Workrave 1.8 - en to it translation catalogue (246 entries)

en: _Open
it: _Apri

en: _Restbreak
it: _Riposo

en: _Exercises
it: _Esercizi

en: _Statistics
it: _Statistiche

en: _Mode
it: _Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Suspended
it: Sospeso

en: Quiet
it: Silenzioso

en: _Network
it: _Rete

en: _Join
it: _Entra

en: _Disconnect
it: _Disconnetti

en: _Reconnect
it: _Riconnetti

en: Show log
it: Mostra log

en: Reading mode
it: Modalità lettura

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _About
it: Informazioni su

en: _Quit
it: _Esci

note: We did not succeed in starting the server. Arghh.
en: Could not enable network operation.
it: Impossibile abilitare la connessione in rete.

en: Disabling network operation.
it: Disattivo la connessione in rete.

note: Its ME!
en: I'm now master.
it: Adesso sono il master.

note: gint count =
en: Client %s is now the new master.
it: Il client %s é ora il nuovo master.

en: Network operation started.
it: Attività di rete avviata.

en: Accepted new client.
it: Nuovo client accettato.

en: This program assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI).
it: Questo programma assiste nella prevenzione e recupero dalle lesioni da sforzo ripetuto (Repetitive Strain Injury - RSI)

en: Workrave Applet
it: Applet di Workrave

en: Break prompt
it: Avviso di pausa

en: Break ignored
it: Pausa ignorata

en: Rest break started
it: Pausa iniziata

en: Rest break ended
it: Pausa terminata

en: Micro-break started
it: Micropausa iniziata

en: Micro-break ended
it: Micropausa terminata

en: Daily limit
it: Limite giornaliero

en: Exercise ended
it: Esercizio terminato

en: Exercises ended
it: Esercizi terminati

en: Exercise change
it: Cambia esercizio

en: Custom
it: Personalizzato

en: %s%d:%02d:%02d hours
it: %s%d:%02d:%02d ore

en: %s%d:%02d minutes
it: %s%d:%02d minuti

en: %s%d seconds
it: %s%d secondi

en: Lock...
it: Blocca...

en: Lock
it: Blocca

en: Shutdown
it: Spegni

en: Suspend
it: Sospeso

en: Hibernate
it: Sospendi

en: Suspend hybrid
it: Sospendi ibrido

en: _Skip
it: _Salta

en: _Postpone
it: _Posponi

en: You cannot skip this break while another non-skippable break is overdue.
it: Non puoi saltare questa pausa mentre sei in ritardo su un'altra pausa non ignorabile.

en: You cannot postpone this break while another non-postponable break is overdue.
it: Non puoi posticipare questa pausa mentre un'altra interruzione non rinviabile è in ritardo.

en: You have reached your daily limit. Please stop working
    behind the computer. If your working day is not over yet,
    find something else to do, such as reviewing a document.
it: Hai raggiunto il tuo limite giornaliero. Interrompi il tuo
    lavoro al computer. Se la tua giornata lavorativa non è ancora
    terminata trova qualcos'altro da fare, come rivedere un documento.

en: Workrave is still running. You can access Workrave by clicking on the white sheep icon. Click on this balloon to disable this message
it: Workrave è ancora in esecuzione. Puoi accedere a Workrave facendo clic sull' icona biancaa forma di pecora. Fare clic su questo fumetto per disabilitare questo messaggio

en: Workrave failed to start
it: Workrave non si è avviato

en: Is Workrave already running?
it: Workrave è già in esecuzione?

en: Workrave could not monitor your keyboard and mouse activity.
it: Workrave non ha potuto monitorare l'attività della tastiera e del mouse.

en: Make sure that the RECORD extension is enabled in the X server.
it: Assicurarsi che l'estensione RECORD sia abilitata nel server X.

en: Workrave is in suspended mode. Mouse and keyboard activity will not be monitored.
it: Workrave è in modalità sospesa. L'attività del mouse e della tastiera non sarannomonitorati.

