workrave - en to id translation catalogue (260 entries)

en: _Open
id: _Buka

en: _Restbreak
id: Isti_rahat

en: _Exercises
id: _Latihan

en: _Statistics
id: _Statistik

en: Suspended
id: Ditangguhkan

en: Quiet
id: Hening

en: _Network
id: Jari_ngan

en: _Join
id: _Gabung

en: _Disconnect
id: _Putus

en: _Reconnect
id: _Sambung Kembali

en: Show log
id: Tampilkan log

en: Reading mode
id: Mode membaca

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: _About
id: Tent_ang

en: _Quit
id: _Keluar

en: Reconnecting to %s.
id: Menyambung kembali ke %s.

note: We did not succeed in starting the server. Arghh.
en: Could not enable network operation.
id: Tidak dapat memfungsikan operasi jaringan.

en: Disabling network operation.
id: Menonaktifkan operasi jaringan.

en: Connecting to %s.
id: Menyambung ke "%s".

en: Removing client %s.
id: Menghapus klien %s.

note: Closing direct connection.
en: Disconnecting %s
id: Memutuskan sambungan %s

note: It's a remote client. mark it master.
en: Client %s is now master.
id: Klien %s sekarang adalah master.

note: Its ME!
en: I'm now master.
id: Saya sekarang adalah master.

en: Client %s saying hello.
id: Klien %s menyapa.

note: Incorrect user. Incorrect password.
en: Client %s access denied.
id: Akses klien %s ditolak.

note: Duplicate client. inform client that it's bogus and close.
en: Client %s is duplicate.
id: Klien %s adalah duplikat.

en: Client %s signed off.
id: Klien %s berpisah.

note: gint port =
en: Client %s is welcoming us.
id: Klien %s menyambut kita.

en: Requesting master status from %s.
id: Meminta status master dari %s.

en: Client timeout from %s.
id: Klien habis waktu dari %s.

en: Rejecting master request from client %s.
id: Menolak permintaan master dari klien %s.

en: Acknowledging master request from client %s.
id: Mengakui permintaan master dari klien %s.

en: Non-master client %s rejected master request.
id: Klien bukan master %s menolak permintaan master.

en: Client %s rejected master request, delaying.
id: Klien %s menolak permintaan master, menunda.

note: gint count =
en: Client %s is now the new master.
id: Klien %s sekarang adalah master baru.

en: Network operation started.
id: Operasi jaringan dimulai.

en: Accepted new client.
id: Klien baru yang diterima.

en: Client %s read error, closing.
id: Kesalahan baca klien %s, ditutup.

en: Client %s closed connection.
id: Klien %s menutup koneksi.

en: Client %s connected.
id: Klien %s terhubung.

en: Could not connect to client %s.
id: Tidak dapat menyambung ke klien %s.

en: This program assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI).
id: Program ini membantu dalam pencegahan dan pemulihan Repetitif Strain Injury (RSI).

en: Break prompt
id: Tanya istirahat

en: Break ignored
id: Istirahat diabaikan

en: Rest break started
id: Istirahat dimulai

en: Rest break ended
id: Istirahat berakhir

en: Micro-break started
id: Istirahat mikro dimulai

en: Micro-break ended
id: Istirahat mikro berakhir

en: Daily limit
id: Batas harian

en: Exercise ended
id: Latihan berakhir

en: Exercises ended
id: Latihan berakhir

en: Exercise change
id: Latihan berubah

en: Custom
id: Ubahan

en: %s%d:%02d:%02d hours
id: %s%d:%02d:%02d jam

en: %s%d:%02d minutes
id: %s%d:%02d menit

en: %s%d seconds
id: %s%d detik

en: Lock...
id: Kunci...

en: Lock
id: Kunci

en: Shutdown
id: Matikan

en: Suspend
id: Suspensi

en: Hibernate
id: Hibernasi

en: Suspend hybrid
id: Tangguhkan hibrida

en: _Skip
id: _Lewati

en: _Postpone
id: _Tunda

en: You have reached your daily limit. Please stop working
    behind the computer. If your working day is not over yet,
    find something else to do, such as reviewing a document.
id: Anda telah mencapai batas harian Anda. Harap berhenti bekerja
    di belakang komputer. Jika hari kerja Anda belum berakhir,
    cari hal lain yang dapat dilakukan, seperti meninjau dokumen.

