wput - en to sv translation catalogue (44 entries)

en: Unable to open logfile
sv: Kunde inte öppna loggfil

en: Warning:
sv: Varning:

en: FINISHED --%s--
sv: FÄRDIG --%s--

en: Skipped %d file.
sv: Hoppade över %d fil.

en: Skipped %d files.
sv: Hoppade över %d filer.

en: Transmission of %d file failed.
sv: Överföring av %d fil misslyckades.

en: Transmission of %d files failed.
sv: Överföring av %d filer misslyckades.

en: Error:
sv: Fel:

en: `%s' could not be resolved.
sv: "%s" kunde inte slås upp.

en: Exiting.
sv: Avslutar.

en: Disabling proxy support.
sv: Inaktiverar proxystöd.

en: Fatal error while opening '%s': %s
sv: Ödesdigert fel vid öppning av "%s": %s

en: %s#%d: Option '%s' not recognized
sv: %s#%d: Flaggan "%s" är inte känd

en: %s#%d: Unknown value '%s' for '%s'
sv: %s#%d: Okänt värde "%s" för "%s"

en: Usage: wput [options] [file]... [url]...
      url        ftp://[username[:password]@]hostname[:port][/[path/][file]]
    
    Startup:
      -V, --version         Display the version of wput and exit.
      -h, --help            Print this help-screen
sv: Användning: wput [flaggor] [fil]... [url]...
      url        ftp://[användarnamn[:lösenord]@]värdnamn[:port][/[sökväg/][fil]]
    
    Uppstart:
      -V, --version         Visa versionsnumret för wput och avsluta.
      -h, --help            Skriv ut denna hjälpsida

en: Cannot open local source file to read
sv: Kan inte öppna lokal källfil för läsning

en: local file could not be read: %s
sv: lokal fil kunde inte läsas: %s

en: -- Skipping file: `%s'
sv: -- Hoppar över fil: "%s"

en: Skipping all files from this account...
sv: Hoppar över alla filer från detta konto...

en: -- Skipping file: %s
sv: -- Hoppar över fil: %s

en: Send Failed (%s)
sv: Sändning misslyckades (%s)

en: Skipping this file
sv: Hoppar över denna fil

en: server: can't open new socket
sv: server: kan inte öppna nytt uttag

en: error accepting the incoming connection
sv: fel vid mottagning av inkommande anslutning

en: Connecting to %s:%d...
sv: Ansluter till %s:%d...

en: failed!
sv: misslyckades!

en: connected
sv: ansluten

en: Connection failed (%s)
sv: Anslutningen misslyckades (%s)

en: Logging in as %s ...
sv: Loggar in som %s...

en: Logged in!
sv: Inloggad!

en: done.
sv: klar.

en: Waiting %d seconds...
sv: Väntar %d sekunder...

en: No port specified. Assuming default port %d.
sv: Ingen port angiven. Antar standardporten %d.

en: Length: %s
sv: Längd: %s

en:  [%s to go]
sv:  [%s kvar]

en: %* [ skipped %dK ]
    %* %dK
sv: %* [ hoppade över %dK ]
    %* %dK

en: Unsupported listing type, trying Unix listing parser.
sv: Listningstypen stöds inte, försöker med Unix-listtolkare.

en: Index of /%s on %s:%d
sv: Innehåll i /%s på %s:%d

en: time unknown
sv: okänd tid

en: File
sv: Fil

en: Directory
sv: Katalog

en: Link
sv: Länk

en: Not sure
sv: Osäker

en:  (%s bytes)
sv:  (%s byte)
