workrave 1.6.0 - en to uk translation catalogue (225 entries)

en: _Open
uk: _Відкрити

en: _Restbreak
uk: _Перерва

en: _Exercises
uk: _Вправи

en: _Statistics
uk: _Статистика

en: _Mode
uk: _Режим

en: Suspended
uk: _Призупинено

en: Quiet
uk: _Тихо

en: _Network
uk: _Мережа

en: _Disconnect
uk: _Роз'єднатися

en: _Reconnect
uk: _Перез'єднатися

en: Reading mode
uk: Режим читання

en: _Preferences
uk: _Налаштування

en: _Quit
uk: _Вихід

en: Reconnecting to %s.
uk: Повторне з'єднання з %s.

note: We did not succeed in starting the server. Arghh.
en: Could not enable network operation.
uk: Мережеві операції недоступні.

en: Disabling network operation.
uk: Скасування мережевих операцій.

en: Connecting to %s.
uk: З'єднання з %s.

en: Removing client %s.
uk: Видалення клієнта %s.

note: Closing direct connection.
en: Disconnecting %s
uk: Роз'єднання %s.

note: It's a remote client. mark it master.
en: Client %s is now master.
uk: Клієнт%s тепер є ведучим.

note: Its ME!
en: I'm now master.
uk: Тепер ви ведучий.

en: Client %s saying hello.
uk: Клієнт %s вітається.

note: Incorrect user. Incorrect password.
en: Client %s access denied.
uk: Заборонено доступ для клієнта %s.

note: Duplicate client. inform client that it's bogus and close.
en: Client %s is duplicate.
uk: Клієнт %s не є унікальним.

en: Client %s signed off.
uk: Клієнт %s вийшов.

note: gint port =
en: Client %s is welcoming us.
uk: Нас запрошує клієнт %s.

en: Requesting master status from %s.
uk: Запит стану ведучого від %s.

en: Client timeout from %s.
uk: Клієнтський таймаут від %s.

en: Rejecting master request from client %s.
uk: Відхилення запиту на роль ведучого від клієнта %s.

en: Acknowledging master request from client %s.
uk: Підтвердження запиту на роль ведучого від клієнта %s.

en: Non-master client %s rejected master request.
uk: Клієнт %s, який не є ведучим, відхилив запит на роль ведучого.

en: Client %s rejected master request, delaying.
uk: Клієнт %s  відхилив запит на роль ведучого. Зачекайте...

note: gint count =
en: Client %s is now the new master.
uk: Клієнт %s тепер ведучий.

en: Network operation started.
uk: Розпочато мережеву операцію.

en: Accepted new client.
uk: Прийнятий новий клієнт.

en: Client %s read error, closing.
uk: Помилка 	зчитування у клієнта %s, закриття.

en: Client %s closed connection.
uk: Клієнт %s розірвав з'єднання.

en: Client %s connected.
uk: Клієнт %s з'єднався.

en: Could not connect to client %s.
uk: Помилка з'єднання з клієнтом %s.

en: This program assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI).
uk: Ця програма допомагає у попередженні та лікуванні тунельного синдрому зап'ястя та знятті загального напруження м'язів.

en: Workrave Applet
uk: Аплет Workrave

en: Break prompt
uk: Нагадування про перерву

en: Break ignored
uk: Перерву проігноровано

en: Rest break started
uk: Розпочато перерву

en: Rest break ended
uk: Перерву завершено

en: Micro-break started
uk: Розпочато мінівідпочинок

en: Micro-break ended
uk: Мінівідпочинок завершено

en: Daily limit
uk: Денний ліміт

en: Exercise ended
uk: Вправу завершено

en: Exercises ended
uk: Вправи завершені

en: Exercise change
uk: Вправу завершено

en: Custom
uk: Інше

en: %s%d:%02d:%02d hours
uk: %s%d:%02d:%02d годин

en: %s%d:%02d minutes
uk: %s%d:%02d хвилин

en: %s%d seconds
uk: %s%d секунд

en: _Skip
uk: _Пропустити

en: _Postpone
uk: _Відкласти

en: You have reached your daily limit. Please stop working
    behind the computer. If your working day is not over yet,
    find something else to do, such as reviewing a document.
uk: Ви перевищили ваш денний ліміт. Бідь-ласка, припиніть працювати
    з комп'ютером. Якщо ваш робочий день ще не закінчився,
    знайдіть собі інше заняття, наприклад, перегляд документів.

en: Workrave failed to start
uk: Не вдалося запустити Workrave

en: Is Workrave already running?
uk: Workrave вже запущено?

