wxWidgets 3.1 - en to fi translation catalogue (1156 entries)

en: All files (*.*)|*.*
fi: Kaikki tiedostot (*.*)|*.*

en: All files (*)|*
fi: Kaikki tiedostot (*)|*

en: Elapsed time:
fi: Käytetty aika:

en: Estimated time:
fi: Arvioitu aika:

en: Remaining time:
fi: Jäljellä oleva aika:

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Help
fi: Ohje

en: Cannot initialize OLE
fi: OLE:n alustus epäonnistui

en: &See details
fi: &Tiedot

en: &Hide details
fi: &Piilota tiedot

en: &Picture
fi: &Kuva

en: &Cell
fi: &Solu

en: &Table
fi: &Taulukko

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Pipe creation failed
fi: Putken luonti epäonnistui

en: Failed to enumerate video modes
fi: Näyttötilojen luettelointi ei onnistu

en: Failed to change video mode
fi: Näyttötilan vaihto epäonnistui

en: GetProperty called w/o valid getter
fi: GetProperty-funktiota kutsuttiin ilman kelvollista hakijaa

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
fi: AddToPropertyCollection kutsuttu ilman kelvollista lisääjää

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
fi: GetPropertyCollection-funktiota kutsuttu ilman kelvollista kokoelman hakijaa

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
fi: Funktiota AddToPropertyCollection kutsuttu yleisellä haulla

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
fi: Funktiota GetPropertyCollection kutsuttu yleisellä haulla

en: Cl&ose
fi: &Sulje

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: &Next
fi: &Seuraava

en: &Previous
fi: &Edellinen

en: &Window
fi: &Ikkuna

[ctx: keyboard key]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: keyboard key]
en: Back
fi: Takaisin

[ctx: keyboard key]
en: Insert
fi: Lisää

[ctx: keyboard key]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: keyboard key]
en: Right
fi: Oikealle

[ctx: keyboard key]
en: Up
fi: Ylös

[ctx: keyboard key]
en: Down
fi: Alas

[ctx: keyboard key]
en: Home
fi: Koti

[ctx: keyboard key]
en: Cancel
fi: Peruuta

[ctx: keyboard key]
en: Menu
fi: Valikko

[ctx: keyboard key]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: keyboard key]
en: Execute
fi: Suorita

[ctx: keyboard key]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: keyboard key]
en: Add
fi: Lisää

[ctx: keyboard key]
en: shift
fi: vaihto

[ctx: keyboard key]
en: SPECIAL
fi: EIRKOIS

en: show this help message
fi: näytä tämä ohjeviesti

en: generate verbose log messages
fi: luo yksityiskohtaiset lokiviestit

en: specify the theme to use
fi: määritä käytettävä teema

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
fi: määritä käytettävä näyttötila (esim. 640x480-16)

en: Unsupported theme '%s'.
fi: Teemaa ”%s” ei tueta.

en: Invalid display mode specification '%s'.
fi: Virheellinen näyttötilamääritelmä ”%s”.

en: Unknown long option '%s'
fi: Tuntematon pitkä valitsin ”%s”

en: Unknown option '%s'
fi: Tuntematon valitsin ”%s”

en: Option '%s' requires a value.
fi: Valinta ”%s” vaatii arvon.

en: Separator expected after the option '%s'.
fi: Erotinmerkki tarvitaan option ”%s” jälkeen.

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
fi: ”%s” ei ole oikea numeerinen arvo valitsimelle ”%s”.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
fi: Valinta ”%s”: ”%s” ei voida muuntua päiväykseksi.

en: Unexpected parameter '%s'
fi: Odottamaton parametri ”%s”

en: %s (or %s)
fi: %s (tai %s)

en: The value for the option '%s' must be specified.
fi: Valinnan ”%s” arvo täyty olla määritelty.

en: The required parameter '%s' was not specified.
fi: Tarvittavaa parametria ”%s” ei ole määritelty.

en: Usage: %s
fi: Käyttö: %s

en: str
fi: merkkijono

en: num
fi: num.

en: date
fi: päiväys

en: Unnamed command
fi: Nimeämätän komento

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: Can't &Undo
fi: Ei voi &Kumota

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Redo
fi: &Tee uudelleen

en: &Redo
fi: &Toista

en: Invalid value %ld for a boolean key "%s" in config file.
fi: Virheellinen arvo %ld totuusavaimelle "%s" asetustiedostossa.

en: '%s' has extra '..', ignored.
fi: ”%s” sisältää ylimääräisen ”..”, ohitettu.

en: today
fi: tänään

en: yesterday
fi: eilen

en: tomorrow
fi: huomenna

en: first
fi: ensimmäinen

en: second
fi: toinen

en: third
fi: kolmas

en: fourth
fi: neljäs

en: fifth
fi: viides

en: sixth
fi: kuudes

en: seventh
fi: seitsemäs

en: eighth
fi: kahdeksas

en: ninth
fi: yhdeksäs

en: tenth
fi: kymmenes

en: eleventh
fi: yhdestoista

en: twelfth
fi: kahdestoista

en: thirteenth
fi: kolmastoista

en: fourteenth
fi: neljästoista

en: fifteenth
fi: viidestoista

en: sixteenth
fi: kuudestoista

en: seventeenth
fi: seitsemästoista

en: eighteenth
fi: kahdeksastoista

en: nineteenth
fi: yhdeksästoista

en: twentieth
fi: kahdeskymmenes

en: noon
fi: keskipäivä

en: midnight
fi: keskiyö

en: Debug report couldn't be created.
fi: Ohjelmavirheilmoitusta ei voitu luoda.

en: Debug report generation has failed.
fi: Ohjelmavirheilmoituksen luonti epäonnistui.

en: A debug report has been generated. It can be found in
fi: Virheraportti on luotu. Se löytyy kohteesta

en: And includes the following files:
fi: Ja sisällytä seuraavat tiedostot:

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
fi: 
    Lähetä tämä ilmoitus ohjelman ylläpitäjälle, kiitos!

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
fi: curl:in suorittaminen epäonnistui. Asenna se johonkin PATH-määrityksessä olevaan hakemistoon.

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
fi: Ohjelmavirheilmoitusta ei voitu lähettää (virhekoodi %d).

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Discard changes and reload the last saved version?
fi: Hylätäänkö muutokset ja ladataanko uudelleen viimeisin tallennettu versio?

en: unnamed
fi: nimetön

en: Do you want to save changes to %s?
fi: Haluatko tallentaa muutokset asiakirjaan %s?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
fi: Tiedosto ”%s” ei ole olemassa ja eikä sitä voi avata.
    Se on myös poistettu MRU-tiedostojen luettelosta

en: Print Preview
fi: Tulostuksen esikatselu

en: unnamed%d
fi: nimetön%d

en: Open File
fi: Valitse Tiedosto

en: File error
fi: Tiedostovirhe

en: Sorry, could not open this file.
fi: Tätä tiedostoa ei voi avata.

en: Sorry, the format for this file is unknown.
fi: Tämän tiedoston muoto on tuntematon.

en: Select a document template
fi: Valitse asiakirjamalli

en: Templates
fi: Asiakirjamallit

en: Select a document view
fi: Valitse asiakirjanäkymä

en: Views
fi: Näkymät

en: Failed to load shared library '%s'
fi: Jaetun kirjaston ”%s” lataaminen epäonnistui

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
fi: Symbolia ”%s” ei löydy dynaamisesta kirjastosta

en: can't open file '%s'
fi: tiedostoa ”%s” ei voi avata

en: can't close file '%s'
fi: tiedostoa ”%s” ei voi sulkea

en: Read error on file '%s'
fi: Lukuvirhe tiedostossa ”%s”

en: Write error on file '%s'
fi: Tiedostoon ”%s” ei voi kirjoittaa

en: failed to flush the file '%s'
fi: tiedostoa ”%s” ei voitu kirjoittaa

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
fi: Hakuvirhe tiedostossa ”%s” (stdio ei tue suuria tiedostoja)

en: Seek error on file '%s'
fi: Hakuvirhe tiedostossa ”%s”

en: Can't find current position in file '%s'
fi: Tiedoston ”%s” nykyistä kohtaa ei löydy

en: Failed to set temporary file permissions
fi: Tilapäistiedoston oikeuksia ei voitu asettaa.

en: can't remove file '%s'
fi: tiedostoa ”%s” ei voi poistaa

en: can't commit changes to file '%s'
fi: ei voi toimittaa muutoksia tiedostoon ”%s”

en: can't remove temporary file '%s'
fi: väliaikaistiedostoa ”%s” ei voi poistaa

en: can't create file '%s'
fi: tiedoston ”%s” luonti ei onnistu

en: can't close file descriptor %d
fi: tiedoston kuvaajaa %d ei voida sulkea

en: can't read from file descriptor %d
fi: tiedoston kuvauksen %d luku epäonnistui

en: can't write to file descriptor %d
fi: kirjoittaminen epäonnistui tiedoston kuvaukseen %d

en: can't flush file descriptor %d
fi: tiedoston kuvausta %d ei voida tyhjentää

en: can't get seek position on file descriptor %d
fi: paikanmääritys tiedoston kuvauksessa %d ei onnistu

en: can't find length of file on file descriptor %d
fi: tiedoston koko ei löydy tiedoston kuvauksesta %d

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
fi: ei voida päätellä tuliko kuvaajan %d loppu vastaan

en: can't open global configuration file '%s'.
fi: globaalin asetustiedoston ”%s” avaus ei onnistu.

en: can't open user configuration file '%s'.
fi: käyttäjän asetustiedoston ”%s” avaus ei onnistu.

