wxMaxima - en to it translation catalogue (2067 entries)

en: 
    
    Maxima is currently using %3.3f%% of all available CPUs.
it: 
    
    Maxima sta usando attualmente il %3.3f%% di tutte le CPU disponibili.

en: 
    
    wxWidgets: %d.%d.%d
    Unicode support: %s
it: 
    
    wxWidgets: %d.%d.%d
    Supporto Unicode: %s

en: 
    Maxima compiled using:
it: 
    Maxima compilato usando:

en: 
    Maxima version:
it: 
    Versione di Maxima:

en: 
    Not connected.
it: 
    Non connesso.

en:       -l <name>
it:       -l <nome>

en:       -u <number>
it:       -u <numero>

en:  Wrong, if a is complex
it: Sbagliato, se a è complessa

en: "." = "The current directory"
    ".." = "One directory up"
it: "." = "La cartella corrente"
    ".." = "Una cartella su"

en: ".." means "one directory up".
it: ".." significa "una cartella su".

en: "Copy LaTeX" adds equation markers
it: "Copia LaTeX" aggiunge marcatori di equazione

en: "Numpad Enter" always evaluates cells
it: "Invio numerico" elabora sempre le celle

en: "implies" symbol
it: "implica" simbolo

en: %li Levels
it: %li livelli

en: %s image, %li×%li, %li ppi
it: %s imamgine, %li×%li, %li ppi

en: %s: Can't interpret line: %s
it: %s: Impossibile interpretare la riga: %s

en: &Algebraic Mode
it: Modalità &algebrica

en: &Apropos...
it: &A proposito di...

en: &Batch File...	Ctrl+B
it: File &batch...	Ctrl+B

en: &Boundary Value Problem...
it: Pro&blema del valore al contorno ...

en: &Bug Report
it: Rapporto &bug

en: &Calculus
it: &Calcolo

en: &Canonical Form
it: Forma &canonica

en: &Characteristic Polynomial...
it: Polinomiale &caratteristico ...

en: &Clear Memory
it: &Cancella la memoria

en: &Combine Factorials
it: &Combina i fattoriali

en: &Complex Simplification
it: Semplificazione &Complessa

en: &Continued Fraction
it: Frazione &continua

en: &Copy	Ctrl+C
it: &Copia	Ctrl+C

en: &Determinant
it: &Determinante

en: &Differentiate...
it: &Differenzia...

en: &Edit
it: &Modifica

en: &Eliminate Variable...
it: &Elimina la variabile...

en: &Enter Matrix...
it: Ins&erire la matrice...

en: &Example...
it: &Esempio...

en: &Expand Expression
it: &Espandi l'espressione

en: &Expand Trigonometric
it: &Espandi trigonometrica

en: &Exponentialize
it: &Esponenzializza

en: &Export...
it: &Esporta...

en: &Factor Expression
it: Scomponi in &fattori

en: &Functions
it: &Funzioni

en: &Greatest Common Divisor...
it: &Massimo comun denominatore...

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Integrate...
it: &Integra...

en: &Interrupt	Ctrl+G
it: &Interrompi	Ctrl+G

en: &Invert Matrix
it: &Inverti la matrice

en: &License
it: &Licenza

en: &List
it: &Lista

en: &Load Package...	Ctrl+L
it: Carica i&l pacchetto	Ctrl+L

en: &Maxima help
it: Aiuto di &Maxima

en: &Modulus Computation...
it: Calcolo &modulo...

en: &New	Ctrl+N
it: &Nuovo	Ctrl+N

en: &Numeric
it: &Numerico

en: &Numeric Output
it: Risultati &numerici

en: &Open	Ctrl+O
it: &Apri	Ctrl+O

en: &Open...	Ctrl+O
it: &Apri...	Ctrl+O

en: &Plot
it: &Disegno

en: &Print...	Ctrl+P
it: Stam&pa...	Ctrl+P

en: &Reduce Trigonometric
it: &Riduci trigonometrica

en: &Restart Maxima
it: &Riavvia Maxima

en: &Save	Ctrl+S
it: &Salva	Ctrl+S

en: &Simplify
it: &Semplifica

en: &Simplify Factorials
it: &Semplifica fattoriali

en: &Simplify Trigonometric
it: &Semplifica trigonometrica

en: &Solve...
it: Ris&olvi...

en: &Time Display
it: Mostra &tempo

en: &Transpose Matrix
it: &Trasponi la matrice

en: &Trigonometric Simplification
it: Semplificazione &trigonometrica

en: &Variables
it: &Variabili

en: (Might not be displayed correctly in at least one of the worksheet fonts)
it: (potrebbe non essere mostrato correttamente in almeno uno dei font del foglio di lavoro)

en: (Not a valid variable name)
it: (nome di variabile non valido)

en: (Use default language)
it: (usa la lingua predefinita)

en: (f(x),x,a,b)), Epsilon algorithm
it: (f(x),x,a,b)), algoritmo epsilon

en: (f(x),x,a,b)), Strategy of Aind
it: (f(x),x,a,b)), strategia di Aind

en: (f(x),x,a,b), (semi-) infinite interval
it: (f(x),x,a,b), intervalli (semi-)infiniti

en: (f(x),x,a,b), Epsilon algorithm
it: (f(x),x,a,b), algoritmo epsilon

en: (f(x),x,a,b), infinite interval
it: (f(x),x,a,b), intervallo infinito

en: (f(x),x,a,b), strategy of Aind
it: (f(x),x,a,b), strategia di Aind

en: (f(x),x,y) with singularities+discontinuities
it: (f(x),x,y) con singolarità+discontinuità

en: ... [suppressed additional lines as the output is longer than allowed in the wxMaxima configuration]
it: ... [soppresse righe aggiuntive dato che il risultato è più lungo da quanto permesso dalla configurazione di wxMaxima]

en: .wxm clipboard data with unusual header
it: .wxm dati appunti con insolita intestazione

en: 1 Level
it: 1 Livello

en: 1×n Matrix b:
it: 1×n Matrice b:

en: 2D Array to Matrix...
it: Array 2D a Matrice...

en: 2D equations using ASCII Art
it: Equazioni 2D usando ASCII Art

en: A ":lisp" as the first command might fail to send a "finished" signal.
it: Un ":lisp" come primo comando può impedire l'invio del segnale "finito".

en: A 'horizontal cursor' was introduced in wxMaxima 0.8.0. It looks like a horizontal line between cells. It indicates where a new cell will appear if you type or paste text or execute a menu command.
it: Un "cursore orizzontale" è stato introdotto in wxMaxima dalla versione 0.8.0. Esso consiste in una linea orizzontale tra le celle. Esso indica dove una nuova cella apparirà se si digita o incolla del testo o si esegue in comando dai menu.

en: A Scalar
it: Uno scalare

en: A function returning integers
it: Una funzione che restituisce interi

en: A function returning positive numbers
it: Una funzione che restituisce numeri positivi

en: A irrational variable
it: Una variabile irrazionale

en: A left-associative function
it: Una funzione associativa a sinistra

en: A linear function
it: Una funzione lineare

en: A matrix in which each row is a set of variables
it: Una matrice nella quale ogni riga è un insieme di variabili

en: A new document format has been introduced in wxMaxima 0.8.2 that saves not only your input and text commentaries, but also the outputs of your calculations. When saving your document, select 'Whole document (*.wxmx)' format.
it: A partire da wxMaxima versione 0.8.2 è stato introdotto un nuovo formato di documenti che salva non solamente il testo immesso ed i commenti, ma anche i risultati del calcoli. Quando si salva il documento, selezionare il formato 'Documento intero (*.wxmx)'.

en: A plot to be embedded into the work sheet by preceding its name with a "wx". "draw" can be replaced by "wxdraw", plot by "wxplot" etc.
it: Un grafico da incorporare nel foglio di lavoro facendo precedere il suo nome con un "wx". "draw" può essere rimpiazzato da "wxdraw", plot da "wxplot" ecc.

en: A rational variable
it: Una variabile razionale

en: A right-associative function
it: Una funzione associativa a destra

en: A scale factor for the printout. Helpful for printing big equations on small pdf pages.
it: Un fattore di scala per la stampa. Utile per la stampa di grandi equazioni su piccole pagine pdf.

en: A search-and-replace for equations
it: Ricerca e sostituzione per equazioni

en: A subst with basic maths knowledge
it: Una subst con conoscenze di matematica di base

en: A symbol from the configuration dialogue
it: Un simbolo dalla finestra di configurazione

en: A text control got the mouse focus
it: Un elemento di testo ha ottenuto il focus del mouse

en: A&pply function to each Matrix element...
it: A&pplica funzione ad ogni elemento della matrice...

en: A&t Value...
it: A&l valore...

en: ASCII maths
it: Matem. ASCII

en: Abort evaluation on error
it: Interrompi elaborazione in caso di errore

en: About
it: Informazioni

en: About wxMaxima
it: Informazioni su wxMaxima

en: Accepts one expression or a list in the format [ode1,ode2,...]
it: Accetta ona espressione o una lista nel formato [ode1,ode2,...]

en: Accepts one variable or a list in the format [1,4,...]
it: Accetta una variabile o una lista nel formato [1,4,...]

en: Accepts one variable or a list in the format [var1,var2,...]
it: Accetta una variabile o una lista nel formato [var1,var2,...]

en: Accuracy
it: Accuratezza

en: Ad&joint Matrix
it: Matrice ag&giunta

en: Add Algebraic E&quality...
it: Aggiungi &uguaglianza algebrica...

en: Add a directory to search path
it: Aggiungi una directory al percorso di ricerca

en: Add a new item to the beginning of the list. Useful for creating stacks.
it: Aggiungi un nuovo elemento all'inizio della lista. Utile per creare pile.

en: Add all
it: Aggiugi tutto

en: Add an element to the end of a list
it: Aggiungi un elemento alla fine di una lista

en: Add an element to the start of a list
it: Aggiungi un elemento all'inizio di una lista

en: Add dir to path:
it: Aggiungi una directory al percorso:

en: Add equality to the rational simplifier
it: Aggiungi uguaglianza al semplificatore razionale

en: Add more symbols
it: Aggiungi più simboli

en: Add the .wxmx file to the HTML export
it: Agiungi il file .wxmx all'esportazione HTML

en: Add to &Path...
it: Aggiungi al &percorso...

en: Add to symbols Sidebar
it: Aggiungi alla barra laterale dei simboli

en: Add to watchlist
it: Aggiungi alla alla watchlist

en: Added much text (%li chars) to the XML inspector.
it: Aggiunto molto testo (%li caratteri) all'ispettore XML.

en: Additional clipboard formats to put on the clipboard on ordinary copy
it: Formati appunti aggiuntivi da metter negli appunti con una copia normale

en: Additional commands to be added to the preamble of LaTeX output for pdftex.
it: Comandi aggiuntivi da aggiungere al preambolo dell'uscita LaTeX per pdftex.

en: Additional lines for the TeX preamble:
it: Righe aggiuntive per il preambolo TeX:

en: Additional parameters for Maxima (e.g. -l clisp).
it: Parametri aggiuntivi per maxima (per es. -l clisp).

en: Additional parameters for maxima
it: Parametri aggiuntivi per maxima

en: Additional symbols for the "symbols" sidebar:
it: Simboli aggiuntivi per la barra laterale "simboli":

en: Additionally: log(a*b)=log(a)+log(b)
it: Inoltre: log(a*b)=log(a)+log(b)

en: Additionally: log(a/b)=log(a)-log(b), a and b positive integers
it: Inoltre: log(a/b)=log(a)-log(b), a e b interi positivi

en: Additive function: f(a+b)=f(a)+f(b)
it: Funzione additiva: f(a+b)=f(a)+f(b)

en: Advanced guess (PSLQ algorithm)
it: Ipotesi avanzata (algoritmo PSLQ)

en: Advanced variable names
it: Nomi variabili avanzati

en: After clicking on animations created with with_slider_draw() or similar this slider allows to change the current frame.
it: Dopo aver fatto clic sulle animazioni create con with_slider_draw() o simili questo cursore permette di cambiare il riquadro corrente.

en: Aliases
it: Alias

en: All Levels
it: Tutti i livelli

en: All but the 1st n elements
it: Tutti a parte i primi n elementi

en: All but the last n elements
it: Tutti a parte gli ultimi n elementi

en: All openable types (*.wxm, *.wxmx, *.mac, *.out, *.xml)|*.wxm;*.wxmx;*.mac;*.out;*.xml|wxMaxima document (*.wxm, *.wxmx)|*.wxm;*.wxmx|Maxima session (*.mac)|*.mac|Xmaxima session (*.out)|*.out|xml from broken .wxmx (*.xml)|*.xml
it: Tutti i tipi apribili (*.wxm, *.wxmx, *.mac, *.out, *.xml)|*.wxm;*.wxmx;*.mac;*.out;*.xml|Documenti di wxMaxima (*.wxm, *.wxmx)|*.wxm;*.wxmx|Sessioni Maxima (*.mac)|*.mac|Sessioni Xmaxima (*.out)|*.out|xml da spezzoni di .wxmx (*.xml)|*.xml

en: All variable names
it: Tutti nomi di variabile

en: All visible sidebars
it: Tutte le barre laterali visibili

en: Allow to access a online manual for maxima?
it: Permettere l'accesso al manuale online di maxima?

en: Allow to substitute operators
it: Permetti di sostituire gli operatori

en: Allows to specify which not-builtin unicode symbols should be displayed in the symbols sidebar along with the built-in symbols.
it: Consente di specificare quali simboli unicode non incorporati devono essere visualizzati nella barra laterale dei simboli insieme ai simboli incorporati.

en: Allows to vary the parameters of a function until it fits experimental data.
it: Permette di variare i parametri di una funzione per farla corrispondere ai dati sperimentali.

en: All|*
it: Tutti|*

en: Always after underscores
it: Sempre dopo un carattere di sottolineato

en: Always autosubscript after an underscore
it: Passa sempre al pedice dopo un carattere di sottolineato

en: Always display this variable with subscript
it: Mostra sempre questa variabile col pedice

en: Always show all digits
it: Mostra sempre tutte le cifre

en: Anchors file has no top node.
it: Il file ancore non ha un nodo cima.

en: Angles
it: Angoli

en: Animation autoplay
it: Autoesecuzione animazioni

en: Animation framerate...
it: Frequenza di quadro animazioni...

en: Append
it: Accoda

en: Append a list
it: Accoda una lista

en: Append a list to an existing list
it: Accoda una lista ad una lista esistente

en: Append a list to another list
it: Accoda una lista ad un'altra lista

en: Append an element
it: Accoda un elemento

en: Append an element to the beginning an existing list
it: Accoda un elemento all'inizio di una lista esistente

en: Append an element to the end of an existing list
it: Accoda un elemento alla fine di ad una lista esistente

en: Apply a function to each list element
it: Applica una funzione ad ogni elemento lista

en: Approximates a expression as a polynom
it: Approssima una espressione come polinomio

en: Apropos
it: Aproposito

en: Are the chars equal, if case is ignored?
it: I caratteri sono uguali se si trascurano le maiuscole?

en: Are the chars equal?
it: I caratteri sono uguali?

en: Arguments:
it: Argomenti:

en: Arrays
it: Array

en: Ascii code to char
it: Codice ascii a char

en: Ascii code to char...
it: Codice ascii a char...

en: Ask to save untitled documents
it: Richiedi il salvataggio dei documenti senza nome

en: Assignment(s):
it: Assegnamenti:

en: Assignments of the format a=10,b=20
it: Assegnamenti del formato a=10,b=20

en: Assume a value range for a variable
it: Assumi un campo di valori per una variabile

en: Auto-indent new lines
it: Auto indenta a capo

en: Auto-insert closing parenthesis
it: Autoinserimento parentesi di chiusura

en: Autocompletion: Scanning %s for loadable demo files.
it: Autocompletamento: scansione di %s per file demo caricabili.

en: Autocompletion: Scanning %s for loadable lisp files.
it: Autocompletamento: scansione di %s per file lisp caricabili.

en: Autocompletion: Scanning %s recursively for loadable lisp files.
it: Autocompletamento: sansione ricorsiva di %s alla ricerca di file lisp caricabili.

en: Autodetect
it: Autorileva

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic labels
it: Etichette automatiche

en: Automatic labels (%i1, %o1,...)
it: Etichette automatiche (%i1, %o1,...)

en: Automatically answer questions
it: Rispondi alle domande automaticamente

en: Automatically fill in answers known from the last run
it: Rispondi automaticamente alle domande conosciute dall'ultima esecuzione

en: Automatically send known answers
it: Invia automaticamente domande conosciute

en: Autosaving as temp file %s
it: Autosalvataggio come file temporaneo %s

en: Autosaving the .wxmx file as %s
it: Autosalvataggio del file .wxmx come %s

en: Autosubscript
it: Autopedice

en: Autosubscript chars after an underscore
it: Passa automaticamente al pedice dopo un carattere di sottolineato

en: Autosubscript numbers and text following single letters
it: Passa automaticamente al pedice i numeri e il testo seguenti singole lettere

en: Autosubscript this variable
it: Auto-pedice questa variabile

en: Autowrap long lines:
it: Auto a capo righe lunghe:

en: Axis
it: Asse

en: Barsplot...
it: Grafico a barre...

en: Basic matrix operations
it: Operazioni matriciali di base

en: Bat files (*.bat)|*.bat|All|*
it: File bat (*.bat)|*.bat|Tutti|*

en: Bat files (*.bat)|*.bat|Exe files (*.exe)||All|*
it: File bat (*.bat)|*.bat|File exe (*.exe)||Tutti|*

en: Batch File
it: File batch

en: Besides the global undo functionality that is active when the cursor is between cells, wxMaxima has a per-cell undo function that is active if the cursor is inside a cell. Pressing Ctrl+Z inside a cell can therefore been used for a fine-pitch undo that doesn't affect latter changes made in other cells.
it: Oltre alla funzionalità di annullamento globale che è attiva quando il cursore si trova tra le celle, wxMaxima ha una funzione di annullamento per-cella che è attiva se il cursore si trova all'interno di una cella. La pressione di Ctrl+Z all'interno di una cella può quindi essere usata per un annullamento a passo fine che non pregiudica le ultime modifiche apportate in altre celle.

en: Bitmap scale for export:
it: Scala bitmap per esportazione:

en: Bitmaps
it: Bitmap

en: Bold
it: Grassetto

en: Both horizontal and vertical cursor active at the same time
it: Entrambi i cursori orizzontale e verticale attivi allo stesso tempo

en: Boundary value problem
it: Problema del valore al contorno

en: Boxplot...
it: Grafico a blocchi...

en: Bug: After removing the whitespace wxMathml.lisp is shorter than expected!
it: Bug: dopo la rimozione dello spazio wxMathml.lisp è più corto del previsto!

en: Bug: Autocompletion requested for unknown type of item.
it: Bug: autocompletamento richiesto per tipo sconosciuto di elemento.

en: Bug: Cell left but not entered.
it: Bug: cella lasciata ma non immessa.

en: Bug: Cell with negative y position!
it: Bug: cella con posizione y negativa!

en: Bug: Got a question but no cell to answer it in
it: Bug: trovata domanda ma nessuna cella per rispondere

en: Bug: Got a request to change the contents of the cell above the beginning of the worksheet.
it: Bug: trovata una richiesta di cambio dei contenuti della cella sopra l'inizio del foglio di lavoro.

en: Bug: Got a request to delete the cell above the beginning of the worksheet.
it: Bug: trovata richiesta di cancellazione della cella sopra l'inizio del foglio di lavoro.

en: Bug: Got a request to first change the contents of a cell and to then undelete it.
it: Bug:  trovata richiesta cambiamento dei contenuti di una cella seguita da una richiesta di annullamento della sua cancellazione.

en: Bug: HTML output is no valid XML
it: Bug: il risultato HTML non è XML valido

en: Bug: Maximum number of digits that is to be displayed is too low!
it: Bug: il numero massimo di cifre da visualizzare è troppo basso!

en: Bug: Missing contents
it: Bug: contenuti mancanti

en: Bug: The clipboard is already opened
it: Bug: gli appunti sono già aperti

en: Bug: Trying to move the horizontally-drawn cursor to a place inside a GroupCell.
it: Bug: tentativo di spostare il cursore disegnato orizzontalmente all'interno di una Cella di gruppo.

en: Bug: Trying to record a cell contents change for undo without a cell.
it: Bug: tentativo di registrare i contenuti dei cambiamenti di una cella per l'annullamento senza una cella.

en: Bug: Undo action with both cell contents change and cell addition.
it: Bug: azione di annullamento con sia cambiamento contenuti cella che aggiunta cella.

en: Bug: Undo request for cell outside worksheet.
it: Bug: richiesta annullamento per celle fuori dal foglio di lavoro.

en: Build &Info
it: &Informazioni sulla compilazione

en: By default, Shift-Enter is used to evaluate commands, while Enter is used for multiline input. This behaviour can be changed in 'Edit->Configure' dialog by checking 'Enter evaluates cells'. This switches the roles of these two key commands.
it: Come impostazione predefinita la combinazione di tasti Maiusc-Invio viene usata per segnalare la richiesta di valutazione dei comandi, mentre Invio da solo viene usato per l'immissione di testo su più righe. Questo comportamento può essere modificato nella finestra di dialogo 'Modifica->Configura' selezionando 'Invio elabora le celle'. Questa impostazione scambia il comportamento di queste due combinazioni di tasti.

en: C&hange Variable in Integrate...
it: Cambia la &variabile nell'integrale...

en: C&onfigure
it: C&onfigura

en: Calculate &Product...
it: Calcola il &prodotto...

en: Calculate Su&m...
it: Calcola la so&mma...

en: Calculate bigfloat value of the last result
it: Calcola il valore dell'ultimo risultato in virgola mobile precisa

en: Calculate float value of the last result
it: Calcola il valore dell'ultimo risultato in virgola mobile

en: Calculate mean value
it: Calcola valore medio

en: Calculate median value
it: Calcola valore mediano

en: Calculate modulus:
it: Calcola il modulo:

en: Calculate numeric value of the last result
it: Calcola il valore numeric dell'ultimo risultato

en: Calculate products
it: Calcola i prodotti

en: Calculate sums
it: Calcola le somme

en: Calculate the eigenvalues and eigenvectors numerically
it: Calcola numericamente gli autovalori e gli autovettori

en: Calculate the eigenvalues of a matrix numerically
it: Calcola numericamente gli autovalori di una matrice

en: Calculate the root of the sum of squares of matrix entries
it: Calcola la radice della somma dei quadrati degli elementi della matrice

en: Calculate variation
it: Calcola variante

en: Calculates the fourier coefficients for the expression from -p to p
it: Calcola i coefficienti di fourier per l'espressione da -p a p

en: Calls assume() in order to tell maxima about the variable's range
it: Chiama assume() in modo da dire a maxima il campo della variabile

en: Can not connect to the web server.
it: Impossibile connettersi al server web.

en: Can not download version info.
it: Impossibile scaricare le informazioni di versione.