en: Workrave is still running. You can access Workrave by clicking on the white sheep icon. Click on this balloon to disable this message
id: Workrave masih berjalan. Anda dapat mengakses Workrave dengan mengklik ikon domba putih. Klik balon ini untuk menonaktifkan pesan ini

en: Workrave failed to start
id: Workrave gagal memulai

en: Is Workrave already running?
id: Apakah Workrave sudah berjalan?

en: Workrave could not monitor your keyboard and mouse activity.
id: Workrave tidak dapat memantau aktivitas papan tik dan tetikus Anda.

en: Make sure that the RECORD extension is enabled in the X server.
id: Pastikan bahwa ekstensi RECORD diaktifkan di server X.

en: Workrave is in suspended mode. Mouse and keyboard activity will not be monitored.
id: Workrave dalam mode ditangguhkan. Aktivitas tetikus dan papan tik tidak akan dipantau.

en: Workrave is in quiet mode. No break windows will appear.
id: Workrave dalam mode senyap. Tidak ada jendela istirahat akan muncul.

note: FIXME: duplicate
en: Micro-break
id: Istirahat mikro

en: Rest break
id: Istirahat

en: Open
id: Buka

en: Preferences
id: Preferensi

en: Exercises
id: Latihan

en: Network
id: Jaringan

en: Connect
id: Sambung

en: Disconnect
id: Putuskan

en: Reconnect
id: Sambung ulang

en: Statistics
id: Statistik

en: About...
id: Tentang...

en: Quit
id: Keluar

en: _Rest break
id: Isti_rahat

en: Q_uiet
id: S_enyap

en: _Suspended
id: Di_tangguhkan

en: _Connect
id: _Sambung

en: Show _log
id: Tampilkan _log

en: _Reading mode
id: Mode _baca

en: Please relax for a few seconds
id: Harap rileks selama beberapa detik

en: Next rest break in %s
id: Istirahat berikutnya dalam %s

en: Rest break %s overdue
id: Istirahat tertunda %s

en: Daily limit in %s
id: Batas harian dalam %s

en: Daily limit %s overdue
id: Batas harian tertunda %s

en: General
id: Umum

en: Sounds
id: Suara

en: Status Window
id: Jendela Status

en: Applet
id: Aplet

note: Notebook
en: Timers
id: Pengatur waktu

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: No blocking
id: Tidak ada pemblokiran

en: Block input
id: Blokir masukan

en: Block input and screen
id: Blokir masukan dan layar

note: Options
en: Options
id: Opsi

en: Block mode:
id: Mode blokir:

en: System default
id: Baku sistem

en: (font not available)
id: (fonta tidak tersedia)

en: Language:
id: Bahasa:

en: Start Workrave on logon
id: Mulai Workrave saat masuk

en: Show system tray icon
id: Tampilkan ikon baki sistem

note: Options
en: Sound Options
id: Opsi Suara

en: No sounds
id: Tidak ada suara

en: Play sounds using sound card
id: Mainkan suara menggunakan kartu suara

en: Play sounds using built-in speaker
id: Mainkan suara menggunakan speaker bawaan

en: Sound:
id: Suara:

en: Mute sounds during rest break and daily limit
id: Bisukan suara selama istirahat dan batas harian

note: Sound themes
en: Sound Events
id: Peristiwa Suara

en: Sound Theme:
id: Tema Suara:

en: Play
id: Mainkan

en: Event
id: Peristiwa

en: Choose a sound
id: Pilih suara

en: Wavefiles
id: Berkas suara

en: Use alternate monitor
id: Gunakan monitor alternatif

en: Enable this option if Workrave fails to detect when you are using your computer
id: Aktifkan opsi ini jika Workrave gagal mendeteksi ketika Anda menggunakan komputer Anda

en: Mouse sensitivity:
id: Sensitivitas tetikus:

en: Number of pixels the mouse should move before it is considered activity.
id: Cacah piksel berpindahnya tetikus sebelum dianggap aktivitas.

en: Time for a micro-break?
id: Waktunya istirahat mikro?

en: You need a rest break...
id: Anda butuh istirahat...

en: You should stop for today...
id: Anda harus berhenti untuk hari ini...

en: Break in %s
id: Istirahat dalam %s

en: Disappears in %s
id: Hilang dalam %s

en: Silent in %s
id: Diam dalam %s

en: Rest break for %s
id: Istirahat selama %s

en: Natural rest break
id: Istirahat alami

en: This is your natural rest break.
id: Ini adalah istirahat alami Anda.

