wxWidgets 3.0 - en to ar translation catalogue (520 entries)

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
ar: 
    من فضلك إرسل هذا التقرير للمسؤل عن صيانة البرنامج، شكرا

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
ar: نعتذر عن الإزعاج غير المقصود ، شكرا

en:  (error %ld: %s)
ar: (خطأ %ld: %s)

en:  Preview
ar: معاينة

en:  bold
ar: عريض

en:  italic
ar: مائل

en:  light
ar: فاتح

en: %i of %i
ar: %i من %i

en: %s (or %s)
ar: %s (أو %s)

en: %s Error
ar: %s خطأ

en: %s Information
ar: %s معلومات

en: %s Warning
ar: %s تحذير

en: %s files (%s)|%s
ar: %s ملفات(%s)|%s

en: &About
ar: &عن

en: &Actual Size
ar: &المقاس الحقيقي

en: &After a paragraph:
ar: &بعد فقرة:

en: &Alignment
ar: &محاذاة

en: &Apply
ar: &تطبيق

en: &Apply Style
ar: &تطبيق نمط

en: &Arrange Icons
ar: &ترتيب الأيقونات

en: &Back
ar: &رجوع

en: &Based on:
ar: &مرتكز على:

en: &Before a paragraph:
ar: &قبل فقرة:

en: &Bold
ar: &عريض:

en: &Bullet style:
ar: &نمط نقاط النص

en: &Cancel
ar: &إلغاء

en: &Cascade
ar: &متتالي

en: &Character code:
ar: &ترميز الحرف

en: &Clear
ar: &واضح

en: &Close
ar: &إغلاق

en: &Colour:
ar: &لون:

en: &Copy
ar: &نسخ

en: &Copy URL
ar: &نسخ URL

en: &Debug report preview:
ar: &تقرير معاينة الخطأ البرمجي:

en: &Delete
ar: &حذف

en: &Delete Style...
ar: &حذف نمط...

en: &Details
ar: &تفاصيل

en: &Down
ar: &أسفل

en: &Edit
ar: &تحرير

en: &Edit Style...
ar: &تحرير نمط...

en: &File
ar: &ملف

en: &Find
ar: &بحث

en: &Finish
ar: &إنهاء

en: &Font family:
ar: &عائلة خط:

en: &Font for Level...
ar: &خط للمستوى...

en: &Font:
ar: &خط

en: &Forward
ar: &تقديم

en: &From:
ar: &من:

en: &Help
ar: &مساعدة

en: &Home
ar: &رئيسة

en: &Indentation (tenths of a mm)
ar: &فراغ أول الفقرة(يقاس بعُشر المم)

en: &Indeterminate
ar: &غير محدد

en: &Index
ar: &كشاف

en: &Italic
ar: &مائل

en: &Justified
ar: &مساوي

en: &Left
ar: &سيار

en: &Left:
ar: &يسار:

en: &List level:
ar: &قائمة المستوى:

en: &Log
ar: &تقرير

en: &Move
ar: &تحريك

en: &New
ar: &جديد

en: &Next
ar: &التالي

en: &Next >
ar: &التالي<

en: &Next Tip
ar: &النصيحة التالية

en: &Next style:
ar: &النمط التالي:

en: &No
ar: &لا

en: &Notes:
ar: &ملحوظات:

en: &Number:
ar: &رقم:

en: &OK
ar: &موافق

en: &Open...
ar: &فتح...

en: &Outline level:
ar: &مستوى التخطيط:

en: &Paste
ar: &لصق

en: &Point size:
ar: &درجة الحجم

en: &Position (tenths of a mm):
ar: &وضع(أعشار المليمترات):

en: &Preferences
ar: &التفضيلات

en: &Previous
ar: &سابق

en: &Print...
ar: &طباعة...

en: &Properties
ar: &الخصائص

en: &Quit
ar: &إنهاء

en: &Redo
ar: &تكرار الفعل

en: &Redo
ar: &تكرار الفعل

en: &Rename Style...
ar: &إعادة تسمية نمط...