en: Can not start Maxima. The most probable cause is that Maxima isn't installed (it can be downloaded from https://maxima.sourceforge.io) or in wxMaxima's config dialogue the setting for Maxima's location is wrong.
it: Impossibile avviare Maxima. La causa più probabile è che Maxima non sia installato (si può scaricare da https://maxima.sourceforge.io) o che le impostazioni della pozione di Maxima nella finestra di configurazione di wxMaxima siano errate.

en: Can not start Maxima. The most probable cause is that Maxima isn't installed (it can be downloaded from https://maxima.sourceforge.io) or in wxMaxima's config dialogue the setting for Maxima's location is wrong. Another cause might be that something hinders maxima and wxMaxima to communicate through a local network connection in the port range they are setup to try to find a port in.
it: Impossibile avviare Maxima. La causa più probabile è che Maxima non sia installato (si può scaricare da https://maxima.sourceforge.io) o che le impostazioni della pozione di Maxima nella finestra di configurazione di wxMaxima siano errate. Un altro motivo può essere che qualcosa impedisce a maxima e wxMaxima di comunicare attraverso una connessione di rete locale nel campo di port nel quale sono impostati a provare a trovare una porta.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot authenticate Maxima!
it: Impossibile autenticare Maxima!

en: Cannot find a maxima binary and no binary chosen in the config dialogue.
it: Impossibile trovare un eseguibile maxima e non è stato scelto un eseguibile nella finestra di dialogo di configurazione.

en: Cannot set the communication address to localhost.
it: Impossibile impostare l'indirizzo di comunicazione a localhost.

en: Cannot start gnuplot
it: Impossibile avviare gnuplot

en: Cannot start the maxima binary
it: Impossibile avviare maxima

en: Canonical (tr)
it: Canonica (tr)

en: Catalan
it: Catalano

en: Ce&ll
it: Ce&lla

en: Cell bracket fill, Active
it: Riempimento parentesi cella, attivo

en: Cell bracket fill, Inactive
it: Riempimento parentesi cella, inattivo

en: Cell ends in a backslash
it: La cella finisce con un backslash

en: Change &2d Display
it: Cambia la finestra &2d

en: Change Image
it: Cambia immagine

en: Change Image...
it: Cambia immagine...

en: Change Log
it: Cambia log

en: Change directory
it: Cambia cartella

en: Change directory...
it: Cambia cartella...

en: Change names of greek letters to greek letters
it: Cambia i nomi delle lettere greche in lettere greche

en: Change the 2d display algorithm used to display math output
it: Cambia l'algoritmo della finestra 2d usato per visualizzare il risultato.

en: Change the text "alpha" and "beta" to the corresponding greek letter?
it: Cambiare il testo "alfa" e "beta" nelle lettere greche corrispondenti?

en: Change variable
it: Cambia la variabile

en: Change variable and evaluate
it: Cambia variabile ed elabora

en: Change variable in integral or sum
it: Cambia variabile nell'integrale o nella somma

en: Change variable in integral or sum and evaluate the result
it: Cambia variabile nell'integrale o nella somma ed elabora il risultato

en: Changed option variables
it: Cambiate le variabili opzionali

en: Changing image originally loaded from file %s to %s.
it: Cambio immagine originariamente caricata da file %s a %s.

en: Char #1:
it: Car #1:

en: Char #2:
it: Car #2:

en: Character Tests
it: Carattere testi

en: Characteristic polynom
it: Polinomiale caratteristico

en: Chars are strings that are one character long
it: I caratteri sono stringhe lunghe un carattere

en: Check for Updates
it: Controlla gli aggiornamenti

en: Check if a newer version of wxMaxima is available.
it: Controlla se esiste una versione più recente di wxMaxima

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese (semplificato)

en: Chinese (traditional)
it: Cinese (tradizionale)

en: Choose font
it: Scegli font

en: Choose the %s Font
it: Scegli il font %s

en: Choose the parenthesis type for Matrices
it: Scegliere il tipo di parentesi per le matrici

en: Classes:
it: Classi:

en: Clear all history
it: Cancella la cronologia

en: Clear the selection
it: Cancella la selezione

en: Clipboard format parameters
it: Parametri formato appunti

en: Close	Ctrl+W
it: Chiudi	Ctrl+W

en: Close window
it: Chiudi la finestra

en: Close...
it: Chiudi...

en: Closing the socket maxima could connect to!
it: Chiusura del socket a cui maxima può connettersi!

en: Code Default (Maxima input)
it: Codice predefinito (ingresso di Maxima)

en: Code highlighting: Comments
it: Evidenziazione codice: commenti

en: Code highlighting: End of line markers
it: Evidenziazione codice: marcatori fine riga

en: Code highlighting: Functions
it: Evidenziazione codice: funzioni

en: Code highlighting: Lisp
it: Evidenziazione codice: Lisp

en: Code highlighting: Numbers
it: Evidenziazione codice: numeri

en: Code highlighting: Operators
it: Evidenziazione codice: operatori

en: Code highlighting: Strings
it: Evidenziazione codice: stringhe

en: Code highlighting: Variables
it: Evidenziazione codice: variabili

en: Code number:
it: Numero codice:

en: Codepoint number:
it: Numero puntocodice:

en: Col. names:
it: Nomi colonne:

en: Color of Outdated cells
it: Colore delle celle non aggiornate

en: Color of text equal to selection
it: Colore del testo uguale alla selezione

en: Column number:
it: Numero colonna:

en: Column numbers:
it: Numeri colonne:

en: Combine factorials in an expression
it: Combina i fattoriali in un'espressione

en: Comma directly followed by a closing parenthesis
it: Virgola direttamente seguita da una parentesi chiusa

en: Comma-separated arguments
it: Argomenti separati da virgole

en: Comma-separated commands
it: Comandi separati da virgole

en: Comma-separated elements
it: Elementi separati da virgole

en: Comma-separated equations
it: Equazioni separate da virgole

en: Comma-separated expressions
it: Espressioni separate da virgole

en: Comma-separated expressions that shall be converted to a string
it: Espressioni separate da virgole che devono essere convertite in una stringa

en: Comma-separated expressions.
it: Espressioni separate da virgole

en: Comma-separated function names
it: Nomi di funzioni separate da virgole

en: Comma-separated function names.
it: Nomi di funzioni separate da virgole.

en: Comma-separated list entry in the format val1=1,val2=2
it: Voce di lista separata da virgole nel formato val1=1,val2=2

en: Comma-separated names of the elements that shall be written
it: Nomi separati da virgole degli elementi che devono essere scritti

en: Comma-separated names the parameters will be referenced by later.
it: Nomi separati da virgole dei parametri a cui dopo si farà riferimento.

en: Comma-separated numbers from 0 to 255
it: Numeri di riga separati da virgole da 0 a 255

en: Comma-separated numbers of the terms to substitute in
it: Numeri separati da virgole dei termini da sostituire

en: Comma-separated variables
it: Variabili separate da virgole

en: Command:
it: Comando:

en: Commands that are executed at every start of maxima.
it: Comandi che vengono eseguiti ad ogni avvio di maxima.

en: Comment Selection
it: Commenta la selezione

en: Comment out the currently selected text
it: Commento fuori dal testo attualmente selezionato

en: Comment selection	Ctrl+/
it: Commenta la selezione	Ctrl+/

en: Commutative function
it: Funzione commutativa

en: Compile a function
it: Compila una funzione

en: Compile a regex
it: Compila una regex

en: Compile function...
it: Compila funzione...

en: Compile regex
it: Compila regex

en: Compiler-Bug? wxMathml.lisp is shorter than expected!
it: Bug compilatore? wxMathml.lisp è più corto del previsto!

en: Compiling %s
it: Compilazione di %s

en: Complete Word	Ctrl+Space
it: Completa parola	Ctrl+Space

en: Complete word
it: Completa parola

en: Completely stop maxima and restart it
it: Ferma completamente maxima e riavvialo

en: Compute continued fraction of a value
it: Calcola la frazione continua di un valore

en: Compute the adjoint matrix
it: Calcola la matrice aggiunta

en: Compute the characteristic polynomial of a matrix
it: Calcola la polinomiale caratteristica di una matrice

en: Compute the determinant of a matrix
it: Calcola il determinante di una matrice

en: Compute the greatest common divisor
it: Calcola il massimo comun denominatore

en: Compute the inverse of a matrix
it: Calcola l'inversa di una matrice

en: Compute the least common multiple (do load(functs) before using)
it: Calcola il minimo comune multiplo (esegui load(functs) prima di usarlo)

en: Compute the rank of a matrix
it: Calcola il rango di una matrice

en: Condition:
it: Condizione:

en: Config file (*.ini)|*.ini
it: File di configurazione (*.ini)|*.ini

en: Config item "%s" was of an unknown type
it: L'elemento di configurazione "%s" era di tipo sconosciuto

en: Configuration warning
it: Avvertimenti di configurazione

en: Configure wxMaxima
it: Configura wxMaxima

en: Connection attempt, but connection failed.
it: Tentativo di connessione, ma la connessione è fallita.

en: Connection to Maxima lost.
it: Connessione a Maxima persa.

en: Construct a fraction
it: Costruisci una frazione

en: Construct fraction...
it: Costruisci frazione...

en: Contents
it: Contenuti

en: Contents:
it: Contenuti:

en: Context-sensitive &Help	Ctrl+?
it: Aiuto sensibile al contesto(&h)	Ctrl+?

en: Context-sensitive &Help	F1
it: Aiuto sensibile al contesto (&h)	F1

en: Contour
it: Contorno

en: Contour lines for 3d plots
it: Linee di contorno per grafici 3D

en: Contract Logarithms
it: Contrai i logaritmi

en: Conversions
it: Conversioni

en: Convert
it: Converti

en: Convert + Write to file
it: Converti + scrivi su file

en: Convert Column to list...
it: Converti colonna in lista...

en: Convert Row to list...
it: Converti riga in lista...

en: Convert a command to maxima code
it: Converti un comando in codice maxima

en: Convert a list of lists to a matrix
it: Converti una lista di liste in una matrice

en: Convert binomials, beta and gamma function to factorials
it: Converti binomiali, funzioni beta e gamma in fattoriali

en: Convert binomials, factorials and beta function to gamma function
it: Converti binomiali, fattoriali e funzione beta in funzione gamma

en: Convert complex expression to polar form
it: Converti l'espressione complessa nella forma polare

en: Convert complex expression to rect form
it: Converti l'espressione complessa nella forma normale

en: Convert exponential function of imaginary argument to trigonometric form
it: Converti la funzione esponenziale dell'argomento immaginario nella forma trigonometrica

en: Convert string to lowercase
it: Converti stringa in minuscole

en: Convert string to matching regex
it: Rivela stringa in una regex corrispondente

en: Convert sum of logarithms to logarithm of product
it: Converti la somma dei logaritmi in logaritmo del prodotto

en: Convert to &Factorials
it: Converti in &fattoriali

en: Convert to &Gamma
it: Converti in &gamma

en: Convert to &Polarform
it: Converti in forma &polare

en: Convert to &Rectform
it: Converti in forma no&rmale

en: Convert to Heading 5
it: Converti a intestazione 5

en: Convert to Heading 6
it: Converti a intestazione 6

en: Convert to Section
it: Converti a sezione

en: Convert to Sub-Subsection
it: Converti a sottosezione

en: Convert to Subsection
it: Converti a sottosezione

en: Convert to Title
it: Converti a titolo

en: Convert to downcase...
it: Converti a minuscole

en: Convert to programming language
it: Converti a linguaggio di programmazione

en: Convert to programming language file
it: Converti a file di linguaggio di programmazione

en: Convert trigonometric expression to canonical quasilinear form
it: Converti l'espressione trigonometrica nella forma canonica quasilineare

en: Convert trigonometric functions to exponential form
it: Converti le funzioni trigonometriche nella forma esponenziale

en: Converts a matrix to a list of lists
it: Converte una matrice in una lista di liste

en: Converts a nested list like [[1,2],[3,4]] to a matrix
it: Converte una lista annidata come [[1,2],[3,4]] in una matrice

en: Copy
it: Copia

en: Copy Animation
it: Copia animazione

en: Copy Previous Input	Ctrl+I
it: Copia l'inserimento precedente	Ctrl+I

en: Copy Previous Output	Ctrl+U
it: Copia il risultato precedente	Ctrl+U

en: Copy a matrix
it: Copia una matrice

en: Copy as EMF
it: Copia come EMF

en: Copy as Image
it: Copia come immagine

en: Copy as LaTeX
it: Copia come LaTeX

en: Copy as MathML
it: Copia come MathML

en: Copy as MathML (e.g. to word processor)
it: Copia come MathML (per es. per un programma di videoscrittura)

en: Copy as RTF
it: Copia come RTF

en: Copy as SVG
it: Copia come SVG

en: Copy as Text	Ctrl+Shift+C
it: Copia come testo	Ctrl+Shift+C

en: Copy as plain text
it: Copia come immagine

en: Copy file
it: Copia file

en: Copy file...
it: Copia file...

en: Copy for Octave/Matlab
it: Copia da Octave/Matlab

en: Copy selection
it: Copia la selezione

en: Copy selection from document as an Enhanced Metafile
it: Copia la selezione dal documento come Metafile Avanzato

en: Copy selection from document as an SVG image
it: Copia la selezione dal documento come immagine SVG

en: Copy selection from document as an image
it: Copia la selezione dal documento come immagine

en: Copy selection from document as rtf that a word processor might understand
it: Copia la selezione dal documento in rtf, un formato che molti programmi di videoscrittura possono comprendere

en: Copy selection from document as text
it: Copia la selezione dal documento come testo

en: Copy selection from document in LaTeX format
it: Copia la selezione dal documento in formato LaTeX

en: Copy selection from document in Matlab format
it: Copia la selezione dal documento in formato Matlab

en: Copy selection from document in a MathML format many word processors can display as 2d equation
it: Copia la selezione dal documento in formato MathML che molti programmi di videoscrittura possono mostrare come equazioni in forma grafica 2d

en: Copy string
it: Copia stringa

en: Copy string...
it: Copia stringa...

en: Copy, Cut and Paste button
it: Pulsante copia, taglia e incolla

en: Copying config bool "%s"
it: Copia booleano di configurazione "%s"

en: Copying config float "%s"
it: Copia virgola mobile di configurazione "%s"

en: Copying config int "%s"
it: Copia intero di configurazione "%s"

en: Copying config string "%s"
it: Copia stringa di configurazione "%s"

en: Could not map view of the file needed in order to send an interrupt signal to maxima.
it: Impossibile mappare la vista del file necessaria per spedire un segnale di interruzione a maxima.

en: Could not send an interrupt signal to maxima.
it: Impossibile inviare un segnale di interruzione a maxima.

en: Create Matrix
it: Crea matrice

en: Create a list
it: Crea una lista

en: Create a list as a storage for the values of variables
it: Crea una lista come contenitore per i valori di variabili

en: Create a list from a rule
it: Crea una lista da una regola

en: Create a list from comma-separated elements
it: Crea una lista da elementi separati da virgole

en: Create a new cell with previous input
it: Crea una nuova cella con i dati inseriti precedentemente

en: Create a new cell with previous output
it: Crea una nuova cella con il risultato precedente

en: Create directory
it: Crea cartella

en: Create directory...
it: Crea cartella...

en: Create empty string
it: Crea stringa vuota

en: Create empty string...
it: Crea stringa vuota...

en: Create list
it: Crea lista

en: Create list from comma-separated elements
it: Crea una lista da elementi separati da virgole

en: Create scalable plots.
it: Crea grafici scalabili.

en: Create struct...
it: Crea struttura...

en: Creates an independent matrix with the same contents
it: Crea una matrice indipendente con gli stessi contenuti

en: Cursor color
it: Colore cursore

en: Cut
it: Taglia

en: Cut	Ctrl+X
it: Taglia	Ctrl+X

en: Cut selection
it: Taglia la selezione

en: Czech
it: Ceco

en: Danish
it: Danese

en: Data Matrix:
it: Matrice dati:

en: Data file (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt
it: File dati (*.csv, *.tab, *.txt)|*.csv;*.tab;*.txt

en: Data:
it: Dati:

en: Debug messages
it: Messaggi di debug

en: Debugger trigger
it: Innesco debugger

en: Declare Text to always be displayed as subscript
it: Dichiara che il testo sia sempre mostrato come pedice

en: Declare a text snippet to always be displayed as subscript
it: Dichiara che il ritaglio di testo sia sempre mostrato come pedice

en: Declare facts about %s
it: Dichiara fatti su %s

en: Declare main variable:
it: Dichiara variabile principale:

en: Declare the type of a function parameter
it: Dichiara il tipo di un parametro funzione

en: Declare these chars as ordinary letters
it: Dichiara questi caratteri come lettere normali

en: Decompose rational function to partial fractions
it: Decomponi la funzione razionale in frazioni parziali

en: Decreasing function f(x)<x
it: Funzione decremento f(x)<x

en: Default animation framerate:
it: Frequenza di quadro predefinita animazioni:

en: Default plot size for new maxima sessions:
it: Dimensione grafici predefinita per le nuove sessioni maxima:

en: Default port for communication with wxMaxima:
it: La porta predefinita per la comunicazione con wxMaxima:

en: Define a function
it: Definisci una funzione

en: Define a macro
it: Definisci una macro

en: Define a structure
it: Definisci una struttura

en: Define a structure type
it: Definisci un tipo di struttura

en: Define a variable
it: Definisci una variabile

en: Define function...
it: Definisci una funzione...

en: Define macro...
it: Definisci macro...

en: Define parameter type...
it: Definisci tipo di parametro...

en: Define struct...
it: Definisci struttura...

en: Define the default speed (in frames per second) animations are played back with.
it: Definisce la velocità predefinita (in quadri al secondo) alla quale sono eseguite le animazioni.

en: Define variable...
it: Definisci variabile...

en: Defines if an animation is automatically started or only by clicking on it.
it: Definisce se un'animazione parte automaticamente o solo se si fa clic su di essa.

en: Delete F&unction...
it: Elimina una f&unzione...

en: Delete Selection
it: Elimina la selezione

en: Delete V&ariable...
it: Elimina la v&ariabile...

en: Delete a function
it: Elimina una funzione

en: Delete a variable
it: Elimina una variabile

en: Delete all values from memory
it: Cancella tutti i valori dalla memoria

en: Delete file
it: Elimina file

en: Delete file...
it: Elimina file...

en: Delete function(s)
it: Elimina le funzioni

en: Delete named object(s)
it: Elimina oggetti con nome

en: Delete named object...
it: Elimina oggetto con nome...

en: Delete variable(s)
it: Elimina variabili

en: Delimiter:
it: Delimitatore:

en: Denominator:
it: Denominatore:

en: Dependencies
it: Dipendenze

en: Derivate of y at that point:
it: Derivata per y in quel punto:

en: Deviation...
it: Deviazione...

en: Di&vide Polynomials...
it: Di&vidi le polinomiali...

en: Diagram title
it: Titolo diagramma

en: Did you know?
it: Lo sapevate?

en: Didn't find an installed offline manual.
it: Non ho trovato il manuale installato localmente.

en: Didn't find the maxima HTML manual.
it: Non ho trovato il manuale maxima HTML.

en: Differentiate
it: Differenzia

en: Differentiate expression
it: Differenzia l'espressione

en: Differentiate...
it: Deriva...

en: Differentiates an expression n times
it: Deriva un'espressione n volte

en: Differentiates the expression n times
it: Deriva l'espressione n volte

en: Directory operations
it: Operazioni sulle cartelle

en: Display
it: Mostra

en: Display Te&X Form
it: Mostra in Te&X

en: Display algorithm
it: Mostra l'algoritmo

en: Display all and allow linebreaks in long numbers
it: Mostra tutto e permetti interruzioni di riga nei numeri linghi

en: Display all digits
it: Mostra tutte le cifre

en: Display equations
it: Mostra le equazioni

en: Display last result in TeX form
it: Mostra l'espressione precedente in TeX

en: Display of long numbers
it: Visualizzazione di numeri lunghi

en: Display resolution according to wxWidgets: %li x %li ppi
it: Risoluzione display secondo gli wxWidget: %li x %li ppi

en: Display string quotation marks
it: Mostra virgolette delle stringhe

en: Display time used for evaluation
it: Mostra il tempo impiegato per l'esecuzione

en: Displayed Precision
it: Precisione visualizzata

en: Displaying 3d curves
it: Visualizzazione curve 3d

en: Dito, and evaluate the result...
it: Dito, ed elabora il risultato...

en: Dito, but affect all clones of the Matrix...
it: Dito, ma influenza tutti i cloni della matrice...

en: Dito, but as fraction (real only)...
it: Dito, ma come frazione (solo reale)...

en: Dito, including denominator
it: Dito, includendo il denominatore

en: Divide Cell
it: Dividi cella

en: Divide Cell	Ctrl+D
it: Dividi cella	Ctrl+D

en: Divide numbers or polynomials
it: Dividi i numeri o i polinomiali

en: Divide this input cell into two cells
it: Dividi la cella d'ingresso in due celle

en: Do for each list element
it: Fa per ogni elemento della lista

en: Do you want to save the changes you made in the document "%s"?
it: Salvare i cambiamenti effettuati nel documento "%s"?"

en: Dock all Sidebars
it: Aggancia tutte le barre laterali

en: Document background
it: Sfondo del documento

en: Document was saved using a newer version of wxMaxima so it may not load correctly. Please update your wxMaxima.
it: Il documento è stato salvato usando una versione più recente di wxMaxima perciò potrebbe non caricarsi correttamente. Si consiglia di aggiornare wxMaxima.

en: Document was saved using a newer version of wxMaxima. Please update your wxMaxima.
it: Il documento è stato salvato usando una versione più recente di wxMaxima. Si consiglia di aggiornare wxMaxima.

en: Documentclass for TeX export:
it: Documentclass per l'esportazione TeX:

en: Documentclass options:
it: Opzioni documentclass:

en: Don't autosubscript after an underscore
it: Non passare al pedice dopo un carattere di sottolineato

en: Don't evaluate Expression...
it: Non elaborare l'espressione...

en: Don't evaluate one command
it: Non elaborare un comando

en: Don't evaluate one whole expression
it: Non elaborare l'intera espressione

en: Don't mark cells that contain tooltips in yellow
it: Non marcare le celle che contengono suggerimenti in giallo

en: Don't mark this message text in yellow
it: Non marcare il testo di questo messaggio in giallo

en: Don't save
it: Non salvare

en: Don't show labels
it: Non mostrare etichette

en: Don't use parenthesis for matrices
it: Non usare le parentesi per le matrici

en: Down
it: Giù

en: Drag-and-drop unicode symbols here
it: Trascina-e-rilascia i simboli unicode qui

en: Drop the first n list elements
it: Elimina i primi n elementi della lista

en: Drop the last n list elements
it: Elimina gli ultimi n elementi della lista

en: E&quations
it: E&quazioni

en: E&xit	Ctrl+Q
it: &Esci	Ctrl+Q

en: Eige&nvectors
it: &Autovettori

en: Eigen&values
it: Auto&valori

en: Eigenvalues (complex)
it: Autovalori (complessi)

en: Eigenvalues (real)
it: Autovalori (reali)

en: Eigenvalues, left+right eigenvectors (complex)
it: Autovalori, autovalori sinistro+destro (complessi)

en: Eigenvalues, left+right eigenvectors (real)
it: <Autovalori, autovalori sinistro+destro (reali)

en: Either a single expression or a comma-separated list of expressions between parenthesis. In the latter case the result of the last expression in the parenthesis is used.
it: Una singola espressione o una lista separata da virgole di espressioni tra parentesi. Nel secondo caso viene usato il risultato dell'ultima espressione tra parentesi.