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
fi: Muutoksia ei tallenneta, jotta vältetään jo olemassa olevan tiedoston ”%s” korvaus

en: Error reading config options.
fi: Virhe asetusten lukemisessa.

en: Failed to read config options.
fi: Asetuksia ei voitu lukea.

en: Config entry name cannot start with '%c'.
fi: Asetuskohdan nimi ei voi alkaa merkillä ”%c”.

en: can't open user configuration file.
fi: käyttäjän asetustiedoston avaus ei onnistu.

en: can't write user configuration file.
fi: käyttäjän asetustiedoston kirjoitus epäonnistui.

en: Failed to update user configuration file.
fi: Käyttäjän asetustiedoston päivitys ei onnistu.

en: Error saving user configuration data.
fi: Virhe käyttäjän asetusten tallentamisessa.

en: can't delete user configuration file '%s'
fi: käyttäjän asetustiedostoa ”%s” ei voi poistaa

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
fi: kohta ”%s” ilmenee useammin kuin kerran ryhmässä ”%s”

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
fi: muuttumattoman avaimen ”%s” muutosyritys ohitettu.

en: unexpected " at position %d in '%s'.
fi: Odottamaton "-merkki kohdassa %d tiedostossa '%s'.

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
fi: Tiedoston ”%s” kopiointi kohteeseen ”%s” epäonnistui.

en: Impossible to get permissions for file '%s'
fi: Tiedoston ”%s” oikeuksien saanti on mahdotonta

en: Impossible to overwrite the file '%s'
fi: Tiedostoa ”%s” ei voida korvata

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
fi: Lupien asetus tiedostolle ”%s” on mahdotonta

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
fi: Tiedoston '%s' uudelleennimeäminen tiedostoksi '%s' epäonnistui, koska kohdetiedosto on jo olemassa.

en: Directory '%s' couldn't be created
fi: Hakemistoa ”%s” ei voitu luoda

en: Cannot enumerate files '%s'
fi: Tiedostojen ”%s” luettelointi epäonnistui

en: Failed to get the working directory
fi: Työhakemistoa ei saatu

en: Files (%s)
fi: Tiedostot (%s)

en: Failed to open '%s' for reading
fi: Kohteen ”%s” avaaminen lukemista varten epäonnistui

en: Failed to open '%s' for writing
fi: Kohteen ”%s” avaaminen kirjoittamista varten epäonnistui

en: Failed to close file handle
fi: Tiedostokahvan sulkeminen epäonnistui

en: Failed to create a temporary file name
fi: Tilapäistiedoston nimen luonti epäonnistui.

en: Failed to open temporary file.
fi: Tilapäistiedoston avaus epäonnistui.

en: Failed to touch the file '%s'
fi: Touch epäonnistui tiedostolle ”%s”

en: Browse
fi: Selaa

en: All files (%s)|%s
fi: Kaikki tiedostot (%s)|%s

en: %s files (%s)|%s
fi: %s-tiedostot (%s)|%s

en: Load %s file
fi: Lataa %s tiedosto

en: Save %s file
fi: Tallenna %s tiedosto

en: Western European (ISO-8859-1)
fi: Länsi-Eurooppa (ISO-8859-1/Latin 1)

en: Central European (ISO-8859-2)
fi: keskieurooppalainen (ISO-8859-2)

en: Esperanto (ISO-8859-3)
fi: esperanto (ISO-8859-3)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
fi: kyrillinen (ISO-8859-5)

en: Arabic (ISO-8859-6)
fi: Arabialainen (ISO-8859-6)

en: Greek (ISO-8859-7)
fi: kreikkalainen (ISO-8859-7)

en: Hebrew (ISO-8859-8)
fi: heprea (ISO-8859-8)

en: Turkish (ISO-8859-9)
fi: turkki (ISO-8859-9)

en: Nordic (ISO-8859-10)
fi: pohjoismainen (ISO-8859-10)

en: Thai (ISO-8859-11)
fi: Thaimaalainen (ISO-8859-11)

en: Indian (ISO-8859-12)
fi: intialainen (ISO-8859-12)

en: Celtic (ISO-8859-14)
fi: kelttiläinen (ISO-8859-14)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
fi: Länsieurooppalainen euro:lla (ISO-8859-15)

en: Windows/DOS OEM Cyrillic (CP 866)
fi: Windows/DOS OEM kyrillinen (CP 866)

en: Windows Thai (CP 874)
fi: Windows thai (CP 874)

en: Windows Japanese (CP 932) or Shift-JIS
fi: Windows japanilainen (CP 932) tai Shift-JIS

en: Windows Chinese Simplified (CP 936) or GB-2312
fi: Windows yksinkertaistettu kiina (CP 936) tai GB-2312

en: Windows Korean (CP 949)
fi: Windows, korea (CP 949)

en: Windows Chinese Traditional (CP 950) or Big-5
fi: Windows kiinalainen perinteinen (CP 950) tai Big-5

en: Windows Central European (CP 1250)
fi: Windows, Keski-Eurooppa (CP 1250)

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
fi: Windows, kyrillinen (CP 1251)

en: Windows Western European (CP 1252)
fi: Windows, Länsi-Eurooppa (CP 1252)

en: Windows Greek (CP 1253)
fi: Windows, kreikka (CP 1253)

en: Windows Turkish (CP 1254)
fi: Windows, turkki (CP 1254)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
fi: Windows, heprea (CP 1255)

en: Windows Arabic (CP 1256)
fi: Windows, arabia (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
fi: Windows baltialainen (CP 1257)

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
fi: Laajennettu japanilainen Unix-koodisivu (EUC-JP)

en: MacJapanese
fi: Mac (japanilainen)

en: MacKorean
fi: Mac (korealainen)

en: MacHebrew
fi: Mac (heprealainen)

en: MacGreek
fi: Mac (kreikkalainen)

en: MacCyrillic
fi: Mac (kyrillinen)

en: MacBengali
fi: Mac (bengalilainen)

en: MacTamil
fi: Mac (tamililainen)

en: MacGeorgian
fi: Mac (georgialainen)

en: MacArmenian
fi: Mac (armenialainen)

en: MacMongolian
fi: Mac (mongolialainen)

en: MacEthiopic
fi: Mac (etiopialainen)

en: MacVietnamese
fi: Mac (vietnamilainen)

en: MacTurkish
fi: Mac (turkkilainen)

en: MacCroatian
fi: Mac (kroatialainen)

en: MacIcelandic
fi: Mac (islantilainen)

en: MacCeltic
fi: Mac (kelttiläinen)

en: Default encoding
fi: Oletuskoodaus

en: Unknown encoding (%d)
fi: Tuntematon koodaus (%d)

en: default
fi: oletus

en: unknown-%d
fi: tuntematon-%d

en: underlined
fi: alleviivattu

en:  strikethrough
fi:  yliviivaus

en:  light
fi:  heikko

en:  bold
fi:  lihavoitu

en:  italic
fi:  kursivoitu

en: light
fi: heikko

en: normal
fi: tavallinen

en: bold
fi: lihavoitu

en: italic
fi: kursivoitu

en: : unknown charset
fi: : tuntematon merkistö

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
fi: Merkistö ”%s” on tuntematon. Sen tilalle
    voi valita toisen merkistön. Ellei korvaavaa
    merkistöä ole, valitse [Peruuta].

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
fi: Merkistön ”%s” koodaus on unohtunut.

en: can't load any font, aborting
fi: ei voi ladata yhtäkään fonttia, lopetetaan

en: : unknown encoding
fi: : tuntematon koodaus

en: Memory VFS already contains file '%s'!
fi: Muisti-VFS sisältää jo tiedoston ”%s”!

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
fi: Tiedosto ”%s” yritettiin poistaa Muisti-VFS:stä, mutta se ei ole ladattu!

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
fi: Kuvan ”%s” tallennus Muisti-VFS:ään epäonnistui!

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
fi: Aikakatkaisu tapahtui yhteydenotossa FTP-palvelimeen, kokeile passiivista tilaa.

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
fi: FTP:n siirtotilan %s asetus epäonnistui.

en: binary
fi: binääri

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
fi: FTP-palvelin ei tue komentoa PORT.

en: The FTP server doesn't support passive mode.
fi: FTP-palvelin ei tue passiivista tilaa.

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
fi: Virheellinen GIF-kehyksen koko (%u, %d) kehykselle #%u

en: Please select the columns to show and define their order:
fi: Valitse näytettävät sarakkeet ja määritä niiden järjestys:

en: &Customize...
fi: &Mukauta...

en: BMP: Couldn't save invalid image.
fi: BMP: Virheellistä kuvaa ei voitu tallentaa.

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
fi: BMP: wxImage:lla ei ole omaa wxPalette:a.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
fi: BMP: Tiedoston otsaketta (Bitmap) ei voitu kirjoittaa.

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
fi: BMP: En voinut kirjoittaa tiedoston (BitmapInfo) otsaketta.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
fi: BMP: RGB-värikarttaa ei voitu kirjoittaa.

en: BMP: Couldn't write data.
fi: BMP: Dataa ei voitu kirjoittaa.

en: BMP: Couldn't allocate memory.
fi: BMP: Muistin varaaminen epäonnistui.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
fi: DIB Otsake: Kuvan leveys > 32767 pikseliä.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
fi: DIB Otsake: Kuvan korkeus > 32767 pikseliä.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
fi: DIB Otsake: tuntematon bittisyvyys.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
fi: DIB Otsake: Tiedostolla tuntematon koodaus.

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
fi: DIB Otsake: Koodaus ei vastaa bittisyvyyttä.

en: Error in reading image DIB.
fi: DIB: virhe kuvan lukemisessa .

en: ICO: Error in reading mask DIB.
fi: ICO: Virhe DIB peitteen lukemisessa.

en: ICO: Image too tall for an icon.
fi: ICO: Kuva liian suuri kuvakkeeksi.

en: ICO: Image too wide for an icon.
fi: ICO: Kuva liian leveä kuvakkeeksi.

en: ICO: Error writing the image file!
fi: ICO: Virhe kuvatiedoston kirjoittamisessa.

en: ICO: Invalid icon index.
fi: ICO: Väärä kuvake-indeksi.

en: Image and mask have different sizes.
fi: Kuvan ja peitteen koot ovat erisuuruiset.

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
fi: Tiedostoon ”%s” ei voi tallentaa kuvaa: tuntematon tiedostopääte.

en: No handler found for image type.
fi: Kuvatyypin käsittelijää ei löytynyt.

