wxWidgets 3.0 - en to hi translation catalogue (1063 entries)

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
hi: 
    आपका धन्यवाद, कृपया इस विवरण को प्रोग्राम संरक्षक को भेजे।

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
hi:               आपका धन्यवाद, कृपया असुविधा के लिए क्षमा करें।

en:  (error %ld: %s)
hi: (त्रुटि %ld: %s)

en:  Preview
hi:  पूर्वालोकन

en:  bold
hi: गहरा

en:  italic
hi: तिरछा

en:  light
hi: हल्का

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
hi: #१० लिफ़ाफ़ा, ४ १/८ x 9 1/2 इंच

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
hi: #११ लिफ़ाफ़ा, ४ १/२ x १० ३/८ इंच

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
hi: #१२ लिफ़ाफ़ा, ४ ३/४ x ११ इंच

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
hi: #१४ लिफ़ाफ़ा, ५ x ११ 1/2 इंच

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
hi: #९ लिफ़ाफ़ा, ३ ७/८ x ८ ७/८ इंच

en: %i of %i
hi: %i का %i

en: %ld byte | %ld bytes
hi[0]: %ld बाईट
hi[1]: %ld बाईट्स

en: %s (or %s)
hi: %s (या %s)

en: %s Error
hi: %s त्रुटि

en: %s Information
hi: %s सूचना

en: %s Warning
hi: %s चेतावनी

en: %s files (%s)|%s
hi: %s फ़ाइलें (%s)|%s

en: &About
hi: के बारे में (&A)

en: &Actual Size
hi: वास्तविक आकार (&A)

en: &After a paragraph:
hi: अनुच्छेद के बाद में (&A):

en: &Alignment
hi: पंक्तिबद्ध करें (&A)

en: &Apply
hi: लागु करें (&A)

en: &Apply Style
hi: शैली लागु करें (&A)

en: &Arrange Icons
hi: आइकॉनों को व्यवस्थित करें (&A)

en: &Back
hi: पीछे (&B)

en: &Based on:
hi: पर आधारित (&B):

en: &Before a paragraph:
hi: अनुच्छेद के पहले (&B):

en: &Bold
hi: गहरा

en: &Bullet style:
hi: बुल्लेट शैली (&B):

en: &Cancel
hi: निरस्त करें (&C)

en: &Cascade
hi: कास्केड करें (&C)

en: &Character code:
hi: संप्रतीक कूट (&C):

en: &Clear
hi: साफ़ करें (&C)

en: &Close
hi: बन्द करे (&C)

en: &Colour:
hi: रंग (&C):

en: &Copy
hi: प्रतिलिपि बनाएँ (&C)

en: &Copy URL
hi: URL की प्रतिलिपि बनाएँ (&C)

en: &Debug report preview:
hi: दोषमार्जन विवरण पूर्वालोकन (&D):

en: &Delete
hi: मिटाएँं (&D)

en: &Delete Style...
hi: शैली हटाएँ (&D)...

en: &Details
hi: विवरण (&D)

en: &Down
hi: नीचे (&D)

en: &Edit
hi: संपादन (&E)

en: &Edit Style...
hi: शैली संपादन (&E)...

en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

en: &Find
hi: खोजें (&F)

en: &Finish
hi: समाप्त करें (&F)

en: &Font family:
hi: फ़ॉन्ट वंश:

en: &Font for Level...
hi: स्तर के लिए फ़ॉन्ट (&F)...

en: &Font:
hi: फ़ॉन्ट: (&F)

en: &Forward
hi: आगे (&F)

en: &From:
hi: से (&F):

en: &Help
hi: सहायता (&H)

en: &Home
hi: गृह (&H)

en: &Indentation (tenths of a mm)
hi: इंडेंटेशन (मिलीमीटर का दसवाँ भाग) (&I):

en: &Indeterminate
hi: अनिश्चित (&I)

en: &Index
hi: अनुक्रमणिका (&I)

en: &Italic
hi: तिरछा

en: &Left
hi: बायें (&L)

en: &Left:
hi: बायें: (&L)

en: &List level:
hi: सूची स्तर (&L):

en: &Log
hi: लॉग (&L)

en: &Move
hi: इधर-उधर ले जाएँ (&M)

en: &New
hi: नया (&N)

en: &Next
hi: अगला (&N)

en: &Next >
hi: अगला (&N) >

en: &Next Tip
hi: अगला संकेत (&N)

en: &Next style:
hi: अगली शैली (&N):

en: &No
hi: नहीं (&N)

en: &Notes:
hi: टिप्पणी (&N)

en: &Number:
hi: अंक (&N):

en: &OK
hi: ठीक (&O)

en: &Open...
hi: खोलें (&O)...

en: &Outline level:
hi: रूपरेखा स्तर (&O):

en: &Paste
hi: चिपकाएँ (&P)

en: &Point size:
hi: फ़ॉन्ट आकार (&P):

en: &Position (tenths of a mm):
hi: स्थिति (मिलीमीटर का दसवाँ भाग) (&P):

en: &Preferences
hi: प्राथमिकता (&P)

en: &Previous
hi: पिछला (&P)

en: &Print...
hi: मुद्रण (&P)...

en: &Properties
hi: गुणधर्म (&P)

en: &Quit
hi: छोड़ दे (&Q)

en: &Redo
hi: पुनःकरें (&R)

en: &Redo
hi: पुनःकरें (&R)

en: &Rename Style...
hi: शैली का पुनःनामकरण (&R)...

en: &Replace
hi: बदलें (&R)

en: &Restart numbering
hi: पुनः प्रारम्भन संख्यांकन (&R)

en: &Restore
hi: पुनःस्थापित करें (&R)

en: &Right
hi: दायें (&R)

en: &Right:
hi: दायें (&R):

en: &Save
hi: सुरक्षित करें (&S)

en: &Show tips at startup
hi: संकेतो को शुरूवात में दिखाएँ (&S)

en: &Size
hi: आकार (&S)

en: &Size:
hi: आकार: (&S)

en: &Spacing (tenths of a mm)
hi: अन्तराल (मिलीमीटर का दसवाँ भाग) (&S)

en: &Stop
hi: रोक दें (&S)

en: &Strikethrough
hi: स्ट्राइक थुःरु (S)

en: &Style:
hi: शैली: (&S)

en: &Styles:
hi: शैलियाँ (&S):

en: &Subset:
hi: उप समुच्चय (&S):

en: &Symbol:
hi: चिह्न: (&S)

en: &Underline
hi: रेखांकित (&U)

en: &Underlining:
hi: रेखांकन (&U):

en: &Undo
hi: पहिले जैसा करें (&U)

en: &Undo
hi: पहिले जैसा करें (&U)

en: &Unindent
hi: अन-इंडेंट (&U)

en: &Up
hi: ऊपर (&U)

en: &Weight:
hi: भार (&W):

en: &Window
hi: खिड़की (&W)

en: &Yes
hi: हाँ (&Y)

en: '%s' has extra '..', ignored.
hi: '%s' में अतिरिक्त '..' है, ध्यान नहीं दिया गया।

en: '%s' is invalid
hi: '%s' अवैध है

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
hi: '%s' एक सही सांख्यानिक मूल्य '%s' विकल्प के लिए नहीं है।

en: '%s' is not a valid message catalog.
hi: '%s' एक वैध संदेश सूचीपत्र नहीं है।

en: '%s' is probably a binary buffer.
hi: '%s' सम्भवता एक बायनरी बफ़र है।

en: '%s' should be numeric.
hi: '%s' को एक संख्या होना चाहिए।

en: '%s' should only contain ASCII characters.
hi: '%s' में सिर्फ़ आस्की अक्षरों को ही सम्मिलित होना चाहिए।

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
hi: '%s' में सिर्फ़ आल्फ़ाबेटिक अक्षरों को ही सम्मिलित होना चाहिए।

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
hi: '%s' में सिर्फ़ आल्फ़ाबेटिक या न्यूमेरिक अक्षरों को ही सम्मिलित होना चाहिए।

en: (Help)
hi: (सहायता)

en: (None)
hi: (कुछ नहीं)

en: (Normal text)
hi: (सामान्य पाठ)

en: (bookmarks)
hi: (बुकमार्क)

en: (none)
hi: (कोई नाम नहीं)

en: 1.5
hi: १.५

en: 10 x 11 in
hi: १२ x १४ इंच

en: 10 x 14 in
hi: १० x १४ इंच

en: 11 x 17 in
hi: ११ x १७ इंच

en: 12 x 11 in
hi: १२ x ११ इंच

en: 15 x 11 in
hi: १५ x ११ इंच

en: 2
hi: २

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
hi: ६ ३/४ लिफ़ाफ़ा, ३ ५/८ x ६ १/२ इंच

en: 9 x 11 in
hi: ९ x ११ इंच

en: : file does not exist!
hi: : फ़ाइल विद्यमान नहीं है!

en: : unknown charset
hi: : अज्ञात शब्दसमुच्चय

en: : unknown encoding
hi: : अज्ञात एन्कोडिंग

en: < &Back
hi: < पीछे (&B)

en: <Any Decorative>
hi: <कोई साज-सजावट>

en: <Any Modern>
hi: <कोई आधुनिक>

en: <Any Roman>
hi: <कोई रोमन>

en: <Any Script>
hi: <कोई लिपि>

en: <Any Swiss>
hi: <कोई स्वीस>

en: <Any Teletype>
hi: <कोई टेलीटाइप>

en: <Any>
hi: <कोई भी>

en: <DIR>
hi: <निर्देशिका> (<DIR>

en: <DRIVE>
hi: <ड्राइव>

en: <LINK>
hi: <कड़ी>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
hi: <b><i>गहरा इटैलिक फ़ेस।</i></b><br>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
hi: <b><i>गहरा इटैलिक <u>रेखांकित</u></i></b><br>

en: <b>Bold face.</b>
hi: <b>गहरा फ़ेस।</b>

en: <i>Italic face.</i>
hi: <i>इटैलिक फ़ेस।</i>

en: A debug report has been generated in the directory
hi: एक दोषमार्जन विवरण इस निर्देशिका में बन गया हें

en: A debug report has been generated. It can be found in
hi: एक दोषमार्जन विवरण बन गया हें। ये इस निर्देशिका में पाया जा सकता हें:

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
hi: एक भरे हुए संग्रह को 'तत्व' नोडो से मिलकर बना होना चाहिए

en: A standard bullet name.
hi: एक मानक बुल्लेट का नाम।

en: A2 420 x 594 mm
hi: ऐ२ 420 x 594 मिलीमीटर

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
hi: ऐ३ पत्र २९७ x ४२० मिलीमीटर

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
hi: ऐ४ पत्र २१० x २९७ मिलीमीटर

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
hi: ऐ४ लघु पत्र २१० x  २९७ मिलीमीटर

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
hi: ऐ५ पत्र १४८ x २१० मिलीमीटर

en: A6 105 x 148 mm
hi: ऐ६ 105 x 148 मिलीमीटर

en: ASCII
hi: आस्की (ASCII)

en: Add
hi: जोड़ें

en: Add current page to bookmarks
hi: वर्तमान पृष्ट को बुकमार्कों में जोड़ें

en: Add to custom colours
hi: ऐच्छिक रंगों में जोड़ें

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
hi: AddToPropertyCollection को एक सामान्य ऐसेसर पर कॉल किया गया