en: &Replace
ar: &إستبدال

en: &Restart numbering
ar: إعادة الترقيم

en: &Restore
ar: &استرجاع

en: &Right
ar: &يمين

en: &Right:
ar: &يمين:

en: &Save
ar: &حفظ

en: &Show tips at startup
ar: إ&ظهار التنبيهات عند بدأ التشغيل

en: &Size
ar: &حجم

en: &Size:
ar: &حجم:

en: &Spacing (tenths of a mm)
ar: إ&زاحة (أعشار المليمتر)

en: &Stop
ar: &إيقاف

en: &Strikethrough
ar: &يتوسطه خط

en: &Style:
ar: &نمط:

en: &Styles:
ar: &أنماط:

en: &Subset:
ar: &فرعي:

en: &Symbol:
ar: &رمز:

en: &Underline
ar: &خط سفلي

en: &Underlining:
ar: &وضع خط تحته

en: &Undo
ar: &تراجع

en: &Undo
ar: &تراجع

en: &Unindent
ar: &عدم إزاحة

en: &Up
ar: أ&على

en: &Weight:
ar: &وزن:

en: &Window
ar: &نافذة

en: &Yes
ar: &نعم

en: '%s' has extra '..', ignored.
ar: '%s' به مزيد'..', تم تجاهله.

en: '%s' is invalid
ar: '%s' خطأ

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
ar: '%s' ليس قيمة رقمية صحيحة للخيار'%s'.

en: '%s' is not a valid message catalog.
ar: '%s' ليست رسالة صحيحة بالفهرس.

en: '%s' is probably a binary buffer.
ar: '%s' من المحتمل أن تكون ذاكرة ثنائية.

en: '%s' should be numeric.
ar: '%s' ينبغي أن يكون رقمي.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
ar: '%s' ينبغي أن يحتوي على أحرف لها مكافئ رقمي.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
ar: '%s' ينبغي أن يحتوي على أحرف أبجدية.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
ar: '%s' ينبغي أن يحتوي على أحرف أبجدية أو رقمية.

en: (Help)
ar: (مساعدة)

en: (None)
ar: (لاشئ)

en: (Normal text)
ar: (نص عادي)

en: (bookmarks)
ar: (إشارات مرجعية)

en: (none)
ar: (لاشئ)

en: : file does not exist!
ar: : الملف غير موجود!

en: : unknown charset
ar: : حرف مجهول

en: : unknown encoding
ar: : تشفير مجهول

en: A debug report has been generated in the directory
ar: تم توليد خطأ برمجي بالمجلد

en: A debug report has been generated. It can be found in
ar: تم توليد خطأ برمجي. يمكن العثور عليه في

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
ar: نجمع غير فارغ يجب أن يتكون من 'عنصر' فروع

en: A standard bullet name.
ar: اسم نقطي معروف.

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
ar: A3 Extra مستعرض 322 x 445 mm

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
ar: A3 مدور 420 x 297 mm

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
ar: A3 مستعرض 297 x 420 mm

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
ar: A3 ورقة, 297 x 420 mm

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
ar: A4 مدور 297 x 210 mm

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
ar: A4 مستعرض 210 x 297 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
ar: A4 ورقة, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
ar: A4 ورقة صغيرة, 210 x 297 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
ar: A5 مدور210 x 148 mm

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
ar: A5 مستعرض 148 x 210 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
ar: A5 ورقة, 148 x 210 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
ar: A6 مدور 148 x 105 mm

en: ADD
ar: جمع

en: ASCII
ar: أسكي

en: Add
ar: أضف

en: Add current page to bookmarks
ar: أضف الصفحة الحالية لمؤشر الصفحات

en: Add to custom colours
ar: أضف للألوان المخصصة

en: Adding book %s
ar: إضافة كتاب %s

en: After a paragraph:
ar: بعد فقرة:

en: Align Left
ar: محاذاة لليسار

en: Align Right
ar: محاذاة لليمين

en: All
ar: الكل

en: All files (%s)|%s
ar: كل الملفات (%s)|%s

en: All files (*)|*
ar: كل الملفات (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
ar: كل الملفات (*.*)|*.*

en: All styles
ar: كل الأنماط

en: And includes the following files:
ar: ويشتمل على الملفات التالية:

en: Animation file is not of type %ld.
ar: ملف الحركة ليس من نوع %ld.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
ar: إرفاق تقرير بالملف '%s' (اختيار [لا] سيتخطاه)?

en: Arabic
ar: عربي

en: Arabic (ISO-8859-6)
ar: عربي (ISO-8859-6)

en: Artists
ar: فنانون

en: Attributes
ar: خصائص

en: Available fonts.
ar: الخطوط المتاحة.