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
fi: Kuvamuotoa ei voi määrittää automaattisesti syötteelle, joka ei ole haettavissa.

en: GIF: error in GIF image format.
fi: GIF: virhe GIF-kuvamuodossa.

en: GIF: not enough memory.
fi: GIF: ei riittävästi muistia.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
fi: GIF: datan virta typistetty.

en: IFF: error in IFF image format.
fi: IFF: virhe IFF-kuvamuodossa.

en: IFF: not enough memory.
fi: IFF: ei riittävästi muistia.

en: IFF: unknown error!!!
fi: IFF: tuntematon virhe!!!

en: IFF: data stream seems to be truncated.
fi: IFF: datavirta on typistetty.

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
fi: JPEG-kuvan lataus ei onnistu - tiedosto ehkä korruptoitunut.

en: JPEG: Couldn't save image.
fi: JPEG: Ei voinut tallentaa kuvaa

en: PCX: this is not a PCX file.
fi: PCX: tämä ei ole PCX tiedosto.

en: PCX: image format unsupported
fi: PCX: kuva-muotoa ei tuettu

en: PCX: couldn't allocate memory
fi: PCX: muistia ei voitu varata

en: PCX: version number too low
fi: PCX: Liian pieni versionumero

en: PCX: unknown error !!!
fi: PCX: tuntematon virhe !!!

en: PCX: invalid image
fi: PCX: virheellinen kuva

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
fi: PNG-kuvan lataus ei onnistunut - tiedosto korruptoitunut tai ei tarpeeksi muistia.

en: Couldn't save PNG image.
fi: JPEG: Ei voinut tallentaa kuvaa

en: PNM: File format is not recognized.
fi: PNM: Tuntematon tiedostomuoto.

en: PNM: Couldn't allocate memory.
fi: PNM: Muistin varaaminen epäonnistui.

en: PNM: File seems truncated.
fi: PNM: Tiedosto on ehkä typistetty.

en: TIFF: Error loading image.
fi: TIFF: Virhe kuvan latauksessa.

en: Invalid TIFF image index.
fi: Virheellinen TIFF-kuvaindeksi.

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
fi: TIFF: Muistinvaraus epäonnistui.

en: TIFF: Error reading image.
fi: TIFF: Virhe kuvan lukemisessa .

en: TIFF: Error saving image.
fi: TIFF: Virhe kuvan tallennuksesa.

en: TIFF: Error writing image.
fi: TIFF: Virhe kuvan kirjoituksessa.

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
fi: Komentoriviparametria %d ei voitu muuntaa Unicode-merkistöön, joten se ohitetaan .

en: Initialization failed in post init, aborting.
fi: Alustus epäonnistui jälkialustuksessa, keskeytetään.

en: Error:
fi: Virhe:

en: Warning:
fi: Varoitus:

en:  (error %ld: %s)
fi:  (virhe %ld: %s)

en: out of memory
fi: muisti loppu

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
fi: Pariton ”{” mime-tyyppi-merkinnässä %s.

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
fi: Moduulin "%s" sisältävä kiertoriippuvuus havaittu.

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
fi: A4-paperi, 210 ä 297 mm

en: C sheet, 17 x 22 in
fi: C-arkki, 17″ x 22″

en: D sheet, 22 x 34 in
fi: D-arkki, 22″ x 34″

en: E sheet, 34 x 44 in
fi: E-arkki, 34″ x 44″

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
fi: A3-paperi 297 ä 420 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
fi: A4 pieni arkki, 210 x 297 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
fi: A5-arkki, 148 x 210 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
fi: B4-paperi, 250 ä 354 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
fi: B5-paperi, 182 ä 257 mm

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
fi: Folio, 8 1/2″ x 13″

en: 10 x 14 in
fi: 10″ x 14″

en: 11 x 17 in
fi: 11″ x 17″

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
fi: #9 kirjekuori, 3 7/8″ x 8 7/8″

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
fi: #10 kirjekuori, 4 1/8″ x 9 1/2″

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
fi: #11 kirjekuori, 4 1/2″ x 10 3/8″

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
fi: #12 kirjekuori, 4 3/4″ x 11″

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
fi: #14 kirjekuori, 5″ x 11 1/2″

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
fi: DL kirjekuori, 110 x 220 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
fi: C5 kirjekuori, 162 x 229 mm

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
fi: C3 kirjekuori, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
fi: C4 kirjekuori, 229 x 324 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
fi: C6 kirjekuori, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
fi: C65 kirjekuori, 114 x 229 mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
fi: B4 kirjekuori, 250 x 353 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
fi: B5 kirjekuori, 176 x 250 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
fi: B6 kirjekuori, 176 x 125 mm

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
fi: Italialainen kirjekuori, 110 x 230 mm

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
fi: 6 3/4 kirjekuori, 3 5/8″ x 6 1/2″

en: 9 x 11 in
fi: 9″ x 11″

en: 10 x 11 in
fi: 10″ x 11″

en: 15 x 11 in
fi: 15″ x 11″

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
fi: A4 Extra 9.27″ x 12.69″

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
fi: A4 poikittain 210 x 297 mm

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
fi: A5 poikittain 148 x 210 mm

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
fi: B5 (JIS) poikittain 182 x 257 mm

en: A3 Extra 322 x 445 mm
fi: A3 extra 322 x 445 mm

en: A5 Extra 174 x 235 mm
fi: A5 extra 174 x 235 mm

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
fi: A3 poikittain 297 x 420 mm

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
fi: A3 extra poikittain 322 x 445 mm

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
fi: A3 käännetty 420 x 297 mm

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
fi: A4 käännetty 297 x 210 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
fi: A5 käännetty 210 x 148 mm

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
fi: B4 (JIS) käännetty 364 x 257 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
fi: B5 (JIS) käännetty 257 x 182 mm

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
fi: Kaksinkertainen japanilainen postikortti käännetty 148 x 200 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
fi: A6 käännetty 148 x 105 mm

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
fi: B6 (JIS) käännetty 182 x 128 mm

en: 12 x 11 in
fi: 12″ x 11″

en: PRC 32K(Big) 97 x 151 mm
fi: PRC 32K(iso) 97 x 151 mm

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
fi: PRC-kirjekori #1 102 x 165 mm

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
fi: PRC-kirjekuori #2 102 x 176 mm

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
fi: PRC-kirjekuori #3 125 x 176 mm

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
fi: PRC-kirjekuori #4 110 x 208 mm

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
fi: PRC-kirjekuori#5 110 x 220 mm

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
fi: PRC-kirjekuori #6 120 x 230 mm

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
fi: PRC-kirjekuori #7 160 x 230 mm

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
fi: PRC-kirjekuori #8 120 x 309 mm

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
fi: PRC-kirjekuori #9 229 x 324 mm

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
fi: PRC-kirjekuori #10 324 x 458 mm

en: PRC 16K Rotated
fi: PRC 16K käännetty

en: PRC 32K Rotated
fi: PRC 32K käännetty

en: PRC 32K(Big) Rotated
fi: PRC 32K(iso) käännetty

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
fi: PRC-kirjekuori #1 käännetty 165 x 102 mm

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
fi: PRC-kirjekuori #2 käännetty 176 x 102 mm

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
fi: PRC-kirjekuori #3 käännetty 176 x 125 mm

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
fi: PRC-kirjekuori #4 käännetty 208 x 110 mm

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
fi: PRC-kirjekuori #5 käännetty 220 x 110 mm

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
fi: PRC-kirjekuori #6 käännetty 230 x 120 mm

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
fi: PRC-kirjekuori #7 käännetty 230 x 160 mm

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
fi: PRC-kirjekuori #8 käännetty 309 x 120 mm

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
fi: PRC-kirjekuori #9 käännetty 324 x 229 mm

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
fi: PRC-kirjekuori #10 käännetty 458 x 324 mm

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
fi: A0-lomake, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
fi: A1lomake, 594 x 841 mm

en: Ready
fi: Valmis

en: Printing Error
fi: Tulostusvirhe

en: Print
fi: Tulosta

en: Page setup
fi: Sivun asetukset

en: Printing
fi: Tulostetaan

en: Previous page
fi: Edellinen sivu

en: Next page
fi: Seuraava sivu

en: &Close
fi: &Sulje

en: Could not start document preview.
fi: Dokumentin esikatselu epäonnistui.

en: Print Preview Failure
fi: Tulostuksen esikatselu epäonnistui

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
fi: Liian vähän muistia esikatseluun.

en: Page %d of %d
fi: Sivu %d / %d

en: Page %d
fi: Sivu %d

en: unknown error
fi: tuntematon virhe

en: Invalid regular expression '%s': %s
fi: Virheellinen säännösetellinen lauseke ”%s”: %s

en: Failed to find match for regular expression: %s
fi: Ei voitu löytää osumia säännölliselle lausekkeelle: %s

en: Failed to monitor I/O channels
fi: I/O-kanavien seuraaminen epäonnistui

en: Save
fi: Tallenna

en: Don't Save
fi: älä tallenna

en: &About
fi: &Tietoja

en: About
fi: Tietoja

en: Add
fi: Lisää

en: &Apply
fi: &Käytä

en: Apply
fi: Käytä

en: &Back
fi: &Takaisin

en: Back
fi: Takaisin

en: &Bold
fi: &Lihavoitu

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: &Bottom
fi: &Alaosa

en: Bottom
fi: Alaosa

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: &Clear
fi: &Tyhjennä

en: Close
fi: Sulje

en: &Convert
fi: &Muunna

en: &Copy
fi: K&opioi

en: Copy
fi: Kopioi

en: Cu&t
fi: &Leikkaa

en: Cut
fi: Leikkaa

en: &Delete
fi: &Poista

en: Delete
fi: Poista

en: &Down
fi: &Alas

en: Down
fi: Alas

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: Edit
fi: Muokkaa

en: &Execute
fi: &Suorita

en: Execute
fi: Suorita

en: &Quit
fi: &Poistu

en: &File
fi: &Tiedosto

en: File
fi: Tiedosto

en: &First
fi: &Ensimmäinen

en: &Forward
fi: &Eteenpäin

en: &Harddisk
fi: &Kiintolevy

en: Harddisk
fi: Kiintolevy

en: &Help
fi: &Ohje

en: &Home
fi: &Koti

en: Home
fi: Koti

en: Indent
fi: Sisennys

en: &Index
fi: &Indeksi

en: Index
fi: Sisältä

en: &Info
fi: &Tiedot

en: Info
fi: Tiedot

en: &Italic
fi: &Kursivoitu

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: &Jump to
fi: &Hyppää kohteeseen

en: Jump to
fi: Hyppää kohteeseen

en: Centered
fi: Keskitetty

en: Justified
fi: Tasattu

en: Align Left
fi: Tasaa vasemmalle

en: Align Right
fi: Tasaa oikealle

en: &Last
fi: &Viimeinen

en: &Network
fi: &Verkko

en: Network
fi: Verkko

en: &New
fi: &Uusi

en: &No
fi: &Ei

en: &Open...
fi: &Avaa...