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
hi: AddToPropertyCollection को बिना वैध ऐडर के कॉल किया गया

en: Adding book %s
hi: %s बुक को जोड़ा जा रहा है

en: After a paragraph:
hi: अनुच्छेद के बाद में:

en: Align Left
hi: बायें पंक्तिबद्ध करें

en: Align Right
hi: दायें पंक्तिबद्ध करें

en: All
hi: सभी

en: All files (%s)|%s
hi: सभी फ़ाइलें (%s)|%s

en: All files (*)|*
hi: सभी फ़ाइलें (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
hi: सभी फ़ाइलें (*.*)|*.*

en: All styles
hi: सभी शैलियाँ

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
hi: SetObjectClassInfo को पहिले से पंजीकॄत ऑब्जेक्ट पास कर दिये गये है

en: Already dialling ISP.
hi: आईएसपी को पहिले से डायल किया जा रहा है।

en: And includes the following files:
hi: और नीचे दी गयी फ़ाइलें सम्मिलित हें:

en: Animation file is not of type %ld.
hi: सजीवन आकृति फ़ाइल %ld प्रकार की नहीं है।

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
hi: लॉग को '%s' फ़ाइल के अंत में जोड़ें ([नहीं] का चयन करने से इस पर मिटाकर लिख दिया जायेगा)?

en: Arabic
hi: अरबी

en: Arabic (ISO-8859-6)
hi: अरबी (आईसो-८८५९-६)

en: Artists
hi: कलाकार

en: Attributes
hi: विशेषतायें

en: Available fonts.
hi: उपलब्ध फ़ॉन्ट

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
hi: बी४ लिफ़ाफ़ा, २५० x ३५३ मिलीमीटर

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
hi: बी४ पत्र, २५० x ३५४ मिलीमीटर

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
hi: बी५ लिफ़ाफ़ा, १७६ x 250 मिलीमीटर

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
hi: बी५ पत्र, १८२ x २५७ मिलीमीटर

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
hi: बी६ लिफ़ाफ़ा, १७६ x १२५ मिलीमीटर

en: BMP: Couldn't allocate memory.
hi: बीएमपी: स्मॄति का आवंटन नहीं हो सका।

en: BMP: Couldn't save invalid image.
hi: बीएमपी: अवैध आकॄति को सुरक्षित नहीं किया जा सका।

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
hi: बीएमपी: आरजीबी रंग मानचित्र को नहीं लिखा जा सका।

en: BMP: Couldn't write data.
hi: बीएमपी: सूचना को नहीं लिखा जा सका।

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
hi: बीएमपी: इस फ़ाइल के (बिट्मैप) शीर्षक को नहीं लिखा जा सका।

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
hi: बीएमपी: इस फ़ाइल के (बिट्मैपइन्फ़ो) शीर्षक को नहीं लिखा जा सका।

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
hi: बीएमपी: डब्लूएक्सइमेज के पास स्वंम का डब्लूएक्सपैलेट नहीं है।

en: Background colour
hi: पृष्टभूमि रंग

en: Baltic (ISO-8859-13)
hi: बाल्टिक (आईसो-८८५९-१३)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
hi: बाल्टिक (प्राचीन) (आईसो-८८५९-४)

en: Before a paragraph:
hi: अनुच्छेद के पहले:

en: Bitmap
hi: बिट्मैप

en: Bold
hi: गहरा

en: Bottom margin (mm):
hi: तल मार्जिन (मिलीमीटर):

en: Bullet &Alignment:
hi: बुल्लेट सरेखण (&A):

en: Bullet style
hi: बुल्लेट शैली

en: Bullets
hi: बुल्लेतो

en: C sheet, 17 x 22 in
hi: सी पत्र, १७ x २२ इंच

en: C&lear
hi: साफ़ करें (&l)

en: C&olour:
hi: रंग (&o):

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
hi: सी३ लिफ़ाफ़ा, ३२४ x ४५८ मिलीमीटर

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
hi: सी४ लिफ़ाफ़ा, २२९ x ३२४ मिलीमीटर

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
hi: सी५ लिफ़ाफ़ा, १६२ x २२९ मिलीमीटर

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
hi: सी६ लिफ़ाफ़ा, ११४ x १६२ मिलीमीटर

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
hi: सी६५ लिफ़ाफ़ा, ११४ x 229 मिलीमीटर

en: CHM handler currently supports only local files!
hi: सीएचएम हैन्डलर वर्तमान में सिर्फ़ स्थानीय फ़ाइलों को ही समर्थन देता है!

en: Ca&pitals
hi: बड़े अक्षर (&P)

en: Can't &Undo
hi: पहिले जैसा नहीं किया जा सकता है (&U)

en: Can't close registry key '%s'
hi: '%s' रजिस्ट्री कुँजी को बन्द नहीं किया जा सकता है

en: Can't copy values of unsupported type %d.
hi: %d असमर्थित प्रकार के मूल्यों की प्रतिलिपि नहीं बनायी जा सकती है।

en: Can't create registry key '%s'
hi: '%s' रजिस्ट्री कुँजी का निर्माण नहीं किया जा सकता है

en: Can't create thread
hi: थ्रेड का निर्माण नहीं किया जा सकता है

en: Can't create window of class %s
hi: %s वर्ग की खिड़की का निर्माण नहीं किया जा सकता है

en: Can't delete key '%s'
hi: '%s' कुँजी को हटाया नहीं जा सकता है

en: Can't delete the INI file '%s'
hi:  '%s' आईएनआई फ़ाइल को हटाया नहीं जा सकता है

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
hi: '%s' मूल्य को '%s' कुँजी से हटाया नहीं जा सकता है

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
hi: '%s' कुँजी की उपकुँजियों की परिगणना नहीं की जा सकती है

en: Can't enumerate values of key '%s'
hi: '%s' कुँजी के मूल्यों की परिगणना नहीं की जा सकती है

en: Can't export value of unsupported type %d.
hi: %d असमर्थित प्रकार के मूल्यों की प्रतिलिपि नहीं बनायी जा सकती है।

en: Can't find current position in file '%s'
hi:  '%s' फ़ाइल में वर्तमान स्थिति नहीं खोजी जा सकती है

en: Can't get info about registry key '%s'
hi: '%s' पंजीकरण कुँजी के बारे में सूचना प्राप्त नहीं की जा सकती है

en: Can't initialize zlib deflate stream.
hi: जेडलिब् डीफ़्लेट धारा का आरम्भीकरण नहीं किया जा सकता है।

en: Can't initialize zlib inflate stream.
hi: जेडलिब् इनफ़्लेट धारा का आरम्भीकरण नहीं किया जा सकता है।

en: Can't open registry key '%s'
hi: '%s' पंजीकरण कुँजी को खोला नहीं जा सकता है

en: Can't read from inflate stream: %s
hi: इनफ़्लेट धारा से पढ़ा नहीं जा सकता है: %s

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
hi: इनफ़्लेट धारा को पढ़ा नहीं जा सकता है: नीचेवाली स्ट्रीम में आकस्मिक फ़ाइल का अंत।

en: Can't read value of '%s'
hi: '%s' के मूल्य को पढ़ा नहीं जा सकता है

en: Can't read value of key '%s'
hi: '%s' कुँजी के मूल्य को पढ़ा नहीं जा सकता है

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
hi: आकॄति को '%s' फ़ाइले में सुरक्षित नहीं किया जा सकता है: अज्ञात उपनाम।

en: Can't save log contents to file.
hi: लॉग विषयवस्तुओं को फ़ाइल में सुरक्षित नहीं किया जा सकता है।

en: Can't set thread priority
hi: थ्रेड की वरीयता की स्थापना नहीं की जा सकती है

en: Can't set value of '%s'
hi: '%s' के मूल्य की स्थापना नहीं की जा सकती है

en: Can't write to deflate stream: %s
hi: डीफ़्लेट धारा पर लिखा नहीं जा सकता है: %s

en: Cancel
hi: निरस्त

en: Cannot create mutex.
hi: म्यूटेक्स का निर्माण नहीं किया जा सकता है।

en: Cannot enumerate files '%s'
hi: '%s' फ़ाइलों की परिगणना नहीं की जा सकती है

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
hi: '%s' निर्देशिका में फ़ाइलों की परिगणना नहीं की जा सकती है

en: Cannot find active dialup connection: %s
hi: सक्रिय डायल-अप कनेक्शन को खोजा नहीं जा सका: %s

en: Cannot find the location of address book file
hi: पता पुस्तिका फ़ाइल के स्थान को नहीं खोजा जा सका

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
hi: %d नीति की समय-सारणी के लिए वरीयता सीमा को नहीं प्राप्त किया जा सका

en: Cannot get the hostname
hi: होस्टनाम को प्राप्त नहीं किया जा सका

en: Cannot get the official hostname
hi: अधिकारिक होस्टनाम को प्राप्त नहीं किया जा सका

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
hi: संबंध-विच्छेद नहीं किया जा सका - कोई सक्रिय डायल-अप कनेक्शन नहीं।

en: Cannot initialize OLE
hi: ओएलई का आरम्भीकरण नहीं किया जा सकता है

en: Cannot load icon from '%s'.
hi: '%s' से आइकॉन को लाया नहीं जा सकता है।

en: Cannot load resources from file '%s'.
hi: '%s' फ़ाइल से स्रोत संसाधनों को नहीं लाया जा सकता है।

en: Cannot open HTML document: %s
hi: एचटीएमएल प्रलेख को नहीं खोला जा सका: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
hi: एचटीएमएल सहायता प्रलेख को नहीं खोला जा सका: %s

en: Cannot open contents file: %s
hi: विषयवस्तु फ़ाइल को नहीं खोला जा सका: %s

en: Cannot open file for PostScript printing!
hi: पोस्टस्क्रिप्ट मुद्रण के लिए फ़ाइल को खोला नहीं जा सका!

en: Cannot open index file: %s
hi: इंडेक्स फ़ाइल को खोला नहीं जा सका: %s

en: Cannot print empty page.
hi: खाली पृष्ट को मुद्रित नहीं किया जा सकता है।

en: Cannot read typename from '%s'!
hi: '%s' से टाइपनाम को पढ़ा नहीं जा सका!

en: Cannot resume thread %lu
hi: %lu थ्रेड को समान-बिन्दु से पुनः आरम्भ नहीं किया जा सकता है

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
hi: थ्रेड समय-सारणी नीति को प्राप्त नहीं किया जा सकता है।

en: Cannot start thread: error writing TLS.
hi: थ्रेड को आरम्भ नहीं किया जा सकता है: टीएलएस लेखन में त्रुटि

en: Cannot suspend thread %lu
hi: %lu थ्रेड को अधर में नहीं छोड़ा जा सकता है

en: Cannot wait for thread termination
hi: थ्रेड समाप्ति की प्रतीक्षा नहीं की जा सकती है

en: Case sensitive
hi: छोटा-बड़ा संवेदी

en: Celtic (ISO-8859-14)
hi: सेल्टिक (आईसो-८८५९-१४)

en: Cen&tred
hi: केन्द्रित करें (&T)

en: Centered
hi: केन्द्रित करें

en: Central European (ISO-8859-2)
hi: केन्द्रीय यूरोपियन (आईसो-८८५९-२)

en: Centre
hi: केन्द्रित करें

en: Centre text.
hi: पाठ को केन्द्रित करें।

en: Ch&oose...
hi: चयन करें (&O)...

en: Change List Style
hi: सूची शैली बदले

en: Change Style
hi: शैली बदले

en: Character styles
hi: संप्रतीक शैलियाँ

en: Check to restart numbering.
hi: संख्यांकन पुनः प्रारम्भन करने के लिए चेक करें।

en: Choose ISP to dial
hi: डायल करने के लिए आईएसपी का चयन करें

en: Choose colour
hi: रंग का चयन करें

en: Choose font
hi: फ़ॉन्ट का चयन करें

en: Cl&ose
hi: समाप्त करें (&o)

en: Clear the log contents
hi: लॉग विषय-वस्तुओं को साफ़ करें

en: Click to close this window.
hi: इस खिड़की को बंद करने के लिए क्लिक करें।

en: Close
hi: समाप्त

en: Close All
hi: सभी समाप्त

en: Close current document
hi: वर्तमान प्रलेख बंद करें

en: Close this window
hi: इस खिड़की को बन्द करें

en: Colour
hi: रंग

en: Colour:
hi: रंग:

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
hi: संकुचित एचटीएमएल सहायता फ़ाइल (*.chm)|*.chm|

en: Computer
hi: कम्प्यूटर

en: Config entry name cannot start with '%c'.
hi: संरचना प्रविष्टी नाम '%c' से आरम्भ नहीं हो सकता है।

en: Confirm
hi: संपुष्टी दें

en: Confirm registry update
hi: रजिस्ट्री अपडेट के लिए संपुष्टी दें

en: Connecting...
hi: जुड़ा जा रहा है...

en: Contents
hi: विषय-वस्तु

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
hi: '%s' शब्दसमुच्चय में रूपांतरण ने कार्य नहीं किया।

en: Copied to clipboard:"%s"
hi: क्लिपबोर्ड में प्रतिलिपि बनायी गयी:"%s"

en: Copies:
hi: प्रतिलिपियां:

en: Copy selection
hi: चयन की प्रतिलिपि बनाएँ

en: Could not create temporary file '%s'
hi: '%s' अस्थायी फ़ाइल का निर्माण नहीं हो सका

en: Could not extract %s into %s: %s
hi: %s का %s में निष्कर्षण नहीं किया जा सका: %s

en: Could not find tab for id
hi: आईडी के लिए टैब को नहीं पाया जा सका

en: Could not locate file '%s'.
hi: '%s' फ़ाइल का स्थान नहीं खोजा जा सका।

en: Could not start document preview.
hi: प्रलेख पूर्वालोकन को आरम्भ नहीं किया जा सका।

en: Could not start printing.
hi: मुद्रण को आरम्भ नहीं किया जा सका।

en: Could not transfer data to window
hi: डाटा को खिड़की पर स्थानान्तरित किया जा सका

en: Couldn't acquire a mutex lock
hi: एक म्यूटेक्स लॉक को नहीं पाया नहीं जा सका

en: Couldn't add an image to the image list.
hi: आकॄतियों की सूची में एक आकॄति को जोड़ा नहीं जा सका।

en: Couldn't create a timer
hi: एक समय-सचेतक का निर्माण नहीं किया जा सका

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
hi: एक गतिक लेखागार में '%s' चिह्न को नहीं खोजा जा सका

en: Couldn't get the current thread pointer
hi: वर्तमान थ्रेड सूचक को प्राप्त नहीं किया जा सका

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
hi: एक पीएनजी आकॄति को लोड नहीं किया जा सका - या तो फ़ाइल निकृष्ट है या फ़िर आवश्यक स्मॄति का अभाव है।

en: Couldn't load sound data from '%s'.
hi: '%s' से ध्वनि डाटा को लोड नहीं किया जा सका।

en: Couldn't open audio: %s
hi: आडियो को नहीं खोला जा सका: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
hi: '%s' क्लिपबोर्ड प्रारूप को पंजीकृत नहीं किया जा सका।

en: Couldn't release a mutex
hi: एक म्यूटेक्स को छोड़ा नहीं जा सका

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
hi: %d सूची नियंत्रण आयट्म के बारे में सूचना प्राप्त नहीं की जा सकी।

en: Couldn't save PNG image.
hi: पीएनजी आकॄति को सुरक्षित नहीं किया जा सका।

en: Couldn't terminate thread
hi: थ्रेड को समाप्त नहीं किया जा सका

en: Create directory
hi: निर्देशिका का निर्माण करें

en: Create new directory
hi: नयी निर्देशिका का निर्माण करें

en: Cu&t
hi: काटें (&t)

en: Current directory:
hi: वर्तमान निर्देशिका:

en: Cut selection
hi: चयन काटें

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
hi: सायरिलिक (आईसो-८८५९-५)

en: D sheet, 22 x 34 in
hi: डी पत्र, २२ x 34 इंच

en: DDE poke request failed
hi: डीडीई पोक निवेदन असफ़ल रहा

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
hi: डीआईबी शीर्ष: एन्कोडिंग बिटगहराई से मेल नहीं खाती है।

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
hi: डीआईबी शीर्ष: फ़ाइल के लिए आकॄति की ऊचाँई > ३२७६७ पिक्सेल।

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
hi: डीआईबी शीर्ष: फ़ाइल के लिए आकॄति की चौड़ाई > ३२७६७ पिक्सेल।

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
hi: डीआईबी शीर्ष: फ़ाइल में अज्ञात बिट्गहराई।

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
hi: डीआईबी शीर्ष: फ़ाइल में अज्ञात एन्कोडिंग।

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
hi: डीएल लिफ़ाफ़ा, ११० x २२० मिलीमीटर

en: Debug report "%s"
hi: दोषमार्जन विवरण "%s"

en: Debug report couldn't be created.
hi: दोषमार्जन विवरण नहीं बनाया जा सका।

en: Debug report generation has failed.
hi: दोषमार्जन विवरण बनाने में असफ़ल।

en: Decorative
hi: साज-सजावट

en: Default encoding
hi: डिफ़ाल्ट एन्कोडिंग

en: Default printer
hi: डिफ़ाल्ट मुद्रक

en: Delete
hi: मिटाएँं

en: Delete A&ll
hi: सभी मिटाएँ (&L)

en: Delete Style
hi: शैली हटाएँ

en: Delete Text
hi: पाठ मिटाएँ

en: Delete item
hi: आयट्म को हटाएँ

en: Delete selection
hi: चयन मिटाएँ

en: Delete style %s?
hi: शैली हटाएँ %s?

en: Deleted stale lock file '%s'.
hi: हटायी जा चुकी स्टेल लॉक फ़ाइल '%s'।

en: Desktop
hi: डेस्कटॉप

en: Developed by
hi: द्वारा विकसित

en: Developers
hi: विकासक

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
hi: डायल-अप क्रियाऐं अनुपलब्ध है क्योंकि इस मशीन पर सुदूर पहुँच सेवा (आरऐएस)संसाधित नहीं है। कॄपया इसे संसाधित करें।

en: Did you know...
hi: क्या आप जानते है...

en: Directories
hi: निर्देशिकाओं

en: Directory '%s' couldn't be created
hi: '%s' निर्देशिका का निर्माण नहीं किया जा सकता था

en: Directory does not exist
hi: निर्देशिका विद्यमान नहीं है

en: Directory doesn't exist.
hi: निर्देशिका विद्यमान नहीं है।

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
hi: सभी इंडेक्स आयट्मों को दिखाएँ जिनमें दी गयी उपश्रेणी शामिल हो।खोज छोटा-बड़ा संवेदी है।

en: Display options dialog
hi: विकल्पों का संवाद दिखाएँ

en: Displays help as you browse the books on the left.
hi: सहायता दिखाएँ जब आप सरसरी नजर से बायें में किताबें देखे।

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
hi: %s फ़ाइलों, जो कि "%s उपनामों वाली है, के लिए उपयोग में लाये जाने वाले इस निर्देश को बदल कर लिखना चाहते है" ?
    वर्तमान वैल्यू निम्न है 
    %s, 
    नयी वैल्यू निम्न है 
    %s %1

en: Documentation by
hi: द्वारा प्रलेखन

en: Documentation writers
hi: प्रलेख लेखक

en: Don't Save
hi: सुरक्षित न करें

en: Done
hi: किया गया

en: Done.
hi: किया गया।

en: Doubly used id : %d
hi: दोहरी उपयोग में लायी गयी पहचानसंख्या : %d

en: Down
hi: नीचे

en: E sheet, 34 x 44 in
hi: ई पत्र, ३४ x ४४ इंच

en: Edit item
hi: आयट्म को संपादित करें

en: Enter a character style name
hi: एक संप्रतीक सूची का नाम बताएँ

en: Enter a list style name
hi: एक सूची शैली का नाम बताएँ

en: Enter a new style name
hi: एक नयी शैली का नाम बताएँ

en: Enter a paragraph style name
hi: एक अनुच्छेद शैली का नाम बताएँ

en: Enter command to open file "%s":
hi: फ़ाइल "%s" को खोलने के लिए निर्देश बताएँ:

en: Entries found
hi: प्रविष्टियां मिली

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
hi: वातावरण चरों का विस्तार असफ़ल रहा: '%c' विलुप्त %u स्थान पर '%s' में।

en: Error
hi: त्रुटि

en: Error creating directory
hi: निर्देशिका निर्माण में त्रुटि

en: Error in reading image DIB.
hi: आकॄति डीआईबी को पढ़ने में त्रुटि।

en: Error reading config options.
hi: संरचना के विकल्पों को पढ़नें में त्रुटि।

en: Error saving user configuration data.
hi: प्रयोक्ता की संरचना के विकल्पों को सुरक्षित करने में त्रुटि।

en: Error:
hi: त्रुटि:

en: Esperanto (ISO-8859-3)
hi: ऐस्पेरान्तो (आईसो-८८५९-३)

en: Execution of command '%s' failed
hi: '%s' निर्देश का निष्पादन असफ़ल रहा

en: Execution of command '%s' failed with error: %ul
hi: '%s' निर्देश का निष्पादन त्रुटि के साथ असफ़ल रहा: %ul

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
hi: कार्यकारी, ७ १/४ x १० १/२ इंच

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
hi: जापानी (ईयूसी-जेपी) के लिए विस्तॄत यूनिक्स कूटपृष्ट

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
hi: '%s' का निष्कर्षण '%s' में असफ़ल रहा।

en: Failed to access lock file.
hi: लॉक फ़ाइल तक पहुँच में असफ़ल।

en: Failed to change video mode
hi: विडियो विधा को परिवर्तित करने में असफ़ल

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
hi: दोषमार्जन विवरण निर्देशिका "%s" को साफ करने में असफ़ल।

en: Failed to close file handle
hi: फ़ाइल हैन्डल को बन्द करने में असफ़ल

en: Failed to close lock file '%s'
hi: '%s' लॉक फ़ाइल को बन्द करने में असफ़ल

en: Failed to close the clipboard.
hi: क्लिपबोर्ड को बन्द करने में असफ़ल।

en: Failed to close the display "%s"
hi: डिस्प्ले "%s" को बन्द करने में असफ़ल।

en: Failed to connect: missing username/password.
hi: कनेक्ट करने में असफ़ल: विलुप्त उपयोगकर्तानाम/कूटशब्द।

en: Failed to connect: no ISP to dial.
hi: कनेक्ट करने में असफ़ल: डायल करने के लिए कोई आईएसपी नहीं।

en: Failed to convert file "%s" to Unicode.
hi: फ़ाइल  "%s" को यूनिकोड में बदलने में असफ़ल।

en: Failed to copy registry value '%s'
hi: '%s' रजिस्ट्री वैल्यू की प्रतिलिपि बनाने में असफ़ल

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
hi: '%s' रजिस्ट्री कुँजी के विषयवस्तुओं को प्रतिलिपि '%s' पर बनाने में असफ़ल।

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
hi: '%s' फ़ाइल की '%s' पर प्रतिलिपि बनाने में असफ़ल

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
hi: '%s' रजिस्ट्री कुँजी की प्रतिलिपि '%s' करने में असफ़ल।

en: Failed to create DDE string
hi: डीडीई श्रेणी का निर्माण करने में असफ़ल

en: Failed to create MDI parent frame.
hi: एमडीआई मूल खाके का निर्माण करने में असफ़ल।

en: Failed to create a temporary file name
hi: एक अस्थायी फ़ाइल नाम का निर्माण करने में असफ़ल

en: Failed to create an anonymous pipe
hi: एक अज्ञात पाइप का निर्माण करने में असफ़ल

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
hi: '%s' सर्वर से '%s' विषय पर कनेक्शन जोड़ने में असफ़ल

en: Failed to create cursor.
hi: कर्सर का निर्माण करने में असफ़ल।

en: Failed to create directory "%s"
hi: "%s" निर्देशिका का निर्माण करने में असफ़ल।

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
hi: '%s' निर्देशिका का निर्माण करने में असफ़ल
    (क्या आपके पास आवश्यक अनुमतियां है?)