en: This is your rest break. Make sure you stand up and
    walk away from your computer on a regular basis. Just
    walk around for a few minutes, stretch, and relax.
id: Ini adalah istirahat Anda. Pastikan Anda berdiri dan
    berjalan menjauh dari komputer secara teratur.
    Berjalanlah sebentar, meregang, dan rileks.

en: Take rest break now
id: Istirahatlah sekarang

en: Wait
id: Tunggu

en: Place timers next to each other
id: Tempatkan pengatur waktu di samping satu sama lain

en: Place micro-break and rest break in one spot
id: Tempatkan istirahat mikro dan istirahat di satu tempat

en: Place rest break and daily limit in one spot
id: Tempat istirahat dan batas harian di satu tempat

en: Place all timers in one spot
id: Tempatkan semua penghitung waktu di satu tempat

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Show
id: Tampilkan

en: Show only when this timer is first due
id: Tampilkan hanya ketika timer ini pertama kali jatuh tempo

en: Show status window
id: Tampilkan jendela status

en: The status window stays always on top of other windows
id: Jendela status selalu berada di atas jendela lain

en: Applet enabled
id: Aplet difungsikan

en: Display
id: Tampilan

en: Placement:
id: Penempatan:

en: Cycle time:
id: Waktu siklus:

note: Layout
en: Micro-break:
id: Istirahat mikro:

en: Rest break:
id: Istirahat:

en: Daily limit:
id: Batas harian:

note: Enabled/Disabled checkbox
en: Enable timer
id: Fungsikan timer

note: Prelude frame
en: Break prompting
id: Sapaan istirahat

en: Prompt before breaking
id: Bertanya sebelum istirahat

en: Maximum number of prompts:
id: Cacah pertanyaan maksimum:

en: Show 'Postpone' button
id: Tampilkan tombol 'Tunda'

en: Show 'Skip' button
id: Tampilkan tombol 'Lewati'

en: Suspend timer when inactive
id: Tangguhkan timer saat tidak aktif

en: Regard micro-breaks as activity
id: Anggap istirahat mikro sebagai aktivitas

en: Number of exercises:
id: Cacah latihan:

en: Start restbreak when screen is locked
id: Mulai istirahat ketika layar terkunci

en: Enable shutting down the computer from the rest screen
id: Memfungsikan mematikan komputer dari layar istirahat

en: Time before end:
id: Waktu sebelum akhir:

en: Time between breaks:
id: Waktu antar istirahat:

en: Break duration:
id: Durasi istirahat:

en: Postpone time:
id: Waktu menunda:

en: Assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI)
id: Membantu dalam pencegahan dan pemulihan Repetitive Strain Injury (RSI)

en: typing;break;timer;wrists;health;rsi;
id: mengetik;istirahat;timer;pergelangan tangan;kesehatan;rsi;

en: Network connect
id: Koneksi jaringan

en: Enter the host name and port number of a computer
    in the network you wish to connect to.
id: Masukkan nama host dan nomor port komputer
    di jaringan yang ingin Anda hubungi.

en: Host name:
id: Nama host:

en: Network log
id: Log jaringan

en: Enable networking
id: Fungsikan jaringan

en: Username:
id: Nama Pengguna:

en: Password:
id: Kata Sandi:

en: Allow incoming connections
id: Izinkan koneksi masuk

en: Server settings
id: Pengaturan server

en: Server port:
id: Port server:

en: Reconnect attempts:
id: Upaya menyambung kembali:

en: Reconnect interval:
id: Selang waktu menyambung kembali:

en: Advanced
id: Tingkat lanjut

en: The following list specifies the hosts that Workrave connects to on
    start-up. Click the host name or port number to edit.
id: Daftar berikut menentukan host yang dihubungi Workrave saat awal mula.
    Klik nama host atau nomor port untuk menyunting.

en: Host name
id: Nama host

en: Hosts
id: Host

en: Shoulder-arm stretch
id: Peregangan bahu-lengan

en: Keep one arm horizontally stretched in front of your chest. Push this arm with your other arm towards you until you feel a mild tension in your shoulder. Hold this position briefly, and repeat the exercise for your other arm.
id: Jaga agar satu lengan terrentang secara horizontal di depan dada Anda. Dorong lengan ini dengan tangan Anda yang lain ke arah Anda hingga Anda merasakan ketegangan ringan di bahu Anda. Pegang posisi ini sebentar, dan ulangi latihan untuk lengan Anda yang lain.