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
ar: B4 (JIS) مدورة 364 x 257 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
ar: B4 ورقة, 250 x 354 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
ar: B5 (JIS) مدورة 257 x 182 mm

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
ar: B5 (JIS) مستعرض 182 x 257 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
ar: B5 ورقة, 182 x 257 millimeter

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
ar: B6 (JIS) مدورة 182 x 128 mm

en: BACK
ar: رجوع

en: BMP: Couldn't allocate memory.
ar: BMP: لا يمكن تحديد الذاكرة.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
ar: BMP: لا يمكن حفظ صورة تالفة.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
ar: BMP: لا يمكن كتابة خريطة لون RGB.

en: BMP: Couldn't write data.
ar: BMP: لا يمكن كتابة بيانات.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
ar: BMP: لا يمكن كتابة الملف (Bitmap) رأس.

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
ar: BMP: لا يمكن كتابة الملف (BitmapInfo) رأس.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
ar: BMP: wxImage ليس لديها wxPalette.

en: Background colour
ar: لون الخلفية

en: Baltic (ISO-8859-13)
ar: بلتيق (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
ar: بلتيق (old) (ISO-8859-4)

en: Before a paragraph:
ar: قبل الفقرة:

en: Bold
ar: عريض

en: Bottom margin (mm):
ar: الهامش الأسفل (mm):

en: Bullet &Alignment:
ar: إزا&حة تنقيط:

en: Bullet style
ar: إسلوب التنقيط

en: Bullets
ar: نقاط

en: C sheet, 17 x 22 in
ar: C ورقة, 17 x 22 in

en: CANCEL
ar: إلغاء

en: CAPITAL
ar: كبير

en: CHM handler currently supports only local files!
ar: CHM handler لا يدعم في الوقت الراهن سوى الملفات المحلية!

en: CLEAR
ar: واضح

en: COMMAND
ar: أمر

en: Ca&pitals
ar: أحرف &كبيرة

en: Can't &Undo
ar: لا يمكن ال&تراجع

en: Can't close registry key '%s'
ar: لا يمكن إغلاق مفتاح السجل '%s'

en: Can't copy values of unsupported type %d.
ar: لا يمكن نسخ قيم النوع الغير مدعوم %d.

en: Can't create registry key '%s'
ar: لا يمكن إنشاء مفتاح السجل '%s'

en: Can't create thread
ar: لا يمكن إنشاء الموضوع

en: Can't create window of class %s
ar: لا يمكن إنشاء نافذة من تصنيف %s

en: Can't delete key '%s'
ar: لا يمكن حذف المفتاح '%s'

en: Can't delete the INI file '%s'
ar: لا يمكن حذف الملفini '%s'

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
ar: لا يمكن حذف القيمة '%s' من المفتاح '%s'

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
ar: لا يمكن حصر المفاتيح الفرعية للمفتاح '%s'

en: Can't enumerate values of key '%s'
ar: لا يمكن حصر قيم المفتاح '%s'

en: Can't export value of unsupported type %d.
ar: لا يمكن تصدير النوع الغير مدعوم %d.

en: Can't find current position in file '%s'
ar: لا يمكن العثور على الموضع الحالي بملف '%s'

en: Can't get info about registry key '%s'
ar: لا يمكن الحصول على معلومات حول مفتاح السجل '%s'

en: Can't open registry key '%s'
ar: لا يمكن فتح مفتاح الجل '%s'

en: Can't read value of '%s'
ar: لا يمكن قراءة قيمة '%s'

en: Can't read value of key '%s'
ar: لا يمكن قراءة قيمة المفتاح '%s'

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
ar: لا يمكن حفظ الصورة بالملف '%s': الامتداد غير معروف.

en: Can't save log contents to file.
ar: تعذر حفظ محتوى التقرير بملف.

en: Can't set thread priority
ar: تعذر تحديد أولوية الموضوع

en: Can't set value of '%s'
ar: تعذر تحديد قيمة '%s'