en: Element
it: Elemento

en: Element number
it: Numero elemento

en: Element-by-element Product of matrices of the same size (Hadamard product)
it: Prodotto di matrici elemento-per-elemento della stessa dimensione (prodotto Hadamard)

en: Element-by-element exponentiation of two matrices
it: Esponenziazione elemento-per-elemento di due matrici

en: Element-by-element multiplication
it: Moltiplicazione elemento-per-elemento

en: Element:
it: Elemento:

en: Elements:
it: Elementi:

en: Eliminate a variable
it: Elimina una variabile

en: Eliminate a variable from a system of equations
it: Elimina una variabile da un sistema di equazioni

en: Enable:
it: Abilita:

en: Encountered an unknown XML tag: <%s>
it: Incontrato un marcatore XML sconosciuto: <%s>

en: Encountered an unknown socket event.
it: Incontrato un evento socket sconosciuto.

en: End of proof
it: Fine dimostrazione

en: End of t:
it: Fine di t:

en: Ended lisp mode after receiving a maxima prompt!
it: Finita modalità lisp dopo la ricezione di un prompt maxima!

en: Engineering format (12.1e6 etc.)
it: Formato ingegneristico (12.1e6 ecc.)

en: English
it: Inglese

en: Enhanced meta file (emf)
it: Metafile avanzato (emf)

en: Enter Matrix...
it: Inserire la matrice...

en: Enter a matrix
it: Inserisci una matrice

en: Enter adds newlines, Ctrl+Enter evaluates cells
it: Invio aggiunge ritorni a capo, Ctrl+Invio elabora le celle

en: Enter an equation for rational simplification:
it: Inserire un'equazione per la semplificazione razionale:

en: Enter evaluates cells, Ctrl+Enter adds newlines
it: Invio elabora le celle, Ctrl+Invio aggiunge ritorni a capo

en: Enter matrix
it: Inserire la matrice

en: Enter new animation frame rate [Hz, integer]:
it: Inserire la nuova frequenza di quadro animazioni [Hz, intero]:

en: Enter new precision for bigfloats:
it: Inserire la nuova precisione per i bigfloat:

en: Enter the path to the Maxima executable.
it: Inserire il percorso dell'eseguibile Maxima.

en: Enumerator:
it: Enumeratore:

en: Environment variables
it: Variabili ambiente

en: Environment variables for maxima
it: Variabili ambiente per maxima

en: Equal, ignoring case?...
it: Uguale, ignorare maiuscole?...

en: Equal?...
it: Uguale?...

en: Equation
it: Equazione

en: Equation(s)
it: Equazione(i)

en: Equation(s):
it: Equazione(i):

en: Equation:
it: Equazione:

en: Equations have several advantages over functions. For example they can be manipulated with factor(), expand() and similar functions. They can easily be introduced one into another. Also they are always printed out as 2D maths.
it: Le equazioni hanno diversi vantaggi rispetto alle funzioni. Per esempio possono essere elaborate con factor(), expand() e funzioni simili. Possono facilmente essere inserite una nell'altra. Inoltre sono sempre stampate come grafici 2D.

en: Error
it: Errore

en: Error writing to Maxima
it: Errore durante la scrittura a Maxima

en: Error!
it: Errore!

en: Error: Cannot render %s.
it: Errore: impossibile renderizzare %s.

en: Error: Cannot render the image.
it: Errore: impossibile renderizzare l'immagine.

en: Escapes all special characters in a string. The result is a regex that matches this string exactly.
it: Escapes all special characters in a string. The result is a regex that matches this string exactly.<
    
    Esegue l'escape su tutti i caratteri speciali in una stringa. Il risultato è una regex che corrisponde esattamente la stringa.

en: Evaluate
it: Elabora

en: Evaluate &Noun Forms...
it: Elabora le forme &nominali...

en: Evaluate All Cells	Ctrl+Shift+R
it: Elabora tutte le celle	Ctrl+Shift-R

en: Evaluate All Visible Cells	Ctrl+R
it: Elabora tutte le celle visibili	Ctrl+R

en: Evaluate Cell(s)
it: Elabora le celle

en: Evaluate Cells Above
it: Elabora le celle sopra

en: Evaluate Cells Above	Ctrl+Shift+P
it: Elabora le celle sopra	Ctrl+Shift+P

en: Evaluate Cells Below
it: Elabora le celle sotto

en: Evaluate Heading 5	Shift+Ctrl+Enter
it: Elabora intestazione 5	Maiusc+Ctrl+Invio

en: Evaluate Heading 6	Shift+Ctrl+Enter
it: Elabora intestazione 6	Maiusc+Ctrl+Invio

en: Evaluate Nouns
it: Elabora le forme nominali

en: Evaluate Part	Shift+Ctrl+Enter
it: Elabora parte	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Section	Shift+Ctrl+Enter
it: Elabora sezione	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Sub-Subsection	Shift+Ctrl+Enter
it: Elabora sub-subsezione	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate Subsection	Shift+Ctrl+Enter
it: Elabora subsezione	Shift+Ctrl+Enter

en: Evaluate active or selected cell(s)
it: Elabora le celle attive o selezionate

en: Evaluate all
it: Elabora tutto

en: Evaluate all cells in the document
it: Elabora tutte le celle nel documento

en: Evaluate all noun forms in expression
it: Elabora tutte le forme nominali nell'espressione

en: Evaluate all visible cells in the document
it: Elabora tutte le celle visibili nel documento

en: Evaluate current cell
it: Elabora la cella corrente

en: Evaluate string
it: Elabora la stringa

en: Evaluate string...
it: Elabora la stringa...

en: Evaluate the file from its beginning to the cell above the cursor
it: Elabora il file dal suo inizio fino alla cella sopra il cursore

en: Evaluate the file from the cursor to its end
it: Elabora il file dal cursore fino alla fine

en: Evaluate the rest
it: Elabora il resto

en: Evaluate to point
it: Elabora fino al punto

en: Even number
it: Numero pari

en: Example text
it: Esempio di testo

en: Examples:
it: Esempi:

en: Execute a command for each element of the list
it: Esegue un comando per ogni elemento della lista

en: Exit
it: Uscita

en: Exit wxMaxima
it: Esci da wxMaxima

en: Expand
it: Espandi

en: Expand (tr)
it: Espandi (tr)

en: Expand Expression
it: Espandi l'espressione

en: Expand an expression
it: Espandi un'espressione

en: Expand for given variables
it: Espandi per le date variabili

en: Expand for variable(s) including denominator:
it: Espandi per variabili includendo il denominatore:

en: Expand for variable(s):
it: Espandi per variabile(i):

en: Expand log in previous expression
it: Espandi log in espressione precedente

en: Expand trigonometric expression
it: Espandi espressione trigonometrica

en: Expect numbers harder to be complex
it: Aspettarsi che i numeri più difficili siano complessi

en: Expect variables to contain complex numbers
it: Aspettarsi che le variabili contengano numeri complessi

en: Export
it: Esporta

en: Export As
it: Esporta come

en: Export List to csv file...
it: Esporta lista in file csv...

en: Export a list to a csv file
it: Esporta una lista in un file csv

en: Export a matrix to a csv file
it: Esporta una matrice in un file csv

en: Export all history to a .mac file
it: Esporta tutta la cronologia in un file .mac

en: Export all settings
it: Esporta tutte le impostazioni

en: Export commands from the current maxima session to a .mac file
it: Esporta i comandi dalla sessione maxima corrente in un file .mac

en: Export document to a HTML or LaTeX file
it: Esporta il documento in un file HTML o LaTeX

en: Export equations to HTML as:
it: Esporta le equazioni su HTML come:

en: Export failed.
it: Esportazione fallita.

en: Export selected commands to a .mac file
it: Esporta i comandi selezionati in un file .mac

en: Export successful.
it: Esportazione effettuata.

en: Export the style settings
it: Esporta le impostazioni di stile

en: Export visible commands to a .mac file
it: Esporta i comandi visibili in un file .mac

en: Exporting to .mac file failed!
it: Esportazione su file .mac fallita!

en: Exporting to HTML failed!
it: Esportazione su HTML fallita!

en: Exporting to TeX failed!
it: Esportazione in TeX fallita!

en: Exporting to maxima batch file failed!
it: Esportazione su file batch maxima fallita!

en: Exporting...
it: Esportazione...

en: Expression
it: Espressione

en: Expression or a list of comma-separated expressions
it: Espressione o lista di elementi separati da virgole

en: Expression to string...
it: Espressione a stringa...

en: Expression whose output is to be used as maxima's input.
it: Espressione il cui risultato viene usato come ingresso di maxima.

en: Expression(s):
it: Espressione(i):

en: Expression:
it: Espressione:

en: Extract Column...
it: Estrai colonna...

en: Extract Elements
it: Estrai elementi

en: Extract Row...
it: Estrai riga...

en: Extract a column from the matrix
it: Estrai una colonna dalla matrice

en: Extract a column from the matrix and convert it to a list
it: Estrai una colonna dalla matrice e convertila in una lista

en: Extract a matrix column
it: Estrai una colonna di matrice

en: Extract a matrix column as a list
it: Estrai una colonna di matrice come lista

en: Extract a matrix from a 2-dimensional array
it: Estrai una matrice da un array bidimensionale

en: Extract a matrix row
it: Estrai una riga di matrice

en: Extract a matrix row as a list
it: Estrai una riga di matrice come lista

en: Extract a row from the matrix
it: Estrai una riga dalla matrice

en: Extract a row from the matrix and convert it to a list
it: Estrai una riga dalla matrice e convertila in una lista

en: Extract a variable's value from a list of variable values
it: Estrai il valore di una variabile da una lista di valori di variabili

en: Extract an actual value for a variable
it: Estrai il valore corrente di una variabile

en: Extract char...
it: Estrai carattere...

en: Extract dir from path...
it: Estrai cartella da un percorso...

en: Extract directory part
it: Estrai la parte cartella

en: Extract file type extension
it: Estrai estensione tipo file

en: Extract filename from path...
it: Estrai nomefile da percorso...

en: Extract filename part
it: Estrai la parte nomefile

en: Extract filetype from path...
it: Estrai tipofile da percorso...

en: Extract function arguments
it: Estrai gli argomenti funzione

en: Extract list Elements
it: Estrai elementi lista

en: Extract matrix from 2D array
it: Estrai matrice da array 2D

en: Extract the argument list from a function call
it: Estrai la lista degli argomenti da una chiamata a funzione

en: Extract the last n elements from a list
it: Estrai gli ultimi n elementi da una lista

en: Extract the nth char of a string
it: Estrai l'n-esimo carattere di una stringa

en: Extract the nth list elements
it: Estrai gli n-esimi elementi di una lista

en: Extract the value for one variable assigned in a list
it: Estrai il valore di una variabile assegnata in una lista

en: Extract, append or delete rows or columns
it: Estrai, accoda o elimina righe o colonne

en: Extracts a rectangle from a 2D array and converts it to a matrix
it: Estrai un rettangolo da un array 2D e convertilo in una matrice

en: Factor
it: Fattorizza

en: Factor Complex
it: Fattorizza in numeri complessi

en: Factor Expression
it: Fattorizza l'espressione

en: Factor Expression including subexpressions
it: Fattorizza un'espressione includendo le sottoespressioni

en: Factor an expression
it: Fattorizza un'espressione

en: Factor an expression in Gaussian numbers
it: Fattorizza un'espressione di numeri Gaussiani

en: Factorials and &Gamma
it: Fattoriali e &gamma

en: Failed to delete gnuplot data file %s
it: Fallito il tentativo di cancellare il file dati gnuplot %s

en: Failed to delete gnuplot file %s
it: Fallito il tentativo di cancellare il file gnuplot %s

en: Fast fortran routines that perform numerical tasks
it: Routine veloci fortran che eseguono i compiti numerici

en: Fast list access
it: Accesso veloce lista

en: Fatal error
it: Errore fatale

en: Field contents:
it: Contenuti campo:

en: Field name:
it: Nome campo:

en: Fields:
it: Campi:

en: File I/O
it: I/O File

en: File could not be opened
it: File non può essere aperto

en: File name:
it: Nome file:

en: File not found
it: File non trovato

en: File opened
it: File aperto

en: File operations
it: Operazioni sui file

en: File you tried to open does not exist.
it: Il file che si sta provando ad aprire non esiste.

en: Filename or a list of comma-separated file names
it: Nomefile o una lista di nomi di file separati da virgole

en: Fill color
it: Colore riempimento

en: Find
it: Trova

en: Find	Ctrl+F
it: Trova	Ctrl+F

en: Find &Limit...
it: Trova il &limite...

en: Find Minimum...
it: Trova il minimo...

en: Find Root...
it: Trova la radice...

en: Find a (unconstrained) minimum of an expression
it: Trova un minimo (libero) di un'espressione

en: Find a limit of an expression
it: Trova il limite di un'espressione

en: Find a nice fraction that is similar to this float
it: Trova frazione simile a questo numero in virgola mobile

en: Find a numerical solution for a first degree ODE
it: Trova soluzione numerica per un'ODE di primo grado

en: Find a root of an equation on an interval
it: Trova la radice di un'equazione in un intervallo

en: Find all roots of a polynomial
it: Trova tutte le radici di una polinomiale

en: Find all roots of a polynomial (bfloat)
it: Trova tutte le radici di una polinomiale (alta precisione)

en: Find and Replace
it: Cerca e sostituisci

en: Find and replace
it: Cerca e sostituisci

en: Find char in string
it: Trova un carattere in una stringa

en: Find char in string...
it: Trova un carattere in una stringa...

en: Find common denominator
it: Trova comune denominatore

en: Find eigenvalues of a matrix
it: Trova gli autovalori di una matrice

en: Find eigenvectors of a matrix
it: Trova gli autovettori di una matrice

en: Find first difference
it: Trova la prima differenza

en: Find first difference...
it: Trova la prima differenza...

en: Find fractions that real roots of a polynomial and
it: Trova frazioni che siano radici reali di una polinomiale e

en: Find minimum
it: Trova il minimo

en: Find numerical solution...
it: Trova soluzione numerica...

en: Find root (solve numerically)
it: Trova radice (risolvi numericamente)

en: Find the maximum absolute value of a matrix entry
it: Trova il massimo valore assoluto di un elemento di matrice

en: Find the maximum sum of the absolute values of a matrix column
it: Trova la somma massima dei valori assoluti di una colonna di matrice

en: Find the maximum sum of the absolute values of a matrix row
it: Trova la somma massima dei valori assoluti di una riga di matrice

en: Find:
it: Trova:

en: Fine-tune the display of engineering-format numbers
it: Regola finemente la visualizzazione dei numeri in formato ingegneristico

en: Finnish
it: Finlandese

en: First
it: Primo

en: Fitting curves to measurement data
it: Fit delle curve dei dati di misura

en: Fix reordered reference indices (of %i, %o) before saving
it: Aggiusta gli indici di riferimento riordinati (di %i, %o) prima di salvare

en: Fixed font in text controls
it: Carattere di ampiezza fissa nei controlli di testo.

en: Fold All	Ctrl+Alt+[
it: Ripiega tutto	Ctrl+[

en: Fold all sections
it: Ripiega tutte le sezioni

en: Follow
it: Segui

en: Fonts
it: Font

en: For each Text-, Sectioning or code cell wxMaxima can display a bracket showing the extend of the cell and allowing to fold it. This setting now tells if this bracket is to be printed, as well.
it: Per ogni testo, sezionamento o cella di codice wxMaxima può mostrare una parentesi che mostra l'estensione della cella permettendo di ripiegarla. Questa impostazione indica se anche questa parentesi deve essere stampata.

en: For faster creation of cells the following shortcuts exist:
    
       Ctrl+0: Math cell
       Ctrl+1: Text cell
       Ctrl+2: Title cell
       Ctrl+3: Section cell
       Ctrl+4: Subsection cell
       Ctrl+5: Sub-Subsection cell
       Ctrl+6: Heading5 cell
       Ctrl+7: Heading6 cell
it: Per la creazione rapida di celle esistono le seguenti scorciatoie:
    
       Ctrl+0: Cella formula
       Ctrl+1: Cella testo
       Ctrl+2: Cella titolo
       Ctrl+3: Cella sezione
       Ctrl+4: Cella subsezione
       Ctrl+5: Cella sub-subsezione
       Ctrl+6: Cella Intestazione5
       Ctrl+7: Cella Intestazione6

en: Found %li anchors, %li anchors total.
it: Trovate %li ancore, %li ancore totali.

en: Found %li anchors, URLs (individual files): %li, URLs (singlepage): %li
it: Trovate %li ancore, URL (file singoli): %li, URL (paginasingola): %li

en: Found only %li keywords in maxima's manual. Not caching them to disc.
it: Trovate solo %li parole chiave nel manuale di maxima. Non memorizzate temporaneamente su disco.

en: Found the maxima HTML manual in the folder %s.
it: Trovato il manuale HTML di maxima nella cartella %s.

en: Fourier coefficients
it: Coefficienti di Fourier

en: Fourier coefficients...
it: Coefficienti di Fourier...

en: Frame rate
it: Frequenza di quadro

en: French
it: Francese

en: From:
it: Da:

en: Full Screen	Alt-Enter
it: Pieno schermo	Alt-Enter

en: Full Screen	F11
it: Pieno schermo	F11

en: Function contents:
it: Contenuti funzione:

en: Function f(x):
it: Funzione f(x):

en: Function name
it: Nome funzione

en: Function name(s):
it: Nomi funzione:

en: Function name:
it: Nome funzione:

en: Function:
it: Funzione:

en: Functions for complex simplification
it: Funzioni per la semplificazione complessa

en: Functions for simplifying factorials and gamma function
it: Funzioni per semplificare fattoriali e funzione gamma

en: Functions for simplifying trigonometric expressions
it: Funzioni per semplificare le espressioni trigonometriche

en: GCD
it: MCD

en: GIF image (*.gif)|*.gif
it: Immagine GIF (*.gif)|*.gif

en: GTK_IM_MODULE is set to "xim". Expect the program to hideously flicker and hotkeys to be broken, see for example https://trac.wxwidgets.org/ticket/18462.
it: GTK_IM_MODULE è impostato a "xim". Aspettarsi che il programma emetta un flickering odioso e che i tasti acceleratori non funzionino, vedere per esempio https://trac.wxwidgets.org/ticket/18462.

en: Galician
it: Galiziano

en: General Math
it: Matematica generale

en: General Math	Alt+Shift+M
it: Matematica generale	Alt+Shift+M

en: Generate Matrix from Expression...
it: Genera una matrice dall'espressione...

en: Generate a matrix from a lambda expression
it: Genera una matrice da una espressione lambda

en: Generate a new list using a lists' elements
it: Genera una nuova lista usando gli elementi di una lista

en: Generate a storage for variable values that can be introduced into equations at any time
it: Crea un contenitore per i valori delle variabili che possono essere inseriti in equazioni in qualsiasi momento.

en: Generate list elements using a rule
it: Genera gli elementi di una lista usando una regola

en: Generate matrix from a rule
it: Genera matrice da una regola

en: Generate unused symbol name
it: Genera nome simbolo non usato

en: Generated the XML representation of the document
it: Genera la rappresentazione XML del documento

en: Generates a rectangular matrix and fills each element with the result of the expression "Rule".
it: Genera una matrice rettangolare e riempie ogni elemento con il risultato dell'espressione "Regola".

en: German
it: Tedesco

en: Get &Imaginary Part
it: Ricava la parte &immaginaria

en: Get Laplace transformation of an expression
it: Calcola la trasformata di Laplace di un'espressione

en: Get Real P&art
it: Ricava la p&arte reale

en: Get current directory
it: Ricava la cartella corrente

en: Get inverse Laplace transformation of an expression
it: Calcola la trasformata inversa di Laplace di un'espressione

en: Get position in stream
it: Ricava la posizione in uno stream

en: Get position...
it: Ricava posizione...

en: Get the imaginary part of complex expression
it: Ricava la parte immaginaria da un'espressione complessa

en: Get the real part of complex expression
it: Ricava la parte reale da un'espressione complessa

en: Gnuplot found at: %s
it: Gnuplot trovato a: %s

en: Gnuplot has closed.
it: Gnuplot è chiuso.

en: Gnuplot not found, using the default: %s
it: Gnuplot non trovato, uso del predefinito: %s

en: Go to URL
it: Vai alla URL

en: Got a request to undo an action that involves a delete which isn't possible at this moment.
it: Richiesta di annullamento azione che implica una cancellazione che è impossibile in questo momento.

en: Greater or less than a value
it: Maggiore o uguale ad un valore

en: Greater, ignoring case?...
it: Maggiore, ignorare le maiuscole?...

en: Greek
it: Greco

en: Greek Letters
it: Lettere greche

en: Greek Letters	Alt+Shift+G
it: Lettere greche	Alt+Shift+G

en: Grid
it: Griglia

en: HTML file (*.html)|*.html|maxima batch file (*.mac)|*.mac|LaTeX file (*.tex)|*.tex
it: File HTML (*.html)|*.html|File batch maxima (*.mac)|*.mac|File LaTeX (*.tex)|*.tex

en: Hadamard (element-by-element) product...
it: Prodotto Hadamard (elemento-per-elemento)...

en: Hadamard Product
it: Prodotto Hadamard

en: Hadamard exponent
it: Esponente Hadamard

en: Hadamard exponent...
it: Esponente Hadamard...

en: Have only %li keyword anchors at the end of parsing the maxima manual => Not caching the result of using the built-in keyword list
it: Ha solo %li ancore di parole chiave alla fine dell'analisi del manuale di maxima => Non memorizzato nella cache il risultato dell'utilizzo dell'elenco di parole chiave integrato

en: Heading 5
it: Intestazione 5

en: Heading 6
it: Intestazione 6

en: Help
it: Aiuto

en: Help browser:
it: Browser dell'aiuto:

en: Help button
it: Pulsante di aiuto

en: Help on "%s"
it: Aiuto su "%s"