en: Finger stretch
id: Peregangan jari

en: Separate and stretch your fingers until a mild tension is felt, and hold this for 10 seconds. Relax, then bend your fingers at the knuckles, and hold again for 10 seconds. Repeat this exercise once more.
id: Pisahkan dan rentangkan jari-jari Anda hingga ketegangan ringan terasa, dan tahan selama 10 detik. Santai, lalu tekuk jari-jari Anda di buku-buku jari, dan tahan lagi selama 10 detik. Ulangi latihan ini sekali lagi.

en: Neck tilt stretch
id: Peregangan memiringkan leher

en: Start with your head in a comfortable straight position. Then, slowly tilt your head to your right shoulder to gently stretch the muscles on the left side of your neck. Hold this position for 5 seconds. Then, tilt your head to the left side to stretch your other side. Do this twice for each side.
id: Mulailah dengan kepala Anda dalam posisi lurus yang nyaman. Kemudian, perlahan-lahan miringkan kepala ke bahu kanan untuk meregangkan otot-otot di sisi kiri leher Anda dengan lembut. Tahan posisi ini selama 5 detik. Kemudian, miringkan kepala Anda ke sisi kiri untuk meregangkan sisi lainnya. Lakukan ini dua kali untuk setiap sisi.

en: Backward shoulder stretch
id: Peregangan bahu ke belakang

en: Interlace your fingers behind your back. Then turn your elbows gently inward, while straightening your arms. Hold this position for 5 to 15 seconds, and repeat this exercise twice.
id: Jalin jari-jari Anda di belakang punggung. Kemudian putar siku ke dalam dengan lembut, sambil meluruskan lengan Anda. Tahan posisi ini selama 5 hingga 15 detik, dan ulangi latihan ini dua kali.

en: Move the eyes
id: Gerakkan mata

en: Look at the upper left corner of the outside border of your monitor. Follow the border slowly to the upper right corner. Continue to the next corner, until you got around it two times. Then, reverse the exercise.
id: Lihatlah sudut kiri atas batas luar monitor Anda. Ikuti perbatasan perlahan ke sudut kanan atas. Lanjutkan ke sudut berikutnya, sampai Anda berhasil dua kali. Kemudian, balikkan latihan.

en: Train focusing the eyes
id: Latih pemfokusan mata

en: Look for the furthest point you can see behind your monitor. Focus your eyes on the remote point. Then focus on your monitor border. Repeat it. If you can't look very far from your monitor, face another direction with a longer view. Then switch your focus between a distant object and a pen held at the same distance from your eyes as your monitor.
id: Cari titik terjauh yang bisa Anda lihat di belakang monitor Anda. Fokuskan mata Anda pada titik jarak jauh. Kemudian fokus pada batas monitor Anda. Ulangi itu. Jika Anda tidak dapat melihat sangat jauh dari monitor Anda, hadapi arah lain dengan tampilan yang lebih panjang. Kemudian alihkan fokus Anda antara benda yang jauh dan pena yang dipegang pada jarak yang sama dari mata Anda dengan monitor Anda.

en: Look into the darkness
id: Lihat ke kegelapan

en: Cover your eyes with your palms in such way that you can still open your eyelids. Now open your eyes and look into the darkness of your palms. This exercise gives better relief to your eyes compared to simply closing them.
id: Tutupi mata Anda dengan telapak tangan sedemikian rupa sehingga Anda masih bisa membuka kelopak mata. Sekarang buka matamu dan lihat kegelapan telapak tanganmu. Latihan ini memberikan kelegaan yang lebih baik bagi mata Anda dibandingkan dengan hanya menutupnya.

en: Move the shoulders
id: Gerakkan bahu

en: Spin your right arm slowly round like a plane propeller beside your body. Do this 4 times forwards, 4 times backwards and relax for a few seconds. Repeat with the left arm.
id: Putar lengan kanan Anda perlahan-lahan seperti baling-baling pesawat di samping tubuh Anda. Lakukan ini 4 kali ke depan, 4 kali ke belakang dan rileks selama beberapa detik. Ulangi dengan lengan kiri.

