wput - en to fi translation catalogue (28 entries)

en: Unable to open logfile
fi: Lokitiedoston avaaminen epäonnistui

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: background-mode might not work correctly, if the input-pipe needs to read from stdin (like cat -).
fi: Tausta-ajo ei välttämättä toimi kunnolla, jos syöteputken täytyy lukea vakiosyötteestä (kuten cat -).

en: reading urls from stdin, while running in background-mode is not reliable.
fi: osoitteiden lukeminen vakiosyötteestä ei ole luotettavaa, jos ohjelmaa ajetaan taustalla.

en: Ignoring request to turn proxy-usage on, since no proxy is configured.
fi: Koska välipalvelinasetuksia ei ole tehty, ei välipalvelinta voida käyttää.

en: FINISHED --%s--
fi: VALMIS: --%s--

en: Transferred %s bytes in %d file at %s
fi: Siirretty %s tavua %d tiedostossa nopeudella %s

en: Transferred %s bytes in %d files at %s
fi: Siirretty %s tavua %d tiedostossa nopeudella %s

en: Skipped %d file.
fi: %d tiedosto ohitettu.

en: Skipped %d files.
fi: %d tiedostoa ohitettu.

en: Transmission of %d file failed.
fi: %d tiedoston siirto epäonnistui.

en: Transmission of %d files failed.
fi: %d tiedoston siirto epäonnistui.

en: Error:
fi: Virhe:

en: `%s' could not be resolved.
fi: Osoitetta "%s" ei voitu selvittää.

en: Exiting.
fi: Ohjelman suoritus lopetetaan.

en: Disabling proxy support.
fi: Tuki välipalvelimille lopetetaan.

en: netrc file '%s' cannot be read. skipping
fi: netrc-tiedostoa "%s" ei voida lukea, ohitetaan

en: password_file '%s' cannot be read. skipping
fi: password_file-tiedostoa "%s" ei voida lukea, ohitetaan

en: Warning: You are using a wput password file. This is deprecated!
             Please consider switch to the widely used netrc-files.
fi: Varoitus: Salasanatiedoston käyttö on vanhentunut ominaisuus!
             Harkitse siirtymistä laajalti käytettyihin netrc-tiedostoihin.

en: Fatal error while opening '%s': %s
fi: Kriittinen virhe avattaessa tiedostoa "%s": %s

en: %s#%d: Option '%s' not recognized
fi: %s#%d: Tuntematon valitsin "%s"

en: %s#%d: Unknown value '%s' for '%s'
fi: %s#%d: Arvoa "%s" ei voida antaa valitsimelle "%s"

en: Option %s should not appear here :|
fi: Valitsinta %s ei voi käyttää tässä yhteydessä :|

en: You supplied an input-pipe. This is only to be used as fallback, if no filename can be found from the URL. This might not be the desired behavour. TODO
fi: Annoit ohjelmalle syötteeksi putken. Tätä pitäis käyttää vain toissijaisesti, jos tiedostonimeä ei löydy URL-osoitteesta. Tämä ei välttämättä ole toiminto, jota halutaan. TODO

en: wput version: %s
fi: wput-versio: %s

en: Usage: wput [options] [file]... [url]...
      url        ftp://[username[:password]@]hostname[:port][/[path/][file]]
    
    Startup:
      -V, --version         Display the version of wput and exit.
      -h, --help            Print this help-screen
fi: Käyttö: wput [valitsimet] [tiedosto]... [url]...
      url ftp://[käyttäjätunnus[:salasana]@]osoite[:portti][/[hakemistopolku][tiedosto]]
    
    Käynnistys:
      -V, --version Näytä ohjelmaversio ja lopeta suoritus.
      -h, --help Näytä tämä opastus.

en:   -b, --background      go to background after startup
fi:   -b, --background suorita taustalla

en: Logging and input file:
      -o,  --output-file=FILE      log messages to FILE
      -a,  --append-output=FILE    append log messages to FILE
      -q,  --quiet                 quiet (no output)
      -v,  --verbose               be verbose
      -d,  --debug                 debug output
      -nv, --less-verbose          be less verbose
      -i,  --input-file=FILE       read the URLs from FILE
      -s,  --sort                  sorts all input URLs by server-ip and path
           --basename=PATH         snip PATH off each file when appendig to an URL
      -I,  --input-pipe=COMMAND    take the output of COMMAND as data-source
      -R,  --remove-source-files   unlink files upon successful upload
fi: Lokit ja syötetiedostot:
      -o, --output-file=TIEDOSTO kirjoita loki TIEDOSTOon
      -a, --append-output=TIEDOSTO kirjoita loki TIEDOSTOn perään
      -q, --quiet ei tulostusta ruudulle
      -v, --verbose näytä enemmän tietoja ohjelman suorituksesta
      -d, --debug näytä tietoja, jotka liittyvät ohjelmavirheisiin
      -nv, --less-verbose näytä vähemmän tietoja ohjelman suorituksesta
      -i, --input-file=TIEDOSTO lue osoitteet TIEDOSTOsta
      -s, --sort aakkostaa kaikki syöteosoitteet osoitteen ja polun perusteella
           --basename=HAKEMISTO poista HAKEMISTO tiedostoista ennen URL:iin lisäämistä
      -I, --input-pipe=KOMENTO ota syöte komennon KOMENTO tulosteesta
      -R, --remove-source-files poista tiedostot onnistuneen siirron jälkeen