en: &Paste
fi: L&iitä

en: Paste
fi: Liitä

en: &Preferences
fi: &Asetukset

en: &Print...
fi: &Tulosta...

en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

en: Redo
fi: Toista

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Remove
fi: Poista

en: Revert to Saved
fi: Palauta tallennettuun

en: &Save
fi: &Tallenna

en: Save &As...
fi: Tallenna &nimellä...

en: Select &All
fi: Valitse k&aikki

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: &Color
fi: &Väri

en: &Font
fi: &Kirjasin

en: Font
fi: Kirjasin

en: &Ascending
fi: &Nouseva

en: Ascending
fi: Nouseva

en: &Descending
fi: &Laskeva

en: &Spell Check
fi: &Oikeinkirjoituksen tarkistus

en: Spell Check
fi: Oikeinkirjoituksen tarkistus

en: &Stop
fi: &Pysäytä

en: &Strikethrough
fi: &Yliviivaus

en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

en: &Top
fi: &Yläosa

en: Undelete
fi: Kumoa poisto

en: &Underline
fi: &Alleviivaus

en: Undo
fi: Kumoa

en: &Unindent
fi: &Vähennä sisennystä

en: &Up
fi: &Ylös

en: Up
fi: Ylös

en: &Yes
fi: &Kyllä

en: &Actual Size
fi: &Oikea koko

en: Actual Size
fi: Oikea koko

en: Zoom to &Fit
fi: &Sovita

en: Zoom &In
fi: &Lähennä

en: Zoom &Out
fi: Lo&itonna

en: Show about dialog
fi: Näytä tietoja-valintaikkuna

en: Copy selection
fi: Kopioi valinta

en: Cut selection
fi: Leikkaa valinta

en: Delete selection
fi: Poista valinta

en: Paste selection
fi: Liitä valinta

en: Quit this program
fi: Poistu tästä sovelluksesta

en: Redo last action
fi: Toista viimeisin toimenpide

en: Undo last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: Close current document
fi: Sulje nykyinen asiakirja

en: Save current document
fi: Tallenna nykyinen asiakirja

en: Save current document with a different filename
fi: Tallenna nykyinen asiakirja eri nimellä

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
fi: Muunnos merkistöön ”%s” ei toimi.

en: unknown
fi: tuntematon

en: unexpected end of file
fi: odottamaton tiedoston loppu

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
fi: %s ei mahtunut kohteen '%s' tar-otsakkeeseen

en: '%s' is probably a binary buffer.
fi: ”%s” on todennäköisesti binääripuskuri.

en: File couldn't be loaded.
fi: Tiedostoa ei voitu ladata.

en: can't write buffer '%s' to disk.
fi: puskuria ”%s” ei voida kirjoittaa levylle.

en: Failed to get the local system time
fi: Paikallista systeemiaikaa ei saatu

en: wxGetTimeOfDay failed.
fi: wxGetTimeOfDay epäonnistui.

en: '%s' is not a valid message catalog.
fi: ”%s” ei ole kelvollinen viestiluettelo.

en: using catalog '%s' from '%s'.
fi: käytössä luettelo ”%s” ”%s”sta.

en: No default application configured for HTML files.
fi: Oletusohjelmaa HTML-tiedostojen hallintaan ei ole asetettu.

en: Validation conflict
fi: Validointiristiriita

en: Could not transfer data to window
fi: Tiedonsiirto ikkunaan ei onnistu

en: XPM: incorrect header format!
fi: XPM: virheellinen otsikkomuoto

en: XPM: incorrect colour description in line %d
fi: XPM: virheellinen värikuvaus rivillä %d

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
fi: XPM: virheellinen värimääritys ”%s” rivillä %d!

en: XPM: no colors left to use for mask!
fi: XPM: värejä ei ole jäljellä maskin käytettäväksi

en: XPM: truncated image data at line %d!
fi: XPM: katkennut kuvatieto rivillä %d

en: XPM: Malformed pixel data!
fi: XPM: virheellinen pikselitieto

en: Create Parameter %s not found in declared RTTI Parameters
fi: Parametrin %s luontia ei löydy ilmoitetuista RTTI-parametreista

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
fi: Virheellinen tai nollaobjektitunnus välitetty kohteelle GetObjectClassInfo

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
fi: Jo rekisteröity objekti välitetty kohteelle SetObjectClassInfo

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
fi: Virheellinen tai nollaobjektitunnus välitetty kohteelle HasObjectClassInfo

en: Forward hrefs are not supported
fi: Eteenpäin osoittavia href-viittauksia ei tueta

en: unknown class %s
fi: tuntematon luokka %s

en: objects cannot have XML Text Nodes
fi: Objekteilla ei voi olla XML-tekstisolmuja

en: Objects must have an id attribute
fi: Objekteilla täytyy olla id-määre

en: Doubly used id : %d
fi: Kahteen kertaan käytetty id : %d

en: Unknown Property %s
fi: Tuntematon ominaisuus %s

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
fi: Muun kuin tyhjän kokoelman tulee muodostua 'element'-solmuista

en: invalid zip file
fi: virheellinen zip-tiedosto

en: unsupported Zip compression method
fi: ei-tuettu Zip-pakkaustyyppi

en: reading zip stream (entry %s): bad length
fi: luetaan zip-virtaa (kohta %s): virheellinen pituus

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
fi: luetaan zip-virtaa (kohta %s): virheellinen crc

en: Gzip not supported by this version of zlib
fi: Gzip:iä ei tueta zlib:in tässä versiossa

en: Can't initialize zlib inflate stream.
fi: Zlib inflate -virtaa ei pystytä alustamaan.

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
fi: Ei voi lukea inflate-virtaa: odottamaton EOF käytetyssä virrassa.

en: zlib error %d
fi: zlib-virhe %d

en: Can't read from inflate stream: %s
fi: Ei voi lukea inflate-irrasta: %s

en: Can't initialize zlib deflate stream.
fi: Zlib deflate -virtaa ei pystytä alustamaan.

en: Can't write to deflate stream: %s
fi: Ei voi kirjoittaa deflate-virtaan: %s

en: no fonts found in %s, using builtin font
fi: Kirjasimia ei löytynyt kohteesta %s, käytetään sisäänrakennettua

en: Default font
fi: Oletuskirjasin

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
fi: Kirjasinten indeksitiedosto %s katosi kirjasimia ladattaessa.

en: Developed by
fi: Kehittänyt:

en: Documentation by
fi: Dokumentaatio:

en: Graphics art by
fi: Graafisen taiteen tekijä:

en: Translations by
fi: Suomentajat:

en: About %s
fi: Tietoja ohjelmasta %s

en: License
fi: Lisenssi

en: Developers
fi: Kehittäjät

en: Documentation writers
fi: Dokumentaation kirjoittajat

en: Artists
fi: Artistit

en: Translators
fi: Suomentajat

en: Animation file is not of type %ld.
fi: Animaatiotiedosto ei ole tyyppiä %ld.

en: Choose colour
fi: Valitse väri

en: Add to custom colours
fi: Lisää muokattuihin väreihin

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control
en: Left
fi: Vasen

note: TRANSLATORS: Keystroke for manipulating a tree control
en: Right
fi: Oikealle

en: A debug report has been generated in the directory
fi: Virheraportti on luotu hakemistoon

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
fi:               Kiitos, ja olemme pahoillamme kaikista hankaluuksista!

en: &Debug report preview:
fi: &Ohjelmavirheilmoituksen esikatselu:

en: &View...
fi: &Näytä...

en: &Notes:
fi: &Huomiot:

en: Cannot open file for PostScript printing!
fi: Tiedoston avaaminen PostScript-tulostusta varten epäonnistui!

en: Computer
fi: Tietokone

en: Sections
fi: Lohkot

en: Home directory
fi: Kotihakemisto

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Illegal directory name.
fi: Virheellinen hakemiston nimi.

en: Error
fi: Virhe

en: File name exists already.
fi: Tiedostonimi on jo olemassa.

en: Operation not permitted.
fi: Ei sallittu toimenpide.

en: Create new directory
fi: Luo uusi hakemisto

en: Go to home directory
fi: Siirry kotihakemistoon

en: Show &hidden directories
fi: Näytä piilo&hakemistot

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
fi: Hakemisto ”%s” ei ole olemassa.
    Luodaanko se nyt?

en: Directory does not exist
fi: Hakemistoa ei ole olemassa

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
fi: Hakemiston ”%s” luonti epäonnistui
    (Onko sinulla vaadittavat oikeudet?)

en: Error creating directory
fi: Virhe hakemistoa luotaessa

en: You cannot add a new directory to this section.
fi: Et voi lisätä uutta hakemistoa tähän kohtaan.