en: Workrave is in quiet mode. No break windows will appear.
it: Workrave è in modalità silenziosa. Non verranno visualizzate finestre di pausa.

note: FIXME: duplicate
en: Micro-break
it: Micropausa

en: Rest break
it: Riposo

en: Mode:
it: _Modalità:

en: Open
it: Apri

en: Preferences
it: Preferenze

en: Exercises
it: Esercizi

en: Mode
it: Modalità

en: Network
it: Rete

en: Connect
it: Connetti

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Reconnect
it: Riconnetti

en: Statistics
it: Statistiche

en: About...
it: Informazioni su...

en: Quit
it: Esci

en: _Rest break
it: _Riposo

en: _Normal
it: _Normale

en: Q_uiet
it: _Silenzioso

en: _Suspended
it: _Sospeso

en: _Connect
it: _Connetti

en: Show _log
it: Mostra _log

en: _Reading mode
it: Modalità lettura

en: Please relax for a few seconds
it: Rilassati per alcuni secondi

en: Next rest break in %s
it: Prossimo riposo tra %s

en: Rest break %s overdue
it: Riposo posticipato di %s minuti

en: Daily limit in %s
it: Limite giornaliero tra %s

en: Daily limit %s overdue
it: Limite giornaliero %s superato

en: General
it: Generale

en: Sounds
it: Suoni

en: Status Window
it: Finestra di Stato

note: Notebook
en: Timers
it: Timer

en: User interface
it: Interfaccia

en: No blocking
it: No blocco

en: Block input
it: Blocca input

en: Block input and screen
it: Blocca input e schermo

note: Options
en: Options
it: Opzioni

en: Block mode:
it: Modalità Blocco:

en: System default
it: Sistema predefinito

en: (font not available)
it: (font non disponibile)

en: Language:
it: Lingua:

en: Start Workrave on logon
it: Avviare Workrave all'accesso

en: Show system tray icon
it: Mostra icona nella barra delle applicazioni

note: Options
en: Sound Options
it: Opzioni Suoni

en: No sounds
it: Nessun suono

en: Play sounds using sound card
it: Riproduci suoni con la scheda audio

en: Play sounds using built-in speaker
it: Riproduci suoni usando gli altoparlanti integrati

en: Sound:
it: Suoni:

en: Mute sounds during rest break and daily limit
it: Disattiva l'audio durante l'intervallo di riposo e il limite giornaliero

note: Sound themes
en: Sound Events
it: Eventi Sonori

en: Sound Theme:
it: Tema Sonoro:

en: Play
it: Avvia

en: Event
it: Evento

en: Choose a sound
it: Scegli un suono

en: Wavefiles
it: File Wave

en: Use alternate monitor
it: Usa monitor alternativo

en: Enable this option if Workrave fails to detect when you are using your computer
it: Abilita questa opzione se Workrave non riesce a rilevare quando stai usando il tuocomputer

en: Mouse sensitivity:
it: Sensibilità del mouse:

en: Number of pixels the mouse should move before it is considered activity.
it: Numero di pixel che il mouse dovrebbe spostare prima di essere considerato attività.

en: Time for a micro-break?
it: Tempo per una micropausa?

en: You need a rest break...
it: Hai bisogno di un po' di riposo...

en: You should stop for today...
it: Dovresti fermarti per oggi...

en: Rest break for %s
it: Riposo per %s

en: Natural rest break
it: Pause spontanee

en: This is your natural rest break.
it: Questa è la tua pausa di riposo naturale.

en: This is your rest break. Make sure you stand up and
    walk away from your computer on a regular basis. Just
    walk around for a few minutes, stretch, and relax.
it: Questo è il tuo riposo. Alzati in piedi e cammina lontano
    dal tuo computer. Fai giusto due passi lì intorno per qualche
    minuto, stiracchiati, e rilassati.