en: Workrave could not monitor your keyboard and mouse activity.
uk: Workrave не може відстежувати активність вашої клавіатури та миші.

note: FIXME: duplicate
en: Micro-break
uk: Мінівідпочинок

en: Rest break
uk: Перерва

en: Mode:
uk: _Режим:

en: Open
uk: _Відкрити

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Exercises
uk: Вправи

en: Network
uk: Мережа

en: Statistics
uk: Статистика

en: About...
uk: Про програму...

en: _Rest break
uk: _Перерва

en: _Normal
uk: _Звичайний

en: Q_uiet
uk: _Тихо

en: _Suspended
uk: _Призупинено

en: _Connect
uk: _З'єднатися

en: Show _log
uk: Показати _журнал

en: _Reading mode
uk: Режим _читання

en: Please relax for a few seconds
uk: Будь-ласка, розслабтесь на кілька секунд

en: Next rest break in %s
uk: Наступна перерва через %s

en: Rest break %s overdue
uk: Перерву затримано на %s

en: Daily limit in %s
uk: Денний ліміт %s

en: Daily limit %s overdue
uk: Денний ліміт перевищено на %s

en: General
uk: Загальні

en: Sounds
uk: Звуки

en: Status Window
uk: Вікно статусу

en: Applet
uk: Аплет

note: Notebook
en: Timers
uk: Таймери

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: No blocking
uk: Не блокувати

en: Block input
uk: Блокувати введення

en: Block input and screen
uk: Блокувати введення та екран

note: Options
en: Options
uk: Параметри

en: Block mode:
uk: Режим блокування:

en: System default
uk: За замовчуванням

en: (font not available)
uk: (шрифт недоступний)

en: Language:
uk: Мова:

en: Show system tray icon
uk: Показувати піктограму в системному лотку

note: Options
en: Sound Options
uk: Параметри звуку

en: No sounds
uk: Без звуку

en: Play sounds using sound card
uk: Використовувати звукову карту для відтворення звуків

en: Play sounds using built-in speaker
uk: Відтворювати звуки, використовуючи вбудований динамік

en: Volume:
uk: Гучність:

en: Sound:
uk: Звуки:

en: Mute sounds during rest break and daily limit
uk: Вимкнути звуки протягом перерви та денного ліміту

note: Sound themes
en: Sound Events
uk: Звуки подій

en: Sound Theme:
uk: Звуки:

en: Play
uk: Грати

en: Event
uk: Подія

en: Choose a sound
uk: Виберіть звук

en: Wavefiles
uk: Файли

en: Time for a micro-break?
uk: Час для мінівідпочинку?

en: You need a rest break...
uk: Вам потрібна перерва...

en: You should stop for today...
uk: Сьогоднішній денний ліміт вичерпано...

en: Break in %s
uk: Перерва через %s

en: Disappears in %s
uk: Зникне через %s

en: Silent in %s
uk: Тихо через %s

en: Rest break for %s
uk: Перерва на %s

en: Natural rest break
uk: Взяті перерви

en: This is your natural rest break.
uk: Вам потрібна перерва.

en: This is your rest break. Make sure you stand up and
    walk away from your computer on a regular basis. Just
    walk around for a few minutes, stretch, and relax.
uk: Це — ваша перерва. Просто встаньте і прогуляйтеся кілька хвилин, відпочиньте, розслабтесь та потягніться.

en: Take rest break now
uk: Взяти перерву зараз

en: Wait
uk: Очікування

en: Place timers next to each other
uk: Розмістити таймери поруч

en: Place micro-break and rest break in one spot
uk: Розмістити мінівідпочинок та перерву поруч

en: Place rest break and daily limit in one spot
uk: Розмістити перерву та денний ліміт поруч

en: Place all timers in one spot
uk: Розмістити всі таймери поруч

en: Hide
uk: Приховати

en: Show
uk: Показати

en: Show only when this timer is first due
uk: Показувати лише коли цей таймер перший за чергою

en: Show status window
uk: Показати вікно статусу

en: The status window stays always on top of other windows
uk: Вікно статусу завжди над іншими вікнами

en: Applet enabled
uk: Аплет увімкнено

en: Display
uk: Екран

en: Placement:
uk: Розміщення:

en: Cycle time:
uk: Тривалість циклу:

note: Layout
en: Micro-break:
uk: Мінівідпочинок:

en: Rest break:
uk: Перерва:

en: Daily limit:
uk: Денний ліміт:

note: Enabled/Disabled checkbox
en: Enable timer
uk: Увімкнути таймер

note: Prelude frame
en: Break prompting
uk: Нагадування про перерву

en: Prompt before breaking
uk: Запитувати перед перервою

en: Maximum number of prompts:
uk: Максимальна кількість нагадувань:

en: Suspend timer when inactive
uk: Призупинити таймер, коли немає активності

en: Regard micro-breaks as activity
uk: Віднести мінівідпочинок до активності

en: Number of exercises:
uk: Кількість вправ:

en: Time before end:
uk: Часу до кінця:

en: Time between breaks:
uk: Часу між перервами:

en: Break duration:
uk: Тривалість перерви:

en: Postpone time:
uk: Відкласти на:

en: Assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI)
uk: Ця програма допомагає у попередженні та лікуванні тунельного синдрому зап'ястя та знятті загального напруження м'язів.

en: Network connect
uk: Мережеве з'єднання

en: Enter the host name and port number of a computer
    in the network you wish to connect to.
uk: Введіть ім'я та порт комп'ютера в мережі, з яким ви хочете з'єднатися.

en: Host name:
uk: Ім'я комп'ютера:

en: Port:
uk: Порт:

en: Network log
uk: Мережевий журнал

en: Enable networking
uk: Активувати мережеві з'єднання

en: Username:
uk: Ім'я користувача:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Allow incoming connections
uk: Дозволити вхідні з'єднання

en: Server settings
uk: Налаштування сервера

en: Server port:
uk: Порт сервера:

en: Reconnect attempts:
uk: Кількість спроб з'єднання:

en: Reconnect interval:
uk: Інтервал між з'єднаннями:

en: Advanced
uk: Додатково

en: The following list specifies the hosts that Workrave connects to on
    start-up. Click the host name or port number to edit.
uk: Цей перелік містить комп'ютери, з якими з'єднується Workrave при
    завантаженні. Для редагування клацніть мишею на імені комп'ютера або номері порта.

en: Host name
uk: Ім'я комп'ютера

en: Port
uk: Порт

en: Hosts
uk: Комп'ютери

en: Shoulder-arm stretch
uk: Розтягування передпліччя

en: Keep one arm horizontally stretched in front of your chest. Push this arm with your other arm towards you until you feel a mild tension in your shoulder. Hold this position briefly, and repeat the exercise for your other arm.
uk: Простягніть одну руку горизонтально перед грудьми. Іншою рукою потягніть її на себе, поки не відчуєте м'яку напругу у плечі. Затримайтеся ненадовго і повторіть вправу для іншої руки.

en: Finger stretch
uk: Розтягування пальців

en: Separate and stretch your fingers until a mild tension is felt, and hold this for 10 seconds. Relax, then bend your fingers at the knuckles, and hold again for 10 seconds. Repeat this exercise once more.
uk: Розчепірте і потягніть пальці доти, доки не відчуєте легке напруження, і потримайте так 10 секунд. Розслабтесь, потім зігніть у суглобах і потримайте так теж 10 секунд. Повторіть вправу ще раз.

en: Neck tilt stretch
uk: Розтягування шиї нахилами

en: Start with your head in a comfortable straight position. Then, slowly tilt your head to your right shoulder to gently stretch the muscles on the left side of your neck. Hold this position for 5 seconds. Then, tilt your head to the left side to stretch your other side. Do this twice for each side.
uk: Розпочніть вправу, розмістивши голову прямо. Потім повільно нахиліть її до правого плеча, щоб м'яко розтягнути м'язи на лівій стороні шиї. Затримайтеся у цьому положенні протягом 5 секунд. Після цього нахиліть голову до лівої сторони, щоб розтягнути м'язи на іншій стороні.

en: Backward shoulder stretch
uk: Зворотнє розтягування плечей

en: Interlace your fingers behind your back. Then turn your elbows gently inward, while straightening your arms. Hold this position for 5 to 15 seconds, and repeat this exercise twice.
uk: Сплетіть пальці за спиною. Потім повільно вигніть лікті всередину, випрямляючи руки. Затримайтеся в такому положенні від 5 до 15 секунд і повторіть вправу двічі.

en: Move the eyes
uk: Рух очима

en: Look at the upper left corner of the outside border of your monitor. Follow the border slowly to the upper right corner. Continue to the next corner, until you got around it two times. Then, reverse the exercise.
uk: Подивіться на лівий верхній кут корпуса монітора. Повільно перемістіть погляд до правого верхнього кута. Продовжуйте, доки не обійдете поглядом всі кути монітора двічі. Повторіть вправу, переміщуючи погляд у зворотньому напрямку.