en: Move the shoulders up and down
id: Gerakkan bahu ke atas dan ke bawah

en: Put your hands on the armrests of your chair when you are sitting down and press your body up until your arms are straight. Try to move your head even further by lowering your shoulders. Slowly move back into your chair.
id: Letakkan tangan Anda di sandaran lengan kursi saat Anda duduk dan dorong naik tubuh Anda hingga lengan Anda lurus. Coba gerakkan kepala Anda lebih jauh dengan menurunkan pundak Anda. Perlahan pindah kembali ke kursi Anda.

en: Turn your head
id: Putar kepalamu

en: Turn your head left and keep it there for 2 seconds. Then turn your head right and keep it there for 2 seconds.
id: Putar kepala Anda ke kiri dan simpan di sana selama 2 detik. Kemudian putar kepala Anda ke kanan dan simpan di sana selama 2 detik.

en: Exercises player
id: Pemain latihan

en: Previous exercise
id: Latihan sebelumnya

en: Next exercise
id: Latihan selanjutnya

en: Pause exercises
id: Jeda latihan

en: End exercises
id: Akhiri latihan

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Pause
id: Jeda

en: Resume exercises
id: Lanjutkan latihan

en: Browse history
id: Jelajahi sejarah

note: Delete button
en: Delete all statistics history
id: Hapus semua riwayat statistik

en: Date:
id: Tanggal:

en: Breaks
id: Istirahat

en: Break prompts
id: Sapaan istirahat

en: The number of times you were prompted to break, excluding repeated prompts for the same break
id: Berapa kali Anda diminta untuk istirahat, tidak termasuk permintaan berulang untuk istirahat yang sama

en: Repeated prompts
id: Permintaan berulang

en: The number of times you were repeatedly prompted to break
id: Berapa kali Anda berulang diminta untuk istirahat

en: Prompted breaks taken
id: Permintaan istirahat diambil

en: The number of times you took a break when being prompted
id: Berapa kali Anda beristirahat saat diminta

en: Natural breaks taken
id: Istirahat alami diambil

en: The number of times you took a break without being prompted
id: Berapa kali Anda beristirahat tanpa diminta

en: Breaks skipped
id: Istirahat dilewati

en: The number of breaks you skipped
id: Banyaknya istirahat yang Anda lewati

en: Breaks postponed
id: Istirahat ditunda

en: The number of breaks you postponed
id: Banyaknya istirahat yang Anda tunda

en: Overdue time
id: Waktu terlewat

en: The total time this break was overdue
id: Total waktu istirahat ini sudah terlambat

en: Usage
id: Penggunaan

en: Daily
id: Harian

en: The total computer usage for the selected day
id: Total penggunaan komputer untuk hari yang dipilih

en: Weekly
id: Mingguan

en: The total computer usage for the whole week of the selected day
id: Total penggunaan komputer untuk seluruh minggu dari hari yang dipilih

en: Monthly
id: Bulanan

en: The total computer usage for the whole month of the selected day
id: Total penggunaan komputer untuk seluruh bulan dari hari yang dipilih

en: Activity
id: Aktivitas

en: Mouse usage:
id: Penggunaan tetikus:

en: The total time you were using the mouse
id: Total waktu Anda menggunakan tetikus

en: Mouse movement:
id: Pergerakan tetikus:

en: The total on-screen mouse movement
id: Total pergerakan tetikus di layar

en: Effective mouse movement:
id: Pergerakan tetikus yang efektif:

en: The total mouse movement you would have had if you moved your mouse in straight lines between clicks
id: Total pergerakan tetikus yang mestinya Anda lakukan jika Anda menggerakkan tetikus Anda dalam garis lurus di antara klik

en: Mouse button clicks:
id: Klik tombol tetikus:

en: The total number of mouse button clicks
id: Cacah total klik tombol tetikus

en: Keystrokes:
id: Ketukan tombol:

en: The total number of keys pressed
id: Total berapa kali tombol ditekan

en: %s, from %s to %s
id: %s, dari %s sampai %s

en: Warning
id: Peringatan

en: You have chosen to delete your statistics history. Continue?
id: Anda telah memilih untuk menghapus riwayat statistik Anda. Terus?

en: Files deleted!
id: Berkas dihapus!

en: The files containing your statistics history have been deleted.
id: Berkas yang berisi riwayat statistik Anda telah dihapus.

en: File deletion failed!
id: Penghapusan berkas gagal!

en: The files containing your statistics history could not be deleted. Try again?
id: Berkas yang berisi riwayat statistik Anda tidak dapat dihapus. Coba lagi?

en: Error
id: Galat
