wxWidgets 3.0 - en to pt translation catalogue (1287 entries)

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
pt: 
    Envie este relatório ao programador, Obrigado!

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
pt:               Obrigado e desculpe o inconveniência!

en:  (copy %d of %d)
pt:  (cópia %d de %d)

en:  (error %ld: %s)
pt:  (erro %ld: %s)

en:  (in module "%s")
pt:  (no módulo "%s")

en:  Preview
pt:  Antevisão

en:  bold
pt:  destacado

en:  italic
pt:  itálico

en:  light
pt:  leve

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
pt: Envelope #10, 4 1/8 x 9 1/2 pol.

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
pt: Envelope #11, 4 1/2 x 10 3/8 pol.

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
pt: Envelope #12, 4 3/4 x 11 pol.

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
pt: Envelope #14, 5 x 11 1/2 pol.

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
pt: Envelope #9, 3 7/8 x 8 7/8 pol.

en: %d of %lu
pt: %d de %lu

en: %i of %i
pt: %i de %i

en: %lu of %lu
pt: %lu de %lu

en: %s (or %s)
pt: %s (ou %s)

en: %s Error
pt: %s Erro

en: %s Information
pt: %s Informação

en: %s Preferences
pt: %s Preferências

en: %s Warning
pt: %s Aviso

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
pt: %s não coube no cabeçalho tar para a entrada '%s'

en: %s files (%s)|%s
pt: %s ficheiros (%s)|%s

en: &About
pt: &Sobre

en: &Actual Size
pt: T&amanho Actual

en: &After a paragraph:
pt: &Depois de um parágrafo:

en: &Alignment
pt: &Alinhamento

en: &Apply
pt: &Aplicar

en: &Apply Style
pt: &Aplicar Estilo

en: &Arrange Icons
pt: &Organizar Ícones

en: &Ascending
pt: &Ascendente

en: &Back
pt: &Retroceder

en: &Based on:
pt: &Baseado em:

en: &Before a paragraph:
pt: &Antes de um parágrafo:

en: &Bold
pt: &Destacado

en: &Bottom
pt: &Base

en: &Bottom:
pt: &Base:

en: &Bullet style:
pt: Estilo do &Marcador:

en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: &Cascade
pt: &Cascata

en: &Cell
pt: &Célula

en: &Character code:
pt: Código de &Caracter:

en: &Clear
pt: &Limpar

en: &Close
pt: &Fechar

en: &Colour:
pt: &Cor:

en: &Convert
pt: &Converter

en: &Copy
pt: &Copiar

en: &Copy URL
pt: &Copiar URL

en: &Customize...
pt: &Personalizar ...

en: &Debug report preview:
pt: Antevisão do relatório de &depuração:

en: &Delete
pt: &Apagar

en: &Delete Style...
pt: &Apagar Estilo...

en: &Descending
pt: &Descendente

en: &Details
pt: &Detalhes

en: &Down
pt: &Baixo

en: &Edit
pt: &Editar

en: &Edit Style...
pt: &Editar Estilo...

en: &Execute
pt: &Executar

en: &File
pt: &Ficheiro

en: &Find
pt: &Procurar

en: &Finish
pt: &Terminar

en: &First
pt: &Primeiro

en: &Floating mode:
pt: Modo &Flutuante:

en: &Floppy
pt: &Disquete

en: &Font
pt: &Tipo de letra:

en: &Font family:
pt: Família de &fonte:

en: &Font for Level...
pt: &Fonte para Nível...

en: &Font:
pt: &Fonte:

en: &Forward
pt: &Avançar

en: &From:
pt: &De:

en: &Harddisk
pt: Disco &Rígido

en: &Height:
pt: &Altura:

en: &Help
pt: &Ajuda

en: &Hide details
pt: Ocultar &Detalhes

en: &Home
pt: &Início

en: &Indentation (tenths of a mm)
pt: &Indentação (décimos de mm)

en: &Indeterminate
pt: &Indeterminado

en: &Index
pt: &Índice

en: &Info
pt: &Informação

en: &Italic
pt: &Itálico

en: &Jump to
pt: &Ir para

en: &Justified
pt: &Justificado

en: &Last
pt: &Último

en: &Left
pt: &Esquerda

en: &Left:
pt: &Esquerda:

en: &List level:
pt: &Lista de nível:

en: &Log
pt: &Registo

en: &Move
pt: &Mover

en: &Move the object to:
pt: &Mover o objeto para:

en: &Network
pt: &Rede

en: &New
pt: &Novo

en: &Next
pt: &Próximo

en: &Next >
pt: &Próximo >

en: &Next Tip
pt: &Próxima Dica

en: &Next style:
pt: &Próximo estilo:

en: &No
pt: &Não

en: &Notes:
pt: &Notas:

en: &Number:
pt: &Número:

en: &Open...
pt: &Abrir...

en: &Page Break
pt: Quebra de &Página

en: &Paste
pt: &Colar

en: &Picture
pt: I&magem

en: &Point size:
pt: Tamanho do &ponto:

en: &Position (tenths of a mm):
pt: &Posição (décimos de mm):

en: &Position mode:
pt: Modo de &Posição:

en: &Preferences
pt: &Preferências

en: &Previous
pt: &Anterior

en: &Previous Paragraph
pt: Parágrafo &Anterior

en: &Print...
pt: &Imprimir...

en: &Properties
pt: &Propriedades

en: &Quit
pt: &Desistir

en: &Redo
pt: &Refazer

en: &Redo
pt: &Refazer

en: &Rename Style...
pt: &Renomear Estilo...

en: &Replace
pt: &Substituir

en: &Restart numbering
pt: &Recomeçar numeração

en: &Restore
pt: &Restaurar

en: &Right
pt: Di&reita

en: &Right:
pt: Di&reita:

en: &Save
pt: &Guardar

en: &Save as
pt: &Guardar Como

en: &See details
pt: &Ver Detalhes

en: &Show tips at startup
pt: &Mostrar dicas no inicio

en: &Size
pt: &Tamanho

en: &Size:
pt: &Tamanho:

en: &Skip
pt: &Ignorar

en: &Spacing (tenths of a mm)
pt: E&spaçamento (décimos de mm)

en: &Spell Check
pt: Corretor &Ortográfico

en: &Stop
pt: &Parar

en: &Strikethrough
pt: &Rasurado

en: &Style:
pt: E&stilo:

en: &Styles:
pt: E&stilos:

en: &Subset:
pt: &Subconjunto:

en: &Symbol:
pt: &Símbolo:

en: &Table
pt: &Tabela

en: &Top
pt: &Topo

en: &Top:
pt: &Topo:

en: &Underline
pt: S&ublinhado

en: &Underlining:
pt: S&ublinhar:

en: &Undo
pt: &Desfazer

en: &Undo
pt: &Desfazer

en: &Unindent
pt: &Desindentar

en: &Up
pt: &Cima

en: &Vertical alignment:
pt: &Alinhamento Vertical:

en: &View...
pt: &Visualizar ...

en: &Weight:
pt: &Peso:

en: &Width:
pt: &Largura:

en: &Window
pt: &Janela

en: &Yes
pt: &Sim

en: '%s' has extra '..', ignored.
pt: '%s' tem extra '..', ignorado.

en: '%s' is invalid
pt: '%s' é inválido

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
pt: '%s' não é um valor numérico correcto para a opção '%s'.

en: '%s' is not a valid message catalog.
pt: '%s' não é uma mensagem válida do catálogo.

en: '%s' is probably a binary buffer.
pt: '%s' é capaz de ser um buffer binário.

en: '%s' should be numeric.
pt: '%s' deve ser numérico.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
pt: '%s' apenas deve conter caracteres ASCII.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
pt: '%s' deve apenas conter caracteres alfabéticos.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
pt: '%s' deve apenas conter caracteres alfabéticos e numéricos.

en: (Help)
pt: (Ajuda)

en: (None)
pt: (Nenhum)

en: (Normal text)
pt: (Texto normal)

en: (bookmarks)
pt: (marcadores)

en: (none)
pt: (nenhum)

en: , 64-bit edition
pt: , edição 64 bits

en: 10 x 11 in
pt: 10 x 11 pol.

en: 10 x 14 in
pt: 10 x 14 pol.

en: 11 x 17 in
pt: 11 x 17 pol.

en: 12 x 11 in
pt: 12 x 11 pol.

en: 15 x 11 in
pt: 15 x 11 pol.

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
pt: Envelope 6 3/4, 3 5/8 x 6 1/2 pol.

en: 9 x 11 in
pt: 9 x 11 pol.

en: : file does not exist!
pt: : ficheiro inexistente!

en: : unknown charset
pt: : conjunto de caracteres desconhecido

en: : unknown encoding
pt: : codificação desconhecida

en: < &Back
pt: < &Atrás

en: <Any Decorative>
pt: <Qualquer Decorative>

en: <Any Modern>
pt: <Qualquer Modern>

en: <Any Roman>
pt: <Qualquer Roman>

en: <Any Script>
pt: <Qualquer Script>

en: <Any Swiss>
pt: <Qualquer Swiss>

en: <Any Teletype>
pt: <Qualquer Teletype>

en: <Any>
pt: <Qualquer>

en: <DRIVE>
pt: <UNIDADE>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
pt: <b><i>Face destacado itálico.</i></b><br>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
pt: <b><i>destacado itálico <u>sublinhado</u></i></b><br>

en: <b>Bold face.</b>
pt: <b>Face destacado.</b>

en: <i>Italic face.</i>
pt: <i>Face itálico.</i>

en: A debug report has been generated in the directory
pt: Um relatório de depuração de erros foi gerado no directório

en: A debug report has been generated. It can be found in
pt: Foi gerado um relatório de depuração de erros. Este pode ser encontrado em

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
pt: uma colecção não vazia deve consistir em nós de 'element'

en: A standard bullet name.
pt: Um nome standard para o marcador.

