Workrave 1.10 - en to pt translation catalogue (266 entries)

en: _Open
pt: _Abrir

en: _Restbreak
pt: _Pausa

en: _Exercises
pt: _Exercícios

en: _Statistics
pt: E_statísticas

en: _Mode
pt: _Modo

en: Suspended
pt: Suspenso

en: Quiet
pt: Silêncio

en: _Network
pt: _Rede

en: _Join
pt: _Ligar

en: _Disconnect
pt: _Desligar

en: _Reconnect
pt: _Religar

en: Show log
pt: Mostrar diário

en: Reading mode
pt: Modo Leitura

en: _Preferences
pt: Pre_ferências

en: _About
pt: _Acerca

en: _Quit
pt: Sa_ir

en: Reconnecting to %s.
pt: A religar a %s.

note: We did not succeed in starting the server. Arghh.
en: Could not enable network operation.
pt: Impossível activar a operação em rede.

en: Disabling network operation.
pt: A desactivar operação em rede.

en: Connecting to %s.
pt: A ligar a %s.

en: Removing client %s.
pt: A remover cliente %s.

note: Closing direct connection.
en: Disconnecting %s
pt: A desligar %s

note: It's a remote client. mark it master.
en: Client %s is now master.
pt: O cliente %s é agora mestre.

note: Its ME!
en: I'm now master.
pt: Agora sou mestre.

en: Client %s saying hello.
pt: Cliente %s a dizer olá.

note: Incorrect user. Incorrect password.
en: Client %s access denied.
pt: Acesso negado ao cliente %s.

note: Duplicate client. inform client that it's bogus and close.
en: Client %s is duplicate.
pt: O cliente %s está duplicado.

en: Client %s signed off.
pt: O cliente %s terminou a sessão.

note: gint port =
en: Client %s is welcoming us.
pt: O cliente %s está a dar as boas vindas.

en: Requesting master status from %s.
pt: A requerer estado mestre de %s.

en: Client timeout from %s.
pt: Cliente expirado para %s.

en: Rejecting master request from client %s.
pt: A rejeitar pedido-mestre do cliente %s.

en: Acknowledging master request from client %s.
pt: A reconhecer pedido-mestre do cliente %s.

en: Non-master client %s rejected master request.
pt: Cliente %s não-mestre rejeitou o pedido-mestre.

en: Client %s rejected master request, delaying.
pt: O cliente %s rejeitou o pedido-mestre, a atrasar.

note: gint count =
en: Client %s is now the new master.
pt: O cliente %s é agora o novo mestre.

en: Network operation started.
pt: Operação em rede iniciada.

en: Accepted new client.
pt: Novo cliente aceite.

en: Client %s read error, closing.
pt: Erro de leitura do cliente %s, a fechar.

en: Client %s closed connection.
pt: O cliente %s fechou a ligação.

en: Client %s connected.
pt: Cliente %s ligado.

en: Could not connect to client %s.
pt: Impossível ligar ao cliente %s.

en: This program assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI).
pt: Este programa ajuda a prevenir e recuperar lesões por esforço repetitivo (LER).

en: Break prompt
pt: Alerta de pausa

en: Break ignored
pt: Pausa ignorada

en: Rest break started
pt: Descanso iniciado

en: Rest break ended
pt: Descanso terminado

en: Micro-break started
pt: Micro-pausa iniciada

en: Micro-break ended
pt: Micro-pausa terminada

en: Daily limit
pt: Limite diário

en: Exercise ended
pt: Exercício terminado

en: Exercises ended
pt: Exercícios terminados

en: Exercise change
pt: Mudar exercício

en: Custom
pt: Personalizado

en: %s%d:%02d:%02d hours
pt: %s%d:%02d:%02d horas

en: %s%d:%02d minutes
pt: %s%d:%02d minutos

en: %s%d seconds
pt: %s%d segundos

en: Lock...
pt: Bloquear...

en: Lock
pt: Bloquear

en: Shutdown
pt: Encerrar

en: Suspend
pt: Suspender

en: Hibernate
pt: Hibernar

en: Suspend hybrid
pt: Suspensão híbrida

en: _Skip
pt: _Saltar

en: _Postpone
pt: _Ignorar

en: You have reached your daily limit. Please stop working
    behind the computer. If your working day is not over yet,
    find something else to do, such as reviewing a document.
pt: Atingiu o limite diário. Por favor, pare de trabalhar
    com o computador. Se ainda não terminou o dia, procure
    outra coisa que fazer, tal como rever um documento.