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
hi: '%s' फ़ाइलों के लिए रजिस्ट्री प्रविष्टी का निर्माण करने में असफ़ल।

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
hi: मानक खोज/बदलाव संवाद का निर्माण करने में असफ़ल (त्रुटि कूट %d)

en: Failed to display HTML document in %s encoding
hi: एचटीएमएल प्रलेख को %s एन्कोडिंग में दिखाने में असफ़ल

en: Failed to empty the clipboard.
hi: क्लिपबोर्ड को खाली करने में असफ़ल।

en: Failed to enumerate video modes
hi: विडियो विधाओं की परिगणना करने में असफ़ल

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
hi: डीडीई सर्वर के साथ एक परामर्श लूप को स्थापित करने में असफ़ल

en: Failed to establish dialup connection: %s
hi: डायल-अप कनेक्शन को स्थापित करने में असफ़ल: %s

en: Failed to execute '%s'
hi: '%s' का निष्पादन करने में असफ़ल

en: Failed to get ISP names: %s
hi: आईएसपी नामों को प्राप्त करने में असफ़ल: %s

en: Failed to get data from the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से डाटा प्राप्त करने में असफ़ल

en: Failed to get the local system time
hi: स्थानीय तंत्र समय प्राप्त करने में असफ़ल

en: Failed to get the working directory
hi: कार्यशील निर्देशिका को प्राप्त करने में असफ़ल

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
hi: जीयूआई का आरम्भीकरण करने में असफ़ल: कोई अंत-निर्मित थीमें नहीं मिली।

en: Failed to initialize MS HTML Help.
hi: एमएस एचटीएमएल सहायता का आरम्भीकरण करने में असफ़ल।

en: Failed to initialize OpenGL
hi: ओपनजीएल का आरम्भीकरण करने में असफ़ल।

en: Failed to inspect the lock file '%s'
hi: लॉक फ़ाइल '%s' को निरीक्षण करने में असफ़ल

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
hi: एक थ्रेड में शामिल होने में असफ़ल, अत्याधिक स्मॄति रिसाव पाया गया -कॄपया इस कार्यक्रम को पुनः आरम्भ करें

en: Failed to kill process %d
hi: %d प्रोसेस को खत्म करने में असफ़ल

en: Failed to load mpr.dll.
hi: mpr.dll को लोड करने में असफ़ल।

en: Failed to load shared library '%s'
hi: '%s' साझा लायबरी को लोड करने में असफ़ल

en: Failed to lock the lock file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल को लॉक करने में असफ़ल

en: Failed to modify file times for '%s'
hi:  '%s' के लिए फ़ाइल टाइम्स को परिवर्तित करने में असफ़ल

en: Failed to open CHM archive '%s'.
hi: '%s' सीएचएम लेखागार को खोलने में असफ़ल।

en: Failed to open display "%s".
hi: प्रदर्श युक्ति "%s" को खोलने में असफ़ल।

en: Failed to open temporary file.
hi: अस्थायी फ़ाइल को खोलने में असफ़ल।

en: Failed to open the clipboard.
hi: क्लिपबोर्ड को खोलने में असफ़ल।

en: Failed to put data on the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर डाटा डालने में असफ़ल

en: Failed to read PID from lock file.
hi: लॉक फ़ाइल से पीआईडी को पढ़ने में असफ़ल।

en: Failed to read config options.
hi: संरचना के विकल्पों को पढ़नें में त्रुटि।

en: Failed to redirect child process input/output
hi: बाल प्रोसेस इनपुट/आउटपुट को दिशानिर्देश देने में असफ़ल

en: Failed to redirect the child process IO
hi: बाल प्रोसेस आईओ को दिशानिर्देश देने में असफ़ल

en: Failed to register DDE server '%s'
hi: '%s' डीडीई सर्वर को पंजीकॄत करने में असफ़ल

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
hi: '%s' शब्दसमुच्चय के लिए एन्कोडिंग को याद रखने में असफ़ल।

en: Failed to remove debug report file "%s"
hi: दोषमार्जन विवरण फ़ाइल "%s" को हटाने में असफ़ल

en: Failed to remove lock file '%s'
hi: '%s' लॉक फ़ाइल को हटाने में असफ़ल

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
hi: '%s' स्टेल लॉक फ़ाइल को हटाने में असफ़ल।

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
hi: '%s' रजिस्ट्री वैल्यू को नाम बदल कर '%s' करने में असफ़ल।

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
hi: '%s' रजिस्ट्री कुँजी को नाम बदल कर '%s' करने में असफ़ल।

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
hi: क्लिपबोर्ड से डाटा को पुनःप्राप्त करने में असफ़ल।

en: Failed to retrieve file times for '%s'
hi: '%s' के लिए फ़ाइल टाइम्स को पुनःप्राप्त करने में असफ़ल

en: Failed to retrieve text of RAS error message
hi: आरऐएस त्रुटि संदेश के पाठ को पुनःप्राप्त करने में असफ़ल

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
hi: मैट्स के लिए समर्थित क्लिपबोर्ड को पुनःप्राप्त करने में असफ़ल

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
hi: बिट्मैप आकॄति को "%s" फ़ाइल पर सुरक्षित करने में असफ़ल।

en: Failed to send DDE advise notification
hi: डीडीई परामर्श घोषणा को प्रेषित करने में असफ़ल

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
hi: एफ़टीपी स्थानान्तरण विधा को %s पर स्थापित करने में असफ़ल।

en: Failed to set clipboard data.
hi: क्लिपबोर्ड डाटा को स्थापित करने में असफ़ल।

en: Failed to set temporary file permissions
hi: अस्थायी फ़ाइल अनुमतियों को स्थापित करने में असफ़ल

en: Failed to set thread priority %d.
hi: %d थ्रेड वरीयता को स्थापित करने में असफ़ल।

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
hi: '%s' आकॄति को वीएफ़एस स्मॄति में सुरक्षित करने में असफ़ल!

en: Failed to terminate a thread.
hi: एक थ्रेड को समाप्त करने में असफ़ल।

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
hi: डीडीई सर्वर के साथ परामर्श लूप को समाप्त करने में असफ़ल

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
hi: डायल-अप कनेक्शन को समाप्त करने में असफ़ल: %s

en: Failed to touch the file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल को छूने में असफ़ल

en: Failed to unlock lock file '%s'
hi: '%s' लॉक फ़ाइल को अन-लॉक करने में असफ़ल

en: Failed to unregister DDE server '%s'
hi: '%s' डीडीई सर्वर को अपंजीकॄत करने में असफ़ल

en: Failed to update user configuration file.
hi: उपयोगकर्ता संरचना फ़ाइल को अपडेट करने में असफ़ल।

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
hi: दोषमार्जन विवरण को अपलोड करने में असफ़ल (त्रुटि कूट %d)।

en: Failed to write to lock file '%s'
hi: '%s' लॉक फ़ाइल पर लिखने में असफ़ल

en: File
hi: फ़ाइल

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
hi: '%s' फ़ाइल पहिले से विद्यमान है, क्या आप वास्तव में इसके ऊपर फ़िर से लिखना चाहते है?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
hi: '%s' फ़ाइल पहिले से विद्यमान है।
    क्या आप इसे बदलना चाहते है?

en: File couldn't be loaded.
hi: फ़ाइल को लोड नहीं किया जा सका।

en: File error
hi: फ़ाइल त्रुटि

en: File name exists already.
hi: फ़ाइल नाम पहिले से विद्यमान है।

en: Files
hi: फ़ाइलें

en: Files (%s)
hi: फ़ाइलें (%s)

en: Filter
hi: फ़िल्टर

en: Find
hi: खोज

en: Fixed font:
hi: नियत फ़ॉन्ट:

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
hi: नियत आकार फ़ेस<br> <b>गहरा</b> <i>इटैलिक</i>

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
hi: फ़ोलियो, ८ १/२ x १३ इंच

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Font &weight:
hi: फ़ॉन्ट भार (&W):

en: Font size:
hi: फ़ॉन्ट आकार:

en: Font st&yle:
hi: फ़ॉन्ट शैली: (&Y)

en: Font:
hi: फ़ॉन्ट:

en: Fork failed
hi: फ़ार्क असफ़ल रहा

en: Forward hrefs are not supported
hi: अग्र एचरेफ़्स समर्थित नहीं है

en: Found %i matches
hi: %i मेल मिलें

en: From:
hi: प्रेषणकर्ता:

en: GIF: Invalid gif index.
hi: जीआईएफ़: अवैध जीआईएफ़ इंडेक्स।

en: GIF: data stream seems to be truncated.
hi: जीआईएफ़:  डाटा धारा सम्भवता टूटी-फ़ूटी लगती है।

en: GIF: error in GIF image format.
hi: जीआईएफ़: जीआईएफ़ आकॄति प्रारूप में त्रुटि।

en: GIF: not enough memory.
hi: जीआईएफ़: आवश्यकतानुसार स्मॄति अनुपलब्ध

en: GIF: unknown error!!!
hi: जीआईएफ़: अज्ञात त्रुटि!!!

en: GTK+ theme
hi: जीटीके+ थीम

en: Generic PostScript
hi: सामान्य पोस्टस्क्रिप्ट

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
hi: जर्मन लीगल फ़ैनफ़ोल्ड, ८ १/२ x १३ इंच

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
hi: जर्मन मानक फ़ैनफ़ोल्ड, ८ १/२ x १२ इंच

en: GetProperty called w/o valid getter
hi: GetProperty को बिना किसी वैध गेटर के बुलाया गया

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
hi: GetPropertyCollection ने एक सामान्य ऐसेसर को बुलाया

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
hi: GetPropertyCollection को बिना किसी वैध कलेक्शन गेटर के बुलाया गया

en: Go back
hi: पीछे जाएँ

en: Go forward
hi: आगे जाएँ

en: Go one level up in document hierarchy
hi: प्रलेख पदानुक्रम में एक स्तर ऊपर जाएँ

en: Go to home directory
hi: गॄह निर्देशिका पर जाएँ

en: Go to parent directory
hi: मूल निर्देशिका पर जाएँ

en: Graphics art by
hi: आलेख कला के द्वारा

en: Greek (ISO-8859-7)
hi: ग्रीक (आईओ-८८५९-७)

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
hi: एचटीएमएल सहायता परियोजना (*.hhp)|*.hhp|

en: HTML anchor %s does not exist.
hi: %s एचटीएमएल एंकर विद्यमान नहीं है।

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
hi: एचटीएमएल फ़ाइलें (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

en: Hebrew (ISO-8859-8)
hi: हिब्रू (आईसो-८८५९-८)

en: Help
hi: सहायता

en: Help Browser Options
hi: सहायता ब्राउजर के विकल्प

en: Help Index
hi: सहायता इंडेक्स

en: Help Printing
hi: सहायता मुद्रण

en: Help Topics
hi: सहायता विषयवस्तु

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
hi: सहायता पुस्तकें (*.htb)|*.htb|सहायता पुस्तकें (*.zip)|*.zip|

en: Help directory "%s" not found.
hi: सहायता निर्देशिका "%s" नहीं मिली।

en: Help file "%s" not found.
hi: सहायता फ़ाइल "%s" नहीं मिली।

en: Help: %s
hi: सहायता: %s

en: Home
hi: गृह

en: Home directory
hi: गृह निर्देशिका

en: ICO: Error in reading mask DIB.
hi: आईसीओ: मास्क डीआईबी को पढ़ने में त्रुटि।

en: ICO: Error writing the image file!
hi: आईसीओ: आकॄति फ़ाइल को लिखने में त्रुटि!

en: ICO: Image too tall for an icon.
hi: आईसीओ: आकॄति एक आईकॉन के लिए बहुत बड़ी है।

en: ICO: Image too wide for an icon.
hi: आईसीओ: आकॄति एक आईकॉन के लिए बहुत चौड़ी है।

en: ICO: Invalid icon index.
hi: ICO: अवैध आईकॉन इंडेक्स।

en: IFF: data stream seems to be truncated.
hi: आईएफ़एफ़: डाटा धारा लगता है कि टूट गई है।

en: IFF: error in IFF image format.
hi: आईएफ़एफ़: आईएफ़एफ़ आकॄति प्रारूप में त्रुटि।

en: IFF: not enough memory.
hi: आईएफ़एफ़: आवश्यकतानुसार स्मॄति का अभाव।

en: IFF: unknown error!!!
hi: आईएफ़एफ़: अज्ञात त्रुटि!!!