en: Take rest break now
it: Fai una pausa ora

en: Wait
it: Attendere

en: Place timers next to each other
it: Posiziona i timer uno accanto all'altro

en: Place micro-break and rest break in one spot
it: Posiziona micropausa e riposo insieme

en: Place rest break and daily limit in one spot
it: Posiziona riposo e limite giornaliero insieme

en: Place all timers in one spot
it: Mostra tutti i timer insieme

en: Hide
it: Nascondi

en: Show
it: Mostra

en: Show only when this timer is first due
it: Mostra solo quando questo timer è scaduto

en: Show status window
it: Mostra la finestra di stato

en: The status window stays always on top of other windows
it: Mostra la finestra di stato sempre in primo piano

en: Applet enabled
it: Applet attivata

en: Display
it: Visualizza

en: Placement:
it: Posizione:

en: Cycle time:
it: Tempo ciclico per la visualizzazione:

note: Layout
en: Micro-break:
it: Micropausa:

en: Rest break:
it: Riposo:

en: Daily limit:
it: Limite giornaliero:

note: Enabled/Disabled checkbox
en: Enable timer
it: Abilita timer

note: Prelude frame
en: Break prompting
it: Avviso di pausa

en: Prompt before breaking
it: Avvisa prima della pausa

en: Maximum number of prompts:
it: Massimo numero di avvisi:

en: Show 'Postpone' button
it: Mostra il pulsante 'Posponi''

en: Show 'Skip' button
it: Mostra il pulsante 'Salta'

en: Suspend timer when inactive
it: Sospendi il timer quando inattivo

en: Regard micro-breaks as activity
it: Considera la micropausa come attività

en: Number of exercises:
it: Numero di esercizi:

en: Start restbreak when screen is locked
it: Inizia la pausa quando lo schermo è bloccato

en: Enable shutting down the computer from the rest screen
it: Abilita lo spegnimento del computer dalla schermata di riposo

en: Time before end:
it: Tempo prima dell'interruzione:

en: Time between breaks:
it: Tempo tra le interruzioni:

en: Break duration:
it: Durata pausa:

en: Postpone time:
it: Posponi di:

en: Assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI)
it: Questo programma assiste nella prevenzione e recupero delle lesioni da sforzo ripetuto (Repetitive Strain Injury - RSI)

en: typing;break;timer;wrists;health;rsi;
it: battitura;pausa;timer;polsi;salute; rsi;

en: Network connect
it: Conneti alla Rete

en: Enter the host name and port number of a computer
    in the network you wish to connect to.
it: Inserisci il nome dell'host e il numero di porta del
    computer al quale vuoi connetterti.

en: Host name:
it: Nome host:

en: Port:
it: Porta:

en: Network log
it: Log di Rete

en: Enable networking
it: Abilita Rete

en: Username:
it: Nome Utente:

en: Allow incoming connections
it: Consenti connessioni in entrata

en: Server settings
it: Impostazioni Server

en: Server port:
it: Porta del Server:

en: Reconnect attempts:
it: Tentativi di connessione:

en: Reconnect interval:
it: Intervallo tra i tentativi:

en: Advanced
it: Avanzate

en: The following list specifies the hosts that Workrave connects to on
    start-up. Click the host name or port number to edit.
it: Il seguente elenco specifica gli host al quale Workrave si connette
    all'avvio. Clicca sull'host o sulla porta per modificare.

en: Host name
it: Nome host

en: Port
it: Porta

en: Shoulder-arm stretch
it: Stretch spalla-braccio

en: Keep one arm horizontally stretched in front of your chest. Push this arm with your other arm towards you until you feel a mild tension in your shoulder. Hold this position briefly, and repeat the exercise for your other arm.
it: Tieni il braccio sinistro ad angolo retto orizzontalmente davanti al petto, con il polso poggiato nell'incavo del braccio destro anche questo piegato ad angolo retto ma verticalmente. Ora spingi con il sinistro contro il destro fino a che non senti una leggera tensione nella spalla sinistra. Mantieni per qualche istante questa posizione, e ripeti l'esercizio scambiando le braccia.