en: Workrave is still running. You can access Workrave by clicking on the white sheep icon. Click on this balloon to disable this message
pt: O Workrave ainda está em execução. Pode aceder-lhe clicando na ovelhinha branca. Clique neste balão para desactivar a mensagem.

en: Workrave failed to start
pt: Falha ao iniciar o Workrave

en: Is Workrave already running?
pt: Já está a executar o Workrave?

en: Workrave could not monitor your keyboard and mouse activity.
pt: O Workrave não pôde monitorizar a actividade dos seus teclado e rato.

en: Make sure that the RECORD extension is enabled in the X server.
pt: Certifique-se de que a extensão GRAVAR está activa no servidor X.

en: Workrave is in suspended mode. Mouse and keyboard activity will not be monitored.
pt: O Workrave está em modo suspenso. A actividade do teclado e do rato não serão monitorizadas.

en: Workrave is in quiet mode. No break windows will appear.
pt: O Workrave está em modo de silêncio. Não verá janelas de pausa.

note: FIXME: duplicate
en: Micro-break
pt: Micro-pausa

en: Rest break
pt: Descanso

en: Mode:
pt: Modo:

en: Open
pt: Abrir

en: Preferences
pt: Preferências

en: Exercises
pt: Exercícios

en: Mode
pt: Modo

en: Network
pt: Rede

en: Connect
pt: Ligar

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Reconnect
pt: Religar

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: About...
pt: Acerca...

en: Quit
pt: Sair

en: _Rest break
pt: _Descanso

en: Q_uiet
pt: _Silêncio

en: _Suspended
pt: S_uspenso

en: _Connect
pt: _Ligar

en: Show _log
pt: Mostrar _diário

en: _Reading mode
pt: Modo Leitu_ra

en: Please relax for a few seconds
pt: Por favor, relaxe alguns segundos

en: Next rest break in %s
pt: Descanso seguinte em %s

en: Rest break %s overdue
pt: Descanso %s em falta

en: Daily limit in %s
pt: Limite diário em %s

en: Daily limit %s overdue
pt: Limite diário %s em falta

en: General
pt: Geral

en: Sounds
pt: Sons

en: Status Window
pt: Janela de estado

en: Applet
pt: Aplicação

note: Notebook
en: Timers
pt: Temporizadores

en: User interface
pt: Ambiente do utilizador

en: No blocking
pt: Sem bloqueio

en: Block input
pt: Bloquear entrada

en: Block input and screen
pt: Bloquear entrada e ecrã

note: Options
en: Options
pt: Opções

en: Block mode:
pt: Modo de bloqueio:

en: System default
pt: Predefinição do sistema

en: (font not available)
pt: (letra não disponível)

en: Language:
pt: Idioma:

en: Start Workrave on logon
pt: Iniciar o Workrave no arranque

en: Show system tray icon
pt: Mostrar ícone nas notificações

note: Options
en: Sound Options
pt: Opções de som

en: No sounds
pt: Sem sons

en: Play sounds using sound card
pt: Reproduzir sons com a placa de som

en: Play sounds using built-in speaker
pt: Reproduzir sons com as colunas internas

en: Sound:
pt: Som:

en: Mute sounds during rest break and daily limit
pt: Silenciar sons durante o descanso e limite diário

note: Sound themes
en: Sound Events
pt: Eventos sonoros

en: Sound Theme:
pt: Tema sonoro:

en: Play
pt: Reproduzir

en: Event
pt: Evento

en: Choose a sound
pt: Escolha um som

en: Wavefiles
pt: Ficheiro Wav

en: Use alternate monitor
pt: Utilizar monitor alternativo

en: Enable this option if Workrave fails to detect when you are using your computer
pt: Activar esta opção se o Workrave não detectar que está a utilizar o computador

en: Mouse sensitivity:
pt: Sensibilidade do rato:

en: Number of pixels the mouse should move before it is considered activity.
pt: Número de pixels que o rato se deve mover para ser considerado como actividade.