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
hi: अगर आप इस दोषमार्जन विवरण को पूरी तरह से छिपा देना चाहते हें तो, कृपया "निरस्त" बटन चुने,
    लेकिन ध्यान रखे, यह इस प्रोग्राम को उत्कृष्ट बनाने में बाधा पहुँचायेंगी,
    इसलिए जब तक हो सके कृपया विवरण निर्माण जारी रखे।

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
hi: घटना स्रोत की भांति अवैध ऑबजेक्ट वर्ग (Non-wxEvtHandler)

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
hi: ConstructObject विधि के लिए अवैध पैरामीटर गणक

en: Illegal Parameter Count for Create Method
hi: निर्माण विधि के लिए अवैध पैरामीटर गणक

en: Illegal directory name.
hi: अवैध निर्देशिका नाम।

en: Illegal file specification.
hi: अवैध फ़ाइल विशिष्टता

en: Image and mask have different sizes.
hi: आकृति और मास्क के आकार भिन्न है।

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
hi: एक रिच ऐडीट कन्ट्रोल का निर्माण असम्भव है, इसके बज़ाय सामान्य पाठ कन्ट्रोल का उपयोग किया जा रहा है। कृपया riched32.dll को पुनः संसाधित करें

en: Impossible to get child process input
hi: बाल प्रोसेस इनपुट का प्राप्त करना असम्भव

en: Impossible to get permissions for file '%s'
hi: '%s' फ़ाइले के लिए अनुमतियों को प्राप्त करना असम्भव

en: Impossible to overwrite the file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल को पुनः आरम्भ से लिखना असम्भव

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल के लिए अनुमतियों को स्थापित करना असम्भव

en: Indent
hi: जगह छोड़ कर लिखें

en: Index
hi: इंडेक्स

en: Indian (ISO-8859-12)
hi: भारतीय (आईसो-८८५९-१२)

en: Insert
hi: डाले

en: Insert Image
hi: आकृति डाले

en: Insert Text
hi: पाठ डाले

en: Invalid TIFF image index.
hi: अवैध टीआईएफ़एफ़ आकॄति इंडेक्स।

en: Invalid geometry specification '%s'
hi: अवैध जयामिति विशिष्टतायें '%s'

en: Invalid lock file '%s'.
hi: '%s' अवैध लॉक फ़ाइल।

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
hi: GetObjectClassInfo को अवैध या रिक्त ऑबजेक्ट आईडी दी गयी

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
hi: HasObjectClassInfo को अवैध या रिक्त ऑबजेक्ट आईडी दी गयी

en: Invalid regular expression '%s': %s
hi: '%s' अवैध सामान्य व्यंजक: %s

en: Italic
hi: इटैलिक

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
hi: इटली लिफ़ाफ़ा, ११० x २३० मिलीमीटर

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
hi: जेपीईजी: लोड नहीं किया जा सका - सम्भवता फ़ाइल निकॄष्ट है।

en: JPEG: Couldn't save image.
hi: जेपीईजी: आकॄति को सुरक्षित नहीं किया जा सका।

en: KOI8-R
hi: केओआई८-आर

en: KOI8-U
hi: केओआई८-यू

en: L&ine spacing:
hi: पंक्ति अन्तराल (&I):

en: Landscape
hi: लैडस्केप

en: Ledger, 17 x 11 in
hi: लेजर, १७ x ११ इंच

en: Left
hi: बायें

en: Left (&first line):
hi: बायें (पहली पंक्ति) (&F):

en: Left margin (mm):
hi: बायाँ हाशिया (मिलीमीटर):

en: Left-align text.
hi: पाठ को बायें पंक्तिबद्ध करें।

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
hi: लीगल, ८ १/२ x १४ इंच

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
hi: लेटर छोटा, ८ १/२ x ११ इंच

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
hi: लेटर, ८ १/२ x ११ इंच

en: License
hi: लाइसेंस

en: Light
hi: हल्का

en: Line spacing:
hi: पंक्ति अन्तराल:

en: Link contained '//', converted to absolute link.
hi: कड़ी में '//' शामिल है, निरपेक्ष कड़ी में बदल दिया गया।

en: List Style
hi: सूची शैली

en: List styles
hi: सूची शैलियाँ

en: Lists font sizes in points.
hi: फ़ॉन्ट का आकार बिंदुओं में दिखाएँ।

en: Lists the available fonts.
hi: उपलब्ध फ़ॉन्ट की सूची दिखाएँ।

en: Load %s file
hi: %s फ़ाइल को लोड करें

en: Loading :
hi: लोड किया जा रहा है :

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
hi: लॉक फ़ाइल '%s' पे गलत अनुमतियाँ हें।

en: Log saved to the file '%s'.
hi: लॉग को '%s' पर सुरक्षित किया गया।

en: Lower case letters
hi: छोटे आकार के अक्षर

en: MDI child
hi: एमडीआई चाइल्ड

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
hi: एमएस एचटीएमएल सहायता क्रियाऐं अनुपलब्ध है क्योंकि एमएस एचटीएमएल सहायता लायबरी इस मशीन परसंसाधित नहीं है। कॄपया इसे संसाधित करें।

en: Ma&ximize
hi: बड़ा करें (&x)

en: Match case
hi: बड़ा-छोटा का मिलान करें

en: Memory VFS already contains file '%s'!
hi: स्मृति वीएफ़एस में पहिले से '%s' फ़ाइल शामिल है!

en: Menu
hi: विकल्प सूची

en: Metal theme
hi: मेटल थीम

en: Mi&nimize
hi: छोटा करें (&n)

en: Modern
hi: आधुनिक

en: Modified
hi: परिवर्तित

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
hi: मोनार्च लिफ़ाफ़ा, ३ ७/८ x ७ १/२ इंच

en: Move down
hi: नीचे लाएँ

en: Move up
hi: ऊपर लाएँ

en: Name
hi: नाम

en: New &Character Style...
hi: नयी संप्रतीक शैली (&C)...

en: New &List Style...
hi: नयी सूची शैली (&L)...

en: New &Paragraph Style...
hi: नयी अनुच्छेद शैली (&P)...

en: New Style
hi: नयी शैली

en: New directory
hi: नयी निर्देशिका

en: New item
hi: नया आयट्म

en: NewName
hi: नयानाम

en: Next
hi: अगला

en: Next page
hi: अगला पृष्ट

en: No
hi: नहीं

en: No animation handler for type %ld defined.
hi: %ld प्रकार के लिए कोई सजीवन आकृति हैन्डलर परिभाषित नहीं।

en: No entries found.
hi: कोई प्रविष्टियां नहीं मिली।

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
hi: '%s' एन्कोडिंग में पाठ को दिखाने के लिए कोई फ़ॉन्ट नहीं मिला,
    परन्तु एक वैकल्पिक एन्कोडिंग '%s' उपलब्ध है।
    क्या आप इस एन्कोडिंग को उपयोग करना चाहते है (अन्यथा आपकोएक अन्य का चयन करना पड़ेगा)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
hi: '%s' एन्कोडिंग में पाठ को दिखाने के लिए कोई फ़ॉन्ट नहीं मिला,
    क्या आप इस एन्कोडिंग के लिए एक फ़ॉन्ट का चयन करना चाहेगें
    (अन्यथा यह पाठ इस एन्कोडिंग में भली-भांति नहीं दिखेगा)?

en: No handler found for animation type.
hi: सजीवन आकृति प्रकार के लिए कोई हैन्डलर नहीं मिला।

en: No handler found for image type.
hi: आकृति प्रकार के लिए कोई हैन्डलर नहीं मिला।

en: No image handler for type %d defined.
hi: %d प्रकार के लिए कोई आकृति हैन्डलर परिभाषित नहीं।

en: No image handler for type %s defined.
hi: %s प्रकार के लिए कोई आकृति हैन्डलर परिभाषित नहीं।

en: No matching page found yet
hi: कोई मिलता-जुलता पृष्ट अभी तक नहीं मिला

en: No sound
hi: कोई ध्वनि नहीं

en: No unused colour in image.
hi: आकृति में कोई बिना उपयोग किया हुआ रंग नहीं हें।

en: Nordic (ISO-8859-10)
hi: नोर्डिक (आईसो-८८५९-१०)

en: Normal
hi: सामान्य

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
hi: सामान्य फ़ेस<br>और <u>रेखांकित</u>।

en: Normal font:
hi: सामान्य फ़ॉन्ट:

en: Not underlined
hi: रेखांकन नहीं

en: Note, 8 1/2 x 11 in
hi: नोट, ८ १/२ x ११ इंच

en: Numbered outline
hi: संख्यांकित रूपरेखा

en: OK
hi: ठीक

en: Objects must have an id attribute
hi: ऑबजेक्टों के पास एक पहचान-संख्या विशेषता होनी चाहिए

en: Open File
hi: फ़ाइल खोलें

en: Open HTML document
hi: एचटीएमएल प्रलेख को खोलें

en: Open file "%s"
hi: फ़ाइल खोलें "%s"

en: Operation not permitted.
hi: संक्रिया को अनुमति नहीं है।

en: Option '%s' requires a value.
hi: '%s' विकल्प को एक वैल्यू की आवश्यकता है।

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
hi: विकल्प '%s': '%s' को एक तिथि में नहीं बदला जा सका।

en: Options
hi: विकल्प

en: Orientation
hi: अभिविन्यास

en: PCX: couldn't allocate memory
hi: पीसीएक्स: स्मृति का आवंटन नहीं किया जा सका

en: PCX: image format unsupported
hi: पीसीएक्स: आकृति प्रारूप असमर्थित है

en: PCX: invalid image
hi: पीसीएक्स: अवैध आकृति

en: PCX: this is not a PCX file.
hi: पीसीएक्स: यह एक पीसीएक्स फ़ाइल नहीं है।

en: PCX: unknown error !!!
hi: पीसीएक्स: अज्ञात त्रुटि !!!

en: PCX: version number too low
hi: पीसीएक्स: संस्मरण संख्या अति निम्न है

en: PNM: Couldn't allocate memory.
hi: पीएनएम: स्मृति का आवंटन नहीं किया जा सका।

en: PNM: File format is not recognized.
hi: पीएनएम: फ़ाइल प्रारूप को पहचाना नहीं जा सका।

en: PNM: File seems truncated.
hi: पीएनएम: फ़ाइल लगता है टूट गई है।

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #1 102 x 165 मिलीमीटर

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #10 324 x 458 मिलीमीटर

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #2 102 x 176 मिलीमीटर

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #3 125 x 176 मिलीमीटर

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #4 110 x 208 मिलीमीटर

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #5 110 x 220 मिलीमीटर

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #6 120 x 230 मिलीमीटर

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #7 160 x 230 मिलीमीटर

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #8 120 x 309 मिलीमीटर

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
hi: पीआरसी  लिफ़ाफ़ा #9 229 x 324 मिलीमीटर

en: Page %d
hi: पृष्ट %d

en: Page %d of %d
hi: पृष्ट %d / %d

en: Page Setup
hi: पॄष्ट स्थापना

en: Page setup
hi: पॄष्ट स्थापना

en: Pages
hi: अनेक पृष्ट

en: Paper size
hi: पृष्ट आकार

en: Paragraph styles
hi: अनुच्छेद शैलियाँ

en: Passing a already registered object to SetObject
hi: SetObject को एक पहिले से पंजीकॄत ऑबजेक्ट को दिया जा रहा है

en: Paste
hi: चिपकाएँ

en: Paste selection
hi: चयन चिपकाएँ

en: Peri&od
hi: पूर्णविराम (&O)

en: Permissions
hi: अनुमतियां

en: Pipe creation failed
hi: पाइप का निर्माण असफ़ल रहा

en: Please choose a valid font.
hi: कॄपया एक वैध फ़ॉन्ट का चयन करें।

en: Please choose an existing file.
hi: कॄपया एक विद्यमान फ़ाइल का चयन करें।

en: Please choose the page to display:
hi: कॄपया एक विद्यमान फ़ाइल का चयन करें:

en: Please choose which ISP do you want to connect to
hi: कॄपया उस आईएसपी का चयन करें जिससे आप जुड़ना चाहते है