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide All Toolbars	Alt+Shift+-
it: Nascondi tutte le barre	Alt+Shift+-

en: Hide Code
it: Nascondi codice

en: Hide Code Cells	Alt+Ctrl+H
it: Nascondi le celle di codice	Alt+Ctrl+H

en: Hide Heading 5
it: Nascondi intestazione 5

en: Hide Heading 6
it: Nascondi intestazione 6

en: Hide Part
it: Nascondi parte

en: Hide Section
it: Nascondo sezione

en: Hide Subsection
it: Nascondi subsezione

en: Hide Subsubsection
it: Nascondi subsubsezione

en: Hide all multiplication signs that aren't really necessary for understanding the equation
it: Nascondi tutti i segni delle moltiplicazioni che non sono strettamente necessari per la comprensione dell'equazione

en: Hide all panes
it: Nascondi tutti i pannelli

en: Hide contents
it: Nascondi i contenuti

en: Hide multiplication dots
it: Nascondi punti moltiplicazioni

en: Hide multiplication signs, if possible
it: Nascondi segni delle moltiplicazioni, se possibile

en: Hide the brackets that mark the extend of the worksheet cells at the worksheet's right side and that contain the "hide" button of the cell if the cells aren't active.
it: Nascondi le parentesi che marcano l'estensione delle celle del foglio di lavoro sul lato destro del foglio di lavoro e ciò contiene il pulsante "nascondi" della cella se le celle non sono attive.

en: Hide yellow tooltip marker for this cell
it: Nascondi marcatore giallo suggerimenti per questa cella

en: Hide yellow tooltip marker for this message type
it: Nascondi marcatore giallo suggerimenti per questo tipo di messaggi

en: Highlight (box)
it: Evidenzia (riquadro)

en: Highlight the matching parenthesis
it: Evidenzia la parentesi corrispondente

en: Highlight the opening or closing parenthesis for the parenthesis the cursor is at.
it: Evidenzia la parentesi di apertura o chiusura per la parentesi al cursore.

en: Histogram
it: Istogramma

en: Histogram...
it: Istogramma...

en: History
it: Cronologia

en: History	Alt+Shift+I
it: Cronologia	Alt+Shift+I

en: Horizontal cursor works like a normal cursor, but it operates on cells: press up or down arrow to move it, holding down Shift while moving will select cells, pressing backspace or delete twice will delete a cell next to it.
it: Il cursore orizzontale lavora come un normale cursore, anche se opera sulle celle: premere le frecce in su e in giù per spostarlo, mantenendo premuto il tasto Maiusc durante questo movimento selezionerà le celle, premendo backspace o Canc due volte si cancellerà la cella vicina ad esso.

en: Hotkeys for sending commands to maxima
it: Tasti acceleratori per inviare comandi a maxima

en: How many digits to show:
it: Quante cifre mostrare:

en: How to display new equations
it: Come mostrare le nuove equazioni

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Identical to
it: Identico a

en: If maxima versions compiled with different lisps are installed: The name of the lisp to use by default
it: Se sono state installate diverse versioni di maxima compilate con lisp differenti: il nome del lisp da usare come impostazione predefinita

en: If maxima was compiled by GCL: Garbage Collect at minimum allocation past this heapsize
it: Se maxima è stato compilato con GCL: Garbage Collect alla minima allocazione oltre il suo heapsize

en: If maxima was compiled by GCL: Minimum allocation fraction between Garbage Collects
it: Se maxima è stato compilato con GCL: frazione di allocazione minima tra le operazioni di Garbage Collection

en: If maxima was compiled by GCL: Only garbage collect past this heapsize fraction of working mem
it: Se maxima è stato compilato con GCL: fa la garbage collection oltre questa frazione di heapsize di memoria di lavoro

en: If maxima was compiled by GCL: Share the allocated memory between gcl processes. Allows more than one gcl-compiled maxima to run at the same time, but might provoke crashes.
it: Se maxima è stato compilato con GCL: condividi la memoria allocata tra tutti i processi gcl. Permette a più di un solo maxima compilato con gcl di venir eseguito contemporaneamente; può provocare dei malfunzionamenti.

en: If maxima was compiled by GCL: The fraction of the total installed RAM to reserve for maxima
it: Se maxima è stato compilato con GCL: la frazione della RAM totale installata da riservare a maxima

en: If multiple cells are evaluated in one go: Abort evaluation if wxMaxima detects that maxima has encountered any error.
it: Se più celle vengono elaborate in una volta: blocca l'elaborazione se wxMaxima rileva che maxima ha incontrato qualche errore.

en: If not extremely long
it: Se non estremamente lunga

en: If not very long
it: Se non molto lunga

en: If numbers are getting longer than this number of digits they will be displayed abbreviated by an ellipsis.
it: Se i numeri verranno più lunghi di questo numero di cifre verranno mostrati abbreviati con dei puntini di sospensione.

en: If the "Autosave" functionality is enabled in the configuration dialogue wxMaxima acts like mobile apps that backup the file every few minutes and save it on closing.
it: Se la funzionalità "Autosalva" è abilitata nella finestra di dialogo, wxMaxima agisce come le applicazioni per cellulari che fanno il salvataggio del file ogni pochi minuti e lo salvano alla chiusura.

en: If the font provides big parenthesis symbols: Use them when big parenthesis are needed for maths display.
it: Se il font fornisce simboli di grandi parentesi: usali se servono per visualualizzare le formule matematiche.

en: If this checkbox is checked wxMaxima automatically saves the file closing and every few minutes giving wxMaxima a more cellphone-app-like feel as the file is virtually always saved. If this checkbox is unchecked from time to time a backup is made in the temp folder instead.
it: Se questa casella viene selezionata wxMaxima salva automaticamente il file alla chiusura e ad ogni intervallo di qualche minuto, dando un comportamento a wxMaxima più simile ad un'app per cellulare dato che il file viene quasi sempre salvato. Se questa casella non viene selezionata il backup periodico viene effettuato invece nella cartella dei file temporanei.

en: If this checkbox is set a new code cell is opened as soon as maxima requests data. If it isn't set a new code cell is opened in this case as soon as the user starts typing in code.
it: Se questa casella viene selezionata, viene aperta una nuova cella di codice non appena maxima richiede dei dati. Altrimenti una nuova cella di codice viene aperta non appena l'utente comincia ad inserire del codice.

en: If this checkbox isn't checked the current command is sent to maxima only on pressing Ctrl+Enter
it: Se questa opzione non è selezionata il comando corrente viene mandato a maxima solo premendo Ctrl+Invio

en: If this option is set the .wxmx source of the current file is copied to a place a link to is put into the result of an export.
it: Se quest'opzione è impostata, i sorgenti .wxmx del file corrente vengono copiati in una posizione dove un collegamento a questa viene messo nel risultato di un'esportazione.

en: If you have ideas, how to improve the design or functionality of wxMaxima, please share your ideas at the issue list or discussion forum at https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/.
it: Avete un'idea su come si può migliorare wxMaxima? Ottimo! Sottoponetecela nel forum https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/.

en: If you type an operator (one of +*/^=,) as the first symbol in an input cell, % will be automatically inserted before the operator, as on a graphing calculator. You can disable this feature from the 'Edit->Configure' dialog.
it: Se si batte un operatore (uno fra +*/^=,) come primo simbolo in una cella di ingresso, % verrà automaticamente inserito prima dell'operatore, come su un calcolatore grafico. È possibile disabilitare questa caratteristica tramite la finestra di dialogo 'Modifica->Configura'.

en: If your calculation is taking too long to evaluate, you can try 'Maxima->Interrupt' or 'Maxima->Restart Maxima' menu commands.
it: Se l'elaborazione di calcolo dura troppo tempo, si può provare ad arrestarla con i comandi da menu "Maxima->Interruzione" o "Maxima->Riavvia Maxima".

en: Ignoring the cache version for the manual anchors.
it: Ignorata la versione in cache delle ancore del manuale.

en: Image
it: Immagine

en: Image files (*.png, *.jpg, *.bmp, *.xpm, *.gif, *.svg, *.svgz)|*.png;*.jpg;*.bmp;*.xpm;*.gif;*.svg;*.svgz
it: File immagine (*.png, *.jpg, *.bmp, *.xpm, *.gif, *.svg, *.svgz)|*.png;*.jpg;*.bmp;*.xpm;*.gif;*.svg;*.svgz

en: Implicit Plot
it: Grafico implicito

en: Import settings
it: Importa impostazioni

en: Import+Export
it: Importa+Esporta

en: In order to visualize how a parameter affects an equation wxMaxima provides commands that start with "with_slider_" and that create animations. One example would be:
    
        with_slider_draw(
            a,[-16,-9,-4,-2,0,1,2,3,4,5,6,7],
            title=concat("a=",a),
            grid=true,
            explicit(
                x^2-a*x,
                x,-10,10
            )
        );
it: Al fine di visualizzare come un parametro influisce su un'equazione, wxMaxima fornisce comandi che iniziano con "with_slider_" che creano animazioni. Per esempio:
    
        with_slider_draw(
            a,[-16,-9,-4,-2,0,1,2,3,4,5,6,7],
            title=concat("a=",a),
            grid=true,
            explicit(
                x^2-a*x,
                x,-10,10
            )
        );

en: In text cells bullet lists can be created by beginning a line with " * ". The number of spaces in front of the "*" determines the indentation level; Indentation can be continued in the next line by indenting the line using spaces.
it: Nelle celle di testo gli elenchi puntati possono essere creati iniziando una riga con " * ". Il numero di spazi di fronte al "*" determina il livello di indenzazione; l'indentazione può continuare nella riga seguente indentando la linea usando gli spazi.

en: In the LaTeX output: Put exponents after an eventual subscript instead of above it. Might increase readability for some fonts and short subscripts.
it: Nel risultato LaTeX: metti gli esponenti dopo un eventuale pedice invece di metterli sopra di esso. Può migliorare la leggibilità con alcuni font e con alcuni pedici corti.

en: Include columns:
it: Includi colonne:

en: Incremental Search
it: Ricerca incrementale

en: Indent equations by the label width
it: Indenta equazioni alla larghezza etichetta

en: Indent maths so all lines are in par with the first line that starts after the label.
it: Indenta le formule in modo tale che tutte le righe siano allineate alla prima riga che inizia dopo l'etichetta.

en: Index End:
it: Fine indice:

en: Index Start:
it: Inizio indice:

en: Index Step:
it: Passo indice:

en: Index variable:
it: Variabile indice:

en: Infinity
it: Infinito

en: Info about Maxima build
it: Informazioni sulla compilazione di Maxima

en: Initial Condition
it: Condizione iniziale

en: Initial Value Problem (&1)...
it: Problema ai valori iniziali (&1)...

en: Initial Value Problem (&2)...
it: Problema ai valori iniziali (&2)...

en: Initial estimates:
it: Stime iniziali:

en: Initial x:
it: X iniziale:

en: Input a RegEx here to filter the results
it: Inserire una espr. reg. per filtrare i risultati

en: Input labels
it: Etichette d'ingresso

en: Insert
it: Inserisci

en: Insert % before an operator at the beginning of a cell
it: Inserire % prima di un operatore all'inizio di una cella

en: Insert &Section Cell	Ctrl+3
it: Inserisci cella &sezione	Ctrl+3

en: Insert &Text Cell	Ctrl+1
it: Inserisci cella &testo	Ctrl+1

en: Insert Cell	Alt+Shift+C
it: Inserisci cella	Alt+Shift+C

en: Insert Heading5 Cell
it: Inserisci cella intestazione5

en: Insert Heading6 Cell
it: Inserisci cella intestazione6

en: Insert Image
it: Inserisci immagine

en: Insert Image...
it: Inserisci immagine...

en: Insert Input &Cell	Ctrl+0
it: Inserisci &cella d'ingresso	Ctrl+0

en: Insert Page Break
it: Inserisci interruzione di pagina

en: Insert S&ubsection Cell	Ctrl+4
it: Inserisci cella s&ottosezione	Ctrl+4

en: Insert S&ubsubsection Cell	Ctrl+5
it: Inserisci cella s&ubsubsezione	Ctrl+5

en: Insert Section Cell
it: Inserisci cella sezione

en: Insert Subsection Cell
it: Inserisci cella subsezione

en: Insert Subsubsection Cell
it: Inserisci cella subsubsezione

en: Insert T&itle Cell	Ctrl+2
it: Inserisci cella t&itolo	Ctrl+2

en: Insert Text Cell
it: Inserisci cella testo

en: Insert Title Cell
it: Inserisci cella titolo

en: Insert a new heading5 cell
it: Inserisci una nuova cella intestazione5

en: Insert a new heading6 cell
it: Inserisci una nuova cella intestazione6

en: Insert a new input cell
it: Inserisci nuova cella di ingresso

en: Insert a new section cell
it: Inserisci nuova cella sezione

en: Insert a new subsection cell
it: Inserisci nuova cella subsezione

en: Insert a new subsubsection cell
it: Inserisci nuova cella subsubsezione

en: Insert a new text cell
it: Inserisci nuova cella testo

en: Insert a new title cell
it: Inserisci nuova cella titolo

en: Insert a page break
it: Inserisci un'interruzione di pagina

en: Insert char...
it: Inserisci carattere...

en: Insert heading5 Cell	Ctrl+6
it: Inserisci cella intestazione5	Ctrl+6

en: Insert heading6 Cell	Ctrl+7
it: Inserisci cella intestazione6	Ctrl+7

en: Insert image
it: Inserisci immagine

en: Insert textbased cell
it: Inserisci cella di testo

en: Instantiating the HTML manual browser
it: Istanziazione del browser del manuale HTML

en: Integers and single letters
it: Interi e lettere singole

en: Integral sign
it: Segno integrale

en: Integral/Sum:
it: Integrale/somma:

en: Integrate
it: Integra

en: Integrate (risch)
it: Integra (Risch)

en: Integrate expression
it: Integra l'espressione

en: Integrate expression with Risch algorithm
it: Integra l'espressione con l'algoritmo di Risch

en: Integrate numerically
it: Integra numericamente

en: Integrate...
it: Integra...

en: Intelligently hide cell brackets
it: Nascondi intelligentemente le parentesi della cella

en: Interaction
it: Interazione

en: Interactive popup memory limit [MB/plot]:
it: Limite memoria popup interattiva [MB/grafico]:

en: Interleave
it: Alterna

en: Interleave the values of two lists
it: Alterna i valori di due liste

en: Interleave two lists
it: Alterna due liste

en: Internal
it: Interno

en: Interpret like input...
it: Interpreta come ingresso...

en: Interpret maxima's output as input
it: Interpreta l'uscita di maxima come ingresso

en: Interpret string as maxima code
it: Interpreta la stringa come codice maxima

en: Interpret string...
it: Interpreta la stringa...

en: Interrupt
it: Interruzione

en: Interrupt current computation
it: Interruzione del calcolo corrente

en: Interrupt current computation. To completely restart maxima press the button left to this one.
it: Interrompe l'elaborazione corrente. Per riavviare completamente maxima premere il pulsante alla sua sinistra.

en: Interrupting maxima: %s
it: Interruzione di maxima: %s

en: Introduce a list of actual values into an equation
it: Inserisce una lista di valori correnti in una equazione

en: Introduce the actual values for variables stored in the list
it: Inserisce i valori correnti delle variabili memorizzate nella lista

en: Invalid RegEx!
it: Espr. reg. non valida!

en: Invalid entry for Maxima program.
    
    Please enter the path to Maxima program again.
it: Voce non valida per il programma Maxima.
    
    Inserire nuovamente il percorso per il programma Maxima.

en: Inverse Laplace
it: Inversa di Laplace

en: Inverse Laplace T&ransform...
it: T&rasformata inversa di Laplace...

en: Invert worksheet brightness
it: Inverti la luminosità del foglio di lavoro

en: Is Char 1 greater than Char2?
it: Il car 1 è maggiore del car 2?

en: Is Char 1 less than Char2, if case is ignored?
it: Il car 1 è minore del car 2, se le maiuscole sono state ignorate?

en: Is Char 1 less than Char2?
it: Il car 1 è minore del car 2?

en: Is a char?
it: È un carattere?

en: Is a char?...
it: È un carattere?...

en: Is a complex variable
it: È una variabile complessa

en: Is a digit?
it: È una cifra?

en: Is a digit?...
it: È una cifra?...

en: Is a lowercase char?
it: È un carattere minuscolo?

en: Is a printable char?
it: È un carattere stampabile?

en: Is a real variable
it: È una variabile reale

en: Is a uppercase char?
it: È un carattere maiuscolo?

en: Is alphabetic?...
it: È alfabetico?...

en: Is alphanumeric?...
it: È alfanumerico?...

en: Is an alphabetic char?
it: È un carattere alfabetico?

en: Is an alphanumeric char?
it: È un carattere alfanumerico?

en: Is an even function
it: È una funzione pari

en: Is an imaginary variable
it: È una variabile immaginaria

en: Is an integer variable
it: È una variabile intera

en: Is an odd function
it: È una funzione dispari

en: Is equal?...
it: È uguale?...

en: Is greater?...
it: È maggiore?...

en: Is lower?...
it: È minore?...

en: Is lowercase?...
it: È minuscolo?...

en: Is no integer variable
it: Non è una variabile intera

en: Is printable?...
it: È stampabile?...

en: Is uppercase?...
it: È maiuscolo?...

en: Issue a notification if maxima finishes calculating while the wxMaxima window isn't in focus.
it: Produce una notifica se maxima finisce di calcolare mentre la finestra di wxMaxima non ha il fuoco.

en: It is possible to add custom symbols to the "symbols" sidebar by copying them into the respective field in the configuration dialogue.
it: È possibile aggiungere simboli personalizzati alla barra laterale "simboli" copiandoli nel campo corrispondente nella finestra di dialogo di configurazione.

en: It is possible to define reusable Maxima libraries with wxMaxima that can be later loaded by using the load() function. All that has to be done is to export a file in the .mac or to save it in the .wxm format. Note, though, that a few special characters like the "not equal" symbol for "#" are handled by wxMaxima, not by Maxima and therefore cannot be recognized on load().
it: È possibile definire librerie Maxima riutilizzabili con wxMaxima che possono essere in seguito caricate usando la funzione load(). Non si deve fare altro che esportare un file nel .mac o salvarlo nel formato .wxm . Si noti però che, qualche carattere speciale come il simbolo di "non uguale" per "#" sono gestiti da wxMaxima, non da maxima e perciò non possono essere riconosciuti da load().

en: Italian
it: Italiano

en: Italic
it: Corsivo

en: Item
it: Elemento

en: Iterator name:
it: Nome iteratore:

en: Japanese
it: Giapponese

en: Jump to first error
it: Salta al primo errore

en: Jump to the first cell Maxima has reported an error in.
it: Salta alla prima cella nella quale Maxima ha segnalato un errore.

en: Kabyle
it: Cabile

en: Keep percent sign with special symbols: %e, %i, etc.
it: Mantieni il simbolo di percentuale con i simboli speciali: %e, %i, ecc.

en: Killing Maxima.
it: Arresto di maxima.

en: LCM
it: mcm

en: LaTeX: Place exponents after, instead above subscripts
it: LaTeX: metti gli esponenti dopo, invece che sopra i pedici

en: LaTeX: Use the "partial derivative" symbol to represent diff()
it: LaTeX: Usa il simbolo di "derivata parziale" per rappresentare diff()

en: Label width
it: Larghezza etichetta

en: Label width:
it: Larghezza etichetta:

en: Labels
it: Etichette

en: Language used for wxMaxima GUI.
it: Lingua usata per wxMaxima.

en: Language:
it: Lingua:

en: Laplace &Transform...
it: &Trasformata di Laplace...

en: Last
it: Ultimo

en: Last message from maxima's stderr: %s
it: L'ultimo messaggio dallo stderr di maxima: %s

en: Last message from maxima's stdout: %s
it: L'ultimo messaggio dallo stdout di maxima: %s

en: Last n
it: Ultimi n

en: Launching the system's default help browser as %s.
it: Avvio del browser dell'aiuto di sistema predefinito come %s.

en: Launching the system's default help browser failed.
it: Avvio del browser dell'aiuto di sistema predefinito fallito.

en: Leads to
it: Porta a

en: Least Common Multiple...
it: Minimo comune multiplo...

en: Least Squares Fit
it: Metodo dei minimi quadrati

en: Least Squares Fit...
it: Metodo dei minimi quadrati...

en: Left Matrix:
it: Matrice sinistra:

en: Left end
it: Capo sinistro

en: Left side to the "="
it: Lato sinistro del "="

en: Length
it: Lunghezza

en: Length...
it: Lunghezza...