en: Time for a micro-break?
pt: Hora da micro-pausa?

en: You need a rest break...
pt: Precisa de um descanso...

en: You should stop for today...
pt: Devia parar por hoje...

en: Break in %s
pt: Pausa em %s

en: Disappears in %s
pt: Desaparece em %s

en: Silent in %s
pt: Silêncio em %s

en: Rest break for %s
pt: Descanso durante %s

en: Natural rest break
pt: Descanso natural

en: This is your natural rest break.
pt: Este é o seu descanso natural.

en: This is your rest break. Make sure you stand up and
    walk away from your computer on a regular basis. Just
    walk around for a few minutes, stretch, and relax.
pt: Este é o seu descanso. Certifique-se de que se levanta
    e se afasta do computador regularmente. Passeie alguns
    minutos, espreguice-se e relaxe.

en: Take rest break now
pt: Descanse agora.

en: Wait
pt: Esperar

en: Place timers next to each other
pt: Pôr temporizadores juntos

en: Place micro-break and rest break in one spot
pt: Pôr a micro-pausa e o descanso no mesmo sítio

en: Place rest break and daily limit in one spot
pt: Pôr o descanso e o limite diário no mesmo sítio

en: Place all timers in one spot
pt: Pôr todos os temporizadores no mesmo sítio

en: Hide
pt: Ocultar

en: Show
pt: Mostrar

en: Show only when this timer is first due
pt: Mostrar só quando este temporizador for devido

en: Show status window
pt: Mostrar janela de estado

en: The status window stays always on top of other windows
pt: A janela de estado está sempre acima de todas as outras

en: Applet enabled
pt: Aplicação activada

en: Display
pt: Mostrar

en: Placement:
pt: Colocação:

en: Cycle time:
pt: Tempo do ciclo:

note: Layout
en: Micro-break:
pt: Micro-pausa:

en: Rest break:
pt: Descanso:

en: Daily limit:
pt: Limite diário:

note: Enabled/Disabled checkbox
en: Enable timer
pt: Activar temporizador

note: Prelude frame
en: Break prompting
pt: Alerta de pausa

en: Prompt before breaking
pt: Alertar antes de pausar

en: Maximum number of prompts:
pt: Número máximo de alertas:

en: Show 'Postpone' button
pt: Mostrar botão "Adiar"

en: Show 'Skip' button
pt: Mostrar botão "Ignorar"

en: Suspend timer when inactive
pt: Suspender temporizador quando inactivo

en: Regard micro-breaks as activity
pt: Considerar micro-pausas como actividade

en: Number of exercises:
pt: Número de exercícios:

en: Start restbreak when screen is locked
pt: Iniciar descanso quando o ecrã bloqueia

en: Enable shutting down the computer from the rest screen
pt: Permitir encerramento do computador a partir do descanso

en: Time before end:
pt: Tempo antes do fim:

en: Time between breaks:
pt: Tempo entre pausas:

en: Break duration:
pt: Duração da pausa:

en: Postpone time:
pt: Tempo de adiamento:

en: Assists in the prevention and recovery of Repetitive Strain Injury (RSI)
pt: Ajuda a prevenir e recuperar lesões por esforço repetitivo (LER).

en: typing;break;timer;wrists;health;rsi;
pt: dactilografar;pausa;temporizador;pulsos;saúde;ler

en: Network connect
pt: Ligação à rede

en: Enter the host name and port number of a computer
    in the network you wish to connect to.
pt: Insira o nome de anfitrião e o número de porta do
    computador a que se deseja ligar.

en: Host name:
pt: Anfitrião:

en: Port:
pt: Porta:

en: Network log
pt: Diário da rede

en: Enable networking
pt: Activar rede

en: Username:
pt: Utilizador:

en: Password:
pt: Senha:

en: Allow incoming connections
pt: Permitir ligações a chegar

en: Server settings
pt: Definições do servidor

en: Server port:
pt: Porta do servidor:

en: Reconnect attempts:
pt: Tentativas de religação:

en: Reconnect interval:
pt: Intervalo de religação:

en: Advanced
pt: Avançado

en: The following list specifies the hosts that Workrave connects to on
    start-up. Click the host name or port number to edit.
pt: A lista seguinte especifica os anfitriões a que o Workrave se liga
    no arranque. Clique no nome ou número de porta para editar.