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
hi: कॄपया comctl32.dll का एक नये संस्मरण का संसाधन करें
    (कम-से-कम ४।७० संस्मरण की आवश्यकता है परन्तु आपके पास %d.%02d है)
    अन्यथा यह कार्यक्रम भली-भांति नहीं चलेगा।

en: Portrait
hi: पोर्ट्रेट

en: PostScript file
hi: पोस्टस्क्रिप्ट फ़ाइल

en: Preview:
hi: पूर्वालोकन:

en: Previous page
hi: पिछला पॄष्ट

en: Print
hi: मुद्रण

en: Print Preview
hi: मुद्रण पूर्वालोकन

en: Print Preview Failure
hi: मुद्रण पूर्वालोकन असफ़लता

en: Print Range
hi: मुद्रण सीमा

en: Print Setup
hi: मुद्रण स्थापना

en: Print in colour
hi: मुद्रण रंगों में

en: Print spooling
hi: मुद्रण स्पूलिंग

en: Print this page
hi: इस पृष्ट को मुद्रित करें

en: Print to File
hi: फ़ाइल पर मुद्रित करें

en: Printer
hi: मुद्रक

en: Printer command:
hi: प्रिंटर निर्देश:

en: Printer options
hi: प्रिंटर के विकल्प

en: Printer options:
hi: प्रिंटर के विकल्प:

en: Printer...
hi: प्रिंटर...

en: Printer:
hi: प्रिंटर:

en: Printing
hi: मुद्रण हो रहा है

en: Printing Error
hi: मुद्रण त्रुटि

en: Printing page %d...
hi: %d पृष्ट को मुद्रित किया जा रहा है...

en: Printing...
hi: मुद्रण किया जा रहा है...

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
hi: दोषमार्जन विवरण संसाधित करने में असफ़ल, फ़ाइलों को "%s" निर्देशिका में ही छोड़ा जा रहा हें।

en: Quarto, 215 x 275 mm
hi: क्वार्टो, २१५ x २७५ मिलीमीटर

en: Question
hi: प्रश्न

en: Quit this program
hi: प्रोग्राम बंद करें

en: Read error on file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल पर पठन त्रुटि

en: Ready
hi: तैयार

en: Redo last action
hi: पिछला कार्य फिर से करें

en: Refresh
hi: ताज़ा करें

en: Registry key '%s' already exists.
hi: '%s' रजिस्ट्री कुँजी पहिले से विद्यमान है।

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
hi: '%s' रजिस्ट्री कुँजी विद्यमान नहीं है, इसका नाम नहीं बदला जा सकता है।

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
hi: सामान्य तंत्र संक्रिया के लिए, '%s' रजिस्ट्री कुँजी की आवश्यकता है,
    इसको हटाने से आपका तंत्र कार्य ना करने की अवस्था में रह जायेगा:
    संक्रिया को निरस्त किया गया।

en: Registry value '%s' already exists.
hi: '%s' रजिस्ट्री वैल्यू पहिले से विद्यमान है।

en: Regular
hi: नियमित

en: Relevant entries:
hi: संबंधित प्रविष्टियां:

en: Remove
hi: निकाल दें

en: Remove current page from bookmarks
hi: बुकमार्कों से वर्तमान पृष्ट को हटाएँ

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
hi: "%s" रेन्डर्र का %d.%d संस्मरण असुसंगत है और लोड नहीं किया जा सका।

en: Renumber List
hi: सूची पुनः संख्यांकन करें

en: Rep&lace
hi: बदलें (&l)

en: Replace
hi: बदलें

en: Replace &all
hi: सभी को बदलें (&a)

en: Replace selection
hi: चयन बदलें

en: Replace with:
hi: से बदलें:

en: Revert to Saved
hi: संरक्षित पर लौटे

en: Right
hi: दायें

en: Right margin (mm):
hi: दायाँ हाशिया (मिलीमीटर):

en: Right-align text.
hi: पाठ को दायें पंक्तिबद्ध करें।

en: Roman
hi: रोमन

en: S&tandard bullet name:
hi: मानक बुल्लेट नाम (&T):

en: Save
hi: सुरक्षित करें

en: Save %s file
hi: %s फ़ाइल को सुरक्षित करें

en: Save &As...
hi: इस जैसा सुरक्षित करें (&A)...

en: Save as
hi: जैसा सुरक्षित करें

en: Save current document
hi: वर्तमान प्रलेख को सुरक्षित करें

en: Save current document with a different filename
hi: वर्तमान प्रलेख को अलग नाम से सुरक्षित करें

en: Save log contents to file
hi: लॉग विषयवस्तुओं को फ़ाइल पर सुरक्षित करें

en: Script
hi: लिपि

en: Search
hi: खोजें

en: Search direction
hi: खोज की दिशा

en: Search for:
hi: के लिए खोज:

en: Search in all books
hi: सभी पुस्तकों में खोजें

en: Searching...
hi: खोजा जा रहा है...

en: Sections
hi: विभाग

en: Seek error on file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल पर खोज त्रुटि

en: Select &All
hi: सभी का चयन (&A)

en: Select a document template
hi: एक प्रलेख टेम्पलेट का चयन करें

en: Select a document view
hi: एक प्रलेख व्यू का चयन करें

en: Select regular or bold.
hi: चुने नियमित या गहरा।

en: Select regular or italic style.
hi: चुने नियमित या तिरछी शैली।

en: Selection
hi: चयन

en: Separator expected after the option '%s'.
hi: '%s' के बाद एक पृथककारी चिह्न की आशा की जाती है।

en: SetProperty called w/o valid setter
hi: SetProperty को बिना किसी वैध सेटर के बुलाया गया

en: Setup...
hi: स्थापना...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
hi: अनेकों सक्रिय डायल-अप कनेक्श मिलें, बेतरतीब से एक का चयन किया जा रहा है।

en: Show &hidden directories
hi: छुपी हुई निर्देशिकाओं को दिखाएँ (&H)

en: Show &hidden files
hi: छुपी हुई फ़ाइलों को दिखाएँ (&H)

en: Show about dialog
hi: प्रोग्राम के बारे में वाला संवाद दिखाएँ

en: Show all
hi: सभी को दिखाएँ

en: Show all items in index
hi: इंडेक्स में सभी आयट्मों को दिखाएँ

en: Show hidden directories
hi: छुपी हुई निर्देशिकाओं को दिखाएँ

en: Show/hide navigation panel
hi: नैवीगेशन पैनल को दिखाएँ/छुपाएँ

en: Shows a Unicode subset.
hi: एक यूनिकोड उप समुच्चय दिखाएँ।

en: Shows a preview of the font.
hi: फ़ॉन्ट का पूर्वालोकन दिखाएँ।

en: Shows the font preview.
hi: फ़ॉन्ट का पूर्वालोकन दिखाएँ।

en: Single
hi: अकेला

en: Size
hi: आकार

en: Size:
hi: आकार:

en: Skip
hi: छोड़ दे

en: Slant
hi: स्लॉट

en: Sorry, could not open this file.
hi: क्षमा करें, इस फ़ाइल को खोला नहीं जा सका।

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
hi: क्षमा करें, एक पूर्वालोकन को निर्माण करने के लिए आवश्यकतानुसार स्मॄति नहीं है।

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
hi: क्षमा करें, यह नाम चुना जा चुका हें। कृपया कोई दूसरा नाम चुने।

en: Sorry, the format for this file is unknown.
hi: क्षमा करें, इस फ़ाइल का प्रारूप अज्ञात है।

en: Sound data are in unsupported format.
hi: साउन्ड डाटा एक असमर्थित प्रारूप में है।

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
hi: साउन्ड फ़ाइल '%s' एक असमर्थित प्रारूप में है।

en: Spacing
hi: अन्तराल

en: Standard
hi: मानक

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
hi: स्टेटमेन्ट, ५ १/२ x ८ १/२ इंच

en: Status:
hi: अवस्था:

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
hi: स्ट्रींग से रंग : अमान्य रंग विशिष्टतायें : %s

en: Style
hi: शैली

en: Style:
hi: शैली:

en: Swiss
hi: स्वीस

en: Symbol
hi: चिह्न

en: Symbol &font:
hi: चिह्न फ़ॉन्ट: (&F)

en: Symbols
hi: प्रतीकों

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
hi: टीआईएफ़एफ़: स्मॄति का आवंटन महीं किया जा सका।

en: TIFF: Error loading image.
hi: टीआईएफ़एफ़: आकॄति को लोड करने में त्रुटि।

en: TIFF: Error reading image.
hi: टीआईएफ़एफ़: आकॄति को पढ़ने में त्रुटि।

en: TIFF: Error saving image.
hi: टीआईएफ़एफ़: आकॄति को सुरक्षित करने में त्रुटि।

en: TIFF: Error writing image.
hi: टीआईएफ़एफ़: आकॄति को लिखने में त्रुटि।

en: Tabloid, 11 x 17 in
hi: टैब्लायड, ११ x १७ इंच

en: Tabs
hi: टेब्स

en: Teletype
hi: टेलीटाइप

en: Templates
hi: टेम्पलेट्स

en: Thai (ISO-8859-11)
hi: थाई (आईसो-८८५९-११)

en: The FTP server doesn't support passive mode.
hi: यह एफ़टीपी सर्वर निश्चेष्ट विधा का समर्थन नहीं करता है।

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
hi: यह एफ़टीपी सर्वर पोर्ट समादेश को समर्थन नहीं करता है।

en: The available bullet styles.
hi: उपलब्ध बुल्लेट शैलियाँ।

en: The available styles.
hi: उपलब्ध शैलियाँ।

en: The bullet character.
hi: बुल्लेट संप्रतीक।

en: The character code.
hi: का संप्रतीक कूट।

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
hi: यह '%s' शब्दसमुच्चय अज्ञात है। इसे बदलने के लिए
    आपको अन्य शब्दसमुच्चय का चयन या यदि यह बदला
    नहीं जा सकता है, तो [निरस्त] का चयन करना चाहिए

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
hi: क्लिपबोर्ड प्रारूप '%d' विद्यमान नहीं है।

en: The default style for the next paragraph.
hi: अगले अनुच्छेद के लिए डिफ़ाल्ट शैली।