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
pt: Folha A0, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
pt: Folha A1, 594 x 841 mm

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
pt: A3 Extra Transverso 322 x 445 mm

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
pt: A3 Rodado 420 x 297 mm

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
pt: A3 Transverso 297 x 420 mm

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
pt: Folha A3, 297 x 420 mm

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
pt: A4 Extra 9.27 x 12.69 pol.

en: A4 Plus 210 x 330 mm
pt: A4+ 210 x 330 mm

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
pt: A4 Rodado 297 x 210 mm

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
pt: A4 Transverso 210 x 297 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
pt: Folha A4, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
pt: A4 folha pequena, 210x297 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
pt: A5 Rodado 210 x 148 mm

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
pt: A5 Transverso 148 x 210 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
pt: A5 folha, 148 x 210 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
pt: A6 Rodado 148 x 105 mm

en: ADD
pt: ADICIONAR

en: About
pt: &Sobre o ...

en: About %s
pt: Sobre o %s

en: Absolute
pt: Absoluto

en: Actual Size
pt: T&amanho Atual

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Column
pt: Adicionar Coluna

en: Add Row
pt: Adicionar Fila

en: Add current page to bookmarks
pt: Adicionar página actual aos marcadores

en: Add to custom colours
pt: Adicionar às cores personalizadas

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
pt: AddToPropertyCollection chamando num acessor genérico

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
pt: AddToPropertyCollection chamando com ou sem adicionador válido

en: Adding book %s
pt: A adicionar livro %s

en: Advanced
pt: Avançado

en: After a paragraph:
pt: Depois de um parágrafo:

en: Align Left
pt: Alinhar à Esquerda

en: Align Right
pt: Alinhar à Direita

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Todos

en: All files (%s)|%s
pt: Todos os ficheiros (%s)|%s

en: All files (*)|*
pt: Todos os ficheiros (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
pt: Todos os ficheiros (*.*)|*.*

en: All styles
pt: Todos os estilos

en: Alphabetic Mode
pt: Modo Alfabético

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
pt: Objecto Já Registado passado para SetObjectClassInfo

en: Already dialling ISP.
pt: Já está a ligar ao serviço ISP.

en: Animation file is not of type %ld.
pt: Ficheiro de animação não é do tipo %ld.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
pt: Adicionar ao ficheiro de registo '%s' (escolher [Não] vai substitui-lo)?

en: Application
pt: Aplicação

en: Apply
pt: Aplicar

en: Arabic
pt: Árabe

en: Arabic (ISO-8859-6)
pt: Árabe (ISO-8859-6)

en: Artists
pt: Artistas

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Attributes
pt: Atributos

en: Available fonts.
pt: Fontes disponíveis.

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
pt: B4 (JIS) Rodado 364 x 257 mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
pt: Envelope B4, 250x353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
pt: Folha B4, 250 x 354 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
pt: B5 (JIS) Rodado 257 x 182 mm

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
pt: B5 (JIS) Transverso 182 x 257 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
pt: Envelope B5, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
pt: B5 folha, 182 x 257 millimeter

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
pt: B6 (JIS) Rodado 182 x 128 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
pt: Envelope B6, 176 x 125 mm

en: BACK
pt: RETROCEDER

en: BMP: Couldn't allocate memory.
pt: BMP: Impossível alocar memória.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
pt: BMP: Impossível gravar imagem inválida.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
pt: BMP: Impossível escrever mapa de cores RGB.

en: BMP: Couldn't write data.
pt: BMP: Impossível escrever data.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
pt: BMP: Impossível escrever o cabeçalho do ficheiro (Bitmap).

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
pt: BMP: Impossível escrever o cabeçalho do ficheiro (BitmapInfo).

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
pt: BMP: wxImage não tem a sua wxPalette.

en: Back
pt: Voltar

en: Background
pt: Fundo

en: Background &colour:
pt: Cor de Fundo:

en: Background colour
pt: Cor de fundo

en: Baltic (ISO-8859-13)
pt: Báltico (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
pt: Báltico (antigo) (ISO-8859-4)

en: Before a paragraph:
pt: Antes de um parágrafo:

en: Bold
pt: Destacado

en: Border
pt: Margem

en: Borders
pt: Margens

en: Bottom
pt: Base

en: Bottom margin (mm):
pt: Margem de rodapé (mm):

en: Browse
pt: Explorar

en: Bullet &Alignment:
pt: &Alinhamento de Marcador:

en: Bullet style
pt: Estilo de marcador

en: Bullets
pt: Marcadores

en: C sheet, 17 x 22 in
pt: Folha C, 17 x 22 pol.

en: C&lear
pt: &Limpar

en: C&olour:
pt: C&or:

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
pt: Envelope C3, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
pt: Envelope C4, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
pt: Envelope C5, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
pt: Envelope C6, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
pt: Envelope C65, 114 x 229 mm

en: CANCEL
pt: CANCELAR

en: CAPITAL
pt: MAIÚSCULA

en: CHM handler currently supports only local files!
pt: O manuseador CHM actualmente apenas suporta ficheiros locais!

en: CLEAR
pt: LIMPAR

en: COMMAND
pt: COMANDO

en: Ca&pitals
pt: Maiúsculas

en: Can't &Undo
pt: Não é possível &Desfazer

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
pt: Não é possível determinar automaticamente o formato da imagem para entrada não pesquisável.

en: Can't close registry key '%s'
pt: Não foi possível fechar a chave de registo '%s'

en: Can't copy values of unsupported type %d.
pt: Não foi possível copiar valores do tipo %d não suportado.

en: Can't create registry key '%s'
pt: Não foi possível criar a chave de registo '%s'

en: Can't create thread
pt: Não é possível criar a thread

en: Can't create window of class %s
pt: Não é possível criar janela da classe %s

en: Can't delete key '%s'
pt: Não é possível apagar a chave '%s'

en: Can't delete the INI file '%s'
pt: Não é possível apagar o ficheiro INI '%s'

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
pt: Não é possível apagar valor '%s' da chave '%s'

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
pt: Não é possível enumerar as sub-chaves da chave '%s'

en: Can't enumerate values of key '%s'
pt: Não é possível enumerar os valores da chave '%s'

en: Can't export value of unsupported type %d.
pt: Não foi possível exportar valores de tipo %d não suportado.

en: Can't find current position in file '%s'
pt: Não foi possível encontrar a posição actual no ficheiro '%s'

en: Can't get info about registry key '%s'
pt: Não foi possível obter informação sobre a chave de registo '%s'

en: Can't initialize zlib deflate stream.
pt: Não é possível inicializar o zlib deflate stream.

en: Can't initialize zlib inflate stream.
pt: Não é possível inicializar o zlib inflate stream.

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
pt: Não é possível monitorizar a diretoria inexistente "%s" para alterações.

en: Can't open registry key '%s'
pt: Não foi possível abrir chave de registo '%s'

en: Can't read from inflate stream: %s
pt: Não foi possível ler do inflate stream: %s

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
pt: Não foi possível ler o inflate stream: EOF inexperado no stream subjacente.

en: Can't read value of '%s'
pt: Não foi possível ler valor de '%s'

en: Can't read value of key '%s'
pt: Não foi possível ler valor da chave '%s'

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
pt: Não foi possível gravar imagem para ficheiro '%s': extensão desconhecida.

en: Can't save log contents to file.
pt: Não foi possível gravar conteúdo do registo para ficheiro.

en: Can't set thread priority
pt: Não foi possível definir prioridade da thread

en: Can't set value of '%s'
pt: Não foi possível definir valor de '%s'

en: Can't write to deflate stream: %s
pt: Não foi possível escrever no edeflate stream: %s

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot create mutex.
pt: Não foi possível criar o mutex.

en: Cannot enumerate files '%s'
pt: Não foi possível enumerar os ficheiros '%s'

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
pt: Não foi possível enumerar os ficheiros no directório '%s'

en: Cannot find active dialup connection: %s
pt: Não foi possível encontrar a ligação telefónica activa: %s

en: Cannot find the location of address book file
pt: Não foi possível encontrar a localização do ficheiro do livro de endereços

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
pt: Não foi possível obter a gama de prioridade para a política de agendamento %d.

en: Cannot get the hostname
pt: Não foi possível obter o nome de computador

en: Cannot get the official hostname
pt: Não foi possível obter o nome de computador oficial

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
pt: Não foi possível desligar - nenhuma ligação telefónica activa.

en: Cannot initialize OLE
pt: Não foi possível inicializar o OLE

en: Cannot load icon from '%s'.
pt: Não foi possível carregar ícone de '%s'.

en: Cannot load resources from file '%s'.
pt: Não foi possível carregar recursos do ficheiro '%s'.

en: Cannot open HTML document: %s
pt: Não foi possível abrir o documento HTML: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
pt: Não foi possível abrir o livro de ajuda HTML: %s

en: Cannot open contents file: %s
pt: Não foi possível abrir o ficheiro de conteúdos: %s

en: Cannot open file for PostScript printing!
pt: Não foi possível abrir o ficheiro para impressão em PostScript!

en: Cannot open index file: %s
pt: Não foi possível abrir ficheiro de índice: %s

en: Cannot print empty page.
pt: Não foi possível imprimir página vazia.

en: Cannot read typename from '%s'!
pt: Não foi possível ler tipo de nome de '%s'!

en: Cannot resume thread %lu
pt: Não é possível retomar a thread %lu

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
pt: Não foi possível obter thread de política de agendamento.

en: Cannot start thread: error writing TLS.
pt: Não é possível iniciar a thread: erro ao escrever o TLS.

en: Cannot suspend thread %lu
pt: Não é possível suspender a thread %lu

en: Cannot wait for thread termination
pt: Não é possível esperar pela terminação da thread

en: Case sensitive
pt: Sensível à capitulação

en: Cell Properties
pt: Propriedades da Célula

en: Celtic (ISO-8859-14)
pt: Céltico (ISO-8859-14)

en: Cen&tred
pt: Cen&trado

en: Centered
pt: Centrado

en: Central European (ISO-8859-2)
pt: Europa Central (ISO-8859-2)

en: Centre
pt: Centro

en: Centre text.
pt: Centrar texto.

en: Centred
pt: Centrado

en: Ch&oose...
pt: Esc&olher...

en: Change List Style
pt: Alterar Lista de Estilos

en: Change Style
pt: Alterar Estilo

en: Character styles
pt: Estilos de Caracteres

en: Check to add a period after the bullet.
pt: Marcar para adicionar um ponto a seguir ao marcador.

en: Check to add a right parenthesis.
pt: Marcar para adicionar um parêntesis à direita.

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
pt: Marque para circundar o marcador entre parêntesis.

en: Check to make the font bold.
pt: Marque para tornar a letra destacada.

en: Check to make the font italic.
pt: Marque para tornar a letra itálica.

en: Check to make the font underlined.
pt: Marque para tornar a letra sublinhada.

en: Check to restart numbering.
pt: Marque para reiniciar a numeração.

en: Choose ISP to dial
pt: Escolha o ISP para marcar

en: Choose a file
pt: Escolher um ficheiro

en: Choose colour
pt: Escolher cor

en: Choose font
pt: Escolher fonte

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
pt: Foi detectada uma dependência circular envolvendo o módulo "%s".

en: Cl&ose
pt: F&echar

en: Class not registered.
pt: Classe não registada.