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Libraries can be accessed by any wxMaxima process regardless of which directory it runs in, if they are placed in the user directory. This directory can be found by typing maxima_userdir;
it: Le librerie sono accessibili da qualsiasi processo wxMaxima, indipendentemente dalla cartella da cui questo viene eseguito, se piazzato nella cartella utente. La posizione di questa cartella può essere verificata battendo il comando maxima_userdir;

en: License
it: Licenza

en: Likely to be the main variable
it: Probabilmente la variabile principale

en: Limit
it: Limite

en: Limit...
it: Limite...

en: Line color
it: Colore linea

en: Linear Regression...
it: Regressione lineare...

en: Lisp format string:
it: Stringa di formato lisp:

en: Lisp format strings are more powerful than c++ format strings
it: Le stringhe in formato Lisp sono più potenti delle stringhe in formato C++

en: Lisp mode.
it: Modalità lisp.

en: Lisp version: %s
it: Versione Lisp: %s

en: List
it: Lista

en: List #1
it: Lista #1

en: List #2
it: Lista #2

en: List directory
it: Lista cartelle

en: List directory...
it: Lista cartelle...

en: List of arrays
it: Elenco di array

en: List of changed options
it: Elenco di opzioni cambiate

en: List of char to String
it: Elenco di carattere a stringa

en: List of chars to string...
it: Elenco di carattere a stringa...

en: List of chars:
it: Lista di caratteri:

en: List of functional dependencies
it: Lista di dipendenze funzionali

en: List of labels
it: Elenco di etichette

en: List of structs
it: Elenco di strutture

en: List of user aliases
it: Elenco di alias utente

en: List of user functions
it: Elenco di funzioni utente

en: List of user rules
it: Elenco di regole utente

en: List of user variables
it: Elenco di variabili utente

en: List of user-defined derivatives
it: Elenco di derivate definite dall'utente

en: List of user-defined let rule packages
it: Elenco di pacchetti di regole definiti dall'utente

en: List of user-defined macros
it: Elenco di macro definite dall'utente

en: List of user-defined properties
it: Elenco di proprietà definite dall'utente

en: List with values
it: Lista con valori

en: List:
it: Lista:

en: Load
it: Carica

en: Load Package
it: Carica il pacchetto

en: Load Recent Package
it: Carica il pacchetto recente

en: Load a Maxima file using the batch command
it: Carica un file Maxima usando un comando batch

en: Load a Maxima package file
it: Carica un file pacchetto Maxima

en: Load a list from a csv file
it: Carica una lista da un file csv

en: Load a matrix from a csv file
it: Carica una matrice da un file csv

en: Load lapack
it: Carica lapack

en: Load lisp code
it: Carica codice lisp

en: Load lisp...
it: Carica lisp...

en: Load style from file
it: Carica lo stile da file

en: Long Right arrow
it: Freccia destra lunga

en: Loop variable
it: Variabile di ciclo

en: Lower bound:
it: Intorno basso:

en: M&atrix
it: M&atrice

en: MAXIMA RESPONSE:
it: RISPOSTA DI MAXIMA:

en: Macro contents:
it: Contenuti macro:

en: Macro name:
it: Nome macro:

en: Macros
it: Macro

en: Main Toolbar	Alt+Shift+B
it: Barra strumenti principale	Alt+Shift+B

en: Make function local...
it: Rendi la funzione locale...

en: Map
it: Mappa

en: Map an expression
it: Mappa un'espressione

en: Map function to a matrix
it: Mappa la funzione su di una matrice

en: Map function to a matrix, affecting all of its clones
it: Mappa la funzione su di una matrice, influenza tutti i suoi cloni

en: Match Case
it: Controllo maiuscole

en: Math Default
it: Matem. predefinita

en: MathJAX creates scalable High-Quality representations of 2D Maths that can be used for Drag-And-Drop and provides accessibility options. The disadvantage of MathJAX is that it needs JavaScript and a little bit of time in order to typeset equations.
    MathML is much faster than MathJaX, if it is supported by the browser. But many MathML implementations tend to lack necessary features.
    Bitmaps tend to need more band width than the other two options. They lack support for advanced features like drag-and-drop or accessibility. Also they have problems aligning and scaling with the rest of the text and might use fonts that don't match the rest of the document.
it: MathJAX crea rappresentazioni scalabili di alta qualità di formule matematiche 2D che possono essere usate tramite trascinamento della selezione e fornisce opzioni di accessibilità. Lo svantaggio di MathJAX è che richiede JavaScript e un po' di tempo per comporre le equazioni.
    MathML è molto più veloce di MathJaX, se supportato dal browser. Ma molte implementazioni del MathML tendono a mancare di alcune funzionalità essenziali.
    Le bitmap hanno bisogno di una larghezza di banda maggiore rispetto alle altre due opzioni. Mancano il supporto per funzionalità avanzate come il trascinamento della selezione o l'accessibilità. Inoltre, hanno problemi di allineamento e ridimensionamento con il resto del testo e potrebbero utilizzare caratteri che non corrispondono al resto del documento.

en: MathML + MathJaX as Fill-In
it: MathML + MathJaX come sostituto

en: MathML as HTML
it: MathML come HTML

en: MathML description
it: Descrizione MathML

en: Mathematical Symbols
it: Simboli matematici

en: Maths
it: Matematici

en: Matrix
it: Matrice

en: Matrix Exponent
it: Esponente matrice

en: Matrix exponent...
it: Esponente matrice...

en: Matrix from csv file
it: Matrice da file csv

en: Matrix from csv file...
it: Matrice da file csv...

en: Matrix height
it: Altezza matrice

en: Matrix map
it: Mappa matrice

en: Matrix name:
it: Nome matrice:

en: Matrix parenthesis
it: Parentesi di matrice

en: Matrix to csv file
it: Matrice verso file csv

en: Matrix to nested List
it: Matrice a lista nidificata

en: Matrix width
it: Larghezza matrice

en: Matrix:
it: Matrice:

en: Maxima Location
it: Posizione di Maxima

en: Maxima architecture: %s
it: Architettura di Maxima: %s

en: Maxima asks a question
it: Maxima ha una domanda

en: Maxima asks a question!
it: Maxima ha una domanda!

en: Maxima assigns each command/equation an automatic label (which looks like %i1 or %o1). If a command begins with a descriptive name followed by a : wxMaxima will call the descriptive name a "user-defined label" instead. This selection now allows to tell wxMaxima if to show only automatic labels, automatic labels if there aren't user-defined ones or no label at all until a user-defined label can be found by wxMaxima's heuristics. If automatic labels are suppressed extra vertical space is added between equations in order to ease discerning which line starts a new equation and which one only continues the one from the last line.
it: Maxima assegna ad ogni comando/equazione un'etichetta automatica (che somiglierà a %i1 o %o1). Se un comando comincia con un nome descrittivo seguito da un : wxMaxima chiamerà il nome descrittivo una "etichetta definita dall'utente". Questa selezione permette di dire a wxMaxima se mostrare solo etichette automatiche, etichette automatiche se non ce ne sono di definite dall'utente o nessuna etichetta fino a che non venga rilevata un'etichetta definita dall'utente dall'euristica di wxMaxima. Se le etichette automatiche vengono soppresse, viene aggiunto dello spazio verticale extra tra le equazioni in modo da facilitare la distinzione tra le righe nelle quali comincia una nuova equazione e quelle che sono la continuazione della riga precedente.

en: Maxima commands to be executed at every start of Maxima
it: Comandi Maxima che devono essere eseguiti ad ogni avvio di Maxima

en: Maxima commands to be executed every time wxMaxima starts Maxima
it: Comandi Maxima da eseguire ogni volta che wxMaxima avvia Maxima

en: Maxima configuration
it: Configurazione di Maxima

en: Maxima errors
it: Errori maxima

en: Maxima has authenticated!
it: Maxima si è autenticato!

en: Maxima has finished calculating.
it: Maxima ha finito di calcolare.

en: Maxima has issued an error!
it: Maxima ha prodotto un errore!

en: Maxima has loaded the file %s.
it: Maxima ha caricato il file %s.

en: Maxima has sent a new variable value.
it: Maxima ha inviato un nuovo valore variabile.

en: Maxima help file not found!
it: File di aiuto maxima non trovato!

en: Maxima input
it: Ingresso di Maxima

en: Maxima is calculating
it: Maxima sta calcolando

en: Maxima is ready for input.
it: Maxima è pronto per l'inserimento

en: Maxima not found as %s
it: Maxima non trovato come %s

en: Maxima package (*.mac)|*.mac
it: Pacchetto Maxima (*.mac)|*.mac

en: Maxima package (*.mac)|*.mac|Lisp package (*.lisp)|*.lisp|All|*
it: Pacchetto Maxima (*.mac)|*.mac|Pacchetto Lisp (*.lisp)|*.lisp|Tutti|*

en: Maxima process (pid %li) has terminated with exit code %li.
it: Il processo Maxima (pid %li) è terminato con codice d'uscita %li.

en: Maxima process terminated unexpectedly.
it: Il processo Maxima è terminato inaspettatamente.

en: Maxima program:
it: Programma maxima:

en: Maxima provides no "forget all" command that flushes all settings a maxima session could make. wxMaxima therefore normally defaults to starting a fresh maxima process every time the worksheet is to be re-evaluated. As this needs a little bit of time this switch allows to disable this behavior.
it: Maxima non fornisce un comando "dimentica tutto" che pulisce tutte le impostazioni che una sessione maxima può fare. wxMaxima perciò è normalmente impostato per far partire un nuovo processo maxima ogni volta che il foglio di lavoro deve essere ri-elaborato. Visto che questo necessita di un po' di tempo in più, questa impostazione permette di disabilitare questo comportamento.

en: Maxima question labels
it: Etichette domanda di Maxima

en: Maxima sends a new set of auto-completable symbols.
it: Maxima invia un nuovo insieme di simboli auto completabili.

en: Maxima sends us a new set of variables for the watch list.
it: Maxima ci spedisce un nuovo insieme di variabili per la watch list.

en: Maxima session (*.mac)|*.mac
it: Sessione Maxima (*.mac)|*.mac

en: Maxima shows help in a browser
it: Maxima mostra l'aiuto in un browser

en: Maxima shows help in a sidebar
it: Maxima mostra l'aiuto in una barra laterale

en: Maxima shows help in the console
it: Maxima mostra l'aiuto nella console

en: Maxima started. Waiting for authentication...
it: Maxima avviato. In attesa di autenticazione...

en: Maxima started. Waiting for connection...
it: Maxima avviato. In attesa di connessione...

en: Maxima started. Waiting for initial prompt...
it: Maxima avviato. In attesa del prompt iniziale...

en: Maxima startup file location:
it: Posizione file di avvio di Maxima:

en: Maxima supports three types of numbers: exact fractions (which can be generated for example by typing 1/10), IEEE floating-point numbers (0.2) and arbitrary precision big floats (1b-1). Note that, owing to their nature as binary (not decimal) numbers, there is for example no way to generate an IEEE floating-point number that exactly equals 0.1. If floating-point numbers are used instead of fractions, Maxima will therefore sometimes have to introduce a (very small) error and use things like 3602879701896397/36028797018963968 for 0.1.
it: Maxima supporta tre tipi di numeri: frazioni esatte (che possono essere generate per esempio battendo 1/10), numeri in virgola mobile secondo lo standard IEEE (0.2) e numeri in virgola mobile a precisione arbitraria "big floats" (1b-1). Si noti che, a causa della natura binaria (non decimale) dei numeri, non c'è per esempio modo di generare un numero in virgola mobile IEEE esattamente uguale a 0.1. Per questo motivo, se numeri in virgola mobile vengono usati invece di frazioni, Maxima introdurrà alle volte un (piccolissimo) errore, e userà cose come 3602879701896397/36028797018963968 per il valore 0.1.

en: Maxima to string
it: Maxima a stringa

en: Maxima usage
it: Uso di Maxima

en: Maxima user configuration lies in directory %s
it: La configurazione utente Maxima sta nella cartella %s

en: Maxima uses ':' to assign values to a variable ('a : 3;'), not '=' as most programming languages do.
    This allows, that a mathematical equation can be assigned to a variable, e.g.
     eq1:3*x=4;
    which may then be solved for x with
    solve(eq1,x);
it: Maxima usa ':' per assegnare valori ad una variabile ('a : 3;'), non '=' come fanno molti linguaggi di programmazione.
    Questo permette di assegnare una equazione matematica ad una variabile, per es.
     eq1:3*x=4;
    la quale può essere risolta per x con
    solve(eq1,x);

en: Maxima uses ':=' to define functions, e.g.:
    f(x) := x^2;
it: Maxima usa ':=' per definire le funzioni, per es.:
    f(x) := x^2;

en: Maxima uses temp directory %s
it: Maxima usa la cartella temporanea %s

en: Maxima version: %s
it: Versione Maxima: %s

en: Maxima version: %s, Anchors cache version
it: Versione Maxima: %s, versione cache ancore

en: Maxima vs. Programming languages
it: Maxima vs linguaggi di programmazione

en: Maxima warnings
it: Avvertimenti di Maxima

en: Maxima was compiled using %s
it: Maxima è stato compilato usando %s

en: Maxima's "at" function allows to access to arbitrary variables in a list of results:
    
        g1:a*x+y=0;
        g2:b*y+x*x=1;
        solve([g1,g2],[a,b]);
        %[1];
        result_b:b=at(b,%);
it: La funzione "at" di Maxima permette di accedere a variabili arbitrarie in un elenco di risultati:
    
        g1:a*x+y=0;
        g2:b*y+x*x=1;
        solve([g1,g2],[a,b]);
        %[1];
        result_b:b=at(b,%);

en: Maxima's HTML manuals are in directory %s
it: I manuali HTML di Maxima stanno nella cartella %s

en: Maxima's PID is %li
it: Il PID di maxima è %li

en: Maxima's manual lies in directory %s
it: Il manuale di Maxima sta nella cartella %s

en: Maxima's share files lie in directory %s
it: I file condivisi di Maxima stanno nella cartella %s

en: Maxima's strengths are manipulating equations and in symbolic calculations. It therefore makes sense to use functions (as opposed to equations with labels) sparingly and to keep the actual values of variables in a list, instead of directly assigning them values. An example session that does do so would be:
    
    /* We keep the actual values in a list so we can use them later on */
        Values:[a=10,c=100];
        Pyth:a^2+b^2=c^2;
        solve(%,b);
        result:%[2];
        at(result,Values);
        float(%);
it: I punti di forza di Maxima sono la manipolazione di equazioni e calcoli simbolici. Ha quindi senso usare le funzioni (al contrario delle equazioni con le etichette) con parsimonia e mantenere i valori effettivi delle variabili in un elenco, invece di assegnarli direttamente. Una sessione di esempio che lo fa sarebbe:
    
    /* Si mantengno i valori effettivi in un elenco in modo da poterli utilizzare in seguito */
         Values:[a=10,c=100];
         Pyth:a^2+b^2=c^2;
         solve(%,b);
         result:%[2];
         at(result,Values);
         float(%);

en: Maxima, the program that does the actual mathematics and wxMaxima, which displays the worksheet are kept in separate processes. This means that even if maxima crashes wxMaxima (and therefore the worksheet) stays intact. Both programs communicate over a local network socket. This time this socket could not be created which might be caused by a firewall that it setup to not only intercepts connections from the outside, but also to intercept connections between two programs that run on the same computer.
it: Maxima, il programma che esegue effettivamente i calcoli matematici e wxMaxima, che mostra il foglio di lavoro sono mantenuti in processi separati. Ciò significa che anche se maxima dovesse andare in crash, wxMaxima (e perciò il foglio di lavoro) rimane intatto. Entrambi i programmi comunicano tramite un socket di rete locale. Questa non è stato possibile creare volta questo socket; il motivo potrebbe essere imputabile ad un firewall impostato non solo per intercettare le connessioni provenienti dall'esterno, ma anche quelle tra due programmi in esecuzione sullo stesso computer.

en: Maxima, the program that does the actual mathematics and wxMaxima, which displays the worksheet are kept in separate processes. This means that even if maxima crashes wxMaxima (and therefore the worksheet) stays intact. Currently the two programs aren't connected to each other which might mean that maxima is still starting up or couldn't be started. Alternatively it can be caused by a firewall that it setup to not only intercepts connections from the outside, but also to intercept connections between two programs that run on the same computer. Another reason for maxima not starting up might be that maxima cannot be found (see wxMaxima's Configuration dialogue for a way to specify maxima's location) or isn't in a working order.
it: Maxima, il programma che esegue effettivamente i calcoli matematici e wxMaxima, che mostra il foglio di lavoro sono mantenuti in processi separati. Ciò significa che anche se maxima dovesse andare in crash, wxMaxima (e perciò il foglio di lavoro) rimane intatto. Attualmente i due programmi non sono connessi tra di loro e ciò potrebbe significare che maxima sta ancora avviandosi o non riesce a partire. Oppure questo problema potrebbe essere causato da un firewall impostato non solo per intercettare le connessioni provenienti dall'esterno, ma anche quelle tra due programmi in esecuzione sullo stesso computer. Un altro fattore che potrebbe impedire l'avvio di maxima è che wxMaxima riesca a trovare la posizione esatta dell'eseguibile maxima su disco (controllare la finestra di configurazione di wxMaxima per indicare la posizione corretta di maxima) o che maxima abbia qualche problema in sè.

en: Maxima, the program that does the actual mathematics is started as a separate process. This has the advantage that an eventual crash of maxima cannot harm wxMaxima, which displays the worksheet.
    This icon indicates if data is transferred between maxima and wxMaxima.
it: Maxima, il programma che esegue effettivamente i calcoli matematici, viene avviato come processo separato. Il vantaggio di ciò è che un eventuale crash di maxima non influirà su wxMaxima, che continuerà a mostrare il foglio di lavoro indisturbato.
    Questa icona indica se i dati sono stati trasferiti tra maxima e wxMaxima.

en: Maximum absolute value printed without exponent
it: Valore assoluto massimo stampato senza esponente

en: Maximum bitmap size on clipboard [Mb]:
it: Dimensione massima bitmap negli appunti [Mb]:

en: Maximum number of digits to be displayed:
it: Numero massimo di cifre da visualizzare:

en: Maximum number of displayed digits:
it: Numero massimo di cifre visualizzate:

en: Mean Difference Test...
it: Test della differenza della media...

en: Mean Test...
it: Test della media...

en: Mean...
it: Media...

en: Mean:
it: Media:

en: Median...
it: Mediana...

en: Merge Cells
it: Fondi celle

en: Merge Cells	Ctrl+M
it: Fondi celle	Ctrl+M

en: Merge the text from two input cells into one
it: Fondi il testo preso due celle di inserimento in una

en: Message from the stdout of Maxima:
it: Messaggio dallo stdout di Maxima:

en: Minimum absolute value printed without exponent:
it: Valore assoluto minimo stampato senza esponente:

en: Misc
it: Varie

en: Mismatched parenthesis
it: Parentesi sbilanciate

en: Multiply matrices...
it: Moltiplica matrici...

en: Multiply two matrices
it: Moltiplica due matrici

en: Multivariate linear regression
it: Regressione lineare multivariata

en: Name of t:
it: Nome di t:

en: Name of x:
it: Nome di x:

en: Nested list to Matrix
it: Lista annidata a matrice

en: Never
it: Mai

en: Never autosubscript this variable
it: Mai pedice questa variabile

en: Never display this variable with subscript
it: Mai mostrare in pedice questa variabile

en: Never offer known answers
it: Non offrire mai risposte conosciute

en: New
it: Nuovo

en: New	Ctrl+N
it: Nuovo	Ctrl+N

en: New button
it: Nuovo pulsante

en: New connection attempt whilst already connected.
it: Nuovo tentativo di connessione mentre si è già connessi.

en: New connection attempt, but no currently running maxima process.
it: Nuovo tentativo di connessione, ma senza processo maxima attualmente in esecuzione.

en: New document
it: Nuovo documento

en: New lines: Jump to text
it: Nuove righe: salta al testo

en: New maxima Operators detected: %s
it: Rilevato nuovo operatore maxima: %s

en: New part:
it: Nuova parte:

en: New variable:
it: Nuova variabile:

en: Next Command	Alt+Down
it: Comando successivo	Alt+Down

en: Nice Graphical Equations
it: Belle equazioni grafiche

en: No Array
it: No array

en: No Scalar
it: No scalare

en: No dollar ($) or semicolon (;) at the end of command
it: Dollaro ($) o punto e virgola (;) alla fine del comando

en: No entries in the caches for the subjects the manual contains.
it: Nessuna voce nella cache per gli argomenti che il manuale contiene.

en: No file with the subjects the manual contained in the last wxMaxima run.
it: Nessun file con gli argomenti contenuti nel manuale nell'ultima esecuzione di wxMaxima.

en: No gnuplot data!
it: Nessuno dato gnuplot!

en: No gnuplot source!
it: Nessuna sorgente gnuplot!

en: No matches found!
it: Nessuna corrispondenza trovata!

en: Non-builtin symbols
it: Nessun simbolo incorporato

en: None
it: Nulla

en: Normality Test...
it: Test di normalità...

en: Normally html expects images to be rather low-res but space saving. These images tend to look rather blurry when viewed on modern screens. Therefore this setting was introduces that selects the factor by which the HTML export increases the resolution in respect to the default value.
it: Normalmente i documenti HTML usano immagini a bassa risoluzione ma che occupano poco spazio. Queste immagini tendono ad apparire molto sfocate se visualizzate su uno schermo moderno. Perciò questa impostazione è stato introdotta per selezionare il fattore col quale l'esportazione HTML aumenterà la risoluzione rispetto ai valori predefiniti.

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Not a valid matrix dimension!
it: Dimensione matrice non valida!

en: Not a valid number of equations!
it: Numero di equazioni non valido!

en: Not connected to Maxima
it: Non connesso a Maxima

en: Number of elements
it: Numero di elementi

en: Number of equations:
it: Numero di equazioni:

en: Number to octets
it: Numero di otteti

en: Number to octets...
it: Numero di otteti...

en: Number types
it: Tipi di numeri

en: Number:
it: Numero:

en: Numeric output
it: Risultati numerici

en: Numerical QR decomposition of a matrix
it: Decomposizione QR numerica di una matrice

en: Numerical operations (lapack)
it: Operazioni numeriche (lapack)

en: Numerical solution for 1st degree ODE
it: Soluzione numerica per un'ODE di primo grado

en: Numerical solution...
it: Soluzione numerica...

en: Numerical solutions of polynomial...
it: Soluzioni numeriche di una polinomiale...

en: Object composed of elements
it: Oggetto composto da elementi

en: Object name:
it: Nome oggetto:

en: Object:
it: Oggetto:

en: Octets to Number
it: Otteti a numero

en: Octets to String
it: Otteti a stringa

en: Octets to string...
it: Otteti a stringa...

en: Octets:
it: Otteti:

en: Odd number
it: Numero dispari

en: Offer answers for questions known from previous runs
it: Offre risposte a domande prese dalle esecuzioni precedenti

en: Old variable:
it: Vecchia variabile:

en: On all errors
it: Con tutti gli errori

en: On lisp errors
it: Con errori lisp

en: One sample t-test
it: Test t a un campione

en: Online tutorials
it: Guide online

en: Only Integers and single letters
it: Solo interi e lettere singole

en: Only user-defined labels
it: Solo etichette definite dall'utente

en: Open
it: Apri

en: Open a cell when Maxima expects input
it: Apri una cella mentre Maxima aspetta l'ingresso

en: Open a document
it: Apri un documento

en: Open a new window
it: Apri una nuova finestra

en: Open and save button
it: Pulsante apri e salva

en: Open document
it: Apri documento

en: Open for reading...
it: Aperto per la lettura...

en: Open for writing
it: Aperto per la scrittura

en: Open for writing...
it: Aperto per la scrittura...

en: Open matrix
it: Apri matrice

en: Open recent
it: Apri recenti

en: Opening a wxmx file
it: Apertura di un file wxmx

en: Opening file
it: Apertura file

en: Opening help file %s
it: Apertura file di aiuto %s

en: Optimize for CPU time
it: Ottimizza per il tempo CPU

en: Optimize for memory
it: Ottimizza per la memoria

en: Options
it: Opzioni

en: Output C
it: Uscita C

en: Output Fortran
it: Uscita Fortran

en: Output Rational Fortran
it: Uscita Fortran razionale

en: Output labels
it: Uscita etichette

en: Output: Function names
it: Uscita: nomi funzione

en: Output: Latin names as greek symbols
it: Uscita: nomi latini come simboli greci

en: Output: Numbers and Digits
it: Uscita: numeri e cifre

en: Output: Operators
it: Uscita: operatori

en: Output: Special constants (%e,%i)
it: Uscita: costanti speciali (%e,%i)

en: Output: Strings
it: Uscita: stringhe

en: Output: Variable names
it: Uscita: nomi variabili

en: PNG image (*.png)|*.png|JPEG image (*.jpg)|*.jpg|GIF image (*.gif)|*.gif|Scaleable vector graphics (*.svg)|*.svg|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|Portable anymap (*.pnm)|*.pnm|Tagged image file format (*.tif)|*.tif|X pixmap (*.xpm)|*.xpm
it: Immagine PNG (*.png)|*.png|Immagine JPEG (*.jpg)|*.jpg|Immagine GIF (*.gif)|*.gif|Immagine SVG (*.svg)|*.svg|Immagine BMP (*.bmp)|*.bmp|Immagine PNM (*.pnm)|*.pnm|Immagine TIFF (*.tif)|*.tif|Immagine XPM (*.xpm)|*.xpm

en: PNG image (*.png)|*.png|JPEG image (*.jpg)|*.jpg|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|GIF image (*.gif)|*.gif|Portable anymap (*.pnm)|*.pnm|Tagged image file format (*.tif)|*.tif|X pixmap (*.xpm)|*.xpm
it: Immagine PNG (*.png)|*.png|Immagine JPEG (*.jpg)|*.jpg|Immagine BMP (*.bmp)|*.bmp|Immagine GIF (*.gif)|*.gif|Immagine PNM (*.pnm)|*.pnm|Immagine TIFF (*.tif)|*.tif|Immagine XPM (*.xpm)|*.xpm

en: PNG images can be read by old wxMaxima versions - but aren't really scalable.
it: Le immagini PNG si possono leggere con le vecchie versioni di wxMaxima - ma non sono scalabili.