en: Create directory
fi: Luo hakemisto

en: NewName
fi: UusiNimi

en: Edit item
fi: Muokkaa

en: Delete item
fi: Poista kohta

en: Move up
fi: Siirrä ylös

en: Move down
fi: Siirrä alas

en: Search for:
fi: Etsi:

en: Replace with:
fi: Korvaa kohteella:

en: Whole word
fi: Vain kokonaiset sanat

en: Match case
fi: Sama kirjainkoko

en: Search direction
fi: Hakusuunta

en: &Replace
fi: &Korvaa

en: Replace &all
fi: Korvaa k&aikki

en: <DIR>
fi: <HAK>

en: <LINK>
fi: <LINKKI>

en: <DRIVE>
fi: <ASEMA>

en: %ld byte | %ld bytes
fi[0]: %ld tavu
fi[1]: %ld tavua

en: Name
fi: Nimi

en: Size
fi: Koko

en: Type
fi: Tyyppi

en: Modified
fi: Muokattu

en: Permissions
fi: Oikeudet

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Current directory:
fi: Nykyinen hakemisto:

en: Show &hidden files
fi: Näytä piilo&tiedostot

en: Illegal file specification.
fi: Virheellinen tiedostomääritelmä.

en: Directory doesn't exist.
fi: Hakemistoa ei ole olemassa.

en: View files as a list view
fi: Näytä tiedostot luettelona

en: View files as a detailed view
fi: Näytä tiedostot lisätiedoilla

en: Go to parent directory
fi: Mene ylähakemistoon

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
fi: Tiedosto ”%s” on jo olemassa, korvataanko se varmasti?

en: Confirm
fi: Varmista

en: Please choose an existing file.
fi: Valitse olemassa oleva tiedosto.

en: Decorative
fi: Koristeellinen

en: Modern
fi: Moderni

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Slant
fi: Kalteva

en: Light
fi: Kevyt

en: &Font family:
fi: &Kirjasinperhe:

en: The font family.
fi: Kirjasinperhe.

en: &Style:
fi: &Tyyli:

en: The font style.
fi: Kirjasimen tyyli.

en: &Weight:
fi: &Paino:

en: The font weight.
fi: Kirjasimen paino.

en: C&olour:
fi: &Väri:

en: The font colour.
fi: Kirjasimen väri.

en: &Point size:
fi: K&irjasinkoko:

en: The font point size.
fi: Kirjasinkoko.

en: Whether the font is underlined.
fi: Onko kirjasin alleviivattu.

en: Preview:
fi: Esikatselu:

en: Shows the font preview.
fi: Näytä kirjasimen esikatselu.

en: Click to cancel the font selection.
fi: Napsauta peruuttaaksesi kirjasimen valinnan.

en: Click to confirm the font selection.
fi: Napsauta varmistaaksesi fontin valinnan.

en: Choose font
fi: Valitse kirjasinlaji

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
fi: Rivillä %lu karttatiedostossa "%s" on virheellinen syntaksi, ohitettu.

en: No entries found.
fi: Kohtia ei löytynyt.

en: Help Index
fi: Ohjeen sisältä

en: Relevant entries:
fi: Tähdelliset kohdat:

en: Entries found
fi: Löydetyt kohdat

en: &Copy URL
fi: &Kopioi URL-osoite

en: Hide this notification message.
fi: Piilota tämä huomautus.

en: %s Error
fi: %s-virhe

en: %s Warning
fi: %s-varoitus

en: %s Information
fi: %s-tiedotus

en: Save log contents to file
fi: Tallenna lokin sisältä tiedostoon

en: C&lear
fi: &Tyhjennä

en: Clear the log contents
fi: Tyhjennä lokin sisältä

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: &Log
fi: &Loki

en: Can't save log contents to file.
fi: Lokisisällön tallennus tiedostoon epäonnistui.

en: Log saved to the file '%s'.
fi: Loki tallennettu tiedostoon ”%s”.

en: &Details
fi: &Yksityiskohdat

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
fi: Lisää loki tiedostoon ”%s” (valitse [Ei] korvataksesi tiedoston)?

en: Question
fi: Kysymys

en: invalid message box return value
fi: virheellinen viestilaatikon (message box) palautusarvo

en: Notice
fi: Huomio

en: Printing...
fi: Tulostetaan...

en: Could not start printing.
fi: Tulostus epäonnistui.

en: Printing page %d...
fi: Tulostetaan sivua %d...

en: Printer options
fi: Tulostimen valinnat

en: Print to File
fi: Tulosta tiedostoon

en: Setup...
fi: Asetukset...

en: Printer:
fi: Tulostin:

en: Status:
fi: Tila:

en: All
fi: Kaikki

en: Pages
fi: Sivut

en: Print Range
fi: Tulostusalue

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: To:
fi: Vastaanottaja:

en: Copies:
fi: Kopiot:

en: PostScript file
fi: PostScript-tiedosto

en: Print Setup
fi: Tulostusasetukset

en: Printer
fi: Tulostin

en: Default printer
fi: Oletustulostin

en: Paper size
fi: Paperin koko

en: Portrait
fi: Pystysuunta

en: Landscape
fi: Vaakasuunta

en: Orientation
fi: Suunta

en: Options
fi: Valinnat

en: Print in colour
fi: Väritulostus

en: Printer command:
fi: Tulostinkomento:

en: Printer options:
fi: Tulostimen valinnat:

en: Left margin (mm):
fi: Vasen marginaali (mm):

en: Top margin (mm):
fi: Ylämarginaali (mm):

en: Right margin (mm):
fi: Oikea marginaali (mm):

en: Bottom margin (mm):
fi: Alamarginaali (mm):

en: Printer...
fi: Tulostin...

en: &Skip
fi: Ohita

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Done.
fi: Valmis.

en: Search
fi: Etsi

en: Could not find tab for id
fi: Ei löydetty sisennystä tunnukselle

en: Tips not available, sorry!
fi: Valitettavasti vihjeitä ei ole!

en: Tip of the Day
fi: Päivän vihje

en: Did you know...
fi: Tiesitkö...

en: &Show tips at startup
fi: &Näytä vihjeet käynnistyksessä

en: &Next Tip
fi: &Seuraava vihje

en: &Next >
fi: &Seuraava >

en: &Finish
fi: &Lopeta

en: < &Back
fi: < &Takaisin

en: MDI child
fi: MDI lapsi

en: Custom size
fi: Valinnainen koko

en: Error while printing:
fi: Virhe tulostettaessa:

en: Page Setup
fi: Sivun asetukset

en: Please choose a valid font.
fi: Valitse kelvollinen fontti.

en: Failed to open CHM archive '%s'.
fi: CHM arkiston ”%s” avaaminen epäonnistui.

en: Could not extract %s into %s: %s
fi: Ei voitu purkaa kohdetta %s kansioon %s: %s

en: no error
fi: ei virhettä

en: bad arguments to library function
fi: virheelliset argumentit kirjastofunktioon

en: error opening file
fi: virhe avattaessa tiedostoa

en: read error
fi: lukuvirhe

en: write error
fi: kirjoitusvirhe

en: seek error
fi: hakuvirhe

en: bad signature
fi: väärä allekirjoitus

en: error in data format
fi: virhe dataformaatissa

en: checksum error
fi: tarkistussummavirhe

en: compression error
fi: pakkausvirhe

en: decompression error
fi: purkamisvirhe

en: Could not locate file '%s'.
fi: Tiedostoa ”%s” ei löydy

en: Could not create temporary file '%s'
fi: Väliaikaistiedoston ”%s” luonti ei onnistu

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
fi: Ei voitu purkaa ”%s”:aa kohteeseen ”%s”.

en: CHM handler currently supports only local files!
fi: CHM käsittelijä tukee vain paikallisia tiedostoja!

en: Link contained '//', converted to absolute link.
fi: '//'-määrityksen sisältävä linkki muunnettu absoluuttiseksi.

en: Help: %s
fi: Ohje: %s

en: Adding book %s
fi: Lisätään kirja %s

en: Cannot open contents file: %s
fi: Sisällysluettelotiedostoa %s ei voi avata

en: Cannot open index file: %s
fi: Indeksitiedostoa %s ei voi avata!

en: noname
fi: nimeämätön

en: Cannot open HTML help book: %s
fi: HTML-ohjekirjaa ei voi avata: %s

en: Displays help as you browse the books on the left.
fi: Näyttää ohjeen selatessasi kirjoja vasemmalla.

en: (bookmarks)
fi: (kirjanmerkit)

en: Add current page to bookmarks
fi: Lisää tämä sivu kirjanmerkkeihin

en: Remove current page from bookmarks
fi: Poista nykyinen sivu kirjanmerkeistä

en: Contents
fi: Sisältä

en: Find
fi: Etsi

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
fi: Näytä sisällysluettelosta kaikki kohdat, jotka sisältävät annetun osatekstin. Haku on merkkikoosta riippumaton.

en: Show all items in index
fi: Näytä kaikki indeksissä

en: Case sensitive
fi: Sama merkkikoko

en: Whole words only
fi: Vain kokonaiset sanat

en: Show/hide navigation panel
fi: Näytä/piilota suunnistustaulu

en: Go back
fi: Takaisin

en: Go forward
fi: Eteenpäin

en: Go one level up in document hierarchy
fi: Mene ylös asiakirjahierarkiassa

en: Open HTML document
fi: Avaa HTML-asiakirja

en: Print this page
fi: Tulosta tämä sivu

en: Display options dialog
fi: Näytä asetusikkuna

en: Please choose the page to display:
fi: Valitse näytettävä sivu:

en: Help Topics
fi: Ohjeen aiheet

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: No matching page found yet
fi: Täsmääviä sivuja ei vielä löydetty

en: Found %i matches
fi: Löytyi %i täsmäävää

en: (Help)
fi: (Ohje)

en: %d of %lu
fi: %d / %lu

en: %lu of %lu
fi: %lu / %lu

en: Search in all books
fi: Hae kaikista kirjoista

en: Help Browser Options
fi: Ohjeselaimen valinnat

en: Normal font:
fi: Tavallinen fontti:

en: Fixed font:
fi: Kiinteälevyinen fontti:

en: Font size:
fi: Kirjasinkoko:

en: font size
fi: kirjasinkoko

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
fi: Normaali kirjasin<br>ja <u>alleviivattu</u>.

en: <i>Italic face.</i>
fi: <i>Kursivoitu kirjasin.</i>

en: <b>Bold face.</b>
fi: <b>Lihavoitu kirjasin.</b>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
fi: <b><i>Lihavoitu kursivoitu kirjasin.</i></b><br>

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
fi: Kiinteäkokoinen kirjasin.<br> <b>lihavoitu</b> <i>kursivoitu</i>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
fi: <b><i>lihavoitu kursivoitu <u>alleviivattu</u></i></b><br>

en: Help Printing
fi: Ohjeen tulostus

en: Cannot print empty page.
fi: Tyhjää sivua ei voi tulostaa.