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cannot find active dialup connection: %s
ar: تعذر الحصول على محاورة اتصال نشطة: %s

en: Cannot find the location of address book file
ar: تعذر وجود موقع ملف دفتر العناوين

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
ar: تعذر الحصول على أولوية ترتيب أولوية سياسة الجدول %d

en: Cannot get the hostname
ar: تعذر الحصول على اسم المضيف

en: Cannot get the official hostname
ar: تعذر الحصول على اسم المضيف الرسمي

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
ar: لا يمكن تعليق المكالمة - لا يوجد اتصال هاتفي نشط

en: Cannot load icon from '%s'.
ar: تعذر تحميل الأيقونة من '%s'.

en: Cannot load resources from file '%s'.
ar: تعذر تحميل المصادر من '%s'.

en: Cannot open HTML document: %s
ar: تعذر فتح مستند html: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
ar: تعذر فتح كتاب المساعدة بصيغة html: %s

en: Cannot open contents file: %s
ar: تعذر فتح ملف: المحتويات %s

en: Cannot open file for PostScript printing!
ar: تعذر فتح ملف لطباعة postscript

en: Cannot open index file: %s
ar: تعذر فتح ملف التكشيف: %s

en: Cannot print empty page.
ar: تعذر طبع صفحة فارغة

en: Cannot read typename from '%s'!
ar: تعذر قراءة اسم النوع من '%s'!

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
ar: تعذر استرجاع سياسة جدول الموضوع

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Cen&tred
ar: وسط ال&سطر

en: Centered
ar: وسط السطر

en: Centre
ar: وسط

en: Centre text.
ar: محاذاة النص للوسط.

en: Ch&oose...
ar: اخ&تر

en: Change List Style
ar: تغيير إسلوب القائمة

en: Change Style
ar: تغيير نمط

en: Character styles
ar: أنماط الحرف

en: Check to add a period after the bullet.
ar: حدد كي تقوم بوضع نقطة بعد التنقيط

en: Check to add a right parenthesis.
ar: حدد كي تقوم بوضع قوس مزخرف يمين

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
ar: حدد كي تغلق الأقواس والتنقيط

en: Check to make the font bold.
ar: حدد كي تجعل الخط عريض

en: Check to make the font italic.
ar: حدد كي تجعل الخط مائلا

en: Check to make the font underlined.
ar: حدد كي تجضع تحته خط

en: Check to restart numbering.
ar: حدد كي تعيد بدأ الترقيم

en: Check to show a line through the text.
ar: حدد كي توضح سطر من خلال النص

en: Check to show the text in capitals.
ar: حدد كي تظهر النص بالأحرف الكبيرة

en: Check to show the text in subscript.
ar: حدد كي تظهر النص لأسفل

en: Check to show the text in superscript.
ar: حدد كي تظهر النص لأعلى

en: Choose ISP to dial
ar: اختر isp للاتصال

en: Choose colour
ar: اختر اللون

en: Choose font
ar: اختر الخط

en: Cl&ose
ar: إ&غلاق

en: Clear the log contents
ar: حذف محتوى التقرير

en: Click to apply the selected style.
ar: انقر لتطبيق الإسلوب المختار

en: Click to browse for a symbol.
ar: انقر للبحث عن رمز

en: Click to cancel changes to the font.
ar: انقر لإلغاء تغييرات الخط

en: Click to cancel the font selection.
ar: انقر لإلغاء تحديد الخط

en: Click to change the font colour.
ar: انقر لتغيير لون الخط

en: Click to change the text colour.
ar: انقر لتغيير لون النص

en: Click to choose the font for this level.
ar: انقر لاختيار الخط المناسب لهذا المستوى