en: Pade approximation
it: Approssimazione di Pade

en: Pade approximation of a Taylor series
it: Approssimazione Pade di una serie di Taylor

en: Pagebreak
it: Saltopagina

en: Parallel Substitute...
it: Sostituzione parallela...

en: Parallel substitution
it: Sosituzione parallela

en: Parallel to
it: Parallelo a

en: Parameter name:
it: Nome parametro:

en: Parameter(s):
it: Parametro(i):

en: Parametric Plot
it: Grafico parametrico

en: Parse string
it: Analizza stringhe

en: Parse string only...
it: Analizza solo stringhe...

en: Parsing output
it: Elaborazione uscita

en: Part:
it: Parte:

en: Partial &Fractions...
it: &Frazioni parziali...

en: Partial Fractions
it: Frazioni parziali

en: Parts of the document will not be loaded correctly!
it: Parti del documento non saranno caricate correttamente!

en: Paste
it: Incolla

en: Paste	Ctrl+V
it: Incolla	Ctrl+V

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Paste text from clipboard
it: Incolla testo dagli appunti

en: Perpendicular to
it: Perpendicolare a

en: Piechart...
it: Diagramma a torta...

en: Please configure wxMaxima with 'Edit->Configure'.
it: Configurare wxMaxima con "Modifica->Configura".

en: Please restart wxMaxima for changes to take effect!
it: Riavviare wxMaxima perché i cambiamenti abbiano effetto!

en: Plot &2d...
it: Grafico &2d...

en: Plot &3d...
it: Grafico &3d...

en: Plot &Format...
it: &Formato grafico...

en: Plot 2D
it: Grafico 2D

en: Plot 2D...
it: Grafico 2D...

en: Plot 3D
it: Grafico 3D

en: Plot 3D...
it: Grafico 3D...

en: Plot format
it: Formato grafico

en: Plot in 2 dimensions
it: Grafico in 2 dimensioni

en: Plot in 3 dimensions
it: Grafico in 3 dimensioni

en: Plot name
it: Nome grafico

en: Plot using Draw
it: Grafico usando Draw

en: Point #1 with known value:
it: Punto #1 con valore noto:

en: Point #2 with known value:
it: Punto #2 con valore noto:

en: Point the value is known at:
it: Punto in cui è noto il valore:

en: Point:
it: Punto:

en: Points
it: Punti

en: Polish
it: Polacco

en: Polynomial 1:
it: Polinomiale 1:

en: Polynomial 2:
it: Polinomiale 2:

en: Polynomial:
it: Polinomiale:

en: Popout interactively
it: Popout interattivamente

en: Portuguese (Brazilian)
it: Portoghese (Brasiliano)

en: Position:
it: Posizione:

en: Power series
it: Serie di potenze

en: Power series...
it: Serie di potenze...

en: Precision
it: Precisione

en: Prefer user labels
it: Preferisci le etichette utente

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences button
it: Punsante delle preferenze

en: Preferences...	Ctrl+,
it: Preferenze...	Ctrl+,

en: Prepend an element
it: Metti in cima un elemento

en: Pressing Ctrl+Space or Ctrl+Tab starts an autocomplete function that can not only complete all functions that are integrated into the Maxima core and their parameters: It also knows about parameters from currently loaded packages and from functions that are defined in the current file.
it: Premendo Ctrl+Spazio o Ctrl+Tab si innesca una funzione di autocompletamento che può completare non solo tutte le funzioni integrate nel nucleo di Maxima ed il loro parametri, ma questa è in grado di completare anche i parametri dei pacchetti attualmente caricati e da funzioni definite nel file corrente.

en: Previous Command	Alt+Up
it: Comando precedente	Alt+Up

en: Print
it: Stampa

en: Print button
it: Pulsante di stampa

en: Print document
it: Stampa documento

en: Print floating-point numbers with exponents dividable by 3
it: Stampa i numeri in virgola mobile con esponenti divisibili per 3

en: Print scale:
it: Scala stampa:

en: Print the cell brackets [drawn to their left]
it: Stampa le parentesi delle celle [disegna alla loro sinistra]

en: Privacy settings
it: Impostazioni di riservatezza

en: Produced invalid XML. The erroneous XML data has therefore not been saved but has been put on the clipboard in order to allow to debug it.
it: Prodotto un XML non valido. I dati XML errati non sono perciò stati salvati ma sono stati inseriti negli appunti in modo da consentirne la correzione.

en: Product
it: Prodotto

en: Product sign
it: Segno del prodotto

en: Program
it: Programma

en: Program (no local variables)
it: Programma (no variabili locali)

en: Program block
it: Blocco programma

en: Program block with local variables...
it: Blocco programma con variabili locali...

en: Program block, no local variables...
it: Blocco programma, senza variabili locali...

en: Push an element to a list
it: Inserisci un elemento in una lista

en: QR decomposition
it: Decomposizione QR

en: Querying gnuplot which graphics drivers it supports.
it: Interrogazione di gnuplot sui driver grafici supportati.

en: RTF with OMML maths
it: RTF con formule OMML

en: Range radius:
it: Campo raggio:

en: Rank
it: Rango

en: Raw XML monitor
it: Monitor XML grezzo

en: Re-Reading the config from %s.
it: Rileggi la configurazione da %s.

en: Re-Reading the config from the default location.
it: Rileggi la configurazione dalla posizione predefinita.

en: Re-evaluate all cells above the one the cursor is in
it: Ri-elabora tutte le celle sopra quella dove si trova il cursore

en: Re-evaluate all cells below the one the cursor is in
it: Ri-elabora tutte le celle sopra quella dove si trova il cursore

en: Read .wxm data from clipboard
it: Leggi dati .wxm dagli appunti

en: Read Directory
it: Leggi cartella

en: Read List from csv file...
it: Leggi lista da file csv...

en: Read Matrix...
it: Leggi la matrice...

en: Read a structure field
it: Leggi un campo struttura

en: Read byte
it: Leggi byte

en: Read char
it: Leggi carattere

en: Read config to file
it: Leggi configurazione su file

en: Read environment variable
it: Leggi variabile ambiente

en: Read environment variable...
it: Leggi variabile ambiente...

en: Read line
it: Leggi linea

en: Read the entries the maxima manual offers from %s
it: Leggi le voci che il manuale di maxima offre da %s

en: Reading Maxima output
it: Lettura risultati maxima

en: Reading Maxima output: %li bytes
it: Lettura uscita Maxima: %li byte

en: Reading the config from %s.
it: Lettura della configurazione da %s.

en: Reading the config from the default location.
it: Lettura della configurazione dalla posizione predefinita.

en: Ready for user input
it: In attesa di dati dall'utente

en: Recall next command from history
it: Richiama il comando successivo dalla cronologia

en: Recall previous command from history
it: Richiama il comando precedente dalla cronologia

en: Received manual topic request: %s
it: Ricevuta richiesta argomento manuale: %s

en: Received maxima's first prompt: %s
it: Ricevuto il primo prompt di maxima: %s

en: Recent files list length:
it: Lunghezza elenco file recenti:

en: Recover unsaved
it: Recupero non salvato

en: Rectform
it: Formanorm

en: Recursive Substitute...
it: Sostituisci ricorsivo...

en: Recursive substitution
it: Sostituzione ricorsiva

en: Redo
it: Rifai

en: Redo	Ctrl+Y
it: Ripeti	Ctrl+Y

en: Redo last change
it: Ripeti l'ultima modifica

en: Reduce (tr)
it: Riduci (tr)

en: Reduce trigonometric expression
it: Riduci l'espressione trigonometrica

en: Refusing to send cell to maxima:
it: Rifiuto di spedire la cella a maxima:

en: Regex match
it: Riscontro regex

en: Regex match position
it: Posizione riscontro regex

en: Regex that matches a string
it: Regex che corrisponde ad una stringa

en: Reload Image
it: Ricarica immagine

en: Reload Image "%s"
it: Ricarica immagine "%s"

en: Reload all GUI settings from disc
it: Ricarica tutte le impostazioni GUI da disco

en: Reload the style settings from disc
it: Ricarica le impostazioni di stile da disco

en: Reloading image file %s.
it: Ricaricamento file immagine %s.

en: Reloading the configuration from disc
it: Ricaricamento configurazione da disco

en: Reloading the styles from disc
it: Ricaricamento stili da disco

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove All Output
it: Elimina tutti i risultati

en: Remove Rows or Columns...
it: Rimuovi righe o colonne...

en: Remove all
it: Rimuovi tutto

en: Remove all list elements that appear twice in a row. Normally used in conjunction with sort.
it: Rimuove tutti gli elementi doppi in una riga della lista. Usata normalmente assieme a ordina.

en: Remove an element from a list
it: Rimuovi un elemento da una lista

en: Remove directory
it: Rimuovi cartella

en: Remove directory...
it: Rimuovi cartella...

en: Remove duplicates
it: Rimuovi duplicati

en: Remove output from input cells
it: Elimina tutti i risultati dalla celle d'ingresso

en: Remove rows and/or columns
it: Rimuovi righe e/o colonne

en: Remove rows and/or columns from the matrix
it: Rimuovi righe e/o colonne dalla matrice

en: Rename file
it: Rinomina file

en: Rename file...
it: Rinomina file...

en: Reorganize an expression using horner's rule
it: Riordina un'espressione usando la regola di Horner

en: Repetitive element-by-element multiplication
it: Moltiplicazione ripetitiva elemento-per-elemento

en: Replace All
it: Rimpiazza tutto

en: Replace all regex matches
it: Rimpiazza tutti i riscontri da regex

en: Replace first regex match
it: Rimpiazza il primo riscontro regex

en: Replace the first occurrence of Part
it: Rimpiazza la prima occorrenza della parte

en: Replace...
it: Rimpiazza...

en: Replacement:
it: Sostituzioni:

en: Report bug
it: Riporta un bug

en: Reset all GUI settings
it: Reimposta la GUI

en: Reset the Style settings
it: Reimposta tutte le impostazioni di stile

en: Resetting all configuration settings
it: Reimpostazione di tutta la configurazione

en: Restart Maxima
it: Riavvia maxima

en: Restrict Maximum size
it: Limita la dimensione massima

en: Result variables:
it: Variabili risultato:

en: Resulting Matrix name (may be empty):
it: Nome matrice risultante (può essere vuoto):

en: Return a match
it: Ritorna da un riscontro

en: Return from a block or loop
it: Ritorna da un blocco o da un ciclo

en: Return from current block/loop...
it: Ritorna dal blocco/ciclo corrente...

en: Return the first item of the list and remove it from the list. Useful for creating stacks.
it: Restituisce il primo elemento della lista e lo rimuove dalla lista. Utile per creare pile.

en: Return the list without its first n elements
it: Restituisce la lista senza i primi n elementi

en: Return the list without its last n elements
it: Restituisce la lista senza gli ultimi n elementi

en: Return to the cell that is currently being evaluated
it: Ritorna alla cella correntemente in elaborazione

en: Returns an arbitrary list item
it: Restituisce un elemento arbitrario della lista

en: Returns the first item of the list
it: Restituisce il primo elemento della lista

en: Returns the last item of the list
it: Restituisce l'ultimo elemento della lista

en: Returns the last n items of the list
it: Restituisce gli ultimi n elementi della lista

en: Returns the length of the list
it: Restituisce la lunghezza della lista

en: Returns the list without its first n elements
it: Restituisce la lista senza i primi n elementi

en: Returns the list without its last n elements
it: Restituisce la lista senza gli ultimi n elementi

en: Reverse
it: Inverti

en: Reverse the order of the list items
it: Inverti l'ordine degli elementi della lista

en: Revert all to defaults
it: Reimposta tutto ai predefiniti

en: Revert changes
it: Annulla modifiche

en: Right Matrix:
it: Matrice destra:

en: Right arrow
it: Freccia destra

en: Right end
it: Capo destro

en: Right side to the "="
it: Lato destro del "="

en: Risch Integration...
it: Integrazione di Risch...

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Row number:
it: Numero riga:

en: Row numbers:
it: Numeri di riga:

en: Rule
it: Regola

en: Rule:
it: Regola:

en: Rules
it: Regole

en: Run each element through an expression
it: Passa ogni elemento attraverso una espressione

en: Running %s on the file %s:
it: Esecuzione di %s sul file %s:

en: Running maxima as: %s
it: Esecuzione di maxima come: %s

en: Running on DirectFB
it: In esecuzione su DirectFB

en: Running on MS Windows
it: In esecuzione su MS Windows

en: Running on MS Windows using DirectDraw
it: In esecuzione su MS Windows usando DirectDraw

en: Running on Mac OS
it: In esecuzione su Mac OS

en: Running on Motif
it: In esecuzione su Motif

en: Running on the universal wxWidgets port
it: In esecuzione sul port wxWidget universale

en: Runs each element of an object (list, matrix, equation,...) through a function individually
it: Passa individualmente ogni elemento di un oggetto (lista, matrice, equazione,...) attraverso una funzione

en: Runs each element of an object (list, matrix, equation,...) through an expression individually
it: Passa individualmente ogni elemento di un oggetto (lista, matrice, equazione,...) attraverso una espressione

en: Runs each element through a function
it: Esegue ogni elemento attraverso una funzione

en: Runs each element through an expression
it: Passa ogni elemento attraverso una espressione

en: Russian
it: Russo

en: SENT TO MAXIMA:
it: INVIATO A MAXIMA:

en: SVG graphics
it: Grafiche SVG

en: Sample 1:
it: Esempio 1:

en: Sample 2:
it: Esempio 2:

en: Sample:
it: Esempio:

en: Save
it: Salva

en: Save Animation...
it: Salva animazione...

en: Save As
it: Salva come

en: Save As...	Shift+Ctrl+S
it: Salva come...	Shift+Ctrl+S

en: Save Image...
it: Salva immagine...

en: Save Selection to Image
it: Salva la selezione su immagine

en: Save Selection to Image...
it: Salva la selezione su immagine...

en: Save animation to file
it: Salva l'animazione su file

en: Save as lisp...
it: Salva come lisp...

en: Save config to file
it: Salva config su file

en: Save document
it: Salva documento

en: Save document as
it: Salva documento come

en: Save only this number of actions in the undo buffer. 0 means: save an infinite number of actions.
it: Salva solo questo numero di azioni nel buffer degli annullamenti. 0 significa: salva un infinito numero di azioni.

en: Save selection from document to an image file
it: Salva la selezione del documento su di un file immagine

en: Save selection to file
it: Salva la selezione su file

en: Save style to file
it: Salva lo stile su file

en: Save the worksheet automatically
it: Salva il foglio di lavoro automaticamente

en: Saving failed.
it: Salvataggio fallito.

en: Saving successful.
it: Salvataggio effettuato.

en: Saving...
it: Salvataggio...

en: Scalable Vector image (*.svg)|*.svg|Compressed Scalable Vector Image (*.svgz)|*.svgz|PNG image (*.png)|*.png|JPEG image (*.jpg)|*.jpg|GIF image (*.gif)|*.gif|Windows bitmap (*.bmp)|*.bmp|Portable anymap (*.pnm)|*.pnm|Tagged image file format (*.tif)|*.tif|X pixmap (*.xpm)|*.xpm
it: Immagine SVG (*.svg)|*.svg|Immagine SVG compressa (*.svgz)|*.svgz|Immagine PNG (*.png)|*.png|Immagine JPEG (*.jpg)|*.jpg|Immagine GIF (*.gif)|*.gif|Immagine BMP (*.bmp)|*.bmp|Immagine PNM (*.pnm)|*.pnm|Immagine TIFF (*.tif)|*.tif|Immagine XPM (*.xpm)|*.xpm

en: Scanning help file %s for anchors
it: Scansione file di aiuto %s alla ricerca di ancore

en: Scatterplot
it: Grafico a dispersione

en: Scatterplot...
it: Grafico a dispersione...

en: Scheduling a background task that compiles a new list of autocompletable maxima commands.
it: Programmazione attività in background che compila una nuova lista di comandi maxima autocompletabili.

en: Scheduling a background task that scans for autocompletable file names.
it: Programmazione attività in background che esegue la scansione dei nomi di file autocompletabili.

en: Search button
it: Pulsante di ricerca

en: Search first occurrence of part
it: Cerca la prima occorrenza di parte

en: Search...
it: Cerca...

en: Section
it: Sezione

en: Section cell (Heading 2)
it: Cella sezione (Intestazione 2)

en: Seek to position
it: Salta alla posizione

en: Seems like something is broken with a font.
it: Sembra che ci sia un problema con un font.

en: Seems like the package with the maxima share files isn't installed.
it: Sembra che il pacchetto con i file condivisi di maxima non sia installato.

en: Select
it: Seleziona

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select All	Ctrl+A
it: Seleziona tutto	Ctrl+A

en: Select All button
it: Pulsante seleziona tutto

en: Select Maxima program
it: Seleziona il programma maxima

en: Select Subsample
it: Seleziona il sottocampione

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select help browser
it: Seleziona il browser dell'aiuto

en: Select math display algorithm
it: Seleziona l'algoritmo di visualizzazione matematica

en: Selecting a part of an output and right-clicking on the selection will bring up a menu with convenient functions that will operate on the selection.
it: Selezionando una parte del risultato e facendo clic destro sulla selezione si porterà in primo piano un menu con comode funzioni che opereranno sulla selezione.

en: Selection color
it: Colore selezione

en: Send all cells to maxima
it: Invia tutte le celle a maxima

en: Send the current cell to maxima
it: Invia la cella corrente a maxima

en: Sending Maxima a SIGINT signal.
it: Invio a maxima di un segnale SIGINT.

en: Sending a command to Maxima
it: Invio di un comand a Maxima

en: Sending an interrupt signal to Maxima.
it: Invio di segnale di interruzione a Maxima.

en: Sending configuration data to maxima.
it: Invio dei dati di configurazione a maxima.

en: Sending maxima the info how to express 2d maths as XML
it: Invio a maxima delle informazioni su come esprimere in calcoli 2d come XML

en: Sequential Comparative Simplification
it: Semplificazione comparativa sequenziale

en: Series
it: Serie

en: Series approximation
it: Approssimazione di serie

en: Server started
it: Server avviato

en: Set &displayed Precision...
it: Imposta la precisione &mostrata...

en: Set Zoom
it: Imposta lo zoom

en: Set bigfloat &Precision...
it: Imposta la &precisione bigfloat...

en: Set fixed font in text controls.
it: Imposta carattere ad ampiezza fissa nei controlli di testo.

en: Set image resolution [in ppi]
it: Imposta risoluzione immagine [in ppi]

en: Set main variable...
it: Imposta variabile principale...

en: Set maximum image size [in mm]
it: Imposta la dimensione massima dell'immagine [in mm]

en: Set plot format
it: Imposta il formato del grafico

en: Set position...
it: Imposta posizione...

en: Set the "algebraic" flag
it: Imposta flag "algebrico"

en: Set the diagram title
it: Imposta il titolo del diagramma

en: Set the frame rate for animations.
it: Imposta la frequenza di quadro per le animazioni.

en: Set the grid density.
it: Imposta la densità della griglia.

en: Set the next plot's title. Empty = no title.
it: Imposta il titolo del prossimo grafico. Vuoto = nessun titolo.

en: Set the precision for numbers that are defined as bigfloat. Such numbers can be generated by entering 1.5b12 or as bfloat(1.234)
it: Imposta la precisione per i numeri definiti come bigfloat. Tali numeri possono essere generati inserendo 1.5b12 o come bfloat(1.234)

en: Set zoom to 100%
it: Imposta lo zoom al 100%

en: Set zoom to 120%
it: Imposta lo zoom al 120%

en: Set zoom to 150%
it: Imposta lo zoom al 150%

en: Set zoom to 200%
it: Imposta lo zoom al 200%

en: Set zoom to 300%
it: Imposta lo zoom al 300%

en: Set zoom to 80%
it: Imposta lo zoom al 80%

en: Sets the language, line ending type and charset encoding programs will use
it: Imposta la lingua, il tipo di ritorno a capo e la codifica dei caratteri che i programmi useranno

en: Setting gnuplot_binary to %s
it: Impostazione gnuplot_binary a %s

en: Setting prompt and help format
it: Impostazione formati di prompt e aiuto

en: Setting this to "cat" causes gnuplot not to halt if there is much output
it: Impostando questo a "cat" fa in modo che gnuplot non si blocchi se non ci sono molti dati in uscita

en: Setup a 2D plot
it: Imposta un grafico 2D

en: Setup a 3D plot
it: Imposta un grafico 3D

en: Setup atvalues for solving ODE with Laplace transformation
it: Imposta i valori puntuali per risolvere l'ODE con la trasformata di Laplace

en: Setup modulus computation
it: Imposta il calcolo del modulo

en: Setup the axis
it: Imposta l'asse

en: Setup the engineering format
it: Imposta formato ingegneristico

en: Setup the engineering format...
it: Imposta formato ingegneristico...

en: Shapiro-Wilk test for normality
it: Test di normalità Shapiro-Wilk

en: Show "%" in special constants
it: Mostra "%" nelle costanti speciali

en: Show &Tips...
it: Mostra i suggerimen&ti...

en: Show * as multiplication dot
it: Mostra * come punto moltiplicativo

en: Show Template	Ctrl+Shift+Space
it: Mostra modello	Ctrl+Shift+Space

en: Show a tip
it: Mostra un suggerimento

en: Show all + allow linebreaks in long numbers
it: Mostra tutto + permette i ritorni a capo nei numeri lunghi

en: Show all commands similar to:
it: Mostra tutti i comandi simili a:

en: Show all unicode symbols
it: Mostra tutti i simboli unicode

en: Show an example for the command:
it: Mostra un esempio per il comando:

en: Show an example of usage
it: Mostra un esempio di uso

en: Show commands from current session only
it: Mostra i comandi solo dalla sessione corrente

en: Show commands similar to
it: Mostra comandi simili a

en: Show defined functions
it: Mostra le funzioni definite

en: Show defined variables
it: Mostra le variabili definite

en: Show definition of a function
it: Mostra la definizione di una funzione

en: Show equations in their linear form
it: Mostra le equazioni nella loro forma lineare

en: Show function &Definition...
it: Mostra la &definizione della funzione...

en: Show function template
it: Mostra un modello di funzione

en: Show labels:
it: Mostra etichette:

en: Show long expressions in wxMaxima document.
it: Mostra le espressione lunghe nei documenti di wxMaxima.

en: Show long expressions:
it: Mostra espressioni lunghe:

en: Show max. 100 digits
it: Mostra max 100 cifre

en: Show max. 20 digits
it: Mostra max 20 cifre

en: Show max. 50 digits
it: Mostra max 50 cifre

en: Show section numbers
it: Mostra i numeri delle sezioni

en: Show the "New" button?
it: Mostrare il pulsante "Nuovo"?

