WTForms 1.0.4 - en to tr translation catalogue (36 entries)

en: Invalid field name '%s'.
tr: Geçersiz alan adı '%s'.

en: Field must be equal to %(other_name)s.
tr: Alan %(other_name)s ile eşit olmalı.

en: Field must be at least %(min)d character long. | Field must be at least %(min)d characters long.
tr[0]: Alan en az %(min)d karakter uzunluğunda olmalı.
tr[1]: Alan en az %(min)d karakter uzunluğunda olmalı.

en: Field cannot be longer than %(max)d character. | Field cannot be longer than %(max)d characters.
tr[0]: Alan %(max)d karakterden uzun olamaz.
tr[1]: Alan %(max)d karakterden uzun olamaz.

en: Field must be exactly %(max)d character long. | Field must be exactly %(max)d characters long.
tr[0]: Alan tam olarak %(max)d karakter uzunluğunda olmalı.
tr[1]: Alan tam olarak %(max)d karakter uzunluğunda olmalı.

en: Field must be between %(min)d and %(max)d characters long.
tr: Alanın uzunluğu %(min)d ile %(max)d karakter arasında olmalıdır.

en: Number must be at least %(min)s.
tr: Sayı en az %(min)s olmalıdır.

en: Number must be at most %(max)s.
tr: Sayı en fazla %(max)s olmalıdır.

en: Number must be between %(min)s and %(max)s.
tr: Sayı %(min)s ile %(max)s arasında olmalıdır.

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Invalid input.
tr: Geçersiz girdi.

en: Invalid email address.
tr: Geçersiz e-posta adresi.

en: Invalid IP address.
tr: Geçersiz IP adresi.

en: Invalid Mac address.
tr: Geçersiz Mac adresi.

en: Invalid URL.
tr: Geçersiz URL.

en: Invalid UUID.
tr: Geçersiz UUID.

en: Invalid value, must be one of: %(values)s.
tr: Geçersiz değer, değerlerden biri olmalı: %(values)s .

en: Invalid value, can't be any of: %(values)s.
tr: Geçersiz değer, değerlerden biri olamaz: %(values)s.

en: This field cannot be edited
tr: Bu alan düzenlenemez

en: This field is disabled and cannot have a value
tr: Bu alan devre dışıdır ve bir değere sahip olamaz

en: Invalid CSRF Token.
tr: Geçersiz CSRF Anahtarı.

en: CSRF token missing.
tr: CSRF anahtarı gerekli.

en: CSRF failed.
tr: CSRF hatalı.

en: CSRF token expired.
tr: CSRF anahtarının süresi doldu.

en: Invalid Choice: could not coerce.
tr: Geçersiz seçim: tip uyuşmazlığı.

en: Choices cannot be None.
tr: Seçimler Hiçbiri olamaz.

en: Not a valid choice.
tr: Geçerli bir seçenek değil.

en: Invalid choice(s): one or more data inputs could not be coerced.
tr: Geçersiz seçenek: bir yada daha fazla tip uyuşmazlığı.

en: '%(value)s' is not a valid choice for this field. | '%(value)s' are not valid choices for this field.
tr[0]: '%(value)s' bu alan için geçerli bir seçim değil.
tr[1]: '%(value)s' bu alan için geçerli bir seçim değil.

en: Not a valid datetime value.
tr: Geçerli bir tarih-saat değeri değil.

en: Not a valid date value.
tr: Geçerli bir tarih değeri değil.

en: Not a valid time value.
tr: Geçerli bir zaman değeri değil.

en: Not a valid week value.
tr: Geçerli bir hafta değeri değil.

en: Not a valid integer value.
tr: Geçerli bir tam sayı değeri değil.

en: Not a valid decimal value.
tr: Geçerli bir ondalık sayı değeri değil.

en: Not a valid float value.
tr: Geçerli bir ondalık sayı değeri değil.