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
hi: '%s' यह निर्देशिका विद्यमान नहीं है
    अभी इसका निर्माण किया जाएँ?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
hi: '%s' यह निर्देशिका विद्यमान नहीं है और इसे खोला नहीं जा सका।
    इसे हाल ही में उपयोग में लायी गयी हुई फ़ाइलों की सूची में से हटा दिया गया है।

en: The first line indent.
hi: पहली पंक्ति का इंडेंट।

en: The font colour.
hi: फ़ॉन्ट का रंग

en: The font family.
hi: फ़ॉन्ट का वंश

en: The font point size.
hi: फ़ॉन्ट बिन्दु का आकार।

en: The font size in points.
hi: फ़ॉन्ट का आकार बिंदुओं में।

en: The font style.
hi: फ़ॉन्ट की शैली

en: The font weight.
hi: फ़ॉन्ट का भार

en: The left indent.
hi: बायें इंडेंट।

en: The line spacing.
hi: पंक्ति का अन्तराल।

en: The list item number.
hi: सूची की पद संख्या।

en: The outline level.
hi: रूपरेखा का स्तर।

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
hi: नीचे दी गयी फ़ाइलें इस विवरण में सम्मिलित हें। अगर इन में से किसी भी फ़ाइल में व्यक्तिगत जानकारी हें तो,
    कृपया उन्हें अन्चेक कर दे और वे इस विवरण से हटा दी जायेंगी।

en: The required parameter '%s' was not specified.
hi: आवश्यक पैरामीटर '%s' को निर्दिष्ट नहीं किया गया था।

en: The right indent.
hi: दायें इंडेंट।

en: The spacing after the paragraph.
hi: अनुच्छेद के बाद का अन्तराल।

en: The spacing before the paragraph.
hi: अनुच्छेद के पहले का अन्तराल।

en: The style name.
hi: शैली का नाम।

en: The style on which this style is based.
hi: वो शैली जिस पर ये शैली आधारित हें।

en: The style preview.
hi: शैली का पूर्वालोकन।

en: The tab position.
hi: टैब की स्थिति।

en: The tab positions.
hi: टैब की स्थितियाँ।

en: The text couldn't be saved.
hi: इस पाठ को सुरक्षित किया जा सका।

en: The value for the option '%s' must be specified.
hi: '%s' विकल्प के लिए इस मूल्य को निर्दिष्ट करना अनिवार्य है।

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
hi: पॄष्ट स्थापना के दौरान एक समस्या थी: आपको एक डिफ़ाल्ट प्रिंटर को स्थापित करने की आवश्यकता है।

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
hi: थ्रेड माड्यूल आरम्भीकरण असफ़ल रहा: स्थानीय थ्रेड में मूल्य को सुरक्षित नहीं किया जा सका

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
hi: थ्रेड माड्यूल आरम्भीकरण असफ़ल रहा: थ्रेड कुँजी का निर्माण नहीं किया जा सका

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
hi: थ्रेड माड्यूल आरम्भीकरण असफ़ल रहा: स्थानीय थ्रेड भंडार में इंडेक्स का आवंटन असम्भव

en: Thread priority setting is ignored.
hi: थ्रेड वरीयता समायोजना पर ध्यान नहीं दिया गया।

en: Tile &Horizontally
hi: क्षैतिज रूप से टाइल (&H)

en: Tile &Vertically
hi: खड़े रूप से टाइल (&V)

en: Timer creation failed.
hi: समयसंचेतक का निर्माण असफ़ल रहा।

en: Tip of the Day
hi: आज का संकेत

en: Tips not available, sorry!
hi: संकेत उपलब्ध नहीं हैं, क्षमा करें!

en: To:
hi: प्राप्तकर्ता:

en: Too many colours in PNG, the image may be slightly blurred.
hi: पीएनजी में बहुत सारे रंग, यह आकॄति थोड़ी सी धूमल हो सकती है।

en: Top margin (mm):
hi: ऊपरी हाशिया (मिलीमीटर):

en: Translations by
hi: द्वारा अनुवाद

en: Translators
hi: अनुवादक

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
hi: वीएफ़एस स्मॄति से  '%s' फ़ाइल को हटाने का प्रयास किया जा रहा है, परन्तु यह लोड नहीं है!

en: Turkish (ISO-8859-9)
hi: टर्क्रिश (आईओ-८८५९-९)

en: Type
hi: प्रकार

en: Type a font name.
hi: फ़ॉन्ट का नाम टाइप करें

en: Type a size in points.
hi: आकार बिंदुओं में टाइप करें।

en: Type must have enum - long conversion
hi: प्रकार के पास ईनम - लंबा रूपांतरण अवश्य होना चाहिए

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
hi: यूएस सामान्य फ़ैनफ़ोल्ड, १४ ७/८ x ११ इंच

en: US-ASCII
hi: यू स-आस्की (ASCII)

en: Unable to open requested HTML document: %s
hi: निवेदित एचटीएमएल प्रलेख को खोलने में असमर्थ: %s

en: Unable to play sound asynchronously.
hi: ध्वनि को अतुल्यकालिक रूप से चलाने में असमर्थ।

en: Undelete
hi: अविलोप

en: Underlined
hi: रेखांकित

en: Undo last action
hi: पिछला कार्य रद्द करें

en: Unexpected characters following option '%s'.
hi: विकल्प के पश्चात अप्रत्याशित संप्रतीक '%s'।

en: Unexpected parameter '%s'
hi: अप्रत्याशित पैरामीटर '%s'

en: Unicode
hi: यूनिकोड

en: Unicode 16 bit (UTF-16)
hi: यूनीकोड १६ बिट् (यूटीएफ़-१६)

en: Unicode 16 bit Big Endian (UTF-16BE)
hi: यूनीकोड १६ बिट् बड़ा इंडीयन (यूटीएफ़-१६बीई)

en: Unicode 16 bit Little Endian (UTF-16LE)
hi: यूनीकोड १६ बिट् छोटा इंडीयन (यूटीएफ़-१६एलई)

en: Unicode 32 bit (UTF-32)
hi: यूनीकोड ३२ बिट् (यूटीएफ़-३२)

en: Unicode 32 bit Big Endian (UTF-32BE)
hi: यूनीकोड ३२ बिट् बड़ा इंडीयन (यूटीएफ़-३२बीई)

en: Unicode 32 bit Little Endian (UTF-32LE)
hi: यूनीकोड ३२ बिट् छोटा इंडीयन (यूटीएफ़-३२एलई)

en: Unicode 7 bit (UTF-7)
hi: यूनीकोड ७ बिट् (यूटीएफ़-७)

en: Unicode 8 bit (UTF-8)
hi: यूनीकोड ८ बिट् (यूटीएफ़-८)

en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Unknown DDE error %08x
hi: अज्ञात डीडीई त्रुटि %08x

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
hi: GetObjectClassInfo को अज्ञात ऑबजेक्ट दिया किया गया

en: Unknown dynamic library error
hi: अज्ञात गतिक लेखागार दोष

en: Unknown encoding (%d)
hi: अज्ञात एन्कोडिंग (%d)

en: Unknown long option '%s'
hi: अज्ञात लंबा विकल्प '%s'

en: Unknown option '%s'
hi: अज्ञात विकल्प '%s'

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
hi: माइम प्रकार %s के लिए एक प्रविष्टी में बेमेल '{' ।

en: Unnamed command
hi: बेनाम निर्देश

en: Unsupported clipboard format.
hi: असमर्थित क्लिपबोर्ड प्रारूप।

en: Unsupported theme '%s'.
hi: असमर्थित थीम '%s' ।

en: Up
hi: ऊपर

en: Upper case letters
hi: बड़े आकार के अक्षर

en: Usage: %s
hi: उपयोगिता: %s

en: Use the current alignment setting.
hi: वर्तमान सरेखण समायोजना को प्रयोग करें।

en: Validation conflict
hi: सत्यापन टकराव

en: View files as a detailed view
hi: फ़ाइलों को एक विस्तॄत अवलोकन की भांति देखें

en: View files as a list view
hi: फ़ाइलों को एक अवलोकन सूची की भांति देखें

en: Views
hi: अवलोकन

en: Warning:
hi: चेतावनी:

en: Western European (ISO-8859-1)
hi: वेस्टर्न यूरोपियन (आईसो-८८५९-१)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
hi: वेस्टर्न यूरोपियन यूरो सहित (आईसो-८८५९-१५)

en: Whole word
hi: पूर्ण शब्द

en: Whole words only
hi: सिर्फ़ पूर्ण शब्द

en: Win32 theme
hi: विन३२ थीम

en: Win32s on Windows 3.1
hi: विण्डो ३.१ पर विन३२एस

en: Windows 95
hi: विण्डो 95

en: Windows 95 OSR2
hi: विण्डो 95 OSR2

en: Windows 98
hi: विण्डो 98

en: Windows 98 SE
hi: विण्डो 98 एस ई

en: Windows 9x (%d.%d)
hi: विण्डो 9x (%d.%d)

en: Windows Arabic (CP 1256)
hi: विण्डो अरबी (सीपी १२५६)

en: Windows Baltic (CP 1257)
hi: विण्डो बाल्टिक (सीपी १२५७)

en: Windows CE (%d.%d)
hi: विण्डो CE (%d.%d)

en: Windows Central European (CP 1250)
hi: विण्डो सेन्ट्रल यूरोपियन (सीपी १२५०)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
hi: विण्डो सायरिलिक (सीपी १२५१)

en: Windows Greek (CP 1253)
hi: विण्डो ग्रीक (सीपी १२५३)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
hi: विण्डो हिब्रू (सीपी १२५५)

en: Windows Korean (CP 949)
hi: विण्डो कोरियन (सीपी ९४९)

en: Windows ME
hi: विण्डो एम ई

en: Windows Thai (CP 874)
hi: विण्डो थाई (सीपी १२५७)

en: Windows Turkish (CP 1254)
hi: विण्डो टर्किस (सीपी १२५४)

en: Windows Western European (CP 1252)
hi: विण्डो वेस्टर्न यूरोपियन (सीपी १२५२)

en: Windows/DOS OEM (CP 437)
hi: विण्डो/डास ओईएम (सीपी ४३७)

en: Write error on file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल पर लेखन त्रुटि

en: XML parsing error: '%s' at line %d
hi: एक्सएम एल पदभंजन त्रुटि: '%s' %d पंक्ति पर

en: XPM: Malformed pixel data!
hi: एक्सपीएम: गलत रूप से निर्मित पीक्सेल डाटा!

en: XPM: incorrect colour description in line %d
hi: एक्सपीएम: पंक्ति %d में गलत रूप से निर्मित रंग परिभाषा

en: XPM: incorrect header format!
hi: एक्सपीएम: गलत शीर्ष प्रारूप!