en: Click to close this window.
ar: انقر لإغلاق هذه النافذة

en: Click to confirm changes to the font.
ar: انقر لتأكيد تغييرات الخط

en: Click to confirm the font selection.
ar: انقر لتأكيد اختيار الخط

en: Click to create a new character style.
ar: انقر لإنشاء إسلوب حرف جديد

en: Click to create a new list style.
ar: انقر لإنشاء إسلوب قائمة جديد

en: Click to create a new paragraph style.
ar: انقر لإنشاء إسلوب فقرة جديد

en: Click to create a new tab position.
ar: انقر لإنشاء وضع انتقال tab جديد

en: Click to delete all tab positions.
ar: انقر لحذف كل أوضاع tab

en: Click to delete the selected style.
ar: انقر لحذف الإسلوب المحدد

en: Click to delete the selected tab position.
ar: انقر لحذف وضع tab المختار

en: Click to edit the selected style.
ar: انقر لتحرير الإسلوب المختار

en: Click to rename the selected style.
ar: انقر لإعادة تسمية الإسلوب المختار

en: Close
ar: إغلاق

en: Close All
ar: إغلاق الكل

en: Close current document
ar: إغلاق الوثيقة الحالية

en: Close this window
ar: إغلاق هذه النافذة

en: Colour
ar: لون

en: Colour:
ar: لون:

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
ar: ملف مساعدة html مضغوط (*.chm)|*.chm|

en: Computer
ar: حاسوب

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Confirm registry update
ar: تأكيد تحديثات السجل

en: Connecting...
ar: جاري الاتصال...

en: Contents
ar: محتويات

en: Copied to clipboard:"%s"
ar: نسخ إلى الحافظة:"%s"

en: Copies:
ar: نُسخ:

en: Copy
ar: نسخ

en: Copy selection
ar: نسخ إختيار

en: Could not create temporary file '%s'
ar: تعذر إنشاء الملف المؤقت '%s'

en: Could not extract %s into %s: %s
ar: تعذر فك %s into %s: %s

en: Could not locate file '%s'.
ar: تعذر تحديد مكان الملف '%s'

en: Could not start document preview.
ar: تعذر بدأ معاينة المستند.

en: Could not start printing.
ar: تعذر بدأ الطباعة.

en: Could not transfer data to window
ar: تعذر نقل البيانات إلى النافذة

en: Couldn't add an image to the image list.
ar: تعذر إضافة صورة لقائمة الصور.

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
ar: تعذر العثور على الرمز '%s' بمكتبة متحركة

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
ar: تعذر تحميل صورة png-الملف فاسد أو لا توجد ذاكرة تكفي.

en: Couldn't load sound data from '%s'.
ar: تعذر تحميل البيانات الصوتية من '%s'

en: Couldn't open audio: %s
ar: تعذر فتح الملف الصوتي: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
ar: تعذر تسجيل تنسق الحافظة '%s'

en: Couldn't save PNG image.
ar: تعذر حفظ صورة png.

en: Couldn't terminate thread
ar: تعذر إنهاء الموضوع

en: Create directory
ar: إنشاء مجلد

en: Create new directory
ar: إنشاء مجلد جديد

en: Cu&t
ar: ق&ص

en: Current directory:
ar: المجلد الحالي:

en: Cut selection
ar: قص التحديد

en: DECIMAL
ar: عشري

en: DELETE
ar: حذف

en: DIVIDE
ar: تقسيم

en: DOWN
ar: أسفل

en: Debug report "%s"
ar: تقرير خطأ برمجي "%s"

en: Debug report couldn't be created.
ar: تعذر إنشاء الخطأ البرمجي.

en: Debug report generation has failed.
ar: فشل توليد الخطأ البرمجي.

en: Decorative
ar: مزخرف

en: Default encoding
ar: تشفير افتراضي

en: Default printer
ar: الطابعة الافتراضية

en: Delete
ar: حذف

en: Delete A&ll
ar: حذف ال&كل

en: Delete Style
ar: حذف الإسلوب

en: Delete Text
ar: حذف النص

en: Delete item
ar: حذف عنصر

en: Delete selection
ar: حذف إختيار

en: Delete style %s?
ar: حذف الإسلوب %s?

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Developed by
ar: تم تطويره بواسطة

en: Developers
ar: مطورون

en: Did you know...
ar: هل علمت...

en: Directories
ar: مجلدات

en: Directory '%s' couldn't be created
ar: تعذر إعادة إنشاء المجلد '%s' لنفسه

en: Directory does not exist
ar: المجلد غير موجود

en: Directory doesn't exist.
ar: المجلد غير موجود

en: Display options dialog
ar: عرض محاورة الخيارات

en: Displays help as you browse the books on the left.
ar: يعرض المساعدة أثناء تصفح الكتب على اليسار

en: Documentation by
ar: ملفات المساعدة بواسطة

en: Documentation writers
ar: كتاب ملفات المساعدة

en: Don't Save
ar: لا تحفظ

en: Done
ar: تم

en: Done.
ar: تم.