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear the log contents
pt: Limpar o conteúdo do registo

en: Click to apply the selected style.
pt: Clique para aplicar o estilo seleccionado.

en: Click to browse for a symbol.
pt: Clique para procurar por um simbolo.

en: Click to cancel changes to the font.
pt: Clique para cancelar as alterações à fonte.

en: Click to cancel the font selection.
pt: Clique para cancelar selecção de fonte.

en: Click to change the font colour.
pt: Clique para alterar a cor da fonte.

en: Click to change the text background colour.
pt: Clique para alterar a cor de fundo do texto.

en: Click to change the text colour.
pt: Clique para alterar a cor do texto.

en: Click to choose the font for this level.
pt: Clique para escolher a fonte para este nível.

en: Click to close this window.
pt: Clique para fechar esta janela.

en: Click to confirm changes to the font.
pt: Clique para confirmar alterações a fonte.

en: Click to confirm the font selection.
pt: Clique para confirmar selecção de fonte.

en: Click to create a new box style.
pt: Clique para criar um novo estilo de caixa.

en: Click to create a new character style.
pt: Clique para criar um novo estilo de caracter.

en: Click to create a new list style.
pt: Clique para criar uma nova lista de estilos.

en: Click to create a new paragraph style.
pt: Clique para criar um novo estilo de parágrafo.

en: Click to create a new tab position.
pt: Clique para criar uma nova posição de tabulação.

en: Click to delete all tab positions.
pt: Clique para apagar todas as posições de tabulação.

en: Click to delete the selected style.
pt: Clique para apagar o estilo seleccionado.

en: Click to delete the selected tab position.
pt: Clique para apagar a posição de tabulação seleccionada.

en: Click to edit the selected style.
pt: Clique para editar estilo seleccionado.

en: Click to rename the selected style.
pt: Clique para renomear estilo seleccionado.

en: Close
pt: Fechar

en: Close All
pt: Fechar Tudo

en: Close current document
pt: Fechar documento actual

en: Close this window
pt: Fechar esta janela

en: Color
pt: Cor

en: Colour
pt: Cor

en: Colour:
pt: Cor:

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
pt: Ficheiro de ajuda HTML comprimido (*.chm)|*.chm|

en: Computer
pt: Computador

en: Config entry name cannot start with '%c'.
pt: Nome de entrada de configuração não pode começar por '%c'.

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Confirm registry update
pt: Confirmar actualização de registo

en: Connecting...
pt: A ligar...

en: Contents
pt: Conteúdos

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
pt: Conversão código de caracteres '%s' não funciona.

en: Convert
pt: Converter

en: Copied to clipboard:"%s"
pt: Copiado para a área de transferência:"%s"

en: Copies:
pt: Cópias:

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy selection
pt: Copiar selecção

en: Could not create temporary file '%s'
pt: Não foi possível criar ficheiro temporário '%s'

en: Could not extract %s into %s: %s
pt: Não foi possível extrair %s para %s: %s

en: Could not find tab for id
pt: Não foi possível localizar a tabulação para o id

en: Could not locate file '%s'.
pt: Não foi possível localizar o ficheiro '%s'.

en: Could not start document preview.
pt: Não foi possível iniciar antevisão do documento.

en: Could not start printing.
pt: Não foi possível inicia a impressão.

en: Could not transfer data to window
pt: Não foi possível transferir dados para a janela

en: Couldn't acquire a mutex lock
pt: Não foi possível adquirir um bloqueio à mutex

en: Couldn't add an image to the image list.
pt: Não foi possível adicionar uma imagem à lista de imagens.

en: Couldn't create a timer
pt: Não foi possível criar um temporizador

en: Couldn't create the overlay window
pt: Não foi possível criar a janela de sobreposição

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
pt: Não foi possível encontrar o símbolo '%s' numa livraria dinâmica

en: Couldn't get the current thread pointer
pt: impossível obter o ponteiro actual da thread

en: Couldn't init the context on the overlay window
pt: Não foi possível inicializar o contexto na janela de sobreposição

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
pt: Não foi possível carregar uma imagem PNG - Ficheiro corrupto ou memória insuficiente.

en: Couldn't load sound data from '%s'.
pt: Não foi possível carregar dados de som a partir de '%s'.

en: Couldn't open audio: %s
pt: Não foi possível abrir o áudio: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
pt: Não foi possível registar o formato da área de transferência '%s'.

en: Couldn't release a mutex
pt: Não foi possível libertar a mutex

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
pt: Não foi possível obter informação sobre o item da lista de controlo %d.

en: Couldn't save PNG image.
pt: Não foi possível gravar a imagem PNG.

en: Couldn't terminate thread
pt: Não foi possível terminar a thread

en: Create directory
pt: Criar directório

en: Create new directory
pt: Criar novo directório

en: Cu&t
pt: Cor&tar

en: Current directory:
pt: Directório actual:

en: Custom size
pt: Tamanho Personalizado

en: Customize Columns
pt: Personalizar Colunas

en: Cut
pt: Cortar

en: Cut selection
pt: Cortar selecção

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
pt: Cirílico (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
pt: Folha D, 22 x 34 pol.

en: DDE poke request failed
pt: Falhou o pedido de poke DDE

en: DECIMAL
pt: DÉCIMAL

en: DEL
pt: APAGAR

en: DELETE
pt: APAGAR

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
pt: Cabeçalho DIB: Codificação não coincide com o bitdepth.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
pt: Cabeçalho DIB: Altura da imagem > 32767 pixeis para o ficheiro.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
pt: Cabeçalho DIB: Largura da imagem > 32767 pixeis para o ficheiro.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
pt: Cabeçalho DIB: Bitdepth desconhecido no ficheiro.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
pt: Cabeçalho DIB: Codificação desconhecida no ficheiro.

en: DIVIDE
pt: DIVIDIR

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
pt: Envelope DL, 110 x 220 mm

en: DOWN
pt: BAIXO

en: Dashed
pt: Travessões

en: Debug report "%s"
pt: Relatório de depuração "%s"

en: Debug report couldn't be created.
pt: Relatório de depuração não pode ser criado.

en: Debug report generation has failed.
pt: Falhou a geração do relatório de depuração.

en: Default encoding
pt: Codificação pré-definida

en: Default font
pt: Tipo de letra Predefinida

en: Default printer
pt: Impressora pré-definida

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete A&ll
pt: Apagar T&udo

en: Delete Column
pt: Apagar Coluna

en: Delete Row
pt: Apagar Fila

en: Delete Style
pt: Apagar Estilo

en: Delete Text
pt: Apagar Texto

en: Delete item
pt: Apagar Item

en: Delete selection
pt: Apagar selecção

en: Delete style %s?
pt: Apagar estilo %s?

en: Deleted stale lock file '%s'.
pt: Ficheiro de bloqueio apagado '%s'.

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
pt: Dependência  "%s" do módulo "%s" não existe.

en: Descending
pt: Descendente

en: Desktop
pt: Ambiente de Trabalho

en: Developed by
pt: Desenvolvido por

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
pt: Funções de ligação à telefónica não estão disponíveis, em virtude do serviço de acesso remoto (RAS) não estar instalado neste computador. Por favor Instale-o.

en: Did you know...
pt: Sabia que...

en: Directories
pt: Directórios

en: Directory '%s' couldn't be created
pt: Não foi possível criar o directório '%s'

en: Directory does not exist
pt: O directório não existe

en: Directory doesn't exist.
pt: O directório não existe.

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
pt: Mostrar todos os items de índice que contenham a seguinte cadeia. A pesquisa é insensível à capitulação.

en: Display options dialog
pt: Caixa de diálogo do ecrã

en: Displays help as you browse the books on the left.
pt: Mostrar ajuda à medida que navega nos livros à esquerda.

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
pt: Pretende substituir o comando utilizado para %s ficheiros com extensão "%s" ?
    O valor actual é 
    %s, 
    O novo valor é 
    %s %1

en: Documentation by
pt: Documentado por

en: Don't Save
pt: Não Gravar

en: Done
pt: Feito

en: Done.
pt: Feito.

en: Double
pt: Duplo

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
pt: Postal Japonês Duplo Rodado 148 x 200 mm

en: Doubly used id : %d
pt: Id usado duplamente : %d

en: Down
pt: Baixo

en: Drag
pt: Arrastar

en: E sheet, 34 x 44 in
pt: Folha E, 34 x 44 pol.

en: EXECUTE
pt: EXECUTAR

en: Edit
pt: Editar

en: Edit item
pt: Editar item

en: Elapsed time:
pt: Tempo decorrido:

en: Enter a character style name
pt: Introduza um nome de estilo de caracter

en: Enter a list style name
pt: Introduza um nome de estilo de lista

en: Enter a paragraph style name
pt: Introduza um nome de estilo de parágrafo

en: Enter command to open file "%s":
pt: Introduza o comando para abrir o ficheiro "%s":

en: Entries found
pt: Entradas encontradas

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
pt: Envelope de Convite 220 x 220 mm

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
pt: Falhou a expansão das variáveis de ambiente: falta %c na posição %u em '%s'.

en: Error
pt: Erro

en: Error creating directory
pt: Erro ao criar directório

en: Error in reading image DIB.
pt: Erro na leitura do DIB da imagem.

en: Error reading config options.
pt: Erro ao ler opções de configuração.

en: Error saving user configuration data.
pt: Erro ao gravar dados de configuração do utilizador.

en: Error:
pt: Erro:

en: Estimated time:
pt: Tempo estimado:

en: Executable files (*.exe)|*.exe|
pt: Ficheiros Executáveis (*.exe)|*.exe|

en: Execute
pt: Executar

en: Execution of command '%s' failed
pt: Falhou a execução do comando '%s'

en: Execution of command '%s' failed with error: %ul
pt: Execução do comando '%s' terminou com o erro: %ul

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
pt: Executivo, 7 1/4 x 10 1/2 pol.

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
pt: Exportação da chave de registo: o ficheiro "%s" já existe e não vai ser sobreposto.

