wput - en to da translation catalogue (90 entries)

en: Resuming in background. Logging output to 'wput-log'.
da: Genoptager i baggrund. Logger output til *wput-log'.

en: Unable to open logfile
da: Kunne ikke åbne logfil

en: Warning:
da: Advarsel:

en: reading urls from stdin, while running in background-mode is not reliable.
da: læsning af urls fra stdin, når der køres i baggrundstilstand er ikke stabil.

en: FINISHED --%s--
da: AFSLUTTET --%s--

en: Transferred %s bytes in %d file at %s
da: Overførte %s bytes i %d fil på %s

en: Transferred %s bytes in %d files at %s
da: Overførte %s bytes i %d filer på %s

en: Skipped %d file.
da: Oversprang %d fil.

en: Skipped %d files.
da: Oversprang %d filer.

en: Transmission of %d file failed.
da: Overførsel af %d fil mislykkedes.

en: Transmission of %d files failed.
da: Overførsel af %d filer mislykkedes.

en: Error:
da: Fejl:

en: `%s' could not be resolved.
da: '%s' kunne ikke løses.

en: Exiting.
da: Afslutter.

en: Disabling proxy support.
da: Frakobler proxy understøttelse.

en: Fatal error while opening '%s': %s
da: Fatal fejl ved åbning af '%s': %s

en: %s#%d: Option '%s' not recognized
da: %s#%d: Mulighed '%s' ikke genkendt

en: %s#%d: Unknown value '%s' for '%s'
da: %s#%d: Ukendt værdi '%s' for '%s'

en: Option %s should not appear here :|
da: Mulighed %s skulle ikke optræde her:

en: 
    See wput(1) for more detailed descriptions of the options.
    Report bugs and suggestions via SourceForge at
    http://sourceforge.net/tracker/?group_id=141519
da: 
    Se wput(1) for mere detaljeret beskrivelse af mulighederne.
    Rapporter fejl og forslag via SourceForge på
    http://sourceforge.net/tracker/?group_id=141519

en: Remote file size is bigger than local size. Restarting at 0
da: Fjern fil størrelse er større end lokal størrelse. Genstarter på 0

en: Remote file size is equal to local size. Restarting at 0
da: Størrelse af den fjerne fil svarer til den lokale. Genstarter ved 0

en: Remote file size is smaller than local size. Restarting at 0.
da: Størrelse af den fjerne fil er mindre end den lokale. Genstarter ved 0.

en: Cannot open local source file to read
da: Kan ikke åbne og læse lokal kildefil

en: local file could not be read: %s
da: lokal fil kunne ikke læses: %s

en: Error encountered during uploading data
da: Fejl opstod under uploading af data

en: Error encountered during uploading data (%s)
da: Fejl opstod under uploading af data (%s)

en: Removing source file `%s'
da: Fjerner kildefil `%s'

en: -- Skipping file: `%s'
da: --Overspringer fil: '%s'

en: Skipping all files from this account...
da: Overspringer alle filer fra denne konto...

en: -- Skipping file: %s
da: -- Oversprang fil: %s

en: Send Failed (%s)
da: Afsendelse mislykkedes (%s)

en: Skipping this file
da: Overspringer denne fil

en: Skipping this URL.
da: Overspringer denne URL.

en: client: can't open stream socket
da: klient: kan ikke åbne steam socket

en: server: can't open new socket
da: server: kan ikke åbne ny socket

en: error accepting the incoming connection
da: fejl under accept af den indkomne forbindelse

en: failed.
da: mislykkedes.

en: Connection to proxy cannot be established.
da: Forbindelse til proxy kan ikke etableres.

en: read() failed: %d (%d: %s)
da: læs() mislykkedes: %d (%d: %s)

en: Proxy version mismatch (%d)
da: Proxy versioner passer ikke sammen (%d)

en: Proxy authentication failure
da: Proxy autorifikation mislykkedes

en: Proxy method mismatch (%d)
da: Proxy metoder passer ikke sammen (%d)

en: Proxy is listening on %s:%d for incoming connections
da: Proxy lytter på %s:%d for indgående forbindelser

en: Proxy encountered an error while accepting. Error-Code: %d
da: Proxy blev ramt af en fejl under accept. Fejlkode: %d

en: Using SOCKS5-Proxy %s:%d...
da: Bruger SOCKS5-Proxy %s:%d...