en: Edit item
ar: حرر العنصر

en: Enter a character style name
ar: ادخل اسم إسلوب حرف جديد

en: Enter a list style name
ar: ادخل اسم إسلوب قائمة جديد

en: Enter a new style name
ar: ادخل اسم إسلوب جديد

en: Enter a paragraph style name
ar: ادخل اسم إسلوب فقرة

en: Entries found
ar: تم العثور على المدخلات

en: Error
ar: خطأ

en: Error creating directory
ar: خطأ بإنشاء المجلد

en: Error reading config options.
ar: خطأ بقراءة خيارات الإعدادات.

en: Error saving user configuration data.
ar: خطأ بحفظ بيانات إعدادات المستخدم.

en: Error:
ar: خطأ:

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
ar: فشل فك '%s' ب '%s'.

en: Failed to close the clipboard.
ar: فشل عند إغلاق الحافظة

en: File
ar: ملف

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
ar: الملف '%s' موجود بالفعل, هل تريد تخطيه؟

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
ar: الملف '%s' موجود بالفعل.
    هل تريد حقا استبداله؟

en: File couldn't be loaded.
ar: تعذر تحميل الملف

en: File error
ar: خطأ بالملف

en: File name exists already.
ar: اسم الملف موجود بالفعل.

en: Files
ar: ملفات

en: Files (%s)
ar: ملفات (%s)

en: Filter
ar: تصفية

en: Find
ar: بحث

en: Fixed font:
ar: معالجة الخط:

en: Font
ar: خط

en: Font size:
ar: مقاس الخط:

en: Font st&yle:
ar: نم&ط الخط:

en: Font:
ar: خط:

en: From:
ar: من:

en: Go back
ar: رجوع

en: Go forward
ar: تقدم

en: Go one level up in document hierarchy
ar: الصعود لمستوى أعلى في ترتيب الوثيقة

en: Go to home directory
ar: الذهاب للمجلد الرئيسي

en: Go to parent directory
ar: الذهاب للمجلد الحاضن

en: Graphics art by
ar: فن الرسوم بواسطة

en: HELP
ar: مساعدة

en: HOME
ar: رئيسي

en: Help
ar: مساعدة

en: Help Browser Options
ar: مساعد خيارات المتصفح

en: Help Index
ar: كشاف المساعدة

en: Help Printing
ar: مساعدة الطباعة

en: Help Topics
ar: مواضيع المساعدة

en: Help: %s
ar: مساعدة: %s

en: Home
ar: رئيسي

en: Home directory
ar: مجلد رئيسي

en: INSERT
ar: إدراج

en: Insert
ar: إدراج

en: Insert Image
ar: إدراج صورة

en: Insert Text
ar: إدراج نص

en: Italic
ar: مائل

en: Justified
ar: متوسط

en: Justify text left and right.
ar: توسط النص يمين ويسار

en: L&ine spacing:
ar: مسافة السط&ر

en: LEFT
ar: يسار

en: Landscape
ar: طولي

en: Left
ar: يسار

en: License
ar: ترخيص

en: Light
ar: فاتح

en: Line spacing:
ar: مسافة السطر:

en: List Style
ar: إسلوب القائمة

en: List styles
ar: أساليب القائمة

en: Lists font sizes in points.
ar: قوائم أحجام الخط بالدرجات

en: Lists the available fonts.
ar: قوائم الخطوط المتاحة

en: Loading :
ar: تحميل:

en: Lower case letters
ar: أحرف صغيرة

en: MENU
ar: قازمة

en: Ma&ximize
ar: ت&كبير

en: Match case
ar: توافق الحالة

en: Menu
ar: قائمة

en: Mi&nimize
ar: ت&صغير

en: Modified
ar: معدل

en: Move down
ar: الحركة لأسفل

en: Move up
ar: الحركة لأعلى

en: NUM_LOCK
ar: الوحة ال&رقمية

en: Name
ar: اسم

en: New Style
ar: نمط جديد

en: New item
ar: عنصر جديد

en: NewName
ar: اسم جديد

en: Next
ar: التالي

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: No
ar: لا

en: No sound
ar: بلا صوت

en: Normal
ar: عادي

en: Notice
ar: ملحوظة

en: OK
ar: موافق

en: Open File
ar: فتح ملف

en: Options
ar: خيارات

en: PRINT
ar: طبع

en: Page Setup
ar: إعدادات الصفحة

en: Page setup
ar: إعدادات الصفحة

en: Pages
ar: صفحات

en: Paper size
ar: حجم الورقة

en: Paragraph styles
ar: أساليب الفقرة

en: Paste
ar: لصق

en: Paste selection
ar: لصق التحديد

en: Portrait
ar: عرضي

en: Preview:
ar: معاينة:

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Print
ar: طبع

en: Print Preview
ar: معاينة الطباعة

en: Print Preview Failure
ar: فشل معاينة الطباعة

en: Print Range
ar: ترتيب الطباعة

en: Print Setup
ar: إعدادات الطباعة

en: Print in colour
ar: طبع اللون

en: Print this page
ar: إطبع هذه الصفحة

en: Print to File
ar: إطبع لملف

en: Printer
ar: طابعة

en: Printer command:
ar: أمر الطباعة:

en: Printer options
ar: خيارات الطباعة

en: Printer options:
ar: خيارات الطباعة:

en: Printer...
ar: طابعة...

en: Printer:
ar: طابعة:

en: Printing
ar: طبع

en: Printing Error
ar: خطأ في الطباعة

en: Printing...
ar: طبع...

en: Question
ar: سؤال

en: Quit this program
ar: إنهاء البرنامج

en: RETURN
ar: العودة

en: RIGHT
ar: يمين

en: Ready
ar: جاهز

en: Refresh
ar: تنشيط

en: Regular
ar: منتظم

en: Relevant entries:
ar: مدخلات متقاربة:

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove current page from bookmarks
ar: إزالة الصفحة الحالية من الإشارات المرجعية

en: Rep&lace
ar: است&بدال

en: Replace
ar: استبدال

en: Replace &all
ar: استبدال ال&كل

en: Replace selection
ar: استبدال التحديد

en: Replace with:
ar: استبدال ب:

en: Right
ar: يمين

en: SELECT
ar: حدد

en: SEPARATOR
ar: فاصل

en: SNAPSHOT
ar: نسخة يومية

en: SPACE
ar: مسافة

en: SPECIAL
ar: خاص

en: SUBTRACT
ar: طرح

en: Save
ar: حفظ

en: Save %s file
ar: حفظ %s ملف

en: Save &As...
ar: حفظ با&سم...

en: Save as
ar: حفظ باسم

en: Save current document
ar: حفظ الوثيقة الحالية

en: Save current document with a different filename
ar: حفظ الوثيقة الحالية باسم مختلف

en: Script
ar: ملحق برمجي

en: Search
ar: بحث

en: Search for:
ar: بحث عن:

en: Search in all books
ar: بحث في كل الكتب

en: Searching...
ar: جاري البحث...

en: Sections
ar: أقسام

en: Select &All
ar: تحديد ال&كل

en: Selection
ar: تحديد

en: Show all
ar: عرض الكل

en: Single
ar: مفرد

en: Size
ar: حجم

en: Size:
ar: حجم:

en: Style
ar: نمط

en: Symbols
ar: رموز

en: Translations by
ar: الترجمة بمعرفة

en: Translators
ar: المترجمين

en: Type
ar: نوع

en: Yes
ar: نعم

en: date
ar: تاريخ

en: default
ar: إفتراضي

en: image
ar: صورة

en: italic
ar: مائل

en: light
ar: فاتح

en: no error
ar: لا يوجد خطأ

en: not implemented
ar: غير منفذ

en: today
ar: اليوم

en: tomorrow
ar: غدا

en: unknown
ar: غير معروف

en: unknown error
ar: خطأ غير معروف

en: unnamed
ar: غير مسمى

en: unnamed%d
ar: غير مسمى %d

en: unsupported Zip compression method
ar: طريقة تحويل zip غير معروفة.

en: write error
ar: كتابة خطأ

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
ar: لا يمكن ل wxWidgets فتح الشاشة ل '%s': خروج

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
ar: لا يمكن ل wxWidgets فتح الشاشة. خروج.

en: yesterday
ar: أمس