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
pt: Código de Página Extendido para Japonês (EUC-JP)

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
pt: Falhou a extracção de '%s' para '%s'.

en: Failed to access lock file.
pt: Falha no acesso ao ficheiro de bloqueio.

en: Failed to change video mode
pt: Falha ao alterar o modo de vídeo

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
pt: Falha ao limpar directório de relatório de depuração "%s"

en: Failed to close file handle
pt: Falha ao fechar manuseador de ficheiro

en: Failed to close lock file '%s'
pt: Falha ao fechar o ficheiro de bloqueio '%s'

en: Failed to close the clipboard.
pt: Falha ao fechar a área de transferência.

en: Failed to close the display "%s"
pt: Falha ao fechar o ecrã "%s"

en: Failed to connect: missing username/password.
pt: Falha na ligação: falta nome de utilizador/palavra passe.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
pt: Falha na ligação: nenhum serviço ISP para marcar.

en: Failed to copy registry value '%s'
pt: Falha na cópia do valor do registo '%s'

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
pt: Falha ao copiar os conteúdos da chave de registo '%s' para '%s'.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
pt: Falha ao copiar o ficheiro '%s' para '%s'

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
pt: Falha ao copiar a sub-chave de registo '%s' para '%s'.

en: Failed to create DDE string
pt: Falha ne criação da cadeia de caracteres DDE

en: Failed to create MDI parent frame.
pt: Falha na criação da moldura MDI progenitora.

en: Failed to create a temporary file name
pt: Falha a criar nome de ficheiro temporário

en: Failed to create an anonymous pipe
pt: Falha ao criar pipeline anónimo

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
pt: Falha ao criar ligação ao servidor '%s' no tópico '%s'

en: Failed to create cursor.
pt: Falha de criação de cursor.

en: Failed to create directory "%s"
pt: Falha de criação de directório "%s"

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
pt: Falha ao criar o directório '%s'
    (Tem as permissões necessárias?)

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
pt: Falha de criação de entrada de registo para ficheiros '%s'.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
pt: Falha a criar dialogo standard de procura/substitui (código de erro %d)

en: Failed to display HTML document in %s encoding
pt: Falha a mostrar documento HTML na codificação %s

en: Failed to empty the clipboard.
pt: Falha a limpar a área de transferência.

en: Failed to enumerate video modes
pt: Falha a enumerar modos de vídeo

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
pt: Falha ao estabelecer um advise loop com o servidor DDE

en: Failed to establish dialup connection: %s
pt: Falha ao estabelecer ligação telefónica: %s

en: Failed to execute '%s'
pt: Falha ao executar '%s'

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
pt: Falha a executar curl, por favor instale-o no PATH.

en: Failed to find match for regular expression: %s
pt: Falha a encontrar resultados na procura por expressão regular: %s

en: Failed to get ISP names: %s
pt: Falha ao obter nomes de ISP: %s

en: Failed to get data from the clipboard
pt: Falha na obtenção de dados da área de transferência

en: Failed to get the local system time
pt: Falha na obtenção da hora local do sistema

en: Failed to get the working directory
pt: Falha na obtenção do directório de trabalho

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
pt: Falha ao inicializar o GUI: não foram encontrados temas integrados.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
pt: Falha na inicialização da ajuda MS HTML.

en: Failed to initialize OpenGL
pt: Falha ao inicializar o OpenGL

en: Failed to insert text in the control.
pt: Falha de inserção de texto no controlo.

en: Failed to inspect the lock file '%s'
pt: Falha de inspecção no ficheiro de bloqueio '%s'

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
pt: Falha na associação a uma thread, foi detectada uma potencial fuga de memória - por favor reinicie o programa

en: Failed to kill process %d
pt: Falha no encerramento do processo %d

en: Failed to load metafile from file "%s".
pt: Falha na leitura de metafile do ficheiro "%s".

en: Failed to load mpr.dll.
pt: Falha na abertura do mpr.dll.

en: Failed to load shared library '%s'
pt: Falha na abertura da livraria partilhada '%s'

en: Failed to lock the lock file '%s'
pt: Falha no bloqueio do ficheiro de bloqueio '%s'

en: Failed to modify file times for '%s'
pt: Falha a modificar o tempo do ficheiro para '%s'

en: Failed to open CHM archive '%s'.
pt: Falha na abertura do arquivo CHM '%s'.

en: Failed to open display "%s".
pt: Falha na abertura do ecrã "%s".

en: Failed to open temporary file.
pt: Falha na abertura de ficheiro temporário.

en: Failed to open the clipboard.
pt: Falha na abertura da área de transferência.

en: Failed to put data on the clipboard
pt: Falha na inserção de dados na área de transferência

en: Failed to read PID from lock file.
pt: Falha na leitura do PID do ficheiro de bloqueio.

en: Failed to redirect child process input/output
pt: Falha no redireccionamento do processo filho de entrada/saída

en: Failed to redirect the child process IO
pt: Falha no redireccionamento do processo filho ES

en: Failed to register DDE server '%s'
pt: Falha no registo do servidor DDE '%s'

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
pt: Falha ao recordar a codificação para o conjunto de caracteres '%s'.

en: Failed to remove debug report file "%s"
pt: Falha ao remover ficheiro de relatório de depuração "%s"

en: Failed to remove lock file '%s'
pt: Falha ao remover ficheiro de bloqueio '%s'

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
pt: Falha ao remover ficheiro de bloqueio estagnado'%s'.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
pt: Falha ao renomear valor de registo de '%s' para '%s'.

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
pt: Falha ao renomear o ficheiro de '%s' para '%s' porque o ficheiro de destino já existe.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
pt: Falha ao renomear a chave de registo de '%s' para '%s'.

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
pt: Falha na obtenção dos dados da área de transferência.

en: Failed to retrieve file times for '%s'
pt: Falha ao obter tempos do ficheiro para '%s'

en: Failed to retrieve text of RAS error message
pt: Falha na obtenção do texto da mensagem de erro RAS

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
pt: Falha na obtenção dos formatos suportados pela área de transferência

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
pt: Falha ao gravar imagem de bitmap para ficheiro "%s".

en: Failed to send DDE advise notification
pt: Falha ao enviar aviso de notificação DDE

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
pt: Falha ao definir modo de transferência FTP para %s.

en: Failed to set clipboard data.
pt: Falha ao definir dados da área de transferência.

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
pt: Falha ao definir permissões no ficheiro de bloqueio '%s'

en: Failed to set temporary file permissions
pt: Falha ao definir permissões do ficheiro temporário

en: Failed to set text in the text control.
pt: Falha ao definir texto no controlo de texto.

en: Failed to set thread priority %d.
pt: Falha ao definir prioridade de thread %d.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
pt: Falha ao armazenar imagem '%s' para memória VFS!

en: Failed to terminate a thread.
pt: Falha ao matar a thread.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
pt: Falha ao terminar o advise loop com o servidor DDE

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
pt: Falha ao terminar a ligação telefónica: %s

en: Failed to touch the file '%s'
pt: Falha ao tocar no ficheiro '%s'

en: Failed to unlock lock file '%s'
pt: Falha ao desbloquear ficheiro de bloqueio '%s'

en: Failed to unregister DDE server '%s'
pt: Falha ao desregistar servidor DDE '%s'

en: Failed to update user configuration file.
pt: Falha na actualização do ficheiro de configuração do utilizador.

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
pt: Falha ao enviar relatório de depuração (código de erro %d).

en: Failed to write to lock file '%s'
pt: Falha ao escrever para o ficheiro de bloqueio '%s'

en: False
pt: Falso

en: Family
pt: Família

en: File
pt: Ficheiro

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
pt: O ficheiro '%s' já existe, deseja substituí-lo?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
pt: O ficheiro '%s' já existe.
    Deseja substituí-lo?

en: File couldn't be loaded.
pt: Não foi possível carregar o ficheiro.

en: File error
pt: Erro de ficheiro

en: File name exists already.
pt: Nome de ficheiro já existe.

en: Files
pt: Ficheiros

en: Files (%s)
pt: Ficheiros (%s)

en: Filter
pt: Filtro

en: Find
pt: Procurar

en: First
pt: Primeiro

en: First page
pt: Primeira Página

en: Fixed font:
pt: Fonte Fixa:

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
pt: Tamanho fixo da face.<br> <b>destacado</b> <i>itálico</i>

en: Floppy
pt: Disquete

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
pt: Folio, 8 1/2 x 13 pol.

en: Font
pt: Fonte

en: Font &weight:
pt: &Peso da fonte:

en: Font size:
pt: Tamanho da Fonte:

en: Font st&yle:
pt: Est&ilo da fonte:

en: Font:
pt: Fonte:

en: Fork failed
pt: Falha no fork

en: Forward
pt: Avançar

en: Forward hrefs are not supported
pt: hrefs avançados não são suportados

en: Found %i matches
pt: Foram encontradas %i correspondências

en: From:
pt: De:

en: GIF: Invalid gif index.
pt: GIF: Índice gif inválido.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
pt: GIF: corrente de dados parece estar truncada.

en: GIF: error in GIF image format.
pt: GIF: erro no formato de imagem GIF.

en: GIF: not enough memory.
pt: GIF: sem memória suficiente.

en: GIF: unknown error!!!
pt: GIF: erro desconhecido!!!

en: GTK+ theme
pt: Tema GTK+

en: General
pt: Geral

en: Generic PostScript
pt: PostScript Genérico

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
pt: Legal Fanfold Alemão, 8 1/2 x 13 pol.

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
pt: Std Fanfold Alemão, 8 1/2 x 12 pol.

en: GetProperty called w/o valid getter
pt: GetProperty chamado sem 'get' válido

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
pt: GetPropertyCollection chamado num acessor genérico

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
pt: GetPropertyCollection chamado sem colecção de getter válido

en: Go back
pt: Ir para trás

en: Go forward
pt: Ir para a frente

en: Go one level up in document hierarchy
pt: Subir um nível na hierarquia do documento

en: Go to home directory
pt: ir para o directório inicial

en: Go to parent directory
pt: Ir para o directório superior

en: Graphics art by
pt: Arte gráfica por

en: Greek (ISO-8859-7)
pt: Grêgo (ISO-8859-7)

en: Gzip not supported by this version of zlib
pt: Gzip não suportado nesta versão do zlib

en: HELP
pt: AJUDA

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
pt: HTML projecto de ajuda (*.hhp)|*.hhp|

en: HTML anchor %s does not exist.
pt: Âncora HTML %s não existe.