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
fi: HTML-tiedostot (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
fi: Ohjekirjat (*.htb)|*.htb|Ohjekirjat (*.zip)|*.zip|

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
fi: HTML Ohjeprojekti (*.hhp)|*.hhp|

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
fi: Tiivistetty HTML-ohjetiedosto (*.chm)|*.chm|

en: Cannot open HTML document: %s
fi: HTML-asiakirjaa ei voi avata: %s

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Unable to open requested HTML document: %s
fi: Vaadittua HTML-asiakirjaa ei voi avata: %s

en: Loading :
fi: Ladataan :

en: Done
fi: Valmis

en: HTML anchor %s does not exist.
fi: HTML-ankkuria %s ei ole olemassa.

en: : file does not exist!
fi: : tiedostoa ei ole!

en:  Preview
fi:  Esikatselu

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
fi: Sivun asetusten kanssa oli ongelma: voit joutua asettamaan oletustulostimen.

en: Failed to display HTML document in %s encoding
fi: HTML %s-koodattua asiakirjaa ei voi näyttää

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
fi: wxWidgets ei voi avata näyttöä prosessille ”%s”: poistutaan.

en: Filter
fi: Suodatin

en: Directories
fi: Hakemistot

en: Files
fi: Tiedostot

en: Selection
fi: Valinta

en: Failed to open the clipboard.
fi: Leikepöydän avaus ei onnistunut.

en: Failed to close the clipboard.
fi: Leikepöydän sulkeminen epäonnistui.

en: Failed to empty the clipboard.
fi: Leikepöydän tyhjennys epäonnistui.

en: Unsupported clipboard format.
fi: Leikepöydän muoto ei ole tuettu.

en: Failed to set clipboard data.
fi: Leikepöydän datan asetus epäonnistui.

en: Failed to put data on the clipboard
fi: Dataa ei voida siirtää leikepöydälle.

en: Failed to get data from the clipboard
fi: Dataa ei voida hakea leikepöydältä

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
fi: Ei voi hakea tuettuja leikepöytämuotoja

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
fi: Värin valintaikkuna epäonnistui virheellä %0lx.

en: Failed to create cursor.
fi: Osoittimen luonti epäonnistui.

en: Failed to register DDE server '%s'
fi: DDE-palvelimen ”%s” rekisteröinti epäonnistui

en: Failed to unregister DDE server '%s'
fi: DDE-serverin ”%s” poisto rekisteröinnistä epäonnistui

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
fi: Ei voitu yhdistää palvelimeen ”%s” asiassa %s

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
fi: DDE ohjeistuspiirin (advise loop) keskeytys ei onnistunut

en: Failed to send DDE advise notification
fi: DDE:n ohjeistustiedotuksen lähetys epäonnistui

en: Failed to create DDE string
fi: DDE-merkkijonoa ei voitu luoda

en: no DDE error.
fi: ei DDE-virhettä.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
fi: synkronisen ohjeistustapahtuman pyynnön sallittu aika ylittyi.

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
fi: tapahtuman vastaus aiheutti DDE_FBUSY-bitin asettumisen.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
fi: synkronisen datasiirron pyynnön sallittu aika ylittyi.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
fi: DDEML funktio kutsuttiin ilman edeltävää DDE-initialisointia, 
    tai epäkelpo instanssin tunniste annetiin DDEML funktiolle.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
fi: synkronisen ohjelmapyynnön sallittu aika ylittyi.

en: a memory allocation failed.
fi: muistin varaus epäonnistui.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
fi: asiakkaan yritys aloittaa keskustelu epäonnistui.

en: a transaction failed.
fi: tapahtuma epäonnistui.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
fi: sisäinen kutsu ”PostMessage”-funktion epäonnistui.

en: reentrancy problem.
fi: vaikeuksia uudelleen palaamisessa.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
fi: palvelinpuolella tapahtuma yritettiin keskustelussa,
    joka pysäytettiin asiakkaan taholla, tai palvelin
    keskeytti ennen tapahtuman valmistumista.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
fi: sisäinen virhe tapahtui DDEML:ssä.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
fi: ohjeistustapahtuman lopettamisen pyynnön sallittu aika ylittyi.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
fi: virheellinen tapahtumatunnus on siirretty DDEML funktiolle.
    Kun sovellus on palannut XTYP_XACT_COMPLETE vastakutsusta, 
    tapahtuman tunnus tälle vastakutsulle ei päde enää.

en: Unknown DDE error %08x
fi: Tuntematon DDE-virhe %08x

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
fi: Puhelinsoittomahdollisuutta ei ole koska RAS (remote access service)
    ei ole asennettu tälle koneelle. Ole hyvä asenna se.

en: Failed to retrieve text of RAS error message
fi: RAS-virheilmoitusta ei saatu.

en: unknown error (error code %08x).
fi: tuntematon virhe (virhekoodi %08x).

en: Cannot find active dialup connection: %s
fi: Aktiivista puhelinyhteyttä ei löydy: %s

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
fi: Monta aktiivista puhelinvalintaikkunaa auki, valitsen yhden satunnaisesti.

en: Failed to establish dialup connection: %s
fi: Soittoyhteyttä %s ei voitu luoda

en: Failed to get ISP names: %s
fi: Palveluntarjoajien nimeä ei saatu: %s

en: Failed to connect: no ISP to dial.
fi: Yhdistäminen epäonnistui: ei soitettavissa olevaa palveluntarjoajaa.

en: Choose ISP to dial
fi: Valitse palveluntarjoaja jolle soitetaan

en: Please choose which ISP do you want to connect to
fi: Valitse palveluntarjoaja, johon haluat kytkeytyä

en: Failed to connect: missing username/password.
fi: Yhdistäminen epäonnistui: käyttäjätunnus/salasana puutui.

en: Cannot find the location of address book file
fi: Osoitekirjatiedoston sijaintia ei löydy

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
fi: Puhelua ei voi lopettaa - ei aktiivista yhteyttä.

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
fi: Puhelinyhteyden ”%s” keskeytys ei onnistunut.

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
fi: Hakemiston ”%s” tiedostojen luettelointi epäonnistui

en: Couldn't add an image to the image list.
fi: Kuvan lisäys kuvalistaan epäonnistui.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
fi: Standardin etsi/korvaa ikkunan luonti epäonnistui (virhekoodi %d)

en: Monitoring individual files for changes is not supported currently.
fi: Yksittäisten tiedostojen muutosten tarkkailua ei tueta tällä hetkellä.

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
fi: Hakemiston "%s" muutoksia ei voida tarkkailla, koska sitä ei ole olemassa.

en: Failed to initialize OpenGL
fi: OpenGL:n alustus epäonnistui

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
fi: MS HTML Ohjetoiminnot eivät ole saatavilla koska MS HTML Help kirjastoa ei ole asennettu tälle koneelle. Ole hyvä ja asenna se.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
fi: MS HTML Ohjeen alustus epäonnistui.

en: Can't delete the INI file '%s'
fi: INI-tiedoston ”%s” poisto epäonnistui

en: &Cascade
fi: &Limitä

en: Tile &Horizontally
fi: Järjestä &vaakasuoraan

en: Tile &Vertically
fi: Järjestä &pystysuoraan

en: &Arrange Icons
fi: &Järjestä kuvakkeet

en: Failed to create MDI parent frame.
fi: MDI-isäntäkehystä ei voitu luoda.

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
fi: Rekisteriavaimen luonti ”%s” tyypin tiedostoille ei onnistu.

en: Failed to find CLSID of "%s"
fi: Kohteen "%s" CLSID:n haku epäonnistui

en: Failed to get OLE automation interface for "%s"
fi: Kohteen "%s" OLE -automaatiorajapinnan selvittäminen epäonnistui

en: Incorrect number of arguments.
fi: Virheellinen argumenttien määrä.

en: Object implementation does not support named arguments.
fi: Objektin toteutus ei tue nimettyjä argumentteja.

en: Missing a required parameter.
fi: Pakollinen parametri puuttuu.

en: Argument %u not found.
fi: Parametria %u ei löydy.

en: The system cannot find the file specified.
fi: Järjestelmä ei löydä määritettyä tiedostoa.

en: OLE Automation error in %s: %s
fi: OLE-automaatiovirhe kohteessa %s: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
fi: Ei voi rekisteröidä leikepöytämuotoa ”%s”.

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
fi: Leikepöydän muotoa ”%d” ei ole olemassa.

en: Skip
fi: Ohita

en: Can't get info about registry key '%s'
fi: Tiedon saanti rekisteriavaimesta ”%s” ei onnistu

en: Can't open registry key '%s'
fi: Rekisteriavaimen ”%s” avaaminen ei onnistu

en: Can't create registry key '%s'
fi: Rekisteriavaimen ”%s” luonti ei onnistu

en: Can't close registry key '%s'
fi: Rekisteriavainta ”%s” ei voida sulkea

en: Registry value '%s' already exists.
fi: Rekisterin arvo ”%s” on jo olemassa.

