
sl: Pregledaj povijest

en: Date:
sl: Datum:

en: Breaks
sl: Odmori

en: Break prompts
sl: Pozivi za odmor

en: The number of times you were prompted to break, excluding repeated prompts for the same break
sl: Broj koliko ste puta bili upozoreni za pauzu, ne uključujući ponovljena upozorenja za istu pauzu.

en: Repeated prompts
sl: Ponovljena upozorenja

en: The number of times you were repeatedly prompted to break
sl: Broj koliko ste puta bili ponovno upozoreni na pauzu

en: Prompted breaks taken
sl: Broj odmora prema upozorenju

en: The number of times you took a break when being prompted
sl: Broj koliko puta ste uzeli pauzu kada ste bili upozoreni

en: Natural breaks taken
sl: Broj prirodnih pauza

en: The number of times you took a break without being prompted
sl: Broj koliko puta ste uzeli odmor bez upozorenja

en: Breaks skipped
sl: Preskočeni odmori

en: The number of breaks you skipped
sl: Broj pauza koje ste preskočili

en: Breaks postponed
sl: Broj preskočenih pauza

en: The number of breaks you postponed
sl: Broj pauza koje ste odgodili

en: Overdue time
sl: Vrijeme kašnjenja

en: The total time this break was overdue
sl: Ukupno vrijeme koliko ste kasnili s ovom pauzom

en: Activity
sl: Aktivnost

en: Mouse usage:
sl: Upotreba miša:

en: The total time you were using the mouse
sl: Ukupno vrijeme koliko ste koristili miša

en: Mouse movement:
sl: Pomicanje miša:

en: The total on-screen mouse movement
sl: Ukupno micanje miša po ekranu

en: Effective mouse movement:
sl: Učinkovito pomicanje miša:

en: The total mouse movement you would have had if you moved your mouse in straight lines between clicks
sl: Ukupno pomicanje miša koje bi imali da ste miša pomicali ravno imeđu klikova.

en: Mouse button clicks:
sl: Klikovi mišem:

en: The total number of mouse button clicks
sl: Ukupan broj klikova mišem

en: Keystrokes:
sl: Udarci po tipkovnici:

en: The total number of keys pressed
sl: Ukupan broj udaraca po tipkovnici

en: %s, from %s to %s
sl: %s, od %s do %s