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
pt: Ficheiros HTML (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

en: Harddisk
pt: Disco Rígido

en: Hebrew (ISO-8859-8)
pt: Hebreu (ISO-8859-8)

en: Help
pt: Ajuda

en: Help Browser Options
pt: Opções do Navegador de Ajuda

en: Help Index
pt: Índice de Ajuda

en: Help Printing
pt: Ajuda de Impressão

en: Help Topics
pt: Tópicos de Ajuda

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
pt: Livros de ajuda(*.htb)|*.htb|Livros de ajuda(*.zip)|*.zip|

en: Help directory "%s" not found.
pt: Directório de ajuda "%s" não encontrado.

en: Help file "%s" not found.
pt: Ficheiro de ajuda "%s" não encontrado.

en: Help: %s
pt: Ajuda: %s

en: Hide %s
pt: Ocultar %s

en: Hide Others
pt: Ocultar Outros

en: Hide this notification message.
pt: Ocultar esta mensagem de notificação.

en: Home
pt: Pasta Pessoal

en: Home directory
pt: Directório pessoal

en: How the object will float relative to the text.
pt: Como é que o objeto irá flutuar em relação ao texto.

en: ICO: Error in reading mask DIB.
pt: ICO: Erro a ler máscara DIB.

en: ICO: Error writing the image file!
pt: ICO: Erro a escrever ficheiro de imagem!

en: ICO: Image too tall for an icon.
pt: ICO: Imagem alta demais para um ícone.

en: ICO: Image too wide for an icon.
pt: ICO: Imagem larga demais para um ícone.

en: ICO: Invalid icon index.
pt: ICO: Índice inválido de ícone.

en: IFF: data stream seems to be truncated.
pt: IFF: Corrente de dados parece estar truncada.

en: IFF: error in IFF image format.
pt: IFF: erro no formato de imagem IFF.

en: IFF: not enough memory.
pt: IFF: sem memória suficiente.

en: IFF: unknown error!!!
pt: IFF: erro desconhecido!!!

en: INSERT
pt: INSERIR

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
pt: Se tiver alguma informação adicional relativa a este relatório de erro,
    por favor digite-a aqui e esta será adicionada a ele:

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
pt: Se desejar suprimir completamente este relatorio de erro, pressione o botão "Cancelar",
    mas pode limitar a evolução do programa, sempre que possível
    por favor continue com a geração do relatório .

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
pt: A ignorar valor "%s" da chave "%s".

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
pt: Classe de objecto ilegal (Não-wxEvtHandler) como EventSource

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
pt: Parâmetro de Contador Ilegal para o Método ConstructObject

en: Illegal Parameter Count for Create Method
pt: Parâmetro de Contador Ilegal para o Método Create

en: Illegal directory name.
pt: Nome do directório ilegal.

en: Illegal file specification.
pt: Especificação de ficheiro ilegal.

en: Image and mask have different sizes.
pt: A imagem e a máscara têm tamanhos diferentes.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
pt: Impossível criar um controlo de edição rico, alternativamente usar-se-á um controlo de texto simples. Por favor reinstale o riched32.dll

en: Impossible to get child process input
pt: Não foi possível obter a entrada do processo filho

en: Impossible to get permissions for file '%s'
pt: Não foi possível obter permissões do ficheiro '%s'

en: Impossible to overwrite the file '%s'
pt: Não foi possível sobrepor o ficheiro '%s'

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
pt: Não foi possível definir as permissões do ficheiro '%s'

en: Incorrect number of arguments.
pt: Número de argumentos incorretos.

en: Indent
pt: Indentar

en: Indents && Spacing
pt: Indentações e Espaçamentos

en: Index
pt: Índice

en: Indian (ISO-8859-12)
pt: Indiano (ISO-8859-12)

en: Info
pt: Informação

en: Initialization failed in post init, aborting.
pt: Falha de inicialização no post init, a interromper.

en: Insert
pt: Inserir

en: Insert Image
pt: Inserir Imagem

en: Insert Text
pt: Inserir Texto

en: Invalid TIFF image index.
pt: Índice inválido para imagem TIFF.

en: Invalid display mode specification '%s'.
pt: Especificação de modo de ecrã inválida '%s'.

en: Invalid geometry specification '%s'
pt: Especificação de geometria inválida '%s'

en: Invalid lock file '%s'.
pt: Ficheiro de bloqueio inválido '%s'.

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
pt: ID Nulo de Objecto ou inválido passado para GetObjectClassInfo

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
pt: ID Nulo de Objecto ou inválido passado para HasObjectClassInfo

en: Invalid regular expression '%s': %s
pt: Expressão regular inválida '%s': %s

en: Italic
pt: Itálico

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
pt: Envelope Italiano, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
pt: JPEG: Impossível ler - o ficheiro provavelmente está corrupto.

en: JPEG: Couldn't save image.
pt: JPEG: Impossível gravar imagem.

en: Japanese Double Postcard 200 x 148 mm
pt: Postal Duplo Japonês 200 x 148 mm

en: Japanese Envelope Chou #3
pt: Envelope Japonês Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #3 Rotated
pt: Envelope Japonês Chou #3 Rodado

en: Japanese Envelope Chou #4
pt: Envelope Japonês Chou #4

en: Japanese Envelope Chou #4 Rotated
pt: Envelope Japonês Chou #4 Rodado

en: Japanese Envelope Kaku #2
pt: Envelope Japonês Kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #2 Rotated
pt: Envelope Japonês Kaku #2 Rodado

en: Japanese Envelope Kaku #3
pt: Envelope Japonês Kaku #3

en: Japanese Envelope Kaku #3 Rotated
pt: Envelope Japonês Kaku #3 Rodado

en: Japanese Envelope You #4
pt: Envelope Japonês You #4

en: Japanese Envelope You #4 Rotated
pt: Envelope Japonês You #4 Rodado

en: Japanese Postcard 100 x 148 mm
pt: Postal Japonês 100 x 148 mm

en: Japanese Postcard Rotated 148 x 100 mm
pt: Postal Japonês Rodado 148 x 100 mm

en: Jump to
pt: Ir para

en: Justified
pt: Justificado

en: Justify text left and right.
pt: Justificar texto à esquerda e à direita.

en: LEFT
pt: ESQUERDA

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Ledger, 17 x 11 in
pt: Agenda, 17 x 11 pol.

en: Left
pt: Esquerda

en: Left (&first line):
pt: Esquerda (&primeira linha):

en: Left margin (mm):
pt: Margem esquerda (mm):

en: Left-align text.
pt: Alinhar texto à esquerda.

en: Legal Extra 9 1/2 x 15 in
pt: Legal Extra 9 1/2 x 15 pol.

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
pt: Legal, 8 1/2 x 14 pol.

en: Letter Extra 9 1/2 x 12 in
pt: Letter Extra 9 1/2 x 12 pol.

en: Letter Extra Transverse 9.275 x 12 in
pt: Letter Extra Transversal 9.275 x 12 pol.

en: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 in
pt: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 pol.

en: Letter Rotated 11 x 8 1/2 in
pt: Letter Rodada 11 x 8 1/2 pol.

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
pt: Letter Pequena, 8 1/2 x 11 pol.

en: Letter Transverse 8 1/2 x 11 in
pt: Letter Transversal 8 1/2 x 11 pol.

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
pt: Letter, 8 1/2 x 11 pol.

en: License
pt: Licença

en: Light
pt: Leve

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
pt: A linha %lu do ficheiro de mapa "%s" contém uma sintaxe inválida, saltado.

en: Line spacing:
pt: Espaçamento de linhas:

en: Link contained '//', converted to absolute link.
pt: O link contém '//', foi convertido para um link absoluto.

en: List Style
pt: Estilo da Lista

en: List styles
pt: Estilos da lista

en: Lists font sizes in points.
pt: Lista o tamanho das fontes em pontos.

en: Lists the available fonts.
pt: Lista as fontes disponíveis.

en: Load %s file
pt: Abrir %s ficheiros

en: Loading :
pt: A Abrir :

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
pt: Ficheiro de bloqueio '%s' tem proprietário incorrecto.

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
pt: Ficheiro de bloqueio '%s' tem permissões incorrectas.

en: Log saved to the file '%s'.
pt: Registo gravado no ficheiro '%s'.

en: Lower case letters
pt: Letras minúsculas

en: Lower case roman numerals
pt: Números romanos em minúsculas

en: MDI child
pt: Fillho MDI

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
pt: Funções de ajuda MS HTML não estão disponíveis devido à livraria de ajuda MS HTML não estar instalada neste computador. por favor instale-a.

en: Ma&ximize
pt: Ma&ximizar

en: Margins
pt: Margens

en: Match case
pt: Coincidir capitulação

en: Media playback error: %s
pt: Erro de reprodução de multimédia: %s

en: Memory VFS already contains file '%s'!
pt: A memória VFS já contém o ficheiro '%s'!

en: Metal theme
pt: Tema Metal

en: Method or property not found.
pt: Método ou propriedade não encontrado.

en: Mi&nimize
pt: Mi&nimizar

en: Min width:
pt: Largura min.:

en: Missing a required parameter.
pt: Está em falta um parâmetro necessário.

en: Modern
pt: Moderno

en: Modified
pt: Modificado

en: Module "%s" initialization failed
pt: Falha de inicialização do Módulo "%s"

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
pt: Envelope Monarch, 3 7/8 x 7 1/2 pol.

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Name
pt: Nome

en: Network
pt: Rede

en: New
pt: Novo

en: New &Character Style...
pt: Novo Estilo de &Caracter...

en: New &List Style...
pt: Novo &Estilo de Lista...

en: New &Paragraph Style...
pt: Novo Estilo de &Parágrafo...

en: New Style
pt: Novo Estilo

en: New directory
pt: Novo directório

en: New item
pt: Novo item

en: NewName
pt: NovoNome

en: Next
pt: Seguinte

en: Next page
pt: Página seguinte

en: No
pt: Não

en: No animation handler for type %ld defined.
pt: Não existe um manuseador de animação definida para o tipo %ld.

en: No entries found.
pt: Não foram encontradas entradas.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
pt: Não foi encontrada uma fonte para mostrar texto na codificação '%s',
    mas uma codificação alternativa '%s' está disponível.
    Pretende utilizar esta codificação (caso contrário terá de escolher outra)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
pt: Não foi encontrada uma fonte para mostrar texto na codificação '%s',
    Deseja seleccionar uma fonte para ser usada nesta codificação
    (caso contrário o texto nesta codificação não será correctamente apresentado)?

en: No handler found for animation type.
pt: Não foi encontrado um manuseador para o tipo de animação.

en: No handler found for image type.
pt: Não foi encontrado um manuseador para o tipo de imagem.

en: No image handler for type %d defined.
pt: Não existe um manuseador para o tipo %d definido.

en: No image handler for type %s defined.
pt: Não existe um manuseador de imagem para o tipo %s definido.