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
fi: Rekisteriavaimen ”%s” nimeäminen ”%s”:ksi ei onnistu.

en: Can't copy values of unsupported type %d.
fi: En voi kopioida arvoja, joiden tyyppiä %d ei ole tuettu.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
fi: Rekisteriavain ”%s” ei ole olemassa, sitä ei voi uudelleennimetä.

en: Registry key '%s' already exists.
fi: Rekisteriavain ”%s” on jo olemassa.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
fi: Rekisteriavaimen ”%s” nimeäminen ”%s”:ksi ei onnistu.

en: Failed to copy registry value '%s'
fi: Rekisteriarvon ”%s” kopiointi ei onnistu

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
fi: Ei voi kopioida rekisteriavaimen ”%s” sisältää avaimeen ”%s”.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
fi: Rekisteriavainta ”%s” tarvitaan järjestelmän normaaliin
    toimintaan. Avaimen poistaminen jättää järjestelmän
    epävakaaseen tilaan: toiminto keskeytetty.

en: Can't delete key '%s'
fi: Avainta ”%s” ei voi poistaa

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
fi: Arvon ”%s” poisto avaimesta ”%s” ei onnistu

en: Can't read value of key '%s'
fi: Ei voida lukea arvoa avaimesta ”%s”

en: Can't set value of '%s'
fi: Ei voida asettaa arvoa ”%s”

en: Can't read value of '%s'
fi: ”%s”:n arvoa ei voida lukea

en: Can't enumerate values of key '%s'
fi: Avaimen ”%s” arvoja ei voi luetella

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
fi: Avaimen ”%s” aliavaimia ei voi luetella

en: Can't export value of unsupported type %d.
fi: Tukemattoman tyypin %d arvoja ei voida viedä.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
fi: Rich Edit tekstimuokkaus on mahdotonta, käytetään tavanomaista tekstimuokkausta.Asenna riched32.dll uudestaan.

en: Cannot start thread: error writing TLS.
fi: Säikeen käynnistys epäonnistui: virhe TLS-kirjoituksessa.

en: Can't set thread priority
fi: Säikeen prioriteetin asetus epäonnistui

en: Can't create thread
fi: Säiettä ei voi luoda

en: Couldn't terminate thread
fi: Säiettä ei voi päättää

en: Cannot wait for thread termination
fi: Ei voi odottaa säikeen keskeytystä

en: Couldn't get the current thread pointer
fi: Säikeen osoittimen haku epäonnistui

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
fi: Säiemoduulin käynnistys epäonnistui: indeksin varaus säikeen muistiin mahdotonta

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
fi: Säiemoduulin käynnistys epäonnistui: arvoa ei voi tallentaa säikeen muistiin

en: Couldn't create a timer
fi: Ajastimen luonti epäonnistui

en: can't find user's HOME, using current directory.
fi: käyttäjän kotihakemistoa ei löydy, käytetään nykyistä hakemistoa.

en: Failed to kill process %d
fi: Prosessia %d ei voitu lopettaa.

en: build %lu
fi: käännös %lu

en: , 64-bit edition
fi: , 64-bittinen versio

en: Failed to create an anonymous pipe
fi: Anonyymin putken luonti epäonnistui

en: Failed to redirect the child process IO
fi: Lapsiprosessin I/O:n uudelleenohjaus epäonnistui

en: Execution of command '%s' failed
fi: Komennon ”%s” käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to load mpr.dll.
fi: Tiedoston mpr.dll lataus epäonnistui.

en: Cannot read typename from '%s'!
fi: Tyyppinimeä ei voi lukea: ”%s”

en: Cannot load icon from '%s'.
fi: Ei voitu ladata kuvaketta tiedostosta ”%s”.

en: Background colour
fi: Taustaväri

en: Font:
fi: Kirjasin:

en: Size:
fi: Koko:

en: The font size in points.
fi: Kirjasinkoko pisteinä.

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Check to make the font bold.
fi: Valitse tehdäksesi kirjasimesta lihavoidun.

en: Check to make the font italic.
fi: Valitse tehdäksesi kirjasimesta kursivoidun.

note: TRANSLATORS: Label of underlined font
en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Check to make the font underlined.
fi: Valitse alleviivataksesi kirjasimen.

en: Colour:
fi: Väri:

en: Click to change the font colour.
fi: Napsauta muuttaaksesi kirjasimen värin.

en: Shows a preview of the font.
fi: Näyttää kirjasimen esikatselun.

en: Click to cancel changes to the font.
fi: Napsauta peruuttaaksesi muutokset kirjasimeen.

en: Click to confirm changes to the font.
fi: Napsauta varmistaaksesi muutokset kirjasimeen.

en: <Any>
fi: <Mikä tahansa>

en: <Any Roman>
fi: <Roman>

en: <Any Decorative>
fi: <Koristeellinen>

en: <Any Modern>
fi: <Moderni>

en: <Any Script>
fi: <Script>

en: <Any Swiss>
fi: <Swiss>

en: <Any Teletype>
fi: <Teletype>

[ctx: macOS menu item]
en: About %s
fi: Tietoja ohjelmasta %s

[ctx: macOS menu item]
en: Hide Others
fi: Piilota muut

note: TRANSLATORS: Label of font style
en: Style
fi: Tyyli

note: TRANSLATORS: Label of font weight
en: Weight
fi: Paino

note: TRANSLATORS: Keyword of system colour
en: Menu
fi: Valikko

en: Categorized Mode
fi: Kategorisoitu tila

en: Alphabetic Mode
fi: Aakkosnumeerinen tila

note: TRANSLATORS: Name of Boolean true value
en: True
fi: Tosi

en: Error in resource: %s
fi: Virhe resurssissa: %s

en: Background
fi: Tausta

en: Background &colour:
fi: Tausta&väri:

en: &Left:
fi: &Vasemmalle:

en: &Right:
fi: &Oikealle:

en: &Top:
fi: &Yläosa:

en: &Bottom:
fi: &Alaosa:

en: Outline
fi: Jäsennys

en: Change Style
fi: Muuta tyyli

en: Change List Style
fi: Muuta luettelotyyli

en: Renumber List
fi: Numeroi luettelo uudelleen

en: Insert Text
fi: Lisää teksti

en: Insert Image
fi: Lisää kuva

en: Too many EndStyle calls!
fi: Liian monta EndStyle-kutsua!

en: files
fi: tiedostot

en: standard/circle
fi: perus/ympyrä

en: standard/square
fi: perus/neliö

en: Multiple Cell Properties
fi: Usean solun ominaisuudet

en: image
fi: kuva

en: &Bullet style:
fi: &Luettelomerkkityyli:

en: Peri&od
fi: P&iste

en: Check to add a period after the bullet.
fi: Valitse lisätäksesi pisteen luettelomerkin jälkeen.

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
fi: Valitse sulkeaksesi luettelomerkin heittomerkkien sisään.

en: Check to add a right parenthesis.
fi: Valitse lisätäksesi loppusulun.

en: Bullet &Alignment:
fi: Luettelon &tasaus:

en: Centre
fi: Keskitetty

en: &Symbol:
fi: &Symbolit:

en: Ch&oose...
fi: &Valitse...

en: Click to browse for a symbol.
fi: Napsauta etsiäksesi symbolin.

en: Symbol &font:
fi: &Symbolikirjasin:

en: Available fonts.
fi: Käytettävät kirjasimet.

en: S&tandard bullet name:
fi: &Oletus luettelomerkin nimi:

en: A standard bullet name.
fi: Oletus luettelomerkin nimi.

en: &Number:
fi: &Numero:

en: The list item number.
fi: Luettelokohdan numero.

en: (None)
fi: (Ei mitään)

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Upper case letters
fi: Suuraakkoskirjaimet

en: Lower case letters
fi: Pienoisaakkoskirjaimet

en: Upper case roman numerals
fi: Suurakkos romaaniset numeraalit

en: Lower case roman numerals
fi: Pienoisaakkos romaaniset numeraalit

en: Numbered outline
fi: Numeroitu jäsennys

en: Symbol
fi: Symboli

en: Bitmap
fi: Värikartta

en: Standard
fi: Perus

en: Delete Text
fi: Poista teksti

en: The text couldn't be saved.
fi: Tekstiä ei voitu tallentaa.

en: Replace
fi: Korvaa

en: &Font:
fi: &Kirjasin:

en: Type a font name.
fi: Anna kirjasimen nimi.

en: &Size:
fi: &Koko:

en: Type a size in points.
fi: Anna koko pisteinä.

en: Lists the available fonts.
fi: Luetteloi käytettävissä olevat kirjasimet.

en: Lists font sizes in points.
fi: Luetteloi kirjasinkoot pisteinä.

en: Font st&yle:
fi: Kirjasimen &tyyli:

en: Select regular or italic style.
fi: Valitse tavallinen tai kursivoitu.

en: Font &weight:
fi: Kirjasimen &paino:

en: Select regular or bold.
fi: Valitse tavallinen tai lihavoitu.

en: &Underlining:
fi: &Alleviivaus:

en: Select underlining or no underlining.
fi: Valitse alleviivaus tai ei alleviivausta.

en: &Colour:
fi: &Väri:

en: Click to change the text colour.
fi: Napsauta muuttaaksesi tekstin värin.

en: &Bg colour:
fi: &Taustaväri:

en: Check to show a line through the text.
fi: Valitse näyttääksesi viivan tekstin päällä.

en: Ca&pitals
fi: &Suuraakkoset

en: Check to show the text in capitals.
fi: Valitse käyttääksesi suuraakkosia.

en: Shows a preview of the font settings.
fi: Näyttää kirjasinasetusten esikatselun.