en: Show the "help" button?
it: Mostrare il pulsante "Aiuto"?

en: Show the "search" button?
it: Mostrare il pulsante "Cerca"?

en: Show the "select all" button?
it: Mostrare il pulsante "Seleziona tutto"?

en: Show the Copy, Cut and the Paste button?
it: Mostrare i pulsanti Copia, Taglia e Incolla?

en: Show the function's definition
it: Mostra la definizione della funzione

en: Show the open and the save button?
it: Mostrare i pulsanti Apri e Salva?

en: Show the preferences button?
it: Mostrare il pulsante delle Preferenze?

en: Show the print button?
it: Mostrare il pulsante della Stampa?

en: Show the undo and redo button?
it: Mostrare i pulsanti Annulla e Rifai?

en: Show tips at Startup
it: Mostra suggerimenti all'avvio

en: Show user definitions
it: Mostra le definizione dell'utente

en: Show wxMaxima help
it: Mostra l'aiuto di maxima

en: Shows how many digits of a numbers are displayed
it: Mostra quante cifre numeriche vengono visualizzate

en: Sidebars
it: Barre laterali

en: Simplify
it: Semplifica

en: Simplify &Radicals...
it: Semplifica i &radicali...

en: Simplify (r)
it: Semplifica (r)

en: Simplify (tr)
it: Semplifica (tr)

en: Simplify Expression
it: Semplifica l'espressione

en: Simplify Logarithms
it: Semplifica i logaritmi

en: Simplify an expression containing factorials
it: Semplifica un'espressione contenente dei fattoriali

en: Simplify equations
it: Semplifica le equazioni

en: Simplify expression containing radicals
it: Semplifica un'espressione contenente dei radicali

en: Simplify radicals
it: Semplifica i radicali

en: Simplify rational expression
it: Semplifica espressione razionale

en: Simplify sum() commands...
it: Semplifica i comandi sum()...

en: Simplify sums
it: Semplifica le somme

en: Simplify trigonometric expression
it: Semplifica espressione trigonometrica

en: Since wxMaxima 0.8.2 you can also insert images into your documents. Use 'Cell->Insert Image...' menu command.
it: Dalla versione 0.8.2 di wxMaxima è possibile inserire immagini nei documenti. Usare il comando da menu "Cella->Inserisci immagine...".

en: Smart Substitute...
it: Sostituisci intelligente...

en: Smart substitution
it: Sostituzione intelligente

en: Solution of the ODE:
it: Soluzione dell'ODE:

en: Solve
it: Risolvi

en: Solve &Algebraic System...
it: Risolvi il sistema &algebrico...

en: Solve &Linear System...
it: Risolvi il sistema &lineare...

en: Solve &ODE...
it: Risolvi &ODE...

en: Solve (to_poly)...
it: Risolvi (to_poly)...

en: Solve A*x=b numerically
it: Risolvi A*x=b numericamente

en: Solve Ax=b
it: Risolvi Ax=b

en: Solve ODE
it: Risolvi ODE

en: Solve ODE with Lapla&ce...
it: Risolvi ODE con Lapla&ce...

en: Solve ODE...
it: Risolvi ODE...

en: Solve a linear equation system using dgesv
it: Risolvi sistema lineare di equazioni usando dgesv

en: Solve algebraic system
it: Risolvi il sistema algebrico

en: Solve algebraic system of equations
it: Risolvi il sistema algebrico di equazioni

en: Solve boundary value problem for second degree ODE
it: Risolvi il problema del valore al contorno per un'ODE di secondo grado

en: Solve differential equations using laplace()
it: Risolve equazioni differenziali usando laplace()

en: Solve equation(s)
it: Risolvi le equazioni

en: Solve equation(s) with to_poly_solve
it: Risolvi le equazioni con to_poly_solve

en: Solve equations to polynom
it: Risolvi le equazioni in polinomi

en: Solve initial value problem for first degree ODE
it: Risolvi problema del valore iniziale per un'ODE di primo grado

en: Solve initial value problem for second degree ODE
it: Risolvi problema del valore iniziale per un'ODE di secondo grado

en: Solve linear system
it: Risolvi sistema lineare

en: Solve linear system of equations
it: Risolvi sistema lineare di equazioni

en: Solve numerical, 1 Variable
it: Risolvi numericamente, 1 variabile

en: Solve ordinary differential equation of maximum degree 2
it: Risolvi l'equazione differenziale ordinaria per un grado massimo di 2

en: Solve ordinary differential equations with Laplace transformation
it: Risolvi l'equazione differenziale ordinaria con la trasformata di Laplace

en: Solve polynomials numerically
it: Risolvi le polinomiali numericamente

en: Solve polynomials numerically (bfloats)
it: Risolvi le polinomiali numericamente (bfloats)

en: Solve polynomials numerically (real roots)
it: Risolvi le polinomiali numericamente (radici reali)

en: Solve symbolically
it: Risolvi simbolicamente

en: Solve...
it: Risolvi...

en: Solving differential equations
it: Risoluzione equazioni differenziali

en: Solving equations with Maxima
it: Risoluzione equazioni con Maxima

en: Sort
it: Ordina

en: Sort a list
it: Ordina una lista

en: Sort all characters in string
it: Ordina tutti i caratteri in una stringa

en: Sort the characters...
it: Ordina tutti i caratteri...

en: Source list:
it: Lista sorgente:

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Split
it: Dividi

en: Split on match
it: Dividi alla ricorrenza

en: Split on regex match
it: Dividi alla ricorrenza regex

en: Split string into tokens
it: Dividi la stringa in token

en: Split...
it: Dividi...

en: Square
it: Quadrato

en: Standard Options
it: Opzioni standard

en: Standard Text
it: Testo standard

en: Start Animation
it: Avvia animazione

en: Start a new maxima for each re-evaluation
it: Esegui un nuovo maxima per ogni ri-elaborazione

en: Start of t:
it: Inizio di t:

en: Start or Stop animation
it: Avvia o blocca l'animazione

en: Start or stop the currently selected animation that has been created with the with_slider class of commands
it: Avvia o blocca l'animazione attualmente selezionata creata con la classe di comandi with_slider.

en: Start searching while the phrase to search for is still being typed.
it: Comincia la ricerca mentre la frase da cercare viene battuta.

en: Starting Maxima process failed
it: Avvio del processo Maxima fallito

en: Starting a new wxMaxima process as: %s
it: Avvio di un nuovo processo wxMaxima come: %s

en: Starting evaluation of the document
it: Inizio elaborazione del documento

en: Starting server failed
it: Avvio del server fallito

en: Starting to save the worksheet as .wxmx
it: Inizio salvataggio del foglio di lavoro come .wxmx

en: Startup commands
it: Comandi d'avvio

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics	Alt+Shift+S
it: Statistiche	Alt+Shift+S

en: Step width:
it: Larghezza passo:

en: Straight lines
it: Righe diritte

en: Stream
it: Flusso

en: Stream length
it: Lunghezza flusso

en: Stream:
it: Flusso:

en: String
it: Stringa

en: String #1:
it: Stringa #1:

en: String #2:
it: Stringa #2:

en: String Tests
it: Test stringhe

en: String from maxima apparently didn't end in a newline
it: La stringa da maxima apparentemente non finisce con un ritorno a capo

en: String length
it: Lunghezza stringa

en: String to list of char
it: Stringa a lista di caratteri

en: String to list of chars...
it: Stringa a lista di caratteri...

en: String to octets
it: Stringa a ottetti

en: String to octets...
it: Stringa a ottetti...

en: String:
it: Stringa:

en: Struct :
it: Struttura:

en: Struct type name:
it: Nome tipo struttura:

en: Structs
it: Strutture

en: Style
it: Stile

en: Styles
it: Stili

en: Subsample...
it: Sottocampione...

en: Subsection
it: Subsezione

en: Subsection cell (Heading 3)
it: Cella subsezione (Intestazione 3)

en: Subst...
it: Sostit...

en: Substitute
it: Sostituisci

en: Substitute all matches
it: Sostituisci tutte le ricorrenze

en: Substitute first match
it: Sostituisci prima ricorrenza

en: Substitute only in parts...
it: Sostituisci solo in parti...

en: Substitute...
it: Sostituisci...

en: Subsubsection
it: Subsubsezione

en: Subsubsection cell (Heading 4)
it: Cella subsubsezione (Intestazione 4)

en: Sum
it: Somma

en: Sum sign
it: Segno somma

en: Switch off simplifications of log(). Set Maxima option variable logexpand:false
it: Spegni semplificazione di log(). Imposta la variabile opzione logexpand:false

en: Switched to lisp mode after receiving a lisp debug prompt!
it: Commutato su modalità lisp dopo la ricezione di un prompt di debug lisp!

en: Switched to lisp mode after receiving a lisp prompt!
it: Commutato su modalità lisp dopo la ricezione di un prompt lisp!

en: Symbolic Constant
it: Costante simbolica

en: Symbols	Alt+Shift+Y
it: Simboli	Alt+Shift+Y

en: Symbols that are entered or copied here will appear in the symbols sidebar so they can be entered into the worksheet easily.
it: I simboli immessi o copiati qui appariranno nella barra simboli laterale in modo che possano essere inseriti facilmente nel foglio di lavoro.

en: Table of Contents
it: Sommario

en: Table of Contents	Alt+Shift+T
it: Sommario	Alt+Shift+T

en: Taylor series
it: Serie di Taylor

en: Taylor series...
it: Serie di Taylor...

en: Taylor series:
it: Serie di Taylor:

en: TeX, interpreted by MathJaX
it: TeX, interpretato da MathJaX

en: Telling maxima about the new working directory.
it: Indicazione a maxima della nuova cartella di lavoro.

en: Tells maxima where to store the result of compiling libraries
it: Dice a maxima dove memorizzare il risultato delle librerie di compilazione

en: Text
it: Testo

en: Text Only
it: Solo testo

en: Text cell background
it: Sfondo della cella di testo

en: Text cells can hold citations that as marked as such by beginning a line with " > ". The number of spaces in front of the ">" determines the indentation level, as it does with bullet lists.
it: Le celle di testo possono contenere citazioni marcate come tali dall'inizio riga con " > ". Il numero di spazi davanti al carattere ">" determina il livello di indentazione, come accade con gli elenchi puntati.

en: Text snippet
it: Ritaglio di testo

en: The "at" function allows to introduce one equation into another:
    
        ohm:U=R*I;
        r_parallel:R=R_1*R_2/(R_1+R_2);
        result:at(ohm,r_parallel);
it: La funzione "at" permette di introdurre un'equazione in un'altra:
    
        ohm:U=R*I;
        r_parallel:R=R_1*R_2/(R_1+R_2);
        result:at(ohm,r_parallel);

en: The .xml file doesn't seem to be valid xml or isn't a content.xml extracted from a .wxmx zip archive
it: Il file .xml non sembra essere xml valido o non è un content.xml estratto da un archivio zip .wxmx .

en: The Maxima process doesn't offer a shared memory segment we can send an interrupt signal to.
it: Il processo Maxima non offre un segmento di memoria condivisa a cui possa essere inviato un segnale di interruzione.

en: The URL MathJaX.js should be downloaded from by our HTML export.
it: L'URL da cui dovrebbe essere scaricato MathJaX.js dalla nostra esportazione HTML.

en: The accuracy versus speed tradeoff
it: Compromesso tra velocità e accuratezza

en: The cache for the subjects the manual contains cannot be read.
it: La cache degli argomenti dei contenuti del manuale non puà essere letta.

en: The cache for the subjects the manual contains has no head node.
it: La cache degli argomenti dei contenuti del manuale non ha il nodo principale.

en: The cache for the subjects the manual contains is from a different Maxima version.
it: La cache degli argomenti dei contenuti del manuale proviene da una versione di Maxima diversa.

en: The color of the next line to draw
it: Il colore della prossima linea da disegnare

en: The default height for embedded plots. Can be read out or overridden by the maxima variable wxplot_size.
it: Altezza predefinita per grafici incorporati. Può essere letta o sovrascritta dalla variabile maxima wxplot_size.

en: The default port used for communication between Maxima and wxMaxima.
it: La porta predefinita usata per la comunicazione tra Maxima e wxMaxima.

en: The default width for embedded plots. Can be read out or overridden by the maxima variable wxplot_size
it: Larghezza predefinita per grafici incorporati. Può essere letta o sovrascritta dalla variabile maxima wxplot_size

en: The diagram title
it: Il titolo del diagramma

en: The directory %s with maxima's startup file doesn't exist. Trying to create it...
it: La cartella %s con il file di avvio di maxima non esiste. Tentativo di crearla...

en: The directory containing the startup files, any user libraries and, if MAXIMA_OBJDIR isn't set the subdirectory with the results from compiling maxima libraries.
it: La cartella contenente i file di avvio, qualunque libreria utente e, se MAXIMA_OBJDIR non è impostata, la sottocartella con il risultati dalla compilazione delle librerie maxima.

en: The directory maxima places temporary files in, for example plots that are to be included in the worksheet.
it: La cartella dove maxima mette i file temporanei, per esempio grafici da includere nel foglio di lavoro.

en: The directory the compiled versions of maxima are placed in
it: La cartella dove vengono messe le versioni compilate di maxima

en: The directory the maxima manual can be found in
it: La cartella dove si può trovare il manuale di maxima

en: The directory the user's home directory is in
it: La cartella dove si trova la cartella utente

en: The document class LaTeX is instructed to use for our documents.
it: La classe di documento LaTeX è impostata per l'uso dei nostri documenti.

en: The equation to fit the data to
it: L'equazione da far corrispondere ai dati

en: The fill color for the next objects
it: Il colore di riempimento per i prossimi oggetti

en: The function call whose arguments to extract
it: La chiamata a funzione i cui argomenti sono da estrarre

en: The grid in the background of the diagram
it: La griglia nello sfondo del diagramma

en: The half of the equation that is to the left of the "="
it: La metà dell'equazione a sinistra del "="

en: The half of the equation that is to the right of the "="
it: La metà dell'equazione a destra del "="

en: The image file "%s" cannot be found.
it: Fili immagine "%s" non trovato.

en: The integrated help browser
it: Lettore del manuale integrato

en: The key combination Shift+Space results in a non-breakable space.
it: La combinazione di tasti Maiusc+Spazio crea uno spazio non divisibile.

en: The list of directories the operating system looks for programs in
it: L'elenco di cartelle che il sistema operativo controlla per la presenza di programmi eseguibili

en: The list of variables contained in each matrix row
it: La lista delle variabili contenute in ogni riga della matrice

en: The load() command of Maxima versions >5.38 is able to load .wxm files as library of Maxima's commands.
it: Il comando load() di Maxima versione >5.38 è in grado di caricare file .wxm come librerie di comandi Maxima.

en: The manual of Maxima
it: Il manuale di Maxima

en: The manual of wxMaxima
it: Il manuale di wxMaxima

en: The maximum size for this image. Values <= 0 mean: Unspecified.
it: La dimensione massima per questa immagine. Valori <= 0 significano: non specificata.

en: The name of the field to read
it: Il nome del campo da leggere

en: The name of the new struct type
it: Il nome del nuovo tipo di struttura

en: The name of the struct
it: Il nome della struttura

en: The name of the struct type
it: Il nome del tipo di struttura

en: The name of the variable that shall contain the current element
it: Il nome della variabile che conterrà l'elemento corrente

en: The next plot's title
it: Il titolo del prossimo grafico

en: The number of recently opened files that is to be remembered.
it: Il numero di file aperti recentemente che è necessario ricordare.

en: The number of the item which is stepped from "Index Start" to "Index End".
it: Il numero dell'elemento al passo da "Inizio indice" a "Fine indice".

en: The options the document class LaTeX is instructed to use for our documents gets.
it: Le opzioni che la classe di documenti LaTeX deve usare per i nostri documenti.

en: The part of the output of these commands that isn't declared as "math" might be suppressed by wxMaxima. As always maxima commands are required to end in a ";" or a "$"
it: La parte del risultato di questi comandi che non è stata dichiarata come "calcoli" può essere soppressa da wxMaxima. Come sempre i comandi di maxima devono terminare con un ";" o un "$"

en: The rhs() ("right hand side") command allows to retrieve the result of an equation in exactly the format a function would have:
    
        Values:[
            /* m=1.2 tons */
            m=1.2*10^3,
            /* 100 km/h*/
            v=100*10^3/(60*60)
        ];
        Energy:W=1/2*m*v^2;
        at(Energy,Values);
        W_mech:rhs(%);
it: Il comando rhs() ("lato mano destra") permette di recuperare il risultato di un'equazione esattamente nel formato che avrebbe una funzione:
    
        Values:[
            /* m=1.2 tons */
            m=1.2*10^3,
            /* 100 km/h*/
            v=100*10^3/(60*60)
        ];
        Energy:W=1/2*m*v^2;
        at(Energy,Values);
        W_mech:rhs(%);

en: The rule that explains how to generate the value of a list item.
    Might be something like "i", "i^2" or "sin(i)"
it: La regola che spiega come generare il valore di un elemento della lista.
    Può essere qualcosa come "i", "i^2" o "sin(i)"

en: The standard plot command: Plot an equation as a curve
it: Il comando standard plot: disegna la curva di un'equazione

en: The variable the value of the current source item is stored in.
it: La variabile in cui il valore dell'elemento sorgente corrente viene memorizzato.

en: The worksheet
it: Il foglio di lavoro

en: The worksheet containing maxima's input and output
it: Il foglio di lavoro contenente l'ingresso e l'uscita di maxima

en: There are many resources about Maxima and wxMaxima on the internet. Visit https://wxMaxima-developers.github.io/wxmaxima/help.html for more information and to find tutorials on using wxMaxima and Maxima.
it: Ci sono molte risorse su Maxima e wxMaxima su internet. Visitare https://wxMaxima-developers.github.io/wxmaxima/help.html per ulteriori informazioni e per trovare guide sull'uso di wxMaxima e Maxima.

en: There is a discussion forum for wxMaxima at https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/discussions.
    You can ask questions there - and please help other users, by answering their questions, if you know an answer.
it: C'è un forum di discussioni per wxMaxima su https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/discussions.
    Là si possono porre domande - vi preghiamo di usarlo anche per aiutare gli altri utenti, rispondendo alle loro domande, se conoscete già la risposta.

en: There was an error in the XML maxima has generated.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
it: C'è stato un'errore nell'XML generato da maxima.
    Fate un rapporto di questo bug al progetto wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should contain a list of watch variables.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
it: C'è stato un errore nell'XML che doveva contenere un elenco di variabili di controllo.
    Per favore fare rapporto di questo difetto al progetto wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should contain the list of operators.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
it: C'è stato un errore nell'XML che doveva contenere l'elenco degli operatori.
    Per favore fare rapporto di questo difetto al progetto wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should describe the contents of some variables.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
it: C'è stato un errore nell'XML che doveva descrivere il contenuto di alcune variabili.
    Per favore fare rapporto di questo difetto al progetto wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should describe the manual topics.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
it: C'è stato un'errore nell'XML che doveva descrivere l'argomento del manuale.
    Per favore fare rapporto di questo difetto al progetto wxMaxima.

en: There was an error in the XML that should describe the status bar message.
    Please report this as a bug to the wxMaxima project.
it: C'è stato un errore nell'XML che doveva descrivere il messaggio della barra di stato
    Per favore fare rapporto di questo difetto al progetto wxMaxima.

en: This file is generated by wxMaxima
    It caches the list of subjects maxima's manual offers and is automatically
    overwritten if maxima's version changes or the file cannot be read
it: Questo file è stato generato da wxMaxima
    Contiene l'elenco degli argomenti del manuale di maxima e viene automaticamente
    sovrascritto se la versione di maxima cambia o se il file non può essere letto

en: This file won't be read by maxima if maxima is used without wxMaxima. In order to add startup commands that are executed in this case, too, please add them to maxima-init.mac, instead.
it: Il file non verrà letto da maxima se maxima viene usato senza wxMaxima. Per aggiungere comandi di avvio che vengano eseguiti in questo frangente, inserirli invece nel file maxima-init.mac.

en: This function will return even integers
it: Questa funzione restituirà interi pari

en: This function will return odd integers
it: Questa funzione restituirà interi dispari

en: This symbol has no imaginary part
it: Questo simbolo non ha la parte immaginaria

en: This symbol has no real part
it: Questo simbolo non ha la parte reale

en: This symbol might have both real and imaginary part
it: Questo simbolo potrebbe avere sia parte reale che immaginaria

en: Time [in Minutes] between autosaves
it: Tempo [in minuti] tra autosalvataggi

en: Times:
it: Volte:

en: Tip of the day
it: Suggerimento del giorno

en: Title
it: Titolo

en: Title (Sub- and superscripts as x_{10} or x^{10})
it: Titolo (pedici e apici come x_{10} o x^{10})

en: Title cell (Heading 1)
it: Cella titolo (Intestazione 1)

en: Title, section and subsection cells can be folded to hide their contents. To fold or unfold, click in the square next to the cell. If you shift-click, all sublevels of that cell will also fold/unfold.
it: Le celle titolo, sezione e subsezione possono essere chiuse per nascondere i propri contenuti. Per chiudere o aprire le celle, fare clic sul riquadro presso la cella. Se si preme la combinazione Maiusc-clic, anche tutti i sublivelli delle celle verranno chiusi o aperti.

en: To &Bigfloat
it: In virgola mobile &precisa

en: To &Float
it: In &virgola mobile

en: To Float
it: In virgola mobile

en: To Numeri&c	Ctrl+Shift+N
it: In forma numeri&ca	Ctrl+Shift+N

en: To exact fraction
it: In frazione esatta

en: To exact number
it: In numero esatto

en: To plot in polar coordinates, select 'set polar' in the Options entry for Plot2d dialog. You can also plot in spherical and cylindrical coordinates in 3D.
it: Per disegnare un grafico in coordinate polari, selezionare "imposta polari" nella voce Opzioni nella finestra di dialogo Plot2d. È possibile avere grafici anche in sistemi di coordinate 3D sferiche e cilindriche.

en: To put parentheses around an expression, select it, and press '(' or ')' depending on where you want the cursor to appear afterwards.
it: Per mettere le parentesi attorno ad un'espressione, selezionarla e premere "(" o ")" a seconda di dove si desidera che in seguito appaia il cursore.

en: To save the size and position of wxMaxima windows between session, use 'Edit->Configure' dialog.
it: Per salvare la dimensione e posizione delle finestre di wxMaxima tra le sessioni, usare la finestra di dialogo "Modifica->Configura".

en: To start using wxMaxima right away, start typing your command. An input cell should appear. Then press Shift-Enter to evaluate your command.
it: Per cominciare subito a usare wxMaxima, si batta un comando. Dovrebbe apparire subito una cella. Poi premere Maiusc-Invio per farlo elaborare.