en: No matching page found yet
pt: Não foi encontrado até ao momento uma página coincidente

en: No sound
pt: Sem som

en: No unused colour in image being masked.
pt: Sem cor usada na imagem a ser mascarada.

en: No unused colour in image.
pt: Sem cor usada na imagem.

en: No valid mappings found in the file "%s".
pt: Não foram encontrados mapeamentos válidos no ficheiro "%s".

en: Nordic (ISO-8859-10)
pt: Nórdico (ISO-8859-10)

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
pt: Face normal <br>e <u>sublinhado</u>.

en: Normal font:
pt: Fonte normal:

en: Not underlined
pt: Não sublinhado

en: Note, 8 1/2 x 11 in
pt: Nota, 8 1/2 x 11 pol.

en: Numbered outline
pt: Contorno numerado

en: Objects must have an id attribute
pt: Os Objectos devem ter um atributo id

en: Open File
pt: Abrir Ficheiro

en: Open HTML document
pt: Abrir documento HTML

en: Open file "%s"
pt: Abrir ficheiro "%s"

en: Operation not permitted.
pt: Operação não permitida.

en: Option '%s' requires a value.
pt: A opção '%s' requer um valor.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
pt: A opção '%s': '%s' não pode ser convertida para uma data.

en: Options
pt: Opções

en: Orientation
pt: Orientação

en: PCX: couldn't allocate memory
pt: PCX: não é possível alocar memória

en: PCX: image format unsupported
pt: PCX: formato de imagem não suportado

en: PCX: invalid image
pt: PCX: imagem inválida

en: PCX: this is not a PCX file.
pt: PCX: este não é um ficheiro PCX.

en: PCX: unknown error !!!
pt: PCX: erro desconhecido!!!

en: PCX: version number too low
pt: PCX: número de versão muito baixo

en: PNM: Couldn't allocate memory.
pt: PNM: Não é possível alocar memória.

en: PNM: File format is not recognized.
pt: PNM: Formato do ficheiro não é reconhecido.

en: PNM: File seems truncated.
pt: PNM: O ficheiro parece estar truncado.

en: PRC 16K Rotated
pt: PRC 16K Rodado

en: PRC 32K Rotated
pt: PRC 32K Rodado

en: PRC 32K(Big) 97 x 151 mm
pt: PRC 32K(Grande) 97 x 151 mm

en: PRC 32K(Big) Rotated
pt: PRC 32K(Grande) Rodado

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
pt: Envelope PRC #1 102 x 165 mm

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
pt: Envelope PRC #1 Rodado 165 x 102 mm

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
pt: Envelope PRC #10 324 x 458 mm

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
pt: Envelope PRC #10 Rodado 458 x 324 mm

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
pt: Envelope PRC #2 102 x 176 mm

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
pt: Envelope PRC #2 Rodado 176 x 102 mm

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
pt: Envelope PRC #3 125 x 176 mm

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
pt: Envelope PRC #3 Rodado 176 x 125 mm

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
pt: Envelope PRC #4 110 x 208 mm

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
pt: Envelope PRC #4 Rodado 208 x 110 mm

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
pt: Envelope PRC #5 110 x 220 mm

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
pt: Envelope PRC #5 Rodado 220 x 110 mm

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
pt: Envelope PRC #6 120 x 230 mm

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
pt: Envelope PRC #6 Rodado 230 x 120 mm

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
pt: Envelope PRC #7 160 x 230 mm

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
pt: Envelope PRC #7 Rodado 230 x 160 mm

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
pt: Envelope PRC #8 120 x 309 mm

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
pt: Envelope PRC #8 Rodado 309 x 120 mm

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
pt: Envelope PRC #9 229 x 324 mm

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
pt: Envelope PRC #9 Rodado 324 x 229 mm

en: PRINT
pt: IMPRIMIR

en: Page %d
pt: Página %d

en: Page %d of %d
pt: Página %d de %d

en: Page Setup
pt: Configuração de Página

en: Page setup
pt: Configuração de página

en: Pages
pt: Páginas

en: Paper size
pt: Tamanho do papel

en: Paragraph styles
pt: Estilos de parágrafo

en: Passing a already registered object to SetObject
pt: A passar um objecto já registado para SetObject

en: Paste
pt: Colar

en: Paste selection
pt: Colar selecção

en: Peri&od
pt: Perí&odo

en: Permissions
pt: Permissões

en: Pipe creation failed
pt: Falha na criação do pipe

en: Please choose a valid font.
pt: Por favor escolha uma fonte válida.

en: Please choose an existing file.
pt: Por favor escolha um ficheiro existente.

en: Please choose the page to display:
pt: Por favor escolha uma página para mostrar:

en: Please choose which ISP do you want to connect to
pt: Por favor escolha ISP a que pretende ligar

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
pt: Por favor instale uma versão mais recente do comctl32.dll
    (no mínimo a versão 4.70 é necessária, mas actualmente tem a %d.%02d)
    ou este programa não operará correctamente.

en: Portrait
pt: Retrato

en: PostScript file
pt: Ficheiro PostScript

en: Preparing
pt: A preparar

en: Preview:
pt: Antevisão:

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Print
pt: Imprimir

en: Print Preview
pt: Antevisão de Impressão

en: Print Preview Failure
pt: Falha na Antevisão de Impressão

en: Print Range
pt: Alcance da Impressão

en: Print Setup
pt: Configuração da Impressão

en: Print in colour
pt: Imprimir a cores

en: Print spooling
pt: Spool de impressão

en: Print this page
pt: Imprimir esta página

en: Print to File
pt: Imprimir para Ficheiro

en: Printer
pt: Impressora

en: Printer command:
pt: Comando de impressora:

en: Printer options
pt: Opções de impressora

en: Printer options:
pt: Opções de impressora:

en: Printer...
pt: Impressora...

en: Printer:
pt: Impressora:

en: Printing
pt: A Imprimir

en: Printing Error
pt: Erro de Impressão

en: Printing page %d...
pt: A imprimir página %d...

en: Printing...
pt: A Imprimir...

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
pt: O processamento do relatório de erro falhou, os ficheiros são deixados no directório "%s".

en: Progress renderer cannot render value type; value type:
pt: A renderização em progresso não consegue renderizar o tipo de valor; tipo de valor:

en: Progress:
pt: Progresso:

en: Question
pt: Pergunta

en: Quit this program
pt: Terminar deste programa

en: RIGHT
pt: DIREITO

en: Read error on file '%s'
pt: Erro de leitura no ficheiro '%s'

en: Ready
pt: Preparado

en: Redo last action
pt: Refazer última acção

en: Refresh
pt: Refrescar

en: Registry key '%s' already exists.
pt: Chave de registo '%s' já existe.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
pt: Chave de registo '%s' não existe, impossível renomeá-la.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
pt: A chave de registo '%s' é necessária para a operação normal do sistema,
    apagá-lo vai deixar o seu sistema num estado inutilizável:
    operação interrompida.

en: Registry value '%s' already exists.
pt: Valor de registo '%s' já existe.

en: Relevant entries:
pt: Entradas relevantes:

en: Remove
pt: Remover

en: Remove current page from bookmarks
pt: Remover página actual dos marcadores

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
pt: Renderizador "%s" tem uma versão incompatível %d.%d e não pode ser carregado.

en: Renumber List
pt: Renumerar Lista

en: Rep&lace
pt: Su&bstituir

en: Replace
pt: Substituir

en: Replace &all
pt: Substituir &todos

en: Replace selection
pt: Substituir selecção

en: Replace with:
pt: Substituir por:

en: Required information entry is empty.
pt: A entrada da informação necessária está em branco.

en: Revert to Saved
pt: Reverter para o Gravado

en: Right
pt: Direita

en: Right margin (mm):
pt: Margem direita (mm):

en: Right-align text.
pt: Alinhar texto à direita.

en: S&tandard bullet name:
pt: Nome de Marcador S&tandard:

en: SEPARATOR
pt: SEPARADOR

en: SUBTRACT
pt: SUBTRAIR

en: Save
pt: Gravar

en: Save %s file
pt: Gravar %s ficheiro

en: Save &As...
pt: Gravar &Como...

en: Save As
pt: Gravar Como

en: Save current document
pt: Gravar documento actual

en: Save current document with a different filename
pt: Gravar documento actual com nome diferente

en: Save log contents to file
pt: Gravar conteúdos do registo para ficheiro

en: Search
pt: Procurar

en: Search direction
pt: Direcção de procura

en: Search for:
pt: Procurar por:

en: Search in all books
pt: Procurar em todos os livros

en: Searching...
pt: A Procurar...

en: Sections
pt: Secções

en: Seek error on file '%s'
pt: Erro de pesquisa no ficheiro '%s'

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
pt: Erro de pesquisa no ficheiro '%s' (ficheiros grandes não são suportados pelo stdio)

en: Select &All
pt: Seleccion&ar Todos

en: Select a document template
pt: Seleccionar um modelo de documento

en: Select a document view
pt: Seleccionar uma vista de documento

en: Select regular or bold.
pt: Seleccionar normal ou destacado.

en: Select regular or italic style.
pt: Seleccionar estilo normal ou itálico.

en: Select underlining or no underlining.
pt: Seleccionar sublinhado ou não sublinhado.

en: Selection
pt: Selecção

en: Selects the list level to edit.
pt: Selecciona o nível de lista a editar.

en: Separator expected after the option '%s'.
pt: Separador esperado depois da opção '%s'.

en: SetProperty called w/o valid setter
pt: SetProperty chamado sem 'set' válido

en: Setup...
pt: Configurar...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
pt: Foram encontradas várias ligações telefónicas activas, a escolher uma aleatoriamente.

en: Show &hidden directories
pt: Mostrar directórios e&scondidos

en: Show &hidden files
pt: Mostrar fic&heiros escondidos

en: Show about dialog
pt: Mostrar diálogo sobre

en: Show all
pt: Mostrar tudo

en: Show all items in index
pt: Mostrar todos os items no índice

en: Show hidden directories
pt: Mostrar directórios escondidos

en: Show/hide navigation panel
pt: Mostra/esconde painel de navegação

en: Shows a Unicode subset.
pt: Mostra um sub-conjunto Unicode.

en: Shows a preview of the bullet settings.
pt: Mostra uma antevisão das definições de marcador.

en: Shows a preview of the font settings.
pt: Mostra uma antevisão das definições da fonte.

en: Shows a preview of the font.
pt: Mostrar uma antevisão da fonte.

en: Shows a preview of the paragraph settings.
pt: Mostra uma antevisão das definições do parágrafo.

en: Shows the font preview.
pt: Mostra a antevisão da fonte.

en: Simple monochrome theme
pt: Tema monocromático simples

en: Single
pt: Único

en: Size
pt: Tamanho

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Skip
pt: Saltar

en: Slant
pt: Inclinação

en: Small C&apitals
pt: &Minúsculas

en: Sorry, could not open this file.
pt: Lamento, não foi possível abrir este ficheiro.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
pt: Lamento, não existe memória suficiente para criar a antevisão.