en: Finger stretch
it: Stretching delle dita

en: Separate and stretch your fingers until a mild tension is felt, and hold this for 10 seconds. Relax, then bend your fingers at the knuckles, and hold again for 10 seconds. Repeat this exercise once more.
it: Separa e stira le dita fino a sentire una certa tensione e mantieni per 10 secondi. Rilassati, poi piega le dita verso le nocche e mantieni per altri 10 secondi. Ripeti l'esercizio una volta.

en: Neck tilt stretch
it: Stira il collo inclinandolo

en: Start with your head in a comfortable straight position. Then, slowly tilt your head to your right shoulder to gently stretch the muscles on the left side of your neck. Hold this position for 5 seconds. Then, tilt your head to the left side to stretch your other side. Do this twice for each side.
it: Comincia con la testa nella normale posizione diritta. Quindi inclinala lentamente verso la spalla destra per stirare delicatamente i muscoli sul lato sinistro del collo. Mantieni per 5 secondi. Ora inclina la testa verso sinistra per stirare l'altro lato. Ripeti 2 volte per ogni lato.

en: Backward shoulder stretch
it: Stretching delle spalle all'indietro

en: Interlace your fingers behind your back. Then turn your elbows gently inward, while straightening your arms. Hold this position for 5 to 15 seconds, and repeat this exercise twice.
it: Intreccia le dita dietro la schiena. Poi ruota delicatamente i gomiti verso l'interno, mentre stiri le braccia. Tieni questa posizione da 5 a 15 secondi, e ripeti l'esercizio 2 volte.

en: Move the eyes
it: Muovi gli occhi

en: Look at the upper left corner of the outside border of your monitor. Follow the border slowly to the upper right corner. Continue to the next corner, until you got around it two times. Then, reverse the exercise.
it: Guarda l'angolo in alto a sinistra del bordo esterno del monitor. Segui il bordo lentamente fino all'angolo destro. Continua fino allo spigolo successivo, fino a completare il giro 2 volte. Poi, inverti l'esercizio.

en: Train focusing the eyes
it: Allenamento della messa a fuoco degli occhi

en: Look for the furthest point you can see behind your monitor. Focus your eyes on the remote point. Then focus on your monitor border. Repeat it. If you can't look very far from your monitor, face another direction with a longer view. Then switch your focus between a distant object and a pen held at the same distance from your eyes as your monitor.
it: Cerca il punto più lontano che puoi trovare oltre il tuo monitor. Focalizza lo sguardo su quel punto. Poi metti a fuoco il bordo del monitor. Ripeti. Se non hai niente che sia molto lontano dal monitor, prova in un'altra direzione. Quindi sposta la messa a fuoco da un oggeto a distanza ad una penna mantenuta alla distanza occhi-monitor.

en: Look into the darkness
it: Guarda nel buio

en: Cover your eyes with your palms in such way that you can still open your eyelids. Now open your eyes and look into the darkness of your palms. This exercise gives better relief to your eyes compared to simply closing them.
it: Copriti gli occhi con le mani in modo da lasciare aperte le palpebre. Ora apri gli occhi e guarda nel buio del palmo delle tue mani. Questo esercizio dà maggior sollievo agli occhi della semplice chiusura delle palpebre.

en: Move the shoulders
it: Muovi le spalle

en: Spin your right arm slowly round like a plane propeller beside your body. Do this 4 times forwards, 4 times backwards and relax for a few seconds. Repeat with the left arm.
it: Stendi in basso il braccio destro e muovilo lentamente come un pendolo al lato del corpo. Fallo 4 volte in avanti e 4 volte all'indietro e rilassati per pochi secondi. Ripeti con il braccio sinistro.

en: Move the shoulders up and down
it: Muovi su e giù le spalle

en: Put your hands on the armrests of your chair when you are sitting down and press your body up until your arms are straight. Try to move your head even further by lowering your shoulders. Slowly move back into your chair.
it: Poggia le mani sui braccioli della sedia e spingi il corpo verso l'alto fino a stendere le braccia. Prova a sollevare ancora la testa abbassando le spalle. Torna lentamente a sedere.