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: Regular
fi: Tavallinen

en: Not underlined
fi: Ei alleviivattu

en: Indents && Spacing
fi: Sisennys && välit

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Bullets
fi: Luettelomerkit

en: List Style
fi: Luettelotyyli

en: Margins
fi: Marginaalit

en: Colour
fi: Väri

en: &Alignment
fi: &Tasaus

en: &Left
fi: &Vasemmalle

en: Left-align text.
fi: Vasemmalle tasattu teksti:

en: &Right
fi: &Oikealle

en: Right-align text.
fi: Tasaa teksti oikealle.

en: &Justified
fi: Tasattu

en: Justify text left and right.
fi: Tasaa teksti vasemmalle ja oikealle.

en: Cen&tred
fi: &Keskitetty

en: Centre text.
fi: Keskitä teksti.

en: &Indentation (tenths of a mm)
fi: &Sisennys (millimetrin kymmenyksiä)

en: The left indent.
fi: Vasen sisennys.

en: Left (&first line):
fi: Vasen (&ensimmäinen rivi):

en: The first line indent.
fi: Ensimmäisen rivin sisennys.

en: The right indent.
fi: Oikea sisennys.

en: &Outline level:
fi: &Jäsennyksen taso:

en: &Spacing (tenths of a mm)
fi: &Riviväli (millimetrin kymmenyksiä)

en: &Before a paragraph:
fi: &Ennen kappaletta:

en: The spacing before the paragraph.
fi: Tyhjä tila ennen kappaletta.

en: &After a paragraph:
fi: &Kappaleen jälkeen:

en: The spacing after the paragraph.
fi: Tyhjä tila kappaleen jälkeen.

en: L&ine spacing:
fi: &Riviväli:

en: The line spacing.
fi: Riviväli

en: &Page Break
fi: &Sivunvaihto

en: Shows a preview of the paragraph settings.
fi: Näyttää  kappaleen asetuksien esikatselun.

en: &List level:
fi: &Luettelotaso:

en: Selects the list level to edit.
fi: Valitse muokattava luettelotaso.

en: &Font for Level...
fi: &Kirjasin tasolle...

en: Click to choose the font for this level.
fi: Napsauta valitaksesi kirjasimen tälle tasolle.

en: Bullet style
fi: Luettelomerkkityyli

en: Before a paragraph:
fi: Ennen kappaletta:

en: After a paragraph:
fi: Kappaleen jälkeen:

en: Line spacing:
fi: Riviväli:

en: Floating
fi: Liukuva

en: &Floating mode:
fi: &Liukuva tila:

en: Alignment
fi: Tasaus

en: &Vertical alignment:
fi: &Tasaus pystysuunnassa:

en: &Width:
fi: &Leveys:

en: Enable the width value.
fi: Käytä leveysarvoa.

en: &Height:
fi: &Korkeus:

en: Enable the height value.
fi: Käytä korkeusarvoa.

en: &Move the object to:
fi: &Siirrä objekti kohteeseen:

en: &Previous Paragraph
fi: &Edellinen kappale

en: Moves the object to the previous paragraph.
fi: Siirtää objektin edelliseen kappaleeseen.

en: &Next Paragraph
fi: &Seuraava kappale

en: Moves the object to the next paragraph.
fi: Siirtää objektin seuraavaan kappaleeseen.

en: &Styles:
fi: &Tyylit:

en: The available styles.
fi: Käytettävissä olevat tyylit.

en: The style preview.
fi: Tyylin esikatselu.

en: New &Character Style...
fi: Uusi &merkkityyli...

en: Click to create a new character style.
fi: Napsauta luodaksesi uuden merkkityylin.

en: New &Paragraph Style...
fi: Uusi &kappaletyyli...

en: Click to create a new paragraph style.
fi: Napsauta luodaksesi uuden kappaletyylin.

en: New &List Style...
fi: Uusi &luettelotyyli

en: Click to create a new list style.
fi: Napsauta luodaksesi uuden luettelotyylin.

en: &Apply Style
fi: &Käytä tyyliä

en: Click to apply the selected style.
fi: Napsauta käyttääksesi valittua tyyliä.

en: &Rename Style...
fi: &Nimeä tyyli uudelleen

en: Click to rename the selected style.
fi: Napsauta nimetäksesi valitun tyylin uudelleen.

en: &Edit Style...
fi: &Muokkaa tyyliä...

en: Click to edit the selected style.
fi: Napsauta muokataksesi valittua tyyliä.

en: &Delete Style...
fi: &Poista tyyli...

en: Click to delete the selected style.
fi: Napsauta poistaaksesi valitun tyylin.

en: Click to close this window.
fi: Napsauta sulkeaksesi tämä ikkuna.

en: &Restart numbering
fi: &Aloita numerointi uudelleen

en: Check to restart numbering.
fi: Napsauta aloittaaksesi numeroinnin uudelleen.

en: Enter a character style name
fi: Anna merkkityylin nimi

en: New Style
fi: Uusi tyyli

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
fi: Nimi on jo käytössä. Valitse toinen.

en: Enter a paragraph style name
fi: Anna kappaletyylin nimi

en: Delete style %s?
fi: Poistetaanko tyyli %s?

en: Delete Style
fi: Poista tyyli

en: Enter a list style name
fi: Anna luettelotyylin nimi

en: Enter a new style name
fi: Anna uuden tyylin nimi

en: The style name.
fi: Tyylin nimi.

en: &Based on:
fi: &Pohjautuu:

en: The style on which this style is based.
fi: Tyyli, johon tämä tyyli perustuu.

en: &Next style:
fi: &Uusi tyyli:

en: The default style for the next paragraph.
fi: Oletustyyli seuraavalle kappaleelle.

en: All styles
fi: Kaikki tyylit

en: Paragraph styles
fi: Kappaletyylit

en: Character styles
fi: Merkkityylit

en: List styles
fi: Luettelotyylit

en: The font from which to take the symbol.
fi: Kirjasin, josta symboli otetaan.

en: &Subset:
fi: &Osajoukko:

en: Shows a Unicode subset.
fi: Näyttää Unicode-osajoukon

en: &Character code:
fi: &Merkkikoodi:

en: The character code.
fi: Merkkikoodi.

en: &From:
fi: &Lähettäjä:

en: The range to show.
fi: Näytettävä alue.

en: Insert
fi: Lisää

en: (Normal text)
fi: (Tavallinen teksti)

en: &Position (tenths of a mm):
fi: &Sijainti (millimetrin kymmenyksiä):

en: The tab position.
fi: Välilehden sijainti.

en: The tab positions.
fi: Välilehtien sijainnit.

en: Click to create a new tab position.
fi: Napsauta luodaksesi uuden välilehden sijainnin.

en: Click to delete the selected tab position.
fi: Napsauta poistaaksesi valitun välilehden sijainnin.

en: Delete A&ll
fi: Poista &kaikki

en: Click to delete all tab positions.
fi: Napsauta poistaaksesi kaikki välilehtien sijainnit.

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
fi: GUI:n alustus epäonnistui: ei teemoja mukana.

en: GTK+ theme
fi: GTK+-teema

en: Simple monochrome theme
fi: Yksinkertainen yksivärinen teema

en: Win32 theme
fi: Win32-teema

en: &Restore
fi: &Palauta

en: &Move
fi: &Siirrä

en: &Size
fi: &Koko

en: Mi&nimize
fi: P&ienennä

en: Ma&ximize
fi: S&uurenna

en: Already dialling ISP.
fi: Palveluntarjoajalle soitetaan jo.

en: Unknown dynamic library error
fi: Tuntematon dynamic library virhe

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
fi: Kuvaajan %d muokkaus epäonnistui epoll-kuvaajassa %d

en: Failed to write to lock file '%s'
fi: Lukkotiedoston ”%s” kirjoitus epäonnistui

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
fi: Oikeuksia ei voitu asettaa lukkotiedostolle ”%s”

en: Failed to lock the lock file '%s'
fi: Lukkotiedostoa ”%s” ei voitu lukita

en: Failed to inspect the lock file '%s'
fi: Lukkotiedostoa ”%s” ei voitu tutkia

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
fi: Lukkotiedostolla ”%s” on virheellinen omista.

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
fi: Lukkotiedostolla ”%s” on virheelliset oikeudet.

en: Failed to access lock file.
fi: Lukkotiedostoon ei päästy käsiksi.

en: Failed to read PID from lock file.
fi: PID:iä ei voitu lukea lukkotiedostosta.

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
fi: Vanhan lukitustiedoston '%s' poisto epäonnistui.

en: Deleted stale lock file '%s'.
fi: Vanha lukitustiedosto '%s' poistettu.

en: Invalid lock file '%s'.
fi: Virheellinen lukkotiedosto ”%s”.

en: Failed to remove lock file '%s'
fi: Lukkotiedoston ”%s” poisto ei onnistu

en: Failed to unlock lock file '%s'
fi: Lukkotiedoston ”%s” lukitusta ei voitu purkaa

en: Failed to close lock file '%s'
fi: Lukkotiedoston ”%s” sulkeminen epäonnistui

en: No sound
fi: Ei ääntä

en: Couldn't load sound data from '%s'.
fi: Ei voi ladata äänidataa kohteesta ”%s”

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
fi: äänitiedoston ”%s” muotoa ei tueta.

en: Sound data are in unsupported format.
fi: äänidatan muotoa ei tueta.

en: Couldn't open audio: %s
fi: ääntä ei voi avata: %s

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
fi: Säikeen järjestyspolitiikka ei löydettävissä.

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
fi: Järjestyspolitiikan %d priorisointialue ei ole tiedossa.

en: Thread priority setting is ignored.
fi: Säikeen prioriteettiasetus jätetään huomiotta.

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
fi: Säikeen kytkentä epäonnistui, todennäköisesti muistivuoto - ole hyvä ja käynnistä ohjelma uudestaan

en: Failed to set thread priority %d.
fi: Säikeen prioriteetin %d asetus epäonnistui.

en: Failed to terminate a thread.
fi: Säikeen päättäminen epäonnistui.

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
fi: Säiemoduulin käynnistys epäonnistui: säieavainta ei voi luoda

en: Impossible to get child process input
fi: Lapsiprosessin syötteen saanti on mahdotonta

en: Failed to execute '%s'
fi: Ei voitu ajaa kohdetta ”%s”

en: Fork failed
fi: Haarauttaminen epäonnistui

en: Failed to redirect child process input/output
fi: Lapsiprosessin I/O:n uudelleenohjaus epäonnistui

en: Cannot get the hostname
fi: Isäntäkoneen nimeä ei onnistuttu saamaan

en: Cannot get the official hostname
fi: Isäntäkoneen virallista nimeä ei onnistuttu saamaan

en: Invalid geometry specification '%s'
fi: Virheellinen geometry-määritelmä ”%s”

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
fi: wxWidgets ei voi avata näyttöä. Poistutaan.

en: XML parsing error: '%s' at line %d
fi: XML-jäsennysvirhe: ”%s” rivillä %d

en: Cannot load resources from file '%s'.
fi: Ei voi ladata resursseja tiedostosta ”%s”.