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
pt: Lamento, este nome já está escolhido. Por favor escolha outro.

en: Sorry, the format for this file is unknown.
pt: Lamento, o formato deste ficheiro é desconhecido.

en: Sound data are in unsupported format.
pt: Dados de som estão num formato não suportado.

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
pt: Ficheiro de som '%s' está num formato não suportado.

en: Spacing
pt: Espaçamento

en: Spell Check
pt: Corretor Ortográfico

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
pt: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 pol.

en: Status:
pt: Estado:

en: Strikethrough
pt: Rasurado

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
pt: Cadeia de Caracteres para Cor :Especificação de cor incorrecta : %s

en: Style
pt: Estilo

en: Style Organiser
pt: Organizador de Estilos

en: Style:
pt: Estilo:

en: Swiss
pt: Suíço

en: Symbol &font:
pt: &Fonte Symbol:

en: Symbols
pt: Símbolos

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
pt: TIFF: Não é possível alocar memória.

en: TIFF: Error loading image.
pt: TIFF: Erro ao carregar imagem.

en: TIFF: Error reading image.
pt: TIFF: Erro ao ler imagem.

en: TIFF: Error saving image.
pt: TIFF: Erro ao gravar imagem.

en: TIFF: Error writing image.
pt: TIFF: Erro ao escrever imagem.

en: Tabloid Extra 11.69 x 18 in
pt: Tabloid Extra 11.69 x 18 pol.

en: Tabloid, 11 x 17 in
pt: Tabloid, 11 x 17 pol.

en: Templates
pt: Modelos

en: Thai (ISO-8859-11)
pt: Tailandês (ISO-8859-11)

en: The FTP server doesn't support passive mode.
pt: O servidor do FTP não suporta modo passivo.

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
pt: O servidor de FTP não suporta o comando PORT.

en: The available bullet styles.
pt: Os estilos de marcador disponíveis.

en: The available styles.
pt: Os estilos disponíveis.

en: The bullet character.
pt: O caracter do marcador.

en: The character code.
pt: Código do caracter.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
pt: O conjunto de caracteres '%s' é desconhecido. Pode seleccionar
    outro conjunto de caracteres para substituir, ou escolher
    [Cancelar] se não puder ser trocado

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
pt: O formato da área de transferência '%d' não existe.

en: The default style for the next paragraph.
pt: O estilo pré-definido para o próximo parágrafo.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
pt: O directório '%s' não existe
    Prtende criá-lo agora?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
pt: O ficheiro '%s' não existe e não pode ser aberto.
    Este foi removido da lista de ficheiros usados mais recentemente.

en: The first line indent.
pt: A indentação da primeira linha.

en: The font colour.
pt: A cor da fonte.

en: The font family.
pt: A família da fonte.

en: The font from which to take the symbol.
pt: A fonte de onde se retira o símbolo.

en: The font point size.
pt: O tamanho do ponto da fonte.

en: The font size in points.
pt: O tamanho da fonte em pontos.

en: The font style.
pt: O estilo da fonte.

en: The font weight.
pt: O peso da fonte.

en: The left indent.
pt: A indentação à esquerda.

en: The line spacing.
pt: O espaçamento de linha.

en: The list item number.
pt: O número de item da lista.

en: The locale ID is unknown.
pt: A Id. do local é desconhecida.

en: The print dialog returned an error.
pt: A janela de impressão devolveu um erro.

en: The range to show.
pt: O alcance a mostrar.

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
pt: O relatório os ficheiros listados abaixo. Se algum destes ficheiros contém informação privada,
    por favor desmarque-os e eles serão removidos do relatório.

en: The required parameter '%s' was not specified.
pt: O parâmetro requerido '%s' não foi especificado.

en: The right indent.
pt: A indentação à direita.

en: The spacing after the paragraph.
pt: O espaçamento depois do parágrafo.

en: The spacing before the paragraph.
pt: O espaçamento antes do parágrafo.

en: The style name.
pt: O nome do estilo.

en: The style on which this style is based.
pt: O estilo do qual este estilo é baseado.

en: The style preview.
pt: A antevisão do estilo.

en: The system cannot find the file specified.
pt: O sistema não consegue encontrar o ficheiro indicado.

en: The tab position.
pt: A posição de tabulação.

en: The tab positions.
pt: As posições de tabulação.

en: The text couldn't be saved.
pt: O texto não pode ser gravado.

en: The value for the option '%s' must be specified.
pt: O valor para a opção '%s' tem de ser especificado.

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
pt: Houve um problema durante a configuração da página: poderá necessitar de definir uma impressora pré-definida.

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
pt: Falhou a inicialização do módulo da thread: não foi possível armazenar o valor no armazenamento local da thread

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
pt: Falhou a inicialização do módulo da thread: falhou a criação da chave da thread

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
pt: Falhou a inicialização do módulo da thread: impossível alocar índice no armazenamento local da thread

en: Thread priority setting is ignored.
pt: A definição de prioridade da thread é ignorada.

en: Tile &Horizontally
pt: Dispor &Horizontalmente

en: Tile &Vertically
pt: Dispor &Verticalmente

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
pt: Tempo excedido enquanto esperava a ligação do servidor FTP, tente o modo passivo.

en: Timer creation failed.
pt: Falha na criação do temporizador.

en: Tip of the Day
pt: Dica do Dia

en: Tips not available, sorry!
pt: Dicas não disponíveis, desculpe!

en: To:
pt: Para:

en: Too many EndStyle calls!
pt: Demasiadas chamadas EndStyle!

en: Too many colours in PNG, the image may be slightly blurred.
pt: Demasiadas cores no PNG, a imagem pode ficar ligeiramente desfocada.

en: Top margin (mm):
pt: Margem de topo (mm):

en: Translations by
pt: Traduções por

en: True
pt: Verdadeiro

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
pt: A Tentar remover o ficheiro '%s' da memória VFS, mas não foi carregado!

en: Turkish (ISO-8859-9)
pt: Turco (ISO-8859-9)

en: Type
pt: Tipo

en: Type a font name.
pt: Escreva o nome da fonte.

en: Type a size in points.
pt: Escreva um tamanho em pontos.

en: Type must have enum - long conversion
pt: Tipo deve ter conversão enum - long

en: UP
pt: CIMA

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
pt: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 pol.

en: Unable to open requested HTML document: %s
pt: Não foi possível abrir documento HTML pretendido: %s

en: Unable to play sound asynchronously.
pt: Não foi possível reproduzir som assincronamente.

en: Undelete
pt: Recuperar

en: Underlined
pt: Sublinhado

en: Undo last action
pt: Desfazer última acção

en: Unexpected characters following option '%s'.
pt: Caracteres inesperados a seguir à opção '%s'.

en: Unexpected parameter '%s'
pt: Parâmetro inesperado '%s'

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown DDE error %08x
pt: Erro DDE desconhecido %08x

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
pt: Objecto desconhecido passado para GetObjectClassInfo

en: Unknown dynamic library error
pt: Erro desconhecido de livraria dinâmica

en: Unknown encoding (%d)
pt: Codificação desconhecida (%d)

en: Unknown long option '%s'
pt: Opção longa desconhecida '%s'

en: Unknown option '%s'
pt: Opção desconhecida '%s'

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
pt: Correspondência não encontrada de '{' numa entrada do tipo mime %s.

en: Unnamed command
pt: Comando não nomeado

en: Unsupported clipboard format.
pt: Formato da área de transferência não suportado.

en: Unsupported theme '%s'.
pt: Tema não suportado '%s'.

en: Up
pt: Cima

en: Upper case letters
pt: Letras maiúsculas

en: Upper case roman numerals
pt: Números romanos em maiúsculas

en: Usage: %s
pt: Utilização: %s

en: Use the current alignment setting.
pt: Utilizar a definição actual de alinhamento.

en: Validation conflict
pt: Conflito de validação

en: Value
pt: Valor

en: Value must be %s or higher.
pt: O valor deve ser %s ou superior.

en: Value must be %s or less.
pt: O valor deve ser %s ou inferior.

en: View files as a detailed view
pt: Ver ficheiros como uma vista detalhada

en: View files as a list view
pt: Ver ficheiros como uma vista em lista

en: Views
pt: Vistas

en: Warning:
pt: Aviso:

en: Western European (ISO-8859-1)
pt: Europa Ocidental (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
pt: Europa Ocidental com Euro (ISO-8859-15)

en: Whether the font is underlined.
pt: Se a fonte está sublinhada.

en: Whole word
pt: Palavra completa

en: Whole words only
pt: Apenas palavras completas

en: Win32 theme
pt: Tema Win32

en: Win32s on Windows 3.1
pt: Win32s em Windows 3.1

en: Windows Arabic (CP 1256)
pt: Árabe de Windows (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
pt: Báltico de Windows (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
pt: Europeu Central de Windows (CP 1250)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
pt: Cirílico de Windows (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
pt: Grêgo de Windows (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
pt: Hebreu de Windows (CP 1255)

en: Windows Korean (CP 949)
pt: Coreano de Windows (CP 949)

en: Windows Thai (CP 874)
pt: Tailandês de Windows (CP 874)

en: Windows Turkish (CP 1254)
pt: Turco de Windows (CP 1254)

en: Windows Western European (CP 1252)
pt: Europeu Ocidental de Windows (CP 1252)

en: Write error on file '%s'
pt: Erro de escrita no ficheiro '%s'

en: XML parsing error: '%s' at line %d
pt: XML erro de verificação gramatical: '%s' na linha %d

en: XPM: Malformed pixel data!
pt: XPM: Dados de pixeis mal formados!

en: XPM: incorrect colour description in line %d
pt: XPM: descrição incorrecta de cor na linha %d

en: XPM: incorrect header format!
pt: XPM: formato de cabeçalho incorrecto!