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
hi: एक्सपीएम: विकृत रंग परिभाषा '%s' पंक्ति %d में!

en: Yes
hi: हाँ

en: You cannot add a new directory to this section.
hi: आप इस भाग में एक नयी निर्देशिका को जोड़ नहीं सकते है।

en: Zoom &In
hi: बड़ा करें (&I)

en: Zoom &Out
hi: छोटा करें (&O)

en: Zoom to &Fit
hi: अनुरूप आकार करें (&F)

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
hi: एक डीडीईएमएल कार्यक्रम ने एक बहुत लंबी रेस दशा का निर्माण कर दिया है।

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
hi: एक डीडीईएमएल संक्रिया को बिना डीडीईआरम्भीकरण संक्रिया को पुकारे हुएपुकारा गया है,
    या फ़िर एक डीडीईएमएल संक्रिया को एक अवैध दॄष्टांत आइडेन्टीफ़ायरदिया गया है।

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
hi: एक ग्राहक का एक संवाद स्थापित करने का प्रयास असफ़ल रहा।

en: a memory allocation failed.
hi: एक स्मृति आवंटन असफ़ल रहा।

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
hi: डीडीईएमएल द्वारा एक पैरामीटर का सत्यापन करना असफ़ल रहा।

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
hi: एक तुल्यकालिक परामर्श कार्यसंपादन हेतु एक निवेदन की समय-सीमा समाप्त हो चुकी है।

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
hi: एक तुल्यकालिक डाटा कार्यसंपादन हेतु एक निवेदन की समय-सीमा समाप्त हो चुकी है।

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
hi: एक तुल्यकालिक निष्पादन कार्यसंपादन हेतु एक निवेदन की समय-सीमा समाप्त हो चुकी है।

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
hi: एक तुल्यकालिक पोक कार्यसंपादन हेतु एक निवेदन की समय-सीमा समाप्त हो चुकी है।

en: a request to end an advise transaction has timed out.
hi: एक परामर्श कार्यसंपादन को समाप्त करने हेतु एक निवेदन की समय-सीमा समाप्त हो चुकी है।

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
hi: एक संवाद पर जिसे या तो एक ग्राहक द्वारा अचानक समाप्त कर दिया गया था
    या फ़िर सर्वर ने एक कार्यसंपादन के खत्म होने के पहिले अचानक समाप्त कर दिया  था,
    एक सर्वर की तरफ़ से एक कार्यसंपादन का प्रयास किया गया था।

en: a transaction failed.
hi: एक कार्यसंपादन असफ़ल रहा।

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
hi: एक कार्यक्रम जिसका आरम्भीकरण APPCLASS_MONITOR की भांति किया गया था, 
    ने एक डीडीई कार्यसंपादन का प्रयास किया,
    या एक कार्यक्रम जिसका आरम्भीकरण APPCMD_CLIENTONLY की भांति किया गया था, 
    सर्वर कार्यसंपादनों को करने का प्रयास कर चुका है।

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
hi: PostMessage चलन को एक आंतरिक कॉल असफ़ल रही।

en: an internal error has occurred in the DDEML.
hi: डीडीईएमएल में एक आंतरिक त्रुटि उत्पन्न हो गयी है।

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
hi: एक डीडीईएमएल फ़लन को एक अमान्य कार्य संपादन पहचानकर्ता दिया गया था।
    जब यह कार्यक्रम एक XTYP_XACT_COMPLETE कॉलबैक से वापस आ चुका होगा,
    इस कॉलबैक के लिए यह कार्य संपादन पहचानकर्ता मान्य नहीं रह जायेगा।

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
hi: निर्विकल्प कुँजी '%s' को परिवर्तित करने के प्रयास पर ध्यान नहीं दिया गया।

en: bad arguments to library function
hi: लायबरी फ़लन को निकॄष्ट आरग्य़ूमेन्ट

en: bad signature
hi: खराब हस्ताक्षर

en: binary
hi: बायनरी

en: bold
hi: गहरा

en: can't close file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल को बन्द नहीं किया जा सकता है

en: can't close file descriptor %d
hi: फ़ाइल विवरणकर्ता %d को बन्द नहीं किया जा सकता है

en: can't commit changes to file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल पर परिवर्तनों को प्रतिबद्धित नहीं किया जा सकता है

en: can't create file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल का निर्माण किया जा सकता है

en: can't delete user configuration file '%s'
hi: '%s' उपयोगकर्ता संरचना फ़ाइल को मिटाय नहीं जा सकता है

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
hi: निश्चय नहीं किया जा सकता है कि %d विवरणकर्ता पर फ़ाइल की समाप्ति पहुँच गयी है

en: can't execute '%s'
hi: '%s' का निष्पादन करने में असफ़ल

en: can't find central directory in zip
hi: केन्द्र निर्देशिका को जीज़िप में खोजा नहीं जा सका

en: can't find length of file on file descriptor %d
hi: %d फ़ाइल विवरणकर्ता पर फ़ाइल की लंबाई को पाया नहीं जा सकता है

en: can't find user's HOME, using current directory.
hi: वर्तमान निर्देशिका का उपयोग करके, उपयोगकर्ता के गॄह (HOME) को पाया नहीं जा सकता है।

en: can't flush file descriptor %d
hi: फ़ाइल विवरणकर्ता %d को फ़्लैश नहीं किया जा सकता है

en: can't get seek position on file descriptor %d
hi: फ़ाइल विवरणकर्ता %d पर स्थिति को खोजा नहीं जा सकता है

en: can't load any font, aborting
hi: किसी फ़ॉन्ट को लोड नहीं किया जा सकता है, निरस्त किया जा रहा है

en: can't open file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल को खोला नहीं जा सकता है

en: can't open global configuration file '%s'.
hi: विश्वव्यापी संरचना फ़ाइल '%s' को खोला नहीं जा सकता है।

en: can't open user configuration file '%s'.
hi: उपयोगकर्ता संरचना फ़ाइल '%s' को खोला नहीं जा सकता है।

en: can't open user configuration file.
hi: विश्वव्यापी संरचना फ़ाइल को खोला नहीं जा सकता है।

en: can't re-initialize zlib deflate stream
hi: जेडलिब् डीफ़्लेट धारा का आरम्भीकरण नहीं किया जा सकता है

en: can't re-initialize zlib inflate stream
hi: जेडलिब् इनफ़्लेट धारा का आरम्भीकरण नहीं किया जा सकता है

en: can't read from file descriptor %d
hi: फ़ाइल विवरणकर्ता %d से पढ़ा नहीं जा सकता है

en: can't remove file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल को हटाया नहीं जा सकता है

en: can't remove temporary file '%s'
hi: '%s' अस्थायी फ़ाइल को हटाया नहीं जा सकता है

en: can't seek on file descriptor %d
hi: फ़ाइल विवरणकर्ता %d पर खोज नहीं की जा सकती है

en: can't write buffer '%s' to disk.
hi: '%s' बफ़र को डिस्क पर नहीं लिखा जा सकता है।

en: can't write to file descriptor %d
hi: फ़ाइल विवरणकर्ता %d पर लिखा नहीं जा सकता है

en: can't write user configuration file.
hi: उपयोगकर्ता संरचना फ़ाइल को लिखा नहीं जा सकता है।

en: checksum error
hi: चेकसम त्रुटि

en: compression error
hi: संकुचन त्रुटि

en: date
hi: तिथि

en: decompression error
hi: फ़ैलाव त्रुटि

en: default
hi: डिफ़ाल्ट

en: eighteenth
hi: अठारहवाँ

en: eighth
hi: आठवाँ

en: eleventh
hi: ग्यारहवाँ

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
hi: '%s' प्रविष्टी '%s' समूह में एक से अधिक बार आयी है

en: error in data format
hi: डाटा प्रारूप में त्रुटि

en: error opening '%s'
hi: '%s' खोलने में त्रुटि

en: error opening file
hi: फ़ाइल खोलने में त्रुटि

en: error reading zip central directory
hi: जीज़िप केन्द्र निर्देशिका को पढ़नें में त्रुटि

en: error reading zip local header
hi: जीज़िप स्थानीय शीर्ष को पढ़नें में त्रुटि

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
hi: जीज़िप प्रविष्टी '%s' के लेखन में त्रुटि: निकृष्ट सीआरसी या गलत लंबाई

en: failed to flush the file '%s'
hi: '%s' फ़ाइल को फ़्लैश करने में असफ़लता

en: fifteenth
hi: पन्द्रहवाँ

en: fifth
hi: पाँचवाँ

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
hi: फ़ाइल '%s', पंक्ति %d: समूह शीर्ष के उपरान्त '%s' पर ध्यान नहीं दिया गया।

en: file '%s', line %d: '=' expected.
hi: फ़ाइल '%s', पंक्ति %d: '=' की आशा की जाती है।

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
hi: फ़ाइल '%s', पंक्ति %d: '%s' कुँजी को सर्वप्रथम %d पंक्ति पर पाया गया था।

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
hi: फ़ाइल '%s', पंक्ति %d: निर्विकल्प कुँजी '%s' के लिए मूल्य पर ध्यान नहीं दिया गया।

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
hi: फ़ाइल '%s': अप्रत्याशित %c शब्द %d पंक्ति पर।

en: files
hi: फ़ाइलें

en: first
hi: प्रथम

en: font size
hi: फ़ॉन्ट आकार

en: fourteenth
hi: चौदहवाँ

en: fourth
hi: चौथा

en: generate verbose log messages
hi: वर्णनात्मक लॉग संदेशो का जनन करें

en: image
hi: आकृति

en: incorrect event handler string, missing dot
hi: गलत घटना हैन्डलर स्ट्रीनिंग, विलुप्त डॉट

en: invalid message box return value
hi: अवैध संदेश बॉक्स रीटर्न वैल्यू

en: invalid zip file
hi: अवैध जीज़िप फ़ाइल

en: italic
hi: तिरछा

en: light
hi: हल्का

en: locale '%s' cannot be set.
hi: '%s' लोकेल को स्थापित नहीं किया जा सका।

en: midnight
hi: अर्धरात्रि

en: nineteenth
hi: उन्नीसवाँ

en: ninth
hi: नौवाँ

en: no DDE error.
hi: कोई डीडीई नहीं त्रुटि।

en: no error
hi: कोई त्रुटि नहीं

en: noname
hi: कोईनामनहीं

en: noon
hi: दोपहर

en: objects cannot have XML Text Nodes
hi: एक्सएमएल पाठ नोडो को ऑबजेक्ट नहीं रख सकते है

en: out of memory
hi: स्मॄति समाप्त

en: process context description
hi: प्रक्रम संदर्भ वर्णन

en: read error
hi: पठन त्रुटि

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
hi: जीज़िप धारा को पढ़ा जा रहा है (प्रविष्टी %s): निकृष्ट सीआरसी

en: reading zip stream (entry %s): bad length
hi: जीज़िप धारा को पढ़ा जा रहा है (प्रविष्टी  %s): गलत लंबाई

en: reentrancy problem.
hi: पुनःअन्दर आने की समस्या।

en: second
hi: सेकन्ड

en: seek error
hi: खोज त्रुटि

en: seventeenth
hi: सत्रहवाँ

en: seventh
hi: सातवाँ

en: show this help message
hi: इस सहायता संदेश को दिखाएँ

en: sixteenth
hi: सोलहवाँ

en: sixth
hi: छठवाँ

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
hi: उपयोगार्थ अवलोकन विधा को निर्दिष्ट करें (उदाहरण हेतु ६४०x४८०-१६)

en: specify the theme to use
hi: उपयोगार्थ थीम को निर्दिष्ट करें

en: stored file length not in Zip header
hi: सुरक्षित फ़ाइल की लंबाई जीज़िप शीर्ष में नहीं है

en: tenth
hi: दसवाँ

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
hi: इस कार्य संपादन को दिये हुए उत्तर ने DDE_FBUSY बिट् को स्थापित कर दिया।

en: third
hi: तीसरा

en: thirteenth
hi: तेरहवाँ

en: today
hi: आज

en: tomorrow
hi: कल

en: twelfth
hi: बारहवाँ

en: twentieth
hi: बीसवाँ

en: underlined
hi: रेखांकित

en: unexpected " at position %d in '%s'.
hi: अप्रत्याशित " %d पर '%s' में ।

en: unexpected end of file
hi: अनपेक्षित फ़ाइल अंत

en: unknown
hi: अज्ञात

en: unknown class %s
hi: अज्ञात वर्ग %s

en: unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: unknown error (error code %08x).
hi: अज्ञात त्रुटि (त्रुटि कूट %08x)।

en: unknown seek origin
hi: अज्ञात खोज मूल

en: unknown-%d
hi: अज्ञात-%d

en: unnamed
hi: बिनानामदियाहुआ

en: unnamed%d
hi: बिनानामदियाहुआ %d

en: unsupported Zip compression method
hi: असमर्थित जीज़िप संकुचन विधि

en: using catalog '%s' from '%s'.
hi: '%s' से '%s' तक सूचीपत्र का उपयोग किया जा रहा है।

en: write error
hi: लेखन त्रुटि

en: wxGetTimeOfDay failed.
hi: wxGetTimeOfDay असफ़ल रहा।

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
hi: wxWidgets '%s' के लिए अवलोकन को खोल नहीं पाया: बाहर निकल रहा है।

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
hi: wxWidgets के लिए अवलोकन को खोल नहीं पाया: बाहर निकल रहा है।

en: yesterday
hi: बीताहुआकल

en: zlib error %d
hi: ज़ेडलिब त्रुटि  %d