en: To:
it: A:

en: Toc levels shown here
it: Livello indice mostrato qui

en: Toggle full screen editing
it: Mostra/nascondi schermo pieno

en: Toggle the visibility of code cells
it: Commuta la visibilità delle celle di codice

en: Tokenize...
it: Tokenizza...

en: Tolerance calculations with Maxima
it: Calcoli delle tolleranze con Maxima

en: Trace a function...
it: Traccia una funzione...

en: Trace function(s)
it: Traccia funzioni

en: Transformations
it: Trasformazioni

en: Transpose a matrix
it: Trasponi una matrice

en: Tries to find a solution of the equation that lies between the two bounds.
it: Cerca di trovare una soluzione all'equazione che giace tra i dui limiti.

en: Trim both ends...
it: Taglia entrambi i lati...

en: Trim left...
it: Taglia sinistra...

en: Trim right...
it: Taglia destra...

en: Trim string left
it: Taglia la stringa a sinistra

en: Trim string on both ends
it: Taglia la stringa in entrambi i lati

en: Trim string right
it: Taglia la stringa a destra

en: Trying to cache the list of subjects the manual contains in the file %s.
it: Tentativo di memorizzare in cache l'elenco degli argomenti che il manuale contiene nel file %s.

en: Trying to discard all output.
it: Tentativo di scartare tutto l'output.

en: Trying to load a list of autocompletable symbols from file %s
it: Tentativo di caricare una lista di simboli autocompletabili dal file %s

en: Trying to open a file with an empty name!
it: Tentativo di aprire un file con nome vuoto!

en: Trying to open the non-existing file %s
it: Tentativo di aprire il file inesistente %s

en: Trying to reconstruct the xml closing markers.
it: Tentativo di ricostruire il file xml chiudendo i marcatori.

en: Trying to recover a broken .wxmx file.
it: Tentativo di recuperare un file .wxmx danneggiato.

en: Trying to remove the old temp file %s
it: Tentativo di rimuovere il vecchio file temporaneo %s

en: Trying to restart maxima.
it: Tentativo di riavviare maxima.

en: Turkish
it: Turco

en: Tutorials
it: Guide

en: Two sample t-test
it: Test t a due campioni

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: URL MathJaX.js lies at:
it: URL dove risiede MathJaX.js:

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Un-closed parenthesis
it: Parentesi non chiusa

en: Un-closed parenthesis on encountering ; or $
it: Parentesi non chiusa in corrispondenza di un ; o un $

en: Unable to interpret the version info I got from http://wxMaxima-developers.github.io/wxmaxima/version.txt:
it: Impossibile interpretare le informazioni di versione che ottengo da http://wxMaxima-developers.github.io/wxmaxima/version.txt:

en: Undefined
it: Indefinito

en: Underlined
it: Sottolineato

en: Underscore converts to subscripts:
it: Il sottolineato converte in pedice:

en: Undo
it: Annulla

en: Undo	Ctrl+Z
it: Annulla	Ctrl+Z

en: Undo and redo button
it: Pulsante annulla e rifai

en: Undo last change
it: Annulla l'ultima modifica

en: Undo limit (0 for none):
it: Limite annullamenti (0 per nessuno):

en: Unfold All	Ctrl+Alt+]
it: Spiega tutto	Ctrl+Alt+]

en: Unfold all folded sections
it: Spiega tutte le sezioni ripiegate

en: Unhide
it: Rivela

en: Unhide Heading 5
it: Rivela intestazione 5

en: Unhide Heading 6
it: Rivela intestazione 6

en: Unhide Part
it: Rivela parte

en: Unhide Section
it: Rivela sezione

en: Unhide Subsection
it: Rivela subsezione

en: Unhide Subsubsection
it: Rivela subsubsezione

en: Unhide contents
it: Rivela i contenuti

en: Unicode characters
it: Caratteri unicode

en: Unicode chars	Alt+Shift+U
it: Caratt. Unicode	Alt+Shift+U

en: Unicode symbols:
it: Simboli unicode:

en: Unterminated comment.
it: Commento non terminato.

en: Unterminated string.
it: Stringa non terminata.

en: Up
it: Su

en: Updating maxima's configuration
it: Aggiornamento della configurazione di maxima

en: Updating the configuration from the system's configuration memory
it: Aggiornamento configurazione dalla memoria di configurazione di sistema

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upper bound:
it: Intorno alto:

en: Use "<" and ">" as parenthesis for matrices
it: Usa "<" e ">" come parentesi per le matrici

en: Use a list
it: Usa una lista

en: Use a list as parameter list for a function
it: Usa una lista come lista parametri per una funzione

en: Use centered dot and Minus, not Star and Hyphen
it: Usa il punto centrato e il segno meno, non l'asterisco e il trattino

en: Use centered dot character for multiplication
it: Usa il carattere punto centrato per la moltiplicazione

en: Use list
it: Usa una lista

en: Use list as the arguments of a function
it: Usa una lista per gli argomenti di una funzione

en: Use rounded parenthesis for matrices
it: Usa le parentesi tonde per le matrici

en: Use square parenthesis for matrices
it: Usa le parentesi quadre per le matrici

en: Use struct field...
it: Usa campo struct...

en: Use the "partial derivative" symbol to represent the fraction that represents a diff() when exporting LaTeX
it: Usa il simbolo di "derivata parziale" per rappresentare la frazione che rappresenta una diff() nell'esportazione in LaTeX

en: Use unicode Math Symbols, if available
it: Usa simboli matematici unicode se disponibili

en: Use vertical lines instead of parenthesis for matrices
it: Usa le linee verticali invece delle parentesi per le matrici

en: User labels only
it: Solo etichette utente

en: User specified
it: Specificato dall'utente

en: User-defined labels
it: Etichette definite dall'utente

en: User-defined labels if available
it: Etichette definite dall'utente se disponibili

en: Using gnuplot's antialiassing-less png driver for embedded plots as pngcairo could not be found
it: Uso del driver png senza antialias di gnuplot per i grafici incorporati dato che non si riesce a trovare pngcairo

en: Using gnuplot's pngcairo driver for embedded plots
it: Uso del driver di gnuplot pngcairo per i grafici incorportati

en: Using the built-in list of manual anchors.
it: Uso della lista incorporata di àncore manuali.

en: Value
it: Valore

en: Value at a given point
it: Valore in un dato punto

en: Value at a specific point
it: Valore in uno specifico punto

en: Value at that point:
it: Valore in quel punto:

en: Value y at that point:
it: Valore y in quel punto:

en: Value:
it: Valore:

en: Variable
it: Variabile

en: Variable name
it: Nome variabile

en: Variable name, not contents...
it: Nome variabile, non contenuti...

en: Variable name:
it: Nome variabile:

en: Variable(s)
it: Variabile(i)

en: Variable(s):
it: Variabile(i):

en: Variable:
it: Variabile:

en: Variables
it: Variabili

en: Variables:
it: Variabili:

en: Variance...
it: Varianza...

en: View
it: Vista

en: Waiting for the thread that parses the maxima manual to finish
it: In attesa che il thread che analizza il manuale di maxima finisca

en: Warn if an inactive window is idle
it: Avverti se una finestra inattiva è in attesa

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning:
it: Attenzione:

en: Warning: Cannot create %s, the directory maxima keeps configuration, user packages and caches in.
    Make sure that your system's home directory is set up correctly
it: Attenzione: impossibile creare %s, la cartella nella quale maxima tiene la configurazione, i pacchetti utenti e le memorie di lavoro.
    Assicurarsi che la cartella utente del sistema operativo sia configurata correttamente

en: Welcome to wxMaxima
it: Benvenuti in wxMaxima

en: What to do:
it: Cosa fare:

en: When applying functions with one argument from menus, the default argument is '%'. To apply the function to some other value, select it in the document before executing a menu command.
it: Quando si applicano funzioni con un argomento dai menu, l'argomento predefinito è "%". Per applicare la funzione a qualche altro valore, selezionarlo nel documento prima di eseguirlo.

en: When to invoke the lisp compiler's debugger
it: Quando invocare il debugger del compilatore lisp

en: While wxMaxima is programmed mostly in C++, it also uses some Lisp code. You can help to improve wxMaxima, if you have knowledge of Common Lisp.
it: Sebbene wxMaxima sia programmato principalmente in C++, utilizza anche del codice Lisp. Puoi aiutare a migliorare wxMaxima, se conosci Common Lisp.

en: Whole document (*.wxmx)|*.wxmx|The input, readable by load() (maxima > 5.38) (*.wxm)|*.wxm|All Files (*.*)|*
it: Intero documento (*.wxmx)|*.wxmx|L'ingresso, leggibile da load() (maxima > 5.38) (*.wxm)|*.wxm|Tutti i file (*.*)|*

en: Worksheet
it: Foglio di lavoro

en: Worksheet got activated
it: Il foglio di lavoro è stato attivato

en: Worksheet got the mouse focus
it: Il foglio di lavoro ha catturato il focus del mouse

en: Wrap equations exported by the "copy as LaTeX" feature between \[ and \] as equation markers
it: Incapsula le equazioni esportate dal comando "copia come LaTeX" tra i caratteri \[ e \] come marcatori di equazione

en: Wrapped search
it: Ricerca in tutto il documento

en: Wrote all image and gnuplot files to the zip archive
it: Scritti tutti i file immagine e gnuplot nell'archivio zip

en: Wrote the XML representation of the document to the zip archive
it: Scritta la rappresentazione XML del documento nell'archivio zip

en: Wrote the mimetype info
it: Scritte le informazioni sul tipo mime

en: Yes
it: Sì

en: You can access the last output using the variable '%'. You can access the output of previous commands using variables '%on' where n is the number of output.
it: Si può accedere all'ultimo risultato usando la variabile "%". È possibile accedere al risultato di comandi precedenti usando le variabili "%on" dove n è il numero del risultato.

en: You can evaluate your whole document by using 'Cell->Evaluate All Cells' menu command or the appropriate key shortcut. The cells will be evaluated in the order they appear in the document.
it: Si può elaborare l'intero documento usando il comando da menu "Celle->Elabora tutte le celle" o tramite l'appropriata scorciatoia da tastiera. Le celle saranno valutate nell'ordine di apparizione nel documento.

en: You can get help on a Maxima function by selecting or clicking on the function name and pressing F1. wxMaxima will search the help index for the selection or the word under the cursor.
it: Si può ottenere aiuto su una funzione di Maxima selezionandola o facendo clic sul nome della funzione e premendo F1. wxMaxima cercherà nell'indice dell'aiuto la parola o la selezione di parole sutto il cursore.

en: You can hide output part of cells by clicking in the triangle on the left side of cells. This works on text cells also.
it: Si può nascondere i risultati delle celle facendo clic sul triangolo presente nel bordo sinistro delle celle. L'operazione funziona anche sulle celle di testo.

en: You can insert different types of 'cells' in wxMaxima documents using the 'Cell' menu. Note that only 'input cells' can be evaluated, while others are used for commenting and structuring your calculations.
it: Nei documenti di wxMaxima si può inserire differenti tipi di "celle" usando il menu "Cella". Da notare che solo le "celle d'ingresso" possono essere elaborate, mentre le altre vengono usate per commentare e strutturare i propri calcoli.

en: You can select multiple cells either with a mouse - click'n'drag from between cells or from a cell bracket on the left - or with a keyboard - hold down Shift while moving the horizontal cursor - and then operate on selection. This comes in handy when you want to delete or evaluate multiple cells.
it: Celle multiple possono essere selezionate, con il mouse facendo clic e trascinando tra le celle o da una parentesi di cella a sinistra, oppure tramite tastiera mantenendo premuto il tasto Maiusc mentre viene spostato il cursore orizzontale, per poi operare su di esse tramite la selezione. Ciò torna comodo quando si vuole cancellare o valutare celle multiple.

en: You found a bug in wxMaxima? Please report it at https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/issues
    A mathematical bug is maybe a bug in Maxima (the backend), which can be reported at https://sourceforge.net/p/maxima/bugs/
    Please check, before, if the bug was not already reported.
it: Avete trovato un difetto in wxMaxima? Segnalatecelo su https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/issues
    Un difetto matematico può essere in effetti un difetto in Maxima (il backend), e può essere segnalato su https://sourceforge.net/p/maxima/bugs/
    Ma prima di farlo, per favore, controllate che non sia già stato segnalato.

en: You got an idea for an improvement of wxMaxima? Great! Please submit your idea at https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/issues.
it: Avete un'idea su come si può migliorare wxMaxima? Ottimo! Sottoponeteci la vostra idea su https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima/issues.

en: You have version %s. Current version is %s.
    
    Select OK to visit the wxMaxima webpage.
it: La versione installata è %s. L'ultima versione disponibile è %s.
    
    Selezionare OK per visitare il sito web di wxMaxima.

en: Your changes will be lost if you don't save them.
it: I cambiamenti andranno persi se non vengono salvati.

en: Your version of wxMaxima is up to date.
it: L'attuale versione di wxMaxima è aggiornata.

en: Zoom &In	Ctrl++
it: &Ingrandisci	Ctrl++

en: Zoom Ou&t	Ctrl+-
it: Rimpicci&olisci	Ctrl+-

en: Zoom in 10%
it: Ingrandisci del 10%

en: Zoom out 10%
it: Rimpicciolisci del 10%

en: [ unsaved ]
it: [ non salvato ]

en: [ unsaved* ]
it: [ non salvato* ]

en: _%d.gif"  alt="Animated Diagram" loading="lazy" style="max-width:90%%;" />
it: _%d.gif"  alt="Diagramma animato" loading="lazy" style="max-width:90%%;" />

en: _%d.gif" alt="Animated Diagram" style="max-width:90%%;" loading="lazy" />
it: _%d.gif" alt="Diagramma animato" style="max-width:90%%;" loading="lazy" />

en: alpha
it: alfa

en: apply function to each element
it: applica funzione ad ogni elemento

en: as 1D ASCII
it: come 1D ASCII

en: as ASCII Art
it: come ASCII Art

en: as storage for actual values for variables
it: come contenitore dei valori correnti delle variabili

en: choose a lisp maxima was compiled with
it: scegliere a lisp con cui maxima è stato compilato

en: choose between installed maxima versions
it: scegliere tra le versioni di maxima installate

en: do for each element
it: fai per ogni elemento

en: empty
it: vuoto

en: equivalent
it: equivalente

en: ev() shall evaluate this automatically
it: ev() lo valuterà automaticamente

en: exists
it: esiste

en: expression:
it: espressione:

en: false=Don't generate subscripts
    true=Automatically convert underscores to subscript markers if the would-be subscript is a number or a single letter
    all=_ marks subscripts.
it: false=non genera pedici
    true=converte automaticamente la sottolineatura ("_") a marcatori di pedici se il testo è un numero o una singola lettera
    all="_" marca i pedici.

en: filename:
it: nomefile:

en: from a list
it: da una lista

en: from a rule
it: da una regola

en: from function arguments
it: dagli argomenti funzione

en: from individual elements
it: dagli elementi individuali

en: function
it: funzione

en: greater than or equal
it: maggiore o uguale

en: intersection
it: intersezione

en: less or equal
it: minore o uguale

en: list
it: lista

en: maxima to other language
it: maxima a altri linguaggi

en: much greater than
it: molto maggiore di

en: much less than
it: molto minore di

en: nabla sign
it: simbolo nabla

en: not bytewise identical
it: non identico bit per bit

en: not subset
it: non sottoinsieme

en: not subset or equal
it: non sottoinsieme o uguale

en: nth
it: n-esimo

en: partial sign
it: segno parziale

en: plus or minus
it: più o meno

en: point:
it: punto:

en: precision:
it: precisione:

en: proportional to
it: proporzionale a

en: sbcl: use <int>Mbytes of heap
it: sbcl: usa <int>Mbyte di heap

en: sbcl: use <int>Mbytes of stack for function calls
it: sbcl: usa <int>Mbyte di stack per le chiamate a funzioni

en: solve() will solve a list of equations only if for n independent equations there are n variables to solve to.
    If only one result variable is of interest the other result variables can be used to to tell solve() which variables to eliminate from the solution
    solve() searches for a global solution. If a problem has different solutions depending on the range its variables are in one way to successfully use solve() is to use solve() to eliminate variables one by one and to manually choose which of the solutions solve() found matches the current problem.
it: solve() risolverà un elenco di equazioni solo se per n equazioni indipendenti ci sono n variabili da risolvere.
    Se interessa solo una variabile di risultato, le altre variabili di risultato possono essere utilizzate per indicare a solve() quali variabili eliminare dalla soluzione
    solve() cerca una soluzione globale. Se un problema ha soluzioni diverse a seconda dell'intervallo delle sue variabili, un modo per utilizzare correttamente solve() consiste nell'usare solve() per eliminare le variabili una per una e scegliere manualmente quale delle soluzioni solve() trovate corrisponde al problema corrente .

en: solve() will solve a list of equations only if for n independent equations there are n variables to solve to.
    If only one result variable is of interest the other result variables solve needs to do its work can be used to tell solve() which variables to eliminate in the solution for the interesting variable.
it: solve() risolverà un elenco di equazioni solo se per n equazioni indipendenti ci sono n variabili da risolvere.
    Se è interessante solo il risultato di una variabile, e le altre variabili servono solo per trovare il risultato, si può dire a solve() quali variabili eliminare dalla soluzione per ottenere solo le variabili interessanti.

en: sqrt (needs parenthesis for its argument to work as a Maxima command)
it: sqrt (ha bisogno di parentesi per il suo argomento per lavorare come comando Maxima)

en: subset
it: sottoinsieme

en: subset or equal
it: sottoinsieme o uguale

en: there is no
it: non c'è

en: to the power of 2
it: alla potenza di 2

en: to the power of 3
it: alla potenza di 3

en: union
it: unione

en: unsaved
it: non salvato

en: untitled
it: senzanome

en: use as function arguments
it: usa come argomenti funzione

en: use the actual values stored
it: usa i valori correnti memorizzati

en: wxMaxima can be made to execute commands at every start-up by placing them in a text file with the name wxmaxima.rc in the user directory. This directory can be found by typing maxima_userdir;
it: wxMaxima può essere impostato per eseguire dei comandi ad ogni avvio ponendoli in un file di testo di nome wxmaxima.rc nella cartella utente. La posizione di questa cartella può essere verificata battendo il comando maxima_userdir;

en: wxMaxima cannot read the xml contents of
it: wxMaxima non può leggere il contenuto xml di

en: wxMaxima configuration
it: Configurazione di wxMaxima

en: wxMaxima could not start a server.
    
    Please check you have network support
    enabled and try again!
it: wxMaxima non riesce a eseguire un server.
    
    Controllare che il supporto alla rete
    sia abilitato e riprovare!

en: wxMaxima dialogs set default values for inputs entries, one of which is '%'. If you have made a selection in your document, the selection will be used instead of '%'.
it: Le finestre di dialogo di wxMaxima impostano valori predefiniti per le voci di ingresso, uno dei quali è "%". Se si è effettuata una selezione nel documento corrente, questa verrà utilizzata al posto di "%".

en: wxMaxima document
it: Documento wxMaxima

en: wxMaxima encountered an error loading
it: wxMaxima ha riscontrato un errore durante il caricamento

en: wxMaxima help
it: Aiuto di wxMaxima

en: wxMaxima is a cross-platform graphical user interface for the computer algebra system Maxima based on wxWidgets.
    For rendering svg graphics it uses nanosvg (https://github.com/memononen/nanosvg).
    The unicode character list has been compiled by the Unicode Consortium.
it: wxMaxima è un'interfaccia utente grafica multipiattaforma per il sistema di algebra computazionale Maxima basato sui wxWidget.
    Per la renderizzazione della grafica svg usa nanosvg (https://github.com/memononen/nanosvg).
    L'elenco dei caratteri unicode è stato compilato dal Consorzio Unicode.

en: wxMaxima is programmed in C++ using the wxWidgets toolkit and uses CMake as build system. You can contribute to wxMaxima, if you have some knowledge with this environment.
it: wxMaxima è programmato in C++ usando il toolkit wxWidgets e usa CMake come sistema di compilazione. Si può contribuire a wxMaxima, se si possiede qualche conoscenza su questo ambiente.

en: wxMaxima needs more developers. It is an open source project where you can contribute. Join the wxMaxima development at: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima
it: wxMaxima ha bisogno di più sviluppatori. È un progetto open source a cui puoi contribuire. Unisciti allo sviluppo di wxMaxima su: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima

en: wxMaxima needs more translators. We do not speak every language. Help us to translate wxMaxima and the manual to your language. Join the wxMaxima development at: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima
it: wxMaxima ha bisogno di più traduttori. Non parliamo tutte le lingue. Aiutaci a tradurre wxMaxima e il manuale nella tua lingua. Unisciti allo sviluppo di wxMaxima su: https://github.com/wxMaxima-developers/wxmaxima

en: wxMaxima normally stores the gnuplot sources for every plot made using draw() in order to be able to open plots interactively in gnuplot later. This setting defines the limit [in Megabytes per plot] for this feature.
it: wxMaxima normalmente memorizza i sorgenti di gnuplot per ogni grafico creato usando draw() per essere in grado di aprire i grafici in modo interattivo in gnuplot in seguito. Questa impostazione definisce il limite [in Megabyte per grafico] per questa funzione.

en: wxMaxima provides the "table_form" command that shows lists in an alternative form. One example would be:
    
    table_form([1,2,3,4,5]);
it: wxMaxima fornisce il comando "table_form" che mostra liste in una forma alternativa. Un esempio può essere:
    
    table_form([1,2,3,4,5]);

en: wxMaxima remembers answers from the last run and is able to automatically send them to maxima, if requested
it: wxMaxima ricorda le risposte dall'ultima esecuzione ed è in grado di inviare automaticamente a maxima, se richiesto

en: wxMaxima remembers answers from the last run and is able to offer them as the default answer
it: wxMaxima ricorda le risposte dall'ultima esecuzione ed è in grado di offrirle come risposte predefinite

en: wxMaxima remembers the answers to maxima's questions. If this checkbox is set it automatically offers to enter the last answer to this question the user has input.
it: wxMaxima ricorda le risposte alle domande di maxima. Se questa casella di controllo è impostata, offre automaticamente di inserire l'ultima risposta a questa domanda che l'utente ha inserito.

en: wxMaxima startup file location:
it: Posizione file di avvio wxMaxima:

en: wxMaxima version %s
it: wxMaxima versione %s

en: wxMaxima's ChangeLog
it: Changelog di wxMaxima

en: wxMaxima's license
it: Licenza di wxMaxima

en: wxWidgets is using GTK 2
it: wxWidgets sta usando GTK 2

en: wxWidgets is using GTK 3
it: wxWidgets sta usando GTK 3

en: wxmx file saved
it: file wxmx salvato

en: x direction [in multiples of the tick frequency]
it: direzione x [in multipli della frequenza delle tacche]

en: xml contained in the file claims not to be a wxMaxima worksheet.
it: l'xml contenuto nel file dichiara di non essere un foglio di lavoro wxMaxima.

en: y direction [in multiples of the tick frequency]
it: direzione y [in multipli della frequenza delle tacche]

en: yes
it: sì