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
pt: XPM: definição de cor '%s' mal formada na linha %d!

en: XPM: truncated image data at line %d!
pt: XPM: dados de imagem truncados na linha %d!

en: Yes
pt: Sim

en: You cannot Clear an overlay that is not inited
pt: Não pode Limpar uma sobreposição que não está inicializada

en: You cannot Init an overlay twice
pt: Não pode Inicializar uma sobreposição duas vezes

en: You cannot add a new directory to this section.
pt: Não pode adicionar um novo directório a esta secção.

en: You have entered invalid value. Press ESC to cancel editing.
pt: Inseriu um valor inválido. Pressione ESC para cancelar a edição.

en: Zoom &In
pt: Ampl&iar

en: Zoom &Out
pt: Red&uzir

en: Zoom to &Fit
pt: Ampliar para &Caber

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
pt: uma aplicação DDEML criou uma condição de corrida prolongada.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
pt: uma função DDEML foi chamada sem chamar primeiro a função DdeInitialize,
    ou um identificador inválido instância
    foi passado a uma função DDEML.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
pt: a tentativa por parte de um cliente de estabelecer uma conversação falhou.

en: a memory allocation failed.
pt: falhou uma alocação de memória.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
pt: falhou a validação de um parâmetro pelo DDEML.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
pt: um pedido para uma transacção de conselho síncrona excedeu o tempo limite.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
pt: um pedido para uma transacção de dados síncrona excedeu o tempo limite.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
pt: um pedido para uma transacção de execução síncrona excedeu o tempo limite.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
pt: um pedido para uma transacção de 'poke' síncrona excedeu o tempo limite.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
pt: um pedido de término de uma transacção de conselho excedeu o tempo limite.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
pt: foi tentada uma transacção do lado do servidor, numa conversação
    que foi terminada pelo cliente, ou o servidor
    terminou antes do fim da transacção.

en: a transaction failed.
pt: falhou uma transacção.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
pt: uma aplicação inicializada como APPCLASS_MONITOR tem
    tentado efectuar uma transacção DDE,
    ou uma aplicação inicaializada como APPCMD_CLIENTONLY tem
    tentado realizar transacções de servidor.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
pt: falha numa chamada interna à função PostMessage.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
pt: ocorreu um erro interno no DDEML.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
pt: um identificador inválido de transacção foi passado a uma função DDEML.
    Uma vez que a aplicação retornou de uma chamada de um XTYP_XACT_COMPLETE,
    o identificador de transacção dessa chamada deixou de ser válido.

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
pt: a assumir que este é um ficheiro zip multi-partes concatenado

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
pt: tentativa de alteração da chave imutável '%s' ignorada.

en: bad arguments to library function
pt: argumentos inválidos a uma função da livraria

en: bad signature
pt: má assinatura

en: bad zipfile offset to entry
pt: mau offset de entrada de ficheiro zip

en: binary
pt: binário

en: bold
pt: destacado

en: buffer is too small for Windows directory.
pt: buffer pequeno demais para directório Windows.

en: can't close file '%s'
pt: impossível fechar o ficheiro '%s'

en: can't close file descriptor %d
pt: impossível fechar o descritor do ficheiro %d

en: can't commit changes to file '%s'
pt: não é possível garantir as alterações ao ficheiro '%s'

en: can't create file '%s'
pt: impossível criar o ficheiro '%s'

en: can't delete user configuration file '%s'
pt: não foi possível apagar o ficheiro de configuração do utilizador '%s'

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
pt: impossível determinar se o fim do ficheiro foi alcançado no descritor %d

en: can't execute '%s'
pt: impossível executar '%s'

en: can't find central directory in zip
pt: não foi possível localizar o directório central no zip

en: can't find length of file on file descriptor %d
pt: Não foi possível encontrar o comprimento do ficheiro no descritor do ficheiro %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
pt: Não foi possível localizar a pasta pessoal do utilizador, a utilizar o directório actual.

en: can't flush file descriptor %d
pt: Não foi possível escoar o descritor do ficheiro %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
pt: Não foi possível obter posição de pesquisa no descritor do ficheiro %d

en: can't load any font, aborting
pt: não foi possível carregar nenhuma fonte, a abortar

en: can't open file '%s'
pt: impossível abrir ficheiro '%s'

en: can't open global configuration file '%s'.
pt: não foi possível abrir o ficheiro '%s' global de configuração.

en: can't open user configuration file '%s'.
pt: não foi possível abrir o ficheiro '%s' de configuração do utilizador.

en: can't open user configuration file.
pt: não foi possível abrir o ficheiro de configuração do utilizador.

en: can't re-initialize zlib deflate stream
pt: não foi possível re-inicializar o 'zlib deflate stream'

en: can't re-initialize zlib inflate stream
pt: não foi possível re-inicializar o 'zlib inflate stream'

en: can't read from file descriptor %d
pt: não foi possível ler do descritor do ficheiro %d

en: can't remove file '%s'
pt: impossível remover ficheiro '%s'

en: can't remove temporary file '%s'
pt: Não foi possível remover ficheiro temporário '%s'

en: can't seek on file descriptor %d
pt: Não foi possível pesquisar no descritor de ficheiro %d

en: can't write buffer '%s' to disk.
pt: Não foi possível escrever o buffer '%s' para o disco.

en: can't write to file descriptor %d
pt: Não foi possível escrever no descritor de ficheiro %d

en: can't write user configuration file.
pt: Não foi possível gravar o ficheiro de configuração do utilizador.

en: checksum error
pt: erro de checksum

en: checksum failure reading tar header block
pt: falha de checksum a ler bloco de cabeçalho tar

en: compression error
pt: erro de compressão

en: conversion to 8-bit encoding failed
pt: falhou a conversão para codificação de 8-bits

en: date
pt: data

en: decompression error
pt: erro de descompressão

en: default
pt: pré-definição

en: double
pt: duplo

en: dump of the process state (binary)
pt: dump do estado do processo (binário)

en: eighteenth
pt: décimo oitavo

en: eighth
pt: oitavo

en: eleventh
pt: décimo primeiro

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
pt: a entrada '%s' aparece mais do uma vez no grupo '%s'

en: error in data format
pt: erro no formato do dado

en: error opening '%s'
pt: erro ao abrir '%s'

en: error opening file
pt: erro ao abrir ficheiro

en: error reading zip central directory
pt: erro a ler directório central de zip

en: error reading zip local header
pt: erro ao ler cabeçalho local de zip

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
pt: erro ao escrever entrada zip '%s': mau comprimento ou crc

en: failed to flush the file '%s'
pt: Falha a escoar o ficheiro '%s'

en: fifteenth
pt: décimo quinto

en: fifth
pt: quinto

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
pt: ficheiro '%s', linha %d: '%s' ignorado após cabeçalho de grupo.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
pt: ficheiro '%s', linha %d: '=' esperado.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
pt: ficheiro '%s', linha %d: chave '%s' foi inicialmente encontrada na linha %d.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
pt: ficheiro '%s', linha %d: valor para chave imutável '%s' ignorado.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
pt: ficheiro '%s': caracter inesperado %c na linha %d.

en: files
pt: ficheiros

en: first
pt: primeiro

en: font size
pt: tamanho da fonte

en: fourteenth
pt: décimo quarto

en: fourth
pt: quarto

en: generate verbose log messages
pt: gerar mensagens de registo verbosas

en: image
pt: imagem

en: incomplete header block in tar
pt: bloco de cabeçalho incompleto no tar

en: incorrect event handler string, missing dot
pt: cadeia de caracteres de manuseamento de eventos incorrecta, falta um ponto

en: incorrect size given for tar entry
pt: tamanho incorrecto dado a entrada do tar

en: invalid data in extended tar header
pt: dados inválidos no cabeçalho tar estendido

en: invalid message box return value
pt: valor de retorno de caixa de diálogo inválido

en: invalid zip file
pt: ficheiro zip inválido

en: italic
pt: itálico

en: light
pt: leve

en: locale '%s' cannot be set.
pt: localização '%s' não pode ser definida.

en: midnight
pt: meia noite

en: nineteenth
pt: décimo nono

en: ninth
pt: nono

en: no DDE error.
pt: sem erro DDE.

en: no error
pt: sem erro

en: noname
pt: sem nome

en: noon
pt: meio-dia

en: objects cannot have XML Text Nodes
pt: os objectos não podem ter TextNodes XML

en: out of memory
pt: memória esgotada

en: process context description
pt: descrição de contexto do processo

en: read error
pt: erro de leitura

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
pt: a ler corrente de dados zip (entrada %s): mau crc

en: reading zip stream (entry %s): bad length
pt: a ler corrente de dados zip (entrada %s): mau comprimento

en: reentrancy problem.
pt: problema recursivo.

en: second
pt: segundo

en: seek error
pt: erro de pesquisa

en: seventeenth
pt: décimo sétimo

en: seventh
pt: sétimo

en: shift
pt: deslocar

en: show this help message
pt: mostra esta mensagem de ajuda

en: sixteenth
pt: décimo sexto

en: sixth
pt: sexto

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
pt: especificar modo de ecrã a utilizar (ex: 640x480-16)

en: specify the theme to use
pt: especifica o tema a utilizar

en: stored file length not in Zip header
pt: guardado tamanho do ficheiro não no cabeçalho Zip

en: strikethrough
pt: Rasurado

en: tar entry not open
pt: entrada tar não aberta

en: tenth
pt: décimo

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
pt: a resposta à transacção causou a definição do bit DDE_FBUSY.

en: third
pt: terceiro

en: thirteenth
pt: décimo terceiro

en: today
pt: hoje

en: tomorrow
pt: amanhã

en: twelfth
pt: décimo segundo

en: twentieth
pt: vigésimo

en: underlined
pt: sublinhado

en: unexpected " at position %d in '%s'.
pt: " inesperado na posição %d em '%s'.

en: unexpected end of file
pt: fim de ficheiro inesperado

en: unknown
pt: desconhecido

en: unknown class %s
pt: classe %s desconhecida

en: unknown error
pt: erro desconhecido

en: unknown error (error code %08x).
pt: erro desconhecido ( código de erro %08x).

en: unknown seek origin
pt: origem de pesquisa desconhecida

en: unknown-%d
pt: desconhecido %d

en: unnamed
pt: sem nome

en: unnamed%d
pt: sem nome%d

en: unsupported Zip compression method
pt: método de compressão Zip não suportado

en: using catalog '%s' from '%s'.
pt: a utilizar catálogo '%s' de '%s'.

en: write error
pt: erro de escrita

en: wxGetTimeOfDay failed.
pt: falhou o wxGetTimeOfDay.

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
pt: wxWidgets não foi possível abrir ecrã para '%s': a sair.

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
pt: wxWidgets não foi possível abrir o ecrã. A sair.

en: yesterday
pt: ontem

en: zlib error %d
pt: erro zlib %d