en: Host name
pt: Anfitrião

en: Port
pt: Porta

en: Hosts
pt: Anfitriões

en: Shoulder-arm stretch
pt: Esticar o ombro-braço

en: Keep one arm horizontally stretched in front of your chest. Push this arm with your other arm towards you until you feel a mild tension in your shoulder. Hold this position briefly, and repeat the exercise for your other arm.
pt: Mantenha um braço esticado em frente ao peito. Empurre-o com o outro braço em direcção a si até sentir alguma tensão no ombro. Mantenha esta posição brevemente e repita o exercício com o outro braço.

en: Finger stretch
pt: Esticar os dedos

en: Separate and stretch your fingers until a mild tension is felt, and hold this for 10 seconds. Relax, then bend your fingers at the knuckles, and hold again for 10 seconds. Repeat this exercise once more.
pt: Separe e estique os dedos até sentir alguma tensão e mantenha a posição por dez segundos. Relaxe, dobre os dedos pelos nós e mantenha por mais dez segundos. Repita o exercício novamente.

en: Neck tilt stretch
pt: Esticar o pescoço

en: Start with your head in a comfortable straight position. Then, slowly tilt your head to your right shoulder to gently stretch the muscles on the left side of your neck. Hold this position for 5 seconds. Then, tilt your head to the left side to stretch your other side. Do this twice for each side.
pt: Comece com a cabeça em posição erecta confortável. Lentamente, incline a cabeça totalmente para o ombro direito e mantenha a posição por cinco segundos. Incline totalmente para a esquerda e mantenha por outros cinco segundos. Repita o exercício duas vezes.

en: Backward shoulder stretch
pt: Esticar o ombro para trás

en: Interlace your fingers behind your back. Then turn your elbows gently inward, while straightening your arms. Hold this position for 5 to 15 seconds, and repeat this exercise twice.
pt: Entrelace os dedos atrás das costas. Suavemente, gire os cotovelos para dentro, enquanto endireita os braços. Mantenha a posição entre cinco a quinze segundos e repita o exercício duas vezes.

en: Move the eyes
pt: Mover os olhos

en: Look at the upper left corner of the outside border of your monitor. Follow the border slowly to the upper right corner. Continue to the next corner, until you got around it two times. Then, reverse the exercise.
pt: Olhe para o canto superior esquerdo do seu monitor. Siga o contorno do monitor de canto a canto até completar duas voltas. Repita o exercício em sentido contrário.

en: Train focusing the eyes
pt: Treinar o foco dos olhos

en: Look for the furthest point you can see behind your monitor. Focus your eyes on the remote point. Then focus on your monitor border. Repeat it. If you can't look very far from your monitor, face another direction with a longer view. Then switch your focus between a distant object and a pen held at the same distance from your eyes as your monitor.
pt: Olhe para o ponto mais distante atrás do computador. Foque os olhos nesse ponto. Em seguida, foque os olhos no contorno do monitor. Repita. Se não conseguir olhar para muito longe do monitor, volte-se para outra direcção com maior distância visível. Em seguida, alterne o foc da vista entre um objecto distante e uma caneta segura à mesma distância do monitor.

en: Look into the darkness
pt: Olhar para a escuridão

en: Cover your eyes with your palms in such way that you can still open your eyelids. Now open your eyes and look into the darkness of your palms. This exercise gives better relief to your eyes compared to simply closing them.
pt: Cubra os olhos com as palmas das mãos de tal forma que ainda consiga abrir as pálpebras. Agora, abra os olhos e olhe para a escuridão das palmas. Obtém maior alívio para os olhos com este exercício do que simplesmente fechando os olhos.

en: Move the shoulders
pt: Mover os ombros

en: Spin your right arm slowly round like a plane propeller beside your body. Do this 4 times forwards, 4 times backwards and relax for a few seconds. Repeat with the left arm.
pt: Rode o seu braço lentamente ao lado do corpo, como uma hélice de avião. Repita quatro vezes para a frente, quatro para trás e descanse alguns segundos. Repita com o outro braço.

