WTForms 2.0dev - en to nl translation catalogue (32 entries)

en: Invalid field name '%s'.
nl: Ongeldige naam voor veld '%s'.

en: Field must be equal to %(other_name)s.
nl: Veld moet gelijk zijn aan %(other_name)s.

en: Field must be at least %(min)d character long. | Field must be at least %(min)d characters long.
nl[0]: Veld moet minstens %(min)d karakter lang zijn.
nl[1]: Veld moet minstens %(min)d karakters lang zijn.

en: Field cannot be longer than %(max)d character. | Field cannot be longer than %(max)d characters.
nl[0]: Veld mag niet langer zijn dan %(max)d karakter.
nl[1]: Veld mag niet langer zijn dan %(max)d karakters.

en: Field must be exactly %(max)d character long. | Field must be exactly %(max)d characters long.
nl[0]: Veld moet exact %(max)d karakter lang zijn.
nl[1]: Veld moet exact %(max)d karakters lang zijn.

en: Field must be between %(min)d and %(max)d characters long.
nl: Veld moet tussen %(min)d en %(max)d karakters lang zijn.

en: Number must be at least %(min)s.
nl: Getal moet minstens %(min)s zijn.

en: Number must be at most %(max)s.
nl: Nummer mag maximaal %(max)s zijn.

en: Number must be between %(min)s and %(max)s.
nl: Nummer moet tussen %(min)s en %(max)s liggen.

en: This field is required.
nl: Dit veld is vereist.

en: Invalid input.
nl: Ongeldige invoer.

en: Invalid email address.
nl: Ongeldig e-mailadres.

en: Invalid IP address.
nl: Ongeldig IP-adres.

en: Invalid Mac address.
nl: Ongeldig MAC-adres.

en: Invalid URL.
nl: Ongeldige URL.

en: Invalid UUID.
nl: Ongeldige UUID.

en: Invalid value, must be one of: %(values)s.
nl: Ongeldige waarde, moet een waarde zijn uit: %(values)s.

en: Invalid value, can't be any of: %(values)s.
nl: Ongeldige waarde, kan geen waarde zijn uit: %(values)s.

en: Invalid CSRF Token.
nl: Ongeldig CSRF-token.

en: CSRF token missing.
nl: CSRF-token ontbreekt.

en: CSRF failed.
nl: CSRF is gefaald.

en: CSRF token expired.
nl: CSRF-token is verlopen.

en: Invalid Choice: could not coerce.
nl: Ongeldige keuze: kon niet omgezet worden.

en: Choices cannot be None.
nl: Keuzes mogen niet None zijn.

en: Not a valid choice.
nl: Ongeldige keuze.

en: Invalid choice(s): one or more data inputs could not be coerced.
nl: Ongeldige keuze(s): een of meer van de invoeren kon niet omgezet worden.

en: Not a valid datetime value.
nl: Ongeldige datum/tijd.

en: Not a valid date value.
nl: Ongeldige datum.

en: Not a valid time value.
nl: Ongeldige waarde.

en: Not a valid integer value.
nl: Ongeldig getal.

en: Not a valid decimal value.
nl: Ongeldige decimale waarde.

en: Not a valid float value.
nl: Ongeldige float-waarde.