en: Turn your head
it: Ruota la testa

en: Turn your head left and keep it there for 2 seconds. Then turn your head right and keep it there for 2 seconds.
it: Gira la testa a sinistra e mantieni per 2 secondi. Poi gira la testa a destra e mantieni per altri 2 secondi.

en: Exercises player
it: Turno di esercizi

en: Previous exercise
it: Esercizio precedente

en: Next exercise
it: Prossimo esercizio

en: Pause exercises
it: Pausa esercizi:

en: End exercises
it: Fine Esercizi

en: Resume
it: Riprendi

en: Pause
it: Pausa

en: Resume exercises
it: Riprendi esercizi:

en: Browse history
it: Sfoglia cronologia

note: Delete button
en: Delete all statistics history
it: Elimina tutta la cronologia delle statistiche

en: Date:
it: Data:

en: Breaks
it: Pause

en: Break prompts
it: Avvisi di pausa

en: The number of times you were prompted to break, excluding repeated prompts for the same break
it: Numero di volte in cui hai ricevuto un avviso di pausa, escluso gli avvisi ripetuti per la stessa pausa

en: Repeated prompts
it: Avvisi ripetuti

en: The number of times you were repeatedly prompted to break
it: Numero di avvisi mostrati ripetutamente per la stessa pausa

en: Prompted breaks taken
it: Pause effettuate

en: The number of times you took a break when being prompted
it: Numero di volte in cui hai fatto la pausa quando hai ricevuto l'avviso

en: Natural breaks taken
it: Pause spontanee

en: The number of times you took a break without being prompted
it: Numero di volte in cui hai fatto una pausa senza aver ricevuto l'avviso

en: Breaks skipped
it: Pause saltate

en: The number of breaks you skipped
it: Numero di pause che hai saltato

en: Breaks postponed
it: Pause posposte

en: The number of breaks you postponed
it: Numero di pause che hai posposto

en: Overdue time
it: Tempo di ritardo

en: The total time this break was overdue
it: Tempo totale in cui questa pausa è stata ritardata

en: Usage
it: Uso

en: Active computer usage
it: Utilizzo attivo del computer

en: Daily
it: Giornaliero

en: The total computer usage for the selected day
it: L'utilizzo totale del computer per il giorno selezionato

en: Weekly
it: Settimanale

en: The total computer usage for the whole week of the selected day
it: L'utilizzo totale del computer per l'intera settimana del giorno selezionato

en: Monthly
it: Mensile

en: The total computer usage for the whole month of the selected day
it: L'utilizzo totale del computer per l'intero mese del giorno selezionato

en: Activity
it: Attività

en: Mouse usage:
it: Utilizzo Mouse:

en: The total time you were using the mouse
it: Tempo totale in cui hai utilizzato il mouse

en: Mouse movement:
it: Movimento del mouse:

en: The total on-screen mouse movement
it: Distanza totale percorsa con il mouse sullo schermo

en: Effective mouse movement:
it: Movimento effettivo del mouse:

en: The total mouse movement you would have had if you moved your mouse in straight lines between clicks
it: Distanza totale che avresti percorso con il mouse se avessi compiuto movimenti rettilinei tra un click e l'altro

en: Mouse button clicks:
it: Clic del pulsante del mouse:

en: The total number of mouse button clicks
it: Numero totale di click del mouse

en: Keystrokes:
it: Tasti premuti:

en: The total number of keys pressed
it: Numero totale di tasti premuti sulla tastiera

en: %s, from %s to %s
it: %s, dalle %s alle %s

en: Warning
it: Attenzione

en: You have chosen to delete your statistics history. Continue?
it: Hai scelto di eliminare la cronologia delle statistiche. Continuare?

en: Files deleted!
it: File cancellati!

en: The files containing your statistics history have been deleted.
it: I file contenenti la cronologia delle statistiche sono stati eliminati.

en: Info
it: Informazioni su

en: File deletion failed!
it: Cancellazione file fallita!

en: The files containing your statistics history could not be deleted. Try again?
it: Non è stato possibile eliminare i file contenenti la cronologia delle statistiche. Riprovare?

en: Error
it: Errore