en: Move the shoulders up and down
pt: Mover os ombros acima e abaixo

en: Put your hands on the armrests of your chair when you are sitting down and press your body up until your arms are straight. Try to move your head even further by lowering your shoulders. Slowly move back into your chair.
pt: Ponha as mãos nos braços da sua cadeira e levante o corpo até que os braços estejam esticados. Tente levantar ainda mais a cabeça baixando os ombros. Volte lentamente à sua cadeira.

en: Turn your head
pt: Virar a cabeça

en: Turn your head left and keep it there for 2 seconds. Then turn your head right and keep it there for 2 seconds.
pt: Vire a cabeça para a esquerda e mantenha por dois segundos. Repita o exercício para a direita.

en: Exercises player
pt: Treinador

en: Previous exercise
pt: Exercício anterior

en: Next exercise
pt: Exercício seguinte

en: Pause exercises
pt: Pausar exercícios

en: End exercises
pt: Terminar exercícios

en: Resume
pt: Retomar

en: Pause
pt: Pausar

en: Resume exercises
pt: Retomar exercícios

en: Browse history
pt: Navegar pelo hisorico

note: Delete button
en: Delete all statistics history
pt: Eliminar as estatísticas

en: Date:
pt: Data:

en: Breaks
pt: Pausas

en: Break prompts
pt: Alertas de pausa

en: The number of times you were prompted to break, excluding repeated prompts for the same break
pt: O número de vezes que recebeu alertas de pausa, excluindo alertas repetidos para a mesma pausa

en: Repeated prompts
pt: Alertas repetidos

en: The number of times you were repeatedly prompted to break
pt: O número de vezes que recebeu alertas repetidos para pausar

en: Prompted breaks taken
pt: Alertas de pausa cumpridos

en: The number of times you took a break when being prompted
pt: O número de vezes que fez uma pausa após receber um alerta

en: Natural breaks taken
pt: Descansos naturais cumpridos

en: The number of times you took a break without being prompted
pt: O número de vezes que fez uma pausa sem receber um alerta

en: Breaks skipped
pt: Pausas ignoradas

en: The number of breaks you skipped
pt: O número de pausas que ignorou

en: Breaks postponed
pt: Pausas adiadas

en: The number of breaks you postponed
pt: O número de pausas que adiou

en: Overdue time
pt: Tempo vencido

en: The total time this break was overdue
pt: O tempo total que esta pausa é devida

en: Usage
pt: Uso

en: Daily
pt: Diariamente

en: The total computer usage for the selected day
pt: Tempo total de utilização do computador no dia seleccionado

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: The total computer usage for the whole week of the selected day
pt: Tempo total de utilização do computador na semana do dia seleccionado

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: The total computer usage for the whole month of the selected day
pt: Tempo total de utilização do computador no mês do dia seleccionado

en: Activity
pt: Actividade

en: Mouse usage:
pt: Utilização do rato:

en: The total time you were using the mouse
pt: Tempo total de utilização do rato

en: Mouse movement:
pt: Movimento do rato:

en: The total on-screen mouse movement
pt: Movimento total do rato ao longo do ecrã

en: Effective mouse movement:
pt: Movimento efectivo do rato:

en: The total mouse movement you would have had if you moved your mouse in straight lines between clicks
pt: Movimento total do rato se tivesse sido movido em linha recta entre cliques

en: Mouse button clicks:
pt: Cliques do rato:

en: The total number of mouse button clicks
pt: Número total de cliques do rato

en: Keystrokes:
pt: Teclas premidas:

en: The total number of keys pressed
pt: Número total de teclas premidas

en: %s, from %s to %s
pt: %s, de %s a %s

en: Warning
pt: Aviso

en: You have chosen to delete your statistics history. Continue?
pt: Escolheu eliminar as suas estatísticas. Deseja continuar?

en: Files deleted!
pt: Ficheiros eliminados!

en: The files containing your statistics history have been deleted.
pt: Os ficheiros contendo as suas estatísticas foram eliminados.

en: Info
pt: Informação

en: File deletion failed!
pt: Falha ao eliminar os ficheiros!

en: The files containing your statistics history could not be deleted. Try again?
pt: Foi impossível eliminar os seus ficheiros de estatísticas. Deseja tentar novamente?

en: Error
pt: Erro