en: Proxy connection established.
da: Proxy forbindelse etableret.

en: Connection through proxy failed. Error-code: %d
da: Forbindelse gennem proxy mislykkedes. Fejlkode: %d

en: Connection could not be established.
    Proxy states '%s'
da: Forbindelse kunne ikke etableres.
    Proxy siger '%s'

en: Receive-Error: Connection broke down.
da: Modtage-fejl: Forbindelse brød ned.

en: Receive-Error: Invalid FTP-answer (%d bytes): %s
da: Modtage-fejl: Ugyldigt FTP-svar (%d bytes): %s

en: Reconnecting to be sure, nothing went wrong
da: Genopkobler for at være sikker, intet gik galt

en: Connecting to %s:%d...
da: Opretter forbindelse til %s:%d...

en: failed!
da: mislykkedes!

en: connected
da: koblet på

en: Connection failed (%s)
da: opkobling mislykkedes (%s)

en: TLS encryption is explicitly required, but could not be established.
da: TLS kryptering er specifikt forlangt, men kunne ikke etableres.

en: Logging in as %s ...
da: Logger ind som %s ...

en: remote server requires a password, but none set. Using an empty one.
da: den fjerne server anmoder om en adgangskode som ikke er oplyst. Bruger en tom en.

en: Server requires account login, which is not supported.
da: Server anmoder om konto login, hvilket ikke er understøttet.

en: Login-Sequence failed (%s)
da: Login sekvens mislykkedes (%s)

en: Logged in!
da: Logget på!

en: failed (%s).
da: mislykkedes (%s).

en: encrypted!
da: kodet!

en: Setting data protection level to private ...
da: Sætter databeskyttelsesniveau til privat...

en: done.
da: færdig.

en: done (%s).
da: færdig (%s).

en: Connection cancelled (%s)
da: Opkobling afbrudt (%s)

en: done (modified on %d.%d.%d at %d:%d:%d)
da: udført (modificeret på %d.%d.%d at %d:%d:%d)

en: done (%s bytes)
da: gennemført (%s bytes)

en:  failed (%s).
da:  mislykkedes (%s).

en: listing directory failed (%s)
da: oplistning af katalog mislykkedes (%s)

en: failed.
    Server seems not to support resuming. Restarting at 0
da: mislykkedes.
    Server synes ikke at understøtte genoptagelse. Genstarter ved 0

en: [not done, but should be allright]
da: [ikke gennemført, men det skulle være ok]

en: failed (%s). (disabling resuming)
da: mislykkes (%s). (slår genoptagelse fra)

en: Trying to switch PORT/PASV mode
da: Forsøger at skifte PORT/PASV tilstand

en: failed (%d %s). (skipping)
da: mislykkedes (%d %s). (overspringer)

en: connection failed.
da: forbindelse mislykkedes.

en: Trying to listen on proxy server...
da: Prøver at lytte på proxy server...

en: Cannot determine local IP address
da: Kan ikke identificere lokal IP adresse

en: Waiting %d seconds...
da: Venter %d sekunder...

en: File `%s' does not exist. Don't know what to do about this URL.
da: Fil '%s' eksisterer ikke. Ved ikke hvad, der skal gøres ved denne URL.

en: Length: %s
da: Længde: %s

en: %* [ skipped %dK ]
    %* %dK
da: %* [ oversprunget %dK ]
    %* %dK

en: Unsupported listing type, trying Unix listing parser.
da: Ikke-understøttet listningstype, prøver Unix-listningsfortolker.

en: Index of /%s on %s:%d
da: Indeks for /%s på %s:%d

en: time unknown
da: ukendt tid

en: File
da: Fil

en: Directory
da: Katalog

en: Not sure
da: ikke sikker