en: Train focusing the eyes
uk: Тренування фокусування очей

en: Look for the furthest point you can see behind your monitor. Focus your eyes on the remote point. Then focus on your monitor border. Repeat it. If you can't look very far from your monitor, face another direction with a longer view. Then switch your focus between a distant object and a pen held at the same distance from your eyes as your monitor.
uk: Подивіться на найвіддаленішу точку, яку ви можете бачити за вашим монітором. Сфокусуйте погляд на цій точці. Після кількох секунд сфокусуйтесь на моніторі.Повторіть вправу. Якщо ви не можете дивитися далеко від монітора, використовуйте, наприклад, ручку, тримаючи її на тій самій відстані, що й монітор.

en: Look into the darkness
uk: Дивитися  у темряву

en: Cover your eyes with your palms in such way that you can still open your eyelids. Now open your eyes and look into the darkness of your palms. This exercise gives better relief to your eyes compared to simply closing them.
uk: Закрийте очі долонями так, щоб повіки могли відкриватися. Тепер відкрийте очі та подивіться у темряву ваших долонь. Ця вправа краще допомагає вашим очам, ніж коли ви просто їх заплющуєте.

en: Move the shoulders
uk: Рух плечима

en: Spin your right arm slowly round like a plane propeller beside your body. Do this 4 times forwards, 4 times backwards and relax for a few seconds. Repeat with the left arm.
uk: Обертайте праву руку біля тулуба, наче гвинт літака. Зробіть так 4 рази за годинниковою стрілкою, 4 рази - проти і розслабтесь на кілька секунд. Повторіть вправу з лівою рукою.

en: Move the shoulders up and down
uk: Рух плечима вгору і вниз

en: Put your hands on the armrests of your chair when you are sitting down and press your body up until your arms are straight. Try to move your head even further by lowering your shoulders. Slowly move back into your chair.
uk: Стисніть руків'я стільця, на якому ви сидите, і підніміть себе, випрямивши руки. Спробуйте відкинути голову назад, опускаючи плечі. Потім повільно сядьте на стілець.

en: Turn your head
uk: Поверніть голову

en: Turn your head left and keep it there for 2 seconds. Then turn your head right and keep it there for 2 seconds.
uk: Поверніть голову наліво і потримайте так 2 секунди, потім - направо.

en: Exercises player
uk: Переглядач вправ

en: Previous exercise
uk: Попередня вправа

en: Next exercise
uk: Наступна вправа

en: Pause exercises
uk: Призупинити вправи

en: End exercises
uk: Завершити вправи

en: Resume
uk: Продовжити

en: Pause
uk: Пауза

en: Resume exercises
uk: Продовжити вправи

en: Browse history
uk: Перегляд історії

en: Date:
uk: Дата:

en: Breaks
uk: Перерви

en: Break prompts
uk: Нагадування про перерви

en: The number of times you were prompted to break, excluding repeated prompts for the same break
uk: Кількість нагадувань про перерву (крім повторних для однієї)

en: Repeated prompts
uk: Повторені нагадування

en: The number of times you were repeatedly prompted to break
uk: Скільки разів підряд з'являвся запит на перерву

en: Prompted breaks taken
uk: Прийняті нагадування про перерву

en: The number of times you took a break when being prompted
uk: Кількість перерв, взятих одразу після нагадування

en: Natural breaks taken
uk: Взяті перерви

en: The number of times you took a break without being prompted
uk: Кількість перерв, узятих без нагадування

en: Breaks skipped
uk: Пропущено перерв

en: The number of breaks you skipped
uk: Кількість перерв, які ви пропустили

en: Breaks postponed
uk: Відкладено перерв

en: The number of breaks you postponed
uk: Кількість перерв, які ви відклали

en: Overdue time
uk: Час запізнення

en: The total time this break was overdue
uk: Загальний час запізнення цієї перерви

en: Activity
uk: Активність

en: Mouse usage:
uk: Використання миші:

en: The total time you were using the mouse
uk: Загальний час використання миші

en: Mouse movement:
uk: Переміщення миші:

en: The total on-screen mouse movement
uk: Загальний час переміщення миші по екрану

en: Effective mouse movement:
uk: Корисне переміщення миші:

en: The total mouse movement you would have had if you moved your mouse in straight lines between clicks
uk: Загальне переміщення миші, яке було б, якби між кліками ви рухали б її по прямим лініям

en: Mouse button clicks:
uk: Кліків кнопкою миші:

en: The total number of mouse button clicks
uk: Загальна кількість кліків кнопкою миші

en: Keystrokes:
uk: Натиснення клавіш:

en: The total number of keys pressed
uk: Загальна кількість натиснених клавіш

en: %s, from %s to %s
uk: %s, з %s до %s
